loader

Hlavná

Späť

Fenický nerv

Frenický nerv (N. phrenicus) je zmiešaný inervujúci kmeň, ktorý je súčasťou cervikálneho plexu. Tu sa spájajú korene miechy a tkanivá pochádzajúce z krčných uzlín nachádzajúcich sa v dolnej časti. Ak má diafragmatický nerv z akéhokoľvek dôvodu dysfunkciu, musíte vedieť, ako ho diagnostikovať sami so sebou, s ktorým špecialistom, ktorého treba kontaktovať, a aké liečebné metódy použiť na zmiernenie spasticity alebo odstránenie závažnejších patológií..

Môžete sa dohodnúť na stretnutí s lekárom v časti „Lekári a stretnutia“.

Anatómia močového mechúra

Frenický nerv je zmesou miechových vetiev, ako aj štruktúry krčných uzlín. Všetky sú vzájomne prepojené a tvoria súčasť krčka maternice. Ak hovoríme o jeho lokalizácii, prechádza v krku pozdĺž predného povrchu, na hrudi a v brušnej dutine sa tvoria diafragmaticko-brušné vetvy..

Aby ste pochopili, ako funguje funkcia frenického nervu, musíte si predstaviť, aká je jeho anatómia..

Najprv musíte pochopiť, že je spárovaný a je rozdelený na pravý a ľavý. Obidve sa však odchyľujú od lokalizácie 3, 4 a 5 koreňov krčnej chrbtice. Potom idú dole po mieche. Stred krčnej chrbtice sa nachádza pred krčnou chrbticou.

Potom prechádzajú z prvého scalenového svalu pozdĺž subclaviánskej tepny s ďalším prierezom.

Pri vyšetrení frenického nervu je potrebné zvážiť, aká je jeho topografia na krku:

 • Ľavý proces, dosahujúci k hrudníku, prechádza cez krčnú tepnu, respektíve ľavú subklaviálnu, aortu, medzirebrovú žilu. Potom prechádza cez perikard.
 • Ten pravý je tiež umiestnený v hrudníku a beží priamo rovnobežne s brachiocefalickou žilou. Prechádza okolo pravej predsiene a predtým je horná a dolná vena cava. Pri tom všetkom je však potrebné poznamenať, že u niektorých ľudí sa poloha pravého nervového nervu môže mierne líšiť. V niektorých prípadoch prechádza priamo diafragmatickým otvorom. V ďalšom uskutočnení je povolený jej bočný smer vzhľadom na bránicu. Za zmienku tiež stojí, že na pravej strane tohto frenického nervu prechádza mediálna stena po celej svojej dĺžke.

Funkcia frenických nervov

Po tom, ako bude zrejmé, čo je to frenický nerv a aká je jeho topografia, mali by ste študovať, aké funkcie v ľudskom tele vykonáva:

 • Implementuje funkciu inervácie v týlnej oblasti alebo skôr epiderme v tejto oblasti a je čiastočne zodpovedný za ušnú ulitu.
 • Poskytuje tiež úroveň citlivosti vo vonkajšom uchu pozdĺž kanála kostnej chrupavky.
 • Zodpovedá za funkčnú oblasť subklaviánskej a supraklavikulárnej časti.
 • Riadi úroveň citlivosti v oblasti lopatiek..
 • V oblasti brucha a bránice je zodpovedný za inerváciu peritonea a bránice, perikardu a pleurálneho tkaniva.

symptomatológie

Ak z nejakého dôvodu dôjde v tejto časti tela k dráždivému faktoru, potom má fénický nerv príznaky, ako sú:

 • Bolesť je podobná angine pectoris, pretože je lokalizovaná na ľavej strane hrudnej oblasti..
 • Bolestivé pocity môžu vyžarovať do krku. V dôsledku tohto príznaku je tento stav podobný osteochondróze..
 • Najčastejšie sa nepohodlie vyskytuje, keď človek spôsobuje náhle dýchacie pohyby, kýchanie alebo kašeľ. Tento stav sa tiež môže zhoršiť počas ostrých zákrut alebo zákrut.
 • Ak sa na pravej strane vyskytne neuralgia, symptomatológia sa najčastejšie podobá problémom s pečeňou, najmä kolikou. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť škytavka..

Prirodzene, ako veľmi sa inervuje frenický nerv a koľko bolesti sa prejavuje, záleží na tom, aké ochorenie alebo porucha vyvolali tento stav..

Ďalším bodom, ktorému musíte venovať zvýšenú pozornosť, sú podobné príznaky s inými patologickými stavmi ľudského tela. Preto pred určením príčiny bolesti a použitím tejto alebo tej istej liečby je potrebné podstúpiť komplexné vyšetrenie a špecialista musí vydať konečné rozhodnutie, o čoho sa jeho pacient obáva?.

príčiny

Podráždenie bránice môže nastať z niekoľkých nasledujúcich dôvodov:

 • Ťažká intoxikácia.
 • Rôzne infekcie.
 • Sprievodné ochorenia chrbtice vrátane spondylartrózy a spondylózy.
 • Srdcovo-cievne ochorenia.
 • vysoký tlak.
 • pachymeningitida.
 • Nádorové nádory v krčnej alebo hrudnej chrbtici.

Stále však existuje celá skupina dôvodov, ktoré vedú k bolestivosti a k ​​tomu, že je zapálený ľavý a / alebo pravý brušný nerv..

Fyzické cvičenia

V niektorých prípadoch, keď človek nadmerne zaťažuje svalový systém, môže dôjsť v dôsledku intenzívneho spazmu svalových vlákien k parézii frenického nervu. Vyskytuje sa určitý druh zvierania, ktorý pri dlhodobej expozícii môže spôsobiť zápal nervových vlákien.

Ezofágová prietrž

V dôsledku vývoja hiátovej prietrže dochádza k zvýšeniu týchto štruktúr. V dôsledku toho môže byť ovplyvnený frenický nerv.

Je však potrebné poznamenať, že táto situácia vzniká pomerne zriedka a najčastejšie sa spája s vrodenými chybami pri vývoji tejto časti ľudského tela. Xiphoidný proces vzniká na bránici. Štrukturálne defekty sa však môžu vyskytnúť v žalúdku a hrubom čreve v prednom alebo zadnom médiu. V tomto prípade môže byť najnegatívnejší účinok na frenický nerv.

Týmto procesom priebehu ochorenia sa pacient sťažuje na reflexnú angínu, ktorá sa vyskytuje v dôsledku podráždenia vagového nervu. Môže sa vyskytnúť aj koronárny spazmus..

Pacient môže mať stav, keď žalúdok vyčnieva nad bránicu.

Dočasná paralýza

Ak dôjde k paralýze, membrána sa vyznačuje vysokým stavom. Pri vdýchnutí však nepučúva tak, ako by mala. A epigastrická oblasť nespadá do pečene. Keď sa človek začne báť alebo trpí intenzívnou fyzickou prácou a cvičením, objaví sa dýchavičnosť. Počas defekácie klesá napätie. Ak sa u človeka vyvinie úplné štádium ochrnutia, potom sa môžu minimálne príznaky zhoršiť až do fatálneho zadusenia..

Podráždenie nervového systému

Keď sa vytvorí stav podráždenia týchto nervových vlákien, potom u človeka vzniknú bolesti rôznej intenzity, ktoré ovplyvňujú nielen priamo postihnutú oblasť, ale tiež vyžarujú do oblasti ramenného pletenca, časti krku a do oblasti ramenného kĺbu. Môže sa tiež vyvinúť škytavka..

Apertúrny flutter

Tento stav je veľmi zriedkavý. Je to spôsobené skutočnosťou, že v oblasti bránice dochádza k nedobrovoľnej kontrakcii, ktorá je charakterizovaná ako kŕč alebo kŕč. Výsledkom je „tlak“ na susedný nerv.

diagnostika

Aby odborník jednoznačne zistil, či došlo k zovretiu frenického nervu alebo jeho zápalu, je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie. Pred vykonaním diagnostiky hardvéru však lekár vykoná úplne externé vyšetrenie.

