loader

Hlavná

Liečba

Séropozitívna reumatoidná artritída: čo je to, príznaky a liečba

Séropozitívna reumatoidná artritída (RA) je chronická patológia, ktorá ovplyvňuje nielen kĺby, ale aj vnútorné orgány a kožné súčasti. Na rozdiel od seronegatívnej formy, diagnostika séropozitívneho ochorenia nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti. V krvných testoch pacientov sa nachádzajú špecifické imunoglobulíny, reumatoidný faktor (RA). Kombinácia tohto markera so symetrickým poškodením kĺbov a postupným zvyšovaním príznakov vám umožňuje stanoviť diagnózu. Hlavnými klinickými prejavmi séropozitívnej RA sú bolesť a ranná stuhnutosť kĺbov. S postupujúcou patológiou sú narušené pečeň, žlčník a močové orgány.

V terapii sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín - NSAID, glukokortikosteroidy, základné a biologické látky. V závažných prípadoch séropozitívnej RA sa vykonáva mimotelová hemokorekcia. Ak konzervatívne metódy liečby neprinášajú pozitívny výsledok, pacient je pripravený na artroskopiu alebo artroplastiku.

Patogenéza a príčiny choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na ARTHRITA.“ Prečítajte si viac.

Doteraz neboli stanovené príčiny séropozitívnej RA. Mechanizmus jeho rozvoja je však dobre známy. Kombináciou určitých faktorov je imunitný systém narušený. Začína produkovať protilátky, ktoré ničia neprenikajúce cudzie proteíny, ale vlastné bunky tela. V dôsledku zápalového procesu sú poškodené chrupavky, synoviálne membrány, kĺbové vaky, kosti a väzivo-šľacha. Pri vykonávaní klinických skúšok vedci zistili, že imunitný systém najčastejšie reaguje nedostatočne na zavedenie takýchto infekčných agens:

 • Vírus Epstein-Barr;
 • retrovírus;
 • cytomegalovírus;
 • mykoplazmy;
 • herpes vírus;
 • Rubivirus.

Patogenéza séropozitívnej RA je založená na autoimunitnej reakcii, ktorá sa vyvíja ako reakcia na negatívne účinky provokujúcich faktorov neznámej etiológie. Všetky časti patologického procesu sú vzájomne prepojené a prebieha rovnakým spôsobom. Najprv sú postihnuté synoviálne membrány, vyskytujú sa charakteristické príznaky synovitídy. Potom sa vytvorí pannus - hrubé granulované tkanivo. Rastie, preniká do hyalínovej chrupavky, pomáha znižovať ich odpisové vlastnosti a potom kompletne degenerovať. V konečnom štádiu séropozitívnej RA dôjde k úplnej alebo čiastočnej fúzii kĺbového priestoru (ankylóza), kontraktúre, ktorá obmedzuje pohyb, vyvíja sa chronický zápal paraartikulárnych tkanív. Postihnuté kĺby sa zdeformujú, častejšie sa vyskytujú subluxácie.

Penetrácia infekčných agensov do tela nespôsobuje rozvoj autoimunitnej patológie u všetkých ľudí. Pri výskyte séropozitívnej RA sa musí zhodovať niekoľko faktorov:

 • genetická predispozícia (prítomnosť génov, ktoré vyvolávajú nedostatočnú odpoveď imunitného systému);
 • hormonálne poruchy - prírodná menopauza, nadmerná alebo nedostatočná tvorba steroidov štítnou žľazou, nadobličky;
 • náchylnosť na alergické reakcie;
 • silná podchladenie;
 • predchádzajúca intoxikácia ťažkými kovmi, toxickými parami halogénov, zásad alebo kyselín, farmakologické prípravky;
 • anamnéza poranení (zlomeniny, dislokácie, prasknutia väzov, šliach) a chronické degeneratívne-dystrofické patológie;
 • iracionálna nevyvážená výživa, nedostatok stopových prvkov, vitamíny rozpustné vo vode a tuku;
 • časté napätia, depresie.

Aby sa mohla vyvinúť séropozitívna artritída, musia byť v tele prítomné patogény jednoduchého genitálneho herpesu, infekcie cytomegalovírusmi, príušníc, osýpok, vírusu hepatitídy B alebo pásového oparu. Ťažkosti pri liečbe RA tiež vznikajú v dôsledku nemožnosti úplného zničenia týchto infekčných pôvodcov.

Klinický obraz

Pri diagnostike séropozitívnej reumatoidnej polyartritídy sa stanoví jej priebeh. Ochorenie sa vyvíja v štyroch štádiách, z ktorých každé je charakterizované špecifickými klinickými prejavmi. Na rozdiel od seronegatívnej formy RA je séropozitívna patológia charakterizovaná postupným zvyšovaním intenzity symptómov. V počiatočnej fáze, ktorá trvá asi šesť mesiacov, sa poškodia malé kĺby rúk a nôh. Symptómy kíbu sú mierne vyjadrené a niekedy úplne chýbajú. Príležitostne sa pozoruje ranný opuch kĺbov, stuhnutosť do 1-2 hodín. Bolestivé pocity v prstoch sa vyskytujú po intenzívnej motorickej aktivite, zdvíhaní závaží, prudkej zmene počasia. Na ich odstránenie nemusíte užívať analgetiká, pretože po odpočinku zmiznú.

Druhá fáza sa vyvíja za 6 mesiacov. Ak pacient vyhľadá lekársku pomoc, charakteristické znaky RA sú už dobre viditeľné na rádiologickom obraze:

 • deštrukcia hyalínovej chrupavky;
 • zúženie spoločných priestorov;
 • prejavy osteoporózy (znížená kostná hmota);
 • deštrukcia kostí.

Pri palpácii objaví reumatológ formované uzly - guľaté, husté útvary spojivového tkaniva s priemerom 0,5 - 2 cm, ktoré sú lokalizované v podkožnom tkanive, najčastejšie rúk a predlaktia. V 2. etape séropozitívnej RA trpí človek opuchom kĺbov a silnou bolesťou, ktorá počas dňa nezmizne. V dôsledku vývoja zápalu sa vnútorné orgány postupne poškodzujú. Pacienti sa sťažujú na bolesti svalov a srdca, búšenie srdca.

Dokonca aj „bežiaci“ ARTHRITIS je možné vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Tretia fáza RA je kompletná a trvá asi rok. Deformácia kĺbov na ramenách a nohách je zreteľne viditeľná - prsty ohnuté, odklonené od strán, sú tuhé. Na zápalovom procese sa podieľajú bedrové, členkové, kolenné kĺby, medzistavcové platničky a stavce. V dôsledku nestability zariadenia na šliach väziva, atrofie svalov a deštrukcie chrupavky sa mení postoj a chôdza pacienta. Chrbtica je ohnutá, vyskytuje sa plochá noha. Ešte väčšie poškodenie vnútorných orgánov sa objaví, objavia sa gastrointestinálne poruchy, keď sa zistia arytmie EKG.

Trvanie štvrtej fázy je 2 alebo viac rokov. Pre túto fázu sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 • výstelka chrupavkových tkanív kostných hláv je úplne zničená;
 • na roentgenograme je pozorovaná fúzia kostí, ktorá vedie k znehybneniu kĺbu;
 • funkčná aktivita všetkých vnútorných orgánov klesá;
 • pokožka je hrubá, čiastočne atrofia.

Počas relapsov séropozitívnej RA sa objavujú príznaky všeobecnej intoxikácie tela. Zvyšuje sa telesná teplota, zvyšuje sa potenie, vyskytujú sa gastrointestinálne ťažkosti, dochádza k úbytku hmotnosti. V priebehu patológie sa diagnostikujú neurologické poruchy vrátane ťažkých depresívnych stavov.

diagnostika

Hlavným diagnostickým kritériom pre séropozitívne RA je prítomnosť špecifických imunoglobulínov, reumatoidného faktora, v systémovej cirkulácii. Zvýšená úroveň Ruskej federácie sa však vyskytuje aj v iných patológiách. Preto American College of Rheumatologists predložila návrhy, ktoré urýchlili a uľahčili diagnostiku RA. Systematizuje sa sedem kritérií, keď sa zistia štyri, z ktorých sa stanoví diagnóza „reumatoidnej artritídy“:

 • ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá nezmizne do hodiny;
 • porážka akútneho alebo chronického zápalového procesu proximálnych, interhalangálnych, metatarzalangálnych, zápästných kĺbov prstov;
 • deformujúce poškodenie 3 alebo viacerých kĺbov, klinicky prejavené opuchom mäkkých tkanív;
 • zaznamenáva sa symetrické (bilaterálne) poškodenie kĺbov;
 • palpácia odhaľuje zaoblené uzliny bezbolestného spojivového tkaniva;
 • v krvnom sére sa zistil reumatoidný faktor;
 • na rádiologických obrázkoch sú vyznačené odvápnené oblasti s eróziou a tvorenými cystami.

