loader

Hlavná

Späť

Ako liečiť slabinovú prietrž

Inguinálna hernia je patologický stav, ktorý je vyčnievaním tkanív a vnútorných orgánov brušnej oblasti za jej hranicami do ingvinálnej zóny. Hlavnou príčinou choroby sú vrodené anatomicky slabé miesta v oblasti trieslovín. S ingínovou prietržou je možné zaobchádzať len rýchlo. V pooperačnom období je povolená ľudová terapia.

Liečebné vlastnosti

Mnoho ľudí, ktorí sa stretli s týmto problémom, sa zaujíma o otázku, či sa dá ingínová prietrž liečiť bez chirurgického zákroku. Odpoveď je jednoznačná - nie. Moderná medicína nemá konzervatívne metódy na elimináciu nádoru.

Ak sa pokúsite upraviť prietrž doma, aj keď je postup úspešný, iba dočasne sa odstránia vonkajšie príznaky patológie. Zahojenie sa tiež neoplatí dúfať. Predčasná a horšia terapia navyše často vedie ku komplikáciám: porušenie prietrže, nekróza tkaniva atď..

Pre novorodencov a deti s oslabenou imunitou boli vyvinuté špeciálne obväzy rôznych veľkostí a konfigurácií. Tieto samozrejme nevyliečia patológiu, ale znižujú riziko komplikácií. Existujú obväzy pre dospelých.

Od žien a mužov sa vyžaduje, aby sa podrobili komplexu fyzioterapie, cvičenia, z ktorých sa môže posilniť svalový aparát brušnej časti. Návštevy v bazéne budú rovnako účinné..

Je dôležité dodržiavať správnu výživu, ktorá vylučuje zápchu. Doplňte liečbu v pooperačnom období o ľudový liek.

operácie

Chirurgický zásah je jediný spôsob liečby prietrže v oblasti trieslovín, ktorý pomáha človeku navždy zabudnúť na nepríjemné príznaky. Vedecká chirurgia definuje niekoľko chirurgických metód:

 • kýlová excízia alebo radikálna operácia pomocou skalpelu;
 • obštrukčná plastická chirurgia;
 • Lichtenštajnský zásah;
 • endoskopická operácia.

Najčastejšie predpísaný je endoskopický zásah. Nezanecháva jazvy a jazvy, ktoré sa tvoria napríklad po radikálnej operácii.

Pruh

Takáto radikálna liečba kýly u žien a mužov spočíva v pitve pobrušnice v oblasti lokalizácie novotvaru, po ktorej sa orgány posielajú späť do brušnej oblasti. Ak je hernia brána koncentrovaná, pobije sa pobrušnica. Sliznica sliznice tvoriaca vak s prietržou je vyrezaná.

Ďalej je potrebné posilnenie stien trieslového kanálika, čo pomáha predchádzať recidíve patológie. Na tento účel používajú svoje vlastné tkanivá (šľachové platničky šikmého svalu brucha) alebo umelý materiál (špeciálne transplantáty zo sieťoviny). Najčastejšie sa používajú umelé materiály..

Obštrukčný plast

Technika obštrukčnej hernioplastiky má významné rozdiely od tradičnej terapie. Kýla nie je vyrezaná a novotvar sa umiestni do brušnej oblasti a uzavrie sa endoprotézou zo sieťoviny vyrobenej z biokompatibilného materiálu..

V priebehu času je protéza zarastená spojivovým tkanivom. Tvorba svalového korzetu, ktorý posilňuje brušnú stenu a znižuje riziko opakovanej straty. Možnosť tvorby adhéznych výrastkov je vylúčená. Viditeľné jazvy po operácii nezostanú.

Obštrukčná plastická chirurgia nie je predpísaná pre mužov s adenómom prostaty

Niekoľko hodín po zásahu môže človek ísť domov. Môže byť obťažovaný miernou bolesťou v pobrušnici, ktorá sa dá ľahko zastaviť konvenčným analgetikom.

Operácia má málo kontraindikácií. Priradiť k deťom aj starším ľuďom. Obmedzenia sa obmedzujú iba na existujúci diabetes mellitus, anamnézu mŕtvicu a srdcový infarkt, zlyhanie obličiek, cirhózu pečene a adenóm prostaty. Nepoužíva sa celková anestézia. Postačuje lokálna anestézia.

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská chirurgia zahŕňa použitie spinálnej alebo kondukčnej anestézie. Ide o otvorenú operáciu, pri ktorej sa vykoná pozdĺžny rez (5–8 cm) nad inguinálnym záhybom. Pitevná taška s novotvarom sa nevykonáva. Je zasunutá do brušnej oblasti, potom je stena zosilnená špeciálnym sieťovým implantátom..

POZOR! Rozdiel od obštrukčnej plastiky spočíva v tom, že operácia podľa Lichtenštajnska zahŕňa väčšie rezy.

endoskopia

Za najobľúbenejší chirurgický zákrok sa považuje endoskopia alebo, ako sa nazýva aj uzavretá hernioplastika. Výhody oproti iným metódam sú:

 • identifikácia patológie aj v počiatočnej fáze vývoja as malou veľkosťou;
 • schopnosť opraviť bilaterálnu prietrž prostredníctvom jediného prístupu;
 • nedostatok pooperačných jaziev a bolesti;
 • krátka rehabilitácia.

Počas operácie sa neuskutoční ani jeden veľký rez, ale niekoľko malých vpichov. Endoskopické vybavenie s kamerou na konci je vložené do jedného, ​​chirurgické nástroje sú zavedené do iných. Obrázok z videokamery sa zobrazí na obrazovke monitora, čo vám umožní sledovať priebeh zásahu.

U novorodencov

Ihneď po diagnostikovaní pupočníkovej prietrže u novorodenca by ste nemali vydávať poplach, ale stále musíte navštíviť lekára. Faktom je, že na pozadí normálnej aktivity gastrointestinálneho traktu, prirodzená pohybová aktivita, patológia môže ísť sama o sebe, bez potreby ďalších terapeutických opatrení..

S pribúdajúcim vekom sa posilňuje predná brušná stena, čo vytvára podmienky na uzavretie výbežku herniformu. Je to možné do 3–3,5 roka. Na urýchlenie tohto procesu je dôležité vykonávať masáže a špeciálne fyzické cvičenia..

Masáž začína niekoľko týždňov po narodení dieťaťa. Ľahké pohyby, ktoré nespôsobujú bolesť a nepohodlie. Pred aplikáciou terapeutických účinkov musí byť novotvar upravený miernym tlakom ruky.

Ako špeciálne techniky vykonávané na brušnej tlači používajte hladenie, krúživé pohyby kefy. Systém fyzioterapie a fyzioterapie vám umožní posilniť nielen svalový korzet, ale aj telo ako celok, normalizovať reflexnú excitabilitu, podporiť psychomotorický vývoj dieťaťa..

Terapia držaním tela pomáha pri normálnom výtoku gazikov, zvyšuje možnosť aktívneho pohybu končatín, bráni ešte väčšiemu vyčnievaniu tvorby herniformov a znižuje tlak v oblasti brucha. S týmito cieľmi sa dieťaťu odporúča ľahšie ležať na bruchu.

POZOR! Ak nebudete tieto pravidlá dodržiavať, zvyšuje sa riziko vzniku negatívnych javov - porušenie prietrže, zápalu, traumy, mechanickej obštrukcie čreva.

Poranenie prietrže sa vyznačuje silnou bolesťou

Najbežnejšou komplikáciou je uškrtenie prietrže, ktoré sa vyskytuje na pozadí kompresie formácie v dôsledku kašľa, namáhania. Súčasne črevá napučiavajú, dochádza k zvýšeniu objemu prietrže, k silnej bolesti, vracaniu. S predčasnou pomocou sa pozoruje nekróza črevného tkaniva a vyskytuje sa peritonitída.

