loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba spinálnej hernie doma: strava, cvičebná terapia, životný štýl

Medzistavcová kýla si vyžaduje dlhodobé komplexné ošetrenie. Nestačí brať lieky - pacient musí vynaložiť svoju silu na vyliečenie, inak to najdrahšie lieky neprinesú výhody. „Vlastné sily“ sú metódy liečenia vertebrálnej kýly doma:

korekcia životného štýlu;

cvičenia vybrané lekárom;

Čo tieto metódy dajú komplexne:

 • redukujte a správne rozdeľujte zaťaženie na bolesť chrbtice,
 • uvoľnite kŕče,
 • posilniť svaly,
 • poskytnúť priaznivé podmienky na obnovu chrupavky a resorpciu prietrže,
 • bude opatrením na prevenciu progresie ochorenia.

Zvážte podrobnejšie každú metódu domácej liečby..

Diéta na spinálnu prietrž

Vertebrálna hernia sa vyskytuje, keď je narušená výživa chrupavkovej štruktúry - hlavná zložka medzistavcových platničiek. Úlohou diéty je zlepšiť výživu „chorého“ disku av prítomnosti nadváhy eliminovať zvýšené zaťaženie chrbtice, normalizovať hmotnosť.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Zakázané výrobkyPovolené produkty
Prémiové múčne výrobkyHrubý chlieb
Tučné jedláHrušky, jablká, tekvica, artičok Jeruzalem
Mäsové výrobky: párky, párky, slaninafazuľa
paradajkyželé
biela ryžaželé
ZmrzlinaSójový jogurt
Sýtené nápojeNové mlieko
Slané jedlá: hranolky, kečup, orechyorechy
margarínovsená kaša
Korenené a nakladané výrobkyotruby
Hrozienka
Dietetické mäso: kuracie, králičie, morčacie

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Zmena životného štýlu

 • Pri exacerbácii prietrže s ťažkou bolesťou chrbtice - sledujte odpočinok, vstávanie iba na záchode a jedenie. Po bolesti ustupuje, postupne sa začnú hýbať..
 • Pri absencii bolesti nezabudnite chodiť a plávať.
 • Zdvíhacie závažia väčšie ako 2 kg sú zakázané..
  Ak je potrebné niečo zdvihnúť z podlahy, neopierajte sa o objekt, ale sadnite si vedľa neho a zdvihnite ho tak, aby bremeno bolo cítené v nohách a nie v chrbte..
 • Prestaňte fajčiť a alkohol - zhoršujú prísun krvi do medzistavcových platničiek a bránia jej zotaveniu.

Hlavné pravidlo zdvíhania závaží s kýlou chrbtice: hlavné zaťaženie by malo byť na nohách.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

fyzioterapia

Nižšie je uvedený súbor cvičení pre pacientov, ktorí nepotrebujú chirurgický zákrok.

Opakujte všetky cvičenia 5-krát, každé 2 dni pridajte 1 opakovanie, kým počet opakovaní nedosiahne 10.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ležiace na chrbte, nohy mierne ohnuté na kolenách

Utiahnite si abs 10-15 krát, bez zadržania dychu.

Ležiace na chrbte, nohy sa narovnajú

Zdvíhajte telo o 40 - 45 ° bez zdvihnutia nôh; v tejto polohe 10 sekúnd. Sklopte kryt na podlahu. Zvyšok 10 sekúnd.

Ohnite pravú nohu na koleno a položte na ňu ľavú dlaň. Potiahnite koleno k hrudníku a rukou mu odolajte. Opakujte s ľavou nohou a pravou rukou..

Ležiace na chrbte položte lakte zohnuté na hrudi

Vytvorte "pol mosta", klenutú hruď. Držte túto polohu niekoľko sekúnd. Potom ležte na chrbte a odpočiňte si.

Ležiace na chrbte položte lakte zohnuté na hrudi

Zdvíhajte a držte 3-5 sekúnd súčasne nohu a rameno na jednej strane.

Ľahnite si na brucho, ohnite ruky na lakte a dlane položte na hrudník

Postupne narovnajte ruky a zdvíhajte horný trup nad zem.

Položte stoličku a položte na ňu vankúš. Ľahnite si na brucho tak, aby sa chrbtica ohýbala presne v problémovej oblasti

Ľahnite si na pár minút (ak táto situácia nespôsobuje bolesť).

Ľahnite na podlahu bokom, pod problémovú oblasť chrbtice, položte valec

Pomaly krútte telo tak, aby hrudník smeroval dozadu (roztiahnite chrbát k podlahe) a panvu - dopredu.

Nasadnite všetky štyri ruky, ruky položte na lakte

Kráčajte po lakte a kolenách dozadu a dopredu.

Postavte sa na všetky štyri ruky, ruky položené na dlaniach

Bez ohýbania chrbta alebo paží choďte po miestnosti po obvode.

Komplexy jogy asana sa používajú aj na liečbu medzistavcovej prietrže akejkoľvek chrbtice.

Pravidlá vykonávania cvičebnej terapie

Fyzikálna terapia sa začína potom, ako sa pacient vyrovná s bolesťou chrbta a / alebo končatín, a len po predchádzajúcej koordinácii tried s ošetrujúcim neuropatológom. Aby ste sa nepoškodili, postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

 • Pri výkone by nemalo dôjsť k bolesti. Ak sú akékoľvek pohyby (hojdania končatín, drepy) sprevádzané nepohodlím - vykonávajte ich s veľkou opatrnosťou, postupne; Tieto cvičenia môžete na chvíľu odložiť. Ak sa v budúcnosti nepohodlie počas vykonávania týchto cvičení postupne zníži - robíte všetko správne.
 • Nemôžete vykonávať „krútenie“ tela.
 • Ostré trhnutie, trhnutie, skoky, údery sú kontraindikované.
 • Postupne zvyšujte amplitúdu a počet opakovaní cvičení.
 • Je zakázané začínať gymnastiku pohybmi v bolestiach chrbtice.
 • Rozdeľte súbor cvičení na niekoľko častí; robte ich celý deň.

Alternatívne ošetrenie herniovaného disku

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná pozícia (IP)cvičenie

Indická cibuľa prelejte mlynčekom na mäso, zmiešajte ju s rovnakým objemom tekutého medu a niekoľko minút ju votrite do boľavého miesta. Potom zabalte chrbticu vlnou šatkou a choďte spať. Kurz - najmenej 7 dní.

Pre tento postup budete potrebovať asistenta. V lekárni si kúpte tabletky Golden Mummy. Rozdrvte 5 tabliet a tento prášok rozrieďte v 1 polievkovej lyžici. l teplú vodu a zmiešajte so 100 g tekutého medu. Ďalej ležíte na bruchu. Asistent si trie chrbát s jedľovým olejom, potom dá zmes múmie-med na boľavé miesto, položí na ňu ruku a násilím ju odtrhne z tela. Túto akciu vykonáva niekoľkokrát, takže med mení farbu. Potom si utrite chrbát teplou a vlhkou handričkou, potom osušte, zabalte sa a choďte pod pokrývku.

Natrite postihnutú oblasť chrbtice gáforovým olejom, naneste na ňu obklad s teplým kravským mliekom a izolujte. Udržujte 2 hodiny. Potom odstráňte obklad a vmasírujte chrbticu, votrite do nej olej z gáfru.

Pri predaji tristo gramov cesnaku s cesnakovým stláčačom sa zmieša s 500 ml vodky a nechá sa 10 dní. Hotovú zmes položte na gázu a naneste na boľavé miesto; polyetylén navrchu, ovinutý cez komprimáciu a izolovaný vlnenou látkou.

