loader

Hlavná

Pažerák

Pupočná prietrž u novorodencov a dojčiat

Pupočná prietrž u dojčiat do jedného roku je problémom, ktorý spôsobuje u rodičov celkom rozumnú úzkosť a úzkosť. Prečo sa objavuje a ako s ňou zaobchádzať je otázka, ktorá sa obáva všetkých matiek a otcov, ktorých deti trpia takouto patológiou. Môže takáto kýla dieťaťa prejsť sama o sebe bez chirurgického zákroku, povieme to v tomto článku.

Čo to je?

Umbilikálna prietrž, rovnako ako všetky ostatné typy prietrží, je znakom slabosti brušnej steny. Predstavuje výstup niektorých vnútorných orgánov, ktoré by sa mali obvykle nachádzať v brušnej dutine, bez poškodenia integrity kože a podkožného tkaniva. Toto je možné, keď je v brušnej stene otvor..

Môže byť patologický (s divergenciou svalov, veľkou „medzerou“ medzi tkanivami) a celkom prirodzený, čo je pupočníkový otvor..

U novorodencov je pupočníková rana vytvorená z úplne fyziologických dôvodov. Keď je dieťa v lone, pupočníkový kábel ho spojí s placentou. Miesto dieťaťa vyživuje dieťa, dodáva mu kyslík a užitočné látky potrebné pre normálny rast a vývoj. Umbilikálna šnúra je druh dopravnej cesty, ktorou sa dieťaťu dodáva jedlo a kyslík, a funguje tiež ako vypúšťanie spotrebovaného oxidu uhličitého, ako aj metabolických produktov..

Vo vnútri pupočnej šnúry sú dve tepny a žila, krv obohatená o kyslík a živiny z matky vstupuje do tepien a to, čo už dieťa nepotrebuje, je odpadové produkty cez žilu. Po narodení už nie je pupočníková šnúra potrebná, pretože placentárne dýchanie v okamihu narodenia sa zmenilo na pľúcne a od tohto okamihu môže dieťa jesť spôsobom, ktorý je nám celkom známy - ústami. Odrežte pupočnú šnúru a pritlačte jej časť, aby ste zabránili strate krvi a zviazaniu.

Časť pupočnej šnúry však zostáva vo vnútri brucha u chlapcov a dievčat. Od okamihu narodenia sa nazýva pupočníkový prsteň. Normálne by sa táto vnútorná časť pupočnej šnúry mala uzavrieť spojivovým tkanivom počas prvého mesiaca života, zatiaľ čo dieťa sa považuje za novorodenca. Tento proces však môže byť komplikovaný mnohými faktormi, v dôsledku ktorých nedochádza k úplnému uzavretiu..

Umbilikálny krúžok teda pokračuje v priamej komunikácii s brušnou dutinou a časť vnútorných orgánov, ako je črevná slučka alebo omentum, môže týmto komunikačným „kanálom“ vystupovať. Stáva sa to, ak tlak v brušnej dutine presahuje schopnosť peritoneum odolávať.

Kýla pozostáva z herniového vaku, ktorý predstavuje veľmi slabé pobrušnice a jej obsah - tie orgány alebo ich časti, ktoré vyšli. Umbilikálny krúžok zároveň slúži ako brána prietrže - miesto, cez ktoré je možný výstup. Je dôležité pamätať si na tieto pojmy, aby sme pochopili, čo sa deje s dieťaťom a aká by mala byť pomoc. Podľa štatistík sa pri každom piatom dieťati s úplným pôrodom vyskytuje hernia patológie pupka.

Medzi deťmi, ktoré sa ponáhľali a prišli na tento svet skôr, ako im poskytli pôrodníci, sa pri každom treťom dieťati pozoruje hernia.

Umbilická hernia je jednou z mála hernií v ľudskom tele, ktorá sa môže „vyriešiť“ sama od seba, v drvivej väčšine bábätiek, do roku, keď ju nenájdeme. Prirodzene, rodičia budú musieť vynaložiť určité úsilie na to. Iba 3-5% detí má problém, ktorý trvá až 5 rokov. Moderná medicína im však môže pomôcť..

Príčiny a mechanizmus výskytu

Hernia pupka môže byť dôkazom toho, že sa niečo pokazilo počas obdobia vývoja plodu a brušná stena sa nevytvorila správne. Svalová slabosť a slabosť spojivového tkaniva vedie k defektom vo vývoji pobrušnice, čoho dôsledkom je, že časť vnútorných orgánov dieťaťa „tlačí“ na spojenie s pupočnou šnúrou pred narodením. Táto patológia sa nazýva vrodená prietrž..

Ak dieťa získalo formu herniovej choroby, môže začať trpieť, ak pôrodníci urobia chybu pri rezaní a upínaní pupočnej šnúry, ak dôjde k infekcii, a pretože pupočníkový krúžok v prvom mesiaci nezávislého života neprerástol ani nezatvoril..

Jednoduchšia forma prietrže je priamka. Herniový vak spolu s jeho obsahom „vykukuje“ priamo cez pupkový prsteň. So zložitejším - šikmým - herniálnym obsahom v sáčku najskôr prechádza „vrecko“ medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a až potom opúšťa prsteň..

Herniové umbilické formácie u dojčiat sa takmer vždy vyznačujú veľkým množstvom mobility - je ich možné napraviť bez veľkého úsilia. U detí sa však zriedkavo vyskytujú zložité kýly bez sprievodcu. Schopnosť vrecka pohybovať sa je daná veľkosťou a elasticitou herniálneho portálu (v tomto prípade pupočného krúžku). Úzke brány - menej kýla, široká - mobilnejšia.

Ukazuje sa, že prietrž je vždy pod vnútorným tlakom, ktorý sa vytvára v brušnej dutine.

Tento tlak u dieťaťa prudko stúpa v určitých situáciách:

 • so silným nahnevaným plačom a kričaním;
 • pri pokusoch pri pohybe čriev, najmä ak si to vyžaduje úsilie (napríklad zápcha);
 • s ťažkým kašľom;
 • s nafúknutým bruškom u detí so zvýšenou tvorbou plynov a ťažkou kolikou dojčiat.

Ak existujú predpoklady (slabý pupočníkový krúžok, pomalé prerastanie pupka zvnútra, vrodená slabosť brušnej steny), potom takéto situácie najčastejšie vedú k prolapsu niektorých orgánov ak vytvoreniu kýly. Oddelene by ste mali uviesť príčinu patológie, v ktorej existuje podiel viny rodičov. Dieťa je príliš skoro na to, aby zasadilo a bolo postavené vo zvislej polohe. Na tieto účely existuje v arzenáli mamičiek a otcov veľa zariadení, napríklad chodci a skokanské mostíky..

Vo vzpriamenej polohe sa však tlak v brušnej dutine zvyšuje, a to je faktor vyvolávajúci výskyt patológie..

Kým dieťa nemá 9 mesiacov, je bezpečnejšie dôverovať prírode a usporiadala všetko tak, aby predtým, ako zaujala vzpriamené postavenie na svojich dvoch, prešlo niekoľkými prípravnými fázami - plazením sa a sedením, práve vďaka tomu môžu svaly brucha silnejšie a hodné ich prijať. zvýšený vnútorný tlak bez tvorby kýly.

Príznaky a príznaky

Vrodená hernia, ktorá sa objavuje u dieťaťa aj v materskom lone, môže diagnostický lekár vidieť na ďalšom ultrazvuku v prenatálnej klinike alebo v pôrodnici. Zvyčajne sa jedná o dosť závažné patológie, pri ktorých je defekt vo vývoji pobrušnice rozsiahly. Najčastejšie opúšťa hernálny vak niekoľko orgánov s takou vrodenou prietržou - 2 až 3 slučky čreva, omentum, pečeň. Ale všetko sa neobmedzuje iba na kýlovú chorobu a také deti majú prevažne hrubé genetické poruchy, diagnózy, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Získané kýly majú v tomto ohľade pozitívnejšiu predpoveď.

U kojenca je možné určiť kýlu pupka od 30 dní od jej života mimo brucha matky. Do tejto doby sa končí novorodenecká perióda, pupočníková rana sa uzdravuje..

Nie je potrebné, aby sa prietrž objavila okamžite, mohla sa kedykoľvek vytvoriť a vizualizovať - ​​ako u trojmesačného dieťaťa, tak aj u šesťmesačného dieťaťa..

Preto je dôležité vedieť rozpoznať patológiu a prijať včasné opatrenia na zabránenie nebezpečným následkom. Prietrž sa vždy určuje v oblasti pupočného kruhu. Má vzhľad uzliny guľatého alebo oválneho tvaru, ako aj nepravidelného tvaru. Môže to byť dosť zanedbateľné - od priemeru pol centimetra po dostatočne veľký, ktorého priemer presahuje 5 až 6 centimetrov..

Ak sú v herniovom vaku obsiahnuté iba slučky čreva, formácia vyzerá mierne namodra, ak to skutočne vyskúšate, cez jemnú pokožku dieťaťa môžete vidieť stenu čreva. Keď je časť omentum, pečeň vo vrecku, uzol vyzerá červenkasto. Vyzerá to samozrejme strašidelne, ale rodičia by mali pochopiť, že kýla sama o sebe nespôsobuje dieťaťu bolesť a utrpenie. Neubližuje, nespieva, svrbí a vo všeobecnosti sa mu veľmi nestará.

Je možné určiť patológiu pupočnej kýly u dieťaťa počas plaču, kašľa, keď sa dieťa poopí. V inom okamihu, keď je pokojný a nezaťažuje brucho, je prietrž úplne neviditeľná. S ľahkým, miernym tlakom na ňu prstom si môžu dospelí všimnúť, že sa okamžite vráti späť do brušnej dutiny, ale potom sa, nanešťastie, opäť vráti. Iné príznaky spôsobujú veľa otázok. Niektorí lekári teda tvrdia, že pupočná kýla ovplyvňuje trávenie, správanie dieťaťa.

Snažia sa vysvetliť jej nepokojný spánok, zlý apetít. Táto pozícia však nezastáva vodu, pretože mnoho detí bez takejto patológie má tiež zlý sen a nie je menej pravdepodobné, že preukážu svoju neochotu jesť..

Taký uzol v pupočnej oblasti prakticky neovplyvňuje intenzitu a frekvenciu koliky, zápchy a iných typických detských problémov. A častá regurgitácia a nevoľnosť sú najčastejšie spôsobené nadmerným kŕmením a nie prítomnosťou herniálneho vaku v oblasti pupka..

Symptómy vo forme zvracania, akútnej bolesti, nadúvania plynom sú charakteristické iba pre porušenie pupočnej kýly. Ak je z nejakého dôvodu prsteň (herniálna brána) stlačený alebo sa v slučkách vnútri vrecka hromadí výkaly, herniový vak je pripevnený zvonku, sú v ňom zovreté orgány. Do slučiek čreva a iného obsahu vaku sa krv v požadovanom množstve prestáva tečať.

Svorka spôsobuje silný záchvat bolesti, dieťa sa nemôže narovnať, neustále kričí. Hernia samotná v tejto chvíli vyzerá plná, intenzívna a bolestivá. Už nie je možné vstúpiť dovnútra a nemali by ste to skúsiť. Keďže dieťa potrebuje neodkladnú operáciu, vyúčtovanie sa neuskutočňuje ani za hodiny, ale za niekoľko minút.

nebezpečenstvo

Malá nenarušená kýla nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život a zdravie omrvín. Je to nebezpečné iba preto, že existuje riziko porušenia. Prax však ukazuje, že štípanie u detí od 0 do 12 mesiacov je mimoriadne zriedkavé, pretože pupočníkový a črevný slučok sú veľmi elastické, pohyblivé.

Ak sa porušenie stále stalo, zoznam možných hrozieb sa výrazne rozširuje. Obsah hernálneho vaku - vnútorné orgány a ich časti, zbavené krvného zásobovania, rýchlo začínajú „odumierať“..

Tkanivová nekróza sa vyvíja rýchlo a počas operácie bude musieť chirurg úplne odstrániť nielen prietrž, ale aj mŕtve časti čreva, omentum, pečeň. Otálenie ohrozuje rozvoj gangrény, ktorá je smrteľná pre malé dieťa.

diagnostika

Chirurg môže urobiť vhodnú diagnózu pre dieťa. Fazuľa preskúma vo vodorovnej polohe. Testy na kašeľ a vertikálne testy na dojčatá sa nepoužívajú. Zvyčajne stačí vizuálna prehliadka odborníka, pri ktorej prehmatáva pupočnú oblasť a určuje približné rozmery formácie a brány..

Na pochopenie toho, či je priama alebo šikmá, a okrem toho na objasnenie miesta a pravdepodobnosti porušenia, bude predpísaný ultrazvuk brušnej dutiny. Ultrazvukový skener vám umožní presne určiť, ktoré orgány sú súčasťou vaku. Ak existujú obavy z možných komplikácií (proces priľnavosti, ohyb črevných slučiek tvaru W), dieťa bude musieť vykonať špeciálnu vyšetrovaciu metódu - irrigoskopiu..

Procedúra nie je príliš príjemná, ale potrebná. Dieťatko dostane klystír, na ktorý nebude použitá voda, ale použije sa špeciálne riešenie, ktoré bude viditeľné na röntgenovom snímaní. Lekár tak získa podrobný obraz o tom, čo sa deje vo vnútri, a bude schopný rozhodnúť o taktike liečby.

liečba

Napriek závažnosti situácie si pupočná kýla u dieťaťa do jedného roku nevyžaduje zložité a konkrétne ošetrenie. Po stanovení diagnózy sa vo viac ako 95% prípadov uprednostňuje taktika očakávania. Jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s kýlami akéhokoľvek pôvodu a umiestnenia, je dnes kýlová chirurgia.

Urbilická patológia je zase jediná svojho druhu, ktorá môže začať zvrátiť vývoj, regresiu. Preto môže byť indikácia chirurgického zákroku u novorodencov a dojčiat iba jedna - porušenie.

Vo všetkých ostatných prípadoch je liečba možná doma. V tomto prípade nie je potrebné nič liečiť, podávať lieky. Problém sa však musí starostlivo monitorovať a používať niektoré metódy a metódy, vďaka ktorým bude najpravdepodobnejšie spätný vývoj prietrže.

 • Lepiaca páska. Táto metóda sa osvedčila, existuje však niekoľko dôležitých bodov. Pred prilepením je potrebné prietrž opraviť a rodičom sa neodporúča, aby robili samoobsluhu, aby sa nepoškodila arašid. Neoprávnené akcie môžu vyvolať kŕč pupkového prstenca, ktorý nevyhnutne povedie k štipnutiu a urgentnej operácii.

Chirurg musí manuálne vložiť vrece cez kožu ručne. Ukáže rodičom, ako to urobiť, a povie, ako prilepiť prietrž lepiacou páskou pre spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu fixáciu..

Potom bude mama a otec môcť samostatne vymeniť náplasť, starostlivo sledovať, či pod ňou začal zápal, alebo či má dieťa lokálnu alergickú reakciu..

Dieťa bude občas musieť ukázať chirurgovi. Pokiaľ sa prietrž bude zväčšovať alebo zväčšovať, môže sa zvoliť iná metóda fixácie. Rodičia si musia zvoliť kvalitnú a hypoalergénnu sterilnú náplasť. Dieťa je možné kúpať lepeným pupkom, ale po vodných procedúrach je potrebné obväz zmeniť.

 • Obväz. Nosenie takéhoto špeciálneho ortopedického pásu vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak v správnej polohe vo vnútri brušnej dutiny. Prístroj umožňuje vyvážiť vnútorný tlak a vonkajší odpor.

Bandáž môžete nosiť po operácii a pred ňou a dokonca aj namiesto nej. Ale na tento účel musí lekár upraviť prietrž a ukázať, ako nasadiť a fixovať obväz na bruško dieťaťa..

Pás je mäkký, veľmi elastický, nedáva dieťaťu nepríjemné pocity. Pod ňou nemusíte nič nosiť. Väčšina týchto výrobkov sa dodáva so sadou špeciálnych vložiek pre problémovú oblasť. Malá kýla môže úspešne ustúpiť po pár mesiacoch nosenia obväzu. Je kontraindikovaný iba u detí s léziami na koži v oblasti výrobku..

Ak má žalúdok alergickú vyrážku, infekčné vyrážky, ekzém, potom by sa bandáž nemala nosiť..

 • Masáže a gymnastika. Masáž a gymnastika pre novorodenca a dieťa zamerané na posilnenie brušných svalov, to môže urobiť sama matka. Nevyžaduje si to žiadne finančné náklady ani diplom masážneho terapeuta alebo lekára. Techniky môžu ukázať lekár, ktorý diagnostikoval diagnostiku, ako aj miestny pediater. Expozícia by mala byť mierna a bezbolestná. Užitočné kruhové pohyby okolo brucha okolo pupočnej oblasti.

Masážne manipulácie sa kombinujú s položením arašidu na bruško. To vám umožní posilniť nielen brušné svaly, ale aj šikmé svaly brucha..

Užitočné a prekláňa sa zo strany na chrbát. Ak to chcete urobiť, jednoducho potiahnite dieťa za opačnú rukoväť (tak, aby sa otočil na svojej ľavej strane a potiahol po pravej ruke). Gymnastika je skôr všeobecným posilňujúcim opatrením. Hlavnými cvičeniami sú flexia a predĺženie nôh, privádzanie nôh do žalúdka, zdvíhanie nôh v oblúku. Gymnastika sa najlepšie vykonáva raz denne, ráno a masáž sa môže robiť pred každým kŕmením, ale nie po ňom, aby nedošlo k vyprovokovaniu regurgitácie..

 • Ľudové metódy. Najobľúbenejším spôsobom u ľudí je priviazanie päť rublovej mince k pupku. Je známy všetkým a na prvý pohľad nevznáša otázky. V skutočnosti je takéto „ošetrenie“ celkom nebezpečné a zbytočné.

Prasiatko neupravuje hernálny vak v stabilnej polohe a pravdepodobnosť infekcie pupka je neuveriteľne vysoká.

Ak chcete skutočne odstrániť herniu, je lepšie použiť bezpečnejšie metódy - kúpte obväz alebo lepiacu omietku.

Tipy, ako dať dieťaťu vodu s odvarmi rebarbory, ako aj rozmazanie pupka maslom a propolisom v noci, môžu problémom len pre rodičov. Odvar a propolis môžu u dieťaťa spôsobiť závažnú alergiu.

Výhody takýchto postupov sa nepreukázali súčasne. Schopnosť opakovať pupočníkovú herniu často používajú rôzni šarlatáni, ktorí ponúkajú určitú sumu na záchranu dieťaťa pred týmto nešťastím raz a navždy..

Rodičia by sa nemali obracať na takýchto „liečiteľov“, pretože to vždy súvisí s rizikom štípania v dôsledku nešikovných a nesprávnych krokov laikov.

 • Prevádzka. Plánovaná operácia kýly sa vykonáva, ak kýla neprešla 6-7 rokov. U dojčiat nie je potrebné niečo odstraňovať v plánovanom režime.

Ak nedôjde k porušeniu predpisov a ak nie je potrebná pohotovostná chirurgická pomoc, nikto nebude na dieťati pracovať. Pri urgentnej chirurgii sa používa hernioplastika. Zároveň sa už lekári počas operácie rozhodujú, či uložia obsah hernálneho vaku alebo nie. Závisí to od toho, či sú vnútorné orgány postihnuté zovretím. Ak nie, lekári upravia prietrž a prišijú bránu prietrže.

Na fixáciu použite buď vlastné tkanivá dieťaťa (metóda napínania) alebo špeciálny sieťový implantát (metóda bez napínania). V súčasnosti môže medicína ponúknuť rodičom nielen štandardné metódy, ale aj laserové operácie.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže, mali by sa uplatňovať preventívne opatrenia od narodenia dieťaťa:

 • Vyhnite sa dlhému a nahnevanému plaču.
 • Vyvarujte sa dlhodobej zápche, v prípade potreby použite klystír alebo mierne preháňadlo pre kojencov.
 • Pri silnej kolike musíte použiť prostriedky, ktoré znižujú tvorbu plynu, aby ste zabránili nadúvaniu.
 • Od mesiaca veku môžete svoje dieťa naučiť plávať, čo vám umožní rýchlo posilniť brušnú stenu.
 • Včasné a správne liečenie chorôb dýchacích ciest spojených s výskytom kašľa.
 • Nenechajte dieťa vyhodiť, pretože to dramaticky zvyšuje vnútrobrušný tlak.
 • Nenechajte sa uniesť príliš dlho a tesne.

O tom, čo je kýla u detí a čo s nimi robiť, si pozrite nasledujúce video.

 • Pupočná prietrž u detí
 • Ako to vyzerá
 • Komarovsky
 • Kýla u dieťaťa
 • Kojenecká hernia
 • Inguinálna kýla

lekársky pozorovateľ, špecialista na psychosomatiku, matka 4 detí

Pupočná prietrž a metódy jej liečby

Ako sa správať k rodičom, ak sa dieťaťu diagnostikovala pupočná kýla?

Diagnostikujú špecialisti vaše dieťa pupočníkovou prietržou? Máte obavy. Je všetko naozaj desivé?

Pupočná prietrž je jednou z najbežnejších patológií novorodencov. Kýla sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku defektu v prednej brušnej stene, slabiny pupočného krúžku. Vyvolávacím okamihom je predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku v dôsledku silného kašľa, zápchy, predĺženého plaču. Ochorenia ako krivica a hypotrofia, ktoré znižujú svalový tonus, vytvárajú priaznivé podmienky pre tvorbu pupočnej kýly. Najbežnejšia hernia sa vyskytuje u predčasne narodených detí.

Pri normálnej štruktúre brušnej steny pozostáva z nasledujúcich vrstiev: pokožka, podkožný tuk, hustá aponeuróza, svaly a pobrušnice. Hlavnými nosnými vrstvami sú aponeuróza a svalová vrstva, ktorých sila závisí od toho, či je alebo nie je vytvorená prietrž.

Výskyt prietrže predisponuje prítomnosť slabého miesta vo svalovej aponeurotickej vrstve. Pod vplyvom vnútrobrušného tlaku elastické peritoneum vyčnieva cez „herniálnu bránu“. Keď sa „herniálny vak“ zväčšuje, vystupuje pod kožu a vytvára výčnelok, ktorý je možné cítiť alebo vidieť. Prietrž sa pri fyzickej námahe alebo v stoji vizualizuje najčastejšie prietrž, pri ležaní obsah kýly prechádza do brušnej dutiny..

Preto sa pupková kýla skladá z:

 • "Hernia sac" - vnútorné šupky prietrže.
 • „Hernial content“ - orgán nachádzajúci sa v „hernial vaku“. Najčastejšie sa jedná o črevné slučky.
 • "Hernia gate" - slabé miesto v brušnej stene, cez ktoré "hernial vak".

Jedným z dôvodov vzniku prietrže je slabosť spojivového tkaniva, ktorá je založená na nedostatku kolagénu. To zasa vedie k narušeniu sily prírodných kanálov, ktoré existujú v tele (trieslový kanál, femorálny kanál, pupková oblasť). Po narodení, keď sa koža pupočníka uzdravila, je vo vnútri dutý priestor (pupočníkový krúžok), v ktorom sa predtým nachádzali krvné cievy. Batoľatá často plačú, brucho sa utĺka a obsah herniálneho vaku vystupuje cez dutý priestor pupočného kruhu..

Ako sa správať k rodičom, ak sa dieťaťu diagnostikovala pupočná kýla?

Po prvé, nebojte sa, pretože v procese správneho vývoja dieťaťa sa môže vyskytnúť normalizácia črevnej aktivity, dostatočná motorická aktivita, samoliečenie pupočnej kýly: v priebehu času sa posilňuje predná brušná stena a prietrž sa môže uzavrieť sama. Najčastejšie sa to deje až do troch rokov. Po druhé, je potrebné posilniť svaly prednej brušnej steny dieťaťa. Na tento účel vám odporúčame využiť služby profesionálneho detského maséra a trénera pohybovej terapie.

Všeobecná masáž začína v 2. - 3. týždni života dieťaťa. Prijímanie sa vykonáva ľahko a bezbolestne, bez toho, aby dieťa plačlo. Pred použitím špeciálnych techník sa prietrž musí opraviť ľahkým stlačením prstov jednej ruky, potápaním, zatiaľ čo druhá vykoná potrebné pohyby. Medzi špeciálne techniky vykonávané na brušných svaloch patria kruhové údery brucha v smere hodinových ručičiek, protiútoky (pozdĺž hrubého čreva), hladenie šikmých svalov brucha. Štetce maséra zakrývajú posterolaterálny povrch hrudníka a vykonávajú pohyb smerom k sebe zhora nadol a dopredu. Zároveň je pupok skrytý v kožnom záhybe.

Ciele cvičenia pre vrodenú pupočníkovú herniu sú všeobecné posilňujúce účinky na telo dieťaťa, posilnenie svalového korzetu, najmä konečníka a šikmých svalov brušnej tlače, normalizáciu neuroreflexnej podráždenosti s cieľom zabrániť zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a udržiavanie psychomotorického vývoja na primeranej vekovej úrovni. Všetky cviky terapeutickej gymnastiky sa vykonávajú až po oprave kýly a opláštení obväzom (lepiacou omietkou)..

Liečba držania tela sa okrem toho bežne používa na liečenie pupočnej kýly. Dieťa sa šíri na bruchu, čo prispieva k prechodu plynov, zvyšuje možnosť aktívnych pohybov rúk, nôh a tela, bráni vyčnievaniu prietrže, znižuje vnútrobrušný tlak.

Rodičia musia vedieť, že prítomnosť prietrže môže viesť k rozvoju komplikácií - to je štípanie, zápal, poškodenie, mechanická obštrukcia čreva a novotvary. Porušenie je zvyčajne spôsobené kompresiou obsahu prietrže v herniovej bráne pri zdvíhaní závaží, namáhaní, kašľaní atď. Opuch čriev sa začína okamžite, zvyšuje sa objem zadržovaného orgánu, čo znemožňuje nasmerovať ho a je sprevádzané silnou bolesťou brucha, úzkosťou a niekedy dokonca zvracaním. To vedie k rozvoju nekrózy (nekrózy čreva) av budúcnosti - peritonitídy (zápal pobrušnice). V tomto prípade je nevyhnutný chirurgický zákrok..

Chirurgii sa nedá vyhnúť ani pri veľkej prietrži alebo keď k uzavretiu pupočného kruhu a vymiznutiu prietrže nedošlo u jednoročného dieťaťa. Účelom operácie je napraviť poruchu pupočného prstenca. Na pupku v záhybe kože sa urobí malý rez. Pooperačná jazva je takmer neviditeľná. Vo svetovej praxi je obvyklé liečiť kýly v predškolskom veku..

Vážení rodičia! Ak sa Vaše dieťa sťažuje na bolesti brucha, odporúčame vám, aby ste sa okamžite poradili s lekárom!

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná kýla u novorodencov spôsobuje vážne obavy rodičom - najmä tým, ktorí sami trpeli prietržami v rôznych oblastiach tela. Dospelí pacienti vedia, čo silná bolesť a úzkosť také formácie spôsobujú, takže sa obávajú kýly u dieťaťa. Avšak pupočná kýla u dieťaťa má odlišné príznaky a priebeh v porovnaní s kýlou dospelých. Preto otázku ošetrenia nie vždy kladú lekári. Pomerne často hernia prechádza dieťaťom nezávisle, bez zásahu. Kedy a ako sa to stane - prečítajte si tento článok.

Ako sa pupočná kýla objavuje u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov akéhokoľvek typu sa objavuje v dôsledku oslabenia brušnej steny a vytvárania dier v nej. V tomto prípade brušná dutina nie je schopná udržať vnútorné orgány vo vnútri, v dôsledku čoho z nej vychádzajú, ale nepoškodzuje kožu a podkožné tkanivo. Ak je divergencia tkanív alebo svalov veľká, považuje sa to za patologické, ak nie (napríklad pupočníkový otvor), odborníci to považujú za prirodzené.

Keď sa dieťa vyvíja v materskom lone, pupočníková šnúra podporuje jeho spojenie s placentou: dieťa z neho dostáva kyslík, potrebné vitamíny a živiny, aby rástlo a získalo silu. Cez pupočnú šnúru sa uskutočňuje nielen dodávka potravín a kyslíka, ale aj odstraňovanie spotrebovaného „materiálu“ - odpadových produktov. Umbilikálna šnúra sa skladá z žily a z dvojice tepien: žila má funkciu eliminácie metabolických produktov a oxidu uhličitého a cievy majú funkciu obohatenia materskej krvi, ktorá obsahuje kyslík a živiny. Keď sa dieťa narodí, pupočníková šnúra sa stáva zbytočnou, pretože od tejto chvíle dieťa začne dýchať vlastné pľúca, a nie pomocou placenty, a spôsob, akým sa dieťa kŕmi, sa zmení. Umbilikálna šnúra, ktorá sa stala nepoužiteľnou, je odrezaná a bod rozhrania je priviazaný tak, aby dieťa nestratilo krv..

Ale aj po potlačení pupočnej šnúry zostáva jej vnútorná časť v brušnej dutine, tento jav sa nazýva pupočníkový prsteň. Zvyčajne je pupočníkový krúžok počas prvého mesiaca života novonarodeného dieťaťa prerastený spojivovým tkanivom. Nie je to však vždy a v dôsledku mnohých faktorov sa to úplne nezavrie. Umbilikálny kruh, ktorý zostáva otvorený, predstavuje výstup do brušnej dutiny, v ktorej sú umiestnené vnútorné orgány (omentum alebo črevné slučky). Preto môžu tieto orgány kedykoľvek vykĺznuť z brušnej dutiny prstencom smerom von a objaviť sa pod kožou v pupku. To je možné iba vtedy, ak odpor svalov brušnej steny nie je schopný odolať tlaku z brušnej dutiny..

Umbilická hernia u dieťaťa je herniový vak, ktorý je súčasťou oslabenej brušnej steny s vnútorným obsahom - orgánmi, ktoré vypadli cez „bránu“ tvorenú pupočníkovým krúžkom. Je veľmi dôležité, aby rodičia dieťaťa pochopili všetky tieto procesy, aby v prípade potreby vedome pomohli dieťaťu..

Štatistické údaje ukazujú, že pupočná kýla sa vyskytuje u dojčiat pomerne často - u každého piateho dieťaťa, ktoré je včasné tehotné. Pokiaľ ide o predčasne narodené deti, patológia sa im stáva ešte častejšie - v každom treťom prípade.

Dobrou správou je, že pupočná kýla je typ patológie, ktorá môže sama osebe zmiznúť, takže väčšina rodičov vo veku jedného roka už zabudne na svoje starosti s kýlou. „Sama o sebe“, samozrejme, neznamená bez pomoci: rodičia sa v každom prípade budú musieť riadiť určitými pravidlami, aby sa dieťaťu pomohlo vrátiť sa do normálu. Zostáva však malá kategória detí (asi 3 - 5%), v ktorých pupočná kýla pretrváva až do veku 5 rokov. V tomto prípade lekári ponúkajú rodičom možnosť modernej lekárskej starostlivosti..

Prečo sa u dieťaťa vytvára pupočná kýla?

Tvorba vrodenej prietrže. Ako už bolo uvedené, dôvodom vzniku prietrže je oslabenie brušnej steny. A existujú určité dôvody, prečo k jeho formovaniu v lone nedochádza podľa potreby. Hlavným dôvodom slabosti pobrušnice je nedostatočná pevnosť svalovej štruktúry a spojivového tkaniva - preto sa začína vyvíjať s poruchami. Výsledkom je, že prietrž kýly sa vyskytuje už pred narodením dieťaťa, pretože v lone vnútorné orgány už začínajú vyvíjať tlak na križovatku s pupočnou šnúrou..

Vznik získanej prietrže. Získaná pupočná kýla u dieťaťa sa najčastejšie vyskytuje počas narodenia dieťaťa alebo skôr bezprostredne po ňom. Jedným z dôvodov je to, že pôrodník alebo osoba, ktorá rodí, vám dajú negramotný priestor a upnú pupočnú šnúru a potom sa do jej oblasti môže dostať infekcia. Ďalším dôvodom je neschopnosť samostatne zarastať a uzavrieť pupočníkový prsteň.

Pupočná kýla u novorodencov môže byť rovná alebo šikmá. V prvom prípade hernálny vak a jeho komponenty jednoducho presahujú pupočníkový kruh. V druhej vzniká zložitejšia štruktúra: herniálny vak sa najprv objaví v lúmene medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom sa vypustí do pupočného kruhu..

Kýla u novorodenca je zvyčajne „mobilná“ a ľahko sa vkladá do pupočného kruhu. Niekedy sa vyskytujú aj skutočné, neriadené, žiaruvzdorné prietrže, hoci zriedka. Pupočníkový prstenec je obvykle elastický a široký, a preto sa hernálny vak voľne pohybuje dovnútra a von. Ak je prsteň úzky, výrazne sa zníži mobilita prietrže.

Aby kýla vybrala von, sú potrebné určité podmienky, ktorých hlavným je silný tlak zvnútra, z brušnej dutiny. Tento tlak sa vytvára v niektorých situáciách:

 • ak dieťa veľmi kričí;
 • keď je dieťa veľmi bolestivé na zápchu;
 • keď dieťa kašle;
 • s kolikou a plynom, nadúvanie.

S ďalšími rizikovými faktormi (napríklad brušná stena je oslabená, pupočníkový prstenec nie je dostatočne silný, pupok je zarastený po dlhú dobu zvnútra), niektoré orgány vypadávajú z pobrušnice a dochádza k tvorbe prietrže. Mimochodom, negramotné činy rodičov môžu tiež spôsobiť prietrž - najmä ak mama alebo otec úzkostlivo kladú alebo kladú dieťa do zvislej polohy, umiestňujú ich do prepojok alebo chodcov a jeho telo na to ešte nie je pripravené. V tomto prípade sa pri prudkom zvýšení tlaku v brušnej dutine objaví hernia. Preto neponáhľajte veci a nezrýchľujte prírodné procesy skôr, ako dieťa dosiahne vek 9 mesiacov. Nechajte dieťa vyvíjať sa postupne a postupne: najprv začne sedieť sám, potom - plazí sa a až potom vstane. Prípravné štádiá existujú z nejakého dôvodu - sú prirodzene koncipované na posilnenie brušných svalov, ktoré sú pripravené pokojne odolať tlaku vnútorných orgánov bez vytvorenia kýly.

Kýla u novorodencov: príznaky

Vrodený, vytvorený v herniach materského lona na plánovanom ultrazvuku na prenatálnej klinike alebo už na pôrodnici, objaví lekár, ktorý diagnostikuje tehotnú ženu. Takéto patológie nie sú spravidla ľahké, pretože vrodená vada je pomerne rozsiahla. Pri vrodenej prietrži obvykle vak obsahuje niekoľko orgánov naraz (pečeň, niekoľko slučiek v čreve, omentum) a samotná patológia môže byť zaťažená genetickými problémami a chorobami..

Získané pupočné kýly u novorodencov nie sú tak nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa a najčastejšie existuje možnosť zbaviť sa patológie. Mesiac po narodení je možné diagnostikovať kýlu: v tomto okamihu sa už uzdravuje pupočná rana a je zrejmá tvorba prietrže. Je pravda, že sa to vždy nestane, pretože pupočná kýla sa môže vytvoriť alebo sa stane viditeľnou neskôr: dokonca aj v prípade 3-6-mesačného dieťaťa takéto riziko existuje. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať prietrž bábätka včas a prijať potrebné opatrenia, aby nedošlo k komplikáciám..

Ako môžu rodičia spoznať prietrž sami? Patológia je vždy lokalizovaná v pupočnom kruhu. Vyzerá to ako uzol kruhového, oválneho alebo ľubovoľného tvaru, ktorého veľkosť môže byť veľmi malá (priemer 0,5 cm) alebo veľmi veľká (priemer 5-6 cm).

Ak herniálny vak obsahuje výhradne slučky čreva, potom má prietrž modrastý odtieň a cez tenkú pokožku dieťaťa bude pozorná rodičia vidieť stenu čreva. Ak sa do herniového vaku vloží pečeň alebo omentum, potom herniálna formácia bude mať červenkastý odtieň. Takýto obrázok môže samozrejme vystrašiť nepripraveného rodiča, ale nemali by ste paniku, pretože vaše dieťa nebude pociťovať bolesť, svrbenie a iné nepríjemné pocity..

Vizuálne si všimnite pupočníkovú herniu u novorodenca, ktorá nie je zložitá v čase, keď sa dieťa napína - plače, kašeľ, keď má stolicu. Ale vo chvíľach pokoja a uvoľnenia napätia sa prietrž stáva takmer neviditeľnou. Ak mierne zatlačíte prstom na herniálnu masu, pravdepodobne pôjde do brušnej oblasti, ale potom sa opäť vráti na svoje miesto. Niektorí lekári sa domnievajú, že trávenie a správanie dieťaťa do značnej miery závisia od prítomnosti prietrže, čo vysvetľuje prítomnosťou patológie nedostatok chuti do jedla, slabý spánok, časté pľuvanie. Väčšina odborníkov však s touto teóriou nesúhlasí, pretože u úplne zdravých detí sa spánok a chuť do jedla nemenej často zhoršujú a rýchla regurgitácia je zvyčajne príznakom nadmerného kŕmenia. Pri výskyte zápchy, koliky a iných bežných problémov novorodencov nemá tvorba hernie žiadny účinok.

Akútnym symptómom pupočnej kýly u novorodencov by sa však mala venovať osobitná pozornosť, pretože môžu priamo súvisieť s porušením prietrže: v tomto prípade má dieťa silné bolesti v bruchu, môže začať zvracanie a nadúvanie. Tento stav nastane, ak je pupočníkový prstenec silne stlačený a výkaly sa hromadí v slučkách čreva vo vnútri herniálneho vaku. Hernálny vak zostáva v kruhu zvonka spolu so slučkami čreva, ktoré sú v ňom zovreté a ktoré prestávajú byť zásobované krvou. Táto situácia spôsobuje dieťaťu veľmi silnú bolesť, kričí a nedokáže sa narovnať. Ak venujete pozornosť vonkajšiemu stavu kýly, potom je to kriticky napäté, ako by bolo preplnené, čo sa nedá vnútornej správe (nemali by ste sa o to ani pokúsiť). V tomto prípade dieťa potrebuje neodkladnú chirurgickú starostlivosť: mali by ste čo najskôr zavolať sanitku a nahlásiť porušenie kýly.

Aké je riziko kýly

Ak je prietrž malá a nie v obmedzenom stave, nemali by ste sa o ňu báť - nie je to nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa. Je pravda, že je vždy potrebné pamätať na to, že riziko porušenia právnych predpisov zostáva, aj keď je to u detí veľmi zriedkavé, a to kvôli pohyblivosti a dobrej rozťažnosti črevných slučiek a pupočníka..

V prípade porušenia zdravotného stavu a života dieťaťa môže byť ohrozené vážne nebezpečenstvo, pretože tkanivá vnútorných orgánov, ktoré nie sú prístupné krvi a nachádzajú sa v herniálnom vaku, sa začínajú rýchlo prejavovať nekrózou (smrťou). Tento proces je neuveriteľne rýchly. A ak sa operácia neuskutoční včas, bude chirurg nútený odstrániť nielen kýlu samotnú, ale aj odumreté orgány, ktoré môžu zahŕňať pečeň, omentum a črevá. Ak čakáte na operáciu neskoro, existuje riziko vzniku gangrény - život ohrozujúci stav.

Aká je diagnóza

Na diagnostikovanie pupočnej kýly u novorodencov je potrebné konzultovať chirurga. Ak však lekár používa u dospelých dospelých tzv. „Vertikálne“ a „kašeľové“ testy, potom je všetko s dieťaťom jednoduchšie. Lekár jednoducho vyšetrí dieťa pri ležaní, jemne zbije pupok a určí veľkosť pupočnej prietrže a prsteňa.

Ultrazvuk brušnej dutiny pomôže určiť diagnózu priamej alebo šikmej prietrže, zistiť konkrétne miesto patológie a riziko porušenia. Pomocou ultrazvukového skenera bude možné vizualizovať, ktoré orgány sa nachádzajú v herniálnom vaku. Aby sa vylúčili (alebo potvrdili) možné komplikácie (napr. Ohyb črevných slučiek v tvare W, adhézie), je potrebné podstúpiť špeciálnu štúdiu s dieťaťom - irrigoskopiu. Rodičia sa na ňu budú musieť pripraviť vopred. V procese irigoskopie dostane dieťa klystír, ale namiesto vody sa k nemu pridá špeciálne riešenie, ktoré sa môže prejaviť röntgenovými lúčmi. Lekár tak bude mať úplný obraz o tom, čo sa deje, a urobí konečné rozhodnutie o výbere metódy liečby pupočnej kýly..

Je možné vyliečiť kýlu u dieťaťa

Pupočná kýla u dieťaťa nie je jednoduchá diagnóza, ktorá si vyžaduje povinné sledovanie dieťaťa. Avšak vo väčšine prípadov (95%) lekári skôr, ako dieťa dosiahne vek jedného roka, dávajú pred akýmikoľvek vplyvmi prednosť taktike vyčkávania. Pokiaľ ide o konkrétny boj proti hernii, dnes je jedinou možnosťou, ako sa zbaviť patológie, hernia - operácia na odstránenie hernie. V prípade dojčiat takéto rozhodnutie prijíma lekár iba v prípade porušenia prietrže. A vo väčšine prípadov lekár pozýva rodičov, aby počkali, kým sa patológia nezmení a úplne nezmizne.

Aby ste to dosiahli, môžete vykonávať určité manipulácie doma bez použitia farmaceutických prípravkov. Bude stačiť pozorne monitorovať dieťa a aplikovať niektoré techniky, ktoré postupne pomôžu procesu stratiť platnosť..

Patria sem tieto opatrenia:

Použitie náplasti. Táto metóda sa často používa, ale pri jej výbere je potrebné zohľadniť určité pravidlá. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž odstránená (pokiaľ možno s pomocou špecialistu, pretože negramotné pôsobenie môže viesť k kŕču pupočného prstenca a následnému stlačeniu prietrže). Poraďte sa s chirurgom: rýchlo a správne nastaví prietrž a dá vám pokyny, ako to urobiť ručne. Lekár potom vysvetlí, ako správne aplikovať náplasť tak, aby bol hernálny vak bezpečne a bezpečne pripevnený. Po konzultácii môžu rodičia zmeniť náplasť sami: bude potrebné sledovať, či sa nevyskytujú alergické prejavy alebo lokálny zápal. Lekár vás vopred upozorní - keď je potrebné dieťaťu ukázať, aby monitoroval jeho stav. V prípade, že si lekár všimne zvýšenie prietrže, pravdepodobne vám ponúkne iný spôsob fixácie. Pri výbere náplasti by si ju mali rodičia pozorne prečítať: je potrebné, aby bol produkt sterilný, hypoalergénny a vysokej kvality. Po každom kúpaní musí dieťa znova opraviť herniálnu formáciu.

Nosenie ortopedického pásu. Bandáž je na rozdiel od náplasti pohodlnejšia a spoľahlivejšia: pomáha dobre fixovať herniálnu formáciu tak, že je umiestnená presne vo vnútri pobrušnice av správnej polohe. Ortopedický pás zároveň stabilizuje rovnováhu medzi vonkajším odporom a vnútorným tlakom. Keďže však použitie bandáže vyžaduje aj špeciálne pravidlá, bude tu potrebná odborná konzultácia. Chirurg tiež najprv upraví formáciu a potom ukáže, ako si nasadiť pás a upevniť ho.

Detský obväz nespôsobí dieťaťu nepohodlie, pretože je vyrobený z elastickej mäkkej tkaniny. Pod pásom sa spravidla nenosia žiadne odevy a pre oblasť genitálií sú k produktu pripevnené špeciálne hygienické vložky. Ak je hernia malá, bude stačiť pár mesiacov na opasok a všimnete si, že prietrž takmer zmizla. Jedinou kontraindikáciou pri nosení obväzov môžu byť dermatologické problémy v oblasti, kde pás prilieha na pokožku dieťaťa. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak sa v oblasti aplikácie obväzu u dieťaťa vyskytnú ekzémy, alergické alebo infekčné vyrážky..

Cvičenie a masáže. Po jednoduchej konzultácii bude mama schopná dať dieťaťu s herniou užitočnú masáž a špeciálne cvičenia. Požiadajte lekára alebo miestneho detského lekára, aby ukázal špeciálne techniky a techniky masáže pre túto príležitosť. Hlavným pravidlom počas procedúry bude mäkkosť - hlavné pohyby sa musia vykonávať v kruhu v pupku. Okrem toho bude užitočné položiť dieťa na brucho tak, aby postupne posilňoval šikmé svaly brucha a brucha. Otočenie do strany, keď stojíte na chrbte, tiež pomôže vytvoriť svalový korzet: ak chcete dieťa stimulovať, aby sa otočilo, musíte trochu potiahnuť ruku. Všeobecným posilňovacím cvičením sú ohýbanie nôh vedúce k žalúdku, oblúkové rozmnožovanie nôh, jednoduché ohýbanie a predlžovanie. Je lepšie robiť tieto cvičenia s dieťaťom ráno a masírovať pred kŕmením, pretože po kŕmení môžu masážne pohyby spôsobiť regurgitáciu.

Ľudové cesty. Napriek tomu, že mnoho babičiek odporúča „ošetrovať“ prietrž viazaním mince na pupok, táto metóda môže dieťaťu vážne poškodiť, nehovoriac o tom, že je absolútne zbytočná. Po prvé, herniálny vak sa nedá dobre upevniť pomocou mince a po druhé, získanie infekcie v pupku má skutočne vysoké šance. A vzhľadom na to, že v súčasnosti neexistujú žiadne problémy s nákupom obväzu alebo náplasti, je oveľa bezpečnejšie ich používať. Nemenej zbytočné sú aj odporúčania na potieranie pupka propolisom alebo maslom a spájkovanie dieťaťa s odvarom rebarbory. Je možné, že dieťa bude mať na tieto prostriedky alergiu a problémy sa budú zvyšovať.

Stojí to za operáciu

Lekár navrhne vykonať operáciu kýlovej excízie iba v prípade, že pupková kýla u dieťaťa neklesne do 7 rokov. Operácia sa vykonáva u dieťaťa iba vtedy, ak je porušená prietrž..

Ak k porušeniu došlo a dieťa bolo prevezené na pohotovosť, lekári s najväčšou pravdepodobnosťou používajú modernú techniku ​​- hernioplastiku, počas ktorej bude zrejmé, či je možné zachovať orgány, ktoré sú vo vnútri herniálneho vaku. Ak sú postihnuté, budete si musieť vybrať odstránenie, ak k nemu nebude taký problém - hernia bude chirurgicky opravená a hernálny prstenec bude šitý. Na bezpečné zafixovanie krúžku lekári používajú buď svoje vlastné detské tkanivo alebo implantát zo špeciálnej sieťky. Okrem štandardnej otvorenej chirurgie môžu byť rodičom ponúknuté aj možnosti laserovej chirurgie.

Aby ste predišli hernii u dieťaťa: preventívne opatrenia

 • nedovoľte dieťaťu plakať nahnevane a dlho;
 • zabrániť zápche, ak ste náchylní k tomu, použite klystír, odvzdušňovaciu trubicu, poraďte sa s lekárom - je možné použiť mierne preháňadlo;
 • neumožňujú nadúvanie; ak má dieťa často koliku, použite výrobky, ktoré znižujú tvorbu plynu;
 • zúčastňovať sa lekcií plávania od mladého veku s dieťaťom (spravidla v moderných športových kluboch, ktoré ponúkajú na prax od veku 2 mesiacov), pomáha to posilňovať svaly brušnej steny;
 • ak je dieťa choré, okamžite kontaktujte lekára ORL, aby vám predpísal prostriedky proti kašľu;
 • pri hraní s dieťaťom ho nevyhadzujte: zvyšuje to vnútorný tlak v pobrušnici;
 • neposúvajte dieťa príliš pevne.
 • odborník
 • Najnovšie články
 • spätná väzba

O znalcovi: + MOM

Sme najpriateľskejší web pre mamičky a vašich najmenších. Otázky a odpovede na ne, jedinečné články lekárov a spisovateľov - to všetko s nami :)

Príčiny a príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Medzi najbežnejšie patológie, ktoré sa vyskytujú u dojčiat, je vytesnenie vnútorných orgánov za pupočníkovým krúžkom. Umbilická hernia u novorodenca vo väčšine prípadov vedie k takémuto problému, ktorý si vyžaduje okamžité a rozhodné ošetrenie. Ak neprijmete radikálne opatrenia, bude patológia postupovať a spôsobuje bolesť dieťaťa.

Všeobecné informácie o patológii

Bohužiaľ, nie všetci rodičia vedia, ako hernia vyzerá u novonarodených chlapcov a dievčat, a preto, keď zistia akékoľvek nedostatky alebo oznámenia, že sa dieťa správa neisto, urobia nesprávny záver a začnú zápasiť s úplne iným problémom..

V strede brucha je pupočníkový krúžok, ktorý sa skladá z rôznych väzov. Hrá úlohu nejakého kanála, prostredníctvom ktorého dieťa dostáva užitočné vitamíny a výživné látky v žalúdku svojej matky. Po narodení svetla sa pupočníková šnúra ovinie, zatiaľ čo jej cievy sa musia úplne utiahnuť a samotný prsteň sa musí uzavrieť a vyliečiť tkanivovými spojeniami.

„Ak takýto proces neexistuje, jednotlivé vnútorné orgány môžu vyčnievať smerom von. Rovnaká patológia sa môže vyskytnúť aj u ženy, ktorá porodila, ak sa jej pupočníkový krúžok v období narodenia dieťaťa natiahne a stratí svoju vitalitu. Tento priebeh udalostí môže byť podporovaný cisárskym rezom alebo komplexným narodením. “

V prvých dňoch života majú všetky deti slabý a nie úplne predĺžený pupočníkový kruh, takže budú viditeľné niektoré viditeľné defekty, ktoré sa podobajú prietrži. V mnohých prípadoch však tento fenomén zmizne bez vonkajšieho zásahu o niekoľko týždňov a už mesiac staré dieťa stráca vydutý pupok. Ak sa tak nestane, môže mu byť diagnostikovaná pupočná kýla. U dojčiat táto patológia pokračuje s bolestivými symptómami a vyžaduje si okamžitú liečbu. V opačnom prípade bude dieťa veľa plakať a bude sa cítiť nepríjemne.

Zoznam dôvodov

Nie je ťažké určiť príčinu pupočnej kýly u dieťaťa. Anatomické abnormality vo forme slabých tkanív v pupočnej zóne často vedú k takejto patológii. K rozvoju problému však môžu prispieť ďalšie faktory vrátane:

 1. Predčasné narodenie.
 2. Nedostatok normálnej hmotnosti pri narodení.
 3. Genetický faktor.
 4. Sprievodné ochorenia a problémy spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí častý plač, kašeľ, zápcha a ďalšie problémy.
 5. Nedostatočný svalový tonus indikujúci krivku.
 6. Sexuálne charakteristiky: patológia sa prejavuje u dievčat oveľa častejšie ako u chlapcov.

Väčšina rodičov zastáva názor, že začiatok choroby sa objavil v dôsledku nesprávneho obviazania pupočnej šnúry po pôrode. Je to však chybný predpoklad, ktorý nemá vedecké dôkazy. Faktom je, že takýto proces nemôže zmeniť svalový tonus alebo spôsobiť rozšírenie pupočného krúžku.

Anatomické vlastnosti

V súčasnej dobe odborníci rozlišujú dve formy pupočnej kýly. Prvá je vrodená a druhá získaná. Vrodené ochorenie sa vyskytuje v dôsledku individuálnych anatomických abnormalít v tele dieťaťa. Existujú prípady, keď sa deti narodia so dyspláziou spojivového tkaniva. Okrem toho tieto omrvinky vykazujú ďalšie problémy vrátane:

 1. Svalová slabosť a tkanivo.
 2. Nedostatočné rozvinutie brušnej steny.

„V dôsledku toho také faktory spôsobujú pupočníkovú prietrž, ktorú je potrebné rýchlo a radikálne liečiť. V opačnom prípade sa problém iba zhorší a stane sa chronickým. “

Druhý typ patológie sa vyvíja v dôsledku neustáleho napätia v brušnej stene. Je to spôsobené zvýšeným vnútrobrušným tlakom na vnútorné orgány. Aby sa zabránilo rozvoju získanej prietrže, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať zmeny v tele omrvín..

Dlhý zarastanie pupku

Ak dieťa nie je pokojné, často plače dlhú dobu alebo neustále trpí zápchou, možno to vysvetliť silným napätím v bruchu. Podobný problém je obzvlášť intenzívny v prípadoch, keď je leto horúce a dieťa sa bez paniky začne panikáriť a báť sa. V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa pupočníkový krúžok nemôže normálne dotiahnuť. To vedie k takému problému, že v ňom končia slučky čreva alebo omentum. V tomto prípade budú rodičia schopní samostatne pochopiť, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov bez toho, aby sa obrátili na špecialistu.

Ak chcete zabrániť takémuto vývoju udalostí a chrániť dieťa pred vývojom patológie, musíte okamžite zistiť príčinu dlhodobého plaču. Akékoľvek náznaky vyčnievania vnútorných orgánov by mali byť prvou motiváciou pre komplexnú liečbu, a nie doma, s využitím prostriedkov a sprisahaní babičky, ale na osvedčenej klinike, kde pracujú skúsení odborníci..

„Prítomnosť vážnych odchýlok od normálneho stavu je hlavným dôvodom, prečo požiadať o pomoc lekára. Nie je potrebné odďaľovať návštevu lekárskej kliniky do ďalekej budúcnosti, pretože to môže mať katastrofálne následky. ““

Príznaky a prejavy

Vo veku jedného mesiaca si môžete všimnúť hlavné príznaky pupočnej kýly u dieťaťa. Ak pupok vyčnieva mierne alebo silne dopredu, je to prvé potvrdenie, že u dieťaťa sa môže vyvinúť prietrž. Takáto odchýlka je však niekedy bežná anatomická vlastnosť, tzv. „Kožený pupok“. S cieľom primerane stanoviť diagnózu je potrebné oboznámiť sa s hlavnými príznakmi choroby. Zahŕňajú tieto položky:

 1. Silný výčnelok zaobleného predmetu namiesto pupku. Patológia sa ľahko nastaví späť a jej priemer je od 1 do 19 centimetrov.
 2. Prejav podivnej formácie s napätím brušnej siete. V pokojnom stave chýba.
 3. Neustále plač, úzkosť a hysterické správanie dieťaťa.
 4. Vylepšená plynatosť. Skutočnosť, že kýla nie je vždy sprevádzaná silnou bolesťou. Táto patológia však spôsobuje nadúvanie a plynatosť, čo vedie k sprievodným symptómom vo forme silného plaču alebo nadmernej úzkosti..

Ak sa na pozadí prvej patológie objaví intenzívne nadúvanie, zhoršenie celkového stavu a zvracanie, môže to byť spôsobené komplikáciou hernie - koprostázy. S rozvojom týchto problémov dochádza k hromadeniu výkalov v čreve, ktoré je sprevádzané plačom a bolesťou v žalúdku. V takom prípade musia rodičia odborníkom rýchlo ukázať svoje dieťa. Je prísne zakázané odložiť liečbu na kliniku.

Diagnostické metódy

Pre všetkých rodičov bude užitočné poznať hlavné príčiny pupočnej prietrže u novorodencov, jej príznaky a liečebné metódy. V častých prípadoch sa diagnóza vykonáva doma s vizuálnym vyšetrením pupočnej zóny. V prítomnosti patológie sa pupok zväčšuje a so zvýšením vnútrobrušného tlaku počas plaču alebo nadúvania sa stáva ešte väčším. Ak zatlačíte na vyčnievajúci pupok, prehĺbi sa do dutiny brušnej a samotný proces povedie k vzniku burčiacich zvukov. Takéto príznaky sú vážnym náznakom prítomnosti pupočnej kýly u dieťaťa.

Konečná diagnóza sa však uskutočňuje na klinike pod vedením profesionálneho pediatra alebo chirurga. Z tohto dôvodu je potrebné malého pacienta ukázať špecialistovi a vykonať ďalšiu diagnostiku pomocou nasledujúcich metód:

 1. Röntgenové vyšetrenie.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie.
 3. Gerniography.

Účinná liečba Ak sa u dojčaťa, ktoré sa neustále zväčšuje a začína zvyšovať tlak v oblasti pupka, začína objavovať malý rast pupočníka, rodičia musia prijať radikálne opatrenia a začať s komplexnou liečbou pod dohľadom špecialistu. Pri výbere vhodných terapeutických metód je potrebné zohľadniť veľkosť a príznaky patológie. Ak pupok trčí viac ako 2 cm, znamená to, že budete musieť vykonať chirurgický zákrok. Okrem toho môže lekár predpísať masážne kurzy pre malého pacienta, použitie obväzu a špeciálnej kýlovej náplasti.

Ak sa problém prejaví ako mierny výčnelok pupka, možno ho liečiť jednoduchými masážnymi procedúrami, ktoré sa vykonávajú nezávisle. A ak vyzeráte ako profesionálne masérske kurzy, výsledok bude pozitívnejší.

Počas procedúry musíte vykonávať pohyby svetla bez toho, aby ste vyvíjali intenzívne fyzické úsilie alebo tlak. Masáž by mala byť sprevádzaná pomalými pohybmi v smere hodinových ručičiek alebo pozdĺž šikmých svalov, nasledované trením brucha a slabých chĺpkov v blízkosti pupočného prstenca. Počas masáže musíte mŕtvicu biť, aby upokojilo dieťa.

Ako dobrá prevencia prietrže sa používa rozloženie novorodenca na bruško. Takýto jednoduchý spôsob je umiestniť dieťa na tvrdý povrch so žalúdkom 25 minút pred jedlom. Keď je dieťa v tejto polohe, dieťa sa začne pohybovať so všetkými časťami tela a bude aktívne. Tiež znateľne zníži vnútrobrušný tlak, pretože prebytočné plyny budú odvádzané. Pravidelné vykonávanie tohto postupu sa stane prirodzenou stimuláciou na posilnenie svalov brušnej steny..

Pri zhoršení patológie sa budete musieť uchýliť k chirurgickému zákroku. Ukazuje sa v týchto prípadoch:

 1. Výčnelok sa zväčší.
 2. Prietrž je porušená.
 3. Diagnóza sa nemení až do veku 5 rokov.

Účelom chirurgických zákrokov je odstránenie viditeľnej poruchy pupku. Samotná technika sa nazýva hernioplastika a spočíva v odstránení herniálneho vaku a posilnení herniálneho portálu. Vedie to tiež k návratu vnútorných orgánov na pôvodné miesto. Trvanie operácie nepresahuje 40 minút.

Ľudové metódy

Ak rodičia odmietnu úradné zaobchádzanie, môžu vyskúšať ľudové metódy testované podľa času a skúseností. Okrem babičiekho sprisahania sa používajú aj obväzy vyrobené z prírodnej tkaniny, ktoré spájajú pupočnú zónu. Takýto nástroj pomáha posilňovať brušné svaly a vedie k prerastaniu pupočného krúžku. Môže sa nosiť ráno a vsádzať hernálny vak do brušnej dutiny. Noste obväz celý deň.

Okrem toho si samoobsluha môže kúpiť špeciálnu náplasť. Sú dostupné v ktorejkoľvek lekárni a sú širokým pásom, ktorý poskytuje spoľahlivé upevnenie brušnej steny s cieľom účinne znížiť výčnelok. Pre produktívnejšiu liečbu je potrebné vymeniť náplasť každých 10 dní. Neodporúča sa však nalepovať náplasť na vlastnú päsť. Je lepšie zveriť postup vyškolenému odborníkovi s dlhoročnými skúsenosťami.

Preventívne opatrenia

Aby nedošlo k položeniu otázky odstránenia prejavov pupočnej kýly u novonarodených chlapcov a dievčat, stačí dodržať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať stav dieťaťa v ranom veku. Starostlivosť a starostlivosť o drobky môžu zabrániť rozvoju patológie do 1 roka, aj keď sú prítomné všetky príznaky a náznaky náchylnosti k takémuto problému..

V prvom rade je potrebné dať materskému mlieku na detskú výživu, pretože je to najlepší potravinový produkt, ktorý dieťaťu zmierňuje zápchu, nadúvanie a iné choroby. Počas laktácie musí matka sledovať diétu po diéte. Je dôležité úplne opustiť výrobky ako hrozno, fazuľa, kapusta a ďalšie.

Je potrebné vyhnúť sa dlhotrvajúcemu a častému plaču dieťaťa a poskytnúť dieťaťu spoľahlivú ochranu proti nachladnutiu, pretože akýkoľvek kašeľ zvyšuje vnútro-brušný tlak a tiež prispieva k zhoršovaniu príznakov prietrže. Ak dodržiavate základné pravidlá starostlivosti, môžete dieťa úplne vyliečiť alebo sa zbaviť predispozičných faktorov, ktoré spôsobujú takúto patológiu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Herniovaný disk sa môže objaviť ako výsledok vývoja osteochondrózy. Patológie, ktoré sa vyskytujú v chrupavke disku, vedú k strate ich funkčnosti, čo spôsobuje veľké zaťaženie rôznych častí chrbtice.
Pupočná kýla u dieťaťa vyvoláva veľa mýtov. Tradičná medicína sa však na taký výčnelok odvoláva celkom pokojne. Aby sa mladí rodičia neznepokojovali maličkosťami, je dôležité poznať príznaky pupočnej kýly u dieťaťa a ako sa s tým vysporiadať.
Komplex cvičebnej terapie zaujíma kľúčové miesto pri obnove chrbtice po úrazoch a chorobách. Cvičenia na herniu chrbtice podľa Bubnovského sú kombináciou presných pohybov, ktoré nepoškodzujú telo.