loader

Hlavná

Žalúdok

Výhody jogy pre hernie lumbosakrálnej chrbtice

Jóga je kombináciou fyzických cvičení a psychologických postupov zameraných na zlepšenie fyziologickej pohody a duchovného čistenia pacienta, nielen na poškodenom stavecom disku. Táto technika je široko používaná pri ochoreniach pohybového aparátu, vrátane miechových hernií.

Aká je účinnosť liečby jogy

Jóga pre prietrž lumbosakrálnej chrbtice sa používa na obnovenie funkcií a zlepšenie funkcie chrbtice, zvýšenie prietoku krvi, obnovenie svalového tonusu, zvýšenie lúmenu medzi stavcami. Vďaka špeciálnym dynamickým a statickým cvičeniam je schopná využívať všetky svalové skupiny, vytvárať krvný obeh a odtok lymfy, čo prispieva k regenerácii poškodenej chrupavky, eliminuje nadmerné zaťaženie chrbtice..

Špeciálne trakčné techniky umožňujú jemne natiahnuť chrbticu, čo má priaznivý vplyv na priebeh choroby.

Podľa recenzií na sieti si viac ako 95% pacientov, ktorí robia jogu s kýlami bedrovej chrbtice, zaznamenali zlepšenie pohody po prvých triedach.

Čo je potrebné zvážiť pri joge

Účinnosť použitia ásanov (jogových cvičení) bude vyššia, ak počas liečby budete postupovať podľa jednoduchých odporúčaní týkajúcich sa zmien životného štýlu:

 1. Upravte stravu. Kompletná strava pomôže obohatiť telo potrebnými stopovými prvkami a vitamínmi. Vďaka tomu sa chrupavka a motorická funkcia chrbtice obnovia čo najskôr..
 2. Odmietnuť zlé návyky. Nikotín a alkohol nepriaznivo ovplyvňujú všetky životne dôležité procesy v tele. Obnovenie medzistavcových platničiek je nemožné bez vzdania sa závislosti.
 3. Organizácia dobrého odpočinku a spánku. Pri kýloch chrbtice by mal pacient venovať náležitú pozornosť kvalite spánku a odpočinku. K tomu je potrebné zvoliť správny režim spánku a pohodlný matrac, vankúš.

Ak chcete začať hodiny jogy s touto chorobou, mal by byť pod dohľadom odborníka. Samoštúdium môže vyvolať nežiaduce následky. Nesprávne vybrané ásany môžu viesť k napínaniu svalov, narušeniu nervov a zväčšeniu prietrže.

Ako správne cvičiť

Jóga na herniu bedrovej chrbtice by sa mala vykonávať v súlade s niektorými odporúčaniami. Dodržiavanie tipov pomôže dosiahnuť požadovaný výsledok a zabráni komplikáciám:

 • vylúčiť náhle pohyby;
 • keď sa vyskytne bolesť, triedy prestanú;
 • ásany sa vykonávajú denne;
 • dýchanie počas hodín je pokojné;
 • počiatočné triedy sa vykonávajú bez cvikov na krútenie chrbtice;
 • zaťaženie sa zvyšuje postupne;
 • nemôžete odmietnuť komplex, ak výsledok neprichádza tak rýchlo, ako by sme chceli;
 • po relácii by sa pacient nemal cítiť príliš unavený.

Kýla chrbtice je závažné ochorenie, ktorého liečenie si vyžaduje veľa úsilia a času. Ak chcete dosiahnuť požadovaný výsledok, buďte trpezliví.

Kontraindikácie pre vedenie tried

Kurzy jogy pre spinálne patológie sa nezobrazujú každému. Účinok ásanov je kontraindikovaný u pacientov s nasledujúcimi stavmi:

Na strane fyzickej pohodyNa strane duševného stavu
Akútna bolesť

Bolesť hlavy, závraty

Zvýšená bolesť počas cvičenia

Nedávna operácia chrbtice

Otvorte rany na tele

Obmedzená pohyblivosť chrbtice

epilepsie

Vírusové a bakteriálne choroby centrálneho nervového systému

Kurzy jogy sú zakázané pre osoby s dočasnými duševnými poruchami po poranení mozgu a miechy

Vedenie tried v prítomnosti kontraindikácií nepriaznivo ovplyvňuje zdravotný stav, spôsobuje riziko závažných komplikácií choroby vrátane paralýzy..

Odporúčané ásany

Na obnovenie motorickej aktivity a urýchlenie regeneračných procesov v tkanivách chrupavky medzistavcových platničiek sa odporúča použiť niekoľko cvičení jogy..

Uttana tadasana

Toto cvičenie je ideálne pre začiatočníkov, nevyžaduje námahu, ale dokonale napína chrbticu, prispieva k uvoľňovaniu stlačených nervových zakončení, relaxácii a posilňovaniu svalových vlákien chrbta..

Technika vykonávania

Asana sa hrá pri státí:

 1. Stojace, šírka ramien od seba, ramená sa od seba oddeľujú a spájajú ich so zámkom nad hlavou.
 2. Keď vdychujete, siahajte čo najviac, snažte sa siahať dolnou časťou kostí a nahor hlavou.
 3. Pri výdychu sklopte ruky, uvoľnite sa.

Toto cvičenie odstraňuje bolesť a stuhnutosť chrbta..

Adho mukhu savasana

Adho mukhu shavasanu (póza predstavuje lícom nadol) je jedným z najbežnejších ásan v józe. Cvičenie sa môže vykonávať na začiatku aj na konci komplexu. Účinok cvičenia je možné pociťovať naučením, ako správne rozdeliť záťaž medzi ramená a nohy. V tomto prípade by sa v žiadnej časti tela nemal človek cítiť silný stres.

Technika vykonávania

Asana pes lícom nadol sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 1. Východiskovou pozíciou je póza dieťaťa. Sadnite si na kolená a dotýkajte sa sedacích pät. Ruky by mali byť natiahnuté dopredu, čo možno najviac zaoblené a natiahnuté chrbát. Táto poloha vám umožní uvoľniť svaly, pripraviť telo na ásanu.
 2. Prechodná póza - stojí na všetkých štyroch, krk je rovnomerný. Telesná hmotnosť je rovnomerne rozložená na dlaniach, kolenách, ponožkách.
 3. Doska - vyrovnajte si kolená, položte si dlane a prsty na nohách. Zdvíhanie panvy sa vyrovná, kolená sa vyrovnajú a snažia sa rovnomerne rozdeliť záťaž medzi ruky a nohy. Chrbát je predĺžený, krížová časť sa natiahne, krk je rovnomerný.

Vďaka tomuto cvičeniu je možné zmierniť únavu, svalové kŕče, natiahnuť chrbticu, zväčšiť vôľu medzi stavcami, zmierniť bolesť, zvýšiť pohyblivosť chrbta.

Supta Padangusthasana

Asana pomáha zvyšovať prietok krvi, zmierňuje svalové kŕče v chrbte, zabraňuje ďalšiemu zväčšovaniu veľkosti prietrže. Cvičenie sa vykonáva v ležiacej polohe, preto sa odporúča používať špeciálnu podložku.

Technika vykonávania

Asana sa vykonáva takto:

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky pozdĺž tela, lopatky a spodnú časť chrbta pritlačenú k podlahe, stabilné dýchanie.
 2. Vezmite si pravú ruku a vytvorte z nej slučku. Pätku pravej nohy preveďte do opasku.
 3. Ohnite nohu doprava a držte pás.
 4. Pomaly narovnajte nohu a udržujte ju v slučke. V tomto prípade je ľavá ruka umiestnená na podlahe, udržiava rovnováhu.
 5. Cvičenie opakujte s opačnou rukou a nohou.

Ak si nemôžete okamžite úplne natiahnuť nohu, nemali by ste byť naštvaní. Po niekoľkých sedeniach sa úsek zvýši, výkon sa ukáže lepšie.

Ardha schwanasana

Asana sa hrá pri stene. Cvičenie je podobné polohe psa lícom nadol, ale tu sú dlane umiestnené nie na podlahe, ale na stene..

Technika vykonávania

Asana sa vykonáva takto:

 1. Stojace vo vzdialenosti jedného metra od steny, naklonené, s rukami na stene, ale nie nižšie ako hrudník.
 2. Aj pri dýchaní pomaly posúvajte dlane hore a dole po stene, chrbtica je vysunutá, krk je rovný.
 3. Po niekoľkých opakovaniach sa musíte vrátiť do východiskovej polohy. S nádychom si narovnajte chrbát a potraste plecami.

Ak počas prechodov nadol existuje silné napätie, respiračné zlyhanie, neklesajte príliš nízko. S každou lekciou bude ľahšie vykonať asana.

Supta parshva akuncanasana

Na dokončenie cvičenia budete potrebovať nízku lavicu. Asana pomáha posilňovať svaly pod vlastnou hmotnosťou pacienta a jemným napínaním chrbtice.

Technika vykonávania

Na dokončenie cvičenia si ľahnite na brucho na lavicu, pohovku alebo niekoľko stoličiek. Pre väčšie pohodlie si môžete položiť pléd alebo uterák:

 1. Ležiace na lavičke, voľne visiaca pravá noha, svaly uvoľnené.
 2. Hlava na pravej strane, pravá ruka visiaca nadol.
 3. V tejto polohe musíte ležať najmenej 2 minúty. Cvičenie zopakujte v niekoľkých sadách na každej strane..

Po ázane sa cíti príjemná relaxácia, bolesť a napätie zadných svalov zmizne.

Bharadwajasana na podlahe

Cvičenie sa vykonáva pod dohľadom trénera, pretože má krútiace prvky. Pri absencii kontraindikácií dáva Bharadwajasana dobré výsledky s kýlami lumbosakrálnej chrbtice.

Technika vykonávania

Asana sa vykonáva sedením na zemi:

 1. Nohy sú ohnuté na kolenách, umiestnené vpravo od panvy.
 2. Natiahnite hlavu nahor, narovnajte chrbticu, pomalé telo otočte doľava, pravou rukou na ľavom stehne.
 3. Ľavá ruka je za kolenom pravej ruky. Krútenie sa vykonáva pomaly, bez pružných pohybov.
 4. Opakujte cvičenie dozadu.

Dokonca aj dýchanie, zákruty sa vykonávajú hladko, bez ostrých trhnutí. Počas ásany je dôležité sledovať vašu pohodu, keď sa objavia bolesti alebo závraty, triedy prestanú.

Bharadwajasana v kresle

Bharadvajasana v kresle je ľahká verzia predchádzajúcej ásany. Vykonajte cvičenie, zatiaľ čo sedí na stoličke a držte ruky za chrbtom.

Technika vykonávania

Bharadwajasana sa podáva na stoličke takto:

 1. Sedenie, ohnuté kolená, pravá strana otočená k zadnej časti stoličky.
 2. Umiestnite kefy na chrbát, zhlboka sa nadýchnite, pomaly otáčajte telom doprava a pomáhajte rukami. Nohy sú pritlačené k podlahe..
 3. Keď sa otočíte ešte ťažšie, pozrite sa na svoje pravé rameno a držte ho niekoľko sekúnd.
 4. Otočte sa naopak.

Asana pomáha zvyšovať prietok krvi vo všetkých častiach chrbtice, zmierňuje únavu, stres, zvyšuje mobilitu.

Na zvýšenie účinnosti komplexu sa môžete naučiť techniku ​​jogínskeho spánku (yoga nidra). V tomto prípade pacient leží na podlahe, nohy a ramená voľne ležia, telo je úplne uvoľnené. Yogic spánku pomáha zmierniť stres a únava, zmierňuje stres, bude skvelým koncom lekcie..

Záver a prognóza pre pacienta

Pravidelné hodiny jogy pre hernie lumbosakrálnej a iných častí chrbtice majú pozitívny vplyv nielen na poškodené stavce, ale aj na celé telo, pomáhajú zmierňovať stres, fyzickú a emocionálnu únavu. Napriek tomu by ste sa nemali zameriavať iba na jogu. Kompetentná kombinácia liečby a cvičenia, masáže, používania liekov a iných techník môže účinne zvládnuť chorobu, zabrániť jej komplikáciám.

Medzistavcová hernia jóga (2). kontraindikácie

Stratégia jogovej terapie je zvyčajne postavená na dvoch smeroch: po prvé, potenciálne nebezpečné prvky, ktoré môžu zhoršiť priebeh choroby, sú z praxe vylúčené (napríklad pri herniovaných diskoch to môže byť nadmerné osové zaťaženie, ktoré zvyšuje tlak na medzistavcové platničky), a po druhé v praxi musia sa zaviesť prvky, ktoré majú zámerne pozitívny vplyv na chorobu (napríklad trakčné techniky pre herniované disky).

Tento postup by mal byť navyše prístupný a ľahko reprodukovateľný, aby ho mohol pacient okamžite uviesť do prevádzky. Pod podmienkou splnenia týchto požiadaviek možno jogu považovať za terapeutickú.

Liečba jogy medzistavcovej prietrže (PGM) musí spĺňať vyššie uvedené požiadavky. V tomto prípade zvážte hlavné smery a zásady, na ktorých by mal byť program tried zostavený.

Techniky kontraindikované na herniovaných diskoch:

Hlboké ohyby dopredu k rovným nohám.

Pri lumbálnych kýloch ide o pashchimottanasana, uttanasana, jana sirshasana a podobné ásany, v ktorých je do tela privedená rovná noha (alebo obe nohy): urdhva mukha pashchimottanasana, hlboké verzie padangustasany atď. Pokiaľ ide o hernie krčnej chrbtice, táto kontraindikácia sa uplatňuje na hlboké ohnutie hlavy vpred, jalandhara bandha, ako aj na ásany, v ktorých sa vykonáva (sarvangasana, halasana atď.)..

Ak je chrbtica ohnutá (pohyb, ku ktorému dochádza pri nakláňaní), medzistavcový priestor sa zmenšuje a tlak v predných častiach disku sa zvyšuje; buničité jadro sa posúva dozadu a tlačí na zadné vlákna kruhu (A. I. Kapanji, 2009). V prípade, že už dôjde k poškodeniu vláknitého prstenca a prolapsu pulposus jadra, môže sa ohýbanie vpred zvýšiť alebo vyvolať herniálny výčnelok. Sklon vpred vyvoláva nástup choroby v 12 - 13% prípadov všetkých prípadov (Y. Yu. Popelyansky, 2003). To je menej ako vzpieranie (64%), ale stále dosť často na to, aby to považovalo za nepriaznivé pre priebeh osteochondrózy..

Pri naklonení k rovným nohám dochádza k časti tohto pohybu v dôsledku otáčania panvy na osi bedrových kĺbov; všeobecne sa uznáva, že v tomto prípade dolná časť chrbta zostáva rovná, poloha stavcov voči sebe sa nemení - preto je taký sklon dolnej časti chrbta bezpečný. Pohyblivosť bedrových kĺbov (aj v tejto rovine) sa však u rôznych ľudí líši; v určitom okamihu je objem tohto pohybu vyčerpaný a ďalší sklon nastáva už v dôsledku ohybu bedrovej oblasti - so všetkými nasledujúcimi (opísanými) dôsledkami. U ľudí s tuhými väzmi a svalmi zadného povrchu bokov môže byť rotácia panvy tiež obmedzená napätím týchto štruktúr. Je veľmi ťažké presne zachytiť okamih, keď sa pohyb panvy zastaví a začne sa ohýbanie chrbtice - hovoríme doslova o milimetroch, ktoré merajú pomery stavcov, o umiestnení vláknitého jadra a vláknitého prstenca a v určitom okamihu o naklonenie vpred, ako si myslíme. v dôsledku rotácie panvy môže viesť k posunutiu jadra buničiny dozadu.

Okrem vyššie uvedených biomechanických dôvodov môže mať ohyb rovných nôh bedrovými kýlami negatívne účinky v dôsledku pôsobenia na sedací nerv a ním inervované štruktúry. Bez toho, aby sme zachádzali do anatomických detailov, si len uvedomujeme, že ischiadický nerv je najväčším nervom ľudského tela, je pokračovaním nervového sakrálneho plexu, zanecháva panvovú dutinu na zadnom stehne a potom dole, pričom sa delí v popliteálnej fosílii na malé a holenné vetvy. V priebehu sedacieho nervu sa od neho odchylia motorické a zmyslové vetvy na svaly stehien, dolnej končatiny a chodidla..

Patológia bedrovej chrbtice je často sprevádzaná bolesťou pozdĺž sedacieho nervu: pálenie, chrastenie, lámanie charakteru, tieto bolesti sa predtým nazývali „zápal sedacieho nervu“. Neskôr sa zistilo, že príčinou tejto patologickej symptomatológie nie je zápal, ale kompresia miechových nervov (zvyčajne prietrž), ktorá spôsobuje bolestivé pocity po celom nervu..

Pri bedrovej osteochondróze a herniovaných diskoch sa používa diagnostický test nazývaný Lasegov príznak: pacient v polohe na chrbte zdvíha nohu narovnanú v kolennom kĺbe, s patológiou bedrovej chrbtice sa bolesť zvyčajne prejavuje pozdĺž ischiadického nervu a bedrovej oblasti. Pri ohýbaní nôh v kolennom kĺbe (!) Bolesť zmizne. Tento symptóm je detegovaný v 61% vo fáze exacerbácie a 55% vo fáze relatívnej remisie (V.P. Veselovsky, E. S. Strokov, 1971). Výskyt bolesti nie je spojený s predĺžením sedacieho nervu, ako sa predtým myslelo: medzi svaly stehna je nerv umiestnený vo zvlnených a nie priamočiarych; pri pokusoch na mŕtvolách rôzni autori pozorovali nervový výron iba pri významnom ohybe nohy v bedrovom kĺbe. U pacientov sa bolesť často objavuje aj pri ohybe o 10 - 15 stupňov, keď sa nehovorí o napínaní nervu (Y. Yu. Popelyansky)..

V tomto prípade sa vyskytujú bolesti a patologické reakcie pri napínaní svalov a vláknitých tkanív zadného povrchu stehna, čo vedie k zahrnutiu nepriaznivých reflexných mechanizmov, ktoré zjavne postihujú svalové prvky bedrovej oblasti. Preto by sa aj na prvý pohľad mali mierne možnosti flexie bedrového kĺbu s rovnou nohou, ako napríklad padta padangustasana - 1, liečiť opatrne, najmä u pacientov, ktorí nedávno prekonali bedrovú bolesť. Je potrebné poznamenať, že v praxi má Supta-Padangustasan-1 v niektorých prípadoch pozitívny účinok - v týchto prípadoch sa zdá, že v týchto prípadoch dochádza k reflexnému odstráneniu svalových spazmov bedrového kĺbu..

Toto je ďalšia kategória techník kontraindikovaných pri medzistavcových prietržoch. Pokiaľ ide o krčnú chrbticu, malo by sa to chápať ako hlboké vrhnutie hlavy späť do akejkoľvek polohy tela. Pokiaľ ide o bedrovú oblasť, pri hernii diskov by človek nemal vykonávať všetky výchylky, ktoré môžu spôsobiť výrazné zvýšenie bedrovej lordózy - jedná sa hlavne o ásany, ktoré používajú ruky na posilnenie ohybu: dhanurasana, bhujangasana, urdhva mukha shvanasana, chakrasana, rajakapotasana a mnoho ďalších..

So zvýšením lordózy ktorejkoľvek časti chrbtice sa zmenšuje priemer medzistavcových foramenov a zvyšuje sa riziko narušenia koreňa miechy. Okrem toho v hlbokom žľabe existuje nebezpečenstvo, že sa zadné okraje stavcových telies stretnú; pri zadných a zadných laterálnych výčnelkoch to môže viesť k „porušeniu“ prietrže medzi okrajmi stavcov a vyvolať sekvestráciu (oddelenie fragmentu) buničitého jadra.

Pri lumbálnych kýlach sú prípustné plytké priehyby, ktoré vykonávajú iba svaly chrbta z polohy na chrbte, bez toho, aby sa opierali o ruky: sarpasana, niralamba bhujangasana, rôzne druhy salabhasany.

Skrútiace sa prvky na sedenie a státie

Vláknitý kruh medzistavcových platničiek pozostáva z vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú spojené s stavcami a sú umiestnené v rôznych smeroch. Pri axiálnej rotácii sa vlákna, ktoré idú v opačnom smere pohybu, roztiahnu a vlákna v opačnom smere sa uvoľnia; napätie vlákien je maximálne v stredných vláknach kruhu, ktoré majú najšikmejší smer. Vláknité jadro je teda silne stlačené (A.I. Kapanji, 2009). Prítomnosť vertikálneho axiálneho zaťaženia, ako aj ďalšie posuny vo forme ohybu, zvyšuje tlak na jadro buničiny a zaťaženie vláknitých vlákien prstenca. Preto pri herniovaných diskoch sa krútenie nevykonáva počas sedenia (ardha matsyendrasana, marichiasana atď.) A státia (všetky verzie stojacich ásanov, ako napríklad „parivritta“). Kombinácie skrútenia a naklápania sú kategoricky nežiaduce (parivrittta január Sirshasana a podobne).

V jogínskej terapii medzistavcových prietrží sa krútiace zvraty používajú v dynamickej a statickej verzii; v tomto prípade neexistuje žiadne axiálne vertikálne zaťaženie, ktoré zvyšuje tlak na disk, okrem toho nie sú žiadne výrazné ohyby a predĺženia. Ako ukazuje prax, krútiace sa prvky v horizontálnej polohe chrbtice sa dajú bezpečne používať v prítomnosti herniovaných diskov..

Axiálne zaťaženie chrbtice

Zvýšenie axiálneho zaťaženia medzistavcového kotúča môže samozrejme zvýšiť herniálny výčnelok alebo ho vyvolať. Z tohto dôvodu sú vylúčené ásany, pri ktorých sa zvyšuje vertikálne osové zaťaženie - napríklad sú vyslovené sirshasana s úplnou alebo čiastočnou oporou na hlave, padasana a podobne s kýlami krčnej chrbtice..

POKRAČOVANIE - PRINCÍPY POSTUPOV V MEZINÁRODNEJ HERNII

Je možné robiť jogu s kýlou chrbtice?

Jóga pre kýlu chrbtice je veľmi účinný spôsob liečby chrbta, má však, rovnako ako každá terapia, určité kontraindikácie a pravidlá. Miechová kýla je závažná a veľmi závažná lézia chrbtice, ktorá je dôsledkom slabosti tkanív a svalov a posunutia medzistavcových platničiek. Dnes má na svete veľké množstvo ľudí určité problémy s chrbticou a pre mnohých z nich je cvičenie jogy veľmi užitočné..

