loader

Hlavná

Hlava

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku doma

Na zodpovedanie otázky, je možné zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.

Medzistavcový disk pozostáva z dvoch častí - želé podobného jadra a tvrdšej vonkajšej vrstvy. Kýla môže byť charakterizovaná:

 • Iba výčnelok disku: to je zmena jeho tvaru.
 • Alebo poškodenie obalu, ktorý drží jadro disku. Potom želé podobná látka (jadro) presakuje cez medzeru alebo trhlinu do vonkajšej vrstvy.

Teraz zvážte očakávané výsledky liečby pre každý typ prietrže a spôsoby, ako ich dosiahnuť..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržeOčakávané výsledky liečbyJe možné vyliečiť bez operácie?
Vypuklý diskKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámMôže sa vyliečiť doma.

Nevyžaduje sa žiadna operácia.

PruhKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámJe nemožné vyliečiť bez chirurgického zákroku doma.

Chirurgický zákrok umožňuje obnoviť funkciu chrbtice, ale nie je možné vrátiť disk do pôvodného stavu.

Vypuklý výčnelok, prietrž s prasknutím obalu jadraKompletná úľava od príznakovDoma je možné dosiahnuť tento cieľ v 90% prípadov.

Operácia je zriedkavo predpísaná: ak konzervatívna liečba nepomáha alebo príznaky sú príliš závažné (paralýza končatín, fatálna bolesť, zhoršená funkcia panvových orgánov).

Teraz zvážime možné spôsoby liečby prietrže medzistavcovej platničky bez chirurgického zákroku, ktorú je možné použiť aj doma.

Pozor! Takmer všetky metódy majú určité kontraindikácie. Pred začatím liečby prietrže sa určite porozprávajte o možnosti ich použitia s neurológom.

Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku

Lieky

Na liečbu prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku sa používajú rôzne lieky.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky

Používa sa na nepohodlie, miernu bolesť, prítomnosť zápalu

Lekár píše predpis pre silné bolesti. Ich použitie môžu byť sprevádzané vedľajšími účinkami.

Lieky na neuralgiu

Často predpísané na kýly, pretože sú celkom účinné a bezpečnejšie ako lieky proti bolesti opioidov.

Priradiť v prítomnosti svalových kŕčov

Lieky potlačujú zápal, zmierňujú bolesť. Injekcia sa podáva priamo do postihnutej oblasti. Váš lekár vám môže predpísať perorálny kurz kortikosteroidov.

V žiadnom prípade neužívajte liek sám - kontaktujte neurológa, ktorý vám predpíše účinnú liečbu.

Vymknúť

Existujú špeciálne tabuľky na natiahnutie chrbtice, ktoré majú terapeutický účinok v dôsledku vytvorenia priaznivých podmienok na obnovenie disku. Ak sa na nich nachádzajú, zvyšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, znižuje sa tlak na disky a ich účinok na susedné nervové zakončenie..

Existujú profesionálne lekárske vybavenie na napínanie chrbtice a stoly na domáce použitie..

Zariadenia na kostrovú trakciu chrbtice

Perkutánna elektrická stimulácia nervov

Tieto postupy sa používajú na odstránenie bolesti spôsobenej prietržou miechy..

Elektrina prechádza problémovými oblasťami v bezpečných dávkach. Elektrické impulzy, stimulujúce nervy, „namazávajú“ bolesť. Zákrok je bezbolestný a bez anestézie..

Týmto spôsobom nie je účinné liečiť chronické bolesti chrbta..

Ultrazvuková terapia

Ultrazvukové vyšetrenia pomáhajú pacientovi zbaviť sa bolesti a zápalu. Ultrazvuk urýchľuje prietok krvi a odstraňuje svalové kŕče, zlepšuje plasticitu tkaniva, ktorá pomáha liečiť poškodené disky a zmierňuje príznaky. Táto metóda je dokonale kombinovaná s inými druhmi liečby a rýchlo vracia pacientovi radosť z pohybu..

Podľa dosiahnutých výsledkov sú ultrazvukové sedenia podobné manuálnej terapii..

Alternatívna liečba bez chirurgického zákroku

Spory o tejto kategórii metód nezmiznú: mnohí hovoria o ich neefektívnosti; iní pacienti, ktorí sa podrobili liečbe, zaznamenali úžasné výsledky. „Všetko individuálne“ - je dôležité pochopiť, či sa chystáte vyskúšať niektorú z nasledujúcich metód liečby kýly chrbtice.

akupunktúra

Akupunktúra - zavedenie ihiel do biologicky aktívnych miest v tele - pomohla mnohým pacientom zabudnúť na bolesť a stuhnutosť ich pohybov. Zároveň existujú príklady, keď akupunktúra nebola dostatočne účinná..

Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, ako sa zbaviť príznakov medzistavcovej prietrže - nájdite skúseného, ​​osvedčeného špecialistu.

Masáž biologicky aktívnych miest

Táto starodávna liečebná prax je veľmi podobná akupunktúre. Rozdiel je v tom, že biologicky aktívne body sú pod tlakom prstami, nie ihlami.

Túto metódu by mali liečiť iba skúsení odborníci, ktorí vedia plynule v praxi. Účinnosť metódy je u každého pacienta veľmi odlišná..

Tradičná masáž

Masáž chrbta uvoľňuje a posilňuje svaly, stimuluje prísun krvi do tkanív, odstraňuje bolesti.

Hovoríme, že pomocou masáže môžete „vtlačiť“ jadro na miesto a podobne nie je nič iné ako mýty.

Predtým, ako sa prihlásite na procedúry, určite informujte masážneho terapeuta, že máte vertebrálnu kýlu. Je to dôležité, pretože triedy s vami sa budú líšiť od klasickej masáže chrbta (a špecialista musí mať príslušné vedomosti a prax).

Bioelektrická spätná väzba

Táto nechirurgická a absolútne bezbolestná metóda na ošetrenie medzistavcovej prietrže zahŕňa čítanie, spracovanie a spätný prenos zmenených informácií pomocou špeciálnych zariadení..

Metóda bioelektronickej komunikácie je dobrou alternatívou k liekom na chronickú bolesť, ako aj skvelým spôsobom, ako držať krok so všetkými zmenami existujúceho problému..

Existujú špeciálne kurzy jogy pre ľudí s problémami s chrbticou..

Dôležité: pravidelné hodiny jogy môžu zhoršiť stav, pretože zahŕňajú skrútenie tela rôznymi smermi, čo zvyšuje tlak na medzistavcové platničky..

Špeciálny súbor cvičení a špeciálna technika na ich vykonanie (pre rôzne fázy choroby - vaše vlastné cvičenia a techniky) urýchľujú proces obnovy disku, pomáhajú kontrolovať príznaky a zabraňujú opakovaniu prietrže..

Na naučenie sa základy jogy s kýlou chrbtice budete určite potrebovať skúseného inštruktora.

Po uplynutí času, po nadobudnutí skúseností, si to môžete urobiť sami doma - hodiny jogy môžu dobre nahradiť gymnastiku.

Jóga - vynikajúca profylaxia miechy

Čo sa dá urobiť doma pri liečbe medzistavcovej prietrže?

Jemné cvičenie

Pri hernii medzistavcových platničiek sa odporúča znížiť zaťaženie chrbta a uvoľniť sa viac: vzpieranie a intenzívne cvičenie iba zhoršujú príznaky. Ak sa príznaky objavia vo forme akútnej náhlej bolesti, lekári odporúčajú „odpočinok“ na niekoľko dní.

Ale ležať v posteli celé týždne to nestojí - len oddiali zotavenie. Po dvoch alebo troch dňoch odpočinku v posteli musíte začať pohybovať, ale nie príliš aktívne, aby ste zabránili náhlym pohybom a zaťaženiu chrbtice..

Korzety a obväzy

Bude tiež užitočné nosiť špeciálny korzet alebo obväz (napríklad krčný alebo stavcový - v závislosti od umiestnenia poškodeného disku). Takéto zariadenie podporuje chrbticu, znižuje tlak na nervové zakončenie a mierne obmedzuje pohyby, čo pomáha pacientovi vyhnúť sa stresu na chrbte..

Studená a horúca obklady

Táto jednoduchá, úplne bezplatná a účinná metóda liečby medzistavcovej prietrže je ideálna na domáce použitie..

Teplo zvyšuje prietok krvi, čím stimuluje obohatenie tkaniva kyslíkom a jeho regeneráciu, uvoľňuje svalové napätie a má mierny analgetický účinok. Môžete použiť vyhrievané uteráky, vyhrievacie podložky, fľaše teplej vody a ďalšie improvizované prostriedky. Takáto terapia je účinná pri menších výčnelkoch a miernych príznakoch..

Chladné obklady tiež vykazujú dobrú účinnosť pri odstraňovaní bolesti. Stačí na 10 minút vložiť ľadovú zábal zabalený v uteráku na postihnutú oblasť chrbta - a budete cítiť úľavu..

Poznámka: V jednej relácii môžete striedavo používať horúce a studené obklady - zvýši sa tým účinnosť liečby.

Aby sa predišlo komplikáciám a chirurgickému zákroku, musia pacienti s medziobratlovou kýlou vykonať súbor cvičení, ktoré posilnia rôzne svalové skupiny, roztiahnu chrbticu a pomôžu eliminovať bolesť. Jednotlivý komplex predpíše neurológ.

Gymnastiku môžete vykonávať doma alebo pod dohľadom špecialistu. Konzultácia s lekárom je povinná: dozviete sa nielen to, ktoré cviky sa vám zobrazujú špeciálne pre vás, ale môžete si tiež overiť správnosť ich výkonu pod dohľadom odborníka..

Zhrnúť

Je nemožné úplne sa zbaviť prietrže chrbtice a „vrátiť všetko na pôvodné miesto“, ale každý pacient má veľa spôsobov, ako účinne eliminovať príznaky.

Chirurgický zákrok je spojený s veľkými rizikami - okamžite by ste nemali ísť do takého extrému, pokiaľ máte k dispozícii viac ako 10 metód, ktoré vám umožňujú kontrolovať príznaky a viesť známy životný štýl..

Aby metódy skutočne fungovali, ale nepoškodzovali sa - poraďte sa so svojím lekárom - neurológom.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku, účinné metódy

Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva, ktorá je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti, zhoršuje kvalitu života. Kýla chrbtice je vážna patológia, existuje rozšírený názor, že ju možno liečiť iba chirurgicky, ale operácia je zložitá, vyžaduje zdĺhavú rehabilitáciu a často končí komplikáciami. Je liečba miechy bez chirurgického zákroku možná?

Príčiny miechy

Ak dôjde k poškodeniu medzistavcových platničiek, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazu v chrbtici, vyskytuje sa stavcová hernia. Vláknitý kruh sa zlomí, želatínové jadro vytiekne a vytvorí sa výčnelok. Hlavné príčiny tohto javu sú:

 • Dedičná predispozícia. Intervertebrálna prietrž môže byť rodinnou diagnózou, keď je už krehkosť chrupavky geneticky.
 • Poranenie. V dôsledku pomliaždenia sa na medzistavcovej platničke môžu objaviť trhliny alebo praskliny..
 • Osteochondróza. Chrupavka u mladých ľudí obsahuje kolagén a dostatok tekutiny na podporu svojich funkcií. Deplécia chrupavky sa vyskytuje s vekom a zvyšuje sa pravdepodobnosť prasknutia medzistavcových platničiek. Sedavá práca, nedostatok pohybu vedie k rozvoju osteochondrózy bedrovej chrbtice. Nevyvážená strava a zlé návyky vedú k dystrofii chrupavky. Nedostatok vitamínu tiež prispieva k rozvoju choroby. Fajčenie má negatívny vplyv na stav chrupavky a kostného tkaniva, čo bráni vstrebávaniu živín..

Príznaky prietrže chrbtice

Bolesť je hlavným príznakom vertebrálnej kýly. Je to nevyhnutné, pretože v dôsledku zmien anatomického tvaru chrbtice vyčnieva disk a nerv je narušený. Bolesť sa objavuje nielen v susednej oblasti chrbtice. Ak dôjde k bedrovej kýle, bolesť sa šíri od spodnej časti chrbta po päty.

Keď ochorenie progreduje, objavia sa ďalšie príznaky. V dôsledku neustáleho napätia svalov chrbta s prietržou sa vyskytuje vertebrálny syndróm. Vyznačuje sa rôznymi poruchami pohyblivosti, držania tela, silnou bolesťou. Predĺžený svalový spazmus vedie k zakriveniu chrbtice, zabraňuje narovnaniu pacienta a chôdza sa stáva neistou..

V dôsledku podvýživy tkanív počas zvierania miechových nervov sa vyskytuje radiálny syndróm. Bedrová oblasť je spojená so svalmi dolnej polovice tela a panvovými orgánmi. Pacient si sťažuje na slabosť svalov stehien a dolných končatín. Vyskytne sa čiastočná ochrnutie, stratí sa citlivosť a prerušovaná klaudikácia. Môžu sa vyskytnúť gynekologické problémy, poruchy procesu vyprázdňovania močového mechúra a čriev, impotencia. V príliš pokročilom prípade dochádza k paralýze dolných končatín.

Ako liečiť spinálnu prietrž bez chirurgického zákroku

Chirurgia je posledná možnosť. Vyžaduje sa v prípade závažných komplikácií, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe. Ako vyliečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku? Vo väčšine prípadov sú účinné nasledujúce liečby:

 • Drogová terapia.
 • Manuálna terapia.
 • Jóga a cvičenie.
 • Trakcia chrbtice.
 • masáž.
 • fyzioterapia.
 • Hirudotherapy.
 • kinezioterapia.
 • kryoterapia.
 • Laserové ošetrenie.
 • reflexné.
 • Alternatívne metódy liečby.

Zvážte všetky typy podrobnejšie..

Liečba drogami

Odstránenie bolesti a zápalu je hlavnou úlohou lekára. Na tieto účely sa používajú tieto druhy liekov:

Analgetiká. Lieky sa vyberajú v závislosti od intenzity bolesti. Ak je bolesť mierna, pomôže aspirín, paracetamol. Na silnejšiu bolesť sa môžu použiť Nurofen alebo Pentalgin. S úplne neznesiteľnou bolesťou predpísanou lekárom, prípravkom Tramadol alebo Proxifen. Na zmiernenie zápalu by sa mali používať nesteroidné látky Diklofenak alebo indometacín. Úspešne sa vyrovnajú s bolesťou.

Svalové relaxanciá. Midokalm alebo Tolperil eliminujú svalové kŕče pôsobiace na centrálny nervový systém, znižujú bolesť.

Vitamíny skupiny B. Prispievajú k udržiavaniu nervového systému. Niekedy sa predpisujú intramuskulárne injekcie alebo komplexné vitamínové prípravky.

Vonkajšie prostriedky (gély, masti). Aplikujte na postihnuté miesto, aby ste dosiahli protizápalové, analgetické a anestetické účinky. Prinášajú tiež liečivý účinok..

Manuálna terapia

Manuálna terapia je zameraná na zlepšenie kĺbov, stavcov, väzov, zvýšenie elasticity svalov. Táto metóda ich hlboko ovplyvňuje a môže sa kombinovať s inými metódami. Liečba prietrže pomocou metód manuálnej terapie má určité vlastnosti.

Cieľom chiropraktika je zlepšiť fungovanie krvných ciev a nervov v problémovej oblasti, obnoviť pohyblivosť kĺbov a chrbtice. Terapeut pracuje s rukami na kĺboch, kostiach a medzistavcových platničkách. Kurz pozostáva z 15 seminárov, ktoré sa konajú v intervaloch 1 alebo 3 dní. Postupy by nemali byť dlhé - nie dlhšie ako 30 minút. Napriek tomu sú recenzie na manuálnu terapiu zmiešané. Vždy existujú ľudia, ktorí tvrdia, že liečba nemôže situáciu napraviť. Musíte si pamätať, že manuálna terapia má veľa kontraindikácií. Predtým, ako začnete, je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie, aby neurológ dal povolenie na procedúry.

Jóga a cvičenie

Môžete sa prihlásiť na špeciálny kurz jogy pre tých, ktorí majú problémy s chrbticou. Je dôležité vedieť, že pravidelné činnosti môžu zhoršiť stav, pretože zahŕňajú skrútenie, a to zvyšuje tlak na medzistavcové platničky..

Špeciálny súbor cvikov, vybraných pre rôzne fázy ochorenia, zrýchľuje proces obnovy miechy, pomáha predchádzať recidíve prietrže a kontrolovať príznaky. Musíte nájsť skúseného inštruktora jogy, aby ste nepoškodili svoje zdravie. Po určitej dobe môžete pokračovať v cvičení jogy doma..

Fyzikálna terapia je nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby. Pravidelné cvičenie strednej sily pomôže uzdraviť sa bez operácie. Cvičenia sa môžu vykonávať pod dohľadom inštruktora cvičenia, ktorý vyberie individuálny súbor cvičení.

Trakcia chrbtice

Trakcia miechy sa veľmi často používa na liečbu chrbtice bez chirurgického zákroku. Metóda je účinná, jednoduchá. Podstatou metódy je natiahnutie chrbtice tak, aby sa jej kostné prvky prestali pritláčať jeden na druhého. Disky sú zarovnané, zápal sa znižuje, svaly sa vracajú do normálu, krvný obeh sa zlepšuje. Vykonaním postupu každý deň sa môžete zbaviť problémov s chrbtom.

Trakcia môže byť rôznych typov: vertikálna a horizontálna, ako aj suchá a voda. Všetky typy sú rovnako účinné, ktoré sa budú používať, rozhodne lekár.

Natiahnutie vody je najjemnejšie a najjemnejšie. Procedúra sa vykonáva v bazéne alebo v špeciálnom kúpeli, najskôr bez záťaže a potom s postupným zvyšovaním hmotnosti. Trakcia za sucha sa vykonáva v nemocnici na zvislých alebo vodorovných stoloch. Zariadenia vám umožňujú urobiť postup bezbolestným. Na zlepšenie stavu je potrebné absolvovať najmenej desať relácií.

Doma je možné ťahať na vodorovnej lište. Niekoľko minút denne je potrebné naň pravidelne visieť. Procedúra je k dispozícii v výdajni Evminov. Môžete použiť domáce spotrebiče. Trakčná metóda funguje dobre v Rusku iv zahraničí, pretože pomáha vrátiť sa do plného života.

masáž

Na ošetrenie chrbtice sa môže použiť tradičná masáž, ktorá posilňuje svaly, odstraňuje bolesť a stimuluje prísun krvi do tkanív. Malo by byť zrejmé, že ani ten najlepší masážny terapeut nebude schopný vytlačiť prečnievajúce jadro späť a úplne odstrániť prietrž. Masáž však pomáha pri komplexnej liečbe.

Pri liečbe sa môže použiť aj akupresúra prietrže. Tento postup je podobný akupunktúre, ale špecialista pôsobí na biologicky aktívne body prstami. Liečba je možná iba skúseným odborníkom, ktorý v tejto praxi hovorí plynule.

fyzioterapia

Fyzioterapia sa predpisuje po odstránení akútnych príznakov prietrže chrbtice. Lekári najčastejšie predpisujú hardvérové ​​metódy: magnetickú alebo ultrazvukovú terapiu, elektroforézu, fonoforézu, magnetoterapiu. Bahenné kúpele sú účinné. Fyzioterapia bola zameraná na zlepšenie krvného obehu, odstránenie zápalu v nervoch, diskov, posilnenie svalov.

kinezioterapia

Podstatou metódy je ošetrenie pohybu. Kinezoterapia pomáha posilňovať svalový korzet, obnovuje motorické funkcie. Na prevenciu chorôb sa používajú postupy. Kinezoterapia sa vykonáva v špecializovaných strediskách. Po prvé, špecialista vykoná test, ktorý určí schopnosti tela pacienta. Potom sa vyberie individuálny komplex, triedy sa organizujú na plesoch, simulátoroch a ďalších zariadeniach. Táto metóda je vhodná pre ľudí všetkých vekových skupín..

Alternatívne metódy liečby

Metódy alternatívnej medicíny pomáhajú vyrovnať sa so zápalom prietrže chrbtice a bolesťou. Akékoľvek recepty tradičnej medicíny môžete používať iba so súhlasom lekára.

 1. Tuk z koní sa obkladá. Môžu byť vykonané až dva dni. O hodinu bude bolesť ustupovať. Konský tuk sa rovnomerne nanáša na kúsok polyetylénu a umiestňuje sa na bolestivé miesto. Obklad musí byť upevnený, izolovaný šatkou alebo šatkou.
 2. Tinktúra oddenkov saberenky. Na jeho prípravu vezmite 300 gramov saberfish rhizomes, ktoré trvajú na vodke. Tinktúra by mala trvať najmenej tri týždne. Potom sa berie polievková lyžica trikrát denne v mesiaci, po mesiaci sa kurz opakuje.
 3. Tinktúra z gaštanu konského. Tinktúra sa pripravuje z 500 ml vodky, 10 strukov papriky, 15 nakrájaných plodov, 50 g podzemkov bielej ľalie, ľubovníka bodkovaného, ​​50 g amoniaku. Po dvoch týždňoch infúzie sa tinktúra môže použiť na mletie niekoľkokrát denne po dobu siedmich dní.
 4. Kalanchoe. Medicinal Kalanchoe - domáca rastlina, ktorá má úžasné vlastnosti. Je potrebné položiť listy s odstránenými hornými filmami na miesto prietrže, zaistené pásovou pomôckou, nechať cez noc.
 5. Med s jedľovým olejom. Účinná masáž s prídavkom jedľového oleja. Po masáži môžete masť natrieť prírodným medom s prídavkom jedle, múmie.

Profylaxia spinálnej hernie

Prevencia je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť dlhodobej liečbe. Je potrebné jesť správne, dodržiavať režim, opustiť zlé návyky. Pravidelné cvičenia, šport vám pomôžu vyhnúť sa problémom s chrbticou..

Ak sa vyskytli problémy s chrbticou, bola diagnostikovaná osteochondróza, je potrebné okamžite začať liečbu, aby sa predišlo komplikáciám.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Miechová kýla: liečba bez chirurgického zákroku

Naša chrbtica neustále prežíva stres, preto je často vystavená mnohým chorobám. Najbežnejšou patológiou je medziobratlová hernia. Je diagnostikovaná u každej stotej osoby. Adolescentné deti nie sú výnimkou. Preto veľa ľudí má veľa otázok týkajúcich sa liečby takejto choroby. Ak sa zistí prietrž chrbtice, môže byť liečba bez chirurgického zákroku možná alebo nie? Ako zmierniť bolesť? Aké lieky sa používajú na liečbu prietrže? Aké metódy sa môžu zbaviť patológie?

Existuje veľa spôsobov, ako vyliečiť chorobu. Medzi nimi sú radikálne aj konzervatívne. Preto je včasné odhalenie problému celkom možné ho odstrániť bez chirurgického zákroku.

Chirurgia sa používa iba v ťažkých situáciách. Potreba chirurgického zákroku zvyčajne vzniká iba v 10% prípadov.

Konzervatívne ošetrenie prietrže

Ak je diagnostikovaná kýla chrbtice, liečba bez chirurgického zákroku zahŕňa niekoľko metód:

 • liečba drogami;
 • chrbtová trakcia;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • masáže;
 • osteopatia;
 • akupunktúra;
 • hirudotherapy;
 • magnetoterapia;
 • laserová terapia;
 • elektrická stimulácia;
 • elektroforéza;
 • fonoforézou;
 • ultrazvuková terapia;
 • terapia korzetom;
 • kryoterapia;
 • mletia;
 • obklady.

Liečba drogami

Pri liekovej terapii lekár predpisuje:

 • nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín, naklofen, piroxikam, voltarén, celekoxib, flurbiprofén, panoxén) - zmierňujú bolesť a odstraňujú zápal;
 • analgetiká (ketorol, spazmalgon) - majú analgetický účinok;
 • svalové relaxanciá (midokalm, lyoresal, sirdalun) - oslabujú svalový tonus a odstraňujú tlak na chrbticu, zastavujú syndróm bolesti;
 • glukokortikoidy (belosalik, metipred) - zmierňujú opuchy;
 • chondroprotektory (arthra, glukóza) - obnovujú tkanivo chrupavky;
 • biostimulanty (plazmol, FiBS) - aktivujú prirodzené regeneračné procesy, ktoré prebiehajú v tele.

Ak je to potrebné, vstreknite steroidy. Tento liek je veľmi silný, ale môže sa použiť najviac trikrát ročne..

Ako núdzový prípad pre neznesiteľnú bolesť sa uchýlia k blokádam. Zmierňujú bolesť po dobu 18 až 24 hodín. Vitamíny a vápnik sa zavádzajú spolu s blokádou na posilnenie kostí a väzov a regeneráciu tkanív..

Lieky užívajte iba podľa pokynov lekára. Samoliečba môže viesť k zlému zdravotnému stavu.

Trakcia chrbtice

Trakcia - tzv. Spinálna trakcia - umožňuje dosiahnuť efektívny výsledok. Vďaka natiahnutiu sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje a tlak na nervové štruktúry sa znižuje, čo eliminuje bolesť, aktivuje krvný obeh, oslabuje zápal a pomáha obnoviť chrbticu..

Je známych niekoľko trakčných techník: horizontálne a vertikálne, suché a voda. Na suché napínanie sa používajú špeciálne stoly (vodorovné alebo zvislé), doska Evminov alebo vodorovná lišta. Ak nie je k dispozícii špeciálne vybavenie, je vhodná aj posteľ. Trakcia vody sa vykonáva v bazéne alebo kúpeli: najskôr bez zaťaženia a potom postupne zvyšujte hmotnosť. Trakcia vody je mäkšia a jemnejšia.

Ak chcete dosiahnuť stabilný efekt, musíte absolvovať najmenej 10 až 15 relácií.

fyzioterapia

Najúčinnejším v boji proti medzistavcovej prietrži je fyzioterapia. Posilňuje svalový korzet, napína svaly, napína chrbticu a zlepšuje jej pohyblivosť. Najúčinnejším účinkom je plávanie a joga..

Ale môžete začať triedy až po odstránení akútnych príznakov. Všetky cvičenia by sa mali vykonávať hladko, nemali by sa povoliť ostré pohyby a časté (viac ako šesťnásobné) opakovanie. Ak sa počas nejakého cvičenia vyskytne bolesť, mala by sa na chvíľu odstrániť z komplexu. Ľudia trpiaci medzistavcovou prietržou sú kategoricky kontraindikovaní na točivé a silové cvičenia, skákanie a jogging. Najlepšie je, ak komplex cvičení vyberie odborník individuálne.

Pred gymnastikou sa odporúča masáž. Zahreje svaly a spríjemní ich cvičenie..

masáž

Masáž uvoľňuje svalové napätie a aktivuje krvný obeh. Postup by mal vykonávať iba špecialista.

Pri liečbe kýly sa používa niekoľko druhov masáží:

 • klasické - vykonáva sa pomocou rúk;
 • bod - všetky manipulácie sa vykonávajú prstami;
 • používajú sa vákuové lekárske banky alebo špeciálne zariadenia;
 • hydromasáž - účinok má tlak vody.

Ak chcete problém vyriešiť, musíte absolvovať 10 až 20 relácií. Masáž na zhoršenie choroby je kontraindikovaná.

osteopatia

Intenzívne manuálne pôsobenie zlepšuje pohyblivosť stavcov a pružnosť svalov, aktivuje krvný obeh a obnovuje vaskulárne funkcie.

Trvanie relácie je 10-30 minút. Kurz pozostáva z 5 - 15 sedení, medzi ktorými sa koná 1-3denná prestávka.

kryoterapia

Miesto prietrže je chladené kvapalným dusíkom. Výsledkom je aktivácia pohybu krvi, opuch zmizne, tkanivo sa obnoví.

Elektrická stimulácia

Postihnuté miesto je ovplyvnené elektrickým prúdom nízkej intenzity. Elektrina stimuluje nervový systém a odstraňuje bolesť.

Pri výraznom premiestnení diskov a ich deštrukcii je elektrická stimulácia neúčinná.

Ultrazvuková terapia

Pod vplyvom ultrazvuku je aktivovaný krvný obeh, sú odstránené svalové kŕče, zrýchlená regenerácia poškodeného disku.

Laserová terapia

Existujú 2 známe metódy laserovej expozície: rekonštrukcia a odparenie. Počas rekonštrukcie sa disk zahrieva, v dôsledku čoho sa aktivuje rast a obnova tkaniva chrupavky. Nečakajte však na rýchly výsledok: proces regenerácie bude trvať 3 - 6 mesiacov. Odparovanie je proces, pri ktorom dochádza k odparovaniu tekutiny z medzistavcových platničiek a redukcii prietrže..

akupunktúra

Ihly sú zavedené do spastických svalov, poskytujú relaxáciu a aktivujú vnútorné sily tela v boji proti tejto chorobe, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu.

Hirudotherapy

Na biologicky aktívne body umiestnené pozdĺž chrbtice sú umiestnené pijavice. Vďaka malým liečiteľom sa eliminuje stagnácia, krvné zrazeniny vymiznú, spazmy zmiznú, krvný obeh sa zlepší, krv je nasýtená kyslíkom.

Korzetová terapia

Pacient používa špeciálne korzety alebo obväzy, ktoré stabilizujú chrbticu. Uvoľňujú svaly, zlepšujú hojivý účinok a bránia zhoršeniu ochorenia..

brúsenie

Aby sa posilnil účinok liekov, pomôže ich trenie.

 • Ľubovník bodkovaný sa zahrieva rukou a vtiera sa do miesta prietrže.
 • Prírodný med (100 gramov) sa vtiera do postihnutej oblasti (predsprejuje sa jedľovým olejom), v ktorej sa múmia rozpustí (1 tableta). Potom sa prebytočná medová zmes odstráni a na pokožku sa nanesie krém s otepľovacím účinkom. Zabalené v deke.

obklady

Na liečbu prietrže sa používajú studené a horúce obklady. Zohrievací obklad z konského tuku má účinný účinok. Kôň je zmrazený a strúhaný. Výsledné hobliny sa umiestnia na film a navinú na boľavé miesto. Nechajte pôsobiť hodinu a pol.

Nedávajte prednosť iba jednej metóde. Iba integrovaný prístup odstráni nepríjemné príznaky a porazí chorobu.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta. Z tohto dôvodu je klinická diagnóza bolesti herniovaného disku založená nielen na výsledkoch diagnostických testov, ako sú MRI alebo CT. Je kombinovaný z úplnej anamnézy, vykonania úplnej fyzickej prehliadky a, ak je to potrebné, vykonania jedného alebo viacerých diagnostických testov.

ošetrenie kýly lumbosakrálnej chrbtice bez operácie p, bloková citácia 2,0,0,0,0 ->

Je dôležité zdôrazniť, že MRI a iné diagnostické testy sa nepoužívajú na diagnostikovanie bolesti pacienta; skôr sa používajú iba na potvrdenie prítomnosti anatomického problému, ktorý bol zistený alebo má podozrenie na lekársku anamnézu a fyzikálne vyšetrenie. Z tohto dôvodu nie sú rádiologické výsledky MRI alebo iných testov také dôležité pre diagnostiku príčin bolesti pacienta, ako sú výsledky z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Skenovanie MRI alebo iný typ testu sa často použije predovšetkým na účely plánovania chirurgického zákroku, aby lekár mohol presne určiť, kde je herniovaný disk a ako ovplyvňuje nervový koreň..

Čo sa stane s herniovaným diskom

Hoci sú miechové disky navrhnuté pre významné zaťaženie, môžu sa vyskytnúť zranenia a iné problémy. Keď disk starne alebo je poškodený, môže sa vonkajšia časť (vláknitý prstenec) disku roztrhnúť a prietržovať prietrž alebo kýla z disku na vnútornom materiáli disku (jadro buničiny). Každý spinálny disk je obklopený vysoko citlivými nervami a jeho vnútro obsahuje zápalové proteíny, takže keď tento materiál príde do kontaktu s nervom, môže spôsobiť bolesť, ktorá sa môže šíriť po celej dĺžke nervu. Aj malá hernia disku, ktorá umožňuje malému množstvu materiálu vnútorného disku jednoducho sa dotknúť nervu, môže spôsobiť značné bolesti..

Bolesť herniovaného disku proti degeneratívnemu ochoreniu

Kýlová medzistavcová platnička obvykle spôsobuje iný typ bolesti ako degeneratívne ochorenie disku (ďalší bežný problém s diskom).

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomaticky degenerovaný disk (ten, ktorý spôsobuje bolesť alebo iné príznaky), je to bolestivý priestor na disku a zdrojom bolesti. Tento typ bolesti sa bežne nazýva axiálna bolesť..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Ak má pacient symptomatickú herniu medzistavcového disku, bolí to nielen priestor na disku, ale problém s diskom, ktorý spôsobuje bolesť miechového nervu. Tento typ bolesti sa bežne nazýva radiálna bolesť (bolesť nervového koreňa alebo ischias z bedrovej disk herniation).

Príznaky herniovaného disku v bedrovej chrbtici

Kýla medzistavcovej platničky sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej chrbtici (dolná časť chrbta) alebo v krčnej chrbtici (krk), ale môže sa vyskytovať aj v hrudnej chrbtici (horná časť chrbta). Každá medziobratlová hernia disku spôsobuje rôzne príznaky bolesti..

p, blokuj citáciu 8,0,1,0,0 ->

Bolesť nôh (tiež známa ako ischias) je najbežnejším symptómom spojeným s herniovaným diskom v bedrovej chrbtici. Približne 90% herniovaných diskov sa vyskytuje v L4-L5 a L5-S1, čo spôsobuje bolesť v nerve L5 alebo S1, ktoré vyžaruje nad sedací nerv.

Spinálna schéma p, bloková citácia 9,0,0,0,0 ->

Kýla medzistavcových platničiek v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5)

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Medziobratlová hernia disku v bedrovom segmente 4 a 5 (L4-L5) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu L5. Okrem bolesti sedacieho svalu môže tento typ hernie medzistavcovej platničky viesť k oslabeniu pri zdvíhaní palca a prípadne aj v členku. Tento príznak je známy aj ako padajúca noha. Na hornú časť chodidla je tiež cítiť necitlivosť a bolesť..

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Herniovaný disk v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1)

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Kýla medziobratlovej platničky v bedrovom segmente 5 a sakrálnom segmente 1 (L5-S1) zvyčajne spôsobuje poškodenie nervu S1. Okrem ischias môže tento typ hernie disku viesť k oslabeniu pri státí na nohách. Necitlivosť a bolesť sa môžu šíriť po chodidle a mimo chodidla.

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

Hlavným cieľom liečby každého pacienta je pomôcť zmierniť bolesť a ďalšie symptómy spôsobené herniovaným diskom. Na dosiahnutie tohto cieľa musí byť liečebný plán každého pacienta individualizovaný v závislosti od zdroja bolesti, závažnosti bolesti a konkrétnych príznakov naznačených pacientom..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Všeobecne sa pacientom odporúča, aby začali s konzervatívnou liečbou (bez chirurgického zákroku) predtým, ako zvážia operáciu chrbtice pri herniovanom disku. Vzhľadom na to, že to vo všeobecnosti platí, u niektorých pacientov je včasná operácia užitočná. Napríklad, keď má pacient progresívnu slabosť v rukách alebo nohách v dôsledku zovretého nervového koreňa z kýly medzistavcovej platničky, včasná operácia môže zastaviť akýkoľvek neurologický vývoj a vytvoriť optimálne liečebné prostredie na opravu nervov. V takýchto prípadoch môže dôjsť k strate nervov bez chirurgického zákroku a poškodenie môže byť trvalé..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Existuje tiež niekoľko relatívne zriedkavých stavov, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Napríklad syndróm cauda equina, ktorý sa zvyčajne vyznačuje progresívnou slabosťou nôh a / alebo náhlou dysfunkciou čriev alebo močového mechúra. Takéto príznaky vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť a chirurgický zákrok..

Hernia medzistavcových platničiek H3 4,0,0,0,0,0 ->

Konzervatívne zaobchádzanie

Pri lumbálnych a krčných prietržoch medzistavcových platničiek sa môže konzervatívna (nechirurgická) liečba zvyčajne používať počas približne štyroch až šiestich týždňov, aby sa znížila bolesť a nepohodlie. Proces pokusu a omylu je často potrebný na nájdenie správnej kombinácie ošetrení. Lekári môžu vyskúšať naraz jednu liečbu alebo môžu považovať za užitočné ihneď použiť kombináciu možností liečby. Liečba na zmiernenie bolesti (napríklad lieky) môže napríklad pomôcť pacientom lepšie tolerovať iné liečby (napríklad manipulácie alebo fyzioterapia). Okrem pomoci pri obnove sa fyzická terapia často používa na učenie pacientov o dobrej mechanike tela (ako sú správne techniky zdvíhania), ktoré pomáhajú predchádzať nadmernému opotrebovaniu diskov..

p, blokovanie 17,1,0,0,0 ->

Ak konzervatívna liečba pomáha znižovať bolesť a nepohodlie, pacient môže pokračovať v liečbe. U pacientov, ktorí pociťujú silnú bolesť a veľkú stratu funkcie a nenájdu úľavu pri konzervatívnej liečbe, možno chirurgický zákrok považovať za alternatívu..

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

Kombinácia nasledujúcich možností konzervatívnej liečby sa môže používať najmenej počas prvých šiestich týždňov nepohodlia a bolesti:

 1. Fyzioterapia, cvičenie a mäkké strečing pomáhajú zmierniť tlak na nervový koreň.
 2. Ľadová a tepelná terapia na zmiernenie bolesti.
 3. Manipulácia (napr. Chiropraktická manipulácia).
 4. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako sú ibuprofén, naproxén alebo inhibítory COX-2, na zmiernenie bolesti..
 5. Narkotické lieky na zmiernenie bolesti.
 6. Steroidy na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
 7. Epidurálne injekcie na zníženie zápalu na zmiernenie bolesti.
h3 5,0,0,0,0,0 ->

Ošetrenie L4-L5

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je počiatočným štádiom v boji proti tejto chorobe. V prípadoch, keď sa stav nechty a / alebo nohy nezlepšuje nechirurgickou liečbou alebo v prípade mimoriadnych stavov, možno zvážiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L4-L5

Nechirurgická liečba segmentu pohybu L4-L5 zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Lieky na predpis a voľnopredajné lieky sa používajú na zmiernenie bolesti od L4-L5. Spravidla sa najprv skúšajú nesteroidné protizápalové lieky. Na zmiernenie silnejšej bolesti možno použiť opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Cvičenie a fyzioterapia môžu byť upravené tak, aby boli špecificky zamerané na bolesť spôsobenú pri L4-L5 a dolnej časti chrbta. Tieto procedúry pomáhajú stabilizovať chrbát a udržujú vaše svaly a kĺby v dobrom stave. cvičenie a mäkké úseky pomáhajú zmierniť tlak
 3. Chiropraxe. Chiropraxia bedrovej chrbtice môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú pohybom v segmente L4-L5.
 4. Osobná starostlivosť. Aby ste pomohli uzdraviť a / alebo zabrániť zhoršeniu poranenia L4-L5, je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť:
 • opakované ohýbanie chrbtice;
 • náhle náhle pohyby, napríklad skákanie;
 • cvičenia s vysokou intenzitou a vzpieranie.
p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Pri státí, sedení, chôdzi, ležaní a zdvíhaní predmetov z podlahy je dôležité udržiavať správne držanie tela, aby sa udržalo normálne ohnutie chrbtice a minimalizovalo sa zaťaženie chrbtice..

Postupy vstrekovania pre L4-L5

Okrem toho môže zostať aktívny, pravidelne cvičiť, prestať fajčiť a schudnúť u ľudí s nadváhou. Môže tak pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L4-L5..

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Rôzne typy injekčných ošetrení môžu pomôcť zmierniť zápal a / alebo zabrániť vstupu bolestivých pulzov L4-L5 do mozgu..

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov: Steroidy injikované priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia: Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečbu bolesti vyplývajúcej z fazetových kĺbov L4-L5. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných procedúr sa na správne umiestnenie ihly zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) usmernenie s rádioaktívnym farbivom. Fluoroskopické vedenie pomáha zlepšovať diagnostickú presnosť a znižuje procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 25,0,0,1,0 ->

Injekcie sa môžu tiež použiť na diagnostiku ako selektívna nervová blokáda, aby sa potvrdilo, že nervový koreň je príčinou bolesti nôh, a zvyčajne pomáhajú pred chirurgickým zákrokom..

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Injekčné postupy sa zvyčajne zvažujú po nechirurgických metódach niekoľko týždňov bez úľavy od bolesti. Tieto injekcie môžu predstavovať malé riziko krvácania a / alebo poškodenia nervov v dolnej časti chrbta..

Ošetrenie L5-S1

Faktory ovplyvňujúce segment chrbtice L5-S1 sa zvyčajne liečia nechirurgickými metódami. Ak sa príznaky dolnej časti chrbta a / alebo nôh zhoršia alebo nezlepšia napriek tejto liečbe alebo v prípade urgentných stavov, ako sú nádory alebo syndróm chvosta, môže sa odporučiť chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba L5-S1

Liečba L5-S1 obvykle zahŕňa:

 1. Liečba drogami. Over-the-counter lieky, ako sú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zvyčajne najprv zastavia bolesť spôsobenú v L5-S1. Pri silnejšej bolesti sa môžu používať lieky na predpis, ako sú opioidy, tramadol a / alebo kortikosteroidy..
 2. Fyzioterapia. Na odstránenie bolesti spôsobenej pri L5-S1 sa môžu vyvinúť špeciálne cvičenia a fyzioterapia. Tieto ošetrenia pomáhajú stabilizovať chrbát a udržiavajú dobré zdravie svalov a kĺbov pre dlhodobú úľavu a poskytujú prostredie pre hojenie tkaniva dolnej časti chrbta..
 3. Chiropraxe: Manipulácia bedrovej chrbtice s chiropraktickým nastavením môže pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú L5-S1.
 4. Osobná starostlivosť. Miernu až stredne silnú bolesť možno liečiť doma teplom a ľadom. Na zmiernenie bolesti v lumbosakrálnej oblasti sa odporúča zostať aktívny a pokračovať v denných cvičeniach. Aj keď môže odpočinok na lôžku poskytnúť dočasnú úľavu od príznakov, zvyčajne neprispieva k rýchlemu alebo dlhodobému uzdraveniu zo ischias..
p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Po cvičení môže odvykanie od fajčenia a chudnutie u ľudí s nadváhou pomôcť znížiť riziko problémov spojených s L5-S1.

Postupy vstrekovania pre L5-S1

Injekcie sa môžu považovať za úľavu od bolesti po nechirurgických metódach trvajúcich niekoľko týždňov a pred rozhodnutím o operácii.

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

Bežné injekcie L5-S1 zahŕňajú:

 1. Bedrové epidurálne injekcie steroidov. Steroidy vstreknuté priamo do epidurálneho priestoru chrbtice môžu pomôcť zmierniť zápal a znížiť citlivosť nervových vlákien na bolesť, čím sa generuje menej signálov bolesti. Tieto injekcie sú účinnejšie pri liečbe zápalových príčin bolesti, ako je bolesť z fragmentov herniovaného disku, a sú všeobecne menej účinné pri kompresívnych príčinách bolesti..
 2. Rádiofrekvenčná ablácia. Rádiofrekvenčná ablácia sa môže použiť na liečenie bolesti fazetových kĺbov L5-S1. Časť nervu prenášajúceho bolesť je zahrievaná vysokofrekvenčnou ihlou, aby došlo k tepelnému poškodeniu. V dôsledku tejto lézie nerv nevysiela signály bolesti do mozgu..
p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Pri vykonávaní injekčných postupov na správne umiestnenie ihly sa zvyčajne používa fluoroskopické (röntgenové) vedenie. Fluoroskopické navádzanie a kontrastné farbivo zlepšujú diagnostickú presnosť a znižujú procedurálne riziká.

p, blokuj citáciu 33,0,0,0,0 ->

Injekcie môžu byť tiež použité na diagnostiku ako selektívny nervový blok, na potvrdenie nervového koreňa ako príčiny bolesti nôh a môžu byť užitočné ako diagnostický nástroj pred operáciou.

Hernia p, blockquote 34,0,0,0,1 ->

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku je bežnou metódou v boji proti tejto chorobe. To vám umožní ľahko zastaviť bolesť a odstrániť príčinu choroby bez toho, aby ste sa museli uchýliť k operácii.

Čo je medziobratlová kýla a ako sa s ňou liečiť?

Medzistavcové platničky spájajú stavce ľudskej kostry. Vďaka nim je chrbtica odolná a flexibilná..

Medzistavcová prietrž je prasknutie vláknitého prstenca, ku ktorému dochádza v dôsledku posunu buničitého jadra medzistavcového disku..

Okrem toho jeho obsah tečie do miechového kanála.

Všeobecná charakteristika ↑

Medzistavcový disk je doska z vlákien a chrupavky, v strede ktorej je želatínové jadro obklopené hustým vláknitým kruhom spojivového tkaniva..

Elastické jadro disku pôsobí ako tlmič nárazov a silný krúžok ho udržuje vo svojich prirodzených hraniciach, čím bráni šíreniu a vydutiu jadra pod tlakom hmotnosti ľudského tela..

V dôsledku mnohých škodlivých faktorov však vláknitý kruh stráca svoju pevnosť a praskliny, v dôsledku čoho pulpózne jadro disku vstupuje do miechového kanálika a vedie ku kompresii nervových procesov..

Obrázok: Zdravá disková a medzistavcová prietrž

Poškodenie nervových procesov a koreňov určitej časti chrbtice spôsobené medziobratlovou prietržou vedie k bolesti a nesprávnemu fungovaniu orgánov, za ktoré je zodpovedná táto časť..

 • Bedrová medzistavcová prietrž spôsobuje bolesť nôh.
 • Kýla vytvorená v hrudnej oblasti narúša srdce a dýchacie orgány.
 • Cervikálna kýla vyvoláva výskyt bolesti hlavy a bolesti rúk.

Smer vydutej prietrže je veľmi dôležitý.

Najnebezpečnejším je vyčnievanie prietrže smerom k mieche, pretože jej zranenie môže viesť k smrti.

Medzistavcové prietrže ↑

Liečba medzistavcovej prietrže závisí od jej umiestnenia, veľkosti, výskytu komplikácií a štádia vývoja.

Moderná medicína ponúka dve metódy liečby: chirurgickú a alternatívnu. Nie je možné jednoznačne potvrdiť účinnosť jednej z nich a zbytočné druhej.

Medzi alternatívne spôsoby liečby patria:

 • Masáže, fyzioterapeutické cvičenia, procedúry napínania miechy;
 • Príjem protizápalových liekov a liekov proti bolesti (najmenej 3-4 týždne);
 • Nosenie mäkkého korzetu;
 • Novokainická blokáda;
 • Elektroforéza s liečbou bolesti;
 • Terapia DMV, magnetoterapia;
 • Fonoforéza s liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Fotografie: terapeutická masáž vertebrálnej kýly

Liečba bez chirurgického zákroku

Ľudské telo má veľký zdroj na samoliečenie.

Poškodenie medzistavcových platničiek je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku, ak sú dodržané prísne podmienky na odpočinok a na lôžku. Proces obnovy je dlhý, bude trvať najmenej 2 - 3 mesiace.

Pre pacienta je najlepšie ležať na chrbte s nohami na vankúši. Čas od času sa postoj musí starostlivo vymeniť a zaujať pohodlné miesto, ktoré nespôsobí bolesť.

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú protizápalové a analgetické lieky..

Nezrýchlia zotavenie, ale prinesú úľavu.

Bolesť obvykle ustupuje po niekoľkých týždňoch, ale proces obnovy medzistavcových platničiek bude trvať najmenej mesiac, takže by sa mal odpočinok v posteli pozorovať, aj keď chýba..

Dobrý účinok na rýchle odstránenie bolesti poskytuje metódu spinálnej trakcie.

Trakcia chrbtice je postup, ktorý sa používa na liečbu niektorých jeho chorôb (vrátane medzistavcovej prietrže). Podstata metódy je nasledovná: svalové kŕče a posuny chrbtice sa eliminujú vytvorením trakcie.

Postupy chrbtovej trakcie sú suché a voda. Pacientom s medziobratlovou kýlou sa odporúča voda, pretože sú jemnejší. Podvodná trakcia je horizontálna a vertikálna. Vertikálna trakcia sa vykonáva v bazéne s hĺbkou niečo vyše dvoch metrov.

Foto: „Suchá“ chrbtová trakcia

Fotografie: spinálna trakcia vo vode

Prvé sedenie pre pacienta s cervikálnou osteochondrózou netrvá dlhšie ako 5 minút bez zaťaženia. Potom sa použije zaťaženie, ktorého váha sa niekoľkokrát zvyšuje. Horizontálna trakcia sa vykonáva metódou horizontálneho ochabovania tela pacienta v kúpeli, ktorého dĺžka je 2,5 metra..

Ľudové lieky

V situácii, keď konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže nepriniesla výsledky a chirurgia z nejakého dôvodu nie je možná, môže pomôcť liečba medzistavcovej prietrže pomocou ľudových prostriedkov..

Pozitívny účinok sa dá dosiahnuť, ak sa použije červená hlina. Je potrebné zahriať na 37 ° C kúsok ílu zvlhčený vodou a zabalený do gázy. Hlina sa nanáša na miesto, kde sa nachádza prietrž, je pokrytá a pripevnená omietkou. Keď íl zaschne, musí sa z tela odstrániť.

Zmes múmií a medu nie je o nič menej účinná. Na chrbticu sa nanesie zmes medu a múmie rozpustená vo vode, ktorá sa potiera jedľovým olejom. Zložky by sa mali užívať v pomere 1 g. múmia na 100 g. med. Zmes sa dôkladne vtiera do chrbtice..

Na zmiernenie bolesti pri medzistavcovej prietrži môžete použiť obklad s tukovým koňom. Tuk sa má naniesť na plastovú fóliu, prikryť handrou a položiť na chrbticu. Bolesť sa zníži po 1-2 hodinách. Taký obklad sa môže nosiť až dva dni.

Ako sa správať doma

Nikdy by ste sa nemali samoliečiť a mali by ste byť diagnostikovaní sami. Pri prvých príznakoch bolesti a podozrenia na medzistavcovú prietrž je potrebné poradiť sa s odborníkom. Predpíše potrebné testy a určí priebeh liečby. Ak nepotrebujete hospitalizáciu a budete sa liečiť doma - musia sa dodržiavať všetky lekárske predpisy.

Liečba nalačno

Liečba medzistavcovej prietrže nalačno sa uskutočňuje po dobu 5 až 7 dní. K úľave dochádza po troch dňoch liečby. Abstinencia pri jedle vám umožňuje uviesť telo do stavu, ktorý vydrží zotavovacie postupy. Základom tejto metódy je teória, že hladujúci organizmus začína využívať zbytočné zdroje. Preto týždeň bez jedla nepoškodí len telo, ale tiež pomôže výrazne zmierniť bolesť chrbta.

Strava s medzistavcovou prietržou si vyžaduje dodržiavanie osobitných pravidiel:

 • Vypite viac - najmenej 7,5 litra vody denne;
 • Vezmite si teplú kúpeľ;
 • Nesledujte televíziu ani nečítajte knihy, pretože sa určite objavia epizódy, ktoré spôsobia pocit hladu. Najlepšie zo všetkého - viac spať alebo sa zapojiť do stolových hier;
 • Znížte fyzickú aktivitu.

Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel po týždni pôstu, stav pacienta vám umožní prejsť na iné metódy liečby.

blokáda

Novokainická blokáda s použitím kortikosteroidných liekov účinne zmierňuje utrpenie pacienta. Pôsobenie blokády trvá 1-3 týždne. V prípade potreby to zopakujte o týždeň. Pre jeden liečebný cyklus sa nevykonávajú viac ako 3 - 4 blokády novokainu. Malo by sa pamätať na to, že blokády iba zmierňujú bolesť, ale neodstraňujú jej príčiny..

masáž

Masáž medziobratlovou kýlou nie je možné vykonať na samom začiatku exacerbácie. Tento postup môžete zveriť iba kvalifikovanému odborníkovi. Masážna technika pozostáva z malých odtieňov, ktoré poskytujú vysokú účinnosť tejto metódy. Masáž sa vykonáva jemne, s veľkou starostlivosťou..

Pacient by nemal pociťovať bolesť. Ak postup nie je správne vykonaný, môže dôjsť k ďalším prasknutiam disku, čo zvýši svalové kŕče a vyvolá ešte väčšie opuchnutie nervových kmeňov. A to všetko už je indikáciou operácie.

Pri medziobratlovej kýle je možné vykonať nasledujúce typy masáží:

 • všeobecná masáž;
 • terapeutická masáž chrbtice;
 • segmentová masáž chrbta;
 • akupresúra;
 • môže masírovať;
 • Thajská masáž.

Bankové zaobchádzanie

Nastavovacie plechovky poskytujú dodatočný prietok krvi poškodeným diskom, a tým zlepšujú ich výživu. Integrovaným prístupom k liečbe prispieva k aktívnejšiemu procesu regenerácie zničených tkanív medzistavcových platničiek..

Často kladené otázky: ↑

Vyžaduje sa operácia?

V každom prípade je potrebná konzultácia s kvalifikovaným odborníkom. Ak sa choroba nezačala a včas ste sa poradili s lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou môžete urobiť bez chirurgického zákroku.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa zvyčajne používa konzervatívna liečba využívajúca moderné techniky a lieky.

Môžem športovať?

Foto: liečba chrbtice bez chirurgického zákroku

Fotografie: cvičebná terapia medzistavcovej prietrže

Najprv je potrebné odstrániť príčinu vzniku prietrže: pravidelnými fyzickými cvičeniami vytvárať svalový korzet, ktorý podporí chrbticu a zabráni procesu jej ďalšieho ničenia..

Potom nie sú športy kontraindikované. Odporúča sa plávanie, chôdza, cyklistika a lyžovanie..

Pri hernii v bedrovej oblasti by sa mali vylúčiť krútiace cviky, kroková aerobik, beh a skákanie sú nežiaduce..

Aké prieskumy sú potrebné?

Diagnóza medzistavcovej prietrže sa vykonáva pomocou metód nukleárnej magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie.

Výsledky takéhoto prieskumu určite ukážu:

 • umiestnenie prietrže;
 • jeho veľkosť;
 • vzťah k nervom a mieche.

Jednoduchý röntgen neodhalí medzistavcovú prietrž.

Aká strava je potrebná?

Niektoré výrobky prispievajú k zhoršeniu ochorenia, preto je lepšie ich odmietnuť. Lekári odporúčajú:

 1. Úplné odmietnutie mastných potravín, ktoré vyvolávajú zápalové procesy.
 2. Múka a sladkosť - limit.
 3. Základom stravovania by mali byť potraviny bohaté na vápnik; zelenina, vlašské orechy, obilniny, otruby, mliečne výrobky.
 4. Jedzte losos, makrelu, sleď - majú protizápalové účinky.
 5. Pomáha akupunktúra pri hernii chrbtice?

Mnoho odborníkov spochybňuje účinnosť liečby medzistavcovej prietrže s akupunktúrou.

Podľa lekárov existuje efekt placeba. Ale v kombinácii s liekmi môže mať akupunktúra dobrý účinok..

Dôsledky ↑

Medzistavcová kýla komprimuje a poškodzuje nervový koreň. V akútnom období to spôsobuje bolesť a následkom toho môže zostať nízka citlivosť a slabosť nohy, pretože poškodená časť nervu sa obnovuje na dlhú dobu. Je potrebné poznamenať, že v prípade pokoja na lôžku a správneho liečebného programu je pravdepodobnosť negatívnych následkov medzistavcovej prietrže minimálna.

V dôsledku konzervatívnej liečby môže mať pacient rôzne následky medzistavcovej prietrže:

 • gastritídu;
 • Peptický vred žalúdka a dvanástnika;
 • Choroby obličiek a pečene;
 • Alergické reakcie na lieky.

Pri liečbe konzervatívnymi metódami sa môže hernia znova vytvoriť..

Nižšie sú uvedené ceny za chirurgickú liečbu medzistavcovej prietrže v Moskve.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Umbilická hernia je častejšia ako u mužov. Patológia sa často vyvíja po pôrode. Veľký plod, polyhydramniá, viacnásobné tehotenstvo zvyšujú riziko vzniku poruchy.
Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.
Skupina liekovV akých prípadoch sa používajú vysvetlenia