loader

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne srdca

Jednou z najbežnejších srdcových patológií je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Normálne vyzerá práca srdca niečo také. Ľavá predsieň sa sťahuje a uvoľňuje krv, v tomto okamihu sa otvárajú klapky a krv prúdi do ľavej komory. Potom sa črepiny uzavrú a kontrakcia komory spôsobí, že sa krv dostane do aorty.

Pri prolapte chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie opäť prechádza do predsiení, pretože prolaps je priehyb, ktorý bráni normálnemu zatváraniu hrotov. Teda dochádza k spätnému toku krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvíja patológia?

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí. Pre diagnostiku tohto problému je najtypickejší vek 15 - 30 rokov. Príčiny patológie sú konečne nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patológiou spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z charakteristických čŕt môže byť zvýšená flexibilita..

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palcom ruky v opačnom smere a dosahuje ich k predlaktiu, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej z patológií spojivového tkaniva a MVP..

Jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Vývoj tejto patológie je však možný aj vďaka získaným príčinám.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne io kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

V dôsledku bolestivých procesov je narušená dodávka krvi do štruktúr srdca, dochádza k zápalu jej tkanív, k smrti buniek s náhradou ich spojivového tkaniva, zhutňovaniu tkanív samotnej chlopne a štruktúr, ktoré ju obklopujú..

To všetko vedie k zmenám v tkanive chlopne, k poškodeniu svalov, ktoré ju ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne uzavrie, to znamená k objaveniu sa jeho chlopní..

Je PMK nebezpečný

Aj keď prolaps mitrálnej chlopne sa považuje za patológiu srdca, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. MVP je často diagnostikovaná náhodne počas ultrazvuku srdca počas preventívneho vyšetrenia..

Prejavy MVP závisia od stupňa prolapsu. Príznaky sa vyskytujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípade významného odklonu hrotov ventilov..

Väčšina ľudí s MVP netrpí týmto ochorením, patológia neovplyvňuje ich život a výkon žiadnym spôsobom. Avšak s druhým a tretím stupňom prolapsu sú možné nepríjemné pocity v srdci, bolesť, poruchy rytmu.

V najzávažnejších prípadoch sa vyvinú komplikácie spojené s poruchami krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku napínania počas spätného toku krvi..

Komplikácie mitrálnej regurgitácie

 • Roztrhnutie akordov srdca;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny v chlopniach ventilov;
 • Zástava srdca;
 • Neočakávaná smrť.

Druhá komplikácia je mimoriadne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak sa MVP kombinuje s komorovými arytmiami, ktoré ohrozujú život.

Stupne prolapsu

 • 1 stupeň - klapky ventilu ohýbajú 3-6 mm,
 • 2 stupne - priehyb nie viac ako 9 mm,
 • 3 stupne - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prolaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné ho liečiť. Avšak so značnou závažnosťou patológie ľudia potrebujú starostlivú diagnostiku a pomoc.

Ako sa prejavuje problém

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými symptómami s významnou regurgitáciou. Pri vypočúvaní pacientov so zistenou MVP, aj keď najmenšou mierou, sa však zistí, že ľudia zažívajú veľa sťažností na menšie ochorenia.

Tieto ťažkosti sú podobné problémom s vegetatívnou alebo neurocirkulačnou dystóniou. Pretože táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou regurgitáciou, nie je vždy možné rozlišovať medzi symptómami, avšak PMC hrá rozhodujúcu úlohu pri zmenách v pohody..

Všetky problémy, bolesti alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej regurgitácie sú spojené so zhoršením hemodynamiky, t. J..

Pretože pri tejto patológii sa časť krvi vracia späť do predsiene a nevstúpi do aorty, srdce musí vykonať ďalšiu prácu, aby sa zabezpečil normálny prietok krvi. Nadmerné zaťaženie nikdy neprináša úžitok, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu textílií. Regurgitácia navyše vedie k expanzii predsiení v dôsledku prítomnosti ďalšej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi ľavej predsiene dochádza k preťaženiu všetkých ľavých častí srdca, sila jej kontrakcií sa zvyšuje, pretože sa musíte vysporiadať s ďalšou časťou krvi. V priebehu času sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory, ako aj predsieň, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich cez pľúca..

Ak sa patologický proces ďalej rozvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Opísaný obrázok je charakteristický pre prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3, v iných prípadoch je choroba omnoho jednoduchšia.

Drvivá väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne uvádza obdobia srdcového rytmu, ktoré môžu mať rôznu silu a trvanie..

Tretina pacientov pravidelne pociťuje nedostatok vzduchu, chcú hlboký dych.

Medzi agresívnejšie príznaky patrí strata vedomia a mdloby..

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženou výkonnosťou, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť v ňom narušený spánok. Môže dôjsť k bolesti na hrudníku. Navyše nie sú nijako spojené s fyzickou aktivitou a nitroglycerín na ne neúčinkuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti hrudníka;
 • Nedostatok vzduchu;
 • dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo zlyhanie rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • Rýchla únava;
 • Bolesť hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemožno označiť za charakteristické iba pri prolapsi mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) sa však často zistí prolaps mitrálnej chlopne 1 alebo 2 stupne..

Ako je diagnostikovaná patológia

Pred začatím liečby je potrebná presná diagnóza. Keď je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnóza sa môže urobiť náhodou, pri rutinnom vyšetrení ultrazvukom srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení terapeutom môže byť počuť šepot srdca, čo vedie k ďalšiemu vyšetreniu. Charakteristický zvuk nazývaný šum, keď je mitrálna chlopňa odklonená, je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv prúdi späť do predsiene.
 • Po tretie, sťažnosti pacientov môžu viesť lekára k podozreniu na PMK.

Ak sa vyskytne takéto podozrenie, musíte kontaktovať špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať pacient. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický hluk. Avšak u mladých pacientov je šelest srdca určený pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvárajú turbulencie a turbulencie..

Taký hluk nie je patológiou, týka sa fyziologických prejavov a neovplyvňuje stav osoby a činnosť jej orgánov. Ak sa však zistí hluk, je vhodné hrať bezpečne a vykonať ďalšie diagnostické testy..

Iba metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť MVP alebo jeho neprítomnosť. Výsledky vyšetrenia sa vizualizujú na obrazovke a lekár uvidí, ako ventil funguje. Vidí pohyb krídel a priehyb pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, takže v niektorých prípadoch je pacient znova vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 drepov.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tlaková sila na ventil a prolaps, dokonca malý, sa na ultrazvuku prejaví..

Ako sa lieči

Ak sa MVP objaví bez príznakov, liečba nie je potrebná. Pri odhalenej patológii lekár zvyčajne odporúča navštíviť kardiológa, ktorý ročne vykonáva ultrazvuk srdca. To umožní vidieť dynamiku procesu a všimne si zhoršenie stavu a činnosti ventilu..

Okrem toho kardiológ zvyčajne odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať spotrebu alkoholu. Užitočné budú fyzické cvičenia alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov.

Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa, najmä 3. stupňa, môže spôsobiť výraznú regurgitáciu, ktorá vedie k zhoršeniu pohody a objaveniu sa symptómov. V týchto prípadoch sa lieči liek. Žiadny liek však nemôže ovplyvniť stav chlopne a samotný prolapsu. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie nepríjemných symptómov.

Terapia predpísaná pre MVP

 • antiarytmické;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • tonikum.

V niektorých prípadoch prevládajú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. U iných sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Lieky sa teda predpisujú v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami..

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Odporúča sa, aby všetci pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne usporiadali režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý..

Spomedzi liekov sa predpisujú betablokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom. Z sedatív sú infúzie valeriány a materskej mladiny často dosť účinné..