Uistite sa, že ste skontrolovali synoviálnu tekutinu extrahovanú z kĺbovej dutiny prepichnutím. Vývoj séropozitívnej RA je indikovaný prítomnosťou mucínových zrazenín, zvýšenou hladinou leukocytov, neutrofilov. Charakteristickými znakmi patológie je zmena v zložení krvi:

 • hladina hemoglobínu sa znižuje, čo vyvoláva vývoj anémie z nedostatku železa;
 • rýchlosť sedimentácie erytrocytov a zvýšenie hladiny proteínu C-reaktívneho, čo naznačuje vývoj zápalového procesu;
 • možné zníženie albumínu a zvýšenie koncentrácie kreatinínu;
 • príznakom závažnej RA je zvýšenie počtu leukocytov v krvi;
 • diagnostický marker progresie RA - zvýšené hladiny pečeňových enzýmov;
 • metabolizmus lipidov je narušený užívaním drog alebo nadmernou aktivitou zápalu;
 • vysoko špecifický marker - zvýšenie počtu anti-PCP protilátok.

V inštrumentálnej diagnostike sa praktizuje aj použitie ultrazvuku, počítačovej tomografie (CT) a nukleárnej magnetickej rezonancie (NMR). S pomocou výskumu sa zistí stupeň poškodenia mäkkých, chrupaviek, kostných tkanív, väzov, svalov, šliach, vnútorných orgánov..

Liečebné metódy

Uskutočňuje sa komplexná liečba séropozitívnej reumatoidnej artritídy. Farmakologické prípravky ešte neboli syntetizované na zvládnutie tohto ochorenia. Hlavným cieľom liečby je preto zlepšenie pohody pacienta a dosiahnutie udržateľnej remisie. Na zníženie závažnosti bolesti sa používa zápalový edém:

 • glukokortikosteroidy - triamcinolón, hydrokortizón, diprospán, kenalog, dexametazón. Zapálené štruktúry spojivového tkaniva spolu s anestetikami sa injikujú do kĺbovej dutiny. Zápal sa rýchlo zastaví, čím sa eliminuje bolesť a opuch. Nie je určený na časté lekárske blokády kvôli závažným vedľajším účinkom - poškodenie gastrointestinálnej sliznice, pečene, obličiek a kmeňov kostného tkaniva;
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - ketoprofén, ibuprofén, diklofenak, nimesulid, celekoxib. Používajú sa ako intramuskulárne injekcie na zmiernenie akútnej bolesti. Pri miernej bolesti sa môžete vyrovnať s priebehom užívania tabliet spolu s inhibítormi protónovej pumpy (omeprazol, rabeprazol, pantoprazol). NSAID eliminujú nepríjemnosti počas remisie pre lokálne použitie (Voltaren, Fastum, Nurofen, Nise, Dolgit)..

Na potlačenie nadmernej aktivity imunitného systému zahŕňajú terapeutické schémy biologické prípravky sulfosalazín, metotrexát, Arava, Remicade, ktoré majú imunosupresívne a cytostatické účinky. Relatívne nové lieky používané pri liečbe séropozitívnej reumatoidnej artritídy sú biologické lieky, prozápalové blokátory proteín-cytokín. Inhibíciou tohto faktora nádorovej nekrózy, etanersept, infliximab a adalimumab, dosahujú stabilnú remisiu RA.

S rozvojom komplikácií, rýchlym progresom patológie sú pacienti predpisovaní korekcii zloženia krvi kryoaferézou, membránovou plazmaferézou, mimotelovou farmakoterapiou a kaskádovou plazmovou filtráciou. Na posilnenie svalového korzetu, zlepšenie krvného obehu a tkanivového trofizmu sa pacientom zobrazujú masáže a fyzioterapeutické procedúry (UHF-terapia, magnetoterapia, laserová terapia), fyzikálna terapia, balneoterapia. Účinnosť terapeutických opatrení je výrazne vyššia, keď pacient vyhľadá lekársku pomoc, keď sa objavia prvé príznaky séropozitívnej reumatoidnej artritídy..

Séropozitívna reumatoidná artritída

Charakteristickým znakom tohto ochorenia je symetrická lézia malých kĺbov rúk a nôh s ich charakteristickou deformáciou. Takto sa prejavuje séropozitívna reumatoidná artritída, na rozdiel od séronegatívnej artritídy, ktorá začína porážkou jednotlivých veľkých kĺbov. Z tohto článku sa môžete dozvedieť viac o vlastnostiach prejavu tejto formy choroby..

Dokážu sa s touto chorobou vyrovnať na moskovskej klinike Paramita..

Séropozitívna a seronegatívna artritída - aký je rozdiel?

Reumatoidná artritída (RA) je chronické autoimunitné zápalové systémové ochorenie spojivového tkaniva s poškodením kĺbov a vnútorných orgánov. Ochorenie postihuje asi 1% populácie. Séropozitívna artritída môže ochorieť v každom veku, ale u žien po 40 rokoch je väčšia pravdepodobnosť, že ochorejú. V prvých 5 rokoch sa polovica chorých stala zdravotne postihnutou. Kód choroby ICD-10 M05.

etiológie

Dôvody rozvoja (etiológie) RA ešte nie sú úplne stanovené. Predpokladá sa, že jadrom choroby sú dva faktory:

 • genetický - dedičná predispozícia k autoimunitným procesom, o čom svedčia časté rodinné choroby;
 • infekčné - prenášané vírusové infekcie; napríklad vírus Epstein-Barr spôsobujúci infekčnú mononukleózu.

Patogenéza séropozitívnej artritídy

Mechanizmus rozvoja séropozitívnej artritídy (patogenéza) je spojený s narušením imunitného systému. Vyvíja sa týmto spôsobom:

 • normálna reakcia na zavedenie infekcie, telo vytvára protilátky; sú to proteínové zlúčeniny - imunoglobulíny (Ig), ktorých účelom je spojiť sa s infekčným patogénom (antigénom) a neutralizovať ho;
 • s RA sa vytvárajú zmenené Ig, imunitný systém ich nerozoznáva, berie ich za cudzie častice (antigén) a vytvára proti nim protilátky, ktoré sa nazývajú reumatoidný faktor (RF); výsledné komplexy antigén-protilátka sa ukladajú v tkanivách, čo podporuje zápal a ničí kĺbové povrchy;
 • podporuje sa aj zápal a poškodenie tkanív, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku tvorby nadmerného množstva prozápalových (zápalových) cytokínov - molekúl, ktoré normálne prenášajú informácie a regulujú zápalové reakcie spolu s protizápalovými cytokínmi.

Zápalový proces spočiatku spôsobuje opuch periartikulárnych tkanív, vrátane zápalu a opuchu vnútorného povrchu kĺbovej kapsuly - synoviálnej membrány. Ďalšou fázou je rast buniek spojivového tkaniva - panny. Pannus pokrýva kĺbové povrchy kostí, ničí chrupavku a kostné tkanivo, potom rastie do spoločného priestoru a uzatvára sa opačnou stranou, čím sa kĺb stáva nehybný (ankylóza)..

Príznaky séropozitívnej artritídy

Séropozitívna reumatoidná artritída sa zvyčajne začína postupne. Menej často môže byť nástup subakútny, so závažnejšími príznakmi. V každom prípade však choroba postupuje stále, takže je veľmi dôležité ju identifikovať čo najskôr a začať liečbu.

Prvé príznaky

Prvé príznaky séropozitívnej reumatoidnej artritídy, na ktorú by ste sa mali zamerať, sú:

 • nevoľnosť, slabosť, zvýšená únava;
 • mierne zvýšenie teploty (nemusí byť);
 • ranná stuhnutosť pohybov, ktorá trvá asi pol hodiny, je jedným z najdôležitejších príznakov séropozitívnej artritídy
 • symetrické poškodenie 3 alebo viac mierne bolestivých malých kĺbov s miernym opuchom rúk alebo nôh; objaví sa pozitívny test laterálnej kompresie bolesti rúk a nôh, čo je hlavný klinický rozdiel medzi séropozitívnou artritídou a séronegatívnou artritídou, pri ktorých sú najskôr asymetricky postihnuté 1 až 2 veľké kĺby;
 • nešpecifikovaná bolesť svalov.

Zjavné znaky

Znaky séropozitívnej reumatoidnej artritídy s ďalším vývojom choroby sa delia na kĺbovú a mimartikulárnu.

Kĺbové príznaky séropozitívnej RA - symetrická lézia malých kĺbov prstov a rúk a podobné zmeny chodidiel:

 • stuhnutosť pohybu ráno najmenej hodinu;
 • symetrické poškodenie 3 alebo viacerých malých kĺbov rúk a nôh; postihnuté kĺby sú bolestivé, opuchnuté, zdeformované, zatiaľ čo v susedných oblastiach môžu prevažovať rôzne patologické procesy: zápal alebo deformácia;
 • prsty sú zdeformované v interfalangeálnych oblastiach, môžu získať tvar špirály;
 • Subluxácie sa vyvíjajú, ruky sa otáčajú smerom von a vyzerajú ako „mrožové plutvy“;
 • s artritídou sa objaví kladivovitý tvar prstov na nohách, ploché nohy, nohy vytočené smerom von - hallux valgus;
 • menej často sa môžu vyskytnúť veľké kĺby (koleno, lakte, zápästie).

Chondroprotektory, aké to je, ako si vybrať, ako efektívne sú

Bolesť kĺbov v pokoji

Mimoriadne príznaky séropozitívnej RA:

 • koža - výskyt malých bezbolestných podkožných útvarov - reumatoidných uzlov;
 • zväčšené bezbolestné lymfatické uzliny;
 • znížená hladina hemoglobínu (anémia) so závratmi a bolesťami hlavy;
 • zníženie objemu (atrofia) a svalovej bolestivosti;
 • ulcerózne nekrotické lézie kože a nechtov v dôsledku zápalu stien krvných ciev - systémová vaskulitída;
 • bolesť pozdĺž nervov;
 • poškodenie vnútorných orgánov: srdce (perikarditída), pľúca (pohrudnica), obličky (glomerulonefritída);
 • zväčšená pečeň a slezina;
 • pacient je vyčerpaný, depresia rastie.

Jednou z foriem dlhodobej séropozitívnej artritídy je Feltyho syndróm. Klinický obraz je charakterizovaný poklesom počtu bielych krviniek v krvi, čo významne zvyšuje riziko vzniku infekcie, zvýšenie pečene a sleziny a poškodenie vnútorných orgánov. Je zriedkavý, má ťažký priebeh.

Bez včasnej liečby séropozitívna reumatoidná artritída vedie k závažným komplikáciám:

 • osteoporóza spôsobená stratou vápnika v kostiach;
 • aseptická (bez infekcie) nekróza (nekróza) kĺbových povrchov rúk a nôh;
 • subluxácie, dislokácie a zlomeniny;
 • porušenie nervových kmeňov a syndrómu silnej bolesti;
 • atrofia kostrového svalstva;
 • úplné vyčerpanie;
 • amyloidóza - ukladanie amyloidu vo vnútorných orgánoch - látka, ktorá porušuje ich funkciu; so séropozitívnou artritídou sa zriedkavo vyskytuje.

Fázy choroby

Séropozitívna reumatoidná artritída má 4 štádiá vývoja:

 1. Počiatočné štádium je vývoj choroby trvajúcej až 6 mesiacov; hlavným príznakom je ranná stuhnutosť pohybov.
 2. Raná fáza - od šiestich mesiacov do roka; príznaky polyartritídy sú výraznejšie, objavuje sa výrazný opuch kĺbových tkanív.
 3. Rozšírená fáza - z jedného roku na dva roky so všetkými klinickými prejavmi.
 4. Neskoré štádium - viac ako dva roky, sprevádzané deformáciami kĺbov, kontraktúrami, postihnutím a komplikáciami vnútorných orgánov.

Rôntgenové štádia séropozitívnej artritídy:

 1. Vývoj osteoporózy kĺbových povrchov kostí.
 2. Zúženie spoločného priestoru, začiatok deštrukcie chrupavky.
 3. Významná deštrukcia chrupavky a kostného tkaniva kĺbových povrchov, hlboká erózia; subluxácia;
 4. Uzatvorenie kĺbového priestoru a tvorba ankylózy - nehybnosť končatín.

Joint Crunch - Kedy sa báť

Injekčné podanie kyseliny hyalurónovej intraartikulárne

diagnostika

Diagnóza séropozitívnej reumatoidnej artritídy sa zisťuje na základe charakteristických klinických príznakov a potvrdzuje sa:

 • Laboratórny výskum:
  1. všeobecné klinicky zistené zrýchlenie ESR, anémia;
  2. biochemický krvný test - zvýšenie hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP) - proteín krvnej plazmy, ktorý signalizuje prítomnosť zápalu;
  3. imunologické analýzy:
  4. stanovenie prítomnosti reumatoidného faktora;
  5. detekcia anticytrulínových protilátok (ADCP) - môže sa objaviť skôr ako RF v počiatočnej fáze vývoja, preto sú skorým diagnostickým znakom;
  6. detekcia vysokých hladín prozápalových cytokínov interleukínu-1 (IL-1) a faktora nekrózy nádorov alfa (TNF alfa) v krvi.
 • Prístrojový výskum:
  1. X-ray - odhalil stupeň deštrukcie kĺbových tkanív;
  2. MRI - detegujú sa včasné (röntgenové) poruchy;
  3. Ultrazvuk - detekujú sa zmeny v periartikulárnych tkanivách, znižuje sa objem synoviálnej tekutiny.

Liečba séropozitívnej artritídy

V súčasnosti všetci odborníci dodržiavajú taktiku včasného odhalenia a aktívnej liečby séropozitívnej RA. Táto taktika vo väčšine prípadov umožňuje vyhnúť sa zdravotnému postihnutiu a zachovať slušnú kvalitu života..

Hlavným spôsobom liečby séropozitívnej artritídy je lieková terapia, zvyšné metódy majú pomocnú hodnotu. Sú to diéta, fyzioterapeutické procedúry, lekárska gymnastika, masáže, ľudové a homeopatické lieky.

Liečba drogami

Séropozitívna reumatoidná artritída sa začína liečiť čo najskôr, pričom sa používa niekoľko liekov naraz - symptomatická a základná.

Medzi symptomatické lieky patria lieky, ktoré odstraňujú zápaly a bolesti kĺbov, ale neovplyvňujú mechanizmus rozvoja choroby (patogenéza). Sú predpisované v krátkych cykloch na odstránenie akútnych príznakov séropozitívnej RA. to:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID):
  1. Diklofenak - je predpísaný vo forme tabliet, rektálnych čapíkov, mastí; veľmi účinný liek, ale pri dlhodobom používaní spôsobuje ulcerózne lézie žalúdka a sklon ku krvácaniu;
  2. Nimesulid je modernejším účinným liekom, ktorý má minimálne vedľajšie účinky; predpisované perorálne vo forme tabliet.
 • Glukokortikosteroidné hormóny (GCS - Prednizolón, Dexametazón, Betametazón) - eliminujú príznaky ešte rýchlejšie, ale majú mnoho vedľajších účinkov a vyžadujú neustále zvyšovanie dávok. Priradiť striktne podľa pokynov v krátkych cykloch vrátane vstrekovania do kĺbovej dutiny.

Medzi základné lieky patria lieky, ktoré majú silný vplyv na patogenézu choroby. Sú predpisované v dlhých cykloch a pravidelne kontrolujú účinnosť liečby pomocou diagnostických štúdií. Medzi tieto lieky patria:

 1. Základné protizápalové lieky (BPVP) - metotrexát, sulfasalazín, leflunomid. Potlačujú autoimunitné procesy, ktoré sú predpísané dlhou cestou vo forme injekcií alebo orálneho podávania; Tauredon (prípravok zo zlata), ktorý potláča imunitné procesy a zápaly, patrí do druhej rady tejto skupiny, ktorej použitie nie je vždy praktizované..
 2. Geneticky upravené biologické lieky (GBI, biologické látky) - patria sem najmodernejšie skupiny liekov (Infliximab, Tocilizumab, Abatacept, Rituximab), ktoré obsahujú protilátky na prozápalové cytokíny alebo inhibujú fungovanie určitých častí imunitného systému. Priradené ako súčasť komplexnej liekovej terapie, niekedy spôsobujú alergické reakcie.

Ďalšie techniky spracovania

Ošetrujúci lekár môže tiež zahrnúť do komplexnej liečby séropozitívnej artritídy na zmiernenie stavu pacienta:

 • homeopatické a ľudové lieky;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • postupy na čistenie krvi - plazmaferéza, hemosorpcia;
 • fyzioterapeutické kurzy (LFK) a masáže - je potrebná fyzická aktivita, pretože ide o prevenciu deformít a kontraktúr;
 • s nezvratnými zmenami kĺbov a ich deštrukciou v neskorších štádiách, keď sú terapeutické opatrenia neúčinné, pošlite pacienta na operáciu.

Prístup k liečbe séropozitívnej artritídy na našej klinike

Špecialisti na klinike Paramita v Moskve majú bohaté skúsenosti s liečbou séropozitívnej reumatoidnej artritídy. Pacientovi, ktorý ako prvý vyhľadá pomoc, je najprv podrobené kompletné vyšetrenie a až potom je predpísaný liečebný cyklus, ktorého charakteristikou je kombinácia najmodernejších západných a tradičných východných, časom testovaných techník. Terapeutické opatrenia sa vyberajú pre každého pacienta prísne individuálne. Pravidelne sa vyhodnocuje ich účinnosť. Naše metódy (ako zaobchádzať):

 • drogová terapia so začlenením najnovších liekov, bylinných liekov, ľudových a homeopatických liekov; táto kombinácia vám umožňuje viesť kurz rýchlejšie, efektívnejšie a znižovať zaťaženie pacienta liekmi;
 • fyzioterapeutické procedúry - sú predpísané v závislosti od štádia ochorenia a celkového stavu pacienta;
 • kinezoterapia, nahrávanie, terapeutická gymnastika a liečebné masážne komplexy - najúčinnejšie liečebné metódy sa používajú na udržanie pohyblivosti končatín, všetky procedúry predpisuje lekár a vykonávajú sa pod dohľadom fyzioterapeutického inštruktora;
 • Terapia PRP je najnovšia metóda, ktorá vám umožňuje obnoviť stratené motorické funkcie v krátkom čase; na základe stimulácie regeneratívnych vlastností tela vlastnými krvnými doštičkami pacienta spracovanými špeciálnymi technikami;
 • reflexológia (RT) - vplyv akupunktúry, kauterizácie, akupresúry na akupunktúrne body (AT) na tele, reflexne spojený s vnútornými orgánmi a tkanivami; lekári našej kliniky ovládajú všetky metódy RT, pretože boli vyškolení v Číne a Tibete;
 • farmaceutická funkcia - zavádzanie moderných vysoko účinných liekov do protilátok.

Prevencia recidívy séropozitívnej artritídy

Aby pacient žil bez exacerbácií v stave pretrvávajúcej remisie, musí:

 • zapamätať si spúšť a vyhnúť sa im;
 • viesť zdravý životný štýl, zapojiť sa do cvičebnej terapie;
 • jesť pravidelne, sledovať hmotnosť;
 • uistite sa, že ich lekár pravidelne sleduje a na jeho odporúčanie vedie antirevmatické terapeutické kurzy.
 1. Nasonov EL, Karateev DE, Balabanova RM. Reumatoidná artritída. V knihe. : Reumatológia. Národné vedenie. Ed. E. L. Nasonova, V. A. Nasonova. Moskva: GEOTAR-Media; 2008. S. 290–331.
 2. Nasonov E.L., Mazurov V.I., Karateev D.E. Návrh odporúčaní na liečbu reumatoidnej artritídy all-ruskej verejnej organizácie „Združenie reumatológov Ruska“ - 2014 (časť 1). Vedecká a praktická reumatológia 2014; 52: 477–94.
 3. Molina JT, Garcia FJB, Alen JC, a kol. Odporúčania na použitie metotrexátu pri reumatoidnej artritíde: zníženie a znižovanie dávky a cesty podania. Rheumatol Clin 2015; 11: 3-8.
 4. Tornero Molina J, Calvo Alen J, Ballina J, a kol. Odporúčania na použitie rodičovského metotrexátu v reumatológii. Reumatol Clin 2017.pii: S1699-258X (16) 30162-0.
 5. Espinosa F, Fabre S, Pers Y-M. Liečba indukcie remisie pre včasnú reumatoidnú artritídu: doterajšie dôkazy a klinické dôsledky. Ther Adv Musculoskelet Dis 2016; 8: 107-18.

Príčiny eróznej artritídy

Erozívna artritída: príčiny, liečba, prevencia. Kto je v ohrození?

Erosívna artritída je imunitne zápalové ochorenie kĺbov s eróznym poškodením chrupavky. Môže dôjsť k erózii

Príčiny eróznej artritídy

Akútne obdobie reumatoidnej artritídy je sprevádzané stuhnutosťou a bolestivosťou kĺbov. V priebehu času tieto pocity zmiznú. K spoločnému ničeniu však môže dôjsť. Vyvíja sa erózia, ktorá okráda kĺb mobility. Ako sa to deje?

V akútnych obdobiach reumatoidnej artritídy sa biele krvinky rýchlo delia. Telo sa teda snaží brániť. Počet týchto buniek sa v kĺbe postupne zvyšuje. Začínajú syntetizovať špeciálne látky, ktoré ničia cudzie mikroorganizmy. Tieto látky však tiež začínajú ničiť zdravé kĺbové tkanivá a vnímajú ich ako cudzie. Kĺb je opuchnutý a bolestivý..

K porážke dochádza dvoma spôsobmi:

1) Antiinfekčné činidlá postupne oslabujú chrupavku, mäkké tkanivo medzi kĺbovými kosťami. Neustále zaťaženie spoja zvyšuje degeneratívny proces.

2) Pod vplyvom zápalového procesu sa synoviálna membrána vo vnútri kĺbu stlačí a rastie. Nadmerná synoviálna tekutina vyvoláva eróziu na dlhú dobu.

Druhy erózie kostí

Existujú tri typy erózie kostí:

1) Erózia okrajových hrán.

Najčastejšie sa tvoria v malých kĺboch ​​rúk. Na miestach, kde chrupavka nechráni kosti.

2) Kompresná erózia.

Typickými miestami vzhľadu sú metakarpofalangálne kĺby. Tvorí proti periartikulárnej osteoporóze.

3) Povrchová resorpcia koncovej doštičky kosti.

Identifikované v mieste pripojenia väzu. Zvyčajne sa nachádza na vonkajšom okraji styloidného procesu ulny.

Erozívna artritída: kto je v ohrození?

Trvanie choroby a stupeň jej aktivity závisí od stupňa poškodenia kĺbov. Kedy sú kĺbové tkanivá náchylnejšie k erózii??

1) Kĺby sú náchylnejšie na eróziu, keď denne opuchnú.

2) Pozadie vývoja erózie spôsobuje rozsiahle opuchy (na rozdiel od malých). Opuch je základným znakom, ktorý indikuje aktivitu ochorenia.

3) Dlhá ranná stuhnutosť naznačuje akútny priebeh artritídy.

4) Mäkkosť kĺbu tiež hovorí o aktivite procesu (zväčšená synoviálna membrána ho takto robí).

Bolesť nie je známkou erózie kĺbov. Pri absencii príznakov deštrukcie môže dôjsť k bolesti pacienta..

Na diagnostikovanie eróznej artritídy sa používajú tieto metódy:

 • vyšetrenie postihnutého kĺbu;
 • rádiografia (stanovenie, hlavná metóda);
 • krvný test.

Nie je možné opraviť kĺb zasiahnutý eróziou. Môžete zastaviť iba proces ďalšieho ničenia. Ale je lepšie zabrániť tejto chorobe.

Prevencia eróznej artritídy

Aby sa zabránilo rozvoju erózie, je potrebné získať kontrolu nad reumatoidnou artritídou, dosiahnuť dlhodobú remisiu.

1) Liečba reumatoidnej artritídy by sa mala začať čo najskôr.

2) Na včasné odhalenie problému je potrebné niekoľkokrát do roka navštíviť reumatológa.

3) Je dôležité zachovať spoločnú mobilitu. K tomu vám pomôže fyzická terapia, primeraná fyzická aktivita..

4) Realizovateľnosť je základný princíp, ktorý je potrebné vo všetkom dodržať. S vlastnou starostlivosťou, vykonávaním cvičení, vykonávaním jednoduchých akcií. Šikovná kombinácia aktivity a relaxácie zachová kĺby v maximálnej možnej miere.

5) Na zníženie zaťaženia postihnutého kĺbu použite trstinu. Držte ho na opačnej strane ruky.

Čo je erózna artritída a ako sa s ňou vysporiadať

Boli ste diagnostikovaná erózna artritída, ale neviete, čo to je? Toto je patológia autoimunitnej etiológie. Vyznačuje sa tvorbou erózie, ktorá postupom času ničí kĺby, zhoršuje pohyblivosť a spôsobuje stuhnutosť pohybov. Akonáhle sa objaví, patológia zostáva u človeka na celý život. Prečo a ako s tým žiť?

Príčiny eróznej artritídy

Čo sa stane s artritídou? Prečo sa erózia vyvíja, aj keď bolesť pominula?

Vedci zistili, že počas obdobia exacerbácie dochádza k aktívnej tvorbe bielych krviniek a ich akumulácii v mieste zápalu. Biele krvinky začínajú vylučovať biologicky aktívne látky, ktoré ničia nielen cudzie bunky, ale spôsobujú aj smrť vlastných buniek spojivového tkaniva..

Tieto procesy vedú k erózii:

 1. Kvôli bunkovej smrti je chrupavka oslabená, sú postihnuté mäkké tkanivá a zaťaženie kĺbov zvyšuje degeneratívne procesy..
 2. Zápalový proces vedie k zhutneniu, množeniu synoviálnej intraartikulárnej membrány. Tvorba synoviálnej tekutiny sa zvyšuje, čo vyvoláva výskyt erózie.

Erozívna artritída chodidla

Zápalový proces najčastejšie postihuje kĺby falangy 2-3 prsty. Pri chôdzi je opuch, bolesť, koža na miestach zápalu sčervená, teplota stúpa, je pozorovaná stuhnutosť pohybov.

V priebehu času sa môže pozorovať tvorba erózie na hlavách kostí, deformácia chodidla, subluxácie. Zápal šliach, stlačenie plantárnych nervov, parestézia, chôdza je narušená.

V závažných prípadoch si pacienti musia kúpiť špeciálnu ortopedickú obuv, chodiť s paličkou alebo s barlami.

Reumatoidná artritída erozívna

Séropozitívna erozívna reumatoidná artritída je jedným z typov chorôb so zlou prognózou. V tele pacienta sa hromadí určitý typ protilátky nazývanej reumatoidný faktor..

Faktor tvorený bunkami synoviálnej membrány reaguje s imunoglobulínom G a tvorí imunitný komplex, ktorý sa usadzuje na kĺboch, ako aj na stenách krvných ciev. Tieto komplexy vyvolávajú zápalový proces, ktorý poškodzuje tkanivo chrupavky a kĺb samotný..

Norma reumatoidného faktora v krvi nie je vyššia ako 25 IU / ml. Zvýšenie môže signalizovať reumatoidnú patológiu aj infekciu. Preto je tento faktor iba jedným z ukazovateľov choroby..

Na zistenie príčiny choroby je potrebná diferenciálna diagnostika. Znaky choroby, ktoré nie sú spojené s deformáciou kĺbov, výskyt kontraktúr, naznačujú neerozívnu artritídu. Kontrakty, deformácie sú charakteristické pre eróznu artritídu, ale na objasnenie diagnózy je potrebné röntgenové vyšetrenie..

Liečba eróznej artritídy

Liečba môže byť v závislosti od závažnosti ochorenia medikáciou, fyzioterapiou alebo chirurgicky.

 1. Glukokortikoidy (prednizón, beametazón) sú predpísané na liečbu komplikácií..
 2. Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, meloxiam).
 3. Ťažké formy ochorenia vyžadujú cytostatiká (azatioprín, metotrexát).
 4. Imunosupresíva (elafra, leflunomid).
 5. Enzýmy (Wobenzyme).

Počas dočasnej remisie sú indikované fyzioterapeutické procedúry: magnetoterapia, laserová terapia, ultrafialové ožarovanie postihnutých kĺbov, parafínová liečba, ozokeritoterapia. Dôležitú úlohu v tomto období zohrávajú terapeutické a preventívne cvičenia.

Je indikované chirurgické ošetrenie na obnovenie funkcie postihnutých kĺbov, napríklad nahradenie poškodeného kĺbu alebo vytvorenie nového kĺbu z poškodeného tkaniva..

Prevencia eróznych komplikácií artritídy

Tí, ktorí trpia bolesťou kĺbov po vypočutí diagnózy od lekára, sa pravdepodobne pýtali, čo majú robiť, ako znižovať bolesť, aké sú pravidlá prevencie tohto nepríjemného ochorenia..

Na ochranu kĺbov pred rozvojom erózie je potrebné, napriek tomu, že liečba môže viesť k určitým nákladom na materiál:

 1. Ak sa vyskytuje dokonca pravidelná bolesť, opuchy kĺbov, okamžite kontaktujte reumatológa.
 2. Postupujte podľa všetkých odporúčaní lekárov a postupujte podľa individuálnej schémy. Neukončujte lekárske predpisovanie, len cítite úľavu.
 3. Pod vedením odborníka absolvujte prvý kurz fyzioterapeutických cvičení. Ďalej samostatne vykonajte komplexy špeciálnych cvičení.
 4. Pri zápale kolenných kĺbov, nôh sa môže trstina po určitú dobu použiť na zníženie zaťaženia postihnutej oblasti..
 5. Pri liečbe sprievodných patológií venujte osobitnú pozornosť kardiovaskulárnemu systému. Vyplatí sa navštíviť kardiológa, ortopéda, neurológa, počúvať ich cenné odporúčania.

Dôležité: Nadmerná fyzická aktivita nie je vítaná, ale dokonca aj zakázaná. Základnými princípmi sú realizovateľnosť, postupnosť, kombinácia aktivity a doba odpočinku postihnutých kĺbov. A viera, že starostlivosť o vaše telo povedie, ak nie k úplnému uzdraveniu, k dlhej remisii a aktivite na celý život.

Čo stojí za to vzdať sa?

Od fajčenia, alkoholu (dobre, možno trochu, niekedy nie viac ako dúšok). Pokúste sa vyhnúť stresu, chráňte sa pred chladom, vlhkosťou. Je vhodné udržiavať telesnú hmotnosť na fyziologickej úrovni, obohatiť svoju stravu o kvalitné rastlinné oleje, ryby (solené), zeleninu, ovocie.

Tieto výrobky pomôžu zmierniť zápal kĺbov, pretože kvalitné jedlo je pre telo jedným z prvých liekov..

záver

Erosívna artritída je choroba, ktorá má dlhý priebeh, obdobia exacerbácie a remisie. Vyznačuje sa eróziou chrupavky, spojivového tkaniva kĺbov. Pri najmenších príznakoch bolesti, deformácií kĺbov sa musíte obrátiť na reumatológa, aby sa objasnila diagnóza a predpísala sa liečba. Včasná návšteva lekára a implementácia všetkých jeho odporúčaní zachovajú aktivitu a zdravie.

Neerozívna artritída je

Neerozívna artritída je

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

 • Etiologické informácie
 • Odrody kostnej erózie
 • Ohrozené skupiny
 • Diagnostické opatrenia
 • Terapeutické opatrenia
 • Preventívne opatrenia

Etiologické informácie

Popísané javy vedú k erozívnym javom:

 • Kvôli bunkovej smrti sú poškodené chrupavkové štruktúry kĺbového kĺbu a mäkkých tkanív a paralelné zaťaženie kĺbového kĺbu vyvoláva degeneratívne procesy..
 • Zápal vedie k zhutneniu, hypertrofii synoviálnej membrány. Produkcia synoviálnej tekutiny stúpa a tiež vyvoláva výskyt erozívnych zón.

Odrody kostnej erózie

V ortopédii je erózia kostí rozdelená do troch odrôd:

Ohrozené skupiny

Existuje určitý zoznam podmienok, v ktorých existuje vysoká pravdepodobnosť rozvoja procesu erózneho ničenia:

 • Artroconnections sú najviac citlivé na erozívny proces s denným opuchom., A tiež záleží na oblasti edému..
 • Dlhá ranná stuhnutosť naznačuje akútny priebeh artritídy.
 • Aktivácia procesu je indikovaná mäkkosť kĺbov počas búšenia srdca (tento stav je spôsobený nadmerným rastom (hypertrofiou) synoviálnej membrány)..

Bolesť nie je súčasťou klinického obrazu eróznej artritídy.

Diagnostické opatrenia

Na stanovenie vhodnej diagnózy sa používajú tieto fyzikálne a inštrumentálne metódy:

Lekársky komplex

Liečebným procesom môže byť v závislosti od závažnosti liek, fyzioterapia alebo chirurgický zákrok.

Preventívne opatrenia

V tomto prípade je potrebné venovať pozornosť preventívnym opatreniam..

Erozívna alebo neerozívna artritída?

6. Hodnotenie dynamiky artikulárneho syndrómu pod vplyvom prebiehajúcej liečby.

7. Hodnotenie extraartikulárnych prejavov choroby (tabuľka. 2).

tabuľka 2

Posúdenie mimoškolských prejavov juvenilnej choroby

KAPITOLA 4. VLASTNOSTI SPOLOČNEJ SYNDROMY

PRE NIEKTORÉ CHOROBY

Reumatoidná artritída

2. Symetrický artikulárny syndróm.

3. Pretrvávajúca artritída (viac ako 6 - 8 týždňov pri NSAID).

4. Tendencia k artritíde.

5. Vo veľkej väčšine prípadov polyartritída.

6. „Erózna“ povaha artritídy s rozvojom amyotropie, kontraktúr, deformít, ankylóz

7. Ťažká ranná stuhnutosť (viac ako 1 hodina).

8. Séropozitívne (RF +), ATsP+

9. Kombinácia artikulárneho syndrómu so systémovými prejavmi.

Čo je neerozívna artritída

Čo je reumatoidná artritída?

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete sa diviť, aké ľahké je liečiť kĺby tým, že beriete každý deň.

 • Príznaky reumatoidnej artritídy
 • Ako je diagnostikovaná choroba?
 • Príčiny reumatoidnej artritídy
 • Aký je rozdiel medzi reumatoidnou artritídou z iných patológií??
 • Ako liečiť chorobu?
  • Pulsotherapy
  • Zdravý životný štýl
  • Terapia reumatoidnej artritídy v čase remisie
 • Stupne reumatoidnej artritídy
 • Druhy reumatoidnej artritídy

Príznaky reumatoidnej artritídy

 • Ostrá bolesť.
 • Vysoká teplota a potenie.
 • Opuch lymfatických uzlín.
 • Antibiotiká nedávajú účinné výsledky..
 • Únava, slabosť, chudnutie.
 • Kŕče, stuhnutosť svalov.
 • Horúčka.

Ako je diagnostikovaná choroba?

Analýzy a štúdie:

 • tomografia.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • elektrokardiogram.
 • Chémia krvi.

Príčiny reumatoidnej artritídy

Dôvody nie sú úplne pochopené, ale najbežnejšie sú:

 • Infekčné choroby: chrípka, angína, akútne infekcie dýchacích ciest.
 • Poranenia kĺbov.
 • Stres a stres.
 • dedičnosť.

Aký je rozdiel medzi reumatoidnou artritídou z iných patológií??

Ako liečiť chorobu?

 • protizápalové ošetrenie,
 • Preparáty pre křupavku,
 • biologické látky,
 • fyzioterapia, strava.

Pulsotherapy

Zdravý životný štýl

 • Musíte držať štetce pred vami a otočiť dlane nahor a nadol. Cvičenie sa musí opakovať 10-krát.
 • Je potrebné zaťať ruky v päsť a natiahnuť sa dopredu. Kefu musíte otočiť 5-krát v smere hodinových ručičiek a 5-krát proti.
 • Vykonajte kruhové pohyby svojimi ramenami 5 krát.
 • Držte lakte dlaňami, dvíhajte a znižujte 10-krát.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohu na koleno. Cvičenie sa opakuje päťkrát na každej nohe.

Terapia reumatoidnej artritídy v čase remisie

 • Methotrexate.
 • azatioprin.
 • leflunomid.
 • cyklofosfamid.

Stupne reumatoidnej artritídy

Existujú klinické stupne reumatoidnej artritídy v čase:

Nasledujúce rádiologické formy reumatoidnej artritídy sú:

Druhy reumatoidnej artritídy

Podľa počtu zapálených kĺbov a prítomnosti reumatoidného faktora existuje niekoľko typov reumatoidnej artritídy..

Druhy reumatoidnej artritídy:

 • Polyartritída - zapália sa viac ako štyri kĺby.
 • Oligoartritída - zapália sa tri kĺby.
 • Monoartritída - zápal jedného kĺbu.

Existujú aj špeciálne formy reumatoidnej artritídy: Feltyho syndróm a Stillova patológia..

Artritída nie je erozívna

Séropozitívna reumatoidná artritída

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Identifikácia choroby

Odlišná diagnóza

Ak hovoríme o infekčnom probléme, budú existovať také charakteristické znaky:

 • ostrý a rýchly proces;
 • hyperhidróza;
 • hypertermia;
 • lymfadenopatia (zväčšené lymfatické uzliny).

Môžete objaviť pochybnosti o výskyte infekčnej patológie s výskytom týchto príznakov:

 • nesúvisí s ročnými obdobiami;
 • neprenášané krvou;
 • po antibiotickej liečbe neexistuje úľava.

Akýkoľvek problém má svoj vlastný dôvod. Ďalej zistite faktory, ktoré prispievajú k rozvoju choroby.

Zvážte hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú výskyt séropozitívnej reumatoidnej artritídy:

Klinický obraz

Klinický obraz patologického procesu závisí od niekoľkých faktorov:

 • prísnosť
 • miesto patologického zamerania;
 • reverzibilita procesu;
 • patologické zmeny;
 • komplikácie.

Podľa štatistík má choroba sezónny charakter: prevažná časť výskytu sa vyskytuje v chladnom období.

Dokonca aj v latentnom období ochorenia v skorom štádiu sa u pacienta môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • strata sily, apatia;
 • slabosť;
 • strata váhy;
 • nadmerné potenie;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • bolesť svalov.

Znak vývoja polyartritídy

 • prsty horných a dolných končatín;
 • zápästia;
 • stop;
 • členky.

Rozšírené štádium patológie je charakterizované vývojom takého klinického obrazu:

 • konštantný. Bolesť bolesti zápalu. Symetricky vznikajú bolestivé pocity. Bolesť sa večer zosilňuje a ustupuje po užití protizápalových liekov;
 • bolesť svalov;
 • horúčka;
 • opuch a opuch kíbu;
 • ráno sa vyskytuje obmedzený pohyb, ako aj zvýšená bolesť postihnutých kĺbov pri pokusoch o pohyb.

Diagnostická štúdia

Preventívne opatrenia

Dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní môžete zabrániť zhoršeniu choroby:

Pravidlá stravovania

Pacienti by nemali zabúdať na jednoduché odporúčania:

Metódy boja

Liečba séropozitívnej reumatoidnej artritídy by mala byť komplexná a zahŕňa:

Všetko záleží na klinických príznakoch. Pri správnom a včasnom ošetrení môže byť prognóza priaznivá..

Nepriaznivé účinky na vývoj procesu môžu byť tieto faktory:

 • predĺžené exacerbácie;
 • Žena;
 • mladý vek;
 • polyartritída;
 • výskyt reumatoidného faktora v počiatočných fázach.

Komentáre

Hosť - 16. 6. 2016 - 15:29

Pridať komentár

Príčiny, symptómy, metódy liečby a prevencie eróznej artritídy

Obsah článku

Príčiny eróznej artritídy

Proces erózie-deštruktívny s vysokou pravdepodobnosťou sa môže začať za nasledujúcich podmienok:

Formy a príznaky erozívnej artritídy

Erózia s eróznou artrózou môže byť nasledovného typu:

Diagnostické metódy

V lekárskych centrách siete CMRT je erózna artritída diagnostikovaná pomocou nasledujúcich fyzikálnych a inštrumentálnych metód:

Príčiny vývoja a liečby eróznej artritídy

obsah:

Erozívna artritída sa týka imunozápalových patológií kĺbu s vývojom erózneho poškodenia chrupavky..

Etiologické informácie

V súlade so štúdiami v štádiu exacerbácie dochádza k aktívnej produkcii leukocytov a ich akumulácii v miestach zápalového procesu. Leukocytové bunky začínajú produkovať biologicky aktívne látky, ktoré ničia nielen cudzie proteíny, ale spôsobujú aj smrť vlastných buniek spojivového tkaniva..

Popísané javy vedú k erozívnym javom:

 • Kvôli bunkovej smrti sú poškodené chrupavkové štruktúry kĺbového kĺbu a mäkkých tkanív a paralelné zaťaženie kĺbového kĺbu vyvoláva degeneratívne procesy..
 • Zápal vedie k zhutneniu, hypertrofii synoviálnej membrány. Produkcia synoviálnej tekutiny stúpa a tiež vyvoláva výskyt erozívnych zón.

Akútne obdobie reumatoidnej artritídy (AR) je sprevádzané stuhnutosťou a bolesťou kĺbového kĺbu. V priebehu času opisované pocity ustupujú, až do zániku. Ničenie kĺbov sa však môže zhoršiť vytvorením rozsiahlej erózie, čo vedie k nehybnosti kĺbového spojenia.

Odrody kostnej erózie

V ortopédii je erózia kostí rozdelená do troch odrôd:

 1. Hrana povrchu. Sú tvorené hlavne v malých kĺbových kĺboch ​​rúk, najmä v tých miestach, kde chrupavková vrstva nechráni kostné zložky kĺbov anatomicky (alebo patologicky)..
 2. Kompresia. Typickými miestami lokalizácie sú metakarpofalangálna artikulácia. Táto odroda je spôsobená hlavne periartikulárnou osteoporózou..
 3. Povrchová resorpcia koncovej doštičky kosti. Pozorované v bode pripojenia väzivového aparátu kostí. Zvyčajne sa pozoruje na bočnom okraji styloidného procesu ulny.

Ohrozené skupiny

Trvanie patologického procesu a úroveň jeho aktivity v priamom pomere k stupni poškodenia kĺbového kĺbu.

Existuje určitý zoznam podmienok, v ktorých existuje vysoká pravdepodobnosť rozvoja procesu erózneho ničenia:

 • Artroconnections sú najviac citlivé na erozívny proces s denným opuchom., A tiež záleží na oblasti edému..
 • Dlhá ranná stuhnutosť naznačuje akútny priebeh artritídy.
 • Aktivácia procesu je indikovaná mäkkosť kĺbov počas búšenia srdca (tento stav je spôsobený nadmerným rastom (hypertrofiou) synoviálnej membrány)..

Bolesť nie je súčasťou klinického obrazu eróznej artritídy.

Diagnostické opatrenia

Na stanovenie vhodnej diagnózy sa používajú tieto fyzikálne a inštrumentálne metódy:

 • Fyzikálne vyšetrenie kĺbového kĺbu zapojeného do procesu.
 • Röntgenové vyšetrenie kĺbovej tvorby (funguje ako základná metóda).
 • Laboratórny krvný test.

Lekársky komplex

Nie je možné vytvoriť erózne transformovaný kĺbový kĺb, v súčasnosti je možné zastaviť deštrukčný proces.

Liečebným procesom môže byť v závislosti od závažnosti liek, fyzioterapia alebo chirurgický zákrok.

 1. Na liečenie komplikácií sú indikované glukokortikosteroidové prípravky..
 2. NSAID.
 3. Závažné formy patológie vyžadujú použitie cytostatík (azatioprín, metotrexát)..
 4. Imunosupresívne lieky (elafra, leflunomid).
 5. Enzýmové prípravky (Wobenzym).

V interiktálnom období sú predpísané fyzioterapeutické procedúry: magneto-, ozokeritová a laserová terapia, ultrafialové žiarenie poškodeného kĺbu, ošetrenie parafínom. Veľkej úlohe sa venuje cvičebná terapia.

Chirurgické ošetrenie je nevyhnutné na obnovenie funkčnej schopnosti zničenej kĺbovej formácie.

Preventívne opatrenia

V tomto prípade je potrebné venovať pozornosť preventívnym opatreniam..

Cieľom preventívnych opatrení je väčšinou kontrolovať priebeh reumatoidnej artritídy s cieľom dosiahnuť dlhé obdobie remisie..

 • Liečba RA by sa mala začať včas a čo najskôr. Vykonajte preventívne vyšetrenia s príslušnými odborníkmi.
 • Je potrebné zachovať pohyblivosť kĺbových útvarov. V tomto prípade je ukázaná terapeutická gymnastika, mierna fyzická aktivita, budú si udržiavať potrebnú fyzickú aktivitu.
 • Aby sa znížilo zaťaženie už poškodeného kĺbu, odporúča sa použiť metódy tretích strán - trstinu, pričom ho držíte v opačnom ramene poškodeného kĺbu..

Erozívna artritída: Diagnóza, prevencia, erózna osteoartritída

Erosívna artritída je imunitný zápalový proces s nezvratnými zmenami v kĺboch. K erózii dochádza pri reumatoidnej artritíde, psoriatickej artropatii. Aký je mechanizmus ich vzhľadu?.

Bunky tela začínajú vytvárať protilátky proti mikroorganizmom, ktoré spôsobili patologický proces. V dôsledku zvýšenej produkcie a porušenia normálneho odtoku sa zvyšuje množstvo synoviálnej tekutiny v kĺbe a dochádza k opuchom. V dôsledku podobnosti proteínovej štruktúry chrupavkového tkaniva a cudzích mikroorganizmov začnú protilátky „jesť“ chrupavku a potom kostné tkanivo kĺbu. Vyskytuje sa osteolýza - deštrukcia kosti a chrupavky. Vznikajú chyby chrupavky a kosti - erózia, kĺbový povrch prestáva byť plochý, dokonale hladký. Keď sú defekty v kĺbových povrchoch výrazné, vytvára sa deformácia kĺbu.

Bohužiaľ, jedná sa o nezvratné zmeny. Nemôžete sa ich zbaviť. Správnou liečbou môžete zastaviť ďalší vývoj choroby a ničenie postihnutého tkaniva.

Ďalšie mechanizmy tvorby erózie:

 • tkanivo chrupavky, oslabené protilátkami a zápalové zmeny v kĺbe, sa ničí pod vplyvom bežného každodenného stresu;
 • pri zápale sa vyvíja edém, zvyšuje sa množstvo intraartikulárnej tekutiny, ktorej nadbytok vedie k erózii.

Rozlišujeme niekoľko typov erózie kostí:

 • okrajová erózia kosti, ktorá sa tvorí v malých kĺboch ​​ruky, v oblastiach, kde chrupavka nepokrýva kosti;
 • kompresia, charakteristika metakarpofalangálnych kĺbov, "dipy" sa tvoria na pozadí zriedkavosti (osteoporózy) kostného tkaniva;
 • povrchová resorpcia blokovacej platničky kosti, ktorá sa objavuje v oblasti pripojenia ligamentózneho aparátu.

Pri reumatoidnej artritíde sa prvá erózia vytvára v oblasti II, III metakarpophalangálnych kĺbov, v oblasti styloidného procesu ulna (v mieste pripevnenia šľachy), interfalangeálnych, karpálnych kĺbov ruky. Karpál-metakarpálny kĺb I je „šťastnou výnimkou“, pri ktorej sa patologické zmeny už dlho nevyskytujú.

Pre reumatoidnú artritídu je typická symetria lézie. V pokročilých prípadoch s predĺženým priebehom choroby je povrch kĺbov úplne zničený. Na tomto pozadí sa vyskytujú deformácie, ktoré sú „vizitkou“ choroby (poloha prstov vo forme „labuťového krku“, ich valgusová odchýlka v metakarpofalangálnych kĺboch), dislokácie, subluxácie, kontraktúry..

Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť erózie pri reumatoidnej artritíde, čo naznačuje vysokú aktivitu zápalového procesu:

 • časté opuchy kĺbov (v tomto prípade výraznejší opuch, tým väčšia je táto tendencia);
 • predĺžená ranná stuhnutosť;
 • nadmerné množenie synoviálnej membrány.

Bolesť nie je určujúcim faktorom. Pri intenzívnej a dlhodobej bolesti môže kĺb zostať dlhý čas nedotknutý..

diagnostika

Na detekciu eróznej artritídy sa používajú tieto metódy:

 • vyšetrenie (umožňuje vidieť príznaky zápalu: opuch, deformácie, sčervenanie kĺbov, lokálne zvýšenie teploty nad nimi);
 • rádiografia, MRI, CT (základné metódy);
 • ultrazvuk
 • KLA (sú stanovené nešpecifické zápalové zmeny, ako je zvýšenie ESR, leukocytóza);
 • biochemický krvný test (detekcia reumatoidného faktora, CRH).

Rádiografia je najbežnejšou diagnostickou metódou. Toto je najlacnejší a zároveň celkom presný spôsob, ako zistiť zmeny kĺbových plôch. MRI a CT určia erozívne zmeny v počiatočných fázach.

prevencia

Reumatoidná artritída

Aby ste zabránili eróznym zmenám v kĺbových povrchoch, musíte:

 • usilovať sa o dosiahnutie trvalej remisie reumatoidnej artritídy;
 • je potrebné sa vyhnúť podchladeniu;
 • včasné liečebné kurzy;
 • v prípade chronických ložiskových infekcií je potrebné liečiť;
 • potreba upraviť výkon.

Liečba reumatoidnej artritídy by sa mala začať čo najskôr. Optimálne, ak k tomu dôjde ešte pred vznikom erózie. Ak meškáte, potom maximum, ktoré možno dosiahnuť, je zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbových tkanív. Zmeny, ktoré už nastali, sú, žiaľ, nezvratné.

Musíte navštíviť reumatológa niekoľkokrát do roka. Je to nevyhnutné pre úplné vyšetrenie, včasné odhalenie patologických zmien v kostiach a chrupavkách, správne ošetrenie.

Na udržanie pohyblivosti kĺbov by sa mala vykonávať cvičebná terapia, plávanie a fyzická aktivita. Pohyb stimuluje tvorbu intraartikulárnej tekutiny. Ten živí povrch chrupavky a nesie produkty metabolizmu zo synoviálnej dutiny.

Na zníženie zaťaženia postihnutých kĺbov sa odporúča používať ortopedické pomôcky: trstina, kolenné chrániče, lakte.

Psoriatická artropatia

Vývoj erózie možno pozorovať nielen pri reumatoidnej artritíde. Vyskytujú sa v iných formách..

Pri psoriatickej artropatii sú kožné zmeny kombinované s artikuláciou. Lézie sú asymetrické, vytvárajú sa viacsmerné deformácie. Charakteristické je poškodenie sakroiliakálnych kĺbov, kostí ruky a chrbtice. Najskôr sa vytvorí okrajová erózia, ktorá sa potom rozšíri do strednej časti kĺbových povrchov. Vyskytuje sa osteolýza kostných epifýz. Takáto artritída sa tiež nazýva mutácia. Charakteristickou črtou je prítomnosť rastu kostí (proliferácia) blízko erózie.

Takáto artritída môže byť rozpoznaná kožnými zmenami a charakteristickou deformáciou kĺbov rozpoznávanou rôntgenovým žiarením, MRI, CT..

Erozívna osteoartróza

Ochorenie je zriedkavé, ale agresívne. Ovplyvňuje ženy po menopauze. Nastáva nielen intenzívna strata kostí, ale bohužiaľ sa môžu zničiť aj kĺbové povrchy. Najčastejšie ovplyvňuje symetrické kĺby rúk. Diagnostikovaná na základe sťažností pacienta a röntgenových údajov.

Pacienti sa sťažujú na rannú bolesť, môže sa vyskytnúť stuhnutosť kĺbov, nie vždy sa objaví opuch.

Druhy, príčiny vývoja a diagnostika eróznej artritídy

Erosívna artritída je imunitne zápalové ochorenie, ktoré vedie k nezvratnému poškodeniu kĺbov. Pri psoriatickej artropatii, reumatoidnej artritíde atď. Môže dôjsť k erózii..

Dôvody rozvoja

Pri exacerbácii reumatoidnej artritídy sa biele krvinky začnú veľmi rýchlo deliť, čo je prejavom ochrannej funkcie tela. V dôsledku toho sa príliš veľa z týchto buniek hromadí v kĺbe. Začínajú produkovať špecifické látky, ktoré ničia cudzie mikroorganizmy. Problém je v tom, že tieto látky súčasne začínajú ničiť zdravé kĺbové tkanivá a brať ich na cudzie účely. V dôsledku toho je kĺb dostatočne opuchnutý a bolestivý.

K porážke môže dôjsť dvoma spôsobmi:

 1. Látky, ktoré pôsobia proti infekcii, nakoniec oslabujú chrupavku a mäkké tkanivo medzi kosťami kĺbov. Proces zvyšuje konštantné zaťaženie spoja.
 2. V dôsledku rozvoja zápalu synoviálna membrána kĺbu rastie a stáva sa oveľa hustejšia. Nadmerné množstvo tejto tekutiny spôsobuje eróziu..

Trvanie choroby a úroveň aktivity závisí od toho, ako je postihnutý kĺb. Aktívny priebeh patológie môže stimulovať množstvo faktorov:

 • pravdepodobnosť erózie je väčšia, ak kĺb neustále opuchy;
 • ráno pocit stuhnutosti;
 • mäkká štruktúra kĺbov (k tomuto stavu vedie prerastená synoviálna membrána).

Bolesť nie je určujúcim faktorom pri vývoji choroby - môžu sa vyskytnúť v dôsledku zničenia kĺbu alebo iných procesov.

Druhy patológie

U ľudí môže byť erózna reumatoidná artritída troch typov:

 1. Erozie okrajového povrchu (najčastejšie sa vyskytujú v malých kĺboch ​​rúk, keď chrupavka nevykonáva ochrannú funkciu kosti).
 2. Kompresná erózia (najčastejšie sa vyskytuje v metakarpofalangálnych kĺboch. Typicky sa vyskytuje na pozadí periartikulárnej osteoporózy).
 3. Resorpcia doštičky s blokovanou kosťou je povrchová (tvorí sa v mieste pripojenia väzov. Zvyčajne sa vyskytuje na vonkajšom okraji styloidného procesu ulny)..

diagnostika

Na zistenie prítomnosti patologického procesu sa vykonávajú vyšetrenia, výskumné a laboratórne testy. Povinné:

 • lekárske vyšetrenie, pri ktorom by mal vidieť opuch, sčervenanie, deformáciu kĺbov a miestne zvýšenie teploty;
 • CT, MRI alebo röntgen;
 • ultrazvuk
 • celkový krvný test (vykazuje leukocytózu, zvýšenie OSE a ďalšie príznaky zápalového procesu);
 • biochemický krvný test (ukazuje RCH, reumatoidný faktor atď.)

Čo sa týka včasnej diagnózy, najpresvedčivejšie výsledky sú dané pomocou MRI a CT.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju erózie na postihnutých kĺboch, musíte:

 • vykonávať stabilnú liečbu, aby sa dosiahla stabilná remisia reumatoidnej artritídy;
 • neprechladzujte kĺb;
 • jesť správne;
 • na kontrolu chronických chorôb, ak ich máte.

Liečba reumatoidnej artritídy by sa mala riešiť čo najskôr, aby sa zabránilo rozvoju erózie. Ak sa proces začne, bude takmer nemožné zvrátiť ho. V prípade tohto ochorenia by ste sa mali pravidelne podrobiť vyšetreniu reumatológom a sledovať jeho vývoj.

Na udržanie pohyblivosti kĺbov musíte vykonať cvičebnú terapiu, plávanie, vykonávať fyzické cvičenia, ktoré môžete robiť (pohyby stimulujú tvorbu intraartikulárnej tekutiny, ktorá vyživuje povrch chrupavky a odstraňuje metabolické produkty z dutiny).

Na zmiernenie stavu kĺbov sa používajú ortopedické pomôcky určené na tento účel (chrániče kolien, lakte, trstina atď.).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje.
Nepoužívajte informácie zverejnené na webe bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.!Úvod: všeobecný opis patológieKýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky vytvorenými (abnormálnymi) dierami.
Posuvná hernia bránice predstavuje až 90% všetkých hernií pažeráka. Hlavným nebezpečenstvom patologického stavu je chronický kyslý reflux, ktorý vedie k pažeráku a malígnej degenerácii sliznice pažeráka.