loader

Hlavná

Žalúdok

Môže kýla chrbtice klesať alebo prejsť sama o sebe a vyriešiť

Mnoho pacientov sa zaujíma o lekárov: môže hernia krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice prejsť sama osebe alebo sa môže výrazne zmenšiť? Pri nečinnosti pacienta, zanedbávaní lekárskej starostlivosti sa herniálny výčnelok postupne a stabilne zvyšuje. Ale včasná konzervatívna terapia úplne zbaví medzistavcové vytesnenie disku nebezpečné jeho nezvratnými komplikáciami a zastaví proces.

Môže medzistavcová prietrž vyriešiť?

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Samozrejme. Táto reakcia je navyše prirodzená, najmä u mladých ľudí, u ktorých proces regenerácie tela prebieha rýchlo. Ale pri absencii lekárskeho zákroku je miera resorpcie prietrže zanedbateľná.

Čo sa deje v tele osoby, ktorá neberie drogy, nenavštevuje masážnu miestnosť a centrum fyzioterapie kvôli špeciálnym procedúram regenerácie:

 • pacient sa vyhýba pohybom, ktoré vyvolávajú nepríjemný pocit. Regeneračné procesy sa urýchľujú, takže herniálny výčnelok sa mierne zmenšuje;
 • pri ohýbaní, otáčaní, dlhej chôdzi alebo zdvíhaní ťažkých predmetov sa zvyšuje zaťaženie poškodených diskov;
 • v oblasti vyčnievania je metabolizmus narušený, stavovce stlačia sploštený a riedený disk;
 • herniálny výčnelok sa opäť rýchlo zvyšuje.

Faktory vedúce k vzniku prietrže nie sú eliminované. Patológia bude postupovať rýchlo a intenzita jej bolestivých symptómov sa zvýši.

Pravdepodobnosť vymiznutia prietrže

Adekvátna konzervatívna liečba môže eliminovať všetky klinické prejavy medzistavcovej prietrže u 50% pacientov za mesiac. Ak je diagnostikovaný veľký výčnelok, zotavenie môže trvať asi šesť mesiacov. A iba v niektorých prípadoch s už rozvinutými komplikáciami trvá terapia viac ako rok. Vláknité jadro, ktoré vypadne z vláknitej membrány, sa vstrebáva počas resorpčného procesu a zmenšuje sa prietrž.

S rozvojom myelopatie je však prognóza na zotavenie nepriaznivá. Naliehavá operácia je potrebná na odstránenie výčnelku, ktorý komprimuje miechu. Ale ani sa nestane všeliekom, pretože po operácii často zostáva neurologický deficit.

Popis procesu

Po odstránení faktorov, ktoré vyvolali tvorbu prietrže, koncentrácia vápnika v nej stúpa a začína proces kalcifikácie. Výstupok prestane zadržiavať vlhkosť, stáva sa hustejším a ako by „zapchával“ dieru, cez ktorú sa buničité jadro vytlačí do medzistavcového priestoru. Veľkosť prietrže sa tiež znižuje v dôsledku resorpcie zápalového edému, ktorý je výsledkom poškodenia koreňov miechy a mäkkých tkanív..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Inak dôjde k zníženiu veľkosti prietrže v štádiu sekvestrácie, keď spadnuté vláknité jadro visí mimo medzistavcové trhliny. Rozkladá sa v dôsledku fagocytózy alebo zachytenia a rozpustenia vyčnievajúcich fragmentov makrofágmi (ochranné bunky ľudského tela)..

Chemonucleolysis

Chemonukleolýza je spôsob odstránenia buničinových jadier zavedením liečiva (chemopapainu) do oblasti postihnutých diskov. Procedúra je indikovaná iba pre pacientov, ktorí neohrozili integritu diskových membrán. Predbežná lokálna anestézia eliminuje výskyt bolesti počas chemonukleolýzy. Miechový katéter sa umiestni do priestoru medzistavcových platničiek a potom cez neho lekár pomaly zavedie enzymatický prípravok, ktorý riedi herniálne vystupujúce tkanivo. Aby sa znova nevytvorila, používa sa v oblasti trhlín vláknitého prstenca špeciálna modelovacia kompozícia s následnou stabilizáciou laserovou terapiou..

Životný štýl diagnostikovaný prietrž

Ihneď po diagnostikovaní medzistavcovej prietrže sa pacientovi odporúča, aby zmenil svoj obvyklý životný štýl - práve on spôsobuje často dislokáciu diskov. Silnému spinálnemu stresu sa treba vyhnúť. Už prešiel nezvratnými zmenami. Akékoľvek zaťaženie bude najviac pociťované v oblasti poškodených diskov a vyvolá zväčšenie herniálneho výčnelku. Vylúčenie takéhoto negatívneho vývoja udalostí umožňuje nosenie ortopedických pomôcok:

 • mäkké obväzy;
 • obojky Shants;
 • elastické korzety s pevnými vložkami.

Odporúča sa kúpiť ortopedickú matraci a vankúš, na ktorých spánok sa zlepšuje krvný obeh. Pre urýchlenie vstrebávania herniového výčnelku umožňuje pravidelné fyzioterapeutické procedúry, relácie akupresúry, klasická masáž. Povinné vedenie kurzu liekov a denné kurzy fyzickej terapie a gymnastiky.

Lieky, ktoré stimulujú zníženie veľkosti vertebrálnej herniefarmaceutický účinok
Nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, meloxikam, ketoprofén, celekoxibEliminujte zápalový edém, ktorý stláča korene miechy
Chondroprotektory - Arthra, Teraflex, Don, Alflutop, StructumStimulujte čiastočnú opravu poškodených medzistavcových platničiek
Masti s otepľovacím účinkom - Viprosal, Finalgon, Kapsikam (po zastavení zápalu)Zlepšite krvný obeh, normalizujte trofizmus a mikrocirkuláciu

Ako sa vyhnúť operácii

Ak pacient ide k lekárovi pri prvých klinických prejavoch medzistavcovej prietrže, chirurgický zákrok sa nevyžaduje. Patológia v počiatočnom štádiu vývoja je vhodná na konzervatívnu terapiu. Aj pri vzniku veľkého výčnelku je možné jeho veľkosť bez chirurgického zákroku zmenšiť. Z tohto dôvodu musí pacient dodržiavať všetky odporúčania lekára, opustiť zlé návyky.

Pri pokusoch o odstránenie kýly pomocou ľudových prostriedkov sa nedá vyhnúť chirurgickému zákroku. Mnohé z nich majú slabý analgetický účinok. Zatiaľ čo sa týmto spôsobom zbaví bolesti chrbta, výčnelok sa rýchlo zväčší..

V takom prípade sa vyžaduje operácia

Najnebezpečnejšou komplikáciou medzistavcovej prietrže je diskogénna myelopatia, ktorá spôsobuje zúženie miechového kanála a stlačenie miechy. Tento nebezpečný stav sa stáva indikáciou pre chirurgický zákrok. Uchyľujú sa k nemu s neúčinnosťou konzervatívnej liečby na niekoľko mesiacov, rýchlym progresom patológie a stabilným radiulárnym syndrómom..

Prevencia chorôb

Medzistavcová kýla sa zvyčajne vytvára v dôsledku trvalej mikrotraumy chrupavkových diskov. Je potrebné zabezpečiť primerané fungovanie chrbtice, posilniť chrbtové svaly pomocou fyzickej terapie, plávania, jogy. Úprava stravy prispieva k zníženiu hmotnosti a zlepšeniu celkového zdravia.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Odstránenie prietrže chrbtice. Ako sa vyhnúť operácii

Liečba chorôb pohybového ústrojenstva už dlho zaujala vedúce postavenie v zozname chorôb modernej spoločnosti. V médiách prebieha diskusia o tejto otázke, poskytuje sa veľa rád a je veľmi populárna

Bezbolestná, jedinečná technika Dr. Bobyr

PRACUJEME VŠETKY DOVOLENÉ

Urobte si stretnutie hneď teraz!

Získajte priechod a príďte k nám!

Iba od 10. mája do 20. mája! Prihlásiť sa teraz!

Liečba chorôb pohybového ústrojenstva už dlho zaujala vedúce postavenie v zozname chorôb modernej spoločnosti. V médiách prebieha diskusia o tejto otázke, poskytuje sa veľa rád a je veľmi populárna

Degeneratívne-dystrofické zmeny v tele sa skôr alebo neskôr vyskytujú v akomkoľvek tele a otázka je len vo veku. Až donedávna sa predpokladalo, že pri liečbe osteochondrózy kĺbov je veľa starších ľudí a nepohodlie v dolnej časti chrbta alebo krčnej chrbtice u mladých ľudí je výsledkom podchladenia alebo nezvyčajnej fyzickej námahy. Aká štatistika poskytuje údaje o hromadných skorých prejavoch príznakov osteochondrózy.

Najnebezpečnejším dôsledkom osteochondrózy je prietrž medzistavcových platničiek. Najčastejšie je lokalizovaná v lumbosakrálnej chrbtici, menej často v cervikálnom segmente, ešte menej v hrudníku. Lekári spočiatku predpisujú konzervatívnu liečbu chrbtice a iba v extrémnych prípadoch ponúkajú chirurgický zákrok. Aj keď existuje veľa odborníkov, ktorí sa domnievajú, že prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky.

Pacienti spravidla chodia do nemocnice, keď je chrbát neznesiteľne bolestivý a neexistuje spôsob, ako odložiť liečbu. Toto je považované za už zanedbávanú formu choroby, ktorá sa ťažšie lieči, ale napriek tomu nejde okamžite pod nôž. Musíte vyskúšať všetky možné metódy a pokúsiť sa vyhnúť odstráneniu.

Medzistavcová prietrž

Medzistavcové platničky sú chrupavkové útvary, ktoré spájajú stavce. Nenosia krvné cievy samy o sebe a sú rozptýleným spôsobom zásobované vodou a živinami a získavajú ich z okolitých mäkkých tkanív. S vekom sa metabolické procesy v ľudskom tele spomaľujú a disky dostávajú stále menej potrebných látok. K tomu sa pridáva aj nesprávna výživa, zlé návyky, zvýšená telesná hmotnosť, stres, nedostatočný odpočinok a nedostatok pohybu..

Medzistavcové platničky postupne vysychajú, praskajú ich škrupiny a tlmiace vlastnosti sa strácajú. Malá fyzická aktivita vedie k oslabeniu muskulo-väzivového aparátu, čo sťažuje držanie disku na anatomicky správnom mieste. V tomto prípade statické zaťaženie chrbtice zostáva rovnaké alebo sa zvyšuje so zvyšujúcou sa telesnou hmotnosťou.

Hustá membrána chrbtice (vláknitý prstenec) začína vyčnievať, dužinové jadro je premiestnené. Vláknité jadro je želatínová látka, ktorá obsahuje vodu. Tento stupeň ochorenia sa nazýva prolaps alebo vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorého liečenie vo väčšine prípadov vedie k návratu do pôvodného normálneho stavu. Bohužiaľ sa však výčnelok zriedka prejavuje jasnými symptómami alebo syndrómom ostrej bolesti, takže pacienti zriedka chodia na kliniku chrbta..

V ďalšom štádiu choroby, pod vplyvom záťaže, začne pulpózne jadro vyvíjať tlak na vláknitý kruh a po nájdení slabého miesta (praskliny) vystrekne. To vytvára spinálnu prietrž, ktorej ošetrenie vyžaduje viac času, sily a trpezlivosti.

Nádor má pomerne hustú štruktúru, ktorá dokáže stlačiť mäkké tkanivá, nervové korene, krvné cievy a dokonca aj miechu. Preto bolesť a neurologické prejavy (mravenčenie, znecitlivenie alebo paréza končatín) a obmedzenie pohyblivosti a narušené fungovanie vnútorných orgánov.

Reflexnou reakciou tela na výstup prietrže je napätie a svalové kŕče okolo patologického miesta, v dôsledku čoho je obmedzený a dostáva ešte menej živín.

Za najhoršiu a skutočne vyžadujúcu okamžité odstránenie sa považuje sekvestrovaná prietrž. Pri tejto možnosti je časť disku, ktorá vyšla, oddelená od hlavnej, odumiera a tvorí cudzie teleso v tkanivách, ktoré sa môže zapáliť, roztrhnúť a infikovať miechu alebo celé telo..

Potreba chirurgického zákroku

V približne 80% všetkých prípadov má nechirurgická liečba miechy za pozitívny výsledok. U 15 - 18% pacientov je možné zabrániť progresii ochorenia a stabilizovať zdravotný stav. A iba 2 - 3% prípadov si vyžadujú chirurgické riešenie problému, keď konzervatívna liečba chrbtice nepriniesla očakávané výsledky (nie je možné zastaviť bolesť, výstupok ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov alebo spôsobuje paréziu alebo ochrnutie končatín)..

Okrem toho chirurgické odstránenie prietrže neposkytuje okamžitý výsledok. Po operácii pacient zostane v nemocnici nejaký čas, kým sa neodstránia stehy. Nasleduje dlhá doba rehabilitácie s obmedzenou fyzickou aktivitou, s použitím špecializovanej fyzioterapie, nosenia korzetu a postupného dopĺňania cvičebných cvičení. A až potom sa pacient môže vrátiť k normálnemu životu a pracovnej kapacite, ale vyžaduje sa preventívna liečba, každoročné vyšetrenia a odpočinok v špecializovaných sanatóriách..

Operácia miechy sa považuje za jednu z najkomplexnejších a má množstvo možných komplikácií: poškodenie susedných nervov, krvných ciev, mäkkých tkanív, miechy; vývoj podobných patológií v susedných oblastiach; zjazvenie jaziev, vrátane miechy; rozvoj nestability prevádzkovaného miesta. A ak sú po operácii rovnaké, je predpísaná podobná lieková terapia a záťažová terapia, nie je lepšie ich hneď vyskúšať?

Konzervatívne ošetrenie prietrže

V počiatočnom akútnom období je fyzická aktivita u pacientov kontraindikovaná, najmä pri zdvíhaní hmotnosti, ostrých ohyboch dozadu alebo dopredu, skrútení chrbtice atď. Horúci kúpeľ, kúpeľ alebo sauna poskytuje dočasný výsledok, mierne utlmuje bolesť, ale nevykazuje žiadny terapeutický účinok. naopak, bráni jasnej identifikácii rušivých príznakov.

Typicky je pacientovi predpísaný pokojový odpočinok na 7-10 dní, úplný odpočinok, prípadne nosenie korzetu pri vzpriamenej polohe a terapia liekmi. Pozostáva z lokálnych anestetík (lidokaín alebo blokáda novokainu) a všeobecného účelu (analgetiká). Protizápalové nesteroidné látky sa používajú na zmiernenie opuchov a zápalov a svalové relaxanciá na odstránenie kŕčov..

Keď sa uvoľnené svaly uvoľnia, uvoľnené zovreté nervové korene sa uvoľnia, pacient sa ľahší a bolesť postupne ustupuje. V tomto štádiu liečby prietrže miechy sa často vyskytuje psychická fraktúra, keď vymizne syndróm bolesti a pacient si myslí, že liečba je ukončená a zastaví ju. Je to však iba dočasný účinok liekov, čo znamená koniec akútneho obdobia, po ktorom nasleduje dlhý proces rehabilitačnej liečby.

V ďalších štádiách liečby je hlavný dôraz kladený na lekársku gymnastiku (fyzioterapia), masáže, fyzioterapiu, vodu alebo suchú trakciu (napínanie) chrbtice, navštevujúc techniky dobrého manuálneho terapeuta. kde:

Cvičebná terapia pomáha upratovať spárované svaly (posilňuje atrofované a relaxuje hypertrofované), jemne napína vazy (užitočná jóga), posilňuje celkový stav tela.

Masáže významne zlepšujú krvný obeh patologickej oblasti, a tým aj výživu mäkkých tkanív, zlepšujú medzistavcové platničky, uvoľňujú sa kŕče.

Fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, UHF, laser a magnetoterapia, bahenné alebo parafínové kúpele, vodné procedúry) zvyšujú tonus svalov chrbta, zmierňujú kŕče, obnovujú hlboké patologické oblasti mäkkých tkanív atď..

Trakcia chrbtice je pomerne starý spôsob, záujem, ktorý sa nedávno vracia. Vplyvom napínania a vákua vytvoreného vo vnútri medzistavcovej platničky sa pulpózne jadro vtiahne do vláknitého prstenca a počas vystupovania prakticky padne na svoje miesto, čím sa zmenší veľkosť prietrže a vylúči sa kompresia nervových zakončení, krvných ciev a tkanív..

Manuálna terapia (akupunktúra, akupunktúra, masáže) má relaxačný účinok, zlepšuje náladu a celkový stav tela..

Za správny spôsob života, dostatočnú fyzickú aktivitu, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, správnu výživu a dobrý odpočinok sa považuje slušná profylaxia osteochondrózy a vertebrálnych hernií, ako aj rehabilitačná liečba..

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Každý rok sa u medzistavcových prietrží diagnostikuje stále viac ľudí. Ich výskytu predchádzala osteochondróza, skolióza, podvýživa, obezita, sedavý životný štýl alebo naopak pravidelná tvrdá práca. Existuje veľa faktorov, ktoré vyvolávajú vydutie medzistavcovej platničky, ale existuje len jeden výsledok - pacienti trpia nepohodlím rôznej intenzity a strnulosti pohybov..

Pri strachu z chirurgického zákroku ľudia odďaľujú návštevu lekára a vyhľadajú lekársku pomoc, keď sa bolesť stane neúnosnou. V takýchto prípadoch je odstránenie vzdelania možné iba operatívnym spôsobom. Ale v skorých štádiách je liečba prietrže bez chirurgického zákroku veľmi úspešná..

Malo by sa to povoliť? Prihláste sa na konzultáciu so špecialistom na SL-Clinic. Pomôžeme vám vyrovnať sa s touto chorobou a vyberieme optimálny rozsah liečebných opatrení, aby sme čo najskôr dosiahli výrazné zlepšenie stavu. Čakáme na vás iba individuálny prístup, súcitný prístup zdravotníckeho personálu a širokú škálu služieb, ktoré vám umožnia absolvovať všetky potrebné postupy na jednom mieste..

Ak je možná liečba bez chirurgického zákroku

Chrbtica je najdôležitejšou súčasťou pohybového aparátu. Každý deň prežíva ťažké bremená a jeho tlmiče - medzistavcové disky sa postupne opotrebovávajú. Od 25 rokov sa u nich začínajú vyskytovať degeneratívne zmeny, ktorých intenzita sa v priebehu rokov zvyšuje. Vláknitý prstenec disku sa postupne ničí a na mieste najväčšieho rednutia sa vytvorí výčnelok. Najčastejšie sa vyskytuje v bedrovej a krčnej oblasti. Pretože hrudná chrbtica má minimálnu záťaž, zriedka trpí.

V počiatočných fázach sa to prejavuje:

 • nepohodlie v chrbte alebo krku, ktoré sa vyskytuje alebo zosilňuje pri pohybe;
 • znecitlivenie končatín;
 • znížená pohyblivosť;
 • ostré bolesti ostrým pohybom;
 • bolesti hlavy;
 • znížená zraková ostrosť a sluch.

Povaha klinického obrazu choroby závisí od miesta prietrže. Vďaka svojej lokalizácii v bedrovej oblasti sú postihnuté viac nohy a panvové orgány. Ak sa v krčnej chrbtici vytvorí výčnelok, za typické príznaky sa považujú bolesti hlavy, zrakové postihnutie a nepohodlie rúk..

Keď sa objavia prvé príznaky, je potrebné poradiť sa s lekárom. V tomto prípade sú účinné spôsoby liečby kýly chrbtice bez chirurgického zákroku.

Charakteristiky konzervatívnej liečby miechy

Ako už bolo uvedené, k urýchleniu priebehu dystrofických procesov prispieva mnoho faktorov. Preto je veľmi dôležité ich odhaliť pred začatím liečby miechy bez chirurgického zákroku. Cielený vplyv na príčiny vývoja ochorenia významne zvyšuje šance na zabránenie chirurgickému zákroku a zastavenie rastu vzdelania v raných štádiách.

Moderné metódy liečby kýly chrbtice zahŕňajú:

 • lieková terapia;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • trakčná terapia;
 • diéta
 • masáže;
 • Cvičebná terapia.

Aby sa dosiahol najvýraznejší účinok liečby prietrže bez chirurgického zákroku u mužov a žien, je potrebná kombinácia všetkých metód. Iba taký komplexný vplyv na problém prispeje k dobrému výsledku..

Každý pacient by mal pochopiť, že konzervatívna terapia nemôže viesť k úplnej regresii ochorenia a obnoveniu normálnej anatómie chrbtice. Vo svojej moci len zastaviť rast medzistavcových prietrží a zabrániť rozvoju komplikácií. Úplne eliminovať patologický výčnelok je možné iba operatívne.

Špecialisti SL Clinic sú schopní vyvinúť efektívnu komplexnú taktiku pre nechirurgickú liečbu choroby. Zohľadňujeme všetky vlastnosti pacienta, prítomnosť sprievodných ochorení, finančnú situáciu a ďalšie faktory. Podstupujúc konzervatívnu liečbu pod dohľadom našich lekárov, máte skutočnú šancu zbaviť sa prejavov choroby bez invazívnych procedúr..

Ak máte akútne štádium a malú prietrž (do 5 až 6 mm), môžete absolvovať kurz, ktorý vám umožní vyliečiť kýlu bez chirurgického zákroku v Inštitúte pre ľudské zotavenie v Moskve..

Drogová terapia

Odstránenie prietrže bez chirurgického zákroku spočíva predovšetkým v tom, že sa vezme niekoľko individuálne vybraných liekov. Sú potrebné nielen na zastavenie zápalu a bolestí spôsobených týmto ochorením, ale aj na posilnenie chrupavky.

V rámci symptomatickej liečby sú pacienti predpisovaní:

 • Lieky NSAID s protizápalovými a analgetickými vlastnosťami;
 • svalové relaxanciá, ktoré zmierňujú svalové kŕče, čo pomáha odstraňovať bolesť;
 • psychotropné lieky, ktoré zvyšujú účinnosť NSAID a svalových relaxancií, ale kvôli vysokému riziku vzniku negatívnych následkov sa predpisujú iba v krátkych cykloch;
 • miestne výrobky vo forme gélov a mastí pomáhajú znižovať opuchy a urýchľujú mikrocirkuláciu v tkanivách.

Kortikosteroidy sa používajú na účinné odstránenie zápalového procesu. Vstrekujú sa do epidurálneho priestoru medzi tvrdým plášťom miechy a periostom stavcov..

Uvádza sa tiež použitie chondroprotektorov a biostimulantov. Práve tieto lieky zohrávajú hlavnú úlohu pri výbere nechirurgickej metódy na ošetrenie kýly chrbtice. Chondroprotektory, najmä Don, Teraflex, Structum a ďalšie, obsahujú chondroitín a glukozamín, ktoré účinne urýchľujú procesy regenerácie chrupavkových tkanív. Biostimulanty, ktoré obsahujú extrakty z aloe a placenty, zároveň aktivujú metabolické procesy v chrupavke. Preto majú priamy terapeutický účinok.

Pre každého pacienta je dávkovanie liečiv zvolené osobitne. Pri opakovaných konzultáciách môže ošetrujúci lekár upraviť režim svojho príjmu, zvýšiť alebo znížiť dávku na základe výsledkov kontrolných vyšetrení a zdravotného stavu pacienta..

Pri výbere konkrétnych názvov liekov sa zohľadňuje prítomnosť sprievodných chorôb. Preto väčšina liekov zo skupiny NSAID nemôže byť použitá na gastrointestinálne patológie, najmä na gastritídu a peptický vred.

Pri silnej bolesti sú predpísané blokády bolesti. Priame zavedenie anestetík do presne definovanej melanchólie v projekcii lézie prispieva k rýchlemu odstráneniu bolesti a zápalu. Jeho implementácia si však vyžaduje vysokú kvalifikáciu zdravotníckeho personálu, pretože riziká komplikácií počas blokády nie sú menšie ako pri použití mikrochirurgických techník na liečbu kýly, najmä perkutánnych výkonov..

fyzioterapia

Odstránenie prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku je nemožné bez pravidelných fyzioterapeutických procedúr. Pomáhajú eliminovať nepríjemné príznaky a zvyšujú mobilitu. Najefektívnejšie sú:

 • Elektroforéza je účinný postup, pri ktorom sa roztok liečiva aplikuje na kožu pri premietnutí postihnutého segmentu chrbtice. Jeho prienik je spôsobený elektrickými impulzmi s nízkou intenzitou, takže liečba pokračuje bez nepríjemných pocitov. Na elektroforézu sa najčastejšie používajú roztoky analgetík a nesteroidných protizápalových liekov.
 • Magnetoterapia - procedúra zahŕňa expozíciu lézie magnetického poľa, v dôsledku čoho je pozorované odstránenie kŕčov, uvoľnenie svalov a rýchlejšie sa hojenie poškodenia tkanív.
 • Ultrazvuková terapia - expozícia ultrazvukovým vlnám určitej frekvencie urýchľuje tok metabolických procesov v chrupavke alebo kostnom tkanive. Ultrazvuk tiež prispieva k resorpcii kalcifikácií, ktoré sa často vyskytujú pri chronických kýlach..
 • Ultrafrekvenčná terapia - postup zahŕňa účinok suchého tepla na léziu. Účinné metódy liečby kýly chrbtice, ako je liečba UHF, len v niekoľkých postupoch prispievajú k aktivácii procesov obnovy tkaniva chrupavky a zlepšujú jej výživu..
 • Laserová terapia - tepelná energia lasera pomáha zrýchľovať procesy regenerácie tkanív a znižuje riziko sekundárnej infekcie.

Na klinike SL máte k dispozícii najúčinnejšie fyzioterapeutické procedúry. S nami môžete prejsť moderným vybavením v príjemnom prostredí a bez dlhého čakania v rade.

Trakčná terapia

Medzi nechirurgické spôsoby liečby bedrovej kýly chrbtice nevyhnutne patrí jej trakcia, t.j. trakcia. Tento postup pomáha znižovať tlak, ktorý sa vytvára výstupkom na nervové vlákna, a tým pomáha znižovať intenzitu bolesti.

Pohon sa vykonáva na špeciálnych zariadeniach. Existujú 2 spôsoby trakcie:

 • Pohon za sucha - vykonáva sa v horizontálnej alebo vertikálnej polohe. V prvom prípade sa účinok vykonáva pomocou manuálnych metód, v druhom sa ako zaťaženie správa vlastná hmotnosť pacienta.
 • Podvodná trakcia - vykonáva sa v sladkej alebo slanej vode. Má jemnejší účinok na telo. Väčšina pacientov uprednostňuje túto konkrétnu techniku, pretože pri jej používaní prakticky nevzniká nepríjemný pocit..

Tieto spôsoby odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice sa však nemôžu použiť na:

 • veľké prietrže, pretože je vysoká pravdepodobnosť ich zovretia;
 • ostré bolesti;
 • osteoporóza a zvýšená krehkosť kostí, ktorú vyvolal;
 • kardiovaskulárne patológie;
 • onkologické choroby;
 • nefrolitiázu.

Ihneď po ukončení zákroku by mal pacient, keď je stále v polohe na chrbte, nosiť ortopedický korzet, ak je bedrová hernia odstránená bez chirurgického zákroku. Potom musí zostať vo vodorovnej polohe najmenej pol hodiny, po ktorej sa môžete opatrne zdvihnúť z pohovky a obísť polohu sedenia..

Pri liečbe krčnej chrbtice musíte klamať asi 5-10 minút. Na uloženie výsledku sa používa obojok. Musí sa nosiť niekoľko hodín po ukončení postupu.

Do jedného dňa po trakcii by mal pacient obmedziť fyzickú aktivitu. Malo by sa vyhnúť najmä týmto:

 • svahy;
 • zákruty;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • nárazové zaťaženie;
 • sedadlá
 • chôdze po nerovnom teréne.

diéta

Pretože medziobratlové kýly sa často vyskytujú na pozadí obezity a poklesu príjmu minerálov v tele spolu s jedlom, pacientom sa odporúča, aby si prispôsobili svoju stravu. V zložitých prípadoch sa oplatí konzultovať s dietológom, ktorý bude schopný dôkladne porozumieť situácii a zvoliť optimálnu výživovú taktiku..

Pacientom nie je predpísaná strava ako prechod na správnu výživu. Pomôže to znížiť hmotnosť na normálne hodnoty a nasýtiť telo látkami, ktoré sú preň potrebné. Výsledkom bude posilnenie chrupavkového a kostného tkaniva, ktoré bude slúžiť ako vynikajúca prevencia tvorby herniálneho výčnelku v inej oblasti..

Základom výživy by mala byť zelenina a ovocie. Slúžia ako zdroj vitamínov, fosforu, mangánu, vápnika a horčíka potrebných pre organizmus. Odporúča sa jesť surové.

Je tiež dôležité sledovať režim pitia. Nedostatok vody v tele inhibuje tok metabolických a regeneračných procesov. Preto sa oplatí piť najmenej 2 litre vody denne.

Menu musí obsahovať:

 • mäso a droby;
 • vajíčka
 • ryby
 • strukoviny;
 • orechy
 • mliečne výrobky.

Odporúča sa úplne opustiť alebo aspoň znížiť spotrebu pikantných, mastných potravín, cukroviniek a múčnych výrobkov. Nie je povolený žiadny alkohol.

Denná strava je rozdelená na 5-6 jedál. To vám umožní prejedať sa a necítiť hlad. Občerstvenie je úplne eliminované. Vďaka takémuto výživovému systému a miernej fyzickej námahe sa väčšine pacientov podarí postupne znižovať hmotnosť, a tým aj zaťaženie chrbtice. V opačnom prípade sa odporúča konzultovať endokrinológa s cieľom zistiť dôvody udržania nadváhy..

masáž

Profesionálne vykonávaná masáž pomáha obnoviť funkčnosť postihnutej oblasti a zlepšuje prietok krvi v tejto oblasti. Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku pomocou masáže vedie k odstráneniu spazmu a zvyšuje svalový tonus. Ručnú terapiu však môžete dôverovať iba odborníkom s vyšším lekárskym vzdelaním v tomto odbore. Inak existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií..

Masér musí presne vedieť, ktorá časť chrbtice je postihnutá, aby nepoškodila pacienta. Pri správnej masáži je možné uvoľniť stlačený nerv a tým eliminovať bolesť. Po relácii sa obnoví pohyblivosť a sila svalov, ale manuálna terapia má taký účinok iba pri primárnej prietrži.

Masáž sa môže vykonávať mimo obdobia exacerbácie choroby. Prítomnosť bolesti je priamou kontraindikáciou jej správania.

Jednou z najúčinnejších metód liečby vertebrálnej hernie je fyzioterapia. Správne vybrané cviky pomáhajú eliminovať bolesť a výrazne zlepšujú stav. Pre každé oddelenie chrbtice je určený samostatný komplex cvičebnej terapie. Prvé triedy by sa mali vykonávať pod dohľadom odborníka na fyzioterapiu, ktorý si individuálne vyberie povahu cvičení a optimálnu úroveň cvičenia..

Metódy liečby kýly krčnej chrbtice pomocou terapeutických cvičení zvyčajne zahŕňajú nasledujúce cvičenia:

 1. Postavte sa s plochým chrbtom a posúvajte svoje plecia nahor a nadol, dopredu a dozadu..
 2. Pravou rukou na ľavom zápästí pomaly sklopte hlavu doprava a udržujte túto polohu 3 sekundy. Pri správnom výkone sú svaly krku napnuté. Opakujte výmenu rúk.
 3. Položte ruky na chrbát hlavy a oprite sa o hlavu, aby ste prekonali odpor rúk. V tejto polohe musíte opraviť na pár sekúnd.
 4. Položte ruku na chrám a nakloňte hlavu rovnakým smerom, aby ste prekonali odpor prstov. Zostaňte na tejto pozícii niekoľko sekúnd..
 5. Prsty položte na čelo a nakloňte hlavu dopredu, aby ste prekonali odpor ruky. Zamknite na 3 sekundy.

Každé cvičenie má hodnotu 10-krát..

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Položte nohu pred seba na malý schod a nakloňte sa dopredu, aby ste sa jej dotkli prstami.
 2. Postavte sa na všetky štyri a jemne roztiahnite pravú ruku dopredu a ľavú časť chrbta. V koncovom bode zaistite a po niekoľkých sekundách znížte východiskovú polohu. Opakujte, meníte ruku a nohu.
 3. Ležiace na chrbte, opierajte nohy o kolená k podlahe a jemne zdvihnite panvu. Zamknite v hornej a dolnej časti. Z rovnakej východiskovej polohy natiahnite ruky dopredu, opatrne si odtrhnite hlavu a plecia z podlahy.
 4. Leží na vašej strane na ohnutom ramene v lakte, zdvihnite panvu a zaistite ju. Voľná ​​ruka by mala byť na opasku.
 5. Ležiaci na chrbte, položte ľavú nohu na pravé koleno a zdvihnite ju. Opakujte na druhú stranu.

Všetky cvičenia sa opakujú 10-krát..

Pri formovaní herniálnej formácie v hrudnej oblasti sú zobrazené nasledujúce cvičenia:

 1. Posaďte sa na stoličku, spojte ruky do zámku za hlavou a ohnite sa tak, aby ste sa dotkli hrudnej časti chrbta.
 2. Ležiaci na chrbte na rovnom povrchu, napríklad na podlahe, vložte uterák zvinutý do valca pod lopatky a položte ruky za hlavu. Ohýbajte a relaxujte chrbát jeden po druhom.
 3. V drepe, pritlačte nohy ohnuté na kolená k hrudníku a pritiahnite ich rukami. Pomaly pumpujte tam a späť.

Cvičenie sa opakuje 5-krát. Je dôležité vyhnúť sa skrúteniu, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. Pri poškodení hrudnej časti sú veľmi užitočné hodiny jogy. Obzvlášť dobrý stav chrbtice sú ásany, pri ktorých je potrebné zaujať postoj embrya a kobry. Pobyt v nich prispieva k jemnému napínaniu svalov a eliminácii bolesti.

Je veľmi dôležité vykonávať terapiu nie občas, ale pravidelne. Ak pociťujete bolesť počas vykonávania akéhokoľvek cvičenia, mali by ste okamžite zastaviť sedenie a poradiť sa s odborníkom o príčine jeho výskytu.

Opäť sa zameriavame na skutočnosť, že všetky cviky a metódy liečby kýly chrbtice v bedrovej alebo inej oblasti vyberá lekár. Nezávislé pokusy vyrovnať sa s touto chorobou môžu rýchlo viesť k jej progresii, rozvoju komplikácií. V takýchto situáciách budú už ukázané iba chirurgické metódy na odstránenie prietrže chrbtice..

Alternatívne metódy nechirurgickej liečby kýly

Mnoho pacientov upozorňuje na vysokú účinnosť akupunktúry. Technika, ktorá pochádza z východu, vám umožňuje posilniť imunitný systém, urýchliť metabolizmus, eliminovať zápalový proces a svalové kŕče..

Pri správnom postupe pociťuje pacient v ošetrovanej oblasti príjemné teplo. Bolesť chýba. Po ukončení relácie by mal pacient nosiť ortopedický korzet alebo golier.

Akupunktúra by sa však mala považovať iba za pomocnú metódu liečby. Nie je schopný nahradiť iné oblasti konzervatívnej liečby, ale výborne zvyšuje jeho účinnosť..

Liečba spinálnej hernie metódou Bubnovsky

V poslednej dobe sa stále častejšie vyskytujú vertebrálna kýla a Bubnovského metóda v rámci jednej vety. Doktor lekárskych vied S. M. Bubnovsky ponúka liečbu patológie s pohybom. Triedy sa konajú na špeciálnom simulátore podľa individuálne navrhnutého programu..

Je navrhnutý tak, aby gravitačné zaťaženie chrbtice bolo takmer úplne vyrovnané. Pacient vykonáva všetky cvičenia výlučne v rámci svojich fyzických schopností. Ošetrenie metódou Bubnovsky vedie k herniám krčnej chrbtice, hrudníka a bedier. V priebehu liečby dochádza k zlepšeniu krvného obehu vo svaloch a vo všetkých tkanivách a bolesť môže po prvých triedach zmiznúť..

Pravidlá správania

Liečba lumbálnej prietrže bez chirurgického zákroku bude neúčinná, ak pacient nedodrží nasledujúce odporúčania:

 • vzpieranie, aktívny šport a zvýšená fyzická aktivita sú prísne kontraindikované, ale mierna fyzická aktivita je dobrou prevenciou progresie ochorenia;
 • fyzioterapeutické cvičenia by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou života;
 • sú vylúčené nárazové bremená: chôdza vo vysokých podpätkoch, prudký pád na stoličku atď.;
 • sú potrebné pravidelné kontroly u lekára a MRI; akékoľvek zmeny v negatívnom smere, pokiaľ ide o veľkosť a polohu prietrže, sú dôvodom na konzultáciu s chirurgom chrbtice a na zváženie potreby chirurgického zákroku;
 • je dôležité vyhnúť sa prejedaniu a udržať normálnu váhu;
 • spí na ortopedickej matraci a vankúši.

Ak sú dodržané všetky odporúčania, je možné, ak neodstránia medzistavcové prietrže bez chirurgického zákroku, potom definitívne zastaví progresiu patologického procesu. Akékoľvek zhoršenie tohto prístupu k liečbe si však vyžaduje návštevu lekára.

Je potrebné poznamenať, že úplný priebeh konzervatívnej liečby nie je pre pacientov oveľa lacnejší ako minimálne invazívny chirurgický zákrok. A vzhľadom na skutočnosť, že to nie je zďaleka vždy efektívne, pacienti by ju nemali úplne vylúčiť. Moderné operácie sa vyznačujú vysokou úrovňou bezpečnosti, môžu rýchlo vylúčiť herniálnu formáciu a nevyžadujú dlhodobú rehabilitáciu..

Ak sa operáciám nedá vyhnúť

V niektorých prípadoch je jediným spôsobom, ako eliminovať nepohodlie, chirurgický zákrok. Ak sa konzervatívna liečba vykonáva dlhšie ako šesť mesiacov a nevedie k pozitívnym zmenám, pacientovi sa stále ponúka pomoc spinálneho chirurga. To sa prejavuje aj vo vývoji komplikácií, najmä stenózy, spondylolistézy atď..

V závislosti od závažnosti stavu pacienta sa mu odporúčajú určité chirurgické postupy na prietrž chrbtice. Moderná medicína môže ponúknuť veľa možností, vrátane minimálne invazívnych (ablácia studenej plazmy, laserové odparovanie, rádiofrekvenčná koagulácia, atď.). Nové metódy liečby kýly chrbtice umožňujú jej odstránenie v ambulancii a po niekoľkých hodinách môže pacient nezávisle ísť domov a vrátiť sa do každodenných povinností.

Náklady na liečbu kýly bez chirurgického zákroku sa pohybujú od 120 000 rubľov a závisí od:
- postupy, ktoré sa zahrnú do liečby;
- Kliniky a učebne (kde bude operácia vykonaná).
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku;
- Lieky.
- blokády;
- Trakčné ošetrenie;
- Fyzioterapia.
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku..

V žiadnom prípade nemožno situáciu nechať na náhodu. Medzistavcová kýla môže viesť nielen k významnému zhoršeniu stavu, ale môže tiež vyvolať predčasnú mozgovú príhodu v dôsledku narušenia prísunu krvi do mozgu. Preto, ak sa konzervatívna terapia vyčerpala, nemali by ste sa báť chirurgicky odstrániť túto formáciu. Lekári „SL Clinic“ vám ponúknu najlepší spôsob riešenia problému a ubezpečia sa, že postup poskytuje maximálny možný výsledok..

Odkiaľ pochádza kýla chrbtice a čo s tým

Sedavá práca a nadváha zvyšujú riziká.

Toto porušenie sa najčastejšie rozvíja nepatrne. Ak si niekedy všimnete nevysvetliteľnú tupú bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, môže to byť medziobratlová hernia.

Príznaky sú však rôzne a niekedy sa vôbec neobjavujú... Kým sa prietrž nepremení na niečo závažnejšie, ako je napríklad radikalulitída alebo dokonca mozgová porážka..

Čo je kýla chrbtice

Oficiálnym názvom tejto poruchy je herniovaný disk (plochý útvar medzi stavcami)..

Pružné disky a disky s meniteľnými tvarmi umožňujú, aby sa chrbtica ohýbala, a tiež absorbujú zaťaženie, ktoré preberá. A všetko by bolo v poriadku, ale kolesá nie sú mimoriadne odolné..

Odborníci amerického výskumného strediska Mayo Clinic porovnávajú každú z nich so želé šišky: vo vnútri - mäkké vláknité jadro, ktoré je uzavreté vo vláknitom kruhu hustých šliach..

Keď sa nakláňame vpred a dokonca aj pri zaťažení, stavce sú stlačené a snažia sa stlačiť „želé šišky“ späť. Medzistavcové disky vo väčšine prípadov vydržia také zaťaženie.

Ak je však šľachový prsteň z nejakého dôvodu oslabený, môže sa zlomiť - a mäkké jadro sa vypučí z medzistavcových priestorov. Táto situácia sa nazýva kýlová kýla..

Čo je to nebezpečná kýlová kýla

 1. Tlak stavca na stavci sa zvyšuje. Dôvody sú jasné, pretože tesnenie medzi nimi bolo tenšie. V dôsledku toho sa stavce tria o seba, existuje bolesť av budúcnosti - množstvo zápalových procesov.
 2. Kýla tlačí na korene miechových nervov. Porušenie nervového koreňa je tiež dosť bolestivé. Ale nejde iba o bolesť: tlak na nervové zakončenie sa môže zmeniť na radikulitídu a dokonca ochrnutie. A keďže miechové nervy prenášajú signály do končatín a do vnútorných orgánov, je možná bolesť a porucha ramien, nôh, močového mechúra, pečene, obličiek atď..
 3. Kýla pritláča krvné cievy v okolí. Z tohto dôvodu sa krvné zásobovanie orgánov a tkanív zhoršuje. Mozog často trpí.

Odkiaľ pochádza spinálna prietrž?

Toto sú najbežnejšie príčiny PRÍBEHOV HERNIOVANÉHO DISKU, ktoré spôsobujú oslabenie vláknitého prstenca..

 1. Pravidelne zdvíhate niečo ťažké napĺňaním spodnej časti chrbta alebo ramien.
 2. Spadla si alebo inak zranilaš chrbát.
 3. Máte problémy s držaním tela - skoliózou alebo zvykom sedieť vo zvrácenej polohe.
 4. Trávite veľa času sedením.
 5. Trpíte osteochondrózou.
 6. Máte nadváhu.
 7. Stále vám chýba spánok, kvôli čomu nemá chrbtica čas na zotavenie sa z každodenných aktivít.

Aké sú príznaky kýly chrbtice?

Príznaky herniovanej hernie disku sú opäť rôzne a v niektorých prípadoch nemusia byť vôbec. Preto najlepším spôsobom, ako problém včas zistiť, je pravidelne sa podrobiť rutinnému vyšetreniu s ortopédom alebo aspoň s terapeutom. A samozrejme, neignorujte signály, ktoré vám poskytujú rotáciu.

Takto funguje herniovaný disk:

 1. Bolesť na bolesť neznámeho pôvodu, ktorá sa občas objavuje v dolnej časti chrbta alebo krčnej chrbtice.
 2. Strelecká bolesť, ktorá niekedy sprevádza náhly pohyb, napríklad ohyby alebo ohyby.
 3. Bolesť chrbta, ktorá siaha až do stehna alebo nohy.
 4. Bolesť krčnej chrbtice, ktorá siaha až po rameno alebo rameno.
 5. Zvýšená necitlivosť alebo brnenie v nohách a / alebo slabinách.
 6. Poruchy genitourinárneho systému: inkontinencia alebo retencia moču, zápcha, hnačka, problémy s erekciou.
 7. Pravidelné bolesti hlavy, závraty.
 8. Zvýšenie krvného tlaku bez zjavného dôvodu.

Ak spozorujete aspoň jeden z týchto príznakov, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie - spravidla sú vaše sťažnosti a vyšetrenia dostatočné na stanovenie diagnózy. Niekedy budete potrebovať röntgen, CT alebo MRI: tieto štúdie umožnia špecialistovi vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta a čo najpresnejšie určiť umiestnenie prietrže..

Ako liečiť kýlu chrbtice

Ak chcete obnoviť svoju pohodu, najčastejšie stačí urobiť herniovaný disk dvoma krokmi.

1. Zbavte sa bolesti

Konvenčné lieky na voľnopredajné bolesti založené na ibuprofene alebo naproxene dobre zmierňujú bolesť. Požadované dávkovanie Vám predpíše lekár. Ak zlyhajú voľne predajné lieky, odporučí silnejšie lieky..

Možno budete potrebovať aj antikonvulzíva a svalové relaxanciá, lieky, ktoré pomáhajú zmierniť napätie v chrbtových svaloch..

2. Naučte sa, ako liečiť chrbticu

Napriek tomu vám lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše cvičebnú terapiu - školenie zamerané na posilnenie malých svalov, ktoré podporujú chrbticu. Vďaka nim budú vaše chrbty ľahšie prepravovať bremená..

Okrem toho vám fyzická terapia povie, ako správne zdvíhať závažia a naučí vás, ako sa vyhnúť náhlym pohybom - krútenie a ohýbanie chrbtice..

3. Vykonajte operáciu

Chirurgická liečba sa predpisuje iba v extrémnych prípadoch:

 • Ak bolesť pretrváva do 6 týždňov.
 • Ak je prietrž sprevádzaná progresívnou parézou (slabosť nôh) alebo zlyhaním panvovej funkcie (strata kontroly močového mechúra a čriev).

Chirurgovia najčastejšie odstránia iba vyčnievajúcu časť medzistavcovej platničky. To je dostatočné na zmiernenie tlaku na nervové zakončenie. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je poškodený disk úplne odstránený.

Čo iného môžete skúsiť

Toto sú najbežnejšie alternatívne metódy, ktoré môžu pomôcť obnoviť pohodu. Ale nie je to tak.

 1. Akupunktúra. Niektoré štúdie akupunktúry pri hernii bedrových diskov: systematický prehľad a metaanalýza. ukazujú, že akupunktúra môže skutočne zmierniť chronickú bolesť chrbta. Vedci však uznávajú, že táto téma sa musí ešte vypracovať..
 2. Chiropraxe (manuálna terapia). Existujú dôkazy, že manipulácie na chrbtici sú mierne účinné pri bolesti chrbta, ktorá trvá najmenej mesiac. Avšak v manuálnej terapii: Nežiaduce účinky manipulácie miechy: je možné systematické preskúmanie, závažný vedľajší účinok - do mŕtvice.
 3. Masáž. Správne vykonaná masáž poskytuje krátkodobú úľavu od chronickej bolesti chrbta..
 4. Jóga. Kombinácia fyzickej aktivity, dychových cvičení a meditácie tiež pomáha niektorým ľuďom zbaviť sa chronickej bolesti. Liečba jogy pri chronickej nešpecifickej bolesti chrbta.

Ako liečiť prietrž

wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri tvorbe tohto článku dobrovoľní autori pracovali na jeho úprave a vylepšovaní..

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 6. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky..

Ak ste v poslednej dobe zistili, že máte prietrž, mali by ste okamžite začať s liečbou. Najlepšie je postupovať podľa pokynov lekára, ale existujú aj veci, ktoré môžete urobiť sami - a ktorým sa musíte vyhnúť. Povieme vám, ako zaobchádzať s herniou a ako zabrániť jej opätovnému výskytu v budúcnosti. Ak chcete udržať bolesť pod kontrolou, začnite od kroku 1.

Prečo sa vyskytuje prietrž brucha a ako sa s ňou vysporiadať?

Pokiaľ ide o ich silu

Abdominálna hernia sa vyskytuje u približne 2 percent populácie. Vznikajú v každom veku, od detstva po úctyhodné roky. Kýly pupočnej lokalizácie sa však spravidla objavujú v najaktívnejších mladých rokoch a hlavne u žien. Ochorenie je sprevádzané uvoľňovaním vnútorných orgánov cez slabé miesto v brušnej stene - pupočníku. Samoliečba tu nie je povolená, pretože kýla brucha má dosť vážne následky.

Neexistuje univerzálne vysvetlenie, prečo kýly vznikajú. Predispozíciu možno zdediť. Niektoré choroby, fyzické vývojové nedostatky a nadváha navyše vedú k oslabeniu prednej brušnej steny. Medzi hlavné dôvody podľa odborníkov patrí časté alebo dlhotrvajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine v dôsledku nadmerného zdvíhania, tehotenstva, namáhania zápchou, ťažkého kašľa alebo kýchania. Porucha pupočného prstenca sa správa rovnako ako nešitá diera v odevoch - časom sa zvyšuje a predlžuje..

Prejavy pupočnej kýly sú celkom charakteristické, takže najdôležitejšou vecou je ich ignorovať a nečakať, kým všetko „zmizne“. Dávaj pozor na:

• vzhľad určitého výčnelku v pupku, ktorý zmizne v horizontálnej polohe;

• bolesť a pocit ťažkosti v tejto oblasti alebo v pupku, ktorý sa v počiatočnej fáze ochorenia zhoršuje fyzickou námahou, kašľom a kýchaním a vo vyspelejších situáciách bez ohľadu na ne;

• chronická zápcha, plynatosť, nevoľnosť a pocit nepohodlia v hornej časti brucha.

Kýla je vážna choroba plná porúch funkcie „vylúčených“ orgánov. Najčastejšou a najviac ohrozujúcou životnou komplikáciou je štipnutie (častejšie ako črevo), keď sú prítomné nasledujúce príznaky: náhla ostrá bolesť v pupočnej oblasti, napätie a citlivosť vyčnievania, nevoľnosť, zvracanie, zadržiavanie stolice a plynu, nečistota krvi v stolici. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. A v žiadnom prípade sa nesnažte poškodiť prietrž sami!

Včasné zistené ochorenie a plánovaná chirurgická liečba sú zárukou toho, že sa komplikácie pupočnej kýly nevyskytnú vôbec. Pamätajte si: konzervatívne metódy (lieky, fyzioterapeutické procedúry, bandáže, gymnastika) sa nedajú vyliečiť, iba oneskorujú, zhoršujú situáciu. Nosenie obväzu bráni prieniku vnútorných orgánov do herniálneho vaku, ale neodstraňuje prietrž a nezbavuje komplikácie. A ak bandáž používate dlhšiu dobu, zoslabí sa tón svalov brušnej steny, čo vedie k tvorbe adhézií medzi vyčnievajúcim a okolitým tkanivom. Liečba pupočnej kýly môže byť preto iba chirurgická (oprava prietrže).

Ak chcete zabrániť recidíve po operácii alebo spočiatku prietrži, postupujte podľa týchto odporúčaní:

• Vyvarujte sa zdvíhania bremien, ktoré sú príliš ťažké, na tento účel použite vozík. Ak ste napriek tomu museli vynaložiť veľké úsilie, analyzujte svoje pocity: bolesť v pupočnej oblasti pri zdvíhaní závaží je dôležitým signálom, ktorý si vyžaduje okamžitú relaxáciu;

• systematicky sa zapájať do telesnej výchovy na posilnenie svalov prednej brušnej steny;

• počas tehotenstva vyberte správny režim stresu a odpočinku. Vykonajte všetky možné gymnastické cvičenia a od tretieho mesiaca noste prenatálnu bandáž;

• vyhnúť sa prudkému zvýšeniu alebo zníženiu telesnej hmotnosti;

• Pokúste sa zbaviť kašľa rýchlejšie a normalizujte stolicu správnou výživou. Pri chronickej zápche sa poraďte s lekárom.

Vladimir HRYSCHANOVICH, doktor lekárskych vied, profesor.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..
Divertikulum hltanu a pažeráka sa nachádza na hranici pažeráka a hltanu v killianskom trojuholníku - priestore medzi dolným hltanovým kompresorom a svalu cricoid-hltanu, a prvýkrát ho opísal v roku 1877 F.
Bolesť s myómom do značnej miery závisí od miesta vzniku nádoru a od toho, v akom štádiu sa toto ochorenie dosiahlo. Samotný myóm je hormonálne závislá formácia benígnej povahy, schopná dosiahnuť pomerne veľkú veľkosť, avšak napriek tomu nepredstavuje vážne zdravotné riziko.