loader

Hlavná

Pažerák

Prolaps mitrálnej chlopne - 1, 2, 3 stupne

Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..

Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..

Lekári v tejto patológii nie sú ani zďaleka jednoznační. Na jednej strane je prognóza MVP pomerne priaznivá, ale pri sprievodných srdcových chorobách môže MVP viesť k niektorým komplikáciám..

Čo je to srdcová chlopňa??

Na lepšie pochopenie podstaty prolapsu mitrálnej chlopne je potrebné pochopiť účel srdcových chlopní a ich štruktúru. Vo všeobecnosti je srdcová chlopňa vnútorným záhybom alebo doskou, ktorá poskytuje jednosmerný prietok krvi.

Srdce sa skladá zo štyroch komôr: pravej a ľavej predsiene, pravej a ľavej komory. Medzi predsieňami a komorami sú štyri ventily, z ktorých každá poskytuje smer toku krvi v určitom smere.

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou srdcovou komorou. Je to bicuspidálny ventil, ktorý pozostáva z dvoch ventilov, ktoré bránia vniknutiu krvi do ľavej predsiene počas procesu kontrakcie (systoly) ľavej komory..

Ako ventily fungujú normálne as prolapsom?

Počas normálnej činnosti akejkoľvek chlopne vstupuje krv bez ťažkostí do komôr alebo predsiení. Zdravé chlopne by sa nemali zužovať, čo je typické v prípade ich stenózy. Taktiež by nemali prepúšťať krv späť do predsiene, čo je typické pre nedostatočnosť chlopne.

S prolapsom mitrálnej chlopne je narušená jej štruktúra. Toto porušenie sa prejavuje v skutočnosti, že jedna z ventilových klapiek sa ohýba alebo vyčnieva do predsiene. To vedie k tomu, že pri kontrakcii srdcovej komory časť krvi uniká späť do predsiene..

Ak je množstvo spätnej krvi malé, potom patológia zvyčajne nijako neovplyvňuje blahobyt človeka a najčastejšie nepotrebuje liečbu. Ak je však patológia rozsiahla a množstvo spätnej krvi je veľké, vyžaduje sa dôkladná diagnostika, terapia av niektorých prípadoch chirurgická liečba..

Je potrebné poznamenať, že PMK je rozdelená na:


 • primárny;
 • sekundárne.
Výskyt primárnych PMC je spojený so dedičnosťou. V dôsledku zmeny génov je narušená produkcia normálneho spojivového tkaniva. V dôsledku toho sú ventilové klapky značne zhrubnuté a dochádza k ich „vyčnievaniu“, po ktorom nasleduje nesprávny odtok krvi..

Sekundárne MVP sa vyskytuje na pozadí rôznych chorôb, napríklad na pozadí systémového lupus erythematodes, koronárnych srdcových chorôb, infarktu myokardu, kardiomyopatie, kongestívneho zlyhania srdca, reumatickej horúčky atď..

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne sa najčastejšie vyskytuje u detí a dospievajúcich vo veku od 7 do 15 rokov, ako aj u dospelých do 30 rokov..

Okrem toho sa prípady MVP u žien diagnostikujú dvakrát častejšie ako u mužov a u detí a adolescentov nie je rozdiel príliš výrazný..

Viac ako polovica ľudí s MVP žiadne špecifické príznaky. Prolaps je teda diagnostikovaný náhodou a vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu alebo nepretržité sledovanie..

Bežné príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa môžu považovať za miernu bolesť alebo pocit nepohodlia v hrudníku, ktorého vzhľad je zvyčajne spojený s fyzickou aktivitou osoby, psychoemocionálnym stresom alebo nadmernou prácou. Lekári tiež zdôrazňujú vzťah MVP s predispozíciou na prechladnutie, angínu a chronickú angínu.

Vzhľadom na to, že ženy trpia MVP častejšie ako muži, sú ich klinické prejavy výraznejšie. Ženy tak môžu trpieť nevoľnosťou, nadmerným potením a v prípade vážneho fyzického alebo emocionálneho stresu, ktoré hraničí s nadmerným zaťažením, môže dôjsť k vegetatívnej kríze..

Pomerne častým príznakom MVP je arytmia, ktorá sa prejavuje rýchlym tlkotom srdca, pocitom chvenia a prerušením činnosti srdca. Tento stav sa vyskytuje v dôsledku vzrušenia, fyzickej aktivity alebo používania silných čajov, kávy a energetických nápojov. Okrem toho sa v 25% prípadov objaví syndróm predĺženého QT, ktorý sa však zriedka prejavuje.

Veľmi výrazným spoločným príznakom MVP sú rôzne psychoemotorické poruchy. Pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc práve z dôvodu takýchto abnormalít. Najbežnejšie depresívne stavy so zaujatosťou v hypochondriálnych zážitkoch. Človek je prenasledovaný smútkom, ľahostajnosťou k vonkajším podnetom, bezdôvodnou túžbou a niekedy úzkosťou a nadmernou podráždenosťou..

Po krátkom odpočinku prechádza celková únava a slabosť, ktoré tieto podmienky často sprevádzajú. Niekedy môže človek pociťovať zhoršenie večerov v dôsledku rozvoja senestopatie - bolestivý a nepríjemný pocit na povrchu alebo vo vnútri tela, v orgánoch, bez objektívneho dôvodu.

Každý z vyššie uvedených príznakov sa môže týkať iného ochorenia, ktoré nemá nič spoločné s MVP. Preto je diagnostikovanie MVP podľa príznakov mimoriadne ťažké. Riziko chyby v tomto prípade je dosť vysoké.

Prítomnosť konkrétnych znakov MVP môže poskytnúť niektoré informácie. Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“, čo nie je prekrásny lekársky vynález. U ľudí s patológiou chlopne sú často počuť kliknutia alebo kliknutia počas srdcových funkcií, ktoré sa vysvetľujú nadmerným napätím akordov. Niekedy sa určuje hlasovo-statický šum. Je konštantná a nemení sa v rôznych polohách tela..

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1, 2 a 3 stupne

Prolaps mitrálnej chlopne je najčastejšie diagnostikovaný náhodou. Pretože príznaky MVP sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, na detekciu prolapsu sa používa echokardiografia (echokardiografia). Umožňuje vám zobraziť úplný obraz choroby a určiť jej stupeň. Prolaps mitrálnej chlopne je teda rozdelený na:


 • 1 stupeň, ktorý sa vyznačuje vydutím ventilových klapiek nie viac ako 5 mm.
 • 2 stupne, pri ktorých je opuch do 8 mm.
 • 3 stupňa, ktorý sa vyznačuje napučaním ventilu o 9 mm alebo viac.
Predpokladá sa, že pacienti s MVP 2 a 3 stupne majú zvýšené riziko komplikácií.

Na diagnostické účely sa používa aj elektrokardiografická metóda (EKG). Pomáha identifikovať poruchy srdcového rytmu, bradyarytmie, tachykardie. Vo väčšine prípadov sa u pacientov bez srdcových ťažkostí nevykonávajú sprievodné ochorenia as prolapsom mitrálnej chlopne 1. stupňa EKG, obmedzuje sa iba na pravidelnú echokardiografiu za účelom každoročného monitorovania stavu srdca..

V zriedkavých prípadoch je možné predpísať röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov, ktoré odhalí akékoľvek abnormality v štruktúre hrudníka. Takéto odchýlky môžu vážne ovplyvniť fungovanie srdca, a preto sa dá povedať, že PMK je získaná, to znamená sekundárna.

Prolaps mitrálnej chlopne nie je vysoký stupeň bez komplikácií vyžadujúcich liečbu. V prípade sťažností pacienta na bolesť alebo nepohodlie v oblasti hrudníka, ako aj na základe výsledkov EKG a echokardiografie, ktoré preukazujú charakteristické kardiovaskulárne zmeny, sa má predpísať adekvátna liečba..

Frekvenciu fyzickej aktivity a možné športy, ktoré nepoškodia osobu s MVP, dokáže len lekár.

Každý pacient pri liečbe MVP vyžaduje individuálny prístup, ktorý zohľadňuje charakteristiky jeho stavu, sprievodné choroby a životný štýl. Môže sa teda predpísať fyzioterapia, vodné procedúry a terapeutická masáž zameraná na zlepšenie stavu krvných ciev a srdca. Pri liečbe MVP sa osvedčil príjem horčíka, ako aj liekov, ktoré zlepšujú metabolické procesy v myokarde..

V prípade, že sa príznaky MVP prejavia po strese, psychoemotionickom strese, ako aj v prípade depresie s prolapsom, použitím sedatív alebo antidepresív..

Chirurgická liečba MVP je mimoriadne zriedkavá. Choroba by mala byť 3 stupne, vyznačujúca sa komplikáciami a závažnými poruchami srdca, aby sa predpísala chirurgická liečba.

Možné komplikácie

S vekom sa zvyšuje riziko komplikácií s MVP, avšak skutočná exacerbácia ochorenia sa pozoruje iba v 5% prípadov. S MVP sú možné tieto komplikácie:


 1. 1) Mitrálna nedostatočnosť. Prejavuje sa náhlym pľúcnym edémom, vyvíja sa arytmia. Osoba bude počuť pískanie v pľúcach a bublajúce dýchanie. Ak sa mitrálna nedostatočnosť stane chronickou, potom príznaky nebudú také výrazné. Po fyzickej námahe, zníženej výkonnosti a vytrvalosti sa vyskytnú ťažkosti s dýchaním.
 2. 2) Infekčná endokarditída. Ochorenie nastáva v dôsledku poškodenia srdcových chlopní patogénnymi baktériami, napríklad stafylokoky, streptokoky alebo enterokoky. Je ťažké identifikovať vzťah medzi MVP a infekčnou endokarditídou, ale je známe, že patogénna flóra sa usadzuje na pozmenených ventilových platniach, čo spôsobuje zápalový proces..
 3. 3) Neurologické komplikácie. Vyjadruje sa vo vývoji tromboembólie v dôsledku výskytu mikrotrombi v dôsledku MVP.
Ďalej sú známe prípady náhlej smrti s prolapsom mitrálnej chlopne. Tieto prípady sú mimoriadne zriedkavé a vyvíjajú sa v prítomnosti závažných arytmií a syndrómu dlhých QT..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu kardiológa..

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Prolaps mitrálnej chlopne: prečo sa toto ochorenie vyskytuje a čo je nebezpečné

Prolaps mitrálnej chlopne je druh patológie, ktorá spočíva v tom, že chlopňa srdca môže klesnúť do dutiny ľavej predsiene, čo by sa nemalo vyskytovať pri normálnej srdcovej činnosti..

Mitrálna chlopňa je jednou zo zložiek srdca. Slúži na zabezpečenie toho, aby krvný tok prechádzajúci cez ventil netekal späť. Pohyblivosť krídla zaisťujú šľachy.

Podľa lokalizácie MVP sa rozlišuje prolaps predného krídla, prolaps zadného hrotu a prolaps oboch hrotov. Najčastejšie diagnostikovaným je prolaps predného krídla..

Frekvencia detekcie MVP u dospelej populácie je v priemere častejšie tento jav diagnostikovaný u žien) vo veku

Frekvencia detekcie MVP u detí sa pohybuje od 2 do 16%. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje aj frekvencia detekcie MVP. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u detí vo veku od 7 do 15 rokov..

Patogenéza prolapsu mitrálnej chlopne nie je úplne rozpoznaná. Existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť tvrdenia, že MVP je geneticky determinovaná, pretože tento jav často sprevádza rôzne syndrómy, nedokonalú osteogenézu, ženskú hypomastiu, ako aj malformácie hrudníka..

Na morfologickej úrovni rastie na liste ventilov špeciálna (mukózna) vrstva. Tento proces ničí vláknitú vrstvu, čo vedie k vývoju MVP.

MVP sa vyskytuje aj v dôsledku predlžovania akordov alebo slabého akordového aparátu, takéto prípady sú však oveľa zriedkavejšie.

Pri prolape sekundárnej mitrálnej chlopne na histologickej úrovni nedochádza k žiadnym zmenám..

V súčasnosti neexistuje jednoznačný názor lekárov na nebezpečenstvo MVP pre ľudský život a zdravie. Stupeň zdravotného rizika a diagnostický význam ešte neboli vyhodnotené..

Ľudia s MVP častejšie prechladnú. Pomerne často si ľudia všimnú poruchy termoregulácie tela, prerušenie činnosti srdca.

Prolaps mitrálnej chlopne sa v niektorých prípadoch vyvíja s poškodením susedných štruktúr a srdcových prvkov (napríklad šľachy sa môžu pretahovať a pretrhávať, mitrálny prstenec sa rozširuje a sú postihnuté aortálne a trikuspidálne chlopne). V takýchto prípadoch môžeme hovoriť o nebezpečenstve MVP pre ľudské zdravie.

MVP spravidla postupuje priaznivo v prípadoch.

Diagnóza MVP často vyvoláva otázky o vhodnosti mužov pre vojenskú službu. Pri hodine PMK bez prejavu regurgitácie (alebo s regurgitáciou I. stupňa) bude za armádu považovaný muž.

Pri regurgitácii nad prvý stupeň sa pozornosť upriamuje na prítomnosť iných chorôb (nesúvisiacich so srdcom). V takýchto prípadoch môže komisia rozhodnúť o: buď vyhlásiť za obmedzeného vo výkone služby alebo za nespôsobilého pre armádu.

