loader

Je možné masírovať prietrž chrbtice? Dôležité zásady postupu

Je možné vykonať kýlu pomocou kýly? Áno, ale až po odstránení akútnych prejavov choroby (pomocou liekov a fyzioterapie).

Správna masáž vertebrálnou prietržou výrazne zmierňuje bolesť, odstraňuje svalové napätie, obnovuje silu a pohyblivosť končatín. Účinok je zrejmý po prvej relácii.

Obdobie exacerbácií vertebrálnej prietrže je kontraindikáciou pri masáži.

Dá sa pri masáži vyliečiť spinálnu prietrž??

Často si môžete vypočuť názor, že chiropraktici „stavajú stavce“. Mnohí masérski terapeuti, najmä tí, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, majú tendenciu tento omyl podporovať..

V skutočnosti výrazné zmeny medzistavcových platničiek, ktoré viedli k narušeniu pevnosti, pružnosti a celistvosti medzistavcových platničiek, sa nedajú korigovať masážou..

Manuálna terapia masážami a trakciou (to je založené na procesoch spinálnej trakcie) však zlepšuje stav pacientov. Kvôli čomu?

Počas napínania chrbtice vzniká v medzistavcovej platničke podtlak. Je to veľmi malé, ale ukázalo sa, že to stačí, aby sa vnútorná časť disku - buničité jadro - vtiahla roztrhaným vláknitým krúžkom do disku a zastavila kompresiu nervových koreňov..

Vďaka tomu môže už jedno sedenie trakčnej terapie viesť k významnému zlepšeniu pohody pacienta..

Relaxačná masáž eliminuje svalové kŕče, ktoré samy osebe spôsobujú bolesti chrbta, stuhnutosť a únavu..

Pravidelné stretnutia s chiropraktikom pomáhajú zlepšovať prísun krvi do medzistavcových platničiek a tkanív v postihnutej oblasti. To prispieva na jednej strane k zvýšeniu účinnosti liečby zameranej na obnovu štruktúry spojivového tkaniva a na druhej strane k spomaleniu progresie chronického ochorenia (kýla chrbtice).

Časté príznaky prietrže sú znížená svalová sila, obmedzenie pohybu na postihnutej strane. Dlhodobá bolesť spôsobená herniou chrbtice (ďalej len „GP“) môže dokonca viesť k závažnej atrofii svalov, k rozvoju ostrého obmedzenia pasívnych pohybov kĺbov. Vďaka masáži sa môžete vyhnúť všetkým týmto problémom alebo znížiť mieru ich prejavov..

Ako masírovať prietrž, aby ste nepoškodili

Všeobecné zásady

Masáž chrbtovou kýlou sa môže uskutočniť okamžite po odstránení hlavných príznakov exacerbácie.

Tu je 5 základných princípov správneho postupu:

Nepoužívajte šokové techniky, pretože môžu spôsobiť zhoršenie.

Nie je možné vyvíjať mechanický tlak na chrbticu - všetky manipulácie sa vykonávajú v oblasti paravertebrálnej.

Masáž by mala byť relaxačná, upokojujúca, pacient by mal zažiť iba príjemný pocit relaxácie.

Akékoľvek zvýšenie bolesti v dôsledku účinkov chiropraktika je dobrým dôvodom na zastavenie relácie.

Je potrebné masírovať chrbát a postihnutú končatinu, pretože v dôsledku kompresie nervových koreňov dochádza k bolesti, zníženiu citlivosti, k zníženiu svalovej sily nielen v chrbte, ale aj v končatine na postihnutej strane..

Päť masážnych techník

Ľahkými kruhovými pohybmi dlaní v smere od spodnej časti chrbta k boku a od paravertebrálnej oblasti k bočným povrchom tela masírujte chrbát doľava a potom na pravú stranu..

S dlaňami rúk s miernym tlakom na chrbát vykonajte niekoľko vertikálnych pohybov pozdĺž chrbtice v smere od spodnej časti chrbta k krku..

Vizuálne rozdelte ľavú a pravú polovicu chrbta pozdĺžnymi čiarami na dve ďalšie polovice. Pomocou prstov v kruhových pohyboch s miernym tlakom prepracujte chrbtové svaly pozdĺž týchto mentálnych línií, aby ste dosiahli relaxáciu..

Opakujte, kým nepocítite, ako sa znížilo svalové napätie v chrbte..

Hladajte, drhnite, hnette dlaňami: priamym a kruhovým pohybom od stredu chrbta k bočným povrchom chrbta a mierne nahor. Týmto spôsobom zlepšíte odtok žíl z nedávno spazmodických svalov, čím sa zníži charakteristika bolesti a únavy GP.

S miernou námahou od seba vzdialenou dlaňou vykonajte niekoľko pohybov zdola nahor (od spodnej časti chrbta po oblasť ramien) na každej strane chrbtice..

Na masážny kurz použite krém alebo masážny olej s upokojujúcim účinkom.

Túto masáž môžete robiť každý deň. Je to vynikajúci nástroj na zlepšenie celkovej pohody: znižuje bolesť a stuhnutosť svalov, obnovuje citlivosť kože a silu svalov v končatinách. Masáž vertebrálnou herniou v kombinácii s fyzickou terapiou pomáha vytvárať dobrý svalový korzet a zabraňuje exacerbáciám všeobecného lekára alebo znižuje stupeň ich prejavov..

Ak sú potrebné alternatívne liečby

Ak masáž a manuálna terapia nepomáhajú a prietrž prináša viac a viac nepohodlia, možno stojí za zváženie chirurgická liečba. Toto je extrémne opatrenie, keď iné spôsoby liečby nepomáhajú..

Masáž bedrovej prietrže

Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života. Jednou z metód riešenia tohto problému je masáž. To vám umožní posilniť telo, zlepšiť stav kostí a chrupavky chrbtice.

Stručný opis patológie

Bedrová hernia je jednou z najčastejšie diagnostikovaných chorôb. Tvorí sa v dôsledku komplikácií degeneratívnych procesov v hrebeni. Jadro disku je vytlačené z vláknitého prstenca v dôsledku tlaku medzi stavcami. Prejavuje sa to silným bolestivým syndrómom, ktorý spôsobuje pohyb v nohách a zviera. Ak sa liečba nezačne včas, pacient postupne stráca schopnosť pracovať..

Kombinovaná terapia zahŕňa:

 • Užívanie liekov.
 • Fyzioterapeutické cvičenia.
 • fyzioterapia.
 • Masážna návšteva.
 • Chirurgický zákrok.

Masáž lumbálnou prietržou sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, pokiaľ je choroba v remisii. V prípade exacerbácie je potrebné návštevu ošetrovacej miestnosti na chvíľu zastaviť. Masáž je predpísaná na zvýšenie účinnosti zvolenej taktiky liečby. Patting, stláčanie, tapping a ďalšie techniky môžu zmierniť prejavy bolesti, obnoviť bývalú mobilitu, uvoľniť napätie a blokovať chrbát..

Výhody masáže pre dolnú časť chrbta

Masáž herniou bedrovej chrbtice sa odporúča pacientom v akomkoľvek štádiu vývoja choroby. Samotný postup nedokáže vyliečiť patológiu, ale v kombinácii s inými vplyvmi zvýši účinok. Hlavné pozitívne aspekty tejto techniky sú:

 • Nasýtenie tkanív kyslíkom a množstvo užitočných prvkov.
 • Svalová relaxácia a zlepšenie metabolizmu.
 • Eliminácia bolesti, stuhnutosti a blokovania.
 • Normalizácia krvného obehu vo svaloch chrbtice.
 • Eliminácia štipcov a iných nepríjemných javov.
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtice.
 • Zníženie vzrušivosti nervových zakončení v poškodenej oblasti.
 • Natiahnutie a uvoľnenie svalov chrbtice.
 • Eliminácia kŕčov a normalizácia mikrocirkulácie.
 • Predchádzanie atrofii.

V niektorých prípadoch môžu služby masážneho terapeuta len spomaliť proces a normalizovať pohodu pacienta. Ale s takým vážnym ochorením to už má veľký význam. Pri predpisovaní tohto typu expozície lekár zohľadňuje celkový stav chrbtice, intenzitu prejavu bolesti, prítomnosť sprievodných chronických chorôb, ako aj individuálne vlastnosti osoby. V počiatočných fázach prietrže si masáž plne zachová funkciu kĺbov a zastaví osifikáciu.

Pravidlá zasadnutia

Akákoľvek manipulácia s bolesťou chrbta môže spôsobiť komplikácie. Bedrová masáž medziobratlovou prietržou by sa preto mala vykonávať s prísnym dodržiavaním pravidiel. V každej fáze choroby bude mať svoje vlastné charakteristiky. Sú to tieto:

 • Počiatočné štádium. Keď je diagnostikovaná v prvom období rozvoja patológie, je masáž súčasťou predpisu. V tejto chvíli bude mať najtrvalejší účinok. Iba jeden kurz zastaví progresiu, zlepší krvný obeh, zmierni bolesť.
 • Výčnelok. Pri stavovcovej kýle v aktívnom progresívnom štádiu je mimoriadne dôležitá kvalifikácia špecialistu, pretože jeden neopatrný pohyb môže kurz zhoršiť. Správny prístup zastaví degeneratívny proces a zníži veľkosť vyčnievajúceho tkaniva.
 • Výhrez. Pacient už trpí silnou bolesťou a často zhoršenou motorickou funkciou končatín. Ak dôjde k silnému stlačeniu, je zakázané používať klasickú masáž. Účinky odporúčané lekárom by mali byť veľmi jemné a mali by sa prejavovať vo forme mozgovej príhody.
 • Zhabanie. Fáza neumožňuje absolútne žiadny vonkajší vplyv na poškodenú oblasť. V tejto fáze pacient naliehavo potrebuje operáciu.

Obzvlášť užitočná masáž prietrže lumbosakrálnej kýly počas regenerácie. To vám umožňuje výrazne urýchliť proces hojenia po operácii, obnoviť pohybovú aktivitu stavcov, zlepšiť prietok krvi v mieste poškodenia. Mal by ju vykonávať špecialista s lekárskym vzdelaním na klinike.

Bežné techniky

Masters masáže sa uchyľujú k rôznym spôsobom ovplyvňovania patológie, v závislosti od celkového stavu pacienta, štádia a závažnosti príznakov. Intenzita a trvanie kurzu sa vyberajú individuálne. V boji proti medzistavcovej prietrži lumbálnej chrbtice sa moderná medicína uchýli k nasledujúcim druhom masáží:

 • Classic. Takmer 80% sa odporúča všetkým pacientom trpiacim zvýšeným tlakom na disky. Táto technika zahŕňa hladenie, zahrievanie svalov, trenie, kruhové pohyby. Všetky z nich sú zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov v tkanivách. Trvanie relácie je zvyčajne 20 minút. Kurz trvá približne 2 - 3 týždne. Počas rehabilitačného obdobia je predpísaná denne po dobu šiestich mesiacov.
 • Segmentovaný. Používa sa ako terapeutická technika a preventívne opatrenie na zabránenie šírenia škôd. Charakteristickou črtou je pracovná plocha maséra. Špecialista vykonáva expozíciu iba v oblasti koreňov miechy, bez použitia gélov, mastí, krémov alebo iných prostriedkov. Je dôležité správne ovplyvniť postihnutú oblasť s dostatočným úsilím. Takmer ako v klasickej verzii sa používajú takmer rovnaké techniky: brúsenie, vibrácie, hladenie, miesenie. Priemerná doba trvania je 25 minút.
 • Bod. Špecialista pôsobí na bioaktívne body tela, ktoré sú zodpovedné za fungovanie rôznych vnútorných orgánov človeka. Masér ich hladí, stlačí a trie, zlepšuje celkový stav pacienta, posilňuje svalový korzet. Trvanie - individuálne, v závislosti od závažnosti príznakov a závažnosti procesu.
 • Hydromasážne. Uskutočňuje sa pomocou prúdu vody. V dôsledku teplých prúdov vody sa zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v kĺboch, čo zlepšuje motorickú funkciu stavcov. Vďaka tejto technike sa pacienti zotavujú rýchlejšie po operácii..

Technik vyberie techniku ​​na základe analytických údajov, informácií získaných po CT a röntgenovom snímaní. Čím je obraz úplnejší, tým lepší bude výber typu vplyvu na patológiu, čo následne povedie k zvýšeniu účinnosti zvolenej taktiky liečby..

Indikácie a kontraindikácie

Masáž sa predpisuje ľuďom, u ktorých existuje riziko rozvoja osteochondrózy a medzistavcovej prietrže. Patria sem administratívni pracovníci, ktorí trávia viac ako 12 hodín denne pri počítači, pracovníci, ktorí sa podrobujú intenzívnej fyzickej námahe, utrpeli zranenia alebo sa dostali do nervov. Masáž tu úplne obnoví narušené metabolické procesy a udrží zdravie. Existuje však veľa prípadov, v ktorých je použitie masážnych terapeutov nebezpečné. Patria sem nasledujúce podmienky:

 • Prítomnosť onkologického vzdelávania v tele akejkoľvek lokalizácie.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Psychologické abnormality alebo choroby.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Phlebeurysm.
 • Exacerbácia chronických chorôb.
 • Patológia kože.
 • Opuch alebo žihľavka.
 • Infekčné choroby.

Bezpečnostné pravidlá

Samomasáž s medziobratlovou kýlou je nebezpečná pre zdravie, pretože zvyčajne vedie k zhoršeniu stavu a úplnej strate výkonu. Okrem toho je potrebné dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, aby sa zachoval normálny stav a zabránilo sa kontraindikáciám:

 • Odmietnite navštíviť maséra počas obdobia akútnej bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Dokončite kurz bez toho, aby ste medzi reláciami robili veľké medzery.
 • Rozhodnite sa viesť iba skúsených odborníkov s príslušnou kvalifikáciou. Pred zaznamenaním sa oplatí skontrolovať dokumenty a osvedčenia potvrdzujúce vzdelanie a deklarované zručnosti.
 • Počas relácie by mali byť pohyby sily úplne neprítomné, pretože vedú k poškodeniu segmentov kosti. Všetky akcie sú mimoriadne jemné.
 • Pred začatím je dôležité, aby sa pacient čo najviac uvoľnil, to umožní pánovi získať plný prístup do expozičnej zóny.
 • Technika nárazu alebo redukcia stavcov je úplne vylúčená.
 • Ak pacient v tomto procese pozoruje rastúcu bolesť, relácia je úplne ukončená. Nie je možné pokračovať v kurze bez konzultácie s lekárom a bez úpravy liečby.

Masáž lumbálnou prietržou môže byť pre pacienta záchranou alebo môže spôsobiť vážne komplikácie. Všetko záleží na prístupe k tomuto postupu odborníka a samotného pacienta. Preto pri návšteve masážneho terapeuta nepodceňujte bezpečnostné opatrenia..

Medzistavcová kýla sa vyvíja na pozadí degeneratívnych procesov v kostnom tkanive. Izolované ako nezávislé ochorenie je zriedkavé. Masáž pomôže v boji proti chorobe. Má svoje vlastné charakteristiky v každej fáze, preto by sa malo spoľahnúť, že bude vykonávať výhradne skúsený kvalifikovaný odborník.

Hlavné masážne techniky prietrže lumbálnej chrbtice

Masáž je dôležitou súčasťou liečby prietrže vytvorenej v bedrovej oblasti. Po niekoľkých reláciách liečebných procedúr sa zlepšuje pohoda pacienta, znižuje sa závažnosť syndrómu bolesti a ustupuje zápalový edém. Analgetický účinok miesenia a mletia je vysvetlený relaxáciou kostrových svalov, elimináciou kompresie koreňov miechy. Ak sa používa prietrž bedrovej chrbtice, klasická, akupresúra alebo masáž môže.

Prečo je potrebná masáž

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Ak stavce a medzistavcové platničky prešli vážnym zničením, potom masáž nepomôže obnoviť ich integritu a silu. S miernym zničením a malými veľkosťami herniálneho výčnelku postupy značne zlepšia stav stavcových segmentov..

Účelom masážnych procedúr pre lumbálnu prietržLiečebné účinky
Zmenšenie veľkosti herniálneho výčnelkuZvýšením vzdialenosti medzi stavcami v disku sa vytvorí podtlak dostatočný na vtiahnutie vláknitého prstenca do disku.
Prevencia relapsuEliminácia dislokácie diskov sa stáva dobrou prevenciou kompresie koreňov miechy a krvných ciev, vzniku bolestivých symptómov

Po intenzívnom trení, hnetení, poklepaní masér robí pohyby ruky, ktoré majú sedatívny účinok. Zároveň bolesť ustupuje, stuhnutosť pohybov, pocit únavy zmizne. Okrem fyzického nepohodlia je vylúčená aj psychologická situácia, ktorá je dôležitá pre bedrovú prietrž. Osoba, ktorá je v stave očakávania ostrej akútnej bolesti chrbta, sa uvoľní. Preto sa masáž často predpisuje pacientom so zvýšenou úzkosťou, neurózou, psychoemocionálnou nestabilitou..

Masážna účinnosť

V procese zväčšenia prietrže sa sila svalov postupne znižuje, na strane lézií diskov dochádza k obmedzeniu pohybov. Hlavnými príznakmi patológie sú bolestivosť dolnej časti chrbta, „bolesti chrbta“, zhoršenie citlivosti, oslabenie reflexov. Potom nastáva svalová atrofia, rozvoj diskogénnej myelopatie, radikulárneho syndrómu.

Vykonávanie masážnych opatrení vám umožňuje zabrániť progresii patológie, jej šíreniu do zdravej chrupavky, kostného tkaniva. Stáva sa to z dôvodu komplexného účinku terapeutických opatrení na disky, stavce, väzy a šľachy:

 • urýchliť krvný obeh, odstrániť nedostatok živín a kyslíka, ktorý je potrebný na regeneráciu všetkých štruktúr spojivového tkaniva;
 • eliminácia zápalového edému, ktorý sa vytvára v reakcii na porušenie citlivých nervových zakončení, ich poškodenie;
 • eliminácia svalových kŕčov spôsobených kompresiou koreňov miechy, aby sa obmedzila pohyblivosť bedrovej chrbtice;
 • zrýchlenie regeneračných procesov v chrupavkových medzistavcových platničkách v dôsledku normalizácie metabolizmu, trofizmu;
 • posilnenie svalového korzetu celého chrbta, aby sa stabilizovali stavce segmentov, čím sa zabráni ich posunutiu.

Dokonca aj po jednej relácii si pacient všimne zníženie závažnosti klinických prejavov. Liečebné procedúry zvyšujú účinnosť liekov proti bolesti, laserovej terapie, magnetoterapie, terapie rázovými vlnami, fyzioterapie a gymnastiky, jogy, plávania, vodného aerobiku.

Indikácie pre

Dôvodom rozvoja osteochondrózy a ďalšej tvorby herniálneho výčnelku je intenzívny športový tréning, nadmerné cvičenie. Po konzervatívnej liečbe sa stav pacientov zlepší, ale nie sú schopní viesť sedavý spôsob života v prevencii. Neurológovia odporúčajú navštíviť masážnu miestnosť 5 až 10 krát za štvrťrok. Tým sa výrazne zníži riziko vyčnievania, tvorby kýly. Masážne aktivity sa predpisujú pacientom aj v nasledujúcich prípadoch:

 • v počiatočnej fáze tvorby prietrže, ktorá sa vyznačuje pocitmi oslabených chrbtových svalov, pálením, bolestivosťou, zmenami citlivosti;
 • zvýšiť účinnosť konzervatívnej liečby, najmä na pozadí dlhodobého nedostatku zlepšení;
 • obnoviť mäkké tkanivá, svaly, väzivo, šľachy po dlhodobom porušovaní miechy, poškodení trofizmu a inervácii.

Masáž sa odporúča najmä po operácii - odstránenie prietrže, často spolu s ireverzibilným poškodením medzistavcových platničiek.

Vďaka niekoľkým sedeniam sa rehabilitačné obdobie skracuje, človek sa rýchlo vracia k aktívnemu životnému štýlu. Komplexný pozitívny účinok masážnych opatrení pomáha predchádzať mnohým nežiaducim následkom, ktoré sa vyskytujú po odstránení bedrovej kýly stavcov.

Všeobecné pravidlá masáže

Pri lekárskych procedúrach by ste sa mali obrátiť na skúseného masážneho terapeuta s lekárskym zázemím, ktorý má dobré znalosti v patogenéze, symptómoch a základných princípoch terapie dislokácie disku. Pri masáži dodržiava nasledujúce pravidlá:

 • Nepoužíva šokové techniky, ktoré môžu spôsobiť recidívu;
 • nevyvíja mechanický tlak na stavce, ale iba na paravertebrálne zóny;
 • aplikuje pohyby, ktoré majú relaxačný, upokojujúci, tonizujúci účinok;
 • zastaví manipuláciu s rukou v prípade akýchkoľvek nepríjemných ťažkostí.

Masér ovplyvňuje nielen dolnú časť chrbta, ale aj celú chrbticu, stehná, zadok. Pri zníženej citlivosti sú nohy nevyhnutne spracované, oblasť členku.

Technika na vykonávanie rôznych druhov masáží

Pri výbere masážnej techniky neurológ berie do úvahy štádium patológie, závažnosť symptómov, celkový zdravotný stav pacienta. Keď sa jeho pohoda zlepšuje, je možné použiť ďalšie programy s intenzívnejším účinkom na spodnú časť chrbta..

klasický

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Výhodami klasickej masáže sú ľahká implementácia, vysoký klinický efekt so širokou základňou dôkazov. Chiropraktici ho používajú pred roztiahnutím chrbtice na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Klasická masáž je dobre kombinovaná so všetkými fyzioterapeutickými procedúrami, fyzioterapeutickými cvičeniami a gymnastikou..

Počas relácií pacient zvyčajne leží na bruchu alebo sedí na gauči. Počas procedúry masér používa hladenie, trenie, miesenie a vibračné pohyby, aby uvoľnil svaly chrbta a obnovil normálny krvný obeh..

vákuum

Vákuová masáž môže byť hardvérová aj manuálna. V druhom prípade sa používajú sklenené alebo plastové nádoby, z ktorých sa vylučuje vzduch. To zaisťuje pevné „nasávanie“ malých nádob na spodnú časť chrbta. Pod vplyvom vákua sa normalizuje krvný obeh a mikrocirkulácia, uvoľňujú sa kostrové svaly, produkty rozkladu tkanív sa rýchlejšie odvádzajú. Aby sa zvýšila účinnosť opatrení, masér plynule posúva plechovky, konajúc v určitých bodoch.

Med

Medové procedúry sú určené na obnovenie trofizmu (výživa tkanív), inerváciu, odstránenie zvyškových účinkov. Používajú sa počas rehabilitačného obdobia po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe. Vďaka nim je regenerácia stavcov a zlepšenie ich fungovania omnoho rýchlejšia.

Masér rovnomerne rozloží tenkú vrstvu medu na spodnej časti chrbta a potom naň začne hladiť. Postupne sa zvyšuje intenzita expozície, objavuje sa lokálne dráždivý, rušivý, otepľovací a analgetický účinok postupu..

segmentové

Na rozdiel od klasickej masáže pri segmentácii pôsobí špecialista na paravertebrálne zóny, v ktorých sa nachádzajú korene miechy. Počas relácie sa používajú aj menej intenzívne pohyby (hladenie, trenie, miesenie), aby nevyvolávali bolestivé pocity. Segmentovaná masážna technika zlepšuje stav stavcových stavieb, orgánov kardiovaskulárneho, respiračného systému.

škvrna

Toto je názov terapeutickej udalosti, počas ktorej masážny terapeut pôsobí na biologicky aktívne body indexom, prostredím a palcami. Počas akupresúry sa môžu vyskytnúť bolestivé pocity, ktoré vám umožňujú zistiť spazmodické svaly. Potom sa zníži intenzita pohybov, ale postup sa nezastaví.

švédsky

Táto masážna technika sa používa skôr na prevenciu ako na liečbu. Zvyšuje pevnosť a elasticitu väzov, svalov, šliach, zlepšuje prietok krvi. Pri ošetrení bedrovej oblasti masér intenzívne ovplyvňuje mäkké tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti chrbtice. Najskôr sa používajú jemné, jemné pohyby na prípravu pacienta na silné trenie a vibrácie..

hydromasážne

Procedúra sa vykonáva vo vani naplnenej teplou vodou. Gidromasáž sa vyznačuje šetrným účinkom na disky, stavce, svaly, bez vzhľadu bolesti. Špecialista riadi prúd vody súčasne so vzduchovými tryskami alebo v určitom poradí. Táto masážna technika je indikovaná u pacientov s bedrovou prietržou komplikovanou neurologickými poruchami..

kontraindikácie

Masážne procedúry pre lumbálnu prietrž sa používajú až po zastavení silnej bolesti a akútneho zápalu. Absolútnymi kontraindikáciami sú zvýšená telesná teplota, dýchacie cesty, črevá, urogenitálne infekcie, kožné patológie. Je zakázané vykonávať postupy počas tehotenstva, kardiovaskulárne choroby.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Je možné masáže vertebrálnou kýlou?

Ak chcete odstrániť tón zadných svalov a zbaviť sa stuhnutosti pohybov, aplikujte masáž herniou chrbtice, ktorá efektívne pomáha pacientovi vrátiť slobodu pohybu. Tento spôsob liečby je v medicíne veľmi rozšírený, pretože je možné stabilizovať krvný obeh v postihnutej oblasti a obnoviť metabolické procesy..

Výhody spinálnej prietrže

Pri poraneniach chrbtice lekári často predpisujú hlavnú liečbu liekmi, ktoré sú sprevádzané ďalšou terapiou, napríklad fyzioterapiou a masážou. indikácie:

 • choroby pohybového ústrojenstva;
 • deštrukcia osteochondrózy;
 • artróza a artritída;
 • následky zranení;
 • mechanické poškodenie;
 • rehabilitácia po operácii;
 • prevencia.

Masáž vertebrálnou kýlou sa používa na obnovenie prietoku krvi v poškodenej oblasti. Pri aplikácii postupov je možné zastaviť bolesť, zníži sa citlivosť nervových zakončení. V závažných prípadoch pomáha masáž predchádzať atrofii chrbtových svalov, ktoré sú v konštantnom tóne, keď sú stavce v nesprávnej polohe..

Všeobecné zásady

Masáž chrbta chrbtovou kýlou sa vykonáva v období absencie bolesti. Vzhľadom na stupeň poškodenia sa používa iná expozičná technika a terapia sa vykonáva mimoriadne opatrne. Základné princípy:

 • Počas procedúry sa nepoužívajú šokové techniky, ktoré vyvolávajú exacerbáciu..
 • Zakázaný silný tlak. Všetky pohyby sa uskutočňujú v paravertebrálnej oblasti.
 • Cieľom terapie je relaxovať svaly chrbta.
 • Pre akútnu bolesť počas manipulácie sa postup zastaví.
 • Masáž bedrovou prietržou spočíva v manipulácii na nohách, na končatinách môže dôjsť k poškodeniu dolnej časti chrbta a krku..

Masáže ako prevencia by sa mali vykonávať iba po predchádzajúcej konzultácii s lekárom.

Postupy techniky

Masáž herniou krčnej chrbtice a inými oddeleniami je nevyhnutnou súčasťou liečby, ktorá pomáha ovplyvňovať priebeh choroby. Relácie znižujú svalový tonus, zastavujú bolesť, obnovujú výživu poškodeného disku, stimulujú imunitu v boji proti chorobe. Základné techniky:

 • klasický
 • môcť;
 • segmentový;
 • švédsky
 • liek proti bolesti;
 • med;
 • hydromasážne;
 • vákuová masáž.
Späť na obsah

Ako na to?

Masáž bedrovou medzistavcovou kýlou sa vykonáva pomocou špeciálnych olejov, ktoré majú upokojujúci účinok a majú dobrý vplyv na proces regenerácie poškodených tkanív. Počet a intenzitu relácií určuje lekár. Masáž herniou medzistavcových platničiek sa často vykonáva spolu s fyzioterapiou, čo ovplyvňuje problémovú oblasť mnohými spôsobmi. Počas manipulácie sa dodržiavajú pravidlá:

 • jemné pohyby;
 • povinné použitie olejov;
 • nemôžete vykonávať manipulácie na mieste medzistavcovej prietrže;
 • masíruje sa oblasť okolo postihnutej oblasti;
 • končatiny sú ohnuté v závislosti od oblasti lézie.
Späť na obsah

Terapia krčnej chrbtice

Hladenie a trenie pozdĺž chrbtice sú kombinované. Tým sa urýchli nervový systém a zvýši sa odtok lymfy. Pohyby sú plynulé, práca sa vykonáva v poškodenej oblasti, čo znižuje napätie svalov a aktivuje redukciu vlákien. Potom sa uskutoční miesenie, aby sa stimuloval prietok krvi. Použite tlieskacie a vibračné pohyby, ktoré stimulujú prietok krvi. Masáž krčnou prietržou končí hladkými pohybmi.

segmentové

Manuálna technika je založená na účinku koreňov miechy z miesta na výstupné miesta. Trvanie je 30 minút a dá sa to urobiť bez použitia oleja. Tlak na chrbticu prechádza postupne od horných vrstiev k spodným. Počas relácie:

 • tlak;
 • intenzívne brúsenie;
 • hnetenie;
 • spracovanie jedného segmentu.
Späť na obsah

Švédska metóda

Na základe štandardnej technológie je jediný rozdiel v tom, že sa vypracúvajú všetky svalové vrstvy. Špecialista pracuje so zahnutými prstami, ktoré trie a intenzívne hnetie kožu a svalový korzet pacienta. Charakteristikou tejto techniky je hlboké miesenie všetkých svalových vrstiev na kostru, pohyby vychádzajú zo stredu na strany pacienta. Často aplikujte ľahké, ale predĺžené ťahy, napínanie svalov.

anestetikum

Medzistavcová hernia sa lieči rastom od spodnej časti chrbta po krk, postihuje sa celý chrbát a svalový korzet. Hlavným cieľom je anestézia, takže pohyby sa vykonávajú so zvyšujúcou sa silou, počnúc hnetením mäkkými technikami, potom intenzívnejšie. Chrbát je vizuálne rozdelený na dve časti, z ktorých každá je vypracovaná samostatne. Manipulácia sa vykonáva zo stredu do strán, trením a miesením svalov, pohybom prstov sa posúva..

Medová metóda

Vyžaduje sa medová masáž prietrže chrbtice. Pred zasadnutím sa med zahreje a pridá sa jedľa alebo olivový olej. Po predbežnej príprave sa medová báza nanesie na pokožku pacienta a dôkladne sa votiera, až kým sa úplne nevstrebe. Potom sa dlane aplikujú na chrbát a ostrým pohybom sa odstránia, zostane na nich biely povlak. Po manipulácii je pacient zabalený do kocky, ktorá predtým namazala zadný povrch pomocou otepľovacieho gélu po dobu 30 minút..

Iné druhy

Existuje niekoľko spôsobov liečby, ktoré sa praktizujú menej často, ale sú rovnako účinné. Napríklad thajská metóda je požadovaná v zdravotníckych a kozmetických centrách. Masér používa kolená, ruky, nohy a lakte. Existuje tlak na určité body, čo má pozitívny vplyv na telo. Pri tomto postupe nie je potrebné použitie oleja, pretože pacient zostáva vo veciach. Bankovanie je založené na použití vákuovej terapie.

obmedzenia

Každý druh liečby má množstvo obmedzení, ktoré sú stanovené všeobecnými pravidlami a ošetrujúcim lekárom. Manipuláciu nemožno vykonať s kožnými chorobami alebo s otvorenými ranami v ošetrovanej oblasti. Nezávislé vymenovanie postupov nie je možné. Je tiež zakázané vykonávať počas exacerbácie choroby a pri silnej bolesti. Medová masáž sa nevykonáva počas rozsiahleho zápalového procesu.

kontraindikácie

Vykonávanie manipulácie s novotvarmi na koži alebo chrbtici, nádoroch alebo patologickom raste je nemožné. Kontraindikácie:

 • hypertermia;
 • vírusové a infekčné lézie;
 • poruchy kardiovaskulárneho systému;
 • tehotenstvo.

Liečba hrudnej chrbtice môže byť vykonaná kvalifikovaným odborníkom podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Toto je riziková zóna, ak sa nesprávne aplikuje, môžete narušiť fungovanie srdca alebo zhoršiť prejav choroby celej vaskulárnej siete. Pred masážou je dôležité nadviazať reakciu na lieky, ktoré sa používajú pri manipuláciách.

Masáž chrbtice

Medzistavcová kýla alebo kýla chrbtice je pomerne komplikovanou patológiou muskuloskeletálneho systému, ktorá v niektorých prípadoch môže predstavovať zdravotné riziko. Vyskytuje sa veľmi často, okolo 100 ľudí zo 100 tisíc. V Rusku je diagnostikovaná takáto diagnóza každý rok takmer pol milióna ľudí..

O vlastnostiach prietrže

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov počas pohybov a prispievajú k rovnomernému rozloženiu zaťaženia stavcov. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré má želé podobnú želatínovú konzistenciu a rámuje ho vláknitý kruh. Vonkajšie povrchy diskov, ktoré sú v kontakte s stavcami, sú pokryté hyalínovou chrupavkou.

V medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy a difúziou sa k nim dostávajú všetky potrebné živiny. Pre nepretržitý prísun energie a krv sú potrebné poklesy tlaku, ktoré zabezpečujú pohyby tela. Nedostatok pohybovej aktivity vedie k rozvoju degeneratívnych procesov v chrbtici a k ​​strate amortizačných vlastností diskami..

Nadmerná fyzická námaha nie je o nič menej škodlivá pre miechu - najmä zdvíhacie a nosné závažia, ostré zákruty a systematický trup. Preto do rizikovej skupiny patria administratívni pracovníci aj ľudia pracujúcich povolaní - stavitelia, sťahováci. Kýla môže byť tiež spôsobená poranením chrbta a operáciou miechy..

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra za vláknitý kruh do miechového kanála. Hraničný prsteň sa zlomil. Príznaky tohto procesu sú rôzne, vrátane jeho úplnej neprítomnosti. Prítomnosť a závažnosť príznakov závisí od miesta prietrže.

„Obľúbené“ miesto pre vývoj herniálnych výčnelkov je spodná časť chrbta. Hlavným príznakom je bolesťový syndróm, ktorý rastie s pohybmi, najmä pri zatáčkach a nakláňaní tela. Pri zdvíhaní ťažkých predmetov sa zaznamenáva aj zvýšená bolesť. V závislosti od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá, sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky..

V bedrovej oblasti

Prietrž bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta, ktorá môže uvoľňovať boky, zadok alebo nohy. Okrem bolesti sú možné aj zmyslové poruchy a svalová slabosť v chrbte a nohách..

V závažných prípadoch, ak vytlačený disk stlačí miechu, vylučovací systém trpí. V dôsledku toho je močenie, defekácia narušená, u niektorých pacientov klesá alebo zmizne potencia. Zlyhanie panvových orgánov v dôsledku zovretých nervových koreňov.

Všetko o masáži kýly

Masáž je komplexná terapia, nezabudnite na hlavné metódy liečby

Medzistavcová kýla chrbtice sa stáva jednou z najbežnejších patológií. Kýla spôsobuje veľa nepríjemných príznakov, pretože človek môže zostať zdravotne postihnutý. Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie hodí na konzervatívnu liečbu, avšak liečba trvá dlho, lekári však odporúčajú používať masážne techniky na zlepšenie účinnosti liečby. Súčasťou komplexnej terapie je masáž kýly chrbtice bedrovej, krčnej alebo hrudnej oblasti. Bez neho bude obnova ťažšia a dlhšia.

Je možné pomocou takejto terapie vyliečiť chorobu? Indikácie pre použitie

Je možné robiť kýlu pomocou kýly? Odpoveď na túto otázku je kladná: „Áno, tento postup sa dá vykonať s touto chorobou.“ Medzi zdravotníckymi pracovníkmi existuje taký názor, že manuálni terapeuti sú schopní uviesť stavce. Väčšina tvrdení, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, však podporuje toto tvrdenie. Patologické zmeny medzistavcových platničiek, ktoré prispeli k zníženiu elasticity, integrity a sily chrbtovej masáže, sa v skutočnosti neopravia. Použitie manuálnej liečby masáže a trakcie skutočne zlepšuje zdravie obete. Kvôli tomu, čo sa to stane?

V okamihu natiahnutia chrbtice v medzistavcovej platničke nastáva toto: v tomto období sa vytvára podtlak, ktorý spôsobuje, že sa vláknité jadro vtiahne späť cez poškodený vláknitý kruh do tohto disku. Jadro sa teda vracia na svoje miesto, prestáva stlačiť nervové korene a spôsobiť zodpovedajúce príznaky. Na zlepšenie stavu obete stačí jeden postup liečby trakcie. Masáž sa môže vykonávať v nasledujúcich situáciách:

 • po odstránení prietrže chrbtice s cieľom obnoviť svalovú silu a pohyblivosť;
 • s výskytom kýly na hrudi;
 • s ochorením sakrálnej chrbtice;
 • s krčnou prietržou.

Odporúča sa tiež masírovať prietrž lumbálnej chrbtice a ak je pacientovi diagnostikovaný výčnelok chrbtice na lekárskej karte. Pri vystupovaní chrbtice je nutná masáž.

Najúčinnejšia liečba pri liečbe choroby

Masáž chrbta hrudnou kosťou sa vykonáva za účelom obnovenia prírodných procesov miechy, aby sa odstránili príznaky choroby. V medicíne existuje veľké množstvo rôznych druhov masáží na prietrž chrbtice. Niektoré typy tejto liečby patria do úradnej medicíny, niektoré používajú tradičné liečitelia. Je lepšie dať výhodu úradnému lieku, lekári liečia spinálnu prietrž bezpečnejšie. Nie všetci tradiční liečitelia môžu zbaviť pacienta symptómov patológie. Alternatívna liečba prietrže v krku, dolnej časti chrbta a iných častiach chrbta môže ovplyvniť telo pacienta rôznymi spôsobmi. Najčastejšie umožňujú používať tieto typy postupov:

 • môže masírovať;
 • akupresúra pre prietrž chrbtice;
 • hydromasážne;
 • klasické ošetrenie medzistavcovej prietrže.

Typ postupu prietrže si zvolí iba terapeut, ktorý pacienta pozoruje. Druh postupu si nemôžete zvoliť sami. Každá masáž s diagnózou, ako je prietrž chrbtice, má definíciu indikácie a výber závisí tiež od stupňa vývoja, príznakov prietrže a celkového zdravotného stavu pacienta. Manuálna masáž zlepšuje krvný obeh, znižuje hypertonicitu, zmierňuje bolesť a znižuje riziko akútneho a chronického ochorenia.

Použitie pneumatických plechoviek

Masáž herniovanými medzistavcovými platničkami získala v poslednom čase popularitu. Je ukázané použitie vákuovej masáže prietrže chrbtice na obnovenie krvného obehu. Ak je lekár v tejto oblasti dostatočne špecializovaný, môže pohybovať bankami po chrbte, čo umožňuje dosiahnutie maximálneho účinku. Po operácii nie je možné vykonať vákuovú masáž vertebrálnou herniou. Vykonanie techniky ihneď po operácii môže spôsobiť komplikácie. Pomocou vákuovej masáže je možné dosiahnuť tieto ukazovatele:

 • znížiť svalový tonus;
 • normalizovať výživu okolitých tkanív;
 • zmierniť bolesť;
 • odstráňte jedy a toxické zložky z tela pacienta.

Počas procedúry použite masážny olej alebo špeciálny krém. Je nežiaduce premiestňovať plechovky po suchej pokožke, čo spôsobí pacientovi veľa nepohodlia a možno aj bolesti. Trvanie liečby vákuovou masážou je 10 procedúr, aby ste dosiahli maximálny účinok, musíte absolvovať celú liečbu. Technika postupu:

 • namažte pokožku pacienta tukovým krémom;
 • navlhčite vatový tampón v alkohole a vytlačte ho;
 • vezmite sklenenú nádobu, vložte tampón namočený v alkohole na 1-3 sekundy;
 • okamžite nainštalujte nádobu na kožu obete.

Po absorpcii kože sa plechovky môžu pohybovať. Dobrý príval krvi do prietrže medzistavcových platničiek vám umožňuje obnoviť výživu diskov, čím prispieva k zlepšeniu priebehu choroby..

Klasický spôsob vykonania postupu

Klasická masáž je najznámejšou liečbou. Táto metóda liečby sa vykonáva po operácii, pripravuje chrbticu a svalovú kostru na náročnejšie cvičenia. Ak je niektorý segment chrbtice poškodený, môžete vykonať masáž. Kýla chrbtice bude rýchlejšia, ak sa liečba vykonáva súčasne so špeciálnymi cvičeniami a pri použití liekov. Ako robiť masáže? Pri kýloch chrbtice má klasická manuálna terapia niekoľko cieľov:

 • úľava od bolesti;
 • zníženie stresu;
 • uzavrieť svaly;
 • obnoviť krvný obeh;
 • znížiť opuch.

Klasická masáž sa však vykonáva po operácii, ak nie sú kontraindikácie. Masáž herniou kontraindikácií chrbtice:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • patológie spojené s kožou;
 • prítomnosť rakoviny;
 • ak je žena na svojom mieste;
 • ARVI a iné choroby dýchacích ciest;
 • narušenie kardiovaskulárneho systému.

V žiadnom prípade by ste nemali používať silu, najmä ak pacient po operácii znovu nezískal silu. Masáž herniou krčnej chrbtice by mala vykonávať iba kvalifikovaná lekárka. Počas masážnych procedúr sa odporúča aplikovať otrasy, hladenie a vibrácie, ktoré zahŕňajú klasickú terapiu.

Ďalšou technikou tejto choroby

Thajská masáž kýly chrbtice sa používa pomerne zriedka, buď kvôli neznalosti mnohých ľudí o tomto type liečby, alebo kvôli nákladom na liečbu. Technika, ktorá k nám prišla z Thajska, ovplyvňuje spúšťacie zóny tela. Dôraz sa kladie na tlakové body. Tento postup sa vykonáva v odevoch bez použitia olejov, krémov a iných zariadení. Thajská masáž sa vo všetkých líši od klasickej masáže. Masér pôsobí na pacienta so všetkými časťami tela, masíruje chrbát lakťami, dlaňami, kolenami, prstami.

Je tiež užitočné vykonávať medovú masáž herniou chrbtice. Výrobok sa hladí po chrbte pacienta hladkými pohybmi, potom odborník položí ruky na chrbát obete a potom ich náhle trhá. Pri masáži medom sa môžu objaviť menšie bolesti. Procedúra sa vykonáva pred objavením bieleho povlaku na rukách maséra.

Odporúča sa hydromasáž. Liečba prietrže miechy pod vodou môže znížiť opuch, obnoviť výživu tkanív, znížiť zaťaženie medzistavcových platničiek, znížiť bolestivosť chrbta a zmierniť svalové napätie. Hydromasáž je ideálnym doplnkovým spôsobom liečby kýly chrbtice počas komplexného liečenia choroby, nemôže sa vykonávať samostatne, nebude účinná. Táto metóda obnovuje motorickú aktivitu, považuje sa za najlepší spôsob, ako správne a bezpečne natiahnuť chrbticu, aby sa odstránil tlak zo stlačeného nervu..

Všeobecné pravidlá pri použití tejto metódy liečby

Masážne kýly ľubovoľnej časti chrbtice sa môžu vykonávať po uplynutí akútneho obdobia. Na vykonanie správneho postupu by sa mali zohľadniť určité pravidlá:

 • Je zakázané masírovať chrbát s kýlou chrbtice sami, môžete ublížiť;
 • je kontraindikované používať akúkoľvek masážnu techniku ​​v období akútneho alebo chronického priebehu;
 • je potrebné používať mäkké pohyby, ktoré môžu uvoľniť svaly chrbta;
 • Je zakázané vyvíjať silný tlak na chrbticu;
 • nemôžete používať manuálne pohyby s vysokou intenzitou, napríklad trhanie, ostré zákruty, krútenie;
 • nie je možné masírovať oblasť lokalizácie prietrže, masáž sa vykonáva iba okolo tejto zóny;
 • zvýšená telesná teplota, hypertenzia 2. až 3. stupňa a prítomnosť infekčných alebo hnisavých patológií zakazujú liečbu týmto spôsobom.

Ak si pacient po zákroku sťažuje na zvýšenú bolesť a nepohodlie v oblasti výskytu prietrže, mali by ste okamžite prerušiť liečbu týmto spôsobom a prehodnotiť ďalšiu liečbu. Všetky manipulácie by sa mali vykonávať s veľkou starostlivosťou. Pri masáži používajte upokojujúce účinky olejov, takže účinnosť procedúry bude vyššia.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Masáž vertebrálnou kýlou - typy, rysy, kontraindikácie

Miechová kýla je časté ochorenie. Ľudia sa toho snažia rôznymi spôsobmi zbaviť. Preto často vyvstáva otázka: je možné masírovať prietrž chrbtice?


Je možné masírovať prietrž chrbtice

V tomto článku sa dozviete, aké druhy masáží existujú a ako je táto alebo tá technika užitočná..

Príčiny stavovej kýly

Vertebral kýla sa nevzťahuje na choroby súvisiace s vekom a je stále viac diagnostikovaná u mladých ľudí.

Hlavné príčiny vertebrálnej prietrže:

 • Nedostatočná výživa - na udržanie normálneho stavu medzistavcových platničiek je potrebná pravidelná fyzická aktivita. Ak svaly nedostanú záťaž, výživa diskov je narušená, čo vedie k zníženiu ich sily..
 • Deformácie chrbtice - skolióza, lordóza, kyphosis.
 • Poranenia chrbtice, ťažká fyzická námaha.

Vertebrálna hernia sa často vyvíja na pozadí osteochondrózy. Preto by pacienti s takouto diagnózou mali venovať osobitnú pozornosť svojmu zdraviu a myslieť na prevenciu kvality..

Okrem hlavných dôvodov rozvoja prietrže chrbtice existujú aj sekundárne:

 • Vek, výška, pohlavie - choroba sa častejšie diagnostikuje u žien.
 • Nedostatok pohybu, zlé držanie tela, nadváha.
 • Časté podchladenie, zlé návyky, podvýživa.

Ak sú potrebné alternatívne liečby

Ak masáž a manuálna terapia nepomáhajú a prietrž prináša viac a viac nepohodlia, možno stojí za zváženie chirurgická liečba. Toto je extrémne opatrenie, keď iné spôsoby liečby nepomáhajú..

V Rusku existuje iba niekoľko kliník, ktoré vykonávajú všetky operácie podľa lekárskych štandardov, pričom zohľadňujú inovatívne metódy, medzi ktoré patrí klinika SL, ich stránky sú https://spinelife.ru. Majú príklady práce s popisom a vybranými liečebnými metódami, ale najdôležitejšou vecou sú samotní chirurgovia. Nezabudnite študovať a vybrať skúsených lekárov a objektívne zhodnotiť riziká.

Príznaky a symptómy

Zoznam symptómov vertebrálnej hernie je pomerne rozsiahly a priamo závisí od miesta patológie.

Cervikálna kýla

Ak sa pri krku objaví hernia, hlavným príznakom choroby sú časté bolesti hlavy, závraty, poruchy spánku, skoky v krvnom tlaku. Pacienta je tiež často narušený tinnitus, pocity husacích koží a pocit brnenia v rukách. Ako ochorenie progreduje, môže sa objaviť predĺžená bolesť v krku a ramenách..

Pruh

S rozvojom prietrže v oblasti hrudníka sa prejavuje nepríjemný pocit znecitlivenia, bolesť dýchania, dýchavičnosť. Nepriaznivé pocity často idú do oblasti srdca a lopatiek, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku.

Bedrová hernia

Nie je ťažké rozpoznať prietrž v bedrovej oblasti narušením fyzickej aktivity. Pre pacienta je ťažké vykonávať aj malé sklony a elementárne pohyby. Ak sa opatrenia neprijmú včas, bolesť a brnenie sa šíria do dolných končatín..

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Je možné masírovať prietrž chrbtice

V prípade nepríjemných pocitov v chrbte sa pacienti často najprv obracajú na masážnych terapeutov. Kompetentný špecialista nikdy nezačne lekárske zákroky bez lekárskeho predpisu. V niektorých prípadoch zdanlivo neškodná manipulácia môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia.

Môžete získať presnú odpoveď na otázku, či je bezpečné masírovať prietrž chrbtice po návšteve špecialistu a podstúpiť kompletné vyšetrenie. Lekár vykoná presnú diagnózu, určí formu, štádium choroby a predpíše liečbu.

Masáž - procedúra založená na účinku na biologicky aktívne body tela. Špecialista pracuje tak jednoducho rukami, ako aj pomocou špeciálnych nástrojov (napríklad plechoviek s vákuovou masážou). Liečba sa vykonáva v kurzoch.

Účinnosť masáže vertebrálnou prietržou:

 • Obnovuje sa svalový tonus.
 • Svalové kŕče postupne prechádzajú, pacient sa vracia do aktívneho životného štýlu.
 • Krvný obeh sa zlepšuje. Bunky a tkanivá sa lepšie zásobujú živinami potrebnými pre normálne fungovanie..
 • Emocionálny stav je normalizovaný - pacienti s vertebrálnou kýlou, najmä s častými bolestivými stavmi, sú často v depresívnej nálade. Počas masáže sa uvoľňujú endorfíny, takže pacient cíti nárast pozitívnych a dobrých emócií.

Postupy techniky


Vákuová metóda je veľmi účinná na liečenie pacienta..
Masáž herniou krčnej chrbtice a inými oddeleniami je nevyhnutnou súčasťou liečby, ktorá pomáha ovplyvňovať priebeh choroby. Relácie znižujú svalový tonus, zastavujú bolesť, obnovujú výživu poškodeného disku, stimulujú imunitu v boji proti chorobe. Základné techniky:

 • klasický
 • môcť;
 • segmentový;
 • švédsky
 • liek proti bolesti;
 • med;
 • hydromasážne;
 • vákuová masáž.

kontraindikácie

Masáž je kontraindikovaná pri exacerbácii vertebrálnej prietrže. Najprv musíte dosiahnuť úľavu od syndrómu bolesti a potom pokračovať v liečebných procedúrach. Odporúča sa tiež upustiť od návštevy liečebných procedúr za nasledujúcich podmienok:

 • vysoká telesná teplota;
 • onkologické choroby;
 • vážne duševné poruchy;
 • tehotenstva;
 • skleróza ciev hlavy;
 • kŕčové žily, krvné zrazeniny;
 • dermatologické choroby a vredy na chrbte.

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Druhy masáží

Dnes sú v lekárňach a zdravotných strediskách pripravené ponúknuť niekoľko druhov masáží, ktoré sa líšia v technike vykonávania.

Počas akéhokoľvek typu masáže pri liečbe prietrže zaujme pacient pozíciu na bruchu. Pre lepší kontakt s pokožkou používa špecialista špeciálne krémy a oleje..

klasický

Všeobecná masáž je jedným z najpopulárnejších a cenovo najvýhodnejších postupov, ktoré sú predpísané pre stavovú kýlu. Klasická technika pomáha zbaviť sa bolesti a svalových kŕčov, obnovuje krvný obeh v postihnutej oblasti.

Základné techniky klasickej masáže:

 • „Trenie“ - masér vykonáva dlaňou krúživé pohyby, jemne tlačí na telo. Trenie zlepšuje prietok krvi v postihnutej prietrži chrbta.
 • „Hladenie“ - posuvné pohyby, používané hlavne na začiatku a na konci procedúry. Pomáha uvoľňovať a prehriať svaly.
 • „Hnetenie“ - rovnaké pohyby ako pri hladení, iba s väčšou intenzitou.
 • „Vibrácie“ - krátke trhané pohyby na zvýšenie svalového tonusu.
 • "Búchanie" - masér robí malé facky na tele pomocou pästi, lakťa alebo dlane.

Pre maximálnu účinnosť liečby sa klasická kýlová masáž predpisuje v kombinácii s fyzickou terapiou.

segmentové

Pri segmentovej masáži je expozícia iba na postihnutej oblasti. Špecialista používa bezpečnejšie jemné pohyby, takže pacient cíti minimálne nepohodlie. Segmentálna masáž sa vykonáva bez použitia špeciálnych krémov a gélov, majster je v kontakte s úplne suchou pokožkou. Techniky sú rovnaké ako pri klasickej masáži.

škvrna

Pri akupresúre sú ovplyvnené biologicky aktívne body chrbta. Špecialista používa tlakovú techniku, aby klient cítil bolesť, brnenie a nepríjemný pocit pálenia. Pocity sú takmer rovnaké ako pri akupunktúrnom postupe. Ale stojí to za to vytrvať, pretože po niekoľkých stretnutiach získate dobrý výsledok vo forme zníženia intenzity bolesti. Lisy sa striedajú s technikami klasickej masáže - vibrácie, trenie, hladenie. Ak sa počas procedúry cítite horšie, určite masážneho terapeuta upozornite.

vákuum

Jedna z najstarších a najúčinnejších masážnych metód, ktorá je známa pod názvom „konzervy“. Táto technika je v súčasnosti stále populárna pri liečbe chorôb chrbtice, ale aj prechladnutia, patológií vnútorných orgánov..

Na postup sa používajú špeciálne plechovky, ktoré absorbujú malé množstvo mäkkého tkaniva vo vnútri seba. Sklenené výrobky, ktoré sa používali pri vákuovej masáži pred niekoľkými desaťročiami, nie sú v modernej terapii veľmi populárne. Nahradili sa praktickejšie a bezpečnejšie silikónové plechovky.

Počas vákuovej masáže sa banky pravidelne pohybujú, čo vedie k zlepšeniu krvného obehu, toku lymfy a svalového tonusu. Na dosiahnutie najlepšieho účinku sa odporúča kombinovať procedúru s inými druhmi masáží..

Vákuová masáž je postup, ktorý pri nesprávnom vykonaní môže poškodiť pokožku. Preto neskúšajte svoje zdravie doma. Tento postup by sa mal vykonávať pod prísnym dohľadom odborníka. Kurz pozostáva z najmenej desiatich lekcií.

švédsky

Podľa typu účinku na pokožku sa švédska masáž podobá klasickej. Podobné pohyby - vibrácie, hladenie, hnetenie atď. Pri tejto technike sú však pohyby intenzívnejšie, čo umožňuje nielen normalizovať prietok krvi, ale aj obnoviť pružnosť svalového tkaniva..

Med

Najchutnejšou masážou v boji proti vertebrálnej hernii je med. Starodávna technika umožňuje nielen normalizovať stav pacienta, ale tiež zlepšuje fungovanie vnútorných orgánov, čistí a vyživuje pokožku..

Po prvé, špecialista zahreje pokožku hladkými pohybmi, potom zoberie malé množstvo medu a trením ho otrie na kožu. Aby prospešné prísady prenikli čo najhlbšie, sladký produkt zostáva na tele 10 až 15 minút. Potom špecialista prejde k druhej časti procedúr. Teraz sú pohyby bavlnené. Z boku to vyzerá, akoby masážny terapeut chcel rukami odstrániť lepivú hmotu z pokožky.

Aby sa výsledok vyriešil a zároveň sa zbavili zvyškov medu na chrbte, odporúča sa dodatočne vykonať hydromasáž. Ak je pacient alergický na med, je lepšie zdržať sa tohto postupu.

chladenie

Studená pomáha neutralizovať bolesť chrbta prietrž, takže ochladzovacia masáž sa stáva stále populárnejšou procedúrou. Malé plastové vrecko pojme niekoľko kociek ľadu. Ľahkými hladkými pohybmi masér vedie po povrchu chrbta. Po ukončení procedúr prechádza pulzujúca bolesť, opuchy a zápalové procesy.

Chladiaca masáž sa prakticky nepoužíva ako samostatný postup, ale slúži hlavne ako záverečná fáza pri klasických manipuláciách.

hydromasážne

Hydromasáž je nielen užitočná, ale aj veľmi príjemná procedúra, pri ktorej sa môžete nielen zbaviť bolesti vertebrálnej kýly, ale tiež vrátiť psycho-emocionálny stav späť do normálu. Náraz na svaly chrbta sa vykonáva pomocou smerovaného toku vody. To vedie k zlepšeniu krvného obehu, normalizácii motorickej aktivity kĺbov. Procedúry hojenia vody sú často kombinované s miernym rozšírením chrbtice. Pri urolitiáze je hydromasáž kontraindikovaná.

Ako na to?

Masáž bedrovou medzistavcovou kýlou sa vykonáva pomocou špeciálnych olejov, ktoré majú upokojujúci účinok a majú dobrý vplyv na proces regenerácie poškodených tkanív. Počet a intenzitu relácií určuje lekár. Masáž herniou medzistavcových platničiek sa často vykonáva spolu s fyzioterapiou, čo ovplyvňuje problémovú oblasť mnohými spôsobmi. Počas manipulácie sa dodržiavajú pravidlá:

 • jemné pohyby;
 • povinné použitie olejov;
 • nemôžete vykonávať manipulácie na mieste medzistavcovej prietrže;
 • masíruje sa oblasť okolo postihnutej oblasti;
 • končatiny sú ohnuté v závislosti od oblasti lézie.

Prevencia chorôb

Liečba vertebrálnej kýly je zdĺhavý a nákladný proces, takže je potrebné venovať všetku svoju silu prevencii kvality. Postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Dostatočne rozložte záťaž na chrbticu - ak budete mať neustále ťažkosti s jednou rukou, časom sa vaše postavenie zhorší..
 2. Cvičte pravidelne - posilnenie svalového korzetu si vyžaduje pravidelnú prácu. Nie je potrebné vykonávať zložité silové cvičenia. Dostatok pravidelných cvičebných cvičení doma a plávanie v bazéne alebo rybníku.
 3. Správna výživa - dávajte pozor, aby vaša strava pravidelne dostávala dostatočné množstvo vápnika, bielkovín a vitamínov. Ak budete jesť málo zdravých potravín alebo často chodíte na diétu, môžete si nahradiť nedostatok zdravých látok v tele pomocou špeciálnych komplexov. Pred použitím liekov vo farmácii sa poraďte s lekárom.
 4. Sledujte telesnú hmotnosť - nadmerná váha vytvára ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré sa časom zmení na vážne problémy pohybového aparátu..
 5. Vedie zdravý životný štýl - zlé návyky nepriaznivo ovplyvňujú stav tela ako celku, znižujú ochranné vlastnosti a zvyšujú náchylnosť na rôzne infekcie a patológie..

Ak spozorujete rýchlu únavu alebo bolesť chrbta, neliečte sa sami. Včasná diagnóza vám umožňuje odhaliť choroby v ranom štádiu, keď sa problém dá vyriešiť konzervatívne.

Je potrebné si uvedomiť, že masáž sa nemôže používať ako jediný spôsob boja proti prietrži chrbtice. Terapeutické postupy by sa mali vykonávať v spojení s inou konzervatívnou liečbou. Iba integrovaný zodpovedný prístup dosiahne rýchle výsledky.!

Na terapeutické aj profylaktické účely sa masáž vykonáva v kurzoch. Ak si po prvých zákrokoch všimnete zníženie intenzity bolesti a zlepšenie kvality života, neznamená to, že liečba môže byť zastavená. Príznaky sa nakoniec objavia v ešte závažnejšej forme, pretože príčina ochorenia nebola odstránená..

Všeobecný opis medovej masáže chrbta a jej výhod

Masáž, pri ktorej sa dodržiava technika vykonávania, je pre telo vždy prospešná, bez ohľadu na dôvody, pre ktoré sa vykonáva. Medová masáž zvyšuje účinok akýchkoľvek masážnych pohybov.

Vďaka veľkému počtu vitamínov minerálov je možné po aplikácii medu a prieniku jeho častíc do pokožky dosiahnuť niekoľko pozitívnych aspektov:

 • zvyšuje sa prietok krvi a lymfy, čo vám umožní omladiť telo a začať regeneračné procesy;
 • je možné dosiahnuť chudnutie extrakciou lipidového tkaniva, ktorá z látok je skutočne schopná iba medu;
 • vďaka špeciálnym látkam, ktoré sa dajú nájsť iba v mede, sa deštruktívny účinok osteochondrózy na kĺby pacienta spomaľuje;
 • inhaláciou éterických olejov z medu sa môžete zbaviť psychologických problémov, ako sú problémy so spánkom, depresia a zvýšená nervozita;
 • vďaka takým postupom je možné zlepšiť bronchopulmonálnu ventiláciu, ktorá niekoľkokrát znižuje pravdepodobnosť katarálnych chorôb.

Medová masáž sa musí kombinovať s inými liečebnými postupmi, pretože iba týmto spôsobom môžete dosiahnuť maximálne výsledky. Odporúča sa kombinovať tieto postupy s príjmom vitamínového komplexu, špeciálnymi prípravkami a množstvom fyzioterapeutických postupov.

Pozor! Masáž medom nepovažujte iba za kozmetický zákrok. Jedná sa o plnohodnotnú lekársku manipuláciu, ktorá pri správnom vykonaní vám umožní zlepšiť telo a dosiahnuť pozitívny vplyv na pohybový aparát. Toto je zvlášť dôležité pre pacientov trpiacich bolesťou chrbta a trpiacich chronickými patológiami chrbta a chrbtice..

Video: „Medová masáž: poškodenie alebo úžitok?“

Môžete použiť masér?

Na prietrž chrbtice môžu byť použité rôzne masérky a môžu byť dokonca prospešné. Nekontrolované použitie však bude nielen prospešné, ale spôsobí aj škodu. Neodporúča sa používať masérky s vibráciami, pretože vibrácie môžu byť nepriamou príčinou kýly. Masáže na lisovanie určitých oblastí sú tiež zakázané, pretože pri masáži bez kvalifikácie môžu poškodiť nervové tkanivo.

Viac či menej neškodné môžu byť považované za akupunktúrne masérky. Neprinášajú však podstatné výhody. Pred použitím akéhokoľvek takého zariadenia by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Môže predpísať najvhodnejší masér pre kýlu chrbtice a vysvetlí vlastnosti jeho správneho použitia..

Úlohy manuálnej terapie

Lekári sa domnievajú, že masáž by mala byť zaradená do zoznamu postupov pre komplexné ošetrenie stavcovej kýly. Zvážte úlohy, ktoré by hirudoterapia mala vykonávať:

 • Obnovenie krvného obehu a zásobovanie tkanivami mikroživín.
 • Eliminácia svalovej hypertonicity.
 • Analgetický účinok.
 • Stagnujúca tekutina sa vylučuje.
 • Metabolity sa lepšie vylučujú.
 • Zápalný proces je znížený.

Úspešnosť masáže v tejto oblasti je dôsledkom profesionality masážneho terapeuta. Špecialista nebude používať tvrdé metódy ovplyvňovania, krútenia, lisovania, trhania. Podobné techniky prispievajú k komplikáciám zvierania a ochrnutia..

Manuálne techniky používané bez exacerbácie dokážu zvládnuť bolesť, posilniť celkový stav. Na profylaktické účely sa používa niekoľko druhov masáží..

Viac informácií o typoch masáží

Klasický postup sa začína hladením pozdĺž chrbta pozdĺž chrbtice a kolmo na jeho os. Pohyby plynule zrýchľujú, svalové tkanivo sa zahrieva. Chrbtica chrbtice sa nemasíruje. Potom je koža trochu zovretá a stlačená, klepanie sa začína na chrbte končekmi prstov, z dolnej časti chrbta do krčnej oblasti sa vytvára mierna vibrácia..

Takéto pohyby stimulujú metabolizmus, zlepšujú krvný obeh a pomáhajú sťahovať svaly. Problémové oblasti na chrbte sú očistené od toxínov. Končí sa miernou relaxačnou masážou..

Pri masáži plechoviek sa chrbát pred procedúrou normálneho kĺzania plechov ošetrí špeciálnym olejom. Predtým sú všetky zariadenia spálené plameňom. Takéto plechovky môžu byť umiestnené do poškodenej oblasti a po celej dĺžke chrbtice.

výcvik

Kurzy sa môžu konať doma. Budete si musieť pripraviť koberec a voľný priestor, ktorý vám umožní roztiahnuť nohy a roztiahnuť ruky. Potreba vyrovnať sa s túžbou po dobu 20-30 minút. Je dôležité pochopiť, že cvičebné a masážne techniky majú liečivé účinky a sú navrhnuté tak, aby zvyšovali pružnosť každého stavca. Cvičebnú terapiu nemôžete začať, ak:

 • exacerbácia choroby spôsobujúca silnú bolesť;
 • atakujú sa chronické choroby iných orgánov.
 • krvácanie bolo otvorené;
 • srdcové problémy.

Švédske a segmentové reflexné masáže

Švédske masážne techniky sa líšia v tom, že masér robí sériu hladkých pohybov, ktoré zahrievajú svaly a pokožku, a až potom začne hnetieť svaly. Pri tejto technike je minimálne ovplyvnená chrbtica - masér pracuje so svalovým korzetom.


Segmentová reflexná masáž je druh klasiky, ale používa špecifické techniky na diagnostiku stavu konkrétnej oblasti a jej dopadu na normalizáciu stavu. Použité techniky:

 • bodový dopad;
 • shiatsu techniky;
 • periostálna expozícia;
 • účinky spojivového tkaniva.

Široká škála techník poskytuje väčší vplyv na telo ako klasická masáž. Pri masáži používajte med, ľad, múmiu, masážny olej - všetky tieto techniky majú svoje výhody, ale mali by ich vykonávať iba špecialisti.

Medová masáž je založená na „lepení“ rúk, ktoré pomáha čistiť póry a odstraňuje toxíny z tkanív. Prostredníctvom otvorených pórov voľne prenikajú stopové prvky a bioaktívne látky z bunkového medu, dosahujú hlboké vrstvy tkanív a saturujú ich prvkami potrebnými pre výživu..

Pri medovej masáži sa znižuje závažnosť príznakov osteochondrózy, normalizuje sa prísun krvi do patologickej oblasti a lymfatická drenáž, čo prispieva k liečbe zápalu. Jedinou kontraindikáciou tohto typu masáže je alergia na včelárske výrobky..

Vystavenie krku môže mať vážne následky. Existujú kontraindikácie, pri ktorých je masáž zakázaná.

Video lekcie

Technika vykonávania klasickej masáže s prietržom medzistavcovej platničky od masážneho terapeuta-rehabilitológa Sveta Andreyho, ktorý hovorí o účinku terapeutickej masáže a ukazuje základné techniky.

Toto video je o medovej masáži chrbta, v ktorej autor hovorí o účinku procedúry, technike jej implementácie, prípravných a záverečných procedúrach, ktoré zvyšujú účinok masáže.

Pri kýle medzistavcového disku bedrovej časti lekári dôrazne odporúčajú použitie masáže. Hlavnými podmienkami pre jeho efektívnosť je implementácia kompetentným špecialistom po dôkladnom preskúmaní a po období exacerbácie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Štatistiky ukazujú, že viac ako 80% ľudí na svete všetkých kategórií populácie je postihnutých chorobami miechy. Medzi nimi je osteochondróza na vedúcich pozíciách.Gymnastika pri osteochondróze môže významne zmierniť stav pacienta, spomaľuje patologické procesy v chrbtici a používa sa ako súčasť komplexnej liečby..
Prečítajte si ďalšie články:
Lekári našej kliniky
Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologistZástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.
Osteochondróza je už dávno chorobou starších ľudí. Čoraz častejšie to lekári diagnostikujú u mladých ľudí. Vo väčšine prípadov sa príčinou choroby stáva sedavý spôsob života a neustála práca na počítači, ktorá je škodlivá pre krk, chrbticu a dolnú časť chrbta.