loader

Hlavná

Žalúdok

Osteochondróza príznakov a liečby krčnej chrbtice

Jedným z najbežnejších ochorení chrbtice je osteochondróza krčnej chrbtice. Táto oblasť je najviac náchylná na poškodenie, pretože je naj mobilnejšia a je neustále pod zaťažením a nesie hlavu. Vzniká ako výsledok degeneratívnych-dystrofických procesov medzistavcových platničiek, chrupavky a kostného tkaniva stavcov. Čím skôr začnete s liečbou, tým ľahší je proces.

príčiny

Cervikálna osteochondróza sa vyvíja s nadmerným zaťažením tejto oblasti chrbtice. Svaly krku sa ho snažia znižovať, čo vedie k kŕčom, poruchám obehového systému a v dôsledku toho k degeneratívnym procesom v chrbtici. Toto ochorenie je nebezpečné, pretože stavcová artéria, ktorá živí oblasti mozgu, prechádza blízko postihnutej oblasti. Keď sa disky premiestnia, rastie vláknité tkanivo, zlyhávajú krvné cievy.

Pre úspešnú liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice je potrebné najskôr zistiť príčinu výskytu, predpoklady, ktoré vyvolali jej vývoj a odstrániť ich. Až donedávna sa choroba vyskytovala iba u ľudí vo veku 45 rokov. Teraz to ovplyvňuje mladých ľudí vo veku 18 - 25 rokov. Hlavné príčiny a predpoklady výskytu osteochondrózy krčného stavca sú:

 • Porušenie postoja v mladom alebo dospievajúcom veku.
 • Nadváha, obezita rôznych stupňov. Extra libry zvyšujú zaťaženie stavcov a diskov, čo vedie k degeneratívnym procesom.
 • Zakrivenie chrbtice, skolióza.
 • Poranenia chrbta, ktoré sa mohli vyskytnúť v detstve alebo dospievaní.
 • Poruchy metabolizmu.
 • Práca súvisiaca s fyzickou prácou, ktorá môže na rôznych oddeleniach vyvolať choroby chrbtice.
 • Neaktívny životný štýl, sedavá práca, nesprávne vykonávanie akýchkoľvek cvičení.
 • Stres, nervové napätie negatívne ovplyvňuje celkový stav tela, môže spôsobiť cervikálnu osteochondrózu.
 • Prenášané infekčné choroby sa často stávajú hlavnou príčinou.
 • Nesprávna a nepohodlná poloha tela počas spánku (napríklad nepríjemný vankúš).
 • Vrodené problémy alebo výskyt dedičných chorôb.

Stupeň vývoja choroby

Toto ochorenie sa vyvíja dlho. Osteochondróza krčnej chrbtice prechádza 4 stupňami vývoja, z ktorých každý má charakteristické znaky a znaky:

 • 1 stupeň. Spravidla nie sú v tejto fáze žiadne príznaky, takže pacienti zriedka idú k lekárovi a spájajú príznaky s únavou a stresom. Osteochondróza prvého stupňa je charakterizovaná deštrukciou buničitého jadra, stavce nemôžu niesť záťaž, začínajú degeneratívne-dystrofické procesy.
 • 2 stupne. V dôsledku nadmerného zaťaženia sa na bočných povrchoch disku vytvárajú trhliny, ktorými sa jadro extruduje, čo zvyšuje trhliny. V tejto fáze je diagnostikovaný výčnelok disku, zníženie jeho výšky. V druhej fáze sa u pacienta s osteochondrózou krčnej zóny vyskytujú bolesti, ktoré sa stávajú trvalými. Osoba má slabosť, znecitlivenie určitých oblastí tváre (hlavy), stuhnutosť pohybov spôsobenú strachom z provokácie, zvyšujúcu bolesť.
 • 3 stupňa. Hlavným charakteristickým znakom javiska je tvorba medzistavcovej prietrže v krčnej oblasti chrbtice. Riziko poškodenia všetkých okolitých krvných ciev a tkanív: svalov, nervov, spojení, tepien, žíl. V 3. etape sú pozorované bolesti v týlnej oblasti a krku (pocity bolesti sa pri pohybe hlavy zosilňujú), závraty spôsobené zníženým prietokom krvi v stavcovej tepne.
 • 4 stupne. V tejto fáze sa objavujú osteofyty - rast šírky kostného tkaniva na zväčšenie plochy stavcov a zníženie zaťaženia. To vedie k zovretiu stavcových nervov, zúženiu medzistavcových končatín, stuhnutosti a nemožnosti pohybu, k poškodeniu susedných kĺbov. Pri osteochondróze krčnej chrbtice posledného stupňa je potrebná dlhodobá komplexná liečba, preto je lepšie nezačať a vykonávať prevenciu.

