loader

Žalúdočná prietrž - príčiny, typy, príznaky, diagnostika, konzervatívna a chirurgická liečba

Na vytvorenie prietrže je potrebných niekoľko podmienok:

 • Prítomnosť dutého orgánu;
 • Dutina, do ktorej dochádza k posunu;
 • Deliaca čiara medzi normálnym a patologickým umiestnením orgánu.

Všetky tieto podmienky sú vhodné aj pre žalúdok..

Žalúdok je dutý orgán tráviaceho traktu. Akákoľvek stena alebo jej časť môže byť premiestnená určitými faktormi, bránica slúži ako hranica. Rozdeľuje ľudské telo na dve časti: hrudník a brucho.

Membrána má ezofágový otvor, normálne ním prechádza pažerák a krvné cievy. S patologickými zmenami do neho môže vyčnievať žalúdok, hrudná časť kmeňa slúži ako dutina.

Všeobecný opis patológie

Najprv by sa mali zvážiť anatomické podrobnosti, aby sa znovu dosiahlo úplné pochopenie choroby. Membrána je špeciálna svalová doska určená na oddelenie brušnej dutiny a hrudnej dutiny. Ak sa v bránici objaví slabosť svalov, je pravdepodobné, že pažerák prejde dierou v susednej dutine. Oslabené svaly podporované vnútromaternicovým tlakom prispievajú k vyčnievaniu žalúdka s pažerákom v hrudnej dutine, takže sa vyvíja hiátová prietrž.

Pozor! Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, je potrebné včasnú konzultáciu so špecialistom potvrdiť..

Kombinácia hiátovej prietrže s inými chorobami gastrointestinálneho traktu

diagnostika

Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa na odborníka. Diagnóza začína anamnézou. Lekár v čase prijímania:

 • počúva sťažnosti na bolesť, jej lokalizáciu, prítomnosť pálenia záhy, iné príznaky patológie;
 • vykonáva externé vyšetrenie pacienta;
 • prehmatanie brucha;
 • vymenúva štúdiu výkalov pre okultnú krv;
 • pošle pacienta na biopsiu slizníc pažeráka, do žalúdka na morfologickú analýzu tkanív;
 • predpisuje stanovenie kyslosti, ukazovateľov atmosférického tlaku v týchto orgánoch.

Na objasnenie diagnózy, vylúčenie rozvoja onkologickej patológie, určenie štádia choroby, sa vykonávajú inštrumentálne štúdie. Lekár menuje:

 • Ezofagogastroduodenoskopie. Jedná sa o metódu štúdia miniatúrnej videokamery na zmenách slizníc, prítomnosti prietrže, refluxnej ezofagitídy - hádzania žalúdočného obsahu do pažeráka. Ak je to potrebné, vyberie sa bioptický materiál.
 • Rentgenografie Určuje veľkosť a umiestnenie výčnelku cez bránicu.

príčiny

Táto patológia je charakteristická pre starších ľudí. Takmer 70% ľudí vo veku je ohrozených.

Štatistika! Nie je vylúčená žalúdočná prietrž u detí. Lekárske údaje potvrdzujú asi 9% prípadov patológie u dieťaťa.

Kýla sa v zásade vyskytuje v dôsledku procesu starnutia, to znamená, že svalová časť, ktorá podporuje žalúdok a pažerák, oslabuje a atrofia, preto orgány prechádzajú do hrude..

Hlavným faktorom provokácie patológie kýly je zvýšenie vnútromaternicového tlaku.

Obrázok prietrže žalúdka

Prietrže sa zvyčajne vyskytujú u ľudí, ktorí sa vyznačujú nasledujúcimi podmienkami:

 • častá zápcha;
 • so známkami nevoľnosti a zvracania;
 • problémy s nadúvaním;
 • s ochoreniami spojivového tkaniva. Problémy s ligamentom sa pozorujú pri Marfinovom syndróme;
 • na obezitu alebo nadváhu.

Poznámka! Riziko sú ženy, ktoré majú niekoľko tehotenstiev, ako aj ľudia, ktorých povolanie súvisí s neustálym vzpieraním..

Ak je dieťaťu diagnostikovaná žalúdočná prietrž, potom sa za primárnu príčinu výskytu považuje abnormálny vývoj pažeráka. Dieťa vytvorí krátky pažerák, ktorý začne sám ťahať žalúdok do oblasti hrudníka.

Zdravá anatómia človeka

Podtypy posuvnej prietrže

Posuvná prietrž môže byť:

 1. Trakcia. Takéto formácie vznikajú vďaka trakčnému mechanizmu, ktorý je pozorovaný v čase redukcie pozdĺžnych svalov pažeráka..
 2. PULSION. Tento poddruh patológie sa môže vyvinúť v dôsledku zmien svalových a intersticiálnych tkanív súvisiacich s vekom. Veľmi často sa vyskytuje u ľudí s obezitou, so sedavým životným štýlom a tiež po tehotenstve, keď je ženská hrudná dutina silne stlačená kvôli rastu maternice a intraabdominálnemu tlaku..
 3. Zmiešané. Tento poddruh vnútornej prietrže je spôsobený prítomnosťou porúch pulzu a trakcie.

symptomatológie

Nie je ťažké podozriť na kýlu a hľadať kvalifikovanú pomoc, a čo je najdôležitejšie, buďte opatrní pri všetkých atypických príznakoch:

 1. V oblasti hrudníka je bolestivý syndróm, ktorý bolí a niekedy horí v prírode, ktorý je zosilnený jedlom.
 2. Časté necharakteristické fľakanie a pálenie záhy.
 3. Pľuvanie.
 4. Krčné kóma.
 5. Zlyhanie srdcového rytmu.
 6. Bolesť v hrudi.

To je dôležité! Pri diagnostike žalúdočnej kýly môže byť diagnóza nesprávne stanovená, pretože jednou z ťažkostí pacienta bude bolesť srdca a narušenie srdcového rytmu, preto sú pacienti často presmerovaní na kardiológiu.

Sťažnosti na hiátovú prietrž

Znaky stáleho vzdelania

Pri takejto prietrži môže bolesť pripomínať určité problémy so srdcom (napríklad ako pri angíne pectoris). Pacient sa často obáva príznakov angíny pectoris, ako aj ostrého stláčania v strede hrudníka, bolestí, nepohodlia v okolitých tkanivách a orgánoch..

Najčastejšie sa nepríjemné pocity so žalúdočnou prietržou vyskytujú po jedle, najmä po prejedaní, s prednými ohybmi, predĺženým ležaním na chrbte, počas obdobia aktívnej fyzickej aktivity alebo bezprostredne po nej..

Všeobecná klasifikácia

V lekárskej praxi sa identifikujú tri typy tejto patológie, z ktorých každý má určité charakteristické črty.