Dvesto gramov roztaveného sadla zmiešaného so 4 lyžicami. l Korene Althea, povarte v smaltovanej miske 20 minút. V čase 18 - 19 minút pridajte do zmesi 4 lyžice. l triesky z včelieho vosku. Zmes používajte ako masť.

zhrnutie

Základom liečby kýly chrbtice je presne zmena vášho životného štýlu, cvičenia a dodržiavanie výživových pravidiel. Ďalej je možné stimulovať krvný obeh v postihnutom segmente pomocou ľudových receptov.

Čo si vybrať lieky proti bolesti pri prietrži chrbtice a ako zmierniť bolesť chrbta

Miechová kýla je komplexné ochorenie charakterizované premiestnením buničitého jadra medzistavcových platničiek a pretrhnutím vláknitého prstenca. Jedným z najbežnejších symptómov je akútna bolesť. Liečba patológie trvá dlho, použitie liekov proti bolesti je nevyhnutnosťou.

Hodnota liekov proti bolesti pri spinálnej prietrži

Základom liekovej liečby je odstránenie bolesti prietrže chrbtice. Na zastavenie silnej bolesti lekár predpisuje rôzne lieky na základe celkového stavu pacienta..

Anestézia pri Schmorlovej prietrži by sa mala vykonať čo najskôr a účinnejšie. Pomôže to predchádzať rozvoju patologického stereotypu počas motorickej aktivity, poskytne sa príležitosť prepojiť ďalšie terapie súvisiace s pohybmi a zabrániť výskytu emocionálnych porúch..

Útok akútnej bolesti môže vyvolať nepríjemný pohyb - otočenie alebo naklonenie. To robí človeka zmraziť v tejto póze. Keď sa pokúsite vrátiť do normálnej polohy tela, bolesť sa mnohokrát zosilňuje. Počas útoku by ste mali zaujať vodorovnú polohu na pevnom povrchu, dať si malý vankúš pod chrbát, vziať nesteroidný protizápalový liek (Ketoron, Nurofen) a zavolať sanitku..

Je dôležité, aby pacienti pochopili, že lieky proti bolesti pri stavovcových kýlach neovplyvňujú príčinu patológie, ale iba dočasne zmierňujú bolesť a zlepšujú celkový stav pacienta..

V závislosti od príznakov a stupňa zanedbávania choroby môže byť pacientovi predpísané silné liečivo aj jednoduché formy analgetík. Ošetrujúci lekár má predpísať akýkoľvek liek po diagnostických opatreniach, pričom musí brať do úvahy sprievodné choroby pacienta.

Nemôžete nezávisle zvýšiť dávku lieku alebo použiť iný liek so zlou účinnosťou, ktorú ste predtým predpísali. Vyžaduje si to ďalšie konzultácie s odborníkom, ktorý upraví ďalšie zaobchádzanie. Výmena jedného lieku za iný sama osebe by sa mala chápať tak, že môžu byť nekompatibilné a môžu neutralizovať účinok navzájom alebo spôsobiť vážne komplikácie.

Anestetika, ktorá sa používa na medziobratlovú prietrž, nie je neškodná. Čím účinnejší je liek, tým väčšie poškodenie môže pre telo spôsobiť. Dlhodobé a nekontrolované používanie liekov proti bolesti môže viesť k narušeniu mnohých orgánov: tvorba krvi, žalúdok, črevá, pečeň, obličky..

Dávkové formy

Podľa formy uvoľňovania sú všetky lieky proti bolesti rozdelené do troch veľkých skupín:

 • tablety, kapsuly;
 • masti, krémy, gély;
 • injekcie.

Tabletová forma je rozdelená do skupín: protizápalové, narkotiká a analgetiká. Jednoduché lieky si môžete kúpiť samostatne v lekárni a lekár vám predpíše predpis na silné lieky. Tablety a kapsuly sú najobľúbenejšou formou liekov proti bolesti. Má množstvo významných výhod: jednoduchosť použitia, nákup, dostupnosť. To sa však nevzťahuje na omamné látky - ich obrat je pod prísnou kontrolou, preto ich možno kúpiť iba na lekársky predpis. Lekár ich predpisuje vo výnimočných prípadoch.

Masti, gély a krémy môžu mať otepľovací alebo chladiaci účinok. Mnohé obsahujú protizápalové zložky a analgetiká v kompozícii. Používajú sa nie viac ako dvakrát denne, aplikujú sa na problémovú oblasť chrbta a jemne sa trú. Pomáhajú s malými bolesťami. Medzi výhody takýchto foriem patrí neprítomnosť nežiaducich reakcií a možnosť dlhého priebehu liečby.

Injekčné roztoky obsahujú analgetické látky a používajú sa intramuskulárne a ako liekové bloky, keď sa látka vstrekne do oblasti poškodeného disku. Blokáciu vykonáva iba skúsený lekár. Toto je jedna z najúčinnejších metód - doba platnosti trvá niekoľko dní. Okrem toho sa často používajú kvapkadlá..

Druhy liekov proti bolesti

V závislosti od aktívnych zložiek a mechanizmu analgetika sú všetky lieky rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • analgetiká - narkotiká a narkotiká;
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • hormonálne lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • náplasti, gély, masti;
 • ľudové lieky.

Zápal prietrží chrbtice je možné zmierniť až po stanovení diagnózy a pri dobre navrhnutom liečebnom režime lekára.

Nesteroidné protizápalové lieky

Hlavnou funkciou NSAID je inhibícia nástupu zápalového procesu. Tým sa obnoví prietok krvi a zmierni bolesť. Takéto lieky zmierňujú príznaky a ovplyvňujú príčiny choroby. Dobre zvládnuť odstránenie opuchov, zápalu Movalis, Diclofenac, Indometacín, Ketoprofén, Nimesil.

Takéto lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, preto lekár pred predpísaním NSAID musí objasniť, či má pacient v anamnéze patologické nálezy z krvotvorných orgánov, gastrointestinálneho traktu a obličiek..

NSAID môžu byť dvoch typov:

 • Krátka akcia. Zriedkavo sa používa na chronickú bolesť. Používajú sa pri jednotlivých záchvatoch..
 • Lieky s predĺženým účinkom. Udržujte expozičnú dobu až jeden deň. Z tohto hľadiska sa nemusia často používať, preto sa riziko vzniku vedľajších účinkov výrazne znižuje.

Riziko nežiaducich reakcií je pri konzumácii po jedle, po diéte a vzdaní sa zlých návykov minimálne. Je dôležité zvoliť liek, ktorý je potiahnutý špeciálnym ochranným povlakom..

Hormonálne lieky

Liečba pomocou hormónov je predpísaná pri ťažkom zápale, opuchoch. Sú schopní zmierniť bolesť akejkoľvek sily. Hormonálne lieky sa však predpisujú iba v mimoriadne ťažkých prípadoch, keď sú iné lieky neúčinné. Pri medziobratlovej kýle lekári predpisujú:

 • Dexomethasone;
 • Diprosan;
 • metylprednizolón;
 • Decadron.

Hormonálne lieky sa predpisujú v krátkych cykloch kvôli závažným kontraindikáciám a nežiaducim reakciám..

analgetiká

Mechanizmus účinku analgetík je založený na znížení impulzov v oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za bolesť. Dlhodobé používanie sa neodporúča kvôli toxickým látkam, ktoré tvoria lieky. Nasledujúce lieky sú dobre odstránené proti bolesti prietrže:

Hoci väčšina týchto výrobkov je k dispozícii v lekárňach, mali by sa používať po konzultácii s lekárom..

Narkotiká

Jedná sa o najúčinnejšie lieky na zmiernenie silnej bolesti chrbtovej a krčnej chrbtice s herniou. Môžu zastaviť akúkoľvek bolesť. Používajú sa, ak sú iné lieky neúčinné. Výrazne brzdia mozgovú aktivitu a sú návykové. Častejšie sa vyskytujú silné bolesti chrbta:

Narkotické lieky zmierňujú bolesť, ponorte pacienta do hlbokého spánku. Svalová relaxácia umožňuje osobe oddýchnuť si.

Svalové relaxanciá

Táto skupina liekov zmierňuje svalové napätie pohybového aparátu, čo vedie k miernemu analgetickému účinku. Najčastejšie sa pri prietrži chrbtice predpisuje:

Svalové relaxanciá sú predpísané pre kŕče svalových vlákien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miesta zápalu. Lieky sa s týmito typmi bolesti dobre vyrovnajú.

Tradičná medicína

Anestetizujte prietrž doma, keď v blízkosti nie sú žiadne tablety a masti, použitím nasledujúcich metód:

 • trenie tinktúrami;
 • horčičné omietky
 • obklady (napríklad z bielej kapusty).

Tinktúry sa nanášajú na bedrovú oblasť a utierajú sa uterákom. Po zákroku musíte postihnutú oblasť na niekoľko hodín zabaliť vlnou šatkou. Často aplikujte obklad s kapustou. Metóda je pomerne populárna, pretože list kapusty dobre zmierňuje opuchy. Horčičná omietka stačí na obloženie 5 minút. Počas tejto doby sa aktivuje krvný obeh, opuch sa postupne odstraňuje. Podobné ošetrenia majú krátkodobý účinok..

Liečebný režim medzistavcových prietrží

Medzistavcové prietrže môžu byť konzervatívne a chirurgické. Lekári sa radšej vyhýbajú chirurgickému zákroku bez nevyhnutnej potreby. Kýla sa vo väčšine prípadov môže liečiť konzervatívne. Z predpísaných terapeutických opatrení:

 • lieky proti bolesti (tablety, injekcie alebo masti);
 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • Vitamíny B;
 • na sebe korzet;
 • fyzioterapia.

Anestetizačné injekcie alebo pilulky na ťažkú ​​bolesť chrbta prietrže by mal predpisovať iba lekár. Samoliečba patológie je spojená s rozvojom komplikácií. Úspešná liečba prietrže je založená na integrovanom prístupe k liečbe.

Kontraindikácie a obmedzenia pri užívaní liekov proti bolesti

S opatrnosťou sa majú lieky proti bolesti používať na odstránenie príznakov bolesti, pretože všetky majú kontraindikácie. Najbežnejšie obmedzenia sú:

 • vek pacienta (pred 18 a po 60 rokoch);
 • tehotenstva a laktácie;
 • poruchy hematopoetického systému;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • znížené zrážanie krvi;
 • alergické reakcie;
 • bronchiálna astma;
 • individuálna neznášanlivosť na niektoré zložky, ktoré tvoria prostriedky.

Pri predpisovaní akýchkoľvek liekov proti bolesti sa musí prísne dodržiavať dávkovanie a trvanie prijatia..

Kýlu nie je možné úplne vyliečiť, ale je k dispozícii všetkým, aby sa udržalo zdravie chrbtice v pracovnom stave. Vyžaduje si to normalizáciu stravy, cvičenie každý deň a absolvovanie procedúr s vodou. Veľmi užitočné jogy, strečing. Je dôležité starať sa o správne pracovisko a miesto na spanie. Tiež je potrebné opustiť zlé návyky a pravidelne navštevovať lekára.

Druhy liekov proti bolesti a liekov na medzistavcovú prietrž

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže je epizodická alebo pretrvávajúca bolesť. Vyskytuje sa v reakcii na porušenie koreňov miechy a jeho závažnosť je významne zvýšená svalovými kŕčmi. Preto sa nemožno vyhnúť použitiu liekov proti bolesti vo forme injekčných roztokov, tabliet alebo mastí s medzistavcovou prietržou. Ak sú predpísané, lekár berie do úvahy lokalizáciu výčnelku, jeho veľkosť, komplikácie.

Prvá pomoc

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri stlačení herniálneho výčnelku citlivých nervových zakončeních sa vyskytuje silná bolesť chrbta. Obzvlášť akútne, piercing sa stáva s léziami bedrových diskov. Bedrový útok môže vyvolať jeden nepríjemný pohyb - naklonenie alebo otočenie tela. Bolesť v dolnej časti chrbta spôsobí, že osoba zamrzne v jednej polohe tela, pretože pri pokuse vyrovnať sa to mnohokrát zosilňuje. Musíte pomôcť osobe vstať alebo ležať na podlahe. Na zlepšenie pohody umiestnite tenký vankúš pod žalúdok alebo späť. Potom je potrebné dať pacientovi tabletu akéhokoľvek nesteroidného protizápalového lieku (Nise, Nurofen, Ketorol) a zavolať tím Ambulance..

Dávkové formy

Pri výbere liekovej formy sa lekár zameriava na intenzitu syndrómu bolesti. Zohľadňuje vek pacienta, typ herniového výčnelku, prítomnosť anamnézy chronických patológií pečene, obličiek, gastrointestinálneho traktu.

tablety

Anestetiká v tabletách sa predpisujú pacientom na odstránenie miernej bolesti alebo po parenterálnom podaní analgetík na upevnenie terapeutického výsledku. Výhody tejto dávkovacej formy spočívajú v ľahkom dávkovaní a podávaní, relatívne vysokej biologickej dostupnosti a dlhodobom pôsobení. Nevýhody - široký zoznam kontraindikácií.

Tablety sa často nepoužívajú na liečbu pacientov s ochorením obličiek, gastritídou, ulceróznymi léziami žalúdka a dvanástnika..

Roztoky na injekcie

Anestetiká vo forme injekčných roztokov sú určené na zmiernenie akútnej bolesti, ktorá je charakteristická veľkými hernálnymi výčnelkami. Najčastejšie sa injikujú intramuskulárne alebo do spojivových tkanivových štruktúr umiestnených v blízkosti vysunutých medzistavcových platničiek. Trvanie terapeutického cyklu málokedy presahuje 3 - 5 dní kvôli závažným vedľajším účinkom injekčných liekov. Táto dávkovacia forma má ale tiež výhody, napríklad, rýchly analgetický účinok. Niekedy pri krčnej alebo hrudnej kýle je prehĺtajúci reflex frustrovaný, preto je možné vylúčiť bolesť iba injekciou..

kvapkadlá

Toto je názov zdravotníckej pomôcky vo forme pomôcky, ktorá dodáva roztok v kvapkách. Tento spôsob podávania liečiva sa zriedka používa na zmiernenie bolesti pri herniovaných diskoch. Hlavnou indikáciou pre inštaláciu kvapkadla je pretrvávajúci radiálny syndróm, ktorý nemožno vylúčiť inými metódami. Kvapková intravenózna infúzia sa praktizuje, keď sa pacient podáva súbežne s liekmi z rôznych klinických a farmakologických skupín, napríklad s vitamínmi a látkami na zlepšenie krvného obehu..

blokáda

Blokovanie liekov sa používa na zmiernenie akútnej bolesti, ktorá sa často vyskytuje v dolnej časti chrbta, menej často - na krku. Najprv sa miesto vpichu anestetizuje a potom lekár priamo postupuje. Na blokádu sa zvyčajne používa novokain alebo jeho kombinácia s glukokortikosteroidmi. Po podaní roztoku steroidov trvá analgetický účinok niekoľko dní. Iba novokain anestetizuje iba 1-3 hodiny. Lekári sa však snažia používať glukokortikoidy čo najmenej zriedka, napriek vysokej klinickej účinnosti: tieto lieky majú negatívny vplyv na všetky stavce.

Masti a gély

Pacientom sa predpisujú prostriedky na lokálnu aplikáciu do oblasti bolesti na odstránenie mierneho nepohodlia. Sú zahrnuté v liečebných režimoch na zníženie dávok systémových analgetík a zníženie farmakologického zaťaženia tela. Vonkajšie látky sa vyznačujú nízkou biologickou dostupnosťou. Herniovému výčnelku preniká iba malé množstvo účinných látok. Ale také dávkové formy majú svoje výhody. Po prvé, zriedka spôsobujú systémové nežiaduce reakcie. Po druhé, veľa mastí, gélov, krémov, balzamov je vhodných na dlhodobú terapiu.

záplaty

Transdermálne lieky sa vyrovnávajú s bolesťou, tiahnutím, ktoré sa vyskytuje v počiatočnej fáze tvorby medzistavcovej prietrže. Náplasti sú lepkavý papierový základ s nanesenou anestetickou prísadou. Princípy pôsobenia týchto liekov sa značne líšia. Ketotop obsahuje nesteroidnú protizápalovú zložku ketoprofén so silnou analgetickou aktivitou. Korenistá náplasť eliminuje bolesť spôsobenú lokálne dráždivým a rušivým účinkom kapsaicínu. Kovy vzácnych zemín (Ketonal, Nanoplast) sú populárne, ktoré zvyšujú teplotu v poškodených tkanivách a stimulujú krvný obeh..

Druhy liekov proti bolesti

Pri predpisovaní anestetika pri diagnostikovaní medzistavcovej prietrže lekár zohľadňuje nielen intenzitu syndrómu bolesti. Hodnota je často zdravotný stav pacienta. Hormóny sú často kontraindikované pre starších ľudí a starých ľudí kvôli výskytu chronických patológií. Počas tehotenstva a dojčenia je väčšina systémových liekov zakázaná, preto sa ženám odporúčajú masti a gély. Ale nie všetky, ale iba tie, ktoré neobsahujú zložky, ktoré prenikajú do materského mlieka alebo prechádzajú placentárnou bariérou.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Drogy z tejto skupiny sú predpísané na sťažnosti pacientov na bolesti v oblasti vysídlených medzistavcových platničiek. Iné prostriedky sa používajú iba vtedy, keď sú neúčinné. NSAID vykazujú silnú analgetickú, protizápalovú a antiexudatívnu aktivitu v dôsledku poklesu produkcie mediátorov bolesti a febrilného stavu prostaglandínov..

Jedným z vedľajších účinkov NSAID je poškodenie slizníc tráviaceho traktu. Preto sú vždy kombinované s inhibítormi protónovej pumpy Ultopom, Pantoprazol, Esomeprazol.

1. Indická cibuľa s medom
2. Múmia s medom
3. Kafrový olej a mlieko
4. Cesnak a vodka
5. Sádlo, marshmallow a včelí vosk
Formy nesteroidných protizápalových liekov používaných pri liečbe medzistavcových kýlyNázvy liekov
Injekčné roztokyDiclofenac, Orthofen, Ketonal, Movalis, Ketorolac, Xefokam, Meloxicam
Tablety, kapsuly, dražéNimesulid, Nise, Ketorol, Celecoxib, Ketoprofen, Nurofen, Ibuprofen, Etoricoxib
Masti, gély, krémy, balzamyVoltaren, Fastum, Indometacin, Arthrosilen, Diclovit, Ketonal, Nise, Nurofen

Narkotické a narkotické analgetiká

Narkotické analgetiká sa používajú pri liečbe medzistavcovej prietrže vo výnimočných prípadoch, keď záchvat bolesti nemožno zastaviť ani pri lekárskej blokáde. Dôvodom je rýchla formácia fyzickej a psychologickej závislosti od ich aktívnych zložiek. Táto skupina fondov sa neuplatňuje dlhšie ako niekoľko dní. Pri akútnom radiálnom syndróme je pacient pripravený na operáciu.

Najčastejšie sú narkotickými analgetikami predpisované lieky Tramal, Fentanyl, ktoré obsahujú kodeín. Narkotiká (Baralgin, Maksigan, Trigan) sa zriedkavo používajú kvôli svojmu slabému analgetickému účinku v patológiách muskuloskeletálneho systému..

Svalové relaxanciá

Bolesť medzistavcovej prietrže sa vyskytuje nielen pri porušení koreňov miechy, ale aj v dôsledku svalových kŕčov, ktoré obmedzujú pohyb. V takýchto prípadoch sú indikované lieky, ktoré uvoľňujú relaxanty kostrového svalstva. Pri silnej bolesti sa zvyčajne používa liek Medocalm, ktorý obsahuje tolperisón, ktorý vykazuje svalovú relaxačnú aktivitu. Liečivo tiež zahrnuje lidokaín, ktorý má analgetický účinok. Potom liečba pokračuje 1-2 týždňovým užívaním svalových relaxancií v tabletách:

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Napriek vysokej účinnosti sa nepoužívajú dlho kvôli závažným vedľajším účinkom. Použitie svalových relaxancií sa často (najmä ak je porušený dávkovací režim) stáva príčinou fyzickej závislosti, anorexie, arteriálnej hypotenzie, dyspeptických a neurologických porúch..

Hormonálne lieky

Glukokortikosteroidy sa pri liečbe medzistavcových hernií používajú zriedka vo forme roztokov na intramuskulárne podanie alebo tabliet. Najčastejšie sú predpisované pacientom na lekárske blokády. Hormonálne lieky sa vyznačujú silnými analgetickými, protizápalovými a dekongestantnými vlastnosťami. Dokonca aj jediný úvod do oblasti herniálneho výčnelku natrvalo eliminuje takmer všetky príznaky. Lekár môže predpísať pacientovi tieto hormonálne lieky:

 • Phlosterone;
 • Diprophos;
 • dexametazón;
 • triamcinolón;
 • prednizón.

Kontraindikácie pri používaní glukokortikoidov sú tehotenstvo, dojčenie, osteoporóza, septické a infekčné lézie stavcov, divertikulitída, peptický vred tráviaceho systému, gastritída, patológia pečene a obličiek. Zoznam možných vedľajších účinkov, vrátane maniodepresívnej psychózy, nie je v hormonálnych prípravkoch nijaký široký. Kýlová terapia glukokortikosteroidmi preto prebieha iba v dávkach vypočítaných lekárom s dôkladným sledovaním laboratórnych parametrov..

Sedatíva, antidepresíva

Osoba s medzistavcovou prietržou akejkoľvek lokalizácie neustále očakáva výskyt bolesti. Dokonca ani úmyselne nevykláňa, telo sa otočí, aby sa vyhlo nepríjemnostiam. Tento stav sa stáva príčinou neurózy, depresie, psycho-emocionálnej nestability. Človek je často podráždený, rýchlo sa zmierňuje a niekedy naopak, letargický, letargický. Často počúva svoje pocity, zdá sa mu, že bolesť chrbtice je neustále prítomná. V takýchto prípadoch lekári odporúčajú sedatíva:

 • alkoholové tinktúry alebo vodné infúzie ľubovníka bodkovaného, ​​valeriána, materskej mladiny, oregana, mäty, meduňky;
 • Novo-Passita, Persena, Tenotena.

Lieky majú mierne upokojujúce, relaxačné účinky, prispievajú k rýchlemu zaspávaniu. Ak je ich použitie neúčinné s úzkosťou a nervovou vzrušivosťou, potom sú do liečebných režimov zahrnuté antipsychotiká, sedatíva, antidepresíva - fenazepam, deprim, adepres, Seroquel, Neuleptil, Sonapaks..