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne a hlavné stupne prolapsu srdca

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa môžu líšiť v závislosti od stupňa prejavu patológií v štruktúre srdca. Stupeň prolapsu sa tiež nazýva mitrálna regurgitácia (t.j. spätný tok krvi z jednej srdcovej komory do druhej)..

V Rusku existujú tri stupne prolapsu srdca v závislosti od stupňa prolapsu (t. J. Vyčnievanie orgánu cez prirodzené otvory) pod ventilovým krúžkom:

 • stupeň I - do 5 mm;
 • stupeň II -
 • stupeň III - nad 10 mm.

Prognosticky priaznivé je prolaps srdca až do hĺbky 10 mm..

Samostatne by sa malo hovoriť o vzťahu medzi PMK a športom. Takže s prolapsom prvého stupňa neexistujú žiadne obmedzenia pre fyzickú aktivitu. S mitrálnou regurgitáciou druhého stupňa sú povolené automobilové preteky, jazda na koni, potápanie, gymnastika, zápas, stolný tenis, futbal, krasokorčuľovanie, ragby. Pri MVP tretieho stupňa sú všetky športy kontraindikované, až kým sa nenapraví existujúca vada..

S existujúcim prolapsom srdca sa môžu objaviť dysplastické príznaky vo vývoji niektorých štruktúr od raného veku: napríklad výskyt prietrže (triesloviny, pupočníka), dysplázia bedrových kĺbov.

U ľudí s MVP je oveľa pravdepodobnejšie, že sa prechladnú, trpia tonzilitídou a chronickou tonzilitídou..

Medzi typické klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne patrí:

 • vegetatívne prejavy (to znamená príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie): pocit celkovej slabosti, znížená pracovná kapacita, nízka tolerancia fyzickej námahy, krátkodobé mdloby, pocit nedostatku kyslíka, dýchavičnosť);
 • kardiálny syndróm: ťažkosti s bolesťou v oblasti srdca, ktoré môžu byť zošívaním, bolesťou alebo zvieraním;
 • pravidelné prerušenia činnosti srdca (osoba si všimne, ako sa môže srdcový rytmus na krátke obdobie výrazne zvýšiť);
 • prejav hyperventilačného syndrómu: dýchanie človeka je zintenzívnené, pociťuje úzkosť bez zjavného dôvodu. Je tu pocit nedostatku vzduchu, v hrdle je hrudka. Človek sa nemôže zhlboka nadýchnuť. Osobe sa môže zdať, že teraz zomrie. Takéto vegetatívne krízy sa vyskytujú bez ohľadu na stupeň fyzického stresu alebo úrovne stresu;
 • môžu existovať synkopické podmienky, pri ktorých človek krátko stratí vedomie;
 • problémy s termoreguláciou tela;
 • depresívne stavy (vymazané depresie alebo subdepresie) a hypochondriálne zážitky.

Vyššie uvedené príznaky sa častejšie vyskytujú u žien.

Pri MVP sa môže vyskytnúť intenzívna bolesť a spravidla so silnými emocionálnymi zážitkami. Sprevádzajú ich pocity úzkosti a zrýchlený srdcový rytmus: pacienti často hovoria, že majú záchvaty paniky.

Kardiogia sa môže vyskytnúť s častým výskytom Kardiogia sa nedá predpovedať: môžu sa objaviť na pozadí silnej únavy a stresu a spontánne. Vývoj kardialgie u ľudí s prolapsom srdca je (podľa niekoľkých vedcov) spojený s dysfunkciou autonómneho nervového systému.

V prípadoch sa diagnostikujú arytmie v MVP. Pacient sa spravidla sťažuje na rýchly tlkot srdca, „skoky“ alebo „vyblednutie“. V takýchto prípadoch môže byť tachykardia spôsobená rôznymi dôvodmi (vzrušenie, stres, príjem kávy).

U väčšiny ľudí s prolapsom srdca je tento jav asymptomatický..

MVP srdca: ako zistiť prolapsu srdcovej chlopne

Spravidla sa detekuje MVP srdca z nasledujúcich dôvodov:

 • ako výsledok rutinného vyšetrenia osoby, ktorá nemá subjektívne sťažnosti na stav kardiovaskulárneho systému;
 • v dôsledku zistenia príznakov naznačujúcich prítomnosť mitrálnej regurgitácie;
 • v štúdiách týkajúcich sa subjektívnych sťažností pacienta týkajúcich sa problémov so synkopou, poruchou rytmu a srdcovou frekvenciou;
 • detekcia MVP v diagnostike iných kardiovaskulárnych chorôb.

Na diagnostiku prolapsu srdcovej chlopne sa používajú tieto metódy:

 • Echokardiografia: metóda diagnostikovania stavu srdca, ktorá sa vykonáva ultrazvukom (ultrazvuk). Uskutočňuje sa analýza stavu srdca a jeho chlopňového aparátu. V súčasnosti sa ultrazvuk srdca považuje za jedinú diagnostickú metódu, ktorá môže spoľahlivo detegovať MVP.
 • Elektrokardiografia: táto metóda vám umožňuje zistiť zmeny v štruktúre srdcového komplexu srdca, ako aj zaznamenávať porušenia v rytme srdca..
 • FKG: umožňuje identifikovať zvukové javy MVP počas auskultácie. FKG môže byť obzvlášť užitočný pri analýze odčítaní fáz systoly.
 • Röntgen srdca: pomocou röntgenového žiarenia sa určujú odchýlky vo veľkosti a tvare srdca.

Prítomnosť prolapsu srdcovej chlopne by nemala vydesiť ženu, ktorá sa chce stať matkou: tehotenstvo s MVP nie je kontraindikované.

Avšak s prolapsom mitrálnej chlopne s regurgitáciou stupňa II môže nastať tehotenstvo s určitými komplikáciami. Táto diagnóza je v skutočnosti srdcová vada..

Je potrebné podstúpiť ultrazvuk srdca a poradiť sa s kardiológom. Ale aj pri diagnóze, ako je prolaps mitrálnej chlopne, môže byť zdravé dieťa odstránené a narodené, hoci je možné použiť cisársky rez..

Pri srdcových ochoreniach (mitrálna nedostatočnosť) sú možné komplikácie počas tehotenstva na konci druhého trimestra a počas pôrodu. Obehové zlyhanie sa môže postupne zvyšovať, čo povedie k akútnemu srdcovému zlyhaniu (prejavuje sa srdcovou astmou alebo pľúcnym edémom)..

Riziko potratu môže byť spôsobené stagnáciou krvi v cievach maternice.

Pri miernej regurgitácii je detekcia prolapsu mitrálnej chlopne takmer nemožná: zvyčajne trvá niekoľko rokov, kým sa prejavia klinické príznaky MVP.

Keďže abnormality kardiovaskulárneho systému sa vyskytujú častejšie u mladých párov, je potrebné starostlivo naplánovať tehotenstvo skôr, ako k nim dôjde.

U detí

S MVP srdca sa deti najčastejšie sťažujú na bolesť na hrudníku, silnú dýchavičnosť a pravidelne sa vyskytujúce závraty. Môžu sa vyskytnúť mdloby. Ak sa dieťa ostro postaví alebo dlho nejedlo, objavia sa bolesti hlavy. Deti s MVP sú často naštvané a zle spia..

Pri vyšetrovaní dieťaťa s MVP sa často pozorujú dysplastické rysy postavy, medzi ktoré patrí plochý hrudník, vysoké, nedostatočne vyvinuté svaly, ploché nohy, krátkozrakosť a ďalšie..

Deti s prolapsom mitrálnej chlopne zvyčajne trpia výkyvmi nálady, úzkosťou, podráždenosťou a slzami. Takéto deti sa vyznačujú rôznymi fóbiami, vývojom silného strachu zo smrti. Existuje tendencia k depresívnym reakciám.

Pri diagnostike MVP sa na EKG spravidla nevyskytujú žiadne sťažnosti a zmeny, preto sa dieťa považuje za zdravé. V prípade určitých sťažností dieťaťa signalizácia detekcie prolapsu mitrálnej chlopne signalizuje prítomnosť autonómneho syndrómu dystónie..

Prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne: primárny a sekundárny prolaps MK

Podľa ICD-10 by sa prolaps mitrálnej chlopne mal rozdeliť na dva hlavné typy - primárny a sekundárny. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Prolaps primárnej mitrálnej chlopne. Primárny (alebo idiopatický) prolaps prospektu prednej chlopne sa vyskytuje ako nezávislá choroba. MVP môže byť u človeka od narodenia (tj z dôvodu genetickej úrovne). Štruktúra srdcových vlákien je výrazne narušená, v dôsledku čoho predný leták zahusťuje a ohýba sa. MVP môže dosiahnuť susedné štruktúry srdca, čo môže narušiť ich výkon. V oblasti prolaps sa môžu tvoriť tromby.

Prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne

Sekundárne MVP je výsledkom iných chorôb, ktoré vyvolali MVP. Zoznam týchto ochorení je pomerne široký. Na pozadí choroby sú zlepšené motorické funkcie v stenách ľavej komory. Rozvíja sa tachykardia, ktorá spôsobuje zníženie plnenia krvi ľavej komory. Počas systoly sa postupne stýkajú steny ľavej komory a steny ventilov, čo oslabuje napätie akordov - to všetko vyvoláva rozvoj srdcového prolapsu..

Ako už bolo spomenuté, prolaps MK zriedka vedie ku komplikáciám. V prípade prolapsu mitrálnej chlopne môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 • mitrálna nedostatočnosť;
 • bakteriálna endokarditída;
 • tromboembolické;
 • arytmie nebezpečné pre ľudské zdravie;
 • neočakávaná smrť.

Srdcová chlopňa sa nezatvára, čo robiť, liečba s klesajúcou mitrálnou chlopňou

Liečba primárneho prolapsu MK sa predpisuje v závislosti od regurgitácie jedného alebo druhého stupňa. Je potrebné normalizovať pracovné a pokojové podmienky, prísne dodržiavať dennú rutinu, ktorú vytvára lekár, dodržiavať režim spánku a správnu stravu..

O otázke fyzického výkonu každého pacienta rozhoduje lekár na lekársky predpis individuálne. Väčšina ľudí s MVP, keď sa srdcová chlopňa nezavrie, sa dokáže vyrovnať s fyzickou aktivitou. Najlepšie pre pokojné športy.

Povinná je lieková terapia, ktorá zahŕňa:

 • boj proti vegetovaskulárnej dystónii;
 • prevencia myokardiálnej neurodystrofie;
 • komplexná psychoterapia;
 • prevencia možného výskytu infekčnej endokarditídy.

Posledné štúdie ukazujú, že užívanie liekov obsahujúcich horčík je vysoko účinné pri liečbe MVP. Ak sa na EKG zistia zmeny v procesoch repolarizácie, predpisujú sa lieky, ktoré pomáhajú zlepšovať metabolizmus v myokarde (medzi ktoré patrí Panangin, Carnitine a Riboxin)..

Okrem hlavnej liečby je možné predpísať rastlinné liečivá so sedatívnymi vlastnosťami (užívanie tinktúr z valeriány, materskej vody alebo z byliniek)..

Vo výnimočných prípadoch sa uchyťte k chirurgickému zákroku. Pri malých MVP nie je potrebné ošetrenie.

Pri sekundárnom MVP je potrebné včas liečiť chronické infekcie a bojovať s hypercholesterolémiou. Aby ste to dosiahli, budete musieť brať antibiotiká predpísané lekárom (bez samoliečby!), Rovnako ako prispôsobiť svoje návyky a starostlivo sledovať osobnú hygienu.

Je potrebné obmedziť príjem sodných solí, ktoré môžu byť nahradené draselnými a horečnatými soľami (vo veľkých množstvách sa nachádzajú v pohári a ovsených vločkách, fazuli, marhuliach, šípkach, sušených marhuliach a cukinách). Z liekov na profylaxiu môžete piť kurz Panangin.

Ako ľudové liečebné metódy sa predpisujú odvary a tinktúry z bylín s výrazným sedatívnym účinkom.

Je potrebné podrobiť sa lekárskej prehliadke. Môže dôjsť k prehnutiu mitrálnej chlopne s vekom (so sekundárnym MVP), preto je potrebné pozorovať lekára, aby sa zistili zmeny v procesoch v srdci. Kardiologické vyšetrenie a potrebné následné štúdie by sa mali opakovať dvakrát ročne.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (jej vyčnievanie alebo neúplné uzavretie) je patologický stav, pri ktorom sa vyskytne dysfunkcia umiestnená medzi komorou a predsieňami chlopne. Prolaps mitrálnej chlopne, ktorého príznaky môžu byť v niektorých variantoch asi v 20 - 40% prípadov s prevažne náhodnou detekciou tejto patológie, sa vyznačuje veľmi priaznivou prognózou vo väčšine prípadov, čo však nevylučuje možnosť vzniku niektorých závažných komplikácií u niektorých pacientov..

všeobecný popis

Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa často stáva náhodne zistenou patológiou a vo väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život pacientov. Napriek tomu má charakteristické črty a my sa ich pokúsime predstaviť v tomto článku.

Takže pre začiatočníkov sa pozrime na to, čo je srdcová chlopňa. Ako pravdepodobne viete, najvhodnejšou analógiou pre funkcie vykonávané srdcom je pumpa - je to podobnosť s ňou, ktorá je zaznamenaná v práci srdca, a práve táto práca srdca zaisťuje správny krvný obeh v tele. Možnosti sú stanovené udržiavaním primeraného tlaku v srdcových komorách. V ňom sú štyri také komory, sú to dve predsiene a dve komory. Ako ventily, ktoré nás zaujímajú, existuje medzi kamerami špeciálny typ tlmiča. V dôsledku týchto tlmičov je regulovaný stanovený tlak a je tiež poskytnutá podpora pri pohybe krvného toku v požadovanom smere.

Celkovo existujú štyri takéto ventily a každá z nich má svoje vlastné charakteristiky a princíp činnosti:

 • Mitrálny ventil: Tento ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou, má dve krídla (prednú a zadnú). Prolaps predného hrotu mitrálnej chlopne (t. J. Jej výstupok) je diagnostikovaný oveľa častejšie ako prolaps hrotu. Každá z ventilových klapiek má k nim pripevnené tenké nite - jedná sa o akordy, ktorých upevnenie je zasa urobené na papilárnych a papilárnych svaloch. Zabezpečenie normálnej funkčnosti mitrálnej chlopne sa zvažuje spoločne vykonávanou prácou týchto chlopní, nití a svalov. Kontrakcia srdca v ňom vedie k významnému zvýšeniu tlaku, ale naopak zaisťuje otvorenie ventilov držaných papilárnymi svalmi a akordami..
 • Trikuspidálny ventil (trikuspid).Tento ventil sa nachádza medzi pravou komorou a pravou predsieňou, má tri ventily.
 • Pľúcna chlopňa: Táto chlopňa je koncentrovaná medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnou artériou, jej funkcia spočíva najmä v zabránení návratu krvi do pravej komory..
 • Aortálna chlopňa. Tento ventil sa nachádza medzi aortou a ľavou komorou, čím bráni návratu krvi do ľavej komory.

K normálnej činnosti srdcových chlopní dochádza nasledovne. V ľavej komore sú dva otvory. Jedna z nich sa týka ľavej predsiene (kde, ako sme už uviedli, mitrálna chlopňa je umiestnená), druhá aorty (tu, ako sme tiež poznamenali, je umiestnená aortálna chlopňa). Pohyb krvi teda nastáva nasledovne: najprv - od predsiene cez otvorenú mitrálnu chlopňu do komory, potom - od komory cez otvorenú aortálnu chlopňu smerom k aorte. Následné uzatvorenie mitrálnej chlopne pri tomto procese zaisťuje, že krv sa nevracia, keď sa ľavá komora opäť sťahuje do predsiene, vďaka čomu je takto zaistený pohyb iba smerom k aorte. Keď je aortálna chlopňa v okamihu komorovej relaxácie uzavretá, je poskytnutá zodpovedajúca prekážka, ktorá zabráni návratu krvi do srdca..

Podobný princíp je relevantný pre fungovanie pľúcnej chlopne a trikuspidálnej chlopne. Na základe zváženia tohto obrázku je zrejmé, že normálny proces fungovania chlopní poskytuje správnu schému postupu krvi cez srdcové oddelenia a tiež určuje možnosť jej normálneho obehu v tele..

Pokiaľ ide o patológiu, ktorá nás zaujíma, samotný prolapsu, ako už bolo zdôraznené na začiatku, je to výčnelok. Tvorí sa v okamihu jeho uzavretia, v dôsledku čoho sa zväzky nezatvárajú tak pevne, ako je to potrebné, čo znamená, že určité množstvo krvi sa môže vracať v opačnom smere, to znamená do komôr z veľkých vyšetrených ciev alebo do predsiene z komory..

V súlade s tým prolaps mitrálnej chlopne v okamihu, keď sa ľavá komora sťahuje, vedie k tomu, že prietok krvi nastáva nielen do aorty, ale aj do ľavej predsiene, kde sa vracia späť, má tento návrat krvi svoju vlastnú definíciu - regurgitácia. V závislosti od objemu krvi vrátenej späť do predsiení sa určí zodpovedajúci stupeň takého návratu, to znamená stupeň regurgitácie. Patológia, ktorá nás zaujíma, samotná progresia mitrálnej chlopne, je spravidla sprevádzaná nevýznamným stupňom tohto návratu, čo zase prakticky vylučuje možnosť vzniku závažných srdcových abnormalít a je určovaná štátom v rámci normálnych limitov. Zatiaľ nie je vylúčená možnosť, pri ktorej je spätný tok krvi dostatočne veľký v objemoch, čo určuje potrebu jeho korekcie, čo môže zahŕňať aj možný chirurgický zákrok na tento účel..

Pokiaľ ide o frekvenciu vývoja takej patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne (MVP), sú k dispozícii nasledujúce údaje. Takže s vekom je zaznamenaná zvýšená frekvencia. Prevládajúca detekcia MVP sa vyskytuje vo veku pacientov od 7 do 15 rokov. Prolaps mitrálnej chlopne u detí do 10 rokov je zaznamenaný s takmer rovnakou frekvenciou z hľadiska pohlavia, zatiaľ čo u detí po 10 rokoch je MVP častejšie diagnostikovaná u dievčat - v tomto prípade je stanovený pomer 2: 1.

Prolaps mitrálnej chlopne u dojčiat je mimoriadne zriedkavý. Relevantné sú vysoké hodnoty výskytu MVP s jednou alebo druhou patológiou srdcového typu u detí s dedičným ochorením spojivového tkaniva - v tomto prípade sa zistí približne u 10–23% pacientov.

Pokiaľ ide o dospelú populáciu, tu sa výskyt MVP určuje v priemere na 5 až 10%. Najčastejšie sú touto patológiou postihnuté ženy (do 75%), maximálny výskyt je vek od 35 do 40 rokov.

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytovať v primárnej alebo sekundárnej forme. Prolaps primárnej mitrálnej chlopne je hlavným prejavom patológie, budeme to považovať za hlavnú časť nášho článku. Pokiaľ ide o druhú formu, a to je prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne, potom je v tomto prípade relevantná patológia, ktorá nastane, keď má pacient ďalšie ochorenie, čo sa stalo základom pre jeho výskyt. Sekundárny prolaps sa teda vyvíja na pozadí kardiomyopatie, koronárneho srdcového ochorenia, dysfunkcie papilárneho svalu, infarktu myokardu alebo kalcifikácie mitrálneho krúžku, ako aj systémového lupus erythematodes a kongestívneho zlyhania srdca..

Primárna forma prolapsu sa nielen nepovažuje za hrubú patológiu súvisiacu so srdcom, ale často sa vôbec nepovažuje za patológiu. Avšak mykotické zmeny vyvolané prolapsom mitrálnej chlopne, sprevádzané v niektorých prípadoch veľmi výraznými formami srdcových porúch, nemôžu opustiť MVP bez náležitej pozornosti, a to tak z hľadiska terapeutických, ako aj prognostických..

Prolaps mitrálnej chlopne: príčiny

MVP je väčšinou vrodená a nie nebezpečná (primárna), čo sme už zistili, ako aj výsledok relevantnosti iných patológií u pacienta. Príčiny MVP sú v zásade spôsobené skutočnosťou, že štrukturálna porucha, pri ktorej je táto patológia relevantná, je vrodená a tiež by sa malo oslabiť spojivové tkanivo, ktoré tvorí základ srdcových chlopní..

Prvé porušenie má prevažne dedičný charakter výskytu a existuje u dieťaťa už v čase jeho narodenia. Pokiaľ ide o slabosť spojivového tkaniva, má to hlavne podobnú (vrodenú) povahu výskytu. Zvláštnosťou PMC je v tomto prípade to, že v dôsledku slabosti spojivového tkaniva dochádza k ľahšiemu napínaniu chlopní ventilov, zatiaľ čo akordy musia byť predĺžené. V dôsledku tohto obrazu procesov je uzavretie ventilu, keď krv vyvíja zodpovedajúci tlak, sprevádzané vyčnievaním ventilov a ich voľným uzavretím..

V drvivej väčšine prípadov vrodenej MVP je jej priebeh celkom priaznivý, nie je sprevádzaný zvláštnymi príznakmi a nevyžaduje si serióznu liečbu. Preto v tomto uskutočnení je prolaps vhodnejší na určenie ako syndróm alebo charakteristická vlastnosť tela, skôr ako patológia alebo choroba.

Pokiaľ ide o sekundárny prolaps, vyvíja sa zriedka a určité choroby slúžia ako „pomoc“ pri jeho vývoji, čo nám umožňuje jeho definíciu ako získaného prolapsu. Choroby, ktoré sú v tomto prípade relevantné, porušujú štruktúru akordov, švov alebo papilárnych svalov a my sa v nich budeme zdržiavať v trochu podrobnejšej verzii:

 • IHD, infarkt myokardu. Vývoj MVP počas infarktu myokardu alebo koronárnej artérie sa vyskytuje u starších ľudí, príčinou je skutočné narušenie krvného zásobovania, najmä papilárnych svalov, alebo to je spôsobené prasknutím akordov, vďaka čomu je zabezpečená regulácia chlopne. Detekcia prolapsu v tomto prípade spravidla nastáva na základe výskytu u pacientov so silnou bolesťou v oblasti srdca, čo je tiež kombinované so slabosťou a so objavením sa dýchavičnosti..
 • Reuma. Výskyt prolapsu založeného na reumatických srdcových chorobách (reumatických srdcových chorobách) je dôležitý najmä u detí, najmä sa vyvíja v dôsledku zápalového procesu, ktorý ovplyvňuje spojivové tkanivo, toto tkanivo je zase základom chordových a chlopňových klapiek. Väčšinou, kým dieťa nemá MVP, rozvíja sa šarlach alebo tonzilída, potom (asi o dva týždne neskôr) sa prejaví atak reumatizmu (pri ktorom sa patologické stavy prejavujú vo forme stuhnutosti kĺbov, bolesti v nich, zápalu atď.).
 • Poranenia hrudníka. MVP v pozadí tohto účinku sa vysvetľuje skutočnosťou, že je sprevádzaná prasknutím akordov. To zase určuje nepriaznivý priebeh patológie, ktorú zvažujeme, čo je zvlášť dôležité, keď sa ignoruje liečba podľa potreby.

Prolaps primárnej mitrálnej chlopne: príznaky

Tento variant prolapsu u pacientov nastáva od narodenia. Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že sa môže často kombinovať s poruchou známou mnohým čitateľom, ako je vegetatívno-vaskulárna dystónia (alebo skrátene VVD). Všetky tie príznaky kolapsu mitrálnej chlopne, ktoré môže pacient zažiť, sú vysvetlené presne jeho prejavmi, sú však hlavne pripisované prolapsu..

Po prvé, pacienti pociťujú bolesť v srdci a na hrudníku. Bolesť v hrudnej kosti s MVP je funkčná, to znamená, že nejde o známky akýchkoľvek abnormalít v srdci, a preto je spôsobená narušením centrálneho nervového systému. Často sa vyskytuje bolesť v srdci na pozadí emočného nadmerného zaťaženia alebo stresu, v niektorých prípadoch prejav bolesti v pokoji.

Povaha prejavu bolesti je bolesť alebo brnenie, trvanie prejavu je od niekoľkých sekúnd / minút do niekoľkých dní. Pri určovaní faktora, ktorý bolesť vyvolala, je dôležité vziať do úvahy, že bolesť pri prolape mitrálnej chlopne v uvažovanej oblasti nie je sprevádzaná závratmi, dýchavičnosťou a zvýšenou bolesťou počas fyzickej námahy. Aj v tomto prípade nenastanú podmienky pred blednutím. Inak, s významom uvedených symptómov, ktoré nezodpovedajú MVP, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom - iba on môže spoľahlivo určiť povahu patologického stavu, určiť, či ide o „falošný poplach“ alebo naznačuje vážne narušenie činnosti srdca a prítomnosť závažných chorôb. priamo súvisí s touto bolesťou.

Nasledujúce príznaky, ktoré sú relevantné pre VVD a v skutočnosti pre prolaps mitrálnej chlopne, „potápajú“ srdce, „prerušujú“ jeho činnosť a zvyšujú srdcový rytmus. Vyššie uvedené pocity, podobne ako vyššie uvedené príznaky, nie sú prejavmi žiadnej patológie v práci srdca, ale iba naznačujú zvýšenú aktivitu centrálneho nervového systému. Tiež si uvedomujeme, že v tomto prípade sú povolené rôzne možnosti narušenia srdcového rytmu, ako aj kondukcie, a to najmä komorový a predsieňový extrasystol, fibrilácia predsiení, supraventrikulárna paroxyzmálna tachykardia a komorová tachykardia, atrioventrikulárny blok a predsieňový blok.

Napriek tomu, ako v predchádzajúcom prípade, podľa týchto štátov existujú aj určité odchýlky. Týka sa to najmä skutočnosti, že rýchly srdcový rytmus počas prolaps mitrálnej chlopne a tieto prejavy, ktoré sa líšia od stabilného fungovania srdca, nie sú prejavmi žiadneho ohrozujúceho stavu, ak sa objavia náhle a zmiznú presne rovnakým spôsobom bez toho, aby boli kombinované s závrat alebo strata vedomia.

Je potrebné poznamenať, že mdloby sú extrémne zriedkavým príznakom prolapsu mitrálnej chlopne. Jeho hlavným dôvodom je v tomto prípade stav, v ktorom je osoba, alebo emócie, ktoré prežíva. Zvyky tejto povahy prechádzajú dosť rýchlo, stačí zmeniť podmienky, ktoré ich vyprovokujú (priviesť človeka k pocitom, poskytnúť mu prístup na čerstvý vzduch, atď.).

Ďalšie príznaky sú tiež charakteristické pre VVD, ako je zvýšenie teploty (na subfebrilné čísla, t. J. V rozmedzí 37 - 37,5 stupňov), bolesť brucha, bolesti hlavy, dýchavičnosť, pocit nespokojnosti s vdychovaním, zvýšená únava a celková slabosť. Pacienti tiež netolerujú fyzickú aktivitu. Podobne ako v drvivom počte pacientov s diagnózou VSD, ktorí sa ich týkajú, s MVP majú aj meteopatiu, preto počasie často určuje ich pohodu (presnejšie jej zmeny).

Psychopatologické zmeny, pri ktorých sa zaznamenala kombinácia osobnosti a afektívnych foriem porúch, sa na obrázku prolaps mitrálnej chlopne považujú za osobitné prejavy. Afektívne poruchy sa najčastejšie prejavujú vo forme depresívnych stavov, v ktorých prevláda hypochondria (obsedantná forma úzkosti vo vzťahu k vlastnému zdraviu, proti ktorej sa môže vyvinúť vážny stres, keď pacient nedokáže normálne fungovať) a asténia (zvýšená únava, strata alebo oslabenie schopnosti tak urobiť). psychický a fyzický stres). Čo sa týka porúch osobnosti, môžu spočívať vo prejavoch hysteroidov alebo citlivých čŕt, ktoré v niektorých prípadoch vedú k rozvoju psychopatií (patológie prírody, prejavujúce sa vo forme neadekvátneho rozvoja voličných a emocionálnych čŕt, proti ktorým je proces adaptácie človeka na podmienky, ktoré ho obklopujú) komplikovaný. ) alebo na zvýraznenie osobnosti (príliš výrazná forma prejavu určitých znakov osobnosti).

Okrem týchto funkcií môžu pacienti prejavovať aj niektoré zmeny spojené s kožou, funkciami vnútorných orgánov a pohybového aparátu..

Pacienti s MVP majú často tiež určité podobnosti v zložení tela. Charakteristické znaky v tomto prípade sú tenké a dlhé končatiny, pretiahnutá tvár, vysoký rast, výrazná zvýšená forma kĺbovej aktivity atď..

Vzhľadom na zvláštnosť, že spojivové tkanivo sa nachádza v šliach, svaloch a koži, môže jeho skutočná porucha spôsobiť zhoršenie zrakovej ostrosti u pacienta, viesť k rozvoju strabizmu a tiež vyvolať ďalšie typy zmien, ktoré budú tiež kombinované s patológiou, ktorú zvažujeme..

Prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne: príznaky

Získa sa sekundárny prolaps, ako sme už predtým uvažovali, vyskytuje sa na pozadí prenosu určitých chorôb pacientom, ako aj následkom poranenia hrudníka..

Ak sa MVP zistí potom, ako má pacient šarlach, bolesť hrdla alebo akútny atak reumatickej horúčky (so sprievodným opuchom, bolesťou a začervenaním veľkých kĺbov), zvažuje sa pravdepodobnosť vzniku reumatických komplikácií, čo následne určuje reumatické srdcové choroby. Toto je sprevádzané symptómami vo forme zvýšenej únavy, závratov, búšenia srdca, dýchavičnosti (objavuje sa po štandardnom druhu fyzickej námahy). V tomto prípade sa liečba pacientov vykonáva v nemocnici. Vzhľadom na to, že zápal srdcových chlopní sa vyskytuje na pozadí účinkov streptokoka, je liečba založená na užívaní antibiotík penicilínu a ďalších skupín. Okrem toho je určený liečebný režim zodpovedajúci stavu pacienta.

S vývojom výraznej formy nedostatočnosti chlopne, pri ktorej liečba drogami nepomáha, sa vykonáva operácia výmeny chlopne (protetika)..

V prípade MVP na pozadí koronárnej srdcovej choroby, ktorá je obzvlášť dôležitá pre starších ľudí, sa porušenie považuje za nízku úroveň dodávky krvi do papilárnych svalov, ku ktorej dochádza, keď je postihnuté ochorenie, ktoré je hlavné. Medzi príznaky v tejto situácii patrí výskyt silných záchvatov bolesti, ktoré sú sústredené v srdci (môžu sa eliminovať užívaním nitroglycerínu), objavuje sa aj dýchavičnosť (predchádza mu menšie zaťaženie) a predtým uvedené formy srdcových abnormalít („blednutie“, „prerušenia“). " atď.).

Ak vzniku prolapsu predchádza prenos pacienta na oblasť hrudníka, potom, ako sme už uviedli, to môže tiež vyplývať z prasknutia papilárnych svalov alebo akordov. Opäť platí, že príznaky sú relevantné vo forme „prerušenia“ v práci rôznych typov srdca, dýchavičnosti a slabosti. Nie je vylúčená možnosť kašľa, pri ktorej má pacient ružové spenené spútum, ktoré si nevyhnutne vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, inak môže byť výsledok tohto stavu fatálny..

Prolaps mitrálnej chlopne: komplikácie

Pôvodne sme poznamenali, že prolaps mitrálnej chlopne sa všeobecne vyznačuje priaznivým priebehom, v ktorom sú vážne komplikácie mimoriadne zriedkavé. Nie je však potrebné ich vylúčiť, a medzi nimi sa zaznamenávajú najmä tieto patológie: mitrálna nedostatočnosť (akútna alebo chronická forma), tromboembolizmus, bakteriálna endokarditída, arytmie (život ohrozujúce), náhla smrť..

Mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja na pozadí oddeľovania vlákien šľachy od chlopní chlopní, čo v tomto prípade určuje syndróm tzv. Visiaceho ventilu. U detí sa táto patológia vyvíja veľmi zriedka. Hlavným dôvodom jej výskytu je poškodenie hrudníka v kombinácii s degeneráciou akordov. Klinika prejavov je v tomto prípade obmedzená na náhly vývoj pľúcneho edému. Orthopnea sa vyvíja u pacientov (čo určuje dýchavičnosť v jeho verzii, v ktorej pacient potrebuje zaujať polohu na sedenie v dôsledku jeho posilnenia v horizontálnej polohe), v pľúcach sa objaví stagnujúci pískot, dýchanie začne bublať. Pokiaľ ide o chronický variant prejavu tejto patológie, pôsobí ako fenomén závislý od veku a vyvíja sa po prekonaní vekovej hranice 40 rokov u pacientov. Mitrálna insuficiencia v 60% prípadov u dospelých sa vyvíja v dôsledku prolapsu, hlavne zadnej špičky. Povaha prejavov je veľmi výrazná, vyskytujú sa sťažnosti na výskyt dýchavičnosti počas námahy, je potrebné obmedziť fyzickú výkonnosť ako celok, relevantnosť má aj slabosť a oneskorenie z hľadiska fyzického rozvoja. Použitie ultrazvuku môže spoľahlivo určiť stupeň tohto typu nedostatočnosti a ako metóda jeho eliminácie sa zameriava hlavne na chirurgický zákrok na srdci (protetika mitrálnej chlopne)..

Pokiaľ ide o arytmie z hľadiska komplikácií MVP, v tomto prípade môžu mať veľmi výrazný charakter prejavov, sprievodnými symptómami sú prerušenia činnosti srdca, slabosť, závraty a niekedy aj krátkodobé mdloby..

Mimoriadne závažnou formou komplikácií MVP je infekčná endokarditída, s vekom sa frekvencia jej vývoja u pacientov zvyšuje. Prítomnosť bakterémie spôsobuje, že sa patogén usadí na hrboloch, ktoré prešli zmenami, v dôsledku čoho sa klasická verzia zápalového procesu následne vyvinie, keď sa v ňom vytvorí bakteriálna vegetácia. Na pozadí infekčnej endokarditídy sa vyvíja závažná forma mitrálnej nedostatočnosti, zvyšuje sa tiež riziko rozvoja tromboembólie do mozgových ciev a často sa vyskytuje zapojenie do procesu myokardu, čo tiež vedie k rozvoju dysfunkcie ľavej komory. Medzi hlavné príznaky spojené s infekčnou endokarditídou patrí výrazný prejav slabosti, horúčka, búšenie srdca, žltkastosť kože a zníženie tlaku. Táto komplikácia MVP sa často vyvíja na pozadí predchádzajúcej implementácie určitých stomatologických výkonov (výplne, protézy, extrakcia zubov atď.) Alebo iného typu chirurgického zákroku. Liečba je v nemocnici povinná.

Čo sa týka náhleho úmrtia, frekvencia jeho výskytu v MVP je určená vplyvom mnohých faktorov, medzi ktorými sú hlavné sprievodná mitrálna nedostatočnosť, komorová arytmia, elektrická nestabilita, relevantná pre myokard atď. Vo všeobecnosti náhla smrť určuje nízke riziko, ak pacienti nemajú patológiu vo forme mitrálnej regurgitácie (v tomto prípade je pomer určený ukazovateľmi v rámci preskúmania výsledkov za rok 2 až 10 000), zatiaľ čo jej relevantnosť zvyšuje toto riziko o 50 -100 krát.

diagnóza

K detekcii MVP dochádza často náhodou av každom veku, ktorý, ako už bolo uvedené, je sprevádzaný ultrazvukom srdca. Táto metóda je najúčinnejšia v diagnostike prolapsu mitrálnej chlopne, pretože vďaka jeho aplikácii je stanovená možnosť izolovania určitého stupňa prolapsu v kombinácii s objemom regurgitácie spojeným s patológiou..

 • Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa určuje pre pacienta význam variantu jej prejavu v takej možnosti, že vydutie hrudiek je zanedbateľné (do 5 milimetrov)..
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa určuje relevantnosť vydutia ventilov v rámci nie viac ako 9 milimetrov..
 • Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3 naznačuje opuch ventilov od 10 milimetrov alebo viac.

Je potrebné poznamenať, že stupeň regurgitácie sa pri uvedenej možnosti rozdelenia patológie na stupne nezohľadňuje, vďaka čomu tieto stupne teraz nie sú základom pre následné stanovenie prognózy pre pacienta, a teda pre vymenovanie liečby. Stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa teda určuje na základe regurgitácie, ktorá sa počas ultrazvuku zobrazuje v najväčšej miere..

Ako ďalšie diagnostické opatrenia na určenie vlastností srdca sa môže predpísať postup EKG, ako aj držiak EKG. Vďaka EKG je možné študovať zmeny týkajúce sa činnosti srdca na základe účinku prolaps mitrálnej chlopne, zatiaľ čo Holterovo EKG umožňuje registráciu údajov relevantných pre prácu srdca do 24 hodín. Vrodená forma prolapsu prevažne nezasahuje do činnosti srdca, preto nie sú potrebné žiadne ďalšie diagnostické opatrenia kvôli praktickému nedostatku identifikácie akýchkoľvek odchýlok v nich..

liečba

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne nie je často potrebná pre pacientov. Jeho dôležitosť sa zvažuje v situáciách, keď je výrazne narušený srdcový rytmus, ako aj pri bolestiach srdca. Význam závažných foriem neurotických porúch v kombinácii s MVP si môže vyžadovať použitie trankvilizérov, metódy relaxácie svalov a auto-tréning sa posudzujú osobitne..

Dôraz sa kladie aj na potrebu zmien životného štýlu (prispôsobenie času režimu práce / odpočinku, odstránenie preťaženia a preťaženia (emocionálne, fyzické), ako aj intoxikácia v rámci výrobných a životných podmienok). Odporúčajú sa kúpeľné a klimatické kúpele, masáže, akupunktúra a ošetrenie vodou. Astenické poruchy určujú potrebu multivitamínov. Hyperventilačný syndróm možno eliminovať špeciálnymi dýchacími cvičeniami. Systematická návšteva u lekára je tiež nevyhnutná z dôvodu možného progresie s vekom MVP a rozvoja závažných foriem komplikácií proti nemu..

V rámci definovania opatrení na farmakoterapiu sa zameriavajú na liečbu VVD, psychoterapiu, prevenciu rozvoja myokardiálnej neurodystrofie u pacienta a na prevenciu antibakteriálnej škály na zabránenie vzniku komplikácií vo forme infekčnej endokarditídy. Rast chirurgických zmien srdca, ako aj výrazná deformácia chlopní určujú potrebu chirurgického zákroku..

Ak sa objavia príznaky, ktoré môžu naznačovať prolaps mitrálnej chlopne, musíte sa obrátiť na kardiológa, možno budete potrebovať konzultáciu a liečbu s reumatológom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Za najbežnejší typ patológie sa považuje hnačka pri novorodencoch, ktorej príznaky budú opísané neskôr. Mnohí odborníci sú však prekvapení, keď si všimnú počet neskorých volaní s týmto ochorením, detekciu predtým nezistených lézií v prednej brušnej stene.
Miechová kýla nie je veta! Bubnovsky S.M. Stále viac ľudí s problémami so zadami je sklamaných konvenčnými metódami liečby: operáciami a liekmi. Slávny lekár Sergei Michajilovič Bubnovský vo svojej knihe ponúka úplne nový prístup k riešeniu problému kýly chrbtice bez chirurgického zákroku.
Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..