loader

Hlavná

Späť

Schmorlova kýla: liečba doma

Schmorlova hernia je nútenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do kostného tkaniva stavcov. Táto situácia sa zvyčajne vyskytuje v bedrovej alebo hrudnej chrbtici, ale existujú aj prípady, keď môže ovplyvniť niekoľko oddelení naraz..

Toto je pomerne časté ochorenie, ale príčiny jeho výskytu nie sú známe. Riziková skupina podmienečne zahŕňa ľudí s dedičnou predispozíciou, poranenia chrbtice, ktorí sú zapojení do ťažkej fyzickej práce. Samotná kýla Schmorla nie je nebezpečná, ale môže viesť k mnohým priťažujúcim následkom. Napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe je miesto postihnuté prietržou náchylné na zlomeniny. Preto, ak je takáto choroba zistená, neignorujte ju, ale skôr začnite s liečbou čo najskôr.

Schmorlova kýla: liečba doma

Účinný môže byť nielen lekársky zákrok, ale aj liečba pomocou ľudových liekov, domácich a špeciálnych gymnastických cvičení.

Najprv musíte posilniť poškodené kostné tkanivo, na to môžete použiť vaječnú škrupinu. Musí sa očistiť od zvyškov filmu a bielkovín a vysušiť. Malo by sa odobrať približne 80 škrupín vajec. Po úplnom vyschnutí by sa mal rozdrviť na prášok. K výslednej strúhanke sa pridá niekoľko pohárov tekutého medu a šťavy z veľkého počtu citrónov (najmenej 900 gramov). Tento ľudový liek by sa mal uchovávať v chladničke a užívať si jednu polievkovú lyžicu každé ráno.

Na zmiernenie bolesti sa používajú alkoholové obklady na báze púpavy, gaštanu a koreňa korene. Dobre sa osvedčili aj surové zemiakové obklady s chrenom. Na prípravu takýchto pleťových vôd sa zložky odoberajú v rovnakých množstvách, lúpajú sa a trú sa na jemnom strúhadle. Potom sa výsledná suspenzia zabalí, zabalí do niekoľkých vrstiev, gázy alebo plátna a nanesie sa na boľavé miesto po dobu až dvoch hodín.

Ak je možné vybrať čerstvý list lopúcha, môže sa tiež použiť ako vynikajúci liek proti bolesti. Stačí to jednoducho opláchnuť pod tečúcou vodou a pripevniť ho na boľavé miesto a nechať ho cez noc, predtým ho zaistiť obväzom alebo obväzom..

Liečba sa dokonale doplní ihličnatými kúpeľmi a trením postihnutej oblasti éterickými olejmi.

Z praktických prostriedkov si môžete pripraviť veľmi účinnú masť. Za týmto účelom si zoberte pár strúčikov cesnaku a nasekajte ju, jednu čajovú lyžičku múmie a rovnaké množstvo terpentínu. Múmie by sa mali rozpustiť v malom množstve vody a do zmesi sa pridať zvyšné zložky. Potom všetko dôkladne premiešajte a do konzistencie krému pridajte jazvec alebo konský tuk. Takýto nástroj je najlepšie aplikovať v noci..

Tieto jednoduché lieky pomôžu zmierniť bolesť a zastaviť zápalové procesy v oblasti Schmorlovej kýly a tiež zlepší krvný obeh..

Medová masáž - je skvelý spôsob, ako liečiť stavovú prietrž. Na tento účel je med vo vodnom kúpeli mierne povolený a nanášaný na chrbát, rozmazaný jedľou alebo iným éterickým olejom. Znížením a prudkým zdvihnutím dlaní sa uskutoční masážna procedúra. Ak do medu pridáte múmiu, zloženie sa môže výrazne obohatiť.

Vždy, keď je to možné, je vhodné ísť na kúpanie. Toto je najlepší spôsob, ako zmierniť slabé stavce a posilniť vaše chrbtové svaly..

Ak domáce metódy neprinášajú výsledky alebo sa vyskytnú nepríjemné pocity počas vykonávania akýchkoľvek postupov, mali by ste sa poradiť s lekárom a predpísať individuálnu liečbu..

Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Schmorlova kýla je spôsobená degeneratívnymi procesmi

Schmorlova kýla je jednou z chorôb pohybového ústrojenstva, ktorá je spôsobená procesmi degeneratívnej povahy. Na začiatku je potrebné uviesť, že hoci Schmorlova kýla je dôsledkom zranení rôznej závažnosti, ktoré jednorazovo alebo trvalo narušujú štruktúru medzistavcových platničiek, je to dôsledok moderného životného štýlu, v ktorom sa náležitej pozornosti nevenuje náležitá pozornosť výžive, športu a včasnej diagnostike chorôb. a čas.

Čo je a ako sa formuje Schmorlova kýla??

Schmorlova kýla je choroba, pri ktorej sa medzistavcový disk vtlačí do stredu stavcov a vyplní jej praskliny, vydutie, čím porušuje prirodzené vzorce pohybu stavcov..

V dôsledku narušenia integrity medzistavcových platničiek sa jeho substancia začína vytvrdzovať a vytvára hustý rast tuhej kosti, ktorý nielen stláča mäkké tkanivá, ale ovplyvňuje aj uhly ohybu ľudskej chrbtice..

Schmorlova kýla a jej príznaky sú osobitným problémom, ktorý sa týka moderných lekárov zapojených do diagnostiky tohto ochorenia. Pointa je, že prvé štádiá choroby, pri ktorých sa dá ľahko a bez poškodenia tela vyliečiť, nemajú zjavné príznaky. Schmorlova kýla, ktorej príznaky sa objavujú, keď medzistavcový disk už tvorí pevnú látku, vyžaduje okamžitú liečbu a odstránenie celého komplexu faktorov, ktoré viedli k chorobe..

Ako sa liečiť a ako sa vyhnúť Schmorlovej hernii?

Liečba choroby, ako je Schmorlova kýla, sa začína úplnou a komplexnou diagnózou. Lekár často predpisuje zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, ktoré poskytuje úplný obraz o chorobe a ukazuje stupeň poškodenia mäkkých tkanív. Okamžite treba poznamenať, že liečba kýly Schmorlovej je úplnou zmenou životného štýlu a výživy.

Spočiatku by ste mali zariadenie a miesto na spanie vybaviť ortopedickými pomôckami. Potom sa oplatí, s pomocou odborníka na výživu, prehodnotiť vašu stravu tak, aby sa do nej vitamíny a minerálne látky dostávali v hojnom množstve, sú potrebné na regeneráciu medzistavcových platničiek a na prevenciu podobných chorôb v budúcnosti..

Chirurg je potrebný iba v pokročilom štádiu ochorenia, keď je medzistavcový disk takmer úplne zničený a jeho zvyšky sa zmenili na kostné tkanivo a interferujú s pohybom chrbta, čo spôsobuje nepohodlie.

Ak začnete liečbu včas a podrobíte sa plánovaným vyšetreniam, môžete to urobiť s liekmi proti bolesti a so špeciálnymi chondroprotektormi, ktoré chránia ľudské kosti.

Spôsoby liečby Schmorlovej kýly: lieky, prognóza, cvičebná terapia, chirurgický zákrok

Musíte sa starať o svoju chrbticu, brať vážne liečbu

Liečba Schmorlovej kýly by sa mala začať okamžite. Nedostatok liečby je nebezpečný pre zdravie pacienta. Toto ochorenie vedie k deštrukcii chrbtice v dôsledku tvorby defektov stavcov (padajúca chrupavka do kosti). Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Liečba kýly

Schmorlovu prietrž nie je možné liečiť iba pomocou liekov. Pri Schmorlovej kýle sa liečba začína použitím protizápalových liekov. Najprv je však potrebné určiť príčinu choroby. Drogová liečba nebezpečného ochorenia závisí od príčiny patologického stavu. Nesteroidné lieky znižujú bolestivosť a zmierňujú opuchy. Na zmiernenie bolesti je pacientovi predpísané Ketanov a Nise. Ak choroba vznikla v dôsledku osteoporózy, obeti sú predpísané lieky obsahujúce vitamín D a vápnik. Takéto lieky sú „Alostin“, „Calcitonin“.

Prítomnosť viacerých hernií v mieche vyžaduje použitie protizápalových liekov, ktoré zahŕňajú diklofenak, indometacín, meloxikam, celebrex. V tomto prípade sú chondroprotektívne lieky neúčinné. Preto je ich použitie nepraktické. Nákup liekov ako Structum, Teraflex, Inoltra je len ďalší odpad. Obnovenie chrupavkového tkaniva je potrebné iba v prípade osteoporózy alebo iných ochorení kostí, potom sú predpísané chondroprotektory.

Akupunktúra a hirudoterapia

Reflexoterapia je jednou z oblastí tradičnej čínskej liečby. Účelom akupunktúry je odhaliť Schmorlovu prietrž so špeciálnymi ihlami, ktoré sa vstrekujú do biologicky aktívnych miest na koži. Akupunktúrna liečba choroby predstavuje jednu úlohu - zastaviť akútne záchvaty bolesti. Terapeutický účinok reflexológie vám umožňuje rýchlo a úspešne zvládnuť úlohu úľavy od bolesti. Akupunktúrna terapia tiež pomáha zmierniť svalové kŕče. Účinnosť zasadnutí je ťažké preceňovať. Akupunktúru môže vykonať iba skúsený lekár. Trvanie procedúry je od 10 do 90 minút, čas relácie sa počíta na základe stupňa vývoja choroby.

Hirudoterapia pomôže liečiť Schmorlovu prietrž. Lekárske pijavice sú schopné saturovať krv kyslíkom, zlepšujú mikrocirkuláciu v postihnutej oblasti, znižujú krvný tlak. Rezaním pokožky pijavice uvoľňujú lieky proti bolesti, protizápalové a ďalšie enzýmy, ktoré môžu znižovať svalové kŕče. Správne postupy môžu zlepšiť metabolizmus, výživu svalových a kostných tkanív. Súčasné použitie reflexológie, akupunktúry, manuálnej liečby a masáže umožní pacientovi vyhnúť sa operácii. Vďaka komplexnej terapii sa mnohým obetiam podarilo vyliečiť Schmorlovu prietrž.

Správna výživa a výživné látky

Osobitná úloha by sa mala venovať správnej výžive. Kýla chrbtice musí dostávať užitočné zložky. Správny prístup k výžive vám navyše umožní schudnúť, čím sa zníži zaťaženie chrbtice. Obete sa odporúča sledovať množstvo stopových prvkov vstupujúcich do tela. Počas exacerbácie Schmorlovej hernie musí pacient dostať dostatočné množstvo vápnika. Do tela sa musí dodať 1 000 - 1200 mg tejto látky denne. Vápnik sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

 • mlieko, syr, kefír, fermentované pečené mlieko;
 • veľké množstvo tejto látky je v orechoch;
 • jesť každý deň varenú brokolicu, špenát alebo hrsť fazule;
 • zvlášť bohaté na morské plody a rybie komponenty.

Telo obete je počas obdobia exacerbácie veľmi oslabené. Na udržanie fungovania všetkých systémov a zlepšenie priebehu ochorenia by sa mal konzumovať vitamín D. Nachádza sa vo veľkých množstvách vo vaječnom žĺtku, rybom oleji. V lete sa snažte opaľovať viac na priamom slnečnom svetle, ale tiež nasýtite telo vitamínmi D. Okrem toho by sa malo posilniť kostné tkanivo, aby sa zabránilo tvorbe kýly Schmorlovej v iných segmentoch chrbtice. Preto konzumujte viac vitamínu K, A a B a tiež si vyberte potraviny bohaté na zinok a minerály, horčík, kyselinu listovú..

Alternatívna terapia

Alternatívna liečba doma môže znížiť zápalový proces, zastaviť bolesť a nasýtiť kostné tkanivo dôležitými živinami. Pri Schmorlovej kýle je užitočné použiť obklady a kúpele pripravené na báze protizápalových rastlín. Ako vyliečiť chorobu? Ak sa chcete rýchlo zbaviť príznakov, použite tieto ľudové lieky:

 1. Zozbierajte škrupinu zo 100 vajec, rozdrvte v trecej miske alebo na mletie kávy, aby ste vytvorili prášok. Vezmite 1 kg citrónov a vytlačte z nich šťavu. Nalejte rozdrvenú škrupinu do získanej šťavy, do lieku pridajte 2 šálky tekutého medu. Produkt sa musí uchovávať v chladničke, najlepšie v sklenenej nádobe, môže zmiznúť v plastovej fľaši. Vezmite liek na 1 polievkovú lyžicu. l denne, ráno, pred jedlom alebo po jedle.
 2. Teplé kúpele s ihličnatými a éterickými olejmi rastlín pomôžu zbaviť sa choroby. Procedúra sa odporúča po záťažovej terapii. Pripravte kúpeľ správne: 1 kg ihličia sa pol hodiny varí v 3 litroch vody. Potom sa vývar filtruje a pridá sa do kúpeľa. Kúpať by sa malo od 10 do 20 minút denne. Odporúča sa to urobiť pred spaním..
 3. Pomáhajú dobre aj obklady na báze surových zemiakov a chrenu. Oba produkty sú drvené do kašovitého stavu, na postihnutú oblasť sa aplikuje obklad, obalený plastovým obalom a teplý šál. Po odstránení obkladu ležte trochu pod prikrývkou, nemôžete okamžite ísť von do studeného vzduchu.

S Schmorlovou kýlou chrbtice, trením z koreňa šabľou, kvetmi a koreňom púpavy, semená hallock a gaštan konský pomáhajú pozoruhodne. Ochorenie môže vyliečiť aj komár lopúcha a terpentínový kúpeľ. Pri Schmorlovej kýle má liečba ľudovými liekmi pozitívny efekt, ale pred použitím určitej metódy liečby by ste sa mali poradiť s lekárom.

Kurzy s fyzioterapeutom alebo v telocvični

Gymnastika so Schmorlovou kýlou sa vykonáva počas exacerbácie a remisie. Hlavnou vecou je použitie správnych cvičení, aby ste sa nepoškodili a neprimerali chorobe. Vynikajúce cvičenie ponúka Dr. Bubnovsky. Tvrdí, že telesná výchova posilní svalový korzet, ktorý podporuje chrbticu v správnom postavení. Okrem toho majú terapeutické cvičenia pozitívny vplyv na fungovanie celého organizmu. Bubnovsky navrhuje vykonávať fyzické cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta, keď sa pacient môže naučiť pravidlá tréningu, môžete viesť hodiny sám..

Fyzioterapeut má vyvinúť individuálny priebeh liečby. Cvičenia pre Schmorlovu prietrž by nemali zahŕňať skákanie, beh, ostré zákruty tela, hlboké drepy a zdvíhanie závaží. Tréning vždy začína úsekom, ktorý zahreje svaly, a končí sa úsekom. Ďalej je možné vykonávať zdvíhanie trupu z náchylnej polohy na simulátore lícom nadol, otáčaním lisu, ťahaním sa nahor, vykonávaním pomalého zatáčania tela alebo hlavy. Pamätajte, že cvičenie by nemalo byť na škodu, výskyt bolesti v chrbtici znamená okamžité zastavenie tréningu. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly a normalizuje činnosť celého organizmu.

Iné spôsoby liečby choroby

Kôra Schmorla sa lieči pomocou ručnej terapie a masáží. Pri liečbe tohto ochorenia sa masáž používa už dlhú dobu. Tento postup vám umožňuje obnoviť krvný obeh v poškodených stavovcoch. Masáž zlepšuje metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách a pomáha tiež predchádzať ďalšiemu progresii ochorenia a zväčšovaniu jeho veľkosti. Predpokladá sa, že najlepším liekom na prietrž je akupresúra, pri ktorej lekár v určitých bodoch pôsobí na odstránenie kŕče a bolesti..

Ak konzervatívna liečba nepomôže, existuje iný spôsob, ako sa tejto choroby zbaviť? Túto otázku kladie každý druhý pacient, ktorý počul konečnú diagnózu. Liečba prietrže sa samozrejme neobmedzuje iba na konzervatívne metódy. Vždy existuje cesta von. Nedostatok pozitívnych výsledkov núti lekárov vykonávať chirurgický zákrok na chrbtici pacienta, aby odstránil herniálnu formáciu a obnovil štruktúru poškodených segmentov. Operácia sa používa zriedka, pretože vo väčšine prípadov je možné tomu zabrániť. Pri Schmorlovej kýle sa používajú dva typy chirurgických zákrokov:

 • minimálne invazívny spôsob odstránenia (laserové odparovanie);
 • radikálna liečba choroby (diskektómia alebo laminektómia).

Liečba sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Použitie novších technológií umožňuje chirurgický zákrok bez komplikácií, dlhú dobu zotavenia a bezbolestne. Lekár vyberie typy operácií s prihliadnutím na individuálne charakteristiky obete, je dôležité vziať do úvahy nielen priebeh choroby, ale aj vek, prítomnosť iných patológií..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Schmorlova liečba prietrže

1 Čo je to kýla Schmorl.

Príznaky, bolesti. Berú do armády s herniou Schmorl.

2 Schmorlova kýla bedrovej chrbtice.

3 Hrudná kýla.
4 Ako liečiť Schmorlovu prietrž.
5 Schmorlova kýla. VIDEO.

Ak sa chcete dohodnúť s neurológom, ortopédom alebo iným lekárom v najbližšom lekárskom stredisku, kliknite na odkaz kliknutím ľavým tlačidlom myši na názov vášho mesta:

Moskva; Moskovský región;

Voronezh; Jekaterinburg; Iževsk

Kazan; Krasnodar; Nižný Novgorod;

Novosibirsk perm; St. Petersburg ;

Rostov na Done; nažka krídlatá Ufa Čeľabinsk.

1. Aká je Schmorlova kýla chrbtice. Príznaky bolesti.

Liečba Schmorlovej prietrže zahŕňa celý rad preventívnych opatrení. Herniovaný disk a Schmorlova kýla nie sú to isté. Preto sa liečenie prietrže pri Schmorlovi bude líšiť od liečby pri herniovanom disku.

V obidvoch prípadoch prietrže hovoríme o vyčnievaní alebo vytláčaní medzistavcových platničiek. V prípade kýly medzistavcového kotúča sa však kĺbové tkanivo disku vytláča za okraje stavcov, t.j. smerom von, a v prípade Schmorlovej kýly, kĺbové tkanivo vyčnieva priamo do kostného tkaniva stavca, ktoré sa z nejakého dôvodu stalo menej odolným ako kĺbové alebo chrupavkové tkanivo medzistavca., V skutočnosti ide o deštrukciu kostného tkaniva stavca. Je teda zrejmé, že liečba kýly Schmorlovej sa bude týkať iba tohto typu kýly chrbtice..

Schernlova hernia.

Príznaky Schmorlovej kýly.

Pri prietrži Schmorlovho kýla sa nemusí pozorovať bolesť. Preto sa nemusia prejaviť príznaky Schmorlovej prietrže. Kĺbové tkanivo nie je vytlačené za okraje stavcov, preto nehrozí zovretie nervových vetiev alebo stlačenie (stlačenie) miechy. Preto je možné diagnózu zistiť iba vyšetrením röntgenového vyšetrenia pacienta. Príčinou sťažnosti môže byť pretrvávajúca bolesť chrbta. Bolesť je lokalizovaná na oddelení, kde sa ochorenie vyskytlo..

Ak kĺbové tkanivo medzistavcového disku prenikne do kostnej štruktúry v značnej vzdialenosti, môžu sa vyskytnúť komplikácie, ako je kompresné zlomenie chrbtice, to je prípad, keď je pod vplyvom zaťaženia stavcová kost stlačená a zdeformovaná. Tiež výrazná Schmorlova kýla bez liečby môže spôsobiť rozvoj miechovej nestability a ďalšiu tvorbu PROTRUSION a medzistavcové prietrže.

Berú do armády s herniou Schmorl.

Ak sa odvedenec opakovane obrátil na lekára so sťažnosťami na bolesti chrbta a bola mu diagnostikovaná Schmorlova kýla, lekárska komisia môže túto skutočnosť považovať za obmedzenie vhodnosti pre vojenskú službu..

LIEK O KOREKTOROCH ODPADOV.

Korektor držania magnetickej polohy držal podporu od najlepších izraelských a nemeckých ortopédov.

ČO SÚ VÝSLEDKY

- Kúpte si magnetický korzet od autorizovaného predajcu, s dodávkou: 1290 rub. (LINK) -

2. Schmorlova kýla bedrovej chrbtice.

Schmorlova kýla v bedrovej oblasti

Bedrová oblasť našej chrbtice nesie najväčšie zaťaženie. Okrem toho sa často vyskytuje záťaž, keď je toto oddelenie v ohnutej polohe, čo zvyšuje preťaženie ovplyvňujúce kostnú štruktúru stavcov..

Výskyt Schmorlovej hernie v bedrovej oblasti je spôsobený skutočnosťou, že sa znížila pevnosť kostného tkaniva stavca. Toto sa veľmi často prenáša dedičnou líniou kvôli všeobecným vlastnostiam príbuzných organizmov.

Príčinou Schmorlovej prietrže bedrovej oblasti môže byť aj ochorenie, ako je osteoporóza, keď sa zníži hustota a tým aj sila kostného tkaniva chrbtice. Táto skutočnosť určuje prienik artikulárneho tkaniva do štruktúry stavca. Závažné preťaženia pôsobiace na chrbticu počas hrčiek, pádov, skokov môžu byť rozhodujúcim faktorom, alebo môžu sami spôsobiť Schmorlovu prietrž v bedrovej oblasti..

Provokujúcim faktorom môže byť narušenie držania tela, pri ktorom je bedrová lordóza (ohyb) v nadmerne zakrivenej forme alebo v narovnanom stave. V týchto prípadoch bedrový ohyb nebude správne zmäkčiť zaťaženie, a ak je sila kostí oslabená, môže to rýchlo vyvolať výskyt Schmorlovej prietrže.

Pri takom ochorení chrbtice, ako je SCOLIOSIS, môže byť pohyblivosť chrbtice obmedzená. Pri nedostatočnom zaťažení svalov chrbta a pohyblivosti chrbtice kostné štruktúry stavcov omývajú menej krvi. To znamená, že kostné tkanivo nedostáva potrebné množstvo živín, ktoré sú potrebné na udržanie kostného tkaniva v dostatočne silnom stave. Choroby skoliózy, pri ktorých sú chrbtové svaly menej cvičené, môžu tiež v priebehu času vyvolať výskyt Schmorlovej kýly v bedrovej chrbtici..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice. TU.

3. Hrudná kýla.

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa často vyskytuje u ľudí, ktorých blízki príbuzní mali takúto chorobu. Schmorlova hernia sa najčastejšie vyskytuje v hrudnej chrbtici. Príčinou môže byť aj choroba, ako je Scheuermann-Mauova choroba (progresívne zakrivenie hrudnej chrbtice počas rýchleho rastu a tvorby kostry)..

UMIESTNENIE alebo KYPHOZIS môžu vyprovokovať výskyt Schmorlovej kýly v oblasti hrudníka. Pri stoop a kyfóze je hrudná chrbtica nadmerne zakrivená, takže zvýšené zaťaženie zvnútra hrudného ohybu ovplyvňuje jednotlivé stavce. To môže byť rozhodujúcim faktorom pri výskyte Schmorlovej kýly v hrudnej chrbtici..

Kľúčovým bodom tohto ochorenia je skutočnosť, že hustota štruktúry kostného tkaniva, a teda aj jej sila, sa znížila. S vekom alebo z dôvodu nedostatočnej výživy sa v tele nemusí vytvárať potrebné množstvo kolagénu. Prítomnosť kolagénu v kostiach spôsobuje, že yig je elastický, čo významne zvyšuje pevnosť kostného tkaniva. Ak teda kolagén v tele nie je dostatočný, sila kosti sa znižuje. Čo je potrebné na to, aby sa v tele mohlo vytvoriť potrebné množstvo kolagénu, je možné prečítať TU.

Schmorlova kýla liečby hrudnej chrbtice.

Liečba kýly Schmorlovej v hrudnej chrbtici sa nelíši od všeobecných odporúčaní pre liečbu opísaných nižšie.

4. Ako liečiť Schmorlovu prietrž.

Liečba hernie Schmorl 281

Po stanovení diagnózy okamžite vyvstáva otázka: ako liečiť Schmorlovu prietrž.

Liečba kýly Schmorlovej chrbtice je obmedzená predovšetkým na pravidelné pravidelné lekárske vyšetrenie. Musíte vedieť, či došlo k zhoršeniu rastu prietrže. Je dôležité diagnostikovať možný výskyt vyčnievania medzistavcových platničiek v čase. V počiatočnom štádiu sa takéto ochorenia liečia niekoľkokrát ľahšie a menej bolestivo. V prípadoch, keď dôjde k hmatateľnej bolesti, môže lekár odporučiť užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov.

Korektor pre spätnú analýzu odborníkov.

Korektor držania magnetickej polohy držal podporu od najlepších izraelských a nemeckých ortopédov.

- Kúpte si magnetický korzet od autorizovaného predajcu, s dodávkou: 1290 rub. (LINK) -

Hlavným cieľom liečby Schmorlovej kýly chrbtice je zabrániť rozvoju tejto choroby. Na tento účel je potrebné vykonať terapeutické opatrenia na posilnenie pevnosti kostí. Pre lepšiu asimiláciu stopového prvku CALCIUM sa môže uviesť použitie rybieho oleja bohatého na vitamín D. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby výrobky obsahovali taký stopový prvok, ako je PHOSPHORUS..

Na zlepšenie výživy kostí, zvýšenie krvného obehu v oblasti ochorenia, je možné predpísať také postupy, ako je reflexológia, manuálna terapia alebo masáž. Pre úspešnú liečbu Schmorlovej kýly je dôležité mierne zmeniť váš životný štýl. Prestaňte fajčiť (alebo obmedzte). Fajčenie spôsobuje kŕče krvných kapilár. Znižuje to prietok krvi, a preto bráni dodávke živín do postihnutej oblasti. Lekár môže odporučiť fyzioterapiu (cvičebnú terapiu). To veľmi dobre pomôže pri liečbe Schmorlovej kýly. Ak máte „sedavé“ zamestnanie, dôrazne sa odporúča venovať čas fyzickej aktivite. Bez dostatočnej fyzickej aktivity nestačí krvný obeh nášho tela, aby všetky tkanivá nášho tela prijímali kyslík a živiny. Tiež boli odstránené trosky. Bez adekvátnej výživy nebudú vnútorné orgány správne fungovať, a to je príčinou väčšiny chorôb vrátane chorôb chrbtice.

Na liečbu Schmorlovej prietrže sa používa predlžovací postup. Vyrába sa na špeciálnom gauči pozostávajúcom z valcov. Pri vhodnej rotácii týchto valcov môže pacient ležiaci na gauči cítiť určité predĺženie chrbtice. Týmto sa uvoľňujú medzistavcové platničky, zlepšuje sa tok živín do postihnutej oblasti..
---------------------------

VIACROČNÉ POKRAČOVAČE POŠTRUJE DOBRÚ SPRÁVU.

Korektor držania magnetickej polohy držal podporu od najlepších izraelských a nemeckých ortopédov.

- Kúpte si magnetický korzet od autorizovaného predajcu, s dodávkou: 1290 rub. (LINK) -

Pre úspešnú liečbu Schmorlovej prietrže sa odporúča plávanie. Tento šport dokonale uvoľňuje chrbticu, zlepšuje krvný obeh vo všetkých častiach chrbtice. Plávanie tiež rozvíja svaly brucha a chrbta, ktorých fyzický stav je zodpovedný za správne držanie tela.

Ak sa aktívne zúčastňujete na liečbe kýly Schmorlovej, potom nie v závažných prípadoch môže kostné tkanivo stavcov obnoviť svoju štruktúru a medziobratlová platnička zaujme svoju správnu polohu a prietrž zmizne.

Schmorlova kýla

Všeobecné informácie

Schmorlova hernia je označenie v rádiologickej terminológii chrupavkových uzlín - defektov chrbtice pomenovaných po nemeckom vedcovi Christianovi Georgovi Schmorlovi, ktorý opísal túto patológiu v roku 1927. Je to tlačenie alebo potopenie chrupavkového tkaniva koncových platničiek chrbtice do hlbokých horných alebo dolných častí chrbtice. dolné susedné spojenie, ako sa líši od bežných horizontálnych prietrží ovplyvňujúcich medzistavcové platničky a ovplyvňujúcich miechové kanály alebo nervové otvory.

Zdravá medzistavcová platnička a Schmorlova kýla

Defekty Schmorl v stavovcoch (kód ICD-10: M51.4) sa zvyčajne vyskytujú v detstve v štádiu rýchleho rastu dieťaťa a sú dedičné. V dôsledku toho, že mäkké tkanivá sa predlžujú so zvýšeným rastom ľudského tela a kostné tkanivá sa môžu oneskorovať, tvoria sa v hubovitých telách stavcov póry, do ktorých sa následne tlačia tkanivá miechy. Toto je tiež uľahčené prítomnosťou slabých miest spojivového tkaniva a riedením v epifyziálnych doštičkách, ktoré umožňujú formovaciemu disku „vyčnievať“ do tela stavovcov..

Uzly Schmorl sú lokalizované hlavne v strednej alebo dolnej časti chrbta, čo zodpovedá hrudnej a bedrovej chrbtici.

patogenézy

V závislosti od etiológie narušenia štruktúry stavcov sa môžu vyvíjať rôznymi spôsobmi:

 • základom patogenézy vrodenej Schmorlovej hernie je slabosť a menejcennosť chrupavkových tkanív, narušená dodávka krvi rastúcemu disku;
 • v staršom a senilnom veku osteoartritída alebo osteoporóza spôsobuje degeneratívne zmeny v chrupavkových tkanivách, porušuje ich štruktúru, čo vedie k strate sily a elasticity a k ďalšej tvorbe uzla;
 • poranenia môžu spôsobiť defekty disku, prienik tkaniva buničitého jadra, ktorý sa vytvára pod vplyvom veľkej a ostrej mechanickej sily, napríklad v dôsledku nárazu, zlomeniny, dislokácie, subluxácie.

Čo je Schmorlova kýla?

Schmorlove uzly v chrbtici sú jednoducho prietržom medzistavcovej platničky, ktorá sa vytvára lisovaním chrupavkových tkanív medzistavcových uzatváracích dosiek tela susedného stavca (horná alebo dolná). Sú vrodené alebo získané - v dôsledku degeneratívnych procesov alebo poranení hrudnej alebo bedrovej chrbtice..

Schmorlove chrupavkové uzly siahajú za vláknitý prsteň a môžu mať stredné, paramediánske, foraminálne a extraforaminálne usporiadanie.

Na röntgenových lúčoch sa Schmorlove uzly objavujú vo forme zúženia medzistavcových priestorov, nerovných kontúr uzamykacích dosiek a mierneho rastu kakosidov pozdĺž okrajov, so znakmi kalcifikácie želatínového jadra alebo vláknitého prstenca, ako aj „vákuového javu“ - štrbiny podobného osvietenia v predných medzistavcových platničkách..

klasifikácia

Schmorlova hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná - to znamená, že sa vyskytuje súčasne v rôznych častiach chrbtice a zvyčajne sú malé. Malé defekty Schmorlu sa vyvíjajú v dôsledku vrodenej nedostatočnosti vláknitej chrupavky.

príčiny

Vrodené chyby stavcov vo forme chrupavkových uzlín alebo Schmorlovej kýly sú dedičné ochorenie. Patológie v oblasti stavcov sa však najčastejšie získavajú a spôsobujú:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny, dislokácie, subluxácie, mŕtvice atď.;
 • ťažká brucha a Scheuermannova choroba;
 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • silná fyzická námaha;
 • degeneratívne ochorenia - môžu sa vyskytnúť v dôsledku osteoporózy a osteoartrózy.

Dôležité! Najviac ohrozenými uzlinami Schmorl sú starší ľudia a seniori, ako aj športovci.

príznaky

Veľké alebo malé uzly Schmorl sa zvyčajne nedetegujú zvonka a klinicky sa nevyskytujú: nespôsobujú nepohodlie ani iné negatívne reakcie. V 80% prípadov je patológia asymptomatická. Existujú však prípady, keď také defekty chrbtice spôsobujú neustálu bolesť a významne znižujú kvalitu života. Syndróm bolesti je zvyčajne streľba alebo bolesť, zosilňuje sa po dlhšej fyzickej námahe, dlhšom sedení, náhlych pohyboch a je lokalizovaný v bedrovej oblasti, vo výnimočných prípadoch - na dolných končatinách a poskytuje zadok, kolená, boky, trieslovinu..

Hlavné príznaky problémov s chrbticou sú:

 • rýchla únava;
 • migréna;
 • tuhosť pohybov;
 • znecitlivenie končatín;
 • znížená flexibilita a mobilita;
 • pocit ťažkosti v dolnej časti chrbta;
 • bolesť a kŕče chrbtových svalov, ktoré sú eliminované ľahkou masážou a krátkym odpočinkom v polohe na chrbte..

Testy a diagnostika

Latentný asymptomatický priebeh Schmorlovej patológie znemožňuje vyhodnotiť trvanie a závažnosť lézií počas vyšetrenia a výsluchu pacientov, palpácia odhaľuje malú bolesť a svalové kŕče v postihnutých častiach chrbta. Hernia sa zisťujú pomocou takých štúdií, ako sú:

 • rádiografiu
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Liečba kýly Schmorl

Menšie defekty Schmorlu zvyčajne nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Lekárska starostlivosť je najčastejšie potrebná u pacientov so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Zvyčajne ťažia z manuálnej terapie, fyzioterapie a cvičenia..

Kľúčom k úspešnému obnoveniu funkcií pohybového aparátu je rehabilitačný program správne vypracovaný stavovcom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Defekty bedrovej chrbtice Schmorl sú uzlové výčnelky medzistavcovej chrupavky. Toto je pomerne bežný problém moderného ľudstva, pretože na spodnej časti chrbta sa vyskytuje najväčšia statická fyzická aktivita - veľký počet ľudí vedie sedavý životný štýl, trávi veľa času prácou v nepohodlných, ťažkých a nadmerných pracovných podmienkach. Preto sa musíte starať o zdravie chrbtice už od mladého veku - cvičiť každý deň, plávať a pri prvých príznakoch choroby konzultovať odborníka.

Dôvodom obáv, najmä pre zdravie dospievajúcich, je tendencia narovnať normálnu bedrovú lordózu a vývoj rigidity bedrovej oblasti. Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú cvičebnú terapiu, masáže a ďalšiu fyzioterapiu:

 • je dôležité vykonávať denne cvičenia zamerané na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie flexibility chrbtice, jogy, nordic walking, plávania;
 • masážne sedenia by mal vykonávať kvalifikovaný rehabilitológ a mali by byť zamerané na zmiernenie napätia, kŕče a zlepšenie krvného obehu v postihnutých oblastiach;
 • terapeutické kúpele a iné balneologické procedúry;
 • starodávna technika akupunktúry - niekoľko cyklov 10-15 sedení pomôže zlepšiť krvný obeh a vyrovnať bolesť;
 • autogravitácia - roztiahnutie chrbtice s cieľom zväčšiť priestor medzi stavcami a zlepšiť pohyblivosť.

Liečba Schmorlovej kýly hrudnej chrbtice

V dôsledku pravidelnej ťažkej fyzickej námahy sa môže vyskytnúť kyfóza bedrovej hrudníka a ďalšie defekty hrudnej chrbtice. Tento stav je mimoriadne nebezpečný, pretože existuje vysoké riziko rednutia stavca, zlomeniny kompresie a postihnutia.

Aj keď diagnostikujete malé uzly, mali by ste opustiť zdvíhacie závažia, náhle pohyby, skoky, jazdiť na motorke a koňovi. Okrem zdravého životného štýlu, správnej výživy a dobrej hygieny spánku môžu pomôcť aj pásy a obväzy..

Schmorlova kýla bedrovej kosti

Schmorlova kýla je výčnelok medzistavcovej platničky, ale v obvyklom horizontálnom smere, ale vo vertikálnej rovine. Patológiu objavil a podrobne opísal nemecký stavovec Christian Schmorl. Od tej doby patológia nesie jeho meno. Ako percento klasických variantov medzistavcových hernií tieto choroby zaberajú asi 18%. Najčastejšie sa predpoklady tvoria v ranom detstve. Počas rastu dospievajúcich dochádza k nadmernej tvorbe chrupavky. Protlačuje medzistavcovú uzatváraciu platničku a deformuje kostné tkanivo stavca.

Takýto mechanizmus pre včasný vývoj Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice navrhuje množstvo vedcov a lekárov. V skutočnosti je všetko oveľa komplikovanejšie. Vo väčšine prípadov sa vyvíja Schmorlova kýla lumbosakrálnej oblasti, ktorá sa nachádza v oblasti stavcov L5 a S1. Chrupavkový disk nachádzajúci sa medzi nimi má maximálnu amortizačnú záťaž, pretože je to podmienené ťažisko ľudského tela. K kompresii dochádza dokonca aj v pokoji (sedenie alebo státie). Disk L5-S1 preto rýchlo získava chrupavkovú hmotu, má najsilnejšiu membránu (vláknitý kruh) a najpôsobivejšie vláknité želatínové teleso (vnútorný obsah disku)..

Schmorlova hernia v lumbosakrálnej chrbtici sa vytvára podľa nasledujúceho patogénneho princípu:

 1. vývoj osteochondrózy znamená postupnú sklerózu blokovacích dosiek, ktoré rozdeľujú povrch kosti stavcov a medzistavcové platničky (sú zodpovedné za prísun krvi do tkaniva kostí a chrupavky);
 2. dehydratovaná a zničená terminálna doska sa stáva náchylnou na vystavenie patogénnym faktorom vplyvu;
 3. degeneratívny dystrofický proces vo vláknitom kruhu medzistavcových platničiek vedie k tomu, že stráca svoju elasticitu a elasticitu;
 4. akákoľvek vertikálna fyzická aktivita (napríklad prenos gravitácie alebo pristátie z päty) vedie k vyčnievaniu jadra buničiny v oblasti spojenia s koncovou doskou;
 5. pretože uzamykacia doska je už zničená, dôjde k narušeniu jej integrity a časť vláknitého prstenca prekĺzne do kostnej štruktúry stavcovského tela;
 6. s čiastočným roztrhnutím proteíny želatínového telesa pulpózneho jadra výstupu medzistavcových platničiek;
 7. dráždia tkanivo koncovej platne a tela stavcov;
 8. spustí sa zápalová reakcia, v dôsledku ktorej sa začne postupne topiť kostné tkanivo;
 9. vytvára sa dutina, v ktorej sa nachádza Schmorlova kýla;
 10. v následných epizódach výstupu z buničitého jadra sa situácia opakuje a objem herniálneho výčnelku neustále rastie.

To všetko môže viesť buď k úplnému výstupu z buničitého jadra do tela stavcov alebo ku kompresnému zlomeniu chrbtice so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Je potrebné začať včasnú liečbu tejto patológie, aj keď nedáva žiadne príznaky a príznaky. Pacient s podobným problémom sa môže do určitej doby považovať za úplne zdravého. S rastom herniového výčnelku sa však riziko zlomeniny stavcov neustále zvyšuje. Je postihnutá postihnutím kvôli ochrnutiu dolných končatín.

V súčasnosti je možné liečiť Schmorlovu prietrž pomocou konzervatívnych metód manuálnej terapie bez chirurgického zákroku. Čím skôr sa začne terapia, tým vyššia je pravdepodobnosť úplného obnovenia integrity kostného tkaniva stavcov a ich uzatváracích dosiek..

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova hernia v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici sa vyvíja v dôsledku pôsobenia negatívnych faktorov. Väčšina lekárov tvrdí, že k tejto chorobe existuje genetická predispozícia. Ak niektorý z rodičov trpí podobnou deformáciou stavcov, potom u dieťaťa s vysokou pravdepodobnosťou v období dospievania sa môžu vyskytnúť primárne klinické príznaky. Preto by sa malo dôkladné vyšetrenie miechy vykonať približne po 14 až 15 rokoch. Pri odhaľovaní skutočnosti, že sa vyvinie patológia, je potrebné začať s primeranou liečbou čo najskôr.

Hlavné dôvody vývoja Schmorlovej kýly:

 • porušenie odporúčaní ošetrujúceho lekára o diéte, prijímaní špeciálnych vitamínových a minerálnych komplexov, užívaní drog bez lekárskeho predpisu atď. tehotnými ženami;
 • - poranenia chrbtice vrátane modrín, prasklín stavcov, zlomenín stlačených tlakom atď.;
 • nádorové procesy, napríklad hemangiom chrbtice, ktorý po ošetrení zanechá dutinu;
 • infekčné zápalové procesy;
 • aseptická nekróza kostného tkaniva chrbtice;
 • Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a iné reumatoidné choroby;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • dystrofia a atrofia svalovej kostry chrbta v určitých oblastiach;
 • spinálna osteochondróza a jej komplikácie, ako je výčnelok, extrúzia a prietrž.

Toto nie je úplný zoznam pravdepodobných príčin výskytu patológie. Je dôležité pochopiť, že udržiavanie sedavého životného štýlu, zlá výživa, pitie alkoholu a fajčenie nepriaznivo ovplyvňujú všetky chrupavky v ľudskom tele. Preto je dôležité viesť zdravý životný štýl, racionálne jesť, vzdať sa zlých návykov a pravidelne cvičiť.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej kosti

Vo väčšine prípadov Schmorlova kýla bedrovej chrbtice nedáva príznaky. Pacientovi sa zdá, že je úplne zdravý. Výčnelok sa deteguje náhodne na röntgenovom snímaní, ktoré sa robí z úplne iného dôvodu..

To neznamená, že príznaky Schmorlovej kýly v bedrovej oblasti úplne chýbajú. V skutočnosti sú, iba pacienti si zvyknú, že im nevenujú pozornosť.

Klinické charakteristické znaky vývoja Schmorlovej kýly v bedrovej a lumbosakrálnej chrbtici sú:

 • tupá intermitentná bolesť v panvových kostiach a bedrovej oblasti;
 • tuhosť pohybov, ktorá sa prejavuje najmä v prvých hodinách po prebudení;
 • neschopnosť dokončiť plný ohyb vpred as rovnými nohami dotýkať sa podlahy celou oblasťou dlane;
 • ťažkosti so sklopením na jednej zo strán;
 • únava svalov chrbta, ak je to potrebné, len stát alebo sedieť.

Všetky tieto príznaky sa musia považovať za príznaky choroby. Ak sa vyskytnú, mali by ste sa okamžite poradiť s neurológom alebo stavcom.

Aké je riziko Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice?

Centrálna kýla Schmorl v lumbálnej oblasti je lokalizovaná v strede tela stavcov. Okrem toho sa diagnostikuje ľavá a pravá strana, zadná a predná strana. Drážky môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. Ich veľkosť závisí od závažnosti patológie..

Najdôležitejšou vecou, ​​pri ktorej je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice nebezpečná, je riziko zlomeniny stavca, a to aj pri miernom mechanickom náraze. Malý náraz, pád z výšky, nehoda - to všetko môže viesť k kompresnému zlomeniu chrbtice, paralýze dolného tela, zhoršenej funkcii brušnej dutiny a malej panve..

U približne polovice pacientov vedie Schmorlova intervertebrálna hernia bedrovej oblasti k úplnému zničeniu disku a fúzii susediacich stavcov. To má za následok obmedzenie pohyblivosti a porušenie mechanizmu distribúcie odpisového zaťaženia chrbtice. Pozícia pacienta je narušená, objavuje sa deformácia miechy a začína sa proces veľmi rýchlej degeneratívnej degeneratívnej deštrukcie takmer všetkých medzistavcových platničiek. Toto je veľmi nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje okamžité ošetrenie..

Čo robiť a ako liečiť Schmorlovu prietrž v bedrovej oblasti

Schmorlova kýla v bedrových stavcoch je nebezpečná, a preto by sa mali prijať opatrenia okamžite po zistení patologických zmien. Prvá vec, ktorá sa týka Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, je navštíviť skúseného neurológa alebo vertebroológa. V žiadnom prípade by ste nemali hľadať informácie o tom, ako zaobchádzať so Schmorlovou kýlou bedrovej chrbtice nezávisle na internete. Spoľahlivé informácie sú veľmi malé. Umiestňované kurzy nie sú navrhnuté pre individuálne charakteristiky vášho tela. To môže viesť k negatívnym dôsledkom..

Uzamknite jednoduché pravidlo. O tom, ako liečiť Schmorlovu prietrž lumbálnej chrbtice vo vašom konkrétnom prípade, iba skúsený stavovec vám môže povedať na základe diagnostických testov.

Pred úplným zotavením musíte samozrejme obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa pádu, pomliaždeniu chrbta, skákanie, prudké otočenie tela, zdvíhanie závaží atď. Pokúste sa riadiť pokynmi lekára a správne usporiadať spánok a pracovisko, racionalizovať svoju stravu a distribuovať doby práce a odpočinku počas dňa.

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Je potrebné začať s liečbou Schmorlovej lumbálnej prietrže elimináciou vertikálnej kompresie. Na tieto účely je optimálna trakcia chrbtice. Počas postupu je tlak z koncovej dosky eliminovaný. Obnoví sa fyziologická výška medzistavcových platničiek. Stačilo 3-4 postupy. Mali by sa však vykonávať po špeciálnom tréningu pomocou masáže a osteopatie pod dohľadom skúseného stavovca..

V budúcnosti sa terapeutická gymnastika a kinezioterapia používajú na liečbu Schmorlovej kýly bedrovej bedrovej kosti. Sú určené na obnovenie difúznej výživy vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Akonáhle znovu získa svoju pevnosť a pružnosť, herniálny výstupok sa narovná.

Následná liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice bude zahŕňať reflexológiu, masáž, osteopatiu, fyzioterapiu a vystavenie laserom. Všetky metódy budú zamerané na obnovenie integrity kostného tkaniva stavca a jeho uzatváracej platne..

Najlepšie je ísť na špecializovanú kliniku ručnej terapie na komplexnú a účinnú liečbu. Priebeh liečby by mal byť vyvinutý vertebroológom alebo neurológom.

Metódy chirurgického ošetrenia sa používajú iba vtedy, ak existuje hrozba pre integritu stavovcov.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Liečba Schmorlovej kýly, komplikácií a následkov

Schmorlova hernia je patologická zmena medzistavcových platničiek. Vyznačuje sa vrúbkovaním tkaniva disku do segmentov obmedzujúcich stavcov. Z tohto dôvodu dochádza ku kompresii miechy a nervových zakončení. V počiatočných štádiách je toto ochorenie vysoko liečiteľné. Diagnóza patológie je dosť ťažká, zriedka sa prejavuje ako rozlišovacie znaky.

Štúdie ukazujú, že najčastejšie sa toto ochorenie začína rozvíjať v dospievaní, keď telo začne rýchlo rásť. Kýly malého Schmorla naznačujú vrodené rysy chrbtice.

Poloha prietrže

Schmorlova kýla je pomerne častým problémom, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u mužov vo veku 15 - 20 rokov.

Najčastejšie má nasledujúcu lokalizáciu:

 • Pri krčnej chrbtici - pri pokročilom štádiu kýla spôsobuje metabolické poruchy: človek čelí bolesti hlavy, nevoľnosti, vracaniu, závratom, zvýšenej únave..
 • V oblasti hrudníka - vyznačuje sa zvýšenou únavou svalového tkaniva chrbta. V pokročilých štádiách sa môžu vyskytnúť príznaky neuralgie, osteochondrózy, vďaka ktorým človek nemôže viesť plnohodnotný životný štýl..
 • V bedrovej oblasti - prejavuje sa obmedzeným pohybom tela, výraznými bolestivými pocitmi v dolnej časti chrbta, akútnym diskomfortom pri chôdzi.

Dôvody rozvoja

Schmorlova kýla sa vyskytuje v dôsledku pôsobenia niekoľkých faktorov na telo naraz. Všetky z nich spôsobujú vážne zmeny v celom tele. Medzi hlavné dôvody rozvoja tejto patológie patrí najčastejšie:

 1. Vrodené chyby kostnej štruktúry - z tohto dôvodu sa zadná doska chrbtice nemôže uzavrieť, čo vyvoláva posun diskov;
 2. Porušenie štruktúry kostí - spôsobuje mineralizáciu tkanív a rozvoj osteoporózy;
 3. Konštantné vzpieranie;
 4. Intenzívna fyzická práca;
 5. Časté poranenia chrbta;
 6. Rachiocampsis.

Ak má osoba Schmorlovu prietrž, zahrnutie cudzích teliesok do novotvaru spôsobuje rýchly zápalový proces. Takéto zmeny možno označiť ako počiatočné štádium vývoja konvenčných hernií. Tento stav si vyžaduje nepretržité sledovanie ošetrujúcim lekárom.

príznaky

Je dosť ťažké rozpoznať Schmorlovu prietrž - v počiatočných štádiách takéto ochorenie nespôsobuje žiadne výrazné príznaky. Najskôr nastane kompresia koreňov a šliach v mieche, nastane mierny zápal. Rozsah poškodenia je však taký malý, že dotyčná osoba nepociťuje žiadne nepohodlie..

Môžete mať podozrenie na prítomnosť kýly Schmorla pri zvýšenej únave určitých zadných svalov. Následne vznikajú bolestivé pocity, ale keď človek leží na rovnom povrchu, nepohodlie zmizne. Vyskytujú sa tiež zmeny postoja..

Rastúca kýla Schmorla spôsobuje vážne zmeny vo fungovaní pohybového ústrojenstva, a preto chrbtica nemôže vykonávať svoje obvyklé funkcie. Degeneratívny proces ovplyvňuje pohyblivosť a flexibilitu stavcov, kvôli čomu človek nemôže vykonávať obvyklé manipulácie..

U ľudí so Schmorlovou kýlou môže pri zranení alebo páde z výšky dôjsť k poraneniu chrbtice. Táto patológia významne zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja skutočnej hernie medziobratlového disku. Vo väčšine prípadov pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc pre vážne nepohodlie, keď sa choroba začína rýchlo rozvíjať..

diagnostika

Pri určovaní Schmorlovej prietrže musí pacient vyhľadať pomoc kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Najprv je potrebné zhromaždiť podrobnú históriu, zistiť, akú bolesť pacient trpí.

Potom uskutoční prieskum: dozvie sa o fyzickej aktivite, zaťažení chrbtice. Potom sa vykoná vizuálne vyšetrenie chrbtice, ako aj jej prehmatanie. To vám umožní určiť zakrivenie kolóny alebo opuch tkanív. Na presnejšiu diagnostiku pacient prejde na nasledujúce štúdie:

 • KLA a LHC;
 • Rádiografia - umožňuje určiť, či sa v chrbtovej kolóne vyskytujú prietrže;
 • CT a MRI sú podrobnejšie výskumné metódy, vďaka ktorým môžete určiť presnú veľkosť formácií, ich prevalenciu;
 • Vyšetrenie neurológom - umožňuje určiť mieru poškodenia nervových vlákien.

Pri tejto chorobe sa zachovávajú korene miechových nervov, ktoré sa nestláčajú. Vďaka tomu človek nepociťuje tak silnú bolesť.

Na predpísanie účinnej liečby je potrebné vykonať diagnózu, ktorá pomôže rozlíšiť Schmorlovu prietrž od:

 1. Ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 2. Hematómy, cysty a endometrióza;
 3. Artróza, dysplázia a osteochondróza;
 4. Lipómy a neurofibromy;
 5. Hydrocele, varicocele, ingvinálna alebo femorálna prietrž.

liečba

Liečba kýly Schmorlovej ako taká neexistuje. Počas diagnostiky potrebuje špecialista všetko možné, aby sa zabránilo šíreniu problému. Majte na pamäti, že vo väčšine prípadov je Schmorlova kýla prechodným javom, ktorý predchádza rozvoju plemennej kýly alebo iných chorôb chrbtice..

Aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku komplikácií, je potrebné komplexne pristupovať k terapii. Pacient musí zabezpečiť pravidelnú fyzioterapiu, masáže, fyzioterapiu, brať lieky.

Drogová terapia pri Schmorlovej prietrži zahŕňa zníženie rýchlosti degeneratívnych procesov v tele. Na zabránenie vzniku komplikácií sú predpísané rôzne chondroprotektory. Pomocou týchto liekov je možné obnoviť chrupavku a šľachy.

Lekári predpisujú svojim pacientom najčastejšie Stopartrosis, Arthra, Alflutop alebo Teraflex. Ak sa Schmorlova hernia vyvíja na pozadí osteoporózy, predpisujú sa draselné prípravky - obnovujú kostnú štruktúru.

Vďaka rôznym fyzioterapeutickým procedúram je možné minimalizovať nepohodlie spôsobené touto patológiou. Okrem toho umožňujú zastaviť zápalový proces a zabrániť rozvoju degeneratívnych zmien. Liečba magnetickou rezonanciou je najdôležitejšia, ale pred jej predpísaním sa poraďte s odborníkom..

Masáž chrbta a manuálna terapia sa môžu vykonávať iba pri absencii kontraindikácií. Z tohto dôvodu je potrebné pred takýmito postupmi konzultovať s odborníkom.

Počas manuálnej liečby budete môcť výrazne posilniť svalový chrbátový rám, zlepšiť trofické tkanivo chrbtice. Pomáha to korigovať zakrivenie a normalizovať držanie tela. Vďaka integrovanému prístupu budú ženy schopné zastaviť všetky degeneratívne procesy v tkanivách.

Všetci pacienti, ktorí trpia Schmorlovou kýlou, by mali vykonávať fyzickú terapiu. S jeho pomocou je možné stanoviť prácu chrbtice. Okrem toho pomáha posilňovať svaly, takže zaťaženie na chrbte bude rovnomernejšie. Zníži sa tým pravdepodobnosť komplikácií, zlepší sa krvný obeh a trofické tkanivo.

Mali by sa dodržiavať určité obmedzenia. Je prísne zakázané ľuďom so Schmorlovou kýlou zdvíhať predmety vážiace viac ako 10 kilogramov. To môže viesť k nesprávnemu ohnutiu stavcov, čo situáciu ešte zhorší. Pri pohybe v nich nezabudnite oprieť o stenu výťahu. Pokúste sa sledovať svoje zdravie, pomôže vám to zabrániť vzniku závažných komplikácií.

Fyzioterapeutické postupy

Predtým, ako bude pacient predpísaný fyzioterapeutický výkon, je poslaný na podrobnejšie diagnostické vyšetrenie. Je veľmi dôležité, aby takáto expozícia neviedla k vedľajším účinkom. Pre tohto pacienta sú odosielané na röntgen a MR.

Pri liečbe Schmorlovej kýly sú najúčinnejšie nasledujúce postupy:

 1. Hirudoterapia - účinok na telo pijavice. Takáto terapia má pozitívny vplyv na krvný obeh, normalizuje metabolické procesy;
 2. Akupresúra - zmierňuje bolesť svalov, urýchľuje obnovu poškodenej chrupavky;
 3. Trakcia chrbtice je postup, ktorý eliminuje bolesť spôsobenú štipnutím nervu. Jeho cieľom je zväčšiť vôľu medzi stavcami;
 4. Bylinná medicína - príjem liečivých bylín, ktoré zastavujú degeneratívne procesy a obnovujú prirodzenú štruktúru miechy;
 5. Akupunktúra je účinok na biologicky aktívne body v tele. Takéto postupy znižujú riziko zápalových procesov;
 6. Terapia PRP je proces zotavovania, ktorý pozitívne ovplyvňuje stav pohybového aparátu.

účinky

Schmorlova kýla je malý novotvar, vďaka ktorému sa medzistavcové platničky začínajú posúvať. Pri neprítomnosti správnej liečby sa môžu zväčšiť, kvôli čomu je osoba vystavená extrémnemu nepohodliu. Okrem toho môžu takéto výrastky spôsobiť rozvoj úplnej medzistavcovej prietrže.

Vypustená forma kýly Schmorla výrazne oslabuje chrbticu. Z tohto dôvodu môže človek pri ťažkej a intenzívnej fyzickej námahe zažiť kompresnú zlomeninu. Táto patológia významne zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja osteoporózy..

Štatistiky ukazujú, že toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 45 rokov. V tomto období sa v tele začína viac degeneratívnych procesov. Sú obzvlášť aktívne u žien počas menopauzy. Ak chcete zastaviť deštrukciu kostného tkaniva, musíte dodržiavať všetky preventívne odporúčania.

prevencia

Aby sa predišlo komplikáciám spôsobeným Schmorlovou kýlou, je potrebné dodržať niekoľko odporúčaní.

Všetci odborníci odporúčajú, aby ich pacienti viedli zdravý a aktívny životný štýl, pravidelne navštevujú posilňovňu, aby zlepšili štruktúru chrbtového svalu..

Súčasne sa musia vyvíjať zaťaženia jednotlivo. Najlepšie je vysporiadať sa s odborníkom, ktorý nedovolí rozvoj prepätia. Inak existuje možnosť vzniku drobných trhlín a zlomenín dosiek.

Cvičenie, nasledujúce cvičenia sú najdôležitejšie:

 • Lavičkový lis leží - na chrbte by nemal byť stres;
 • Zdvíhanie tela kolenami ohnutými v pravom uhle;
 • Mahi činky bez trhania - zvyšuje svalové tkanivo;
 • Ťahanie a zavesenie na vodorovnej lište - zväčšuje priestor medzi stavcami.

Pri integrovanom prístupe nevznikajú komplikácie zo Schmorlovej kýly. Ak sa priebeh tohto ochorenia ignoruje, pacient sa môže stretnúť s radiálnym syndrómom. Vyznačuje sa silnou bolesťou, atrofiou zadných svalov a znížením reflexných reakcií..

Aby ste minimalizovali vývoj negatívnych dôsledkov, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • Je prísne zakázané vykonávať fyzické cvičenia so záťažou na rukách;
 • Odmietnuť navštíviť kúpeľ: vystavenie vysokým teplotám spôsobuje rozšírenie krvných ciev, čo bude mať za následok silnú bolesť;
 • Neodporúča sa podchladiť chrbát, čo vedie k zúženiu nervových vlákien;
 • Odmietnuť vykonávať trhnutie: zdvíhanie bremien;
 • Nevykonávajte silové cvičenia s veľkým zaťažením chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Súhrn: Použitie Celebrexu na bolesti chrbta by malo byť krátkodobé, nie dlhšie ako tri dni. Droga je menšia ako všetky ostatné NSAID, ktoré poškodzujú sliznicu gastrointestinálneho traktu, ale môžu spôsobiť srdcový infarkt aj u ľudí, ktorí nie sú ohrození..
Adenomyomatóza žlčníkaAdenomyomatóza (AMM) žlčníka je ochorenie, ktoré je zriedkavé (1% z počtu chorôb GIT). Zistené počas diagnózy. Kurz je asymptomatický. Medicína spája patológiu tohto druhu s benígnou formou zmeny cholecystis.
Osoba, ktorá sa často stretáva s bolesťou krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, najmä po dlhodobom zachovaní statického nepohodlného držania tela, musí pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré tvoria gymnastiku pre osteochondrózu.