Vystavenie účinkom liekov nemusí mať požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale pri akútnom progresívnom priebehu ochorenia sa nemôže považovať za stabilné..

Okrem toho sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie. Najčastejšou príčinou chirurgického zákroku pri MVP je trhanie väzov mitrálnej chlopne.

Súčasne sa srdcové zlyhanie zvýši veľmi rýchlo, pretože ventil sa nemôže vôbec uzavrieť.

Chirurgické ošetrenie je vystuženie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody..

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne vo všeobecnosti závisí od niekoľkých faktorov:

 • rýchlosť vývoja patologického procesu;
 • závažnosť patológie samotnej chlopne;
 • stupeň regurgitácie.

Na úspech liečby samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu včasná diagnostika a presné dodržiavanie predpisov kardiológa. Ak je pacient pozorný k svojmu zdraviu, „zaznie alarm“ včas a podstúpi potrebné diagnostické postupy, ako aj zaháji liečbu.

V prípade nekontrolovateľného rozvoja patológie a nedostatku nevyhnutnej liečby sa môže stav srdca postupne zhoršovať, čo bude mať za následok nepríjemné a možno nezvratné následky..

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že je nemožné tomu zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko prolapsu 2. a 3. stupňa.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, prevencia a včasná liečba infekčných chorôb..

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne spočíva v odstránení príznakov srdcovej činnosti, búšenia srdca, únavy a úzkosti. V mnohých prípadoch môže postačovať odmietnutie pitia kávy, alkoholu a fajčenia, normalizácia fyzickej aktivity, psychoterapeutické opatrenia a sedatívna liečba. Lekárska korekcia kardiálií, palpitácií, supraventrikulárnych a komorových extrasystolov je založená na vymenovaní beta-adrenergných blokátorov. Vzhľadom na etiopatogénnu úlohu nedostatku horčíka pri rozvoji srdcových a neuropsychických príznakov sa môže použitie horčíkových prípravkov odporučiť pacientom s MVP. Príznaky posturálnej hypotenzie sa korigujú zvýšeným príjmom tekutín a môže sa odporučiť chlorid sodný (zvýšený cirkulujúci objem krvi), elastické pančuchy (kompresia dolných končatín). Športové zaťaženie u pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne je vylúčené v prítomnosti synkopálnych stavov, nekontrolovaných tachyarytmií, predĺženého intervalu QT, mierneho rozšírenia a dysfunkcie ľavej komory, dilatacie koreňov aorty..

Ďalšie lekárske taktiky sa scvrkávajú, aby sa predišlo komplikáciám s prolapsom mitrálnej chlopne.

Podľa Americkej kardiologickej asociácie existujú tri skupiny pacientov s MVP v závislosti od stupňa rizika komplikácií.

 1. Do skupiny s nízkym rizikom patria pacienti bez systolického šepotu mitrálnej regurgitácie počas auskultácie, štrukturálne zmeny v chumáčoch, šľachy, šľachy, papilárne svaly, vláknitý prstenec mitrálnej chlopne a mitrálna regurgitácia podľa echokardiografie. Pacienti majú byť informovaní o priaznivom priebehu prolapsu mitrálnej chlopne a o absencii potreby obmedziť fyzickú aktivitu. Dynamické sledovanie s auskultáciou pre túto skupinu pacientov je indikované s intervalom 3 až 5 rokov.
 2. Medzi stredne rizikové skupiny by mali patriť pacienti s MVP v prítomnosti zahusťovania a / alebo nadmerného zväčšovania hrotov mitrálnej chlopne, riedenia a / alebo predlžovania šnúrkových výstuh podaného echokardiografiou; intermitentná alebo pretrvávajúca systolická šelest spojená s mitrálnou regurgitáciou; menšia mitrálna regurgitácia podľa Dopplerovej štúdie. Rutinné echokardiografické vyšetrenie s miernou závažnosťou mitrálnej regurgitácie nie je potrebné so stabilným klinickým obrazom. Dynamická echokardiografia je indikovaná u pacientov s MVP, u ktorých sa objavia príznaky spojené so sprievodnými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Kvôli negatívnemu účinku pridania arteriálnej hypertenzie, ktorý prispieva k zvýšeniu stupňa mitrálnej regurgitácie s prolapsom mitrálnej chlopne, takíto pacienti potrebujú starostlivé sledovanie krvného tlaku a vymenovanie adekvátnej antihypertenzívnej liečby..
 3. Do skupiny s vysokým rizikom komplikácií patria ľudia so stredne ťažkou alebo ťažkou mitrálnou regurgitáciou. Takíto pacienti potrebujú každoročné vyšetrenie s použitím DEHOKG, starostlivé sledovanie krvného tlaku s vymenovaním antihypertenzívnej liečby.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

Problém takejto patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne, je dôležitý kvôli vysokej prevalencii v populácii a závažnosti možných komplikácií. Výber liečebnej techniky závisí od stavu a závažnosti narušenia mitrálneho komplexu.

Zlyhanie obehu, srdcové arytmie a náhla smrť sú obrovskými komplikáciami tohto ochorenia. Včasné liečenie a preventívne opatrenia pomôžu nielen predchádzať týmto komplikáciám, ale tiež zlepšia kvalitu života ľudí trpiacich touto patológiou..

Čo je prolaps mitrálnej chlopne

Vláknitý ventilový prsteň, dva mitrálne chlopne, dva papilárne svaly, od ktorých sa rozkladajú šľachy - to sa nazýva mitrálny komplex. Štrukturálne poškodenie aspoň jedného z vyššie uvedených komponentov vedie k narušenej funkcii celého systému ventilového zariadenia. V dôsledku toho môže byť expanzia vláknitého prstenca, zmeny v chlopniach a subvalvulárnych štruktúrach, ako aj poškodenie srdcového svalu ľavej komory, základom takej patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne..

Prolaps mitrálnej chlopne je abnormalita, pri ktorej dochádza k vychýleniu chlopní v dutine ľavej predsiene v čase kontrakcie srdca. Keď už hovoríme o pôvode prolapsu, rozlišujú sa dve skupiny: vrodený a získaný (sekundárny) prolapsu. Získaný prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje iba v 5% prípadov. Môže viesť k rozvoju sekundárneho prolapsu: patológia srdcových ciev, myokarditída, reumatizmus, kardiomyopatia, poškodenie hrudníka. Progenitálny prolaps mitrálnej chlopne je geneticky zdedená patológia a je neoddeliteľne spojená s dyspláziou spojivového tkaniva..

Určenie stupňa prolaps mitrálnej chlopne

Echokardiografická metóda vám umožňuje určiť mieru poškodenia mitrálnej chlopne. V závislosti od rozsahu rozlíšenia krídla mitrálnej chlopne sa rozlišujú tri stupne závažnosti:

 • prvý stupeň - 3-5 mm,
 • druhý stupeň - 6-9 mm,
 • tretí stupeň - viac ako 9 mm.

Tam je tiež rozdelenie, v závislosti na tom, či je alebo nie je spätný tok krvi (regurgitácia) do ľavej predsiene. V prípade regurgitácie sa rozlišujú štyri stupne: I. stupeň - mierna regurgitácia do predsieňovej dutiny; II. Stupeň - mierna regurgitácia menšia ako polovica dĺžky predsiene; III. Stupeň - výrazná regurgitácia, ktorá nedosahuje opačnú stenu predsiene; IV stupeň - ťažká regurgitácia dosahuje zadnú stenu. Okrem výšky regurgitačného prúdu je možné určiť aj vydaný objem krvi.

Táto klasifikácia je dôležitá, pretože koreluje so závažnosťou klinických prejavov a určuje ďalšiu taktiku liečby..

Klinické prejavy

Bolesť v srdci alebo bradavke

Prejavy prolapsu mitrálnej chlopne môžu byť minimálne, prakticky bez toho, aby spôsobovali pacientovi akékoľvek nepríjemnosti alebo boli výrazné. V druhom prípade je kvalita života pacientov výrazne narušená. Pri tvorbe klinických prejavov zohrávajú úlohu nielen štruktúra mitrálneho komplexu, ale aj autonómne a neuropsychiatrické abnormality. Pomerne často sú ľudia, ktorí majú prolaps mitrálnej chlopne, náchylní na prechladnutie, častú angínu. Vegetatívne odchýlky sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesťový syndróm - bolesť v srdci alebo bradavke, ktorá môže trvať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Šijú, sú v prírode a objavujú sa na pozadí nadmernej práce alebo psychoemotačného nadmerného zaťaženia. Ich zvláštnosťou je spontánny začiatok a to isté zmiznutie. Sedatívum syndróm bolesti dobre „zmierňuje“;
 • Palpitácie a pocit „blednutia“, prerušenia činnosti srdca, pocit „nedostatku vzduchu“, potenie, mdloby, ochladenie a chladu rúk a nôh;
 • Emocionálna nestabilita, úzkosť, úzkosť, depresívne poruchy, neznášanlivosť k jasnému svetlu alebo hlasné zvuky, narušenie zaspávania;
 • Prítomnosť vegetatívnych kríz sprevádzaná zvýšením alebo znížením krvného tlaku, horúčkou, hnačkami. Môžu trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov..

Vyššie uvedené príznaky môžu byť doplnené príznakmi srdcového zlyhania, ak existuje výrazná klapka previsnutej chlopne s spätným tokom krvi do predsiene. V tomto prípade sa pacient začína obávať dýchavičnosti, ktorá sa vyskytuje pri fyzickej námahe.

Princípy a metódy liečby prolapsu mitrálnej chlopne

Prvá vec, ktorú treba spomenúť, je liečba prolapsu mitrálnej chlopne - vykonáva sa po dlhú dobu a komplexne. Kombinovaná terapia je zameraná na zlepšenie metabolizmu v spojivovom tkanive, zníženie klinických prejavov vegetatívne-vaskulárnej dystónie, odstránenie neuropsychiatrických porúch a prevenciu komplikácií. Liečba využíva kombináciu neliečivých, liekových a chirurgických metód liečby.

V prípade absencie symptómov choroby a miernych subjektívnych pocitov pacienta, ako aj absencie dekompenzácie prolapsu mitrálnej chlopne nie je potrebná podpora liečiv. Neliečebné liečby zahŕňajú normalizáciu práce a odpočinku, pravidelnú telesnú výchovu, stravu, vitamínovú terapiu, fyzioterapiu a psychoterapiu..

Fyzická aktivita a zlé návyky

Odmietnutie zlých návykov

Normalizácia denného režimu zahŕňa správne striedanie fyzického a duševného stresu. Ak nie sú kontraindikácie, odporúča sa pravidelná cvičebná terapia, je užitočné navštíviť bazén. Limit fyzickej aktivity je v prítomnosti mitrálnej regurgitácie, srdcového zlyhania a porúch rytmu. Fajčenie tabaku nepriaznivo ovplyvňuje syntézu kolagénu, preto by ste mali premýšľať o možnosti opustiť tento zvyk. Existujú dôkazy, že fajčenie spôsobuje štrukturálne zmeny v kolagéne, čo nevyhnutne zhoršuje existujúce defekty spojivového tkaniva..

Diéta a vitamínová terapia

Obsah vitamínov v potravinách

Liečba diétou sa poskytuje so zreteľom na stav zažívacieho systému. S prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča do stravy zahrnúť potraviny bohaté na bielkoviny a esenciálne aminokyseliny. Dôležitú úlohu hrá vitamínová terapia. Kyselina askorbová, karnitín, kalcitrín a množstvo mukopolysacharidových prípravkov sa predpisujú v kombinácii s vitamínmi B. Je tiež dôležité brať mikro a makro prvky, ako je meď, zinok, horčík a mangán..

Vitamín C je nevyhnutný pre normálne vzrušenie nervového systému a kontrakcie svalov, ako aj pre syntézu kolagénu. Antioxidačný účinok, účasť na regenerácii tkanív a zvýšenie celkovej odolnosti tela sú všetky spojené s kyselinou askorbovou. Karnitín sa podieľa na metabolizme lipidov a proteínov, má anabolický účinok a zabraňuje rozvoju dystrofie myokardu. Na zlepšenie metabolizmu myokardu sa tiež odporúča používať koenzým Q10 a vitamíny A a E..

Psychoterapia a fyzioterapia

Malo by sa pamätať na to, že najlepšou metódou psychoterapie pre pacienta je jeho osobný pozitívny postoj k jeho stavu. Nie lekár, ale pacient by mal pochopiť dôležitosť a potrebu vykonávania odporúčaní predpísaných špecialistom. To je kľúč k úspechu. Fyzioterapeutické postupy pri prolapsi mitrálnej chlopne sa predpisujú výlučne podľa indikácie a ich výber by sa mal určiť v závislosti od toho, ktoré poruchy autonómneho nervového systému prevažujú.

Takže s prevalenciou parasympatetík sa používa elektroforéza golierov s roztokmi kofeínu, vápnika a mezatónu, so sympatikotóniou, s roztokmi brómu, aminofylínu a papaverínu. Aeroionoterapia a dávkovanie ultrafialového žiarenia zlepšujú celkovú pohodu. Pozitívny účinok takých postupov, ako sú oxid uhličitý, radón, ihličnaté, sírne a hydrochloridové kúpele.

Lieky na prolaps mitrálnej chlopne

Drogová liečba vznikajúcich porúch na pozadí prolaps mitrálnej chlopne je predpísaná s nedostatočnou účinnosťou iných ako liekových metód okrem vyššie uvedených opatrení. Začínajú to s použitím rastlinných, vegetatívnych a sedatívnych látok. K najviac predpísaným liekom u pacientov s parasympatikotónom patrí ženšen a eleutokok, v sympatikotikách - valeriána, materná a hloh..

Na normalizáciu spánku a zníženie neurotických prejavov sa predpisujú upokojujúce prostriedky. Účel a dávku týchto liekov volí výlučne lekár v závislosti od závažnosti klinických príznakov. Nemalo by sa zabúdať, že použitie akýchkoľvek infúzií by malo byť dohodnuté s lekárom. Rastlinné prípravky nie sú zbavené vedľajších účinkov a kontraindikácií.

Chirurgická liečba prolapsu

Výmena srdcovej chlopne

Výber chirurgickej korekcie prolapsu mitrálnej chlopne závisí od prevahy anatomických a morfologických abnormalít. Nápravné operácie zahŕňajú skracovanie akordových šnúr, šitie adhézií, vytváranie umelých akordov a ďalšie. V prípade komplikácií srdcového zlyhania sa vykoná operácia, ktorá nahradí mitrálnu chlopňu.

Na záver je potrebné uviesť, že každá liečba by sa mala predpisovať každému pacientovi, berúc do úvahy jeho individuálne vlastnosti, takže by ste nemali tráviť čas a úsilie s cieľom ísť na konzultáciu s príslušným špecialistom..

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne ľudovými liekmi

Srdce je životne dôležitým orgánom v našom tele, hrudka svalov, ktorá sa neustále sťahuje a spôsobuje, že krv prechádza cez krvné kanály, tkanivá a bunky. „Plameňový motor“ osoby pozostáva zo štyroch komôr, ktoré sú vzájomne prepojené otvormi s ventilmi. Zmršťovanie komôr vedie k zvýšeniu tlaku krvi v nich umiestnenej, tlakový rozdiel medzi komorami a cievami odchádzajúcimi zo srdca vytvára hnaciu silu pre krvný obeh..

Srdcové chlopne regulujú prietok krvi, otvárajú sa prísne v danom smere a uzatvárajú sa v prípade spätného toku krvi. Ak po kontrakcii systoly začnú chlopne chlopne klesať v smere komory s nižším krvným tlakom, znamená to prolapsu srdcovej chlopne.

K deformácii môže dôjsť u ktoréhokoľvek zo 4 ventilov, ale je najcharakteristickejšia pre mitrálnu chlopňu, pretože je medzi ľavou predsieňou a komorou a má najväčšiu fyziologickú záťaž..

Klasifikácia chorôb

Mitrálny ventil sa skladá z 2 krídel - prednej a zadnej.

Lokalizáciu prolapsu srdcovej chlopne je možné pozorovať súčasne na zadnej, prednej alebo na oboch svorkách. V lekárskej praxi sa oveľa častejšie diagnostikujú defekty klapky prednej mitrálnej chlopne. V závislosti od genézy sa rozlišujú dve formy choroby: primárna MVP a sekundárna.

Sekundárna forma prolapsu sa vyvíja na pozadí iných pomerne závažných chorôb, napríklad kardiomyopatie, infarktu myokardu, dysfunkcie papilárneho svalu, vegetovaskulárnej dystónie a ďalších. Vývoj primárneho prolapsu spravidla nie je spojený so žiadnymi známymi chorobami a srdcovými patológiami. Hlavnými príčinami PMC primárnej formy sú dedičné predispozície alebo vrodená deformita chlopní. Prolaps primárnej chlopne sa vyznačuje poškodením vláknitej vrstvy letáka, čo následne vedie k zníženiu jeho pevnosti.

Príznaky a príznaky

Ochorenie sa môže prejavovať rôznymi príznakmi, príznaky MVP do značnej miery závisia od štádia vývoja patológií spojivového tkaniva, ako aj od defektov v autonómnom systéme. Prolaps chlopne je často sprevádzaný psycho-vegetatívnymi patológiami, ktoré sa prejavujú astenickými poruchami, zvýšenou psychomotorickou vzrušivosťou, výskytom neprimeranej úzkosti.

Somatovegetatívne príznaky MVP - prerušenia činnosti srdca, búšenie srdca, srdcová činnosť, triaška, dýchavičnosť. U dospievajúcich detí sa prolaps mitrálnej chlopne často prejavuje blokádou srdca a arytmiou..

Príznaky deformácie alebo vyčnievania chlopní ventilu môžu byť vonkajšími znakmi. Charakteristické črty ľudí s MVP sú:

• vysoký rast;
• dlhé a tenké dolné a horné končatiny;
• skolióza chrbtice;
• deformácie hrudníka;
• krátkozrakosť;
• ploché nohy.

V súlade s ICD a v závislosti od patogenézy sa rozlišujú tri stupne mitrálneho prolapsu:

• I stupeň - choroba je asymptomatická, bez toho, aby spôsobovala zvláštne problémy pri práci orgánov. Vyznačuje sa minimálnym vychýlením ventilových klapiek, ktoré je 3 mm a nepresahuje 6 mm;
• II stupeň - vychýlenie alebo vyčnievanie krídla ventilu môže dosiahnuť vzdialenosť 6-9 mm. Prejavuje sa príznakmi, ako sú únava, časté závraty, celková slabosť;
• III. Stupeň - symptomatický obraz choroby je najvýraznejší, priehyb mitrálneho listu presahuje 9 mm. Pri stupni 3 sa prolaps prejavuje takými príznakmi, ako je pravidelná bolesť alebo bolesť v srdci, problémy s dýchaním aj pri absencii fyzickej aktivity..

komplikácie

Klinický obraz a priebeh MVP má spravidla priaznivý výsledok. V niektorých prípadoch však choroba môže mať dosť vážne následky. Medzi komplikácie prolapsu patrí srdcové zlyhanie mitrálnej chlopne, arytmia alebo srdcové ochorenie. MVP niekedy môže vyvolať vývoj trikuspidálneho prolapsu - patológie v štruktúre trikuspidálnej chlopne umiestnenej v pravej komore a pravej predsieni.

Prolaps stupňa III je obzvlášť nebezpečný. Významné defekty mitrálnej chlopne môžu viesť k tvorbe medzier medzi chlopňami a v dôsledku toho k vytvoreniu spätného toku krvi. Toto sa nazýva regurgitácia..

Poruchy jednostranného prietoku krvi spôsobené regurgitáciou sú vyjadrené v troch stupňoch závažnosti. Prvý stupeň regurgitácie spôsobuje vír krvi. Divergencia chlopní má malú veľkosť, vďaka čomu dochádza k spätnému toku krvi iba na chlopniach. Regurgitáciou druhého stupňa môže spätný tok krvi dosiahnuť stred predsiene. Najnebezpečnejšia je regurgitácia tretieho stupňa, pri ktorom spätný prúd krvi vstupuje do predsiene a dosahuje jeho zadnú stenu. V modernej medicíne sa regurgitácia stupňa III zvyčajne rovná srdcovým ochoreniam.

Príčiny choroby

Epitológia mitrálneho prolapsu srdcovej chlopne je dosť rôznorodá. Najbežnejšou príčinou vývoja choroby sú dedičné choroby spojené s deformáciami v chlopňovom systéme a vrodená porucha v spojivovom tkanive. Vrodené chyby v štruktúre spojivového tkaniva zahŕňajú Marfanov syndróm, psvedoxantóm, Ehlers-Danlov syndróm a ďalšie..

Hypertrofická kardiomyopatia a ďalšie ochorenia kardiovaskulárneho systému, reumatizmus, poranenia hrudníka môžu slúžiť ako dôvody na vývoj sekundárnej alebo tzv. Získanej formy MVP..

Diagnostika a liečba

Diagnóza MVP sa vykonáva pomocou takých moderných metód, ako sú:

• echokardiografia (ultrazvuk) srdca;
• fonokardiografia;
• elektrokardiografia;
• rádiografia.

Tieto štúdie nám umožňujú identifikovať patologické zmeny vo ventilovom systéme, ako je napríklad zhrubnutie chlopní srdcovej chlopne, rozšírenie mitrálneho krúžku, zvýšenie parametrov ľavej predsiene. Auskultačné údaje poskytujú ucelenejší obraz o povahe zmien, ktoré sa vyskytujú v chlopňovom systéme srdca. Valvulárny prolaps môže byť izolovaný alebo kombinovaný s inými somatickými patológiami, napríklad s malými srdcovými abnormalitami. Izolované prolapsu sa delia na mute a auskultačnú formu choroby. Pri prvom type MVP nedochádza pri počúvaní fonendoskopu k žiadnym zvukom ani iným zmenám v činnosti srdcového rytmu. V auskultačnej podobe existujú izolované kliknutia, ktoré je možné kombinovať s neskorým systolickým šelestom.

Na identifikáciu faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu priehybov klapiek mitrálnej chlopne, sa ako ďalšie výskumné metódy predpisuje EKG alebo rádiografia. Denné sledovanie elektrokardiogramu vám umožňuje identifikovať poruchy srdcového rytmu, ako je sínusová bradykardia, extrasystol, atriálny flutter, paroxysmálna tachykardia.

Diagnóza MVP zahŕňa laboratórne krvné testy, štúdium rodinnej anamnézy, fyzikálne vyšetrenie.

Pomerne často sa MVP zisťuje u mladých mužov v ťažnom veku, keď sa podrobujú lekárskej prehliadke. Kontraindikácie pre vojenskú službu majú primárne prolaps v 3. fáze vývoja a zlyhanie srdca určitej funkčnej triedy.