Hlavné aspekty jogy

Dá sa povedať, že hlavnými aspektmi jogy sú dýchanie a cvičenie. Dýchanie jogy je veľmi dôležitý bod - musíte dýchať zhlboka a pokojne, zatiaľ čo telo musí byť uvoľnené. Je veľmi dobré, ak dýchate v žalúdku, potom bude pre vás ľahšie naučiť sa, ako správne dýchať vykonávaním ásan. Vdýchnutie začína bránicou, potom je do procesu postupne zahrnutá spodná časť hrudníka, potom stredná časť a inhalácia končí hornou časťou. Vydýchnite v opačnom poradí..

Takéto dýchanie zlepšuje krvný obeh veľmi dobre, uvoľňuje svaly, znižuje krvný tlak a aktivuje časti mozgu.

Asana je fixácia tela v určitej polohe. Nemusíte vynaložiť veľké úsilie, aby ste zaujali akúkoľvek pozíciu, a preto je jóga úžasným spôsobom liečby aj prevencie. Nesnažte sa zaujať správny postoj prvýkrát. Môže to trvať dlho. Jóga nie je súťaženie, je to harmónia medzi telom a duchom.

krčnej

S prietržom krčnej chrbtice sa objavujú bolesti, ktoré signalizujú, že nervové korene sú podráždené a sú stlačené tepny. Akékoľvek problémy v krčnej goliere vedú k skutočnosti, že autonómny systém začína trpieť prerušením dodávky krvi, v dôsledku čoho sa vyvíja IRR. Aby ste tomu zabránili, musíte viesť aktívny životný štýl, masáže, cvičenie alebo jogu.

Jóga s prietržom krčnej chrbtice pomôže posilniť svaly a roztiahnuť stlačené disky. Predtým, ako začnete cvičiť, musíte si trochu natiahnuť krk: jemne sa nakláňajte hlavou dozadu a dopredu, otočte hlavu doprava a doľava, nakloňte hlavu a pokúste sa dotknúť ramena k uchu. Po zahriatí sa odporúča vykonať nasledujúce kroky:

 1. Ležiaci na ľavej strane, položte hlavu na natiahnuté rameno. Položte pravú ruku pred seba a oprite sa o ňu. Zdvihnite hlavu a zaistite ju na 5 sekúnd. Opakujte cvičenie 3-5 krát, potom to isté urobte, keď ležíte na svojej pravej strane..
 2. Posaďte sa na stoličku, položte dlaň na čelo, nakloňte hlavu dopredu, zatiaľ čo ruka by mala odolať. Toto cvičenie posilňuje svaly prednej krčnej chrbtice..
 3. Posaďte sa na stoličku, položte dlaň na časovú oblasť a nakloňte hlavu nabok, aby ste jej držali ruku. Bočné svaly tak môžu byť posilnené..

Hrudné oddelenie

Kýla hrudnej chrbtice sa nevyskytuje tak často, ako napríklad krčka maternice alebo bedrovej bedrovej kosti, ale tí, ktorí sa stretli s týmto problémom, však vedia, aké bolesti a nepríjemnosti spôsobuje toto ochorenie. Boj proti hernii hrudníka pomocou jogy je veľmi efektívny, ale musíte pochopiť, že to musíte robiť pravidelne, inak to nebude mať žiadny výsledok. Takéto cvičenia budú účinné:

 1. Na uvoľnenie svalov hrudnej chrbtice by sa človek mal posadiť na päty z polohy pri poklopu, potom sa zhlboka nadýchnuť, vydýchnuť dopredu a sklopiť čelo k podlahe, zatiaľ čo ruky by sa mali predlžovať pozdĺž tela alebo dopredu. V tomto ásane musíte vydržať 2 minúty.
 2. Posaďte sa na stoličku, zdvihnite ruky a opatrne potiahnite telo dozadu, dotknite sa chrbta, na niekoľko sekúnd podržte a vráťte sa do východiskovej polohy.
 3. Sedieť na podlahe, zobrať ruky za chrbát a zaistiť ich do zámku. Potiahnite lopatky smerom k sebe. Zablokujte túto polohu na 1 minútu.

bedrový

Pri kýle chrbtice bedrového kĺbu môžu príznaky chýbať, ale ak sú, je to veľmi silná bolesť. Okrem toho sa môže vyskytnúť svalová slabosť, znížená citlivosť dolných končatín, človek môže len ťažko stáť a pohybovať sa. Odporúčané cvičenia:

 1. Sadnite si na stoličku do boku, spojte kolená a chodidlá, narovajte ramená a natiahnite svoju korunu. Zhlboka sa nadýchnite a otočte telo dozadu na stoličku. Nohy sa nesmú pohybovať ani zdvíhať. Ruky sa môžu držať za chrbtom stoličky a pomáhajú točiť chrbticu. Pohľad by mal smerovať cez rameno. Pozíciu zablokujte na 30 sekúnd a to isté urobte opačným spôsobom..
 2. Ľahnite si na podlahu. Počas nadýchania zdvihnite nohy a pri výdychu roztiahnite.
 3. Ležiace na podlahe, nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na podlahe. Zdvihnite boky, hrudník je maximálne narovnaný. Hlava, ramená a chodidlá sú pevne pritlačené k podlahe. Zablokujte ju na 30 sekúnd a potom boky jemne sklopte na podlahu.

lumbosakrální

Jóga s kýlou lumbosakrálnej chrbtice sa praktizuje na zvýšenie prietoku krvi, obnovenie svalového tonusu, na zvýšenie lúmenu medzi stavcami a na obnovenie funkcií tohto otelenia chrbtice:

 1. Postavte sa rovno a oddeľte šírku ramien od nôh. Zdvihnite ruky nad hlavu a dlane držte pohromade. Nadýchnite sa a natiahnite svoju korunu tak, ako je to len možné, a dole s chvostovou kosťou neroztrhajte päty z podlahy..
 2. Umiestnite telo na 4 referenčné body. Zápästia - pod plecami sa chvostová kosť natiahne nahor, hlava sa voľne sklopí. Jedná sa o psa predstavujú lícom nadol.
 3. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy tak, aby sa vaše podpätky nachádzali nad bokmi, pokúste sa narovnať nohy. Zdvihnite hornú časť tela a siahajte po nohách, ruky natiahnite dopredu. Počkajte 10-15 sekúnd a potom si ľahnite na zem.

Kontraindikácie pre triedy

Nie každý môže robiť jogu s herniou chrbtice, existuje množstvo kontraindikácií. Výučbu môžete začať iba po konzultácii s lekárom. Hlavné kontraindikácie sú:

 • akútna bolesť počas cvičenia;
 • mravčenie alebo znecitlivenie v tele;
 • chvenie a slabé nohy.

Jóga môže, samozrejme, pomôcť pri ochoreniach chrbtice, ale musíme mať na pamäti, že cvičenia sa musia vykonávať správne, pretože inak môžete chrbtici poškodiť. Preto, ak ste začiatočník a nemáte tušenie, ako robiť ásan, ako správne dýchať a akým tempom vykonávať cvičenia, musíte sa obrátiť na špecialistu..

Môžete si vziať niekoľko hodín a potom pokračovať v štúdiu doma sami..

Odporúčania pre cvičenie

Cieľom jogy je zbaviť sa prietrže, uvoľniť svaly, obnoviť prácu a pohyblivosť určitej časti chrbtice. Cvičenie by sa nemalo vykonávať prostredníctvom bolesti. Hneď ako sa objaví pocit bolesti, je potrebné znížiť amplitúdu pohybu do polohy, v ktorej sa budete cítiť pohodlne. Vypočujte si svoje telo - joga by mala byť zábavná, v joge neexistujú žiadne záznamy, medaily alebo zápas s súpermi. Jóga je harmónia, relaxácia, dýchanie a vstrebávanie.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, zaťaženie a rozsah pohybu by sa mali postupne zvyšovať. Prvý deň bude stačiť 10 minút lekcií, druhý - 15, atď..

Ak máte poškodenie medzistavcových platničiek, cvičenia na krútenie chrbtice sa nedajú urobiť - to môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Najlepšie je robiť ráno, na lačný žalúdok. Pred začatím kurzu musíte sedieť v turečtine alebo v lotosovej pozícii (ak je to možné), narovnať sa chrbtom, zavrieť oči a naladiť sa na triedy. Prvé ásany by mali byť jednoduché a zamerané na prebudenie tela.

Konečné triedy musia nevyhnutne dokončiť uvoľnenie svalov. Za týmto účelom je držanie tela mŕtvola - Shavasana. Telo by sa malo úplne uvoľniť na podlahe. Ľahnite si na chrbát, ruky a nohy sú roztiahnuté od seba, dlane sú hore. Oči sú zatvorené, dýchanie je rovnomerné. Je potrebné dosiahnuť úplnú relaxáciu všetkých svalov (tvár, krk, plecia, chrbát, ruky, nohy, brucho). V tejto pozícii musíte trvať 3-4 minúty, potom je možné považovať hodiny za ukončené.

Jóga pre medzistavcové prietrže je určite veľmi užitočná. Nečakajte však na okamžité výsledky. Musíte sa s tým vyrovnať systematicky, najlepšie so skúseným inštruktorom, ktorý musí vedieť o vašich problémoch s chrbtom.

Postupne sa bude prejavovať nerovnováha vo svalovom tóne, obnoví sa flexibilita miechy, krv nepretržite pretečie na disky a metabolické procesy sa zlepší. To všetko zabráni deštrukcii diskov, budete cítiť, že vás bolesť prestáva obťažovať, a to je to, čo dosahujú prietržami.

Cvičenie jogy pre bedrovú medzistavcovú prietrž

Jóga pre prietrž - pomáha pri liečbe chrbta. Tak ako iné metódy, aj táto liečba zahŕňa množstvo kontraindikácií a odporúčaní. Preto sa neponáhľajte: nech je príprava informácií prvým krokom k obnove.

Prevencia chorôb jogy a chrbta

Jóga dobre lieči medzistavcovú prietrž a je vynikajúca ako preventívne opatrenie pri ochoreniach chrbta. Je to užitočné pre nastávajúce matky, ktoré sa obávajú o svoje zdravie a zdravie nenarodeného dieťaťa. Ako viete, medzistavcová prietrž u tehotných žien je bežná a nebezpečná.
Bez ohľadu na cieľ liečby alebo prevencie chorôb chrbta - jogy, by malo byť pravidelné, ale bez únavy. Choďte k lekárovi, jeho slovo bude rozhodujúce, či môžete robiť jogu alebo nie.

Aká je účinnosť jogy s medzistavcovou prietržou?

Pri liečbe chrbta je dôležité pamätať na základný princíp jogy - dodržiavanie ahimsy. To je nenásilie. Účinnosť cvičenia je založená na zahrnutí chrbtice do aktívnej práce, hlavnou vecou nie je prepracovanie. To je plné komplikácií choroby..

Princípy jogy pre ľudí s herniovanými diskami:

 • Liečba vertebrálnej hernie by nemala byť bezbolestná v postihnutej oblasti chrbtice. Ak nemáte bolesti, cvičenie je pre vás to pravé;
 • Vyhnite sa skákaniu, nárazom a nárazom zozadu;
 • V počiatočnej fáze si dajte pozor na cvičenia na otočenie chrbtice;
 • Vykonávajte cvičenia každý deň;
 • Spočiatku, v ásane, dať minimálne zaťaženie, postupne rastie. Kľúčové slovo je postupné;
 • Vykonajte každé cvičenie hladko, pomaly dýchajte;
 • Jedného dňa nie je možné vyliečiť chrbticu, bude to trvať čas a trpezlivosť;
 • Ukončite tréning 10 minútovým Shavasanom.

V ktorých prípadoch by ste nemali cvičiť jogu?

Hlavnou prekážkou v praktizovaní, okrem upozornení lekára, sú ataky bolesti. Odložte sedenie, až kým bolesť úplne nezmizne, a pokračujte v liečbe. Zastavte cvičenie, ak chrbát alebo noha:

 1. slabosť;
 2. Cíti sa nehybne;
 3. Filling brnenie;
 4. Streľba z bolesti.

V prvom rade by skúsený učiteľ mal prispôsobiť svoju prax individuálnym potrebám. Niektoré pózy, ktoré sú vynikajúce pre jednu osobu, môžu mať zlý vplyv na zdravie druhej osoby. Väčšina cvičení by sa však mala upravovať pomocou rekvizít - váš učiteľ môže ukázať, ako používať prikrývky, bloky, podšívky, pásy a iné rekvizity..

Tu je niekoľko všeobecných rád na ochranu chrbta po zranení:

 • Pokiaľ bolesť chrbta pretrváva, neohýbajte sa dopredu s rovnými kolenami 90 stupňov;
 • Počas sedenia sa vyhnite všetkým ohybom vpred;
 • Vyhnite sa zaokrúhleniu chrbta;
 • Ak držanie tela spôsobí bolesť, brnenie alebo znecitlivenie, okamžite zastavte.

Nezabudnite na tieto upozornenia pri praktizovaní nasledujúceho zoznamu ásanov, čo môže byť užitočné pre mnoho ľudí s problémami s vertebrálnou herniou. Môžu sa praktizovať v uvedenom poradí, rozdiel nie je významný. Začnite jedným alebo dvoma pózami a potom ich postupne pridávajte raz za niekoľko dní alebo týždňov. Odporúčam, aby ste si prečítali knihu BCS Iyengara „Jóga: Cesta k holistickému zdraviu“ (Londýn: Dorling Kindersley, 2001), kde nájdete fotografie a podrobný popis mnohých pozícií..

Bharavajasana na stoličke (sediace skrútenie)

Sadnite si na stoličku nabok. Jedno stehno susedí so zadnou časťou stoličky. Obidve sedacie časti sú pritlačené k sedadlu. Natiahnite trup, narovnajte ramená, nohy a kolená k sebe. Toto je východisková pozícia. Pri výdychu otočte celé svoje telo smerom k zadnej časti stoličky. Nohy zostávajú nehybné. Ruky držia operadlo stoličky, zúčastnia sa procesu skrútenia. Vyvarujte sa trhavých pohybov.

Krútenie sa vykonáva na výdychu, chrbát je uvoľnený. Hlava sa otáča s telom. Konečná poloha - celé telo je otočené doprava a vzhľad je cez rameno. Držte pózu po dobu 20-30 sekúnd. Dýchanie je zadarmo, nedrží sa. Návrat do východiskovej polohy. Teraz si sadnite s ľavým stehnom o operadlo stoličky a cvičenie zopakujte opačným smerom.

Ardha Shvanasana

Postavte meter od steny. Nakloňte sa dopredu, oprite si ruky o stenu tak, aby vaše ruky mali šírku ramien od seba, na úrovni hrudníka. Hlava a krk sú v rovnakom rade s telom. Výdych, výdych, naklonený dopredu od bokov. Ruky sa pohybujú po stene. Nohy by mali byť rovné, rovnobežné so stenou. Trup kolmo na podlahu.

Dýchajte a narovnajte ruky. Teraz sú rovnobežné s podlahou. Vydýchnite, roztiahnite boky dozadu a natiahnite chrbticu (je dôležité, aby ste ju udržali hladkú a rovnú). Nadýchnite sa, vstaňte, vydýchnite - roztiahnite chrbticu. Ak dôjde k deformácii v bedrovej oblasti, ohnite kolená. Konečná poloha: telo vzhľadom na nohy tvorí tupý uhol (90 stupňov). Žiadna deformácia. Pri vdychovaní sa vráťte do stojacej polohy..