Palpuje bolestivé oblasti, aby sa ubezpečil, ako intenzívne sa prejavujú príznaky. To sa deje normálnym tlakom na svalové časti susediace s nervovými vláknami. A až potom, čo urobí predbežnú diagnostiku neuropatie alebo neuralgie frenického nervu, vymenuje rôzne typy diagnostiky hardvéru na objasnenie stavu..

Potrebné zahŕňajú:

 • röntgenový.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • EKG, aby sa ubezpečil, že problém je v nervových vláknach a že neexistuje patológia kardiovaskulárneho systému.
 • Liečba magnetickou rezonanciou, ktorá vám umožňuje jasne lokalizovať, kde sa patologický proces nachádza v tele.
 • CT sken.
 • myelografia.

Liečba - ako zmierniť kŕče

Ak celý komplex vyšetrení potvrdil prítomnosť tohto procesu v tele, lekár predpíše príslušnú liečbu.

Všetky manipulácie sú zamerané na obnovenie nervového vedenia tých vlákien, ktoré ho čiastočne alebo úplne stratili. Ale skôr, ako to urobíte, musíte prirodzene odstrániť nepríjemný faktor. Inak liečba nebude mať požadovaný účinok..

Vo veľkej väčšine prípadov sa pozitívny výsledok dá dosiahnuť použitím liekovej terapie. Navyše, rovnako ako pri liečbe akejkoľvek choroby pohybového aparátu, bude v tomto prípade zložité. patrí sem:

 • Analgetické lieky proti bolesti.
 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • Svalové relaxanciá, ktoré zmierňujú parézu svalového tkaniva. To vám umožní eliminovať kŕče, ktoré najviac negatívne ovplyvňujú upínanie nervových vlákien a ich ďalší zápal..
 • Prípravky s komplexom vitamínov skupiny B. Umožňujú komplexný účinok na centrálny nervový systém, podporujú jeho plné fungovanie a obnovujú nervové vedenie..

Fyzické cvičenia

Okrem lekárskeho ošetrenia lekár odporučí vykonanie špeciálnych fyzických cvičení. Je však potrebné si uvedomiť, že takáto gymnastika by sa mala vykonávať pod dohľadom rehabilitológov, aby sa zabránilo zhoršovaniu jej vlastných podmienok..

Je tiež dôležité pamätať na to, že akúkoľvek fyzickú aktivitu je možné vykonať iba v prípade, že neexistuje žiadne akútne štádium choroby.

Ezofágová prietrž

Ak má pacient kýlu, lekár môže odporučiť nasledujúce metódy liečby:

 • Liečba liekmi vo forme antacíd (umožňujú vám viazať kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave).
 • Lieky, ktoré normalizujú pohyblivosť tráviaceho traktu, ako aj blokátory histamínových receptorov.
 • Používa sa tiež fyzikálna terapia, ktorá vám umožní posilniť väzivo. Musí sa však vykonať nie viac ako 1 hodinu pred jedlom.
 • Je tiež veľmi dôležité dodržiavať špeciálnu diétu, s výnimkou hlavných provokátorov choroby, vo forme prejedania sa a nepravidelného stravovania. Bez tohto nie je možné vyliečiť kýlu diafragmatického otvoru. A v počiatočných fázach vývoja patológie prevláda tento bod.
 • Ak sa však vynechajú počiatočné fázy vývoja choroby alebo ak všetky vyššie uvedené prostriedky konzervatívnej liečby nepomohli, chirurgický zákrok pomôže vyrovnať sa s patológiou. Toto je dôležité pochopiť, pretože v budúcnosti sa vyvinie závažná lézia pažeráka. Gastroenterológovia trvajú na chirurgickom zákroku.

Podráždenie nervového systému

V stave podráždenia môže lekár odporučiť rôzne stratégie liečby. Konečná voľba závisí od dôvodu, ktorý viedol k nástupu patológie, a samozrejme od intenzity symptómov.

V najmiernejších prípadoch môže lekár odporučiť zníženie množstva jedla naraz a prechod na frakčnú diétu..

Pri závažných procesoch sa používa lieková terapia, ktorá eliminuje kŕče a zmierňuje nepríjemné pocity. Môže sa tiež odporučiť fyzická aktivita. Hlavný dôraz by sa v tomto prípade mal klásť na rozšírenie blízkych svalov alebo naopak na ne tlak. V každom prípade je výber cvičení nevyhnutný iba po konzultácii so skúseným rehabilitológom.

Použitím týchto odporúčaní sa môžete vyhnúť patologickému vývoju podráždenia a zápalu frenálneho nervu. Vždy je potrebné vziať do úvahy, že aj pri malých príznakoch je potrebné kontaktovať skúseného špecialistu, ktorý pomôže eliminovať problém v počiatočných fázach jeho vývoja a zabráni prechodu na závažnejšiu formu..

Membránová chirurgia

Poruchy bránenia

Membránová hernia a relaxácia bránice sú najbežnejšou chirurgickou patológiou obštrukcie brucha..

Etiológia a patogenéza.
Ochorenia bránice sa môžu vyskytnúť v dôsledku abnormality vývoja bránice, jej traumatických poranení, ako aj niektorých ďalších príčin vrátane zmien súvisiacich s vekom..
Pri diafragmatickej prietrži sa orgány brušnej dutiny pohybujú do hrude cez defekt, slabú oblasť bránice alebo zväčšený prirodzený otvor v bránici. Na rozdiel od kýly, keď sa membrána uvoľní, pozoruje sa jej prudké zoslabenie, v celej kupole bránice alebo v ktorejkoľvek jej časti nie sú žiadne svaly. Táto oblasť a celá kupola vyčnievajú vysoko do hrude so susednými brušnými orgánmi.

Poliklinika.
Pri diafragmatických herniách a relaxácii je klinický obraz spojený najmä s kompresiou a skloňovaním orgánov vytesnených z brušnej dutiny (žalúdok, tenké a hrubé črevo), ako aj s kompresiou srdca, pľúc a veľkých ciev týmito orgánmi..
Významné defekty bránice sú častejšie sprevádzané prolapsom veľkého počtu brušných orgánov, ale s nimi menej často ako pri úzkej prietrži hernie dochádza k porušeniu, ktoré dramaticky mení klinický obraz choroby a spôsobuje prudké zhoršenie celkového stavu pacienta..
Symptómy bránice. Najcharakteristickejšie príznaky bráničnej prietrže sú: výskyt alebo zosilnenie bolesti v epigastrickej oblasti, v zodpovedajúcej polovici hrudníka alebo hypochondia, ako aj pocit ťažkosti, dýchavičnosť a búšenie srdca bezprostredne po jedle, najmä hojnosť..
Relatívne často po jedle sa vyskytuje zvracanie (niekedy s prímesou krvi), po ktorom zvyčajne dochádza k úľave. Veľmi typickým príznakom diafragmatickej prietrže je pocit „burčania“ alebo dunenia v hrudníku na strane prietrže, ako aj výrazné zvýšenie dýchavičnosti, keď sa pacienti pohybujú do horizontálnej polohy..

diagnostika.
Hlavnou metódou na diagnostiku bráničných hernií a relaxácie bránice je röntgenová metóda. Správne vykonaná multiaxiálna štúdia s použitím metód kontrastu orgánov gastrointestinálneho traktu vám umožňuje získať úplné informácie o umiestnení a veľkosti brány prietrže, ako aj o povahe vypadnutých orgánov, čo má určitý význam pre výber prístupu a plán činnosti..

Liečba chorôb bránice.
Liečba bránice hernie sa vykonáva operatívne. Hlavnou indikáciou chirurgického zákroku je nebezpečenstvo porušenia, ktoré je obzvlášť veľké pri traumatických herniach. Počas operácie dochádza k redukcii padlých orgánov a prišívaniu herniálneho otvoru. Niekedy sa používajú syntetické protézy na posilnenie bránice, najmä pri veľkých defektoch.
Liečba relaxácie bránice spočíva aj v chirurgickom zákroku, počas ktorého dochádza k tvorbe diplikúry zo zdrojovej časti bránice alebo použitím syntetického materiálu..

predpoveď.
Správne a počas vykonanej operácie pacient úplne lieči tieto choroby bránice.

Ak chcete klásť otázky o práci oddelenia, dozvedieť sa viac informácií o chirurgii pri ochoreniach bránice, o nákladoch na operáciu, kde prevádzkovať ingvinovú prietrž a ďalšie otázky, zavolajte na recepcii.

Psychosomatika: Membrána - strach, hnev a bolesť, ktoré sme prehltli

Čo sa stane s herniou bránice (anatomická pomoc)

Membrána je veľký sval v tvare padáka, ktorý sa nachádza pod pľúcami a je pripevnený k bočným oblúkom. Má periférny sval a strednú šľachu. Vena cava prechádza šľachou do srdca a vo svalovej časti sa nachádza otvor pre pažerák..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Dierou pažeráka je „slabé miesto“, kde sa najčastejšie formujú bráničné hernie (nazývajú sa aj hiátové hernie alebo hiátové hernie). Cez ňu pažerák, žalúdok a niekedy aj črevá vstupujú do hrudnej dutiny.

Normálne je u zdravého človeka pažerák fixovaný svalovými a vláknitými väzmi. Ak sa však svalový tonus zníži, ak sa zníži ľavý lalok pečene (atrofia) alebo ak dôjde k strate telesnej hmotnosti tak, že tukové tkanivo pod bránicou zmizne, otvor v pažeráku sa „pretiahne“. Z tohto dôvodu sa väzy, ktoré držia pažerák, oslabujú a uhol, pod ktorým pažerák prúdi do žalúdka, sa zvyšuje (to vedie k zvýšeniu obsahu žalúdka).

Membrána sa zvyčajne delí na tri časti: bedrovú, kostrovú a sternálnu. V každom z nich majú svalové vlákna svoj vlastný smer. Na križovatke týchto častí sú trojuholníkové profily, ktoré sú dosť poddajné. To vytvára podmienky na výstup alebo vyčnievanie z čreva. Toto je ďalšia bránica prietrže.

Štruktúra bránice a svalov zadnej steny brucha. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie.

Lieky na závažnosť v žalúdku a nadúvanie

Aby sme pochopili, ako sa zbaviť ťažkostí v žalúdku po jedle, stačí vedieť, čo jednotlivé charakteristiky nepríjemných prejavov v bruchu sú schopné naznačiť. Môžu sa zhoršiť v týchto prípadoch:

 • GI dysfunkcia.
 • Nadmerne svieže hody spojené s požívaním alkoholických nápojov.

V tomto prípade nepohodlie prejde po pohybe čriev. Mali by ste tiež užívať špeciálne lieky - pilulky na ťažkosť v žalúdku: Mezim, Smecta atď. Tieto lieky sa pijú iba podľa predpisu lekára, aby sa predišlo zhoršeniu anamnézy (ich priemerné náklady sú uvedené v nasledujúcej tabuľke;

Druhy a klasifikácia kýly

Existujú dva hlavné typy hernie bránice: traumatické (vyvíjajú sa pod vplyvom prenikajúcich rán a chirurgických zákrokov) a netraumatické..

Každý z týchto druhov je rozdelený na dva poddruhy:

 1. Je pravda, že ak existuje herniálny vak (to znamená, že uvoľnené orgány sú zabalené do tenkého filmu - peritoneum alebo pleura). Môže opúšťať slučka čreva alebo časť žalúdka, ktorá tečie do dvanástnika, alebo obidve z nich. Tieto kýly môžu byť porušené.
 2. Falošná kýla - bez herniálneho vaku. Orgány gastrointestinálneho traktu jednoducho vystupujú cez otvor v bráničnom svale. Táto podmienka je možná pre pažerák alebo počiatočné časti žalúdka.

Tiež netraumatické kýly sú:

 • vrodená;
 • neuropatický - kvôli narušeniu nervovej kontroly bránice, preto je toto miesto veľmi uvoľnené;
 • kýly prírodných otvorov bránice: pažerák, aorta a vena cava.

Príznaky rôznych typov nie sú príliš špecifické a umožňujú iba diagnózu. Na predpísanie správneho zaobchádzania s osobou je potrebná klasifikácia.

Črevná membrána kŕč

Klonické záchvaty bránice (škytavka) sú nezvyčajne neškodné fenomény, niekedy ohrozujú život, často sa vyskytujú reflexne v reakcii na podráždenie susedných orgánov, preťaženie žalúdka, začiatok peritonitídy, podráždenie frenického nervu mediastinálnym nádorom, aortálnu aneuryzmu alebo z excitácie centra umiestneného vedľa nej. s respiračnými, -agonálnymi škytavkami, ktoré majú takú zlú prognostickú hodnotu, uremickými škytavkami, škytavkami s mozgovou apoplexiou, encefalitídou, so žilovým preťažením mozgu. Podráždenie kože (horčica, trenie pokožky kefami, éter pod kožu), rozptyľovanie pozornosti pacienta, excitácia dýchacích centier (vdychovanie oxidu uhličitého v čistej forme alebo vo forme karbogénu), lobelia, chinidín (ako zníženie excitability bránice), alkoholizácia a ako posledná možnosť transekcia kŕčovitý nerv

pozorované pri tetanii, tetane, s peritonitídou. Therapy-chloroform, éter.

Príčiny choroby

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Predispozičné faktory pre vývoj prietržeProvokatívne faktory
Poranenia brániceŠporty a odvetvia, v ktorých musíte zdvíhať závažia
Slabosť spojivového tkaniva (vrodená alebo získaná)tehotenstvo
Svalová svalová väzivová dystrofiaPredĺžený ťažký pôrod
Vek nad 50 rokov

Ak existuje aspoň jedna z týchto podmienok, potom sa diafragmatické prietrže veľmi ľahko objavia pod vplyvom provokujúcich faktorov z pravého stĺpca..

Chronická zápchaNeustále prejedanieObezitaChoroby žalúdka a črievChoroby pľúc a priedušiek, ktoré spôsobujú časté kašeľUžívanie alkoholu alebo chemikálií, ktoré spôsobujú popáleniny a jazvy pažeráka

Ľudské dýchanie

Dýchanie je kombináciou procesov, ktoré zabezpečujú, že telo spotrebúva kyslík a oxid uhličitý. Dýchanie je jednou z najdôležitejších funkcií regulácie životnej činnosti ľudského tela. Dýchací systém (dýchací systém) v ľudskom tele zabezpečuje dýchacie funkcie.


Dýchanie je jednou z najdôležitejších funkcií regulácie životnej činnosti ľudského tela.

Počas dňa človek vydáva až 20 000 dychov a výdychov, a to prirodzene a nevedome. Ale nie každý vie, že pomocou správneho dýchania môžete výrazne zlepšiť svoju pohodu. Objem pľúc je určený pre 4-6 litrov vzduchu. Pri dýchaní hrudníka osoba vdychuje iba 400 - 500 ml, zatiaľ čo dýcha bránicou - 2 - 3 litre.

Zvyk dýchania nenasýti pľúca kyslíkom, vedie k oslabeniu svalov bránice a zlému držaniu tela: ak brucho nie je súčasťou procesu dýchania, panva a rebrá sa s vekom „sťahujú“ a brucho prepadáva. Membránové dýchanie vám umožňuje zvýšiť objem vzduchu vdychovaného pľúcami a zlepšiť saturáciu buniek tela kyslíkom. To normalizuje prácu tela na všetkých úrovniach: stabilizuje tlak, činnosť srdca, zmierňuje pocity úzkosti a nervozity.

Štúdie preukázali, že prax vedomého dýchania na princípe 4-7-8 (inhalácia štyrmi impulzmi, oneskorenie o sedem a výdych o osem) umožňuje telu rýchlejšie sa uvoľňovať, zlepšuje trávenie a posilňuje imunitný systém..

Zvyknite venovať pozornosť dýchaniu niekoľkokrát denne. Napríklad, venujte pár minút ráno dychom, než vstanete z postele a večer, než idete spať. Ak je to možné, pripomeňte si na „horizontálne“ dýchanie počas celého dňa a všimnite si, ako dýchate v každodennom živote. Táto prax vám pomôže častejšie dýchať v bránici, čo znamená nasýtenie tela kyslíkom, zmiernenie stresu a zlepšenie spánku..

Charakteristické príznaky

Príznaky prietrže sa budú líšiť v závislosti od toho, či je to traumatické alebo nie..

Príznaky tiež závisia od:

 • či sa choroba vyvinula akútne (rýchlo),
 • alebo prietrž na dlhú dobu prenikli z brušnej dutiny do hrudnej dutiny (chronický priebeh),
 • alebo došlo k porušeniu (stlačeniu) prietrže v diere, z ktorej pochádza.

Akútna diafragmatická prietrž sa najčastejšie prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť na hrudníku, ktorá je horšia pri kašľaní.
 • Pálenie záhy (pocit tepla za spodnou časťou hrudnej kosti a obsah kyselín v ústach). Je vylepšený v polohe na bruchu, so sklopením dopredu alebo dole. Pálenie záhy sa objaví aj vtedy, ak si ľahnete hneď po jedle.
 • Belching so vzduchom alebo kyslým obsahom, ktorý sa objavuje dokonca vo sne a môže byť vinníkom častej bronchitídy a pneumónie (v dôsledku vniknutia fragmentov potravy do dýchacích ciest so vzduchom vytlačeným zo žalúdka).
 • Ťažkosti s prehĺtaním („hrudka“ sa neobjavuje v hrdle, ale v hrudnej kosti) tekutého jedla, vody; je obzvlášť akútny počas unáhleného jedla. Súčasne tuhé jedlo najčastejšie prechádza normálne.
 • nadúvanie.
 • Pretrvávajúci kašeľ.
 • Ťažké dýchanie (človek cíti, že nemôže „chytiť dych“ alebo nemá dostatok vzduchu).
 • Pálenie za hrudnou kosťou.
 • Palpitácie srdca po jedle.
 • Rachot alebo kňučanie v hrudi.

Ak sa u človeka vyvinula diafragmatická kýla chronického typu, potom už dlho nič necíti. V budúcnosti sa vyvinú rovnaké príznaky ako pri akútnom variante.

Príznaky obmedzenej hernie bránice:

 1. silná bolesť v jednej polovici hrudníka (najčastejšie vľavo),
 2. znížená chuť do jedla,
 3. nevoľnosť,
 4. nadúvanie,
 5. zastavte spaliny.

Včasná diagnóza - šanca zabrániť komplikáciám


Ak takýto prejav dopĺňa bolesť žalúdka, potom stojí za to navštíviť lekára.
Ak si pacient začne všímať, že pri bolestiach žalúdka tlačí na jeho hrudník, je ťažké zadržať dych alebo sa začne dusiť, musíte sa okamžite poradiť s lekárom, aby ste sa vyhli negatívnym komplikáciám. Tento stav môže ísť do chronickej formy. Po kompletnej anamnéze a vyšetrení lekár predpíše súbor opatrení, ktoré pomôžu zistiť príčinu a patogenézu dýchavičnosti. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • všeobecné testy moču a krvi;
 • krvná chémia;
 • Ultrazvuk tráviaceho systému;
 • röntgenový
 • CT a MRI.

Ako sa diagnostikuje?

Aby bola predpísaná liečba primeraná, je potrebné nielen stanoviť diagnózu, ale tiež určiť typ prietrže (ktoré orgány prechádzajú a kde je herniálny vak alebo nie). Na tento účel sú predpísané 4 skúšky:

 1. Röntgenové vyšetrenie hrudníka a brušných dutín. Pred zákrokom nemôžete jesť 6 hodín a za 10 - 20 minút musíte vypiť zmes bária, ktorá je vydaná a požiadaná o pitie pred rádiografickou miestnosťou. Táto metóda umožňuje sledovanie pohybu bária cez pažerák do žalúdka v reálnom čase..
 2. Fibrogastroskopia (FGDS) - štúdia, v ktorej bude pacient musieť prehltnúť špeciálnu sondu (skúmavku) vybavenú kamerou na konci. Štúdia sa uskutočňuje na lačný žalúdok. Iba podľa FGDS nie je diagnostikovaná hernia, ale stupeň poškodenia slizníc pažeráka, žalúdka a dvanástnika sa určuje kyselinou chlorovodíkovou; preukázať skutočnosť krvácania z ciev tráviaceho traktu umiestneného v herniálnom vaku.
 3. pH meter je miera kyslosti v žalúdku a pažeráku. Postup sa uskutočňuje pomocou tenkej sondy.
 4. Ak je to potrebné, biopsia pažeráka.

Ak má lekár podozrenie na porušenie diafragmatickej prietrže, vykoná sa röntgen brušnej a hrudnej dutiny bez zavedenia bária. V prípade potvrdenia diagnózy pacienta sú pripravení a prevádzkované v naliehavom prípade.

RTG pacienta s hiátovou prietržou. Šípka označuje časť žalúdka, ktorá vstúpila do hrudníka

Príčiny dýchavičnosti počas cvičenia, liečby ľudovými liekmi a drogami

Ak je príčinou vydýchnutého dýchania problém s tráviacim systémom, môžete použiť soľný roztok. Na varenie rozpustite lyžicu soli v 0,5 litra prevarenej vody.

Vypite pohár roztoku a po pol hodine - pohár kefíru alebo prírodného jogurtu. Postup opakujte päť dní. Pozor! Túto metódu nemôžete použiť v prítomnosti gastritídy alebo vredov. V opačnom prípade sa situácia môže zhoršiť..

Na osvieženie dychu na dlhú dobu môžete použiť také ľudové recepty:

 • Mätový vývar. Budete potrebovať čerstvé lístky mäty. Nalejte na ne vriacu vodu a trvajte na tridsiatich minútach. Potom prefiltrujte vývar. Ústa si môžete vypláchnuť mätovou vodou každé dve až tri hodiny..
 • Odvar z dubovej kôry. Nalejte lyžicu suchej dubovej kôry s pohárom vriacej vody. Vložte zmes do vodného kúpeľa a varte pol hodiny. Potom namáhajte vývar a vypláchnite ústa každé tri až štyri hodiny.
 • Žuvačka má niekoľko zŕn klinčekov. Dych bude svieži niekoľko hodín. Okrem toho vám táto metóda ušetrí baktérie v ústnej dutine.
 • Žuďte niekoľko listov bazalky. Chuť samozrejme zostane špecifická, ale vydýchnutý dych zmizne na niekoľko hodín..
 • Žuvajte niekoľko zŕn kávy. Táto metóda osloví najmä milovníkov kávy, pretože okrem zbavenia sa vydýchnutého dychu získate aj podporu živosti.

Po jedle

Liečba kýly

Membránová prietrž môže byť úplne vyliečená iba pomocou operácie, najmä ak je prietrž pravdivá a môže byť kedykoľvek porušená. Ale v 4 z 10 prípadov po takejto liečbe sa prietrž objaví znova, preto sa zriedka uchýlia k chirurgickej metóde (2 - 15% prípadov)..

Konzervatívna terapia sa často vykonáva (napríklad kvôli kontraindikáciám alebo nesúhlasu pacienta s chirurgickým zákrokom)..

Terapia bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba nelieči diafragmatickú prietrž, ale pomáha:

 1. znížiť stupeň refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka a čreva do žalúdka;
 2. znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy;
 3. vyliečiť gastritídu, vred;
 4. začať normálny smer peristaltiky (pohyby čriev, cez ktoré dochádza k pohybu potravín).

Konzervatívna liečba zahŕňa pozorovanie denného režimu, diétu a užívanie liekov.

diéta

Jedlo by malo obsahovať 1800 - 2 000 kcal / deň.

Šesť stravovacích pravidiel:

 1. Eliminujte jednoduché uhľohydráty (sladkosti, buchty) a fermentačné produkty (strukoviny, kapusta, sýtené nápoje a pivo), aby nedošlo k uvoľneniu opuchnutých slučiek čriev alebo žalúdka do hrudnej dutiny..
 2. Odstráňte kyslé potraviny (kyslé šťavy, granátové jablká, citróny, čerešne, surové jablká) zo stravy, ktorá môže zhoršiť priebeh choroby a vyvolať vredy alebo eróziu sliznice žalúdka alebo pažeráka..
 3. Nezahŕňajte potraviny, ktoré spôsobujú nadmernú sekréciu žalúdočnej šťavy alebo enzýmov pankreasu: údené, vyprážané, korenené jedlá, jedlá s korením, nakladanou zeleninou, grilom.
 4. Nezabudnite do stravy zahrnúť výrobky, ktoré zaistia fungovanie čriev a zabránia rozvoju zápchy: varená repa, slivky, sušené ovocie.
 5. Je užitočné piť 100 ml alkalickej minerálnej vody pol hodiny pred jedlom: Borjomi, Slavyanskaya, Polyana Kvasova, Jermuk.
 6. Jedzte malé jedlo často. Nikdy nejedzte po jedle do postele..

Na základe názorov ľudí, ktorí používali konzervatívnu liečbu, museli nielen jesť najmenej 3-4 hodiny pred spaním, ale tiež spať iba v polosedacej polohe bez toho, aby sa opierali o vankúše. Na spánok si kúpili buď funkčnú posteľ s opierkou hlavy, z ktorej môžete zmeniť výšku, alebo umiestniť 1 až 2 tehly pod nohy postele na čelo postele..

Preventívne opatrenia

Žalúdok bude menej a menej pravdepodobne drviť, ak sa človek bude riadiť preventívnymi odporúčaniami. Na začiatok je dôležité vyvážiť stravu a odstrániť škodlivé jedlá, ktoré komplikujú trávenie jedla. Odmieta alkohol a fajčí. Stojí za to sa viac pohybovať, robiť denné cvičenia a po jedle sa vydať na čerstvý vzduch. Rovnako dôležité je obmedziť stresové situácie, psycho-emocionálny stres, ktorý zhoršuje činnosť žalúdka. Hneď ako telo začne tlačiť, okamžite vyhľadajte pomoc.

Bolesť bránice

Bolesť v bránici ovplyvňuje klenutý sval, ktorý oddeľuje hrudník od brucha. Tento sval hrá dôležitú úlohu v respiračnom procese. Keď sa zhlboka nadýchneme, naša membrána znižuje množstvo tlaku v pľúcach a rozširuje rebrá, čím sa pľúca môžu plniť vzduchom. Keď vydýchneme, membrána sa uvoľní a vďaka pružnej povahe stúpa späť do pôvodnej polohy, keď vzduch opúšťa telo. Potom je v normálnej vyklenutej polohe, kým sa nedosiahne ďalší dych..

Bolesť bránice vo svaloch môže byť príznakom mnohých rôznych zdravotných problémov a je bežnou komplikáciou počas chirurgických zákrokov. V mnohých prípadoch však nie je známa bolesť bránice. Bolesť v chrbte medzi lopatkami.

Anatómia bolesti bránice

Membránové svaly vznikajú pozdĺž driekovej chrbtice chrbtice (dolná časť chrbta), dolného okraja rebier (na úrovni šiesteho rebra) a hrudnej kosti (hrudnej kosti). V strednej časti bránice je otvor pre štruktúry, ako je pažerák, zostupná aorta a žilová žila, prechádzajúca medzi hrudnou a brušnou dutinou. Týmto otvorom prechádzajú aj nervy, ako sú napríklad frenické a vagové nervy..

Membrána účinne tvorí dno hrudnej dutiny svojimi kontrakciami, keď vdychujeme, vtiahneme ju do brušnej dutiny, čo umožňuje, aby sa hrudná dutina prehĺbila a zväčšila, pretože nasáva vzduch z okolitej atmosféry..

Funkcia membrány vám umožňuje vykonávať niekoľko akcií, ktoré sú dôležité pre niekoľko „exilových“ akcií. Patria sem kašeľ, kýchanie, zvracanie a dokonca odstránenie výkalov. Tiež sa predpokladá, že bráničný spazmus počas vdychovania vzduchu môže viesť k rozvoju čkanie. Príčiny bolesti na ľavej strane pod rebrami.

Čo spôsobuje bolesť v bránici

Diagnóza bolesti v bránici bez pomoci lekára môže byť veľmi ťažká, pretože tento stav je často ďalším príznakom už existujúceho stavu. Pocit bolesti počas výdychu však môže naznačovať bolesť bránice, zatiaľ čo bolesť pociťovaná pri vdychovaní môže byť pravdepodobnejšia kvôli problémom s brušnými svalmi. Príznaky deformity svalov bránice možno charakterizovať ako akútne. Príčiny bránice môžu zahŕňať nasledujúce zdravotné stavy..

Objavujú sa pri narodení s väčšinou prípadov neznámeho pôvodu.

Objaví sa po určitých druhoch poškodenia alebo zranení. Patria sem pooperačné komplikácie alebo zranenia, ktoré lekári počas vyšetrení omylom spôsobili (iatrogénne). Niekedy nie je známe, prečo sa objavuje bolesť bránice (idiopatická)..

Inervačné defekty vedúce k diafragmatickej bolesti:

Poruchy chrbtice: Zahŕňa poranenia chrbtice, amyotropnú laterálnu sklerózu a ochorenie motorických neurónov..

 • Myasthenia gravis: autoimunitné ochorenie vyznačujúce sa slabosťou kostrového svalstva, najmä svalov zodpovedných za dýchanie, ktoré ovplyvňujú dýchaciu kapacitu.
 • Mŕtvica: môže viesť k tomu, že jedna strana membránového svalu sa ochrne s nechránenou stranou, ktorá je nútená pracovať viac, čo nakoniec vedie k rozvoju diafragmatickej bolesti..
 • Neuropatia bránice: priamo inervuje bránicu. Poškodenie frenického nervu chirurgickou traumou alebo iným spôsobom môže viesť k závažným bolestiam brucha. Bolesť v hrebeni ilium.
 • Kýla pri otvorení pažeráka: vyznačujúca sa obsahom brušnej dutiny, ako je napríklad žalúdok alebo črevá, vyčnieva z otvoru pažeráka v bránici do dutiny hrudníka, ktorá sa nazýva pažeráková zlomenina. Kýla sú zvyčajne častejšie u starších ľudí (nad 60 rokov), môžu sa však vyskytnúť u mladších pacientov, ktorí fajčia, často fajčia ťažko alebo sú obézni. Medzi príznaky často patrí bolesť na hrudníku, ťažkosti s prehĺtaním a časté čkanie..
 • Membránové pretrhnutie: vyskytuje sa z dôvodu prasknutia, ku ktorému dochádza v bránici a ktoré je spôsobené „hrubým“ zranením, napríklad pri dopravnej nehode. Aj keď je to pomerne zriedkavé, tento stav sa často prehliada a vyžaduje chirurgický zákrok, pretože sa nevylieči sám..
 • Bolesť počas tehotenstva: s rozširovaním maternice sa membrána dá posunúť o palec a pol, čím sa zníži celkový objem pľúc. To môže spôsobiť dýchavičnosť u matky, ale považuje sa to za normálne a nespôsobuje úzkosť. Tehotným ženám sa odporúča, aby sa poradili s lekárom, ak majú ťažkosti s dýchaním počas tehotenstva..

Medzi ďalšie príčiny vedúce k diafragmatickej bolesti patria:

 • Svalová dystrofia.
 • Reumatoidná artritída.
 • obrna.
 • Poruchy štítnej žľazy.
 • podvýživa.
 • Liečenie ožiarením.
 • infekcie.
 • zranenia.
 • Neúčinný obraz dychu.
 • Chiropraxe Manuálna terapia?

Ako liečiť bolesť bránice

Liečba bránice často závisí od základného stavu, ktorý vedie k jej rozvoju. Môže to zahŕňať chirurgickú korekciu vrodených a získaných foriem, neurologické ošetrenie a fyzickú terapiu na liečenie a prevenciu porúch mozgovej príhody a miechy, alebo dokonca implantáciu stimulátora frenických nervov..

Príčiny hernie pažeráka zahŕňajú zmeny životného štýlu, ktoré zahŕňajú chudnutie, zlepšenie držania tela, cvičenie a zmeny stravovania..

Po vykonaní vhodného ošetrenia pre váš konkrétny prípad bolesti bránice sa príznaky často znižujú, pretože proces zotavovania pokračuje. Je však dôležité zostať v úzkom kontakte s lekárom, pretože je možné, že prietrže sa budú opakovať a iné liečby zlyhajú, ak sa nebudú dôsledne dodržiavať. Bolesť vľavo nad stehnom.

Poruchy bránenia

... bránica je najväčšia v oblasti a možno najsilnejšia a najdôležitejšia zo svalov brušnej dutiny.

Membrána je tenká doska so svalovou šľachou, ktorá oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Pretože v brušnej dutine je tlak vyšší ako v hrudnej dutine, je kupola bránice nasmerovaná smerom nahor (preto sa defekty v bránici pohybujú brušnými orgánmi zvyčajne do hrude a nie naopak).

Membrána má pozdĺž okrajov šľachu a svalovú časť. V svalovej časti sa rozlišujú úseky susediace s hrudnou kosťou, rebrá a bedrové svaly. Membrána má prirodzené otvory pre pažerák, aortu, dolnú venu cava. Medzi oddeleniami svalovej časti bránice sa rozlišujú „slabé miesta“ - lumbálny rebrový trojuholník (Bohdaleka) a trojuholník rebrového hrudníka (Larreyova trhlina). Prirodzenými otvormi a slabými miestami bránice môžu vzniknúť prietrže, ktoré nazývam bráničné kýly.

Hore je membrána zakrytá intrathorakálnou fasciou, pleurou a v centrálnej časti - perikardom, dole - intraperitoneálnou fasciou a peritoneum. S retroperitoneálnou časťou bránice prilieha pankreas, duodenum, obličky a nadobličky obklopené tukovou kapsulou. Pečeň susedí s pravou kupolou bránice, slezina, spodná časť žalúdka a ľavý lalok pečene sú vľavo. Medzi týmito orgánmi a bránicou sú zodpovedajúce väzivá. Pravá kupola bránice je umiestnená vyššie (štvrtý medzirebrový priestor) ako ľavá (piaty medzirebrový priestor). Výška bránice závisí od konštitúcie, veku, prítomnosti patologických procesov v hrudníku a brušných dutinách..

Membrána je hlavný vdychový sval, pri embryogenéze sa vyvíja z priečneho septa a pleuroperitoneálnych membrán. Motorickú inerváciu bránice vykonáva frenický nerv (C3-C5) a aferentný - frenický a dolný medzirebrový nerv. Keď sa membrána zmenšuje, intratorakálny tlak sa znižuje a zvyšuje sa vnútrobrušný tlak. V tomto prípade má bránica sací účinok na pľúca (znižuje intratorakálny tlak) a narovnáva hrudník (zvyšuje vnútrobrušný tlak), čo vedie k zvýšeniu objemu pľúc.

Rozlišujú sa statické a dynamické funkcie bránice. Statický spočíva v udržiavaní rozdielu tlaku v hrudnej a brušnej dutine a normálnych vzťahov medzi ich orgánmi. Dynamika sa prejavuje pôsobením bránice pohybujúcej sa počas dýchania na pľúcach, srdci a brušných orgánoch. Pohyby bránice prispievajú k expanzii pľúc pri vdychovaní, uľahčujú tok venóznej krvi do pravej predsiene, uľahčujú odtok žilovej krvi z pečene, sleziny a brušných orgánov, pohyb plynov v zažívacom trakte, akt defekácie a lymfatický obeh..

Zvážte hlavné patologické procesy, ktoré sa vyskytujú priamo v bránici, a patologické procesy spojené s jej účasťou.

AKÚTNA PRIMÁRNA DIAFRAGMATITIKA


Akútna primárna diafragmatitída alebo Hedblomov syndróm (Joannidesov-Hedblomov syndróm) je mimoriadne zriedkavý a je charakterizovaný tvorbou infiltrátov v bránici. Etiológia bránice nie je jasná. Pri tomto ochorení, sprievodnej pneumónii, je vždy diagnostikovaná diafragmatická pohrudnica. Predpokladá sa, že zápal susedných orgánov je sekundárnym procesom..

Primárna membránová myozitída je ďalšou formou bránice, ktorá sa môže vyskytnúť pri infekcii spôsobenej vírusom Coxsackie. takáto diafragmatitída je opísaná pod rôznymi názvami: Borngolmova choroba, pleurogénia, epidemická myalgia.

Klinický obraz oboch foriem bránice je rovnaký. V subkapulárnej oblasti a na ramene je bolesť. Bolesť pozdĺž pobrežného oblúka je obzvlášť výrazná. Horúčka brucha, ktorá sa stáva neznesiteľnou pri kašľaní, zívaní a hlbokom dýchaní, je tiež bolestivá, možno počuť hluk tŕnia pohrudnice. Zaznamenávajú sa vysoké postavenia bránice a nehybnosť jej kupoly. Neexistuje žiadny pleurálny výpotok. V prípade vírusovej povahy diafragmatitídy sú do patologického procesu zapojené kostrové svaly.

Diafragmatitída sa diferencuje na suchú bránicu, žalúdočné vredy, pankreatitídu. Diagnostické chyby sú bežné pri suchej pohrudnici.

Nie menej zriedkavá ako akútna primárna bránica, tuberkulóza, syfilitická, eozinofilná a hubová granulom, spôsobujúca lokálnu deformáciu bránice, jej zhrubnutie v tejto oblasti a rozmazané obrysy. Kazuistika je vývoj pneumocele bránice pri aplikácii umelej pneumoperitonea. V oblasti plynového výčnelku sa vo fibromuskulárnych prvkoch bránice vytvára osvetľovanie bublín.

TUMOR IRIS

Benígne nádory bránice pochádzajú zo svalového, vláknitého, tukového alebo nervového tkaniva. Opísané sú tiež adenómy z embryonálnej ektopickej pečene a nadobličiek. Vyskytuje sa častejšie asymptomaticky a v radiačných štúdiách by sa malo rozlišovať od tumorov supra- a subfrenickej lokalizácie. rozpoznávanie cyst dermoidu alebo inej povahy (posttraumatická, mezoteliálna) je založené na sonografii alebo počítačovej tomografii.

Primárne malígne nádory sú spravidla rôzne varianty sarkómu. Ich rast je sprevádzaný bolesťou spôsobenou poškodením pohrudnice a pobrušnice. Nádor sa deteguje ožarovaním, ale mal by sa odlíšiť od nádoru, ktorý rastie do bránice zo susedného orgánu. Keď sa výtok objaví v pleurálnej dutine, môže byť ťažké rozlíšiť medzi rakovinou pľúc alebo mezoteliómom pleury.

Pokiaľ ide o malígne nádorové metastázy v bránici, tvoria plaky alebo hemisférické útvary, ktoré nie je ľahké rozlíšiť s metastázami v susednej pohrudnici alebo pobrušnici..

DIAFRAGMÁLNE HERNIE

Membránová hernie môže byť vrodená a získaná. Vďaka vrodeným alebo traumatickým defektom v bránici môže peritoneum s omentom, menej často so slučkou čreva, vyčnievať do pleurálnej dutiny. Pri traumatickej hernii progredujú orgány brušnej steny bez pobrušnice (falošná kýla). Veľmi zriedkavo pľúca vyčnievajú do brušnej dutiny. K tomu dôjde v prípadoch, keď sa brušné orgány spoja s pľúcami a potom ich pretiahnu cez hernálny otvor. Kýly sa najčastejšie tvoria v pažeráku bránice. Podľa Evansa sa diafragmatické kýly vyskytujú u 3,4% ľudí, ktorí sa podrobili röntgenovému vyšetreniu.

N.S. Pilipchuk, G.A. Podlesnykh, V.N. Pilipchuk (1993) pozoroval pacienta vo veku 36 rokov K., ktorý bol prijatý do nemocnice s diagnózou pľúcnych cýst, ktorý bol objavený pri rutinnom vyšetrení. Žiadne sťažnosti. Krvné testy sú normálne. Röntgenové vyšetrenie odhalilo, že cysta je lokalizovaná v predo-strednom pleurodiafragmatickom sínuse. Predbežná diagnóza: cysta alebo nádor pľúc. Pacientovi bola ponúknutá operácia, s ktorou dal súhlas. Po torakotómii a izolácii dolného laloku bránice bola detegovaná bránica hernie. Hernálny vak je zvýraznený a otvorený. Bolo to tesnenie olejom. Bol nasadený a na herniálnu bránu bola nanesená sieťka na hodvábne šnúry. Po operácii bol celkový stav pacienta uspokojivý, došlo k uzdraveniu.

Veľké kýly môžu byť sprevádzané príznakmi respiračného zlyhania a srdcovej činnosti. S ľavostrannou prietržou častejšie dochádza k dysfunkcii žalúdka a čriev. V epigastrickej oblasti je tupá bolesť, ktorá sa po fyzickej námahe zhoršuje. Bolesť môže vyžarovať do subkapulárnej oblasti. Okrem toho môže byť pri prebytku žalúdka narušená chuť do jedla, môže sa objaviť nevoľnosť, dysfágia alebo škrípanie škytaviek. Ak hrubé črevo vstúpi do herniálneho vaku, vedie to k zápche, výskytu dýchavičnosti a búšenia srdca..

Najnebezpečnejšou komplikáciou bránice prietrže je ich porušenie. Vyvíja sa klinický obraz akútneho brucha, ktoré závisí od stlačeného orgánu. Keď sa zviera žalúdok alebo črevá, dochádza k obštrukcii. Röntgenová diagnostika je rozhodujúca.

Membránová prietrž by sa mala odlíšiť od membránovej relaxácie. Výčnelok nad kupolou bránice je charakteristický prietrž. Tvar prietrže sa môže meniť so zmenou polohy tela.

RELAXÁCIA IRIS

Membránová relaxácia - termín navrhol Wieting; väčšina autorov v súčasnosti akceptuje označenie jednostranného pretrvávajúceho vysoko stojaceho tela, ktoré je mimoriadne zriedené, ale zachováva kontinuitu membrány, ak je pripevnená na svojom obvyklom mieste..

Membránová relaxácia je menej obvyklá ako membránová prietrž. Spravidla sa pozoruje relaxácia ľavej klenby bránice a extrémne zriedka z pravej strany. Na rozdiel od kýly sa počas relaxácie vydúva celá klenba bránice. Svalové prvky v bránici sú zachované, ale sú ostro atrofované. Relaxácia môže byť vrodená a získaná (v prípade poškodenia brušného a sympatického nervu)..

Kopula bránice stúpa a niekedy dosahuje úroveň III rebra vpredu, stlačuje pľúca, môže vytlačiť srdce. Objaví sa dýchavičnosť, búšenie srdca, arytmia, angína pectoris, dysfágia, bolesť v epigastrickej oblasti a krvácanie do žalúdka. Okrem fyzických údajov sú pri diagnostike relaxácie dôležité röntgenové vyšetrenia a počítačová tomografia. Počas relaxácie bránice je kupola bránice zaoblená a pri pneumoperitonea je vzduch rovnomerne distribuovaný medzi bránicu a žalúdok alebo pečeň. Diagnóza sa tiež uskutočňuje na základe prítomnosti symptómov vytesnenia brušných orgánov do zodpovedajúcej polovice hrudníka, kompresie pľúc, vytesnenia mediastinálnych orgánov. Z dôvodu nedostatku herniových brán je porušenie nemožné. Chyby v diferenciálnej diagnostike týchto dvoch stavov sú veľmi zriedkavé a svedčia o nepozornosti lekára. Obmedzená pravostranná relaxácia sa líši od nádorov a cýst pľúc, perikardu, pečene.

Liečbu. V prípade závažných klinických príznakov je indikovaná chirurgická liečba. Táto operácia spočíva v tom, že sa vytesnené brušné orgány uvedú do normálnej polohy a vytvorí sa duplikát zriedenej bránice alebo jej plastovej výstuže s mriežkou zo syntetických neabsorbovateľných materiálov..

DYSTOPIA, DYCHKINESIA A DIAPHRONIC DYSTONIA

Membrána membrány je vyjadrená vo vysokej alebo nízkej polohe celej membrány, jednej polovice membrány alebo ktorejkoľvek jej časti. Vrodené bilaterálne vysoké postavenie bránice je mimoriadne zriedkavé. Za fyziologických podmienok sa počas tehotenstva zvyšuje elevácia bránice, vysoká poloha bránice sa vyskytuje pri mnohých patologických stavoch - ascites, silná flatulencia, črevná obštrukcia, difúzna peritonitída, hepatosplenomegália. V tomto prípade je zaznamenané röntgenové zväčšenie oblasti susediacej s bránicou srdca, zaostrenie kostrových bráníc..

Rovnako početné sú dôvody vysokej polohy jednej z polovíc bránice. Môže to byť spôsobené znížením objemu pľúc na tej istej strane v dôsledku atelektázy, kolaps, cirhózy, tromboembólie, hypoplázie. Môže to viesť k diafragmatitíde, subfrenickému abscesu, veľkej cysti alebo nádoru v subfrenickej oblasti, veľmi vzdialenému žalúdku a nafúknutému zakleneniu sleziny. A samozrejme, vzostup jednej polovice bránice je výrazný, keď je postihnutý brániaci nerv. Niektoré z týchto podmienok je potrebné posudzovať podrobnejšie..

Obmedzená peritonitída v hornej časti brušnej dutiny je sprevádzaná rozvojom sekundárnej akútnej diafragmatitídy. Jeho príznaky: deformácia a vysoká poloha zodpovedajúcej polovice bránice, obmedzenie jej pohyblivosti, drsnosti a rozmazania obrysov, zhášanie a rozmazanie obrysov stredných nôh bránice, hromadenie tekutín v hrudnej bránici, ložiská atelektázy a infiltrácia na spodnej časti pľúc. Tieto príznaky naznačujú možnú tvorbu abscesu v subfrenickom priestore a hornej časti pečene. vznik abscesu sa rozpozná pomocou sonografie, CT alebo MRI a ak obsahuje plyn, potom sa röntgenovými snímkami.

Poškodenie frenického nervu bez ohľadu na jeho povahu (poranenie, zranenie, detská obrna, intoxikácia, kompresia aneuryzmy, rast tumoru, chirurgický zákrok) vedie k strate aktívnych pohybov zodpovedajúcej polovice bránice a jej vzostupu. Spočiatku sa pozoruje oslabenie dýchacích pohybov, potom sa pridá ich parodoxita, čo sa zreteľne odhalí pri Hitsenbergerovom alebo Mullerovom teste. Pri vdýchnutí sa zaznamenáva vzostup postihnutej časti kupoly a posun mediastina na zdravú stranu. Zdôrazňujeme, že u zdravých ľudí sú malé paradoxné pohyby detekované veľmi zriedka a iba v predných častiach bránice..

Medzi dyskinézie a dystónia bránice patrí rôzne narušenie jej tónov a dýchacích pohybov. Väčšina z nich je spojená s neuromuskulárnymi ochoreniami, akútnymi zápalovými a traumatickými léziami pohrudnice, pobrušnice, chrbtice a rebier, intoxikáciami. Psychogénny účinok, napríklad náhly nástup strachu, môže spôsobiť krátkodobé kŕče bránice. Pri hystérii, bronchiálnej astme, otrave tetaniou a otravou strychnínom sa pozorujú kŕče tonickej bránice: pri dýchaní je nízka, sploštená a nehybná.

Klinické záchvaty bránice (škytavka, vzlykanie), ktoré sa vyskytujú pri mnohých patologických stavoch (duševné poruchy, účinky encefalitídy a mozgovej príhody, urémia, intoxikácia atď.), Sú jasne zistené počas fluoroskopie. Na vodovodnom kohútiku v okamihu vzlyku sa pozoruje rýchle zníženie membrány v okamihu výdychu s ďalším návratom do pôvodnej polohy..

Mnoho autorov opisuje prejavy teaku (chorea bránice) a flutter bránice. Krátke klonické kontrakcie rôznych frekvencií sa nazývajú tic a flutter je extrémne častým (až 200-300 za minútu) paroxyzmami kontrakcií zaznamenaných pri psychopatii a encefalitíde. Medzi zvláštne poruchy patrí atetóza - malé nepravidelné kontrakcie svalových zväzkov bránice pri inhalácii aj pri výdychu, pozorované pri emfyzéme, duševných chorobách a encefalitíde..

Nízka poloha bránice a obmedzenie jej pohyblivosti sú charakteristické pre obštrukčné pľúcne lézie so závažným difúznym emfyzémom. U bilaterálneho pneumotoraxu je zaznamenaný mierny pokles hladiny membrány. Jednostranný pneumotorax (najmä chlopňový) a výtok z pleury (pred tvorbou adhézií) spôsobujú zníženie kupoly na jej strane.

SYNDROM HILAIDITY

Hilaiditiho syndróm je charakterizovaný pohybom časti hrubého čreva. Tento stav je častejší u mužov ako u žien a iba vo výnimočných prípadoch u detí.

N.S. Pilipchuk, G.A. Podlesnykh, V.N. Pilipchuk (1993) pozoroval tento syndróm u jedného dieťaťa. Srdce sa v histórii častej bronchitídy posunulo doľava. Vzhľadom na subfebrilný stav bola diagnostikovaná porucha chuti do jedla, emociácia, slabosť, potenie, diseminovaná pľúcna tuberkulóza a pacientovi bola na mesiac podávaná antituberkulózna terapia. Na röntgenovom lúče v pravom pľúcach - ohniskové tiene a dutiny, vľavo zníženie priehľadnosti pľúc. Pozitívna dynamika v dôsledku liečby sa nedosiahla. Vzhľadom na dyspeptický syndróm sa uskutočnila kontrastná štúdia žalúdka a hrubého čreva. Na pravom hemithoraxe sa našli slučky hrubého čreva. Na základe výsledkov sa vykoná správna diagnóza..

Priebeh Hilaiditiho syndrómu môže byť bez klinických prejavov a je obyčajne detekovaný náhodou počas röntgenového vyšetrenia tráviaceho traktu. Častejšie sa však vyskytuje zápcha, bolesť v pravej hypochondrii, ktorá vyžaruje z pleca a pod lopatku lopatky. Niekedy sú pozorované poruchy srdcového rytmu a dýchavičnosť. Bolesť môže tiež pripomínať pečeňové koliky. Bolesť lokalizovaná v pravom hypochondriu sa niekedy mylne považuje za ochorenie žlčníka. K podozreniu, že sa prípad týka Hilaiditiho syndrómu, sa vyskytne, keď sa v miestach nárazovej tuposti pečene zistí bubienkový zvuk. Okrem toho je možné posunutie a rozšírenie žalúdka..

Diagnóza choroby je založená na údajoch z röntgenového vyšetrenia žalúdka a čriev: rozhodujúce je rádiologicky stanovené vloženie čreva medzi pečeň a pravú kupolu bránice..

POŠKODENIE IRIS


K narušeniu celistvosti bránice dochádza v dôsledku zranenia strelnou zbraňou alebo studenou oceľou, konca zlomeného rebra alebo hrudníka, náhlym prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku. Umiestnenie rany (otvorenie rany) pod úrovňou šiesteho rebra naznačuje možnosť poškodenia bránice. Uzavreté zranenia sa pozorujú pri dopravných zraneniach, ktoré padajú z výšky, av niektorých prípadoch pri zdvíhaní závaží, počas pôrodu, so silným zvracaním a kašľom (tzv. Spontánne prasknutia)..

Bez ohľadu na pôvod môžu byť praskliny bránice nekomplikované a komplikované. K týmto patria úrazy s transdiafragmatickým prolapsom (prolapsom) brušných orgánov do hrudnej dutiny. Mnohí autori označujú prolaps za „falošnú diafragmatickú prietrž“, na rozdiel od pravých diafragmatických prietrží, v ktorých sú vyryté orgány obklopené herniovým plášťom vrátane pobrušnice a pohrudnice.

Klinický obraz je v závislosti od miesta a veľkosti ruptúry, prítomnosti alebo neprítomnosti pneumotoraxu, hemotoraxu, poškodenia pľúc a kostry hrudníka mnohostranný - od šoku s dýchavičnosťou a obehového kolapsu až po relatívne mierne zlyhanie dýchacích ciest, menšie bolesti, pocit ťažkosti v epigastriálnej oblasti..

Pri malých prestávkach nie sú príznaky žiarenia bohaté. Pomocou sonografie sa zistí krvácanie v pleurálnej dutine a oslabenie pohybov bránice. rádiograficky si všimnite vysokú polohu zasiahnutej časti bránice, obmedzenie jej pohyblivosti; hemotorax možno zistiť (v niektorých prípadoch - minimalizovať), hemopneumotorax, krvácanie do pľúc. V zriedkavých prípadoch malé množstvo plynu preniká do brušnej dutiny. V budúcnosti sa môžu tvoriť pleurálne kotvenie a adhézie, ktoré sťažujú rozpoznanie prolapsu. Zisťovanie poškodenia hornej pečene a súčasne hemotoraxu na počítačových tomogramoch tiež indikuje prasknutie bránice..

Šírenie žiarenia sa dramaticky mení s prolapsom brušných orgánov do hrudnej dutiny, to znamená s tvorbou bránice hnačky traumatického pôvodu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza postihuje dostatočne často driekovú bedru. Túto diagnózu robí 80% ľudí, ktorí išli k lekárovi s bolesťou chrbta. Bedrový kĺb má najväčšiu záťaž, takže musíte poznať predpoklady na rozvoj osteochondrózy a snažte sa ich vylúčiť zo života..
Keď pacient vidí vo svojich údajoch MRI slovo duralové vrecko je zdeformované, okamžite sa pýta, čo je to duralové vrecko. Toto je ochranný film miechy a okolitých nervových koreňov.
Onkológovia čoraz častejšie liečia rakovinu obličiek ľudovými liekmi v kombinácii s drogovou a chemickou terapiou, pretože úplnú regeneráciu môže zaručiť iba komplexná liečba.