Príznaky a príznaky osteochondrózy krčnej chrbtice

Osteochondróza krčnej chrbtice je spojená s osobitnými príznakmi a príznakmi, na rozdiel od chorôb v iných oblastiach chrbtice. Je to kvôli prítomnosti tesne umiestnených krvných ciev a nervových zakončení. Miesto výskytu syndrómu bolesti závisí od postihnutých nervových koreňov v konkrétnej oblasti. Každý segment je zodpovedný za špecifickú oblasť, preto je možné podľa príznakov prejavu choroby určiť jeho umiestnenie..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • Bolestivé pocity, ktoré sprevádzajú pacienta po celý deň a sú lokalizované v pleciach a krku. Uši a oči niekedy trpia bolesťou.
 • Posilnenie bolesti rúk po cvičení.
 • Svalová slabosť, ťažkosti s pohybom horných končatín.
 • Ohyby alebo naklonenia hlavy sú sprevádzané bolesťou.
 • Pravidelne sa pozoruje znecitlivenie končatín, pečie dlane, zvyšuje sekrécia potu.
 • Náhle otočenie hlavy môže spôsobiť silnú bolesť alebo dokonca mdloby.
 • Tinnitus, znížené videnie, porucha sluchu.
 • Nedostatočná koordinácia pohybu.

diagnostika

Ak chcete určiť, ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice, mali by ste sa spojiť s lekárom, špecialistom v tejto oblasti, a podstúpiť diagnózu. Ak pôjdete do lekárskeho zariadenia, navštívte všeobecného lekára, ktorý vás odporučí na špecialistu (môže to byť osteopat, neurológ alebo vertebroológ)..

Ako diagnostika sa môžu použiť tieto metódy:

 • Rentgenografie Táto možnosť výskumu je užitočná v počiatočných štádiách vývoja choroby, keď sú pozorované iba praskliny, malé zmeny v štruktúre.
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Táto diagnostická metóda vám umožňuje určiť prítomnosť zmien na stavcoch. Ale na stanovenie veľkosti prietrže nie je možné dosiahnuť stupeň kompresie stavcov.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Ideálne na diagnostiku osteochondrózy krčnej chrbtice, pretože všetky zmeny v štruktúre sú zreteľne rozlíšiteľné, je možné určiť smer rastu prietrže, jej veľkosť.
 • Ultrazvukové duplexné skenovanie. Pomáha určiť, či existuje porucha toku krvi, ktorá narúša normálny krvný obeh v krčnej chrbtici.

Po vykonaní diagnostických opatrení, po dôkladnom vyšetrení odborníka, lekár určí, ako liečiť osteochondrózu chrbtice v krku. Výber liečby závisí od štádia vývoja choroby, prítomnosti sprievodných patológií, kontraindikácií užívania určitých liekov, postupov, cvičení. Samoliečba pred konzultáciou s lekárom môže problém prehĺbiť, spôsobiť komplikácie a zotavenie bude oneskorené, bude to ťažšie a dlhšie..

Liečebné metódy

Na liečenie sa môžu použiť rôzne metódy: užívanie liekov, podávanie liekov injekciou; fyzioterapeutické procedúry; Cvičenia, kurzy na cvičenie; chirurgický zákrok; manuálna expozícia; Masáže a tradičná medicína. Pre rôzne stupne vývoja ochorenia sa odporúčajú liečebné možnosti. Všetko záleží na zanedbávaní, charakteristických príznakoch zvierania nervového nervu, ako aj na ďalších faktoroch.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu alebo zmierniť jej prejavy medikáciou:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Lieky zmierňujú opuchy, bolesť, zmierňujú stav pacienta. Lieky tejto skupiny zahŕňajú: Nise, Ketonal, Rofecoxib, Celecoxib, Diclofenac, Voltaren, Ketanov, Nimesulide, Movalis.
 • Vitamíny B na cervikálnu osteochondrózu. Prispievajú k zrýchleniu metabolických procesov v mäkkých tkanivách. Táto skupina zahŕňa lieky Unigamma, Neurobion, Combilipen, Milgamma.
 • Trental a Eufillin - prispievajú k normalizácii krvného toku, zlepšujú výživu nervových koreňov, ktoré prešli patologickými zmenami.
 • Stimulanty regenerácie. Pomáhajú obnoviť chrupavku aj na poškodenom disku. Chondroprotektívne lieky zahŕňajú: Arthra, Kondronova, Alflutop, Chondroitín, Teraflex, ropucha, Doppelherz, Glukozamín, Structuvit.
 • Skupina liekov, ktoré pomáhajú zmierňovať svalové kŕče. Sú to Sirdalud, Midokalm, Tizalud, Tizanidin.
 • Lieky proti bolesti - Ibuprofen, Analgin, Meloxicam.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy majú priaznivý účinok na disky a stavce s cervikálnou osteochondrózou. V kombinácii s liekmi kombinovaná liečba pomáha zbaviť sa príznakov choroby. Procedúry sa vykonávajú v nemocnici alebo v špecializovaných kanceláriách na klinikách. Pred začatím kurzu je potrebné poradiť sa s lekárom, určiť trvanie fyzioterapie, typy. Je prísne zakázané prejsť počas exacerbácie.

Fyzioterapeutické postupy pri osteochondróze krčnej chrbtice:

 • Magnetoterapia. Technika bezpečného ošetrenia, ktorá spočíva v vystavení poškodených buniek nízkofrekvenčnému magnetickému poľu. Poskytuje analgetický účinok, pôsobí ako protizápalové.
 • Ultrazvuk. Priaznivo ovplyvňuje metabolické procesy v tkanivách krčnej chrbtice, vďaka ktorým sa zmierňuje opuch, bolesti zmiznú.
 • elektroforéza Mal by sa používať s liekmi proti bolesti (anestetiká), ktoré sa zavádzajú pod kožu pomocou elektronických pulzov.
 • Laserová terapia Zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierňuje opuchy tkanív, bolesť.

fyzioterapia

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice doma bez použitia liekov? Častá otázka, ktorá sa obáva mnohých pacientov. Najlepšou možnosťou, ktorá pomôže zbaviť sa príznakov choroby, posilniť svalový korzet, sú fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia sú jednoduché, takže ich môžete vykonávať doma sami. Pozrite si video s približným počtom cvičení týkajúcich sa tejto choroby:

Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu chrbtice:

 1. Sadnite si na stoličku, chrbát by mal byť plochý, hlavu držte rovno. Vykonajte normálne otočenie hlavy doľava, potom doprava, pružné naklonenie dozadu a dopredu.
 2. Pacient leží na zemi, brucho dole. Z tejto polohy sa pohyby hlavy vykonávajú doprava, doľava; v zákrutách musíte dostať ucho na zem.
 3. Položte ruky na čelo, nakloňte hlavu dopredu a pritom držte ruky.
 4. Poloha: rovná, sklopte ruky nadol po tele. Zdvihnite plecia čo najvyššie, v tejto polohe držte niekoľko sekúnd. Cvičenie zopakujte desaťkrát..
 5. Zo stojacej polohy sklopte hlavu čo najviac dolu a pokúste sa dotýkať hrudníka.

Kde liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice v Moskve

Na vyliečenie osteochondrózy krčnej chrbtice je potrebné kontaktovať špecialistov zdravotníckych zariadení, ktoré takéto služby poskytujú. V Moskve sa obrátia na tieto centrá liečby:

 1. Beaverova klinika. Svätý Malomoskovskaya, budova 21, budova 1. Metro: stanica "Alekseevskaya". Tel.: 8 495 585 0850;
 2. OAO "Medicína". Svätý 2. ulica Tverskaja-Yamská, 10. Metro: Mayakovskaya. Tel.: +7 (495) 204-33-39;
 3. Moskovské centrum V.I. Dikul. Svätý Miklukho-Maklaya, dom 44a. Tel.: +7 (495) 779-25-25;
 4. Workshop o zdraví. Svätý Leninsky Sloboda, budova 19, budova 6. Metro: Avtozavodskaya. Tel.: +7 (495) 268-12-69;
 5. MEDforYOU. Liečba chrbtice a kĺbov. Svätý Paliha, 13/1. Metro: „Novoslabodskaya“. Tel.: +7 (495) 268-05-42.

Osteochondróza krčnej chrbtice - môže spôsobiť rôzne komplikácie (bolesti hlavy, strata sluchu a koordináciu), ak nezačnete včasnú liečbu. Pre maximálny efekt je potrebné použiť komplex niekoľkých techník. Napríklad lieky a masáže, fyzioterapia a ľudové metódy. Efektívne a účinné možnosti liečby môže predpísať lekár špecializujúci sa na choroby chrbtice.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu

Osteochondróza krčnej chrbtice je ochorenie, ktoré ovplyvňuje oblasť chrbtice krku a vyznačuje sa vývojom degeneratívnych-dystrofických procesov, v dôsledku čoho dochádza k zmene stavcov a k zničeniu medzistavcových platničiek. Cervikálna osteochondróza je jedným z najnebezpečnejších typov osteochondrózy, pretože sa vyznačuje aj zovretím koreňa nervu zasahujúceho z mozgu chrbta..

Výsledkom je silný syndróm bolesti, pocit znecitlivenia, pálenia alebo brnenia. V najťažších prípadoch je rozvoj prietrže a strata citlivosti.

Dôvodom vzniku tohto ochorenia môže byť prirodzená nestabilita chrbtice krčnej chrbtice, jej nestabilita, ako aj vystavenie konštantnému zaťaženiu (zákruty a naklonenia hlavy)..

Nedostatočný svalový korzet neprispieva k udržiavaniu krku. To všetko spolu spôsobuje narušenie krvného obehu, nedostatok výživy kyslíkom a stopovými prvkami svalového a kostného tkaniva - dystrofiu stavcov..

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že prirodzená štruktúra krčnej chrbtice spočíva v hustejšom usporiadaní stavcov. Ak dôjde k zničeniu jedného, ​​vedie to nakoniec k zničeniu druhého, čoho dôsledkom je porucha fungovania celého oddelenia. Nastáva štipnutie nervov a krvných ciev, ktoré sa nachádzajú vo veľkom množstve v krku, ako aj štípanie miechy samotnej. Preto je osteochondróza nebezpečná. Preto je dôležitá prevencia cervikálnej osteochondrózy.

Príznaky ochorenia cervikálnej osteochondrózy

 • Prítomnosť silnej bolesti, necitlivosti, mravčenia, pocitov pálenia, ako aj zníženie citlivosti oddelenia;
 • Bolesť prechádzajúca do zadnej časti hlavy, chrámy, lopatky, časté prípady migrény;
 • Rýchla únava;
 • Problémy so sluchom a zrakom, ich zhoršenie alebo dokonca úplná strata;
 • Poškodenie pľúc a srdca (najmä ak je postihnutá oblasť hrudníka), tachykardia, zlyhanie dýchacích ciest, bolesť srdca..

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu?

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu? Dnes existuje veľa ošetrení. Je však dôležité pamätať na to, že terapiu je lepšie vykonávať komplexne. Pacientom s počiatočnými formami osteochondrózy sa spravidla ponúka konzervatívna liečba. Je cenovo dostupný, obsahuje mnoho moderných aj časom overených metód. Medzi hlavné patria:

 • Manuálna terapia, komplex masážnych sedení;
 • rehabilitácia;
 • Hirudoterapia - liečba cervikálnej osteochondrózy pijavice;
 • Liečba osteochondrózy krčka maternicami;
 • Reflexoterapia - liečba akupunktúrou;
 • Úprava vody;
 • Liečba drogami;
 • Terapia špeciálne pripravenými diétami;
 • Komplex fyzioterapeutických cvičení a zdravotnej gymnastiky.

Lieky na cervikálnu osteochondrózu: tablety a masti

Liečba drogami je liečba, ktorá zahŕňa užívanie tabliet, injekcie, ako aj masti. Najčastejšie sa lieky predpisujú tým pacientom, ktorí majú výrazný syndróm bolesti. Preto v tejto situácii liečba spočíva iba v odstránení bolesti, pálenia a brnenia. Zdrojom choroby sú degeneratívne-dystrofické procesy vo stavcoch, ktoré nie sú eliminované. Na tento účel sa spravidla predpisuje skupina liekov proti bolesti, analgetík, ako aj sedatív, ktoré znižujú citlivosť nervov. Predpisujú sa nielen tablety, ale aj masti - liečba krčnej osteochondrózy je rýchlejšia. Takéto masti môžu zahŕňať akékoľvek otepľovacie masti, ako je Fastum gél, ktoré sú dostupné v lekárňach. Pomáha stimulovať krvný obeh, ktorý prispieva k výžive kostí a všetkých mäkkých tkanív..

Masť na osteochondrózu krčnej chrbtice tiež tónuje svalovú kostru, svaly sú silnejšie, a preto podporujú chrbticu oveľa lepšie..

Liečba drogami sa nikdy nepoužíva samostatne, zvyčajne je pomocná a sprievodná. Cervikálna osteochondróza počas tehotenstva, ktorej liečba je pomocou liekov takmer nikdy predpísaná, aby nedošlo k poškodeniu plodu..

Akupunktúrna liečba cervikálnej osteochondrózy

Ako liečiť osteochondrózu krčnej chrbtice? Akupunktúra pri osteochondróze krčnej chrbtice je účinným spôsobom boja proti tomuto ochoreniu. Zahŕňa dopad špeciálnych lekárskych ihiel na aktívne body človeka, takzvané reflexné zóny. Účelom reflexológie - akupunktúry je stimulovať krvný obeh a zmierniť opuchy v tkanivách. Močová osteochondróza je silnejšia ako iné typy osteochondrózy, ktorá komprimuje miechu, a to sa stáva v dôsledku opuchu. V čase stlačenia miechy sa môže vyskytnúť úplná strata citlivosti, ako aj extrémna bolesť. Preto je reflexológia nevyhnutnou metódou boja proti herniám, svorkám a degeneratívnemu vyčerpaniu stavcov. Reflexológovia odporúčajú kúpiť špeciálny vankúš. Vankúš na osteochondrózu krčnej chrbtice vám umožňuje udržať účinok dosiahnutý akupunktúrou a uvoľnením krku.

Hirudoterapia krčnej osteochondrózy

Hirudoterapia, inak - liečba pijavice na osteochondrózu krčka maternice zahŕňa liečbu lekárskymi pijavicami. Pre jednu reláciu je povolené použitie 7 pijavíc, trvanie jednej relácie je 25 minút. V tomto prípade je pacient v imobilizovanom stave, čo zaisťuje spoľahlivú fixáciu pijavice k telu. Liečba pijavice osteochondrózy krčka maternice je veľmi účinná pri obnove normálneho prietoku krvi. Pijavice riedia krv a nakoniec cirkulujú lepšie cez upnuté cievy. To vedie k maximálnej saturácii kostného a svalového tkaniva kyslíkom, ako aj stopových prvkov.

Pijavice sú účinné pri zmierňovaní opuchov. V okamihu, keď sa osteochondróza vyvinie na prietrž, je dôležité používať terapeutické metódy, ktoré môžu zmierniť opuch..

Keďže prietrž štiepi miechu, prispieva k zápalu, ktorý vedie k bolesti. Zmiernenie opuchov znižuje tlak a zmierňuje bolesť. Okrem toho má hirudoterapia všeobecný liečivý účinok na celé ľudské telo, omladzuje ju, vylučuje toxíny a iné.

Diéta na osteochondrózu krčnej chrbtice

Ako liečiť osteochondrózu? Strava môže pôsobiť ako dobré terapeutické a profylaktické činidlo, ktoré eliminuje osteochondrózu. Je dôležité, že táto diéta nie je zameraná na chudnutie, ale má špecifickú liečebnú funkciu - liečba ochorenia, v tomto ohľade by mala byť diéta vyvinutá odborníkom, priebeh diéty by mal sledovať špecializovaný lekár. Strava na osteochondrózu krčnej chrbtice zahŕňa nasledujúce zmeny v strave:

 • Zahrnutie veľkého množstva ovocia, zeleniny, bylín do stravy;
 • Eliminácia alebo zníženie vyprážaných potravín;
 • Znížený príjem potravín obsahujúcich tuk, ako aj potravín s vysokým obsahom cholesterolu;
 • Vylúčenie zo stravy, zákaz fajčenia;
 • Znížená spotreba kávy;
 • Pite veľa, zelený čaj je žiaduce.

Diéta môže slúžiť iba ako pomôcka pre hlavnú formu liečby, pomáha však pri všeobecnom hojení tela, pri čistení toxínov. Normalizácia všetkých systémov.

Liečba ľudových liečiv osteochondrózy krčka maternice

V prípadoch, keď je chrbát chorý, sa často uchyľuje k používaniu ľudových prostriedkov. Obzvlášť často sa na liečbu osteochondrózy používajú ľudové recepty. Medzi alternatívne spôsoby liečenia cervikálnej osteochondrózy patrí použitie mastí, odreniny otepľovania, tinktúry na báze liečivých bylín. Napríklad liečba žihľavy s osteochondrózou krčka maternice zahŕňa expozíciu horiacej rastliny na koži krku. To urýchľuje krvný obeh, zvyšuje svalový tonus, čo pomáha udržiavať prirodzenú anatomickú štruktúru chrbtice.

Liečba cervikálnej osteochondrózy medom, najmä propolisom, je sedatívum, účinne zmierňuje zápalové procesy, zmierňuje bolesť.

Alternatívne metódy liečenia cervikálnej osteochondrózy sú účinné, ale musí ich monitorovať ošetrujúci lekár, aby sa forma ochorenia nestala komplikovanou..

Liečba cervikálnej osteochondrózy: lieky, masáže, cvičebná terapia, ortopedické výrobky, fyzioterapia

Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe cervikálnej osteochondrózy zameranej na zníženie závažnosti bolesti, stuhnutosti. V terapii sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapia, klasická, akupunktúrna masáž, cvičebná terapia, akupunktúra. Ak sú metódy konzervatívnej liečby neúčinné, vykonávajú sa chirurgické operácie.

Príznaky choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

V počiatočnej fáze vývoja je osteochondróza asymptomatická. Po dlhom pobyte so sklonenou hlavou alebo intenzívnou fyzickou námahou sú v zadnej časti krku slabé nepohodlie. Pacient sa v žiadnom zhone neporadí s lekárom a vezme ich za následky nadmerného zaťaženia svalov. Patológia pomaly, ale stále napreduje.

Pohodlie v krku sa postupne nahrádza bolesťami, tupými bolesťami v krku, zosilňujúcimi sa po zdvíhaní závaží, podchladením, meniacim sa počasím. Objavujú sa ďalšie špecifické príznaky osteochondrózy krčka maternice:

 • kŕč, kliknutie pri nakláňaní alebo otáčaní hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti krčnej chrbtice;
 • ostrá, silná bolesť počas exacerbácií.

Keď sa medzistavcové platničky a stavce deformujú, stav pacienta sa zhoršuje. Priebeh osteochondrózy je komplikovaný neurogénnymi symptómami spôsobenými kompresiou osteofytov alebo herniálnym vyčnievaním koreňov miechy, stavcovej tepny. Objavujú sa bolesti hlavy, závraty, zmeny krvného tlaku, zraková ostrosť a sluch.

Metódy liečby cervikálnej osteochondrózy

Neexistujú žiadne lieky, ktorých použitie by obnovilo stavce stavcov. Ale na zlepšenie pohody pacienta je celkom možné zastaviť šírenie choroby. Nestačí len užívať tabletky alebo aplikovať masti - musíte sa denne venovať fyzickej terapii, navštevovať masážnu miestnosť a fyzioterapeutické udalosti.

Drogová terapia

Farmakologické lieky sa používajú na odstránenie príznakov krčnej osteochondrózy, vrátane zlepšenia krvného obehu a čiastočnej regenerácie medzistavcových platničiek. Vzhľadom na absenciu charakteristických príznakov v počiatočnej fáze sa pacienti obracajú na stavovcov alebo neurológov s patológiou 2 alebo dokonca 3 stupňa závažnosti. Často sa u nich vyskytujú už rozvinuté komplikácie - medziobratlová kýla, výčnelok, syndróm stavcov. Preto lekári zahŕňajú nielen analgetiká v terapeutických režimoch, ale aj prostriedky na zlepšenie inervácie, uvoľnenie kostrových svalov a obnovu trofizmu..

Pri osteochondróze v rádiologickom štádiu 2 - 3 si pacienti sťažujú na akútnu, prepichujúcu bolesť, ktorá vzniká pri naklonení alebo otočení hlavy. V takýchto prípadoch sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Pri silnej bolesti sa praktizuje intramuskulárne podávanie roztokov - Ortophen, Meloxicam, Xefocam, Voltaren, Ketorolac. Lieky majú nielen analgetický, ale aj protizápalový účinok na potlačenie žalúdka. To platí najmä v prípade poranenia vytlačeným diskom alebo osteofytom mäkkých tkanív krku.

Ak bolesti nie sú príliš intenzívne, vzniknú z času na čas, potom sa NSAID používajú v tabletách alebo kapsulách:

Systémové NSAID sú dosť toxické pre žalúdok, pretože vyvolávajú zvýšenie produkcie kyseliny chlorovodíkovej. Aby sa vylúčila možnosť poškodenia slizníc, je potrebné brať inhibítory protónovej pumpy (Pantoprazol, Esomeprazol) spolu s NSAID..

Masti a gély sa používajú na odstránenie miernej bolesti, ktorá obťažuje pacienta pri zmene počasia alebo podchladení. Najčastejšie sú do liečebných režimov zahrnuté Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Finalgel, Dolgit..

hormóny

Ak ani intramuskulárne podávanie NSAID nemalo správny analgetický účinok, používajú sa hormonálne látky - metylprednizolón, triamcinolón, diprospán, falosterón, dexametazón. Glukokortikosteroidy sa vyznačujú výraznou analgetickou, protizápalovou a antiexudatívnou aktivitou. Hormonálne lieky sa zvyčajne používajú na lekárske blokády v kombinácii s anestetikami Lidocaine, Novocaine. Tento spôsob podávania liečiva zaisťuje zachovanie analgetického účinku po dobu niekoľkých dní, niekedy týždňov.

Glukokortikoidy však nie sú určené na časté používanie. Sú toxické pre vnútorné orgány, poškodzujú chrupavku, kosti, prístroj na väzivo-šľachu. Hormonálne lieky majú tiež imunosupresívny účinok, ktorý negatívne ovplyvňuje stav imunity..

anestetiká

Anestetiká Lidokain a Novokain (Procaine) sa najčastejšie používajú pri liečbe osteochondrózy krčka maternice pri lekárskej blokáde. Ten je charakterizovaný výrazným analgetickým účinkom a širokým spektrom aplikácií. Novokain v liečbe degeneratívnych-dystrofických patológií je predpísaný na blokádu periférnych nervov a nervových uzlín. Akútna bolesť spôsobuje porušenie miechových koreňov osteofytov alebo herniálny výčnelok.

Lidokaín sa používa nielen na blokádu. Toto je jedna z aktívnych zložiek injekcie Midokalm - relaxant svalov, ktorý odstraňuje svalové kŕče. Lidokaín je tiež súčasťou prípravkov s vitamínmi B..

Lokálne dráždivý

Masti, gély, balzamy s otepľovacím účinkom a lokálne dráždivými účinkami sa veľmi často predpisujú na liečbu osteochondrózy krčka maternice, ale iba pri absencii zápalu mäkkých tkanív. Môžu zahŕňať gáfor, mentol, terpentín, extrakt z papriky, nikotín, nonivamid, hadí alebo včelí jed. Tieto zložky dráždia citlivé nervové zakončenie umiestnené v podkožnom tkanive, čím odstraňujú bolesť. Aké masti alebo gély môže stavovec predpísať:

Takéto látky majú vazodilatačný účinok, sprevádzaný intenzívnym, dlhodobým pocitom tepla. A vďaka zlepšenému prísunu krvi do tkanív živinami, ich urýchlené zotavenie.

Pacientom sa často predpisujú lokálne dráždivé lieky na zníženie dávkovania systémových analgetík, zníženie farmakologického zaťaženia tela..

Lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi

Prostriedky na zlepšenie krvného obehu sa používajú pri liečbe osteochondrózy akejkoľvek lokalizácie. Častejšie sa však vyžaduje s cervikálnou patológiou. V tejto časti chrbtice často dochádza k kompresii artérie, cez ktorú do mozgu vstupujú živiny, kyslík. Nasledujúce lieky pomáhajú obnoviť krvný obeh:

 • Xantinol nikotinát, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu, okysličovanie, výživu chrupavky a všetkých častí mozgu;
 • Pentoxifylín (Trental), ktorý znižuje viskozitu krvi a agregáciu krvných doštičiek, červené krvinky, zlepšuje reologické vlastnosti krvi (tekutosť);
 • Eufillín, ktorý znižuje napätie cievnych stien, prispieva k expanzii periférnych ciev.

Často sa používa na zlepšenie liekov na mikrocirkuláciu kyselinou tioktovou - Berlition, Oktolipen, Thiogamma. Majú vazodilatačný účinok, obnovujú fungovanie koreňov miechy, zlepšujú trofizmus a inerváciu.

vitamíny

Pacientom sú predpísané vyvážené komplexy vitamínov a minerálov, aby zlepšili pohodu človeka, posilnili obranyschopnosť tela, doplnili zásoby látok potrebných na regeneráciu tkanív. Sú to Supradin, Vitrum, Centrum, Selmevit, Multitabs. Na odstránenie nedostatku stačí užiť jednu tabletu akéhokoľvek lieku denne..

