loader

Hlavná

Liečba

Masáž krčnej goliera pri osteochondróze vás chráni pred bolesťou a únavou

Autor: Aleksey Shevchenko 14.10.2017 23:49 Kategória: Zdravý životný štýl

Dobrý deň pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému „masáž krčnej goliera pri osteochondróze“ v blogu Aleksey Shevchenko „Zdravý životný štýl“. Existuje mnoho rôznych masážnych techník, ktoré pomáhajú účinne zvládnuť také vážne ochorenie, ako je osteochondróza chrbtice, a tentokrát niektoré z nich zvážime..

Musíte začať s biotopom

Osteochondróza je veľmi zákerný a mocný nepriateľ, takže ho môžete mať pod kontrolou iba vtedy, ak prijmete komplexné opatrenia, ktoré zahŕňajú nielen masáž, ale aj

 • diéta
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • liečba drogami.

Mimoriadne dôležitá je aj správna organizácia životných a pracovných podmienok. V skutočnosti musí začať s ňou. Pracovisko pri stole by malo byť ideálne vhodné pre rast, stolička alebo stolička by mala poskytovať správnu oporu chrbta. Ak to neurobíte, každú minútu strávenú pri nepohodlnom stole jednoducho zničí chrbtica.

Masáž krku pre osteochondrózu krčnej chrbtice: typy, ako správne vykonávať

Pri osteochondróze krčnej chrbtice je masáž jednou z hlavných metód liečby. Pri vykonávaní všeobecných liečebných postupov sa posilňuje svalový korzet, zlepšuje sa krvný obeh. Klasické, akupresúrne a vákuové masážne sedenia sa odporúčajú najmä pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, skokmi v krvnom tlaku.

Je možné masírovať pomocou krčnej osteochondrózy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Doteraz neboli syntetizované žiadne lieky, ktorých podávanie by pomohlo obnoviť krčné stavce a medzistavcové platničky postihnuté osteochondrózou. Liečba je preto zameraná na zastavenie deštruktívneho degeneratívneho procesu a na zlepšenie pohody pacienta. To sa dá dosiahnuť normalizáciou prísunu živín do stavcových stavieb. Hlavné pohyby vykonávané počas masáže sa s touto úlohou efektívne vyrovnávajú:

Po masáži zmizne bolesť v krku a stuhnutosť pohybov. K tomu dochádza predovšetkým kvôli štiepeniu proteínovo-vláknitých uzlov - tesnení pod kožou. Dôvodom ich vzniku je účinok kyseliny mliečnej produkovanej pri svalových spazmoch, ktoré sú veľmi charakteristické pre cervikálnu osteochondrózu..

Účinnosť postupu

V počiatočnej fáze rozvoja krčnej osteochondrózy vám kombinácia masážnych a fyzioterapeutických cvičení umožňuje obísť sa bez liekov. Takýto výrazný terapeutický účinok je spôsobený mnohostranným dopadom postupov:

 • zníženie závažnosti bolesti;
 • relaxácia kostrových svalov krku a ramenného pletenca;
 • odstránenie tuhosti krčnej chrbtice;
 • zrýchlené vylučovanie produktov rozkladu tkanív a škodlivých minerálnych solí.

Vďaka mechanickému účinku na svaly krku sa zlepšuje cirkulácia krvi v krčnej oblasti, dopĺňajú sa zásoby živín, čo vedie k zrýchlenému regenerácii tkanív. Svalové kŕče sú eliminované, čo často spôsobuje stlačenie krvi stavcovej tepny zásobujúcej mozog a porušovanie koreňov miechy.

Indikácie pre

Masáž je indikovaná u pacientov s cervikálnou osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Liečebné postupy sa začínajú okamžite po odstránení akútnej bolesti v krku a chrbte hlavy a zmiernení zápalu, ktorý vznikol v dôsledku poškodenia mäkkých tkanív rastom kostí (osteofyty). Hlavné indikácie pre vykonanie masáže:

Obzvlášť sa odporúčajú liečebné postupy pri osteochondróze komplikované mozgovo-cievnou príhodou v dôsledku kompresie stavcovej artérie. Klinicky sa tento stav prejavuje závratmi, zníženou zrakovou a sluchovou ostrosťou, dýchavičnosťou, hučaním v ušiach, dvojitým zrakom.

Druhy masáží

Pri liečení osteochondrózy krčka maternice sú potrebné rôzne druhy masáže vykonávané ručne alebo pomocou špeciálneho vybavenia. Pri výbere konkrétnej techniky vertebroológ alebo neurológ zohľadňuje štádium priebehu a formu choroby, počet komplikácií, ktoré sa vyvinuli, stupeň poškodenia diskov a stavcov, závažnosť príznakov.

Klasická masáž

Toto je najbežnejší typ liečebných postupov zameraných na zmiernenie bolesti a odstránenie tuhosti. Klasická masáž sa odporúča pacientom na posilnenie svalov krku a ramenného pletenca kvôli priamemu pôsobeniu na kostrové svaly. Takýto terapeutický účinok sa dosiahne miesením, hladením, trepaním, trepaním, trením.

Počas relácie masér spracúva golierovú zónu a venuje osobitnú pozornosť zadnej časti krku. Mechanicky pôsobí na vláknité uzly tvorené vo svaloch, čo vedie k zmenšeniu ich veľkosti.

škvrna

Počas procedúry masér koná končekmi prstov v určitých biologicky aktívnych miestach. Sú umiestnené nielen v krku, ale aj na pleciach, predlaktiach, rukách. Po prvé, masážny terapeut spracuje 3 body a potom postupne zvyšuje ich počet na 10. Ak je priebeh osteochondrózy komplikovaný svalovými kŕčmi, potom rukami prejavuje odmeraný odpor..

Terapeutický účinok tejto masážnej techniky je spôsobený zvýšenou tvorbou látok v tele s liečivami proti bolesti a protizápalovými vlastnosťami. Zvyšuje sa tiež produkcia endorfínov, ktoré zlepšujú psycho-emocionálny stav človeka..

Segmentovaný reflex

Na ľudskom tele sú zóny, ktoré majú spoločnú inerváciu (zásobovanie orgánov a tkanív nervmi) pomocou diskov, stavcov a svalov. Účinok na ne preto pozitívne ovplyvňuje stav krčných stavcov. Liečbou chrbta, rúk a stehien, krvného obehu v mieche a mozgu sa zlepšujú všetky neurologické prejavy osteochondrózy, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie koreňov miechy.

vákuum

Pri vykonávaní vákuovej masáže sa používajú plastové, sklenené a niekedy bambusové plechovky. Po odstránení vzduchu sa dajú ľahko namontovať na hornú časť chrbta. V dôsledku vákua, ktoré sa vytvára v lekárskych bankách, sa krv šíri na disky, stavce, svalovo-svalový aparát. Zásoby živín sú doplňované, poškodené procesy opravy tkanív sa urýchľujú.

Na zvýšenie terapeutického účinku masér plynule posúva plechovky, vykonáva tlak, hnetie, trie, vibrácie.

Vlastná masáž

Vertebroológovia odporúčajú použitie vlastnej masáže na zníženie závažnosti všetkých príznakov osteochondrózy a na zabránenie jej opätovného výskytu. Medzi odstredivými procesmi je potrebné spracovať malé oblasti. Toto sú časti stavcov, ktoré sa ľahko cítia na zadnej strane krku..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Najprv sa vykonajú ľahké ťahy, hnetenie a potom intenzívne trenie, potľapkanie. Liečia sa tiež svaly umiestnené na stavcoch a bočných plochách krku..

Postačuje samo-masáž 15 minút denne na odstránenie závratov a skokov v krvnom tlaku.

Masáž valčekmi

Hladký drevený valček je najbežnejšie používaný nástroj na samomasáž. Jemne ovplyvňuje oblasti medzi spinálnymi procesmi stavcov, ako aj lokalizované za ušnicami. Valivý kolík sa valí cez pokožku, vykonáva sa ľahké poklepávanie a trenie. Na zvýšenie terapeutického účinku liečia dolnú časť chrbta (s výnimkou obličiek), hornú časť chrbta.

technické vybavenie

Takáto masáž sa vykonáva pomocou nástrojov. Často používané pneumatické zariadenie pripojené k vzduchovému kompresoru. Vytvára zvýšený a znížený tlak v dýzach, podobne ako v lekárskych bankách. V dôsledku rozdielu tlaku v krčných stavcoch sa regeneračné procesy zrýchľujú, svalový tonus sa normalizuje. Pri liečbe osteochondrózy sa používajú aj hydromasážne a vibračné masáže..

Med

Pozitívne účinky medu sa líšia v počiatočnej a konečnej fáze krčnej masáže. Spočiatku sa používa na uľahčenie posúvania rúk, ľahšie hladenie a trenie. Med postupne zhusťuje a masážny terapeut začína energetické pľuzgiere. Jeho ruky sa ťažko roztrhávajú z pokožky, takže vibrácie ovplyvňujú najhlbšie tkanivá.

Periosteal (periosteal)

Perioste (periosteum) je film spojivového tkaniva obklopujúci kosť zvonka. Je vybavený krvnými cievami a nervami, zúčastňuje sa na výžive kostného tkaniva. Jedná sa o komplexnú multifunkčnú štruktúru, a preto masáž vykonáva iba odborník s lekárskym vzdelaním, najlepšie manuálny terapeut. Postup je dosť bolestivý, ale veľmi efektívny. Tým, že masér pôsobí na periosteum rukami, eliminuje vaskulárnu kompresiu, stimuluje zvýšenie mikrocirkulácie, zvýšený príjem živín na diskoch a stavcoch..

Spojivové tkanivo

Táto masážna technika sa používa nielen v štádiu remisie, ale aj v akútnom období na odstránenie silnej bolesti. Masér pôsobí na reflexogénne zóny a napína pokožku. Vyskytuje sa podráždenie receptorov umiestnených v podkožnom tkanive, bolestivé impulzy vstupujú do centrálneho nervového systému. Reakciou tela je zvýšená tvorba endorfínov a bioaktívnych látok s analgetickým účinkom.

thai

Jedná sa o špeciálnu oblasť masáže, ktorá zdôrazňuje bodový efekt. Vykonáva sa pomocou palcov, povrchu dlaní a jeho základne, vonkajšej časti zápästia, lakťov, predlaktia, kolien a nôh, ako aj bambusových paličiek. Masér počas relácie je zameraný najmä na stav pacienta. Za týmto účelom dokonca upravuje svoje vlastné dýchanie, aby cítil zmeny v pohode pacienta. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, masážny terapeut znižuje intenzitu expozície alebo začína spracovávať ďalšie časti tela.

Lymfatická drenáž

Lymfatická drenážna masáž je povrchová, stredná, hlboká. Druhá možnosť sa zvyčajne používa na zápal mäkkých tkanív vyvolaný traumou mäkkých tkanív s rastom kostí. Najprv sa zastaví s drogami a potom sa pomocou lymfatickej drenážnej masáže odstráni opuch. Počas zákroku sa z krčnej chrbtice tiež rýchlo odstránia produkty rozkladu tkanív a škodlivé minerálne soli. Pacient zaznamenáva zvýšenie rozsahu pohybu, odstránenie kŕče a kliknutia pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.

Shiatsu masáž

Masáž Shiatsu vyžaduje špeciálne lekárske znalosti, ktoré získanie trvá niekoľko rokov. Jeho princíp je založený na prítomnosti 14 špeciálnych energetických kanálov v ľudskom tele. S osteochondrózou sa v určitých bodoch ničia. V nich energia stagnuje alebo oslabuje, čo človek pociťuje v bolestiach chrbta krku, opuchoch, stuhnutosti pohybov. Úlohou masážneho terapeuta je obnoviť integritu energetických kanálov a tým uzdraviť osteochondrózu.

Základné pravidlá vykonávania

Terapeutická účinnosť každej masáže závisí od jej správneho správania. Posledné jedlo by malo byť najmenej 2 hodiny pred zákrokom. Počas liečby je nežiaduce fajčiť alebo piť alkohol.

Pravidlá pre vykonávanie masáže krčnej osteochondrózycharakteristika
smerVšetky masážne techniky sa vykonávajú pozdĺž lymfatických ciest, nie sú však priamo ovplyvnené.
Nedostatok bolestiPočas relácie by pacient nemal mať silné nepohodlie
Jasný rytmus a tempoAby sa zvýšila vzrušivosť nervového systému, témy by mali byť rýchle, nižšie - pomalé
Striedavé trikyPrestávka medzi recepciami nie je prípustná, napríklad ihneď po hladení by mal masážny terapeut začať hnetenie

kontraindikácie

Až na zriedkavé výnimky sa masáž krčnej osteochondrózy vykonáva iba po úľave od akútnej bolesti a zápalu mäkkých tkanív. Začína sa po eliminácii kompresie osteofytmi alebo vytlačenými diskami chrbtice a koreňov miechy..

absolútny

Masážne procedúry nie sú predpísané pre pacientov s malígnymi nádormi, aneuryzmami, aterosklerózou, hematopoézou, duševnými patológiami, tuberkulózou a HIV. Tromboembolizmus, gangréna, angiitída, osteomyelitída sú tiež absolútnymi kontraindikáciami.

dočasný

Masáž sa nevykonáva na krvácanie, akútny zápalový proces, vysokú telesnú teplotu, relapsy alergií, dyspeptické poruchy, lymfadenitídu. Relatívne kontraindikácie sú akútne zlyhanie obličiek alebo kardiovaskulárneho systému.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Masáž krčnej goliere: účinok, indikácie a kontraindikácie

Obsah článku:

Krčný golier obsahuje hornú chrbticu, svaly krku a plecia. Táto oblasť je neustále vystavená statickému zaťaženiu. Neaktívny životný štýl prispieva k tomu, že spôsobuje opuchy a zvieranie, stagnáciu, ktorá spôsobuje zlyhanie obehu v mozgu a spôsobuje nedostatok kyslíka..

Výsledkom je, že takéto negatívne faktory v tejto oblasti vedú nielen k svalu, ale aj k bolestiam hlavy, ako aj k ďalším nepríjemným javom:

 • závrat,
 • nevoľnosť,
 • zlá koordinácia,
 • nevoľnosť,
 • letí pred vašimi očami,
 • zhoršené videnie a reč,
 • zvýšená únava a znížená nálada.

Zvyčajná masáž v tejto oblasti môže odstrániť nepríjemné pocity spojené s napätím v oblasti krčka-obojok. A niekedy, ako sa zbaviť nepohodlia, stačí vykonať vlastnú masáž.

Bolesť v oblasti krčka-obojok môže byť spojená s patologickými procesmi, napríklad s rôznymi chorobami chrbtice alebo krvnými cievami..

Pred vykonaním masáže by ste sa mali poradiť s lekárom, možno vám predpíše terapeutickú možnosť masáže.

Účinok masáže krčnej golierovej zóny

Masáž krčnej goliera ako celku má liečivý účinok na telo, zvyšuje vitalitu a má mnoho ďalších pozitívnych účinkov.

Masáž normalizuje krvný obeh, zlepšuje metabolické procesy, odstraňuje preťaženie.

S ním môžete rýchlo odstrániť nahromadenú únavu a napätie vo svaloch ramenného pletenca, krku, zvýšiť ich pružnosť a normalizovať tón. Tento masážny účinok je zaznamenaný ako zvýšenie pracovnej kapacity, návrat úplného spánku, je tiež vynikajúcou prevenciou mnohých ochorení pohybového aparátu..

Napriek nekomplikovanej technike vykonávania masáže krčnej goliere však pozitívny účinok expozície priamo závisí od presnosti a profesionality masážneho terapeuta. Preto by ste pri samomasáži mali byť veľmi opatrní a pri najmenšom nepohodlí by sa malo samoštúdium tejto oblasti zastaviť a poradiť sa s lekárom..

Liečebná masáž je predpísaná nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Vďaka masáži sa zvýši pozornosť a pamäť dieťaťa, svaly sa uvoľnia a z rastúceho tela sa odstráni nadmerná záťaž.

K účinkom masáže krčnej goliera je možné priradiť aj tieto faktory:

 • svalová stimulácia v krčnej golieri;
 • nastavenie polohy;
 • normalizácia dýchania a mikrocirkulácie krvi;
 • odstránenie preťaženia v tejto oblasti tela;
 • odstránenie bolesti z kyseliny mliečnej po športovom tréningu;
 • celkový relaxačný účinok;
 • zlepšenie práce vnútorných orgánov.

Všeobecne je po masáži zaznamenané zvýšenie celkovej pracovnej kapacity osoby, pretože reflexogénne body sa nachádzajú v oblasti krčka-golier.

Podobne sa zlepšuje videnie, pretože v cervikálnej oblasti sú nervové zakončenie spojené s orgánmi videnia.

Podľa indícií sa masáž krčnej goliera môže vykonávať pomocou mechanických a elektromechanických zariadení

Okrem toho je pre ženy dôležitá kozmetická výhoda postupu. V dôsledku bodového účinku na pokožku sa zvyšuje jej elasticita, zmenšuje sa hrúbka tukovej vrstvy. Najčastejšie sa masáž vykonáva manuálne, je povolené vykonávať doma. Na to potrebujete iba rovný mäkký povrch, pohovku alebo posteľ.

Indikácie pre masáž krčnej goliera

Masáž je indikovaná pri nasledujúcich chorobách a stavoch tela:

 • únava, stres po pracovnom dni, stres, nespavosť;
 • kŕč a napätie svalov krku a chrbta (lichobežníkový sval, deltový sval);
 • dlhodobé statické zaťaženie krčnej chrbtice, fyzická aktivita v oblasti ramien, krku;
 • bolesti hlavy, závraty;
 • profylaxia neuralgických chorôb hypo- alebo hyperstenickým typom;
 • plexitída a neuritída - zápalové patológie nervov;
 • mierne zvýšenie krvného tlaku;
 • choroby krčnej chrbtice - osteochondróza, chondróza, artróza, skolióza a iné;
 • rehabilitácia po zraneniach, modrinách a zlomeninách, mozgových príhodách a infarkte (podľa predpisu lekára);
 • porušenie postavenia, deformácia chrbtice;
 • choroby gastrointestinálneho traktu (gastritída, kolitída);
 • niektoré choroby dýchacieho systému (emfyzém, bronchiálna astma).

Samostatne treba poznamenať, že denná samomasáž v oblasti krčka-goliera je veľmi užitočná pre tých, ktorí trpia veľkým namáhaním očí. Masáž sa môže uskutočňovať s kurzom na terapeutické aj profylaktické účely..

Všeobecne platí, že masáž krčnej goliera je ukázaná všetkým ľuďom, pretože táto oblasť je vystavená každodennému stresu..

Kontraindikácie pre masáž krku a krku

Aj napriek veľkým výhodám masáže sú podmienky kontraindikované. Preto je pred takýmto postupom nevyhnutná lekárska konzultácia.

Kontraindikácie pri masáži krčka-obojok:

 • nádory, ťažké zápalové procesy alebo rany v krku - zlomeniny, slzy, modriny;
 • infekčné choroby v akútnom štádiu, vysoká horúčka;
 • vysoký krvný tlak;
 • dekompenzovaná ateroskleróza;
 • respiračné a srdcové zlyhanie;
 • dekompenzácia pečene, funkcia obličiek;
 • nestabilita v krčnej časti chrbtice;
 • nezhojené zlomeniny alebo nezhojené poranenia krku;
 • prítomnosť prietrže medzistavcových platničiek v tomto segmente;
 • trombóza a krvná patológia so zhoršenou hemostatickou funkciou (hemofília);
 • osteomyelitída, kostná tuberkulóza;
 • kožné ochorenia v tejto oblasti, chronické dermatózy.

Masáž krčnej goliera tehotnej ženy sa môže vykonať iba na základe svedectva lekára. Pred masážou by ste mali varovať pred tehotenstvom..

Ako sa vykonáva masáž krčka goliera?

Existuje celý rad techník masáže krčnej goliera. Rozdiely závisia od odborníka, ktorý ju vykonáva, ako aj od účelu postupu. Niekedy sa kombinuje s plechovkou a vykonáva sa s dodatočným vákuovým efektom. Klasická masáž v tejto zóne zachytáva niekoľko svalov: lichobežník, deltový sval, stavovce, ako aj oblasť ramien, ramenný kĺb a krčný a kraniálny kĺb..

Pred masážou je pacient správne umiestnený.

Pacienta si môžete položiť na pohovku alebo sedieť na stoličke, ale v sede pri hlave musíte nájsť oporu - čelo by malo spočívať na vankúši na stole alebo v zložených dlaniach..

Masážna technika krok za krokom

Algoritmus krok za krokom pre ručnú masáž zóny krčka-goliera spočíva v striedaní niekoľkých techník v určitom poradí: hladenie, trenie, miesenie, trenie znova, vibrácie a nakoniec hladenie znova.

 1. Začiatok a ukončenie celej procedúry - hladenie - sa vykonáva dvoma dlaňami v smere zhora nadol po krk. Ruky sú držané tak, aby palce boli umiestnené na krčných stavcoch.
 2. Cieľom takejto techniky, ako je trenie, je zahriatie svalov a kĺbov, zlepšenie metabolizmu a prísun krvi v zóne krčka-obojok. Trenie sa takmer vždy robí dvoma rukami a niekedy končekmi prstov.
 3. Hlavnou a najúčinnejšou masážnou technikou je hnetenie. Vykonáva sa s jednou alebo dvoma dlaňami. Intenzita expozície by sa mala postupne zvyšovať, aby sa zabránilo nepríjemným pocitom a bolesti. Hnetenie trvá asi 60% času relácie.
 4. Pri vibráciách sú pohyby rytmické, prerušované alebo konštantné, vykonávané päsťami alebo dlaňou, bolesti tiež nie sú povolené..
Okrem posledného vystavenia vibráciám môžete urobiť aj všetky ostatné triky.

Celý postup pri dobrej masáži trvá spravidla asi 20 minút. Niektoré časti zóny krčka-goliera môžu byť o niečo citlivejšie, takže pacient musí vždy informovať kapitána o svojich pocitoch a pohode, aby mohol správne a na správnom mieste zvýšiť intenzitu a zaťaženie počas relácie..

Po ukončení masáže nevykonávajte náhle pohyby niekoľko minút, musíte ležať pokojne a uvoľnene a vyhnúť sa ochladeniu vyčerpanej oblasti krčka goliera.

Štyri druhy masáže pre cervikálnu osteochondrózu, jej účinnosť, samomasáž

V tomto článku sa dozviete o výhodách masáže pre osteochondrózu krčnej chrbtice a o tom, kto ju potrebuje, aké výsledky pomôžu dosiahnuť. Kedy je to možné a kedy nie, koľko relácií je potrebných. Jednoduchý spôsob samomasáže obojku.

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“.

Masáž je jednou z najobľúbenejších liečebných postupov pri cervikálnej osteochondróze, ktorá často zmierňuje alebo eliminuje jej príznaky..

Správne vykonaná terapeutická masáž má nasledujúce výsledky:

 • Zlepšený prietok krvi a prísun krvi - zvýšené dodávanie základných živín do svalov, mozgu a iných tkanív.
 • Zníženie napätia svalov - pomáha zvyšovať flexibilitu, znižuje bolesť krku a zlepšuje pohyblivosť.
 • Zvýšená hladina endorfínov v mozgu - zlepšuje náladu, zmierňuje depresiu a úzkosť, pomáha znižovať bolesť a zotavuje sa.

Mnoho lekárov verí, že táto metóda môže spomaliť progresiu osteochondrózy zvýšením prietoku krvi v medzistavcových platničkách a stavcoch..

Pretože osteochondróza je prirodzený proces starnutia medzistavcových platničiek, nie je možné ju liečiť pomocou masážnych procedúr alebo pomocou akýchkoľvek iných metód..

Masáž krčnej osteochondrózy sa vykonáva pomocou masážnych terapeutov, rehabilitačných terapeutov a fyzioterapeutov.

Deje sa tak v lekárskom zariadení, ako aj doma. Existujú tiež typy samomasáže, pomocou ktorých môže pacient sám zlepšiť svoj stav.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Štyri typy masáží pre osteochondrózu krku

Existuje veľké množstvo masážnych techník, pri osteochondróze krčnej chrbtice sú však tieto štyri lepšie pomôcky:

 1. Klasika - technika priameho ovplyvňovania krčných štruktúr pomocou 4 základných techník: hladenie, odieranie, miesenie a vibrácie.
 2. Švédsky - druh klasickej masáže, ktorá sa líši pôsobením na hlbšie tkanivá trením, pohybom, hnetením a hladením.
 3. Segmentovaný reflex - zameraný na odstránenie príčin chronickej bolesti krku ovplyvňovaním zón, ktoré majú reflexné spojenie s rôznymi časťami autonómneho nervového systému.
 4. Akupresúra - jeden z typov segmentovej reflexnej masáže, pri ktorej dochádza k pôsobeniu na biologicky aktívne body pomocou prstov prstov..

Profesionálny masážny terapeut s cieľom zvýšiť liečivú schopnosť masážneho postupu najčastejšie kombinuje rôzne techniky, pričom svoje užitočné vlastnosti využíva na maximum.

Indikácie a kontraindikácie

Terapeutická masáž na osteochondrózu krčnej chrbtice sa vykonáva za prítomnosti určitých príznakov av niektorých prípadoch je kontraindikovaná.

Prítomnosť systémového infekčného ochorenia vrátane chrípky alebo nachladnutia

Prítomnosť bolesti v krku siahajúca až k horným končatinám

Choroby vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť

Senzorické poškodenie, znecitlivenie v rukách

Ťažká arteriálna hypertenzia

Svalová slabosť v horných končatinách

Horúčka

Bolesť hlavy spojená s narušením dodávky krvi do mozgu stavcových tepien

Nevoľnosť, vracanie alebo hnačka

Masáž krku sa nedá vykonať ani v nasledujúcich situáciách:

 • exacerbácia zápalových chorôb, ako je reumatoidná artritída;
 • nedávna operácia krku;
 • nedávne popáleniny, infekcie alebo podráždenie kože;
 • hlboká žilová trombóza, tyreotoxikóza (hypertyreóza);
 • otvorené rany, zhubné nádory krku.

Možné komplikácie

Hĺbková masáž krku, ktorú vykonáva nekvalifikovaná osoba, môže byť nebezpečná. Krk je komplexná oblasť, v ktorej sa nachádza veľa citlivých a dôležitých štruktúr, vrátane veľkých ciev a nervov. Vyškolený masážny terapeut vie, kde sa nachádzajú všetky najdôležitejšie štruktúry, a vyhýba sa tlaku v tejto oblasti..

Možné nepriaznivé účinky nesprávneho postupu:

 • poškodenie štruktúr v mieche vrátane stavcov, diskov a miechy;
 • zhoršenie príznakov medzistavcovej prietrže;
 • poškodenie krvných ciev - môže spôsobiť rozvoj hemoragickej alebo ischemickej mozgovej príhody;
 • nervové poranenie vedúce k bolesti krku, závratom, slabosti a znecitliveniu rúk;
 • poškodenie svalov a iných mäkkých tkanív krku.

Pokyny na prípravu masáží

Pred zákrokom sa opýtajte lekára, koľko relácií potrebujete a naplánujte si správne rozvrhnutie. Jedna relácia trvá 20–40 minút. Odporúča sa zúčastniť sa 10 až 15 relácií. Masáž krčnej goliere sa zvyčajne vykonáva každý druhý deň, menej často po 2 až 3 dňoch. Môže sa zostaviť individuálny rozvrh s prihliadnutím na identifikovanú patológiu..

Pri chronických ochoreniach sa odporúča vykonať postup najmenej dvakrát ročne..

Ako sa pripraviť:

 1. Tesne pred začiatkom relácie sa osprchujte.
 2. Nepoužívajte žiadne parfumy ani iné štipľavé výrobky..
 3. Ak navštevujete telocvičňu - cvičte pred masážou a nie po nej.
 4. Nejedzte najmenej 2 hodiny pred sedením.
 5. Ak ste chorí, nezúčastnite sa.
 6. V deň zákroku vypite dostatočné množstvo tekutiny (asi 1,5–2,5 litra denne).

Počas celého masážneho kurzu nemôžete piť alkohol. Je vhodné dostaviť sa na procedúru 5-10 minút pred začiatkom.

Povedzte svojmu masážnemu terapeutovi o akýchkoľvek operáciách, zraneniach alebo chorobách krku. Pomôže mu to pri rozhodovaní - je možné masírovať s cervikálnou osteochondrózou bez toho, aby vás riskovali.

Počas relácie sa nebojte informovať terapeuta o akomkoľvek nepohodlí.

Ak chcete zvýšiť účinnosť postupu, zhlboka dýchajte a odmerajte.

Po dokončení nezabudnite piť vodu.

Technika masáže

Masážnu terapiu môžu vykonávať iba kvalifikovaní masážni terapeuti, aby sa vylúčilo riziko poškodenia dôležitých štruktúr krku.

V závislosti od podmienok a stavu pacienta sa masáž krku vykonáva v sede alebo v ľahu - na stoličke, masážnom stole alebo posteli. Je dôležité zabezpečiť voľný prístup k celej zadnej časti pacienta.

1. Hladenie

Masér pohladí krčnú oblasť a posúva jeho prsty po povrchu kože bez toho, aby sa pohyboval. Pohyby rúk smerujú zhora nadol. Najprv zdvihne chrbát a bok, potom ide do prednej časti krku.

 • pozitívny vplyv na pokožku, krvný obeh, odtok lymfy;
 • zlepšujú sa funkčné schopnosti tkanív krku;
 • bolesť je znížená.

2. Trením

Potom masér vykoná trenie. Lisuje povrch pokožky, vytvára záhyby a posúva ju rôznymi smermi, rozpína ​​a napína podkladové tkanivo. Najprv si utrite chrbát a boku krku, potom prednú časť.

 • znižuje svalový tonus, zvyšuje ich elasticitu;
 • zlepšuje prietok krvi a metabolické procesy v tkanivách.

3. Hnetenie

Ďalším krokom je miesenie. Toto je najzložitejšia technika podľa techniky, pri ktorej masážny terapeut priamo ovplyvňuje svaly a striedavo ich ohýba..

Medzi výsledky miesenia patria:

 1. Normalizácia neuromuskulárneho systému.
 2. Zlepšenie odtoku lymfy a krvného obehu.
 3. Obnovenie funkčných schopností svalov, zlepšenie ich pružnosti a kontraktility.

4. Vibrácie

Poslednou metódou terapeutickej masáže krku sú vibrácie. Masér dáva tkanivám vibračné pohyby rôznych rýchlostí a amplitúd. Prenikajú hlboko do tkanív, vďaka čomu ovplyvňujú cievy a nervy, ktoré sa v nich nachádzajú.

 • má analgetický účinok;
 • zlepšuje prietok krvi;
 • normalizuje cievny tonus.

Akupresúra biologicky aktívnych miest je obvykle súčasťou tejto techniky..

Odporúčania pre masáž krku

Liečebnú masáž by mal vykonávať iba odborník. Kontroluje stav pacienta, jeho krvný tlak.

 • Masér by nemal tlačiť na hlavné cievy a nervy, ktoré prechádzajú na krk.
 • Pri masáži prednej časti krku musíte byť obzvlášť opatrní, aby ste predišli možnému poškodeniu orgánov v nej umiestnených.
 • Počas postupu u starších ľudí s aterosklerózou mozgu je potrebná osobitná opatrnosť.

Masáž je užitočné kombinovať s cvičením pre svaly krku. Trvanie relácie - 7-10 minút.

Výsledky liečby krčnej osteochondróznej masáže

Ako robiť samomasírovanie krku

Bolesť v krku je často spôsobená jednoduchým nadmerným zaťažením krčných svalov. Napäté svaly uvoľnia pomerne jednoduchú povrchovú masáž krčnej goliera.

Ako to minúť:

 1. Mierne nakloňte hlavu dozadu, potom dlaňami a prstami obidvoch rúk vytlačte mäkké tkanivo umiestnené na oboch stranách spodnej časti krku. Potom pomaly nakloňte hlavu dopredu a tlačte tkanivo. Držte túto pozíciu 10 sekúnd a potom vráťte hlavu do normálu.
 2. Teplými dlaňami zahrejte pokožku a tkanivá na chrbte pokožky a trite ich zvislými pohybmi rúk. Potom musíte masírovať tkanivá prstami obidvoch rúk pomocou hlbokých kruhových pohybov pozdĺž celého posterolaterálneho povrchu krku bez toho, aby ste tlačili na samotnú chrbticu..
 3. Položte dlaň jednej ruky na opačné rameno a napnite svaly. Držte stlačené a pomaly otáčajte rameno späť. Tieto pohyby opakujte s druhou rukou a ramenom.
 4. Poklepaním na pravé rameno ľavou rukou zlepšíte prietok krvi v oblasti krčka-obojok. Aby ste tak urobili, podržte ľavý lakť pravou rukou a pri náraze držte ruku uvoľnenú. Opakujte túto techniku ​​pravou rukou a ľavým ramenom..

Masáž hlbokého krku s osteochondrózou sa v žiadnom prípade nevykonáva samostatne, pretože existuje reálne riziko zhoršenia a vyvolania komplikácií..

Existuje veľa typov ručných a elektrických masážnych prístrojov na krk, ktoré môžu pomôcť uvoľniť napäté svaly. Avšak žiadne zariadenie nemôže nahradiť profesionálne vedený priebeh terapeutickej masáže pri osteochondróze.

Masáž pre cervikálnu osteochondrózu

Osteochondróza postihuje veľké množstvo svetovej populácie. Je to spôsobené sedavým životným štýlom, veľkým stresom, nesprávnou polohou počas spánku, vrodenými zraneniami. Je to choroba, ktorá vyžaduje povinné liečenie av závažných zanedbávaných prípadoch je potrebné ju udržať a zabrániť jej zhoršovaniu..

Masáž pri liečbe cervikálnej osteochondrózy

Vzhľadom na otázku zmiernenia príznakov osteochondrózy je pacientovi často predpísaná komplexná liečba. Jednou zo súčastí je samozrejme masáž. Okrem toho zo všetkých nefarmakologických činidiel poskytuje on väčšiu účinnosť pri liečbe krčnej chrbtice. Môže sa to však uskutočniť až po odstránení syndrómov intenzívnej bolesti..

Masáž na osteochondrózu pri liečbe krčnej chrbtice je schopná:

 • Zmierniť bolesť.
 • Posilnite svalovú kostru v krku.
 • Posilnite prietok krvi, najmä akútne pociťovaný v mozgu.
 • Urýchlite lymfatický tok.
 • Zlepšiť celkový blahobyt zmiernením depresívnych stavov. Posilnite sen.
 • Znížte svalové kŕče.

Je možné masírovať pomocou krčnej osteochondrózy

Lekári dôrazne odporúčajú vykonať terapeutickú masáž golierovej zóny v prípade osteochondrózy krčnej chrbtice. Pre túto manipuláciu však existujú prísne kontraindikácie.

indikácia

Indikáciami na použitie masáže sú nasledujúce príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice:

 • Hypertrofia krku.
 • Bolesť spôsobená spinálnymi procesmi na krčných stavcoch.
 • Degeneratívne procesy chrupavky v krku.
 • Rôzne druhy deformácií chrbtice (lordózy, kyfózy, skolióza atď.)
 • Nedostatočné obohatenie mozgu kyslíkom spôsobené zvýšeným svalovým tonom pletenca krčka a ramena.
 • Preto sú všetky typy masáží účinnou liečbou osteochondrózy..

kontraindikácie

Napriek výhodám tohto postupu má masáž s osteochondrózou krčnej chrbtice stále niekoľko kontraindikácií:

 • Prítomnosť rakoviny a v akejkoľvek časti tela.
 • Prítomnosť ochorenia, ako je trombóza.
 • Telesná teplota viac ako normálna, bez ohľadu na to, čo ju spôsobilo a do akej miery sa odchyľuje od normálneho ukazovateľa.
 • Prítomnosť akéhokoľvek zápalového procesu.
 • Infekcia s akoukoľvek lokalizáciou.
 • hemostáza.
 • Nestabilita krčnej chrbtice.
 • Purulentné zápalové formácie.
 • vysoký tlak.
 • Zranenia a rany v krku.
 • HIV AIDS.
 • Závažné abnormality kardiovaskulárneho systému.

Preto je odpoveď na otázku - je možné urobiť masáž a samomasáž s cervikálnou osteochondrózou - jednoznačnou odpoveďou lekárov - áno, ak nedôjde k prejavom vyššie uvedených príznakov.

Lekári povoľujú vylúčenie tejto fyzioterapie, ak počas jej vykonávania dochádza k pretrvávajúcemu a intenzívnemu nepohodliu.

S exacerbáciou

V čase exacerbácie krčnej osteochondrózy sa dôrazne odporúča nevykonávať žiadne manipulácie vrátane masáže. Je potrebné zachovať prestávku 2 alebo 3 dni. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri akútnej bolesti sa v určitej oblasti vyskytuje zápalový proces. V tomto ohľade sú cievy rozšírené, čím sa zvyšuje prísun krvi a prietok krvi sa stáva menej intenzívnym. Korene sú zovreté.

Ak sa v tomto okamihu vykonávajú masážne procedúry, potom na zápalovom mieste sa prietok krvi ešte viac zvyšuje, čo spôsobuje intenzívny opuch a zhoršovanie stavu. Preto je potrebné najprv liečivom odstrániť zápalový proces a až potom fyzioterapiu.

Odporúčania a zákazy

Na urýchlenie odstránenia intenzívnej bolesti je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • Používanie liekov, ktorých účinok je zameraný na odstránenie zápalu.
 • Robiť izometrické cvičenia.
 • Zmena stravovania a denná rutina.
 • Aplikácia lokálnych prípravkov - masti, gély.
 • V prípade intenzívnej bolesti sa nosí obojok Shants.
 • Na krčnú chrbticu je zakázané neprimerane zaťažovať. Je prísne zakázané samoliečiť, pretože to môže viesť k zhoršeniu príznakov..

Vlastnosti

Pri masáži sa berú do úvahy nasledujúce odporúčania:

 • Pacient môže sedieť alebo ležať na bruchu. Ak je poloha v sede, mali by ste mierne nakloniť hlavu dopredu a uvoľniť celý opasok okolo krku a ramien.
 • Prvýkrát po exacerbácii sú povolené veľmi ľahké a jemné pohyby.
 • Ďalej je možné zvýšiť intenzitu expozície..
 • Pacient môže pociťovať veľmi nepríjemné a niekedy bolestivé pocity. Je to spôsobené skutočnosťou, že vo svaloch sa vytvorili svaly, ktoré sa musia postupne napínať. K úľave zvyčajne dochádza po 5–6 ošetreniach..
 • Masáže a samomasáže sa vykonávajú v smere zhora nadol. Najprv sa vypracujú svaly na krku, ktoré hraničia s hlavou, a potom postupne klesajú pozdĺž krku k ramenám, pričom navyše zachytávajú lopatky..

Hlavné techniky počas terapeutickej masáže sa vykonávajú postupne a môžu byť tieto:

 • Hladenie - počas toho masér vyhladzuje pokožku dlaňou a robí centripetálne pohyby. Tlak by mal byť malý a nemal by prekročiť gravitáciu rúk. Pri tomto type pohybu začína masážna masáž a končí sa ňou..
 • Trenie - pri použití tejto techniky sa pokožka otrie, súčasne sa však vypracujú svalové štruktúry.
 • Hnetenie - masážny terapeut vykonáva s rukami mechanický efekt a postupne mení tlakovú silu. Pohyby sú špirálové, ale s rovnakým centripetálnym účinkom. Masáž zhromažďuje kožu a svaly v záhybe a uskutočňuje sa ich ďalší vývoj.
 • Perkusia - táto technika zahŕňa poklepávanie a vibráciu. Tlak sa tu rytmicky mení. Takéto pohyby by však pri masáži nemali spôsobiť bolesť.

Otázky a odpovede

Pretože pacienti majú pri vykonávaní masážnych procedúr veľa otázok, nasledujúce odpovede odkrývajú hlavné body.

Aký je rozdiel medzi intercostálnou neuralgiou od osteochondrózy

Intercostal neuralgia je spôsobená zovretím koreňov nervov v hrudnej chrbtici. Pokiaľ ide o podobnosť príznakov týchto dvoch chorôb, je potrebné uviesť, že často idú ruka v ruke. Dôvodom je skutočnosť, že príčiny, ktoré spôsobujú neuralgiu aj osteochondrózu, sú podobné..

Môže byť masáž s osteochondrózou škodlivá?

Hlavné situácie, keď je povolená masáž a ktorej nedodržiavanie spôsobuje iba škody:

Masážna liečba sa vykonáva až po odstránení akútnej bolesti.

Pred vykonaním tohto postupu je potrebné vylúčiť ktorúkoľvek z vyššie uvedených chorôb - v opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu tela.

Ako môže podvodná hydromasáž pomôcť pri osteochondróze

Hydromasáž sa vzťahuje na typy masáže hardvéru.

 • Opuch sa zmierňuje.
 • Bolesť sa znižuje.
 • Zápalný proces je znížený.
 • Mikrocirkulácia je intenzívnejšia.
 • Je možné zbaviť sa dystrofických procesov v žilách krku.
 • Prispieva k celkovému zlepšeniu stavu pacienta, k redukcii alebo úplnému vymiznutiu bolesti hlavy.

Čo je to elektrická masáž na osteochondrózu

Elektrické ošetrenie má pomerne dlhú históriu a úspešne bojuje s touto chorobou..

Procedúra má určité kontraindikácie:

 • Exacerbácia osteochondrózy.
 • Rany a zápalové procesy na pokožke.
 • rakovina.
 • Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 • Laktácia a tehotenstvo.
 • tuberkulóza.
 • Psychické odchýlky.
 • Vplyv elektrického prúdu však môže mať nasledujúci účinok:
 • Relaxácia svalov zažívajúcich nadmerné napätie, ktoré pomáha upínať nielen nervové korene, ale aj cievy.
 • Odvádzanie nervových zakončení, ktoré už boli porušené.
 • Normalizácia metabolizmu v postihnutých tkanivách.

Aké sú masážne prostriedky na krk na osteochondrózu?

Pri cervikálnej osteochondróze sa používajú tieto masážne prístroje:

Infračervený prístroj - manuál.

Pasívny masér vo forme vankúša, umiestneného pod krkom a hlavou pri dlhodobom sedení v nepohodlnej polohe. Obzvlášť dôležité pri cestovaní.

Elektrický vibračný masážny prístroj na ruky.

Aplikačný motýľ s princípom vibračného pôsobenia.

Mechanická masérka vo forme rotujúcich valcov.

Je možné liečiť osteochondrózu masážou?

Je možné sa úplne zotaviť z osteochondrózy s veľkou pravdepodobnosťou úspechu v skorých štádiách. Bohužiaľ, čím pokročilejší je prípad, tým ťažšie je zaobchádzať. Pokiaľ ide o zbavenie sa osteochondrózy iba masážou, potom to určite nebude fungovať, ak príčiny, ktoré spôsobili toto ochorenie, sú vrodené.

Masáž v kombinácii s cvičebnou terapiou - sú tým najlepším prostriedkom na zastavenie rozvoja choroby.

Čo robiť, ak sa po masáži zhorší osteochondróza

Ak po masáži pretrvávala bolesť, stojí za to použiť lieky ako: Fastum gél, Finalgon, Dolobene, Capsicam, Viprosal, Flexall.

Pomáhajú znižovať nepohodlie..

Je dôležité venovať pozornosť tomu, že ak sa vo vnútorných orgánoch objaví bolesť po masáži, potom by sa masážny kurz mal naliehavo zastaviť. Toto je znamenie, že choroba je v akútnom štádiu, hoci existuje aj nasledujúca možnosť - manipuláciu vykonal laik.

Výskyt bolesti hlavy - signalizuje prudké zvýšenie prietoku krvi do mozgu. Masáž je potrebné vykonávať jemnejšie. Po relácii sa prudko nevstaňte.

Koľko minút masíruje chrbát

Masáž na celú plochu chrbta je od 20 do 30 minút. Sekcia začína technikou hladenia - asi 2 - 3 minúty a končí ju. Ak sa vykonáva iba masáž krčnej goliera, čas bude zodpovedajúcim spôsobom kratší.

V priemere teda masáž límcovej zóny pri osteochondróze trvá v priemere 10 - 12 minút.

Koľko masážnych sedení musíte urobiť

V prípade osteochondrózy závisí počet relácií od závažnosti ochorenia.

Takže, keď sa vyskytne bolesť, uskutočňujú sa 2 až 3 sedenia týždenne. Postupne znižujte množstvo na 1krát týždenne. Celkový počet pozostáva z 12–18. S opakovaním kurzu za mesiac.

Niekedy sa stretávajú častejšie.

Ale všetko záleží na individuálnom prípade. Trvanie a súvisiace odporúčania vyberá výlučne špecialista.

Koľko stojí masáž na osteochondrózu?

Cena tohto postupu sa veľmi líši v závislosti od typu masáže a kvalifikácie odborníka. Hlavné priemerné sadzby sú tieto:

Klasická masáž - celá chrbát od 1200 - do 3500 r.

Masáž pre golierovú zónu s cervikálnou osteochondrózou bude lacnejšia, na rozdiel od práce na celom chrbte - kolíše okolo 1200 rubľov.

Bankovanie - asi 1 000 rubľov.

Hardvérová masáž - v závislosti od použitej techniky - cena je 2 000 - 2 500 rubľov.

Akupresúra - od 2 000 do 5 000 - cena vo veľkej miere závisí od úrovne špecialistu.

Profesionálna masáž

Masážnu procedúru by mal predpísať neurológ alebo iný odborník, ktorý lieči túto chorobu. Nie je žiadnym tajomstvom, že čím vyššia je kvalifikácia špecialistu, tým väčší účinok budú mať postupy. Okrem toho je potrebné poznamenať, že činnosti, ktoré vykonáva neoddelený masážny terapeut, môžu byť škodlivé.

Kde nájsť kvalifikovaného odborníka

Existuje mnoho kliník špecializujúcich sa na masážne procedúry. Keď už hovoríme konkrétne o akupresúre, Shiatsuovej masáži, mala by ju vykonávať výlučne lekár, ktorý sa špecializuje na túto oblasť orientálnej medicíny. Pretože vystavenie nesprávnym bodom môže iba uškodiť, situáciu nenapraví..

Vo veľkých mestách nie je ťažké nájsť elegantného špecialistu, ktorý bude vykonávať kvalitnú masáž a bude schopný pomôcť pri riešení súčasného problému..

Masážne techniky pre cervikálnu osteochondrózu

V závislosti od toho, aký typ masáže sa plánuje vykonať, určité techniky využijú aj masážni terapeuti. Závisia od toho, či ide o klasickú masáž, med, plechovku alebo niečo iné.

akupresúra

Vykonávanie akupresúry je pomerne jednoduché, ale na jej správne vykonanie sú potrebné určité odborné zručnosti. Celý problém spočíva v nájdení správnych bodov, na ktoré bude tlak pôsobiť a bude mať vplyv na chorobu.

Pri akupresúre používajte nasledujúce typy vystavenia:

 • Hladenie dlane.
 • Masáž prstov na pokožke.
 • Stláčanie - tu sa vykonáva zachytávanie kožných záhybov prstami. Táto technika stimuluje krvný obeh..
 • Lisovanie za súčasného tlaku.
 • Simultánne vibrácie.
 • Prerušovací tlak
 • Pozdĺžne hladenie pozdĺž kanála.
 • Intenzívna rotácia.
 • Tapping tonic effect.
 • Vibračný pohyb.

Segmentová reflexná masáž

Hlavným účelom tohto postupu je nasledovný - eliminácia určitých reflexných patológií v špecifickej oblasti tela (segmentu). Pri vykonávaní tohto typu masáže môže odborník premietnuť bolesť do tých častí tela, ktoré sú umiestnené v určitej vzdialenosti od krčnej chrbtice..

Pri jeho vykonávaní sa u pacienta môže prejaviť zvýšená bolesť aj úplná strata.

Masáž spojivového tkaniva

Pri vykonávaní tohto typu masáže sa rozpína ​​spojivové tkanivo: na krku, lopatkách, pleciach, lebečných šijoch. Pacienti tu spravidla pociťujú bolesť pri pohmate lekárom. Celá technika postupu je zameraná na odstránenie bolestivosti, zníženie nepohodlia v oblasti krčného ramenného pletenca spôsobeného napätím svalov a zníženie alebo odstránenie sprievodných bolestí hlavy..

Obmedzenie pre tento typ postupu sú špecifiká režimu pracovného dňa, v ktorom pacient nemá možnosť sa po masážnom sedení dobre odpočívať..

Hardvérová masáž

Keď už hovoríme o hardvérovom účinku na telo počas masáže, treba mať na pamäti, že existuje niekoľko typov, z ktorých každý je určený na riešenie určitých problémov..

Teraz existujú nasledujúce účinné spôsoby ovplyvnenia miesta ovplyvneného osteochondrózou:

 • Hydromasáž - účinok na svaly krku a pokožky sa vykonáva tlakom prúdu vody. Pozitívne pôsobí na žilovú nedostatočnosť, nespavosť, bolesti hlavy, nervozitu, rôzne choroby kostry vrátane chrbtice. Je schopný veľmi účinne uvoľniť nadmerne namáhané telo, ktoré okamžite ovplyvňuje celkovú pohodu. Strávte to pomocou sprchy Sharko a hydratujte.
 • Vibračná masáž - ovplyvňuje telo prostredníctvom vibrácií. Vykonáva sa dvoma spôsobmi - buď bodovým (miestnym) účinkom na požadovanú plochu alebo vibrácie ovplyvňujú veľkú plochu tela. Druhým spôsobom sa dosiahne účinok na celú plochu zariadenia. Vibračný masážny prístroj s osteochondrózou používajte iba po konzultácii s lekárom. Vibračná masáž účinne ovplyvňuje stagnáciu svalového tkaniva a upokojuje príliš vzrušený nervový systém.
 • Ultrazvuková masáž - úspešne sa používa pri liečbe rôznych druhov poranení pohybového aparátu.
 • Vibro-vákuová masáž obsahuje dva typy akcií - vákuum a vibrácie. Účinne ovplyvňuje svaly vystavené atrofickým účinkom, bolesť chrbta. Je schopný obnoviť narušený metabolizmus v dôsledku účinku na mikrocirkuláciu krvi.
 • Baromasáž - tu sa používa špeciálna kabína - tlaková komora. Postupne mení tlak, to znamená, že dochádza ku kompresii a dekompresii. Vďaka tomu sa zlepšuje krvný obeh. Telo je zbavené toxínov zvýšením prietoku krvi. Zmierňujú sa stresové podmienky, zlepšuje sa celková pohoda..
 • Pneumatická masáž - prístroje tejto triedy fungujú na princípe čerpania a čerpania vzduchu v dýzach. Týmto spôsobom sa prejavuje pneumatický účinok na kožu a svalové tkanivo. Masér týmto spôsobom pomáha zlepšovať prietok lymfy a periférny obeh. Napätie vo svaloch je eliminované alebo naopak, tón nadmerne stagnujúcich svalových tkanív stúpa. Pneumatická masáž, ako aj vibračná masáž, sa vykonávajú stabilným spôsobom (účinok sa objavuje v jednom bode) alebo labilným (zväčšuje sa oblasť expozície, zachytáva tkanivo v okolí postihnutej oblasti)..

Vlastná masáž

Samomasáž s osteochondrózou krčka maternice sa môže vykonávať kedykoľvek doma alebo v práci. Technika a techniky sú jednoduché, stačí sa naučiť iba niektoré body - a sami môžete podmienku výrazne zmierniť.

Tu sú hlavné priaznivé účinky samomasážnych procedúr pre krčný región:

 • Zlepšenie výživy krčných tkanív zlepšením krvného obehu a toku lymfy.
 • Vykonávanie vo večerných hodinách pomáha telu zmierniť stres a naladiť ho na zdravý spánok.
 • Naopak vykonávanie ráno naopak prispieva k prudkému náporu a eliminácii zdĺhavého stavu..
 • Vedľajším účinkom zlepšenia krvného obehu je zvýšenie kognitívneho výkonu, ako je pamäť, schopnosť učiť sa, rýchlosť procesov myslenia..
 • Jemné účinky na nervové vlákna pomáhajú eliminovať alebo predchádzať bolestiam hlavy..
 • Zvyšovanie vitality pomáha zlepšovať výkon, to znamená, že človek je menej náchylný na únavu, má veselý stav.
 • Samomasáž dokonale zvláda odstránenie svalových dystrofií za predpokladu, že sa vykonáva denne. A sú dnes pozorované pomerne často, pretože vo väčšine členov ľudskej populácie prevláda sedavý spôsob života.
 • Pravidelnosť postupu môže zvýšiť pohyblivosť stavcov a posilniť korzet svalov a kostí.

Ako robiť samomasáž a masáž:

 • Masírujte krk súčasne s ramenným pásom.
 • Je lepšie pracovať oboma rukami, ale práca je povolená jednou rukou.
 • Všetky pohyby musia mať klesajúci charakter, to znamená smerovať zhora nadol.
 • Dlane potierajú zadné a bočné plochy krku.
 • Vykonávanie kruhových pohybov prstami.
 • Pohyby prstov.
 • Hnetenie sa vykonáva posunom kože a svalového tkaniva do strán.
 • Klepanie prstami.
 • Ako relaxačný efekt sa na konci relácie vykonávajú mŕtvice.
 • Pravidelné vykonávanie týchto postupov pomôže predchádzať osteochondróze krčnej chrbtice..

Zadná časť krku

Pohyby by sa mali vykonávať z miesta, kde sa stretáva základňa lebky a chrbtice a pohybujú sa dole k lopatkám. Všetky pohyby sa musia vykonávať v súlade s vyššie uvedenou technikou. Nezabudnite začať hladiť dlaňou alebo dvoma, aby ste sa predhriali a pokračovali v intenzívnejších vplyvoch. Ukončite reláciu vyhladzovacími pohybmi..

Predná strana krku

Masáž prednej časti krku by mala byť mierne naklonená dozadu. S dvoma dlaňami sa hladia pohyby zhora nadol. Musíte začať od oblasti pod čeľusťou a končiť na hrudi. Pri lisovaní a masáži oblastí, kde sa lymfatické uzliny akumulujú, je potrebné byť obzvlášť opatrný. DÔLEŽITÉ: Je zakázané vyvíjať nadmerný tlak na lymfatické uzliny, toto mimochodom platí pre všetky ostatné lymfatické uzliny a na krku je ich veľa - pod spodnou čeľusťou a bradou, blízko ušnice - na predných a spodných plochách, mastoidmi, ktoré sú za chrbtom. povrch ušnej a týlnej kosti.

Na prednej časti krku môžete:

 • Hladenie zhora nadol.
 • Trenie v oblasti hrudníka - končekmi prstov v smere hodinových ručičiek.
 • Keď začnete zvierať ušné lalôčky, skúste sa presunúť najprv pozdĺž bočnej plochy s prechodom na prednú časť krku k hrudníku. Zvieracie pohyby by mali byť ľahké.

strojčeky

Je dôležité si uvedomiť, že použitie masážnych prístrojov na manipuláciu by sa malo vykonávať iba pri komplexnej terapii - týmto sa dosiahne maximálny účinok. Aj keď je jediným účinkom masáže, môže s väčšou pravdepodobnosťou predchádzať ochoreniu chrbtice. Alebo v počiatočnej fáze - odstráňte nepohodlie v krku ovplyvnením určitej časti chrbta. V pokročilých a ťažkých štádiách choroby nie sú tieto manipulácie účinné. K dispozícii sú nasledujúce masážne prístroje na krk:

Masáž pre relaxáciu - zmierňuje napätie v krčnej chrbtici, pomáha zvyšovať prietok krvi.

Masér Koldaeva - jeho použitím môžete zmierniť napätie vo svaloch krku, zmierniť bolesť a zápal svalových a kostných tkanív. Účinné pre tých, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Aplikátor Kuznetsova. Účinný nástroj, ktorý je možné použiť lokálne - so zjavením nepríjemných pocitov na určitom mieste. Ak to chcete urobiť, jednoducho aplikujte aplikátor tam, kde je to potrebné, a vyvíjajte tlak. Môžete ho tiež použiť na celom povrchu chrbta. Za týmto účelom aplikátor Kuznecov jednoducho leží na chrbte a postupne ho posúva z miesta na miesto. Trvanie expozície by malo byť obmedzené na 30 minút..

Valček - hladký a ostnatý.

Masáž valčekmi

Táto metóda nevyžaduje žiadne ďalšie finančné výdavky. Na to stačí rameno s valivým čapom a vykonať nasledujúce manipulácie:

V polohe na sedenie alebo státie by ste sa mali najprv poklepať valivým kolíkom na jednej strane krku a postupne sa posúvať smerom k lopatke a chrbte. Potom zopakujte akciu z druhej strany. Postupne je potrebné zvýšiť intenzitu poklepávania.

Druhé cvičenie sa vykonáva pri ležaní. Valivý kolík je umiestnený pod spodnou časťou chrbta tak, aby bol kolmý na chrbticu. A robia valivé pohyby tak, že valivý kolík sa pohybuje hore a dole po chrbtici.

Video - samomasážna technika

Ak sa rozhodne o vykonaní samomasážnych relácií, mali by sa začať až po konzultácii s lekárom a pri absencii kontraindikácií pre tieto manipulácie. Ale väčšina ľudí, ktorí nikdy nemali vzťah k medicíne, často nerozumie princípu masážnych pohybov a ich správnemu vykonaniu. V takom prípade vám môže pomôcť množstvo videí demonštrujúcich rôzne techniky samomasáže. Keď sa s nimi zoznámite, môžete doma vykonať masáž krčnej osteochondrózy.

Elektrický masážny prístroj na krk a plece

Ak sa na odporúčanie neurológa alebo vertebro-neurológa zakúpi elektrická masérka, môžete sa tiež naučiť, ako ju používať z internetu. Sledovaním rôznych videí sa môžete naučiť jednoduché techniky na správne vykonanie postupu..

Medová masáž

Používanie medu pri masážach pomáha rýchlo obnoviť zdravý stav pacienta. Toto je zabezpečené prítomnosťou rôznych biologicky aktívnych zložiek v mede, ako aj vitamínov a minerálov. Tento postup sa uplatňuje na všetky typy osteochondrózy vrátane krčka maternice. Jediné, čo je žiaduce, je, aby masírovaná zóna bola približne rovnaká ako šírka dvoch dlaní - takže relácia bude prebiehať rýchlejšie a s vyššou návratnosťou.

Medová masáž krku je tiež dobre zavedená ako všeobecné tonikum pre telo..

Klasická masáž

Najbežnejší typ masáže. Môže sa vykonať ako pre celý chrbát, tak aj pre krk. Tu sú základné kroky na správne masírovanie golierovej zóny:

 • Správna poloha pacienta - zvyčajne sedenie v sede.
 • Pohyb sa začína hladiť a začína sa intenzívnejšie.
 • Pohyb ide zo spodnej časti lebky a po stranách sa rozbieha.
 • Často vykonávané proximálnymi prstami prstov - umožňuje dosiahnuť intenzívnu expozíciu.
 • Hnetenie nastáva pozdĺž laterálnych a zadných povrchov krku s dôrazom na lichobežníkový sval. Môže spôsobiť bolesť.
 • Nezabudnite pracovať s plecami a hornou časťou chrbta.
 • Masáž končí opäť upokojujúcimi pohybmi.

Môcť

Zvláštnosťou tohto typu masáže je to, že sa vykonáva v rôznych druhoch a materiáloch pomocou plechoviek: sklo, keramika, plast, guma alebo bambus..

Účinnosť tohto typu postupu spočíva v tom, že vytvorené vákuum môže spôsobiť zvýšený prietok krvi a lymfy.

Pri vykonávaní masáže okrem plechoviek tiež používajú oleje, ktoré trú pokožku pred vložením plechoviek.

Periostálna (periostálna) masáž

Technika jeho vykonávania je, že po predbežnom zahriatí chrbta sa perioste stavca masíruje rukou. Špecialista na vykonávanie tohto typu masáže musí byť vysoko kvalifikovaný, aby nepoškodil pacienta jeho konaním. V procese popravy osoba trpí silnou bolesťou. Účinok tohto postupu je však významný, pretože krvný obeh sa zvyšuje priamo v tkanivách periostu, čím zabraňuje alebo vylučuje rozvoj degeneratívnych procesov v ňom..

Thajská masáž

Thajské masážne techniky sú nasledujúce:

 • Na prvý pohľad je účinok jemný, hladenie pochádza od ramenných kĺbov po spodok krku. Potom z týlnej oblasti do oblasti, kde sa nachádza šesť stavcov.
 • Potom sa golierová zóna miesi pohybmi rezania. A oblasti okolo stavcov sú vypracované krúživými pohybmi..
 • Hnetenie všetkých svalov krčného ramenného pletenca vedie k ich posilneniu.

Lymfatická drenážna masáž

Hlavným účelom tohto typu masáže je odstránenie opuchy. Môže to predpísať iba lekár. Počas procedúry sa z tela vylučujú: prebytočná tekutina, toxíny, produkty rozpadu, škodlivé látky.

Po masáži do krku sa zvyšuje prietok krvi, čo priaznivo ovplyvňuje tak ochorenie chrbtice, ako aj celkový stav pacienta..

Lymfatická drenážna masáž sa môže vykonávať manuálne aj pomocou špeciálneho vybavenia. Podľa stupňa nárazu môže byť ľahký, stredný a intenzívny (hlboký)..

Shiatsu masáž

Rodiskom tejto masáže je Japonsko. Vo svojom jadre je pokročilým bodom. Na tele má táto technika najširší účinok. Od obnovujúcich až po obnovenie zdravia. V Shiatsu pôsobí hlavný masážny terapeut v určitých bodoch, ktoré sa nemusia zhodovať s tradičným usporiadaním biologicky aktívnych bodov. Majster sa zameriava na bolesť tela v každom prípade. Tlak na určité zóny nielen zmierňuje bolesť, ale tiež ovplyvňuje energetickú hladinu osoby, ktorá je veľmi charakteristická pre všetky východné medicíny a ich koncept zdravia tela..

Alternatívne metódy

Ako alternatíva klasickej masáže sa často používa masáž jedlovým olejom. Niekedy sa jednoducho aplikuje na postihnuté oblasti. Jedľa alebo skôr jej éterický olej obsahuje gáfor, ktorý má analgetický a lokálne dráždivý účinok.

Jedlový olej na osteochondrózu sa používa takto:

Trenie ľahkými kruhovými pohybmi jedľového oleja v oblasti bolesti.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je vyčnievanie peritoneálnych orgánov brucha (čreva, omentum, žalúdok atď.) Cez prednú brušnú stenu. Približne 90 - 95% pacientov trpiacich touto chorobou sú muži, je to kvôli anatomickým vlastnostiam ich trieslovej oblasti.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.
Označenia postupuVšeobecné kontraindikácie