Patológie v štruktúre mitrálnej chlopne sa často vyskytujú u tehotných žien počas rutinného ultrazvukového vyšetrenia. Tehotenstvo u žien s MVP je sprevádzané častými palpitáciami srdca. Žena s diagnózou MVP je spravidla schopná porodiť zdravé dieťa. V zriedkavých prípadoch môže ochorenie spôsobiť predčasný pôrod. Nebezpečným javom pri plodení je MVP sprevádzaná gestózou. To môže viesť k hypoxii plodu a oneskoreniu jeho vývoja, takáto patológia môže viesť k invalidite.

U novorodencov môže byť deformácia klapiek mitrálnej chlopne tiež spôsobená toxickými účinkami na plod v neskorom tehotenstve. Alkohol a fajčenie počas tehotenstva sú nebezpečné pre zdravie nenarodeného dieťaťa.

Liečba MVP by sa mala liečiť na základe stupňa vývoja choroby. Vrodená patológia ventilového systému teda nie je liečiteľná. Minimálna výchylka mitrálnej chlopne zahŕňa liečbu pomocou všeobecnej posilňovacej terapie zameranej na stabilizáciu autonómneho systému a psycho-emocionálneho stavu pacienta a zahŕňa auto-tréning, akupunktúru, masáž, elektroforézu horčíkom a brómom, psychoterapiu. Odporúčajú sa fyzioterapeutické cvičenia.

Liečba MVP s výraznou mitrálnou reguláciou, spolu s opatreniami športového a kondičného charakteru, zahŕňa použitie liekovej terapie. Pacientovi sa predpisujú kardiotrofy, sedatíva, antikoagulanciá. Srdcová patológia znamená zníženie fyzickej aktivity. S prolapsom klapiek mitrálnej chlopne by sa malo podať cvičenie. Pacientovi sú predpísané cvičenia z komplexu cvičebnej terapie. Úroveň zaťaženia adolescentov a detí by mala byť mierna. Diagnóza MVP tretej etapy úplne vylučuje športy.

S rozvojom mitrálnej regurgitácie 3. stupňa existuje potreba chirurgického zákroku. Operácia spočíva buď v protetike mitrálnej chlopne alebo prišití jej chlopní.

prevencia

Vo väčšine prípadov je etiológia MVP spôsobená genetickou predispozíciou k tomuto ochoreniu. Ľudia s rodinnou anamnézou osôb trpiacich srdcovými abnormalitami musia venovať osobitnú pozornosť svojmu zdravotnému stavu. Medzi preventívne opatrenia patria pravidelné konzultácie s kardiológom (najmenej raz za pol roka), dodržiavanie lekárskych odporúčaní, zdravý životný štýl a racionálny denný režim..

Alternatívne metódy liečby

Tradičná medicína odporúča používať patológie mitrálnej chlopne na používanie produktov, ktoré zvyšujú kardiovaskulárny systém a zvyšujú imunitu, ktoré majú celkový posilňujúci účinok na organizmus. Do tejto kategórie patria sušené marhule, červené hrozno, vlašské orechy, šípky a čierne hrozienka, banány, pečené zemiaky.

Na prevenciu a liečbu prolapsu druhého stupňa alternatívna medicína navrhuje použitie tohto liečiva: od 200 g. sušené slivky, 200 g. figy a 200 g. sušené marhule pripravujú liečivú zmes tak, že prechádzajú týmito prísadami do mlynčeka na mäso. Každé ráno si zoberte jednu polievkovú lyžicu zmesi na prázdny žalúdok. Pripravený liek uchovávajte v chladničke v sklenenej nádobe.

Taktika liečby diagnostiky prolapsu mitrálnej chlopne je u každého pacienta iná, čo závisí od stupňa prolapsu chlopne, prítomnosti a závažnosti porúch autonómneho nervového systému, srdca a krvných ciev..

Princípy liečby prolapsu primárnej mitrálnej chlopne:

 1. liečba by mala byť opodstatnene dlhá;
 2. zložitosť;
 3. liečebné metódy sú predpísané s ohľadom na prácu autonómneho nervového systému pre každého pacienta.

Prvými opatreniami by mala byť normalizácia spánku, korekcia odpočinku a práce. Odporúča sa pacient s primeraným časom spánku a odpočinku..

Lekár individuálne rieši otázku úrovne fyzickej aktivity na základe adaptívnych schopností tela na indikátory fyzickej aktivity a výkonnosti.

Je potrebné poznamenať, že väčšina pacientov s touto diagnózou dobre reaguje na fyzickú aktivitu, ak ochorenie nebolo komplikované mitrálnou regurgitáciou, výskytom komorovej arytmie alebo výraznými zmenami v procese repolarizácie komôr. Títo pacienti sa nemôžu báť viesť mobilný životný štýl pod dohľadom lekára. Pre deti so syndrómom prolapsu mitrálnej chlopne sa odporúčajú nasledujúce športy: plávanie, lyžovanie a korčuľovanie, cyklistika. A niektoré druhy športových aktivít nie sú žiaduce, pretože sú spojené s trhavými pohybmi tela. Napríklad bojové umenia (karate), skákanie atď.
Potreba minimalizovať fyzickú námahu u pacienta vzniká, ak má klinika tok regurgitácie, zhoršený metabolizmus myokardu, repolarizačné procesy, komorové arytmie alebo predĺžený interval Q-T..

Takýmto pacientom sa predpisujú kurzy fyzickej terapie pod stálym dohľadom lekára..
Prolaps primárnej mitrálnej chlopne je často príznakom dysplázie spojivového tkaniva a vegetovaskulárnej dystónie, takže sa musíte spoľahnúť na zásady všeobecnej posilňovacej terapie a vegetotropných liekov..

Neliečivá terapia

Dôležitou súčasťou liečby sú nedrogové metódy. Tie obsahujú:

 1. psychoterapie;
 2. úprava vody;
 3. fyzioterapeutické metódy (elektroforéza krčnej chrbtice pomocou horčíka a brómu);
 4. auto tréning;
 5. masáž chrbtice;
 6. akupunktúra.

Pozornosť by sa mala venovať aj ložiskám s chronickou infekciou, ako je tonzilitída, chronické ochorenie obličiek, močových ciest atď. Počas roka musia byť dezinfikované.

Drogová terapia

Zdravotnícke metódy sú zamerané predovšetkým na:

 1. terapia autonómnych porúch, vegetovaskulárnej dystónie;
 2. preventívne opatrenia pre rozvoj neurogénnej dystrofie srdcového svalu;
 3. psychoterapeutické metódy;
 4. použitie antibakteriálnych liekov na zabránenie rozvoja endokarditídy infekčnej povahy.

Ak má pacient v popredí známky stredne ťažkej sympatikotónie, možno k liečbe pridať fytopreparáty. Sú to sedatívne byliny: ledum, šalvia, materská sladina, ľubovník bodkovaný, hloh a valerián. Z hotových prípravkov sa odporúča tinktúra materskej vody a valeriánu.

Zmeny kardiogramu, ktoré poukazujú na porušenie procesu repolarizácie myokardu, sú indikáciami metabolickej liečby. Patria sem panangín, karnitín, vitamínové komplexy a riboxín..

 • Karnitín. Toto je domáci liek. Cudzie analógy zahŕňajú Tyson, Carnitol, L-Carnitin, Vitaline. Aplikujte po dlhú dobu až do 2 - 3 mesiacov, výpočet dávky 50 - 75 mg. na kg.hmotnosť. Karnitín hrá dôležitú vedúcu úlohu v metabolizme tukov a energie. Vďaka pôsobeniu na bunkovej úrovni (prenos mastných kyselín cez bunkovú membránu) liek poskytuje ochranu myokardu pred neurodystrofickými procesmi, zlepšuje procesy výmeny energie.
 • Koenzým Q. Má priaznivý účinok zlepšením bioenergetických procesov v srdcovom svale, čo je zvlášť účinné pri mitochondriálnej nedostatočnosti sekundárneho pôvodu..

