loader

Hlavná

Pažerák

Príznaky artritídy, príčiny a metódy liečby

Artritída je skupina zápalových ochorení kĺbov. Základným znakom jeho vzhľadu je bolesť v postihnutej oblasti, najmä pri pohyboch alebo pri procese využívania fyzickej sily. Ovplyvnené môžu byť rôzne časti tela - lakte, kĺby, kolená, panva, chrbtica a ďalšie. Odchýlky, ktoré sa vyskytujú počas vývoja patológie, vedú k narušeniu činnosti srdca, pečene a obličiek. Niekedy sa hluchota javí ako komplikácia.

Opis choroby

Prvá zmienka o príznakoch choroby sa datuje späť k Hippokratovej práci. Liečba artritídy v staroveku bola rôznorodá, pretože akékoľvek ochorenie spojené s kĺbmi alebo muskuloskeletálnymi systémami sa nazývalo také ochorenie. V 16. storočí sa však o chorobe dostalo dosť informácií, aby bolo možné určiť štádiá a typy artritídy.

Podľa údajov, ktoré poskytlo ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie, má táto choroba každý stotý obyvateľ Ruska. Nachádza sa u ľudí všetkých vekových skupín. Nezistil sa žiadny vzťah k pohlaviu pacienta. Štúdie potvrdzujú, že komplikácie sa vyskytujú najčastejšie u žien vo veku Balzac.

Po 40 rokoch sa chrupavky, ktoré vykonávajú funkciu odpisov, opotrebujú a stávajú sa tenšími. Z tohto dôvodu je ich funkcia narušená. Nechránené kĺby sú stlačené, ochudobnené pod vplyvom trenia proti sebe. Z tohto dôvodu trpí integrita tkanív. Akékoľvek dokonca menšie zranenie môže spôsobiť vývoj choroby. Existujú hrbole, ktoré bránia kĺbom osoby vykonávať svoje činnosti v plnej sile.

Otázka, ako liečiť artritídu, závisí od formy ochorenia. Od prírody sa delí na dve skupiny:

 • poburujúce Zahŕňa artritídu: reumatoidnú, infekčnú, reaktívnu. S rozvojom ochorenia zápal postihuje synoviálnu membránu, ktorá lemuje povrch kĺbu.
 • degeneratívne Zahŕňa traumatické druhy, osteoartrózu. Vyskytujú sa na pozadí poškodenia kĺbového povrchu chrupavky.

Zápal môže byť akútny, subakútny a relabujúci. Posledné dva druhy vedú k hypertrofii klkov. Lokalizáciou sa artritída delí na izolované a šíri sa do niekoľkých kĺbov.

Príčiny artritídy

Doteraz sa čiastočne študovali príčiny artritídy kĺbov. Jedným z určujúcich faktorov je genetika. Toto ochorenie sa môže objaviť v dôsledku poškodenia lymfatického systému. V takom prípade telo pacienta nemôže rozoznať vírusy a baktérie, nezačína s nimi bojovať. V zriedkavých prípadoch sa autoimunitná reakcia spustí, keď imunitné bunky začnú ničiť zdravé bunky väzivového tkaniva..

Príčiny výskytu zahŕňajú:

 • Komplikácie po SARS. Štatistiky hovoria, že v 40% symptómov sa objavuje na pozadí prechladnutia.
 • Stres. Tento dôvod bol opodstatnený v dielach vedcov Shapiry a Johnsona.
 • Dlhodobé zaťaženie tej istej skupiny svalov a kostí. Do rizikovej skupiny patria športovci. Počas tréningu zažívajú ťažké bremená, spôsobujú zranenia kostry.
 • Nedostatok vitamínu a metabolické poruchy. Ak tieto faktory nie sú eliminované, choroba sa začne vyvíjať..

Ženy majú ešte jeden predpoklad, kvôli ktorému existuje choroba - menopauza. V tomto okamihu nastane silná hormonálna porucha. Negatívne ovplyvňuje funkčnosť kĺbov, môže viesť k ich deformácii..

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

Medzi neštandardné dôvody patrí hadovitý. Jed sa nevylučuje z tela, ukladá sa v tkanivách a vytvára léziu spojivového tkaniva.

Príznaky choroby

Známky artritídy sa objavujú postupne, s rastúcim prírastkom. Patria sem tuhosť kĺbov po prebudení, pocit tesnosti. Bolesť chrbta sa môže objaviť, keď sedíte v rovnakej polohe. V priebehu času sa telesná teplota v postihnutých oblastiach mení..

Prvý zvon je pocit nepohodlia, ku ktorému dochádza v pokoji. To neumožňuje normálny spánok. Objaví sa všeobecná nevoľnosť. Spočiatku sa považuje za únavu a nadmernú prácu. Narúšajú normálny rytmus ľudského života.

Typická klinika je doplnená opuchom v postihnutých oblastiach, bolesťou kĺbov. Postupne dochádza k zmene dermy. Obmedzenie pohyblivosti kĺbov sa môže prejaviť miernym až ťažkým. V extrémnych prípadoch môže končatina úplne stratiť motorickú aktivitu.

Keď sa bolesť hromadí, začína sa šíriť. Pacienti sa sťažujú, že celé telo bolí. To vedie k nedostatku spánku a poruchám centrálneho nervového systému. Charakter pacienta sa mení. Stáva sa podráždeným, oslabeným. Jeho chuť do jedla je stratená, jeho hmotnosť je znížená..

Pri infekčnej lézii sa príznaky artritídy objavujú od samého začiatku. Vo všetkých ostatných prípadoch dochádza k ich postupnému zvyšovaniu. V tomto prípade u ľudí starších ako 60 rokov počiatočné štádium choroby pokračuje bez príznakov.

diagnostika

Ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje pomocou inštrumentálnych metód. V prvej fáze sa vykoná klinické vyšetrenie. Vyžaduje sa návšteva:

 • Reumatológ - vylúčenie reumatoidných a reaktívnych chorôb.
 • Traumatológ - na štúdium artritídy, ktorá sa objavila na pozadí úrazu.
 • Okrem toho možno predpísať konzultáciu s dermatológom, špecialistom na infekčné choroby a špecialistom na tuberkulózu.

Lekári na recepcii identifikujú vonkajšie zmeny v postihnutej oblasti, bolesť, určujú rozsah pohybu a svalový tonus. Pri symptómoch u ľudí s artritídou sa liečba začína až po rádiografii. Táto metóda sa používa opakovane, pretože vám umožňuje určiť dynamiku v procese liečby. Táto metóda umožňuje určiť stav kostných štruktúr, kĺbových dutín. Nie je však možné skúmať mäkké tkanivá..

Vykonáva sa ďalší ultrazvuk. Je účinné, ak sú príčiny artritídy skryté pri porážke okolitých mäkkých tkanív. Túto metódu možno použiť na štúdium kolena, lakťa, ramenného kĺbu.

Jednou z efektívnych výskumných metód je CT. S jeho pomocou sa zisťujú choroby chrbtice. Tomografia sa často kombinuje s myelografiou. Metóda je informačná, ale súvisí s ožiarením. Z tohto dôvodu sa používa hlavne v kontroverzných situáciách..

Medzi invazívne techniky patrí artroskopia. Zvyčajne sa aplikuje na koleno. Umožňuje vyšetriť povrch menisku, väzov a chrupavky. Možno brať biomateriál na bakteriologické a morfologické štúdie.

Pred určením, čo sa má liečiť artritídou, sa urobí krvný test. Jeho ukazovatele sa líšia v závislosti od typu patológie. Akútne formy sa vyznačujú zrýchlením ESR. Pri infekčnej forme sa pozoruje zvýšenie počtu červených krviniek.