Shavasana (póza mŕtveho tela)

Poloha: leží na podlahe. Paže a nohy mierne roztiahnuté asi 45 stupňov. Dýchajte pomaly a zhlboka, bez napätia. Pokúste sa relaxovať. Keď vydýchate, uvoľnite telo, akoby ste sa šírili po podlahe. Dýchanie v žalúdku je prirodzené dýchanie. Vďaka nemu telo začne obnovovať energiu. Relax ešte viac, skúste sa zamerať na dýchanie. Vykonajte shavasanu po dobu najmenej 5 minút.

Okrem toho sa môžu použiť tieto ásany:

 1. Tadasana (horská póza);
 2. Marichiasana III (Mariichiho póza) - sedieť zboku na stene na stoličke; opatrne sa otočte k stene;
 3. Virabhadrasana II (držanie tela bojovníka II) - stojan, pritlačený na rímsu alebo o krok vyššie, tlačte ruky dolu na rímsu kvôli podpore;
 4. Utthita Parshvakonasana (Side Angle Pose) - pod spodné rameno položte tehlu na oporu;
 5. Uthitha Trikonasana (trojuholníková póza) - stojan so stoličkou. Položte spodnú ruku na sedadlo kresla a hornú ruku položte na bok. Podržte 30 sekúnd;
 6. Ardhva Urdhva Mukha Shvanasana (Pes lícom nadol k stene) - ruky nie na podlahe, ale na zadnej strane stoličky alebo na stene;
 7. Supta Padangushthasana (priľnavosť na špičke) - cvičte s popruhom okolo chodidla a najskôr so zahnutými kolenami;
 8. Balasana (detská póza) - telo na vankúši alebo na troch dlhých zložených prikrývkach;
 9. Shavasana (Corpse pose) - nohy sú zdvihnuté, kolená sú ohnuté, nohy spočívajú na stoličke.

Správna joga a úplná relaxácia v shavasane môžu nahradiť dvojhodinový spánok. Liečba vertebrálnej hernie môže byť dlhá a postupná, objavila sa viac ako jeden deň a po jednej hodine neodstráni. Postarajte sa o seba, urobte si čas a všetko dopadne!

Jóga pre spinálnu prietrž: všetky nuansy pri vykonávaní ásan počas exacerbácie a remisie

Sedavý životný štýl je plný vývoja mnohých chorôb vrátane medziobratlová kýla.

Ako ukazuje prax, najčastejšie sa patológia vyskytuje u ľudí vo veku 25 - 50 rokov, ktorých práca je spojená s dlhodobým sedením a vzpieraním (administratívni pracovníci, vodiči taxislužby, truckeri, sťahováci atď.).

Jedným zo spôsobov liečby medzistavcových prietrží je joga..

Fanúšikovia tejto techniky tvrdia, že má priaznivý vplyv na stav chrbtice a všetky systémy ľudského tela.

V článku sa môžete zoznámiť s populárnymi ásanmi, zásadami ich vykonávania a dostupnými kontraindikáciami.

Čo je medzistavcová prietrž?

Miechová kýla je formácia spôsobená nerovnomerným zaťažením medzistavcového vláknitého prstenca. Ochorenie je sprevádzané výskytom bolesti a zápalu. V niektorých prípadoch sa pozorujú vonkajšie zmeny, napríklad zakrivenie a vydutie..

Zranenie môže byť spôsobené zraneniami, nadmerným zaťažením, sedavým životným štýlom, nedostatkom živín v tele, nesprávnym režimom pitia a stravovania, prudkou zmenou režimu činnosti, dlhodobým pobytom v nepohodlnej polohe..

V bedrovej oblasti sa najčastejšie vyvíja prietržová kýla. Pokiaľ ide o hrudník a krčka maternice, trpia oveľa menej.

Hlavné metódy liečby prietrže

Všetky metódy liečby medzistavcovej prietrže sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: nechirurgická (konzervatívna) a chirurgická (chirurgická). Zároveň môže byť konzervatívnou liečbou nedrogová a drogová.

Nechirurgická terapia zahŕňa použitie liekov a ľudových prostriedkov, akupresúru, akupunktúru, hirudoterapiu, ako aj homeosiniatriu (úvod do spúšťacích zón alebo biologicky aktívne miesta moderných homeopatických liekov).

Medzistavcová hernia jóga

Jóga s kýlou chrbtice prispieva k rýchlemu uzdraveniu. Hlavná vec je, že je založená na hlavnom princípe jogy ahimsa (nepoškodzuje) a je posilnená zmenou stravy.

Terapeutická stratégia zahŕňa prácu dvoma smermi:

 • zavedenie prvkov, ktoré majú pozitívny vplyv na stav chrbtice (napríklad trakčné techniky);
 • vylúčenie potenciálne nebezpečných prvkov, ktoré môžu zhoršiť priebeh choroby (napríklad nadmerné axiálne zaťaženie, ktoré zvyšuje tlak na medzistavcové platničky).

Poznámka! Tento postup by mal byť ľahko reprodukovateľný a prístupný, aby ho pacient mohol samostatne vykonávať doma. Ak sú tieto požiadavky splnené, prax jogy má plné právo byť nazývaná terapeutická.

Pri vykonávaní ásan (jogových cvičení) by sa ľudia s medzistavcovou prietržou mali riadiť nasledujúcimi zásadami:

 1. Pred pravidelným vykonaním konkrétneho cvičenia by mal pacient skontrolovať, ako mu vyhovuje. Ak počas vykonávania ásany nie je žiadna bolesť, môže sa použiť. Ak sa objaví mierne nepohodlie, je možné cvičiť, ale opatrne. Ak je výkon ásany sprevádzaný výskytom ostrej bolesti, toto cvičenie by ste mali odmietnuť.
 2. Každý deň vykonávajte lepšie cvičenia. Najskôr by malo byť zaťaženie minimálne, ale časom sa môže postupne zvyšovať..
 3. Nemalo by sa vyvíjať náhle agresívne úsilie o „choré“ oblasti. Ázany sa musia vykonávať hladko a vedome..
 4. Cvičeniam so skokmi, nárazmi a trhnutím do oblasti chrbta je najlepšie sa vyhnúť. Najprv by ste mali opustiť ásany, čo znamená skrúcanie chrbtice.

Poznámka! Nie je možné vyliečiť medzistavcovú prietrž za pár dní. Aby joga prospela, musíte pravidelne cvičiť v súlade s odporúčaniami lekára.

Ako môže jóga pomôcť s herniou?

Jóga je vynikajúcou liečbou chorôb chrbtice a medzistavcová prietrž nie je výnimkou. Kurzy jogy pomáhajú posilňovať vazy a svaly, čo vedie k správnemu rozdeleniu záťaže a zmierňuje nadmerný stres.

Výsledkom pravidelného tréningu bude odstránenie nerovnováhy svalového tonusu a práce, obnovenie (zlepšenie) pružnosti chrbtice, zvýšenie metabolických procesov, zlepšenie krvného obehu a zabezpečenie prietoku krvi k diskom. Triedy teda vedú k prevencii degeneratívnych procesov na diskoch, nárastu energie, zlepšeniu fyzického stavu pacienta a zvýšeniu účinnosti.

V ktorých etapách môžete robiť jogu?

Podľa lekárov sa môžete zapojiť do všetkých štádií choroby. Hlavnou vecou je výber súboru cvičení so zreteľom na stav pacienta.

V prípade silnej bolesti (akútna fáza) sú nezávislé kurzy jogy kontraindikované. Počas tohto obdobia musíte dodržiavať odpočinok a odpočinok. Lekárske cvičenia (dýchanie, strečing alebo relaxácia) je možné vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Správny výkon ázanov pomôže zlepšiť metabolické procesy a krvný obeh v postihnutej oblasti chrbtice, normalizovať svalový tonus, zmierniť kŕče, zmierniť zápal a bolesť.