Prítomnosť ventrikulárnych extrasystolov, predĺženého Q-T intervalu, pretrvávajúcich repolarizačných porúch, slúži ako indikácia pre vymenovanie beta-blokátorov. Liečba sa predpisuje na dlhú dobu (od 2 do 3 mesiacov) v množstve 0,5 až 1,0 mg. na kg.hmotnosť. Liek pomaly rušite a dávku postupne znižujte. Jednotlivé alebo supraventrikulárne komorové extrasystoly, ktoré nie sú sprevádzané predĺžením intervalu Q-T, nevyžadujú lekársku korekciu.

Antibakteriálne lieky na prevenciu endokarditídy infekčnej povahy.

Táto profylaxia je indikovaná pre osoby so závažným porušením štruktúry chlopne. Lieky sa podávajú pred lekárskymi zákrokmi, ktoré môžu vyvolať bakterémiu. Jedná sa o extrakciu, vyplnenie a protetiku zubov, odstránenie mandlí.

Na manipuláciu v dýchacích cestách av ústnej dutine sa odporúčajú antibiotiká..

 1. Penicilín. Je predpísaný na zákroky spojené s krvácaním do ústnej dutiny, chirurgické zákroky na orgánoch dýchacích ciest a ústnej dutiny. Pacienti môžu liek užívať perorálne. Existujú formy na intravenózne podávanie. Dávka na orálne podávanie je 1 až 2 g, hodinu pred udalosťou, potom po 30 minútach, 1 hodine a 6 hodinách. Na intravenózne podanie sa podáva dávka 1 - 2 milióny súčasne.
 2. Ak má pacient namiesto chlopne protézu, pred lekárskym zákrokom sa predpíše ampicilín, gentamicín a penicilín. Hodinu pred zákrokom: Ampicilín 50 mg na kg hmotnosti na intramuskulárne podanie + Gentamicín 2 mg na kg hmotnosti na intramuskulárne alebo intravenózne podanie. Po 6 hodinách sa pacientovi podáva penicilín perorálne v množstve 0,5 až 1,0 gramu.
 3. Ak existuje alergia na penicilínové antibiotiká, môže sa pacient pred manipuláciou liečiť erytromycínom (v dávke 20 mg na kg hmotnosti, potom po 6 hodinách 10 mg na kg hmotnosti) alebo vankomycínom (15 až 20 mg na kg). hmotnosť, intravenózne, hodinu pred zákrokom, potom polovica tejto dávky po zákroku).
 4. Postupy na orgánoch genitourinárneho systému sa vykonávajú na podklade ampicilínu (50 mg na kg hmotnosti intramuskulárne) alebo gentamicínu (2 mg na kg hmotnosti intramuskulárne alebo intravenózne). Drogy sa podávajú hodinu pred a 6 hodín po zákroku. Amoxilín môžete nahradiť v dávke 50 mg na kg hmotnosti za hodinu a 6 hodín po ňom. V prípade alergických reakcií na penicilínové antibiotiká sa vankomycín predpisuje intravenózne alebo intramuskulárne v dávke 15 - 20 mg na kg hmotnosti v kombinácii s gentamycínom 2 mg na kg hmotnosti, jednu hodinu pred a podľa potreby 8 hodín po zákroku..

Ďalšou súčasťou liečby pacientov s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne je psychoterapia. Táto liečba má osobitnú úlohu u detí, dospievajúcich a ľudí, ktorí sú náchylní na zvýšenú pozornosť na svoje vlastné choroby. Medzi použité metódy patrí psychofarmaka, vysvetľujúca racionálna psychoterapia. Všetky metódy sú zamerané na vytvorenie normálneho prístupu k chorobe, k liečbe.

Dôležitou etapou psychoterapie je prvé stretnutie lekára a pacienta, ich prvá konverzácia. Počas výsluchu by sa malo zistiť, ako sa líši minulý a súčasný stav pacienta, zvážiť čas a povahu vývoja duševných porúch a vegetatívneho stavu. Počas prieskumu je teda možné pacientovi dokázať, že jeho stav možno vyliečiť a že vo väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo..

Farmakoterapia sa predpisuje s minimálnymi dávkami pre všetky syndrómy spojené s poruchou vegetácie a psychiky. Minimálne dávky psychotropných liekov pomôžu zabrániť výskytu negatívnych účinkov a protichodnému postoju pacienta k liečbe.

Ak je autonómny nervový systém náchylný na sympatikotóniu, odporúča sa začať s liečbou pacienta určitými opatreniami na úpravu stravovania: obmedzte sodné soli, obohatte stravu o výrobky obsahujúce horečnaté a draselné soli. Medzi tieto patria pohánka, proso, ovsené vločky, sójové výrobky, broskyne, marhule, sušené marhule, fazuľa a hrach, hrozienka, cuketa a šípky a panangín z liekov.

Použitie vitamínových komplexov, najmä s vitamínmi B, a sedatívnych bylín nie je vylúčené. Vincocetin, Cavinton, Vincopan, Trental zlepší mikrocirkuláciu.

Metódy psychofarmakoterapie sú založené na povahe psychopatologických porúch, ich dynamike počas dňa. Preto je najúčinnejšia kombinácia psychotropných liekov. Z antidepresív sa odporúča používať také, ktoré majú sedatívny a vyvážený účinok:

 1. azafen. Dávka od 25 do 75 mg. za deň;
 2. pyrazidol. Od 25 do 37,5 mg za deň;
 3. tryptisol, Anafranil, Amitriptylín, 6,25 až 25 mg za deň.

Ak je to potrebné, v zriedkavých prípadoch užívajte lieky zo skupiny antidepresív, ktoré majú stimulačný účinok. Toto je melipramín od 12,5 do 25 mg za deň..

Z antipsychotík je lepšie používať Sonapax a deriváty fenotiazínu. Etaperazín 10-15 mg. za deň, Triftazinum 5-10 mg za deň.

Niekedy sa v kombinovanej terapii odporúča používať antidepresíva, antipsychotiká a sedatíva so sedatívnym účinkom (fenazepam, seduxen, elen, frizium). Ak sú upokojujúce prostriedky predpísané ako monoterapia, je vhodnejšie použiť formuláre „cez deň“. Medzi ne patrí Rudotel, Trioxazine, Grandaxinum, Uksepam.

Používajú sa aj nootropické lieky (piracetam) a keď sa na elektroencefalograme objavia epileptoidné príznaky, Pantogam a Phenibut.
Napriek morfologickým príznakom prolapsu mitrálnej chlopne, vymenovanie samotnej psychofarmaka vo väčšine klinických prípadov viedlo k úplnému vymiznutiu choroby podľa elektrokardiografických štúdií..

Ak je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný nedostatkom, potom sa k liečbe pridávajú lieky: srdcové glykozidy, draselné soli, diuretiká a vazodilatačné lieky..

U pacientov, u ktorých sú počuť izolované pansystolické a neskoré systolické šelesty, môže mitrálna regurgitácia pretrvávať po dlhú dobu v štádiu kompenzácie. Ak sa však u týchto pacientov na klinike vyskytuje nestabilita myokardu a pľúcna hypertenzia, ktorá je sprevádzaná príznakmi zlyhania krvného obehu, najmä pri výskyte interkurentných ochorení, po dlhodobej psychoemotorickej záťaži, je potrebné k liečbe pridať inhibítory enzýmov premieňajúcich angiotenzín v dávke, neznižovanie krvného tlaku (kaptopril).

Z srdcových glykozidov: digoxín v dávke 0,03-0,05 mg na 1 kg hmotnosti, berúc do úvahy vek pacienta, dvakrát denne.
Inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu majú mnoho pozitívnych účinkov: kardioprotektívny účinok, ktorý sa berie do úvahy pri predpisovaní pacientov s diagnózou prolapsu a príznakov kongestívneho zlyhania srdca, zatiaľ čo lieky tejto skupiny môžu zabrániť proliferácii svalových buniek v srdci, znižujú výskyt systémovej a pľúcnej hypertenzie a obmedzujú vírusový zápal v myokarde.

Captopril sa používa v dávke, ktorá neznižuje krvný tlak, je 0,5 mg. na kg a deň. Zároveň dlhodobé užívanie liečiva zlepšuje fungovanie ľavej komory, normalizuje pľúcnu mikrocirkuláciu, ktorá bráni rozvoju pľúcnej hypertenzie ako nepriaznivej komplikácie pri predpovedaní.

Mitrálna insuficiencia refrakterná na metódy liekovej terapie sa dá liečiť iba chirurgickou korekciou.

Klinické indikácie pre chirurgickú liečbu pacientov s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne:

 1. prolaps sprevádzaný zlyhaním krvného obehu, stupeň IIB, rezistentný na liečbu srdcovými glykozidmi, vazodilatátormi, diuretikami;
 2. výskyt fibrilácie predsiení;
 3. prolaps s rozvojom pľúcnej hypertenzie (nie viac ako 2 štádiá);
 4. bakteriálna endokarditída neliečiteľná antibiotikami.

Hemodynamické indikácie pre chirurgickú liečbu mitrálnej regurgitácie u pacientov s diagnostikovaným prolapsom mitrálnej chlopne:

 • zvýšený tlak v pľúcnej tepnovej sústave (viac ako 25 mmHg);
 • znížená ejekčná frakcia (menej ako 40%);
 • regurgitácia viac ako 50%;
 • zvýšenie konečného diastolického objemu dutiny ľavej komory viac ako dvakrát.

V chirurgickej praxi sa používajú metódy korekcie radikálovej odchýlky mitrálnej chlopne, ktoré zahŕňajú rôzne metódy chirurgickej liečby, ktorých výber závisí od dominantnej morfologickej anomálie:

 • skrátenie šľachy;
 • použitie polytetrafluóretylénového švu na vytvorenie umelých akordov;
 • švy na šitie;
 • leták mitrálnej chlopne.

Ak obnova existujúcej mitrálnej chlopne nie je možná, na obnovenie normálnej funkcie chlopne a zabezpečenie fyziologickej hemodynamiky sa používajú špeciálne protézy..

Prolaps má tendenciu postupovať a zmeny mitrálnej chlopne v priebehu rokov nie sú vylúčené, rovnako ako vznik závažných komplikácií, preto sa odporúča pravidelné sledovanie pacientov. Sú znovu vyšetrení kardiológom, pravidelne sa dvakrát ročne podrobujú kardiografickému vyšetreniu.
Pri liečbe pacientov so syndrómom prolaps mitrálnej chlopne je použitie horčíkových prípravkov opodstatnené. Pri liečbe Magne B6, Magnerot, pacienti vykazovali pozitívnu dynamiku údajov z elektrokardiogramu, pokles počtu extrasystolov, odstránenie porúch autonómneho nervového systému a zlepšenie pohody. Zároveň sú lieky na báze horčíka dobre tolerované, čo zvyšuje možnosť ich použitia dokonca aj v pediatrickej praxi.

Pri sekundárnom charaktere prolapsu neboli vyvinuté špecifické terapeutické metódy, preto sa hlavná pozornosť venuje menovaniu liekov na báze oxidu horečnatého, komplexov vápnika, vitamínov C a B. Pacienti s hereditárnymi syndrómami, ktorí sa vyznačujú prolaptom, sú pozorovaní kardiológom a dostávajú preventívnu antibakteriálnu liečbu infekčnej endokarditídy. a pri zlyhaní srdca - liečba vhodnými liečivami (vazodilatátory, diuretiká, liečivá s pozitívnym inotropným účinkom).

Prolaps mitrálnej chlopne je anatomická zmena v jej chumáčoch a svalovo-väzivovom aparáte, ktorá sa prejavuje zníženým tonom a ochabnutím. Výsledkom je funkčné poškodenie: voľné uzavretie ľavého atrioventrikulárneho otvoru počas komorovej systoly.

Väčšina pacientov necíti žiadne typické príznaky. V niektorých prípadoch s prolapsom existujú záchvaty arytmie, bolesti srdca. Na potvrdenie spojenia musí pacient identifikovať a vylúčiť rôzne choroby postihujúce endokard.

Dôležitosť štruktúry a funkcií mitrálnej chlopne

Štúdium rôznych variantov prolapsu viedlo k záveru, že by sa mal pripísať vrodeným vlastnostiam vývoja srdcových komôr. Ventil pozostáva z predných a zadných krídel. Používajú tenké vlákna-akordy pripevnené papilárne svaly na stenu srdca. Spoločne tieto štruktúry poskytujú pevné uzavretie predsieňového ventrikulárneho otvoru počas systoly ľavej komory. Táto akcia zabraňuje spätnému toku krvi do ľavej predsiene..

Predné krídlo často stráca svoj tón a klesá. Pri vysokom krvnom tlaku v komorovej dutine ventily nezatvárajú úplne predsieňovú správu. Preto sa časť toku vracia (regurgitačný proces).

Existujúca definícia troch stupňov veľkosti vyčnievania ventilov (od 5 mm do 10 alebo viac) v súčasnosti nezáleží pri rozhodovaní o liečbe. Kardiológovia sa oveľa viac zaujímajú o objem reverznej časti krvi. Toto je časť, ktorá „nedosiahne“ aortu a nezúčastňuje sa na krvnom obehu. Čím vyšší je zvyškový objem, tým výraznejší je účinok prolapsu.

Vo väčšine prípadov sa nevyskytujú závažné nebezpečné poruchy obehového systému..

Čo treba liečiť?

Pretože je dokázané, že mitrálna chlopňa sama o sebe neubližuje, liečba sa môže týkať týchto oblastí:

 • terapia vegetoneurózy, zbavenia sa strachu po zistení prolapsu;
 • liečenie endokarditídy, reumatického ochorenia srdca, ktoré vedie k podobným zmenám chlopne;
 • včasné liečenie počiatočných javov srdcového zlyhania, arytmií v prípade dekompenzácie chorôb;
 • cielené odstránenie hrubých chlopňových zmien chirurgicky, aby sa zabránilo progresii zlyhania obehu.

Ak sa má liečiť vrodený prolaps?

Vrodené zmeny (primárne) sa vyskytujú u dieťaťa počas vyšetrenia. Najčastejšie sa jedná o nezávadné štrukturálne vlastnosti spojivového tkaniva, ktoré sa zdedia. Nemajú vplyv na ďalší vývoj dieťaťa.

V týchto prípadoch je túžba pacienta pokračovať v liečbe prolapsu mitrálnej chlopne chybná, pretože lieky, ktoré ovplyvňujú srdce, nie sú potrebné alebo dokonca škodlivé. Vysvetlenie príčinnej súvislosti a vhodnosti užívania liekov, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém.

Ľudia s vrodeným prolapsom nemusia obmedzovať fyzickú aktivitu. Túžba zapojiť sa do profesionálneho športu bude vyžadovať ďalšiu lekársku pomoc a záťažové testy. Rôzne typy wrestlingu, dlhé a vysoké skoky (záťaž spojená s ostrými šokmi tela) sa neodporúčajú.

Čo robiť, ak sa cítite horšie?