Ľudové lieky

Mnoho lekárov nemá nič proti používaniu liekov na predpis. Ale až po hlavnej konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe. Aj akútne hormonálne lieky niekedy nepomáhajú pri akútnych bolestiach chrbta a krku a ľudové liečivá si vôbec nevedia poradiť. Odporúča sa používať po liečbe, keď pri fyzickej námahe alebo pri zmene počasia dôjde k nepríjemným pocitom. Čo sa dá pripraviť na úľavu od bolesti doma:

 • otepľujúca, rušivá, lokálne dráždivá masť. Do trecej misky premiešajte 50 g liečivej vazelíny a tuku detského krému, pridajte lyžičku terpentínového oleja, 2 kvapky borovice a tymiánové éterické oleje. Masť preneste do pohára s vekom, uchovávajte v chladničke, trieť bolesť;
 • otepľovanie, zlepšenie tinktúry krvného obehu. V 0,5 l sklenenej nádobe pevne položte akékoľvek čerstvé bylinné liečivé suroviny - púpava, ľubovník bodkovaný, skorocel, lopúcha, nechtík, tymián, harmanček, elekampan. Nalejte vodku alebo etylalkohol zriedený rovnakým množstvom vody. Trvajte na teplom a tmavom mieste po dobu 2 - 3 mesiacov, potrite ho bolesťou.

Pomocou obkladov sa môžete zbaviť slabých bolestivých pocitov. Mali by ste pomeliť pár veľkých listov chrenu a pridať k hmote lyžicu medu. Potom hmotu rovnomerne rozložte na oblasť bolesti, prikryte filmom a hustým tkanivom a nechajte 1-2 hodiny.

Vitamíny B.

Mnoho liekov z rôznych klinických a farmakologických skupín neodstraňuje silnú bolesť, ale liečba medzistavcových prietrží nie je bez nich. Progresia patológie vedie k postupnému zhoršovaniu stavu koreňov miechy, inervačnej poruchy a poklesu citlivosti. Na obnovenie fungovania nervových tkanív sa používajú prípravky obsahujúce vitamíny B:

 • Neuromultivitis;
 • Milgamma
 • Neurobion;
 • Kombilipen;
 • Pentovit.

Niektoré injekčné roztoky zahŕňajú anestetický lidokaín, ktorý má výrazné analgetické vlastnosti. Terapia prietrže začína parenterálnym podávaním liekov počas 2 až 4 týždňov a potom je dosiahnutý výsledok stanovený v priebehu užívania tabliet..

Komplexná terapia

V terapeutických režimoch sa svalové relaxanciá kombinujú s analgetikami, glukokortikosteroidmi, NSAID, predlžujúcimi a zvyšujúcimi ich účinok. Terapia je doplnená príjmom vyvážených komplexov vitamínov a minerálov a sedatív. Medzistavcové kýly sa často diagnostikujú, takže voľba taktiky liečby nespôsobuje lekárom ťažkosti. Účinné látky predpísaných liekov nevstúpia do vzájomnej chemickej interakcie, neznižujú alebo nespomaľujú farmakologické účinky navzájom.

Čo sa nedá použiť pri medzistavcovej prietrži

Ak lekár nepredpísal pacientovi žiadny liek, jeho použitie môže spôsobiť vážne komplikácie. Neprekračujte odporúčané dávkovanie v nádeji, že sa rýchlo zbavíte nepohodlia. Liečba by sa nemala zastaviť okamžite po ich vymiznutí, pretože sa považuje za uzdravenú. Bolesť je iba symptóm, jej eliminácia vôbec nespomalí progresiu patológie.

Lekári často nepredpisujú pacientom populárne otepľovacie masti s analgetickým účinkom. Nemôžete ich nezávisle zahrnúť do liečebných režimov. Ak stlačenie koreňov viedlo k rozvoju zápalu, potom sa pod vplyvom tepla mnohokrát zvýši.

TOP 50+ lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži: injekcie, tablety, masti

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Čo sú lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži? Ako zmierniť bolesť prietrže v dolnej časti chrbta? Najpodrobnejšia odpoveď je v tomto článku..

V lekárňach predávajú rôzne lieky proti bolesti na prietrž bedrovej chrbtice: tablety, injekcie, masti a gély, náplasti.

Lekári varujú, že liečenie doma pomocou liekov proti bolesti a protizápalových liekov môže viesť k závažným vedľajším účinkom..

Aby ste nepoškodili svoju chrbticu, pred použitím akýchkoľvek liekov proti bolesti na prietrž bedrovej chrbtice sa poraďte s príslušným odborníkom..

Najlepšie lieky proti bolesti na odstránenie bolesti sú nesteroidné protizápalové lieky, hormóny, injekcie a blokády.

Poďme zistiť, ako zmierniť bolesť chrbta prietrž chrbtice. V článku sa budeme podrobne zaoberať všetkými úplne existujúcimi liekmi proti bolesti na spinálnu prietrž.

Ako bolí miecha

Medzistavcová kýla chrbtice sa vytvára v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca obklopujúceho bedrové stavce a následného úniku buničitého jadra. V počiatočnej fáze ochorenia je bolesť tupá a boľavá.

S ďalším rozvojom choroby dochádza k vyčnievaniu medzistavcovej platničky a prietrž začína vyvíjať tlak na miechu, čo spôsobuje zvieranie nervových koreňov. Bolesť sa stáva akútnou, začína sa dať nohám.

Ako vyzerá bedrová prietrž?

O chirurgickej liečbe si môžete prečítať v tomto článku:
Top 8 najlepších typov operácie bedrovej prietrže

príznaky

Aké sú hlavné príznaky sprevádzajúce pacienta s bedrovou prietržou??

 1. Akútna pulzujúca bolesť v chrbte, perineu, slabine. Možné zvýšenie telesnej teploty.
 2. Výstrely v dolnej časti chrbta, s časom, siahajúce až po zadok a vnútornú stranu stehien, nohy, päty, vonkajšiu časť chodidla. Bolesť často vyžaruje do stehna, ak je prietrž pri dolných rebrách - v hornej časti bedrovej časti..
 3. Znehybnenie osoby na 2-3 hodiny v jednej póze v dôsledku silného útoku (lumbalgia).
  Čo je to lumbalgia
 4. Znížená citlivosť nôh vrátane znecitlivenia končekov prstov.
 5. Osoba môže mať problémy s močením a vyprázdňovaním.
 6. Muži rozvíjajú impotenciu.
 7. V závažných prípadoch je možná úplná paralýza dolných končatín. Spravidla sa v takomto prípade vyvinie nebezpečná patológia, napríklad syndróm chvosta koní - poškodenie veľkého počtu miechových nervov v kostrči..

Ako vidíte, v žiadnom prípade nemôžete prevádzkovať medzistavcovú prietrž, inak môžete zostať zdravotne postihnutí po zvyšok svojho života..

Ako zmierniť záchvat bolesti

Ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice?

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Pred príchodom lekárov je potrebné bolestivé miesto úplne znehybniť. Osoba by mala byť umiestnená na vodorovnom povrchu a malý valček by mal byť umiestnený pod ohnutými nohami na kolenách a pod hlavou.
 3. Môžete si vziať nejaké lieky proti bolesti (je lepšie sa na to opýtať svojho lekára, keď zavoláte sanitku). Pomôže to zmierniť prietrž prietrže..
 4. Pohotovostný lekár vyšetrí pacienta pri príchode, prijme opatrenia na rýchle zmiernenie bolesti dolnej časti chrbta prietrže a rozhodne o hospitalizácii.
 5. V budúcnosti sa odporúča dohodnúť si stretnutie s neurológom.

Ako zmierniť bolesť prietrže?

Poďme zistiť, ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice.

Po prvé, v prvých dňoch od zhoršenia ochorenia sa odporúča prísny odpočinok na lôžku. lepšie ležať na ortopedickej matraci a vankúši.

Po druhé, neodporúča sa sedieť, zdvíhať závažia, vykonávať ostré svahy a pohyby.

Odstránenie zápalu a bolesti pri prietrži sa uskutočňuje dvoma spôsobmi. Je to pasívne: odpočinok na lôžku, užívanie tabliet a iných liekov, terapeutická masáž a fyzioterapia a aktívnym je rozšírenie chrbtice..

Ako vykonať chrbticu

Aby sa vyliečili bolesti chrbta prietrž, lekári predpisujú rôzne analgetiká - lieky proti bolesti. Nasledujúce liekové formy liekov:

 • tablety;
 • injekčné roztoky;
 • kvapkadlá;
 • blokády;
 • masti a gély;
 • záplaty.

Je dôležité pochopiť, že takéto lieky spôsobujú zvýšené zaťaženie vnútorných orgánov (žalúdok, pečeň, obličky), čo môže viesť k závažným komplikáciám. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba ošetrujúci lekár po presnej diagnóze.

Spravidla sa pri miernej až stredne silnej bolesti používajú analgetiká v tabletách a vonkajších látkach a pri syndróme silnej bolesti - injekcie, lieky a blokátory bolesti..

A v závislosti od aktívnych zložiek a mechanizmu práce lieku sa delia do nasledujúcich skupín:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • analgetiká;
 • svalové relaxanciá;
 • hormonálne lieky;
 • gély, masti, náplasti;
 • pomocné prípravky: vitamíny, antidepresíva;
 • ľudové lieky.

Pozrime sa bližšie na všetky tieto skupiny drog.

Nesteroidné protizápalové lieky: tablety, injekcie a masti

Jedná sa o najviac predpísané lieky proti bolesti pri lumbálnej prietrži, ktoré sú navyše schopné zmierniť zápal, opuch a bolesť bedrovej medzistavcovej prietrže. Vyrábajú sa vo forme tabliet, injekčných roztokov a mastí.

Najúčinnejšie krátkodobo pôsobiace NSAID

Diclofenac. Toto je „zlatý štandard“ na konzervatívne liečenie prietrže, osteochondrózy a iných ochorení pohybového ústrojenstva. Na odstránenie silnej bolesti sa podávajú injekcie a potom sa prenesú do formy tablety alebo masti. Zvyčajne podávajú 1-2 nesteroidné injekcie za deň, ale nie viac ako 2 dni za sebou. Cena tabliet je od 30 s., Injekčný roztok - od 10 s, Masti - od 15 s..

Diklofenak je dostupný v rôznych formách

Meloxicam. Je protizápalový, antipyretický a analgetický. Liečba kýly analgetickými injekciami môže dosiahnuť 5 dní, potom sa prenesie na tablety. Liek by sa mal používať až do úplného vymiznutia bolesti. Je povolené používať tehotné ženy. Cena tabliet je od 10 p., Injekčný roztok - od 60 p.

Movalis. Toto je chrbtová kýla novej generácie. Pacient vyžaduje nižšiu dávku ako diklofenak. Cena tabliet je od 200 r., Injekčný roztok - od 550 r.

Amelotex: tablety - od 100 r., Injekčný roztok - od 100 r., Gél - od 150 r.

Voltaren. Podľa recenzií pacientov je tento nesteroidný protizápalový liek účinnejší ako Diclofenac. Cena tabliet je od 80 p., Injekčný roztok - od 250 p., Transdermálna náplasť - od 150 p..

Ibuprofen. Je dobre znášaná pacientmi, môžu ju používať tehotné ženy a deti. Protizápalový účinok je slabší ako účinok diklofenaku. Cena tabliet je od 15 r., Masti - od 20 r..

Ibuprofen je bezpečný liek proti bolesti

Ortofen. Toto je priamy analóg Diclofenaku. Cena tabliet je od 25 p., Injekčný roztok - od 40 p., Masti - od 50 p..

Dexalgin. Toto sú populárne injekcie prietrže. Náklady na injekčný roztok - od 200 r.

Naklofen: tablety - od 70 r., Gél - od 220 r.

Texamen: tablety - od 220 r., Injekčný roztok - od 250 r.

Nimesulid: tablety - od 30 p., Gél - od 140 p.

Účinné NSAID s predĺženým účinkom

Ketoprofén (Ketorolac, Ketanov). Pôsobí oveľa silnejšie ako Diclofenac a Ibuprofen. Ketoprofen sa nemá užívať dlhšie ako 5 dní. Účinok injekcie nastane po 30 minútach a trvá až 6 hodín. Cena tabliet je od 100 p., Injekčný roztok - od 50 p., Gél - od 50 p..

Arthrosilen: kapsuly - od 130 r., Injekčný roztok - od 110 r., Gel - od 200 r.

Flexen: kapsuly - od 130 r., Lyofilizát na prípravu injekčného roztoku - od 100 r., Gél - od 100 r.

Celebrex: kapsuly - od 250 r.

Indometacín. Môže spôsobiť vážne poškodenie žalúdka, preto sa používa na krátku dobu. Cena tabliet je od 15 p., Masti - od 30 p., Rektálne čapíky - od 60 p..

Ako vyzerá indometacín

Piroxikam: kapsuly - od 20 r., Gél - od 40 r..

Dôležité! Na zníženie negatívneho účinku NSAID na žalúdok je potrebné užívať lacný omeprazol alebo iné prostriedky, ktoré chránia črevnú sliznicu súčasne..

Odporúča sa sledovať dávkovanie všetkých nesteroidných liekov, berúc do úvahy, že účinná látka nepresahuje povolenú maximálnu dávku. Potom také lekárske ošetrenie nebude také škodlivé pre organizmus.

Na ďalšie zníženie negatívnych účinkov NSAID by ste mali:

 • používať ich po jedle a piť mlieko;
 • lieky proti bolesti pri hernii bedrovej chrbtice sa majú užívať iba do enterálnej membrány;
 • berte iba jeden nesteroidný liek proti bolesti.

Narkotické analgetiká

Sú to narkotiká proti bolesti, ktoré tlmia akútnu bolesť v medzistavcovej prietrži v dôsledku ich pôsobenia na oblasť mozgu..

Baralgin M: tablety - 100 od r., Injekčný roztok - od 200 r.

ANALGIN inj. Tento liek môže narušiť fungovanie obličiek a obehového systému. Analgin je na predaj v mnohých krajinách, ale v Rusku a SNŠ je veľmi populárnym prostriedkom na zmiernenie bolesti. Cena tabliet je od 10 p., Injekčný roztok - od 40 p.

Naproxen, Pentalgin, Nalgesin, Piralgin. Tieto analgetiká obsahujú „kokteil“ paracetamolu, naproxénu, kofeínu, drotaverínu a feniramínmaleátu, ktorý poskytuje analgetické, antipyretické, antispasmodické a protizápalové účinky. Cena týchto tabliet začína na 100 r.

Catadolone. Veľmi silný selektívny prostriedok, ktorý má vlastnosti NSAID a svalových relaxancií a nemá negatívny vplyv na žalúdok. Cena kapsúl je od 350 r.

Dôležité! Pri dlhodobom používaní narkotických analgetík je práca na krvotvorbe a obličkách prerušená. Okrem toho tieto látky vytvárajú v tele toxíny, preto je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie..

Silné lieky proti bolesti: narkotické analgetiká

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Tento typ lieku sa predpisuje, keď konvenčné analgetiká a NSAID nepomáhajú. Narkotiká môžu veľmi rýchlo zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice.

Všetky lieky proti bolesti sú dostupné iba na lekársky predpis..

Slabé analgetiká, ktoré boli predpísané počas sovietskej éry:

 1. Tramadol: tablety - od 150 r., Injekčný roztok - od 50 r.
  tramadol
 2. kodeín.
 3. Vicodin.
 4. hydrokodón.
 5. Tylenol.
 6. acetaminofénu.

Silné opioidné látky z rezervnej skupiny:

 1. Morfín: injekčný roztok - od 50 r.
  morfium
 2. metadón.
 3. fentanyl.

Tieto prostriedky sú predpísané na silnú silnú bolesť, napríklad spôsobenú takou komplikáciou prietrže, ako je štiepenie sedacieho nervu. Uvedené silné lieky vo väčšine prípadov pomáhajú zmierniť aj veľmi silnú a akútnu bolesť..

Narkotické analgetiká blokujú rozpoznávanie bolestivých impulzov v mozgu a tiež uvoľňujú svaly chrbta a ponorujú pacienta do hlbokého narkotického spánku..

Použitie takýchto liekov sa odporúča iba raz alebo v krátkom čase na zastavenie záchvatu bolesti. Inak sa môže vyvinúť závislosť..

V niektorých prípadoch iba narkotické analgetiká dokážu zvládnuť ťažkú ​​chronickú bolesť spôsobenú bedrovou prietržou..

Svalové relaxanciá

Jedná sa o svalové relaxanciá kvôli bolesti v dôsledku lumbálnej prietrže. Drogy zmierňujú kŕče a bolesť sama od seba zmizne. Okrem toho svalové relaxanciá zlepšujú krvný obeh a metabolizmus v tkanivách..

Svalové relaxanciá sa často predpisujú NSAID, aby účinnejšie zmiernili bolesť a znížili riziko vedľajších účinkov..

Najúčinnejšie svalové relaxanciá pre prietrž chrbtice:

Baclosan (baklofen). Nástroj rýchlo zmierňuje kŕče a bolesti. Cena tabliet je od 150 r.

Midokalm. Je považovaný za najobľúbenejší liek. Droga navyše zmierňuje bolesť a nervové napätie. To nespôsobuje ospalosť. Cena tabliet je od 150 r., Injekčný roztok - od 420 r.

Sirdalud. Anestetizuje postihnuté oblasti chrbta, zlepšuje svalové tkanivo. Cena tabliet je od 150 r.

Clonazepam: tablety - od 100 r.

Tizanidín. Tento nástroj je pacientom dobre tolerovaný a neinterferuje s tráviacim traktom. Cena tabliet je od 100 r.

Sibazon: tablety - od 20 r., Injekčný roztok - od 20 r..

Svalové relaxanciá predpisuje iba ošetrujúci lekár kvôli závažným vedľajším účinkom, ktoré vedú k narušeniu nervového systému. Predávkovanie drogami môže viesť k smrti pacienta.

Hormonálne kortikosteroidy

Ako sa rýchlo zbaviť bolesti prietrží lumbálnej chrbtice? Mnoho pacientov používa steroidné protizápalové lieky.

Používajú sa iba v extrémnych prípadoch, keď NSAID a narkotické analgetiká nepomáhajú. Hormonálne lieky rýchlo zmierňujú bolesť, zápal a opuch aj v závažných prípadoch ochorenia..

Zaujímavé! Hormonálne lieky sa dokonca dokážu vyrovnať s komplikáciami vyplývajúcimi z vývoja bedrovej prietrže.

Najúčinnejšie kortikosteroidy:

Prednizolón: tablety - od 20 r., Injekčný roztok - od 30 r., Masť - od 20 r..

Dexametazón. Toto je najviac predpísané liečivo na zmiernenie bolesti prietrže lumbálnej chrbtice. Cena tabliet je od 30 r., Injekčný roztok - od 30 r.

Kortikosteroidy sa nemôžu používať dlhšie ako 3 až 5 dní, inak môže dôjsť k závislosti a rozvoju nových chorôb.

Blokády pomáhajú zmierniť akútnu bolesť rýchlo

Pri lumbálnej prietrži sú možné štípané nervové korene pochádzajúce z miechy medzi stavcami. Toto stlačenie nervových zakončení spôsobuje silnú bolesť, kvôli ktorej človek môže dokonca stratiť vedomie. V týchto prípadoch je pacientovi poskytnutá terapeutická blokáda.

Existujú 2 typy blokád: paravertebrálne a epidurálne. Sú umiestnené priamo v postihnutej oblasti..

Blokáciu by mal nastavovať iba kvalifikovaný odborník, inak môže pacient zostať zdravotne postihnutý.

Ako vykonávať paravertebrálnu blokádu chrbtice

Lekárske injekcie sa podávajú obmedzený počet krát (až 5), takže nedochádza k atrofii stavovcových väzov. Pozitívny účinok blokády sa vyvíja po 1 injekcii do 5-10 minút. Analgetický účinok blokády trvá 2 až 3 týždne.

Najobľúbenejším typom procedúry je novokainová blokáda, ktorá má silný analgetický a protizápalový účinok. V kritických podmienkach sa pridávajú hormonálne lieky, ktoré poskytujú silný protizápalový účinok..

Drogy, ktoré sa často používajú na blokády:

 • novokaín.
 • lidokaín.
 • hydrokortizon.
 • prednizón.
 • dexametazón.
 • Movalis.
 • Midokalm.

kvapkadlá

Ako anestetizovať lumbálnu prietrž, keď nie je možné použiť iné metódy liečby? V tomto prípade sa uchýlite k infúzii - zavedenie liekových roztokov priamo do krvného obehu.

Ako dať kvapkadlo

Infúzna lieková terapia sa často predpisuje v počiatočnom štádiu patológie. Tento typ liečby je odmeraný a dlhodobo má analgetický a protizápalový účinok..

Roztok vždy používa chlorid sodný, v ktorom sú zriedené nasledujúce lieky:

 1. Vinpocetín. Zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, zmierňuje zápal.
 2. Eufillin. Často sa používa pri liečbe kýly chrbtice. Kvapkadlo s týmto liekom zmierňuje bolesť a zápal.
  Eufillin
 3. Actovegin. Znižuje bolesť nervových zakončení.
 4. Trentalu. Používa sa na zlepšenie krvného obehu v zovretých nervových koreňoch. Pri silnej bolesti dali na celý deň kvapkadlo.

Lekár môže predpísať kvapkadlo so zmesou protizápalových liekov so svalovým relaxantom v závislosti od priebehu ochorenia.

Masti a gély

Ako anestetizovať kýlu chrbtice bedrového kĺbu, ak existujú kontraindikácie na používanie tabliet a injekcií? Na záchranu prichádzajú vonkajšie prostriedky: masti a gély, ktoré sa dajú použiť na ošetrenie doma.

Použitie mastí na rozdiel od liekov proti bolesti nemá nepriaznivý vplyv na sliznicu žalúdka a iných vnútorných orgánov..

Mínus externé zdroje spočívajú v tom, že zmierňujú akútne príznaky choroby iba na krátky čas.

Anestézia s herniou chrbtice sa často vykonáva pomocou nasledujúcich prostriedkov:

Emulgátor Voltaren a gél Fastum

Fastum gél. Liečivo je ketoprofén, ktorý účinne zmierňuje bolesť, zápal a opuchy v postihnutej oblasti. Cena - od 250 r.

Diclofenac. K dispozícii vo forme masti alebo gélu. Je to lacné - od 50 r.

Emulgátor voltarénu. Obsahuje diklofenak, ktorý dobre bojuje so zápalom. Stojí to od 200 r.

Emulgén Voltaren a gél Fastum sa musia nanášať iba na neporušenú pokožku krúživým pohybom pomocou prstov. Potom je spodná časť chrbta zabalená do vlnenej látky. Aplikujte masť, keď účinok lieku klesá.

záplaty

Podľa recenzií na fóre tradičnej medicíny sa pozoruje dobrý terapeutický účinok po aplikácii náplasti Versatis na krčnú a lumbosakrálnu chrbticu. Je dôležité, aby sa náplasť prilepila na neporušenú pokožku..

Korenie na korenie. Má otepľovací účinok. Podporuje iba odstránenie príznakov prietrže. Cena od 15 r.

Versatis. Obsahuje lidokaín, ktorý zmierňuje bolesť, ale neovplyvňuje príčinu choroby. Stojí to od 800 r.

Ďalšie lieky

Aby sa zabránilo opakovaniu bolesti pri lumbálnej prietrži, musia sa užívať vitamíny a imunomodulátory..

Pentoxifylín. Používa sa na zlepšenie krvného obehu a metabolizmu v tkanivách. Cena tabliet je od 100 r., Injekčný roztok od 30 r.

Milgamma. Zahŕňa komplex vitamínov B, ktorý sa často predpisuje na bolesti chrbta v dôsledku kýly chrbtice. Cena injekcie je od 300 r.

Vitamíny typu B sú predpísané na zníženie bolesti a zlepšenie citlivosti tkanív..

Vitamín D a vápnik. Zlepšiť zdravie kostí.

Aevit (vitamíny A a E). Pomáha zlepšovať metabolizmus v tkanivách, má antioxidačný účinok.

antidepresíva

Ťažká bolesť dolnej časti chrbta s prietržou môže doslova priviesť človeka k šialenstvu a narušiť ľudský nervový systém. Lekári často predpisujú sedatívne lieky, ktoré majú relaxačný účinok, aby zlepšili nervový stav pacienta a zlepšili jeho spánok.

 1. Valeriánsky extrakt: tablety od 50 r.
 2. Amitriptylín: tablety od 30 r.
  amitriptylín
 3. Grandaxinum: tablety od 300 r.
 4. Fluoxetín: kapsuly od 50 r.

Ľudové lieky na zmiernenie bolesti doma

Mnoho pacientov často používa tradičné lekárske metódy na zvládnutie bolesti doma. Je dôležité pochopiť, že by sa mali používať iba ako pomocná liečba a iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Najobľúbenejší tradičný liek na liečenie bedrovej prietrže:

 1. Trenie olejom z Hypericum.
 2. Stlačiť s medom a múmiou. Ak to chcete urobiť, zmiešajte 4 lyžice. l kvetinový med a jedna rozdrvená tableta Mumiyo. Pred použitím zmesi by ste mali natrieť jedľový olej do bolestivej oblasti a zvyšok utrieť navlhčenou utierkou. Potom naneste ošetrovaciu zmes, prikryte fóliou navrchu a chrbtom zabalte chrbát teplou handrou po dobu 2-3 hodín.
 3. Stlačiť s červenou hlinkou. Je potrebné zobrať trochu hliny, zohriať ju na 40 stupňov a umiestniť ju na bolestivú oblasť. Zhora je potrebné umiestniť fóliu a vlnenú látku. Udržujte, kým hlina nie je úplne suchá.
  Červená hlina
 4. Namazané miesta môžete namazať zmesou brezy a oleja z ľubovníka bodkovaného. Znižuje bolesť a zápal..
 5. V noci môžete na dolnú časť chrbta naniesť list Kalanchoe, ktorý má dobrý terapeutický účinok.
 6. Libra dolnej časti chrbta s gáforovým olejom, potom vložte obklad s teplým mliekom, zabaľte ho s teplou vec. Po niekoľkých hodinách urobte malú masáž a trite novú časť kafrového alkoholu do chrbta.
 7. Zmiešajte 150 gramov mletého cesnaku so pohárom vodky. Odstráňte zmes na 2 týždne na tmavom mieste. Hotovú zmes položte na gázu a pripevnite ju k lokalizácii prietrže. Nasaďte lepiacu fóliu a horúcu handričku.

fyzioterapia

Ako anestetizovať kýlu bez použitia liekov?

Reflexológia. Iným spôsobom sa toto liečenie nazýva akupunktúra. Tento účinok tenkých ihiel na biologicky aktívne miesta prispieva k rýchlemu zmierneniu bolesti.

elektroforéza Toto je zavádzanie liekov cez pokožku pomocou slabého prúdu. Všeobecne sa používa papaín alebo karipain.

Ako sa vykonáva elektroforéza?

Diadynamická terapia. Tento účinok na bedrovú oblasť so špeciálnymi diadynamickými prúdmi.

Prístroje Almag a Denas. Sú to účinné fyziologické prístroje pre domáce použitie..

fyzioterapia

Cvičenia zamerané na bolesť dolnej časti chrbta v dôsledku prietrže by sa mali vykonávať plynulo, aby sa zabránilo výskytu silnej bolesti.

 1. Nasaďte si všetky štyri, vyrovnajte si chrbát a takto choďte niekoľko minút.
 2. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená a opierajte sa o nohy. Ramená a lopatky by mali byť nepohyblivé. Zdvihnite panvu a v tejto polohe na 2 až 3 sekundy zamrznite.
 3. Postavte sa na všetky štyri a vydýchnite, opatrne ohnite chrbát hore a keď vdychujete, ohnite ho dolu. Opakujte 15 krát.
 4. Položte malý vankúš na stoličku, ľahnite si naň so žalúdkom. Malo by sa to urobiť tak, aby sa chrbát v bolestivej oblasti ohýbal.

Tieto účinné liečby pomôžu iba v kombinácii s komplexnou liečbou..

Veľký článok na túto tému:

Ako zabrániť vzniku bolesti

Lekári odporúčajú, aby sa prijali preventívne opatrenia na zabránenie opakovania bolesti prietrže lumbálnej chrbtice:

 • organizovať správnu výživu obsahujúcu bielkoviny a vápnik;
 • obmedziť príjem mastných, údených, slaných potravín;
 • sledovať hmotnosť, aby sa nespôsobilo ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta;
 • Cvičte pravidelne, cvičte gymnastiku, plávanie, jogu. Uvedomte si, že sa to dá urobiť iba bez zhoršenia patológie;
 • spať najmenej 8 hodín denne, aby mala chrbtica čas na zotavenie;
 • spať iba na ortopedickej matraci a vankúši;

Video: Ako liečiť akútnu bolesť dolnej časti chrbta pomocou hernie disku

Kýla v dolnej časti chrbta je nebezpečná choroba, ktorá môže osobu so zdravotným postihnutím spôsobiť. Je veľmi dôležité nespôsobovať chorobu samostatne, ale začať liečbu čo najrýchlejšie.

Anestetika kýly bedrovej chrbtice sa dokáže vyrovnať aj s neznesiteľnou bolesťou, čo organizmu poskytne prestávku na ďalšie komplexné liečenie choroby. Najbezpečnejšími prostriedkami sú masti, náplasti a injekcie a najnebezpečnejšími sú tabletky, ktoré môžu spôsobiť bolesť žalúdka..

Protizápalové a analgetické lieky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár, aby sa nevyskytli nebezpečné vedľajšie účinky. byť zdravý!

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Operácie pri slabinových kýlach sa spravidla vykonávajú v lokálnej anestézii. Celková anestézia sa používa iba u detí a veľmi nervóznych pacientov..2 cm nad trieslovým väzom sa urobí rez kože, podkožného tkaniva a povrchovej fascie dlhej 8 až 12 cm (obr. 19).
Ťažká bolesť v lumbosakrálnej chrbtici vyžaduje okamžitú návštevu lekára. Ak sa príznak prejaví raz a nedochádza k opakovaniu, nemali by ste sa obávať.
Rozšírenie pupočného prstenca, ktoré sa nachádza pozdĺž bielej línie brucha, vedie k prolapsu vnútorných orgánov pod kožu. To vytvára pupočníkovú prietrž.