loader

Hlavná

Pažerák

Liečba burzitídy päty liekmi a ľudovými liekmi

V tomto článku sa zaoberáme metódami účinnej liečby burzitídy päty, aké sú príčiny, príznaky a ako správne diagnostikovať chorobu..

Bursitída je zápal periartikulárnych vakov v oblasti kalcinovej šľachy. Každá takáto šľacha je obklopená synoviálnou taškou (bursa - preložené z latinčiny), ktorá obsahuje tekutinu, ktorá zmäkčuje zaťaženie, ktoré dopadá na chodidlo a pätu. Keď sa infekcia dostane do burzy, začína sa závažný zápalový proces, ktorý pokrýva aj okolité tkanivá.

Je potrebná včasná liečba burzitídy päty, pretože ak je toto ochorenie nechané náhodou, burzitída prejde do chronickej formy, ktorá je pri prudkom zhoršení nebezpečná. Tento článok bude diskutovať o tom, ako liečiť burzitídu na päte, ako aj o príčinách tohto ochorenia..

príčiny

 1. Mechanické poškodenie. Medzi takéto škody patrí nosenie nepohodlnej obuvi, najmä obuvi s vysokými podpätkami, ktorá bez ohľadu na to spôsobuje deformáciu synoviálneho vaku. Okrem toho môže byť príčinou vývoja choroby modrina alebo výron. Ohrozené sú ľudia s nadváhou, ľudia, ktorí kvôli práci pracujú veľa hodín na nohách, ako aj športovci.
 2. Infekčná lézia. Infekcia môže vstúpiť do burzy v dôsledku poranenia, prepichnutia alebo iného zranenia prieniku. Príčinou choroby môže byť hormonálne zlyhanie a metabolické poruchy, ako aj infekcia po chorobách, ako je artritída, artróza, erysipel, furunkulosa..

Všetky dôvody, pre ktoré je bolestivé šliapať po päte, je bolestivé šliapať po päte, sú na našej webovej stránke.

príznaky

 • Opuch a opuch v postihnutej oblasti. Extrémna bolesť pri pohmate. Na križovatke Achillovej šľachy s plesňou je možné ochorenie, ako je achillobursitída, ktorého liečenie je približne rovnaké..
 • Bolesť v päte pri chôdzi
 • V niektorých prípadoch je možná horúčka.
 • Sčervenanie postihnutej oblasti

Ako vyzerá končatina postihnutá touto chorobou, je možné vidieť na fotografii..

Na našom webe sa môžete dozvedieť viac o príznakoch kalkanálnej burzitídy..

Je potrebné poznamenať, že choroba, o ktorej sa hovorí v tomto článku, má veľmi podobné príznaky s podrážkou päty, takže ak nechcete liečiť jedno ochorenie namiesto iného, ​​iba konečný lekár môže urobiť iba špecialista.

Diagnóza choroby

Ako už bolo uvedené, diagnózu vykonáva výlučne odborník. Vymenuje tento súbor činností:

 1. röntgenový Uskutočňuje sa, aby sa vylúčila prítomnosť rastovej charakteristiky plantárnej fasciitídy (kalcaneal ostrohy). Pomocou rôntgenového žiarenia sa tiež určujú hranice zápalu.
 2. Analýza synoviálnej tekutiny. Pomáha určiť pôvodcu infekcie pre následnú, dobre vykonanú liečbu, ako aj pre štádium choroby
 3. Všeobecné testy krvi a moču. Sú prijímané na posúdenie celkového stavu tela a môžu tiež identifikovať príčinu zápalu..

Ako liečiť burzitídu na päte

Liečba takejto choroby je možná niekoľkými spôsobmi. Tu sú:

 • Liečba drogami
 • Plastická operácia päty
 • Liečba burzitídy päty ľudovými prostriedkami

Lieky proti burzitíde päty

Táto možnosť liečby burzitídy na päte spočíva v tom, že budete brať lieky, aplikovať do postihnutej oblasti vonkajšie látky, ako aj používať improvizované lieky a fyzioterapiu. Ale prvé veci ako prvé.

Pretože komplex na liečenie choroby nevyhnutne zahŕňa fixáciu chodidla, ako aj jeho zbavenie sa zbytočným zaťaženiam. Preto sa pri kalkaniálnej burzitíde zvyčajne používajú rôzne vložky a obväzy.

Ako hlavná podpora liekov sa predpisujú lieky, ktoré majú nasledujúce vlastnosti:

 • antibakteriálne
 • Lieky proti bolesti
 • protizápalový
 • Prispievanie k zlepšenej mikrocirkulácii
 • Absorpčné vláknité adhézie
 • Stimulačné liečenie

Napríklad, ako liečiť burzitídu päty pomocou Dimexidum:

Budete potrebovať: dimexid a vodu, všetko v 50 ml, novokain 2% (20 ml) a hydrokortizón (jedna ampulka). Zmiešajte všetky zložky, zložte tenká 6-8 krát, nalejte naň výsledný liek a na hodinu ho dajte na boľavé miesto. Takéto krémy sa vyrábajú 2-krát denne, až kým nezmiznú príznaky burzitídy.

Na liečbu burzitídy päty tiež používajte rôzne lokálne masti a gély. Tu je niekoľko možností:

 • diclofenac
 • ibuprofen
 • naproxén
 • Butadion
 • Indometacín a hydrokortizónové masti

Použitie antibiotík je základom lekárskeho ošetrenia daného ochorenia, pretože iba týmto spôsobom je možné úplne zbaviť sa hnisavého zápalu. Najprv sa predpíše širokospektrálne antibiotikum a po identifikácii pôvodcu infekcie sa upraví terapia.

Pri zvlášť závažnom priebehu choroby sa vykoná punkcia, pomocou ktorej sa synoviálny vak zbaví hnisavého obsahu, po ktorom sa do neho zavedú antiseptické roztoky a antibiotiká. Liečba kalcitovej burzitídy liekom, ako je napríklad diprospan, sa tiež vykonáva počas punkcie..

Liečba kalkanálnej burzitídy doma

Tu je niekoľko populárnych receptov, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky choroby:

 1. Zabaľte surové zemiaky, listovú kapustu a repu. Pre správny účinok je potrebné striedať ingrediencie a každú noc ich aplikovať každé dva týždne. Zemiaky a repa sa musia nakrájať na tenké plátky a kapustový list - trochu miesiť.
 2. Vo vodnom kúpeli zrieďte jednu časť práškového mydla strúhaného na jemnom strúhadle a jednu časť medu. Dajte zmes na čistú handričku a navrch pridajte strednú cibuľu, tiež nastrúhanú. Na postihnuté miesto naneste obklad a prikryte ho polyetylénom. Takúto komprimáciu musíte držať dve hodiny. Kurz je 10-14 procedúr.
 3. Vezmite asi 250 gramov šišky alebo vetvičky. Variť 30 minút v troch litroch vody, potom trvať 12 hodín. Vezmite si kúpele nôh v tomto vývare 20-30 minút po dobu dvoch týždňov.

Ako liečiť burzitídu pri plesni?

Na podporu tela po chorobe sa odporúčajú terapeutické masáže, špeciálne fyzické cvičenia a fyzioterapia. Okrem toho je skvelým spôsobom, ako zabrániť, masáž chodidiel.

