loader

Hlavná

Žalúdok

Elektroforéza s Karipazimom: prehľady použitia spinálnej prietrže

Liečba medzistavcovej prietrže často končí chirurgickým zákrokom, preto ju neodkladajte.

Na zmiernenie stavu sa pri takýchto chorobách používa masáž, lieky, fyzioterapia..

Jednou z najbežnejších patológií je osteochondróza, ktorá je príčinou deformácií miechy a zakončených nervových zakončení..

Ak sa liečba nezačne včas, následky môžu byť veľmi vážne..

Jednou z najúčinnejších metód liečby medziobratlovej kýly je použitie elektroforézy a Karipazimu..

Karipazim: opis lieku

Karipazim je úplne prírodný, proteolytický enzýmový prípravok, ktorého hlavnou účinnou látkou je papaín (výťažok z papájových plodov)..

Zloženie lieku ďalej zahŕňa:

 • peptidázy A a B;
 • aminokyseliny;
 • proteinázy;
 • sodná, vápenatá a horečnatá soľ;
 • sacharidy;
 • lysozin.

Vyrába sa iba vo forme suchého extraktu na prípravu roztoku a používa sa na vonkajšie použitie. Tento liek má protizápalové účinky na hojenie rán, dokonale dezinfikuje a zmierňuje bolesť a opuch..

Indikácie pre použitie:

Aplikujte ho pri liečbe medzistavcových hernií, prvýkrát začatých vo Výskumnom ústave. Burdenko, v Moskve. Túto techniku ​​vynašiel vedúci neurochirurgického oddelenia, profesor Naydin.

Na základe laboratórnych štúdií sa zistilo, že úplný priebeh 90 elektroforetických postupov s Karipazimom (3 liečebné cykly s intervalom 2 mesiacov) pomáha liečiť malú prietrž chrbtice.

U 85% pacientov s pokročilou formou ochorenia bolo pozorované významné zlepšenie a najťažšie formy prietrže boli liečené bez chirurgického zákroku. Karipazim zjemňuje prietrž, zmierňuje bolesť a opuch, čo vám umožňuje zmierniť tlak na nervové zakončenie..

Liečba spinálnej hernie elektroforézou s Karipazimom

Použitie takého postupu účinne funguje v počiatočnej fáze vývoja choroby, keď prietrž dosiahla 4 až 6 mm. Elektroforéza s týmto liekom tiež pomáha v závažnejších prípadoch, ale nemali by ste očakávať úplné uzdravenie. Je lepšie nezačať ochorenie, ale začať liečbu hneď na začiatku objavenia sa prietrže.

Podstata metódy spočíva v tom, že papaín (enzým z ovocia a listov papáje) má priaznivý vplyv na tkanivo kĺbov chrupavky, zmäkčuje a znižuje prietrž. Prvý liečebný cyklus bude presne mesiac, potom sa prestávka 1-1,5 mesiaca a celý liečebný cyklus sa opakuje. Elektroforéza sa okrem toho úspešne vyrovnáva s artrózou kolenných a lakťových kĺbov, burzitídy.

Veľkou výhodou elektroforézy s Karipazimom je skutočnosť, že pri tomto spôsobe liečby sa liek rýchlo vstrebáva do tkaniva a priamo do prietrže sa dostáva do maximálnej koncentrácie. Karipazim, ktorý obchádza tráviaci trakt, nespôsobuje organizmu žiadne poškodenie, pomaly sa vylučuje a účinkuje efektívne.

Video: "Elektroforéza s Karipazimom - čo je to?"

Technika postupu pri medzistavcovej prietrži

Prášok karipazímu je predriedený soľným roztokom alebo destilovanou vodou (10 ml v injekčnej liekovke). Na zvýšenie terapeutického účinku sa odporúča pridať do neho 2-3 kvapky roztoku Dimexidum a zahriať na pohodlnú teplotu +37 ° C..

Potom je potrebné pripraviť vodiče, ktoré sú pripojené k zariadeniu. Vyznačujú sa farbou: červená je pozitívny pól a čierna je negatívny. Špeciálne vankúšiky vyrobené z hrubej látky sa navlhčia v teplom pripravenom roztoku Karipazimu s Dimexidum a umiestnia sa do nich elektródy s červeným drôtom.

Pri hernii krčka alebo hrudníka sa v krčných stavcoch nachádzajú podložky s elektródami a osobitne sa pripraví roztok pre záporné elektródy. Na to potrebujete teplý roztok Eufillínu, ktorý rozširuje cievy a zlepšuje krvný obeh v postihnutých oblastiach..

Eufillín má schopnosť zvýšiť účinok hlavného liečiva, čo vám umožňuje rýchlo zmierniť bolesť a zmierniť stav pacienta. Elektródy s čiernymi drôtmi (negatívne) sa tiež umiestnia do textilných vankúšikov s eufilínom a umiestnia sa do bedrovej oblasti..

Dôležité! Po 5-7 sedení, prudkom zhoršení stavu, je možné zhoršenie bolesti. V žiadnom prípade nesmiete ukončiť liečbu. Pri niekoľkých ošetreniach príde výrazná úľava od príznakov..

Pri hernii bedrovej chrbtice sa kladné elektródy s Karipazimom inštalujú priamo na spodnú časť chrbta a záporné (s Eufillinom) - na povrch stehien..

Existuje ďalší spôsob, ako umiestniť tesnenia: priečne. V tomto prípade sú kladné elektródy umiestnené na spodnej časti chrbta a záporné na žalúdku. Na začiatku postupu bude prúdová sila asi 5 mA, ale postupne sa zvyšuje na 10 mA.

Prvý postup by nemal trvať dlhšie ako 10 minút a čas ďalšieho by sa mal postupne zvyšovať (až 20 minút na reláciu). Po každej relácii musíte urobiť jednodňovú prestávku.

Dôležité! Použitie elektroforézy s Karipazimom môže spôsobiť začervenanie a silné svrbenie kože, horúčku, alergie.

V tomto prípade je úprava upravená: prúdová sila je znížená (až 4 mA) a čas procedúry (až 10 minút). Okrem toho budete musieť brať antialergénne lieky, napríklad Suprastin alebo Loratadine, a po elektroforéznom sedení sa odporúča namazať pokožku hydrokortizónovou masťou alebo fenistilom..

Ak sa vyskytnú negatívne kožné reakcie, Dimexide sa z roztoku s Karipazimom odstráni. Pomôže to predchádzať alergickým reakciám, ale môže to znížiť účinnosť liečby. Ak ani potom nezmiznú príznaky alergie, musí byť elektroforézna terapia prerušená.

Ak v lekárskych zariadeniach neexistuje spôsob, ako prísť k elektroforéze, môže sa to urobiť doma.

Dôležité! Predtým, ako sa pokúsite vykonať elektroforézu sami, musíte dostať odporúčania špecialistu a podstúpiť krátke briefingy..

Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť špeciálne zariadenie (napríklad Elfor), ktoré sa predáva v obchodoch so zdravotníckym zariadením, prášok Karipazim, Eufillin, soľný roztok a hustá flanelová tkanina na tesnenia. Pri vykonávaní tohto postupu je veľmi dôležité správne umiestniť elektródy pozdĺž chrbtice.

Preto je pred začatím liečby potrebné pozorne si prečítať pokyny. Elektroforézu s Karipazimom môže predpísať iba kvalifikovaný reumatológ po úplnom vyšetrení a MRI.

Video: „Ako zaobchádzať s herniou pomocou elektroforézy?“

kontraindikácie

Karipazim sa nemôže používať intramuskulárne alebo intravenózne, neužíva sa perorálne a nepoužíva sa na liečbu detí mladších ako 15 rokov a tehotných žien..

Hlavné kontraindikácie:

 • onkologické choroby;
 • individuálna citlivosť;
 • diabetes;
 • srdcová patológia;
 • zlyhanie obličiek;
 • porucha krvácania;
 • sekvestrácia medzistavcovej prietrže;
 • poškodenie a rany v oblasti aplikácie elektród;
 • alergie;
 • infekčné a zápalové ochorenia.

Nezabudnite, že elektroforéza nie je všeliekom na prietrž. Používa sa iba pri komplexnej terapii, spolu s medikáciou a cvičením. Karipazim neovplyvňuje nervový systém, nespôsobuje ospalosť alebo zníženie koncentrácie. Pri správnom použití má minimálne vedľajšie účinky a väčšina pacientov ho dobre znáša.

Jedinou nevýhodou pri používaní Karipazimu sú jeho náklady. Jedna fľaša prášku je možné zakúpiť za 150 - 200 rubľov a na jeden chod bude potrebovať asi 30 kusov. Nie vždy sa dá kúpiť v lekárni, ale je celkom možné si ho objednať na internete na oficiálnej webovej stránke výrobcu. Nedávno sa prípady falšovania lieku častejšie vyskytujú, takže by ste ho nemali kupovať z neoverených zdrojov.

Recenzie aplikácií

Pacienti používajúci elektroforézu s Karipazimom sú v zásade veľmi spokojní s výsledkami liečby. Na internete však môžete vidieť veľa negatívnych recenzií. Dá sa to vysvetliť nielen individuálnymi charakteristikami tela, ale aj závažnosťou choroby.

Väčšina pacientov trpiacich medzistavcovou prietržou po prvom cykle liečby pocítila jasnú úľavu (40 sedení s mesačným intervalom).

Pre ostatných to trvalo trochu viac času - 1,5 - 2 kurzy a pre niekoho tri. Mnoho z tých, ktorí použili elektroforézu v komplexnej terapii, sa podarilo vyhnúť chirurgickému odstráneniu prietrže.

Lekári tiež oceňujú použitie Karipazimu na elektroforézu. Jeho účinnosť je absolútne dokázaná pri opakovanom vyšetrení pacientov, ktorí podstúpili úplnú liečbu. Veľkosť prietrže sa významne znížila, motorická aktivita sa obnovila, bolesť a opuch zmizli.