V biochemickej analýze:

 • porucha proteínu naznačuje zápal;
 • kyselina močová označuje dnu;
 • kyseliny sialové sú zvýšené v akútnej fáze.

Liečba artritídy

Po stanovení diagnózy lekár predpíše liečbu so zameraním tak na typ artritídy, ako aj na individuálne charakteristiky pacienta. Môže byť použité:

 • Liečba diétou. Niektoré potraviny, ktoré majú negatívny vplyv na spojivové tkanivá, sa zo stravy odstraňujú..
 • Lieky Existuje veľké množstvo z nich, vybraných v závislosti od príčiny a príznakov choroby.
 • Fyzioterapia. Účinné v akútnej fáze aj v období zotavenia.
 • Prevádzka. Menovaný ako posledná možnosť.

Liečba diétou

Liečebné metódy pri artritíde sú vybrané podľa symptómov. Ale v každom prípade musíte sledovať svoju stravu. Dôraz by sa mal klásť na potraviny, ktoré obsahujú mastné kyseliny. Pomáhajú zmenšovať oblasť zápalu, uľahčujú priebeh. Väčšina z nich sa nachádza v morských rybách, ľanovom oleji.

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Silný čaj a káva by sa mali vylúčiť. Soli, chuťové prísady, rôzne korenie sú úplne vylúčené. Medzi užitočné produkty patria:

 • Ovocie a zelenina oranžovej, žltej farby.
 • brusnica.
 • Prírodné šťavy.
 • pohánka.
 • Dieta mäso.

Ak je ponuka reaktívna, mala by obsahovať tekvicu, cuketu, citróny. Psoriatický typ prechádza rýchlejšie, s výnimkou produktov obsahujúcich puríny.

Lieky

Pacienti sa často zaujímajú o otázku, ako liečiť túto chorobu. Neexistuje však žiadny všeobecný liek. Preto ju môže vymenovať iba špecialista, pričom sa zohľadní forma a štádium choroby. Protizápalové lieky sa zvyčajne predpisujú. Môžu sa podávať intramuskulárne alebo intraosseózne. Hormonálne lieky sa podávajú rovnakým spôsobom. S ich pomocou je opuchy odstránené.

Ak je choroba spôsobená stresom, psychiater sa musí tiež naučiť liečiť túto chorobu. Môže predpísať antidepresíva. Bez ohľadu na príčinu sa predpisujú lieky proti bolesti. Lekár ich niekedy predpisuje spolu s antibiotikami, ktoré potláčajú aktivitu baktérií škodlivých pre človeka.

V akútnej forme sa liečba môže uskutočňovať v nemocničnom prostredí. Predpisujú sa nesteroidné lieky. Ak sú predpísané vo forme tabliet, potom sa ošetrenie chráni žalúdkom. Inhibítory protónovej pumpy a gastroprotektory sú veľmi užitočné..

Neliečivé metódy

Účinné liečenie artritídy kĺbov pomocou metód manuálnej terapie. Umožňuje obnoviť pohyblivosť končatín, aby sa zabránilo výskytu stagnujúcich javov. Masáž sa vykonáva v neprítomnosti akútnej bolesti počas obdobia remisie. Táto metóda je vhodná na prevenciu duplicitných chorôb..

Fyzioterapia má pozitívny účinok. Je menovaná v počiatočnej a konečnej fáze. Môžu sa použiť ultrazvukové, rázové vlny, magnetoterapia a gymnastika. Liečba bahnom a soľné horúce kúpele sa v strediskách často predpisujú..

Alternatívne metódy liečby

Mnoho ľudí, ktorí študujú artritídu a metódy jej liečby, uprednostňujú ľudové metódy. Lekári tvrdia, že výsledky sa dajú dosiahnuť iba pri komplexnej expozícii. Používajú sa tieto recepty:

Lyžica soli sa rozpustí v pohári vody. Zmes sa naleje do ľadových foriem. Výsledné kusy spracúvajú choré kĺby. Keď sa ľad roztopí, spoj sa zabalí do vlnenej šatky.

Vylisovaná šťava z repy, jabĺk a mrkvy. Pridá sa zázvorový prášok. Denne musíte vypiť pohár takejto zmesi.

Polovica balenia bobkového listu sa naleje do 300 ml vriacej vody. Musí sa variť 5 minút. Po troch hodinách sa prefiltruje a opije. Liečba trvá 3 dni, potom týždeň.

Zároveň môžu byť obväzy použité na ochranu chorých častí. Takéto zariadenia zmierňujú opuchy, znižujú bolesť a minimalizujú motorickú aktivitu. Artritída malých kĺbov sa lieči rovnakým spôsobom..

chirurgia

Rovnako ako akýkoľvek iný typ expozície je hlavným cieľom operácie zachovanie funkcií časti tela a zníženie bolesti. Drobné zákroky zahŕňajú vpichnutie kĺbovej dutiny. Môže to byť lekárske a diagnostické. V prvom prípade sa používa na odstránenie hnisu alebo krvi zo synoviálnej dutiny. Môže sa tiež použiť na rýchlejšie dodávanie liekov do postihnutej oblasti..

Ak zmeny nastanú aktívne, sú priradené nápravné operácie. Medzi ne patrí transplantácia svalov, odstránenie časti kosti. Ak dôjde k ochrnutiu svalov končatín, vykoná sa artritída, čo znamená vytvorenie špeciálneho obmedzovača spacer.

V extrémnych prípadoch je predpísaná resekcia kĺbu. Zahŕňa to odstránenie synoviálnych membrán, nekrotického tkaniva. Najradikálnejšou metódou je endoprotetika. Je účinný, keď sa kĺb nemôže vyliečiť iným spôsobom. Stránka je odstránená a je umelá.

Účinky artritídy

Pacienti sa často pýtajú, aká nebezpečná je diagnóza pri absencii kvalitnej liečby. Dôsledky závisia od príčiny rozvoja patológie. Napríklad pri dlhodobej liečbe protizápalovými liekmi sa môže objaviť lézia gastrointestinálneho traktu..

Odpoveďou na otázku, o aký druh artritídovej choroby ide, sme už povedali: ovplyvňuje to nielen kĺby. Pri neprítomnosti drogy môžu byť ovplyvnené aj iné orgány. Keď sa infekcia rozšíri, môže dôjsť k narušeniu integrity kĺbovej kapsuly, šíreniu poškodenia väzov, svalov a kože..

Osteoporóza sa často vyskytuje, ktorá sa vyznačuje znížením kostnej hmoty a hustoty. Čo spôsobuje túto komplikáciu? Z dlhodobého pomalého progresívneho zápalového procesu.

Prognóza závisí od štádia, keď sa choroba zistí, od včasnosti liečby. V ideálnom prípade môžu všetky príznaky choroby zmiznúť do jedného mesiaca. Pri reumatoidnej forme môže absencia liečby viesť k každoročným relapsom, ako aj k rozvoju komplikácií. Artritída bez liečby nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života.

Príznaky artritídy - opuch, bolesť, odrody

V závislosti od priebehu ochorenia a symptómov sa rozlišuje 5 typov artritídy. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky, ale bez ohľadu na typ patológie môže mať vážne následky. Ako rozpoznať nástup ochorenia a zabrániť vzniku nepríjemných komplikácií?

Artritída je skupina patológií kĺbov horných a dolných končatín, chrbtice, ktoré sú sprevádzané zápalovými procesmi a bolestivosťou, ktorá obmedzuje pohyblivosť a ovplyvňuje kvalitu ľudského života..