V prípade búšenia srdca, bolesti v srdci, nespavosť, zvýšená podráždenosť, ale výsledky normálneho EKG a ultrazvuku:

 • je potrebné zorganizovať odpočinkový režim, je lepšie odmietnuť prácu na nočnej smene;
 • mali by prestať brať kávu, alkoholické nápoje, silný čaj, korenené korenie, uhorky;
 • odporúča sa liečba ľudskými liečivami s miernym sedatívnym účinkom (tinktúry a odvary z valeriánskeho koreňa, materskej sladkosti, šalvie, hloh, bylinných čajov s mätou a medom, citrón), môžete použiť hotové lieky z lekárne (Novo Passit, Motherwort forte) alebo sa pripraviť sami;
 • excitácia nervového systému je uvoľňovaná drogami obsahujúcimi horčík (Magnerot, vitamín Magnézium B6).

Ak vyšetrenie preukáže také zmeny EKG, ako je narušený metabolizmus myokardu, zmeny v procesoch repolarizácie, arytmie ventrikulárneho typu, predĺženie Q-T intervalu, pacientom sa predpíšu:

 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • kúpele so saturáciou kyslíkom, odvar bylín;
 • triedy psychoterapie so špecialistom, rozvoj auto-tréningu;
 • fyzioterapeutické techniky (elektroforéza golierovej zóny brómom);
 • masáž chrbta a krčnej chrbtice;
 • akupunktúra.

Liečba sprievodných porúch myokardu

Okrem všeobecného posilnenia a sedatív lekár predpisuje podľa indikácie lieky na zlepšenie metabolizmu v bunkách myokardu:

 • karnitín,
 • VitaLine,
 • Tyson,
 • Panangin alebo Asparkam,
 • Koenzým Q,
 • Riboxin.

Je potrebné poznamenať, že tieto lieky nemajú dostatok dôkazov o výsledkoch použitia. Pacienti ich však považujú za účinné. Odporúča sa používať nepretržité kurzy 2-3 mesiace.

Pri arytmiách lekár predpisuje slabé beta-blokátory v malej dávke.

Terapeutické procedúry sa uskutočňujú pod dohľadom štúdií EKG. Vyššie uvedená terapia je zameraná na kompenzáciu autonómnych a srdcových neurotických porúch, ale nevzťahuje sa na samotnú mitrálnu chlopňu.

Liečba prolapsu spôsobenej zápalovými chorobami

Pacientom s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča, aby sa chránili pred prechladnutím, vždy liečili bolesti hrdla a monitorovali rehabilitáciu chronických ložiskových zápalov (zubné zuby, sínusitída, adnexitída, choroby močových ciest a iné). Faktom je, že každé „miesto na spanie“ môže na chvíľu spôsobiť endokarditídu. A chlopňové ventily sú súčasťou endokardu a súčasne trpia touto chorobou.

Prolaps endokardiálneho pôvodu sa týka sekundárnych lézií, nesúvisí s vrodenými zmenami, je úplne závislý na priebehu hlavného ochorenia. Výskyt prolapsu na ultrazvukovom obrázku v takýchto prípadoch naznačuje prechod zápalu na chlopne chlopne, začiatok vzniku srdcových chorôb..

Objem regurgitácie má dynamickú hodnotu: jeho zvýšenie potvrdzuje nepovšimnutý atak reumatického ochorenia srdca, stagnujúcu septickú endokarditídu. Pri riešení takýchto prípadov je potrebné:

 • používať antibiotiká (penicilín, bicilín) alebo z rezervných skupín podľa maximálnych schém;
 • aplikujte protizápalovú liečbu hormonálnymi a nehormonálnymi látkami.

Hlavným cieľom je zastaviť ničenie endokardu.

Liečba prolapsu spôsobenej inými príčinami

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytnúť so závažnou distenziou (dilatáciou) alebo hypertrofiou ľavej komory. Takéto zmeny sa vyskytujú v prípade rozvoja kardiomyopatie, hypertenzie, s rozsiahlym infarktom myokardu (najmä s výsledkom aneuryzmy v stene)..

Pacient má príznaky dekompenzácie srdcovej aktivity a objavuje sa toto:

 • slabosť,
 • dýchavičnosť,
 • opuch,
 • bolesť srdca počas pohybov.

Možné sú ťažké arytmie..

Pri liečbe používaných liekov:

 • dilatácia koronárnych tepien;
 • zníženie spotreby kyslíka v myokarde;
 • antiarytmiká;
 • diuretické a srdcové glykozidy.

Všetky lieky predpisuje lekár v každom prípade individuálne.

Kedy sa používa chirurgická metóda?

Chirurgické prístupy môžu byť dvoch typov:

 1. fixácia roztrhnutých krídel (zošitie nitov strun, vytvorenie mechanizmu na pridržanie krídel);
 2. náhrada chlopne za umelú protézu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

 • nepresvedčivá terapia endokarditídy antibiotikami a rôznymi protizápalovými liekmi;
 • stupeň 2B zlyhania obehu, neschopnosť použiť alebo chýbať výsledky pri použití srdcových glykozidov, diuretiká;
 • opakované záchvaty predsieňovej fibrilácie;
 • vývoj hypertenzie v pľúcnej artérii.

Existujú štandardné indikátory porúch obehového systému, ktoré sa lekári riadia pri rozhodovaní o vhodnosti operácie:

 • tok regurgitácie viac ako 50%;
 • zvyšková ejekčná frakcia menej ako 40%;
 • zvýšenie tlaku v pľúcnej artérii o viac ako 25 mm Hg;
 • zväčšenie objemu dutiny ľavej komory počas diastolickej relaxácie 2-krát alebo viackrát.

Funkcie liečby prolapsu u detí

V detstve môžu byť zmeny mitrálnej chlopne zistené náhodne, v kombinácii s porušením štruktúry iných chlopní, vrodených malformácií. Najčastejšie tieto zmeny prebiehajú priaznivo. Dieťa by malo byť chránené pred akútnymi infekčnými chorobami. Sledovanie kardiológa 2-krát ročne ukáže ďalší vývoj patológie a potrebu preventívnej liečby.

Ak sa počas tehotenstva zistí prolaps?

Počas vyšetrenia tehotných žien sa zisťujú zmeny mitrálnej chlopne. Zvyčajne boli k dispozícii od detstva, ale nerušili sa a nevyžadovali žiadnu diagnózu..

Nastávajúcu matku treba ubezpečiť: prolaps nie je ohrozený dieťaťom a priebeh tehotenstva. Ďalšia vec je, ak sa súčasne zistí patológia srdca, reumatizmus alebo závažné choroby..

Pôrodníci v každom prípade berú tieto zmeny do úvahy pri plánovaní pôrodu, pri preventívnej liečbe tehotných žien..

Ľudia s prolapsom mitrálnej chlopne by mali pochopiť, že stupeň regurgitácie počas života sa môže meniť. Preto je potrebné podrobiť sa každoročnému vyšetreniu a vyhovieť požiadavkám lekára na preventívnu liečbu sprievodných chorôb..

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..
Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

U detí sa spravidla vyskytuje primárny (kongenitálny) prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku poruchy štruktúry spojivového tkaniva. Prolaps u detí sa často neprejavuje žiadnymi príznakmi a je zistený náhodne počas vyšetrení z iných dôvodov. Príznaky a znaky prolapsu mitrálnej chlopne u detí sa nelíšia od symptómov a príznakov u dospelých (pozri vyššie)..

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..

Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú vám určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zhluk hrdla s osteochondrózou krčnej chrbtice je spôsobený kŕčmi svalov hltanu a krku v čase prehltnutia v dôsledku porúch obehového systému a nervového trofizmu krčnej chrbtice a príčinou kŕčového stavu môže byť psychologická a somatická patológia, ktorá si vyžaduje presnú diagnostiku a následnú liečbu..
Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..
Miechová hernia sa chirurgicky odstraňuje. Samotná operácia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a často vyvoláva množstvo nežiaducich následkov. Preto lekári po vykonaných krokoch odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby všetko úsilie chirurgov nebolo zbytočné.