Klasifikácia žalúdočných kýiel

plávajúcePatologická porucha, ktorá je charakteristická pre pažerák, vyskytujúca sa v blízkosti bránice. Tento typ prietrže môže mať ďalšie meno, ktoré môže byť posuvné alebo hiátové. Pažerák a horná časť žalúdka spadajú pod pohyb bránice. Je možné určiť žalúdočnú kýlu plávajúcej povahy v čase zmeny polohy tela pacienta
pažerákaDiagnóza je zakrivenie žalúdka, ktoré vyčnieva do hrudnej kosti zväčšeným, oslabeným otvorom bránice.
zmiešanýTento typ patológie umožňuje presnú kombináciu hiátovej žalúdočnej prietrže a fixného typu periezofageálnej prietrže. Diagnostikuje sa to iba pomocou špeciálnych štúdií.

Z videa sa môžete dozvedieť viac o kýloch..

Video - Žalúdková kýla

komplikácie

Ak pacient nedostáva náležitú liečbu, môže diagnóza hiátovej hernie viesť k rozvoju sekundárnych ochorení, ako sú peptický vred, erózia, zhubné nádory, anémia.

komplikácie

V dôsledku dlhotrvajúcej kýly žalúdka a nedostatočnej liečby sa často vyskytujú závažné komplikácie..

Dôsledky ignorovania choroby môžu byť:

 • erózia žalúdka;
 • peptický vred;
 • peptický vred pažeráka;
 • zúženie pažeráka a ďalšie zjazvenie úzkej časti;
 • perforácia pažeráka;
 • krvácanie do žalúdka;
 • anémia;
 • skrátenie žalúdka;
 • jazdecké zúženie;
 • rak.

Jednou z najbežnejších komplikácií je zníženie žalúdočnej komory. Vyskytuje sa v dôsledku neustáleho zápalového procesu na sliznici. Výsledkom skrátenia pažeráka je zvýšenie veľkosti žalúdočnej prietrže a fixácia určitej časti žalúdka v hrudnej dutine..

Ak si neželáte, aby sa vyvíjala vaša prietrž brucha, vzdajte sa tabaku, znížte konzumáciu alkoholických nápojov, neprehrite sa a nezaťahujte závažia. Je dobré, ak vediete alebo začnete viesť zdravý životný štýl, pričom z diéty vylučujete vyprážané a údené jedlá.

 1. Pacienti s diagnostikovanou herniou musia zabudnúť na svoju lásku k popoludňajšiemu odpočinku v horizontálnej polohe.
 2. Po jedle je vylúčená aj fyzická aktivita - najmä po prejedaní a v naklonenej polohe.
 3. Optimálnym režimom pre týchto pacientov je chodiť hodinu alebo aspoň sedieť. Pohyb stimuluje proces evakuácie potravy zo žalúdka.
 4. Medzi jedlami nepite čistú vodu ani iné tekutiny. Sýtené nápoje by sa mali úplne zlikvidovať.
 5. Je lepšie spať na pravej strane: kvôli anatomickým vlastnostiam v tejto polohe žalúdočný obsah vstupuje do pažeráka oveľa menej často.
 6. Jedzte v uvoľnenej atmosfére bez zhonu.

Vaša strava by mala byť bohatá, založená na zelenine a obilninách. Jedzte trochu, ale často, večeru aspoň dve hodiny pred spaním. Spať na vysokom vankúši (hlava by mala byť vo výške 10 - 15 cm nad posteľou). Zabráňte zápche. Počas pohybu čriev a močenia zabráňte silnému tlaku na bránicu. Normalizujte svoju váhu. Prestať fajčiť.

Patologická diagnostika

Vďaka zbierke anamnézy, klinickým symptómom a podrobnej diagnostike, konkrétne gastroskopii a röntgenovým lúčom. Hrudník a tráviaci systém sa vyšetrujú priamo. Na potvrdenie stupňa ochorenia s cieľom vylúčiť vývoj nádorového procesu sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré zahŕňajú:

 • biopsia (podrobná štúdia orgánov, konkrétne ich stien);
 • analýza výkalov na prítomnosť krvných škvŕn;
 • detekcia atmosférického tlaku priamo v pažeráku a žalúdku.

Druhy prietrže žalúdka

Referenčné! Jednou z metód všeobecného výskumu, ktorá poskytuje vizuálnu charakteristiku orgánu, je gastroskopia. Pomocou endoskopu sa na monitore zobrazí podrobný obraz potvrdzujúci stav zažívacieho systému.

Aká je diagnóza?

Diagnóza vyčnievania žalúdka do herniálneho otvoru si vyžaduje starostlivé vypočúvanie pacienta, objasnenie podmienok, za ktorých sa príznaky vyskytujú, povaha stravovania, trvanie prejavov a príznaky iných ochorení žalúdka. Pri vyšetrení môžete zistiť účinky chronického krvácania (bledosť), odchýlku relatívnej tuposti srdca, bolesť pri pohmatu epigastria..

Hlavný význam sa pripisuje röntgenovej a endoskopickej metóde. Na röntgenové vyšetrenie sa používa panoramatická a kontrastná fluoroskopia (priechod kontrastného média a vyplnenie pažeráka a žalúdka v online režime). Ďalej vytvárajte obrázky (röntgenové snímky). Na pacienta sa pozerá vo zvislej vodorovnej polohe, ležiacej po jeho boku, v polohe Trendelenburg (koleno)..

Medzi objektívne príznaky hernie pažerovej bránice patrí iba jasný dôkaz o premiestnení časti alebo celého žalúdka do mediastinálnej zóny. Nepriame značky sú:

 • neprítomnosť plynovej bubliny v žalúdku alebo zmena jeho tvaru, veľkosti, nadrafrenického umiestnenia;
 • hladkosť uhla pažeráka s obrázkom vysokého prílivu pažeráka s posuvnou prietržou;
 • gastroezofageálny reflux s reverzným liatím kontrastu;
 • symptóm „tanca hltana“, keď sa pri prehltnutí kontrastu pozoruje reverzná peristaltika.

Pri ezofagogastroskopii uskutočňovanej s použitím fibrogastroskopu sa zisťujú tieto skutočnosti:

 • príznak „zlej kardie“ alebo nezatvorenia pažeráka na úrovni priechodu bránicou;
 • lokalizácia srdcovej činnosti žalúdka cez bránicu so skrátením pažeráka;
 • prejav gastroezofageálneho refluxu;
 • ložiská epitelovej degenerácie.


Röntgenové snímky sa vykonávajú s postupujúcim kontrastom.