Elektroforéza s Karipazimom

Čo je Karipazim

Tento liek patrí do skupiny enzymatických liekov, pretože je syntetizovaný z prírodného enzýmu papája. Látky v extrakte majú výrazné pozitívne účinky, ktoré nepochybne ovplyvňujú zdravie chrbtice. Je dokázané, že karipazim má nasledujúce pozitívne vlastnosti:

 • Dobre odstraňuje zápalové procesy
 • Odstraňuje bolesť
 • Zvyšuje rýchlosť krvného obehu v tkanivových štruktúrach
 • Spustí regeneračné procesy
 • Eliminuje stagnáciu
 • Zvyšuje sa produkcia kolagénu
 • Pružnosť tkaniva sa obnoví, zabráni sa relapsom..

Počas liečby štruktúra herniálnej hmoty oslabuje, zjemňuje, zmenšuje sa a vďaka vlastnej degenerácii prestáva tlačiť na nervové zakončenie. Z tohto dôvodu môže byť bolesť takmer úplne odstránená. Pretože v priebehu času sa tkanivová štruktúra chrbtice stáva silnejšou a silnejšou, riziko prietrže opakovane prudko klesá.

Výhody použitia postupu elektroforézy karipazímom

Metóda je obľúbená nielen pre svoju vysokú účinnosť, ale aj pre ľahkú realizáciu:

 • Pri elektroforetickom postupe s karipazímom nie sú potrebné špeciálne zručnosti, preto sa často vykonáva doma
 • Návod na použitie karipazimu na elektroforézu je pomerne jednoduchý
 • Ako urobiť elektroforézu pomocou karipazimu - je možné čítať v akomkoľvek internetovom zdroji, pretože tieto informácie sa netýkajú uzavretého typu.
 • Prístroj na elektroforézu sa dá kúpiť voľne, nie je to ťažké, ale trochu drahé
 • Je možné vyhnúť sa operácii.

Kto je indikovaný a kontraindikovaný na liečbu touto metódou

Indikácie a kontraindikácie sú v akomkoľvek terapeutickom postupe, a to tiež nie je výnimkou.

Indikácie zahŕňajú:

 • Schmorlova kýla
 • ischias
 • Kýla medzi stavcami
 • Keloidné jazvy
 • Syndróm karpálneho tunela
 • Artritída alebo artróza veľkých kĺbov
 • Periartritída lopatiek a lopatiek
 • Podmienky po zranení
 • Neuritída tváre.

Aké sú kontraindikácie:

 • Prítomnosť oddelenej prietrže (formácia smerujúca dovnútra)
 • Prítomnosť alergickej reakcie na lieky
 • Veľmi veľká alebo príliš pokročilá kýla
 • Individuálna neznášanlivosť alebo precitlivenosť na liek
 • Prítomnosť exponovaných kožných lézií elektroforézou v mieste expozície
 • vysoký tlak
 • Rôzne srdcové choroby
 • Zhubné nádory
 • Ťažký zápal v tele
 • hypertermia.

Ako sa pripraviť na samotný postup

Pred manipuláciou s pacientom je potrebná príprava fyzickej a psychologickej povahy. Fyzikálnym tréningom sa rozumie: odstránenie patologických chorobných stavov, ktoré má pacient, liečenie kožných lézií. Z psychologického hľadiska by sa človek mal prestať báť manipulácie, je bezbolestný a neškodný.

Ako prebieha príprava liečebného postupu? Karipazim vyzerá ako biely prášok, homogénny, malý a drobivý. Mal by byť zriedený vo fyziologickom roztoku, pridajte dimetylsulfoxid aminofylínu, aby sa zmes lepšie vstrebávala cez pokožku. Potom sa liek navlhčí gázovými tampónmi. Jeden je umiestnený v krčnej chrbtici a druhý - v bedrovej oblasti. Potom sa začne pripojenie samotného zariadenia.

Prístroj uvoľňuje prúd, ktorého sila môže byť regulovaná v závislosti od zvoleného režimu. Najskôr začnú zásobovať 10 miliampérov a potom až 15 miliampérov. Taký hladký prechod bráni pacientovi nepohodlie. Pri použití elektromagnetického poľa sú aktívne pracovné zložky ionizované, prechádzajú cez póly a intenzívne prenikajú subkutánne. Cez mikrovrstvy dochádza k úplnej penetrácii liečiva, čo určuje dosiahnutý farmakologický účinok.

Je potrebné poznamenať, že samotný postup trvá krátko, najviac 20 minút. V závislosti od závažnosti ochorenia je možné priradiť relácie od 10 do 30. Na úplné skonsolidovanie výsledku liečby sa opakujú 3 liečebné návštevy s intervalom jedného mesiaca. Je potrebné poznamenať, že existujú určité nuansy, ktoré sú zodpovedné za úspech a efektívnosť jednorazového postupu. Napríklad optimálna teplota roztoku karipazimu na použitie je 37 stupňov Celzia..

Elektroforézne zariadenie má dva typy drôtov, ktoré sú rozdelené farbou. Čierne vodiče dávajú záporný náboj a červené vodiče kladný náboj. Najskôr môžete naliať aminofylín na gázové vankúšiky pred použitím karipazímu, ktorý najskôr rozšíri cievy tak, aby karipazim mohol dobre prenikať cez pokožku. Potom sa odporúča zmiešať liečivo s dimexidom, čo ďalej zvýši potenciál účinnosti. Pretože prevažne dochádza k práci s pozitívne nabitými časticami, pacient začína po krátkom čase od začiatku procedúry cítiť výraznú úľavu..

Aké sú možné vedľajšie účinky??

Ak začnete prudko zvyšovať aktuálnu silu, potom sa počas liečby môžu pacienti počas liečby cítiť nepríjemne mravenčení. Tento stav je vyriešený rýchlo, stačí o tom informovať lekára a mal by začať jemnejšie pracovať. Ak začnete podrobne študovať prehľady o účinnosti postupu, potom sa dostatočne líšia. Mnohí sa sťažujú na miestne nežiaduce reakcie, iní používatelia si v skutočnosti všimnú významné zlepšenie pohody. Dostatočný počet lekárov je kritický pre tento spôsob liečby choroby. Elektrofyziológovia sa naopak veľmi chvália.

"Karipazim" pre elektroforézu: návod na použitie, kontraindikácie a vlastnosti

Elektroforéza s Karipazimom je dobrou metódou kontroly medzistavcovej prietrže v počiatočných fázach jej priebehu. Tento postup je pomerne účinný a pomáha predchádzať chirurgickému zákroku. Podobná technika sa bežne používa pri iných problémoch chrbtice..

Je potrebné poznamenať, že takýto postup má určité kontraindikácie, preto by ho mal vymenovať kvalifikovaný lekár.

Elektroforéza

Elektroforéza je postup, pri ktorom sa vyžaruje malý magnetický impulz. Pri použití liekov tento prúd umožňuje liečivu preniknúť cez kožu do problémovej oblasti. Za najúčinnejšiu sa považuje hernia s elektroforézou s „Karipazimom“. S pomocou súčasného sa liek veľmi rýchlo dodáva na miesto vzniku prietrže, čím sa stav rýchlo zlepšuje.

Je však potrebné poznamenať, že jediný postup liečby nijako neovplyvní blaho pacienta. Na dosiahnutie požadovaného výsledku je potrebných niekoľko relácií. Sú predpísané výlučne ošetrujúcim lekárom. Je dôležité vziať do úvahy vlastnosti súvisiace s vekom, stupeň rozvoja choroby, ako aj mnohé ďalšie faktory. Výhodou tohto postupu je úplná absencia bolesti.

Elektroforéza s Karipazimom s kompetentným prístupom pomáha predchádzať chirurgickému zákroku. Liek má pozitívny účinok na medzistavcové platničky a chrupavky.

Účinnosť liečby prietrže

Elektroforéza s "Karipazim" s herniou chrbtice sa začala používať relatívne nedávno, ale okamžite získala kladné hodnotenie. Táto technika umožňuje získať veľmi dobrý výsledok a dá sa ľahko aplikovať. Môžete si všimnúť jednoduchosť postupu, pretože sa môže vykonať aj doma. Potrebujete však prístroj na elektroforézu a poraďte sa so svojím lekárom.

V zásade je liečebným cyklom 20 procedúr, avšak po vykonaní 2 - 3 procedúr si môžete všimnúť významné zlepšenie pohody pacienta, konkrétne:

 • kŕče sú menej výrazné;
 • bolesť prechádza;
 • hernia je zmenšená.

Po ukončení liečebného postupu lekár zhodnotí pohodu pacienta. Ak sa zistí pozitívny výsledok, nie sú potrebné ďalšie činnosti. Vykonávajú sa iba vo výnimočných prípadoch, ale môžu sa použiť aj iné lieky. Medzi liečebnými cyklami by mala byť prestávka najmenej 30 dní.

Aby sa zaručil dobrý výsledok elektroforézy s Karipazimom s herniou bedrovej alebo krčnej chrbtice, postupy by mali byť pravidelné. Podobnú techniku ​​často dopĺňajú iné liečebné metódy..

Pozitívne účinky elektroforézy je možné opraviť sledovaním diéty vyvinutej individuálne.

Indikácie pre uplatnenie metódy

Elektroforéza sa používa ako nezávislý postup a pri vykonávaní komplexnej terapie takých patológií, ako sú:

 • osteochondrosis;
 • kýly a výčnelky;
 • artróza;
 • radiculitis;
 • burzitída;
 • myositis.

Pretože liek "Karipazim" pomáha rozpúšťať proteíny, môže úplne vylúčiť herniálnu tvorbu. Je však potrebné si uvedomiť, že tento liek má určité kontraindikácie, ktoré je potrebné zohľadniť..

Liečba prietrže s kýlom

Elektroforéza s Karipazimom s herniou bedrovej oblasti je veľmi obľúbená z dôvodu účinnosti postupu a jeho dostupnosti. Nemusíte mať lekársku kvalifikáciu, pretože to zvládne takmer každý.

Liek "Karipazim" sa týka účinných enzýmových prípravkov, ktoré sa vyrábajú na základe biologicky aktívnych zložiek. Všetky zložky liečiva sú syntetizované z papájového ovocia. Pomáhajú:

 • zmäkčiť tkanivo chrbtice;
 • eliminovať zápalové procesy;
 • zvýšenie produkcie kolagénu.

To podporuje zjazvenie poškodených vlákien a tiež pomáha zvyšovať ich elasticitu a pružnosť. Pri liečbe kýly chrbtice elektroforéza pomocou Karipazimu pomáha zmenšovať jeho veľkosť, v dôsledku čoho sa uvoľňujú zovreté nervové zakončenie, zápalový proces sa eliminuje a bolesť tiež prechádza.

Na dosiahnutie optimálneho výsledku lekári odporúčajú tento liek dodatočne používať vo forme gélu alebo krému a nanášať na chrbát.

Drogová funkcia

Liek "Karipazim" je určený na liečenie medzistavcovej prietrže. Hlavnou látkou je enzým extrahovaný z papájovej šťavy. Okrem toho sú zahrnuté ďalšie komponenty. Liek je dostupný vo forme prášku, z ktorého je potom pripravený roztok.

Jeho užívaním sú postihnuté iba postihnuté oblasti a súčasne liek neovplyvňuje zdravé tkanivá. Použitie "Karipazimu" vedie k zjazveniu disku a jeho obnove. Okrem toho má liek antiedematózne a protizápalové účinky, stimuluje procesy krvného obehu a opravy tkanív. Elektroforéza s Karipazimom poskytuje výrazný terapeutický účinok. Liek sa tiež neabsorbuje do krvného obehu a nemá systémový účinok na organizmus.

Cena Karipazimu za elektroforézu je celkom prijateľná a predstavuje približne 180 rubľov za fľašu. Preto si mnoho pacientov môže dovoliť vykonať procedúru liečby..

Technológia postupu

Elektroforéza s Karipazimom sa uskutočňuje pomocou prístroja. Má zviazané drôty z rôznych pólov. Na tento postup je potrebné špeciálne husté gumové tesnenie. Zmáča sa v pripravenom roztoku a potom sa pokryje papierom.

Pripravené tesnenie sa musí umiestniť na boľavé miesto a naliať liečivo do strednej časti. Potom pripojte elektródu. Na to, aby liek prenikol oveľa rýchlejšie do postihnutej oblasti, musíte použiť ďalšie dve vankúšiky. Pripravujú sa podobným spôsobom, vyžaduje si to však ďalší liek - „eufilín“. Pomáha normalizovať krvný obeh a rozširuje krvné cievy..

Oprava výsledku

Ak chcete dosiahnuť požadovaný výsledok počas postupu liečby, musíte dodržiavať niektoré pravidlá. Musíte pravidelne absolvovať liečebné sedenia, pretože je dôležitá konzistentnosť. Ak lekár predpíše ďalšie postupy, potom sa musia vykonať.

Pre rýchlejšiu obnovu je potrebné správne striedať fyzickú aktivitu a odpočinok. Okrem toho je veľmi dôležitý príjem vitamínov..

Kontraindikácie a komplikácie

Napriek tomu, že liečba vertebrálnej hernie pomocou Karipazimu vykazuje veľmi dobré výsledky, má tento liek aj určité kontraindikácie. Podobná technika sa neodporúča pre porušenia, ako sú:

 • problémy so srdcom;
 • akútne infekčné choroby;
 • hypertenzia;
 • horúčka;
 • onkologické choroby;
 • kožné ochorenia.

Napriek skutočnosti, že kompozícia obsahuje rastlinné zložky, má tento liek určité kontraindikácie, medzi ktoré patria:

 • individuálna intolerancia lieku;
 • hypertermia;
 • akútne formy miechy.

Je nežiaduce liečiť tento liek tehotnými ženami a počas laktácie.

Recenzie pacientov

Takýto postup, ako je elektroforéza s "Karipazim", dostáva od pacientov rôzne recenzie. Tí, ktorí práve začínajú liečiť, tvrdia, že bolestivé pocity prechádzajú dosť rýchlo, ich zdravie je normalizované. Po určitej dobe po liečbe sa však môže objaviť reakcia na liečivo, pretože enzým koroduje tkanivá, a preto môže vyvolať zápalový proces a alergie..

Okrem toho musíte pri aktívnej progresii choroby vykonať operáciu aj po vykonaní elektroforézy..

Recenzie lekárov

Recenzie lekárov týkajúce sa drogy "Karipazim" nie sú príliš dobré. Hovorí sa, že liek môže vyvolať zápal, a tiež, že výsledky jeho použitia budú minimálne. Odborníci sa zhodujú, že hlavným účinkom v priebehu postupu je samotná elektroforéza, a nie liek. Počas niekoľkých sedení sa svaly uvoľnia a uvoľnia sa nervové zakončenie..

Mechanizmus účinku elektroforézy s "Karipazim" s kýlou bedrovej chrbtice: ako postupovať doma?

Existuje len málo dospelých, ktorí by nepočuli slovo osteochondróza - táto patológia je tak bežná. Pri osteochondróze dochádza k postupným degeneratívnym zmenám na stavcoch a medzistavcových platničkách chrbtice. Pri absencii včasnej a adekvátnej liečby je osteochondróza plná komplikácií. Jednou z týchto komplikácií je medziobratlová kýla. S touto patológiou dochádza k vyčnievaniu buničitého jadra disku a prasknutiu vláknitého prstenca.

Najčastejšie sa vyskytuje prietrž bedrovej chrbtice. Menej často sa pozorujú hliene krčka a hrudníka..

S bedrovou prietržou, dolnou časťou chrbta bolí, noha, chrbát môžu byť bolestivé. V prstoch na nohách je pocit znecitlivenia, ktorý sa plazí na pokožke. Pre človeka je ťažké sa pohybovať, snaží sa neustále byť v pozícii, ktorá spôsobuje menšie utrpenie, ktoré nemá najlepší vplyv na krvný obeh. V pokročilých prípadoch kýla vedie k zdravotnému postihnutiu.

"Karipazim": návod na použitie

Elektroforéza je liečebná metóda, pri ktorej sa liek zavádza do tela cez kožu a sliznicu pomocou jednosmerného elektrického prúdu. Pomocou elektroforézy sa zavádzajú rôzne lieky - antibiotiká, vitamíny, lieky proti bolesti a ďalšie. Výber liečiva je určený ochorením, ktoré je potrebné liečiť. Pri medziobratlových kýlach sa elektroforéza vykonáva s Karipazimom.

Je dostupný ako biely lyofilizovaný prášok na následné riedenie.

Hlavnou účinnou látkou je papaín (enzým rastlinného pôvodu). Papaín sa získava z rafinovanej ovocnej šťavy z papáje (melónový strom).

Liek je okrem prášku vo forme krému, gélu, masti.

Z pokynov výrobcu môžete zistiť, že Karipazim sa môže používať na tieto choroby.

 • Liek sa používa na popáleniny tretieho stupňa na urýchlenie odvrhnutia chrasty a čistenie rany od hnisavých nekrotických hmôt..
 • Droga sa používa pri liečbe keloidných jaziev.
 • Ďalšou indikáciou sú kontrakcie ohnutia prstov (obmedzená pohyblivosť kĺbov) po zraneniach.
 • Tento liek pomôže pri humeroscapulárnej periartritíde. Označuje zápal šliach ramena a kapsúl ramenného kĺbu bez poškodenia chrupavky.
 • Znázornené je použitie lieku na osteochondrózu, Schmorlovu prietrž, herniované disky, diskogénnu radikulitídu).
Kĺbová artróza
 • Karipazím sa lieči aj rôzne artrózy a artritídy..
 • Používa sa liek na ochrnutie Bell (neuritída tváre). Pri tomto zápalovom ochorení je ovplyvnený nerv, ktorý inervuje tvárové svaly jednej polovice tváre.
 • Liek sa používa aj na sekundárnu mozgovú a spinálnu arachnoiditídu, ktorá je výsledkom rôznych ochorení chrbtice..
 • Zaznamenáva sa terapeutický účinok Karipazimu na choroby ústnej dutiny (periodontálne ochorenie, chronická parodontitída, pulpitída, stomatitída, gingivitída)..

Podľa výrobcu je neinvazívne použitie na popáleniny povolené. Prášok sa zriedi izotonickým roztokom chloridu sodného alebo polovičným roztokom prokaínu. Výsledná ošetrovacia tekutina je napustená vložkou a aplikovaná na poškodenú oblasť vo forme obkladu.

Niektorí odborníci považujú toto použitie za neúčinné a odporúčajú liečbu Karipazimom iba elektroforézou alebo fonoforézou..

Vplyv na herniovaný disk

Technika liečby kýly pomocou Karipazimu a elektroforéza bola vyvinutá vo Výskumnom ústave N. N. Burdenkom.

Táto metóda je účinná, keď je vystavená malým prietržiam nepresahujúcim päť až šesť milimetrov.

Zle liečiteľné hernie, ktorých veľkosť je viac ako sedem milimetrov, ako aj sekvestrované hernie s foraminálnou sekvestráciou (vyčnievanie časti disku do diery v stavcovej kosti, cez ktorú veľký nervový kmeň vstupuje do miechy).

Zaznamenávajú sa štyri typy pozitívnych účinkov lieku na chrbticu lieku..

 1. Liek zmierňuje zápal, čo vedie k menšej bolesti..
 2. Druhý typ terapeutického účinku je nekrolytický. Pod vplyvom Karipazimu sa mŕtve bunky v tkanivách diskov odmietajú..
 3. Tento liek pomáha obnoviť poškodené štruktúry disku. Zmenšuje sa jej veľkosť a prestáva zasahovať do nervových zakončení. To vedie k eliminácii bolesti.
 4. V závažných prípadoch, keď terapeutický účinok lieku nie je dostatočný na to, aby sa zbavil prietrže, inhibuje ďalší vývoj patológie..

Metóda vyvinutá vo Výskumnom ústave. Burdenko zabezpečuje využitie troch terapeutických kurzov. Každý kurz zahŕňa tridsať denných procedúr. Prestávka medzi kurzami je jeden až dva mesiace.

Špecialisti ústavu sa domnievajú, že práve táto metóda (3 × 30 procedúr) umožňuje zbaviť sa malých hernií na všetkých oddeleniach s vysokou pravdepodobnosťou.

Opis postupu elektroforézy

Hodnota metódy spočíva v tom, že sa dá použiť doma. Na jeho vedenie nemusíte byť kvalifikovaný fyzioterapeut.

 • Na vykonanie postupu je potrebné rozpustiť fľašu prášku v desiatich mililitroch fyziologického roztoku a do tekutiny pridať dve až tri kvapky Dimexidu (protizápalové a analgetikum na vonkajšie použitie). Roztok musíte pripraviť bezprostredne pred elektroforézou (za 2 až 5 minút), pretože papaín pri kontakte s kyslíkom sa ničí.
 • Okrem Karipazimu budete potrebovať fľašu 2,4% roztoku Eufillinu.
Elektroforetické tesnenia
 • Dve tesniace elektródy so znamienkami plus a mínus musia byť na krátky čas ponorené do horúcej vody, aby sa zahriali na 37 - 39 stupňov. Po zahriatí sa doštičky vytlačia z vody..
 • Roztok karipazimu sa nanáša na tesnenie znakom + a na ďalšie tesnenie sa nanáša Eufillin.
 • Pozitívna podložka sa umiestni na postihnutú oblasť tela pacienta, napríklad na spodnú časť chrbta. Umiestnenie tesnení so záporným potenciálom závisí od toho, ktoré usporiadanie tesnení (priečne alebo pozdĺžne) je vybrané. Pri priečnom usporiadaní sa do žalúdka pacienta umiestni podložka so záporným potenciálom s pozdĺžnym usporiadaním - na krk.
 • Súčasná sila počas postupu je v priemere desať miliampérov.
 • Elektroforéza trvá na začiatku kurzu desať minút. Doba postupu sa postupne predlžuje na dvadsať minút.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

 • Roztok nesmie preniknúť do tela. Liek, ktorý má nekrolytický účinok, spôsobí poškodenie slizníc ústnej dutiny, pažeráka, žalúdka a tenkého čreva..
 • „Karipazim“ je zakázané používať na injekciu.
 • Elektroforézna liečba nie je povolená, ak sa v oblasti liečeného tela vyskytujú kožné lézie (infekčné).
Použitie tejto metódy nie je v tehotenstve
 • Tehotenstvo a dojčenie sú tiež zahrnuté do zoznamu kontraindikácií..

Počet vedľajších účinkov elektroforézy je malý.

 1. Teplota sa môže mierne zvýšiť. Je to spôsobené dočasným zvýšením zápalového procesu počas fyzioterapie.
 2. Lokálne alergické reakcie nie sú vylúčené. Ich dôvodom je zvýšená citlivosť pacienta na konkrétnu zložku lieku.
 3. Môže horieť a svrbieť kvôli tomu, že papaín dráždi nervové zakončenie kože. Aby ste sa zbavili svrbenia a pálenia, je potrebné toto miesto umyť vodou a mastiť hydrokortizónovou masťou..

Nevýhody tohto spôsobu zahŕňajú skutočnosť, že to vyžaduje trpezlivosť a dochvíľnosť od pacienta. Neodporúča sa vynechať postup počas tridsaťdňového cyklu, pretože účinnosť liečby je znížená.

Ukazovatele výkonnosti

Účinnosť elektroforézy sa dá posudzovať predovšetkým podľa subjektívnych ukazovateľov. Ak sa bolesť zníži alebo zmizne, je ľahšie zmeniť polohu tela, celkový stav sa zlepšil, môžeme povedať, že elektroforéza prospela.

Konečné rozhodnutie o účinnosti je lekárom po štúdiách s použitím moderných diagnostických metód.

Elektroforéza je iba jedným typom fyzioterapie a medziobratlová hernia je vážna patológia. Regeneráciu je možné zaručiť (a niekedy nie vždy) komplexnou konzervatívnou terapiou, ktorá okrem fyzioterapie zahŕňa aj rôzne lekárske ošetrenie, fyzioterapeutické cvičenia, masáže.

Viac informácií o bedrovej prietrži sa môžete dozvedieť z tohto videa:

Ďalšie informácie na tému „Elektroforéza s karipazímom na herniu bedrovej chrbtice“ je možné získať z videozáznamu:

Elektroforéza karipazímov - metóda na zabránenie chirurgickému zákroku

Elektroforéza - ktorý z nás nepozná toto slovo od detstva? Týmto jednoduchým postupom sa úspešne lieči chlad, sínusitída, ischias, zranenia a iné choroby. Jeho podstatou je vytvorenie malého magnetického galvanického prúdu, pod vplyvom ktorého potrebné lieky prenikajú kožou do chorého orgánu..

Elektroforéza karipazímu sa používa na liečbu takých chorôb chrbtice:

 • osteochondróza
 • Medzistavcová prietrž (najmä Schmorlova kýla)
 • Rôzne typy artrózy a artritídy

Elektroforéza karipazímu pri liečbe kýly

Túto techniku ​​navrhol pred viac ako 10 rokmi profesor Naidin V.P. Okamžite zaujal pacientov svojou jednoduchosťou, prístupnosťou a konečným výsledkom. A skutočne to, čo vidíme v reklame?

 1. Fyzioterapia pomocou elektroforézy je dostupná pre všetkých: nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti ani vysokú kvalifikáciu
 2. Elektroforéza sa môže vykonávať nezávisle doma: zariadenia na elektroforézu sú komerčne dostupné.
 3. Elektroforéza v mnohých prípadoch umožňuje opustiť operáciu prietrže

Aká je fyzioterapia pre medzistavcové prietrže pomocou elektroforézy s karipazímom?

Karipazim je moderný enzýmový produkt založený na doplnkoch výživy:
Chymopapain, proteináza, papaín a lyzozín

Tieto enzýmy sa získavajú z extraktu z ovocia melónového stromu - papáje. Majú vysoké proteolytické, mukolytické a protizápalové vlastnosti a prieniky prietrže majú nasledujúce účinky:

 • Zmäkčí chrupavku stavcov
 • Zvýšením sekrécie kolagénu podporujú zjazvenie poškodených vlákien medzistavcového disku a obnovenie jeho elastických vlastností.
 • Majú protizápalové účinky

Vďaka takým „životodarným“ účinkom karipazímu je možné zmenšiť prietrž, pri tom uvoľniť nerv, zmierniť zápal a bolesť

Video: Caripazimova elektroforéza

Karipazim vyzerá ako biely prášok. Pred elektroforézou sa roztok zriedi v 10 ml fyziologického roztoku chloridu sodného, ​​na zvýšenie terapeutického účinku sa pridajú 2 až 3 kvapky dimexidu..
Optimálna teplota, pri ktorej dochádza k pôsobeniu liečiva, je 37 ° C.

Aká je elektroforéza s karipazímom

Samotný postup prebieha takto:

 1. K zariadeniu, ktoré vytvára galvanický prúd, sú pripojené vodiče s elektródami: červené vodiče - kladný pól, čierne - záporné
 2. Caripazim sa naleje do stredu namočeného v 37-stupňovej vode a prekryje sa filtračným papierom.
 3. Táto podložka sa umiestni na chorú chrbticu. K tomu sú pripojené kladné (červené) elektródy.
 4. Eufillín sa naleje na ďalšie dve podložky, pripravené rovnakým spôsobom. Eufillín vďaka svojim vazodilatačným vlastnostiam zlepšuje krvný obeh a urýchľuje dodávanie liečiva do prietrže
 5. Tieto vankúšiky sú umiestnené nižšie na oboch stranách chrbtice alebo na povrchu stehien: ak sa elektroforéza s karipazímom vykonáva na krčnej alebo hrudnej chrbtici, potom sa vankúšiky s eufylínom umiestnia na spodnú časť chrbta, ak sa postup vykonáva na bedrovej časti, vankúšiky sa umiestnia na boky. Negatívne (čierne) elektródy sú spojené s tesneniami aminofylínom.
 6. Počas elektroforetického spojenia sa prúd postupne zvyšuje

Samozrejme, že v priebehu jedného až dvoch sedení nenastane žiadny terapeutický účinok, takže nepotrebujete niekoľko sedení, ale veľa:

20 - 30 relácií elektroforézy v jednom kurze

Zvyčajne sa odporúča absolvovať tri kurzy s prestávkou medzi nimi jeden až dva mesiace.

Recenzie liečby karipazimom

Recenzie na tento spôsob liečby sú veľmi rôznorodé:

 • Niekto je s ním potešený a každým novým útokom prietrže sa to týka iba neho
 • Niekto so sklamaním hovorí: mesiac som chodil na elektroforézu a kýla sa potom nezmenšila o milimeter

Čo robiť a komu veriť?

Spravidla nie je možné bezpodmienečne akceptovať žiadne kladné ani záporné recenzie, pretože môžu byť subjektívne..

Po druhé, psychológia ľudí je taká, že neradi čakajú na výsledok dlho a snažia sa ho získať čo najrýchlejšie a celý kamienok.
.
Mnohé techniky sú však navrhnuté na dlhé preosievanie ton zbytočnej horniny skôr, ako sa získa zrnko zlata. A tak sme sa rýchlo ponáhľali, keď náhle, hneď od prvého úsilia, šťastia a naopak, odrádzania, ak toto úsilie trvá veľmi dlho (podľa ľudí), je zbytočné.

Po tretie, pri hľadaní východiska by sa človek nemal spoliehať na recenzie od niekoho, ale na úplnú znalosť toho, o čom je táto metóda liečby prietrže a aké dôsledky to môže mať po nej.

Koniec koncov, neexistuje žiadna metóda bez obmedzení a možných dôsledkov. Samozrejme, má takú elektroforézu.

Obmedzenia elektroforézy karipazímu

Liečba je neúčinná s:

Kontraindikácie:

 • Onkologické choroby
 • Infekčné procesy v akútnom štádiu
 • Zlyhanie srdca a obličiek
 • Poškodený povrch pokožky v oblastiach, kde bude aplikovaný prúd
 • Alergia na Caripazim

Zaobchádzajte s liečbou kriticky

Je veľmi dôležité kúpiť originálny vysokokvalitný liek, pretože, bohužiaľ, na farmaceutickom trhu je dnes bohužiaľ veľa falzifikátov..

Buďte opatrní a zdraví.!

Video: Elektroforéza s karipazimom pomocou prístroja Elfor-prof

Ako urobiť elektroforézu s karipazímom s herniou chrbtice

Karipazím často predpisujú ortopédovia, neurochirurgovia a traumatológovia pre pacientov s kýlou chrbtice. Účinnou látkou je papájová šťava - najsilnejšie protizápalové a proteolytické činidlo. Lieky sú alternatívou k chirurgickému zákroku.

Liečba miechy by mala byť komplexná a monitorovaná rôznymi špecialistami. Účinným liekom na obnovenie normálneho fungovania stavcov je Karipazim. Ortopédovia a neurochirurgovia to aktívne predpisujú pacientom so spinálnou herniou. Zaznamenáva sa zrýchlenie zotavenia, zlepšuje sa klinický obraz a jasne sa sleduje pozitívna dynamika. Patologický výčnelok získava pružnosť, ktorá vám umožňuje uvoľniť zovreté korene.

Pred použitím lieku si musíte prečítať pokyny, identifikovať kontraindikácie a pravdepodobné vedľajšie účinky. Lekári by mali pacienta pripraviť na dlhodobú liečbu, pretože viditeľný výsledok sa objaví iba v druhej alebo tretej etape. Je potrebné pamätať na jednotlivé charakteristiky tela: to, čo pomohlo jednému pacientovi, môže byť pre druhého nepresvedčivé. V každom prípade sa oplatí vyskúšať liek pred operáciou - obdobie pooperačnej intervencie je dosť bolestivé a dlhé, mali by ste sa ho snažiť rôznymi spôsobmi vylúčiť.

Opis lieku

Karipazim má rastlinné zloženie a má proteolytickú aktivitu. Má formu bieleho lyofilizátu, z ktorého je roztok pripravený na vonkajšie použitie. Liek urýchľuje rozklad odumretého tkaniva, skvapalňuje krvné zrazeniny a zhromaždenú tekutinu.

  prietrž sa stáva pružnejšou; uvoľnené nervy; zmäkčenie chrupavky; bolesť zmizne; začína sa aktívna regenerácia tkaniva; disky stvrdnú a sú spoľahlivejšie.

Hlavné výhody lieku:

  používa sa iba navonok, čo vylučuje negatívny vplyv na vnútorné orgány; elektroforéza sa môže kombinovať s inými metódami úpravy a použiť v ťažko dostupných oblastiach; táto technika poskytuje presné dávkovanie a schopnosť meniť fyzikálne parametre; liečba je úplne bezbolestná; prírodné prísady; proteolytický účinok; absorbovateľný účinok.

Existuje však niekoľko nevýhod:

  vysoká pravdepodobnosť vzniku alergickej reakcie; viditeľný efekt často chýba; postup trvá nejaký čas; všeobecný kurz je dlhý; vysoká cena; pravdepodobne lokálny vývoj zápalovej reakcie.

Účinná látka selektívne ovplyvňuje proteínovú štruktúru chrupavky. Vyskytuje sa proteolytický efekt - bunky poškodené degeneráciou jadra disku sa začnú rozpúšťať. Súčasne dôjde k oprave - vytvorí sa chrupavková doska malej hrúbky. Vláknitá chrupavka začína nahrádzať poškodené tkanivo disku. Plná transformácia vláknitých doštičiek na hyalínovú chrupavku trvá viac ako rok, čo vysvetľuje trvanie celého cyklu..

Karipazim bol podrobne študovaný na vedeckom výskumnom ústave pomenovanom po Burdenko N.N. Lekár lekárskych vied Naydin V.L., ktorý neskôr patentoval technológiu užívania drogy, ustanovil:

  Liečivo má priaznivý účinok na prietrž pri použití ionoforézy alebo elektroforézy. Minimálna dávka by mala byť 350PE. Bol zaznamenaný účinok na medzistavcové platničky - ich výška sa zvyšuje, bunky sú omladzované. Regenerácia tkaniva zlepšuje odpruženie. Pri pokročilých formách sa Karipazim predpisuje ako stabilizátor a ako prevencia proti prolapsu disku. Zároveň sa zo svalov končatín a chrbta odstráni bolesť a napätie. Štatistiky ukazujú, že 45% pacientov s operačným vymenovaním po úplnom absolvovaní nepotrebovalo chirurgický zákrok. Hodnotenie účinnosti liečby - 85%.

štruktúra

Účinnou látkou je papaín v dávke 700PE a 350PE. Prípravok ďalej obsahuje:

  proteinázy lysocín peptidázy A, B aminokyseliny uhľohydráty draslík, vápnik, horčík a sodná soľ chymopapainu.

Šťava z papáje obsahuje enzýmy, ktoré umožňujú telu rýchlo obnoviť spojivové tkanivo. Papain má podobné zloženie ako enzým pankreatickej šťavy, trypsínu a má podobný účinok. Účinná látka pôsobí iba na odumreté tkanivo a obchádza zdravé.

Antienzýmy v zložení liečiva hrajú úlohu špecifických inhibítorov, ktoré chránia zdravé bunky. Komplex tvorí akýsi sklad v postihnutých oblastiach a ovplyvňuje spojivové tkanivo. Na škrupine sa tvoria jazvy, jej integrita je obnovená.

Indikácie pre použitie

Karipazim sa predpisuje na ortopedické, traumatologické a vertebrálne patológie:

  prietrž hernia diskogénna radikulitída artróza posttraumatická flexia kontúra periartritída.
  liečenie spinálnej a mozgovej arachnoiditídy; zmiernenie syndrómu tunela; liečba neuritídy tváre.

V kumbustiologickej praxi - liečba popálenín 3 stupne.

V chirurgii - čistenie od hnisavých nekrotických lézií rán.

V stomatológii na ošetrenie:

  pulpitída akútnej a chronickej periodontitídy gingivitída periodontitída stomatitída aftózna a ulcerózny nekrotický typ.

Karipazim sa používa na:

  zvýšiť účinnosť komplexného liečenia kĺbov; zlepšenie celkového zdravotného stavu pacienta s degeneráciou disku; eliminácia nekrózy a liečba popálenín 3. stupňa; liečenie pokročilých foriem choroby; vylúčenie chirurgického zákroku; zlepšený prísun krvi; zníženie mozgového tónu; dosiahnuť protizápalové účinky; znížte intenzitu migrény.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky

  exacerbácia chorôb vnútorných orgánov; tehotenstvo, laktácia; individuálna neznášanlivosť komponentov; zápal kože.
  sú možné zápalové reakcie na koži - žihľavka, svrbenie; alergická reakcia (roztok rýchlo vyplachujte z povrchu a naneste hormonálny krém).

Počas používania Karipazimu sa môže vyskytnúť bolesťový syndróm, ktorý zmizne 3 až 5 dní. Niekedy sa objaví lokálna alergická reakcia, ktorá je neutralizovaná tabletami hydrokortizónu a tavegilu. Pri malom stupni alergie pokračuje liečba antihistaminikami.

Inštrukcie na používanie

Pred liečbou by mal mať pacient vyšetrenie MRI, aby sa zistilo presné umiestnenie a veľkosť prietrže. Liečivo sa podáva elektroforézou..

Elektroforézu môžu starší ľudia používať iba pod lekárskym dohľadom. Prevádzkové parametre sa pre ne vyberajú individuálne z dôvodu možných komplikácií kardiovaskulárneho systému.

Karipazim sa musí riediť soľným roztokom. 10 ml soľného roztoku sa vezme do fľaše. Na zvýšenie účinnosti pridajte niekoľko kvapiek Dimexide. Má dobrú penetráciu a zvyšuje náchylnosť tkanív k účinnej látke..

Elektroforéza s Karipazimom

Elektroforéza umožňuje liečivu preniknúť hlboko do tela. Je predpísaný všetkým pacientom s herniou, pretože vedľajší účinok sa prakticky zníži na nulu. Pacienti zaznamenávajú zlepšenie, pocit nepohodlia zmizne. Samostatné hodnotenie účinku vystavenia účinnej látke je však problematické, pretože liečba je komplexná.

Karipazim sa vo väčšine prípadov používa na liečbu podľa metódy doktora lekárskych vied V.L. Naydina, neurorehabilitológa, ktorý bol dlho vedúcim neurorehabilitačného oddelenia Výskumného ústavu neurochirurgie N.N. Burdenko Po prvom priebehu elektroforézy lekár znovu vyšetrí pacienta a upraví liečbu. Kurz sa spravidla opakuje po 1-1,5 mesiaci. Lekári zaznamenávajú zvýšenie tlmiacich vlastností, čím posilňujú väzivový aparát. K úľave dochádza po 5-6 zasadnutiach.

Karipazim - metódy liečby liekom, preventívne opatrenia, recenzie

Ahojte všetci! Pred niekoľkými mesiacmi bola pri tchánovi medzistavcové platničky krčka. Jeden lekár odporúča konzervatívnu liečbu, inú chirurgickú, zmätenú.

Je dobré, že stále mám kamaráta zo školy, ktorý sa učil a stal sa neuropatológom najvyššej kategórie. V takýchto situáciách sa na ňu vždy obraciam.

Úplne jej dôverujem a zdraviu a zdraviu svojich blízkych. Takže predpísala môjmu svokrovi liečbu s Karipazimom - 3 kurzy po 30 procedúrach. Ubehli iba 2 kurzy a tchán sa už cíti oveľa lepšie!

Opis lieku

Karipazim je proteolytický enzýmový prípravok s priamym účinkom rastlinného pôvodu, ktorý sa získava z latexu melónového stromu (papája). Liečba karipazímom sa používa na diagnostiku, ako je osteochondróza, medziobratlová hernia, na liečbu neuritídy, syndrómu tunela a iných chorôb..

Karipazim obsahuje biologicky aktívne látky rastlinného pôvodu (Papain, Himopapain atď.), Ktoré pozitívne ovplyvňujú tkanivo kolagénovej chrupavky. Tieto tkanivá pozostávajú z medzistavcových platničiek, a teda z medzistavcovej prietrže.

Pri určitej koncentrácii ovplyvňuje karipazim, ktorý sa podáva elektroforézou, samotnú prietrž. Začína sa postupne znižovať, stáva sa mäkšou. To niekedy stačí na uvoľnenie nervového zakončenia, ktoré zviera, a bolesť v chrbtici sa postupne stráca.
V menšej miere pôsobí karipazim na celý medzistavcový disk.

Stáva sa pružnejším, „pružným“, zvyšuje výšku, akoby „omladený“. Liečivo zvyšuje tkanivovú regeneráciu disku, ktorá obnovuje jeho normálny tvar a funkciu absorbéra nárazov. Injikovaný karipazim pôsobí na niekoľko susedných medzistavcových platničiek a obnovuje celú chrbticu. Liečba kurzu - v priemere 3 cykly s 20 - 30 procedúrami, medzi cyklami interval je od 1 do 2 mesiacov.

Na našich klinikách sa liečba karipazímom používa pri komplexnej liečbe medzistavcových hernií pri veľkých medzistavcových výhřezoch hrudnej a bedrovej chrbtice..

Izolované použitie karipazímu pri liečbe medzistavcových prietrží sa považuje za nevhodné, pretože liek nelieči medzistavcové prietrže a mierne zlepšenie klinického priebehu medzistavcových prietrží po izolovanom podaní lieku vedie k nepochopeniu zásad liečby intervertebrálnej kýly, čo ďalej prispieva k progresii choroby a k progresii choroby zdravotné postihnutie pacienta.

V našej klinickej praxi sme nepozorovali účinok liečby karipazímom s výčnelkami a medzistavcovými kýlami malej a strednej veľkosti (do 7 mm) a racionálne použitie karipazímu sme zvažovali iba pri komplexnej liečbe veľkých medzistavcových prietrží hrudníka a bedrovej chrbtice..

Droga „Karipazim“ je výťažok z mliečnej šťavy z papáje a úspešne sa používa na ošetrenie herniovaných diskov už viac ako 10 rokov. Táto technika bola vyvinutá oddelením neurorehabilitácie Výskumného ústavu neurochirurgického N. N. Burdenko. Roztok prášku karipazimu sa v priebehu liečby podáva elektroforézou.

Liečba karipazimom veľmi pravdepodobne zabráni operácii malých kýly (do veľkosti 5 až 6 mm). Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť aj pri chronických a pokročilých formách medzistavcovej prietrže, ale liečba v počiatočnej fáze ochorenia je obzvlášť účinná.

Biologicky aktívne látky, ktoré tvoria karipazím, majú priaznivý vplyv na chrupavku. Najcennejšou výhodou papáje je proteolytický enzým - papaín, ktorý je obsiahnutý v ovocí a listoch..

Pod vplyvom papaínu sa prietrž začína zmäkčiť a uvoľňuje štipnuté nervové zakončenie. Liek Karipazim pozitívne ovplyvňuje celý spinálny disk ako celok - obnovuje jeho elastické vlastnosti, stáva sa pružnejším, menej krehkým.

Štúdie vykonané na neurochirurgickom ústave. NN Burdenko preukázala, že je to liečba tromi liečebnými postupmi (90 zákrokov), ktoré umožňujú zbaviť sa malých medzistavcových prietrží (v krčnej, hrudnej, lumbosakrálnej chrbtici) a bolesti. Dobré výsledky liečby sa tiež dosiahli s karipazímom pri periartritíde / periartróze ramenného kĺbu, kolenného kĺbu, bedrového kĺbu..

Slabá liečba herniou karipazimu väčšou ako 7 mm, sekvestrovanými herniami s foraminálnou sekvestráciou.

Zloženie a forma uvoľnenia

Karipazim je rastlinný proteolytický enzým. Zloženie liečiva obsahuje niekoľko látok:

 • papaín;
 • lyzozým;
 • A, B - chymopapíny;
 • A, B-peptidázy;
 • Soli alkalických kovov a kovov alkalických zemín: draslík, sodík, vápnik;
 • Horečnaté soli;
 • Ostatné organické zlúčeniny: aminokyseliny, uhľohydráty.

Všetky zložky sú prírodného pôvodu, liečivo má minimálne vedľajšie účinky, pretože sa považuje za rastlinu.

Papain - enzým rastlinného pôvodu. Získané z džúsu z papáje. Má výrazné protizápalové a nekrolytické účinky. Je mimoriadne aktívny, ale prakticky nereaguje s inými drogami. Je to hlavná aktívna zložka Karipazimu.

Lyzozým - enzým. Má protizápalový účinok. Zostávajúce látky sú potrebné na zachovanie štruktúry a aktivity hlavnej účinnej látky (papaínu) a tiež na zvýšenie jej účinku. Kovové soli navyše vyživujú miechové tkanivo, čo prispieva k regenerácii.

Jedno balenie obsahuje fľašu (10 ml) s bielo-žltkastým práškom so slabou špecifickou vôňou. Odporúča sa uchovávať na tmavom mieste, kde je teplota v rozmedzí od + 2 ° C do + 8 ° C. Návod na použitie Karipazimu musí byť priložený k fľaši.

Farmakologické vlastnosti

Farmakologické vlastnosti sa prejavujú iba pri hlbokom podaní liečiva (fonoforéznymi alebo elektroforetickými reláciami). Pozitívne účinky zahŕňajú:

 1. Protizápalové účinky - Karipazim pomáha zmierňovať zápaly a následne zmierňuje bolesti.
 2. Necrolytický efekt - odumreté bunky štruktúr medzistavcových platničiek sú odmietnuté v dôsledku pôsobenia Karpipazimu, čo umožňuje telu začať regeneračný proces..
 3. Regeneračný účinok - podporuje rýchle zjazvenie a obnovu štruktúr medzistavcových platničiek. Veľkosť disku je zmenšená, stáva sa mäkšou a prestane narúšať nervové zakončenie. Výsledkom je odstránenie syndrómu bolesti, obnovenie citlivosti.

Ak sa patologický proces „začne“, Karipazim účinne stabilizuje stav postihnutého medzistavcového disku. V závažných prípadoch je terapeutický účinok nedostatočný, ale Karipazim inhibuje ďalší progresiu rozvoja hernie.

Keď sa Karipazim dostane na postihnuté oblasti, má liek selektívny nekrolytický účinok. Zdravé tkanivá nie sú prakticky ovplyvnené..

Karipazim má proteolytický účinok na nekrotické oblasti spojivového tkaniva (ničí odumreté bunky, najmä bunky želatínového jadra) a prispieva k ich rýchlemu odmietnutiu.

Postihnuté štruktúry medzistavcových platničiek sa aktívne zjazvujú. Papain a lyzozým, ktoré tvoria liek, pomáhajú eliminovať zápalový proces. Lyzozým tiež obnovuje narušený obeh a zlepšuje výživu stavcov..

Prípady použitia

Existujú tri spôsoby, ako používať Karipazim:

 • použitie obkladu,
 • premývací roztok,
 • elektroforéza.

Aplikácia obkladov sa používa v prípade infekcií rán a popálenín. K tomu je potrebné pripraviť špeciálny roztok - zmes lieku s chloridom sodným (0,9%) alebo prokaínom (0,5%). Všetky pomery sú predpísané osobitne v pokynoch a líšia sa v závislosti od individuálneho klinického obrazu..

Vo výslednej zmesi je gázový obväz alebo plienka navlhčená a nanesená na poškodenú oblasť, ktorá je na vrchu uzavretá obväzom odolným voči vlhkosti..

Ako roztok na umývanie sa používa v stomatológii. V tomto prípade je liečivo zmiešané so soľným roztokom alebo destilovanou vodou. Používa sa tiež na aplikácie a obklady pri chronickej paradentóze, gingivitíde a periodontitíde..

Pri liečení neuritídy, pohybového ústrojenstva a medzistavcovej prietrže sa Karipazim podáva elektroforézou. Procedúru je možné vykonať na klinike aj doma pomocou špeciálneho prístroja. Terapia pozostáva z troch cyklov po 20 až 30 procedúrach. Medzi jednotlivými kurzami je potrebné urobiť prestávku v trvaní 1,5 až 2 mesiace.

Užívanie lieku môže spôsobiť zhoršenie ochorenia (vyskytujúce sa medzi 5-8 zákrokmi), ktoré rýchlo prechádza. Tento vedľajší účinok neznamená prerušenie liečby, preto by sa liečba nemala prerušiť.

Liečbu má predpisovať a sledovať lekár. Ak budete presne dodržiavať všetky odporúčania, môžete nielen odstrániť príznak choroby, ale aj zabrániť operácii.

Indikácie pre vymenovanie

Droga je predpísaná pri liečbe nasledujúcich chorôb:

 1. Medzistavcové prietrže rôznych tvarov;
 2. Osteocondritis chrbtice;
 3. Diskogénna ischias;
 4. Periartritída ramenných žliaz;
 5. Artritída a artróza kĺbov;
 6. Miechová a mozgová arachnoiditída;
 7. Syndróm tunela;
 8. Neuritída tvárového nervu;
 9. Popáleniny tretieho stupňa;
 10. Gingivitída a pulpitída;
 11. Parodontálna choroba, ulcerózna stomatitída.

Vedľajšie účinky

Karipazim je prírodný rastlinný prípravok. Pretože počet vedľajších účinkov je minimálny. Nárast telesnej teploty pri používaní Karipazimu je spôsobený dočasným zvýšením zápalového procesu (účinok známy každému, keď sa pozoruje opačný účinok od prvých relácií fyzioterapie). Krv prúdi aktívnejšie do poškodenej oblasti.

Lokálne alergické reakcie sa vyskytujú v dôsledku individuálnej intolerancie enzýmov, ktoré tvoria liečivo.

Svrbenie a pálenie pri použití lieku je výsledkom aktivácie nervových zakončení epidermy papaínom. Nepríjemné pocity môžu byť tiež spôsobené nadmernou produkciou mediátora svrbenia a histamínu.

Kontraindikácie pri používaní liekov

Kontraindikácie pri používaní Karipazimu sú:

 • Individuálna intolerancia lieku, alergická reakcia na liek.
 • Renálne a srdcové zlyhanie.
 • Infekčné procesy.
 • Onkologické choroby.
 • Porušenie integrity kože v miestach pripevnenia vankúšikov.

Je zakázané používať liek vo vnútri. Papain a ďalšie enzýmy, ktoré tvoria Karipazim, majú výrazný nekrolytický účinok. Akonáhle je liek na sliznici žalúdka a tenkého čreva, spôsobí aktívnu degeneráciu tkaniva, ktorá spôsobí vznik akútnej gastritídy a kolitídy.

Je zakázané používať liek vo forme injekcií. Liek sa nemôže použiť na liečenie prietrže, ak jadro buničiny prešlo sekvestráciou. Je tiež zakázané používať liek, ak sa v mieste použitia vyskytujú kožné lézie (traumatické, infekčné, tepelné atď.)..

Ak sa v dôsledku používania lieku objaví svrbenie a pálenie, je potrebné postihnuté miesto opláchnuť vodou a aplikovať hydrokortizónovú masť..

Dávkovanie a spôsob podávania

Nepoužívajte subkutánne, intramuskulárne alebo intravenózne! Karipazim sa používa zvonka vo forme roztokov s koncentráciami 17,5 PE / ml, 35 PE / ml alebo 70 PE / ml v závislosti od hrúbky chrastavitosti. Roztoky sa pripravujú pred použitím na 0,5% roztoku novokaínu alebo 0,9% roztoku izotonického chloridu sodného.

Na dosiahnutie koncentrácie 17,5 PE / ml je potrebné do liekovky Karipazim pridať 20 ml rozpúšťadla, na získanie koncentrácie 35 PE / ml, do liekovky Karipazim pridať 10 ml rozpúšťadla a do liekovky Karipazim pridať 5 ml rozpúšťadla. Na popálený povrch sa aplikuje tkanina navlhčená liečivom, ktorá je pokrytá nepremokavým obväzom.

Súčasne sa ošetrí najviac 30% celkového povrchu tela. Obväz sa mení raz za deň alebo raz za 2 dni, čím sa odstráni odlupované nekrotické tkanivo. Liečba trvá 4 až 12 dní.

Metóda elektroforetického podávania

Karipazim sa podáva elektroforézou iba z pozitívneho pólu. Caripazimova elektroforéza v chrbtici. Liečba kurzu - 2 - 3 kurzy (1 kurz od 20 do 30 procedúr). Medzi jednotlivými ošetreniami sú dovolené prestávky 1-2 dni. Opakované kurzy za 30-60 dní.

1 alebo 0,5 injekčných liekoviek Karipazimu sa zriedi v 5-10 ml fyziologického roztoku bezprostredne pred zákrokom. K roztoku sa pridá 1 až 2 kvapky dimexidu. Roztok sa aplikuje na filtračný papier, ktorý sa umiestni na kladnú elektródovú podložku a umiestni sa na patologickú oblasť..

Veľkosť podložky je 10 x 15, 15 x 20 cm, na negatívnu elektródu sa nanesie 3 až 5 ml 2,4% roztoku aminofylínu (aminofylín)..

Možnosti rozloženia tesnení:

 1. pozdĺžny:
  • Karipazim na krku (+), Eufillin na spodnej časti chrbta (-)
  • Karipazim na krku (+), Eufillin na ramene (-)
  • Karipazim na krku (+), Eufillin na oboch ramenách s rozdvojenou elektródou (-)
  • Karipazim do bedrovej oblasti (+), Eufillin do miesta výstupu z sedacieho nervu (-) (zadné stehno)
  • Karipazim na lumbálnej oblasti (+), Eufillin na stehennej oblasti (-) s rozdvojenou elektródou
 2. Priečne: Karipazim do bedrovej oblasti (+), Eufillin do brucha (-)

Teplota tesnení - presne 37-39 ° C - je regulovaná teplomerom vody. Prúd 10-15 mA (postupne sa zvyšuje). Postupne sa zvyšuje aj expozičná doba od 10 do 20 minút. Nedodržanie týchto parametrov vedie k výraznému zníženiu účinnosti lieku. Po zákroku ošetrite pokožku v mieste vpichu teplou mydlovou vodou.

Metódy liečby medzistavcovej prietrže

Teraz existujú 2 prístupy k liečbe medzistavcových prietrží - chirurgické a konzervatívne. Chirurgické ošetrenie spočíva v odrezaní (resekcii) tej časti prietrže, ktorá komprimuje nervový koreň. Chirurgické odstránenie prietrže poskytuje rýchlu úľavu od bolesti, ale vykonáva sa v prípadoch, keď boli vyčerpané ďalšie (nechirurgické) možnosti liečby..

Konzervatívna liečba (masáž, terapeutická gymnastika, manuálna terapia, fyzioterapia, bahenná terapia, lieková terapia) znižuje opuchy a napätie okolitých tkanív, posilňuje svaly zodpovedné za stabilizáciu chrbtice, zlepšuje krvný obeh, čím eliminuje bolesť, ale účinok obvyklej konzervatívnej liečby vo väčšine prípadov krátkodobé - v priemere 1 - 4 mesiace.

Okrem toho tieto ošetrenia nezastavia progresiu degeneratívnych zmien v medzistavcových platničkách..

Navrhla sa nefunkčná metóda patogenetickej liečby - liečba príčiny a nielen následkov, liečba Karipazimom. Toto liečivo je veľmi účinné pri chronickom priebehu choroby, t.j. s predĺženou kompresiou prietrže koreňa miechy a / alebo cievy.

Liečba medzistavcových hernií s Karipazimom (patent č. 2141359). Zloženie Karipazimu obsahuje biologicky aktívne látky rastlinného pôvodu (Papain, Himopapain atď.), Ktoré pozitívne ovplyvňujú tkanivá kolagénovej chrupavky. Tieto tkanivá pozostávajú z medzistavcových platničiek a podľa toho aj prietrže.

Karipazim, zavedený elektroforézou, v určitej koncentrácii ovplyvňuje samotnú prietrž. Začína sa postupne znižovať, stáva sa mäkšou. To niekedy stačí na uvoľnenie nervového zakončenia, ktoré zviera, a bolesť v chrbtici sa postupne stráca.

V menšej miere pôsobí liek na celý medzistavcový disk. Stáva sa pružnejším, „pružným“, zvyšuje výšku, akoby „omladený“..

Liečivo zvyšuje tkanivovú regeneráciu disku, ktorá obnovuje jeho normálny tvar a funkciu absorbéra nárazov. Injikovaný Karipazim pôsobí na niekoľko susedných medzistavcových platničiek a obnovuje celú chrbticu.

Liečba kurzu - v priemere 3 cykly po 20 až 30 procedúrach, medzi jednotlivými cyklami interval od 1 do 2 mesiacov. Droga môže byť použitá v akomkoľvek lekárskom zariadení, kde je prístroj na elektroforézu (napríklad Potok-1)..

Táto technika je špeciálne upravená pre pohodlné použitie na klinike, MSC, nemocnici a dokonca aj doma. Nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby je špeciálna terapeutická gymnastika, ktorá posilňuje svaly chrbta, brucha, krku, končatín, vytvára „svalový korzet“ a navyše stabilizuje chrbticu, čo umožňuje pacientovi ľahko tolerovať fyzickú aktivitu.

Okrem toho sa v prípade potreby používa masáž, jemná trakcia, starostlivá manuálna terapia, protizápalová lieková terapia. Medzi jednotlivými cyklami sú pacientom odporúčané triedy v bazéne.

Liečba iných chorôb pomocou karipazímu

Karipazim sa môže používať na kĺbové kontraktúry (poúrazové a po mŕtvici), na keloidné jazvy rôzneho pôvodu, artróza-artritída veľkých kĺbov (vrátane koxartrózy), ramenná lopatková periartritída, mozgová (vrátane optochiasmálnej) a spinálna arachnoiditída, formy neuritídy tvárového nervu, tunelové syndrómy.

Metódu liečby Karipazimom vyvinul doktor lekárskych vied, profesor, vedúci oddelenia neurorehabilitácie V.L. Naidín a používa sa v neurochirurgickom ústave viac ako 20 rokov. Účinnosť metódy pri osteochondróze a mnohých (aj komplikovaných) prietržoch disku dosahuje 82 - 83%.

Viac ako 30 tisíc pacientov podstúpilo úspešnú liečbu týmto liekom. Približne 40 - 45% pacientov určených na chirurgický zákrok nepotrebuje chirurgický zákrok po liečbe liekom Karipazim.

Existujú však formy ochorenia - sekvestrované hernie, s foraminálnym porušením nervov, so závažnými poruchami obehového systému v tejto zóne a netolerovateľné silné bolesti, ktoré si vyžadujú bezpodmienečný chirurgický zákrok. Všeobecne platí, že taktiku liečby volia výlučne lekári a musia sa dohodnúť s pacientom.

Caripazimova elektroforéza doma

Na vykonanie procedúry doma budete potrebovať:

 1. Elektroforézne zariadenie
 2. Tesnenia na opakované použitie flanel (uhlíková tkanina) (veľkosť vyberie lekár) - 2 kusy. Vo vnútri tesnení je vodivá vrstva, to znamená, že prúd bude prechádzať celou oblasťou tohto tesnenia. Jeden z tesnení by mal byť označený „+“, karipazim by sa mal vždy nanášať iba na toto tesnenie. Tesnenia sa dajú prať v práčke
 3. Jednorazové tesnenia filtračného papiera
 4. Vodný teplomer, kvapkadlo
 5. Karipazim (karipain, karipain-plus) - 30 fliaš, fyziologický roztok (roztok NaCl 0,9%), každá po 10 ml - 30 ampúl (alebo 1 fľaša 400 ml), dimexid - 1 fľaša, aminofylín 2,4% - 10 ml - 30 ampúl - zakúpených v lekárni
 6. Brožúra „Lekárska elektroforéza“ - vyžaduje sa, ak plánujete v budúcnosti použiť prístroj Elfor na iné typy liečby..
 7. Zúčastnite sa jedného tréningu elektroforézy s karipazímom. Je vhodné, aby ste sa zúčastnili schôdzky s osobou, ktorá vám počas postupu pomôže doma.

Technika elektroforézy:

 • Flanel uhlíkové elektródy - ponorte sa do nádoby s vodovodnou vodou pri teplote 37 - 39 ° C (meranie pomocou vodného teplomera)
 • 1 injekčná liekovka karipazimu (karipain) na rozpustenie 5-10 ml soľného roztoku. K výslednému roztoku sa pridajú 2 až 3 kvapky dimexidu
 • Odstráňte flanelové elektródy z vody, stlačte, vložte jednorazové elektródy z filtračného papiera na povrch bez orezania (vrecka)
 • Nalejte obsah injekčnej liekovky (nariedený karipazim s dimexidom) na filtračný papier elektródy so znakom „+“ v strede, nalejte 10 ml 2,4% roztoku aminofylínu do stredu filtračného papiera „-“ elektródy.

Tesnenia elektród môžu byť umiestnené pozdĺžne aj priečne. V pozdĺžnej technike je elektróda s karipazimom položená na bedrovú oblasť a negatívna elektróda je nanesená na stehennú oblasť. V priečnom usporiadaní je kladná elektróda s karipazímom položená na bedrovú oblasť a negatívna (aminofylín) na bunku brušnej..

Gumové elektródové vlajky zo zariadenia Elfor sa vkladajú do vreciek flanelových elektród umiestnených na tele. Pozitívna vlajka (červená) sa vloží do + elektródy zvlhčenej roztokom karipazímu.

Hore - elektródy sú pevne pripevnené (stlačené / pripevnené) k povrchu tela, aby sa zabezpečil maximálny kontakt. Intenzita prúdu je riadená pocitmi počas postupu od 5 do 10 mA. Čas expozície by sa mal tiež postupne zvyšovať z 10 na 20 minút.

Preventívne opatrenia

Liečba herniovaného disku karipazimom môže spôsobiť alergické reakcie so zvýšenou citlivosťou pacienta. Vzhľad silného svrbenia kože v mieste aplikácie podložky, sčervenanie kože, horúčka.

V takom prípade sa odporúča použitie antihistaminík (tavegil, suprastín, klaritín, diazolín, Zodak atď., Lokálne ošetrenie pleti fenistil gélom, 1% hydrokortizónová masť atď.). V tomto prípade sa odporúča vylúčiť dimexid z roztoku karipazimu a individuálne zvoliť prúdovú silu (ale nie menej ako 4 mA) a čas elektroforetického postupu (ale nie menej ako 10 minút)..

Medzi piatym a ôsmym postupom je možná dočasná exacerbácia základného ochorenia, ktorá zvyčajne zmizne po 3-5 zákrokoch. Je dôležité neprestať s liečbou!

Nepoužívať - ​​intravenózne a intramuskulárne, pri akútnych zápalových procesoch v tkanivách, so sekvestráciou hernie disku a foraminálnou sekvestráciou, u detí mladších ako 15 rokov. Na určenie indikácií / kontraindikácií pri liečbe karipazimom sa odporúča konzultovať s reumatológom (mali by ste mať MR so zmenenou časťou chrbtice - nie staršie ako 1 rok)..

Po ukončení prvého cyklu 30 postupov elektroforézy karipazímov sa odporúča posilniť svalový chrbtový rámec myostimuláciou paravertebrálnych svalov - priebeh 10-12 procedúr s frekvenciou 1 až 2 krát týždenne, potom udržiavať svalový tonus dennou gymnastikou..

Recenzie pacientov

Ak sa človek nemôže rozhodnúť, či sa oplatí používať karipazim na kýlu chrbtice, recenzie ostatných ľudí pomôžu pri výbere správnej voľby. Tu je niekoľko podrobných prehľadov, ktoré jasne naznačujú účinnosť tohto lieku a vlastnosti jeho použitia..

Olga, 48, Rusko. V lete 2013 som sa stretol s nepríjemnou bolesťou chrbta. Spočiatku som to pripisovala únave, potom bežnému prechladnutiu... Všeobecne som túto bolesť trpel pred zimou a až v decembri, keď sa stala úplne neznesiteľnou, som sa rozhodol ísť do nemocnice.

Prirodzene, doktor ma nadával za to, že ma ťahal tak dlho a diagnostikoval ma kýlou chrbtice. Povedal, že v tomto prípade mi iba táto operácia pomôže.

Dátum operácie bol stanovený na koniec marca, takže mi zostali ďalšie 3 mesiace. Aby som nestratil čas zbytočne, rozhodol som sa kontaktovať iných lekárov a zistiť, či existuje nejaká alternatívna metóda liečby. Tak som sa dozvedel o existencii karipazímu.

Bolo mi povedané, že tento liek ma môže zachrániť pred chirurgickým zákrokom, ale varovali ma, že na tento účel by som musel absolvovať 3 cykly 25-30 dní s 30-dňovými prestávkami. Ak vezmeme do úvahy víkend - celkovo by to trvalo šesť mesiacov. Po trochu premýšľaní som sa rozhodol vyskúšať aspoň prvý kurz: zrazu sa to naozaj zlepší?

Na rozdiel od mojich očakávaní nedošlo po prvom roku k zlepšeniu. Bolesť zostala rovnako intenzívna, ale objavil sa hnev. Naozaj som premrhal toľko času? Rozhodne som sa rozhodol dokončiť to, čo som začal a absolvovať zostávajúce 2 kurzy. Aké bolo moje prekvapenie, keď som už v polovici druhého roka zaznamenal zlepšenia!

Na konci kurzu bola bolesť oveľa slabšia a ani mesačná prestávka situáciu nezvyšovala. Rozhodol som sa podstúpiť operáciu a pokračovať v liečbe karipazímom. Výsledkom bolo, že operácia nebola potrebná: po treťom kurze bolesť navždy zmizla.

Lekár povedal, že moja kýla bola polovičná. Odvtedy ma už šesť mesiacov neobťažovala. Nedávno som podstúpil vyšetrenie a zistil som, že prietrž sa vôbec nezvýšil. Ale samozrejme to chcem úplne odstrániť. Teraz sa podrobujem vyšetreniu, aby som zistil, či je to možné pomocou karipazímu, alebo je lepšie operáciu vykonať. Všeobecne mi tento liek veľmi pomohol.!

Sergey, Moskva. Dobrý deň, volám sa Sergey. Použil som karipazim na dva kurzy, každý 20 dní. Bolesť bola výrazne znížená, hoci úplne nezmizla. To nie je prekvapujúce: lekár povedal, že bolesti môžete úplne stratiť až v treťom cykle.

Ale rozhodol som sa nepodrobiť sa, ale operáciu vykonať ihneď. Chirurgický zákrok mi pomohol a teraz nemám žiadne problémy s chrbticou. O karipazime som však mal veľmi dobrý dojem: zatiaľ čo som čakal na plánovanú operáciu, pomohol mi vyrovnať sa s bolesťou

Victor, Pilyuko Clinic, Khmelnitsky, Ukraine. Kliniku mi poradili priatelia, ktorí sa tam tiež raz liečili. Na tejto klinike veľmi dobre pracujú na terapeutických gymnastikách, ktoré som používal s karipazímom. Samozrejme, že tiež pomohla, ale lekári tvrdili, že liek je základom liečby.

Všeobecne som sa za 2 mesiace elektroforézy úplne zbavil bolesti. Kýla nezmizla, ale výrazne klesla. Rozmýšľam o operácii, ale som neuveriteľne rád, že mi už chrbty neuškodí. Radím každému, aby používal karipazim s herniou chrbtice a s potešením si prečítam recenzie liečených.

Marina, Tomsk, Ruská federácia: Moja sestra nedávno dokončila prvý priebeh liečby karipazímom. Prekvapivo sa už v polovici prvého roku cítila úľava! Predtým bola táto droga liečená mojím dobrým priateľom a cítila sa lepšie až v polovici druhého roka. Karipazim očividne pomáha individuálne - každý v rôznom čase.

Moja sestra mala malú prietrž - iba 5 mm. Počas 30 dní kurzu úplne zmäkla a uvoľnila nerv, bolesť zmizla. Teraz sa sestra pripravuje na druhý chod, aby sa prietrž úplne vyriešila. Ako hovorí, droga jej skutočne pomohla.

Oksana: Pred 10 rokmi bola Karipazimom úplne vyliečená. Možno bola prietrž len v plienkach, ale bolesti boli strašné. Nemohol som jazdiť, nemohol som sa narovnať, po sedení som nemohol, cítil som bolesť v nohe. Kúpil som elektroforetický prístroj a všetko som robil doma. Teraz robím len cvičenia, aby som posilnil chrbtové svaly a masíroval na kolieskových posteliach.

Olga: Dobrý deň, pracujem ako zdravotná sestra v PTO, s karipazimom uvoľňujem elektroforézu
Tento postup môžem odporučiť z vlastnej skúsenosti. Každý, kto sa podrobil liečbe týmto liekom, priniesol úľavu všetkým. Jedinou negatívnou reakciou je alergická reakcia, ktorá je však veľmi zriedkavá. Preto vám odporúčam kúpiť 2 fľaše na testovanie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž u novorodencov vyzerá ako prvok čreva alebo tukového tkaniva vyčnievajúce cez otvor v brušných svaloch blízko pupku. Vyskytuje sa u každého desiateho dieťaťa, častejšie u predčasne narodených detí.
V prípade vývoja prvého príznaku medzistavcovej prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára bez čakania na akútnu bolesť. V 90% prípadov nie je nutný chirurgický zákrok.
Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..správySkolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA