loader

Finger hygroma: príčiny, metódy liečby a prevencie

Hygróm na prste ruky je nádor kĺbov vo forme cystického rastu. Tvorí sa z väzivových buniek väzov a seróznej tekutiny. Nádor sa môže objaviť kdekoľvek v tele. Šľachový kĺb rúk je zvyčajne postihnutý..

Hygróm vo väčšine prípadov postihuje dievčatá vo veku od 21 do 35 rokov. Patológia významne neovplyvňuje starších ľudí a deti. Lekári odporúčajú liečbu bez zlyhania. Inak sa môže vyvinúť onkológia, zvyšuje sa možnosť metastáz, patológia má chronickú formu.

príznaky

Hygróm na prst sa vyvíja postupne. Z dôvodu dlhého procesu formácie si človek nevšimne niečo, čo je nesprávne. Pri stlačení kĺbovej chrupavky sa postupne objavujú bolestivé pocity, prst má škaredé obrysy. Existujú situácie, keď pokožka zafarbí na bielo. Toto často vedie pacienta k lekárovi. Je možný rýchly rast nádoru. V tomto prípade rast rastie za dva dni až dva centimetre.

Sférický tvar nádoru spôsobuje menšie nepohodlie vďaka spoľahlivej fixácii v tkanivách. V počiatočných fázach tvorby hygrómu nie sú príznaky. Neskôr sa objavia opísané príznaky:

 • rast rastu na 50 mm;
 • bolesť pri stlačení;
 • bolesť kĺbov;
 • mäkká štruktúra pokožky a pokrčená zrazenina vo vnútornej časti;
 • pocit nerovností pod epidermou, rana;
 • hyperémia kožných tkanív a opuch.

Niektoré prípady sa vyznačujú prítomnosťou hnisu v synoviálnej tekutine, výraznou slabosťou, bolesťou svalového a kĺbového systému, nevoľnosťou a zvracaním. Podobné príznaky naznačujú možný prienik mikróbov do cysty a výskyt septického procesu. Aby ste predišli komplikáciám, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

liečba

Techniky sa líšia od štádia vývoja novotvaru. Lekár vyberie spôsob liečby hygrómu na základe jeho veľkosti, rýchlosti rastu a príznakov. Najefektívnejšia prevádzka. Existujú 3 hlavné spôsoby, ako sa zbaviť nádoru:

 • chirurgický zákrok.
 • konzervatívna terapia.
 • ľudové cesty.

Liečba sa uskutočňuje buď individuálnymi metódami, alebo komplexným spôsobom. Predtým bolo možné zbaviť sa hygrómu, miesiť rast a drviť kapsulu. V skutočnosti však vniknutie tekutiny do susedných tkanív môže spôsobiť komplikácie. Mínus sa považuje za bolesť metódy.

Konzervatívna terapia

Počiatočné štádiá sú výhodne liečené liekmi a fyzioterapiou. Pacient bude musieť opustiť ťažké bremená. Konzervatívna liečba neznižuje riziko relapsu. Pri zápalových procesoch bez hnisavej tekutiny sa tieto lieky používajú:

 • Nimesil. Je to nesteroidný liek s protizápalovým účinkom.
 • Diclofenac. Predáva sa vo forme masti. Uznávaný ako účinný analgetikum má protizápalové vlastnosti.
 • Klemastin. Je to antihistaminikum vo forme tabliet. Je schopný urýchliť deštrukciu histamínu a znížiť jeho množstvo v tkanivách.

Fyzioterapia sa používa na zmenšenie veľkosti nádoru. Účinne uľahčuje a eliminuje zápalové procesy, ktoré vznikajú v dôsledku kompresie susedných tkanív novotvarom. Pri hygróme sú predpísané fyzioterapeutické procedúry:

 • Otepľovanie tkanív s vysokofrekvenčným prúdom vo veľkých hĺbkach. Terapia zmierňuje zápal, normalizuje krvný obeh, urýchľuje obnovu tkanív.
 • Ultrazvuková liečba má pozitívny vplyv na krvný obeh v úzkych cievach, znižuje svalový tonus. Ultrazvuk podporuje hlbokú dodávku kyslíka do tkanív, urýchľuje ich regeneráciu.
 • Magnetoterapia sa používa na zmiernenie zápalu v chrupavke a kostnom systéme..
 • Balneoterapia je metóda liečby minerálnymi vodami. Pacienti kúpajú chlorid a sírovodík. Výsledkom je, že štruktúra zmäkčuje, predlžuje a zmierňuje príznaky.

Okrem základných techník sú predpísané elektroforéza, röntgenová terapia a zábal. Ak chcete odstrániť hygróm bez chirurgického zákroku, použite punkciu. Kapsula kĺbu bude musieť byť prepichnutá a obsah nádoru vypustený. Potom sa oblasť očistí antiseptikami alebo Diprospanom.

Ak sa infekcia dostane do rany, je indikovaná liečba dutiny antibakteriálnymi látkami. Postup vpichu sa vykonáva v lokálnej anestézii, aby sa znížila bolestivosť. Po liečbe je postihnutá oblasť zviazaná tlakovým obväzom a ortézou. Počas rehabilitačného obdobia je pacientovi zakázané vkladať prst.

Drvivý hygróm sa považuje za nebezpečnú metódu. Keď sa nádorová membrána pretrhne, tekutina sa dotkne susedných tkanív, objaví sa silná bolesť. Dno rastu zostáva v dutine. Pravdepodobnosť recidívy je vysoká..

Chirurgický zákrok

Ak konzervatívna terapia nepriniesla výsledky, lekár predpíše chirurgický zákrok. Bursektómia je účinná metóda na excitáciu hygrómu prstov. Chirurgický zákrok sa vyžaduje v týchto prípadoch:

 • Rýchle tempo vývoja nádoru.
 • Neustála bolesť pri pohybe.
 • Obmedzenie mobility.
 • Vizuálne nepohodlie.

Rast môže byť odstránený za pol hodiny. Oblasť okolo obvodu novotvaru sa anestetizuje. Chirurg vyreže nádor spolu s obsahom a jemne ho izoluje od kĺbov. Potom sa rana zošije a stehy sa o týždeň neskôr odstránia. Pri hygróme veľkých rúk bude v nemocnici potrebná celková anestézia.

Dobrou alternatívou k chirurgickému zákroku je laserové odstránenie. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže bolesť sa zmierňuje. Laserový lúč oreže náplasť kože nad nádorom. Potom odstráňte obsah pomocou obalu. Rez by mal byť ošetrený antiseptikami a všitý. Na vrch sa aplikuje sterilný obväz, aby sa zabránilo infekcii..

Na fixáciu kĺbov sa používajú ortézy a ortézy. Sú dostatočne pohodlné, aby nerušili mobilitu. Výhodou laserovej metódy je absencia jaziev. Procedúra bude trvať 15 minút, potom pacient pôjde domov na rehabilitáciu.

Alternatívne zaobchádzanie

Počiatočné štádiá vývoja hygrómu sa úspešne liečia pomocou tradičnej medicíny. Odporúča sa používať v kombinácii s hlavným ošetrením. Alternatívne lieky nemôžu nahradiť tradičnú terapiu a eliminovať hygróm, ale majú priaznivý vplyv na proces hojenia..

Medzi ľudovými metódami existujú pomerne účinné recepty, ktoré môžu zbaviť hygrómy prstov. Výber nekonvenčnej metódy by sa mal dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Synoviálny rast sa úspešne lieči nasledujúcimi spôsobmi:

 • Zahrejte medenú mincu na vysoké teplo a vložte ju do roztoku vody a soli. Po navlhčení obväzu sa výsledná zmes nanesie na ohyb postihnutej oblasti. Po 3 dňoch sa obväz odstráni, prsty sa umyjú a terapia sa opakuje..
 • Ak je to možné, mali by ste si kúpiť malú časť medúzy, ktorá ju nasunie na ukazovák alebo iný postihnutý prst. Po 3 hodinách sa obväz odstráni. Postup sa opakuje denne. Je prijateľné používať kombucha.
 • Odrežte menšie lístky kapusty a vytlačte šťavu z gázy. Vypite pohár skla denne po dobu jedného mesiaca.
 • Listy lastovičiek sa stlačia, kým sa šťava neuvoľní a neaplikuje na formáciu. Kožu budete musieť napariť na strane rastu v horúcej vode vopred. Potom zviazajte obväzom, prikryte lepiacou fóliou a zabalte uterákom. Terapia trvá 20 dní.

Sú známe ďalšie účinné a spoľahlivé metódy liečby ľudovými liekmi. Nezabúdajte, že samoliečba zvyšuje riziko komplikácií. Platí to najmä pre defekty rastu nesterilnými ostrými predmetmi. Neriskujte svoje zdravie, je lepšie okamžite vyhľadať pomoc v nemocnici.

Komplikácie a nebezpečenstvo

Hygróm na ramene nepredstavuje veľké nebezpečenstvo. Jeho poškodenie a použitie nesprávnych metód liečby sú však nebezpečné pre vývoj všetkých druhov komplikácií. Vysoké riziko zápalových účinkov. Zvýšená pravdepodobnosť rozvoja dôsledkov onkológie je:

 • spontánne otvorenie nádoru a odtok seróznej tekutiny do okolitých oblastí kože;
 • získanie obsahu novotvaru vo vnútri kĺbov a tkanív;
 • množenie a produkcia ganglií;
 • výskyt zápalového procesu a hnisu v mieste cysty, falangy a nechtov.

Nenápadnosť a ignorovanie nádoru vážne zvyšuje šance na infekciu. Počas manikúry a záležitostí v kuchyni sa snažte cystu nepoškodiť. Inak baktérie spadnú do rany a vyvolajú infekčný proces. Otvorenú dutinu ošetrite antiseptickými prostriedkami.

Pri stlačení obsahu rastu tekutina ovplyvňuje okolité tkanivové miesta. Nebezpečenstvo je zvyčajne v oblasti palca, prostredníka a prstenca. Výsledkom je, že sa môžu vytvárať nové patologické ložiská v dlani. Prázdna kapsula sa naplní tekutinou. Zranený novotvar spôsobuje zápal a hnis.

Prevencia a prognóza

Cieľom prevencie je zabrániť stálemu zaťaženiu horných končatín. Vďaka genetickému usporiadaniu je človek opatrný a starostlivo sa chráni pred zraneniami a zraneniami. Nebezpečenstvo môže mať aj malá modrina. Fyzická aktivita sa odporúča rozdeliť na obidve ruky. Hlavné odporúčania na prevenciu hygrómov sú:

 • nedostatok zranení a nadmerného zaťaženia, šetrné zaobchádzanie s rukami;
 • zdieľanie záťaže a tesné bandážovanie dlane na fyzické cvičenie;
 • liečba sprievodných a chronických chorôb;
 • zabránenie výskytu rohov;
 • včasné vyliečenie patológií po zistení;
 • správna a vyvážená strava, prijatie vitamínov a minerálov;
 • pravidelné vyšetrenia, najmä pri spoločných problémoch.

Cysta sa vyskytuje na spodnej časti indexu a na akomkoľvek inom prste a medzi kosťami. Ak vyhľadáte lekársku pomoc včas, predbežná prognóza bude pozitívna. Končatiny si zachovávajú plnú funkčnosť. Pacienti sú schopní pokračovať v pracovnej praxi. Výsledok liečby je pozitívny..

Diagnóza hygrómu sa vykonáva po kompletnej diagnostike a všetkých vyšetreniach. Dodržiavanie potrebných postupov a absolvovanie inšpekcie je dôležité. Patológia obsahuje vynikajúce správanie a príčiny, diagnózy sa tiež navzájom líšia. Existuje riziko zámeny benígneho a zhubného rastu.

Hygroma nie je tak nebezpečná. Aby sa predišlo nežiaducim dôsledkom, musí lekár včas zistiť cystu u dospelých a dieťaťa. Správnu liečbu môže predpísať iba lekár. Nepoužívajte samoliečbu, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Hygróm na prste

Hygróm na prste sa môže objaviť tak na jeho zadnej strane, ako aj na strane dlaní. Je to cysta, ktorá je obklopená hustou škrupinou spojivového tkaniva a vo vnútri je naplnená tekutinou.

Hygróm nepredstavuje ohrozenie ľudského zdravia z hľadiska malignity. Je to benígny nádor, ktorý nedegeneruje a metastázuje. Hygróm nachádzajúci sa na prste ruky je však kozmetický defekt, ktorý je zrejmý nielen pre samotnú osobu, ale aj pre ľudí v jej okolí..

Nádory môžu spôsobiť nielen estetické, ale aj fyzické nepohodlie: poškodzujú, zhoršujú výživu tkanív prstov, obmedzujú ich pohyb. Preto musí byť hygróm zlikvidovaný ihneď po svojom vzhľade, zatiaľ čo nádor je malý a nedosahuje pôsobivú veľkosť.

Hygroma na prste ruky - čo to je?

V minulých rokoch sa takáto cysta nazývala šľachový ganglion, ale termín „hygroma“ sa v modernej lekárskej literatúre vyskytuje častejšie..

Nádor rastie z pošvy prsta ruky a dáva mu nútené postavenie. Takýto novotvar je najčastejšie lokalizovaný v oblasti zápästného kĺbu. Ak sa objaví na prstoch, potom je jeho obľúbeným miestom lokalizácie ich dlaňová strana na úrovni metakarpofalangálneho kĺbu. V tomto okamihu sa objaví tvrdá a mierne bolestivá pečať. Pretože hygróm tlačí na šľachu, jeho normálne kĺzanie vo vaginálnej oblasti je narušené.

Hygróm na prstoch dáva človeku značné ťažkosti, pretože pri jeho raste a vývoji ho núti držať ho ohnutý..

príčiny

Pretože hygróm je nádor, ktorý rastie z plášťa šľachy alebo vakov na kĺby, môže sa takáto neoplazma vytvoriť na ktorejkoľvek časti tela, kde je spojovacie tkanivo. Presné príčiny vedúce k rozvoju hygrómu neboli doteraz stanovené.

Predpokladá sa, že tento novotvar je dôsledkom dopadu mnohých faktorov na telo, vrátane:

Predchádzajúce zranenie. Po jedinom poškodení kĺbu alebo šľachy je pravdepodobnosť hygrómu 30%.

Dedičná predispozícia. U príbuzných krvi sa hygróm vyskytuje častejšie.

Príslušnosť k ženskému pohlaviu. Zistilo sa, že nádor je trikrát pravdepodobnejší u žien. Priemerný vek diagnostiky choroby je 20 - 30 rokov.

Funkcie povolania. Rizikom rozvoja hygrómov prstov sú strojníci, programátori, klaviristi, maséri, švadlenky, práčovne a ďalší ľudia, ktorých práca súvisí s ručnou prácou.

Chirurgia na šľachách a kĺboch.

Určenie príčiny, ktorá viedla k vzniku hygrómu a jeho eliminácii, minimalizuje riziko opätovného výskytu nádoru po jeho odstránení..

Príznaky hygrómu na prste

Na zadnej strane prstov sa hygróm najčastejšie tvorí na spodnej časti distálneho falangy alebo na spodnej strane medzizávazného kĺbu. Koža na nádore sa rozťahuje, stáva sa tenká. Samotný lipóm predstavuje okrúhly a hustý novotvar, ktorý najčastejšie neubližuje. Pohodlie sa môže vyskytnúť iba vtedy, ak bol nádor zranený, napríklad po podaní modrín.

Ak sa na prstoch vytvorí zo strany dlane hygróm, pochádza z plášťa ohýbačov šľachy. Takéto hygromy dosahujú veľkých rozmerov, môžu v oblasti zaberať 1-2 falangy. Nádor bude ďalej rásť a zvyšuje tlak na tkanivo prstov a jeho nervové zakončenie. Preto sú také hygrómy veľmi bolestivé a spôsobujú človeku vážne nepohodlie, ktoré narúša funkcie jeho končatín..

Človek cíti, že sa šľacha zdá byť „zaseknutá“, keď čelí prekážke. Po určitom pôsobení sily skĺzne. V tejto chvíli môžete počuť charakteristické kliknutie.

Kolísanie hygrómu prstov sa zisťuje častejšie ako pri hygróme z iného miesta. V dôsledku zranenia sa hygróm môže otvoriť. V tomto prípade bude existujúci otvor dlhý čas vynikať jeho obsahom. Je to belavá žltá kvapalina, ktorá má pomerne hustú konzistenciu. Ak sa infekcia dostane do rany, objavia sa príznaky zápalu: koža nad hygrómom opuchne, sčervená, miestne zvýšenie telesnej teploty.

Hygróm spravidla rastie pomaly, priemerný priemer nádoru na prstoch je 1 - 2 cm, niekedy však dosahuje 6 cm alebo viac.

diagnostika

Ak chcete určiť diagnózu, musíte ísť na schôdzku s lekárom. Musíte kontaktovať chirurga. Ultrazvuk je štandardný test, ktorý dokáže zistiť hygróm. Táto metóda poskytuje informácie o veľkosti, konzistencii a presnom umiestnení nádoru..

Aby sa vylúčila osteoartikulárna patológia, pacient je odoslaný na rádiografiu.

Ak existuje podozrenie na nodulárnu štruktúru nádoru, odporúča sa osobe podrobiť sa MRI. Táto vysoko informačná metóda, ktorá vám umožňuje určiť štruktúru steny hygrómu, ako aj jej vyplnenie. MRI sa však používa zriedka, pretože štúdia je drahá.

Punkcia hygrómu sa vykonáva, keď má lekár pochybnosti o benígnej povahe nádoru. Zhromaždená tekutina sa odošle na histologické vyšetrenie. Okrem toho môže byť defekt predpísaný nielen na diagnostické, ale aj na terapeutické účely. Nezávislý spôsob liečby hygrómu nie je účinný, pretože po jeho zavedení bude nádor opäť naplnený tekutinou. Avšak, ak má osoba kontraindikácie na vykonanie operácie a hygróm mu spôsobuje silnú bolesť, potom mu punkcia môže nejaký čas cítiť sa lepšie..

Je dôležité rozlišovať hygrómu prsta od chorôb, ako sú napríklad:

Kostné a chrupavkové výrastky.

Epitelové traumatické cysty atď..

Diagnóza hygrómu nie je spravidla ťažká a lekár robí predbežnú diagnózu pri prvom vyšetrení pacienta.

komplikácie

Aj keď hygróm sa nedegeneruje na malígny nádor, neznamená to, že nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie..

Pravdepodobné komplikácie tumoru prsta zahŕňajú:

Spontánna pitva hygrómu počas zranenia. V tomto prípade sa zvyšuje riziko infekcie rany a priľahlých tkanív..

Zhoršenie citlivosti postihnutého prsta v dôsledku tlaku hygrómu na nervové vlákna.

Výskyt silných streleckých bolestí v prstoch, ktoré sa podobajú klinike neuralgie.

Zhoršenie dodávky krvi do prsta je vyššie ako oblasť, v ktorej sa nachádza hygróm. To povedie k rednutiu kože, k deštrukcii nechtovej platničky, objaveniu sa pustulárnych rán.

Čím väčšia je veľkosť hygrómu, tým vyššia je pravdepodobnosť komplikácií. Preto by sa liečba mala začať v skorých štádiách tvorby nádoru.

Liečba hygrómu na prstoch

V minulých rokoch sa snažili zbaviť hygrómu takým spôsobom, ako sú:

Hnetenie a drvenie. V tomto prípade bol vnútorný obsah cysty násilne distribuovaný cez kĺb. Tento postup je sprevádzaný silnou bolesťou. Metóda bola uznaná ako neúčinná, pretože v 100% prípadov bol pozorovaný relaps ochorenia. Faktom je, že celá membrána nádoru zostáva vo vnútri a naďalej vytvára tekutinu. Okrem toho existuje pravdepodobnosť výskytu nových cýst na pozadí úrazu..

Hygróm punkcie. Táto metóda poskytuje iba dočasnú úľavu. Po niekoľkých mesiacoch sa nádor znovu zaplní..

Punkcia pomocou enzýmov alebo sklerotizujúcich liekov. Ako ukazuje prax, relapsy po takejto liečbe sa vyskytujú približne v 80% prípadov. Zároveň je vysoké riziko, že sa liek dostane do zdravých tkanív, čo môže viesť k narušeniu fungovania kĺbov alebo šliach..

Fyzioterapeutické metódy liečby sú navrhnuté tak, aby neznižovali veľkosť hygrómu, ale aby odstraňovali zápalovú reakciu, ktorá sa môže vyvinúť v dôsledku kompresie okolitého tkaniva nádorom. Takéto liečebné metódy zahŕňajú: zahrievanie tkanív, ultrazvukové ošetrenie, magnetoterapiu, elektroforézu, parafínovú terapiu, soľné a sódové kúpele. V súčasnosti sa takéto metódy vystavenia upúšťajú, pretože zvýšený prísun krvi do hygrómu vedie k tomu, že sa rýchlejšie zväčšuje a rastie..

Na odstránenie aseptického, tj nechráneného zápalu, sa môžu použiť konzervatívne metódy liečby pomocou liekov. Na tento účel sa na zníženie bolesti a intenzity zápalovej reakcie používajú lieky zo skupiny NSAID (Nimesil, Diclofenac). Antihistaminiká, napríklad klemastín, sa používajú na zmiernenie opuchov..

Antibiotiká na infekciu hygrómom sa používajú iba v komplexnom liečebnom režime spolu s chirurgickým zákrokom.

Ako ukázala prax, všetky tieto spôsoby liečenia hygrómu sú neúčinné. Aby sa nádor zbavil a minimalizoval pravdepodobnosť jeho recidívy, je potrebný chirurgický zákrok.

Operácia na odstránenie hygrómu z prstov

Operácia odstránenia hygrómu je predpísaná podľa nasledujúcich pokynov:

Obmedzená pohyblivosť v prstoch.

Bolesť pri pohybe a v pokoji.

Kozmetický defekt, ktorým je nádor.

Rýchly rast hygrómu.

Chirurgický zákrok nevyžaduje hospitalizáciu pacienta. Priemerný čas na to je 30 minút. Pacientovi sa podá lokálna anestézia, po ktorej sa tkanivo rozreže na nádor a jeho škrupina sa odstráni spolu s jeho obsahom. Predbežná pitva hygrómu sa nevyžaduje. Potom sa na miesto rezu aplikujú stehy a prikryjú sa sterilným obväzom. Končatina samotná je upevnená sadrou. Imobilizácia je nevyhnutným predpokladom na odstránenie hygrómu z prstov. Po 7 až 10 dňoch sa stehy odstránia.

Modernou metódou na odstránenie hygrómu je jej excízia laserom. Počas procedúry budú cievy okamžite kauterizované, čo zabráni rozvoju krvácania. Okrem toho vystavenie vysokým teplotám minimalizuje riziko infekcie rany. Postup je rýchly. Ak je hygróm malý, bude možné ho odstrániť za 15 - 20 minút.

Prevencia hygrómov prstov

Aby sa minimalizovalo riziko tvorby hygrómu prstov, je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

Eliminujte situácie, ktoré by mohli viesť k zraneniu kĺbov a šliach. Týka sa to napríklad športu, ako aj profesionálnych aktivít osoby.

Ruky by mali odpočívať po tvrdej práci, ktorá zabraňuje zápalu kĺbov a šliach.

Choroby, ako je burzitída a tendovaginitída, by sa mali liečiť včas..

Osobitnú opatrnosť, pokiaľ ide o tvorbu hygrómu, by sa mala venovať ľuďom s dedičnou predispozíciou.

Autor článku: Bykov Evgeny Pavlovich | Onkológ, chirurg

vzdelanie: promoval na rezidencii v Ruskom vedeckom onkologickom centre pomenovanom po N. N. Blokhin "a získal diplom v odbore" Onkológ "

hygrom

Všeobecné informácie

Hygroma - čo je to choroba? Hygróm (synonymum pre šľachový ganglion) je benígna cystická neoplazma mäkkého tkaniva muskuloskeletálneho systému, ktorá pochádza z plášťa synoviálnych prvkov šlachových plášťov (šľachová hygroma) alebo kĺbovej kapsuly. Hygroma nie je zhubný.

Veľkosti hygrómov sa pohybujú v rozmedzí 0,5 - 5 cm, menej často - do 7 - 10 cm. Cystická dutina je naplnená viskóznou synoviálnou tekutinou s nečistotami fibrín / hlienový proteín, môže mať jednu / niekoľko komôr a môže byť izolovaná od kĺbov aj mu správa. Je dôležité pochopiť, že hygróm je cysta špecifická pre orgán, ktorá sa vždy tvorí v bezprostrednej blízkosti kíbu a nevyskytuje sa v žiadnom tkanive / orgáne. Ako sa hygróm vyvíja, jeho obsah „zhustne“, pretože pri rovnakom objeme tekutiny sa zvyšuje obsah fibrínu, bielkovín a hlienu. V súlade s tým malé hygrómy obsahujú hustejšiu, želé podobnú hmotu a väčšie obsahujú tekutý obsah zmiešaný s vláknami fibrínu, krvi a kryštálov cholesterolu..

Hygrómový kód pre ICD-10: M71.3. Hygróm je pomerne bežný typ nádoru, ktorý sa vyskytuje takmer v 24,0% prípadov patologických formácií synoviálnych membrán. Široká lokalizácia hygrómu, časté relapsy, výskyt špecifických symptómov, prejavujúcich sa bolesťou, trofických porúch, zhoršenej funkcie a parastézie, ako aj tvorba kozmetických defektov spôsobuje, že tento problém je obzvlášť naliehavý. Frekvencia výskytu hygromov s rôznou lokalizáciou sa zároveň výrazne líši. Cysta na ramene (hygróm zadného povrchu zápästného kĺbu) predstavuje asi 48% všetkých sťažností na nádorové útvary. Hygróm na prstoch, dlaňový povrch zápästného kĺbu, chodidlá, kolenné a členkové kĺby sú menej časté. Vyskytujú sa u žien aj mužov v produktívnom veku (20 - 50 rokov), ale častejšie u žien. U detí mladších ako 10 rokov sa zriedkavo vyskytuje hygróm. Hygrómy sú častými spoločníkmi reumatických chorôb.

Hygróm je spravidla jediný novotvar, ale v niektorých prípadoch existuje niekoľko hygrómov, ktoré sa vyskytujú súčasne alebo takmer súčasne. Prípady spontánneho vymiznutia hygrómami sú mimoriadne zriedkavé, čo zjavne súvisí so znížením tvorby intraartikulárnej tekutiny v dôsledku obmedzeného zaťaženia kĺbu..

patogenézy

Neexistuje jednotná teória patogenézy ganglií. Doteraz najodôvodnenejšie a potvrdené elektrónovými mikroskopickými štúdiami je teória metaplastického vývoja ganglia. Trauma do spojivového tkaniva (priame / nepriame) kĺbov / šliach spôsobuje metaplastické preskupenie bunkových prvkov tkaniva s tvorbou malých intrakapsulárnych cýst v jeho štruktúre, ktorých vnútorný povrch je lemovaný vysoko diferencovanými aktívnymi mezenchymálnymi bunkami, ktoré produkujú amorfný substrát (mucín). Druhým typom buniek sú morfologicky sa formujúce bunky, ktoré sú umiestnené v hlbokých vrstvách gangliovej steny s charakteristickými znakmi degenerácie, ktoré sú spoločné pre všetky bunky tkanív chrupavkovej a spojivovej povahy tkaniva..

Vedúca úloha v patogenéze týchto novotvarov teda patrí k deštrukcii voľných radikálov (deštrukcii) spojivového tkaniva v dôsledku nedostatočnej enzymatickej aktivity antioxidačného obranného systému vo formáciách zo spojivového tkaniva a do istej miery podradenosti morfologických štruktúr synoviálnych formácií..

klasifikácia

Hygroma je rozdelená do niekoľkých znakov. Podľa lokalizácie sa rozlišuje hygróm ruky (zadná časť ruky, prsty ruky), zápästie (dlaňová strana zápästia / chrbta zápästia), lakte, tvár, podpazušie, kolenné kĺby (Bakerova cysta), členky, podrážky..

Štruktúra sa rozlišuje: jednokomorová (existuje vo forme jednej dutiny), dvojkomorová (pozostáva z dvoch dutín) a viackomorové hygromy.

Stupeň izolácie rozlišuje:

 • Izolovaný hygróm (dutina hygrómu je izolovaná od kĺbovej kapsuly).
 • Hygróm s ventilom. Nádor a kĺb sú vzájomne prepojené „chlopňou“. Takáto štruktúra štruktúry umožňuje novej tekutine vstúpiť do nádoru (pri fyzickej námahe), čo prispieva k rastu nádoru..
 • Hygróm s anastomózou. Vyznačuje sa prítomnosťou kanálu medzi nádorom a kĺbom, prostredníctvom ktorého sa vykonáva jednostranný tok tekutého obsahu z nádoru do kĺbového vaku (ako na obrázku)..

Typy hygrómov podľa stupňa izolácie

príčiny

Príčiny spoľahlivo spôsobujúce hygrómy nie sú stanovené. Identifikujú sa však hlavné rizikové faktory, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolávajú tvorbu hygrómu. Tie obsahujú:

 • Dedičná predispozícia (hygroma sa vyskytuje častejšie u príbuzných).
 • Neustále vysoké zaťaženie šľachy / kíbu (obyčajná práca - šaty, pisári, pianisti, kuchári, krajčírky, športovci - tenisti, športovci, futbalisti).
 • Časté traumy kĺbov / šliach.
 • Chronické ochorenia tkanív šliach svaly / kĺbový vak zápalovej genézy (burzitída, zápal šliach, tendovaginitída).
 • Kĺbová chirurgia.
 • Noste nepohodlnú obuv.
 • Poruchy metabolizmu (metabolické / endokrinné poruchy).

príznaky

Klinicky je hygróm definovaný ako sedavý útvar, okrúhly tvar a elastická konzistencia, ktorý nie je spojený s okolitými tkanivami, hlavne pri prihmataní bezbolestný. Koža nad hygromami je riedená a dostáva tmavé odtiene. So zápalom cysty sa pokožka stáva edematóznou a získava červenú farbu. Bez ohľadu na lokalizáciu je spektrum klinických prejavov rovnaké, s výnimkou niektorých špecifík kvôli lokalizácii cysty..

Hlavným príznakom, ktorý určuje závažnosť klinických príznakov, je veľkosť hygrómu: čím väčšia je veľkosť cysty, tým výraznejšie príznaky a rôznorodejšie ťažkosti. Malý hygróm sa spravidla nevyskytuje s klinickými príznakmi a nespôsobuje žiadne zvláštne nepríjemnosti. Sťažnosti v takýchto prípadoch majú väčšinou neestetický vzhľad, najmä ak sa cysta nachádza vo viditeľnej časti tela..

Ako hygróm rastie, príznaky sa objavujú v dôsledku kompresie susediacich tkanív, nervov a krvných ciev, najčastejšie sa prejavujú konštantnou bolesťou ťahania-boľavej povahy, ktorá sa zosilňuje intenzívnou prácou kĺbu v oblasti, kde sa hygróm nachádza. To znamená, že ak ide o cystu kolenného kĺbu - bolesť sa zosilňuje pri chôdzi / behu / dlhodobom státí; s hygrómom zápästného kĺbu - bolesť zosilňuje krúživými pohybmi v kĺbe (pri miešaní cukru v čaji / krému v miske), zdvíhaní ťažkých predmetov.

Pri veľkých veľkostiach novotvaru a silnej kompresii susedných ciev a nervov sa objavuje narušenie citlivosti a zníženie rozsahu pohybov v častiach tela vzdialenejších od postihnutého kĺbu. Napríklad pri veľkom hygróme na zápästí je narušená citlivosť / pohyblivosť celej ruky, ktorá sa môže prejaviť ako hyperestézia (zvýšená citlivosť kože) a dokonca aj ľahké dotyky sú bolestivé a nepríjemné alebo parestézia (znecitlivenie kože / husacie kožušiny). Okrem porúch citlivosti môže veľký hygróm spôsobovať neustále nervové bolesti spôsobené tlakom na nervovú vlákninu a venóznym prekrvením v dôsledku zhoršenia mikrocirkulácie krvi v rôznych oblastiach tela, ktoré sa nachádzajú ďalej od postihnutého kĺbu. Zvážte znaky klinického prejavu hygrómu v závislosti od jeho umiestnenia.

Hygroma na paži

Hygróm lakťového kĺbu

Hygróm lakťového kĺbu - nachádza sa v oblasti lakťového kĺbu na bočnej ploche predlaktia / ramena. Veľkosť novotvaru sa pohybuje od 1 do 5 cm, môže mať mäkkú alebo tvrdú konzistenciu. Častejšie jediné vzdelávanie. Pokožka v oblasti hygrómu sa nesmie meniť alebo jej veľká veľkosť - zdrsnenie získava karmínový odtieň a odlupuje sa. Klinicky sa prejavuje obmedzenou pohyblivosťou v lakťovom kĺbe, nepohodlie počas flexie / natiahnutia ramien, neustála bolesť. Je možné zápal / hnisanie hygrómu. Spôsobuje estetické ťažkosti.

Hygróm zápästia

Hygróm zápästného kĺbu ruky

Vytvára sa v oblasti zápästného kĺbu ruky z vonkajšej a vnútornej strany zápästia.

Pri malom množstve hygrómu (do 3 cm), ak je jednokomorový a nestlačuje krvné cievy a nie je umiestnený v plexe nervových vlákien, sa príznaky vo väčšine prípadov zmierňujú a bolesť je mierna. Novotvar mäkkej konzistencie s dobre definovanými hranicami. Keď sa choroba práve začína rozvíjať, pod kožou sa objaví malý, jasne viditeľný hygróm, ktorý postupne rastie. Ak naň stlačíte, objaví sa silná bolesť. Ak ju nebudete kontaktovať, bolesť môže byť mierna alebo úplne chýba.

S veľkými rozmermi - matná konštantná bolesť v ruke, ktorá vyžaruje do rôznych oblastí ruky. Bolesť sa zvyšuje po intenzívnej fyzickej aktivite a strese na kĺbo a počas odpočinku ustupuje. Koža nad hygrómom sa môže zmeniť: zhrubnúť, červenať sa, kôra. Ak novotvar vytlačí nervové zakončenie, môže dôjsť k narušeniu citlivosti kože na zápästí. Pri stlačení krvných ciev - pocity znecitlivenia a „husacie kožušiny“.

Hygróm ruky

Hygroma na prstoch

Nádor na rukách sa môže vyskytnúť na akomkoľvek kĺbe ruky na dlani aj na zadnej strane, najbežnejšou možnosťou je však hygróm na prst ruky, ktorý môže byť jeden na jeden prst alebo viacnásobný. Menej často sa hygróm vyskytuje okamžite na niekoľkých prstoch ruky - pozrite si fotografiu hygrómu na prste.

S lokalizáciou hygrómu na povrchu dlane sú príznaky výraznejšie vďaka vysokej inervácii tejto časti tela..

Hygroma povrchu dlane kefy

V súlade s tým výskyt nádoru na dlani je vo väčšine prípadov sprevádzaný kompresiou nervových vlákien a prítomnosťou výraznejšieho syndrómu bolesti v oblasti, ktorá môže žiariť pozdĺž nervového vlákna. Bolesť je represívna. Nádor môže byť relatívne mäkký alebo tvrdý a môže mať rôzny stupeň pohyblivosti. Funkcia prsta často prilieha k nádoru.

Cysta na prste je sprevádzaná podobnými príznakmi. Prst môže byť znecitlivený, stratiť citlivosť. So zvyšujúcim sa nádorom trpí funkcia prstu, farba pokožky sa mení. V dôsledku vysokej funkčnosti ruky a častého traumatu nádoru sa môže v susedných tkanivách vyvinúť zápal. Preto je to viditeľná kozmetická vada..

Hygróm na nohe

Hygróm na nohe má mnoho lokalizácií a môže sa prakticky tvoriť v blízkosti serózneho vaku akéhokoľvek kĺbu na nohe.

Hygróm kolenného kĺbu (Bakerova cysta)

Bakerova cysta (synonymum popliteálnej hernie) je častejšie výsledkom reumatizmu (reumatoidnej artritídy), deformujúcej artrózy alebo komplikácií intraartikulárnych hematómov / chronickej synovitídy kolenného kĺbu. Novotvar často rastie do popliteálnej oblasti a dosahuje 8-10 cm. Malá cysta sa nijakým spôsobom neprejavuje, iba pri motorickej aktivite môže byť menšia bolesť. Vďaka svojej hlbokej polohe cysty a komplexnému okoliu svalov a väzov je mobilita malého nádoru zriedka determinovaná..

S rastúcou rukou kolenného kĺbu sa objavujú charakteristické znaky - pod kolenom je hmatný mobilný nádor s jasnými okrajmi, bolestivý pri pohmate, sťažnosti na neustálu bolesť v kĺbe, ktorá sa následne šíri do svalov nohy, sa môžu niekedy vyžarovať do stehien. Veľké Bakerove cysty často bránia úplnej flexii v kolene a pri silnej flexii sa objavujú príznaky kompresie holennej / vláknitej nervovej / popliteálnej artérie. Pacient sa cíti slabý v lýtkových svaloch. Počas chôdze a iných záťaží sa objaví stuhnutosť kĺbu, menej často - opuch a znecitlivenie končatiny.

Problémom je ohnúť nohu na koleno, vykonávať základné pohyby (stúpanie / klesanie po schodoch, sadnutie si / vstávanie). Kompresia krvných ciev prispieva k výskytu stagnácie v žilách a k rozvoju trombózy, tromboflebitidy, trofických vredov. Pri hnisaní cysty existuje riziko artritídy.

Hygróm chodidla

Môže sa objaviť v blízkosti akéhokoľvek kĺbu chodidla, ale častejšie sa vyskytuje v členku a na vonkajšej strane kĺbov. Menej často na špičke a chodidle.

Fotografie hygróm chodidla

Nádor na chodidle narúša chodenie a nosenie obuvi, a preto je cysta vystavená tlaku a často vytlačuje nervové zakončenie v oblasti jej formovania, ktoré je sprevádzané neustálou bolesťou, začervenaním a odlupovaním kože cez cystu. Okrem toho hygróm nachádzajúci sa v oblasti chodidla je náchylný k častému zraneniu pri uvoľňovaní tekutého obsahu. Súčasne existuje vysoké riziko infekcie s rozvojom zápalového procesu (objaví sa začervenanie kože, opuch, bolesť pri ťahaní)..

Zriedkavejšou lokalizáciou hygromu je tvár. Hygróm tváre je tvorený hlavne v temporomandibulárnom kĺbe.

Príznaky hygómu tváre sú rovnaké, ale zároveň sa pri svojej veľkej veľkosti objaví bolesť pri žuvaní potravy. Navyše umiestnenie hygrómu na tvári je vždy psychologickým nepohodlím.

Subdurálny hygróm

Táto lokalizácia je pomerne zriedkavá. Subdurálny hygróm je hromadenie seróznej tekutiny / mozgovomiechového moku v subdurálnom priestore, čo spôsobuje kompresiu mozgovej látky.

Subdurálny mozgový hygróm

Môžu sa vyvíjať izolovane alebo v kombinácii s intrakraniálnymi hematómami, modrinami mozgu, krvácaním v subarachnoidálnom priestore, zlomeninami kostí lebky, čo podľa toho určuje polymorfizmus ich klinických príznakov. Poškodenie arachnoidálnej membrány (jednoduché / bilaterálne) je častejšie v oblasti sylvianskej drážky. Objem subdurálneho hygrómu sa pohybuje medzi 40-200 ml. Obsah subdurálneho hygrómu predstavuje bezfarebná / krvavá cerebrospinálna tekutina. Komplex symptómov je určený predovšetkým veľkosťou hygrómu, ktorého hlavné prejavy sú:

 • Krátkodobá primárna strata vedomia po prepustení (po niekoľkých hodinách / dňoch) - paroxyzmálne zosilňujúce bolesti hlavy s nádychom škrupiny (fotofóbia, ožarovanie bolesti do krčnej a týlnej oblasti / očí). Bolesť hlavy môže byť pravidelne sprevádzaná zvracaním..
 • Poruchy duševnej činnosti podľa typu fronto-bezcitného syndrómu (dezorientácia na mieste / čas, eufória, znížená kritika, porucha reči, jemné motorické zručnosti) doplnená výskytom psychomotorického nepokoja..
 • Často sa vyskytuje kŕčová zložka (od klonických záchvatov po všeobecné záchvaty).
 • Postupný vývoj prehlbovania sekundárnych vĺn zhoršil vedomie.
  Chronické subdurálne hygrómy, ktoré sa vyvíjajú v detstve, na rozdiel od akútnych / subakútnych foriem hygrómu tvoria kapsuly, ktoré môžu byť veľké, a ich klinika je určená úrovňou kompresie mozgu..

Testy a diagnostika

Diagnóza hygrómu vo väčšine prípadov nie je náročná a je založená najmä na údajoch z fyzického vyšetrenia a sťažností pacientov. V prípade potreby (pre diferenciálnu diagnostiku) sa môžu predpísať inštrumentálne štúdie:

 • Prieskumná rádiografia (pri podozrení na tvorbu kostí).
 • Ultrazvukové vyšetrenie (na určenie štruktúry cysty - hranice, uniformita, intenzita krvného zásobenia).
 • Magnetická rezonancia.
 • Diagnostická punkcia (cytologické / biochemické vyšetrenie tekutiny).

Liečba hygrómom

Liečba hygrómom bez ohľadu na jeho umiestnenie (s výnimkou subdurálneho hygrómu) sa vykonáva podobne a zahŕňa konzervatívnu terapiu a / alebo chirurgický zákrok. Preto diskutovať o tom, ako sa zbaviť hygrómu na zápästie, lakte alebo kolene, chodidle, a tiež, aby zvážila zaobchádzanie s hygrómom rúk alebo ošetrenie hygrómu nohy samostatne nemá zmysel..

Konzervatívne zaobchádzanie

Okamžite treba poznamenať, že konzervatívna liečba hygrómu je možná iba s malým neoplazmom, t.j. malým množstvom zhromaždenej tekutiny, neprítomnosťou / nevyjadreným zápalom a ich lokalizáciou v miestach, kde nie sú vystavené častému zraneniu a neprítomnosti funkčných porúch kĺbov..

Predovšetkým sa odporúča pacientovi znížiť záťaž kĺbov, v blízkosti ktorej sa nádor vytvoril. V prípade Bakerovej cysty sa odporúča liečba hygrómu zápästia bez chirurgického zákroku, odporúča sa fixácia kĺbu / končatiny obväzom. Aby sa zlepšil prietok krvi, noha by sa mala udržiavať čo možno najvyššia. Pri silnej bolesti sa predpisujú protizápalové lieky, ktoré majú analgetický účinok. Na tento účel sa predpisujú NSAID a analgetiká (Naproxen, Etodolac, Ibuprofen, Indometacín, Diclofenac, Celecoxib, Paracetamol). Široko sa používajú krémy a masti na ich báze, ako aj lokálne pôsobiace lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh a odtok synoviálnej tekutiny - ketoprofén, troxevasín, meloxikam a iné.

Ak kĺbová funkcia trpí, sú predpísané chondroprotektory (chondroitín, Alflutop, Struktum, Don) na normalizáciu stavu chrupavkovej zložky kĺbu. V prípade prasknutia ruky a rozvoja zápalu alebo jeho zhubnutia so objavením sa príznakov všeobecnej intoxikácie sa predpisujú antibiotiká (amoxicilín, ampicilín, ciprofloxacín, ceftriaxón). Na zvýšenie imunity môžu byť predpísané multivitamínové a minerálne komplexy.

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby a progresii cysty sa v niektorých prípadoch vykonáva punkcia nádoru (injekcia) a odsávanie tekutého obsahu, po ktorom nasleduje zavedenie hormonálnych protizápalových liekov..

Liečba ľudovými liekmi

Na mnohých internetových zdrojoch je liečba hygrómom rôznych lokalizácií (zápästia, kolenné kĺby, chodidlá) široko popularizovaná ľudovými liekmi. Túžba robiť bez chirurgického zákroku je prirodzená, malo by sa však chápať, že ľudové liečivá problém prakticky neriešia, s výnimkou dočasného zníženia prejavov hygrómov, o čom svedčia aj recenzie liečby hygrómov ľudovými liekmi. Pacienti spravidla píšu, že hygróm s rôznou lokalizáciou (zápästia, lakte, kĺby, nohy atď.) Sa pri použití ľudových liekov zmenšuje alebo zmenšuje intenzita syndrómu bolesti, prípady úplnej regresie sa však neuvádzajú.

Človek by samozrejme nemal ignorovať žiadnu príležitosť na zníženie prejavov hygrómov. Na tento účel môžete použiť niektoré metódy tradičnej medicíny, najmä nanášanie obkladov na hygrómy alebo boľavé kĺby (čerstvé kapustové listy v noci, obklady rastlinných olejov alebo mleté ​​lopúchy, lastovičky / bezinky a malinové listy). Môžu sa používať včelárske výrobky (ak na nich nie je alergia), zlaté fúzy atď. Vo všeobecnosti sú ľudové liečivá ako nezávislá metóda neúčinné a musia sa považovať za jednu z ďalších metód liečby spolu s liekmi a fyzioterapiou..

V niektorých prípadoch, pri absencii účinku konzervatívnej liečby a s progresiou, sa cysty uchýlia k punkcii neoplazmy (injekcia) a následnému odsatiu tekutého obsahu s následným zavedením hormonálnych protizápalových liekov. Takéto manipulácie však majú dočasný výsledok a po obnovení zaťaženia kĺbu sa opäť vytvorí hygróm.

Všeobecne je účinnosť konzervatívnych metód liečby nízka a po ukončení liečebného postupu v 80 - 90% prípadov dochádza k relapsom hygrómu. Preto je dnes najúčinnejšou liečebnou metódou chirurgické odstránenie hygrómu. Relapsy sa v tomto prípade pohybujú v rozmedzí 5 - 15%. Taktiež je ťažké urobiť operáciu, keď sa lokalizuje hygróm na rukách a nohách kvôli ich častému zraneniu a vysokému riziku komplikácií (prasknutie, hnisanie). Indikácie na odstránenie hygrómu sú:

 • Nedostatok / nízka účinnosť konzervatívnej liečby.
 • Silná bolesť.
 • Poruchy kĺbov.
 • Kompresia vaskulárnych / nervových štruktúr.
 • Rýchlo postupujúce cysty (veľké veľkosti / kozmetická vada).
 • Komplikácie (hnisanie, náhle prasknutie cysty alebo vysoké riziko spontánneho prasknutia).
 • Zápal novotvaru spojený s hnisavou tendovaginitídou / burzitídou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.
Akákoľvek chirurgická operácia je vážnym zásahom do tela a človek by nemal očakávať, že potom bude všetko „ako predtým“. Aj keď chirurg, ktorý operáciu vykonal, skutočný génius medicíny a všetko šlo dobre, rehabilitácia je nevyhnutná na obnovenie sily a funkcií tela.
Výčnelok je považovaný za prvé štádium výskytu vertebrálnej hernie, ktorá často prechádza bez akýchkoľvek príznakov. Zároveň však lekári rozlišujú také ochorenie, ako je výčnelok chrbtovej difúznej chrbtice.