Endoskopická metóda vám umožňuje vyhodnotiť závažnosť poškodenia sliznice žalúdka a pažeráka, vylúčiť rakovinovú degeneráciu a iné patológie. Niekedy je potrebné zistiť stupeň dekompenzácie zvierača pažeráka, čo naznačuje závažnosť refluxného refluxu. Použite na to techniku ​​ezofagomanometrie, intraesofageálny pH meter, scintigrafiu.

Elektrokardiografia eliminuje ischémiu myokardu. Ultrazvuk brušnej dutiny sa vykonáva na identifikáciu ďalších chorôb, ktoré môžu byť príčinou kýly. S dôsledkami zranení, ťažkosťami pri diagnostike sa laparoskopia používa ako príležitosť na vyšetrenie brušnej dutiny a subfrenického priestoru..

Diferenciálna diagnostika diafragmatických hernií postihujúcich žalúdok sa vykonáva:

 • s jazvovým zúžením pažeráka;
 • opuch pažeráka;
 • portálna hypertenzia;
 • angina pectoris;
 • choroby peptických vredov a žlčníkových kameňov;
 • iné typy bránice hernie.

Liečebné metódy

Hlavný spôsob liečby žalúdočnej kýly je konzervatívny. V závislosti od priebehu ochorenia sa vždy pozoruje zápalový proces stien pažeráka.

Cieľom užívania liekov je posilnenie ochranných funkcií pažeráka pred nechceným obsahom žalúdka. Na tento účel sa používajú špeciálne obalové prostriedky - antracit.
Potom musíte brať lieky, ktoré znižujú kyslosť šťavy vylučovanej žalúdkom:

liek blokujúci protónovú pumpu (omeprazol). Hlavným účinkom je potlačenie výroby deštruktívnej kyseliny chlorovodíkovej;

liek blokujúci histamínové receptory (famotidín). Používa sa na potlačenie sekrécie kyseliny chlorovodíkovej; antacidové prípravky (Almagel). Má obalujúci účinok na steny žalúdka a viaže kyselinu chlorovodíkovú; prokinetické lieky (cisaprid). Pôsobí ako blokátor refluxu a tiež stabilizuje motilitu pažeráka

Všeobecné predpisy ustanovujú:
odporúča sa, aby pacient s žalúdočnou prietržou vždy spal s mierne vyvýšenou čelnou doskou;

odmietajú cvičiť, vykonávať cvičenia, ktoré môžu zvýšiť vnútromaternicový tlak (vrátane fyzickej práce); vylúčiť prevádzkyschopnosť, ktorá zabezpečuje svahy; obmedziť nosenie odevov, ktoré môžu stlačiť brucho a hrudník

Niekoľko tipov! Pri hernii žalúdka je nevyhnutné dodržiavať správnu stravu. Je veľmi dôležité, aby posledné jedlo bolo tri hodiny pred spaním. Po celý deň sa jedlo konzumuje frakčne, to znamená najmenej šesťkrát. V takom prípade nezabudnite žuť dôkladne a berte iba teplé jedlo.

Metódy diagnostiky prietrže žalúdka

Mliečne výrobky s minimálnym percentuálnym obsahom tukuSladké nápoje
Všetky druhy obilnínKávové nápoje a kakao
Dietne steaky z mäsaalkohol
Sušienky bez špicčokoláda
Varené rybyVšetky korenia
vajíčkaHuby, strukoviny
Čerstvá alebo pečená zeleninaVyprážané jedlá
Kečup a majonézové omáčky
Korenené jedlá

Poznámka! Ak dlhodobá konzervatívna terapia nemá žiadny účinok, potom je pacient pripravený na chirurgickú liečbu, ktorá natrvalo eliminuje patológiu a zabraňuje recidíve..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba žalúdočnej prietrže

Existujú náznaky, kedy je chirurgický zákrok nevyhnutný:

 1. Došlo k porušeniu.
 2. Existuje podozrenie na možnú malígnu zmenu v žalúdočnej stene alebo stene pažeráka..
 3. Pozoruje sa zúženie pažeráka.
 4. Diagnóza tráviacich porúch.
 5. Krvácanie pažeráka bolo odhalené.

Klasická chirurgia zahŕňa umiestnenie žalúdka a pažeráka do anatomického miesta, po ktorom nasleduje šitie otvorenia bránice. Ak to klinický obraz vyžaduje, môže sa žalúdok zahladiť kvôli úplnej fixácii v brušnej dutine.

Video - Ezofágová hernia bránice: opis a liečba

Ako prebieha a ako sa prevádza:

 • po vykonaní chirurgického zákroku u pacienta môže v mieste patológie zostať niekoľko punkcií s maximálnou veľkosťou do 10 mm;
 • ak bola laparoskopia vykonaná ako operatívna liečba, potom môže pacient kráčať hneď nasledujúci deň po chirurgickej manipulácii a tiež môže jesť teplé jedlo v tekutej forme ako jedlo;
 • pacient je prepustený už tretí deň nemocničného pobytu, môže ho však trvať niekoľko dní, ak stav pacienta nie je definovaný ako stabilný;
 • po chirurgickom zákroku po dobu jedného roka sa dodržiava prísna strava, aby sa zabránilo následkom;
 • ak bola chirurgická liečba úspešná a po mesiaci sa dosiahol požadovaný výsledok, pacient môže odmietnuť užívať lieky a riadiť sa špeciálnou diétou, ale to sa deje iba po dohode s ošetrujúcim lekárom.

Kýla je patologická formácia charakterizovaná vystupovaním alebo premiestňovaním orgánov a ich častí z obvyklých lokalizácií do iných dutín smerom von.

Na vytvorenie prietrže je potrebných niekoľko podmienok:

 • Prítomnosť dutého orgánu;
 • Dutina, do ktorej dochádza k posunu;
 • Deliaca čiara medzi normálnym a patologickým umiestnením orgánu.

Všetky tieto podmienky sú vhodné aj pre žalúdok..

Žalúdok je dutý orgán tráviaceho traktu. Akákoľvek stena alebo jej časť môže byť premiestnená určitými faktormi, bránica slúži ako hranica. Rozdeľuje ľudské telo na dve časti: hrudník a brucho.

Membrána má ezofágový otvor, normálne ním prechádza pažerák a krvné cievy. S patologickými zmenami do neho môže vyčnievať žalúdok, hrudná časť kmeňa slúži ako dutina.

prevencia

Aby sa vylúčil vývoj nebezpečnej patológie, je potrebné viesť správny životný štýl. Aby sa zabránilo vzniku žalúdočnej prietrže, je dôležité vykonávať preventívne opatrenia. Požadovaný:

 • obmedziť tvrdú fyzickú prácu;
 • vylúčiť nadmerné zaťaženie športom;
 • vyhnúť sa prejedaniu, najmä v noci;
 • chodiť viac v prírode;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • na zlepšenie krvného obehu pri športe;
 • udržiavať normálnu hmotnosť.

Aby sa vylúčil relaps po liečbe kýly, je potrebné zorganizovať kompletnú stravu, ktorá zabráni zápche, nadúvaniu, zlému tráveniu. Vyžadujú sa preventívne opatrenia:

 • vylúčenie zo stravy vyprážaných údených potravín;
 • odmietnutie zlých návykov - fajčenie, alkohol;
 • posilnenie brušných svalov;
 • podpora normálnej hmotnosti;
 • chudnutie s obezitou;
 • predchádzanie poraneniam brucha;
 • správne držanie tela.

Kýla v žalúdku - čo to je

Žalúdková kýla je zmena polohy orgánu alebo jeho častí vzhľadom na bránicu. Normálne je žalúdok úplne ponorený do brušnej dutiny, jeho časti neprenikajú cez prekrývajúce sa úseky..

Pri kýle stena vyčnieva z pažeráka cez pažerák. Najnebezpečnejším stavom je úplný pohyb žalúdka do hrude.

K tomuto javu dochádza, keď sa zadržujúce svaly bránice napínajú a oslabujú, s pretrvávajúcim a dlhotrvajúcim zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Kýla zahŕňa herniové brány, herniálny vak a herniálny obsah. Kýlová brána je predstavovaná ezofágovým otvorom bránice.

Hernálny vak pozostáva z vrstiev žalúdočnej steny a vrstiev samotnej bránice a herniálny obsah je stena, ktorá zmenila svoje anatomické umiestnenie..

Cvičebná terapia prietrže

Dýchacie cvičenia a cvičenia na liečbu prietrže pažeráka Pri liečbe prietrže bránice sú dychové cvičenia veľmi účinné, vykonávajú sa 2-3 hodiny po jedle. Cvičenie číslo 1 Ľahnite na pravú stranu na naklonenom povrchu (hlava 15 cm nad nohami). Nadýchnite sa a čo najviac vyčnievajte z žalúdka, vydýchnite a zároveň uvoľnite žalúdok, ale nezatiahnite.

Postupne prehlbujte svoje dýchanie. Vykonajte toto cvičenie 4 krát denne po dobu 10 minút. Po 6 dňoch tohto tréningu začnite vydýchnuť, aby ste sa dostali do žalúdka. Č. 2 Koleno sa ohýba doprava a doľava, potom rovnaké sklony, ale zo stojacej polohy..

Ľahnite si na chrbát, otočte telo doprava a doľava. Č. 4 drepy. Pri liečbe kýly pažeráka sa tieto cvičenia robia 1 - 2-krát denne a postupne sa zvyšuje záťaž. Po 2-3 mesiacoch sa objaví zlepšenie.

Jeden z najjednoduchších spôsobov fyzickej aktivity s herniou pažeráka je chôdza na čerstvom vzduchu. Pri chôdzi rýchlym tempom musíte udržiavať dobrú polohu tela a svaly pobrušnice. Tým sa zníži tlak na hrudník..

Chôdza tiež poskytuje úľavu od stresu, a to stres je jedným z faktorov objavenia sa choroby pažeráka otvoreného bránice. Malé skoky na mieste pomoc. Keď je osoba vo vzpriamenej polohe a trochu poskakuje, žalúdok sa môže „vrátiť“ na svoje miesto. [/ Pozor]

Vo všeobecnosti akýkoľvek tréning brušných svalov, ako napríklad drepy a ohyby, pomáha posilniť postihnutú oblasť. Hlavná vec je robiť všetko s mierou. Obzvlášť dobré pre kýlu pažeráka budú jogy a pilates. Cieľom týchto prístupov v gymnastike je posilnenie celého tela, najmä hlavných svalov.

príčiny

Na rozvoj ochorenia sa musí vytvoriť niekoľko stavov: zvýšenie vnútrobrušného tlaku, zlyhanie bránice, jej väzov a svalového systému, choroby žalúdka a pažeráka. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, väčšinou u mužov.

Lekári identifikujú množstvo príčin a stavov, ktoré prispievajú k rozvoju choroby.

Čím je človek starší, tým slabší je jeho svalový aparát. Platí to nielen pre pohybový aparát, ale aj pre vnútorné orgány..

Svaly bránice sa napínajú, opotrebujú a stávajú sa menej elastickými. Toto ovplyvňuje zmenu anatomického umiestnenia orgánov susediacich s bránicou, vyskytuje sa prietrž.

 • Dlhodobé zvýšenie tlaku v bruchu.

Existuje rozdiel v tlaku medzi hrudníkom a brušnými dutinami. V dôsledku toho dochádza k respiračným aktom a iným fyziologickým procesom. Pri prevahe abdominálneho tlaku na hrudník sú orgány tlačené do dutiny s menším tlakom.

 • Chronické ochorenia tráviaceho traktu, pľúcny systém, kardiovaskulárny systém.

Lekári zahŕňajú obštrukčné ochorenie pľúc, zlyhanie srdca, cirhózu pečene, žalúdočné vredy, rakovinu.

 • Silná fyzická aktivita.

V dôsledku toho môže dôjsť k atrofii bránice, jej pohybu, zvýšenému tlaku v subfrenickej zóne..

 • Tehotenstvo v treťom trimestri.

Zložité u žien, ktoré mali pred tehotenstvom choroby žalúdka, pažeráka, pľúc alebo srdca.

 • Vrodené malformácie pažeráka, žalúdka, bránice.
 • nadváha.

Ľudia s nadváhou veľmi často čelia herniálnym výčnelkom:

 • Poranenie brucha alebo hrudníka.
 • Operácia brucha alebo hrudníka.
 • Choroby spojivového tkaniva: sklerodermia, systémový lupus erythematodes a iné.
 • Chronická zápcha.
 • Časté prejedanie.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba žalúdočnej prietrže zahŕňa tieto skupiny liekov:

 • Antacidá alebo takzvané antisekrečné lieky. Tieto tablety zahŕňajú: Esomeprazol, Omeprazol, Rabeprazol a Pantoprazol..
 • Prokinetika alebo lieky, ktoré zvyšujú tón zvierača lokalizovaného v mieste spojenia žalúdka s pažerákom. Takéto lieky normalizujú prirodzený priechod potravy. Medzi ne patria: Motilium, Tserukal, Tsizaprid.
 • Antacidá alebo lieky, ktoré normalizujú metabolizmus enzýmov a inhibujú kyslosť (Almagel, Smecta alebo Maalox).

Príznaky, znaky a liečba prietrže v žalúdku u dospelých

Úplnú podrobnú diagnózu charakteristických symptómov môže určiť skúsený odborník pri určovaní laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu.

Ak zistíte akékoľvek príznaky, nemali by ste si diagnózu sami robiť, je lepšie sa poradiť s lekárom.

Pre žalúdočnú kýlu sú charakteristické nasledujúce príznaky a znaky:

 • Bolestivosť v žalúdku.

Bolesť ťahaného alebo boľavého typu. Najprv sa objaví po chybách v strave, potom sa po každom jedle zaznamená bolesť. Keď sa lézia zväčší, bolesť sa stane akútnou.

Tento symptóm je podobný infarktu myokardu alebo klinike angíny pectoris. Bolesť v budúcnosti sa môže šíriť po celom bruchu, dať ju na chrbát, dolnú časť chrbta, krk.

 • Závažné pretrvávajúce pálenie záhy.

Pacienti si uvedomujú, že aj po užití normálnej vody sa môže prejaviť príznak. Je to bolestivo v prírode. Lieky sa vylučujú, ale nie príliš dlho.

Belching je návrat konzumovaného obsahu alebo potravinových prvkov do horného zažívacieho traktu. Tento symptóm vždy sprevádza patológiu. Rozdiel oproti grganiu s gastritídou alebo žalúdočným vredom je ten, že sa objavuje takmer okamžite po jedle.

Je spojená so znížením objemu žalúdka, jeho posunutím do patologickej oblasti a porušením jeho zažívacích funkcií..

 • Subjektívne pocity „kómy“ v pažeráku alebo za hrudnou kosťou.
 • Osobitným znakom je dlhodobý suchý kašeľ.

Nezávisí od patológie pľúc, nespája sa s prechladnutím. Taký kašeľ sa nedá liečiť štandardnými antitusickými liekmi..

 • Zachrípnutie, neustály pocit šteklenia v krku.
 • Porušenie priechodnosti hrudky v pažeráku.

Najskôr prechádza tvrdé hrubé jedlo, potom nasekané. Ako sa vyvíjajú neskoršie štádiá, pacient ťažko prehltne tekuté potraviny, pitnú vodu.

 • Môžu sa spojiť abnormality srdca: zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak, dýchavičnosť.
 • Dyspeptické prejavy: hnačka, zápcha, poruchy trávenia.
 • Vizuálny výčnelok pod kožou v epigastrickej oblasti.

príznaky

  Prvým a možno hlavným príznakom prietrže žalúdka je bolesť.

Vo väčšine prípadov sa pocity opísané pacientmi podobajú sťažnostiam pacientov s diagnózou refluxnej ezofagitídy. Predpokladá sa, že táto patológia predchádza žalúdočnej prietrži, ktorá je spôsobená ich podobnými príznakmi.

Syndróm bolesti sa niekedy podobá angine pectoris alebo, ako sa tiež nazýva angina pectoris. Na objasnenie diagnózy sa vyžaduje rádiografia.

Podobnosť príznakov týchto dvoch úplne odlišných patológií pôvodu sa vysvetľuje skutočnosťou, že pri prietrži sa orgány brušnej časti pohybujú do hrudníka, v dôsledku čoho sa bolesť často lokalizuje v oblasti hrudnej kosti alebo epigastrickej oblasti a niekedy vyžaruje z lopatky alebo krku..

Bolesť sa môže vyskytovať stále alebo sa môže vyskytnúť v určitých situáciách:

 • po jedle (najmä pri prejedaní);
 • v náchylnej polohe;
 • keď sa nakláňate dopredu;
 • počas alebo po cvičení.
 • Ďalším nevyhnutným príznakom prietrže žalúdka je horké alebo kyslé rúško. Vyskytuje sa v dôsledku prenikania obsahu žalúdka do pažeráka..
 • Pálenie záhy - tento príznak sa prejavuje zvlášť zreteľne za nasledujúcich okolností:
  • počas fyzickej práce;
  • vo vodorovnej polohe;
  • s predným sklonom;
  • v dôsledku prejedania;
  • po pití alkoholu.
 • Dysfágia alebo porušenie procesu prehĺtania - spravidla naznačuje zhoršenie priebehu choroby a pravdepodobnosť rozvoja úplnej obštrukcie pažeráka v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní..
 • Krvácanie - prejavuje sa hlavne výskytom krvi v stolici a prítomnosťou príznakov anémie.

  Je potrebné uviesť prípady úplne asymptomatického priebehu žalúdočnej prietrže, keď nespôsobuje nepohodlie a pri diagnostickom vyšetrení iného ochorenia bola zistená celkom náhodou.

  Prietrž žalúdka môže byť podozrivý, ak sa v hornej polovici brucha a na hrudi (za hrudnou kosťou, medzi lopatkami) objavujú páliace alebo tupé bolesti, ktoré sú vzájomne spojené s jedlom..

  Okrem bolesti pri GH sa zaznamenávajú pálenie záhy, zvracanie obsahu žalúdka a regurgitácia. Veľmi charakteristickým príznakom, ktorý indikuje prítomnosť prietrže v žalúdku, je pocit „hrče v hrdle“, ktorý sa objaví pri rýchlom jedení, jedení studeného, ​​teplého, pevného alebo polotekutého jedla..

  Ďalším dôležitým príznakom sú poruchy srdcového rytmu. Tento príznak a bolesť na hrudníku u starších pacientov môžu lekárovi brániť v stanovení správnej diagnózy (zámena prietrže so srdcovou patológiou)..

  Klinický obraz kĺzavých kýly žalúdka má určité rozdiely. Je to hlavne v dôsledku progresívnej refluxnej ezofagitídy, ktorá je refluxom obsahu žalúdočnej komory späť do pažeráka..

  1. Vysoký obsah kyseliny chlorovodíkovej a enzýmov vedie k podráždeniu a značnému poškodeniu sliznice pažeráka, čo vedie k zmenám ulceróznej a eróznej povahy..
  2. Hlavné ťažkosti pacientov s herniou klzkej odrody sú lokalizované v epigastrickej oblasti a hypochondrium bolesti.

  Vo väčšine prípadov horia alebo sú nudné. Bolesť veľmi často vyžaruje do ľavého ramena alebo do lopatky.
  Podobnosť kliniky so symptómami srdcových patológií (najmä koronárnej nedostatočnosti) vedie k tomu, že takíto pacienti sú niekedy kardiológmi dlhodobo liečení..

  Zvyšuje sa intenzita bolesti:

  • pri zmene polohy tela;
  • fyzická aktivita;
  • náklon.
 • Syndróm bolesti je sprevádzaný regurgitáciou, grganím a pálením záhy.
 • Ako choroba postupuje, je pohyb potravy pažerákom a prehĺtaním obtiažny.
 • Nie je vylúčená možnosť skrytého krvácania, ktorého zdrojom je erózia a vredy pažeráka. Jeho prejavmi sú krvavé zvracanie jasne červeného odtieňa alebo farba kávovej usadeniny, tmavá stolica.

  Čo je choroba nebezpečná?

  Je to závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť závažné komplikácie, ktoré sú nebezpečné pre zdravie a život pacienta. Musí byť diagnostikovaná a liečená čo najskôr..

  Ochorenie je nebezpečné z nasledujúcich príznakov:

  Súčasne sa v oblasti kýlovej brány stlačí časť orgánu. Pri takejto dlhej expozícii je narušený prietok krvi. Tkanivá nedostávajú potrebné látky, rýchlo odumierajú a odumierajú, odumiera nekróza. Môže sa vyvinúť žalúdočná žľaza..

  Tento stav sa prejavuje ťažkým syndrómom akútnej bolesti, bledosťou pacienta, studeným potom, vysokým pulzom a krvným tlakom. Vyžaduje pohotovostnú operáciu.

  • Perforácia steny orgánov.

  Perforácia znamená vytvorenie otvoru v stene. Žalúdočný obsah sa nalieva do vnútorného prostredia tela, môže sa tvoriť difúzna peritonitída, sepsa. Vyžaduje si to aj okamžitú operáciu.

  Zákerná komplikácia, ktorá sa na začiatku nemôže nijako prejaviť. Ale veľká strata krvi je pre ľudský život veľmi nebezpečná. Prejavuje sa ako bledosť, anémia, zvracanie s prímesou krvi, dechtové čierne výkaly..

  • Porušenie tráviacich procesov a vstup dôležitých prvkov do tela.
  • Prechod hernie na zhubný novotvar.

  Pri dlhodobej existencii choroby môžu mutačné procesy fungovať. Tam bude atypia buniek, dysplázia poškodenej oblasti, to všetko môže spôsobiť rakovinu.

  Dôsledky choroby

  Kýla žalúdka ako choroba sa musí liečiť, inak to môže spôsobiť vážne následky, kýla sama o sebe nevyrieši. V počiatočných fázach môže byť prietrž prietrva zmena tráviacich vlastností žalúdka.

  Jeho sekrečná aktivita je porušená, vyskytujú sa choroby ako: gastritída, žalúdočné vredy. V extrémnych prípadoch sa môže objaviť rakovina..

  S pokročilejšími stupňami trpia nielen žalúdky, ale aj orgány v okolí. Ezofagitída sa spája - zápal sliznice pažeráka.

  Pacient začína trpieť dýchavičnosťou, srdcovým zlyhaním, problémami s pečeňou, pankreasom. Môže sa tvoriť pankreatitída, cholelitiáza, hepatitída.

  V neskorších fázach sa objavujú komplikácie: štipľová prietrž, krvácanie, perforácia. Tieto podmienky vyžadujú prvú pomoc v núdzi..

  Lieky

  Na zabránenie zápalového procesu v stenách pažeráka sa používajú tieto skupiny liekov:

  1. Blokátory protónovej pumpy. Pomáha znižovať kyslosť žalúdočnej šťavy. Lieky tejto línie blokujú vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej, čím sa vytvárajú priaznivé podmienky na hojenie erózie a vredov, ako aj na odstránenie zápalových procesov. Najčastejšie predpisovaný Omeprazol, Emanera atď..
  2. Blokátory H2-histamínu. Prispieť k zníženiu kyslosti v dôsledku inhibície tvorby kyseliny chlorovodíkovej. Majú však účinok vysadenia a okamžite po ukončení liečby sa môže objaviť nadmerné vylučovanie. Ranitidín, famotidín atď. Sa najčastejšie používajú na liečbu prietrže..
  3. Antacidá. Majú obalujúci účinok, riedia koncentrovanú žalúdočnú šťavu a znižujú negatívny účinok na steny pažeráka a žalúdka. Na liečbu sa používajú Gastal, Maalox atď..
  4. Prípravky na báze bizmutu. Aplikujte, ak sa prietrž kombinuje so zvýšenou kyslosťou žalúdka, v ktorej je prítomná baktéria Helicobacter pylori. Vo väčšine prípadov je liek predpísaný De-Nol, ktorý má adstringentný účinok a vytvára ochranný film na povrchu žalúdka..

  Na prevenciu zápalu v stenách pažeráka sa používa omeprazol, ktorý pomáha znižovať kyslosť žalúdočnej šťavy..

  Liečba žalúdočnej prietrže

  Liečba bez chirurgického zákroku je možná vo veľmi skorých štádiách patológie. V tomto prípade musí pacient dodržiavať prísnu diétu a liekovú terapiu.

  Priebeh liečby môže určiť lekár, neliečiť sa sám.

  Výživa a strava

  Strava pre túto chorobu je celoživotná. Akonáhle dôjde k zlepšeniu a pacient ukončí diétnu výživu, všetky príznaky sa okamžite vrátia.

  • Jedzte malé jedlo, ale často. Priemerne by malo byť 5-6 jedál denne.
  • Nejedzte v noci! Posledné stretnutie 3 hodiny pred spaním.
  • Po jedle nezdržujte hodinu ležiace. Trávenie sa najlepšie vykonáva v sede, potom sa môžete vydať na ľahkú prechádzku.
  • Žuvacie jedlo dôkladne dlho žuďte.
  • Potraviny musia byť dobre opracované, mleté.
  • Nejedzte horúce jedlo. Pre pohodlný prechod pažerákom a žalúdkom by malo byť teplo..
  • Spanie sa odporúča so zdvihnutou čelnou doskou, ktorá je pod uhlom 45 stupňov.
  • Vyhnite sa aktívnej fyzickej aktivite, vzpieraniu.
  • Nenoste tesné oblečenie.

  Čo sa nedá použiť:

  • Všetko vyprážané, údené, korenené, slané, konzervované, tučné.
  • Sýtené liehoviny, džúsy.
  • Zle spracované potraviny.
  • Sendviče, rýchle občerstvenie, rýchle občerstvenie.
  • Prestať fajčiť.

  Čo je povolené používať:

  • Šetrná strava. Potraviny sú mleté, tepelne spracované, nie horúce.
  • Dusené jedlá. Dusená zelenina.
  • Varená hydina: kuracie alebo morčacie.
  • Kaša na vode.
  • Varené ryby.
  • Nie horúce čaje, odvar z bylín.
  • Ovocie: banány, kivi, jablká. Lepšia pôda.

  ethnoscience

  S pomocou receptov pripravených doma je možné zreteľne zlepšiť celkový stav človeka a priblížiť jeho uzdravenie.

  Vývar z kúpil

  Pomáha eliminovať hlavné prejavy choroby. Na jej prípravu je potrebné odobrať smaltovanú panvicu a naliať do nej 450 ml mlieka, pridať 50 gramov suchej trávy. Nádobu položte na oheň a kvapalinu niekoľko minút varte. Cool, užívajte liek v polievkovej lyžici dvakrát denne.

  Angreštová banka

  Má preháňacie a analgetické vlastnosti. Musíte ho uvariť nasledovne: v termosku vložte do termoska tucet listov kríka, nalejte doň pol litra vriacej vody. Ráno rozdeľte obsah na tri časti a vypite ich celý deň..

  Bylinné odvar

  Odvar z listov podkolienky, marshmallow root, mäty piepornej a ľanového semena dobre odstraňuje zápalové procesy a normalizuje žalúdok. Všetky ingrediencie musíte brať rovnako, premiešajte, nalejte dve polievkové lyžice zmesi s tromi pohármi vody a päť minút povarte na miernom ohni. Piť každé 3 hodiny v pol pohári.

  Propolisová tinktúra s medom

  Vezmite 15 gramov hlavnej zložky a vložte do chladničky. Po zatvrdnutí propolisu musí byť drvené strúhadlo. Výsledný prášok sa vloží do tmavej fľaše a naplní sa 85 ml 70% alkoholu.

  Nádobu vložte na chladné miesto. Obsah by sa mal pretrepávať dvakrát denne. Tinktúra bude pripravená o týždeň a pol. Trvá to niekoľko minút pred jedlom dvakrát denne. Pred použitím sa 30 kvapiek tinktúry rozpustí v 50 ml kravského mlieka a pridá sa lyžička medu.

  Ako liečiť kýlu žalúdka bez chirurgického zákroku pomocou liekov

  Konzervatívna terapia bez chirurgického zákroku sa obmedzuje na používanie farmakologických liekov. Hlavným cieľom terapie je zmiernenie zápalu, zníženie sekrécie žalúdka, odstránenie príznakov bolesti a obnovenie trávenia.

  Na odstránenie zápalových reakcií sa predpisuje antibiotická liečba..

  Predpíšte lieky so širokým spektrom účinku:

  • Na odstránenie pálenia záhy sa používajú inhibítory protónovej pumpy: Omez, Emanera.
  • Antacidá sa používajú na ochranu sliznice orgánov: Almagel, Maalox, Reni.
  • Eliminujte nevoľnosť a zvracanie prokinetikou: Tserukal.

  Na zmiernenie bolesti je najlepšie použiť antispasmodiká: Drotaverin, Papaverine.

  Všetky dávky, trvanie použitia, frekvencia podávania predpisuje ošetrujúci lekár. Mnoho liekov má vedľajšie účinky a nežiaduce účinky. To všetko sa musí počas liečby brať do úvahy..

  Výživa

  Pokiaľ ide o stravu na prietrž žalúdka, jej hlavným postulátom je frakčná výživa.

  1. Pacientom sa odporúča jesť často (5-6 krát), ale postupne, aby sa zabránilo preplneniu žalúdka..

  2. Večerné jedlo by sa malo uskutočniť najmenej 3 hodiny pred spaním.

  3. Strava je pripravená tak, aby použité výrobky nemali dráždivý účinok na žalúdok a nestimulovali zvýšenie kyslosti žalúdočnej šťavy. Vyžaduje sa obmedzenie:

  4. Výrobky, ktoré prispievajú k zvýšenej produkcii plynu, by sa mali vylúčiť:

  • mlieko;
  • čierny chlieb;
  • strukoviny;
  • čerstvá a nakladaná kapusta;
  • zrnko vína.

  5. Prevencia zápchy pomôže:

  • slivky
  • repa;
  • morský kel;
  • zeleninové šaláty;
  • vziať pohár čistej vody na lačný žalúdok.

  6. Je vhodné zostaviť zoznam tých výrobkov, ktorých používanie vyvoláva pálenie záhy, opuchnutie alebo nadúvanie. Napríklad vyprážané šišky spôsobujú pálenie záhy v takmer všetkých prípadoch - dokonca aj u úplne zdravých ľudí. Existujú individuálne možnosti: u niektorých pacientov sa tento nepríjemný jav vyskytuje po vypití určitých druhov instantnej kávy a ich telo nereaguje negatívne na čiernu mletú kávu..

  Hernia Odstránenie chirurgie

  Pri neskorej detekcii prietrže, jej veľkých rozmeroch, komplikáciách sú potrebné chirurgické zákroky.

  Táto operácia sa vykonáva dvoma spôsobmi:

  • Otvorené - rezom brucha,
  • Uzavreté laparoskopické - pomocou malých vpichov.

  Prevádzková technika

  Najprv nájdu optimálny prístup k poškodenému orgánu, potom sa odstráni herniálny vak. Preskúmajte všetky steny žalúdka a pažeráka, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám.

  Skontrolujte priechodnosť zažívacieho traktu, žalúdok sa vráti na svoje anatomické miesto. Použije sa ochranná retenčná mriežka (zabraňuje opakovaniu choroby), šije sa ezofágové otvorenie bránice..

  Kýla v žalúdku: príznaky a liečba (u lekára a bez chirurgického zákroku)

  Žalúdočná prietrž (skrátene GF) je typ prietrže ezofageálneho otvoru bránice, pri ktorom žalúdok úplne alebo čiastočne preniká do hrude..

  Táto patológia je často asymptomatická a pri vyšetrení z iného dôvodu sa stáva náhodným nálezom. V klasickom prípade spôsobuje pálenie záhy, grganie, pálenie v hrudníku a porušenie prehĺtania, ktoré zhoršuje pohodu človeka..

  V 95% prípadov sa GH účinne lieči konzervatívnymi metódami: pomocou špeciálnej diéty a liekov je možné nepríjemné príznaky zmierniť na nič. Potreba chirurgického zákroku vzniká iba pri komplikovaných prietržiach. Chirurgická liečba má tiež dobré výsledky: po zákroku nedochádza takmer k relapsom ochorenia.

  Čítajte ďalej - úplný prehľad o chorobe: príčiny, príznaky a spôsob liečby choroby.

  Podstata patológie

  U ľudí sú hrudná a brušná dutina oddelené svalovou doštičkou - bránicou. Pažerák preniká z jednej dutiny do druhej cez tzv. Ezofágové otvorenie bránice (skrátene AML). Svaly bránice a jej spojivové tkanivové vlákna normálne pevne držia pažerák v diere a bránia prenikaniu brušných orgánov do hrude..

  Pri klasickej hernii žalúdka sú väzy v oblasti AML oslabené. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom preniká brušná časť pažeráka a následne žalúdok do dutiny hrudníka - takto sa vyvíja prietrž.

  Dôvody tohto problému

  Žalúdočná prietrž je patológia hlavne starších a senilných pacientov. Kým trpí iba 9% detí so SZ, potom u ľudí starších ako 70 rokov - už 69%.

  Dôvodom je skutočnosť, že v dôsledku prirodzených procesov starnutia strácajú spojovacie tkanivá v tele elasticitu a atrofiu (to sa týka aj väzivových väzív AML). Podmienky priaznivé pre vývoj herniového výčnelku.

  Faktorom, ktorý vyvoláva tvorbu prietrže, je zvyčajne zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Starší ľudia už zvyčajne majú sprievodné ochorenia a stavy (chronické ochorenia pľúc, čriev, nadváhy atď.), Ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku..

  U pacientov sa najčastejšie vyvíja prietrž hernia:

  • So zápchou.
  • nadúvanie.
  • S zvracaním.
  • kašeľ.
  • obézny.
  • S chorobami spojivového tkaniva. Marfanov syndróm (vrodené ochorenie charakterizované zhoršeným vývojom spojivového tkaniva), kŕčové žily, ploché nohy a niektoré ďalšie choroby naznačujú vrodenú slabosť väzov.

  Ďalšími bežnými príčinami GH sú vzpieranie a opakované tehotenstvo u žien.

  U detí sa GL vyvinie v dôsledku porušenia vývoja pažeráka v prenatálnom období. Abnormálne krátky pažerák vtiahne žalúdok do hrudnej dutiny.

  YABDK - dvanástnikový vred, ХХ - chronická výdatná cholecystitída.

  Príznaky GJ

  Prietrž žalúdka môže byť podozrivý, ak sa v hornej polovici brucha a na hrudi (za hrudnou kosťou, medzi lopatkami) objavujú páliace alebo tupé bolesti, ktoré sú vzájomne spojené s jedlom..

  Okrem bolesti pri GH sú zaznamenané pálenie záhy, pálenie žalúdočného obsahu a regurgitácia.

  Veľmi charakteristickým symptómom patológie je pocit „hrče v hrdle“, ktorý sa objavuje pri jedle narýchlo, jesť studené, horúce, tuhé alebo polotekuté jedlo..

  Ďalším dôležitým príznakom sú poruchy srdcového rytmu. Tento príznak a bolesť na hrudníku u starších pacientov môžu lekárovi brániť v stanovení správnej diagnózy (zámena prietrže so srdcovou patológiou)..

  Diagnostické metódy

  Žalúdočná hernia môže byť podozrivá na základe klinických príznakov a diagnostikovaná už gastroskopiou, rádiografiou hrudníka alebo zažívacieho systému..

  Na objasnenie diagnózy (na stanovenie stupňa GF a prítomnosti komplikácií, na vylúčenie vývoja nádorového procesu v hernii) sa vykonávajú ďalšie štúdie:

  • biopsia steny pažeráka, žalúdka;
  • Štúdium výkalov okultnej krvi;
  • stanovenie atmosférického tlaku a PH v žalúdku a pažeráku.

  Gastroskopia umožňuje vizuálne vyhodnotiť stav žalúdka. Štúdia sa vykonáva pomocou endoskopu - flexibilnej trubice, na ktorej konci je nainštalovaná baterka a videokamera (jej obraz sa zobrazuje na monitore).

  Liečba GJ

  Konzervatívne metódy

  Táto prietrž sa najčastejšie lieči konzervatívne. Pretože narušenie anatomického postavenia žalúdka a pažeráka vedie k refluxu obsahu žalúdka do pažeráka, toto ochorenie je vždy sprevádzané zápalom stien pažeráka..

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Cieľom liekovej liečby je chrániť pažerák pred pôsobením agresívneho obsahu žalúdka. Na tento účel lekár používa lieky na obaľovanie - antacidá.

  Zároveň lekár vykonáva liečbu zameranú na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy: s použitím prostriedkov zo skupiny blokátorov protónovej pumpy (omeprazol, lansoprozol), blokátorov H2-histamínových receptorov (famotidín, ranitidín).

  • spať so zdvihnutou čelnou doskou;
  • Vyhnite sa cvičeniu a fyzickej práci, ktorá zvyšuje vnútro-brušný tlak;
  • nepracujte na svahu;
  • Nenoste oblečenie stlačujúce hrudník a žalúdok.

  Odporúčania výživy

  Štyri pravidlá stravovania:

  jesť najmenej 3 hodiny pred spaním;

  jesť malé jedlo 4-6 krát denne;

  jesť pomaly, dobre žuť jedlo;

  vziať jedlo teplé.

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Lekárske metódyNon-liek
  Môcť jesťvylúčiť
  Mliečne výrobky s nízkym obsahom tukuSýtené nápoje
  ovsená kašačokoláda
  Pečená zeleninakáva
  karbonátkykakao
  Dusené, varené alebo pečené rybyalkohol
  petardaKorenené korenie
  Vajcia natvrdohuby
  strukoviny
  pečienka
  majonéza
  kečup

  Chirurgický zákrok

  Chirurg vykonáva operáciu v štyroch prípadoch, ak kýla žalúdka:

  komplikované prekanceróznymi alebo malígnymi zmenami v stene žalúdka alebo pažeráka;

  komplikované zúžením pažeráka, krvácaním pažeráka, perforáciou pažeráka;

  sprevádzané závažnými poruchami trávenia a nie je možné ich liečiť.

  Počas klasickej operácie sa pažerák a žalúdok „umiestnia na miesto“, potom sa šijací otvor upevní a spevní. Ak je to potrebné, chirurg môže dodatočne fixovať žalúdok stehy v brušnej dutine.

  Včasná diagnóza kýly a podľa odporúčaní lekára v 95% prípadov je zárukou priaznivého priebehu kýly.

  Komplikované kýly sa musia liečiť chirurgicky, ale operácie majú dobrú prognózu: po takejto liečbe sa relaps takmer nepozoruje a choroba zmizne..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Patológia pohybového ústrojenstva vedie k obmedzeniu pohyblivosti, znižuje pracovnú kapacitu a schopnosť obsluhovať seba.
  1. Rustam Khalidov: „S priateľom bol zaobchádzaný s roztokom sódy, prisahá, že po dvoch sedeniach začal jesť ako úplne zdravý človek, hoci predtým zvracal len pri pohľade na jedlo, nakoniec bol vyliečený.
  Osteochondróza je komplexné a rozšírené ochorenie. Každý druhý obyvateľ našej planéty trpí, často bez toho, aby o tom vedel. V minulosti bola rizikovou kategóriou tohto ochorenia ľudia vo veku nad 40 rokov.