Pokiaľ ide o subakútne obdobie ochorenia, liečebný komplex sa v ňom značne rozširuje. Počas obdobia remisie je pacientovi poskytnutá najväčšia sloboda konania. Pri absencii bolesti môžete bezpečne vykonávať ásany, ktoré budú tvoriť a udržiavať svalový korzet, prispievať, ak nie úplné uzdravenie, potom významne zlepšiť zdravie a zastaviť progresiu patologického procesu..

Ak má byť joga užitočná, musíte poznať ľudskú anatómiu a umiestnenie prietrže. Inak je možný opačný účinok (zhoršenie) spôsobený nedorozumením podstaty procesu.

Jóga na liečenie medzistavcovej prietrže

Medzistavcová hernia v lumbosakrálnej chrbtici je patológia, ktorá ovplyvňuje väčšinu populácie planéty vo veku nad 30 rokov. Keďže ide o neskorú fázu osteochondrózy, obáva sa štvrtina mladej populácie vo veku do štyridsiatich rokov a viac ako polovica - vo veku nad 50 rokov..

Takéto široké rozšírenie choroby možno ľahko vysvetliť hlavnými príčinami jej výskytu - sedavým životným štýlom, nadmerným stresom a zraneniami chrbta. V závislosti od štádia ochorenia je pacientovi predpísaná fyzioterapia, liek, v najťažších prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok. Jóga s kýlou lumbosakrálnej chrbtice hrá veľkú úlohu, dopĺňa iné liečby a dokonca zvyšuje ich účinok..

Príčiny prietrže

Pri „sedavom“ alebo „kancelárskom“ životnom štýle dostávajú medzistavcové platničky menej živín, čo znižuje ich mobilitu, a preto zvyšuje pravdepodobnosť zranenia aj pri malej fyzickej námahe..

Na druhej strane nadmerná fyzická aktivita po dlhú dobu vedie k zápalu medzistavcové platničky a jej opotrebovaniu, vyčnievaniu stavcov, bolesti v chrbte, čo vedie k vzniku prietrže.

Bežnou príčinou vzniku choroby je zakrivenie chrbtice kvôli jej nesprávnej polohe. Keď je chrbtica zakrivená, jej jedna strana dostáva väčší tlak ako druhá strana, jadro miechy sa posúva, čo vedie k prasknutiu vláknitého prstenca a následne k výskytu prietrže a operácii na jej odstránenie..

Okrem týchto dôvodov vedie k chorobe aj niekoľko ďalších faktorov:

 • nadváha;
 • osteochondrosis;
 • slabé chrbtové svaly;
 • poranenia miechy;
 • zlé návyky;

Účinnosť jogurtu s prietržami chrbta

Moderná medicína vedecky dokázala účinnosť jogy pri hernii chrbtice vrátane jej lumbosakrálnej časti. Jóge bola dlhodobo pridelená iba preventívna úloha, ktorá bola porovnávaná s fyzickou terapiou. V posledných rokoch lekári jednoznačne rozpoznali vysoký terapeutický účinok denných cvičení, vďaka čomu sa jóga stala jedným z liečebných bodov pacienta..

Dobre zložený lekársky komplex cvičení a ásan pomáha posilňovať svalový korzet, vďaka čomu sa znižuje tlak stavcov na seba a uvoľňujú sa nervové zakončenie. Silné chrbtové svaly prinášajú dvojnásobný úžitok - okrem oslabenia tlaku stavcov tiež zastavujú medzistavcové degeneratívne procesy v iných častiach chrbtice, čím bránia rozvoju cervikálnej osteochondrózy, hernií a výčnelkov..

Ásany, ktoré sú určené na napínanie chrbtice, zlepšujú fyzickú zložku tejto oblasti - uvoľňujú zovreté nervové zakončenie a krvné cievy, čím obnovujú prísun krvi v celom jej oddelení. Rovnomerný krvný obeh okolo miechy vedie k odtoku lymfy a obnove chrupavky.

Dôležitou súčasťou liečby akejkoľvek choroby je eliminácia neurózy v dôsledku jej prejavu. Nemocná chrbtica dáva človeku veľa nepríjemností - jeho pohyblivosť klesá, neustále bolesti ho zbavujú spánku, stáva sa podráždeným. Jóga pomáha v boji s týmto prejavom choroby. Má okrem iného priaznivý vplyv na nervový systém - zmierňuje stres, podráždenosť, úzkosť, dáva pozitívny prístup a mier.

Jóga robí chrbticu flexibilnou a odolnou, posilňuje jej funkcie, umožňuje človeku zbaviť sa neznesiteľnej bolesti a začať žiť celý život. Ochorenie zistené v počiatočnej fáze sa môže zastaviť vo vývoji, „zmraziť“ deštrukciu tkaniva chrupavky na mnoho rokov, zvýšiť účinok liekovej terapie.

Technika vykonávania ásan.

Jóga je kombináciou duchovných cvičení so špeciálnymi fyzickými cvičeniami, ktoré majú priaznivý vplyv na telo. Ako lekárska prax je potrebné zvážiť iba fyzické cvičenia, vybrať si z nich tie, ktoré sú zamerané na obnovenie práce chrbtice a posilnenie svalovej chrbtovej korzety.

Lekári berú na vedomie niekoľko pravidiel, ktoré vám umožňujú robiť jogu aj pri výrazných prejavoch prietrže:

 • vykonávať cvičenia alebo ásany je možné iba pri absencii bolesti;
 • cvičenia by mali začať s najjednoduchšími ásanmi a postupne zvyšovať úroveň obtiažnosti;
 • Musíte robiť jogu každý deň, je to spôsob života zameraný na zlepšenie jej kvality, preto by ste nemali náhle zastaviť hodiny;
 • je dôležité vyhnúť sa dynamickým činnostiam s chrbticou - nemusíte skákať alebo padať na chrbát, stojí za to vyhnúť sa traumatickým situáciám;
 • dýchanie je dôležitou súčasťou vykonávania ásan - nielenže saturuje telo kyslíkom, ale tiež posilňuje nervový systém;
 • jóga nie je určená na liečbu chrbtice. Toto je životný štýl, ktorý bráni rozvoju vážnych chorôb v budúcnosti;
 • Začať hodiny statickými, pokojnými cvičeniami, ich ukončením je rovnako pokojné. Na tento účel je vhodné použiť pózu shavasany, ktorá je akýmsi „vstupom“ do komplexu jogy a odtiaľ „výstupom“.

Ásany vhodné na prietrž dolnej časti chrbta.

Ardha Shvanasana

Toto cvičenie by sa malo robiť proti stene..

 1. Choďte do skrinky alebo na stenu vo vzdialenosti jedného metra a otočte sa k nim.
 2. Nakláňajte sa a dotýkajte sa rukami, je dôležité, aby ste sa nevykláňali pod úroveň hrudníka.
 3. Pomaly vdýchnite a vydýchnite, pomaly sa spustite a pohybujte rukami po stene.
 4. Pri nadýchaní potiahnite chrbticu a vydýchnite - vtiahnite ju.
 5. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy.
 6. Vykonajte opakovania s prestávkami medzi nimi.

Pes lícom nadol

Táto asana je navrhnutá tak, aby uvoľňovala svaly bedrovej oblasti a pomaly napínala svaly okolo stavcov..

 1. Postavte sa naplocho na podložku, ohnite sa nadol a prstami sa dotýkajte podlahy.
 2. Postavte sa na prsty na nohách bez toho, aby ste ruky zložili z rohože.
 3. Návrat do východiskovej polohy.
 4. Prenášajte váhu na päty, kým zostanete v rovnakej polohe..

Je potrebné byť v takejto ásane 30-60 sekúnd, musíte sa postupne vrátiť do stojacej polohy bez toho, aby ste museli robiť náhle pohyby..

Supta Padangusthasana

Tento komplex sa uskutočňuje na špeciálnej gumenej podložke.

 1. Ľahnite si na podložku, uvoľnite sa a pritlačte svoje plecia k podlahe.
 2. Nasaďte elastickú slučku na nohu ľavej nohy a jej koniec v ľavej ruke.
 3. Zdvihnite ruku so slučkou nahor, ohnite koleno a posuňte ho na stranu (ľavá noha doľava, pravá noha doprava). Zablokujte ho v tejto polohe na 5 až 30 sekúnd a potom ho vráťte späť.
 4. Cvičenie zopakujte s druhou nohou..

Bharadwajasana v kresle

Toto je jeden z tých ásanov, ktorý sa dá ľahko vykonať na akomkoľvek vhodnom mieste, pretože na to potrebujete iba stoličku a úplný pokoj.!

 1. Posaďte sa na stoličku a otočte sa nabok, zatlačte jeden bok na chrbát stoličky.
 2. Glutálne svaly by sa nemali odtrhávať zo sedadla stoličky.
 3. Natiahnite ramená dozadu.
 4. Nohy a kolená sú nasadené bez pohybu.
 5. Pri výdychu otočte tvárou k zadnej časti stoličky a držte ju rukami.
 6. Vdýchnutie návratu do východiskovej polohy.
 7. V každom postoji je potrebné odložiť maximálne 30 sekúnd.
 8. Zopakujte asanu a preložte na druhú stranu stoličky.

Shavasana

Sada cvičení musí byť ukončená týmto ásanom, pretože pomáha uvoľňovať a uvoľňovať svalové napätie.

 1. Ľahnite si na podložku lícom hore.
 2. Dajte ruky a nohy mierne do strany, štyridsaťpäť stupňov (hodnota je relatívna, určená očami).
 3. Uvoľnite si krk, hlava by mala byť v línii s chrbticou.
 4. Nadýchnite sa pomaly a čo najhlbšie, snažte sa to urobiť nie svojimi pľúcami, ale žalúdkom. Nasajte vzduch a nasmerujte ho do pupočného centra. Toto je najdôležitejšia časť cvičenia - dýchanie žalúdkom vyživuje telo kyslíkom..
 5. Zbavte sa cudzích myšlienok, sústredte sa na vdychovanie a výdych, sledujte, ako vzduch vchádza do pľúc a je z nich uvoľňovaný..

Musíte byť v shavasane najmenej päť minút. Maximálny čas v tejto polohe nie je uvedený, je dôležité pamätať na to, že nemôžete spať v žiadnom ásane.

Výhody jogy pre choroby chrbtice

Ako už bolo spomenuté, použitie jogy pri liečbe kýly lumbosakrálnej chrbtice bolo vedecky dokázané lekárskymi vedcami, po ktorých sa začala používať ako súčasť liečebného procesu. Počas každodenného cvičenia sa človek učí cítiť svoje telo, normalizuje svaly a chrbticu, posilňuje svalový korzet, zbavuje sa stresu. Je to taký integrovaný prístup, ktorý je potrebný pri liečbe kýly.

Samotné cvičenie nemôže obnoviť kosť a chrupavku, môže zastaviť vývoj choroby, zabrániť vzniku nových hernií v iných častiach chrbtice..

Je dôležité si uvedomiť, že takáto gymnastika pre pacienta by sa mala stať spôsobom života, každodenným rituálom, ktorý sa musí vykonávať v úplnom tichu a pokoji..

Početné recenzie ľudí, ktorí robia jogu, ukazujú, že chrbticu vracia do svojej prirodzenej polohy, ktorú dáva príroda, a silné svaly na chrbte bránia jej opätovnému ohnutiu..

Kontraindikácie pôsobenia ásan

Napriek pozitívnemu pôsobeniu jogy na chrbticu si musíte uvedomiť, že je absolútne neškodná iba pre zdravého človeka. Cvičenia pre ľudí s chorobami miechy majú množstvo obmedzení a funkcií. V žiadnom prípade by ste nemali cvičiť jogu, ak:

 • Osoba pociťuje silnú bolesť chrbta;
 • Brnenie alebo znecitlivenie sa prejavuje v jednej alebo viacerých častiach tela;
 • Na chrbte sú otvorené rany;
 • Ak sú vaše nohy veľmi slabé alebo chvejúce sa.
 • Objaví sa „streľba“, ktorá sa uvoľní v končatine.

Pri používaní liekov proti bolesti je prísne zakázané vykonávať ásany. Keď robíte jogu, je dôležité cítiť telo, jeho signály a pocity, najmä preto, že bolestivá oblasť je ľahko zraniteľná.

Závraty a bolesti hlavy sú tiež kontraindikáciou jogy - prvá indikuje narušenie krvného obehu a druhá podmienka vám neumožňuje správne sa sústrediť na cvičenie.

Jóga, rovnako ako športy, by sa nemala praktizovať bezprostredne po jedle. V tomto okamihu musí byť žalúdku poskytnutá príležitosť stráviť jedlo bez toho, aby sa telo odvrátilo od fyzickej aktivity. Je optimálne cvičiť ráno po prebudení alebo večer pred spaním. Predpokladá sa, že sa vykonávajú ásany, že sa nemôžu praktizovať v posteli. Dobrá voľba pre tréning na podlahe - povrch pre triedy by mal byť pevný a rovný, bez ohybov a švov.

Rozloženie zaťaženia

Napriek rozsiahlemu používaniu lekcií jogy vo fitnescentrách a zdravotných strediskách by program lekcií pre pacientov s kýlou mal robiť iba ošetrujúci lekár. Každý prípad poškodenia miechy je jedinečný a iba chirurg na základe výskumných údajov povie, ktoré cvičenia je možné vykonať a ktoré nemôžu..

Všetky cvičenia naťahovania by sa mali robiť čo najpomalšie, sledujúc pocity v tele a vyhýbajúc sa bolesti. Ak v určitom bode dôjde k ťažkým nepríjemným pocitom a silnej bolesti, musíte okamžite zastaviť vykonávanie ásany a zaujať východiskovú pozíciu. V prípade opakovaného výskytu bolesti by ste sa mali okamžite poradiť so svojím lekárom.

Rovnako ako pri akomkoľvek cvičení, nováčik v prvých dňoch tried môže mať bolesti svalov a nedostatok pohybu. S tým nie je nič zlé - organizmus bez neustálej fyzickej námahy sa musí nejaký čas prispôsobiť novému životnému štýlu. Ak pociťujete svrbenie a bolesť svalov, skráťte čas strávený v ásane, zmiernte priebeh, najskôr vyberte iba najľahšie cvičenia a postupne predlžujte ich trvanie.

Kompetentný prístup, trpezlivosť, schopnosť počúvať svoje telo sa stanú vernými pomocníkmi pri liečbe kýly lumbosakrálnej kýly, posilnia susedné svaly a vrátia chrbticu do pôvodnej flexibility, pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Akékoľvek poškodenie medzistavcovej platničky, ako jedného zo štrukturálnych prvkov chrbtice, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chrbtice a tela ako celku.
Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..Pri tejto patológii sa liečba vykonáva pomocou chirurgického zákroku (jedná sa o „zlatý štandard“ terapie): iba pomocou nej je možné úplne odstrániť trieslovú prietrž.
soľné obväzy ošetrujú takmer všetko. Salingový dresingHovorte o slanom obliekaní. Pred začatím takejto liečby si počas liečby dôkladne prečítajte a dodržiavajte nasledujúce odporúčania: