loader

Hlavná

Liečba

Čo je to črevná prietrž a ako ju liečiť

Črevná hernia je patologický proces v tele, ktorý sa vyznačuje uvoľňovaním črevných slučiek cez slabé miesta brušnej steny alebo brušnej dutiny. Hernú bránu môžu hrať medzery vo svalovom tkanive, črevách alebo pobrušnici, poškodenia tkanív po chirurgických zákrokoch alebo zväčšené otvory v brušnej stene v dôsledku patogénnych procesov v tele..

Druhy črevnej kýly

V medicíne sa rozlišuje niekoľko typov črevných prietrží v závislosti od miesta ich lokalizácie. Najbežnejšie sú umbilické, ingvinálne a femorálne. Menej bežné bedrové a sedacie časti.

Ženy a deti, ktoré rodia pupočníkovej prietrži čreva, sú náchylné. Navyše u detí je patológia často vrodená a vzniká v dôsledku špecifickej štruktúry pupočného kruhu. Predispozícia na tento typ prietrže je spôsobená prítomnosťou peritoneálneho divertikla v oblasti pupkového prstenca..

Hnačka čreva je celkom bežná a môže byť jednostranná alebo obojstranná. Existujú dva typy slabinových kýly: rovné a šikmé. Keď dôjde k priamej prietrži, časť čreva vystupuje cez vonkajší krúžok ingvinálneho kanálika, šikmá prietrž sa vyznačuje vyčnievaním čreva vnútorným trieslovým otvorom..

Po štyridsiatich rokoch je u žien pozorovaná tvorba femorálnej prietrže čreva. Taký výčnelok má veľmi zriedkavo veľké rozmery, ale má tendenciu ho porušovať. Kýly tohto typu sú úplné a neúplné. V druhom prípade obsah herniálneho výčnelku neopúšťa fasciu a je lokalizovaný v femorálnom krúžku.

U mužov sa často vyskytuje prietrž bielo-bielej línie brucha. V tomto prípade sa úloha prietrže plní medzerami v bielej línii brucha. Zložitosť takýchto útvarov spočíva v tom, že môžu byť viacnásobné. Výčnelky sa tvoria jeden na druhom, choroba môže byť asymptomatická, zjavné príznaky sa objavujú počas exacerbácie prietrže.

Ďalší typ črevnej prietrže je pooperačný. Tvoria sa medzi divergovanými tkanivami aponeurózy a svalov. Hlavným dôvodom ich výskytu je hnisavá rana v mieste stehu, zavedenie tampónov a zápalové procesy v tele po operácii. Pooperačná kýla čreva môže dosiahnuť veľké rozmery, na jej odstránenie je nutná plastická peritoneum.

Sedacie, perineálne, obštrukčné a laterálne kýly čreva sú veľmi zriedkavé. Pri tvorbe vnútorných výčnelkov vstupujú slučky čreva do brušných vreciek, peritoneum môže pokrývať iba časť čreva - to je plné vzhľadu posuvnej prietrže..

príčiny

Príčiny črevnej prietrže:

  fyzické cvičenie; tehotenstvo, predĺžená práca s komplikáciami; chronická zápcha, ťažkosti s močením; ťažký kašeľ, bronchitída, čierny kašeľ; dedičná predispozícia k chorobe; zmeny v tele súvisiace s vekom, ochabujúce svalové tkanivo; náhly úbytok hmotnosti počas hladovania alebo v dôsledku choroby; nadváhou; predchádzajúce poranenia brucha; ascites.

V prvých štádiách vývoja choroby môžu byť príznaky mierne alebo úplne chýbajúce. Keď sa výčnelok zväčší, môže sa u pacienta prejaviť všeobecná nevoľnosť a nepohodlie v bruchu.

príznaky

Medzi hlavné príznaky patrí:

  silná rastúca bolesť v pobrušnici, niekedy môže mať formu koliky, kŕče alebo kontrakcie; pocit „prasknutia“ čreva a močového mechúra, po návšteve toalety má pacient pocit neúplného pohybu čriev; poruchy gastrointestinálneho traktu; zápcha, grganie, nevoľnosť, zvracanie; upchatie črevných slučiek, horúčka (pozorované pri porušení prietrže); exacerbácia genitourinárneho systému.

Jedným zo symptómov črevnej prietrže je výstup herniálneho výčnelku za konečníkom. Tento prejav je často zamieňaný s hemoroidmi. Pacient môže pociťovať bolesť a spútum v perineu, neustále bolesti pri ťahaní. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete, môže sa začať intoxikácia tela..

komplikácie

Črevná prietrž pri absencii správnej liečby môže viesť k mnohým komplikáciám. V prvom rade ide o vznik nezredukovateľného výčnelku. Ak sa v počiatočných štádiách choroby má prietrž tendenciu schovávať sa, keď osoba leží v horizontálnej polohe, potom sa v priebehu času vytvorí zrast a obsah hernálneho vaku sa už nevracia do brušnej dutiny. To má za následok topografické zmeny vnútorných orgánov, poruchy krvného obehu a črevnú dysfunkciu..

Ďalšou komplikáciou tejto choroby je porušenie prietrže. V tomto prípade sú črevné slučky stlačené a normálne fungovanie vnútorných orgánov, ktoré spadajú do herniálneho vaku, je narušené. Táto patológia sa odstráni iba chirurgickým zákrokom, ale aj po operácii má človek parézu črevnej steny. Ak včas neporadíte lekára, objaví sa nekróza tkanív a črevná gangréna.

Poškodenie kýly čreva nemôže byť menej nebezpečné pre zdravie pacienta. Zranenia môžu byť buď zatvorené alebo otvorené, keď je narušená integrita pokožky. Komplikácia sa prejavuje vo forme bolesti, opuchu v mieste herniálnej formácie, pomliaždeniny. Pri otvorených zraneniach môže hernálny vak udržať svoju štruktúru, ale mechanický účinok na prietrž neprejde bez stopy. V takom prípade je potrebné podrobnejšie vyšetrenie konzultovať s chirurgom.

Príznaky a liečba kýly čreva

Črevná hernia je chirurgické ochorenie charakterizované prolapsom črevných slučiek prostredníctvom defektov v prednej brušnej stene, femorálnej alebo ingvinálnej oblasti. Toto ochorenie má nepríjemné príznaky a môže viesť k rozvoju nebezpečných komplikácií, preto sa musí včas riešiť..

Črevná hernia je chirurgické ochorenie charakterizované prolapsom črevných slučiek prostredníctvom defektov v prednej brušnej stene..

príčiny

K vývoju choroby prispievajú tieto faktory:

 • geneticky určená slabosť svalov a spojivových tkanív;
 • nadmerná fyzická aktivita, ktorá vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku;
 • divergencia prirodzených otvorov prednej brušnej steny počas tehotenstva;
 • komplikované narodenie;
 • chronické ochorenia sprevádzané kašľom (čierny kašeľ, bronchitída, bronchiálna astma);
 • zmeny v tele súvisiace s vekom, ktoré vedú k zníženiu svalového tonusu;
 • vyčerpanie tela chorobou a hladom;
 • nadmerná váha, ktorá zvyšuje zaťaženie pohybového ústrojenstva;
 • poranenia brucha;
 • pooperačné komplikácie;
 • akumulácia tekutín za pobrušnica;
 • dlhotrvajúci plač u novorodenca;
 • porušenie gastrointestinálneho traktu sprevádzané zápchou;
 • črevná invaginácia (prolaps jedného orgánu v druhom);
 • divertikulóza (choroba sprevádzaná objavením sa výčnelkov v stenách čreva).

príznaky

Klinický obraz črevnej prietrže zahŕňa:

 1. Bolesť v oblasti brucha. Má bodavý, strihajúci alebo kŕčovitý charakter. Posilňuje fyzickou námahou, po jedle, náhlymi pohybmi, naklonením a otočením tela. Lumbago sa vyskytuje menej často - akútna bolesť lokalizovaná v bedrovej oblasti.
 2. Prítomnosť formácie podobnej nádoru v pupku, strednom bruchu, stehne alebo slabine. Má elastickú konzistenciu, v počiatočných fázach sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou. Veľkosť výčnelku sa mení počas fyzickej námahy, kašľa a pri ležaní.
 3. Pocit tlaku v konečníku a močovom mechúre. Po návšteve toalety má pacient pocit neúplného pohybu čriev.
 4. Známky dysfunkcie gastrointestinálneho traktu. Pacient sa sťažuje na nevoľnosť, zvracanie, zápchu.
 5. Známky črevnej obštrukcie - nedostatok stolice a plynu, horúčka, zvýšená bolesť.
 6. Opustite výstupok za konečníkom. Tento príznak črevnej prietrže je často zamieňaný s hemoroidmi. Pacient pociťuje bolesť a pocit ťažkosti v konečníku. Často dochádza k výtoku sliznice z konečníka..
 7. Výčnelok vaginálnej steny. Tento príznak je charakteristický pre ženy. Pri prítomnosti veľkých prietrží sa pacient pri pohlavnom styku sťažuje na bolesť a nepohodlie.

diagnostika

Pri diagnostike črevných prietrží zahŕňa plán vyšetrenia pacienta:

 1. Chirurgické vyšetrenie Lekár analyzuje príznaky pacienta, skúma herniáciu pomocou poklepania, počúvania a hmatu. Stanovenie správnosti výčnelku a odlíšenie od iných chorôb pomáha pri posudzovaní tlaku na kašeľ. Chirurg položí ruku, aby vyčnieval a požiadal pacienta, aby kašľal. V počiatočných fázach sa objem herniálneho obsahu zvyšuje, zatiaľ čo v neskorších fázach zostáva nezmenený. Po ťuknutí na tlačidlo sa objaví zvuk bubna a počas počúvania sa zistí kolísanie.
 2. Röntgenové vyšetrenie čreva pomocou kontrastného činidla. Používa sa na hodnotenie priechodnosti padlých orgánov.
 3. Ultrazvuk brušnej dutiny. Používa sa na identifikáciu vnútorných a vaginálnych prietrží, ktoré nemajú vonkajšie znaky.
 4. Diagnostické operácie. Pomôžte identifikovať príznaky nekrózy a obehových porúch v črevách.
 5. Irrigoskopia (vyšetrenie tenkého čreva zavedením rádioaktívnych látok). Hlavnými príznakmi prietrže sú výkaly hrubého čreva a nesprávne slučky.

Ultrazvuk brušnej dutiny sa používa na identifikáciu vnútorných a vaginálnych kýly, ktoré nemajú vonkajšie znaky.

klasifikácia

Črevná hernia sa delí na:

 1. bedrový Tvorí na zadnom alebo bočnom povrchu brucha a vystupuje cez lumbálny trojuholník PTI a medzeru Greenfelt-Lesgaft. Pri ležaní sú zistené hrče.
 2. Uzáver. Charakteristické pre staršie ženy. Kýly prietrže spadajú cez odtokový kanál. Pri absencii viditeľného opuchu sa prejavujú bolesťou, ktorá vedie k vnútornému povrchu stehna. Bolesť zhoršená únosom a rotáciou nohy.
 3. Sedacieho. Sú zobrazené na zadnom povrchu panvy cez sedací otvor, najčastejšie majú pravou rukou. Hrudný výčnelok klesá pozdĺž sedacieho nervu a dráždi ho.
 4. Perineálnej. Slučky čreva padajú cez otvory v urogenitálnej bránici, charakteristické pre ženy. Vypukliny sa vyskytujú v oblasti labia majora a prakticky sa nelíšia od slabiny. Nájdené pri rektálnych a vaginálnych vyšetreniach.
 5. Fyziologické črevné prietrže. Vyskytujú sa počas vnútromaternicového vývoja, ktorý je charakterizovaný prolapsom orgánov cez pupočníkový kruh.
 6. Kardio fondálne a axiálne. Vyznačuje sa prolapsom dvanástnika 12 otvorom v bránici.

Fyziologické črevné prietrže sa vyskytujú počas vývoja plodu.

tanínová

Inguinálne výčnelky sú bežné a vyznačujú sa prolapsom orgánov cez zväčšený trieslovinový kanál. S priamym typom črevné slučky prepadávajú vonkajším krúžkom, so šikmou časťou - cez vnútorné.

pupočnej

Tento typ prietrže sa často vyskytuje u detí a žien, ktoré rodia. U detí je patológia vrodená a vyvíja sa vďaka štrukturálnym vlastnostiam pupočného otvoru. Predispozícia na tento typ prietrže môže byť spojená s prítomnosťou peritoneálneho divertikla v pupočnej oblasti..

Biela línia brucha

Je charakteristická pre mužov. V úlohe kýlovej brány sú vzdialenosti medzi svalmi bielej línie brucha. Vzdelanie je často množné..

Výčnelky sú usporiadané v jednej línii. Ochorenie je asymptomatické, pri exacerbácii prietrže sa objavujú príznaky.

stehenné

Kýly tohto typu sa vyskytujú u žien starších ako 40 rokov. Opuch je malý, charakterizovaný tendenciou k porušovaniu. Femorálne kýly sú úplné a neúplné. V prvom prípade obsah herniálneho vaku úplne vypadne z diery, v druhom prípade črevné slučky zostanú vnútri femorálneho prstenca..

pooperačné

Kýlová brána je vytvorená zo vzdialenosti medzi svaly a šľachovou doskou. Hlavným dôvodom výskytu výčnelku je hnisanie chirurgickej rany s pridaním bakteriálnej infekcie a rozvoj zápalových procesov v tele. Kýla je veľká, na odstránenie je vykonávaná plastická pobrušnica.

Hlavným dôvodom objavenia sa výčnelku je hnisanie chirurgickej rany pri pripojení bakteriálnej infekcie.

komplikácie

Črevná hernia môže byť komplikovaná:

 1. Podľa nenapraviteľnosti. V hernálnom vaku sa tvoria adhézie, ktoré bránia návratu orgánov do brušnej dutiny. Prispieva to k poruchám krvného obehu a rozvoju dystrofických zmien v tkanivách, v dôsledku ktorých sigmoid, duodenum a konečník prestávajú vykonávať svoje funkcie..
 2. Porušenie. Črevné slučky sú stlačené kvôli prudkému zúženiu hernálneho otvoru. Tkanivá odumierajú, čo prispieva k rozvoju život ohrozujúcich stavov - nekróza a gangréna herniálneho obsahu. Patológia je eliminovaná resekciou odumretého tkaniva s následnou tvorbou kolostómie - otvor na odstránenie výkalov v prednej brušnej stene..
 3. Poranenie prietrže. Zranenia môžu byť zatvorené alebo otvorené. V druhom prípade je narušená integrita pokožky. Komplikácia je sprevádzaná silnou bolesťou, opuchom mäkkých tkanív, krvácaním.
 4. Tvorba nádorov. Nádory môžu byť benígne alebo malígne (polypy alebo karcinómy čreva)..
 5. Črevný peptický vred sprevádzaný vnútorným krvácaním.

liečba

Kýlová hernia sa odstráni iba chirurgicky.

Konzervatívne techniky sa používajú na dočasné zmiernenie stavu pacienta počas prípravy na chirurgický zákrok. Najefektívnejšie sú:

 1. Lieky Na úľavu od bolesti a normalizáciu činnosti čriev sa predpisujú lieky proti bolesti, antispasmodiká a preháňadlá. S rozvojom zápalu sa používajú antibiotiká, ktoré ničia patogény infekcie..
 2. Nosiť obväz. Zariadenie je nasadené po oprave obsahu prietrže, zabraňuje opätovnému vypadnutiu orgánov a rozširovaniu prietrže.
 3. Masáž. Používa sa na nekomplikovaný priebeh choroby. Jeho cieľom je obnoviť výživu a prísun krvi do tkanív. Kontraindikované uškriabané a zapálené kýly.
 4. Fyzioterapia. Pri črevnej hernii sa ukazuje, že cvičenia posilňujú svaly brušnej a panvovej oblasti.
 5. Fyzioterapia (ultrafialové žiarenie, vystavenie ultrazvuku). Zameriava sa na prevenciu adhézií a zápalov.
 6. Ľudové lieky. Najúčinnejšie sú obklady z kýly a kapusty, ktoré sa aplikujú 2 až 3 hodiny, až kým nezmizne bolesť. Niektorí pacienti sa uchyľujú ku sprisahaniam, účinnosť tejto metódy však nebola úradne potvrdená.

Ako rozpoznať črevnú prietrž

Črevná prietrž je ochorenie vyznačujúce sa vyčnievaním črevných slučiek cez slabé miesta brušnej steny. Charakteristickým znakom patológie je prítomnosť zaoblenej tvorby mäkkých tkanív, ktorá sa vytvára pri napätých brušných svaloch. Ultrazvuk, röntgen a ďalšie moderné techniky sa používajú na diagnostikovanie choroby. Liečba sa najčastejšie uskutočňuje chirurgicky..

Patologické vlastnosti

Črevná prietrž je patológia, pri ktorej časť čreva vychádza z defektov v brušnej stene. Ak neexistujú žiadne defekty vo svaloch pobrušnice, prietrž môže vyzerať ako „migrácia“ čreva v brušnej dutine. Defekty brušnej steny sa môžu vyvinúť v dôsledku problémov s chirurgickým zákrokom, tkanivami alebo svalmi.

Slučky čreva u zdravého človeka sú držané na mieste brušnou stenou, ktorá pozostáva zo svalov a spojovacích tkanív. Preto môže zdravá oblasť vydržať aj silný tlak. Črevná hernia sa objaví, keď na niektorých miestach brušnej steny alebo počas zvýšenia vnútrobrušného tlaku existuje slabosť..

Druhy črevnej prietrže

Typy črevnej kýly sú rozdelené podľa miesta. Medzi najbežnejšie patria:

 1. Trieslová. Vyskytuje sa oveľa častejšie ako iné. Takáto patológia môže byť buď priama alebo nepriama. Takéto ochorenie je spravidla špekulatívne, čo znamená, že sa vyvíja z dvoch strán.
 2. Pupočná. Spravidla sa vyskytuje u novorodencov alebo detí do jedného roka. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam pupočného krúžku u detí. V niektorých prípadoch sa však problém vyskytuje u žien počas tehotenstva a po pôrode.
 3. Boky. Ochorenie sa vyvíja so slabosťou hlbokého femorálneho krúžku u dospelých pacientov, ktorých vek presahuje 40 rokov. Femorálne kýly sú zriedka veľké. To sú však tie, ktoré sú najčastejšie porušované. Patológia môže byť úplná alebo neúplná. Pri neúplnom herniálnom obsahu nepresahuje femorálny prsteň.
 4. Kýly z bielej línie brucha. Väčšinou sa vyvíjajú u mužov. Takéto hernie sú často mnohonásobné, usporiadané takým spôsobom, že jedna formácia preteká do druhej.
 5. Pooperačné. Patológia sa objavuje medzi svalmi a rozdielnymi aponeurózami. Nepriazeň sa prejavuje po hnisavom zápale, pooperačných švoch. Vzdelanie môže byť veľké a vyžaduje urgentnú chirurgickú korekciu.

Okrem toho sú zriedkavými typmi tohto ochorenia sedacia, laterálna, obštrukčná a perineálna prietrž. Ak pobrušnice iba čiastočne pokrývajú črevo, diagnostikuje sa kĺzavá prietrž.

príznaky

Hlavným príznakom choroby je prítomnosť nádoru v mieste lokalizácie prietrže. V tomto prípade sa vyskytne pri namáhaní a zmizne v uvoľnenom stave. V počiatočnej fáze choroby sa vyvinie malá hernia. Môžete to určiť, ak umiestnite prst do hernialu. V takom prípade by mal byť pacient požiadaný o kašeľ. V prípade pocitu nárazu je možné posúdiť vývoj patológie. Pri počúvaní si môžete všimnúť črevné šepot.

Ďalším príznakom choroby je charakteristický syndróm bolesti. Stojí za zmienku, že bolesť sa zvyšuje počas fyzickej námahy, kašľa alebo napätia brucha. Bežné príznaky zahŕňajú nevoľnosť a zvracanie, zápchu a grganie.

Príčiny choroby

Hlavné príčiny patológie závisia od miesta a typu prietrže. Existujú však bežné chorobné faktory, ktoré sa vzťahujú na akýkoľvek typ črevnej prietrže. Medzi hlavné patria:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • zdvíhať závažia;
 • tehotenstvo a pôrod;
 • rôzne malformácie u detí;
 • dedičná predispozícia;
 • nadmerné chudnutie, najmä strata svalovej hmoty;
 • obezita;
 • chronický oslabujúci kašeľ;
 • chronická zápcha;
 • predchádzajúce zranenia;
 • chirurgia.

Diagnostické metódy

Ak sa vyskytnú charakteristické príznaky, vyhľadajte lekára. Lekár zhromaždí kompletnú anamnézu pacienta, preskúma vzdelanie a predpíše ďalšie výskumné metódy.

Najúčinnejším a najjednoduchším spôsobom stanovenia prítomnosti patológie je palpácia a bicie nástroje. Na diagnostikovanie prietrže sa používa príznak tlaku pri kašli. Táto výskumná metóda odlíši črevnú prietrž od iných chorôb.

Ultrazvuk a röntgenové žiarenie s kontrastom žalúdka sa tiež považujú za účinné metódy na diagnostikovanie choroby.

liečba

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia. Toto sa netýka iba pupočnej kýly u novorodencov, ktorí sa sami môžu ťahať až päť rokov. Aj keď treba poznamenať, že počas tohto obdobia je potrebné neustále monitorovať stav vzdelávania, ak sa nezastavil sám, bude potrebný chirurgický zákrok..

Najjednoduchší spôsob liečby črevnej prietrže je nosenie prietrže hernie, ktorá vyzerá ako plávanie alebo opasok. Hlavná časť produktu je nainštalovaná na herniálnom výstupku.

Tradičná prevádzka

Operácia na liečenie črevnej prietrže sa vykonáva v celkovej anestézii. V tomto prípade lekár disekuje herniálny vak, upravuje črevá a pobrušnice a vykonáva tiež plastové herniové brány..

Ak choroba nie je v počiatočnom štádiu, pravdepodobnosť neživotaschopných črevných slučiek je vysoká. K tomu dochádza v dôsledku dlhodobého nedostatku krvného zásobovania tkanív. V tomto prípade sú potrebné ďalšie manipulácie v čreve, počas ktorých sa odstráni neživotaschopná časť čreva. Zostávajúce časti sa zošijú a vytvorí sa anastomóza, ktorá vytvorí priechodnosť čriev..

Hlavnou fázou postupu sú plastové kýlové brány. Ak sa operácia vykonáva správne, relapsy budú s najväčšou pravdepodobnosťou neprítomné. Bude užitočné poznamenať, že chirurgický zákrok sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: s napätím a bez napätia. Manipulácia s napätím spočíva v zatvorení kýlovej brány vlastnými svalmi pacienta. Bez napätia - pri použití špeciálnej sieťoviny vyrobenej zo syntetických materiálov. Použitie oka je považované za najlepšiu možnosť vzhľadom na takmer nulovú pravdepodobnosť recidívy. Okrem toho je výrobok vyrobený z bezpečných a netoxických materiálov, takže nespôsobuje alergie ani odmietnutie.

Endoskopická chirurgia

Toto je najmodernejšia a najbezpečnejšia metóda chirurgického zákroku. Na minimalizáciu interferencie sa používa endoskop. Na uskutočnenie manipulácie sa uskutoční niekoľko rezov s priemerom asi 10 mm, cez ktoré sa vloží endoskop a chirurgické nástroje. Aby sa operácia vykonala čo najpresnejšie, kamera vysiela niekoľkokrát zväčšený obrázok. Vďaka tomu sú všetky pohyby chirurgov presné..

Medzi výhody tohto spôsobu patrí neprítomnosť jaziev a jaziev, ako aj minimálna bolesť počas obdobia zotavenia. Okrem toho je doba rehabilitácie po endoskopickej chirurgii niekoľkokrát kratšia ako pri tradičnej chirurgii. Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé a pacient po zákroku nevyžaduje špeciálne preventívne opatrenia.

Prevencia a prognóza

Črevná hernia je nebezpečná patológia, ktorej liečenie sa často vykonáva pomocou chirurgického zákroku. Pri absencii komplikácií je prognóza vždy priaznivá. Počas porušenia je však situácia komplikovaná. Operácia zahŕňa nielen otvorenie herniového vaku, ale aj zmenšenie vnútorných orgánov. Okrem toho sa vyžaduje odstránenie neživých oblastí čreva..

Prevencia chorôb pozostáva z týchto opatrení:

 1. Správna výživa. Malo by obsahovať potraviny, ktoré zabraňujú zápche a zvyšujú produkciu plynu..
 2. Normalizácia hmotnosti. Extra libry vytvárajú ďalšie zaťaženie brušnej steny, čo zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja črevnej prietrže.
 3. Mierna fyzická aktivita. Je obzvlášť dôležité posilniť brušnú tlač.
 4. Liečba chronických chorôb.
 5. Nezdvíhajte závažia ani sa nevzdávajte nadmerného cvičenia.

To všetko vám umožní zabudnúť navždy na nepríjemnú chorobu..

Ako sa prejavuje črevná prietrž u mužov a žien

Čo presne zahŕňa pojem „kýla“

Môžete uviesť zovšeobecnený koncept: prietrž nie je ničím iným ako banálnym prolapsom akéhokoľvek vnútorného orgánu z normálne obsadenej anatomickej dutiny, buď anatomickým otvorom (to znamená, že existuje neustále), alebo patologickým (to znamená, že to nie je normálne). mušt sa vytvára kvôli nejakému patologickému procesu). V súčasnosti je zvyčajné rozlišovať dve hlavné príčiny tejto patológie:

 1. Zvýšený intrakavitárny tlak v bruchu. Z tohto dôvodu nemôže brušná tlač vydržať vyvíjaný tlak a prebiehajúci proces je sprevádzaný vyčnievaním vnútorných orgánov (spravidla „vrecko“, ktoré sa objavuje zvonka, pozostáva z niekoľkých orgánov - alebo črevných slučiek);
 2. Porušenie integrity, pretiahnutie alebo zmenšenie vrstvy stien, ktoré obmedzujú vnútorné orgány v dutinách, ktoré sú nimi obsadené, vedie k vytvoreniu tohto patologického procesu (to znamená, že následky podobné prvému prípadu sa líšia len dôvodmi)..

Tento druh javu by mali byť vyvolané určitými faktormi. Na druhej strane je zvyčajné klasifikovať ich ako predispozíciu a produkciu.

Predispozičné faktory zahŕňajú dedičné charakteristiky, starnutie, rôzne traumatické zranenia, predchádzajúce chirurgické zákroky, obezitu alebo naopak anorexiu. To znamená, že musíte pochopiť, že všetky vyššie uvedené faktory nespôsobujú priamo prietrž, ale mnohokrát zvyšujú riziko jej výskytu. Naproti tomu výrobné faktory sú bezprostrednými príčinami všetkých druhov kýly. Patria sem predovšetkým vzpieranie..

Je potrebné objasniť - je to obzvlášť nebezpečné, ak sa netrénovaná osoba rozhodne prudko nadvihnúť objemné a ťažké bremeno. Kýly sú navyše často spôsobované ostrými miestnymi nákladmi. Môže to byť častý plač, silný, paroxyzmálny kašeľ alebo dokonca zápcha.

príčiny

Akýkoľvek stav môže vyvolať rozvoj patológie, do tej istej miery, ovplyvňujúci vnútrobrušný tlak, ako aj stenčenie svalovej vrstvy prednej steny pobrušnice alebo vytváranie medzier vo svalovom tkanive..

Črevná prietrž sa môže vytvoriť počas obdobia nosenia dieťaťa v dôsledku aktívneho tlaku rastúcej maternice na orgánoch, ktoré ju obklopujú, s ascitom, pretiahnutím brušnej dutiny a zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku hromadenia významného množstva voľnej tekutiny, na pozadí prudkého úbytku hmotnosti, s fyziologickým stenčením stien brušnej dutiny. výsledok zmien súvisiacich s vekom.

Provokujúcim faktorom môže byť jedna z nasledujúcich podmienok:

 • pracovné bolesti a pokusy;
 • patológia genitourinárneho systému;
 • silný, dlhodobý kašeľ;
 • zvracanie
 • výrazná fyzická námaha;
 • zdvíhať závažia;
 • nadúvanie.

V niektorých prípadoch je ochorenie spôsobené vrodenými chybami v štruktúre brušných orgánov.

Známky klasifikácie prietrže

Rozdelenie kýly na skupiny sa uskutočňuje na základe niekoľkých základných bodov. Zohľadňuje sa etiológia choroby (to je to, čo je jej základným faktorom), typ vývoja, lokalizácia a výskyt komplikácií. Znalosť klasifikácie hernií je zásadne dôležitá pre pochopenie tohto procesu a výber taktiky liečby pacienta. Chápete, že je to jedna vec, ukázalo sa, že iba slučky čreva sa nachádzajú v herniálnom vaku, a tam sa úplne odlišujú aj ďalšie životne dôležité orgány..

Ďalším kriticky dôležitým kritériom v klinickej klasifikácii je platnosť obsahu herniálneho vaku. To znamená, že v prípade, že nie je možné ručne vložiť hernálny vak dovnútra anatomickej dutiny cez ten istý otvor, cez ktorý prenikla, je obvyklé nazývať herniu s narušenou funkciou. Toto je veľmi nepriaznivé znamenie v prognostickom pláne, pretože nekrotický proces sa vždy začína v obmedzených kýlach a v každom prípade sa s nimi musí pracovať. Je logické predpokladať, že ak sa prietrž môže opraviť manuálne, nie je to predsudok.

Praskliny a cysta

Trhliny v konečníku sú veľmi nepríjemné, pretože osoba, ktorá ich má, pravidelne prežíva akútnu bolesť. Vyskytuje sa pri pohybe čriev, v sede a pri chôdzi. Aj keď človek jednoducho klama, cíti pálivý pocit a nepohodlie v konečníku. Aby ste sa zbavili trhliny, musíte piť lieky proti bolesti, používať špeciálne sviečky, vyrábať kúpele, mastiť masťou.

Mnoho pacientov po odstránení bolesti a odstránení pálivého pocitu zabudlo na problém až nabudúce. Tento prístup vedie ku komplikáciám alebo prechodu choroby do chronickej formy. Na trvalé odstránenie príznakov ochorenia stačí niekedy správne zvolená liečba. U pokročilých foriem môže byť potrebná chirurgická liečba..

Praskliny sa vyskytujú v dôsledku zápchy, traumy, análneho sexu a nesprávneho chirurgického zákroku. Preto, pokiaľ je to možné, je potrebné predchádzať príčinám, ktoré túto chorobu vyvolávajú.

Cysta konečníka sa dá diagnostikovať u mužov, u žien aj u detí. Zvyčajne sa to zistí pri vyšetrení proktorom, pretože kvôli nedostatku živých príznakov si ľudia nemusia všimnúť prítomnosť problému. Medzi príznaky tohto ochorenia patrí ťažkosti pri defekácii alebo stolica vo forme pásky. Bolesť najčastejšie chýba, ale môže sa objaviť aj vtedy, ak sa infekcia dostala do cysty. V tomto prípade je liečba určite nevyhnutná, pretože sú možné komplikácie.

Klasifikácia v závislosti od miesta patologického procesu

Na základe tohto kritéria sa zvyčajne delí na vonkajšiu a vnútornú prietrž. Vnútorné sú zase rozdelené na intraperitoneálne a diafragmatické. Vonkajšie prostredie je v prognostickom pláne bežnejšie a nepriaznivejšie. Najnebezpečnejšou vonkajšou prietržou je ingvinická a pupočná kýla, ktorá má sklon k štipnutiu.

Stáva sa to tak, že najnebezpečnejšie hernie sú najbežnejšie. Bohužiaľ. Takže si musíte pamätať na ich najcharakteristickejšie prejavy a ísť do nemocnice včas.

Metódy stanovenia závažnosti

Najprv sa pri určovaní závažnosti patologického procesu spojeného s vystupovaním vnútorných orgánov hodnotia tieto ukazovatele:

 1. Existujú komplikácie, to znamená, že proces môže byť komplikovaný a nie komplikovaný. Komplikáciou sa spravidla stáva akýkoľvek zápalový proces, porušenie, roztrhnutie alebo hlien. Spravidla sa to všetko deje v čreve, pritlačené herniovým krúžkom..
 2. Primárna alebo sekundárna prietrž? Okrem toho je potrebné zistiť - v tomto klinickom prípade je choroba opakujúca sa a pooperačná? Je to veľmi dôležité pre stanovenie závažnosti postupu a ďalšej predpovede z hľadiska zotavenia..
 3. Koľko stojí „bežiaci“ proces z hľadiska obmedzenia. V tomto prípade je potrebné zvážiť, či je defekt pôvodný, kanálikový alebo úplný - v druhom prípade herniálny vak príde na povrch kože..

príznaky

Rektokele má špecifické symptómy, ktoré sa objavujú v určitej sekvencii v priebehu vývoja ochorenia. Žena spočiatku zažije bolesť a ťažkosti pri pohybe čriev. Na vyprázdnenie čriev je nútená vyvinúť maximálne úsilie, ale zároveň často pretrváva pocit neúplného vyprázdňovania. Takéto pocity sú spôsobené oneskorením výkalov v herniálnom vaku. Na zlepšenie pohybov čriev a úplného pohybu čriev pacienti používajú preháňadlá a klystír. Takéto metódy však prinášajú iba krátkodobý účinok..

Ako sa prejavuje slabina prietrže a aké nebezpečné sú jej komplikácie?

Táto patológia nastane, ak jedna z častí čreva, omentum alebo vaječníkov vypadne z prednej brušnej steny (jej základom sú priečne brušné svaly) cez slabínový kanál. Zvyčajne sa šikmá inguinálna odroda oddelí osobitne (môže byť vrodená alebo získaná). Jeho charakteristickým znakom je umiestnenie herniálneho vaku do spermatického vlákna.

Charakteristické príznaky tohto ochorenia zahŕňajú:

 1. Konštantný pocit tiaže v podbrušku, ktorý je charakteristický - absencia výraznej dynamiky;
 2. Výrazný opuch oblasti slabín, ktorá sa v horizontálnej polohe stáva viditeľnejšou;
 3. Bolesť počas cvičenia;
 4. V neskorších fázach bude nástup bolestivosti charakteristický aj pri najbežnejších pohyboch. Okrem toho bude žiarenie charakteristické pre bolesť bedrovej a sakrálnej chrbtice, je možná zápcha a narušenie močenia. Podľa štatistík sa tento druh choroby najčastejšie vyskytuje u mužov starších ako tridsať.

Najväčšie nebezpečenstvo však spočíva v tendencii inguinálnej hernie k porušovaniu (najnebezpečnejšia možnosť), koprostáze, zápalu obsahu hernálneho vaku a výskytu ischemickej orchitídy..

O komplikácii sa môžete dozvedieť pomocou nasledujúcich znakov:

 • Ťažká nevoľnosť a zvracanie, ktoré neprinášajú úľavu;
 • Prítomnosť krvných nečistôt v stolici;
 • Prudké zvýšenie bolesti v miešku a ingvinálnej oblasti;
 • Charakteristické vydutie nezmizne, aj keď je pacient v horizontálnej polohe.

diagnostika

Nasledujúce metódy sa používajú na diagnostiku hernie priameho čreva a jeho vývojového štádia:

 • vyšetrenie proktologom alebo gynekológom;
 • Ultrazvuk - na zistenie možného poškodenia tkanív iných orgánov malej panvy;
 • v prípade potreby laboratórne testy trusu a krvi.


Ultrazvuk brušnej dutiny sa používa na identifikáciu možného poškodenia tkanív iných orgánov malej panvy.

Zoznam nevyhnutných diagnostických štúdií potrebných na potvrdenie diagnózy

 1. Irrigoscopy
 2. Röntgenová metóda (herniografia);
 3. Ultrazvukové vyšetrenie slabín a miešok.

V prípade, že neexistujú žiadne komplikácie pri slabinovej prietrži, je potrebné sa zaoberať len prevenciou tohto procesu:

 • Používajte obväz;
 • Vykonajte korekciu stravy spolu s dietetikom - zápcha je v tomto prípade vážnym nebezpečenstvom;
 • Použite fyzioterapeutické metódy liečby;
 • Zabudnite na zlé návyky;
 • Zbavte sa kašľa.

V prípade, že je patologický proces komplikovaný, je potrebné vykonať chirurgický zákrok v naliehavom poradí. Kýla je odrezaná a výstužná sieť je fixovaná, aby sa zosilnili steny prepichnutím v brušnej dutine (čo znamená implementáciu endoskopickej alebo obštrukčnej hernioplastiky)..

prevencia

Kýlová profylaxia zahŕňa nasledujúce opatrenia: racionálnu výživu, denný pohyb čriev, normalizáciu hmotnosti, dostatočnú fyzickú aktivitu, zlyhanie alebo obmedzenie zvýšeného zaťaženia a vzpieranie.

Črevná hernia je pomerne bežná choroba. Pri včasnej diagnostike a správne vykonanej liečbe nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život. Preto, keď sa objavia charakteristické príznaky, je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Charakteristické prejavy pupočnej kýly

Je potrebné poznamenať, že v detstve sa najčastejšie vyskytuje tento konkrétny typ patológie. Prítomnosť tohto procesu naznačuje zvláštne vydutie v blízkosti pupočného prstenca. Je potrebné poznamenať, že pomerne kýla pri kojencoch, ktorých veľkosť nepresahuje 15 mm, sa vo väčšine prípadov samodestrukuje do piatich rokov. Pamätajte, že v prípade, že sa konvexita zvýši o dva roky a presiahne dva cm, potom je operácia jasne zobrazená.

U dospelých sa tento jav vyskytuje o rádovo menej, ale pri absencii adekvátnej liečby dosahuje 8-10 cm. Najcharakteristickejšie príznaky sú bolesť pupka a ťažká nevoľnosť. V prípade, že je toto ochorenie diagnostikované včas, bude možné ľahšie opraviť prietrž.

Diéta jedlo

V prípade prietrže, ako aj po operácii na jej odstránenie je potrebné dodržiavať zásady správnej výživy. Diéta je zameraná na normalizáciu črevnej motility, prevenciu zápchy a nadúvania. Z stravy vylúčte:

 • mastné, vyprážané, korenené a slané jedlá;
 • mastné a korenené omáčky;
 • koreniny a koreniny;
 • alkoholické a sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým;
 • údené a nakladané výrobky;
 • silný čaj a káva.
 • strukoviny, kapusta.


Čerstvá zelenina je povolená.


Jedlo sa užíva v malých porciách, 5-6 krát denne.


Musia sa dodržiavať zásady správnej výživy..


Mastné, vyprážané a korenené jedlá sú vylúčené zo stravy.

Jedlo sa užíva v malých porciách, 5-6 krát denne. Povolené jesť čerstvú zeleninu a ovocie, mliečne výrobky, chudé mäso. Výrobky sú dusené, varené alebo pečené.

Femorálna prietrž

Ako už názov napovedá, v tomto prípade herniálny vak vypadne cez femorálny kanál. Vo veľkej väčšine prípadov sa toto ochorenie vyskytuje u žien vo veku Balzac.

Medzi typické príznaky patrí silná bolesť hlavne v dolnej tretine brucha, slabín a stehien, bližšie ku koncu pracovného dňa (najmä pri práci v stoji), tvorba opuchov nôh a nôh. Podobne ako v predchádzajúcom prípade je tu možné porušenie aj so všetkými z toho vyplývajúcimi nepriaznivými dôsledkami. Charakteristické príznaky naznačujúce prítomnosť tejto komplikácie sú prudko zosilnené bolesti, ktoré sú rozptýlené a šíria sa po bruchu, na hrudi rastie vydutá charakteristika prietrže a bolí na palpácii, vyskytuje sa nekontrolovateľné zvracanie, ktoré neprináša úľavu..

V tomto prípade bude chirurgický zákrok jediným odôvodneným prístupom k liečbe pacientov..

Prečo konečník vypadáva?

Konečník vďaka svojej polohe a špecifickým funkciám možno považovať za jedno z najzraniteľnejších miest v tele: je často postihnuté trhlinami, vredmi, polypmi a inými neoplazmami vrátane onkologických. Análna prietrž je tu jednou z bežných črevných patológií..

Kýla konečníka alebo konečníka je v skutočnosti vydutím čreva za jeho anatomickým umiestnením. Stáva sa to kvôli slabosti svalov panvového dna, ktoré udržiavajú správne umiestnené orgány. Taký výčnelok čreva sa vo väčšine prípadov vyskytuje v dôsledku neustálej zápchy alebo naopak, hnačky, komplikovaných hemoroidov, mechanického poškodenia konečníka..

Kýla môže byť navyše výsledkom chirurgických zákrokov na perineu. Pri ťažko oslabených panvových svaloch môže konečník vypadnúť aj pri miernej fyzickej námahe, kašľaní a kýchaní..

Lekári si všimnú 3 stupne rekta:

 1. Prvý stupeň - mierne vyklenutie, ťažkosti pri defekácii, nepohodlie.
 2. Druhý stupeň je zreteľne vyklenutý. U žien sa pozoruje vyčnievanie čreva do vaginálnej oblasti (prietrž hrtia rektaginálneho septa), vyprázdňovanie je možné iba pomocou klystíru alebo iných pomocných metód..
 3. Tretím stupňom je úplné prolapanie čreva. U žien vyčnieva zadná stena vagíny spolu s vyčnievajúcim črevom za otvorenie pohlavných orgánov (pozri fotografiu).

Konečník je náchylný na rôzne choroby vďaka svojej polohe v tele a vykonávaným funkciám. Jednou z bežných chorôb je prietrž konečníka - vyčnievajúca za hranice jeho prirodzeného postavenia. Čo je príčinou tejto poruchy, na základe čoho ju rozpoznávajú príznaky a ako sa má liečiť?

Konečná hernia u žien alebo konečník (lekársky jazyk) je výbežok steny predného konečníka do vagíny alebo v opačnom smere, čo je veľmi zriedkavé. Podobná patológia je charakteristická najmä pre ženy, najmä staršie ženy..

Aby ste pochopili, čo je to konečník u žien, musíte mať predstavu o umiestnení a štruktúre panvových orgánov. Podstata patológie je, že z nejakého dôvodu dochádza k oslabeniu podporného väzivového aparátu, ako aj svalových štruktúr v malej panve. To vedie k tomu, že zadná stena vagíny sa stáva nadmerne pohyblivou a predná časť konečníka sa stáva tenšia, stráca svalovú silu, čo vedie k vyčnievaniu. Takáto kýla je dôvodom porušenia zákona o defekácii, na ktorý sa ženy, ktoré sa obrátili na špecialistu, sťažujú.

Táto nosológia je u žien zriedkavá po 50 rokoch v singulárnom režime.

Najčastejšie sa jedná o prvé príznaky problémov s väzivovým aparátom panvy, čo lekárom umožňuje začať včasnú liečbu a predchádzať rozvoju iných patológií, napríklad stresovej inkontinencie alebo opomenutia maternice a vagíny..

Kýla hrádze alebo konečníka je výhřez konečníka, ku ktorému dochádza v dôsledku oslabenia panvových svalov, čo vedie k narušeniu jeho fixácie. Táto patológia sa preto nazýva aj prolaps konečníka alebo konečníka. Vo väčšine prípadov je prolaps konečníka výsledkom častých zápch, hnačiek, pokročilých hemoroidov, poranení konečníka, vrátane mechanického dopadu na perineum počas chirurgického zákroku. Pri výraznom oslabení svalov panvového dna môže prietrž vzniknúť dokonca iba pri kašľaní alebo kýchaní..

Zdravé svaly malej panvy bránia narušeniu anatomickej polohy čreva aj pri silnom namáhaní, kašľaní, vzpieraní. Dobre fixujú orgán a zabraňujú jeho premiestneniu. Kýla čreva sa vyskytuje v reakcii na existujúce abnormality svalového tkaniva, ktoré sa vyskytujú hlavne v starobe alebo s nepozorným postojom k stavu čreva u mladých ľudí..

Slabé panvové svaly nedržia črevá pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 1. Dedičnosť, vrodené choroby a panvové defekty;
 2. Tvrdá fyzická práca, športové aktivity;
 3. Druhé a následné prirodzené vaginálne pôrody;
 4. Gastrointestinálne choroby s predĺženou zápchou alebo hnačkou;
 5. Chirurgické ošetrenie v prípade rozrábky rôznych častí panvového dna vrátane hrádze;
 6. Znížená produkcia estrogénu, ktorá vedie k zlyhaniu metabolických procesov a podvýžive panvových orgánov. Toto sa vyskytuje častejšie u žien počas menopauzy;
 7. V pokročilom štádiu hemoroidov alebo análneho pukliny, existuje však aj kombinovaná lézia konečníka, ktorá ešte horšie ovplyvňuje stav konečníka..

Výčnelok konečníka a prietrže čreva ovplyvňuje veľa faktorov. Ľudia s nadváhou a respiračnými chorobami môžu tiež čeliť tomuto ochoreniu, ako aj zdraví športovci, ktorí nesprávne vypočítali zaťaženie tela..

Rektálne poškodenie môže prispieť k prolapsu čreva, napríklad k rakovine.

Príznaky prietrže bielej línie brucha

Biela čiara brucha predstavuje aponeurózu svalu rekta. Na tomto mieste sa veľmi často vyskytuje herniálny prolaps vnútorných orgánov, najmä u mužov. Malo by sa tiež poznamenať, že vo väčšine prípadov sa choroba vyskytuje po chirurgických zákrokoch. Tento typ kýly je klasifikovaný v závislosti od lokalizácie suprahelikálnej, pupočnej a pupočníkovej.

Typické ťažkosti v tomto prípade sú bolesť v epigastrii a mezogastrickej oblasti (horná a stredná tretina brucha), ktoré sa po jedle, nauzea, zvracanie výrazne zvyšujú, čo neprináša úľavu. Táto patológia sa často vyskytuje spolu so žalúdočným vredom alebo cholecystitídou (vysvetlenie tohto javu ešte nebolo nájdené). Je potrebné poznamenať, že zníženie tohto typu prietrže je dosť problematické; navyše, dokonca aj v tých prípadoch, keď sa uskutočnil, bol relaps ochorenia pozorovaný po určitom čase.

Hemoroidy a proktitída

Hemoroidy sú ochorením, pri ktorom hemoroidy vypadávajú a sú zapálené. Má príznaky ako bolesť pri vyprázdňovaní, krvácanie, opuchy konečníka, zápcha. Odporúča sa začať s liečbou v skorých štádiách, keď sa s liečivami a ľudovými liekmi môžete vyhnúť. Vyskytuje sa častejšie u žien, pretože sa môže objaviť počas tehotenstva a po ťažkom narodení. Stáva sa to však aj u mužov, najmä ak vedú sedavý životný štýl a nejedia správne.

Proctitída je ďalšie ochorenie, ktoré súvisí s chorobami konečníka. Môže sa vyskytnúť v dôsledku infekcie, hemoroidov, traumy a ďalších faktorov. Symptómy sú nasledujúce: svrbenie, bolesť, hnačka, zápal perineu. Mimochodom, existuje aj paraproctitída, ktorá má rovnaké príznaky, ale k nim sa pridáva fistula, z ktorej pochádza hnis a krv. V tomto prípade je potrebný chirurgický zásah zameraný na zníženie fistuly. Nemôžete to zvládnuť iba pomocou liekov..

zistenie

Kýla je nebezpečná chirurgická patológia, ktorá sa musí liečiť v nemocnici. V prípade akýchkoľvek komplikácií je chirurgický zákrok zobrazený v naliehavom poradí. V najhoršom prípade dôjde k porušeniu herniálneho vaku (vo veľkej väčšine prípadov bude obsahovať črevné slučky) - s touto komplikáciou bude smerovanie prísne zakázané, pretože štiepny obsah sa vyznačuje schopnosťou nekrózy a následnými septickými procesmi, ktoré sú náchylné na šírenie v tele..

Ak kýla nie je komplikovaná a žiadnym spôsobom neobťažuje pacienta, potom je možná konzervatívna liečba, ale iba po konzultácii s chirurgom a v budúcnosti sa musí hernia vak ešte opraviť..

liečba

Črevná hernia sa lieči iba chirurgicky. Konzervatívne metódy sa môžu použiť v počiatočných štádiách vývoja choroby, keď sú príznaky mierne.

Bez ohľadu na veľkosť a umiestnenie herniového výčnelku, operácia spočíva v izolácii herniálneho vaku, oddelení jeho membrán a premiestnení obsahu. Uzavretie brány prietrže sa uskutočňuje s maximálnym zachovaním topografie vnútorných orgánov a črevných funkcií..

Niektoré typy hernií sú odstránené hernioplastikou s vlastnými tkanivami. Je to možné pri absencii komplikácií, keď kýla nie je porušená a dá sa ľahko zmenšiť. Poruchy brušnej steny sú pokryté syntetickým pletivom, nielen spoľahlivo fixuje peritoneálne orgány na ich miestach, ale tiež nespôsobuje rejekciu..

Ak sa vyžaduje porušenie prietrže čreva, je potrebná mimoriadna operácia, ktorej výsledok závisí od včasnosti kontaktovania lekára. Ak sa v čase chirurgického zákroku vyskytne nekróza časti čreva, je odstránená.

Najúčinnejšou metódou je endoskopická liečba. Lekár urobí rez s priemerom asi jeden centimeter a vloží endoskopickú kameru s nástrojmi. Počas operácie sú všetky manipulácie viditeľné na monitore, chirurg má schopnosť vidieť prietrž a efektívnejšie ju eliminovať.

Výhody endoskopickej metódy:

 • nízka invazivita tkanív;
 • neprítomnosť viditeľnej pooperačnej jazvy;
 • krátkodobé podmienky pacienta v nemocnici;
 • rýchle rehabilitačné obdobie;
 • minimálne riziko komplikácií a relapsu.

Obdobie zotavenia po operácii trvá niekoľko mesiacov. V tomto okamihu by mal pacient minimalizovať akúkoľvek fyzickú aktivitu, správne jesť a vykonávať množstvo terapeutických a preventívnych cvičení.

Metódy diagnostiky a liečby črevnej prietrže.

Príznaky črevnej prietrže

Črevná prietrž

Črevná hernia je patológia, pri ktorej časť čreva prechádza cez intermuskulárne priestory pod kožou. Hlavným a najšpecifickejším znakom tohto patologického procesu je výskyt okrúhleho, mäkkého elastického novotvaru, ktorý je zreteľne viditeľný pri namáhaní alebo v stojacej polohe. U žien sa často diagnostikuje kýla čreva, ktorá je spôsobená pôrodom dieťaťa a následnou prácou. Vo všeobecnosti patológia nemá obmedzenia týkajúce sa veku a pohlavia.

etiológie

Výskyt tejto patológie môže byť spôsobený týmito etiologickými faktormi:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • tehotenstva;
 • vrodené patológie čreva;
 • chronický nepríjemný kašeľ;
 • poranenia brucha;
 • nadmerná telesná hmotnosť;
 • vyčerpanie tela.

Poznamenáva sa, že črevná prietrž sa najčastejšie vytvára v dôsledku zdvíhania nadmerného zaťaženia a dlhodobého častého fyzického namáhania. Aby sa zabránilo vzniku závažných komplikácií, liečbu má predpisovať iba lekár.

klasifikácia

Podľa jeho umiestnenia existujú hernie:

 • pupočník - v ohrození sú novorodenci. Taktiež ľudia, ktorí majú slabinu pupočného kruhu, sú náchylní k hernii tejto lokalizácie;
 • inguinálny - nemá žiadne sexuálne obmedzenia, môže byť šikmý alebo priamy, niekedy je dvojstranný;
 • biela línia brucha - najčastejšie diagnostikovaná u mužov;
 • femorálne - kvôli oslabeniu hlbokého femorálneho krúžku;
 • pooperačná - častejšie pôsobí ako komplikácia zápalových hnisavých procesov, vo väčšine prípadov je na odstránenie patológie potrebný chirurgický zásah.

symptomatológie

V počiatočnej fáze vývoja môže byť prietrž čreva asymptomatický. Počas vývoja môžete pozorovať nasledujúce príznaky:

 • tupé, švy, kŕče, ktoré sa môžu zosilniť fyzickou námahou, kašeľ;
 • pocit plnosti v bruchu;
 • príznaky obštrukcie čriev;
 • nevoľnosť, ktorá je zriedka sprevádzaná zvracaním;
 • grganie, často s nepríjemnou vôňou alebo chuťou nedávno konzumovaného jedla;
 • pocit neúplného pohybu čriev a močového mechúra;
 • nestabilná práca tráviaceho traktu - záchvaty hnačky môžu byť nahradené dlhodobou zápchou;
 • príznaky všeobecnej intoxikácie tela;
 • Calo-pomazanie.

Samostatne by sa mal zdôrazniť klinický obraz tohto patologického procesu u žien:

 • časté močenie, ktoré neprináša úľavu;
 • sekréciu hlienu z vagíny;
 • exacerbácia chronických gynekologických chorôb, ak existujú;
 • bolesti chrbta;
 • ťažkosti vo vaginálnej oblasti;
 • nepohodlie v oblasti slabín;
 • nepohodlie a bolesť pri pohlavnom styku.

Je potrebné poznamenať, že pri malej prietrži nemusia byť žiadne výrazné príznaky. Patológia sa najčastejšie deteguje ultrazvukom brušnej dutiny v porovnaní s iným ochorením alebo počas rutinného vyšetrenia.

Pri vyššie uvedenom klinickom obraze alebo príznakoch obštrukcie čreva by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Nie je možné samoliečiť alebo ignorovať túto chorobu, pretože to môže viesť k nezvratným zmenám..

diagnostika

Diagnóza tohto ochorenia spravidla nespôsobuje komplikácie, pretože klinický obraz má skôr špecifické príznaky.

Štandardný diagnostický program môže obsahovať:

 • všeobecná a biochemická analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • diagnostická laparoskopia;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • rádiografia vnútorných orgánov;
 • MRI.

Liečebnú taktiku predpísal lekár striktne po obdržaní výsledkov diagnostiky a identifikácii etiológie vývoja tohto ochorenia..

liečba

V tomto prípade je liečba iba chirurgická. Výnimkou je pupočná kýla u novorodencov, pretože je možná eliminácia choroby. V prípade, že podľa klinických ukazovateľov nie je chirurgický zákrok možný, pacientovi je predpísané nepretržité nosenie špeciálneho obväzu.

Špecifiká operácie v tomto prípade budú závisieť od miesta prietrže, veľkosti útvaru a stavu pacienta. Proces odstraňovania prietrže sa môže zvyčajne vyjadriť takto:

 • vyniká herniálny vak;
 • herniálny obsah je nastavený alebo je vysoko podviazaný vak na krku;
 • brány prietrže sú uzavreté s maximálnym možným zachovaním topografie oddelenia.

Po operácii je potrebné, aby pacient dodržal pokoj s lôžkom, diétnu terapiu a istý čas nosil špeciálny obväz.

Ak sa diagnostikuje porušenie črevnej prietrže, chirurgický zákrok by mal byť naliehavý, pretože existuje riziko úmrtia v dôsledku začiatku nekrotického procesu tenkého čreva..

Osobitne je potrebné po operácii zdôrazniť výživové pravidlá pacienta. Počas obdobia obnovenia by ste mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • jedlo by malo byť ľahké, v tekutej alebo pyrenej forme;
 • mastné, korenené, slané, vyprážané sú vylúčené;
 • jedlo by malo byť v malých dávkach s intervalom medzi dávkami 2,5 - 3 hodiny.

Možné komplikácie

Ak sa liečba nezačne včas alebo ak je patologický proces sprevádzaný inými chorobami, je možné tieto komplikácie vyvinúť:

 • vznik ireverzibilných hernií;
 • črevná intususcepcia;
 • porušenie prietrže pri následnom nekrotickom procese;
 • gangréna s následnou perforáciou;
 • tvorba fibromov, lipómov.

Za predpokladu včasnej diagnostiky a následnej liečby sa dá vyhnúť komplikáciám.

prevencia

Prevencia tohto ochorenia je nasledovná:

 • vyvážená strava;
 • Vylúčenie nadmernej fyzickej námahy;
 • mierna fyzická aktivita;
 • preventívne vyšetrenie špecializovanými lekármi.

V prípade vyššie uvedeného klinického obrazu by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nemali by ste si samoliečiť, čo je v tomto prípade nepraktické.

Črevná prietrž: typy, príznaky a metódy liečby

Jedným z najdôležitejších orgánov sú črevá. Jedná sa o jediný systém čriev, ktorý vykonáva tráviaci proces a poskytuje telu užitočné látky. Črevá dospelých sú dlhé asi 3 až 4 m. Zdravie a celková pohoda človeka závisia od jeho dobrej práce. Pod vplyvom škodlivých faktorov v čreve sa môžu vyskytnúť rôzne choroby. Pomerne časté ochorenie je prietrž čreva.

Pojem a typy chorôb

Črevná prietrž je deformácia peritoneálnej steny s ďalším výstupom z časti čreva. V niektorých prípadoch môže táto časť zostať v brušnej dutine. Otvory pre výstup sú patologicky formované tkanivá, medzery vo svalovom tkanive, následky operácií a medzery medzi orgánmi. Tieto otvory sa nazývajú prietržové brány..

Na udržanie čriev v normálnom pracovnom stave sa používa väzivový aparát. Intracavitary tlak je obmedzený svalový tonus. Keď sa steny brušnej steny stenčujú, zvyšuje sa tlak v dutine a vytvára sa prietrž.

V závislosti od miesta sa rozlišujú tieto typy kýly:

 1. Pupočná. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje u dojčiat v dôsledku vývoja pupočného krúžku. U dospelých pacientov sa toto ochorenie vyskytuje u žien počas tehotenstva a niekedy aj po pôrode.
 2. Trieslová. Je to najbežnejší typ prietrže v čreve. Tvorí sa zvonka alebo vo vnútri ingvinálneho kanála alebo súčasne na oboch miestach.
 3. Biela línia brucha. Väčšinou sa vyskytuje u mužov. Herniové brány sú praskliny umiestnené v bielej línii brucha. Často sa tvorí viac kýly, ktoré sú umiestnené nad sebou.
 4. Stehno. Vyskytujú sa v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Všeobecne sa vyskytuje u žien po 40 rokoch. Tento typ prietrže dosahuje malé rozmery.
 5. Pooperačná (inak - ventrálna). Po operácii sa objaví na tkanive jazvy. Môže dosiahnuť veľké rozmery.
 6. Posuvné. Vzniká, keď sa tkanivá brušnej dutiny čiastočne prekrývajú črevom..

Medzi zriedkavé formy sa rozlišujú obštrukčné, vnútorné, laterálne, sedacie a perineálne kýly.

Príčiny a príznaky

Črevná hernia sa môže spustiť za akýchkoľvek podmienok, ktoré ovplyvňujú kolísanie tlaku, ako aj medzery a riedenie v tkanivách. Medzi najbežnejšie príčiny choroby patria:

 • tehotenstvo, ťažké narodenie;
 • ascites (dropsy);
 • obezita;
 • rýchla strata hmotnosti, ktorá spôsobuje riedenie stien;
 • starší vek;
 • pravidelná ťažká fyzická námaha;
 • vrodené chyby;
 • dedičná predispozícia;
 • chronická zápcha.

Kýla v čreve spočiatku prebieha bez známok. Potom sa prejavy prejavia výraznejšie a zreteľnejšie. Medzi hlavné príznaky patria:

 • hrboľatý výčnelok, ktorý zmizne pri ľahnutí;
 • refluxná ezofagitída (silná pálenie záhy, bolesť na hrudníku a bruchu), zhoršenie v noci, so stresom a po jedle;
 • kŕče, ťahanie, brnenie, ktoré sú dočasné alebo trvalé;
 • zápcha
 • pocit plnosti, ktorý nastane po vyprázdnení močového mechúra alebo čriev;
 • celkový stav slabosti;
 • triaška;
 • vysoká telesná teplota.

Diagnóza ochorenia

Vyšetrenie pacienta vykonávajú úzki špecialisti, ako napríklad gynekológ (u žien) a proktokológ. Pre správnu diagnózu je pacient starostlivo vyšetrený a predpísaný na vykonanie potrebných testov..

Pre podrobnú štúdiu využite tieto metódy:

 1. Pohmat. Skladá sa z určenia prstov z postihnutej oblasti.
 2. Ultrazvukový postup. Pomáha posúdiť veľkosť a umiestnenie prietrže.
 3. Magnetická rezonancia. Najpresnejší spôsob určenia veľkosti prietrže a jej štruktúry. S jeho pomocou môže byť choroba odhalená v skorých štádiách..
 4. Rentgenografie Pomáha spoznať rysy prietrže.

V prípade potreby môže lekár použiť niekoľko metód naraz..

liečba

Črevná prietrž vyžaduje chirurgický zákrok. Výnimkou je pupočník, ktorý sám zmizne v prvých rokoch života.

Počas operácie sa používa celková anestézia. Chirurg urobí rez do herniálneho vaku, potom sa zavedie črevo a vykoná sa plast hernálneho portálu. Pri nekrotizácii je postihnutá oblasť úplne excidovaná a črevá sa opäť zosieťujú.

Najdôležitejšou súčasťou operácie je oprava kýlovej brány. Závisí to od recidívy ochorenia. Postup sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 1. Napätím, to znamená, aby sa brána zavrela, sa šijú samotné látky.
 2. Bez napätia. Nezrovnalosť je pokrytá špeciálnou doskou zo sieťoviny..

Najvýhodnejšou možnosťou je druhá. Sieťka je pre telo úplne bezpečná, k odmietnutiu nedochádza a riziko opätovného výskytu prietrže sa zníži na nulu.

Môžete tiež vykonať endoskopiu, aby ste odstránili prietrž. Táto metóda, ktorá poskytuje minimálnu invazívnosť. Pri tejto operácii chirurg vytvorí pár otvorov s priemerom 1 cm, cez ktoré sa zavádza endoskopická kamera s baterkou a špeciálne nástroje, pomocou ktorých sa vykonávajú všetky manipulácie. Priebeh operácie je možné sledovať na monitore.

Endoskopia je najlepšou voľbou pre liečbu prietrže. Má veľa výhod. Po operácii zostáva malá, takmer nepostrehnuteľná jazva. Kým v klasickej prevádzke je dĺžka jazvy 4-8 cm, doba hospitalizácie je oveľa kratšia, po niekoľkých dňoch môžete byť prepustení z domu. Komplikácie po endoskopii sú mimoriadne zriedkavé. Rehabilitácia pacientov je dostatočne rýchla. Ale na úplné uzdravenie bude trvať niekoľko mesiacov. V súčasnosti je obzvlášť dôležité dodržiavať všetky preventívne opatrenia..

Ak existujú kontraindikácie pre operáciu, využite nasledujúce metódy liečby:

 1. Nosiť obväz. Lekárske spodné prádlo dobre podporuje oslabené svaly a nedovoľuje rozvoju ochorenia. Bandáž môže byť vo forme nohavičiek, šortiek alebo opasku. Všetky modely majú pevnú časť - pelot. Hernia podporuje on.
 2. Fyzioterapia. Používa sa iba na začiatku vývoja črevnej prietrže. V posledných fázach je gymnastika zbytočná.
 3. Fyzioterapia. Účinné aj v počiatočných fázach..

Prognóza a prevencia

Pri črevných potkanoch je prognóza všeobecne priaznivá, pokiaľ neexistujú žiadne komplikácie. Po chirurgickom zákroku dôjde k úplnému uzdraveniu. V zriedkavých prípadoch sa pozorujú relapsy..

Pri porušení prietrže ďalšia prognóza závisí od včasnosti operácie, spôsobu liečby a odstránenia nekrotických častí čreva..

Prevencia hernií vytvorených v čreve spočíva v správnej a racionálnej výžive, ktorá zaisťuje denný pohyb čriev a udržuje hmotnosť pacienta. Je tiež potrebné dodržiavať dostatočnú úroveň fyzickej aktivity, ktorá podporí svalový rámec brucha..

Kýla, ktorá sa vytvorila v črevách, nie je tak nebezpečná za predpokladu, že nevyvoláva komplikácie. Môže však výrazne zhoršiť kvalitu života človeka. V skorých štádiách sa choroba ľahko lieči..

Črevná prietrž

Črevná prietrž je patologický proces charakterizovaný vystupovaním črevných slučiek cez slabé miesta brušnej steny alebo brušnej dutiny (tzv. Herniálna brána). Hlavným príznakom je prítomnosť zaoblenej mäkkej elastickej formácie, ktorá sa objavuje pri namáhaní alebo vo zvislej polohe tela a je lokalizovaná na miestach typických prietržami. Diagnóza je založená na špecifickom klinickom obraze, niekedy sú potrebné ďalšie štúdie (ultrazvuk, rádiografia atď.). Liečba je výlučne chirurgická, spočíva v znížení (alebo odstránení počas nekrotizácie) herniálneho obsahu, uzavretí hernálneho portálu a posilnení brušnej steny..

ICD-10

Všeobecné informácie

Črevná hernia je výstup časti čreva cez defekty brušnej steny smerom von alebo migrácia v brušnej dutine. Ako brána prietrže sa môžu otvory v brušnej stene zväčšiť v dôsledku pôsobenia určitých patogénnych faktorov; medzery medzi svalmi, črevami a pobrušnicami; poškodenia tkaniva, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku.

Za normálnych okolností sú črevné slučky držané v brušnej dutine na svojich miestach pomocou väzivového aparátu a brušná stena, ktorá je založená na svaloch a spojivových tkanivových štruktúrach, odoláva intrakavitálnemu tlaku. Na vznik prietrže sú potrebné dva faktory: slabé miesto v brušnej stene a zvýšený tlak v brušnej dutine..

príčiny

Dôvodom rozvoja črevnej hernie sú faktory, ktoré prispievajú k tvorbe slabých miest brušnej steny, ústia bránice alebo pobrušnice. Natiahnutie a rednutie brušnej steny sa môže vyskytnúť v dôsledku tehotenstva, zmien súvisiacich s vekom, rýchleho chudnutia v dôsledku choroby alebo hladovania, ascitu a ďalších príčin. Na prejavenie choroby je však potrebný aj účinok faktora, ktorý spôsobuje výrazné zvýšenie tlaku v brušnej dutine (pôrod, ťažký kašeľ, vzpieranie, ťažkosti s močením)..

klasifikácia

Hlavnou klasifikáciou je topografia - v mieste ich lokalizácie. Zvyčajne sa vyvinú ingvinálne, pupočné, femorálne, oveľa menej - ischiatické, bedrové a iné hernie. Špecialisti v oblasti modernej herniológie rozlišujú tieto typy hernií:

 • Trieslová. Najbežnejšia možnosť. Môže byť rovný (časť čreva vystupuje cez vonkajší krúžok trieslovinového kanálika a keď je prst zasunutý do hernálneho kanálika, ide rovno) alebo šikmý (obsah hernia vystupuje cez vnútorný trieslový otvor, prst vložený do neho prechádza šikmo). Inguinálna kýla sa často vytvára na oboch stranách..
 • Pupočná. Môže sa vyvíjať u malých detí v dôsledku štrukturálnych vlastností pupočného krúžku, u dospelých pacientov toto ochorenie často postihuje ženy po tehotenstve a pôrode. Prítomnosť peritoneálneho divertikla v pupočníkovom krúžku predisponuje k rozvoju pupočnej kýly.
 • Stehno. Zvyčajne sa vytvára kvôli slabosti hlbokého femorálneho krúžku u pacientiek po štyridsiatich rokoch. Femorálne kýly zriedka dosahujú veľké veľkosti, často sa však porušujú častejšie. Môže byť úplný alebo neúplný, ak herniálny obsah nepresahuje fasciu a nachádza sa v femorálnom krúžku.
 • Biela línia brucha. Je charakteristická pre pacientov mužského pohlavia, zatiaľ čo praskliny v bielej línii brucha pôsobia ako brány prietrže. Kýly bielej čiary sú často viacnásobné, umiestnené nad sebou, môžu unikať skryté.
 • Pooperačné. Tvorí sa medzi divergujúcimi sa aponeurózami alebo svalmi hlavne po hnisavých zápalových procesoch v oblasti pooperačnej rany a po zavedení tampónov do nej. Pooperačné prietrže môžu dosiahnuť značnú veľkosť a vyžadovať brušnú plastiku.

Zriedkavé formy zahŕňajú sedaciu, obštrukčnú, laterálnu a perineálnu prietrž. Hernie vnútorných čriev sa môžu vytvárať aj vtedy, keď črevné slučky spadajú do vnútrobrušných vreciek (napríklad Treitzová hernia, ktorá sa tvorí v oblasti, kde duodenum prechádza do jejuna). V niektorých prípadoch peritoneum pokrýva črevo iba čiastočne - vznikajú klzné kýly.

Príznaky črevnej hernie

Hlavným znakom je prítomnosť nádoru podobnej formácie v miestach typickej lokalizácie prietrže, ktorá sa objavuje pri namáhaní a vymiznutí v polohe na chrbte a po premiestnení (pri neredukovateľných prietržach je možné neustále pozorovať herniálny výčnelok). V počiatočných fázach, v prítomnosti malého množstva prietrže, sa prítomnosť ochorenia dá určiť vložením prsta do hernálneho kanálika: keď pacient kašle, je detekovaný príznak push - prst opúšťa črevnú slučku.

Perkusia nad formáciou určuje tympanický odtieň, keď sa pri počúvaní zistia črevné zvuky. Známkou črevnej prietrže môže byť bolesť. Bolesť v oblasti tvorby prietrže sa objavuje počas fyzickej námahy, namáhania, kašľa. Charakteristické sú aj dyspeptické príznaky: nevoľnosť, grganie, zápcha, zriedka zvracanie. Takéto príznaky charakterizujú nekomplikovanú prietrž..

komplikácie

Nezvratná prietrž

Jednou z najbežnejších komplikácií je tvorba ireverzibilných hernií. Pri dostatočnej šírke hernálneho portálu a neprítomnosti adhézií sa herniálny obsah ľahko nastavuje nezávisle alebo s miernym stláčaním. Neredukovateľná črevná prietrž je charakterizovaná skutočnosťou, že v dôsledku tvorby adhézií sa obsah úplne nevracia do brušnej dutiny, hoci v horizontálnej polohe sa môže mierne zmenšiť..

Ak sa vytvorí viac adhézií, môže sa hernálny vak rozdeliť na komory s rozsiahlym prírastkom črevných slučiek. Častejšie sa táto komplikácia vyvíja s pupočníkovými kýlami, zatiaľ čo topografia vnútorných orgánov sa môže významne zmeniť. Pri nezvratnej prietrži je možné časté traumy do herniálneho vaku, v dôsledku čoho sa vyvíjajú reaktívne zmeny s narušeným krvným a lymfatickým obehom a črevnými funkciami..

zneužívanie

Črevné slučky podstupujú významné stlačenie tak v krku herniálneho vaku, ako aj v samotnom vaku. Pri porušení dôjde k významnému narušeniu krvného obehu až po nekrózu tkanív. V dôsledku žilovej stázy plazma tečie cez herniálny vak. Hlavná časť čreva prechádza zmenami, pretože preteká obsahom. Vytvorí sa paréza črevnej steny, ktorá pretrváva aj v pooperačnom období. Pri absencii včasnej chirurgickej liečby sa vyvinie črevná gangréna s perforáciou.

Existuje niekoľko druhov porušenia črevnej prietrže.

 • Parietálna forma. Vyznačuje sa porušením iba časti črevnej steny oproti línii prichytenia mezentérie. Takúto komplikáciu je ťažké diagnostikovať, najmä u pacientov s nadváhou, pretože formácia je malá a obsah čreva sa môže voľne pohybovať, v dôsledku čoho nie sú žiadne známky obštrukcie čreva..
 • Spätné porušenie. Toto je špeciálna komplikácia, pri ktorej je nekrotický proces spočiatku vystavený nie herniálnemu obsahu, ale hlavnej časti čreva. Do tohto procesu sa častejšie zapája tenké črevo, menej často - hrubé črevo, slepý čap, omentum. Život ohrozujúci stav sa vyvinie v priebehu niekoľkých hodín. Diagnóza je tiež ťažká, zvyčajne sa konečná diagnóza stanoví intraoperačne.
 • Porušenie učiva. Samostatnou formou je porušenie Meckelovho divertikula: herniálny vak je často porušený vo trieslovom kanáli, menej často vo femorálnom kanáliku. Klinický obraz je do značnej miery podobný ako pri poranení parietom.
 • Falošné porušenie. Komplikácia, ktorá sa klinicky prejavuje ako klasické porušenie, ale jej príznaky sú spôsobené sekundárnymi zmenami v dôsledku zápalového výpotku vstupujúceho do herniálneho vaku. V tomto prípade sa prietrž, ktorá bola predtým korigovaná, stáva nenapraviteľnou, formácia je intenzívna a bolestivá. Najčastejšie sa takáto komplikácia vyskytuje, keď je prietrž kombinovaná s iným patologickým procesom (črevná obštrukcia inej etiológie, perforácia žalúdočných vredov atď.).

V niektorých prípadoch sa pri silnom zvýšení tlaku v brušnej dutine môže vyvinúť náhle zhoršenie asymptomatickej ireucibilnej hernie čreva. Zvyčajne sa takáto komplikácia vyskytuje s malými prietržami, ktorých prítomnosť ani nemá podozrenie. Hlavným prejavom je náhla intenzívna bolesť.

Kýla

Zranenia prietrže môžu byť uzavreté a otvorené (s porušením integrity kože), ale v oboch prípadoch nie je možné tvrdiť, že obsah herniového vaku zostal nedotknutý. Uzavreté poranenia sa vyznačujú bežnými príznakmi poranení mäkkých tkanív (opuch, bolesť, podliatiny). V prvých hodinách môže dôjsť k poškodeniu bez povšimnutia, a preto pri najmenšom poranení kýly čreva by sa mal pacient okamžite previesť do chirurgickej nemocnice, pretože existuje vysoké riziko vzniku závažných a život ohrozujúcich komplikácií..

diagnostika

Diagnóza je zvyčajne jednoduchá. Ochorenie má charakteristický klinický obraz určený prítomnosťou priamo herniálnej formácie. Vyšetrenie pacienta spravidla postačuje na stanovenie diagnózy, v niektorých prípadoch sa môžu vyžadovať ďalšie diagnostické metódy, ako je napríklad röntgenové vyšetrenie priechodu bária cez črevá, ultrasonografia OBP; niekedy je potrebná diagnostická laparoskopia.

Oprava črevnej prietrže

Táto patológia vyžaduje chirurgické ošetrenie. Spôsob zásahu je určený charakteristikami priebehu choroby u konkrétneho pacienta, lokalizáciou a veľkosťou formácie, prítomnosťou komplikácií. Všetky operácie musia spĺňať nasledujúce požiadavky: herniálny vak musí byť izolovaný, jeho membrány atraumaticky rozdelené, herniálny obsah opravený alebo vysoké podviazanie vaku v blízkosti krku, herniové brány uzavreté s maximálnym zachovaním topografie a fyziológie čreva..

Napríklad pri niektorých typoch prietrží, napríklad pri šikmých triesloch, stačí vykonať hernioplastiku pomocou vlastných tkanív, zatiaľ čo pri iných je odstránenie hernálnych brán neúčinné. Defekt v brušnej stene môže byť pokrytý syntetickým materiálom (polypropylénová sieťovina), ktoré vytvára pevný rám a drží črevá vo vnútri brušnej dutiny..

Pre uškrtené črevné prietrže je nutná pohotovostná operácia. V prípade neživotaschopnosti čreva umiestneného v herniálnom vaku sa uskutoční jeho resekcia. Odstránia sa tiež nekrotické časti aduktívneho čreva a oddelenia s implicitnými príznakmi nekrózy, ale pretrvávajúca venózna hyperémia a paréza..

Prognóza a prevencia

Prognóza črevnej prietrže pri absencii komplikácií je priaznivá: počas chirurgickej liečby je možná úplná liečba. V prípade porušenia prietrže je prognóza určená včasnosťou operácie, výberom liečebných postupov a primeraným odstránením nekrotických oblastí čreva. V súčasnosti brušní chirurgovia považujú metódy šetriace odstránenie čriev s pokusmi o zachovanie svojich oddelení za neopodstatnené ako neprimerané, pretože riziko pooperačných komplikácií pri takýchto zákrokoch je veľmi vysoké..

Kýlová profylaxia spočíva v racionálnej strave, ktorá poskytuje pravidelný pohyb čriev a primeranú hmotnosť pacienta, dostatočnú úroveň fyzickej aktivity, ktorá pomáha udržiavať brušnú svalovú kostru, ako aj bráni realizačným faktorom (nadmerná fyzická námaha, najmä vzpieranie)..

Črevná prietrž - typy, príčiny, príznaky, metódy liečby

Črevná hernia je pomerne časté ochorenie u dospelých a detí. Vyskytuje sa u každých 20 ľudí do 45 rokov a každé 2 po 50 rokoch.

Kýla pre dospelých, ktorá sa nachádza v čreve, nie je nebezpečnou diagnózou, ak nevyvoláva komplikácie. Výrazne však ovplyvňuje zhoršenie kvality života pacienta. V počiatočných fázach je rozpoznanie a liečenie choroby pomerne jednoduché. Je potrebné poznať prvé príznaky a patogenézu. V prípade akýchkoľvek príznakov choroby by ste mali okamžite vyhľadať radu a liečbu so špecialistom.

Čo je to črevná prietrž

Je to deformácia peritoneálnej steny s následným výstupom z časti čreva. V tomto prípade môže časť čreva ísť von a zostať v brušnej dutine. Výstupné otvory sú:

 • medzery medzi svalovými tkanivami;
 • patológia vývoja tkanív;
 • medzery medzi vnútornými orgánmi;
 • následky operácií.

V normálnom stave sa ligamentový aparát používa na normálne udržiavanie čriev. Peritoneum pomocou svalového tonusu obmedzuje tlak vo vnútri dutiny. Ak je stena pobrušnice z akéhokoľvek dôvodu tenšia a tlak v dutine stúpa, potom sa vyvinie prietrž.

Klasifikácia a druhy

Črevo je pomerne dlhý orgán, ktorý zaujíma významné miesto v tele. V závislosti od miesta výskytu sa rozlišujú tieto typy:

 1. Trieslová. Tvorí sa v trieslovom kanáli, zvonka, vo vnútri alebo na oboch miestach naraz.
 2. Pupočná. Je charakteristická pre dojčatá kvôli slabému vývoju pupočného krúžku u detí. Vyskytuje sa aj u tehotných žien alebo po pôrode..
 3. Stehno. Je to dôsledok zmien súvisiacich s vekom..
 4. Biela línia brucha. Často prezentované naraz niekoľkými kýlami, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti seba.
 5. Pooperačné. Po operácii sa vytvoril na tkanive jazvy.
 6. Posuvné. Tvorí čiastočné prekrývanie čreva s brušnými tkanivami.

Dôvody rozvoja

Ochorenie môže vyvolať akýkoľvek stav, ktorý nejakým spôsobom ovplyvňuje kolísanie tlaku, riedenie alebo medzery v tkanivách. Črevná hernia sa vyskytuje:

 • v neskorom tehotenstve kvôli zvýšenému tlaku plodu na orgány matky;
 • keď sa objaví ascites (dropy), výrazne sa napína dutina a vytvára sa vo vnútri napätie;
 • náhly úbytok hmotnosti z akéhokoľvek dôvodu (ostré riedenie stien)
 • s riedením stien pod vplyvom starnutia.

Pre rozvoj choroby vyžaduje určité "spúšť". Konečnou príčinou vzniku formácie sú:

 • kontrakcie a pôrod;
 • choroby genitourinárneho systému sprevádzané komplikáciami procesu močenia;
 • kašeľ;
 • silné zvracanie;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • zdvíhať závažia,
 • nadúvanie.

Môže sa vyskytnúť na pozadí chronickej bronchitídy, bronchiálnej astmy, biliárnej dyskinézy, peritonitídy, gastritídy, cholecystitídy, mechanických alebo traumatických účinkov na peritoneum. Niekedy je to spôsobené vrodenými chybami vnútorných orgánov.

príznaky

Črevná prietrž sa spočiatku vyvíja bez akútnych prejavov. Potom sa príznaky stanú závažnými a zvyšujú sa..

 1. Prejav charakteristického kónického výbežku mizne v polohe na chrbte (pri neredukovateľných formách je viditeľný v akejkoľvek polohe)..
 2. Spätná ezofagitída. Kyslé médium sa v dôsledku privretia do žalúdka vrhne do pažeráka. To vyvoláva poškodenie sliznice a deštruktívny účinok na enzýmy. Pálenie záhy, bolesť brucha a hrudníka. Zosilňuje sa okamžite po jedle, v stresových situáciách a v noci.
 3. Bolesť vo forme kontrakcií, mravčenia, tupých pocitov ťahania. Môže byť pravidelný alebo pravidelný.
 4. Plný pocit aj po vyprázdnení čriev alebo močového mechúra.
 5. Zápcha a ťažkosti stolica.
 6. Celková slabosť, horúčka, zimnica.

diagnostika

Je veľmi dôležité nájsť prvé príznaky črevnej prietrže ihneď vyhľadať lekára. To nielen skráti trvanie navrhovanej liečby, ale tiež sa zbaví významného zhoršenia stavu spôsobeného prejavmi komplikácií. Vyšetrenie vykonáva úzky odborník - proktorát a gynekológ, ak je pacientkou žena.

Aby sa zistila choroba, vykoná sa dôkladné vyšetrenie pacienta s následným vymenovaním testov.

Pre podrobný výskum sa používajú rôzne metódy:

 1. Pohmat. Najjednoduchší spôsob, ako určiť kýlu u pacienta. Možno už pri prvom hovore. Je to presná sonda postihnutej oblasti za účelom ďalšej diagnostiky.
 2. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Je to jedna z najpresnejších metód na určenie veľkosti a štruktúry vzdelávania. Umožňuje vám odhaliť chorobu aj v raných štádiách.
 3. Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk). Menej presná ako MRI. Umožní vám to však posúdiť aj umiestnenie a veľkosť prietrže.
 4. Rentgenografie Poskytuje pochopenie vlastností novotvaru.

Na získanie úplného obrazu o priebehu choroby lekár spravidla používa niekoľko metód v kombinácii.

liečba

Existuje iba jedna kardinálna liečebná metóda - operácia. Výnimkou sú deti. Ich vzdelanie často mizne už v prvých rokoch života, nezanechávam žiadne stopy bez negatívnych dôsledkov.

operácie

Operácia na odstránenie kýly čreva sa vykonáva v lokálnej, pacient je pri vedomí alebo v celkovej anestézii. Po pitve postihnutej oblasti sa črevá redukujú do dutiny s následnou plastickou chirurgiou. Ak črevná slučka zomrie v dôsledku porúch obehového systému, musí sa tiež odstrániť.

Ak existujú kontraindikácie na použitie chirurgického zákroku, použite:

 1. Obväz. Použitie špeciálnej lekárskej spodnej bielizne poskytuje dobré výsledky pri udržiavaní oslabených svalov a neumožňuje progresii choroby. Bandáž môže byť v závislosti od miesta vytvorená ako pás, kraťasy alebo nohavičky. V každom prípade má každý model nevyhnutne špeciálnu pevnú časť, ktorá nesie prietrž (pelot).
 2. Fyzioterapia. Používa sa iba na diagnostikovanie choroby v prvých štádiách. V budúcnosti neprináša pozitívne výsledky.
 3. Fyzioterapia. Používa sa v niektorých prípadoch, keď sa v štádiu pôvodu zistí choroba. Týmto sa nelieči neskoršie štádium choroby..

Absencia recidívy ochorenia do značnej miery závisí od úspešnej a kompetentnej plastickej chirurgie po odstránení prietrže. Ak chcete obnoviť tón, použite tkanivo pacienta alebo umelé pletivo. Druhá metóda je moderná a účinná. Prevádzkový čas sa skracuje, zvyšuje sa jeho účinnosť a zjednodušuje sa ošetrenie. Okrem toho telo takéto materiály neodmieta..

Ľudové lieky

Cibuľa sa aplikuje na cibuľu pečenú v peci. Zelenina sa nechá stáť najviac 12 hodín. Liečba cibule trvá tri týždne.

Pri liečbe črevnej prietrže sa tiež používa odvar z koreňov šťavy koňa.

 • 10 gramov koreňov nalejte 0,2 litra vriacej vody, varte ich najmenej desať minút v smaltovanej panvici.
 • Z výsledného bujónu by sa mal urobiť obklad.
 • Liečba prietrže trvá približne 10 dní.

S touto patológiou sa tiež lisuje tinktúra dubovej kôry. Musia sa obliekať na pol hodiny. Vďaka takým obkladom sa prietrž zväčšuje. Tento recept si môžete vziať na vedomie: do sklenenej misky sa vloží malé množstvo rozdrvenej dubovej kôry a niekoľko žalúdov, zmes sa naleje vínom. Výrobok sa musí podávať infúziou na suchom mieste, na ktorom neprenikne slnko. O tri týždne neskôr sa produkt odfiltruje do „Božieho svetla“. Obklady sa vyrábajú z takejto tinktúry. Pri ich používaní sa zdravie výrazne zlepšuje.

Jitrocel sa dá jesť: jeho drvené semená sa používajú denne v malom množstve. Listy žihľavy sa majú aplikovať na postihnuté miesto. Trvanie liečby - najmenej 30 dní.

Pri liečbe kýly pomáha tiež kyslá kapusta. Musíte vziať jeden list zeleniny a pripevniť ho na miesto, kde sa nachádza. Tento postup sa musí vykonávať pravidelne. Môžete len namočiť bavlnenú handričku s nakladanou kapustou. Tento obklad by sa mal aplikovať na prietrž.

Mal by som si kúpiť obväz?

Pri ochoreniach čriev by sa mala vykonať masáž, mali by sa vykonať vhodné cviky. Odporúča sa kúpiť obväz. Môže sa nosiť po operácii. Pri používaní tohto produktu je riziko recidívy znížené, bolesť sa eliminuje. Používa sa počas tehotenstva: počas tohto obdobia je akýkoľvek chirurgický zákrok nežiaduci. Bandáž sa používa aj v počiatočnej fáze ochorenia. Výrobok znižuje pravdepodobnosť zovretia prietrže. Musí sa nosiť každý deň: pred spaním je obväz odstránený. Miesto, kde sa nachádza prietrž, sa dá fixovať obväzom.

Tento ortopedický výrobok nepoužívajte v nasledujúcich prípadoch:

 • Poškodenie kože: poranenia, hlboké rany.
 • Dermatitída a iné kožné ochorenia.
 • Pruh.

Neodporúča sa používať obväz na závažné srdcové patológie, tendenciu k alergickým reakciám.

Existujú špeciálne pooperačné obväzy. Používajú sa po operácii. Tieto výrobky sa vyrábajú vo forme pásu. Sú vyrobené z elastického materiálu a vybavené pohodlnou sponou. Bandáž nevyvíja tlak na pooperačné švy. Spoľahlivo fixuje brušné orgány a urýchľuje proces hojenia rany. Dĺžku nosenia produktu určuje lekár. Závisí to od stavu pacienta..

Aby sa zabránilo výskytu nežiaducich komplikácií, je potrebné udržiavať dobrý fyzický tvar. Pacientka by mala monitorovať svoju hmotnosť a predchádzať zápche. Pri vykonávaní jednoduchých fyzických cvičení sa svaly panvového dna posilnia. Nie je potrebné zdvíhať ťažké predmety.

Kýla u detí

Toto ochorenie sa často vyskytuje nielen u dospelých, ale aj u dojčiat. Je častejšia u chlapcov ako u dievčat. Našťastie tento stav nie je nebezpečný pre život dieťaťa. V dôsledku postupného rastu a rozvoja svalov dieťaťa sa prietrž s najväčšou pravdepodobnosťou vylieči sama. Ak však má dieťa v oblasti trieslovín šišku, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Video od Dr. Komarovského o kýly pre deti

Ľahké zníženie a zvýšenie počas aktivity dieťaťa sú hlavnými príznakmi choroby. Deti často neprejavujú úzkosť a nepociťujú nepohodlie. V tomto prípade má choroba tieto vlastnosti:

 • s plačom, kašľom, kýchaním, zvyšovaním pohybu a formovania;
 • jeho veľkosť sa postupne zvyšuje;
 • je možné nastaviť hrbol dovnútra.

Hlavným nebezpečenstvom kýly u detí je vniknutie vnútorných orgánov alebo ich častí do herniálneho vaku, po ktorom nasleduje štipnutie. V dôsledku toho dochádza k obehovým poruchám, ktoré môžu viesť k negatívnym následkom. V takom prípade sa odporúča chirurgický zákrok alebo konzervatívna liečba (bandáž). Je nevyhnutné zabezpečiť nepretržité sledovanie stavu dieťaťa s herniou počas celého obdobia choroby. Preferovaným spôsobom boja proti tejto chorobe je včasné odstránenie vzdelania v predškolskom veku.

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou je nezvratná prietrž. Tvorí sa spojením stien a tvorbou adhézií. Často dochádza k porušeniu črevnej slučky. To môže v budúcnosti spôsobiť narušenie krvného obehu a odumretie tkaniva. Pri absencii riadnej liečby a včasného chirurgického zákroku sa vyvíja absces alebo gangréna. Najbežnejšia podobná situácia sa vyskytuje pri tvorbe prietrže v slabinách.

Môže dôjsť k poškodeniu mäkkých tkanív, ktoré sa prejaví krvácaním, bolestivosťou a opuchom. Toto je kritický prípad, ktorý si vyžaduje privolanie sanitky. Táto situácia sa môže stať život ohrozujúcou. Prietrž sa niekedy stáva prvým krokom vo vývoji rakovinových nádorov..

Črevná prietrž je bežný jav, ktorý nepredstavuje hrozbu s včasnou diagnostikou a kompetentným prístupom k liečbe. Moderná medicína má bohaté skúsenosti s liečbou týchto stavov, a to aj v oblasti chirurgických zákrokov. Pri prvých príznakoch choroby by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste predišli následkom a komplikáciám.

Črevná prietrž

Črevná prietrž je bežná patológia. Môže byť diagnostikovaná u dospelých pacientov aj u detí. Tento stav nie je zvlášť nebezpečný, ak nie je sprevádzaný rozvojom komplikácií.

Čo to je?

Črevná prietrž je deformácia prednej steny brušnej dutiny, sprevádzaná uvoľnením časti črevnej slučky. Hernálny vak môže zostať vo vnútri a ísť ďalej.

Zadržiavanie slučiek čreva vo fyziologickej polohe je dosiahnuté väzivovým aparátom. S rozvojom patologických zmien, sprevádzaným stenčením peritoneálnej steny a zvýšením vnútrobrušného tlaku, sa môže vytvoriť prietrž.

Klasifikácia a odrody

Je obvyklé rozlíšiť niekoľko druhov črevnej kýly. Klasifikácia závisí od umiestnenia herniálneho vaku:

 • Trieslová. Vyvíja sa v ingvinálnom kanáli. Môže sa formovať vo vnútri, ísť von pod kožu alebo byť diagnostikovaná na oboch miestach súčasne..
 • Pupočná. Tento druh vzdelania je typický pre novorodencov. Je to spôsobené nedostatočne rozvinutým pupočníkom. Kýla sa môže tiež vyskytovať u žien počas tehotenstva a po pôrode.
 • Stehno. Nachádza sa v hornej časti predného stehna. Charakteristika starších ľudí.
 • Biela línia brucha. Vo väčšine prípadov je zastúpená niekoľkými kýlami malej veľkosti umiestnenými v tesnej blízkosti seba.
 • Ventrálna (pooperačná). Tvorí sa v oblasti riedeného tkaniva jazvy..
 • Posuvné. Tvorí sa ako výsledok čiastočného prekrývania čreva peritoneálnymi tkanivami..

príčiny

Akýkoľvek stav môže vyvolať rozvoj patológie, do tej istej miery, ovplyvňujúci vnútrobrušný tlak, ako aj stenčenie svalovej vrstvy prednej steny pobrušnice alebo vytváranie medzier vo svalovom tkanive..

Črevná prietrž sa môže vytvoriť počas obdobia nosenia dieťaťa v dôsledku aktívneho tlaku rastúcej maternice na orgánoch, ktoré ju obklopujú, s ascitom, pretiahnutím brušnej dutiny a zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku hromadenia významného množstva voľnej tekutiny, na pozadí prudkého úbytku hmotnosti, s fyziologickým stenčením stien brušnej dutiny. výsledok zmien súvisiacich s vekom.

Provokujúcim faktorom môže byť jedna z nasledujúcich podmienok:

 • pracovné bolesti a pokusy;
 • patológia genitourinárneho systému;
 • silný, dlhodobý kašeľ;
 • zvracanie
 • výrazná fyzická námaha;
 • zdvíhať závažia;
 • nadúvanie.

Príznaky choroby

Na začiatku svojho vzniku patológia nehovorí nič o sebe. A až neskôr, ako sa stav zhoršuje, objavuje sa charakteristická symptomatológia, ktorá sa postupne zosilňuje. Typické príznaky hernie sú nasledujúce:

 • vzhľad povrchu vyčnievajúceho z brucha vo forme gule, ktorý zmizne v polohe na chrbte;
 • bolesť v oblasti vzhľadu herniálneho vaku, ktorý sa objavuje pri námahe - bolesť môže byť nudná, kŕče, mravčivá, objavuje sa pravidelne alebo sa vôbec nezastavuje.

Je možné, že sa vyvinie celková slabosť, zvýšenie telesnej teploty.

Patologická diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky črevnej prietrže, musíte sa poradiť s odborníkom. Môže to byť chirurg alebo gastroenterológ. Diagnóza patológie je založená na nasledujúcich metódach:

 • Výsluch pacienta. Pomáha zostaviť celkový obraz choroby, zhromaždiť existujúce sťažnosti a urobiť predbežnú diagnózu.
 • Palpácia (palpácia prietrže). Jedna z metód na určenie prítomnosti prietrže.
 • MRI Táto technika pomáha identifikovať patológiu v skorých štádiách a tiež vám umožňuje získať presnú veľkosť a podrobnú štruktúru prietrže.
 • Ultrazvukové vyšetrenie. Používa sa na určenie veľkosti herniového vaku a jeho umiestnenia.
 • Rentgenografie.

Patologické ošetrenie

Terapia gastrointestinálnej kýly u dospelých pacientov sa vykonáva chirurgicky. Konzervatívne metódy neprinášajú potrebný terapeutický výsledok. Výnimkou sú novorodenci. Umbilikálna hernia sa spravidla diagnostikuje u dojčiat, ktoré prechádzajú nezávisle okolo 3 až 5 rokov života dieťaťa..

Chirurgické ošetrenie

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Počas procedúry sa vykonáva redukcia črevnej slučky a šitie kýlovej brány. V prípade nekrózy obsahu herniového vaku sa odstránenie mŕtveho priestoru vykoná pomocou následného čreva..

Konzervatívne techniky

Ak nie je možné vykonať operáciu opravy hernie, použijú sa tieto možnosti:

 • Nosiť obväz. Použitie nápravného lekárskeho spodného prádla pomáha udržiavať slabé svaly a spomaľuje progresiu patológie. Každý model je vybavený pevnou časťou, ktorá poskytuje kvalitnú podporu prietrže.
 • Fyzioterapia. Účinné v počiatočných štádiách patológie.
 • Fyzioterapia. Odporúča sa v počiatočných fázach.

Nedostatok recidívy do značnej miery závisí od kompetentne vykonávaných plastov. Na odstránenie kýly sa môžu použiť vlastné tkanivá pacienta alebo špeciálna lekárska sieť. Druhá možnosť je funkčnejšia. Okrem toho telo pozitívne reaguje na svoj materiál a nedochádza k odmietnutiu..

Alternatívne metódy liečby

Recepty tradičnej medicíny pomáhajú zmierniť súčasné príznaky, ale nemôžu byť alternatívou k chirurgickej liečbe. Nasledujúce recepty sa osvedčili. Aplikácia pečenej cibule na povrch prietrže. Trvanie kurzu je 3 týždne. Korene koňa šťaveľovej (10 gramov) alebo dubovej kôry (10 gramov) zalejeme vriacou vodou (200 ml) a varíme 10 minút..

Výsledný bujón sa používa na obklady počas 10 dní. Procedúra trvá 30 minút. Tým sa zabráni zväčšeniu prietrže. Používajú sa aj nasledujúce metódy. Semená plantajnu umyte, vysušte do stavu tekutosti a obrúste. Jedzte každý deň.

Listy žihľavy sa môžu aplikovať na povrch prietrže. Trvanie liečby nie je kratšie ako kalendárny mesiac. Je potrebné zobrať kúsok zelí a aplikovať ho na miesto výstupu herniálneho vaku. Navlhčite kúsok mäkkej handričky v slanom náleve a použite na kompresiu.

Čo je to črevná prietrž

Črevná prietrž, rovnako ako každá iná prietrž, je nebezpečná choroba. Všeobecne je toto ochorenie charakterizované stavom, v ktorom vnútorné orgány osoby vystupujú bez toho, aby to narušilo integritu ich škrupiny, z ich miesta cez existujúce alebo patologicky tvarované otvory. Vnútorné orgány sa zväčšujú a vyplňujú anatomické otvory pod kožou, svalovými priestormi alebo vnútornými dutinami. Kýly sú rôzne: črevá, brucho, trieslovina alebo medzistavcové kosti, ale všetky z nich, niekedy obmedzujúce pohyb tela, spôsobujú nepohodlie a spôsobujú veľa rôznych problémov..

Podstata patológie

Črevná hernia je patologický proces, pri ktorom črevné slučky vyčnievajú cez tenké a slabé miesta brušnej steny alebo dutiny - medzery medzi svalmi, pooperačné defekty peritoneálnych tkanív. V normálnom stave sú črevné slučky v brušnej dutine a sú držané pomocou väzivového aparátu a funkciou brušnej steny je odolávať intrakavitárnemu tlaku. V prítomnosti slabostí v pobrušnici a zvýšenia jej tlakovej dutiny vystupujúce črevné formy a kýla črevných foriem.

Výstup časti čreva vo forme mäkkého a elastického útvaru v brušnej dutine môže byť videný vo zvislej polohe alebo pohltený napätím. Natiahnutie a rednutie brušnej steny v dôsledku zmien v tele, ktoré súvisia s vekom, tehotenstva, náhlych úbytkov hmotnosti, ascitu a niekoľkých ďalších príčin, môže spôsobiť črevné kýly. Na rozvoj ochorenia je však potrebné prudké zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ku ktorému môže dôjsť pri záchvatoch silného kašľa, vzpieraní alebo ťažkých močení..

Klasifikácia chorôb

Črevná hernia je iná, záleží na mieste ich lokalizácie:

 1. Inguinálna hernia sa vyvíja, keď časť čreva padá do vonkajšieho prstenca inguinálneho kanála..
 2. Umbilická prietrž sa zvyčajne vyskytuje u novorodencov v dôsledku nedostatočného rozvoja pupočného krúžku, u dospelých sa tento typ prietrže môže vyskytnúť u žien po tehotenstve a pri pôrode..
 3. Femorálna kýla sa u žien najčastejšie rozvíja po štyridsiatich rokoch, pretože hlboký femorálny krúžok starne a s vekom sa zmenšuje..
 4. Kýla bielej línie brucha sa tvorí u mužov, najčastejšie je mnohopočetná a bezbolestná, stredná línia brucha je miestom fúzie svalov a pozostáva z pojivového tkaniva, cez ktoré sa tvoria hernie.
 5. Pooperačné hernie sa vyvíjajú po hnisavých a zápalových procesoch v mieste operácie, vyžadujú plastickú chirurgiu brušnej steny, pretože sa významne zväčšujú.
 6. Niektoré druhy prietrže sa môžu vyvinúť, keď časti čreva spadnú do brušných vreciek - sedacieho, perineálneho alebo laterálneho prietrže. Takéto odrody sú pomerne zriedkavé..

Kýly môžu byť získané, vrodené, pooperačné a traumatické, rozdelené podľa charakteru priebehu choroby na regulované a nespravované, úplné a nekompletné, komplikované alebo nekomplikované..

Príčiny a príznaky črevnej prietrže

Najcharakteristickejšou známkou vzhľadu kýly je prítomnosť pomerne bolestivého mäkkého opuchu zaobleného tvaru, ktorý je zreteľne viditeľný pri namáhaní a vymiznutí po relaxácii a premiestnení rukami alebo pri ľahnutí. Na pôvodnom mieste zostáva nezvratná prietrž, a to aj pri svalovej relaxácii. Príčiny vzniku črevnej prietrže môžu byť tieto faktory:

 • intenzívne fyzické namáhanie a vzpieranie;
 • poruchy činnosti orgánov gastrointestinálneho traktu - častá alebo chronická zápcha;
 • trauma do brušnej dutiny, najmä prednej brušnej steny,
 • dedičnosť a vrodené chyby;
 • obezita alebo náhly úbytok hmotnosti;
 • časté záchvaty oslabujúceho kašľa;
 • tehotenstvo a pôrod (u žien).

Príznaky kýly čreva sú celkom rozpoznateľné, ale pri malom množstve vzdelania môžu príznaky na samom začiatku svojho vývoja chýbať alebo sú zanedbateľné. Najbežnejšími znakmi črevnej prietrže sú záchvaty ostrej, spastickej bolesti, pocit plnosti močového mechúra a čriev. Bolesť môže byť dosť silná, neznesiteľná v prírode, kolická, nudná, konvulzívna alebo podobná kontrakcia, zvyčajne sa prejavuje po miernom fyzickom namáhaní a po relaxácii vymizne..

Pacient má neustále zápchy a upchatie čriev, po ktorom nasleduje oslabujúca hnačka, zvracanie, nevoľnosť a niekedy zvracanie. Tento stav môže ohroziť život človeka, a preto si vyžaduje okamžité ošetrenie. Niekedy črevná prietrž nemôže spôsobiť žiadne nepohodlie, je bezbolestná, ľahko sa dá nasadiť, ale to neznamená, že to prejde samo. To naznačuje, že vnútorné orgány sa presúvali zo svojich miest a postupom času sa môžu vyvíjať, čím sa vnútorne presadili silnejšie. Akákoľvek prietrž musí byť diagnostikovaná a liečená včas, pretože môže dôjsť k vzniku veľmi závažných komplikácií až po všeobecnú infekciu krvi. Kýly môžu byť úspešne liečené v počiatočnom štádiu vývoja, v neskoršom období je potrebný vážny chirurgický zákrok..

U žien hernie v čreve, tiež nazývaná perineálna hernia, postihuje oblasti dvanástnika. Kvôli oslabeniu panvových svalov oslabuje črevná fixácia a je narušená, vyznačuje sa prolapsom distálnej časti mimo konečníka, ktorá spôsobuje neznesiteľnú a neznesiteľnú bolesť. Príznaky takejto kýly sú podobné príznakom hemoroidov, ale charakteristickými znakmi sú bolesti v perineu, ktoré neustále zvlhčujú, žena má sliznicu a výkaly, zápal sliznice pohlavných orgánov, zápalové procesy a celková intoxikácia tela..

Herniové novotvary sú veľmi nebezpečné pre svoje komplikácie. Akýkoľvek výčnelok v priebehu času sa môže zmeniť na nenapraviteľný, pri ktorom sa vyskytne trauma do herniálneho vaku, čo vedie k patologickým zmenám v krvnom obehu v čreve a fungovaniu lymfatického systému tráviaceho systému. Komplikáciou hernií je ich porušenie, ktoré vedie ku kompresii a zhoršenému krvnému obehu, čo vedie k nekróze tkaniva a rozvíja sa gangréna čreva. Zranenie sa niekedy stáva komplikáciou, ktorá môže byť nepostrehnuteľná, ale môže viesť k veľmi vážnym a život ohrozujúcim komplikáciám.

Diagnóza a liečba črevnej prietrže

Pretože príznaky tohto ochorenia sú úplne jasné, diagnóza nie je ťažká. Lekár určuje prítomnosť a stav herniálneho opuchu prihmatom a tiež používa špeciálnu metódu - príznak kašľa, ktorý kladie ruku na formáciu pacienta a žiada ho o kašeľ. Pri hernii sa novotvar bude pohybovať, ale ak sa zovrie, zostane nehybný a pacientovi spôsobí silnú bolesť. V niektorých prípadoch sa predpisuje ultrazvukové vyšetrenie tvorby alebo röntgenového vyšetrenia gastrointestinálneho traktu, ako aj metódy magnetickej rezonancie, laboratórne testy krvi a moču. Všetky tieto štúdie pomôžu lekárovi správne diagnostikovať prítomnosť vzdelania, stupeň jeho vývoja a potvrdiť alebo odmietnuť výskyt komplikácií, predpísať pacientovi správnu liečbu.

Za hlavnú metódu liečby prietrže čreva sa považuje chirurgický zákrok za predpokladu, že neexistujú žiadne kontraindikácie: zhubné patologické neoplazmy, akútne infekčné choroby, prítomnosť zápalového procesu v tele alebo poruchy kardiovaskulárneho systému. Niekedy sa tehotenstvo alebo malý vek pacienta stáva kontraindikáciou, v tejto situácii lekári predpisujú špeciálny obväz. V prípade absencie takýchto príznakov je pacientovi predpísaný laparotomický chirurgický zákrok, pri ktorom je prístup k patologickej formácii uskutočňovaný rezom do brušnej steny a tela v bruchu. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, chirurg disekuje hernálny vak, upraví výstupok na miesto a vykoná plastickú operáciu kýlovej žľazy..

Pri obmedzenej prietrži sa vykoná resekcia čreva. Postihnuté miesto je odrezané, zdravé konce čreva sú vzájomne prepojené, čím sa obnovuje priechodnosť črevnej trubice. Po chirurgickom zákroku je potrebné zotavovacie obdobie - nosenie špeciálneho pooperačného obväzu a vylúčenie akejkoľvek fyzickej aktivity do 2 až 3 mesiacov po operácii.

Alternatívne metódy liečby

Tradičná medicína má tiež mnoho spôsobov, ako liečiť túto chorobu, ale takéto metódy by sa mali používať so súhlasom lekára a v ranom štádiu rozvoja vzdelávania:

 1. Na liečbu črevnej prietrže je vhodné použiť morenú kapustu, ktorá sa aplikuje ako obklad na miesto vyčnievania prietrže.
 2. Účinne denne trieť formáciu studeným slabým roztokom octu, po ktorom sa aplikuje obklad z infúzie dubovej kôry na červené víno..
 3. Obklady z kýlovej trávy - na boľavé miesto naneste dusené listy, najlepšie v noci.
 4. Účinná infúzia chrípkových kvetov, ktoré sa musia konzumovať 3-4 krát denne po jedle.

Prevencia chorôb

S včasným prístupom k lekárovi a terapeutickými opatreniami je prognóza črevnej kýly pomerne priaznivá. Preventívne opatrenia pozostávajú zo správnej výživy, normalizácie fungovania gastrointestinálneho traktu a zachovania optimálnej hmotnosti pacienta, prijateľnej úrovne fyzickej aktivity, zabránenia nadmernej fyzickej námahe a zdvíhaniu hmotnosti, vzdania sa zlých návykov a pravidelnej starostlivej pozornosti na zdravotný stav vášho tela. Tieto opatrenia pomôžu zabrániť výskytu útvarov v črevnej oblasti a znížiť riziko komplikácií v už objavenej črevnej prietrži..

Črevná prietrž: príčiny, príznaky, liečba a prevencia choroby

Črevná prietrž je ochorenie, pri ktorom časť čreva opúšťa brušnú stenu alebo sa pohybuje vo vnútri brušnej dutiny. Výčnelok orgánu alebo jeho časti sa môže vyskytnúť pod kožou, v oblasti bez svalového tkaniva, vo vnútorných vreckách a dutinách. Výskyt choroby je podporovaný prítomnosťou defektnej oblasti tkaniva brušnej steny a zvýšeným intrakavitárnym tlakom. Riziko porušenia u mužov je vyššie ako u žien, asi 3-krát.

lokalizácia

Najbežnejšou je trieslová prietrž. To predstavuje asi 75% všetkých prípadov choroby. Je rovný a šikmý. V prvom prípade časť čreva vystupuje cez vonkajší krúžok trieslového kanálika. Šikmá inguinálna hernia sa vyznačuje vyčnievaním čreva vnútorným inguinálnym otvorom. Vo väčšine prípadov sa choroba vyvíja na oboch stranách naraz..

V závislosti od miesta sú tiež k dispozícii:

 • pupočná kýla - najčastejšie sa vyskytuje u žien po pôrode;
 • femorálna prietrž - vzniká kvôli slabosti hlbokého femorálneho prstenca u žien;
 • kýla bielej línie brucha - častejšie je mnohopočetná a prebieha tajne;
 • po operácii - tvorí sa v oblasti rezu medzi divergovanými svalmi.

Menej často sa vyskytujú vnútorné črevné prietrže (časti čreva vstupujú do vnútrobrušných vreciek), sedacie, obštrukčné, laterálne a perineálne.

príčiny

V medzinárodnej klasifikácii chorôb je 10 revízií (ICD-10) prietrže čreva kódom K40-K46..

Hlavným dôvodom vzniku črevnej prietrže je neschopnosť stien brucha odolávať vnútrobrušnému tlaku..

U dospelých mužov a žien prispievajú k rozvoju choroby tieto faktory:

 • nadváhou;
 • veľká fyzická námaha počas regeneračného obdobia po operácii;
 • slabé brušné svaly;
 • prevádzkové chyby, zápal a hnisanie stehu;
 • zmeny v brušnej stene spojené s tehotenstvom;
 • ťažké narušenie fyzickej práce a bezpečnosti pri športe;
 • dedičná predispozícia.

Intenzívny kašeľ, zápcha, vracanie môžu vyvolať tvorbu črevnej prietrže.

Príznaky a diagnostika

Hlavným príznakom tvorby črevnej prietrže je výskyt formácie podobnej nádoru. Vo väčšine prípadov sa vyskytne pri namáhaní a zmizne v ležiacej polohe. Približne tretina pacientov pociťuje bolesť v oblasti prietrže. Medzi nepriame príznaky patrí nevoľnosť, grganie a zápcha..

Ochorenie sa diagnostikuje vyšetrením a vložením prsta do herniálneho kanálika: počas kašľa je možné cítiť výstup z črevnej slučky. V tomto prípade sa hodnotí schopnosť prispôsobiť črevá do dutiny..

Medzi inštrumentálne metódy na diagnostiku hernií patrí ultrazvuk, diafanskopia. V zriedkavých prípadoch je potrebná diagnostická laparoskopia.

Charakteristiky priebehu choroby u mužov a žien

U žien sa femorálna prietrž vyskytuje častejšie ako iné formy. Je to kvôli anatomickým rysom panvy, ktorá je širšia ako u mužov a má viac slabých stránok.

Muži trpia vo väčšine prípadov inguinálnej kýly čreva, ktorá je spojená so vzpieraním a neprimeraným vývojom svalového korzetu okolo pása (silné svaly chrbta sa často kombinujú so slabým tlakom brucha)..

liečba

Nenasýtená prietrž sa v niektorých prípadoch lieči manuálnym znížením. Drogová terapia pri výskyte črevnej prietrže sa používa iba na zmiernenie bolesti alebo v prítomnosti komplikácií.

Hlavnou metódou liečby je tradičná chirurgická operácia v lokálnej anestézii:

 • vytvoriť malý rez (do 8 cm);
 • nájsť a vyrezať herniálny vak;
 • zatlačte obsah do brušnej dutiny;
 • ak je to potrebné, vystužte oblasť polypropylénovou sieťou.

Liečba pooperačnej hernie sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

 • Oprava vlastného tkaniva: možná iba s veľkosťou defektu nepresahujúcou 5 cm a spočíva v šití prednej brušnej steny..
 • Plastická hmota pomocou syntetických protéz: používa sa na veľké defekty (viac ako 5 cm).

Odporúčania týkajúce sa životného štýlu

V období zotavenia po operácii je dôležité dodržiavať určitý životný štýl. Spočíva v tom, že by ste nemali robiť náhle pohyby, zdvíhať závažia, vystavovať telo fyzickému stresu. Ležať na posteli by malo byť na veľkom vankúši a telo neskladať v horizontálnej polohe.

Strava by mala byť frakčná: mali by ste jesť každé 2-3 hodiny v malých porciách. Potraviny by nemali byť korenené a obsahovať veľké množstvo ťažko stráviteľných jedál (mäso, surová zelenina, strukoviny).

Možné komplikácie

Najčastejšou komplikáciou črevnej prietrže je výskyt ireverzibilných prietrží. Porušenie je charakterizované tvorbou zrastov vyčnievajúcej oblasti so susednými tkanivami, v dôsledku čoho sa obsah úplne nevracia do brušnej dutiny. Je to spojené so zmenou umiestnenia vnútorných orgánov, porušením ich funkcií.

Vážnou komplikáciou je porušenie prietrže. V dôsledku kompresie črevnej slučky dochádza k obehovej cirkulácii a existuje riziko nekrózy tkaniva. Bez včasnej lekárskej starostlivosti sú možné gangrény a smrť..

prevencia

Prevenciou črevnej prietrže je normalizácia vlastnej hmotnosti a posilnenie svalového korzetu okolo pásu.

Bielkovinová strava pomôže vrátiť telesnú hmotnosť späť na normálnu úroveň bez poškodenia zdravia. Jeho podstata spočíva v tom, že zo menu sú odstránené všetky jednoduché (rýchlo stráviteľné) uhľohydráty: pekárske a cukrárske výrobky, sladké nápoje, koncentrované (neriedené vodou) šťavy, zeleninové polievky, zemiaková kaša. Potraviny obsahujúce nasýtené tuky by sa mali odstrániť z potravy: bravčové mäso, všetky druhy klobás a polotovary z mäsa.

Základom ponuky by mali byť ryby a iné morské plody, nízkotučné časti kuracieho a hovädzieho mäsa, čerstvá zelenina, nestrávené cereálie a cestoviny z tvrdej pšenice..

Dobrou profylaxiou hernie čreva je frakčná výživa (6 - 8 krát denne v malých porciách) a veľa vody..

Na posilnenie svalov tlače stačí vykonať iba 3 cvičenia 2-3 krát týždenne: vodorovná lišta, vákuum a krútenie.

Horizontálna lišta

Cvičenie je ideálne pre veľmi veľké mužov a ženy, pre ktorých objemový pás neumožňuje pohyb s vysokou amplitúdou na posilnenie svalov tlače..

 1. Na podlahe lícom nadol.
 2. Dajte ruky na hrudník.
 3. Spojte nohy.
 4. Zdvihnite zadok tak, aby sa trup narovnal v jednej línii.
 5. V tejto polohe zaistite na 30 až 45 sekúnd.
 6. Odpočívajte 1 minútu a urobte ďalšie 3 podobné prístupy..

Je dôležité pamätať na to, že vodorovná lišta (podobne ako iné cvičenia v tlači) by sa mala vykonávať výlučne nalačno - cvičenie sa môže začať najskôr 3 hodiny po extrémnom jedle.

vákuum

Je to jedna z najjednoduchších a najúčinnejších záťaží pri prevencii črevnej kýly..

Zvláštnosťou cvičenia je to, že vám umožňuje cvičiť a posilňovať hlboké svalové tkanivo, ktoré je počas vykonávania horizontálnej tyče alebo krútenia neprístupné..

 1. Postavte sa v stojacej polohe.
 2. Sklopte kryt dopredu.
 3. Zhlboka sa nadýchni.
 4. Pevne zatiahnite žalúdok.
 5. Zablokujte v tejto polohe 15-20 sekúnd.
 6. Pauza na 30 sekúnd a ďalšie 3-4 podobné prístupy.

Sťahovacia sila sa musí postupne zvyšovať pri každom ďalšom výcviku.

krútenie

Cvičenie umožňuje spevnenie brušných a konečných svalov brucha, čo vám umožní rýchlo vytvoriť silný pás okolo korku okolo pása, čím sa zabráni výskytu väčšiny typov črevných kýly.

Neotáčajte sa s plnými mužmi a ženami s veľmi slabými tlakami, pretože to môže viesť k zraneniam, vrátane vyprovokovania kýly. Cvičenie je vhodné používať 1-2 mesiace po začiatku vyučovania.

Správne sa točí takto:

 1. Ľahnite si na zem chrbtom a položte pod telo gymnastický koberec alebo hrubý uterák.
 2. Upevnenie kefy na šiju.
 3. Spojte nohy a zdvihnite ich 30 cm nad povrchom.
 4. Natiahnite lakte do strán.
 5. Pri výdychu zmenšite pravý lakeť a ľavé koleno.
 6. Pri nádychu sa narovnajte v horizontálnej línii.
 7. Pri nasledujúcom nádychu znížte ľavý lakť a pravé koleno.
 8. Narovnať do východiskovej polohy a vykonať ďalších 12 - 15 podobných informácií v rôznych smeroch.

Pred každým tréningom je potrebné sa zahriať: skákať na švihadle po dobu 5 až 10 minút, hýbať rukami a nohami, húpať telom, ohýbať sa vpred.

Muži a ženy by mali mať na pamäti, že vo väčšine prípadov sa výskytu črevnej prietrže dá zabrániť udržiavaním svalového korzetu vašej abs v dobrej kondícii. Stačí len 25 minút denne 2-3 krát týždenne na jednoduché cvičenie. Ak sa však už vytvorila črevná prietrž, fyzická aktivita je prísne zakázaná - v takom prípade musíte okamžite kontaktovať kliniku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Divertikulum močového mechúra je patologický útvar v orgánovej dutine, ktorého nebezpečenstvo spočíva v asymptomatickom vývoji. Po dlhú dobu nemusí byť pacient informovaný o jeho prítomnosti a diagnostikujú sa iba pri komplexnom lekárskom vyšetrení na iné patológie..
Mládež a krása v každom veku, školenia, semináre, konzultácie home> Blog> Cvičenie a gymnastika> Nabíjanie chrbtice: práca s bedrovou a krížovouNabíjanie chrbtice: práca s bedrovou a krížovouRekonštruktívna gymnastika pre lumbosakrálny región a veľmi dôležité tipy, ako si pomôcť s exacerbáciami.
Kýla pažerákovej apertúry bránice sa chápe ako gastroenterologické chronické ochorenie, pri ktorom je znížená elasticita väzov, vďaka čomu sú podporované orgány nachádzajúce sa v brušnej dutine a súčasne sa zvyšuje veľkosť otvoru v bránici, ktorým sa zvyšuje ich umiestnenie v žalúdku a pažeráku..