loader

Hlavná

Hlava

Aké cvičenia sa nedajú urobiť s osteoporózou. Šesť príkladov

Pred napadnutím suseda na tenisovom kurte alebo pred skokom na krabici, ak máte osteoporózu, premýšľajte dvakrát. Aj keď ste duševne pripravení na výkony na športovom ihrisku, vaše telo nemusí byť s vami a kosti budú zničené viac.

Osteoporóza je bohužiaľ pomerne bežné ochorenie a je takmer vždy asymptomatická - aj keď ste už boli diagnostikovaní, hovorí Dr. Tanuj Palvia, špecialista na choroby kostí na klinike Physio Logic v New Yorku. Môžete stratiť kosť rýchlejšie, než si myslíte. A riziko zlomenín sa samozrejme zvýši.

Preto by sa malo vyhnúť akejkoľvek fyzickej aktivite, ktorá by mohla narušiť zdravie kostí alebo nadmerné zaťaženie..

Tu sú najhoršie cvičenia, ktoré nemôžete robiť s osteoporózou. Pamätajte, že je stále dôležité zostať aktívny a udržiavať hustotu kostí, ale to znamená, že odteraz budete musieť trénovať v šetrnom režime.

Hry vonku a osteoporóza

Skupinové športy, ako napríklad futbal alebo volejbal, môžu byť skvelým spôsobom, ako sa priblížiť k svojim kolegom, rozprávať sa s priateľmi počas letného večera. Ale ak máte osteoporózu - vyhýbajte sa vonkajším hrám.

Patria sem aj golf, tenis (aj stolný), bowling a rôzne hry na Nintendo Wii, kde je potrebné aktívne ovládať ovládače.

„Akékoľvek cvičenia na skrútenie pásu sú mimoriadne škodlivé,“ hovorí Dr. Palvia. „To vždy vytvára nezvyčajné zaťaženie stavcov bedrovej oblasti a pri osteoporóze je zaručené, že povedie k fraktúre napätia.“.

Cvičenie brucha

Akékoľvek cvičenia na zaoblenie chrbtice sú škodlivé pri osteoporóze. Najtypickejšie sú naše obľúbené brušné cvičenia s čiastočným alebo úplným zdvihnutím trupu..

Okrem mikrotrhlín v krčnej oblasti podporujete zlé držanie tela. Z chrbtice sa postupne stáva otáznik, čo je pomerne typický príznak ťažkej osteoporózy..

Skákanie s osteoporózou

S osteoporózou je lepšie, aby sa vaše nohy znova neopustili. Takže akékoľvek skoky: z hlbokého drepu na schody, s vysokými bokmi, burpami, dynamickým pruhom - všetko je lepšie odísť. Nepriaznivo pôsobia na chrbticu aj dolné končatiny. Podľa štatistík je tretia vetva po zlomeninách krčka stehna a stavcov v dôsledku osteoporózy iba zlomeninou dolnej končatiny..

Skákanie sa týka takzvaných plyometrických cvičení - športovci ich používajú na vývoj ukazovateľov rýchlosti a výkonu. Akákoľvek plyometria znamená nárazové zaťaženie kostí. Preto je lepšie nahradiť skákanie jednoduchými drepmi.

Poznámka: Príliš veľa kardio (napríklad beh) a intenzívny intervalový tréning môžu byť tiež škodlivé. Každá takáto činnosť spôsobí, že stratíte veľa vlhkosti - a minerály sa tým vyplavia. Pri zníženej hustote kostí je potrebné čo najviac ich uložiť.

Krútenie v tlači (ruské krútenie)

Veľmi populárne cvičenie jogy a pilates je krútenie pri sedení. Dokonale pumpujú šikmé svaly brucha a vytvárajú reliéf tlače. Ale s osteoporózou sa bude musieť zabudnúť. Dôvod je rovnaký ako v prípade golfu alebo tenisu - záťaž bedrovej chrbtice je príliš intenzívna. Ruské zvraty sú ešte nebezpečnejšie, pretože k zákrutu sa pridáva statická záťaž.

Bedrové stavce majú len tri stupne rotácie, hovoria traumatológovia. Pri prudkom zaťažení môže dôjsť k rotácii stavcov.

Bočné sklony sú podobne škodlivé, najmä s hmotnosťou. Vytvárajú tiež nezvyčajné zaťaženie určitých častí chrbtice a vystavujú ich riziku zlomenín..

Yoga Wind Release Pose

Pavanamuktasana, alebo predstava uvoľnenia vetra, je pomerne typickým cvičením jogy, keď človek leží na chrbte a rukami si položí kolená na hruď a potom sa začne jemne otáčať dozadu a dopredu na chrbte. Ku zaobleniu chrbtice sa pripája neprimerane vysoké zaťaženie stavcov..

Extrémne športy

Všetko, čo je spojené s vysokým rizikom pádov a zlomenín, už pre vás nie je. Budete musieť zabudnúť na lyžovanie, jazdu na horských bicykloch, korčuľovanie a snowboarding. Toto je najviac banálna rada, ale my sme si nemohli pomôcť, ale zahrnúť ju do nášho výberu, pretože aktívni dôchodcovia niekedy chceli „triasť staré časy“. Bohužiaľ, lyžovanie z hôr je zlá cesta..

Faktory rozvoja osteoporózy - metódy a dôsledky liečby

Osteoporóza je ochorenie kostí, ktoré sa vyznačuje nízkou hmotnosťou a zníženou kvalitou kostí, čo vedie k zvýšenej náchylnosti kostry na zlomeniny, a to aj po menšom poškodení..

Podstatou choroby je narušenie procesov vylúhovania a obnovy kostí, ktoré u zdravého človeka zostávajú v rovnováhe a u pacientov s osteoporózou sa posúva na stranu deštrukcie (človek stráca viac kostného tkaniva, ako je schopný obnoviť)..

Osteoporóza sa vyskytuje hlavne u žien po menopauze a u starších mužov, ale môže postihovať aj deti. V Rusku je asi 7% žien vo veku 45 - 54 rokov, 25% žien vo veku 65 - 74 rokov a až 50% žien vo veku 75 - 84 rokov chorých..

Klasifikácia osteoporózy

Primárna osteoporóza - nesúvisí s inými chorobami alebo liekmi:

 • typ A, tiež nazývaný „senilná osteoporóza“ - sa vyskytuje u ľudí vo veku 70 - 75 rokov, ktorý je spôsobený slabým vstrebávaním vápnika, čo vedie k zníženiu jeho koncentrácie v kostiach, náchylnosti k zlomeninám stavcov alebo stehennej hlavy;
 • typ B alebo „postmenopauzálna osteoporóza“ - typická pre ženy vo veku 55 - 65 rokov, spojená so znížením hladín estrogénov, ktorá sa prejavuje hlavne na úrovni kostí predlaktia (zlomeniny kostí predlaktia na zápästí).

Sekundárna osteoporóza - vyskytuje sa v dôsledku chorôb, ako sú:

 • hormonálne poruchy: hypertyreóza, diabetes mellitus (najmä typ 1), endometrióza
 • choroby tráviaceho traktu, ako je trávenie a vstrebávanie, najmä celiakia, stav po resekcii žalúdka alebo čriev, zápalové ochorenie čriev alebo chronické ochorenie pečene, prechod so stagnáciou žlče
 • chronické zlyhanie obličiek
 • chronická obštrukčná choroba pľúc - časté ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u ľudí, ktorí fajčia cigarety mnoho rokov
 • niektoré nádory - najčastejšie leukémia a lymfóm, ale tiež napríklad mnohopočetný myelóm
 • hemofília - porucha krvácania
 • sarkoidóza

Lieky, ktoré prispievajú k výskytu sekundárnej osteoporózy, sú glukokortikoidy (často sa používajú najmä na liečbu bronchiálnej astmy, ako aj mnoho ďalších chorôb), antiepileptiká, heparín (predpísané na zníženie zrážania krvi), perorálne antikoagulanciá (často užívané ľuďmi s poruchami). srdcový rytmus), niektoré protirakovinové lieky.

Ako diagnostikovať osteoporózu

Osteoporóza je veľmi zákerné ochorenie, pretože po dlhú dobu nedáva príznaky, ktoré by ste si mohli všimnúť. Prítomnosť ochorenia je potvrdená vyšetrením a častými zlomeninami kostí..

Hlavným ukazovateľom je pokles hustoty minerálov v kostiach, ktorý sa kontroluje denzimetrickým vyšetrením pomocou špeciálneho röntgenového prístroja.

Aké faktory prispievajú k rozvoju osteoporózy

Existuje veľa štúdií o vplyve faktorov životného prostredia, životného štýlu a výživy, a najmä genetickej predispozície, na rozvoj osteoporózy u ľudí..

Z výskumu vyplývajú tieto závery:

 • genetická súvislosť medzi rozvojom osteoporózy nie je zrejmá, existujú však dôkazy, že u detí otcov a matiek, ktoré mali osteoporózu, je oveľa pravdepodobnejšie, že v tejto súvislosti trpia zlomeninami;
 • osteoporóza je častejšia u starších ľudí, najmä u bielych žien s nízkym indexom telesnej hmotnosti;
 • hormonálna rovnováha má významný vplyv na vývoj ochorenia. Osteoporóza sa najčastejšie vyskytuje počas menopauzy, ako aj pri nedostatku pohlavných hormónov rôznych etiológií, s menštruačnými nepravidelnosťami..

Výživa a životný štýl môžu viesť k zníženiu maximálnej kostnej hmoty o 30 - 40%, ako aj k urýchleniu fyziologickej straty kostnej hmoty..

Ako jesť, aby sa zabránilo osteoporóze

Je známe, že najväčší vplyv na stav našich kostí má metabolizmus fosforečnanu vápenatého. Potreba vápnika sa mení s vekom. U detí mladších ako 10 rokov je to 800 mg denne, u dospievajúcich a dospelých 1 000 mg, a najväčší dopyt je u tehotných žien a starších ľudí a dosahuje 1 500 mg..

Rusi vo svojej strave pokrývajú v priemere 50-60% dennej potreby a 40% žien spravidla konzumuje o 500 mg menej vápnika, ako potrebujú..

Najlepším zdrojom vápnika vo vašej strave je mlieko a mliečne výrobky. Bez tukových potravín obsahuje toľko vápnika ako celé potraviny..

Dennú potrebu vápnika zabezpečujú 3 šálky mlieka, 3 jogurty alebo 2 šálky mlieka a 2 kusy syra. Mali by ste byť opatrní pri jedlách, ktoré obmedzujú vstrebávanie vápnika, napríklad špenátu a inej zeleniny obsahujúcej hydroxid sodný, a nespotrebúvajú veľké množstvá obilnín obsahujúcich kyselinu fytovú, ako sú pšeničné otruby..

Absorpcia a vylučovanie vápnika je regulované vitamínom D, ako aj hormónmi, ako je paraharmón a kalcitonín. Vitamín D sa v ľudskom tele tvorí pod vplyvom slnečného svetla a dodáva sa spolu s potravinami. Od júna do septembra stačí 15-minútové vystavenie slnku 2-3 krát týždenne, aby sa zabezpečila optimálna hladina vitamínov. V zostávajúcich mesiacoch je potrebné doplniť ho jedlom.

Deficit bielkovín môže tiež ovplyvniť narušenie absorpcie vápnika a následne viesť k rozvoju osteoporózy. U detí vedie strava chudobná na bielkoviny k zníženiu absorpcie vápnika au starších ľudí k poklesu kostnej hmoty a svalovej sily, čo predisponuje k pádom, ktoré môžu spôsobiť zlomeniny.

Fajčenie tabaku je ďalším faktorom, ktorý sa musí brať do úvahy pri hľadaní príčin osteoporózy. Látky obsiahnuté v tabakovom dyme vedú k zníženiu syntézy aktívnej formy vitamínu D a tiež k zvýšeniu vylučovania vápnika močom. Ženy, ktoré fajčia tabak, majú navyše predčasnú menopauzu..

Alkohol má toxický účinok na mnohé orgány ľudského tela, najmä pečeň, ktorá spôsobuje nedostatok vitamínu D..

Jedným z najdôležitejších faktorov v našom životnom štýle je fyzická aktivita. Je dokázané, že sedavý spôsob života vedie k oslabeniu kostného tkaniva, jeho demineralizácii, čo priamo zvyšuje riziko zlomenín..

Liečba osteoporózy

Existujú lieky a predtým opísané zmeny v strave a životnom štýle, ktoré môžu pomôcť pri riešení problému osteoporózy. Prvou voľbou v diagnostike osteoporózy sú bisfosfonáty.

Ich účinkom je spomalenie resorpcie kostí, zvýšenie minerálnej denzity kostí a niektoré (alendronátové a risedronické) preukázali vlastnosti, ktoré znižujú riziko zlomenín stavcov, stehnovej hlavy a iných kostí u ľudí s osteoporózou..

Najčastejšie používané:

 • alendronát 10 mg jedenkrát denne alebo 70 mg jedenkrát týždenne
 • residronián 5 mg raz denne alebo 35 mg raz týždenne
 • kyselina ibandrónová 2,5 mg jedenkrát denne alebo 150 mg jedenkrát mesačne
 • etidronián 400 mg jedenkrát denne počas 2 týždňov, potom počas 3 mesiacov vápnik s vitamínom D3, potom sa cyklus opakuje

Tieto lieky by sa mali užívať na lačný žalúdok a spláchnuť ich vodou. Okrem toho je potrebné počas liečby zaistiť dostatočný príjem vápnika a vitamínu D.

Bisfosfonáty, hoci sú účinné pri liečbe osteoporózy, nie sú bez vedľajších účinkov, ako napríklad:

 • poruchy gastrointestinálneho traktu: bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, zápcha, hnačka, nadúvanie, podráždenie pažeráka a žalúdka.
 • bolesť kostí, svalov, kĺbov,
 • vyrážka.

Liek by sa nemal používať, ak existuje prietrž pažeráka, zápal pažeráka, refluxný zápal pažeráka, peptický vred, zlyhanie obličiek, nízka koncentrácia vápnika u ľudí, ktorí nemôžu stáť alebo sedieť 30-60 minút.

Ďalším dôležitým liekom pri liečbe osteoporózy je vitamín D (cholekalciferol) v dávke 800 - 1 000 IU / deň alebo jeho analógy, ako je alfacalciferol..

V lete môžete liek odmietnuť alebo znížiť dávku o polovicu, v závislosti od intenzity slnečného žiarenia. Počas liečby sa má zabezpečiť dostatočný príjem vápnika a musí sa monitorovať jeho koncentrácia v krvi a vylučovaní močom..

Účinky osteoporózy

Ak sa u pacienta vyvinú patologické zlomeniny, jeho kvalita života sa výrazne zhorší..

Zmeny stavu kostí sú zdrojom bolesti, ktorá narúša normálne fungovanie. V dôsledku dlhodobej imobility, nedostatku nezávislosti u osoby, ktorá zápasí s osteoporózou, sa môže znížiť sebaúcta a môže sa vyvinúť depresívny stav..

Okrem toho predĺžený pobyt v posteli prispieva k rozvoju pneumónie. Infekcie môžu viesť k smrti pacienta, najmä v skupine ľudí trpiacich chorobami kardiovaskulárneho systému (koronárne srdcové ochorenie, zlyhanie srdca) alebo dýchacích ciest (chronické obštrukčné ochorenie pľúc)..

Imobilizácia pacienta tiež vedie k zvýšenému riziku komplikácií: hlboká žilová trombóza, pľúcna embólia..

Ako zastaviť osteoporózu u žien doma?

Osteoporóza je najčastejším ochorením žien po menopauze. Keď hladina estrogénu klesá s vekom, kosti začínajú slabnúť a stávajú sa tenšie a krehkejšie. Našťastie ich možno posilniť. V priebehu niekoľkých rokov ste znížili niekoľko centimetrov rastu, ste čoraz viac skľučujúci, je pre vás ťažké dostať sa zo svojej stoličky? prostriedky,

Čo robiť, aby sa zabránilo rozvoju osteoporózy?

Áno, bohužiaľ, nebude možné túto chorobu úplne vyliečiť, ale dokážeme jej vývoj zastaviť. A nemusíte robiť nič komplikované. Jednoduché cvičenia a niekoľko ľudových receptov sú schopné zvládnuť túto úlohu..

Načítanie kostí!

Sú silnejší. Nemusíte sa však uchýliť k špeciálnym cvičeniam, bolo by pekné pravidelne si robiť domáce práce (napríklad vysávanie) a denne chodiť na prechádzku.

Dosť pol hodiny denne - choďte 20 krokov rýchlo a 20 pomaly. Pridajte 10 rýchlych krokov denne, až kým nedosiahnete 100. Mali by ste byť trochu unavení, posilní to vaše svaly a spomalí strata kostnej denzity..

Choďte na prechádzku pred poludním

Potom slnko silnejšie svieti a telo produkuje viac vitamínu D3, ktorý zabraňuje osteoporóze.

Posilnite svoje telo draslíkom

Vieme, že ak chcete mať silné kosti, musíte telu poskytnúť vápnik. Je pravda, že vápnik chráni kosti pred oslabením. Draslík je však potrebný aj na posilnenie kostí. Jeho dostupným zdrojom sú banány. Stačí jeden deň (medzi raňajkami a obedom, potom je lepšie stráviť).

Zemiakový šupkový vývar bohatý na draslík

Nalejte silnú šupku s 2 veľkými zemiakmi s 3 šálkami vriacej vody, nechajte 15 minút variť. Keď mierne ochladzuje, napätie. Pite vývar dvakrát denne po dobu jedného mesiaca, potom 1krát denne po dobu 2 mesiacov.

Vaječný likér bohatý na vápnik

Umyte 5 vajec z dediny ľahkou škrupinou a vložte ich do pohára. Nalejte šťavu vylisovanú z 1 kg citrónov (vajíčka by mali byť do nej úplne ponorené), prikryte handrou a chladte 10 dní..

Utrite (spolu so škrupinou - už je mäkké) sitom. Nalejte 0,5 litra vodky zmiešanej s 0,5 kg medu, zamiešajte a nalejte do tmavých fliaš. Uchovávajte v chladničke.

Nápoj 1 polievková lyžica. l 3 krát denne pol hodiny pred jedlom. Spotrebujte do jedného mesiaca.

Opakujte ošetrenie dvakrát ročne (na jeseň a na jar).

Uľahčenie absorpcie vápnika

Jedzte strukoviny, slané ryby, petržlen a citrusové plody. Po konzumácii kefíru alebo mlieka sa vyhnite mastným potravinám.

 • Namiesto aspirínu pite paracetamol.
 • Dvakrát do roka ošetrite bromelainom: Kruh čerstvého ananásu vložte do mixéra, pridajte hrsť petržlenu a 0,5 šálky vody. Zmiešať. Pite 1-krát ráno ráno, 3-krát týždenne.
 • Môžete si vyrobiť prášok z vaječných škrupín. Je to tiež dobrý liek na osteoporózu..

Všetky tieto pravidlá vám pomôžu zastaviť osteoporózu kostí a už sa ďalej nebudú rozvíjať..

Čo je to osteoporóza, ako pochopiť, že sa vyvíja táto choroba a ako ju liečiť, povedia vám tu v tomto videu. Všetko je čisté, čisté, bez vody! sledovanie.

Ako zabrániť rozvoju osteoporózy? Liečba osteoporózy

Strata kostnej hmoty a pórovitosť kostí vedú k rozvoju osteoporózy. Ako zabrániť osteoporóze a zabrániť strate kostnej denzity? Toto a ďalšie sa bude diskutovať v tomto článku..

Čo je to osteoporóza? Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom je narušený pomer osteogenézy a resorpcie. Dnes trpí touto chorobou veľa ľudí. Okolo 35 rokov sa hustota minerálov v kostiach stáva maximálnou. Potom každý rok začína strata kostnej hmoty od asi 0,5 do 1% za rok. Pri osteoporóze toto percento stúpa na 6% a vyššie. Hustota kostí závisí od zlúčenín vápnika a fosfátov, ako aj od resorpcie kostí, buniek, ktoré sú kontrolované rôznymi hormónmi a ktoré sú zodpovedné za celoživotnú remodeláciu kostí. Vitamín D a tyroidný hormón kalcitonín zadržiavajú vápnik v kostiach.

Riziko rozvoja osteoporózy sa zvyšuje s vekom. V niektorých európskych krajinách trpí touto chorobou po menopauze každá tretia žena, u mužov je riziko vzniku osteoporózy mierne nižšie ako u 1 z 5 pacientov s osteoporózou. Svetová zdravotnícka organizácia zaradila osteoporózu medzi desať najčastejších chorôb. Toto ochorenie však môže zostať neviditeľné po dlhú dobu, t. Neprejavujte žiadne príznaky. Iba asi štvrtina všetkých pacientov s osteoporózou navštívi lekára a podstúpi liečbu.

Osteoporóza sa môže postupne rozvíjať v mladom veku 40 rokov. Lekári rozlišujú dve formy osteoporózy: primárne po menopauze alebo v starobe a sekundárne, čo je dôsledok chorôb, ako je diabetes mellitus, reumatizmus, hypertyreóza..

Malo by byť zrejmé, že kosti nie sú inertnou látkou, ale živým tkanivom, ktoré sa obnovuje. Naša kostná hmota je v neustálom procese „opotrebovania“ a rekonštrukcie. Ak je táto rovnováha narušená, kosť sa stáva poréznou, čo môže spôsobiť osteoporózu. Osteoporóza sa u bežných ľudí často nazýva „pórovité kosti“..

Predpokladá sa, že ľudská kostra sa každý rok aktualizuje o 10%. Tento „kostný obrat“ je dôležitý pri udržiavaní mechanických a metabolických funkcií našej štruktúry. Na tomto procese sa podieľajú dva typy buniek: osteoklasty (zúčastňujú sa resorpcie); osteoblasty - zodpovedný za výrobu nového vápnika v kostiach, vyplnenie dier, ktoré „vykopali“ osteoklasty.

K osteoporóze dochádza, keď medzi dvoma procesmi nastane nerovnováha: osteogenéza a resorpcia. Nerovnováha v týchto procesoch vedie k krehkosti kostí..

Počas života prechádza kostná hmota tromi hlavnými štádiami:

 • fáza rastu - od narodenia do 20 rokov. Počas tohto obdobia prevláda nad resorpciou kostí;
 • do 30 - 35 rokov sú všetky procesy vyvážené;
 • po 35 rokoch dochádza k postupnej strate kostnej hmoty od 0,5 do 1% za rok. U žien sa tento jav po menopauze zvyšuje..

Prečo ženy majú vyššie riziko osteoporózy ako muži?

Počas menopauzy hladiny estrogénu klesajú a tento hormonálny deficit prispieva k deštrukcii kostí..

Osteoporóza je tiež spojená so sedavým životným štýlom (znížená fyzická aktivita) alebo nedostatkom vápnika, vďaka čomu sa kostra „topí“. V dôsledku toho sú ženy a muži takmer rovnako ohrození osteoporózou.

Je známe, že k osteoporóze dochádza, keď je nedostatok kostnej hmoty alebo príliš rýchla strata tejto hmoty. Dnes sa hustota minerálov v kostiach dá odhadnúť pomocou špeciálneho denzitometrického testu..

Okrem toho existuje jav ako osteopénia - abnormálne zníženie kostnej hmoty bez viditeľných príznakov. Toto sa môže považovať za rizikový faktor alebo skôr za počiatočné štádium osteoporózy; tento stav sa zvyčajne vyznačuje stratou kostnej minerálnej hustoty 1 až 2,5 u mladých a dospelých.

Každý rok trpí zlomeninami, ktoré sú spojené s osteoporózou, viac ako 130 000 žien. Po 50 rokoch sa tieto zranenia vyskytnú u 40% žien a 14% mužov.

Osteoporóza však nie je nevyhnutným dôsledkom starnutia. Tomuto úbytku kostnej hmoty môžete predchádzať nedávnym diagnostickým a terapeutickým pokrokom..

Prevencia a liečba osteoporózy

Osteoporóze, ako aj negatívnym účinkom osteoporózy, sa teraz dá zabrániť diagnostikovaním a liečbou. Pred predpísaním liečby musí lekár vyhodnotiť celkový obraz: rodinná anamnéza, vek, menopauza, meranie hustoty kostí.

Liečba osteoporózy je založená na niekoľkých kľúčových princípoch: zdravý životný štýl; strava bohatá na vápnik; fyzická aktivita, ale opatrne; vyvážená strava so 4 mliečnymi výrobkami denne.

Počas liečby a prevencie osteoporózy lekár predpisuje aj špeciálne vitamíny a doplnky (vápnik). Ako profylaxia osteoporózy sa starším dospelým odporúča konzumovať denne 1200 mg vápnika a 10 až 20 mikrogramov vitamínu D. Ako doplnok môžete užívať vápnik + vitamín D3, ale je lepšie získať vápnik z potravín a bylín (čítajte tu). Tieto látky zabraňujú riziku fraktúr o 70%.

Pri prevencii a liečbe osteoporózy je použitie hormonálnej substitučnej terapie extrémne obmedzené. Nedávne štúdie ukázali, že tieto postupy pri dlhodobom používaní zvyšujú riziko vzniku závažných chorôb (kardiovaskulárne, rakovina prsníka). Tieto riziká prevažujú nad výhodami hormonálnej substitučnej liečby..

SMER (selektívne modulátory aktivácie estrogénového receptora) hrajú ochrannú úlohu proti zlomeninám bez zvyšovania rizika rozvoja rakoviny prsníka (napr. Evista®, Optruma®...)..

Bisfosfonáty sa často používajú aj na osteoporózu - lieky, ktoré dopĺňajú činnosť hormónov, spomaľujú stratu kostnej hmoty a prispievajú k jej tvorbe. Znížia riziko zlomenín stavcov, bedier a zápästia na polovicu..

Moderné lieky: Aclasta, Actonel®, Fosamax®, Fosavance®, Bonviva®...

Stroncium ranelát (Protelos®) sa vyznačuje novým mechanizmom účinku, ktorý mu umožňuje hrať sa na dvoch frontoch: zvyšuje tvorbu kostí a obmedzuje resorpciu. Pred použitím je však potrebné poradiť sa s lekárom, napr možné vedľajšie účinky (alergie, precitlivenosť, syndróm obliekania).

Teriparatid (Teriparatid) - liek, ktorého molekulárny vzorec zodpovedá fragmentu parathormónu, ktorý reguluje hladinu vápnika v krvi. Subkutánne injekcie tohto liečiva stimulujú tvorbu kostí.

Denosumab (Prolia®) je monoklonálna protilátka, ktorá inhibuje tvorbu, funkciu a prežitie osteoklastov, t. bunky zodpovedné za resorpciu kostí. Tento účinok sa dosiahne inhibíciou podstaty ombudsmana pri resorpcii kostí. Liek (injekcia) sa používa na liečbu postmenopauzálnej osteoporózy na zníženie rizika zlomenín chrbtice, stehien..

Prevencia osteoporózy

Mnohí nevedia, ako predchádzať osteoporóze a aká prevencia existuje. V skutočnosti je všetko veľmi jednoduché! Aby ste predišli osteoporóze, posilnili kosti a znížili stratu vápnika, musíte dodržiavať zdravý životný štýl a jesť správne. K osteoporóze alebo odvápneniu môže dôjsť nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí.

Prečo sú silné a zdravé kosti slabé, krehké alebo krehké? Osteoporóza alebo odvápnenie môžu nastať z rôznych dôvodov. Musíme si však uvedomiť, že vápnik je dôležitou súčasťou kostí. Niektorí odborníci radia vypiť viac mlieka, jesť syr a vyhnúť sa alkoholu, syntetickému vápniku.

Prírodný vápnik, ktorý získavame z potravy, sa na rozdiel od anorganických látok v tele ľahko absorbuje. Veľa vápnika obsahuje mliečne výrobky, zeleninu (čítajte tu), bylinky, vajcia, otruby, pšeničné klíčky, orechy atď..

Organická forma vápenatých solí sa v tele ľahko rozpúšťa a používa sa na posilnenie kostí, zubov, ochranu krvi pred baktériami, obranné činnosti, zdravie nervového systému atď..

Je dobre známe, že výrobky, ako je mäso, cukor, živočíšne tuky v procese trávenia, dodávajú veľké množstvo škodlivých kyselín (kyselina mliečna, kyselina šťaveľová...). Vápnikové soli tieto kyseliny neutralizujú a chránia tak telo. Preto čím viac potravín je v našej strave, tým menej vápnika v kostiach..

CUKOR je nepriateľom vápnika. Jednou z príčin nedostatku vápnika v tele je nadmerný príjem cukru. Preto, aby ste sa vyhli riziku vzniku osteoporózy, musíte konzumovať menej sladké (tu sa nachádza neškodná náhrada cukru za steviu)..

Štúdie preukázali tri dôležité princípy absorpcie vápnika v tele:

1.) v prípade nadmerného alebo nedostatku tuku sa z tela vylučuje vápnik;

2.) prebytok alebo nedostatok fosforu (P) a horčíka (Mg) v potravinách negatívne ovplyvňuje absorpciu vápnika;

3.) Vitamín D v potravinách ovplyvňuje absorpciu vápnika.

Telo úplne absorbuje vápnik v pomeroch:

 • vápnik (Ca) a fosfor (P) 1: 1,3;
 • vápnik (Ca) a horčík (Mg) 1: 0,5;

V pasterizovanom alebo varenom mlieku sú tieto pomery:

Okrem toho mlieko obsahuje od 40 do 60% vitamínu D. Podľa niektorých správ sa však počas pasterizácie stráca veľa účinných látok. Čo potom zostane v tele po konzumácii pasterizovaného mlieka? Kazeín, tuk zvyšujúci cholesterol a pravdepodobne rádioaktívny prvok stroncium-90.

Prírodné mlieko bez tepelného spracovania, pasterizácia je vynikajúcim zdrojom vápnika a vitamínu D. V súčasnosti je však ťažké nájsť mlieko od kráv bez toho, aby mali vlastnú kravu..

Vitamín D je „spoločník“ vápnika, ktorý prispieva k jeho absorpcii, ale reakcia je možná vďaka vitamínu C. Preto sú vitamíny C a D dôležitou súčasťou absorpcie vápnika kostným tkanivom. Prečítajte si o vitamíne D tu..

Našťastie sa vitamín C nachádza v zelenine, ovocí a bylinách. Preto, aby ste sa ochránili pred osteoporózou, musíte jesť zdravé a prírodné potraviny (obsahujúce vápnik, vitamín C a D, fosfor, draslík a horčík), ako aj byť na slnku, aby ste dostali vitamín D, viesť aktívny životný štýl.

Celá pravda o osteoporóze

Druhy zranení

Minimálne zranenie - pád z výšky vlastnej výšky na ten istý povrch alebo ešte menšie zranenie.

Nízko-traumatické (nízkoenergetické) alebo osteoporotické zlomeniny - zlomeniny kostí, ktoré sa vyskytli s minimálnym traumatom, vo veľkej väčšine prípadov frolárne kvôli osteoporóze..

Niektorí odborníci používajú termín patologická zlomenina - zlomenina spôsobená chorobou, nie traumatické účinky..

Osteoporóza - tieto choroby

V Rusku je medzi ľuďmi vo veku 50 rokov a staršími zistená osteoporóza u 34% žien a 27% mužov. Frekvencia osteoporózy sa s vekom zvyšuje. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí osteoporózou asi 14 miliónov ľudí a ďalších 20 miliónov má pokles hustoty minerálov v kostiach (BMD), čo zodpovedá osteopénii.

Sociálny význam osteoporózy je determinovaný jej dôsledkami - zlomeninami stavcov a kostí periférneho skeletu, čo vedie k veľkým nákladom na liečbu a spôsobuje vysokú úroveň zdravotného postihnutia vrátane zdravotného postihnutia a úmrtnosti.

Za najtypickejšie zlomeniny sa považujú zlomeniny proximálnej stehennej kosti (krku stehennej kosti), polomeru („lúč v typickom mieste“) a stavcov, ale zlomeniny iných veľkých kostí kostry (panvy, rebrá, hrudná kosť, dolná časť nohy, členok a humerus sú tiež bežné) kosti, atď.)

Klasifikácia osteoporózy

Podľa klasifikácie môže byť osteoporóza primárna a sekundárna.

Primárna osteoporóza sa vyvíja ako nezávislé ochorenie bez identifikácie ďalších príčin zníženej pevnosti kostí a je najbežnejšia.

Sekundárna osteoporóza sa vyvíja v dôsledku rôznych chorôb alebo užívania určitých liekov (t. J. Existuje špecifický dôvod rozvoja osteoporózy). Nasledujúce ochorenia vedú k sekundárnej osteoporóze najčastejšie:

 • podvýživa - nízky príjem vápnika, nedostatok vitamínu D;
 • endokrinné poruchy - diabetes mellitus, hypogonadizmus, akromegália, hyperkorticizmus, hyperparatyroidizmus, tyreotoxikóza;
 • choroby gastrointestinálneho traktu - malabsorpčný syndróm, choroby pankreasu a pečene (pankreatitída, cirhóza), zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída);
 • reumatologické a autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes);
 • neurologické choroby (epilepsia, Parkinsonova choroba, svalová dystrofia, cerebrovaskulárna príhoda), ako aj:
 • SPITD / HIV,
 • amyloidóza,
 • chronické obštrukčné ochorenie pľúc,
 • alkoholizmus,
 • zlyhanie srdca a obličiek,
 • sarkoidóza.

Lieky, ktoré ovplyvňujú hustotu kostí vedúce k rozvoju osteoporózy:

 • anticídne činidlá,
 • antikoagulanciá (heparín),
 • antikonvulzíva,
 • protinádorové lieky,
 • barbituráty,
 • glukokortikoidy,
 • metotrexát,
 • inhibítory protónovej pumpy,
 • tamoxifén a ďalšie.

Faktory, ktoré ovplyvňujú kostnú denzitu a zvyšujú riziko osteoporózy (rizikové faktory):

 • fajčenie.
 • Sedavý životný štýl, nedostatok pravidelného cvičenia.
 • Nadmerný alkohol a káva.
 • Nesprávna výživa (malé množstvo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov v potrave).
 • Vek (s rastúcim vekom dochádza k poklesu hustoty kostí, najrýchlejšia deštrukcia kosti je pozorovaná v prvých rokoch po menopauze).
 • Kaukazská alebo mongoloidná rasa.
 • Dedičná predispozícia.
 • História predchádzajúcich zlomenín.
 • Včasná menopauza (u ľudí mladších ako 45 rokov alebo po operácii).
 • Amenorea (absencia menštruácie) pred menopauzou (anorexia nervosa, bulimia nervosa, nadmerná fyzická aktivita).

Ako podozrieť na osteoporózu

Úplne prvé, čo môžete urobiť sami, ešte predtým, ako navštívite lekára, je zmerať svoju výšku a pamätať si, aké to bolo vo veku 20 - 30 rokov. Ak dôjde k zníženiu rastu najmenej o 2 až 3 cm, jedná sa už o „maják“ a je potrebné ho ďalej preskúmať. To, samozrejme, neznamená, že existuje určite osteoporóza. Presnú diagnózu môže urobiť iba lekár po vyšetrení, pohovore a predpísaní malého zoznamu vyšetrení.

reklamácia:

 • Akútna alebo chronická bolesť chrbta.
 • Zníženie rastu.
 • Hrudná kyfóza (patologické ohnutie chrbtice v hrudnej oblasti - „hrb“).
 • pálenie záhy.
 • Porucha stolice - častá stolica.
 • Bolesť na hrudníku, obmedzenie inšpirácie, pocit nedostatku vzduchu.
 • Výčnelok brucha.
 • Bolesť svalov a / alebo kŕče

Ak máte rizikové faktory, ako aj akékoľvek z vyššie uvedených ťažkostí a príznakov, odporúča sa, aby ste sa okamžite poradili s lekárom o ďalšom vyšetrení s cieľom vylúčiť osteoporózu..

Ak chcete posúdiť riziko zlomenín kostí, musíte použiť kalkulačku FRAX (zadaním do vyhľadávacieho nástroja „frax kalkulačka v ruštine“), kde vyplnením určitých stĺpcov môžete posúdiť možné riziká zlomenín..

Ošetrujúci lekár predpíše potrebné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne testy (krv a moč), ako aj inštrumentálne štúdie (röntgenová denzitometria kostí, röntgenová snímka (neinformatívna, v súčasnosti sa na diagnostiku osteoporózy nepoužíva)), scintigrafia kostí (dodatočná metóda, ktorá odhaľuje). nedávne zlomeniny, pomáha vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta), kostná biopsia (pre atypické prípady osteoporózy), MRI (diagnostika zlomenín, opuchy kostnej drene).

V súčasnosti je najinformatívnejšou inštrumentálnou metódou výskumu röntgenová denzitometria - štúdia, v ktorej sa stanovuje hustota študovaných kostí. Najlepšie je vyšetriť stavce bedrovej chrbtice, polomer a stehenný krk - ten najkrehkejší a náchylný na zlomeniny kostí..

Podľa výsledkov vyšetrenia, ak sa zistí pokles hustoty kostí (osteopénia alebo osteoporóza), ošetrujúci lekár predpíše príslušnú liečbu..

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza je choroba, ktorej vývoju môžeme zabrániť sami a prevencia je nevyhnutná po celý život.

Čo je súčasťou prevencie osteoporózy:

 1. Zvýšte svoj príjem potravín bohatých na vápnik (ak je to potrebné, tablety vápnika).
 2. Príjem vitamínu D (vystavenie slnku, potraviny bohaté na vitamín D, vitamín D v
  Riešenie).
 3. Primeraná fyzická aktivita (chôdza, nordic walking, gymnastika).
 4. Odvykanie od fajčenia, mierna konzumácia alkoholu (do 2 pohárov denne).
 5. Kávový limit (až 2 šálky denne).
 6. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 7. Vyhnite sa pádom.

Aby sa znížilo riziko pádu, je potrebné (zvlášť dôležité pre starších ľudí):
Byť na ulici:

 • pokúsiť sa vyhnúť zľadovateným úsekom cesty, prechádzať sa po cestách posypaných pieskom
 • noste stabilnú obuv, nízke podpätky, s protišmykovou podrážkou
 • ak je cesta mokrá, je lepšie chodiť po tráve
 • ak je pre teba ťažké chodiť sám, použite trstinu. Vychádzkové palice, chodci by mali byť stabilní
  široké nohy.

Doma:

 • všetky koberce alebo koberce musia mať protišmykovú základňu alebo musia byť pripevnené k podlahe
 • je lepšie chodiť doma v nekĺzavej papuče
 • udržujte poriadok, zbytočné veci na podlahe, ohnuté rohy koberca / linolea môžu spôsobiť pád, ako aj voľné drôty, šnúry, ktoré môžete chytiť (musia byť odstránené)
 • vložte do kuchyne gumovú podložku vedľa sporáka a umývadla
 • Osvetlenie v miestnosti by malo byť dobré. Potrebná je aj pogumovaná sprchová rohož.

Gumové rohože na prísavkách v kúpeľni pomôžu zabrániť pádu. Podlahy sprchy musia byť suché..
všetky lieky, ktoré spôsobujú ospalosť, závraty, slabosť, môžu spôsobiť pokles.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o ich nahradení bezpečnejšími alternatívami..
pravidelne sa obráťte na svojho očného lekára, ak máte problémy so zrakom, používajte okuliare / šošovky.

Fyzikálna aktivita u pacientov s osteoporózou

Pri osteoporóze sa používajú tri typy cvičení: aeróbny, silový a vyrovnávací tréning, ako aj ich rôzne kombinácie:

 • aerobik na posilnenie svalov nôh - horolezecké schody, tanec, chôdza;
 • silový tréning, ktorý pomáha spevniť chrbát a visí na vodorovnej tyči;
 • gymnastika plávania a vody, ktoré priaznivo ovplyvňujú všetky svalové skupiny;
 • cvičenia pre flexibilitu - jóga, strečing.

V ideálnom prípade by týždenná fyzická aktivita mala zahŕňať striedavo cvičenia zo všetkých vyššie uvedených 4 skupín. Najdôležitejšou fyzickou aktivitou je pravidelnosť. Denné lekcie 5 minút vám raz týždenne spríjemnia viac ako pol hodiny..

Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nemôžete trénovať, prekonávať bolesť. Únava svalov je však prirodzená. Ak cítite bolesť,
  zníženie fyzickej námahy alebo rozsahu pohybu;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Vykonajte každé cvičenie 2-3 krát v intervaloch 15 sekúnd a postupne ho zvyšujte
  prístupy, kedykoľvek je to možné;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Výsledky sa stanú hmatateľnými v čase, nie okamžite;
 • Dýchajte rovnomerne bez zadržiavania dychu;
 • Nevykonávajte cvičenia s drepmi, behaním alebo skákaním (zvyšuje sa riziko zranenia);
 • Počas gymnastiky je zakázané používať ťažké predmety (umelé závažia s príliš veľkou hmotnosťou);
 • Pri cvičení pri státí sa kvôli stabilite môžete oprieť o operadlo stoličky alebo oprieť sa o stenu;
 • Cvičenia by sa mali vykonávať v pohodlných, nie vakových odevoch, v nekĺzavej obuvi;
 • Pri vykonávaní cvičení sa berie do úvahy psychologický faktor (pacient sa musí naladiť, aby sa uzdravil).

Príklady cvičení pre osteoporózu

1. Jedna noha k hrudníku. V polohe na chrbte potiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku. Druhá noha je predĺžená rovnobežne s podlahou. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Zmeniť nohu. Opakujte 2 až 10 krát.

2. Natiahnutie chrbta. Východisková poloha - sediaci na kolenách. Nakloňte hrudník k podlahe s natiahnutými rukami tak nízko, ako je to možné. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 2-10 krát.

3. Leží na bruchu, ruky ohnuté v lakťoch, rovnobežné s podlahou. Utiahnite si trup. Ľahko zdvihnite ruky a hornú časť tela. Pohybujte krytom pomaly doprava a doľava a potom uvoľnite. Opakujte 2-10 krát

4. Leží na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolenách. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Pomaly zdvíhajte boky a panvu. Pritiahnite svaly brucha a zadku. Opakujte 5-10 krát.

5. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

6. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a spodnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

7. Postavte pravou stranou k zadnej časti stoličky. Pravá ruka je na zadnej strane stoličky. Ľavá ruka je natiahnutá dopredu, ľavá noha je položená späť na špičku. Vykonajte hojdačka s uvoľnenou nohou. Opakujte 3-8 krát. To isté s druhou stranou..

8. Ležiaci na chrbte, potiahnite kolená k bruchu, stlačte, uchopte ruky. Podržte 10 - 15 sekúnd. Odpočinok po dobu 10 sekúnd. Opakuje sa 2-5 krát.

9. Cvičte „mačku“. Postavte sa na všetky štyri, zdvihnite hlavu a ohnite chrbát nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Potom ohnite chrbát „hrboľ“ a zároveň sklopte hlavu nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 3-10 krát.

Komplikácie osteoporózy

Diéta na osteoporózu chrbtice

Strava by mala obsahovať potraviny, ktoré zabezpečujú rýchlosť denného príjmu vápnika v ľudskom tele, berúc do úvahy jeho vek, pohlavie a stav kostného aparátu. Priemerná potreba vápnika sa pohybuje v rozmedzí 800 - 1100 mg / deň, zatiaľ čo u žien v postmenopauzálnom období (nedostávajúcich estrogény) a starších ľudí (po 65 rokoch) sa potreba zvyšuje na 1500 mg / deň..

Odporúčania výživy:

 • Povinné zaradenie potravín bohatých na vitamíny D (približne 600 IU / deň), A, skupín B, K, C, kyseliny listovej a stopových prvkov (zinok, horčík, meď) do stravy.
 • Pri stravovaní je dôležité pozorovať množstvo živočíšnych bielkovín. Ak je ich obsah nadmerný (viac ako 100 - 150 g), absorpcia vápnika je narušená, pretože v črevných fermentačných procesoch sú aktivované.
 • Primeraný príjem voľnej tekutiny (1,5 - 2,0 litre za deň).
 • Druh kulinárskeho spracovania výrobkov nie je taký dôležitý, odporúča sa však konzumovať najmenej 50% denného objemu zeleniny / ovocia čerstvého alebo vo forme čerstvých štiav..
 • Diéta - čiastková (4-5 krát denne).
 • Vylúčenie nápojov obsahujúcich alkohol zo stravy a minimalizovanie používania solí.

Povolené produkty

Potraviny s vysokým obsahom vápnika zahŕňajú:

 • mliečne výrobky, pričom je lepšie konzumovať mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (kefír 1%, jogurt, fermentované pečené mlieko, nízkotučná kyslá smotana, syr bez konzervačných látok, tvarohový syr 0,5%), pretože tuky spomaľujú proces absorpcie vápnika;
 • chlieb (raž / pšenica a celozrnný chlieb);
 • biele ryby (sardinky, tuniaky, ostriežiky, pstruhy) a morské plody (krevety, mušle, chobotnice, chobotnice);
 • mäso: bravčové mäso s nízkym obsahom tuku, teľacie mäso, varené kurča;
 • čerstvá a spracovaná zelenina, ovocie a zelenina (paprika, mrkva, brokolica, cuketa, fazuľa, cuketa, olivy, hrášok, tekvica, marhule, pomaranče, dáta, zelený šalát, petržlen, kôpr), semená, orechy a bobule (pistácie, sezamové semená, sušené marhule, lieskové orechy, mak, maliny, mandle).

Správna výživa je zabezpečená zahrnutím do stravy:

 • Výrobky obsahujúce vitamín D: vaječné žĺtky, rybie ikry, mastné druhy morských rýb (halibut, losos, tuniak), maslo.
 • Potraviny s vysokým obsahom horčíka: všetky druhy orechov, banány, morské riasy, teľacie mäso, cereálie, zelená listová zelenina, strukoviny, ovsená múka, pohánka.
 • Výrobky obsahujúce zinok: sleď, proso, ovos, zeler (korene a listy), tekvicové a slnečnicové semienka, morské plody, strukoviny.
 • Potraviny s vysokým obsahom vitamínov A, B, C a K: citrusové plody (pomaranče, grapefruity, citróny), šalát, čierne ríbezle, černice, šípky, pohánka, kapusta, banány, mrkva, ovos, strukoviny, rastlinné oleje.

Výrobky, ktoré sa majú obmedziť:

 • Mali by ste minimalizovať používanie potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny - je to spôsobené tým, že takéto jedlo znižuje absorpciu vápnika. Preto by ste mali podľa možnosti opustiť margarín, majonézu, jahňacie a hovädzie mäso..
 • Z stravy je potrebné vylúčiť kofeín, pretože tento prvok stimuluje vylučovanie vápnika z tela. Preto je lepšie opustiť silný čaj, kávu, kakao, čokoládu.
 • Alkoholické nápoje by sa mali vylúčiť a diuretiká by sa mali obmedziť - takéto látky stimulujú vylučovanie vápnika močom..
 • Odporúča sa vylúčiť zo stravy sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým..
 • Použitie mäsových výrobkov sa oplatí obmedziť. Faktom je, že v nich je prítomný fosfor - v čreve môže tvoriť zlúčeniny s vápnikom, ktoré telo neabsorbuje..

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy sa vždy vykonáva pod dohľadom a predpisom lekára.!

Cieľom liečby osteoporózy je zastaviť deštrukciu kostí a jej obnovu.

Liečba zahŕňa preventívne opatrenia opísané skôr a liekovú terapiu. Aby ste pochopili, prečo sú niektoré lieky potrebné, musíte pochopiť, ako fungujú. Pripomeňme, že pri osteoporóze prevládajú procesy deštrukcie kostí pred jej obnovením. Jedna skupina liekov na liečbu osteoporózy je antiresorpčná.

Pri liečbe touto skupinou liekov sa deštrukcia kostí zastaví. Obnovovanie kostí tiež prebieha, ale nie na úkor drogy, ale fyziologické („práca“ nášho tela). Anabolické lieky - vybudovanie novej kosti, jej obnova. Pri užívaní týchto liekov sa procesy deštrukcie kostí nespomaľujú, ale procesy obnovy kostného tkaniva sú oveľa častejšie..

Užívanie obidvoch skupín liekov nakoniec vedie k zníženiu deštrukcie kostí a obnoveniu jej štruktúry a sily. Bez ohľadu na to, ako lekár predpíše liek, je liečba osteoporózy dlhá, najmenej 5 - 6 rokov.

V súčasnosti vedci dokázali, že v období od októbra do mája sa vitamín D v pokožke, dokonca ani za slnečného počasia, nevyrába z dôvodu nízkej polohy slnka nad obzorom. Preto všetci ľudia, bez ohľadu na pohlavie a vek, na jeseň - zima-jar zažívajú neustály nedostatok vitamínu D. Profylaktický príjem vitamínu D sa teda ukazuje všetkým.

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť telu dostatočné množstvo tohto vitamínu, je konzumovať vitamín D vo vodnom roztoku (cholekalciferol, ergokalciferol). Tabletovaný vitamín D je predpísaný na ťažkú ​​osteoporózu, stredne ťažkú ​​osteoporózu a iné choroby kostrového systému. V každom prípade je však dávkovacia a dávkovacia schéma vitamínu D pre každú osobu individuálna a mal by ju vybrať endokrinológ (reumatológ)..

Je tiež povinné, aby pacienti predpisovali vápnikové prípravky na dlhodobom základe, aby sa udržala nevyhnutná hladina vápnika v krvi, aby sa zabránilo a minimalizovalo strata kostnej hmoty, ako aj aby sa zvýšila účinnosť liečby..

Liečba každého človeka individuálne závisí od závažnosti osteoporózy, sprievodných chorôb a mnohých ďalších faktorov. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba lekár.

Ošetrujúci lekár odporučí určité laboratórne testy, ako aj hneď, ako bude potrebné vykonať röntgenovú denzitometriu, aby sa liečba kontrolovala a vyhodnotila jej účinnosť. Takéto ošetrenie sa považuje za účinné, pri ktorom dochádza k nárastu kostnej hmoty (hustoty) alebo k ďalšiemu poklesu.

Úspešnosť liečby osteoporózy spočíva v pravidelnosti a trvaní liečby a prevencie!

Ako sa vyhnúť osteoporóze

Osteoporóza je progresívne ochorenie kostného tkaniva, pri ktorom kosti strácajú vápnik, a tým aj sila, ktorá sa láme dokonca aj pri ľahkých zraneniach. Špeciálna zákernosť osteoporózy spočíva v tom, že s ňou nič neubližuje, celkový zdravotný stav sa nezhoršuje, človek zostáva aktívny a akoby zdravý. Takže plynú roky a dokonca aj desaťročia, až v jeden „nie dokonalý“ deň z drobných modrín alebo iba zdvihnutého ťažkého vrecka (áno sa to stane) dostane zlomenina končatiny alebo dokonca kompresnú zlomeninu chrbtice.

Názov „Silent Epidemic“ sa perfektne hodí k osteoporóze. Jeho prevalencia za posledných 50 rokov sa potichu a nepostrehnuteľne zvýšila tak, že táto choroba je dnes jednou z najbežnejších na svete a na štvrtom mieste po kardiovaskulárnych, onkologických ochoreniach a cukrovke. Keď sa zmení na čísla, vyzerá to takto: viac ako 200 miliónov ľudí na celom svete trpí osteoporózou a z 2,5 milióna je sprevádzaná zlomeninami kostí, ktoré práve predstavujú osobitné riziko tohto ochorenia..

Prognóza nárastu počtu zlomenín je veľmi alarmujúca - podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa do polovice 21. storočia počet osteoporotických poranení zvýši v priemere šesťkrát..

V súčasnosti sa až 90% zlomenín prijatých v staršom a senilnom veku - vrátane zvlášť nebezpečnej zlomeniny krčku stehennej kosti - vyskytuje práve kvôli strate minerálnej sily kostrou. Navyše, ľudia často nevedia o nebezpečenstve, ktoré ich ohrozuje - ani nepočuli o takej chorobe, ako je osteoporóza, alebo o nej mali veľmi vágne predstavy. Platí to najmä pre obyvateľov Ruska - takmer sa nevykonávajú žiadne vysvetľujúce práce s obyvateľstvom, preventívne opatrenia sa nevysvetľujú a samotný skríning nedostatku minerálov, denzitometria, z nejakého dôvodu nie je zaradený do zoznamu poisťovacích lekárskych služieb (na rozdiel od Európy a USA). ) Medzitým účinky osteoporózy vo forme zlomenín stavcov a periférneho skeletu spôsobujú výrazné zvýšenie postihnutia a úmrtnosti starších ľudí..

A chceme vyplniť aspoň informačnú medzeru tým, že povieme, komu a prečo táto choroba čelí, čo sa dá urobiť, aby sa tomu zabránilo, a ak už bola diagnostika stanovená, aké metódy znižujú ďalšie straty vápnika v kostiach..

Najskôr si uvedomte, že osteoporóza môže ovplyvniť každého z nás. Po 30 rokoch sa zásoba vápnika v ľudskej kostre začína znižovať a v prvých 10 - 20 rokoch táto strata prechádza takmer nepostrehnuteľne. Avšak v niektorých skupinách ľudí dochádza k jej výraznej strate av súvislosti s tým aj k riziku zlomenín. ktorý?

 • U žien v menopauze. Postmenopauzálna osteoporóza predstavuje 80% všetkých prípadov osteoporózy. Faktom je, že činnosť buniek - ničiteľov kostného tkaniva, ktoré sa aktivujú v ľudskom tele po 30 rokoch, je riadená pohlavnými hormónmi. Akonáhle sa ich výroba zníži, proces úbytku kostnej hmoty dramaticky postupuje - v prvých troch mesiacoch menopauzy to môže žena stratiť asi o kilogram! Potom je strata vápnika znížená, ale stále výrazná.
 • U žien a mužov po 60 rokoch. Ženy v tomto veku už stratili dostatok vápnika a muži sa „spájajú so ženami v súvislosti s menopauzou mužov. V priemere sa osteoporotické zlomeniny vyskytujú u 1 z 3 žien a u 1 z 5 mužov nad 60 rokov.
 • Pre tých, ktorých rodičia kedysi zlomili stehno. Dedičná predispozícia k zlomeninám zvyšuje pravdepodobnosť, že sa vám to stane niekoľkokrát, a to aj bez ohľadu na hustotu minerálov v kostiach..
 • Tí, ktorí vedú sedavý životný štýl a trochu sa pohybujú.
 • Pre tých, ktorí fajčia a pijú alkohol, viac ako 16 g etylalkoholu alebo jeho ekvivalentu denne.
 • Tí, ktorí majú nízku telesnú hmotnosť a sú náchylní na chudnutie. Dievčatá a ženy sa obmedzujú na diétu a vyčerpávajú sa v telocvičniach - to platí aj pre vás!
 • Mladí muži a ženy, ktorí neustále strácajú rast (viac ako 0,5 cm za rok), majú tiež kandidátov na zlomeniny v starobe.
 • Prvým a najdôležitejším bodom je fyzická aktivita. Mimoriadne dôležité je cvičenie v detstve a dospievaní - to je najlepší čas na zvýšenie kostnej hmoty. Je tiež potrebné zostať aktívnym počas celého života - podľa epidemiologických údajov fyzická aktivita znižuje riziko zlomenín.
 • Nemenej dôležitá je výživa a výživa v detstve a dospievaní - pretože práve v tomto období je vápnik „ukladaný“ do kosti. Lekári majú taký smutný vtip: „Osteoporóza je detské ochorenie, ktoré sa prejaví po 50 rokoch.“ To znamená, že ak je osoba v detstve „podvyživená“ vápnikom, bude to mať do 50 rokov vplyv na jeho kostru. Tu je taký paradox! Deti teda potrebujú toľko mliečnych výrobkov, koľko je len možné, ideálne liter mlieka denne, ktoré možno čiastočne nahradiť kefírmi, zmrzlinou, jogurtom, tvarohom, syrom atď. Potrebná je aj zelenina a ovocie. Mali by ste jesť až 30 rokov, potom sa stratí čas. Aj keď to, samozrejme, neznamená, že ak máte 40 rokov, potom je zbytočné robiť čokoľvek - dokonca aj správne jesť správne začaté neskoro môže významne pomôcť zabrániť strate kostí a znížiť riziko zlomenín. Dospelým a starším ľuďom je tiež preukázaná chudá živočíšna bielkovina - podľa výskumu sa preukázalo, že príjem bielkovín znižuje frekvenciu úbytku kostnej hmoty v závislosti od veku.
 • Príjem vitamínových komplexov s vápnikom a vitamínom D, ako aj primerané slnečné žiarenie.
 • Včasná diagnostika, doteraz, bohužiaľ, na vlastné náklady. Ak máte viac ako 50 rokov, určite by ste sa mali podrobiť denzitometrii, ktorá pomôže zistiť stratu kostnej hmoty v jej raných štádiách. V neskorších fázach alebo už v prítomnosti zlomenín by sa mali vykonať röntgenové lúče..
 • Ak už máte viac ako 60 rokov a trpíte zlomeninou (alebo dokonca niekoľkými) - je to príležitosť na neodkladnú lekársku starostlivosť. Ak dnes existuje takáto anamnéza, môže predpisovať lieky na zachovanie kostnej hmoty aj bez merania jej hustoty.
 • Potvrdená osteoporóza sa v súčasnosti lieči celkom úspešne - podľa výsledkov štúdií v závislosti od liekov a skupiny pacientov znižuje liečba osteoporózy riziko zlomenín stavcov o 30-60% a extravertebrálnych fraktúr o 16-70%. Hlavnými liekmi v tejto terapii sú tzv bisfosfonáty a vápnikové prípravky znižujúce úbytok kostnej hmoty.
 • Je veľmi dôležité riadiť sa liečebným režimom predpísaným lekárom. Zabudnuteľnosť alebo ľahkomyseľný prístup môže zrušiť celú terapiu.
 • Na pozadí farmakoterapie lekári určite odporučia pacientom ľahkú fyzickú námahu - chôdza, plávanie, tanec, fyzická terapia.

Ale najdôležitejšou podmienkou úspešného boja proti nebezpečenstvu, ktoré vám hrozí, je práve skorá štúdia. Keby niečo. Dokonca zbytočne, ako sa ukazuje, že ste zdraví. Je však lepšie to urobiť pre každú ženu po 50 rokoch a pre každého muža po 65 rokoch. V tomto prípade existuje šanca zabrániť zlomeninám, ktoré by vás mohli ohroziť.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť na hrudníku s osteochondrózou často naznačuje poškodenie kostí a chrupavky. Táto choroba sa v posledných rokoch stala mladšou. Dôvodom je skutočnosť, že stále viac ľudí pracuje na počítači a vedie sedavý životný štýl.
Miechová kýla je častým ochorením pohybového aparátu u mužov a žien vo veku od 30 do 60 rokov. Mechanizmus výskytu prietrže je pretrhnutie tuhého vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, vďaka ktorému vnútorné vláknité jadro čiastočne vyčnieva smerom von a stlačuje nervové korene chrbtice.
Fibrómóm, myomatóza, leiomyóm, fibroidy maternice - to je názov jednej choroby, ktorá je v skutočnosti benígnym nádorom v dutine maternice.