Presné príčiny choroby neboli stanovené. Medzi vyvolávajúce faktory patria:

 • metabolické ochorenie;
 • zranenia kĺbov;
 • infekčná lézia.

Zvýšená záťaž kĺbov môže tiež prispieť k rozvoju choroby, ktorá je dôležitá pre športovcov, kaderníkov, učiteľov, chirurgov, zástupcov iných profesií, ktorí musia tráviť veľa času na nohách..

Druhy artritídy

Dnes existuje 5 typov:

Každá z rôznych patológií má svoje vlastné špecifiká vo vývoji a liečbe, ale bez ohľadu na to existuje mnoho bežných symptómov vývoja:

 • bolesť poškodeného kĺbu (patológia sa môže týkať viacerých z nich súčasne);
 • sčervenanie kože v oblasti kĺbov a obmedzená pohyblivosť;
 • neprirodzená kríza so zaťažením kĺbu;
 • zmena tvaru kĺbu.

Ľudia vo veku 65 a viac rokov sú na ochorenie najcitlivejší (až 60% v tejto kategórii má príznaky artritídy), ale zaznamenáva sa aj u ľudí stredného veku a dokonca aj u detí..

Príznaky reumatoidnej artritídy (úplný zoznam)

Táto odroda postihuje predovšetkým malé kĺby (prsty a prsty na nohách). Toto ochorenie sa vyznačuje pomerne rýchlym progresom, prudkým zhoršením kvality života a 70% prípadov končí zdravotným postihnutím. Klasická reumatoidná artritída má nasledujúce príznaky:

 1. Opuch a zápal metakarpofalangových kĺbov na indexe a prostredných prstoch rúk (môže byť ovplyvnený zápästie sám);
 2. Symetria poškodenia kĺbov;
 3. Bolest sa v noci zintenzívňuje a zostáva dosť intenzívna až do poludnia s postupným oslabovaním alebo takmer úplným zastavením (v počiatočnej fáze ochorenia sa takéto príznaky artritídy objavujú na pozadí fyzickej námahy);
 4. Pocit stuhnutosti v dopoludňajších hodinách (pocit tesných rukavíc, pevného korzetu alebo znecitliveného tela), ktorý zmizne po 1-2 hodinách (pri závažnej forme ochorenia môže tento pocit pretrvávať celý deň);
 5. Súčasné poškodenie prstov na dolných a horných končatinách s pocitom bolesti pri pritláčaní na špičky prstov;
 6. Vzhľad reumatoidných uzlín v oblasti ohýbania nôh, rúk a lakťov, ktoré sa líšia veľkosťou, môže zmiznúť a objaviť sa bez toho, aby sa pacientovi prejavili akékoľvek nepohodlie;
 7. Deformácia prstov a rúk s možnosťou následnej fixácie v nesprávnej polohe, ktorá vedie k inervácii tkaniva a obehovej poruche, spôsobuje atrofiu svalov a neschopnosť plne využiť končatinu;
 8. Vzhľad Bakerovej cysty na kolene, čo je nahromadenie tekutiny v kapsule kolena (s veľkým objemom môže roztrhnúť cystu a spadnúť na zadnú stranu dolnej končatiny, čo vedie k bolesti a opuchu)..

Príznaky reumatoidnej artritídy zároveň zahŕňajú prejavy celkovej intoxikácie tela: slabosť, strata chuti do jedla, horúčka do 38,5 stupňa..

Niekedy majú pacienti pevnú bolesť očí, znecitlivenie končatín, zápal slinných žliaz a bolesť v oblasti hrudníka pri dýchaní..

Príznaky artritídy sú podobné reumatizmu a artróze. Na rozdiel od prvého, v našom prípade je zápalový proces perzistentnejší a po mnoho rokov je možné pozorovať opuch a bolesť. Na rozdiel od artrózy, po aktívnom cvičení nepohodlie ustupuje a nezvyšuje sa.

Príznaky reaktívnej artritídy (základná + akútna forma)

Ochorenie sa vyvíja na pozadí predchádzajúcich infekcií, ktoré zvyčajne postihujú gastrointestinálny trakt, pohlavné orgány, genitourinárny systém alebo nosohltanu. Patológia postihuje najmä mužov a ženy vo veku 20 - 40 rokov, ktorí 2-4 týždne predtým utrpeli infekčné ochorenie, ktoré pôsobí ako provokujúci faktor. Pri primeranej včasnej liečbe sa úplné zotavenie objaví do 6 až 12 mesiacov u 80% pacientov (v niektorých prípadoch sa môže vyvinúť relaps)..

Hlavné príznaky sú:

 • akútny nástup choroby, sprevádzaný horúčkou, zhoršujúci sa celkový stav;
 • Ochorenie spočiatku postihuje jeden kĺb a v budúcnosti patologický zápalový proces prechádza na ďalšie;
 • silná bolesť a obmedzená pohyblivosť;
 • asymetrické poškodenie kĺbov (jedna časť tela je poškodená viac ako druhá);
 • poškodenie malých kĺbov chodidiel, členkov alebo kolien (často sa objavuje bolesť päty);
 • opuchy kĺbov;
 • vzhľad chodidiel, dlaní na rukách, v ústnej dutine malých bezbolestných bublín naplnených krvou alebo tekutinou.

Príznakom reaktívnej artritídy pri akútnom a závažnom ochorení zostáva vývoj nasledujúcich sprievodných patológií iných telesných systémov:

 • konjunktivitída (pálenie a začervenanie očí, zvýšená slzenie);
 • uretritída (pálenie a bolesť počas močenia);
 • prostatitída (nepríjemné pocity pri pohybe čriev a močení, bolesť v perineu);
 • cystitída (rýchle močenie, pocit pálenia počas močenia, bolesť v podbrušku).

Psoriatická artritída (časté príznaky)

Psoriatická artritída sa vyvíja na pozadí špecifickej lézie nechtových platní a kože. Môže to ovplyvniť akýkoľvek kĺb, ale častejšie sa vyvíja na prstoch rúk. Choroba je charakteristická pre mužov a ženy, zvyčajne postihujúcich ľudí stredného veku.

Hlavné príznaky sú:

 • opuch kĺbu s výskytom opuchy, ktorý zachytáva susediace tkanivá;
 • cyanóza alebo karmínová koža okolo postihnutého kĺbu;
 • bolesť pri prehmataní kĺbu;
 • poškodenie doštičiek na nechty;
 • zhrubnutie prstov (v niektorých prípadoch sa to môže vyskytnúť symetricky na horných a dolných končatinách);
 • porušenie hustoty a pružnosti väzov;
 • stuhnutosť a bolesť pri pohybe v dôsledku poškodenia medzistavcových kĺbov (tento príznak sa pozoruje v 40% prípadov);
 • zvýšená teplota kože v oblasti postihnutého kĺbu.

Prognóza liečby choroby závisí od aktuálnosti liečby choroby, pretože v pokročilých prípadoch je možné vážne poškodenie kĺbov (obzvlášť nebezpečné je poškodenie medzistavcových kĺbov, ktoré môže viesť k invalidite)..

Hlavné príznaky dnavé artritídy

Dna artritída je hlavným prejavom porúch metabolizmu kyseliny močovej v tele, čo vedie k ukladaniu kryštálov močoviny. Najčastejšie sa patológia vyvíja u mužov (2-7 krát častejšie) vo veku 40 - 50 rokov (u žien sa riziko rozvoja choroby zvyšuje po 60 rokoch).

