loader

Hlavná

Žalúdok

Ascites v cirhóze, čo to je

Ascites pri cirhóze

Cirhóza pečene často s dlhým priebehom spôsobuje pomerne vážne komplikácie. Jedným z nich sú ascity, ktoré sa môžu rýchlo alebo postupne prejavovať. V každom prípade je však jeho výskyt odborníkmi považovaný za znak zanedbávania procesu ochorenia pečene. Ascites je výskyt voľnej tekutiny v brušnej dutine. Vo väčšine prípadov sa táto patológia objavuje pri cirhóze pečene, v 10% - pri onkologickej patológii, v 5% sprevádza závažné srdcové zlyhanie.

Liečba cirhózy ascitom je úplným odmietnutím soli, diuretík. Niekedy, s veľkou akumuláciou tekutín, títo pacienti podstúpia laparocentézu. Výskyt takejto komplikácie pri cirhóze naznačuje potrebu transplantácie pečene.

V reakcii na liekovú terapiu je ascites rozdelený na refraktérny a liečiteľný. Infekcia môže niekedy spôsobiť spontánnu bakteriálnu peritonitídu..

Ak bola pacientovi diagnostikovaná ascites pri cirhóze, prognóza je zvyčajne zlá. Iba polovica z týchto pacientov prežije až 2 roky po stanovení diagnózy. V prítomnosti žiaruvzdornej formy, ktorá nereaguje na prebiehajúcu liečbu a stravu, nie je dĺžka života osoby dlhšia ako jeden rok..

Príčiny ascitu pri cirhóze

Pred nástupom ascitu uplynie v priemere asi 10 rokov od začiatku ochorenia pečene. Výskyt tekutiny v brušnej dutine naznačuje, že došlo k narušeniu funkcie obličiek, portálnej hypertenzii, výraznej stagnácii krvného obehu v iných orgánoch..

V podstate je ascitickou tekutinou plazmový filtrát. Vniká do dutiny v dôsledku zníženia tlaku v kvapalnej časti cirkulujúcej krvi v dôsledku zníženia bielkovín. Nedostatok proteínových zlúčenín, ktoré tento fenomén zhoršujú, je spôsobený podvýživou a zhoršenou funkciou pečene, ktorá ju už nemôže syntetizovať..

Portálna hypertenzia rozširuje steny krvných ciev a dochádza k poteniu tekutín, okrem toho dochádza k narušeniu krvného obehu v črevách a obličkách, čo zvyšuje zadržiavanie tekutín v tele.

Lymfatické cievy sa rozširujú a cez ne preniká tiež do brušnej dutiny. Existuje začarovaný kruh, v dôsledku ktorého sa stav pacienta zhoršuje. A choroba pokračuje.

liečba

Ako liečiť ascites pri cirhóze? Cieľom tejto diagnózy je lekári zlepšiť kvalitu života pacienta a podľa možnosti odstrániť príčinu komplikácie.

1. Najdôležitejšou vecou tohto druhu komplikácie je obmedzenie príjmu soli na pozadí používania diuretík..

2. Je potrebné používať diuretiká - veroshpiron, furosemid v kombinácii s draselnými prípravkami - panangin alebo asparkam.

3. Na zlepšenie metabolizmu pečeňových buniek sa odporúčajú hepatoprotektory. Patria sem niektoré skupiny liekov, ktoré zvyšujú odolnosť hepatocytov voči deštruktívnym faktorom..

4. Pokles albumínu v krvi významne zhoršuje stav pacienta s ascitom. Keď sa tento indikátor zníži, pacient dostane transfúziu krvnej plazmy darcu.

5. Terapia sa považuje za účinnú, pri ktorej osoba stráca hmotnosť až 300 g za deň, jej diuréza je najmenej liter tekutiny za deň a nedochádza k zníženiu hladín elektrolytov. Ak lieková terapia a strava nevedú k významným výsledkom do 10 dní, potom sa na odstránenie prebytočnej tekutiny odporúča punkcia. Nie je možné odstrániť viac ako 5 litrov naraz, pretože to spôsobuje prudké narušenie rovnováhy elektrolytov alebo hepatorenálneho syndrómu..

6. Ak sa infekcia spojí a vyskytne sa bakteriálna peritonitída, potom je potrebné liečiť širokospektrálnymi antibiotikami najmenej 14 dní. Po znížení bielkovín v ascitickej tekutine sa pacientovi odporúča primárna prevencia jeho infekcie. A po liečbe choroby je potrebné prijať opatrenia na sekundárnu prevenciu.

7. Žiaruvzdorný ascites sa lieči iba transplantáciou pečene. Ak nie je chirurgický zákrok možný, je potrebná terapeutická laparocentéza pri súčasnom intravenóznom podaní albumínu alebo polyglucínu. Po odobratí tekutiny sa predpíše Veroshpiron..

8. Vývoj hepatickej encefalopatie je tiež indikáciou transplantácie pečene, pretože centrálny nervový systém je poškodený toxickými dusíkatými produktmi. Zdrojom amoniaku je proteín, ktorý vstupuje do tela. Liečba takého pacienta zahŕňa prechod na zeleninovo-zeleninovú stravu, zníženie obsahu bielkovín v potrave a vykonanie čistiacich klystírov. Antibakteriálne lieky (metronidazol alebo neomycín) sa predpisujú na potlačenie mikroflóry, ktorá spôsobuje čpavok v črevách..

Liečba cirhózy ascitom

Ako určiť ascites pri cirhóze?

Na správne určenie diagnózy je potrebné správne interpretovať všetky dostupné príznaky choroby a vykonať všetky potrebné štúdie. Známky ascitu pri cirhóze pečene:

 • Nárast hmotnosti pacienta a rast brucha na pozadí cirhózy, výskyt dýchavičnosti.
 • Fyzikálne vyšetrenie určuje nudnosť nárazového zvuku a kolísanie.
 • Vyšetrenie takéhoto pacienta môže odhaliť všetky typické príznaky ochorenia pečene, ako aj rozšírenie žíl, vrátane hemoroidov, opuch nôh..
 • Detekcia abnormalít spojených so zlyhaním pečene pomocou biochemického krvného testu.
 • V moči dochádza k zníženiu vylučovania sodíka, klírensu kreatinínu, k vylučovaniu visiaceho proteínu a k poklesu celkového denného moču..
 • Ultrazvuk, MRI alebo CT môžu potvrdiť prítomnosť aj malého množstva tekutiny v peritoneálnej dutine.
 • Najobjektívnejšou metódou na určenie príčiny ascitu a na vykonanie diferenciálnej diagnostiky je diagnostická punkcia.
 • Konečná diagnóza sa stanoví po biopsii pečene..

Autor: Lapushanskaya V.V., praktický lekár

Ascites pri cirhóze

Ascites nie je nezávislé ochorenie, ale skôr symptóm. Tento problém sám o sebe najčastejšie vzniká ako komplikácia dlhodobého chronického poškodenia pečene. Iné príčiny ascitu sú oveľa menej časté. Toto je konečný výsledok, keď dekompenzácia (narušenie ochranných mechanizmov) činnosti orgánu vedie k akumulácii tekutín v brušnej dutine..

Koncept cirhózy v Rusku je najčastejšie spájaný s chronickým alkoholizmom. V skutočnosti sa také problémy očakávajú len pri konštantných toxických účinkoch alkoholu. Asi 50% pacientov, u ktorých sa vyvinú cirhotické lézie, sa dostane do posledného štádia tohto ochorenia, v ktorom sa stáva kritická akumulácia voľnej tekutiny v bruchu.

Čo to je

Výraz „ascites“ v doslovnom preklade z gréčtiny znamená vrecko s vodou. "Brušná kvapka," ako sa hovorí. V skutočnosti ide o exsudáciu tekutej časti krvi z ciev cez vaskulárnu stenu so oneskorením v brušnej dutine..

Cieva v tele sú transportným systémom - a obštrukcia toku krvi cez tieto cievy vedie k situácii, keď tekutá časť vystupuje cez cievnu stenu a hromadí sa v brušnej dutine. Hromadenie ascitickej tekutiny ukazuje terminálne (posledné) štádiá cirhózy.

Cirhóza môže byť spôsobená vírusovou hepatitídou C. Zobraziť v plnej veľkosti

Prečo sa pri cirhóze vyvíja ascites

Cirhóza je degenerácia živého pečeňového tkaniva na jazvu. Jazvy sa vyvíjajú, objem zdravého tkaniva klesá.

Aby sa v orgáne vytvorila jazva, musí byť pečeňovou bunkou niečo zničené. Existujú dva spôsoby bunkovej smrti - nekróza a apoptóza (programovaná samovražda). Pri cirhóze bunky odumierajú v dôsledku nekrózy. V tomto prípade sa „mŕtve“ oblasti začínajú nahrádzať jazvami. A v dôsledku tvorby jaziev v mieste stále žijúceho pečeňového tkaniva sa vyskytujú dystrofické poruchy:

 • podvýživa postihnutých častí tela;
 • poškodenie cievnej zložky;
 • uvoľňovanie zápalových mediátorov a vazodilatátorov do krvi (to znamená látok, ktoré neustále rozširujú krvné cievy).

Výsledkom je intrahepatický blok: stagnácia krvi v cievach. A to je výtok jeho tekutej časti cez cievnu stenu. A potom sú tu atrofické zmeny: zníženie objemu orgánov.

Z tejto podvýživy sú postihnuté susedné, stále živé oblasti pečeňového tkaniva. To zhoršuje priebeh choroby a urýchľuje transformáciu orgánu na súvislú jazvu.

Ale to nie je všetko. Deštruktívne pečeňové bunky vylučujú látky do okolitého priestoru, ktoré zvyšujú krvný obeh, rozširujú krvné cievy a tým zvyšujú krvnú stázu vo vaskulárnom lôžku a tiež vyvolávajú opuchy okolitých tkanív. So zvýšením množstva tekutiny, hromadením hmoty sa hromadí nielen v pečeňovom tkanive, ale aj v brušnej dutine..

Mechanizmy prebytočnej tekutiny sa spúšťajú zvýšením tlaku vo veľkej nádobe, ktorá vstupuje do pečeňovej brány. Toto je žila portálu. Tento stav sa nazýva portálna hypertenzia. Keď dôjde k stagnácii v portálnej žile, trpí celý žilový systém tela a sú vytvorené ideálne podmienky na to, aby tekutá časť krvi unikla z tohto systému cez steny ciev. S ďalším zhoršením situácie vznikajú aj kŕčové žily nad úrovňou poškodenia: v pažeráku a žalúdku.

Aké ochorenia pečene vedú k rozpadu brucha

Cirhóza aj ascites sú výsledkom dlhodobého ochorenia pečene. Dôvody sa môžu líšiť. Poškodenie pečene môžu byť spôsobené rôznymi činiteľmi:

 • vírusy,
 • toxíny,
 • mechanické prekážky,
 • odmerné procesy v samotnom orgáne av jeho bezprostrednom okolí,
 • liečivé látky,
 • vrodené podmienky,
 • autoimunitné procesy,
 • metabolické ochorenie.

Existujú choroby iných orgánov, ktoré tiež spôsobujú výtok tekutín do pobrušnice: napríklad nádorové procesy v brušnej dutine a panve. Veľmi zriedkavo nie je možné zistiť príčiny cirhózy, potom sa to nazýva kryptogénne.

Aké fázy lekári rozlišujú?

Detegujú sa štyri štádiá cirhózy. Iba posledné dve z nich sú zvyčajne sprevádzané hromadením ascitickej tekutiny..

 1. Počiatočná alebo fáza kompenzácie. Pečeňové tkanivo je silne zmenené, s tvorbou jaziev (cirhóza) hlavne na periférii, ale neexistuje portálna hypertenzia a ascites..
 2. Subcompensation. Kompenzačné mechanizmy začínajú plynúť. Fibróza (zjazvenie), pohybujúca sa z periférie do stredu orgánu. Zaznamenáva sa portálna hypertenzia. V tejto fáze sa objavujú menšie, ale už výraznejšie sťažnosti na zdravie. Kvapalina v brušnej dutine sa môže akumulovať v malom množstve a žalúdok ešte nie je príliš zväčšený.
 3. Dekompenzácia. Vyznačuje sa zvýšením množstva jazvového tkaniva, ktoré už zaberá polovicu až 2/3 objemu orgánu. V brušnej dutine sa hromadí veľké množstvo tekutiny, objem brucha sa zvyšuje. Pacient má veľké množstvo rôznych zdravotných ťažkostí.
 4. Terminál. K dekompenzácii sa pridávajú nové nebezpečné príznaky, prognóza zdravia a života je pochybná, stav je vážny, možno je to porušenie vedomia, žalúdok je napätý v dôsledku ascitu..

Stupne ascitu súvisia s objemom nahromadenej tekutiny:

 • Ascites je určený iba ultrazvukom.
 • Mierny nárast objemu brucha v dôsledku ascitu.
 • Silné napäté ascites.

Osobitným problémom pre pacienta a lekára je to, že ascites sa stáva refraktérnym, to znamená, že nereaguje na lieky. Potom je možné použiť chirurgické metódy na liečbu ascitu, ale prognóza ako celok nie je príliš priaznivá.

Akým príznakom by ste mali venovať pozornosť

 1. V prvom štádiu choroby prakticky nie sú sťažnosti. V ústach môže byť horkosť alebo nepríjemná pachuť, strata chuti do jedla. Pečeň môže byť zväčšená kvôli degenerácii tukov, ale môže byť znížená alebo normálna (lekár to môže určiť pri vyšetrení podľa ultrazvuku)..
 2. Druhé štádium sa vyznačuje zvýšenými príznakmi. To je nadúvanie, zvýšená črevná motilita alebo dunenie, niekedy sú pozorované voľné stolice. Často sa stáva výrazom „pečeňový“ jazyk: lakovaný, bez povlaku. Rovnako ako „pečeňové“ dlane červeno-vínovej farby.
 3. S dekompenzáciou choroby, žltnutím pokožky, sfarbením stolice a stmavnutím moču sa objaví „modrina“. V celom tele sa vaskulárne prvky objavujú vo forme hviezd alebo malých hrotov. U mužov dochádza k impotencii, pri gynekomastii (zväčšenie mliečnych žliaz) je možné, pri narušení cyklu žien. Ak sa infekcia spojí, je možné zvýšenie telesnej teploty.
 4. Štvrté štádium choroby, pri ktorom sa vytvára klinický obraz vážneho stavu. To sú všetky vyššie uvedené príznaky plus porucha krvácania, ktorá sa prejavuje zvýšeným krvácaním. Krvácanie môže byť dosť masívne: napríklad žalúdočné alebo krvácanie z kŕčových žíl pažeráka. Pacient stráca váhu, má poruchy trávenia. Objaví sa výrazná slabosť. Významné zvýšenie brucha je možné o niekoľko dní. Na povrchu brucha je obrázok kŕčových žíl, ktorý sa nazýva „hlava medúzy“..

Ak je pacient vložený, zmení sa tvar jeho brucha. V stojacej polohe - žalúdok je guľatý, visí dole a keď pacient leží na chrbte - jeho žalúdok sa „šíri“ do strán, stáva sa ako „žaba“ (plochá).

Pozitívny príznak fluktuácií. Ak ostro zatlačíte brucho zo strany, na druhej strane dôjde k úderu „vlny“.

Je charakteristické, že pacient, vizuálne veľmi tenší, si napriek tomu zachováva svoju pôvodnú váhu alebo dokonca získava ešte viac. Dôvodom je skutočnosť, že niekoľko litrov nahromadenej tekutiny zvyšuje hmotnosť pacienta.

V štvrtom štádiu degenerácie cirhóznych orgánov vznikajú problémy s pľúcami v dôsledku žilovej stázy, ktorá pokračuje. Dýchavičnosť, kašeľ. Zintenzívňujú sa v ležiacej polohe, keď tekutina, ktorá sa rozlieva v žalúdku, začne vyvíjať tlak na bránicu..

Pri akumulácii veľkého objemu výtoku môžu vzniknúť tieto problémy:

 • Pri silnom tlaku na brušnú stenu je možné vytvoriť rôzne prietrže: pupočnú, ingvinálnu, bielu líniu brucha..
 • Krvácanie z rozšírených žíl pažeráka, krvácanie z rozšírených žíl žalúdka.
 • Výstup tekutiny do pleurálnej dutiny (hydrotorax).

Ako identifikovať problém

Hlavné diagnostické metódy, ktoré umožňujú rozlíšiť hlavný problém tohto článku:

 • všeobecná analýza krvi;
 • krvná chémia;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny a retroperitoneálneho priestoru (pečeň, slezina, žlčník, atď.);
 • testy a štúdie na objasnenie príčiny ochorenia pečene (predpísané lekárom, v závislosti od situácie).

Toto je klinické minimum potrebné na stanovenie diagnózy. Pri minimálnom ascite a miernom zvýšení pečeňových enzýmov sa na hodnotenie stupňa fibrózy môže použiť aj fibroelastometria (Fibroscan), ale len zriedka..

Ak sú pochybnosti o pôvode výpotku v brušnej dutine, potom je možná laparocentéza s analýzou výtoku (pacient je prepichnutý špeciálnou tenkou ihlou a obsah je odobratý na analýzu).

Je možné sa zotaviť

Liečba ascitu pri ochoreniach pečene je predovšetkým kompenzáciou cirhózy. A to znamená liečenie základnej choroby, ktorá ju spôsobila. Napríklad v prípade toxickej hepatitídy je potrebné vylúčiť účinok látky, ktorá viedla k problémom s pečeňovými bunkami:

 • ak je to alkohol, potom musíte prestať piť;
 • ak lieky - mali by byť tiež zrušené;

Ak je príčinou vírusová hepatitída, potom je jej liečba možná a nevyhnutná aj pri cirhóze. Na tento účel existujú moderné lieky s dobrým účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami..

S cieľom aspoň mierne stabilizovať svoj stav a zastaviť rýchly progres choroby musia pacienti dodržiavať celoživotnú stravu vo forme maximálneho obmedzenia soli..

V závislosti od situácie lekár vyberie liečbu. Medzi drogami si zvyčajne všimnete:

 • diuretiká na zníženie hromadenia tekutín v pobrušnici (furosemid, hypotiazid, triampur);
 • antibiotiká (ceftriaxón, ciprofloxacín, norfloxacín) s infekciou;
 • beta-blokátory na normalizáciu fungovania pečeňových ciev;
 • albumín je proteín, ktorého strata vedie k ascitu.

Hepatoprotektory, prípravky kyseliny ursodeoxycholovej nezohrávajú úlohu pri cirhóze pečene a ascite - a nezlepšujú prognózu.

V ktorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok:

 1. Ak diuretiká nezvládajú svoju úlohu, použije sa odtok tekutiny pomocou drenáže (laparocentéza).
 2. Riešením môže byť aj operácia bypassu. Bypassová operácia znižuje tlak v žilách portálu. Dôvod hromadenia výtoku tak zmizol. Pôvodný dôvod sa tým však neodstráni, a preto nemôže dôjsť k trvalému zlepšeniu, v priebehu času môže dôjsť k relapsom.
 3. Jedinou metódou, ktorá ovplyvňuje základné príčiny vzniku závažného stavu pacienta, je transplantácia pečene. Toto je náročná operácia, preto jej lekár odporúča iba ako poslednú možnosť, keď je prognóza života nízka.

Viac informácií o tom, ktoré lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky cirhózy a ktoré môžu ovplyvniť príčinu ochorenia, nájdete v článku o liečbe cirhózy pečene..

Čo čaká pacienta

Prognóza prítomnosti ascitu v dôsledku cirhózy pečene závisí od „zanedbania“ cirhózy, to znamená, do akej miery je pečeň schopná obnoviť svoje funkcie. S kompenzovanou cirhózou a odstránením príčiny ochorenia pečene (napríklad pacient sa navždy vzdal alkoholu) môže byť život dlhý. Ak nepriaznivé faktory naďalej ovplyvňujú pečeň a cirhóza sa zhoršuje, výskyt ascitu naznačuje, že bez liečby môže pacient po určitom čase zomrieť..

Smrteľné následky môžu nastať pri komplikáciách:

 • bakteriálna peritonitída;
 • masívne krvácanie zo žíl pažeráka;
 • zlyhanie obličiek;
 • zástava srdca;
 • zlyhanie viacerých orgánov;
 • pľúcny edém.

Životné obdobia s cirhózou pečene s ascitom sa nedajú presne určiť mimo špecifickej situácie, silne závisia od príčiny choroby, štádia a od individuálnych charakteristík tela (schopnosť kompenzácie). Ak je možné odstrániť hlavnú príčinu, prognóza sa trochu zlepší. Preto, ak máte nejaké zdravotné problémy, neodkladajte riešenie tohto problému, ale vyhľadajte lekársku pomoc.

V komentároch môžete položiť otázku hepatológovi. Opýtajte sa, nehanbite sa!

Článok bol naposledy aktualizovaný: 09/05/2019

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Skúste použiť vyhľadávanie

Bezplatný sprievodca znalosťami

Prihláste sa na odber noviniek. Povieme vám, ako piť a jesť, aby ste nepoškodili vaše zdravie. Najlepšie rady odborníkov z tejto stránky, ktorú číta každý mesiac viac ako 200 000 ľudí. Prestaňte kaziť svoje zdravie a pripojte sa!

Túto stránku tvoria odborníci: toxikológovia, narkológovia, hepatológovia. Prísne vedecké. Experimentálne overené.

Mysli, že môžeš piť?
Vykonajte test a skontrolujte sa!
Prieskum dokončilo 251 278 ľudí, ale iba 2% odpovedalo na všetky otázky správne. Aká známka budeš mať?

Ascites pri cirhóze

Pôsobením agresívnych faktorov (alkohol, toxíny, vírus hepatitídy) je tkanivo pečene zničené. Bunky postupne odumierajú, sú nahradené spojivovým tkanivom. Ukončenie činnosti orgánov má vážne následky, ktoré sú nezávislé od príčin vzniku choroby. Ascites s cirhózou pečene je nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, vážna komplikácia ochorenia, vážne zhoršujúca prognózu života pacienta. Môže byť ovplyvnené srdce a obličky. Nahromadenie tekutín najčastejšie spôsobuje brušný rast.

Čo je ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v bruchu, ku ktorému dochádza v dôsledku cirhózy pečene. To sa deje v dôsledku zvýšeného žilového tlaku, stagnácie krvi. S poklesom počtu zdravých pečeňových buniek sa krv zhoršuje horšie, hromadia sa škodlivé látky, ktoré sú spôsobené nedostatočnou produkciou bielkovín a enzýmov. Cievne steny znižujú priechodnosť. Rovnováha tekutín je narušená, ktorá sa postupne hromadí v pobrušnici.

Patológia je diagnostikovaná u 50 - 60% pacientov s cirhózou do 10 rokov po zistení základného ochorenia. Komplikácia výrazne zhoršuje priebeh choroby. Účinnosť liečby tohto ochorenia závisí od toho, ako skoro sa zistila zmena v štruktúre tkanív, a viac od úsilia pacienta v boji proti tomuto ochoreniu..

Lekárska štatistika poskytuje údaje o očakávanej dĺžke života s ascites:

 • s kompenzovanou formou cirhózy - od 10 rokov, pretože pečeň naďalej funguje;
 • fáza dekompenzácie bez transplantácie - 80% úmrtí za prvých 5 rokov;
 • s tendenciou na relaps, rezistencia na liečbu - do jedného roka.

príčiny

Väčšina prípadov akumulácie tekutín spôsobuje nedostatočnú produkciu proteínov. Cez steny krvných ciev vstupuje tekutina do pobrušnice. Neschopnosť pečene poškodenej cirhózou neutralizovať toxíny spôsobuje zvýšenie hladiny sodíka, ktoré ďalej udržuje v tele vlhkosť..

Iné príčiny ascitu pri cirhóze:

 • nedostatok lymfatického systému;
 • zvýšená priepustnosť pečeňových ciev;
 • zhoršená funkcia obličiek.

Všetky tieto faktory spomaľujú prietok krvi a zvyšujú krvný tlak. Interlobulárna hepatická septa obsahuje veľa žíl a tepien. Rast patogénneho tkaniva ich stláča a narúša celý obehový systém. Porušenie odtoku lymfy vyvoláva hromadenie lymfy v pečeni, odkiaľ preniká do panvovej dutiny..

U zdravého človeka obsahuje žalúdok až 200 ml vody. Pri ascite je objem až niekoľko litrov.

Stupeň komplikácie

Ascites sa určuje už v počiatočných štádiách cirhózy ultrazvukom alebo laparoskopicky. Existujú také fázy hromadenia tekutín:

Diagnostika a liečba ascitu pri cirhóze

Pečeň je najväčší orgán v našom tele. Vykonáva dôležité funkcie, medzi ktoré patrí filtrovanie krvi a spracovanie živín potrebných na normálne fungovanie..

Keď sú vystavené negatívnym faktorom - alkohol, toxíny, hepatitída - pečeňové bunky postupne odumierajú. Spojivové tkanivo stúpa a nahrádza ich. Ten však nie je schopný úplne vykonávať funkcie pečene. Výsledkom je vývoj cirhózy.

Liečba tohto ochorenia je pomerne ťažká a spôsobuje vážne komplikácie. Jedným z nich je brušný ascites. S touto diagnózou sa stav pacienta zhoršuje a šance na uzdravenie sa znížia. Je možné vyliečiť chorobu, je strava povinná pre ascites a aká by mala byť výživa pre cirhózu pečene?.

Čo je to choroba

Ascites v cirhóze je koncentrácia tekutiny v bruchu. Súčasne sa výrazne zvyšuje veľkosť brušnej dutiny v dôsledku stagnácie a zvýšeného tlaku v žilovom systéme..

Ascites v bruchu nemožno nazvať nezávislou chorobou. Je to iba komplikácia, ktorá sa vyskytuje v pokročilom štádiu cirhózy pečene, čo zhoršuje priebeh ochorenia a významne znižuje šance na hojenie. Prognóza života pri takejto chorobe je často nepriaznivá.

Mechanizmus vývoja choroby

Ascites sa vyvíja pri cirhóze pečene nasledovne. Po usmrtení buniek začne tkanivo, ktoré vykonáva spojovacie funkcie, rýchlo rásť. V tomto prípade sa krvné cievy stiahnu a zničia. Pečeň stráca svoju schopnosť a už nemôže fungovať ako filter a tiež produkuje správne množstvo bielkovín a enzýmov (sú zodpovedné za mnoho dôležitých procesov, ktoré sa vyskytujú v tele). Výsledkom je zvýšený tlak v žilách a intoxikácia tela metabolickými produktmi. Výsledkom je, že zníženie prietoku krvi v pečeni vedie k zásahu krvnej plazmy cez cievy a naplneniu brušného priestoru tekutinou..

Príčiny nahromadenia tekutín v bruchu

Hlavnými vinníkmi pre rozvoj kvapiek v bruchu sú.

 1. Cirhóza pečene. Jedna tretina ľudí trpiacich ascitom trpí touto chorobou.
 2. Zhubné pečeňové útvary. 10% všetkých chorých má rakovinu pečene.
 3. Zástava srdca. 5% pacientov s ascitom má toto nebezpečné ochorenie..

Kvapka brucha sa môže vyskytnúť aj z iných dôvodov:

 • zvýšenie tlaku v portálnej alebo portálovej portálnej žile v pečeni nie je v žiadnom prípade spôsobené cirhózou, ale kvôli zablokovaniu prietoku krvi (trombóza pečeňových žíl, trombóza portálnych žíl v dôsledku jej stlačenia adhéziami a nádormi);
 • závažné ochorenie obličiek;
 • podvýživa s cirhózou;
 • rakovina čreva, prsníka, žalúdka;
 • peritoneum tuberculosis.

Ascites s cirhózou pečene postupuje v dôsledku nedostatku bielkovín. Nedostatok albumínu neumožňuje koncentráciu krvi v cievach. Potom tekutina začne pretekať cez žily, ktoré ľahko prenikajú do žalúdka.

Príznaky choroby

Ak sa v bruchu nahromadilo malé množstvo tekutiny, nespôsobuje to pacientovi veľké obavy.

Toto ochorenie však má tendenciu postupovať. A ako sa vyvíjajú, objavujú sa charakteristické príznaky.

 1. Veľkosť brucha sa výrazne zväčšuje. Okrem toho sa peritoneum môže každým dňom rozširovať. Pokožka je hladká, pozoruje sa prítomnosť ružových prúžkov. V ležiacej polohe pacienta sa bočné steny brucha vydúvajú. Ak osoba stojí, žalúdok visí..
 2. Priberanie na váhe rýchlo.
 3. V bruchu je bolesť.
 4. Existujú problémy s dýchaním. Veľké brucho pritláča membránu. V dôsledku toho sa objaví dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu, závraty. Tento symptóm sa pozoruje najmä v polohe na chrbte..
 5. Pysky sú modré, kašeľ.
 6. Trávenie je narušené. Pri silnom tlaku na žalúdok je pacient rýchlo nasýtený jedlom. V niektorých prípadoch dochádza k silnému páleniu záhy, belgovaniu, plynatosti, ťažkosti v bruchu.
 7. Nevoľnosť. Vomit môže obsahovať žlč alebo kúsky nestráveného jedla.
 8. Hnačka, obštrukcia čriev, ťažká zápcha.
 9. Pravidelne sa vyžaduje močenie, pyelonefritída, cystitída.
 10. Tlačidlo brucha sa vydúva dopredu. Kýla sa často objavuje.
 11. Nohy a ruky napučiavajú.

Symptómy sa začnú prejavovať, keď tekutina v bruchu dosiahne množstvo 1 liter. Maximálna koncentrácia je 25 litrov. Okrem toho sa pacient obáva príznakov cirhózy pečene, ktoré sa prejavujú predovšetkým únavou, slabosťou, únavou, silnou bolesťou v pravej hypochondrii..

Kvapka brušnej dutiny. odrody

Kvapka pečene je rozdelená do 3 typov v závislosti od množstva nahromadenej tekutiny.

 1. V žalúdku je až 3 litre tekutiny. V takom prípade príznaky nemusia pacienta vôbec obťažovať. Prítomnosť cirhózy a ascitu sa dá určiť iba ultrazvukom, laparoskopiou, MRI a CT. Prognóza života s touto formou je vždy pozitívna.
 2. V pobrušnici sa nahromadilo viac ako 3 litre tekutiny. V tejto fáze má pacient mierny vzrast veľkosti brucha. Peritoneálna stena nie je napnutá. Tlak na membránu ešte nenastal. V tejto fáze sa často pozoruje vývoj zlyhania pečene, ako aj poruchy mozgovej aktivity.
 3. Posledná fáza - kvapalina dosiahne koncentráciu 20 alebo viac litrov. Tu je už pre pacienta ťažké sa pohybovať a dýchať kvôli veľkej veľkosti brucha. Srdcová aktivita je narušená. Znepokojuje ho ťažká slabosť, únava, a to aj pri malej fyzickej námahe.

Dropsy brucha sa tiež delia podľa stupňa vývoja.

 1. Prechodné (prechodné). Tento druh sa ľahko lieči. Prognóza života je v tomto prípade vždy pozitívna..
 2. Pokoja. Pri tomto type ochorenia nemá konzervatívna terapia žiadny účinok.
 3. Intenzívne (progresívne). Koncentrácia tekutiny neustále stúpa. Liečba už neprináša výsledky.

Pečeň pečene je tiež refraktérna a nie je refraktérna. V prvom prípade je choroba ľahko liečiteľná. Pri refrakternej prognóze je život často negatívny.

Kvapka brucha sa zvyčajne vyvíja 10 rokov po diagnóze cirhózy. Na určenie prognózy života je potrebné zistiť, či je alebo nie je kompenzovaný druh choroby prítomný alebo dekompenzovaný. V prvej situácii pacient žije 7 alebo viac rokov od okamihu diagnózy „cirhóza pečene a ascitu“. Druhý typ naznačuje, že pacient bude žiť od 3 do 11 rokov (40%). Ak sa choroba vyvíja rýchlo, potom je šanca pacienta nízka. V tomto prípade prežije iba 25% ľudí s ascitom. Ak je ochorenie sprevádzané poškodením nervového systému, dĺžka života pacienta sa zníži na 1 rok.

Diagnóza cirhózy pečene pomocou ascitu

Diagnóza ochorenia pomocou ultrazvuku, laparoskopie, CT, MRI, angiografie. Rádiografia peritoneálneho priestoru a hrudnej kosti odhaľuje ascites v prítomnosti 0,5 litra vody v bruchu. Okrem toho, ak sa pacient sťažuje na bolesť v pravej hypochondrii, lekár predpíše krvný test na biochémiu, analýzu moču, štúdiu hladiny alfa-fetoproteínu, koagulogramu atď..

Liečba cirhózy ascitom

Najskôr je potrebné liečiť príčinu choroby - cirhózu pečene. Nanešťastie liek, ktorý by mohol rýchlo poraziť túto hroznú chorobu, liek ešte nebol vynájdený. Liečba by mala pozostávať z integrovaného prístupu - ide o diétu pre ascites a lieky.

Poznámka: chirurgický zákrok zahŕňa transplantáciu pečene. Tento zásadný krok môže zlepšiť stav pacienta a zvýšiť šance na uzdravenie. Táto operácia je však dosť komplikovaná a nákladná. Na jeho vykonanie musíte nájsť darcu.

Ak môžete zastaviť proces rozpadu pečene, potom sa môžete vyhnúť závažným komplikáciám. Liečba nie je založená iba na užívaní liekov, ale musí sa dodržiavať striktná strava pre ascites.

Výživa pre cirhózu pečene je schopná:

 • zintenzívniť činnosť lalokov pečene;
 • obnoviť pečeňové a metabolické funkcie;
 • zvýšiť regeneráciu pečeňového tkaniva;
 • znížiť riziko komplikácií;
 • posilniť ochranné funkcie, obnoviť silu.

Výživa s ascitom môže spomaliť alebo úplne zastaviť vývoj choroby.

Lieky na liečenie

Strava s ascitom by sa mala bezpodmienečne dodržiavať. V tomto prípade je dôležité použitie liekov. Nevyhnutným predpokladom je zriadenie stoličky, odstránenie zápchy. V tomto prípade pomôže strava pre ascity a preháňadlá ako Dufalac, Senna atď. Diuretiká ako furasemid, kyselina etakrylová sa tiež často predpisujú, ale takáto liečba je neúčinná..

Ak strava s ascites, lieková terapia nepriniesla výsledky a choroba pokračuje vo vývoji, potom sa v tomto prípade uskutoční punkcia. Za týmto účelom sa do brucha vloží hrubá ihla a tekutina sa odstráni.

Po tomto musí pacient dodržiavať diétu kvôli ascitu a užívať diuretiká.

Dôležité: Nedostatok bielkovín sa obnovuje intravenóznym albumínom..

Správna a racionálna výživa pre cirhózu by sa mala kombinovať s miernym cvičením, úplným odmietnutím alkoholu. Len v tomto prípade sa zvýšia šance na zotavenie.

Diéta na ascites a cirhózu

Predpokladom je správna výživa pre cirhózu. Často je predpísaná strava číslo 5. Hlavným pravidlom takejto stravy je nízkokalorický príjem potravy - iba 2500 - 2900 kcal za deň. Okrem toho musí pacient s takouto diagnózou odmietnuť hrubé, mastné, vyprážané, korenené a slané jedlá.

Správna výživa pre cirhózu zníži produkciu žlče a štiav, čo pomôže znížiť nebezpečný účinok na pečeň. Výsledkom je obnova žlčového systému, gastrointestinálneho traktu a pečene.

To však neznamená, že by sa mal pacient úplne obmedziť v jedle a jesť iba čistené jedlá. Strava pre ascites zahŕňa mletie iba mäsového mäsa a zeleniny, ktorá obsahuje hrubú vlákninu.

Dôležité: iba vo výnimočných prípadoch, pri zhoršení choroby, môže lekár predpísať diétu č. 5A, ktorej hlavným stavom je použitie iba strúhanej stravy.

Takže, strava pre ascites zahŕňa päť jedál denne. Okrem toho musia byť dodržané nasledujúce pravidlá..

 1. Počas tohto obdobia nezabudnite znížiť množstvo príjmu soli - maximálne 10 gramov. o deň. V ideálnom prípade je lepšie to úplne opustiť.
 2. Pacient by mal vypiť najmenej 1,5 litra tekutiny denne. Odporúča sa vypiť 1 pohár na prázdny žalúdok.
 3. Strava ascitu zahŕňa aj jesť teplé jedlo. Horúce jedlá, napríklad studené, sú pre telo škodlivé.
 4. Varené potraviny varte iba dusené alebo dusené a pečte.

Výživa s cirhózou pečene sprevádzaná ascitom by mala vyzerať takto.

 1. Bielkoviny - nie viac ako 100 g. o deň.
 2. Sacharidy - 80 g.
 3. Tuky (iba rastlinného pôvodu) - 400 - 450 g. za deň.

Ak je choroba v kompenzovanom štádiu, výrobky obsiahnuté v strave pacienta by mali obsahovať veľké množstvo bielkovín. Je to kvôli schopnosti enzýmu regenerovať pečeňové tkanivo v dôsledku bunkového cholínu a aminokyselín v ňom obsiahnutých..

Správna výživa pre cirhózu ascitom je založená na pravidelnom používaní:

 • Mliečne výrobky (tvaroh, kefír);
 • odtučnené mlieko;
 • hovädzie mäso;
 • morské plody;
 • ryby (nemali by byť mastné);
 • bielok;
 • ryža - na hnačky, proso, pohánky, ovsené vločky;

Ascites strava tiež vyžaduje použitie mliečnych polievok, zeleninových a ovocných pyré.

V ťažkom štádiu ochorenia by sa malo množstvo proteínu znížiť. Ak je požadovaná rýchlosť - až 20-30 gr. za deň - choroba sa ďalej vyvíja, bielkoviny sú zo stravy úplne vylúčené.

Výživa pri cirhóze pečene ascitom v dekompenzovanom štádiu by mala byť taká.

 1. Do stravy je zahrnutá akákoľvek zelenina okrem bielej kapusty, papriky, cibule, reďkovky atď. Uprednostňuje sa mrkva a repa..
 2. Menu musí obsahovať rastlinné tuky (syr, rastlinný olej).

V takom prípade by ste mali obmedziť používanie mlieka, kefíru, tvarohu, hovädzieho mäsa, vaječného bielka.

Strava s obsahom ascitu zahŕňa potraviny, ktoré sa odporúčajú pre obe formy ochorenia. to:

 • chudé cookies
 • denný chlieb, sušienky;
 • zelenina a ovocie;
 • med;
 • domáce želé, želé, ovocné kompoty (zo sušeného ovocia - na zápchu), pudingy.

Prekonanie zápchy pomôže takýmto výrobkom:

 • marhule
 • repa (rastlinná šťava);
 • surová mrkva;
 • sušené ovocie;
 • kefír;
 • med;
 • mlieko.

Ak je ochorenie sprevádzané hnačkami, konzumácia takýchto potravín nie je povolená..

Výživa pri cirhóze. Čo by sa nemalo konzumovať?

Nasledujúce produkty sú zakázané:

 • maslové misky;
 • strukoviny;
 • šťaveľa;
 • mastné ryby a mäso;
 • cesnak a cibuľa;
 • koreniny;
 • alkoholické nápoje;
 • vodnica, reďkovka, rutabaga, reďkovka;
 • soľ.

V období, keď je strava pozorovaná na ascites a cirhózu, nemôžete jesť vyprážané, slané, korenené, kyslé, korenené a mastné jedlá..

Diéta na ascites. Čo nemôže byť?

V prípade výskytu kvapiek v bruchu by mal pacient jesť každé 3 hodiny. V závažných prípadoch by výživa pre ascites mala byť vegetariánska, tj bez obsahu mäsových jedál. Neschválené na použitie:

 • akékoľvek sladkosti;
 • údené mäso;
 • vyprážané jedlá;
 • muffin;
 • konzerváciu;
 • saláma;
 • huby;
 • maslo, margarín;
 • majonézy;
 • mäso a ryby tukových odrôd;
 • káva, silný čaj, alkohol.

Prísne tabu v cirhóze s ascitom sa nanášajú na kečupy, horčicu, omáčky, najmä na výrobu z továrne. Okrem toho sa neodporúča jesť zeleninu - kapusta, paprika, reďkovky, reďkovky, cibuľa, cesnak, zeler, baklažán, petržlen, špenát a šťaveľ.

Výživa pri cirhóze a ascite by mala byť vyvážená. Sebakompilovanie stravy sa však neodporúča. Koordinovať menu je potrebné iba s lekárom. Strava s ascitom pomôže zastaviť vývoj choroby a zlepšiť prognózu života.

Reaguje ascites na cirhózu a koľko s ňou žije?

Ascites v cirhóze sa prejavuje v 75% prípadov zo všetkých ochorení pečene. Z toho, ak hlavné ochorenie trvá 10 alebo 15 rokov, potom sa riziko komplikácií vo forme ascitu vyskytuje v 50 - 60% prípadov. Dôvodom je nielen závislosť od alkoholu, ale aj množstvo ďalších chorôb. Je celkom ťažké liečiť tento stav, ale je to možné. Preto sa medzi lekármi nepovažuje ascites za poslednú vetu, a to aj napriek nebezpečenstvu, ktoré sa týka dĺžky života. Aby ste zabránili výskytu takého relapsu, mali by ste poznať niektoré dôležité bezpečnostné opatrenia.

Opis choroby - pojem, typy, príznaky, príčiny

Ascites v dôsledku cirhózy pečene je patologickým hromadením voľnej tekutiny v brušnej dutine. Iným spôsobom je choroba stále diagnostikovaná ako „brušná kvapka“. Prideľujú rôzne typy chorôb, všetky sa líšia množstvom nahromadenej tekutiny.

nadpisobjemový

popis
elementárne1-1,5Brucho rastie pomaly, veľkosť zvýšenia nepresahuje 25% normy podľa veľkosti pásu. Klinické príznaky pobrušnice:
 • nudný pocit bolesti;
 • rozširovanie žíl, vytváranie cievnych „hviezd“, sietí;
 • fluktuácie - jasný pocit pohybu tekutiny v bruchu;
 • namáhavé dýchanie;
 • porušenie tráviaceho traktu;
 • močové poruchy;
 • opuch sa zvyšuje každý deň;
 • vydutý pupok;
 • pupočná kýla.
umiernený2-4,5Rast peritonea je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:
 • opuch nôh;
 • Deformácia hrudníka - deformácia, zakrivenie;
 • poruchy tráviaceho systému;
 • normálny pohyb čriev.
masívnyviac ako 5Typické procesy vo vnútri:
 1. Brucho sa náhle zväčší.
 2. Tlak dosiahne maximálny vrchol.
 3. Začína sa závažný zápal, ktorý predstavuje životnú hrozbu..
Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa môžu prejaviť v rôznych štádiách, patria:
 • vnútorné krvácanie;
 • dysfunkcie sleziny;
 • netesná miecha;
 • zápal pobrušnice.

Ako interné príčiny sa zaznamenávajú nasledujúce procesy charakterizujúce pokles brucha.

 1. Výsledný rozdiel v tlaku medzi vrstvami stien pobrušnice (2 vrstvy).
 2. Tlak v oblasti žíl (golierov) a prítokov. Keď bunky pečene odumierajú, zvyšuje sa regeneračná funkcia nezdravých tkanív (hepatocytóza), ktoré komprimujú žilové kanály.
 3. Orgánová nedostatočnosť - vláknité tkanivá postupne nahradzujú zdravé pečeň, syntéza bielkovín klesá. Telo stráca schopnosť aktívne fungovať.
 4. Zložky krvi v ich plazmatickom pomere sú znížené. Takéto hormóny sa začínajú vyrábať, čo spôsobuje oneskorenie toku tekutín a solí. Zvyšuje sa tlak a plní sa pobrušnica.
 5. Oslabené telo trpí ochorením srdca, teda zlyhaním srdca.

Maximálna úspora je 23 - 25 litrov. Takéto ascites v brušnej dutine s cirhózou pečene sa prejavujú v závislosti od toho, aká veľká je osoba, elastických tkanív (brušných svalov, kože), či má obezitu alebo iné znaky. Sú to rôzne stavy a telesné charakteristiky, ktoré môžu mať predispozíciu k maximálnej akumulácii alebo jej neprítomnosti. Ak telo nie je schopné zväčšiť žalúdok, potom už vo vnútri tkanív dôjde k zlomeninám, čo vedie k okamžitému chirurgickému zákroku a ak operáciu nie je možné vykonať, bude fatálna..

Životnosť pacienta

Ak je potrebné vypočítať, koľko času pacient odišiel na celý život, aby pre neho stanovil prognózu prežitia, lekár bude venovať pozornosť vzniku základného ochorenia, keď sa u pacienta diagnostikuje. Faktom je, že vývoj ascitu môže trvať 10 - 12 rokov po stanovení diagnózy cirhózy pečene. Existujú však faktory, ktoré môžu výrazne vyprovokovať zníženie počtu rokov na jednu žijúcu osobu. Preto nie je ľahké určiť, kto a koľko zostáva. Všetky podrobnosti a odchýlky podmienok posudzujú odborníci v každom jednotlivom prípade individuálne a starostlivo..

Život provokujúci agentStredná dĺžka života pacienta
Fáza subkompenzácie / kompenzácie10 a viac rokov
Fáza dekompenzácieNajdlhšie obdobie je 5 rokov.
Opakujúce sa podmienky s vysokou frekvenciou prejavov6-12 mesiacov
Počiatočné ascitesMalý dopad.
Mierne kvapkavéStredný vplyv na výsledky života.
masívnySilný vplyv na smrteľné následky a počet rokov, mesiacov života.
Zástava srdca
Diagnostické oneskorenieAk cirhóza nebola stanovená v pravý čas, potom to značne komplikuje správnosť výpočtu trvania.
Ničivý životný štýlAk odmietnete zanechať zlé návyky v jedle, nápojoch, dopingu a ďalších veciach - pacient skracuje svoje roky života sám.
Negramotná terapiaMôže to skrátiť život človeka 2-3 krát rýchlejšie. Niekedy môže dôjsť k smrteľnému následku okamžite, v závislosti od lekárskej chyby.
Neliečené ochorenie srdca a cievStredné riziko.
Sedavý spôsob života
Nesprávna stravaUrýchlenie redukcie života vedie k zneužívaniu:
 • nezdravé jedlo;
 • alkoholické nápoje;
 • lieky
 • nadmerne mastné potraviny atď..
Prítomnosť komplikáciíSprievodné choroby môžu zhoršiť situáciu a viesť k hraničnému stavu života.
 • infekcie
 • vírusy;
 • diabetes;
 • slabá imunita;
 • pomalý metabolizmus;
 • stagnácia žlče;
 • kamene v žlčníku alebo močovom mechúre, kanály atď..
Vekové prvkyČím je človek starší, tým ťažšie je liečiť a predlžovať jeho existenciu.

Nanešťastie, veľmi často sa dajú diagnostikovať iba stavy pacientov, keď sa už nahromadilo dostatočne veľké množstvo patogénneho tekutého média. Z tohto dôvodu tiež vzniká problém, určiť a urobiť presnú predpoveď toho, koľko ľudí žije s ascitom pri cirhóze. Musíme venovať pozornosť celému počtu faktorov, ktoré priamo a nepriamo súvisia s hepatálnou patológiou.

Možnosti liečby

V zásade je terapia v takýchto prípadoch vždy zameraná viac na zlepšenie kvality života pacienta ako na úplné liečenie. To platí najmä pre prípady, keď akumulácia kvapaliny už prekročila pol litra a liter. Hlavné opatrenia na zlepšenie stavu pacienta:

 1. Spojenie výživy s obmedzeniami na soľ a ďalšie zložky.
 2. Predpis diuretík.
 3. Výňatky z predpisu pre diuretiká. Napríklad Veroshpiron, Furosemida.
 4. Povinná kombinácia s prípravkami draslíka. Napríklad Panangin, Asparkam.
 5. Neoddeliteľnou súčasťou liečebného postupu sú hepatoprotektory.
 6. Chorý organizmus je liečený antibiotikami, ak je vývoj patológie infekčnej vírusovej povahy.
 7. Žiaruvzdorná transplantácia ascitu.

Niekedy môže pacient dostať krvné transfúzie na kontrolu zmeny množstva albumínu v krvi - je zlé, keď sa znižuje. Liečba ascitu pri cirhóze pečene je odborníkmi považovaná za úspešnú, keď pacient stráca hmotnosť až 300 gramov denne a objem diurézy nie je menší ako 1 liter odchádzajúcej tekutiny. Defekt za účelom mechanického čerpania kvapaliny sa uskutoční po 10 dňoch, keď terapia nepomohla. Navyše z tela nie je možné naraz odstrániť viac ako 5 litrov, takže nedochádza k nerovnováhe elektrolytov.

Môžu metódy tradičnej medicíny pomôcť?

Ľudové liečivá sa používajú veľmi opatrne, po konzultácii s lekárom sa viac zameriavajú na odstránenie hlavnej príčiny choroby - cirhózy. Lieky súvisiace s Plus, ktoré pomáhajú správne odstraňovať tekutinu z tela. Strata draslíka predstavuje:

 1. Fazuľové struky. Urobí sa odvar šupiek, ktorý sa vylúhuje po dobu 20 minút. Prvý príjem je skoro - 5 hodín ráno 200 ml vo vnútri; druhý - za 30 minút pred raňajkami; tretí - za 30 minút. pred obedom - objemovo rovnaké; štvrtý - večer, ale najneskôr do 20:00.
 2. Vitamínové čaje, diuretiká. Zmesi: listy brusnice, ríbezle, maliny, šípky (bobule). Pol pohára zmiešaných zložiek sa naleje do 250 ml vriacej vody, varí sa 10 minút, nechá sa stáť 20 minút. Pite ako čaj.
 3. Obličky čaju. Takéto poplatky si môžete kúpiť v lekárni. Urobte to sami: borievky, šípky, bobule bezinky sú zmiešané s listami prasličky, lipovými kvetmi. Každý kradne a pije namiesto čaju.
 4. Dekorácie - marhuľa, petržlen.
 5. Diaforické čaje sa používajú ako ďalšie metódy na odstránenie tekutiny..
diéta

Diéta na cirhózu s ascitom sa nepovažuje iba za prostriedok na zlepšenie stavu pacienta pomocou alternatívnej medicíny, ale je tiež pripájaná ako metóda v ortodoxnej lekárskej praxi. Nezáleží na tom, či je pacient závislý od rýchleho občerstvenia a iných jedál, ktoré ničia organizmus, všetky osoby s ascitom majú nárok na špeciálnu diétu. Prísna strava je nasledovná:

 1. Potraviny a jedlá používajte výhradne v teplom stave.
 2. Soľ, potraviny obsahujúce túto zložku, potraviny - úplne vylúčené.
 3. Úplné odmietnutie alkoholu vrátane akýchkoľvek výrobkov obsahujúcich alkohol (koláče, sladkosti, tinktúry bylín atď.).
 4. Pikantné, mastné, údené a vyprážané, korenené, cibule, korenie sa používajú iba v obmedzenom množstve.
 5. Nejedzte čerstvo upečené pečivo.
 6. Vylúčené - marinády, uhorky, konzervované potraviny.
 • Mliečne výrobky - iba s nízkym obsahom tuku.
 • Obilniny, obilniny.
 • Zelenina - dusená, varená.
 • Ryby, mäso - s nízkym obsahom tuku.
 • Kissels, ovocné nápoje, ovocné nápoje bobule, zelenina, ovocie, kombinované.
 • Džemy, med, džemy.
 • Varené vajce.
 • Iba ražný chlieb.

Všetko, čo bude slúžiť ako gastrointestinálne dráždidlo, je zakázané. Ak použijete soľ spracovanú modernými technológiami s vysokým obsahom NaCl v ponuke, spôsobí to ďalšie zadržiavanie tekutín v tele. Vyvoláva to nielen opuchy končatín, ale aj ich hromadenie v brušnej dutine. Ak nie je možné jesť draselnú soľ bez chloridu sodného, ​​je lepšie ju úplne vylúčiť z jedla.

Ascites je dosť nebezpečný pre ľudský život, pretože jeho tvorba vo forme zvýšenia objemu vo vnútri brušnej dutiny vyvoláva množstvo smrteľných stavov. Napríklad ireverzibilná infekcia krvi, absces alebo tlak vyvolaný kvapkami sa môžu začať, môžu narušiť fungovanie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v susedstve. Okrem problému s pečeňou môže takúto patológiu vyvolať onkológia (v 10% prípadov) alebo zlyhanie srdca (5%)..

Recenzie ľudí o liečbe ascitu pri cirhóze

Všetky recenzie týkajúce sa liečby pečene sú desivé a naznačujú, že ascites nemožno liečiť. Chcem povedať, že ak sa nestaráte o svoje zdravie, aj keď už je príliš neskoro, áno - súhlasím, nie je možné vyliečiť. Môj starý otec mal ascites, teraz trpím. Ale nevzdávaj to. Lekári mi pripisovali 5 rokov života. Uplynuli už 4 roky, počas tejto doby sme čerpali tekutinu trikrát. Neustále pijem drogy, robím cvičenia, aby som sa vzbudil. Okrem toho si dal prísnu diétu, hoci spočiatku sa nebudem schovať, bolo ťažké si zvyknúť. Teraz lekári už nerobia pochmúrne predpovede. Naopak, každý je prekvapený, že sa zotavuje.!

Môj otec má takúto chorobu. Pravidelne chodí na terapeutické oddelenie v nemocnici, asi týždeň alebo dva leží v nemocnici. Potom sa vráti domov. Podľa neho je po vpichoch omnoho ľahšie. Prestal piť už 2 roky potom, čo mu bola diagnostikovaná ascites. Bolo pre neho ťažké prijať realitu, ale on sa vyrovnal. Naozaj mu želám rýchle uzdravenie. Podľa predpovedí lekári tvrdia, že zatiaľ sa nie je čoho báť a že všetko závisí od neho a od podpory blízkych príbuzných.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia sa môže vyskytnúť u každej osoby, ktorá sa pre ňu vystavuje nadmernej fyzickej námahe alebo pre ňu zdvíha neprimerané závažia. Chirurgia na liečbu tohto ochorenia je radikálna metóda.
PrehľadNajčastejším typom prietrže je hnačka. Môže to vyzerať ako opuch, výčnelok, rana v slabinách alebo na vnútornom povrchu stehna. Inguinálna kýla niekedy vedie k zväčšeniu mieška (vak, v ktorom sú umiestnené semenníky).
Meckelov divertikulum zistené počas operácie bez ohľadu na to, či je príčinou choroby alebo náhodným nálezom, musí byť odstránené.Možnosti odstránenia divertikla Meckel: