loader

Hlavná

Liečba

Ako liečiť výčnelok lumbálnej miechy

Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu. Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, moderná medicína ponúka lieky, fyzioterapeutické postupy, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Znaky výčnelku

Výčnelok lumbálnych diskov sa nijakým spôsobom neprejavuje, ale výčnelok pulpózneho jadra takým či oným spôsobom spôsobí stlačené alebo stlačené nervy, nervové zväzky. A potom to spôsobí kompresiu miechy. A v týchto situáciách vidíme nasledujúce príznaky:

 • Syndróm švy. Dokáže neustále mučiť a môže nájsť útoky. Strieľa v bedrovej oblasti s kýchaním, kašľom, smiechom, náhlymi pohybmi. Bolesť pri vyčnievaní diskov bedrovej chrbtice začína prenikať do panvy, bokov, dolnej končatiny a päty;
 • Dolné končatiny a prsty sú znecitlivené;
 • Koža nôh a chodidiel je bledá alebo červená, ich potenie je narušené;
 • V nohách sa objavuje slabosť;
 • Dlhé sedenie alebo státie spôsobuje bolesť, ktorá po zmene polohy zmizne;
 • V čase zdvíhania silnej ostrej bolesti v dolnej časti chrbta dáva panva a boky;
 • Niekedy je pre pacienta ťažké močiť.

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek sa ľahko zamieňajú s radikulitídou dolnej časti chrbta. Symptómy sa menia v dôsledku rozdielneho usporiadania výčnelkov, z ktorých boli deformované nervy..

Ak ste začali mučiť niektorý z týchto prejavov, musíte navštíviť neurológa alebo stavca a vyšetriť, či nevyčnívajú bedrové medzistavcové platničky. Ak sa príznaky zistia včas a liečba neprichádza dlho, pacient sa vyvaruje nasledujúcich komplikácií:

 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Roztrhnutie chrupavkovej hranice disku a rozvoj medzistavcovej prietrže.

príčiny

Moderný životný štýl má negatívny vplyv na stavce a disky, najmä v bedrovej oblasti. Riziko poučiť sa zo skúsenosti, aký výčnelok v bedrovej oblasti je pre tých, ktorí:

 • Pracuje pri počítači a trochu sa pohybuje (bedrový metabolizmus sa zhoršuje, oslabujú sa svaly a počas dlhého sedenia trpí bedrová chrbtica);
 • Má nadmernú telesnú hmotnosť (zbytočné kilogramy neustále nesú záťaž na spodnej časti chrbta plus metabolické procesy chrupavkového tkaniva opäť trpia);
 • Naháňať športové rekordy, najmä pri športe s hmotnosťou (cvičenia s barom nesú obrovské bremená na spodnej časti chrbta - medzistavcové platničky nie sú pre ne navrhnuté);
 • Už trpia patológiami lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, skolióza);
 • Fyzikálne to pracuje a neustále vystavuje bedrové svaly nadmernému stresu;
 • Oslava 50. výročia (metabolizmus chrupavky sa s vekom zhoršuje).

liečba

Ak objavíte vývoj patológie v čase a začnete liečiť vyčnievanie bedrovej chrbtice, budete sa môcť vyhnúť chirurgickému zákroku. Účinnosť vyliečenia lumbosakrálnej chrbtice bude liečená, závisí od jej veľkosti a lokalizačnej oblasti. A tiež z dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní.

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa konzervatívne metódy a chirurgický zákrok. Toto sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď liečba chrbtice po dlhú dobu neprináša výsledky, ale naopak, choroba postupuje a hrozí komplikáciami..

 • Nezabudnite si prečítať: aký je rozdiel medzi vyčnievajúcimi a herniovanými diskami?

Okrem toho veľká väčšina neurológov si nie je istá, či sa dá choroba bez chirurgického zákroku úplne vyliečiť. Konzervatívne metódy však môžu pacientovi obnoviť účinnosť a chrániť pred komplikáciami. Tento článok hovorí o tom, ako liečiť výčnelok bedrových diskov, aby nedošlo k operácii..

liečenie

Pred liečbou bedrového výčnelku je potrebné pacienta chrániť pred bolesťou, takže sa predpisujú lieky proti bolesti (Ketonal, Ketanov) a nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Ibuprofen). Ten zápasí s bolesťou a odstraňuje jej príčinu - zápalový proces. Zápal už nedráždi nervy a záchvaty zmiznú.

Aby sa vylúčil ďalší vývoj degeneratívnych-dystrofických procesov medzistavcových platničiek, ošetrujúci lekár predpíše chondrotektory (Chondromix, Rumalon). Tieto lieky pozitívne ovplyvňujú tkanivo chrupavky a regenerujú ju. Kompresívne stavce bude ťažšie narušiť integritu bedrových diskov.

Ak je pacient mučený kŕčmi, ušetria sa svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm). Svaly sa uvoľnia a bolesť zmizne, mobilita sa vráti.

Vitamínové a minerálne komplexy obsahujúce vitamíny B a vápnik zlepšia metabolizmus chrupavky, posilňujú kosti, uvoľňujú svaly a pomáhajú zbaviť sa zápalu..

fyzioterapia

Tieto metódy majú veľa pozitívnych účinkov:

 • elektroforéza Elektrina pomaly vyparuje lieky priamo do kontaminovaných oblastí dolnej časti chrbta. Dobré v tom, že znižuje účinky vedľajších účinkov;
 • Ošetrenie výčnelkov nárazovou vlnou. Deformované bedrové disky sú ovplyvnené zvukom, ktorý človek nepočuje. Výsledkom je, že metabolizmus v chrupavkovom tkanive je stabilizovaný, hromadenie solí sa stáva tenšie, syndróm bolesti zmizne;
 • Laserové ošetrenie. Laserový lúč je naladený na postihnuté miesto a zlepšuje sa biochémia tkanív, začína sa ich regenerácia;
 • Magnetická terapia. Magnetické pole obnovuje disky dolnej časti chrbta, upokojuje zdeformované a stlačené nervy;
 • Liečba bahna. Prírodné ílové obklady sú dobré, keď uplynie akútne obdobie. Majú tiež regeneračný účinok na tkanivá a zlepšujú krvný obeh..

masáž

Bedrová masáž chrbta sa dá použiť iba po skončení krízy. Pacientovi by nemalo byť vystavené nebezpečenstvo bezprostredného útoku. Masáž je pomocný, ale účinný nástroj. Vracia bývalé reflexy, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje svalové kŕče. Tkanivová výživa zlepší, a ako výsledok, zvyšková bolesť zmizne a riziko recidívy sa zníži.

Bedrový výčnelok vyžaduje skúseného masážneho terapeuta a mierny prístup. Nedôverujte neoverenému špecialistovi ani nevykonávajte samo-masážne sedenia.

Na masáže sú celkom vhodné štandardné techniky hladenia, odierania, hnetenia a vibrácií. Obzvlášť opatrný, aby ste boli v postihnutej oblasti medzistavcových platničiek. V žiadnom prípade by ste ho nemali ovplyvňovať, musíte venovať pozornosť okolitým tkanivám.

Silné a intenzívne pohyby sú neprijateľné. Nemôžete krútiť, ťahať, vykonávať šokové techniky - môžu iba zhoršiť patológiu.

Pri lumbálnej prietrži bude nápomocná vákuová masáž. Dá sa to len v tých masážnych miestnostiach, kde sú špeciálne zariadenia - odsávačky alebo plechovky. Takéto postupy majú silný pozitívny vplyv na prietok krvi v postihnutej oblasti. A tiež neumožňujú rozvoj výčnelkov bedrovej chrbtice. Ak chcete zachrániť pacienta od bolesti a zmierniť svalové kŕče, masážny terapeut môže použiť techniku ​​akupresúry.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je účinná, ale zároveň riskantná metóda. Pri takýchto postupoch venujte pozornosť kontraindikáciám. Špecialista bude schopný čiastočne alebo úplne obnoviť predchádzajúcu pozíciu poškodeného disku. Obzvlášť užitočné je kombinovať manuálnu terapiu s liečbou drogami. Takže budete mať komplexný účinok na zápalové procesy, vráťte telo do pohybu. Keď sa svaly a kĺby vrátia do stabilnej polohy, zníži sa riziko recidívy. Manuálna terapia a pravidelná masáž bedrovým výčnelkom sú neprijateľné, ak sú infekčné kožné choroby, kardiologické patológie, trombóza alebo pacientka tehotná.

fyzioterapia

Na úspešné vyliečenie výčnelku bedrovej chrbtice s výčnelkom bedrovej chrbtice sa musí vykonať gymnastika, aby sa natiahli a posilnili svaly. Po natiahnutí chrbtice uvoľníte vytlačené disky a zovreté nervové korene. Posilnené bedrové svaly opäť začnú držať stavce v stabilnej polohe a obnovený krvný obeh v problémovej oblasti pomôže vyrovnať sa so zápalom. Po výbere cvičení, ktoré sú pre vás vhodné, sledujte svoje pocity a počas cvičenia sa vyvarujte nepríjemným pocitom. Potrebujete robiť terapeutické cvičenia každý deň s vyčnievaním diskov bedrovej kosti, až potom bude mať liečba požadovaný účinok.

 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo, trochu si ohnite nohy. Utiahnite svoje brucho na maximum. Relax, opakujte. Na úpravu napätia môžete položiť ruky na lis. Vykonajte 15 opakovaní;
 • Ležiaci na chrbte, položte ruky pozdĺž línie tela, nohy sa narovnajte. Mierne nadvihnite telo a ovládajte počiatočnú polohu nôh. Postavte sa, podržte asi 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 15 opakovaní a medzi nimi odpočívajte 10 sekúnd.

prevencia

Dodržiavajte navrhované metódy prevencie, aby ste sa nestali obeťami vystupovania lumbosakrálnej chrbtice. Po úspešnej liečbe pomôžu zabrániť návratu choroby:

 • Správna strava. Odhoďte slané, korenené, údené mäso a tuky, sladkosti, sódu. Takéto výrobky vás nútia nielen k tomu, aby ste získali ďalšie kilogramy, čím sa vytvorí ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta, ale tiež sa vymyje vápnik z kostného tkaniva. Jedzte viac zeleniny, ovocia, rýb a chudého mäsa;
 • Zapojte sa do fyzickej terapie a jemných športov. Nenasledujte športové záznamy súčasne. Natiahnutie je obzvlášť užitočné - vďaka tomu sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a medziobratlové platničky dolnej časti chrbta sa neprichytia. Najlepšou voľbou je kúpanie. V bazéne súčasne posilujete svalový korzet chrbtice a natiahnete ho;
 • Dbajte na správne držanie tela. Obzvlášť ťažké je to v moderných pracovných podmienkach, keď je človek nútený neustále sedieť v statickom postoji a pozerať sa na obrazovku počítača. Aby ste zabránili stagnujúcim procesom v tele a nadmernému napätiu v chrbtici, skúste vstávať a zohriať sa častejšie, aby ste zmenili polohu. Zvyknite si robiť nenápadné cvičenia;
 • Navštívte kanceláriu masážneho terapeuta, ktorý bude viesť kompetentnú prevenciu recidívy a venovať pozornosť bedrovým svalom. Masáž zlepší krvný obeh, zmierni svalové kŕče a celkový stres..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Ako liečiť bedrový výčnelok

Ak vám bol diagnostikovaný výčnelok bedrovej chrbtice, ako sa má liečiť, povie to iba skúsený odborník v tejto oblasti. Toto ochorenie nie je veta, je vhodná na terapiu, ak ho začnete včas. Čo je to výčnelok?

Toto sa nazýva komplikácia osteochondrózy a prvé štádium tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ale už v tomto štádiu spôsobuje pacientovi veľa nepohodlia. Podľa toho, na ktorú stranu vyčnieva prietrž, je bočná (do strany), dorzálna (k mieche) a kruhová (rovnomerný výstupok vo všetkých smeroch). V tomto štádiu vývoja dosahuje vzdelanie v bedrovej oblasti zriedka veľkosť väčšiu ako 0,5 - 1 cm.

Príčiny vystupovania

K chorobe najčastejšie vedie niekoľko príčin, ktoré pôsobia súčasne. Medzi faktory, ktoré spôsobujú výčnelok, možno rozlišovať:

 1. Poruchy metabolizmu na medzistavcovej platničke. Je to kvôli neustálemu kŕču svalov dolnej časti chrbta, čo môže byť spôsobené nesprávnym držaním tela, slabosťou korzetu svalu, fyzickou nečinnosťou. V dôsledku stavu sú krvné cievy štiepané, cez ktoré vstupuje kyslík a živiny. Disky strácajú svoje elastické vlastnosti, stávajú sa ochabnuté a jednoducho vyschnú.
 2. Pasívny životný štýl. V polohe na sedenie sa zaťaženie chrbtice ako celku a na každom stavci jednotlivo niekoľkokrát zvyšuje, nemôžu vydržať taký tlak, vďaka ktorému sa vytvára prietrž.
 3. Veľké zaťaženie chrbtice. Najčastejšie sa to deje v dôsledku ostrého a nesprávneho zdvíhania závaží, v dôsledku čoho dochádza k nadmernému zaťaženiu okrajov diskov a k vyčnievaniu môže dôjsť veľmi rýchlo..
 4. Nadváhou. Výčnelok sa vyvíja v dôsledku nadmerného tlaku na miechové disky. Ak má osoba nadváhu, táto záťaž sa niekoľkokrát zvyšuje, čo zvyšuje riziko ochorenia.

Príznaky vyčnievania

Po dlhú dobu nemusí mať výčnelok v bedrovej oblasti klinické prejavy. Keď sa príznaky začnú objavovať, pacient im nemusí venovať pozornosť, pretože sú menšie a nenarušujú kvalitu života. A iba keď výstupok dosiahne veľké rozmery, pacient ide k lekárovi, pretože on sám nemôže ovplyvniť príznaky a liečbu.

 • neustála bolesť v bedrovej oblasti;
 • ožarovanie bolesti zadku a dolnej končatiny;
 • pocit tuhosti v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie zadnej časti stehna a dolnej končatiny;
 • mravčenie prstov na nohách.

Klinické prejavy majú najčastejšie jednostranný charakter, zosilnený ostrými zákrutami tela po stranách, sklony, vzpieranie, podchladenie..

Ako liečiť patológiu?

Úspešnosť liečby závisí od toho, ako rýchlo bol pacient u lekára a bol diagnostikovaný, ako aj od včasnosti začatia liečby. Čím dlhšie osoba vycestuje za odborníkom, tým viac ochorenie progreduje, medzistavcové platničky sa zničia a môže byť potrebný ďalší závažnejší lekársky zásah..

Počas liečby je potrebné nielen odstrániť príznaky, ale aj ovplyvniť príčiny vzniku choroby. Len dopad na túto chorobu zo všetkých strán je zárukou jej úspešného a rýchleho odstránenia. Nemalo by sa zabúdať, že iba ošetrujúci lekár môže porovnávať príznaky a terapiu v závislosti od každého jedinečného klinického prípadu..

Všetky terapeutické metódy sú rozdelené na konzervatívne a operatívne. Toto ochorenie zvyčajne dobre reaguje na konzervatívnu terapiu, pretože výstupok nie je posledným štádiom tvorby herniovaného disku, to znamená, že disk nie je úplne zničený..

Cieľom liečby je ovplyvniť príznaky choroby a jej príčiny. Najskôr je potrebné odstrániť syndróm bolesti, potom odstrániť svalové kŕče a posilniť dolnú časť chrbta..

Liečba drogami

V akútnej fáze ochorenia je takmer nemožné robiť bez liekov, pretože syndróm bolesti sa nedá tolerovať a musíte sa ho čo najskôr zbaviť..

Na tieto účely sa predpisujú analgetiká, ktoré znižujú bolesť, a nesteroidné protizápalové lieky, ktoré ovplyvňujú zápalovú zložku choroby. V dôsledku pôsobenia druhého opuchu opuchy zmiznú, nervové zakončenie už nie je vystavené kompresii, v dôsledku ktorej bolesť ustupuje. Z protizápalových liekov sa diklofenak sodný predpisuje vo forme tabliet alebo injekcií, ibuprofénu, paracetamolu. Dávkovanie liekov určuje lekár. Trvanie takejto liečby je asi 3 dni.

S úľavou od bolesti sa niekedy dokáže vyrovnať iba paravertebrálna blokáda nervových zakončení. Na jeho použitie sa používajú analgetiká (Lidokaín, Novokaín). Hormonálne lieky (Prednison, Dexametazón) sú niekedy spojené, aby zmiernili zápal. Blokády sa nevykonávajú viac ako jedenkrát za 3 dni a opakujú sa trikrát.

Je tiež potrebné vykonať lokálnu expozíciu pomocou gélov a mastí založených na nesteroidných protizápalových liekoch. Lekáreň poskytuje obrovský výber týchto liekov. Liečivo je zvyčajne diklofenak alebo ibuprofén.

Je potrebné ovplyvniť nielen zložku bolesti, ale aj opuchy koreňov. Na jeho zníženie sú predpísané diuretiká, najčastejšie slučkové diuretiká (Furosemid, Torasemid) alebo tiazid (Hypotiazid, Cyklometiazid). Je dôležité pochopiť, že diuretiká odstraňujú z tela veľké množstvo draslíka, preto musíte sledovať jeho hladinu a predchádzať hypokaliémii. Za týmto účelom by ste mali jesť potraviny bohaté na draslík (sušené marhule, zemiaky, petržlen, špargľa, ríbezle atď.).

V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné predpísať svalové relaxanciá (baklofén, tizanidín), aby sa uvoľnil svalový spazmus a obnovil krvný obeh v medzistavcových platničkách..

Nedrogová liečba

Dobré výsledky nie je možné dosiahnuť samotným užívaním drog. Fyzioterapia hrá veľmi dôležitú úlohu..

 1. Liečba rázovými vlnami. Táto metóda zahŕňa vystavenie tkanivám použitím silnej akustickej infračervenej vlny. V tomto prípade vlna pôsobí lokálne, iba v oblasti, kde je to potrebné. V dôsledku tohto vplyvu sa výrazne zlepšuje krvný obeh, zvyšuje sa prietok kyslíka, aktivujú sa všetky metabolické procesy v bunkách. Táto metóda sa nepoužíva v akútnom období choroby. Má kontraindikácie (tehotenstvo, dojčenie, rakovina).
 2. Laserová terapia Spočíva v náraze lúča určitej sily na postihnuté oblasti. Preniká hlboko do tkanív, zlepšuje trofizmus a krvný obeh, zlepšuje metabolizmus, zlepšuje biochemické procesy v tele. Laserové žiarenie má analgetické a protizápalové účinky.
 3. Akupunktúra. Nespornými výhodami sú to, že riziko alergických reakcií je vylúčené (lieky sa nepoužívajú), postup je bezbolestný a krátky. Jedna manipulácia trvá až pol hodiny a efekt nastane po prvej relácii. Zvyčajne je na dosiahnutie trvalého výsledku predpísaných 10 až 15 relácií. Metóda je kontraindikovaná v prípade hypertermie, rakoviny, kachexie, tehotenstva, menštruácie, veku pacienta nad 75 rokov..
 4. Magnetoterapia. Princíp fungovania tejto metódy je pozitívny účinok nízkofrekvenčného magnetického poľa na tkanivo tela. Pod jeho vplyvom syndróm bolesti rýchlo vymizne, zápalové opuchy sa znížia, zlepšuje sa prísun krvi, výmena plynov a výživa medzistavcových platničiek. Magnetické pole pomáha znižovať kŕče bedrových svalov. Je možné použiť ich počas exacerbácie aj pri remisii. Procedúra je úplne bezbolestná a je vhodná pre pacientov všetkých vekových skupín. Táto metóda je kontraindikovaná u ľudí s arteriálnou hypertenziou, ktorú stanovil kardiostimulátor, onkologické patológie, duševné poruchy, horúčka..
 5. Bahenné aplikácie. Obklady s liečivými prírodnými bahnami sú veľmi účinnou metódou. Terapeutický účinok na organizmus závisí od chemického zloženia materiálu a od množstva biologicky aktívnych látok. Pomocou bahna sa zápalová zložka eliminuje, zlepšuje sa krvný obeh a stimuluje sa regenerácia poškodených tkanív. Táto metóda je kontraindikovaná v akútnom období ochorenia a je predpísaná iba v období remisie..

Liečba výčnelkov nie je možná bez fyzioterapeutických cvičení. Je to najdostupnejší a najúčinnejší nástroj zo všetkých vyššie uvedených metód. Vďaka gymnastike je možné nielen vyliečiť, ale aj zastaviť ďalší deštruktívny vývoj choroby. Cvičenie by sa malo vykonávať opatrne, hladko, ľahko a bez veľkého stresu. Inak môžu poškodiť už oslabené medzistavcové platničky..

Ak sa počas cvičenia objaví bolesť, zastavte ju. Lekár by mal vybrať súbor cvičení na základe charakteristík každého konkrétneho prípadu. Od hodín by ste nemali očakávať výsledky blesku, pretože pôsobenie fyzioterapeutických cvičení si vyžaduje čas.

Výčnelok bedrovej chrbtice môže spôsobiť veľa problémov, mučenia a neopodstatnených obáv. Napriek závažnosti ochorenia sa úspešne lieči pomocou liekov, fyzioterapie a špeciálnej telesnej výchovy. Hlavnou vecou nie je čakať na vážne následky patológie, nezačať ju, netrpieť bolesťou v nádeji na úžasné uzdravenie. Pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože iba on vie, ako správne zaobchádzať s výčnelkom. Iba včasná diagnostika a liečba povedie k uzdraveniu..

Prevencia chorôb

Aby nedošlo k vyčnievaniu chrbtice, stačí postupovať podľa jednoduchých pokynov:

 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • normalizovať stravu;
 • pravidelne užívajte vitamíny;
 • monitorovať polohu tela, podľa potreby opraviť existujúce zakrivenie;
 • majstrovské dychové cvičenia;
 • nepracujte.

Výčnelky lumbálnej chrbtice

Ľudská chrbtica denne vydrží ťažké bremená, a preto sa postupne opotrebuje. Obzvlášť často trpí lumbosakrálny segment, ktorý ohrozuje osteochondrózu, proti ktorej sú poškodené vankúšiky chrupavky medzi stavcami. Na pozadí dlhotrvajúcich degeneratívnych-dystrofických zmien sa vyskytuje výčnelok bedrových medzistavcových platničiek. Tento stav je sprevádzaný obmedzenou pohyblivosťou, bolesťou, ktorú je niekedy ťažké zastaviť pomocou liekov. Aby sa predišlo komplikáciám (napríklad herniovaný disk) a zastavil sa rozvoj choroby, je potrebné vykonať komplexnú liečbu. Pacient musí zmeniť svoj životný štýl, vylúčiť faktory, ktoré vyvolávajú tvorbu výčnelkov, aby sa zabránilo recidíve.

Tvorba výčnelkov

Bedrová chrbtica pozostáva z 5 (niekedy 6) veľkých stavcov, ktoré sú označené L1 - L5. Ketrum má 5 prvkov, ktoré sú navzájom spojené (S1 - S5).

Medzi každým párom stavcov je vložený medzistavcový disk - je to fibro-chrupavkovitý krúžok, ktorý spája kostné telá a pôsobí ako tlmič nárazov (zmierňuje nárazy, vibrácie). Chrániče chrupavky poskytujú pohyblivosť a flexibilitu každého segmentu chrbtice a tiež ponechávajú priestor pre miechové nervy vychádzajúce z miechového kanála, ktoré inervujú dolné končatiny. L5 so S1 tiež spojené prostredníctvom medzistavcovej podložky.

Každý medzistavcový disk pozostáva z vláknitého prstenca a jadra. Vonkajší obal pozostáva z kolagénových vlákien umiestnených v tvare krúžku. Vláknité jadro je umiestnené vo vláknitej membráne, má gélovitú konzistenciu a guľový tvar. Pri stlačení stavcov sa obsah disku pohybuje a prispôsobuje sa tlaku.

Referencie. Do 27 rokov dostávajú disky živiny zo susedných ciev a po tomto veku difúziou z okolitých tkanív.

Pod vplyvom negatívnych faktorov je v určitej oblasti bedrovej oblasti narušený krvný obeh a metabolizmus. Môže k tomu dôjsť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, pasívneho životného štýlu, nadváhy, zranení, systémových chorôb atď. V tejto oblasti sa začínajú vyvíjať degeneratívne procesy a osteochondróza..

Pri absencii riadneho ošetrenia sa disky naďalej zrútia a výživné zložky vstupujú dovnútra v menšom množstve. V dôsledku toho chrupavková vložka stráca veľa tekutín a na vláknitom krúžku sa objavujú praskliny. Potom je výčnelok bedrovej chrbtice.

Patologické zmeny vedú k tomu, že vlákna vnútorných vrstiev vonkajšieho plášťa disku sú nariedené, vrstvené a roztrhané. Potom sa buničité jadro presunie do najtenšej oblasti, pritlačí na steny poškodeného vláknitého prstenca, čo vyvolá vydutie disku. Vonkajšia časť vonkajšieho plášťa nie je poškodená..

Referencie. Výbežok diskov L4 - L5 je častým javom, pretože táto oblasť je náchylná na trauma a degeneratívne poruchy. A tiež časté prípady vydutia medzistavcovej platničky L5 - S1 (miesto spojenia dolnej časti chrbta s krížovou kosti). Podľa štatistík sa výčnelok diskov L5 - S1, L4 - L5 vyskytuje v 90% prípadov.

Lekári rozlišujú 3 stupne tvorby výčnelkov v lumbosakrálnej oblasti:

 • Jednoduchá. Objaví sa malý výčnelok (od 0,1 do 1 mm), ktorý je ťažké pozorovať aj pri MRI..
 • Moderovať. Veľkosť formácií je v rozsahu od 1 do 3 mm. Lekári môžu taký výčnelok spozorovať prostredníctvom inštrumentálnych štúdií..
 • Ťažký. Opuch je veľký (od 3 do 6 mm), vyčnieva za obrysy stavcov, ale vonkajší plášť je stále neporušený..

Druhy výčnelkov

Vzhľadom na smer vyčnievajúcej časti disku existujú tieto typy výčnelkov:

 • Chrbtová. Pri tejto patológii sa tkanivá disku vydúvajú smerom k miechovému kanálu.
 • Lateral je zmena tvaru disku s výčnelkom napravo alebo naľavo. Tento druh patológie sa vyskytuje v 20% prípadov. Výčnelok často poškodzuje nervové korene, takže choroba je sprevádzaná bolesťou..
 • medián Prolaps (výčnelok) je nasmerovaný na miechový kanál. Toto je najnešťastnejšie usporiadanie, v ktorom výstupok komprimuje chvost (dolná miecha)..
 • Kruhová. Disk po celom obvode vyčnieva rovnomerne alebo nerovnomerne. Táto forma choroby sa vyskytuje v 80% prípadov, je celkom nebezpečná, pretože spôsobuje stlačenie nervových zakončení svalov a stlačenie sedacieho nervu..

Referencie. A je tu tiež predný (ventrálny) výstupok, v ktorom je výstupok nasmerovaný zozadu do žalúdka. Toto je pomerne zriedkavá forma patológie. Pri foraminálnom (dorzálno-foraminálnom) prolase je zameraný na medzistavcový kanál a nervový koreň.

Dôvody vzhľadu

Lekári rozlišujú 2 faktory, ktoré zvyčajne vyvolávajú tvorbu výčnelkov v sakro-lumbálnej oblasti:

 • Preexistické uvoľnenie vonkajšej škrupiny.
 • Ostré stlačenie chrupavkovej vložky, v ktorej sú vlákna vláknitého prstenca roztrhané.

Najčastejšie sa výbežok vytvára na pozadí degeneratívnych-dystrofických zmien v tkanive disku, ktoré sa vyskytujú počas osteochondrózy. Potom je chrupavková vložka vyčerpaná, stáva sa menej elastickou a na jej povrchu sa objavujú praskliny.

Hlavné príčiny výčnelku v bedrovej oblasti sa dajú kombinovať do týchto skupín:

 • Dlhá mikrotraumatizácia. Disky bedrovej časti sa postupne poškodia, ak osoba poruší držanie tela. Vláknitý prsteň je zoslabený alebo pretiahnutý predĺženým sklonom alebo naklonenou polohou. Po určitom čase je poškodená celistvosť vonkajšieho obalu, potom sa posúva jadro a stlačí sa stavcové kĺby alebo miechy..
 • Prudké zaťaženie diskov lumbosakrálneho segmentu. To sa môže stať počas nehody, nárazu alebo pádu. V dôsledku náhleho zaťaženia alebo rotácie sa vlákna vláknitého prstenca zlomia a obsah disku sa posunie. Disk je často poškodený v dôsledku skutočnosti, že osoba nedvíha závažia správne (napríklad pri vzpieraní), ostro sa nakloní a natiahne chrbát..
 • Dedičná predispozícia. Pravdepodobnosť tvorby výčnelkov sa zvyšuje, ak má osoba nízku hustotu vlákien spojivového tkaniva, ktoré tvoria vláknitý kruh disku.

Medzi ďalšie faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien a tvorbu prolapsu disku, patrí nadváha, svalová slabosť, pravidelná tvrdá fyzická práca a pokročilý vek. Skolióza a ďalšie deformácie chrbtice spôsobujú zvýšené zaťaženie dolnej časti chrbta, potom sa disk začne zrútiť a zvyšuje sa riziko tvorby výbežkov..

známky

Vyčnievanie medzistavcových platničiek lumbosakrálneho segmentu v počiatočných štádiách je vymazané. Bolestivé pocity a zhoršená pohybová aktivita v poškodenej oblasti sa zvyčajne objavia na začiatku 3. stupňa patológie, keď výčnelok dosiahne 3 mm alebo viac.

Všetky príznaky, ktoré naznačujú prítomnosť prolapsu chrupavky, sú:

 • Bolesť indikuje, že výstupok komprimuje miechové nervy. Potom sa pacienti sťažujú na bolestivý nudný, boľavý charakter. Iní pacienti majú v dolnej časti chrbta pocit pálenia alebo bolesti chrbta. Pohodlie sa stáva výraznejším, keď sa pacient pokúša zmeniť polohu tela, vykonávať fyzickú prácu, športovať a na dlhú dobu je v nepohodlnej polohe. Bolesť sa môže rozšíriť na slabiny, zadok, boky, nohy.
 • Obmedzená pohyblivosť v bedrovej oblasti. Pre pacienta je ťažké sa nakloniť dopredu alebo dozadu a otočiť telo doprava / doľava. U mnohých pacientov motorický potenciál klesá v dôsledku objavujúcej sa alebo zosilňujúcej bolesti. Pre niektorých ľudí je ťažké sa po odpočinku pohybovať kvôli tesnosti v poškodenej oblasti.
 • Parestézia alebo zhoršené pocity sa vyskytujú v dôsledku poškodenia nervov. Aj malé výčnelky môžu stlačiť nervové korene, tento stav je sprevádzaný brúsením, necitlivosťou, pocitom plazenia sa. Citlivosť môže byť narušená na koži, vo svaloch, dolných končatinách, slabinách, bokoch. Necitlivosť môže dosiahnuť dolnú časť nohy (dolnú časť nohy, chodidlá, prsty). Keď motorická aktivita pacienta mierne stúpa, parestézia samo zmizne.
 • Porušenie svalového tonusu. Tento stav je sprevádzaný oslabením, zvýšenou únavou svalov dolných končatín. Súčasne, na spodnej časti chrbta, kde je lokalizovaný výčnelok, sú svaly naopak nadmerne napäté až do kŕče. Ako sa patológia vyvíja v neprítomnosti kompetentnej terapie, zvyšuje sa riziko atrofie svalov, potom človek stráca schopnosť normálneho pohybu a dokonca aj státia.
 • Porušenie funkcie panvových orgánov. V neskorých fázach vyčnievania môže byť znížená funkčnosť dolných čriev, močového mechúra a reprodukčných orgánov. Tento stav naznačuje syndróm cauda equina, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným močením, erekciou fekálie, impotenciou, problémami s otehotnením, narodením dieťaťa..

Referencie. Syndróm Cauda equina s výbežkom je zriedkavý. Tento stav si však vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu, inak sa zvyšuje riziko ireverzibility ochorenia alebo ochrnutia pacienta.

Ako liečiť bedrový výčnelok

Výčnelok diskovej bedrovej chrbtice je najbežnejšou patológiou štruktúry pohybového aparátu. Vedie to k výraznému zhoršeniu kvality ľudského života a pri absencii liečby môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať patológiu v skorých štádiách vývoja, pretože to pomôže viesť účinnú konzervatívnu terapiu bez chirurgického zákroku..

Ako sa vyvíja?

Medzi stavcami sú chrupavkové štruktúry medzistavcových platničiek. Vykonávajú dôležitú funkciu tlmenia a znižujú zaťaženie celého hrebeňa ako celku. Disky sa skladajú z 2 častí:

 • Vláknité jadro - stredná časť medzistavcového disku, ktorý je predstavovaný chrupavkou, má viskóznu konzistenciu.
 • Vláknitý prsteň - umiestnený na periférii a pozostáva zo silných vláknitých vlákien (spojivového tkaniva).

Výčnelok medzistavcových platničiek je výčnelok, ktorý sa podobá prietrži, ale k jeho tvorbe dochádza bez porušenia vlákien vláknitého prstenca. Výsledný výstupok je naplnený látkou buničitého jadra. Mechanizmus vývoja (patogenéza) výčnelku bedrovej chrbtice obsahuje 2 hlavné zložky:

 • Zvýšené zaťaženie medzistavcových platničiek, v dôsledku čoho sa zvyšuje tlak hmoty vláknitého jadra na vlákna vláknitého prstenca, po čom nasleduje výčnelok..
 • Pokles pevnosti vlákien spojivového tkaniva vláknitého prstenca, čo vedie k tvorbe výčnelku (výčnelku) na pozadí mierneho zvýšenia záťaže.

Súčasná implementácia zložiek mechanizmu rozvoja patologického stavu je dôvodom rýchlej a výraznej tvorby výčnelkov bedrovej chrbtice. Následne môže dôjsť k rozpadu vlákien vláknitého kruhu v vyčnievajúcej oblasti, v dôsledku čoho sa vytvorí prietrž.

príčiny

Výčnelok bedrovej chrbtice je polyetiologický stav. K implementácii komponentov mechanizmu rozvoja patológie dochádza v dôsledku vplyvu veľkého množstva provokačných faktorov, z ktorých najbežnejšie sú:

 • Dedičná predispozícia, ktorá určuje pokles sily vlákien vláknitého kruhu, položená na genetickej úrovni. Táto vlastnosť sa zvyčajne dedí od rodičov k deťom a môže viesť k tvorbe výčnelkov už v mladom produktívnom veku..
 • Systematické statické zaťaženie bedrovej chrbtice - dlhodobý pobyt osoby na nohách alebo v sede, ktorý je niekedy spojený s vlastnosťami odbornej činnosti (chirurgovia, programátori, vodiči)..
 • Výrazné dynamické zaťaženie chrbtice spojené so zdvíhaním a pohybom závaží.
 • Predchádzajúce poranenia miechy, ktoré spôsobili zmenu anatomického pomeru rôznych štruktúr a tiež vyvolali trofické narušenie (výživu) vlákien vláknitého prstenca so znížením ich sily.
 • Vrodené alebo získané malformácie rôznych štruktúr pohybového aparátu, ktoré vedú k porušeniu pomeru a zakrivenia chrbtice - ploché nohy, zhoršené držanie tela vo forme lordózy, kyphosis.
 • Zmeny štruktúry chrbtice súvisiace s vekom, ktoré sa vyznačujú podvýživou a rozvojom poškodenia tkanív (degenerácia). Pravdepodobnosť vývoja výčnelku bedrovej chrbtice sa po 45 rokoch významne zvyšuje.
 • Zvýšenie ľudskej hmotnosti, čo vedie k významnému zvýšeniu zaťaženia bedrovej chrbtice.

Znalosť provokujúcich faktorov je veľmi dôležitá pre vykonávanie preventívnych opatrení zameraných na prevenciu rozvoja patologického stavu v budúcnosti.

klasifikácia

Moderná klasifikácia zahŕňa rozdelenie výčnelkov lumbálnej chrbtice na druhy v závislosti od niekoľkých kritérií. Charakterom a morfologickými znakmi zmien sú:

 • Lokalizovaný výčnelok - výčnelok sa vytvára v medzistavcovej platničke, ktorá je nasmerovaná jedným smerom.
 • Kruhový výstupok - výstupok pokrýva celý vláknitý prsteň, vystupuje rovnomerne vo všetkých smeroch.

V závislosti od smeru vytvoreného výčnelku sú výčnelky rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Zadný typ - výstupok nasmerovaný dozadu (späť).
 • Bočný typ - smer vyčnievania do strany.
 • Predný typ - výstupok je tvorený prednou časťou.
 • Stredný typ - vytvorený výčnelok je nasmerovaný do stredu, môže stlačiť miechu.

Moderná klinická a morfologická klasifikácia výčnelku bedrovej chrbtice umožňuje priradiť primeraný smer terapeutickým opatreniam. Je to spôsobené skutočnosťou, že výber chirurgického zákroku alebo konzervatívnej liečby závisí od formy a typu výčnelku..

Príznaky vyčnievania disku z bedrovej chrbtice

Tvorba vyčnievania medzistavcových platničiek po dlhú dobu sa nemusí prejaviť. S postupujúcim patologickým procesom a zväčšovaním výbežku dochádza k kompresii nervových vlákien koreňov miechy a v tkanivách dochádza k zápalovej reakcii, ktorá spôsobuje výskyt nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť v bedrovej oblasti hrebeňa je najbežnejším príznakom, bolesť môže byť konštantná alebo akútna, periodická, vo forme „bolesti chrbta“ v chrbte. Výskyt bolesti vyvoláva statické alebo dynamické zaťaženie chrbtice, lokálnu hypotermiu.
 • Porušenie citlivosti kože dolných končatín a zadku, ktoré sa zvyčajne objavuje na jednej strane a vyznačuje sa pocitom znecitlivenia, mravčenia.
 • Znížená svalová sila v nohách spôsobená kompresiou motorických nervových vlákien koreňov miechy a zhoršeným impulzným vedením v nich..
 • Zmena funkčného stavu panvových orgánov, ktorá sa prejavuje zhoršenou močením, je aktom defekácie a je výsledkom narušenej inervácie zodpovedajúcimi nervovými vláknami stlačených koreňov miechy..
 • Bledosť alebo sčervenanie (hyperémia), zvýšené potenie kože dolných končatín v dôsledku kompresie autonómnych nervových vlákien..

Klinické prejavy sa zvyčajne neobjavujú okamžite, ale postupne, po dlhú dobu. Pacient nemôže presne určiť čas nástupu príznakov vyčnievania bedrovej chrbtice.

diagnostika

Na základe klinických prejavov môžeme dokázať iba prítomnosť problémov s chrbticou, čo vedie ku stlačeniu rôznych nervových vlákien koreňov miechy. Podobné príznaky sa vyskytujú pri osteochondróze, prietrži lumbálnej chrbtice. Na overenie choroby, určenie lokalizácie, povahy a závažnosti zmien je priradená objektívna štúdia, ktorá obsahuje nasledujúce vizualizačné techniky:

 • X-ray chrbtice je bežná a cenovo dostupná technika, ktorá umožňuje detekovať hrubé zmeny v štruktúrach chrbtice.
 • Počítačová tomografia je röntgenové vyšetrenie s vrstvovým skenovaním tkanív miechy, ktoré má vysoké rozlíšenie a umožňuje detekovať minimálne zmeny medzistavcových platničiek. Diagnostická metóda sa osvedčila na včasnú diagnostiku patológie vo veľmi raných štádiách vývoja, ako aj v pochybných prípadoch, keď iné zobrazovacie metódy neumožňujú spoľahlivo stanoviť diagnózu..
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je snímanie tkanív po vrstvách, pri ktorých sa na ich vizualizáciu používa jadrový rezonančný efekt v silnom magnetickom poli. Štúdia je drahšia, ale keď sa vykonáva, nie je na ľudskom tele žiadna záťaž žiarením. Aplikácia tejto techniky je vylúčená v prítomnosti kovových implantátov v tele skúmanej osoby.

Na stanovenie závažnosti a povahy funkčných zmien v ľudskom tele sú predpísané ďalšie laboratórne (diagnostická krv, moč, hemogram, biochemické testy pečene, testy obličiek), inštrumentálne (fluorografia, ultrazvuk) a funkčné (elektrokardiografia, elektroencefalografia) diagnostické metódy. Na základe výsledkov všetkých štúdií lekár stanoví diagnózu podľa modernej klinickej klasifikácie. To umožňuje zvoliť si vhodný smer terapeutických opatrení.

Ako liečiť diskový výčnelok lumbálnej chrbtice

Liečba výčnelku lumbálnej chrbtice je zameraná na obnovenie integrity zmenených medzistavcových platničiek, zníženie závažnosti zápalovej reakcie v tkanivách a tiež na obnovenie funkčného stavu poškodených nervových vlákien koreňov miechy. Na tento účel je predpísaná konzervatívna terapia a chirurgický zákrok. Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku umožňuje výrazne zlepšiť stav osoby, zatiaľ čo úplné obnovenie tvaru medzistavcovej platničky sa nedá dosiahnuť. Zahŕňa niekoľko oblastí:

 • Všeobecné odporúčania - odmietnutie zlých návykov, normalizácia práce a odpočinku, dostatočná fyzická aktivita, obmedzenie nadmerného dynamického alebo statického zaťaženia chrbtice, vyvážená strava s dostatočným príjmom vitamínov a minerálov.
 • Liečba - predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky (Ketanov, Nimesil, Diclofenac), ktoré môžu znižovať zápal a bolesť, chondroprotektory (Chondroitin, Teraflex) na obnovu chrupavkových štruktúr chrbtice, vitamíny B, ktoré môžu zlepšiť stav nervových vlákien..
 • Fyzioterapia - vplyv určitých tkanív na tkanivo chrbtice. Lekár predpisuje elektroforézu, magnetoterapiu, ozokerit, bahenné kúpele.
 • Fyzioterapeutické cvičenia - špeciálne cvičenia pre chrbát, ktoré sú predpísané iba v období remisie a umožňujú vám posilniť štruktúru chrbtice..

Konzervatívna liečba umožňuje znížiť závažnosť patologických prejavov, zlepšiť stav človeka a tiež spomaliť progresiu choroby. Je predpísané v počiatočných fázach tvorby výčnelku bedrovej chrbtice, ako aj vtedy, keď nie je možné vykonať operáciu. Lieky a iné metódy konzervatívnej liečby sa zvyčajne predpisujú 2-krát ročne (na jeseň a na jar). Radikálna liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa chirurgický zákrok. Je predpísaný na vyrezanie výčnelku s následnou plastickou chirurgiou, ak je to potrebné, a vykonáva sa pomocou 2 hlavných metód:

 • Otvorený prístup s veľkou disekciou kože a mäkkých tkanív v chrbtici s výčnelkom.
 • Dekompresia je minimálne invazívna technológia, ktorej podstatou je zničenie výčnelku pomocou špeciálneho zariadenia.

Výber smeru terapeutických opatrení vykonáva ošetrujúci lekár na základe všetkých výsledkov štúdie. Pomocou konzervatívnej terapie je možné dosiahnuť dlhodobú remisiu (zlepšenie). Ak nedôjde k zlepšeniu, predpisujú sa časté relapsy, invazívne zásahy.

Prognóza včasného začiatku liečby je priaznivá. Vo väčšine prípadov je možné vyhnúť sa prevádzke a dosiahnuť dlhodobé zlepšenie. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa výčnelok premení na prietrž, ktorá významne zhoršuje prognózu.

Ako zaobchádzať s výčnelkom bedrových diskov

Výčnelok je samostatné ochorenie bez samostatnosti. Diagnóza patologického procesu naznačuje výskyt degeneratívnych zmien v jednom z oddelení chrbtice. Bežnými príčinami akútnej bolesti sú zranenia, sedavý spôsob života a zmeny súvisiace s vekom..

V niektorých prípadoch sa klinický obraz výbežku nemusí prejaviť výraznými symptómami v počiatočnej fáze. To neumožňuje včasnú detekciu patológie a začatie liečby drogami. Pred liečbou vyčnievania miechy alebo bedrovej chrbtice sa vykoná kompletné vyšetrenie pacientov, aby sa určila jeho príčina..

Správne zaobchádzanie

Výčnelok - výčnelok medzistavcových platničiek do kanála miechy. Nervové vlákna a krvné cievy sú stlačené, podráždené a porušené. Výstupok disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosti. Medzistavcové platničky vykonávajú v tele nasledujúce funkcie:

 • dať chrbtici odolnosť voči zvýšeným zaťaženiam;
 • poskytovať svoju mobilitu a flexibilitu;
 • tlmenie nárazov počas cvičenia.

Ale v dôsledku deštruktívnych zmien počas vývoja výčnelku dochádza v tkanivách disku k strate tekutín, čo výrazne znižuje jeho veľkosť. Patológia najčastejšie postihuje lumbosakrálnu chrbticu, ktorá je v priebehu ľudského života vystavená značnému stresu. Neuropatológovia varujú, že vyčnievanie je také bolestivé, že pri absencii lekárskeho zásahu môže spôsobiť medzistavcovú prietrž.

Liečba výčnelku medzistavcového disku nezávisí od jeho umiestnenia. Preto lekári pri zostavovaní terapeutického režimu berú do úvahy iba stupeň poškodenia a sklon k progresii patológie. Je možné zmierniť stav pacienta a zastaviť deštrukciu kostí, chrupavky a kĺbových tkanív pomocou integrovaného prístupu k liečbe, ktorý pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 • užívanie drog - nesteroidné protizápalové lieky, antispasmodiká, chondroprotektory;
 • vykonávanie fyzioterapeutických postupov - elektroforéza, elektroyostimulácia, magnetoterapia;
 • triedy terapeutickej gymnastiky a telesnej výchovy (LFK);
 • použitie klasickej masáže, akupunktúry, hirudoterapie;
 • na sebe špeciálne ortopedické korzety;
 • v prípade potreby odpočinok na lôžku.

Chirurgia sa spravidla nevyžaduje v tomto štádiu degeneratívnych zmien. Operácie sa vykonávajú iba pri zlyhaní konzervatívnej liečby. Neuropatológovia v poslednej dobe často musia liečiť bedrový výčnelok u veľmi mladých ľudí. Lekári pripisujú túto tendenciu nízkej motorickej aktivite. Chlapci a dievčatá uprednostňujú trávenie voľného času v počítačových stoloch, čo negatívne ovplyvňuje nielen držanie tela, ale aj celkový stav chrbtice..

Pri liečbe výčnelku ako hojného nápoja môžete použiť infúzie liečivých rastlín

Lekárska pomoc

Terapia patologického procesu by mala byť zameraná na prevenciu ďalších degeneratívno-deštruktívnych zmien. Nedostatočná liečba alebo zanedbanie lekárskych odporúčaní povedie k zvýšeniu závažnosti príznakov - bolesť a stuhnutosť pohybov. Preventívne opatrenia sú úplným vylúčením ťažkej fyzickej námahy z obvyklého životného štýlu:

 • športovať;
 • zdvíhať závažia.

Keď príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek začnú človeka v mladom veku obťažovať, lekári odporúčajú zmeniť miesto výkonu služby, ak je spojené s dlhodobým pobytom vo zvislej polohe. Čo iné pomôže rýchlej eliminácii bolesti a nástupu uzdravenia:

 • počas liečby je potrebné opustiť zlé návyky - pitie alkoholu a fajčenie. Etylalkohol a nikotín sú zlúčeniny, ktoré sú toxické pre ľudské telo. Ich prítomnosť v systémovom obehu bude vážnou prekážkou pri oprave poškodenia a zlepšení prísunu krvi do tkanív;
 • ľudia s nadváhou často trpia chorobami pohybového ústrojenstva. Zvýšené zaťaženie spôsobuje rýchlu deštrukciu kostného tkaniva. Od začiatku liečby by mala postupne znižovať telesnú hmotnosť a vylúčiť z potravy vysoko kalorické potraviny;
 • bolesť pri vyčnievaní medzistavcovej platničky je často sprevádzaná zápalom. Bohaté pitie pomôže znížiť závažnosť tohto procesu. Je potrebné piť najmenej dva litre tekutín denne - čistá voda, infúzia a odvar z bylín, ovocných nápojov a ovocných nápojov..

Terapia patológie doma spočíva nielen v užívaní určitého typu drog, ale aj v dodržiavaní pravidiel ich používania. Nie je dovolené prekročiť denné a jednorazové dávky, ako aj frekvenciu užívania drog v nádeji na rýchle uzdravenie..

Liečba drogami

Hlavnou liečbou na vyčnievanie bedrovej chrbtice je užívanie farmakologických liekov. V počiatočnej fáze liečby sú potrebné na zmiernenie bolesti a zníženie závažnosti zápalového procesu. V budúcnosti sa pacientom predpisuje patogénna liečba, ktorá odstráni komplikácie, ktoré sa vyskytli, a bude slúžiť ako profylaxia recidívy..

Hlavným účelom užívania rôznych liekov je úplné obnovenie funkčnej aktivity chrbtice. Operácia sa vykonáva, ak výstupok medzistavcových platničiek ohrozuje integritu miechových nervov..

Dlhodobé používanie Teraflexu vám umožňuje úplne zbaviť sa vyčnievania medzistavcového disku

Svalové relaxanciá

Výčnelok krčnej a bedrovej chrbtice sa môže liečiť svalovými relaxanciami v kapsulách alebo tabletách. Iba s akútnou bolesťou pri rezaní je pacientovi intramuskulárna injekcia roztokov. Keďže lieky majú významný počet kontraindikácií, môžu vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky, používajú sa spolu s antispasmodikami na zníženie dávky..

Medzi najčastejšie používané svalové relaxanciá patria:

 • Tizanidín (Tizalud). Užívanie drogy pomáha obnoviť pohyblivosť chrbtice a eliminuje silnú bolesť;
 • Tolperison (Midokalm). Liek na liečenie sa používa v tabletách a na zmiernenie záchvatu akútnej bolesti sa používa intramuskulárny roztok;
 • Baclofen (Baclosan). Droga rýchlo uvoľňuje svalové vlákna, zbavuje človeka nepríjemných pocitov..

Svalové relaxanciá majú analgetický a vazodilatačný účinok. Pri liečení pacientov s chorobami močového ústrojenstva sa tieto lieky nepoužívajú kvôli možnej akumulácii v tkanivách. Účinné látky svalových relaxancií sú súčasťou mastí a gélov na kĺby. Na ošetrenie poškodených diskov bedrovej alebo krčnej chrbtice je však nepraktické používať vonkajšie prostriedky, pretože stavce sú príliš hlboko v ľudskom tele..

Nesteroidné protizápalové lieky

Takmer vždy sa nesteroidné protizápalové lieky používajú na liečenie vyčnievania krčnej alebo bedrovej chrbtice. Tento patologický proces je sprevádzaný bolesťou a opuchom mäkkých tkanív, obmedzujúcim pohyb. Zápal sa teda prejavuje a postupne sa šíri do susedných neporušených oblastí. NSAID sa používajú vo forme kapsúl na kurzovú terapiu a na zmiernenie ataku bolesti lekári predpisujú intramuskulárne injekcie, obvykle diklofenak alebo jeho štruktúrne analógy - Voltaren, Ortofen..

Tieto liečivá majú najväčší terapeutický účinok:

Dokonca aj po jednorazovom použití kapsúl a tabliet sa stav pacienta zlepší a úplné zotavenie nastane po priebehu nesteroidných protizápalových liekov. Denné a jednotlivé dávky, ako aj trvanie liečby sú určené neuropatológom. Zohľadňuje výsledky inštrumentálnych štúdií na krku alebo dolnej časti chrbta, čo umožňuje zistiť mieru poškodenia stavcov. Jedným z najdôležitejších faktorov užitočnosti NSAID je gastrointestinálny trakt pacienta.

Nesteroidné protizápalové lieky sa užívajú spolu s inhibítormi protónovej pumpy:

 • Omeprazol (Omez, Ultopom);
 • Rabeprazol (Noflux, Khairabesol);
 • Pantoprazol (Nolpaza, Sanpraz).

Tieto lieky zabraňujú nadmernej produkcii kyseliny chlorovodíkovej a škodlivým účinkom NSAID na sliznicu tráviaceho traktu. Iba komplexné použitie nesteroidných liekov a inhibítorov protónovej pumpy dokáže liečiť bolestivé výčnelky bez toho, aby spôsobovali žalúdočné vredy alebo gastritídu..

Preparáty pre křupavku

Základom degeneratívnych patológií medzistavcových platničiek je opotrebovanie chrupavky pod vplyvom vonkajších faktorov alebo narušenie metabolických procesov. Výsledkom je nedostatok živín a biologicky aktívnych látok v tkanivách chrbtice. Ak chcete obnoviť výslednú nerovnováhu, pomôžeme chondroprotektorom výmenného kurzu:

Zloženie prípravkov obsahuje prírodné aj syntetické prísady. Prenikajú do poškodených kĺbov, hromadia sa v nich a spomaľujú deštruktívne degeneratívne procesy. Dochádza k postupnej obnove kosti a chrupavky, ako aj k normalizácii krvného obehu. Vyššie uvedené lieky sú veľmi drahé a ak vezmete do úvahy celkové náklady na liečbu, pre rodinu získate veľmi významnú sumu..

Nedávno sa na policiach lekární objavili biologicky aktívne prísady. Obsahujú veľké množstvo:

Tieto prírodné zlúčeniny sú neoddeliteľnou súčasťou ľudských kostí, chrupaviek a kĺbových tkanív. Môžu úspešne liečiť výčnelok krčnej chrbtice a bedrovej chrbtice. Vďaka kombinácii zložiek potravinových doplnkov sa optimálny stav medzistavcových platničiek a kĺbov rýchlo normalizuje..

Na obnovenie štruktúrnych prvkov miechy je potrebné predĺžené podávanie chondroprotektorov. Pri ťažko poškodených kĺboch ​​môže liečba trvať niekoľko rokov. Teraflex a Arthra sú predpísané pacientom, ktorí majú predispozíciu na výskyt skorého výčnelku hrudnej alebo krčnej chrbtice.

Pri liečení vyčnievania medzistavcových platničiek sa používajú masti a gély s NSAID.

Vitamíny B.

Vitamíny a mikroelementy sa používajú ako súčasť komplexnej liečby vyčnievania miechy. Najdôležitejšie je použitie komplexov s vysokým obsahom vápnika, ktoré sú potrebné na posilnenie kostného tkaniva a zabránenie ich ničivým zmenám. Vitamíny skupiny B predpisujú lekári pacientom s akýmikoľvek chorobami pohybového aparátu. Pomáhajú zrýchliť obnovu poškodených štruktúr, zlepšujú správanie nervových impulzov. Aké lieky sa používajú na liečbu vyčnievania medzistavcových platničiek:

 • Pentovit;
 • Neuromultivitis;
 • Milgamma
 • Neurobion;
 • Kombilipen.

Pri ťažkých formách výčnelkov sa praktizuje použitie Combilipenu a Milgammy v roztokoch na parenterálne podávanie. Takéto dávkové formy pomáhajú rýchlo a efektívne obnoviť inerváciu..

Protizápalové masti, krémy a gély

Ak sa pri liečení vyčnievania chrbtice nevykonáva masť s uvoľňovaním svalov, lekári vo väčšine prípadov odporúčajú vonkajšie látky s protizápalovými nesteroidnými liekmi. Prenikajú do najhlbších vrstiev tkanív a majú decongestant a analgetické účinky..

Aby sa znížila závažnosť zápalového procesu, je potrebné trieť krčnú alebo bedrovú oblasť 1-3 krát denne takýmito masťami, krémami, gélmi:

 • diklofenak;
 • nimesulid;
 • ibuprofen;
 • Voltaren;
 • Fastum gél.

Masti a gély s otepľovacím účinkom pomáhajú rýchlo eliminovať stuhnutosť pohybov a silnú bolesť. Po použití takýchto vonkajších činidiel sa zlepšuje prísun krvi do poškodených tkanív a živiny a biologicky aktívne látky k nim začínajú voľne prúdiť. Bedrový a krčný výčnelok je možné liečiť Capsicamom, Finalgonom, Revmalgonom zo série 911. Tieto lieky používajte opatrne - u ľudí s citlivou pokožkou môžu vyvolať alergické reakcie..

Neliečivá terapia

Lekári radšej liečia výčnelok bedrovej alebo krčnej medzistavcovej platničky, diagnostikovaných v počiatočnom štádiu, bez použitia farmakologických liekov. Odstráňte vznikajúce poruchy a odstráňte bolestivé pocity pomocou manuálnych terapeutických sedení. Bežnou príčinou deštruktívnych zmien je osteochondróza, ktorú odborník tiež pomôže zbaviť. Po zákroku svalové kŕče vymiznú a bolesť s nimi zmizne. Terapeutické cvičenia okrem manuálnej terapie, masáže, akupunktúry významne zlepšujú pohodu pacienta.

Vďaka fyzioterapeutickým cvičeniam je možné vyliečenie vyliečiť bez liekov

fyzioterapia

Cvičenia fyzickej terapie na vyčnievanie bedrových alebo krčných stavcov sa uskutočňujú pod dohľadom rehabilitológa. Toto je najobľúbenejší spôsob liečby, pomocou ktorého sa znižuje závažnosť symptómov a celkový stav pacienta. Trvalý efekt sa dosiahne iba pri pravidelných kurzoch po dobu niekoľkých mesiacov.

Na začiatku školenia sa musíte riadiť odporúčaniami odborníkov:

 • Nezačínajte hodiny s ťažkou bolesťou, čo naznačuje prítomnosť zápalového procesu;
 • v prípade bolesti a nepohodlia by ste mali cvičenie okamžite zastaviť;
 • striedanie dynamických a statických cvičení je dôležitou podmienkou pre liečbu výčnelkov a účinnosti gymnastiky.

Hlavným cieľom telesnej výchovy pod dohľadom špecialistu je posilnenie korzetu chrbtice, takže všetky cvičenia posilňujú svalové kontrakcie. Rehabilitológovia odporúčajú ráno robiť gymnastiku, aby sa dosiahol maximálny terapeutický výsledok.

elektroforéza

Použitie elektroforézy vám umožní obísť sa bez chondroprotektorov a antispasmodík.

Počas procedúry pod vplyvom elektrického prúdu liečivé látky prenikajú do ľudského tela medzi stavcami. Pri protrúznej terapii sa používa karipainový gél, krém a lyofilizát. Farmakologické liečivo sa vyrovnáva s bolesťou chrbtice, eliminuje zápalový proces, urýchľuje regeneráciu tkaniva chrupavky a poškodených medzistavcových platničiek.

Prírodné ingrediencie Caripainu plnia mnoho užitočných funkcií:

 • obnoviť poškodené tkanivo;
 • dodávať výživné zlúčeniny do ktorejkoľvek časti miechy;
 • zlepšenie krvného obehu v tkanivách;
 • zabrániť ďalšiemu vyčnievaniu stavcov.

Procedúra je absolútne bezpečná a nespôsobuje žiadne nepohodlie. Jedinou kontraindikáciou pri použití elektroforézy pri protrúzii je individuálna intolerancia zložiek liečiva, ktorá je stanovená ošetrujúcim lekárom..

Je možné patologický proces eliminovať bez chirurgického zákroku - vo väčšine prípadov nie je nutný chirurgický zákrok. Terapeutický režim zahŕňa iba liečebné a rehabilitačné postupy. Dodržiavanie lekárskych odporúčaní a správny spôsob života prispievajú k rýchlemu uzdraveniu, bránia rozvoju komplikácií.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zvažujú sa možné príčiny vývoja sekundárnej juvenilnej osteoporózy. Sú prezentované metódy diagnostiky osteoporózy v moderných podmienkach, ako aj prístupy k liečbe osteoporózy a osteopénie u detí a dospievajúcich..
Jednou z najnepríjemnejších patológií kostí je hygróm na nohe. Okrem neestetického vzhľadu môže výrazne skomplikovať život človeka. Vzhľadom na špecifické príznaky je patológia ľahko diagnostikovaná.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.