Liečebný telocvikový komplex

Vykonávanie špeciálnych cvičení je uvedené iba v počiatočnom štádiu vývoja choroby. V ostatných fázach cvičenia je terapia kontraindikovaná.

Denné cvičenie pomáha posilňovať brušné steny, budovať brušné svaly a zlepšovať fyzickú kondíciu. Cvičebnú terapiu predpisuje iba lekár. Inak je možné zhoršiť vývoj patológie a spôsobiť uškrtenie prietrže.

Cvičenia určené pre ľudí so slabinovou prietržou naznačujú menší stres. Akýkoľvek náhly pohyb je vylúčený. Inak môže dôjsť k narušeniu vzdelávania..

Je zakázané zdvíhať ťažké kýly. Maximálna hmotnosť je 5 kg. Zvyčajné športové a elektrické zaťaženie je prísne zakázané.

Vykonajte cvičebnú terapiu doma. Opakujte až 3 krát denne. V priebehu cvičení športová elastická páska, závažia, gymnastická lopta.

Cvičebná terapia sa začína asi 2 - 3 mesiace po operácii. Tým sa preškolia brušné svaly a zabráni sa recidíve patológie. Intenzita cvičení sa zvyšuje postupne. Na začiatku sú povolené iba chôdze, plávanie, jazda na bicykli..

Ľudové lieky

Tradičná medicína je účinná iba v pooperačnom období. Pomáha to posilňovať imunitný systém, urýchľuje regeneráciu tkanív a zmierňuje nepríjemné príznaky, napríklad nepríjemné pocity spôsobené chirurgickým zákrokom..

Vnútri môžete brať ľudové lieky - infúzie pripravené na báze bylín a iných liečivých zložiek:

 • ďatelina lúčna (1 polievková lyžica l. sušená tráva naleje 0,5 l horúcej vody, zakryje sa a nechá sa vylúhovať jednu hodinu, potom sa pred jedlom prefiltruje a perorálne 75 ml);
 • angrešt (nasekané listy rastlín, nasypať 4 lyžičky, naliať 400 ml vriacej vody, nechať vylúhovať 2 hodiny, potom pretiahnuť a trikrát denne zabrať 75 ml);
 • kúpené mlieko (2 polievkové lyžice l. trávy, predtým sušené, nalejeme 500 ml horúceho mlieka, nechajte vylúhovať jednu hodinu, potom prefiltrujte a vezmite 2 polievkové lyžice l dovnútra štyrikrát denne).

Kompresie založené na nasledujúcich zložkách urýchľujú regeneráciu tkanív:

 • papraďový list (list dobre umyte, opláchnite vriacou vodou, naneste na oblasť nad novotvarom, pripevnite celofán a omietku na vrchnú časť tak, aby obklad neklesol a vydržal cez noc);
 • žihľavy, kyslej smotany, kapusty (2 listy žihľavy rozdrvte na kašovitý stav, zmiešajte s kyslou smotanou v rovnakom objeme, položte na list kapusty a pripevnite k pobrušnici, zahrievajte šál navrchu, namočte do rána);
 • jablčný ocot, infúzia z dubovej kôry (najprv sa oblasť s neoplazmom vytrie roztokom octu (1 polievková lyžica octu na 200 ml kvapaliny), potom sa aplikuje obklad z infúzie.

Zvyšuje účinnosť ľudových liekov integrovaným výkonom fyzických cvičení predpísaných ošetrujúcim lekárom.

záver

Neuspokojivá hernia, aj keď nepatrí medzi najnebezpečnejšie choroby, je schopná predčasným a negramotným liečením spôsobiť značné škody na zdraví. Z tohto dôvodu sa v prípade zistenia neprirodzeného výčnelku v dolnej časti brucha odporúča navštíviť lekára..

Liečba slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku: efektívne domáce metódy

Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien. Patológia sa dá vyliečiť bez chirurgického zákroku v raných štádiách. Pred začatím liečby sa však odporúča študovať problém, jeho príznaky a príčiny.

Čo to je?

Špecialisti nazývajú inguinálnu prietrž patológiou, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním vnútorného orgánu za brušnú dutinu. Navonok je táto chyba viditeľná: v trieslovine sa objaví malá hrčka. Ochorenie sa objavuje v dôsledku oslabenia spojivových tkanív, väzov a svalov. Ak sú slabiny svalu veľmi slabé, nedokážu udržať orgán, ani keď je človek vzpriamený.

Táto patológia je veľmi nebezpečná. Ak s ňou nebudete zachádzať včas, môžu nastať nasledujúce následky:

 • Coprostasis.
 • zneužívanie.
 • nevhodnosť.
 • poškodenie.
 • Najsilnejší zápalový proces.
 • Kýlová infekcia.

príčiny

Patológia sa vyskytuje najčastejšie z týchto dôvodov:

 • Poruchy trávenia.
 • Poškodený sval.
 • Uvoľnenie prednej a zadnej časti slabín.
 • Ťažký chronický kašeľ.
 • Fyzický stres.
 • prostatitis.
 • Genetická predispozícia.
 • Zdvíhať závažia.

Príznaky choroby a diagnostika

Nasledujúce príznaky pomáhajú poznať patológiu:

 • Groin bolesť.
 • Výčnelok nádoru.
 • nevoľnosť.
 • zápcha.
 • slabosť.
 • Časté močenie.
 • Pocit nepohodlia a pálenia v slabinách.

Ako liečiť?

V skorom štádiu možno patológiu liečiť bez chirurgického zákroku. Na tento účel sa používajú lieky, ľudové liečivá, masáže, diéta, cvičenie. Avšak v neskorom štádiu sú také metódy neúčinné, používa sa operácia. Odborníci dôrazne odporúčajú, aby sa liečba začala čo najskôr, aby sa choroba zbavila bez chirurgického zákroku..

Lieky

Pri bolesti žalúdka sa odporúča užívať liek s názvom No-shpa. Zmierňuje bolesť, nepohodlie, pomáha pacientovi cítiť sa lepšie, ale nebojí sa proti príčine choroby. Môže sa konzumovať až dve až tri tablety denne. Naraz sa používa jedna tableta. Zmyje sa vodou, nežuká. Liek nemôžete užívať dlhšie ako tri dni, môžu sa objaviť komplikácie.

Ochorenie často spôsobuje zápchu. V takom prípade sa odporúča liečiť liekom Dufolac. Jedná sa o preháňadlo, ktoré obnovuje správne fungovanie tráviaceho traktu. Pacient sa začína cítiť oveľa lepšie. Liek sa vyrába vo forme sirupu. Trvá to jedenkrát alebo dvakrát denne. Dávkovanie predpisuje odborník. Zvyčajne je to 15 až 20 ml za deň.

Ľudové lieky

Odborníci odporúčajú liečbu kýly s kyslou kapustou. Eliminuje bolesť, nepohodlie, výrazne znižuje veľkosť hrbole. Na boľavé miesto by sa mal dvakrát denne nanášať hárok. Trvanie procedúry je desať minút..

Jablčný ocot pomáha regenerovať. Každý deň je trieť na boľavom mieste. Stačí dva postupy denne. Pred aplikáciou na pokožku sa jablkový skus zriedi vodou, pomer by mal byť 1:10. Pri pravidelnom používaní pomôže tento recept eliminovať nárazy a zotavenie.