Hlavné príznaky sú:

 • najčastejšie patológia postihuje malé kĺby na prstoch na nohách (menej často postihuje prsty horných končatín, kolenné, členkové a lakťové kĺby);
 • bolesť v oblasti postihnutého kĺbu;
 • nedostatok celkovej intoxikácie tela (telesná teplota zostáva na normálnej úrovni);
 • zvýšená bolesť počas námahy (chôdza alebo beh s postihnutým kĺbom na nohách);
 • jednostranné poškodenie kĺbov;
 • výskyt subkutánnych výrastkov okolo poškodených kĺbov;
 • periodická bolesť v rôznych malých kĺboch;
 • porážka prvého kĺbu palca na nohe;
 • pravidelné záchvaty bolesti, ktoré sa stávajú častejšími a zintenzívňujúcimi sa s vývojom choroby (dôvodom ich výskytu sú chyby v strave, konzumácia alkoholu alebo veľké množstvo mäsa), ktoré po niekoľkých dňoch zmiznú;
 • bolesť postihnutých kĺbov v noci;
 • neprítomnosť zvyčajne zhoršuje celkový stav pacienta.

Ďalším príznakom je paralelné poškodenie obličiek, rozvoj urolitiázy a nefritídy v dôsledku ukladania urátov v močovodoch a obličkovej panve..

Ochorenie zriedka vedie k rozvoju závažných reakcií a poškodeniu kĺbov pri včasnom zahájení liečby a stravovania. V takom prípade môžete spomaliť vývoj patológie, čo skôr alebo neskôr povedie k narušeniu normálnych funkcií postihnutého kĺbu, čo môže viesť k invalidite..

Infekčná artritída (6 jasných príznakov)

Patológia priamo súvisí so životom infekčných patogénov, ktoré vstupujú do kĺbu, čo spôsobuje rozvoj zápalového procesu. Infekčná artritída sa tiež nazýva hnisavá, septická a pyogénna a samotná infekcia môže byť lokálna, obmedzená iba kĺbom a ovplyvniť celé telo. Ochorenie je častejšie u ľudí mladších ako 40 rokov a starších ako 60 rokov (je možné vyvinúť chorobu u detí, u ktorých zvyčajne prebieha v ťažkej forme). Najčastejšie toto ochorenie postihuje ramenné, lakťové, kolenné, bedrové, zápästie a zápästné kĺby.

Infekčná artritída vyžaduje chirurgický zákrok na zastavenie zápalového procesu. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie: fúzia kĺbových povrchov (ankylóza), vytesnenie kostí, flegmon, osteomyelitída, spondylitída, absces. V niektorých prípadoch je smrť možná v dôsledku septického šoku a zlyhania viacerých orgánov..

Hlavné príznaky sú:

 • prudký nástup a vývoj choroby (v zriedkavých prípadoch nárast symptómov plynie hladko a po dobu 2 až 3 týždňov);
 • príznaky celkovej intoxikácie tela (bolesti hlavy a svalov, slabosť, triaška, horúčka);
 • silne výrazný a zvýšený opuch postihnutého kĺbu, čo vedie k zmene jeho tvaru;
 • zvýšená bolesť pri pohybe;
 • obmedzená pohyblivosť kĺbu a ich neprirodzené postavenie v dôsledku menšej bolesti;
 • zvýšená teplota kože v oblasti postihnutého kĺbu.

Príznaky infekčného typu u starších ľudí môžu byť na pozadí sprievodných chorôb menej výrazné a širšie, čo si vyžaduje presnú diagnózu, ktorá vyžaduje ďalšiu diagnostiku.

Prognóza liečby infekčnej artritídy s včasnou pomocou je priaznivá vďaka rýchlemu zmierneniu zápalového procesu. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť komplikácie, pri ktorých je možné postihnutie alebo smrť (pravdepodobnosť úmrtia v pokročilých prípadoch môže dosiahnuť 30%)..

Vaše zdravie je vo vašich rukách

Bez ohľadu na typ choroby je pravdepodobnosť pozitívneho výsledku dlhodobá ochrana aktívneho životného štýlu podmienená včasnosťou vyhľadania lekárskej pomoci. Diagnóza vrátane dodania všeobecných a biochemických krvných testov, röntgenových snímok, ultrazvuku, MRI vám umožní rýchlo a spoľahlivo stanoviť diagnózu.

Komplexná liečba vrátane liekovej terapie, možného chirurgického zákroku, fyzioterapie, korekcie životného štýlu poskytne tieto výsledky:

 1. Úplné odstránenie choroby alebo prudké spomalenie jej progresie;
 2. Zlepšenie spoločnej mobility a obnovenie aktívneho životného štýlu;
 3. Zbaviť sa bolesti;
 4. Prevencia zdravotného postihnutia.

Pamätajte, že hlavnú starostlivosť o zdravie by mala venovať samotná osoba a včasný prístup k lekárovi s príznakmi artritídy, kvalifikovanou diagnózou a liečbou pomôže udržať dobré zdravie a aktivitu po mnoho rokov..

Artritída: príčiny, príznaky a liečba

Čo spôsobuje artritídu? Ako to diagnostikovať a liečiť? Hovoríme o zápale kĺbov, ktorý vyvoláva deštrukciu tkanív.

Bolesť pri pohybe môže byť spôsobená veľkým počtom chorôb. Príčinou môžu byť trauma, nervové ochorenia, nádory, vrodené chyby štruktúry. Bežným vinníkom bolesti dospelých je artritída - zápal kĺbov.

Čo je artritída??

Týmto názvom sa myslí celá skupina chorôb, pri ktorých sa zápal šíri do všetkých častí kĺbu. Ochorenie sa môže vyskytnúť v jednom kĺbe alebo vo viacerých prípadoch, s akútnou bolesťou alebo v chronickej forme a môže tiež spôsobiť deštrukciu tkaniva.

Ochorenie má dve klasifikácie. Zapojením:

 • monoartritída - zápal sa vyskytuje iba v jednom kĺbe;
 • polyartritída pokrýva niekoľko kĺbov naraz (identické na oboch stranách alebo náhodne v rôznych častiach tela).
 • Akútna - náhle začína a je sprevádzaná silnou bolesťou;
 • Chronický - vyvíja sa pomaly, môže sa vyskytnúť po akútnej forme s nedostatočnou liečbou.

Existuje aj medzinárodná reumatologická klasifikácia, v ktorej sa rozlišujú tieto typy artritídy:

 • infekčný - s vývojom choroby po infekcii;
 • dystrofické - spôsobené zničením kĺbov a kostí;
 • traumatické - po mechanickom poškodení kĺbu;
 • spojené s inými chorobami tela - môžu byť spôsobené nádormi, chorobami zažívacieho traktu a ďalšími.

Príznaky artritídy Ako rozlíšiť jeden druh od druhého?

Napriek rôznym prejavom sa vždy objavujú niektoré príznaky artritídy. Bez ohľadu na to, čo spôsobuje ochorenie, pacient poznamenáva:

 • opuch a opuch okolo postihnutého kĺbu,
 • sčervenanie kože a horúčka,
 • obmedzenie pohybu v kĺbe, sprevádzané kŕčom a bolesťou.

Okrem toho existujú príznaky, ktoré môžu rozlišovať medzi typmi artritídy. Závisia od príčiny a charakteru kurzu:

 • pri chronickej artritíde začína deformácia chorých kĺbov;
 • infekčná artritída je sprevádzaná horúčkou, zimnicou, slabosťou a bolesťou hlavy;
 • dystrofická artritída sa vyvíja pomaly, bolesť kĺbov sa postupne zvyšuje. Môže sa šíriť nielen na končatiny, ale aj na chrbticu;
 • traumatická artritída je symptómami podobná dystrofii, jej vývoju však predchádza vážne poškodenie kĺbov;
 • pri artritíde spôsobenej alergiami, nádormi, poruchami gastrointestinálneho traktu sa budú pozorovať všetky príznaky, ktoré spôsobili ochorenie.

Ak popri uvedených symptómoch dochádza aj k prasknutiu svalov a šliach, ako aj k znecitliveniu končatín, začala sa choroba a začali sa komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu..

Príčiny choroby

Niektoré príčiny artritídy spočívajú v nesprávnom životnom štýle:

 • nedostatok živín a vitamínov,
 • nevyvážená výživa,
 • konzumácia alkoholu,
 • nadváha,
 • zaťaženie spoja.

Iní sú vážnejšie a konvenčnou prevenciou sa im pravdepodobne nevyhne:

 • bakteriálne, plesňové, vírusové infekcie;
 • konštantná interakcia s alergénmi;
 • zranenia kĺbov;
 • choroby nervového a imunitného systému;
 • metabolické ochorenie;
 • patológia endokrinnej žľazy;
 • dedičná predispozícia;
 • niektoré choroby: dna, kvapavka, tuberkulóza.

Ženy trpia artritídou častejšie ako muži. Neustály stres, choroby z minulosti a chirurgické zákroky často vyvolávajú prvé záchvaty artritídy. S vekom sa zvyšuje aj riziko choroby.

Čo je súčasťou diagnózy artritídy?

Artritída sa prejavuje veľmi jasne - dokonca si to všimne aj laik. Na presné určenie príčin ochorenia môže lekár po vizuálnom vyšetrení predpísať tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi a moču ukáže prítomnosť infekcií a stupeň zápalových procesov;
 • analýza synoviálnej tekutiny - môže určiť prítomnosť zápalových a septických procesov;
 • artroskopia - endoskopické vloženie senzora do kĺbovej dutiny na vizuálnu kontrolu;
 • Ultrazvuk kĺbov pomôže určiť mieru poškodenia a zistiť hlavné oblasti ochorenia;
 • röntgen kĺbov a končatín ukáže stav kostí a kĺbov, identifikuje zmeny spôsobené artritídou;
 • počítačová tomografia kĺbu je jedným z najlepších nástrojov na hodnotenie stavu kostí a kĺbov;
 • magnetická rezonancia pomôže vyšetriť stav kostí a kĺbov, ako aj okolité tkanivá.

Ak je artritída sprevádzaná nepohodlím v brušnej dutine, bolesti hlavy, slabosť - určite o tom povedzte svojmu lekárovi. Môže to naznačovať vážne ochorenie, pri ktorom je zápal kĺbov iba jedným z príznakov..

Ako sa lieči?

Terapia zahŕňa zbavenie sa syndrómu bolesti, odstránenie príčiny ochorenia a obnovenie chorého kĺbu.

 • lekár môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky,
 • v pokročilých prípadoch sa vykonávajú operácie na obnovu poškodených kĺbov,
 • osvedčené fyzioterapeutické procedúry: masáž, ultrazvuk, laserová terapia,
 • mnohým pacientom sa odporúča robiť ľahkú gymnastiku: mal by byť vyvinutý lekárom fyzioterapie s ohľadom na priebeh ochorenia..

Liečba artritídy sa nezaobíde bez zmien životného štýlu: venujte pozornosť výžive, vyhýbajte sa prírastku na váhe, vzdajte sa alkoholu a veľkého množstva soli.

Ak začnete s liečbou v počiatočných štádiách, ochorenie sa dá ľahko liečiť. Najdôležitejšie je venovať pozornosť všetkým zmenám v tele, aby sa včas poradil s lekárom a zabránilo sa vzniku komplikácií..

Čo je reumatoidná artritída, príznaky a liečba

Čo je reumatoidná artritída?

Reumatoidná artritída (RA) je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje, že imunitný systém tela „zblázňuje“ a útočí na svoje vlastné tkanivá vrátane tenkých spojivových tkanív, ktoré zapuzdrujú väčšinu kĺbov..

RA môže postihnúť takmer akýkoľvek kĺb v tele, ale pôvodne choroba ovplyvňuje kĺby zápästia, prstov, päty a / alebo kolien. Reumatoidná artritída môže okrem zápalu, stuhnutosti a hroznej bolesti kĺbov spôsobiť horúčku a únavu a potenciálne viesť k predĺženej deformácii kĺbov..

Lekári sa domnievajú, že včasná diagnostika a liečba zohrávajú kľúčovú úlohu pri obmedzovaní možného poškodenia tkanív a udržiavaní funkcie kĺbov, ale diagnostický proces môže byť ťažký..

Neexistuje jediný laboratórny test, ktorý by mohol úplne diagnostikovať RA, a začiatok choroby sa môže výrazne líšiť: u niektorých ľudí sa môže vyvinúť výplň, stuhnutosť v kĺboch ​​zápästia a prstov po mnoho mesiacov, zatiaľ čo iní ľudia majú príznaky únavy, horúčky a ťažkého stavu. zápal kolena sa môže objaviť o týždeň alebo aj v noci.

Ako reumatoidná artritída postupuje v priebehu času?

Bez ohľadu na to, či sa príznaky objavujú postupne v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rýchlo v priebehu niekoľkých týždňov, choroba sleduje rovnakú progresiu:

 • Synoviálna membrána sa zapáli. Reumatoidná artritída sa spočiatku vyznačuje zápalom vnútornej vrstvy kĺbového vaku (synoviálna membrána). Synoviálna membrána sa rozprestiera po celom tele a zapuzdruje (izoluje) kĺby a šľachy. S jeho zápalom človek pociťuje bolesť, stuhnutosť a opuch kĺbu. Tento stav sa nazýva synovitída..
 • Vytvorí sa pannus. Zápal spôsobuje delenie a množenie buniek synoviálneho tkaniva, čo spôsobuje zhrubnutie synoviálnej membrány a vedie k ďalšiemu opuchu a bolesti. Ako pokračuje delenie buniek, rast buniek sa rozširuje v spoločnom priestore. Toto nové tkanivo (granulačné tkanivo) sa nazýva pannus alebo reumatoidný pannus..
 • Poškodenie chrupavky a iných kĺbových tkanív. Pannus uvoľňuje enzýmy, ktoré poškodzujú chrupavku a podkladové kostné tkanivo. Po čase spôsobí poškodenie kĺbov, vedie k ďalšej bolesti a v niektorých prípadoch k deformácii..

Nie všetky synoviálne membrány v tele prejdú týmito zmenami súčasne. Reumatoidná artritída zvyčajne postihuje určité kĺby..

Kto trpí chorobou?

Podľa odborníkov trpí reumatoidnou artritídou 0,5 až 1,9% svetovej populácie vo veku 18 a viac rokov..

Aj keď presná príčina reumatoidnej artritídy nie je známa, odborníci naznačujú, že na vine je kombinácia genetických, environmentálnych a hormonálnych faktorov..

Ochorenie je 2-3 krát menej časté u žien a vek nástupu prvých príznakov sa zvyčajne pohybuje medzi 40 - 60 rokmi..

príznaky

Ľudia s reumatoidnou artritídou môžu prejavovať fyzické aj emocionálne príznaky..

Fyzikálne príznaky reumatoidnej artritídy

RA často postihuje kĺby prstov a zápästí, aj keď primárne príznaky sa môžu týkať kĺbov chodidla, kolena, členkov alebo iných kĺbov..

V priebehu času môže ochorenie postihnúť viac kĺbov, najčastejšie môžu byť postihnuté kĺby krku a krčnej chrbtice, plecia, lakte, členky, čeľuste a dokonca aj kĺby medzi veľmi malými kosťami vo vnútornom uchu..

Bežné príznaky reumatoidnej artritídy môžu okrem bolesti a stuhnutosti pohybov spojených s opuchom a zápalom postihnutého kĺbu zahŕňať:

 • Bolesť kĺbov s charakteristickými znakmi:
  • opuch
  • červeň
  • teplo (pocit, akoby horí ruka alebo prsty);
  • postihnutá oblasť je ťažké sa ohnúť a uvoľniť (napríklad koleno, ruky);
  • bolesť môže byť symetrická (napríklad bolí to pravé aj ľavé zápästie).
 • Syndróm karpálneho tunela (syndróm karpálneho tunela) spôsobený zápalom RA v zápästí (zriedka).
 • Tenosynovitída je zápal tenkej výstelky šľachy v paži. Jedna štúdia ukázala, že tenosynovitída je vážnym príznakom reumatoidnej artritídy..
 • Trvalá tuhosť ráno, trvajúca 1 - 2 alebo viac hodín. Tuhosť sa môže vyskytnúť aj po miernej až stredne ťažkej aktivite..
 • Nadmerná únava celého tela nesúvisiaca s fyzickou námahou alebo spánkom.
 • Horúčka nízkej kvality (horúčka nízkej kvality), ktorá je vždy prítomná, dobre alebo takmer vždy.
 • Celkové príznaky nevoľnosti alebo chrípky.
 • Náhla strata hmotnosti a strata chuti do jedla.
 • Celková funkčnosť kĺbov je znížená, čo sťažuje vykonávanie najjednoduchších úloh (napríklad otvorenie plechovky alebo otočenie kľúča zapaľovania v aute); bolesť sa môže objaviť v čase uchopenia a držania ťažkých predmetov a môže sa vyskytnúť v pokoji.
 • Pocit hrkálky. Vyskytuje sa, keď sú mäkké tkanivá poškodené, keď sa kĺbové kosti tria o seba..
 • Reumatoidné uzliny, ktoré sa tvoria pod kožou. Tieto uzly sú pevné kužele s veľkosťou hrášku až po veľkosť vlašského orecha a najčastejšie sa vyskytujú na lakťoch, prstoch alebo v ich blízkosti..

Príznaky reumatoidnej artritídy sú individuálne a postihujú každého rôznymi spôsobmi: niektorí ľudia majú neustále nepríjemné pocity, zatiaľ čo iní zažívajú dlhé obdobia menších príznakov, ktoré sú zvýraznené bolestivými ohniskami..

Emočné príznaky reumatoidnej artritídy

Okrem fyzických symptómov sa u pacientov s reumatoidnou artritídou môžu vyskytnúť sprievodné problémy, ako napríklad:

 • Depresia alebo úzkosť
 • problémy so spánkom;
 • pocity bezmocnosti;
 • nízke sebavedomie.

Kombinácia fyzických a emocionálnych príznakov RA môže preniknúť do pracovných dní, spoločenského a rodinného života človeka.

Našťastie včasná diagnostika a vhodná liečba, ako sú lieky a cvičebná terapia (fyzická terapia) a / alebo zmeny životného štýlu, pomôžu podporiť aktívny a produktívny život pre väčšinu ľudí..

Príčiny a rizikové faktory RA

Vedci nechápu, prečo ľudia trpia reumatoidnou artritídou tak často, ale roky výskumu ukazujú, že ľudia sú na túto chorobu najviac náchylní:

 • geneticky náchylný k RA;
 • vystavené škodlivým environmentálnym faktorom (napr. fajčenie);
 • ľudia trpiaci výraznou hormonálnou nerovnováhou;
 • nerovnováha črevnej mikroflóry, ktorá sa vyskytuje prirodzene od narodenia alebo je spôsobená črevnou infekciou.

Mnoho vedcov a lekárov verí, že RA sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvíja u ľudí, ktorí sú geneticky náchylní na túto chorobu, sú vystavení určitým environmentálnym faktorom, zažívajú hormonálne zmeny a / alebo sú vystavení nerovnováhe črevnej mikroflóry..

Genetická predispozícia

Špecifický gén (antigén) spojený s reumatoidnou artritídou, HLA-DR4, sa nachádza u 60% až 70% ľudí s touto chorobou. Ale vo všeobecnosti iba 20% svetovej populácie.

Aj keď prítomnosť tohto špecifického genetického markera zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja reumatoidnej artritídy, nie je to ani zďaleka presný znak. Väčšina lekárov v skutočnosti neberie testy na detekciu tohto génu pri diagnostike reumatoidnej artritídy..

Faktory životného prostredia a životného štýlu

Zdá sa, že každodenné zvyky majú určitý vplyv na riziko reumatoidnej artritídy. Najznámejšie štúdie v tejto oblasti sa zameriavajú na fajčenie, výživu a ľudskú váhu..

Fajčenie a vystavenie nikotínu. Jednou z najvýznamnejších príčin reumatoidnej artritídy je vystavenie sa nikotínu, najmä fajčenie..

Aj keď priamy účinok cigariet nie je úplne dokázaný, predpokladá sa, že dlhodobé fajčenie hrá úlohu pri zvyšovaní koncentrácie reumatoidného faktora, proteínu (IgM imunoglobulínové protilátky). Prítomnosť reumatoidného faktora (IgM protilátky) v krvi je znakom toho, že imunitný systém môže zlyhať..

Výživa / Strava. Nie je jasné, ako presne strava ovplyvňuje riziko rozvoja reumatoidnej artritídy u ľudí. Veľká klinická štúdia vykonaná so 121 000 ženami po celé desaťročia naznačuje, že:

 • Pravidelné sladké nápoje zvyšujú riziko RA.
 • Stredomorská strava, ktorá podporuje spotrebu zeleniny, ovocia, fazule a celých zŕn, nemá vplyv na riziko reumatoidnej artritídy u žien..
 • Používanie kávy a čaju (kofeinovaného aj bezkofeínového) nekoreluje s vývojom ochorenia.
 • Mierna konzumácia alkoholu nemá vplyv na vývoj ochorenia u žien a môže dokonca znížiť riziko ochorenia.

Telesná hmotnosť. Ľudia s nadváhou alebo obézni ľudia majú častejšie reumatoidnú artritídu..

Výsledky jednej americkej štúdie ukázali, že nadváha zvyšuje riziko vzniku RA u žien, ale v skutočnosti znižuje riziko jej rozvoja u mužov. V tejto oblasti je zatiaľ potrebný ďalší výskum..

Aj keď fajčenie, strava a nadváha ovplyvňujú celkové riziko rozvoja RA, neexistujú žiadne konkrétne prepojenia na túto chorobu - väčšina ľudí s nadváhou a fajčiarov netrpí reumatoidnou artritídou..

Hormonálna nerovnováha

Skutočnosť, že u žien je väčšia pravdepodobnosť reumatoidnej artritídy, naznačuje, že hormóny sú hlavným faktorom pri vývoji choroby. Táto myšlienka je ďalej potvrdená skutočnosťou, že príznaky RA ustupujú počas tehotenstva a znovu sa rozširujú po narodení dieťaťa.

Existujú tiež dôkazy o tom, že ženy s nepravidelným obdobím alebo skorou menopauzou majú zvýšené riziko vzniku RA.

Okrem prírodných výkyvov hormónov, hormonálnych liekov a antikoncepcie prispievajú k rozvoju choroby. Perorálne kontraceptíva obsahujúce dávky ženských pohlavných hormónov (progestín a estrogén) zvyšujú pravdepodobnosť reumatoidnej artritídy u ženy..

Infekcie a mikrobiómy

Niektorí vedci skúmajú vzťah medzi bakteriálnymi a vírusovými infekciami a vývojom reumatoidnej artritídy. Klinické štúdie ukázali, že existuje súvislosť medzi RA a určitými infekciami a vírusmi, ako je gingivitída, vírus Epstein-Barrovej (EBV) a chronická hepatitída C.

Niektorí vedci okrem toho navrhli, že ľudské mikrobiómy môžu ovplyvniť vývoj RA..

Ľudský mikrobiom - súbor mikroorganizmov, vírusov, baktérií a húb žijúcich v ústach, črevách, dýchacích cestách a iných častiach tela.

Aspoň v tele každého človeka je viac ako 1000 rôznych mikroorganizmov. Mikroorganizmy ovplyvňujú veľa procesov v ľudskom tele, vrátane metabolizmu a imunitného systému.

Hoci odborníci zistili možnú súvislosť medzi infekciou, mikrobiomom a RA, neexistuje dôkaz, ktorý by naznačoval zrejmé dôvody. Výskum v tejto oblasti stále prebieha.

diagnostika

Počas prvých dvoch rokov činnosti pri reumatoidnej chorobe môže dôjsť k značnému poškodeniu kĺbov, takže včasná diagnostika a liečba môžu významne ovplyvniť prognózu pacienta..

Diagnóza reumatoidnej artritídy však môže byť veľmi ťažká, pretože:

 • Neexistujú žiadne jednotné fyzikálne vyšetrenia ani laboratórne testy na určité diagnostikovanie RA.
 • Príznaky RA často napodobňujú ďalšie choroby, ako je lupus, systémová skleróza (sklerodermia), psoriatická artritída a reumatická polymyalgia. Okrem toho sa môže vyskytnúť reumatoidná artritída v dôsledku vírusových infekcií, najmä infekcií parvovírusmi, čo sťažuje diagnózu..

Kvôli ťažkostiam s diagnostikou choroby odborníci odporúčajú diagnostické vyšetrenie reumatológovi alebo lekárovi s rozsiahlymi skúsenosťami s reumatickými chorobami..

Na pomoc lekárom pri včasnej diagnostike vytvorili American College of Rheumatology a Európska liga proti reumatizmu (EULAR) v roku 2010 kritériá na klasifikáciu reumatoidnej artritídy..

Na rozdiel od predchádzajúcich kritérií stanovených v roku 1987 sa v usmerneniach z roku 2010 nevyžaduje prítomnosť reumatoidných uzlov, symetrických kĺbov alebo artikulárnej erózie viditeľných pri rádiografii alebo iných zobrazovacích metódach lekárskeho výskumu (MRI, ultrazvuk atď.), Ktoré zvyčajne sa nepozoruje v skorých štádiách reumatoidnej artritídy. Kritériá na rok 2010 sú opísané nižšie..

Celkové skóre 6 alebo viac znamená reumatoidnú artritídu.

Poškodené kĺby
0 bodov1 veľký kĺb
2 body1 až 3 malé kĺby (nepočítajú sa veľké kĺby)
3 body4 až 10 malých kĺbov (nepočítajú sa veľké kĺby)
5 bodovViac ako 10 kĺbov vrátane najmenej jedného malého kĺbu
Trvanie symptómov
0 bodovOsoba má prvé príznaky za menej ako 6 týždňov
1 bodOsoba má príznaky najmenej 6 týždňov
sérologia
0 bodovNegatívne výsledky: Testy sú negatívne ako pre anti-citrulínové proteínové protilátky (nazývané ADC, obvykle s použitím anti-PCP testov), ​​tak pre reumatoidný faktor (RF).
2 bodyNízke pozitívne výsledky: Analýzy ukazujú mierne zvýšené hladiny ADC alebo RF
3 bodyVysoké pozitívne výsledky: Analýzy ukazujú zvýšené hladiny ADC alebo RF
Činidlá akútnej fázy (proteíny zápalu v akútnej fáze)
0 bodovNormálny C-reaktívny proteín (CRP) a normálna rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR)
1 bodAbnormálna CRP alebo abnormálna ESR

Sérologické činidlá a činidlá v akútnej fáze sa merajú pomocou vzoriek krvi. Body môžu byť pripočítané v priebehu času alebo retrospektívne..

Opuch kĺbov

U ľudí s reumatoidnou artritídou sa u niekoľkých kĺbov zvyčajne vyskytujú príznaky aktívnej synovitídy trvajúce 6 týždňov alebo viac..

Synovitída je zápal kĺbovej synoviálnej membrány a jej príznaky môžu zahŕňať opuch, sčervenanie, horúčku, bolesť a stuhnutosť, najmä po dlhšom odpočinku..

Krvný test

Neexistuje jediná laboratórna analýza, ktorá by definitívne diagnostikovala reumatoidnú artritídu. Existuje však niekoľko krvných testov na zistenie zmien v tele, ktoré naznačujú reumatoidnú artritídu..

Bežne používané krvné testy určujú prítomnosť reumatoidného faktora (RF), protilátky proti cyklickému citrulínovému peptidu (nazývanej ADC alebo anti-CP) a zápalové markery, ako je rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) a C-reaktívny proteín (CRP)..

Tieto testy sa používajú aj na diagnostiku iných zápalových ochorení - napríklad štúdie CRP môžu pomôcť diagnostikovať srdcové choroby..

Metódy zobrazovacieho výskumu

Lekár môže pacienta odkázať na zobrazovaciu diagnostickú metódu, ak klinické hodnotenie pacienta a laboratórne testy neposkytli dostatočné informácie na diagnostikovanie alebo vylúčenie reumatoidnej artritídy. Zobrazovanie umožní lekárovi zistiť, či nedošlo k poškodeniu kĺbov.

 • Ultrazvukový postup. Táto ultrazvuková zobrazovacia technológia sa používa na detekciu zápalu tenkej synoviálnej membrány, ktorá zapuzdruje niektoré kĺby a šľachy. Tento zápal, nazývaný synovitída, je prvým príznakom reumatoidnej artritídy. Ultrazvuk môže tiež detekovať tenosynovitídu v prstoch, ktoré sa tiež považujú za skoré známky RA..
 • Rentgenografie V raných štádiách reumatoidnej artritídy u človeka sa u človeka môže objaviť iba opuch mäkkých tkanív, ktoré nenájdete na röntgenovom snímaní, a preto sa len zriedka uchylujú k röntgenovej diagnostike. Röntgenové lúče sa zvyčajne používajú, keď ochorenie progreduje. Röntgenové žiarenie môže pomôcť odhaliť poškodenie kostí (eróziu) v dôsledku predĺženej / predĺženej reumatoidnej artritídy. Môže tiež zistiť zúženie priestoru kĺbov spôsobené degradáciou chrupavky a prístupom kosti k kĺbu..
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Rovnako ako ultrazvuk, MRI môže detekovať zápal a ďalšie zmeny v mäkkých tkanivách kíbu skôr, ako dôjde k erózii kosti. Okrem toho môže MRI ukázať, koľko kosti je poškodené. Nevýhodou MRI je to, že je časovo a finančne náročnejšie ako ultrazvuk a röntgen. MRI sa spravidla používa zriedka a odporúča sa iba v prípadoch, keď nie je užitočná rádiografia a ultrazvuk..

Fyzikálne vyšetrenie a anamnéza pacienta

Vyšetrenie s najväčšou pravdepodobnosťou začne lekárom, ktorý dôkladne preverí anamnézu, požiada pacienta, aby popísal svoje príznaky a položil otázky:

 • Čo kĺbov bolí?
 • Ako by ste opísali bolesť (napríklad nuda, streľba alebo rezanie, bolesť konštantná alebo prerušovaná)?
 • Je tu ranná stuhnutosť?
 • Všimli ste si zvýšenú únavu alebo zmeny hmotnosti??
 • Máte iné príznaky ako bolesť kĺbov?
 • Kedy začali prvé príznaky?
 • Ako sa príznaky zmenili v priebehu času?
 • Čo spôsobuje, že sa pacient cíti lepšie alebo horšie? (napr. fyzická práca).

História pacientov:

 • Iné zdravotné problémy pacienta;
 • Predchádzajúce choroby a spôsoby ich liečenia;
 • Užívanie súčasných liekov;
 • Rodinná anamnéza (rodinná história).

Počas fyzického vyšetrenia lekár posúdi celkový stav pacienta a potom sa priamo prepne do kĺbov, pričom hľadá príznaky zápalu kĺbov..

Liečba reumatoidnej artritídy

Liečba zvyčajne zahŕňa kombinovanú liečbu drogami, cvičením, stravou a zmenami životného štýlu. Cieľom terapie je:

 • Ovládanie príznakov, ako je bolesť a únava;
 • Predchádzanie ďalšiemu poškodeniu kĺbov a iných tkanív;
 • Zlepšiť celkové zdravie a pohodu pacientov.

Takmer všetci pacienti s reumatoidnou artritídou sú vyliečení, ale pacienti, ktorí dostanú včasnú liečbu v priebehu prvých dvoch rokov po objavení sa prvých príznakov, majú tendenciu sa liečiť rýchlejšie. Včasné konanie znižuje riziko vážneho poškodenia kĺbov a postihnutia..

Liečba RA liekmi

Ľudia s reumatoidnou artritídou zvyčajne užívajú najmenej jeden liek. Lieky používané na liečbu reumatoidnej artritídy patria do piatich hlavných kategórií:

 • NSAID, ako Naproxen (alebo z tohto môžete vyskúšať Olive and Naprosin), Meloxicam (Meloxicamum) a Celecoxib (Celecoxibum);
 • Kortikosteroidy, najmä Prednison (Prednisonum);
 • Antireumatické lieky modifikujúce ochorenie (BMARP alebo základné antireumatické lieky), ako je Methotrexat (Methotrexatum);
 • Biologické lieky, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému, ako je Adalimumab (Humira), Etanercept alebo Infliximab;
 • Janus Kinase (JAK) je najnovšou kategóriou liekov, ktorá sa má schváliť na liečbu RA. V roku 2016 Úrad pre potraviny a liečivá schválil inhibítory JAK (tofacitinib citrát).

Liečba reumatoidnej artritídy sa začína obvykle metotrexátom alebo inými antireumatikami modifikujúcimi ochorenie (BMARP)..

Prvé výsledky užívania liekov sa môžu objaviť o niekoľko týždňov alebo mesiacov, zatiaľ čo kortikosteroidy sa môžu dočasne predpísať na zmiernenie príznakov..

Ak príznaky pretrvávajú v primeranom čase, lekár vám môže predpísať metotrexát alebo iný BMARP spolu s inými liekmi..

V priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov sa liek môže stať menej účinným alebo spôsobiť vedľajšie účinky a lekár predpíše nový liek..

Je dôležité riadiť sa odporúčaniami pre liečbu drogami! Niektorí ľudia majú tendenciu preskočiť užívanie liekov kvôli strachu z vedľajších účinkov a dôsledkov. Iní môžu jednoducho zabudnúť vziať liek v určený čas. Ak sa liek neužije správne (podľa pokynov lekára), liečba bude menej účinná..

Cvičte a udržiavajte zdravú váhu

Na liečbu reumatoidnej artritídy sa často odporúča mierna fyzická aktivita, ako je chôdza, plávanie, joga a tai chi. Pravidelné cvičenie pomôže posilniť slabé kĺby a zmierniť bolesť. Pravidelné cvičenie pomôže zdvihnúť:

 • svalová sila;
 • všeobecná spoločná funkčnosť a flexibilita;
 • kvalita spánku;
 • zdravá váha;
 • kardiovaskulárne zdravie.

Udržanie hmotnosti a zdravia kardiovaskulárneho systému na primeranej úrovni je zvlášť dôležité pre pacientov s RA, pretože majú zvýšené riziko vzniku srdcových chorôb..

Okrem toho majú pacienti s RA s nadváhou alebo obezitou väčšie problémy..

Zdravá výživa (strava)

Mnoho odborníkov sa domnieva, že existuje určitý vzťah medzi zápalom a výživou. Pre ľudí trpiacich RA odporúčajú protizápalovú stravu s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, čerstvého ovocia a zeleniny.

Chirurgia pre RA

Väčšina ľudí s reumatoidnou artritídou sa nemusí liečiť chirurgicky, ale ako pacienti s osteoartrózou si môžu pacienti trpiaci RA zvoliť operáciu na zníženie bolesti kĺbov a zlepšenie kvality každodenného života..

Najbežnejšou operáciou je endoprotetika, artrodéza a synovektómia.

protéza

Pacienti môžu mať endoprotetiku (chirurgický zákrok na nahradenie častí kĺbu implantátmi) kĺbov ramien, bokov alebo kolien, ako aj malých kĺbov prstov na rukách a nohách..

artrodéza

Týmto postupom sa poškodený kĺb odstráni a susedné kosti sa spoja. Procedúra výrazne obmedzuje pohyb, ale zlepšuje stabilitu a znižuje bolesť v postihnutých kĺboch..

Artróza sa najčastejšie používa na liečbu artritídy v členkoch, zápästiach a prstoch..

Artrodéza niekedy vyžaduje použitie kostných štepov získaných z pacientovej panvy. Používa sa tiež na zmiernenie bolesti kĺbov chrbtice, iba v tomto prípade sa postup nazýva spinálna fúzia..

synovektómii

Počas tohto postupu chirurg odstráni zapálenú synoviálnu membránu okolo kĺbu. Odstránením poškodeného tkaniva sa navrhuje zmierniť alebo odstrániť všetky príznaky u pacienta. Nie všetky tkanivá sa však dajú odstrániť, takže zápal, opuch a bolesť sa môžu znova vrátiť..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Herniovaný disk je degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice, ktoré je výsledkom niektorých patologických procesov..Chrbtica vykonáva podpornú funkciu. Vďaka vzpriamenému postoju osoby prechádza jeho chrbtica gravitačným, statickým a dynamickým zaťažením.
Bandage - špeciálne zariadenie, ktoré podporuje vypadávanie orgánov s prietržom alebo fixuje brušnú stenu.Bandáž na brušnú prietrž účinne bráni jej komplikáciám: Jemným tlakom udržuje vnútornú brušnú prietrž - akoby akoby posilňovala funkciu oslabených svalov a bránila strate orgánov.
Na tieto otázky nie je možné jednoznačne odpovedať, pretože myómy sa líšia. Je dôležité pochopiť, kde sa uzol nachádza, ako rastie, aká je veľkosť a koľko takýchto uzlov je v maternici.