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa však častejšie používajú prípravky s vitamínmi B - Combilipen, Milgamma. Zloženie injekčných roztokov obsahuje okrem pyridoxínu, tiamínu a kyanokobalamínu anestetikum Lidokain. Vitamíny typu B v tabletách možno predpísať aj - Neuromultivit, Pentovit. Ich používanie v kurze pomáha zlepšovať prenos nervových impulzov, stimuluje prírodné mechanizmy zamerané na regeneráciu.

Preparáty pre křupavku

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Toto je jediná skupina liekov, ktoré sa používajú na patogenetické liečenie osteochondrózy krčka maternice. V počiatočnej fáze vývoja patológie sa používajú chondroprotektory na čiastočnú obnovu medzistavcových platničiek. Tento účinok je spôsobený schopnosťou chondroitínu a glukozamínu stimulovať syntézu proteoglykánov, zvýšiť produkciu kyseliny hyalurónovej, aktivovať všetky funkcie chrupavkových buniek (chondrocyty) a potlačiť ich predčasné ničenie.

Chondroprotektory sú tiež predpísané pre pacientov s osteochondrózou závažnosti 2, 3. V tomto štádiu už nie je tkanivo chrupavky regenerované. Užívanie liekov v dávkach do 800 mg však bráni ďalším deštruktívnym a degeneratívnym zmenám. Liečebný priebeh trvá 3 mesiace. Po 2 týždňoch používania výrobkov sa prejavuje ich výrazný protizápalový a analgetický účinok..

Aktívne zložky liekov s chondroprotektívnou aktivitou na liečenie cervikálnej osteochondrózyNázov liekov a doplnkov výživy
Glukozamín sulfát alebo hydrochloridDon, Arthro Fox, Glukosamin-Maximum
Chondroitín sulfátChondrogard, Mucosat, Chondroxide, Structum
Glukozamín a chondroitínTeraflex, Arthra, vzorec C, glukózamín-chondroitínový komplex
Zložky rastlinného alebo živočíšneho pôvoduPiaskledin, Alflutop, Rumalon

Chirurgický zákrok

Indikáciami na chirurgický zákrok sú neúčinnosť konzervatívnej liečby, ako aj komplikácie cervikálnej osteochondrózy, napríklad diskogénna myelopatia, syndróm vertebrálnej artérie, radiulárny syndróm. Na dekompresiu miechy, krvných ciev, koreňov miechy sa vykonávajú tieto operácie:

 • laminektomie;
 • laminotomy;
 • foraminotomy;
 • facetectomy;
 • postdiskektomického.

Pri chirurgickom zákroku môžu byť vyrezané kostné fragmenty, väzivo, môžu byť úplne alebo čiastočne odstránené medzistavcové platničky. S malým herniálnym výstupkom sa často uskutočňuje odparovanie jadra disku laserom.

Po excízii stavcov sa často vyžaduje stabilizácia segmentov stavcov pomocou fúzie miechy alebo pri inštalácii kosti, dermálnych autograftov..

Masáže a samomasáže

Existuje mnoho druhov týchto liečebných postupov, ale s cervikálnou osteochondrózou, klasickou, akupresúrou, vákuom (vrátane hardvéru) sa častejšie používa segmentová masáž. Mechanický účinok na chrbát krku, pliec, predlaktia a chrbta môže stimulovať lymfatickú drenáž, eliminovať žilové preťaženie, posilňovať svaly a uvoľňovať kostrové svaly. Masáž sa používa nielen na liečenie choroby, ale aj na prevenciu recidívy.

Samomasáž sa môže vykonať trením, hladením, stláčaním zadnej časti krku po dobu 10-15 minút. Je však lepšie kúpiť špeciálne elektrické zariadenia v lekárni alebo obchode so zdravotníckym zariadením - masérmi vybavené pohodlnými dlhými držadlami a regulátormi rýchlosti.

Komplexná cvičebná terapia

Lekár vyberie cvičenia individuálne pre pacienta, pričom berie do úvahy závažnosť patológie a rozvinuté komplikácie. Jedným z kritérií je frekvencia neurologických prejavov. Komplex zvyčajne zahŕňa také cvičenia:

 • pritiahnite si prsty a položte si dlane na čelo. Pritlačte ruky na hlavu a pokúste sa ich vychýliť dozadu, aby ste vyvinuli odpor v dôsledku napätia vo svaloch krku;
 • aby ste si zovreli prsty, spustite dlane do zadnej časti hlavy. Zatlačte naň ruky, akoby sa pokúšal sklopiť hlavu nadol. Zároveň namáhajte svaly krku a ramien a snažte sa udržať pôvodnú polohu hlavy;
 • polož svoju dlaň na tvár. Pokúste sa nakloniť hlavu k ramenu a pritom odolávať ruke. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Pravidelná cvičebná terapia je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť príznakov cervikálnej osteochondrózy a zabrániť jej rozšíreniu na zdravé stavce. Denný tréning stimuluje posilnenie svalového korzetu, stabilizuje disky, stavce. A vďaka zlepšenému krvnému obehu v tkanivách sa doplňujú zásoby živín..

Manuálna terapia

Chiropraktik vždy pripravuje pacienta na nadchádzajúce manipulácie, pričom reláciu začína relaxačnou masážou. Potom pomocou hladkých pohybov napína svaly a eliminuje ich nadmerné napätie. Výsledkom je, že svalové kŕče vymiznú a vyvolávajú zvýšenú bolesť pri štiepení koreňov miechy. Kompresia stavcovej tepny je eliminovaná as ňou aj neurologické príznaky. Chiropraktik upraví krčné stavce, ak je to potrebné. Môže to byť sprevádzané kŕčom, prasklinami, kliknutiami, zvýšením závažnosti bolesti.

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku, je natiahnutie (trakcia) chrbtice, aby sa zvýšila vzdialenosť medzi stavcami poškodenými diskmi. Procedúru vykonáva na špeciálnych tabuľkách chiropraktik. Ale najpopulárnejšia je trakcia pod vodou vo vaniach alebo bazénoch..

akupunktúra

Toto je jeden z typov reflexológie odporúčanej pacientom na obnovenie pohyblivosti krčných stavcov, zlepšenie krvného obehu. Počas zasadania sa používajú veľmi tenké ihly rôznych dĺžok vyrobené z ocele, striebra a zlata. Sú inštalované v biologicky aktívnych miestach, lokalizovaných nielen na chrbte krku, ale aj na chrbte, ramenách a predlaktiach..

Po nastavení ihiel začnú do centrálneho nervového systému prúdiť slabé impulzy bolesti. Reakciou tela je uvoľnenie bioaktívnych látok s anabolickými a protizápalovými účinkami do systémového obehu. Zvýšená produkcia endorfínov, významne zlepšujúca pohodu pacienta.

Ortopedické ošetrenie

Od prvých dní liečby sú pacienti nosení na ortopedických pomôckach - Shantsov obojky. Musia sa nosiť niekoľko hodín a musia byť odstránené pred spaním alebo počas denného odpočinku. Obojky sú elastické s plastovými alebo kovovými vložkami, pevné, nafukovacie. Zariadenia sa líšia výškou, stupňom upevnenia, dizajnom spojovacích prvkov. Veľkosť obojku pre pacienta určuje iba stavovec, pričom sa berie do úvahy závažnosť príznakov osteochondrózy, pravdepodobnosť premiestnenia stavcov.

Pacientom sa odporúča kúpiť si ortopedickú matraci strednej tvrdosti. Počas odpočinku nedochádza k zhoršeniu krvného obehu kostí, chrupavky a mäkkých tkanív. Lekári tiež odporúčajú spať na ortopedickom vankúši so špeciálnym výklenkom pre hlavu..

Ľudové lieky a recepty

Po hlavnej terapii, odstránení všetkých príznakov, sa používajú ľudové prostriedky. O vhodnosti a bezpečnosti ich použitia doma by ste mali diskutovať so svojím lekárom.

Medová masť

Do misky dajte lyžicu aloe šťavy a lanolínu, rozdrvte, až kým nevznikne homogénna hmota. Pridá sa lyžička živicového terpentínu, kvapka éterických olejov z eukalyptu, borovice, rozmarínu, 30 g hustého kvetového medu. Bez prerušenia drvenia sa vstrekne do malých porcií 100 g lekárskej vazelíny. Masť sa vtiera do pokožky krku s nepríjemným pocitom.

Chrenové listy

Veľký čerstvý list chrenu je dobre zamiesený, namazaný silným medom a nanesený na chrbát krku. Obklad je fixovaný plastovou fóliou, teplou látkou a gázovým obväzom. Procedúra trvá 1 - 2 hodiny.

Ostatné bylinné obklady

V trecej miske sa čerstvé listy skorocelu, púpavy, lopúcha, šabľa a elekampanu rozomelú na hustú suspenziu. Za stáleho miešania pridajte pár kvapiek éterických olejov borievky a tymiánu, lyžicu mandľového kozmetického oleja. Položte hmotu na krk, zafixujte obklad filmom a lekárskym obväzom, nechajte hodinu.

Metódy prevencie chorôb

Osteochondróza je opakujúca sa degeneratívna-dystrofická patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí postupného ničenia medzistavcových platničiek a deformácie kostí. Je potrebné vylúčiť z obvyklých faktorov životného štýlu, ktoré spôsobujú zhoršenie trofizmu chrupavkových tkanív. Je to nízka fyzická aktivita, nadváha, nadmerná fyzická aktivita, nedostatok stravy s vysokým obsahom stopových prvkov, vitamíny.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Prečítajte Si O Druhy Kýl

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
Osteoporóza je ochorenie kostry človeka, vyznačujúce sa znížením hustoty kostného tkaniva, porušením štruktúry mikroarchitektoník a zvýšenou krehkosťou kostí v dôsledku metabolických porúch.
Osteoporóza je choroba, pri ktorej sa redukujú minerálne a organické zložky kostí. To vedie k zníženiu sily a hustoty kostného tkaniva, ale jeho štruktúra, veľkosť a tvar kostí sa okamžite nemenia.