Bylinná masť z bravčového tuku a kuracích vajec bojuje s herniou. Je to pripravené jednoducho. Je potrebné rozpustiť bravčový tuk a naliať do pohára, do ktorého sa predtým vloží kuracie vajce a malé množstvo octu. Stačí jedna lyžička. Všetky zložky sú zmiešané. Nádoba s obsahom je zatvorená, umiestnená na tmavom mieste na jeden týždeň. Hotový produkt sa znova premieša a aplikuje ako masť. Liek je potrebné aplikovať na boľavé miesto raz alebo dvakrát denne. Zvyčajne po dvoch až troch týždňoch hernia zmizne.

Môžete použiť ľad so silnou bolesťou. Malé množstvo ľadu je potrebné zabaliť do gázy, servítky a aplikovať jednu až dve minúty na prietrž. Tentoraz stačí na zmiernenie bolesti. Ľad už dlho nemôžete udržať, môžu sa vyskytnúť komplikácie.

Pri potieraní kýly sa odporúča použiť obklad drveného cesnaku. Výrobok je potrebné vyčistiť, obrúsiť do stavu vyčerpania. Stačí len jeden klinček. Ďalej sa do kaše pridá malé množstvo ražného chleba. Zmes sa nanáša na boľavé miesto raz alebo dvakrát denne po dobu desiatich minút. S jeho pomocou môžete zmenšiť prietrž, odstrániť ju, zlepšiť pohodu človeka.

Liečivé byliny

Angreštová infúzia pomáha liečiť prietrž. Nie je ťažké sa pripraviť. Je potrebné skombinovať jednu polievkovú lyžicu angreštových listov a 400 ml vody. Zmes sa vylúhuje pol hodiny, potom sa filtruje a vyberie sa do 100 ml štyrikrát denne. Tento liek znižuje prietrž, pomáha regenerovať..

Rovnako účinná je tinktúra presličky. Na varenie je potrebné zmiešať tri polievkové lyžice rastliny a 250 ml vriacej vody. Potom sa zmes vylúhuje pol hodiny a filtruje sa. Používa sa vo forme obkladu v chladenom stave. Stačí jeden deň na vykonanie jedného alebo dvoch postupov počas desiatich minút. Významné zlepšenie príde o dva týždne.

diéta

Strava pomôže rýchlejšie sa zotaviť. Počas liečby by ste mali vziať tekuté polotekuté jedlo. Nasledujúce výrobky by sa mali zlikvidovať:

 • alkohol.
 • Sýtené nápoje.
 • Tučné jedlo.
 • Údené mäso.
 • Korenené jedlo.
 • Rýchle občerstvenie.

Odborníci odporúčajú jesť ovocie, zeleninu, vývary, tekuté cereálie a šťouchané zemiaky. Počas tohto obdobia nemôžete naložiť gastrointestinálny trakt, takže musíte dodržiavať zdravú výživu.

masáž

Počas liečby sa odporúča použiť terapeutickú masáž. Starostlivé a správne používanie tejto metódy vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť. Špecialisti vyvinuli postupnú masážnu techniku:

 • Opuch kože v mieste opuchu.
 • Jemne zatlačte tri prsty štipkou a veľmi opatrne zatlačte prietrž dovnútra. Pohyby by mali byť hladké, ľahké.
 • Tieto kroky zopakujte desaťkrát každých dvanásť hodín..

Fyzické cvičenia

Špeciálne fyzické cvičenia pomôžu obnoviť zdravie a zbaviť sa prietrže. Ich vykonávanie je jednoduché:

 • Človek musí ležať na chrbte. Nohy ohnuté na kolená je potrebné položiť, na výdych zdvihnúť panvu, pri vdýchnutí sklopiť. Pri výkone sa môžete spoľahnúť na plecia, chodidlá a ohnuté lakte.
 • Na vykonanie cvičenia musíte sedieť na stoličke. Muž sa nakloní, vezme ruky na sedadlo. Pri vdychovaní je potrebné zdvihnúť panvu, pričom spočíva na nohách a pažiach. Pri výdychu panva klesne.

Čo sa neodporúča?

Odborníci tvrdia, že počas liečby sú niektoré činnosti zakázané. Pri ich vykonávaní môže človek ublížiť, čo bude mať za následok komplikácie. Počas liečby nemôžete:

 • Zdvíhať závažia.
 • Jedzte ťažké potraviny, liehoviny.
 • Noste tesné oblečenie, ktoré stláča slabiny.
 • Po jedle nemôžete ísť spať, zohýbať sa.
 • prejedať sa.
 • Trávte čas v saune, prehrievajte sa. Podchladenie je tiež zakázané.

Môžu sa objaviť komplikácie, najmä ak sa osoba nekonzultovala s lekárom a je s ňou zaobchádzané nesprávne. Komplikácie sa objavujú takto:

 • Zápal brucha.
 • zažívacie ťažkosti.
 • zápcha.
 • slabosť.
 • Pruh.
 • nadúvanie.
 • Problémy s potenciou.

Preventívne opatrenia

Ak chcete zabrániť vzniku slabinovej prietrže, pomôže:

 • Ranné cvičenia.
 • Správny spánok.
 • Prechádzky na čerstvom vzduchu.
 • Dodržiavanie diéty.
 • Pravidelná návšteva u lekára.
 • Malo by sa zabrániť nadmernej fyzickej aktivite..
 • Nezdvíhajte príliš ťažké predmety..

Recenzie pacientov

Alexej, 29 rokov: „Pri práci som musel zdvíhať závažia. O pár dní neskôr som si všimol malú ranu v oblasti trieslovín. Uvedomil som si, že toto je prietrž. Išiel som k doktorovi. Potvrdil moje podozrenie. Bolo naliehavé začať liečbu. Odporúčalo sa mi použiť stlačený drvený cesnak. Odborník povedal, že okrem toho je potrebná aj masáž. Každý deň som postupoval podľa jeho pokynov. O dva týždne neskôr sa šiša zmenšila, niekoľko dní uplynulo, keď som sa uzdravil. Cesnaková kompresia a masáž mi veľmi pomohli. ““.

Eugene, 35 rokov: „Po dlhých a neuveriteľne ťažkých dňoch práce na záhrade čelia prietrži. Musel som zdvíhať závažia. V hrudnej oblasti, ktorá bola chorá, sa objavila malá rana, spôsobila nepohodlie. Išiel som k doktorovi. Odporúčal používať infúziu egrešov, hovoril o terapeutickej strave. Postupoval podľa všetkých tipov. O desať dní neskôr sa objavilo viditeľné zlepšenie, po jednom týždni bolo úplne vyliečené. Lieky boli veľmi účinné, čo som rád. “.

Sergey, 38 rokov: „Nesprávna výživa, tvrdá práca viedla k prietrži. Najprv boli bolesti v oblasti trieslovín a potom sa objavila prietrž. Veľmi rozrušený, ponáhľal sa do nemocnice. Lekár odporučil používať tinktúru presličky ako liek. Povedal, že je potrebné opustiť zvýšenú telesnú výchovu, alkohol. Podľa všetkých odporúčaní užívala liečivá bylinná tinktúra každý deň, úplne vyliečená po troch týždňoch. Tieto lieky odporúčam všetkým. Sú veľmi efektívne, nepoškodzujú “.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..

Inguinálny kanálik je štrbina dlhá 4 až 6 cm v dolnej časti inguinálnej oblasti, ktorá pochádza z brušnej dutiny, prechádza dopredu a dolu a dosahuje povrchový inguinálny krúžok. U žien kruhový väz maternice s voľným spojivovým tkanivom prechádza cez trieslovinový kanál au mužov spermatickú šnúru. K vyčnievaniu vnútorných orgánov a pobrušnice s trieslovkou prietrže môže dôjsť vrodeným alebo získaným defektom triesloviny (brána prietrže).

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Inguinálne kýly sa zvyčajne vytvárajú kombináciou vrodených a získaných rizikových faktorov..

Vrodená vada, ktorá spôsobuje objavenie sa vrodenej ingvinálnej prietrže alebo jej vývoj v ranom veku, je nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice. Vo veku jedného roka vaginálny proces prerastie v 41% a 10% ľudí neprerastá ani v dospelosti, čo vytvára predpoklady na výskyt ingvinálnej prietrže..

Najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď obsah herniového vaku náhle vytlačí prietrová brána.

Získané trieslové kýly sa vyskytujú v dôsledku slabosti brušných svalov v dôsledku ťažkej fyzickej námahy, svalovej atrofie v dôsledku prudkého poklesu hmotnosti alebo v dôsledku veku..

Medzi rizikové faktory pri slabinovej prietrži patria:

 • anatomická svalová slabosť peritoneálnej steny;
 • tesné zabalenie detí;
 • hlasné predĺžené plačanie detí;
 • početné narodenia;
 • predčasné tehotenstvo;
 • nadváha, obezita;
 • poranenia v oblasti slabín;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • hrať na dychové nástroje;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, ktoré sú sprevádzané neustálymi poruchami pohybu čriev;
 • poruchy močenia pri ochoreniach prostaty;
 • nedostatok mobility; a tak ďalej.

Formy choroby

Inguinálne kýly môžu byť vrodené a získané.

Podľa lokalizácie herniálneho vaku:

 • inguinal - prietrž vyčnieva do dutiny trieslového kanálika, ale nepresahuje úroveň vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála;
 • šnúra - obsah herniálneho vaku klesá do mieška do spermatického kordu;
 • inguinal-scrotal - hernial obsah sa dostane k semenníku, pretiahnutie miešok;
 • šikmý - obsah prechádza celým trieslovým kanálom. Táto forma je najbežnejšia, môže byť vrodená alebo získaná. Získaný má šikmý smer iba v počiatočných štádiách patológie, so zväčšením prietrže sa vnútorný otvor inguinálneho kanálu rozširuje dovnútra. Vo väčšine prípadov je šikmá priľahlá kýla jednostranná;
 • priamy - obsah hernie prechádza cez brušnú stenu do trieslovinového kanálika, zatiaľ čo vnútorné otvorenie trieslového kanálika nie je ovplyvnené. Táto forma spravidla vzniká v dôsledku prepätia a je dvojstranná;
 • intersticiálna priama (subkutánna) - výčnelok prietrže sa vyskytuje v podkožnom tkanive aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • kĺzanie - zaznamenáva sa ďalší výčnelok vnútorného obalu brušnej dutiny. Súčasne môžu z brušnej dutiny opustiť nielen tenké črevo, ale aj steny močového mechúra, maternice, vajcovodov, vaječníkov atď. Toto je najnebezpečnejšia forma ingvinálnej prietrže, pretože je náchylnejšia na porušenie ako iné..

V kombinovanej forme slabinovej prietrže sú na jednej strane identifikované dva alebo viac hernálnych vakov. V tomto prípade kýla sa nekomunikuje medzi sebou, každá z nich má svoju kýlu. Patológia je pomerne zriedkavá..

Podľa schopnosti obsahu herniového vaku sa vrátiť do pôvodného stavu (obnoviť sa), hernie sú:

Príznaky slabinovej prietrže

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je okrúhly výstupok v oblasti trieslovín, ktorý je sprevádzaný ťahaním a bolesťou rôzneho stupňa intenzity. Bolesť často vyžaruje do bedrovej oblasti. Výčnelok pri slabinovej prietrži sa zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, zatiaľ čo pri ľahnutí zvyčajne zmizne..

Okrem toho klinický obraz slabiny prietrže závisí od toho, ktorý z vnútorných orgánov sa stal obsahom herniálneho vaku..

Ak sa pacienti zúčastňujú na patologickom procese močového mechúra, sťažujú sa na rýchle a / alebo bolestivé močenie, bolesť v podbrušku. U starších pacientov sa môže vyskytnúť retencia moču. Ak je kýla obsahom vajcovodov alebo vaječníkov, ženy trpia bolestivou menštruáciou. Prolaps v kýlovej časti slepého čreva je sprevádzaný zápchou, nadúvaním, nadúvaním, kŕčmi brucha..

Malé trieslové kýly nemusia byť pre pacienta nepríjemné a môžu byť úplne bezbolestné. S veľkými rozmermi slabinovej prietrže je pacient

nepríjemné pocity pri chôdzi, ako aj neustále pocity ťažkosti v bruchu.

diagnostika

Na zistenie slabiny prietrže sa pacient vyšetrí vo vertikálnej a horizontálnej polohe, vykoná sa test s napätím a test proti kašľu..

Na objasnenie lokalizácie patológie a stavu mozgu sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, panvových orgánov a šourku. Ultrazvuk vám umožňuje zistiť, ktoré z vnútorných orgánov sú zapojené do patologického procesu. Na ten istý účel sa vykoná irigoskopia (stanoví sa možné postihnutie čreva) a cystoskopia so zvýšením kontrastu (postihnutie močového mechúra)..

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Ak ultrazvukové vyšetrenie nezistilo prietrž, vykoná sa röntgenová štúdia s kontrastným činidlom na objasnenie diagnózy..

Potrebná je diferenciálna diagnóza trieslovej kýly s kvapkami testikulárnych membrán (hydrocelé), kŕčové žily spermatickej šnúry (varikokéla), lymfadenitída, lipóm spermatickej šnúry, femorálna prietrž. Inguinálna skleróza u detí sa musí odlíšiť od nežiaduceho semenníka v miešku (kryptorchidizmus)..

Liečba prietržnej hernie

Liečba slabiny prietrže sa vykonáva operatívne v chirurgickej nemocnici. Chirurgia nie je indikovaná pri výskyte závažných sprievodných ochorení, pri závažnom vyčerpaní pacienta, ako aj u oslabených starších pacientov a tehotných žien. Týmto pacientom sa odporúča nosiť obväz na brušnú prietrž, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Chirurgická hernia

Operácia s inguinálnou kýlou sa vykonáva podľa plánu s predbežnou prípravou, ktorá spočíva v podrobnom laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení, a ak je to potrebné, v náprave odhalených porušení. Jednou z požiadaviek na operáciu odstránenia ingínovej prietrže u detí je neprítomnosť infekčného ochorenia dva týždne pred chirurgickým zákrokom. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii, endoskopickej alebo otvorenej metóde.

Chirurgia pri slabinovej prietrži (kýlová oprava, herniorafia, hernioplastika) má nasledujúce štádiá:

 1. Vytvorenie prístupu k inguinálnemu kanálu.
 2. Odstránenie kýly hernie.
 3. Zašívajte hlboký ingvinálny prsteň do normálnej veľkosti.
 4. Plastový trieslový kanál.

Výber metódy plastového inguinálneho kanálu sa vykonáva v závislosti od formy choroby a veľkosti prietrže:

 • Bobrov-Girardova metóda - umožňuje vám spevniť prednú stenu trieslového kanálika, poskytuje prihojenie homogénnych tkanív súčasným lemovaním aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu s priečnymi a vnútornými šikmými svalmi brucha;
 • Spasokukotského metóda - modifikácia metódy Bobrov-Girard. Počas operácie sa aponeuróza a svaly zachytia a súčasne sa spoja s trieslovým väzom s ďalšou duplikáciou aponeurózy. Umožní vám zabrániť erózii trieslového väzu, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku častého šitia;
 • Metóda šitia podľa Kimbarovského - prispieva k dobrému zapaseniu toho istého tkaniva do trieslového väzu. Okraj horného okraja aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu súčasne obklopuje okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha;
 • Bassiniho metóda - založená na aplikácii hlbokých stehov, ktoré pomáhajú spevniť zadnú stenu trieslového kanála;
 • Metóda Shouldays je modifikáciou metódy Bassini. Počas chirurgického zákroku, po odstránení trieslovej kýly, sa vytvorí súvislá šva, duplikátna priečna fascia, spodná hrana priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha sa šije rovnakou niťou. Spermatická šnúra je položená na jej vrchole vo forme duplikátu, ktorý prišíva okraje disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • Postempskyho metóda - úplné odstránenie inguinálneho kanálu, inguinálneho priestoru a formovania inguinálneho kanála novým smerom;
 • Kukudzhanovova metóda - indikovaná na priamu formu ingínovej hernie, ako aj v zložitých prípadoch choroby, spočíva v zošívaní aponeurotických vlákien vnútorného šikmého a priečneho svalu a vagíny svalu brucha konečníka do strednej oblasti iliakálnych a brušných väzov;
 • Martynovova metóda - používa sa na šikmé brušné kýly a spočíva vo vytvorení duplikátu rozrezaných listov aponeurózy;
 • Lichtenštajnská metóda - šitie tkaniva bez napätia. Okrem toho sa ako alogénna transplantácia používajú špeciálne hypoalergénne siete;
 • metóda Ru - Oppel - sa používa pre malé vrodené a získané trieslové kýly. Po vložení obsahu hernálneho vaku do brušnej dutiny sa hernálny vak obinuje pri krku, odstráni sa trieslová prietrž a potom sa zašíva vonkajší otvor inguinálneho kanálika..

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

Odstránenie laparoskopickej kýly prietrže

V chirurgickej praxi sa široko používa metóda endoskopickej (laparoskopickej) hernioplastiky. Medzi výhody tohto spôsobu patrí schopnosť uzavrieť vnútorné otvorenie trieslovinového a femorálneho kanála súčasne. Počas operácie sa vyrábajú malé úseky inguinálnej oblasti, cez ktoré sa vkladá laparoskop obsahujúci chirurgický manipulátor, kameru z optických vlákien, ktorá zobrazuje obraz chirurgického poľa na monitore v operačnej sále a zdroj studeného svetla, ktorý poskytuje dobrý prehľad o chirurgickom poli. Pri operáciách pri slabinovej prietrži sa laparoskopy používajú na umožnenie laterálneho vyšetrenia chirurgického poľa. Na rozdiel od tradičných operácií v oblasti brucha, laparoskopická metóda umožňuje vykonať chirurgický zákrok s minimálnym možným počtom chirurgických úrazov, skrátiť dobu rehabilitácie na niekoľko dní a tiež znížiť pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Laparoskopická operácia sa neodporúča pre veľké inguinálne prietrže a priľnavosť.

Možné komplikácie a dôsledky

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej stlačenie, keď obsah herniálneho vaku náhle vytlačí herniálny portál. Dochádza k narušeniu krvného obehu a inervácii orgánov, ktoré spadli z brušnej dutiny a nachádzajú sa v herniálnom vaku až do ich nekrózy, po ktorom nasleduje vývoj peritonitídy, čo je život ohrozujúci stav. Porušenie môže byť elastické, fekálne a kombinované. Pružné porušenie sa pozoruje, keď do hernálneho vaku spadne väčší objem vnútorných orgánov ako obvykle. Zvieranie stolice nastáva, keď stolica stagnuje v črevnom trakte, ktorý spadol do herniálneho vaku. V prípade porušenia prietrže potrebuje pacient pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Medzi ďalšie komplikácie trieslovej prietrže patria:

 • zápal trieslovej prietrže;
 • ischemická (t.j. z dôvodu nedostatočného prietoku krvi) orchitída;
 • koprostáza - stagnácia výkalov;
 • hernia ireducibilita.

Kýla prietrže sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy na obsah hernálneho vaku a jeho stien, čo môže následne viesť k rozvoju procesu priľnavosti. V závislosti od šírenia patologického procesu môže hernia prietrže byť čiastočná alebo úplná..

predpoveď

Prognóza nekomplikovanej prietrže, ktorá je predmetom jej včasnej diagnostiky a správnej liečby, je priaznivá. S rozvojom komplikácií sa zhoršujú, niektoré z týchto komplikácií predstavujú bezprostredné ohrozenie života.

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

prevencia

 1. Prevencia predĺženého plaču u detí, odmietnutie ich tesného zapínania.
 2. Kontrola telesnej hmotnosti.
 3. Tréning brušných svalov.
 4. Zamedzenie nadmernej fyzickej aktivity, odmietnutie zdvíhania závaží.
 5. Hladká korekcia nadváhy.
 6. Počas tehotenstva nosíte vzperu.

Prevencia rozvoja život ohrozujúcich stavov spočíva v okamžitom vyhľadaní lekárskej pomoci, ak sa objavia tieto príznaky: silná bolesť, nevoľnosť, vracanie, krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev, neschopnosť korigovať prietrž v polohe na chrbte..

Príznaky a liečby prietržnej hernie u mužov

Inguinálna kýla v roku 2020 je častejšia ako iné typy chorôb a zvyčajne sa pozoruje u mužov. Ide o závažnú patológiu, ktorá spôsobuje bolesť a pri neprítomnosti liečby môže dôjsť k zdravotným problémom. Ako rozpoznať inguinálnu prietrž u mužov a ako je možné sa zbaviť choroby bez chirurgického zákroku??

Inguinalská prietrž: čo to je

Stena pobrušnice pozostáva z väzov, svalov a spojivového tkaniva a slúži na ochranu vnútorných orgánov pred zraneniami a mechanickým namáhaním. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa napína a vytvára lúmen, do ktorého spadá obsah peritonea - zvyčajne močového mechúra alebo častí čreva, ktoré sa nazýva trieslová kýla.

Skladá sa z takzvanej brány (diera v brušnej stene), vaku a jeho obsahu - padajúcej časti pobrušnice s vnútornými orgánmi. U mužov je patológia pozorovaná častejšie ako u žien (pomer 6: 1) kvôli rozdielu v anatomickej štruktúre tela. Inguinálny kanálik je širší a zosilnený väzmi nie je až taký dobrý. Okrem toho sú muži častejšie vystavení fyzickej námahe, čo tiež prispieva k výskytu patologických výčnelkov.

príčiny

V závislosti od faktorov a príčin sú patológie rozdelené na vrodené a získané. Vrodené deti sa vyvíjajú, keď semenníky zostupujú z pobrušnice do mieška - je to normálny fyziologický proces, ale pri nedostatočnej fúzii tkanív s nimi vnútorné orgány padajú. Medzi faktory, ktoré spôsobujú získanú patológiu, patria:

 • dedičná predispozícia;
 • oslabené steny trieslového kanála;
 • poruchy močového mechúra a sexuálne funkcie;
 • náhly úbytok na váhe alebo obezita;
 • intenzívna fyzická aktivita alebo nedostatok aktivity;
 • tráviace poruchy, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine;
 • podvýživa, ktorá prispieva k častej zápche;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • mechanické poranenia slabín a brucha;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá

U pacientov s touto diagnózou je možné na prednej brušnej stene bližšie k trieslovine pozorovať charakteristické zhrubnutie alebo vyčnievanie, ktoré vyzerá ako malý nádor. Pri ležaní môže zmiznúť a vo zvislej polohe alebo fyzickej aktivite sa môže zväčšiť a mať podlhovastý tvar. V šourku sa niekedy tvorí prietrž, pri ktorej sa jedna alebo obe semenníky značne zväčšia. V prvých fázach môže byť prietrž samostatne bez akejkoľvek bolesti a v niektorých prípadoch sama osebe zmizne, potom sa znovu objaví. Pri pokuse o premiestnenie môžete počuť charakteristický dunivý zvuk a v mieste vyčnievania je dobre cítiť otvor vo vnútornej stene, do ktorého vrecko padá..

Klasifikácia a vlastnosti

Inguinálne kýly majú odlišný klinický priebeh a ich vývoj zahŕňa tri štádiá - klasifikácia patológií je založená na týchto charakteristikách. V závislosti od polohy a anatomických prvkov sa delia na rovné, šikmé, prepadlé, posuvné a kombinované.

 1. Priame kýly sa vždy získavajú, nikdy neovplyvňujú miešok, sú malé (v priemere 5 - 10 cm) a postupujú pomerne ľahko.
 2. Pri šikmom výčnelku pôsobí herniálny vak na spermatickú šnúru, výčnelok sa vytvára priamo v slabinách a v závažných prípadoch je lokalizovaný v miešku. Veľkosti sa môžu líšiť od malých (nie viac ako 4-5 cm) po gigantické - 30-40 cm.
 3. Bublinová hernia sa vyvíja v dôsledku slabosti tkanív, ktoré sa nachádzajú priamo nad ochlpením. Zvyčajne malé a nevyjadrené klinické príznaky.
 4. Klzná rôznorodosť patológie je charakterizovaná neúplným prolapsom orgánov v herniálnom vaku, čo môže počas liečby spôsobiť určité ťažkosti..
 5. Kombinované výčnelky kombinujú niekoľko druhov kýly, ktoré spolu nesúvisia - zvyčajne priamu a šikmú formu choroby, menej často sa k nim pripojí posuvná.

Rôzne typy kýly sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, existujú však všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre všetky formy ochorenia. Okrem charakteristickej formácie v oblasti trieslovín sa u mužov s touto diagnózou vyskytujú bolesti, pálenie, mravenčenie a tlak v bruchu, ktorý sa po ťažkej námahe zosilňuje. Bolestivé pocity sú zvyčajne nudné alebo nudné, dávajú spodnú časť chrbta, miešok a nohy, niekedy zasahujú do chôdze. Možná nevoľnosť, zvracanie a plyn, zimnica, mierna horúčka, časté močenie a stolice. Intenzita prejavov prietrže závisí od jej štádia - patológia môže spôsobiť mierne nepohodlie alebo neznesiteľnú bolesť.

Hernia fázePriebeh a príznaky
nastaviteľnýPočiatočná fáza prietrže, keď sa adhézie ešte nevytvorili medzi tkanivami a herniálnym vakom. Bolesť prakticky chýba (je možné mierne nepohodlie) a výstupok sa dá ľahko nastaviť nezávisle
nesnížitelnýPri dlhodobej neprítomnosti terapie sa hernálny vak spája s tukovým tkanivom, ktoré sa nachádza pod kožou, čoho dôsledkom je nemožné ho opraviť. V tejto fáze kýla spôsobuje miernu bolesť, ktorá sa po námahe zintenzívňuje a prechádza v pokoji. Ak sa pokúsite narovnať výstupok, obsah vrecka sa mierne zníži alebo zvýši
zdržanlivýV posledných fázach je porušená prietrž - obsah vrecka je napätý, spôsobuje silnú bolesť a nezasahuje do brušnej dutiny. Tento stav je sprevádzaný závratmi, zvracaním, ktoré neprinášajú úľavu, asymetrické brucho, vážne poškodenie zdravia

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý lekársky zásah, pretože to môže mať nepríjemné následky pre zdravie alebo dokonca smrť.

Čo je nebezpečné prietrž

Inguinálna kýla je nebezpečná choroba, ktorá nielen ovplyvňuje kvalitu života človeka, ale môže spôsobiť aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže, peritonitída;
 • gastrointestinálna dysfunkcia, obštrukcia čriev;
 • choroby reprodukčného systému vedúce k rozvoju mužskej neplodnosti;
 • nekróza črevných tkanív a iných orgánov, ktoré sú narušené prietržou.

Liečba prietržnej hernie

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré dáva svojmu majiteľovi veľa nepríjemností. Kýla sa vyznačuje bolesťou, nepríjemným pocitom pri chôdzi, dysfunkciou vnútorných orgánov. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť choroby navždy, je liečba hernie husí.

Metódy liečby slabinovej prietrže

Aké sú metódy na liečbu slabinovej prietrže? V skutočnosti je možné radikálnu prietrž vyliečiť iba jedným spôsobom - chirurgicky.

V modernej medicíne sa liečenie ingínovej prietrže najčastejšie uskutočňuje vo forme operácie pomocou oka - bez problémov, keď pacient dosiahne vek 16 rokov. Chirurgický zákrok bez inštalácie oka často vedie k opätovnému rozvoju choroby, keď sa prietrž objaví znova a v rovnakej oblasti. K takýmto relapsom dochádza v 40% prípadov operácií bez oka.

Materiál pletiva je polypropylén, ktorý nespôsobuje odmietnutie tela. V prípade slabinovej prietrže je použitý polypropylén ľahký, elastický a kompozitný a nevyvoláva tvorbu hrubých jaziev..

Okrem chirurgického zákroku sú známe aj iné spôsoby liečby (budeme ich zvažovať neskôr). Všetky však majú iba dočasný účinok. Toto ochorenie môže byť úplne vyliečené iba chirurgickým zákrokom..

Princípy liečby slabinových hernií sú odstránenie a zošívanie herniálneho vaku, so znížením počtu vyradených orgánov späť do brušnej dutiny a obnovením úplnej anatómie v oblasti trieslovín. Vzhľadom na to, že herniálny vak a vas deferens dobre padnú, musí byť chirurgický zákrok jemný a moderný.

Konzervatívne metódy nemôžu žiadnym spôsobom ovplyvniť infekčný defekt prednej brušnej steny. Účelom týchto metód môže byť iba dočasné zmiernenie stavu pacienta.

Metódy opravy prietržovej hernie

V súčasnosti sa tvoria dve hlavné metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach - jedná sa o metódu napínania a napínania.

Po mnoho rokov vedúci odborníci v chirurgii rozmýšľali o najúčinnejšej metóde na odstránenie defektu brušnej steny ťahom a zošitím vlastného tkaniva pacienta. Takéto operácie môžu prebiehať rôznymi spôsobmi, takže sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií:

 • plastické napätie prednej steny trieslového kanálika;
 • plastové napätie zadnej steny.

Najbežnejšia je druhá verzia operácie. Hlavnou nevýhodou plastického napätia je však častý relaps - až 20% prípadov opakovaného vývoja choroby, ako aj prítomnosť pooperačnej bolesti, predĺženej invalidity a uzdravenia..

 • Metóda bez napätia.

Technika bez napínania sa dnes používa oveľa častejšie ako napätie. Pri tejto operácii sa používajú špecifické syntetické polymérne materiály sieťovej štruktúry - sú to absolútne neškodné implantáty, ktoré dokonale zakorenia vo vnútri tela a nie sú odtrhnuté tkanivami. Siete sa umiestnia hlboko do tkaniva trieslového kanálika, čím sa zabráni kontaktu so spermatickou šnúrou a zníži sa pravdepodobnosť bolesti a relapsu..

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

V súčasnosti sa vo svetovej medicíne používajú tri najúčinnejšie metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach:

 • Operácia podľa lichtenštajnskej techniky prebieha v lokálnej anestézii - pacient je pri vedomí. Lekár urobí rez v slabinách (asi 7 cm), oddeľuje spermatickú šnúru (alebo guľatý väz maternice), odrezáva prietrž alebo ju obnovuje. Defekt brušnej steny sa šije a medzi svalové vrstvy sa umiestni špeciálna fixačná sieť s otvorom pre spermatickú šnúru. Poškodené tkanivo je zošité. Na operáciu sa používa špeciálny materiál na šitie, ktorý je samo-absorbovateľný a telo ho neodmietne.

Operáciu je možné vykonať ambulantne a pacient môže ísť domov do 3 hodín po zákroku. Vonkajšie švy sa odstránia o týždeň..

Lokálna anestézia sa počas chirurgického zákroku vykonáva pomocou liekov, ako je markain alebo naropín.

 • Laparoskopická liečba slabinovej prietrže zahŕňa použitie endoskopu. V prednej brušnej stene sa urobia tri vpichy, ktorými sa do brušnej dutiny vháňa plyn a vkladajú sa špeciálne nástroje a endoskop. Oká sa zavedie do dutiny a upevní sa na správnom mieste. Poruchy sú zošité.

Počas operácie sa používa celková anestézia, preto sa neodporúča vykonávať ju u pacientov so srdcovými a dýchacími chorobami..

Laparoskopická operácia je menej traumatická, má minimálny počet komplikácií (medzi vedľajšie účinky patrí slabosť, dyspeptické poruchy, bolesť v medzirebrových svaloch, trombóza). Obdobie rehabilitácie po laparoskopii je minimálne.

 • Tretia použitá metóda je tiež endoskopická, avšak intervencia sa vykonáva cez predperitoneálny priestor. Anestézia je hlavne epidurálna, epidurálna alebo všeobecná. Podstatou operácie je vytvorenie umelého priestoru v medzere medzi svalovými vrstvami a brušnou stenou od herniálneho výčnelku. Prostredníctvom tohto priestoru sa do dutiny vkladajú nástroje, ktoré oddeľujú prietrž a keratickú šnúru. Sieť je nainštalovaná v intermuskulárnej a interperitoneálnej oblasti, ktorá je pripevnená nezávisle tak, že ju drží intraperitoneálnym tlakom: nevyžaduje sa špeciálne šitie sieťky. Z tohto dôvodu je riziko pooperačnej bolesti výrazne znížené a pacient sa môže vrátiť k normálnemu rytmu života za týždeň. Takáto operácia je drahšia, ale má minimálnu dobu zotavenia..

Laserové ošetrenie ingínovej prietrže (jedna z najmodernejších chirurgických metód) je mimoriadne zriedkavé - táto metóda sa používa hlavne na liečenie nádorov a kýly chrbtice. Použitie lasera na slabinovú prietrž je často nepraktické.

Liečba strangulovanej kýly prietrže

Ak dôjde k porušeniu prietrže, vykoná sa neodkladná oprava prietrže, ktorej účelom už nie je plast plastu trieslového kanála, ale odstránenie samotného porušenia a jeho možných komplikácií..

 • Ak črevná oblasť, ktorá bola v herniálnom vaku, nepodlieha nekróze, lekár ju opraví a vyrobí plast.
 • Ak sú na črevnom trakte nejaké príznaky nekrózy, lekár sa môže pokúsiť obnoviť tkanivá pomocou liekov.
 • Ak je črevná slučka neodvolateľne nekrotická, vykoná sa jej excízia..

Preto pri porušení prietrže je pacientovi najskôr diagnostikovaná laparoskopická operácia, počas ktorej sa vykonáva hodnotenie stavu oblastí, ktoré boli porušené. Ak je zadržaný orgán uznaný ako životaschopný, je prietržovaná brána prietrže - vnútorný trieslový kruh a nevyrastená časť pobrušnice. Ak existuje podozrenie, že poškodený orgán nie je životaschopný, predpisuje sa urgentná herniolaparotómia s možnou resekciou mŕtvej zóny..

Endovideolaparoskopia pomáha presne posúdiť porušovanie tkanivového trofizmu v mieste porušenia a šitie počas laparoskopie minimalizuje možnosť traumy na cievy semenníkov a deferentného kanálika..

Lieky na slabinovú prietrž

Väčšina pacientov s diagnostikovanou brušnou prietržou na celom svete sa pýta lekárov bolestivou otázkou: „Je možné liečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zásahu?

Faktom je, že neexistujú žiadne liečivá, ktoré by eliminovali herniálny výčnelok. Je nemožné „prerásť“ defekt bez použitia chirurgického zákroku. Na začiatku vývoja choroby je povolená konzervatívna liečba zameraná na zmiernenie príznakov prietrže. Takáto terapia je však dočasná a chirurgický zákrok bude skôr alebo neskôr nevyhnutný.

Skutočne je možné zmierniť prejavy príznakov choroby - napríklad nosením obväzu. Zníži sa tým zaťaženie slabín a tlak v herniálnom vaku, čo bude mať pozitívny vplyv na pohodu pacienta. Nosenie obväzu je vítané v počiatočných štádiách vývoja patológie a iba s prispôsobenou prietržou.

V niektorých prípadoch môže liečba obväzovej prietrže obväzom spôsobiť komplikácie:

 • zväčšenie vyčnievajúcej oblasti v dôsledku zjazvenia;
 • tlak na herniálny vak;
 • atrofické procesy faciálnych kontúr;
 • tlak na spermatickú šnúru.

Nosenie inguinálnej ortézy je veľmi bežné, pretože mnohí pacienti si myslia, že týmto spôsobom sa budú môcť zbaviť problému. Nie je to však tak: konzervatívna liečba chorobu nezmierňuje, ale umožňuje pacientovi zmierniť jeho stav a viesť známy životný štýl. Okrem toho sa v priebehu času, ak je operácia oneskorená, pozoruje aj vývoj slabosti ingvinálnych svalov, čo môže slúžiť ako začiatok nových chorôb..

Bandáž sa môže používať dlho, iba ak sa zistia významné kontraindikácie chirurgického zákroku:

 • senilný vek;
 • celkové vyčerpanie (neschopnosť podstúpiť chirurgický zákrok);
 • obdobie narodenia dieťaťa;
 • akútne infekčné choroby;
 • rehabilitačné obdobie po iných operáciách.

Liečba prietržnej hernie doma

V každodennom živote môže liečba slabinovej prietrže odstrániť nepríjemné príznaky v skorých štádiách ochorenia. Lekári takúto liečbu vítajú, pretože na ňu môže stráviť drahocenný čas, počas ktorého bude hernia napredovať. Odborníci sa domnievajú, že včasné ošetrenie zaručuje možnosť pozitívneho výsledku.

Niektorí tradiční liečitelia odporúčajú liečiť slabinovú prietrž chladom:

 • opláchnite postihnuté miesto studenou octovou vodou;
 • naneste kúsky ľadu na prietrž a tiež prehltnite kúsky ľadu na bolesť a dyspepsiu.

Tradiční lekári však túto liečbu neodporúčajú. Faktom je, že prechladnutie môže vyvolať kŕč, ktorý bude mať za následok porušenie prietrže.

Zaobchádzanie s trieslovinou prietrže ľudovými liekmi predstavujú nasledujúce recepty:

 • Veľa dubovej kôry: 2 čajové lyžičky rozdrvenej kôry sa pridajú do 400 ml vriacej vody a varia sa 10 minút. Zakryte vekom a nechajte ho vychladnúť. Ďalej filtrujeme liek, navlhčite obväz a obvazujte miesto prietrže tri hodiny. Tento postup opakujte každý deň.
 • Veľa šťavy z kyslej kapusty: navlhčite gázu a naniesť cez noc.
 • Lotion s jablčným octom: pripravte obklad rýchlosťou 4 lyžice. lyžice octu v 400 ml vody.
 • Palina z tvrdého dreva: trváme na tom, 2 lyžice. lyžice paliny z palmy v 400 ml vriacej vody na hodinu.
 • Masť proti hernii: zahrejeme ½ kg bravčového tuku pomocou vodného kúpeľa a nalejeme do nádoby. Oddelene zmiešajte 100 ml octu a jedno čerstvé vajce. Všetko zmiešame a roztavený tuk pridáme do 0,5 litra. Dali sme do chladničky týždeň. Po týždni pridajte 2 prepeličné vajcia a lyžičku jazvečieho alebo orechového tuku. Mix a použitie na obväzy. Masť sa môže používať po dlhú dobu. Uchovávajte v chladničke.
 • Takémuto nástroju sa pripisuje dobrá účinnosť: rovnaké mlyny listov skorocelu, cibule a rastliny zlatých fúzy prechádzajú mlynčekom na mäso a zmiešajú sa s bravčovým tukom. Masť používame na nočné obväzy.

Bylinná liečba slabinovej prietrže by nemala byť jedinou terapeutickou modalitou. Okrem ľudovej liečby sa odporúča vykonávať fyzické cvičenia, udržiavať imunitu, správne jesť a zabrániť rozvoju zápchy..

Liečba slabiny prietrže fyzickými cvičeniami by sa mala vykonávať iba pod dohľadom odborníka na cvičebnú terapiu. Pri tejto chorobe nie sú cvičenia so zaťažením brušných svalov vítané, pretože to môže byť sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom, čo môže situáciu výrazne zhoršiť. Výnimkou je plávanie, ktoré pomáha posilňovať svalový korzet..

Tiež nežiaduce cvičenia s použitím výkonových simulátorov, vrátane cvičení v ľahu na chrbte so zaťažením nôh.

Kardio záťaž je vítaná, mierne - jogging, chôdza, aerobik, joga, jazda na bicykli.

Liečba jogy pri slabinovej prietrži

Kurzy jogy by sa mali vykonávať trikrát denne: ráno pred raňajkami, 2 hodiny po obede a pred spaním. Odporúča sa opakovať každé cvičenie najmenej trikrát..

Ľahnite si na chrbát.

 • Nohy sú rovné, ramená sú predĺžené pozdĺž tela. Nadýchnite sa pomaly a snažte sa vyčnievať čo najviac z žalúdka. Vydýchnite, spustite žalúdok.
 • Položíme nohy na šírku ramien a ohýbame sa na kolenách a ramená na lakťoch. Nadýchnite sa a v tomto okamihu zdvihnite panvu so zameraním na plecia, lakte a chodidlá.
 • Ramená sú umiestnené pozdĺž tela spolu s nohami. Hladké nohy zdvíhajte postupne a spolu.

Sedíme na stoličke.

 • Dali sme si nohy dohromady. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite pravú ruku nahor a pri výdychu sa ohnite doľava. Ďalej naopak.
 • Opierame sa o chrbát, ruky držia sedadlo. Nadýchnite sa a súčasne zdvihnite panvu, položenú na rukách.
 • Nadýchnite sa. Na výdych aplikujeme nohu striedavo do brušnej tlače..
 • Prstami strhávame prsty striedavo a nakláňame sa dopredu.

Inguinálna hernia nie je kontraindikáciou pre jogu, ale nie všetky polohy sú povolené: konzultujte s odborníkom na túto tému.

Liečba halovej kýly pomocou sprisahania

Niektorí pacienti úprimne veria v liečbu chorôb prostredníctvom sprisahania. Podľa odborníkov na túto metódu by sa sprisahania mali aplikovať bližšie k noci bezprostredne pred západom slnka.

Zoberie sa kus starého zvyšku, ktorý sa vykonáva v kruhu blízko prietrže a vyslovuje sa trikrát:

 • Voda tiekla blízko bielych brehov, odrezávala kamene, umývala piesok. Tento zvyšok sa má odplaviť, rovnako ako prietrž. Ako voda presakuje, tak kýla. A keď slnko zapadá a mesiac vyzerá, choroba zmizne.

Ďalej zahreje zvyšok:

 • Zobudím sa z rána, chodím k bielej vode, k oceánom. Strieka sa tu gogol, ktorý nemá ani modrý, ani červený nádor. Tam plazí rakovinu, ktorá nemá ani modrú, ani červenú rakovinu. Leží mŕtvi, ktorí nemajú ani modrého, ani červeného nádoru.

Potom musíte ísť na nábrežie a hodiť zvyšok do vody a povedať:

 • A gogol, rakovina a telo zosnulého nemajú chorobu ani mŕtvicu. A služobník Boží (meno) nemá prietrž, ani polovicu prietrže - niet žiadnej a nebude.

A ešte jednu pomluvu z akejkoľvek hernie, ktorá sa prečíta po aplikácii kúsku vodného machu na postihnutú oblasť:

 • Na more, na oceán, na ostrove Buyana je položený kamenný mach. Pod týmto machom had Skoropey kríva, kríva a je vždy plný. Kus, had, kýla Božieho služobníka (meno), a budeš plný, a služobník Boží (meno) sa klaň.

Na konci pozemku by sa mal kus machu vrátiť na miesto, kde bol odobratý.

Moderné metódy liečby slabinovej prietrže

Chirurgický zákrok pri slabinovej prietrži sa zdá byť jednoduchý, ale nie je to úplne pravda: operácia nie je jednoduchá. Staré chirurgické metódy, najmä tie, ktoré sa vykonávajú u detí a starších ľudí, často prispievali k rozvoju opakovaných hernií na rovnakom mieste.

V súčasnosti používajú odborníci najnovšie techniky na spoľahlivú korekciu tkaniva pacienta a samotná operácia je oveľa menej traumatická a bolestivá. Vo väčšine prípadov sa hernálna defekt zošíva pomocou syntetických materiálov s vysokou pevnosťou. Zároveň môžu lekári uprednostňovať klasický zákrok aj laparoskopiu.

Menej traumatická laparoskopia je veľmi účinná len u pacientov s opätovným rozvojom prietrže, v prítomnosti jazvového tkaniva na povrchu pobrušnice. Jizvové tkanivo je vysoko nežiaduce opakovane poraniť. Pomocou laparoskopie a laparoskopickej sondy je možné operáciu vykonať presne a profesionálne..

Na moderných klinikách s chirurgickým zákrokom u dospelých pacientov sa spravidla používa epidurálna anestézia au detí všeobecná anestézia..

O tom, ako aplikovať liečbu prietržovej hernie, zvyčajne rozhoduje lekár individuálne. V zásade sa snažia predpísať operáciu vo veľmi blízkej budúcnosti po potvrdení diagnózy. Všetky ostatné metódy liečby, ktoré opakujeme, majú iba dočasný a prechodný účinok. Preto predtým, ako sa vzdáte operácie, zvážte výhody a nevýhody, poraďte sa so svojím lekárom a rozhodnite sa v prospech svojho budúceho zdravého a napĺňajúceho života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pri starnutí sa u človeka rozvíja opuch a pod očami sa mu ukladajú vaky. Dôvodom je skutočnosť, že svaly tváre podporujúce viečka strácajú s vekom svoju silu.
Chrbtica je hlavnou osou, na ktorej je postavené naše zdravie a život..
Liečba kýly chrbtice v sanatóriu nie je jedinou, ale najúčinnejšou metódou liečby. Bolesťou chrbtice je osteochondróza chrbtice - degeneratívna zmena medzistavcových platničiek a následkom zanedbávania a zanedbávania zdravia kýly medzistavcových platničiek.

Výstupok disku

Žalúdok
Výčnelok disku je najbežnejšou formou degenerácie disku, ktorá môže viesť k bolesti chrbta. Spravidla sa vyskytuje pri traume alebo so zmenami disku súvisiacimi s vekom a môže pokračovať bez povšimnutia, až kým nenastane podráždenie okolitých nervov.