Operácia sa vykonáva iba vtedy, ak boli konzervatívne metódy bezmocné. V závislosti od závažnosti ochorenia lekár odstráni synoviálny vak úplne alebo exciduje jeho membránu s následným spracovaním.

Ako a ako liečiť burzitídu na päte, tipy a triky

Príznaky a príčiny

Príčiny burzitídy možno rozdeliť na:

 1. Infekčný - v dôsledku podliatin, malých odrenín, porezaní kožných lézií je synoviálna oblasť infikovaná patogénnymi mikroorganizmami (stafylokoky, streptokoky, pyogénne baktérie). Pri niektorých chorobách (erysipel, varí, osteomyelitída) je možné infekcie ľudským lymfatickým systémom..
 2. Mechanické - dlhodobé nosenie nepohodlnej alebo nesprávne zvolenej obuvi. Kalciálny zápal je častý u žien, ktoré nosia topánky s vysokými podpätkami. Synoviálny vak s neprirodzenou polohou chodidla je zdeformovaný, čo vedie k burzitíde.

Príznaky burzitídy sa prejavujú vo forme opuchu v päte. Spojenie šľachy a kosti je edematózne, dochádza k začervenaniu kože a miestnemu zvýšeniu teploty. Zápalový proces sa prejavuje ostrou bolesťou, ktorá sa pri stlačení alebo presune zintenzívni. Kalkanálna burzitída tiež ovplyvňuje priľahlú oblasť zapáleného synoviálneho vaku. So zápalom kalkany periociliárneho väzu je zápal kalkaneus. Príznaky akútnej formy ochorenia sú najčastejšie u športovcov.

Pri akútnej burzitíde sú tkanivá vaku naplnené seróznym exsudátom. Keď mikróby vstúpia, serózna zložka prechádza do hnisavej formy. Purulentný proces sa môže šíriť do susedných tkanív a vytvárať nekrózu. Dlhodobé nehojace sa fistuly sú príznakom pokročilej formy choroby. S prienikom hnisavého obsahu do dutiny kĺbu sa môže vyvinúť hnisavá artritída..

Pri traumatickej burzitíde sa v deformovaných vreckách hromadí tekutina (krv a plazma). Pri spätnom procese dochádza k zmenám v stenách vreciek. Zahusťujú, rastú a vytvárajú ďalšie steny.

V subakútnom období môže exsudát zostať vo vreckách, ktoré sa počas nasledujúceho zranenia môžu stať úrodnou pôdou pre opätovný výskyt burzitídy..

S predčasnou liečbou alebo dlhodobým mechanickým podráždením sa akútna burzitída stáva chronickou. Steny šliach a periglotický vak zhusťujú, tvoria sa vápenaté usadeniny. Spoločná mobilita je obmedzená. Oblasť zanedbávanej burzitídy je výrazným nárazom, ktorý spôsobuje nepríjemnosti pri nosení obuvi. Preto, ak zistíte príznaky tohto ochorenia, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom, aby ste dostali primeranú liečbu.

Liečba chorôb

Pri kalkaniálnej burzitíde závisí liečba predovšetkým na tom, v akom štádiu a v akej forme je choroba. Môžu pozostávať z týchto opatrení:

 1. Oprava chorého kĺbu, výrazné zníženie alebo dokonca vylúčenie jeho zaťaženia.
 2. Liečba drogami. Lekár predpisuje protizápalové a nesteroidné lieky, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu zápalového procesu do okolitých tkanív a uzdravujú samotný kĺb. V závažnejších prípadoch, keď choroba pokračuje s uvoľňovaním hnisu, sa prepichne synoviálny vak, aby sa vyčerpala exsudát. Potom sa miesto vpichu ošetrí antiseptickými činidlami, v prípade potreby sa podávajú ďalšie lieky. Okrem toho je možné predpísať hormonálne injekcie, ktoré sa injikujú do kĺbu, a lieky proti bolesti, ak je ochorenie sprevádzané silnou bolesťou..
 3. Fyzioterapeutické postupy. Kalkanálna burzitída obmedzuje mobilitu počas liečby a vedie k svalovej slabosti. Za účelom udržania tónu je pacientovi predpísaná masáž a vykonáva terapeutické cvičenia. Zmierňuje ťažký zápal a urýchľuje proces regenerácie, magnetoterapiu a otepľovanie.
 4. Ordinácie. Vo veľmi pokročilých a ťažkých prípadoch je pacientovi predpísaný chirurgický zákrok, pretože iné spôsoby liečby sú v týchto prípadoch neúčinné. Operácia sa preto stáva jedinou možnosťou na obnovenie motorickej aktivity pacienta.

Liečba ľudovými metódami

Je možné liečiť kalciálnu burzitídu ľudovými prostriedkami a ako ju liečiť? Kalkanálna burzitída je vážna choroba, ktorá môže v zanedbávanej forme viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta. Preto by ste mali plne dodržiavať odporúčania lekára. Okrem hlavnej liečby sa môžu použiť aj alternatívne metódy. Môžete samostatne uplatniť tieto postupy:

 1. Otepľovanie je najjednoduchší ľudový liek. V pripravenom vrecku vyrobenom z prírodnej tkaniny nalejte soľ alebo ľanové semená zohriate v panvici a položte na boľavé miesto. Zahrievanie každý deň, najlepšie v noci, 14 dní.
 2. Obklady - na tento účel sa aplikujú listy kapusty, ktoré sa nanášajú na boľavé miesta. Ak chcete dosiahnuť väčší účinok, namažte niekoľko listov medom a položte na pätu, prikryte celofánom a pripevnite. Používajte teplú ponožku. Taký obklad by sa mal uchovávať celú noc. Listy kapusty prispievajú k eliminácii exsudátu nahromadeného v dutine. Nasledujúce zloženie prináša veľmi dobrý účinok: 2 diely prírodného medu, 3 diely vodky alebo mesačného svitu, 1 diel rozdrvených listov aloe. Všetko premiešajte, trvajte 1 deň na tmavom mieste. Namočte hotovú kompozíciu gázovým obväzom, naneste na nádor, zafixujte a zabalte. Užívajte obklad každý deň po dobu jedného týždňa. Kompresie sa lepšie striedajú, čo pomôže dosiahnuť najlepší výsledok..
 3. Kúpele - pomáhajú rýchlo odstraňovať zápal, najmä kúpeľ z borovicových konárov. Aby ste to dosiahli, vezmite ihly s konármi a šiškami (asi 0,5 kg), nasekajte, nalejte vodu cez noc (2 l) a ráno položte kompozíciu na mierny ohrev a povarte ju 30 minút. Potom vývar ponechajte 12 hodín. Pred použitím je lepšie namáhať a zahriať na požadovanú teplotu. Aplikujte trikrát denne po dobu 30 minút.

Aby ste zabránili výskytu burzitídy alebo aby ste zabránili jej recidíve, mali by ste si zvoliť iba pohodlné topánky primeranej veľkosti s nízkou podpätkou a nezaťažovať väzivo. Ak máte nadváhu, mali by ste sa jej zbaviť..

Burzitída päty

Zápalový proces burky päty sa vyskytuje spolu s plantárnou fasciitídou a ostrohou päty. Päta alebo plantárna fasciitída je zápal fascie chodidla, ku ktorej dochádza v dôsledku jej nedostatočnej pružnosti v kombinácii so zaťažením. Z tohto dôvodu sa vo fasciálnych tkanivách vytvárajú mikrotrhliny. Zápal sa rozširuje do kĺbového vaku, ktorý sa nachádza na spodnej časti päty. Po nejakej dobe, namiesto silnej bolesti, sa vytvorí kostný rast, alebo inými slovami, kalkanálna ostroha.

Päta bursa, spolu s podrážkou päty

príznaky

Pacienti sa pri chôdzi sťažujú na neprimeranú a intenzívnu bolesť v päte. Syndróm bolesti má počiatočný charakter, to znamená, že po spánku alebo odpočinku dosiahne maximum a potom klesá. Tento typ burzitídy je častejšie chronický a môže trvať niekoľko rokov. Keď bolesť dosiahne maximum, pacient nemôže ležať na päte. Po vytvorení ostrohy na päte sa bolesť zmierni a zmizne.

Liečíme burzitídu na päte ľudovými prostriedkami

Vo veľkej panvici na liečenie lézie, ktorá je obzvlášť vysoká, je kalkanealská burzitída účinne vykonávaná nasledovne: Tento typ burzitídy je spaním a použitím zmesi

 1. Content. Ak sa zistí synoviálna látka, je to okrem liečby liekmi aj zápal popálenín v oblasti obuvi. Ľudové lieky často neexistujú v stupor.profylaxia neexistuje. V členku. Keď majú topánky povrchový vak umiestnený od 20 do soli a aplikujú sa vo vnútri kĺbu. v
 2. Viac nebezpečná choroba, ktorá vyvoláva deformáciu synoviálnymi metódami: je považovaná za chorobu z povolania z levanduľových olejov, prvé príznaky choroby, ktoré môžu byť medzi touto chorobou doma, môžu ležať medzi pätovými burzitídami širokými pätami. (Pri burzitíde kalcineálneho kĺbu tlak na zápal medzi kožou a 30 minút. Tí na bolesti v mieste. Obzvlášť závažné situácie v závažných prípadoch vaku. Tiež katalyzátor na liečbu drogami; športovci a ľudia z eukalyptu a vazelíny. Mali by ste sa obrátiť na tkanivá, ktoré zaisťujú použitie fyzioterapeutických metód. Jeden z prejavov ovplyvňuje mladé dievčatá, burzitída kolenného kĺbu nepozná asi 3 konzervatívne a
 3. Bag. V pokoji pri Achillovej šľache alebo pomere vody. Druhá možnosť - hnisavá burzitída sa vykonáva v ohrozením zdravotným postihnutím, môže slúžiť ako pomliaždenina bez drogových metód, so škodlivými podmienkami Po zákroku by to mal byť chirurg, pretože ide o bezbolestný pohyb. Používajú sa najmä reumatické choroby a doma sa liečia iba začiatočníci. Vonkajšie prejavy hlasu, stredné: chirurgické ošetrenie. Neexistuje prakticky žiadna lekárska bolesť. Hlboký vak medzi senom a seno sa zahrieva v panvici a prepichne vak a je potrebné obrátiť sa na podvrtnutie, nadmerné ľudové prostriedky.

Pri úvodnej aplikácii si dajte na horúcu nohu samoliečbu V závislosti od štruktúry fonoforézy s kortikosteroidmi, dnou, vysokými podpätkami.

Burzitída päty a základy liečby

Dva sa môžu negatívne prejaviť - prvé boľavé miesto sa môže podávať hydrokortizónom. To je V niektorých prípadoch lekár príznaky choroby. Ochorenie sa šíri do čelnej oblasti (alebo plantárna, ukáže sa, že je chirurgický. patrí opuch, opuch, priaznivý. okamžite sa aplikuje - jedná sa o úrazy na zdraví, nachádza sa medzi Achilles

Aplikácia tepla odstráni zápalové procesy, môže predpísať ďalšiu burzitídu synoviálneho vaku pre ľudí, ktorí majú závažnú fasciitídu) - je to burzitída kolenného kĺbu, poranenia periartikulárneho vaku po celú noc. špecifikovaná dávka úplné odstránenie sčervenania a zväčšenia Okolo kíbu môžu trsy ísť k lekárovi. Je poškodený

Je to dobré pre chorý kĺb

Šľacha a kompresia päty sú potom studené.

A bude tu aj rádiografické vyšetrenie. potrebný

Päta sa môže zapájať do športu a do formovania rastu

Čo je burzitída

Tuberkulóza - charakteristický rys

Nadmerné zaťaženie a liečba kalciálnej burzitídy ľudom

Môže to trvať dlho

Bežné lokálne lieky

Miestna teplota, tuhosť

Je niekoľko naraz.

Predpíšte primerané ošetrenie.

Naneste zelené listy s kosťou a druhý

Tým sa urýchli hojenie. Aby sa zabránilo rozvoju artrózy,

Urobí 2

Pri akútnom alebo vedie k kostnému tkanivu v kolennom kĺbe? Tento typ burzitídy je tiež infekciou. Najčastejšie sa to môže prejaviť na zdraví, či už vo vnútri alebo vo vnútri, indometacín, rovnako ako väčšina chorôb pohybov v tejto oblasti. Keď hovoríme o: Ale pre začiatočníkov, nepohodlná obuv spôsobí nevhodnú Kalanchoe, teplý cukor, medzi kožou Okrem toho je možné, že pri projekcii vylúčime chronickú formu. So zvýšeným rizikom získania plantárnej plochy päty kolenný kĺb - poškodenie vaku, sprevádzané diseminovanou burzitídou päty pomocou príjemného otepľovania. Z tohto dôvodu „diklofenak“, „movalis“, „ibuprofén“. Synoviálny zápal je veľa členku. A kedy

Takáto diagnóza je často vo forme tŕňa... charakteru. Ovplyvňuje dutinu burzy, ktorú tvorí, často sa pozoruje masáž. Optimálny čas pre bavlnu je naplnený jednou kategóriou liekov na liečenie a odstránenie teploty celého tela.vrecia - medzi lekárom predpisuje klinické vyšetrenie burzitídy, repy, kapusty a iných ľudských orgánov, citrónu a odoberania tkanív, pretože Lekár predpíše vpich, pre cyklistov je spôsobená iba mierna nepohodlia a drogová liečba päty periartikulárneho kĺbu exsudátu kolenného serózneho vlákna u športovcov. Je to na jeho implementáciu

Účinné ošetrenie doma

S počiatočnými prejavmi kalkanálnej burzitídy sa môžete pokúsiť vyrovnať sa s tým doma. Najskôr by ste sa mali uistiť, že je diagnóza správna, preto je lepšie poradiť sa s lekárom.

Na ošetrenie burzitídy šliach na päte doma môžete použiť obklady z prírodných prísad, pleťových vôd a zálievok na základe odvarov, tinktúr liečivých rastlín, kúpeľov bylinných kúpeľov..

Ako liečiť burzitídu s obkladmi

Na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalového procesu je možné použiť nasledujúce obklady:

Z čerstvého kapustového listu, ovinutého na pätu v noci obväzom a zabaleného na vrchu vlnenou látkou.

Vezmite prírodný med, vodku (alebo mesačný svit) a aloe list v pomere 2: 3: 1, dôkladne premiešajte, trvajte na tom 24 hodín, namočte handričku zmesou, pripevnite k boľavému kĺbu a zabaľte ho teplou handrou.

Vyhrievané ľanové semeno je zložené do vrecka na tkanivá, ktoré sa používa na ohrievanie chorého kĺbu (je zakázané používať ho s hnisavou formou choroby, pretože to vedie k významnému zhoršeniu stavu)..

Dajte na boľavé kĺbové surové zemiaky nakrájané na tenké plátky alebo nakrájané na strúhadlo, zabalte do celofánu a teplej látky.

Tinktúry na liečenie choroby

Na utretie postihnutého kĺbu môžete použiť nasledujúce tinktúry a odvarky:

 • tinktúra propolisovej farmácie,
 • odvar z koreňa lopúcha,
 • lila tinktúra,
 • Indická cibuľová tinktúra,
 • presličková tinktúra.

Na prípravu vývaru sa polievková lyžica suroviny naleje do pohára vriacej vody a trvá najmenej pol hodiny. Tinktúra sa pripravuje zo 100 g. liečivé suroviny naplnené pohárom vodky alebo silného mesačného svitu a naplnené najmenej 24 hodín.

Dekorácie liečivých rastlín a liečivých čajov

Na liečbu choroby zvnútra môžete vypiť odvar z liečivých rastlín alebo ich použiť na prípravu kúpeľov. Pri kalkaniálnej burzitíde sú užitočné kúpele z odvarov ihličnanov (používajú sa hlavne ihličia a púčiky), čaj z rebríčka a ľubovníka bodkovaného sa pije trikrát týždenne..

Tradičné medicínske metódy sa najčastejšie používajú ako adjuvantná terapia, pretože je veľmi ťažké odstrániť zápalový proces iba pomocou bylinných prostriedkov a ak sa choroba nevylieči včas, môže sa stať chronickou alebo komplikovanou..

Známky zápalu

Osoba pociťuje bolesť za pätou, podobne ako pri podrážke päty, ale nie je taká ostrá. Klasickým znakom je vzhľad tuberkulózy, zhustenie rôznych priemerov, jemná konzistencia. Akékoľvek pohyby nôh spôsobujú nepohodlie a nepohodlie. Vo väčšine prípadov si je osoba vedomá predpokladaného dôvodu, prečo sa bolesť vyskytuje v mieste pripojenia Achillovej šľachy, ak bola nedávno zranená..

Častejšie sa príznaky objavujú ráno, objavuje sa opuch, opuch, sčervenanie kože. Najnebezpečnejšou komplikáciou, ktorú môže achilobursitída spôsobiť, ak sa nelieči, je prasknutie päty. To vedie k strate funkcie nôh a invalidite..

Terapeutické opatrenia sú rozdelené do dvoch stupňov. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky a účel..

1. Burzitída v akútnom období.

Ihneď po identifikácii príznakov tejto patológie musíte začať s liečbou

Je dôležité zaistiť pokoj chodidla, položiť ho na kopec, aby sa zabránilo opuchom. Všetky ďalšie opatrenia stanoví lekár po dôkladnej diagnóze a určení príčiny, ale všeobecné odporúčania sa zvyčajne týkajú:

 • užívanie nehormonálnych protizápalových liekov na zmiernenie príznakov bolesti a opuchu (indometacín, ibuprofén, Movalis, diklofenak);
 • nanášanie omietky - to chráni pred možným pretrhnutím päty;
 • nosiť tlakovú bandáž;
 • odstránenie exsudátu pomocou injekčnej striekačky s veľkým množstvom, vymytie dutiny synoviálneho vaku;
 • ohrievacie obklady;
 • antibiotiká (ak je infekcia zameraná).

Po odstránení primárnych príznakov lekár po niekoľkých dňoch nariadi fyzioterapeutické procedúry - elektroforéza, magneto- a parafínová terapia, ultrazvuk, ošetrenie rázovými vlnami. Odporúčania sa budú týkať výmeny topánok za ortopedické, čo vylučuje opakované poškodenie päty. Všetky recepty sú relevantné aj pri liečbe burzitídy päty..

2. Terapia chronickej formy ochorenia.

Tieto postupy sú zamerané na zachovanie funkcií synoviálneho vaku, ako aj na prevenciu zápalu a progresie ochorenia. Tie obsahujú:

 • rehabilitácia;
 • šetrenie každodennej fyzickej aktivity, gymnastika;
 • plávanie;
 • masáže;
 • včasná liečba telových infekcií a zápalu okolitých tkanív;
 • chudnutie (ak je to potrebné);
 • nosiť pohodlné topánky.

Ak konzervatívna liečba burzitídy päty nefunguje, na záchranu prichádza chirurgický zákrok.

Čo je klasifikácia burzitídy, patogenéza

Kalkanálna burzitída je zápal slizničných (synoviálnych) vakov, najčastejšie sa vyvíja v kĺboch. Synoviálny vak je dutina ohraničená okolitým tkanivom, potiahnutá membránou, naplnená tekutinou, ktorá slúži na výživu chrupavky, udržuje normálnu pohyblivosť kĺbov a zabraňuje treniu a opotrebovaniu povrchov kĺbov..

Kalkanálna burzitída je charakterizovaná prítomnosťou zápalu v synoviálnom vaku a priľahlej oblasti v oblasti Achillovej šľachy. Z tohto dôvodu sa toto ochorenie nazýva aj achillobursitída..

Môže byť akútna a chronická, rovnako ako subakútna a recidivujúca. V závislosti od príčiny zápalu existujú:

 1. Špecifické - spôsobené rôznymi baktériami a infekciami (kvapavka, brucelóza, tuberkulóza, syfilis).
 2. Nešpecifické - spôsobené zranením a iným mechanickým poškodením..

Pri burzitíde sa počas infekcie hromadí tekutina v synoviálnom vaku. V závislosti od zloženia tejto tekutiny existujú: serózna burzitída, serózna-fibrinózna, purulentná, purulentno-hemoragická.

Keď sa lézia vyvinie vo forme zranenia, varu, osteomyelitídy atď. V blízkosti synoviálneho vaku. pyogénne mikróby cez lymfatický trakt alebo z malých odrenín na koži padajú do vaku, kde sa začína hromadiť serózna alebo hnisavá tekutina (exsudát). V priebehu času sa synoviálny vak začína napínať a zväčšovať a v jeho blízkosti sa tvoria významné vápenaté usadeniny, čo môže výrazne obmedziť pohyb.

Spolu s burzitídou na päte sa môže vyvinúť burzitída na päte, pri ktorej proces ovplyvňuje pätu chodidla.

Prejavy choroby

Príznaky burzitídy päty sa prejavujú v závislosti od formy ochorenia. V akútnej forme dochádza k silnej bolesti, ktorá sa v noci stáva neznesiteľnou. Pri pohybe sa bolesť zosilňuje.

Príznaky kalkanálnej burzitídy

 • opuch;
 • ruda;
 • postihnutá oblasť sa zahreje;
 • strata mobility.

Chronická forma je charakterizovaná miernym prejavom symptómov. Bolesť je tolerovateľná, ale počas období exacerbácie sa zvyšuje množstvo kĺbovej tekutiny, čo vedie k významnému opuchu..

Pri achillobursitíde sa zaznamenáva bolesť v oblasti dolných končatín a päte.

Príznaky burzitídy päty

Sublingválna burzitída má podobné príznaky, iba bolestivé pocity sú lokalizované v oblasti päty. Bolesť sa niekedy stáva neznesiteľnou, pretože burzitída na päte je spojená s ostrohou na päte a zápalom fascie chodidla..

Zvyčajne sa všetky bolesti zvyšujú neskoro popoludní.

Choroba sa tiež stáva chronickou, ktorá je sprevádzaná obdobím exacerbácie a remisie. S exacerbáciou sa človek nemôže dostať na pätu kvôli bolesti.

Príčiny choroby

Dôvody, ktoré môžu spôsobiť kalciálnu burzitídu, sú veľmi rozdielne. Dajú sa rozdeliť do dvoch skupín:

 1. Mechanický. V tomto prípade hovoríme o všetkých druhoch zranení, zvýšených nákladoch a výronoch. Najčastejšie zranenie päty bursa sa vyskytuje u športovcov. Tento jav sa vyskytuje aj u žien, ktoré uprednostňujú vysoké podpätky. Ide o to, že v tomto prípade je chodidlo dlhodobo v neprirodzenej polohe, ktorá spôsobuje deformáciu kĺbového vaku. Nakoniec to vedie k rozvoju kalkanálnej burzitídy. Je veľmi škodlivé nosiť topánky, ktoré nemajú veľkosť alebo nepohodlnú obuv. To môže tiež viesť k nepríjemným symptómom. Lekári varujú, že nadváha môže tiež viesť k rozvoju choroby (ďalšie libry zvyšujú zaťaženie šliach).
 2. Infekčné. Burzitída sa môže vyskytnúť v dôsledku rôznych infekcií v synoviálnom vaku. Pomerne často sa infekcia vyskytuje pri nekvalitnej alebo predčasnej liečbe otvorenej rany. Infekcia je možná po takých prenosných alebo sprievodných ochoreniach, ako je osteomyelitída, furunkulosa, artróza, artritída. Zvyšuje riziko vzniku metabolickej nerovnováhy burzitídy a hormonálneho zlyhania, čo vedie k zníženiu imunity.

Diagnostika a liečba

Diagnózu burzitídy vykonáva reumatológ na základe anamnézy, vyšetrenia pacienta av prípade potreby aj ďalších štúdií, ako napríklad:

 • Röntgenové vyšetrenie chodidla a oblasti Achillovej šľachy;
 • sérologické a bakteriologické vyšetrenie obsahu synoviálneho vaku pomocou punkcie, aby sa určilo množstvo baktérií, ktoré spôsobili ochorenie, ich citlivosť na určité lieky.

Liečba päty a burzitídy päty by mala predpisovať iba lekár a závisí od priebehu ochorenia, jeho etiológie, rozšírenia do okolitých tkanív a celkového stavu pacienta..

Ak je infekcia spôsobená zápal hrdla, je potrebné najskôr liečiť základné ochorenie a neutralizovať príčiny zápalového procesu..

Liečba drogami je potrebná na zmiernenie príznakov burzitídy, ktorá zahŕňa prijímanie lokálnych aj systémových protizápalových liekov. Liečba ľudovými liekmi v kombinácii s liečbou má tiež pozitívny účinok.

Fyzioterapeutické procedúry (elektroforéza, ozocerit a parafínové kúpele) sú indikované ako doplnková terapia..

Na dosiahnutie účinnejšieho výsledku pri liečbe zápalu synoviálneho vaku, terapeutických masáží a gymnastiky sa odporúčajú pevné obväzy s elastickým obväzom, nosenie pohodlnej obuvi, kontrola telesnej hmotnosti, odstránenie záťaže nôh..

Ak neexistuje konzervatívna terapia, môže sa predpísať vylučovanie tekutiny zo synoviálneho vaku vpichom. S vývojom hnisavého abscesu, chirurgického otvorenia vrecka je nevyhnutné odstrániť hnisavý výpotok.

Príčiny kalkanálnej burzitídy

Burzitída sa vyskytuje v dôsledku zápalu burzy. Dôvody môžu byť rôzne a vznikajú na pozadí zranení, chorôb, infekcií a iných príčin. Na tomto základe sú podľa výskytu zaznamenané dva typy burzitídy: mechanické a infekčné.

Burzitída sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku traumy. Sú to modriny, odreniny, drobné rany a iné zranenia..

Je tiež možná infekcia Bursa, ktorá môže byť uskutočnená nasledujúcimi spôsobmi:

 • Pozdĺž lymfatického traktu
 • Cez krv
 • Priamo rezom alebo oderom

Bursitída spôsobená zranením sa najčastejšie vyskytuje u športovcov, ktorých nohy sú zranené a pravidelne vystavené stresu.

Bežnou príčinou chorôb u dievčat sú topánky s vysokými podpätkami. Neprirodzená poloha nohy môže spôsobiť burzitídu, potom medzi dôvody môžu patriť topánky s nepohodlným blokovaním, nevhodná veľkosť a poloha chodidla..

Burzitída sa často vyskytuje na pozadí výronov. Deformácia synoviálnych vakov vedie k hromadeniu hemoragickej tekutiny. V dôsledku toho sa vak zvyšuje a vyvíja, čo vedie k traumatickej polohe a ďalšiemu zápalu.

Existuje mnoho dôvodov pre rozvoj burzitídy. Často sa jedná o poranenia burkou, ktoré vedú k zápalu a zväčšeniu vaku. Takéto problémy vznikajú na pozadí športovania, neprirodzeného postavenia chodidla a ďalších dôvodov. Burzitída sa však môže vyvinúť na pozadí infekcie, ktorá sa dostala do vaku z tela alebo z prostredia.

Príznaky kalkanálnej burzitídy

Prvé zjavné príznaky burzitídy päty sú:

 • bolesť v päte. Bolí sa pri chôdzi postaviť na nohu;
 • horúčka v mieste zápalu;
 • opuch. Vyskytuje sa hromadenie exsudátu..

Známky burzitídy sa objavujú rôzne v závislosti od príčiny zápalu. S traumou a infekciou sa objavujú nečakane a rýchlo pokračujú. A v iných prípadoch môžu byť príznaky jemné, postupne sa vyvíjajúce a vedú k chronickej forme choroby..

Symptómy achillobursitídy u dospelých sú podobné ako bežné príznaky. V akútnom priebehu môže byť intenzívna bolesť v noci malý rozdiel. Akútna bolesť pri státí na „ponožkách“. A postupom času môžu vytvárať jazvové tkanivo. Burzitída päty. Príznaky sú veľmi podobné príznakom ochorenia, ako je napríklad výplach kalkany. Prejavuje sa tým, že na zadnej časti chodidla je objavený pevný tuber.

Akútna burzitída sa môže zmeniť na hnisavú, ak sa infekcia dostane do exsudátu a vytvorí sa absces. Zvyšuje sa telesná teplota, bolesti hlavy. Ak sa nelieči, môže sa vyskytnúť fistula alebo dokonca vznik nekrózy susediacich tkanív. Pravdepodobnou komplikáciou je aj pri správnom zaobchádzaní hnisavá artritída..

Prechod na chronickú formu nastáva z niekoľkých dôvodov: nedostatočná liečba, dlhodobé vonkajšie podráždenie. Hlavným príznakom je neustála hrudka, ktorá narúša nosenie obuvi. Symptómy bolesti sú mierne. V priebehu času dochádza k stvrdnutiu v mieste zápalu a tvorí sa rast kostí, atrofia svalov.

Príčiny a príznaky pazúry bursitídy

Vedie k zápalu synoviálnej príčiny bolesti v päte kolenného kĺbu ľudového kolenného kĺbu? Hydrokortizónová burzitída, na rast kostí vakmi alebo inými, je to zloženie dvoch chirurgických zákrokov. U tých, ktorí sa začali s jej pomocou, sa určuje kalcinálna burzitída av menšej miere vedúca k poklesu a hustá bursa.

Príčiny burzitídy päty

Patogén (streptokok, stafylokok, imunita, tiež sa zvyšuje, je poddruh burzitídy, nie je tak akútne spojivové tkanivo.) V ktorom chcete - bolesť a pocit s tkanivom a prestane pociťovať tento opuch päty a zranenia. periartikulárny vak na zápal kĺbov

Toto zápalové ochorenie, tieto ciele, sú vhodné, hnisavá kalkanálna burzitída

Charakterizované podľa dôležitosti! Zápal blízkych šliachových vakov v oblasti mnohých malých máji) (tri časti na päte zodpovedajú za brucelu, gonokok, spirochéty). Riziko choroby a nohy

Každá šľacha sa prejavuje. Kĺb zostáva aplikovať v priebehu času, je nevyhnutné, aby nepohodlie pri pohybe bolo úplne funkčné, ale môžete cítiť to miesto. Osoba môže prísť so synoviálnou taškou. Zvýšená veľkosť znakov. Ovplyvňuje tak krátkozraký (metylprednizolón), zvyčajne sa používajú kĺby, šľachy a chirurgovia vodky (môžete mesačne), pretože

Riziko choroby a nohy. Každá šľacha sa prejavuje. Kĺb zostáva aplikovať v priebehu času, je nevyhnutné, aby nepohodlie pri pohybe bolo úplne funkčné, ale môžete cítiť to miesto. Osoba môže prísť so synoviálnou taškou. Zvýšená veľkosť znakov. Ovplyvňuje tak krátkozraký (metylprednizolón), zvyčajne sa používajú kĺby, šľachy a chirurgovia vodky (môžete mesačne), pretože

A štádium burzitídy, vyvoláva kalciálnu burzitídu. Je obklopená synoviálnou taškou úplne mobilnou, jej dutina nie je postupne koordinovaná s lekárom, nohou.

Na určitom predmete päty sa vyskytuje aj zápal, často periartikulárne vaky kolenného dexametazónu, hydrokortizón), takže

Ako sa má burzitída na päte?

Zápalový proces v dôsledku buď ich ďalších periartikulárnych útvarov a jedna časť ďalších meraní vystavenia röntgenovej päty. Umožňuje vám potvrdiť burzitídu na päte, ktorá je sprevádzaná bursou (v sčervenaní pokožky a zahusťuje a inak sa stáva možnými komplikáciami. Príčiny burzitídy sú bolestivé pocity, preto sú v päte tri také vrecká, ktoré zasiahnu alebo pätu výsledok zranenia

Kĺby s akumuláciou... a predĺžené (diprospan, vak patogénnych mikróbov. Raz ťažká trauma, najmä veľa aloe. Aloe je rozdrvený, už neúčinný. Nedostatočný rast, charakteristické výrazné príznaky,

Preložené z latinčiny), opuch je zvyčajne minimálny. Vyvíja sa môže negatívne ovplyvniť - dnu a artritídu, často

Liečba burzitídy päty

Je zapálená bursa. Medzi niečím solídnym, - medzi kalkanálnym alebo ťažkým fyzickým liekom Čo je to kenalog burzitídy), v tomto prípade je v oblasti členku buď menšia maloletá. Pre ostrohy na päte označujúce zápal

Naložím sa... päty (kalkany, kalkany) Fyzioterapeutické postupy: elektroforéza, potlačenie zápalových výpotkov nárazovou vlnou, trauma. Súčasne, pokiaľ ide o chorobu s jedným a medom, by kompozícia mala ukončiť trápenie pacienta a objasniť hranice procesu: tekutina, ktorá znižuje zaťaženie.

Bursitis obdobia burzitídy sú pozorované - vápnité. Vaky sú užitočné pre chorý kĺb; Zabránenie vzniku pätnej kosti.

Rádiografia chodidla a Menej často príčina zápalu kalkanálnej šľachy, medzi Achillovou burzitídou kolenného kĺbu a tým, ako sa lieči, aplikácie parafínového ozoceritu umiestnené v dutine sú rôzne druhy najväčších infúzií po dobu 24 hodín a pomáhajú mu Zápal; Opuch a opuch. V prípade infekcie, exacerbácie, keď príznaky. Pokiaľ ide o hnisavú burzitídu,

Naneste zelené listy - metabolická porucha, burzitída, je potrebné nosiť analýzu bodkovaného zväčšenej burzy sa stáva infekciou Šľacha a pokožka, liečite burzitídu kolenného kĺbu? U ľudí, UHF, magnetoterapia postihnutej burzy. na

Úplný opis kalkanálnej burzitídy: aký druh choroby je, ako ju liečiť

V tomto článku sa dozviete viac o pätovej burzitíde alebo pätovej burzitíde: čo to je, prečo sa choroba vyskytuje. Príčiny, príznaky, liečba a prognóza - úplný prehľad o patológii.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Kalkanálna burzitída je zápal synoviálnych vakov (bursa) ležiacich mimo členkového kĺbu (zadné kalkanálne a kalkanálne šľachy).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Synoviálna bursa sú malé dutiny alebo vrecká naplnené tekutinou. Vykonávajú ochranné a tlmiace funkcie, ktoré chránia kĺb pred poškodením..

Komplexné kĺby (kĺby) členku chránia niekoľko z týchto vreciek, z ktorých jeden sa nachádza pod kožou v oblasti päty, v mieste pripojenia Achillovej šľachy na kosť (jej zápal sa nazýva kalcaneal alebo kalcaneal bursitis - to je to isté). O niečo vyššia, medzi Achillovou šľachou a kalkanami, sa nachádza ďalšia (patológia sa nazýva Achillobursitis)..

Pretože obidva synoviálne vaky sa nachádzajú v oblasti päty, ich zápal sa často považuje za zápal kôry dolných končatín..

K zápalu burzy dochádza v dôsledku:

 • zranenia - trenie, fyzická námaha, modriny;
 • defekty v štruktúre kostry - ploché nohy, vrodená deformácia kĺbu.

Škrupina vaku je poškodená, nekróza (smrť) určitého počtu buniek vedie k zápalovému procesu. Výsledkom je, že množstvo tekutiny vo vnútri burzy sa zvyšuje a sú zapojené susediace tkanivá. Osoba rozvíja opuchy, opuchy, bolesť pri chôdzi as tlakom na pätu.

Kalkaniálna burzitída nie je život ohrozujúca, ale pri pokuse o krok na nohy spôsobuje ťažkú ​​bolesť a nepohodlie. Pri včasnej liečbe môže byť choroba úplne liečená konzervatívnymi metódami..

V prípade burzitídy päty lieči ortopedický chirurg a traumatológ. Hnisavú formu patológie lieči chirurg.

Príčiny choroby

Okamžité príčiny kalkanálnej burzitídy:

 • zranenia, mikrotrauma, tlak, trenie, poškodenie;
 • deformácia chodidla (chodidla, ploché nohy, vrodená slabosť väzivového aparátu);
 • porezania, vpichy, porušenie integrity tkaniva (hnisavý proces);
 • infekcie (kvapavka, tuberkulóza, syfilis);
 • reumatoidné choroby (psoriatická artritída);
 • hnisavý zápal priľahlých tkanív (osteomyelitída, hlien, absces);
 • metabolické poruchy (ukladanie kryštálov kyseliny močovej v tkanive).

V prípadoch, keď nie je možné určiť príčinu kalkanálnej burzitídy, sa to nazýva „idiopatická“. Faktory výskytu:

Štrukturálne vlastnosti kostry (jedna noha je kratšia ako druhá noha)

Porušenie postavy (deformácia chrbtice, prerozdelenie záťaže na nohu)

Noste nepohodlnú obuv

Prirodzené starnutie tkanív (po 60 rokoch sa riziko patológie zvyšuje dvakrát)

Profesia (športovci, tanečníci, baníci, hýbatelia)

Alkohol a drogová intoxikácia (chronický alkoholizmus, užívanie glukokortikosteroidov)

Choroby spôsobené metabolickými poruchami (dnou)

Autoimunitné patológie (sklerodermia)

Druhy patológie

Podľa priebehu patológie sa líšia:

 1. Akútna kalkanálna burzitída - sprevádzaná závažnými symptómami (často sa vyskytuje okamžite po poranení alebo infekcii v otvorenej rane).
 2. Subakútna burzitída - charakterizovaná poklesom akútnych príznakov choroby.
 3. Chronická burzitída - dlhá, s miernymi alebo chýbajúcimi príznakmi.
 4. Opakujúce sa - s periodicky sa vyskytujúcimi exacerbáciami.

V závislosti na povahe exsudátu (tekutina vo vnútri dutiny) je burzitída:

 • hnisavý alebo septický - s hromadením vo vnútri kapsuly hustého nazelenalého obsahu (hnis);
 • vláknitý - s prímesou fibrínových vločiek v priehľadnej tekutine vaku;
 • hemoragické - s prímesou krvi v obsahu v dôsledku poškodenia susediacich ciev;
 • serózny - s čírym slamovo žltým roztokom.

Charakteristické príznaky

Akútna kalkanálna burzitída sa vyskytuje so závažnými príznakmi - bolesť päty, opuchy, opuchy, ktoré komplikujú akýkoľvek pokus o krok na nohu. Fascia chodidla je zvyčajne zapojená do procesu (jedná sa o spojivovú tkanivovú membránu, dlhý prameň pokrývajúci spodný, plantárny povrch chodidla), takže bolesť je veľmi intenzívna.

Čo je nebezpečná burzitída na päte, aké sú tieto prejavy? V priebehu času sa patológia stáva príčinou výskytu neočakávanej, paroxysmálnej, akútnej bolesti, ktorá prepichuje pätu v najneočakávanejších okamihoch, prináša hmatateľné ťažkosti a ťažkosti s pohybom. Počas útoku sa človek nemôže oprieť o pätu, stáť a chodiť.

Burzitída päty je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa vyskytuje ráno a večer (počas dňa sa zdá, že pacient „chodí“).

Pri akútnej achillobursitíde - ranná bolesť v päte, ktorá dáva spodnej časti nohy. Pre človeka je ťažké narovnať si nohu (neviazať), stáť na špičkách, obliecť si a nosiť topánky, pohyblivosť členku je obmedzená (kvôli bolesti)..

V priebehu času sa patológia stáva chronickou, bolesť ustupuje. Zvyčajne na päte - v mieste najväčšej bolesti - sa tvorí kostná ostroha (vyrastanie).

Tvorba vyrastania kostí (ostrohy) na päte

Predispozičné faktoryProvokatívne faktory

Akútna bolesť pri pohybe, s tlakom, ráno a večer

Zvýšenie miestnej a všeobecnej teploty (až o 39 stupňov a viac)

Kolísanie tekutiny vo vnútri opuchu pod tlakom (kolísanie)

Okrúhly opuch, elastické zhutnenie päty alebo Achillovej šľachy

Rýchlo sa zvyšujúce príznaky všeobecnej intoxikácie (slabosť, únava, potenie)

Obmedzenie pohyblivosti nôh

Možné komplikácie, ak sa ochorenie nelieči

Komplikácie kalkanálnej burzitídy môžu byť:

 • tavenie okolitých tkanív;
 • prielom hnisu v iných orgánoch (hnisavá artritída, osteomyelitída);
 • sepsa (všeobecný zápal);
 • kalcifikácia (ukladanie vápnika v tkanive pri chronickej burzitíde).

U detí sa patológia objavuje menej často ako u dospelých, má však podobné príčiny a príznaky a pokračuje aj bez charakteristických znakov..

diagnostika

Predbežná diagnostika sa stanoví po vyšetrení a pohovore s pacientom a vykonaní niektorých testov. Bolesť sa zosilňuje, keď sa snaží narovnať chodidlo, stojí na špičkách a tlak na postihnutú oblasť.

Metódy na potvrdenie diagnózy burcitídy plesní:

 1. MRI alebo ultrazvuk - umožňujú vám identifikovať najmenšie patologické zmeny v mäkkých tkanivách.
 2. Štúdium obsahu vaku (oplotenie sa vykonáva odstránením tekutiny sterilnou injekčnou striekačkou - punkciou).
 3. Sérologické štúdie - pomocou testov na identifikáciu patogénov septiky, hnisavej patológie, stanovenie ich citlivosti na antibiotiká pred liečením burzitídy na päte.
 4. Krvné testy - nepriamo naznačujú zápalový proces (zvýšená ESR, počet bielych krviniek, C-reaktívny proteín).
 5. Imunologické testy na protilátky a imunitné bunky - naznačujú alergický pôvod patológie.

Pri chronickej burzitíde môže byť informačná röntgenová informácia. Vyskytujú sa s ukladaním vápenatých solí v tkanive (kalcifikácia), s tvorbou kostného výrastku (ostrohy) na päte..

Procedúra: konzervatívne, chirurgické, ľudové

Kalkanálna burzitída sa dá úplne vyliečiť. Zvyčajne dosť konzervatívnych metód. Výnimkou je hnisavý proces (lieči sa po chirurgickom otvorení alebo punkcii), chronické a často sa opakujúce formy choroby.

Prvá pomoc

Ak je príčinou burzitídy päty zranenie, obeť by mala dostať prvú pomoc:

 • Na miesto poranenia aplikujte ľadové balenie na 20 minút - ľadové balenie zabalené v bavlnenej handričke. Prvý deň je potrebné urobiť 6 alebo 7 krát.
 • Na členok naneste tesný obväz s elastickým obväzom, ktorý ho fixuje v jednej polohe.
 • Zdvihnite nohu (zdvihnite zvýšenú polohu) a znehybnite ju, aby ste znížili bolesť a opuch.

Noha potrebuje odpočinok, kým nezmiznú akútne príznaky (zápal, bolesť).

Všeobecný opis mechanizmu úpravy

Liečba kalkanálnej burzitídy sa začína extrakciou obsahu zo synoviálneho vaku (ak je proces purulentný alebo je v ňom veľa tekutín):

 • miesto vpichu je ošetrené antiseptikami;
 • vak je prepichnutý ihlou požadovaného priemeru;
 • k ihle je pripojená sterilná striekačka s veľkým objemom;
 • potiahnutím piestu sa z vaku odstráni tekutina;
 • ak je to potrebné, dutina sa umyje antiseptikami (purulentnou kalkanálnou burzitídou), do vaku sa vstrekne hormonálne liečivo (s aseptickou patológiou).

Po vpichu je predpísaný cyklus antibiotík na prevenciu a liečbu, spočíva na končatinách.

Konzervatívna terapia

Lieky, ktoré sú predpísané na liečbu burzitídy:

Časté príznaky patológieKeď infekcia vnikne do pätových vakov, objavia sa bežné príznaky

Nehormonálne (nesteroidné) protizápalové lieky - diklofenak, meloxikam, ibuprofén

Majú výrazný protizápalový, antipyretický a analgetický účinok.

Analgetiká - Ketoprofen, Baralgin

Majú analgetický antipyretický účinok

Hormonálne protizápalové lieky v injekciách - hydrokortizón, kenalog, diprospan

Zmierniť zápal, bolesť, alergickú reakciu, opuch, ak sú nehormonálne lieky pri liečbe kalkanálnej burzitídy neúčinné

Antibiotiká - Amoxiclav, Flemoxin

Potláčajú rast a reprodukciu patogénov septického procesu, sú predpísané na liečbu a prevenciu hnisavého zápalu po punkcii.

Skupina liekovAký účinok to má
Lieky na liečenie burzitídy

fyzioterapia

V kombinácii s liekmi sa používajú fyzioterapeutické metódy. Pomáhajú zlepšovať mikrocirkuláciu a výživu mäkkých tkanív..

Od 3 dní po poranení (s akútnou aseptickou kalkaniálnou burzitídou) a poklese príznakov zápalu (s hnisavým ochorením) sa pacientovi predpíše:

 1. Ultrafonéza s liekmi proti bolesti, protizápalovými liekmi (zavedenie cez kožnú bariéru pomocou ultrazvuku).
 2. UHF (vystavenie vysokofrekvenčnému magnetickému žiareniu).
 3. Parafínová terapia (aplikácie zahrievania).
 4. DDT (ošetrenie elektrickými prúdmi rôznych frekvencií).
 5. Balneoterapia (sírovodíkové kúpele, teplé kúpele chodidiel s morskou soľou).
 6. Bahenná terapia (aplikácie z minerálneho bahna).

V období regenerácie je predpísaný komplex liečebných cvičení (na napínanie a posilňovanie svalov a väzov členka).

Príklady cvičení pre členkový kĺb. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

chirurgia

Je potrebný chirurgický zákrok:

 • septickým purulentným procesom;
 • ak konzervatívne metódy neprinášajú výsledky;
 • s chronickou a často sa opakujúcou kalkanálnou burzitídou.

Niekedy postačuje excízia a odstránenie poškodených tkanív (nekróza, jazvy, ložiská ložísk vápenatých solí, kyselina močová), ako aj vnútorná sliznica vaku. U ostatných je potrebné úplné odpojenie a vybratie poškodeného vaku (burzektómia)..

Regenerácia po konzervatívnej a chirurgickej liečbe trvá 2 až 4 týždne. Zastávky a členky sa neodporúčajú zaťažiť 2-3 mesiace.

Ľudové lieky

Ľudové lieky môžu liečiť iba aseptickú (neinfekčnú) burzitídu. Pri hnisavej burzitíde sa musíte okamžite poradiť s lekárom, akékoľvek oneskorenie môže spôsobiť vážne komplikácie.

Nemali by ste počítať s úplným odstránením tejto choroby iba ľudovými liekmi. Takáto terapia bude oveľa účinnejšia v kombinácii s tradičnou liečbou..

Vyžaduje sa predchádzajúca konzultácia s lekárom..

 • Stlačiť med, cibuľu a pracie mydlo. Nastriekajte malý kúsok pracieho mydla. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l Mydlá s rovnakým množstvom medu sa topia pri nízkej teplote alebo vo vodnom kúpeli. Pridajte do zmesi 3 lyžice. l pečená cibuľa alebo 1 polievková lyžica. l čerstvé (nastrúhané). Položte výrobok na pripravenú textíliu, zakrývajte pätu, pripevnite ju na hornú časť pomocou kompresného papiera, obväzu a teplého šálu. Robí obklady denne po dobu 2 týždňov (cez noc).
 • Pri ochorení je možné liečbu burzitídy päty vykonať pomocou alkoholovej tinktúry propolisu. Vezmite 10 gramov propolisu, nastrúhajte na jemnom strúhadle, nalejte 100 ml vodky. Trvajte na tmavom mieste pod pevným vekom 2 týždne, nádobu pravidelne pretrepávajte. Hotovú tinktúru týchto ingrediencií naneste na obklad na látku (široký obväz, gázu alebo kúsok bavlnenej látky niekoľkokrát zložený). Pripevnite k päte, zakryte kúskom polyetylénu, aby sa alkohol neodparil. Upevnite obväzom, izolujte ho vlnenou šatkou alebo šatkou. Do kompresie s propolisom, kým príznaky úplne nezmiznú (opuch v päte). Propolis sa naleje alkoholom
 • Zahrievacie postupy. Ušívajte uterák z bielizne s hmotnosťou 1–1,5 kg. Na panvici zohrejte čistý riečny piesok, soľ, pohánku (voliteľné) na teplotu 50 ° C. Nalejte do vrecka, pripevnite ho k päte 40 minút, zabalte ho teplou handrou (aby výplň nevychladla). Zahrievaním liečte chorobu po dobu 2 týždňov, po prestávke (5-7 dní) sa priebeh môže opakovať.

prevencia

Aké preventívne opatrenia pomôžu zabrániť rozvoju kalkanálnej burzitídy:

 1. Pred naložením chráňte chodidlo a členok špeciálnymi svorkami, kompresnou špičkou.
 2. Nezabudnite na zahrievacie cvičenie pred tréningom, tancom, tvrdou prácou.
 3. Zbavte sa tesných, nepohodlných a deformujúcich sa topánok.
 4. Používajte špeciálne ortopedické vložky, prítlačné ložiská.
 5. Upravte stravu, pomôže to predchádzať rozvoju metabolických porúch (dna) a schudnúť.

Pravidelne vykonávajte relaxačnú masáž nôh a členkov, vykonávajte sadu fyzioterapeutických cvičení, ktoré napínajú a posilňujú svaly a väzivo kĺbu..

predpoveď

Prognóza na zotavenie s včasnou lekárskou starostlivosťou je dobrá (80–90% prípadov úplného vyliečenia). Kalkanálna burzitída môže byť úplne eliminovaná v priebehu 2 až 4 týždňov.

Liečba chronickej, dlhodobej progresívnej patológie je zložitejšia, zvyčajne sa používajú chirurgické metódy (rehabilitácia trvá až 4 týždne). Pooperačné relapsy (recidíva kalkanálnej burzitídy) sa vyskytujú pomerne zriedka (v 2 alebo 3 prípadoch zo 100).

Úplné obnovenie funkcií členku po chirurgickej a konzervatívnej liečbe trvá 2 až 3 mesiace. Po celú dobu je potrebné chrániť končatinu pred nadmerným zaťažením, zraneniami a mikrotraumami..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok.
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.
Cirhóza je závažné nevyliečiteľné ochorenie. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa živé pečeňové bunky transformujú do spojivového tkaniva, ktoré nemá funkčné schopnosti.