loader

Hlavná

Pažerák

Druhy a operácie pupočnej kýly u detí

Operácia pupočnej kýly u detí je jedinou metódou liečby patológie s minimálnym rizikom relapsu. Chirurgický zákrok sa vykonáva, ak nie je možné narovnať hernálny vak, ak nedochádza k pozitívnej dynamike konzervatívnej liečby a v prípade núdze..

Operácia pupočnej kýly u detí je jedinou metódou liečby patológie s minimálnym rizikom relapsu.

príčiny

Príčinou pupočnej kýly je vrodená anomálie v štruktúre a vývoji orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine. Herniový vak sa vytvára kvôli oslabeniu svalového korzetu. Anomálie môžu vyvolať výskyt:

 • silný, dlhodobý kašeľ;
 • časté plačúce dieťa.

indikácia

Chirurgická liečba pupočnej kýly sa vykonáva v týchto prípadoch:

 1. Prítomnosť vyčnievajúcej vakovej kýly u dieťaťa od 6 rokov. Ak dieťa v tomto veku nemá prietrž, pravdepodobnosť, že sa brušné orgány upadnú na miesto, je takmer minimálna. Konzervatívna liečba neprinesie požadovaný výsledok.
 2. Kýla veľkej veľkosti. Bez ohľadu na vek sa odstránenie pupočnej kýly uskutočňuje v prípadoch, keď je objem hernálneho vaku väčší ako 1,5 cm..
 3. Hernia Proboscis je indikáciou pre chirurgické odstránenie. Umosická hernia proboscis je výčnelok herniálneho vaku pripomínajúci chvostový tvar, tento typ patológie neprechádza sám, pretože operácia sa vykonáva za 1-3 roky.
 4. Zložitý priebeh patologického procesu. Poranenie prietrže je komplikácia, ktorá je znakom núdzovej operácie. Bez operácie môže porušenie viesť k peritonitíde a spôsobiť smrť.

Kontraindikácie pre odstránenie pupočnej kýly

Rutinný chirurgický zákrok v prítomnosti herniálneho vaku v pupočnej oblasti u detí sa nevykonáva v týchto prípadoch:

 • v prítomnosti infekčných chorôb vyskytujúcich sa v akútnom štádiu a majúcich výrazný symptomatický obraz;
 • ak existujú závažné srdcové vady a iné vrodené malformácie, za ktorých telo nemusí odolávať chirurgickému zákroku a anestézii;
 • s cukrovkou.

Podmienenou kontraindikáciou je vek dieťaťa. Ak dieťa ešte nemá 5 rokov, neodporúča sa vykonávať operáciu na odstránenie pupočnej kýly je ťažké vykonať potrebné prípravné opatrenia s malými deťmi a dodržiavať pravidlá počas obdobia rehabilitácie a rehabilitácie.

Ak má dieťa kontraindikácie pre chirurgický zákrok, je dôležité konzervovať kýlu konzervatívnym spôsobom a prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu zvýšeniu. Povinné je nosiť špeciálny obväz.

Druhy operácií

Na obnovenie svalov pobrušnice, ich uvedenie do správneho stavu a zavedenie orgánov brušnej dutiny sa vykonáva hernioplastika. Druh operácie - otvorený a laparoskopický. Každá z metód má svoje výhody a nevýhody. Výber metódy závisí od závažnosti klinického prípadu..

Otvorená cesta

Tento spôsob chirurgického zákroku sa uskutočňuje pri veľkých prietržoch av prípade porušenia herniálneho vaku. Trvanie chirurgickej manipulácie je až 40 minút. Počas operácie lekár odreže kožu pod pupkom, vráti vnútorné orgány na miesto.

Hernálny vak je vyrezaný z mäkkých tkanív a potom je uskutočnené šitie hernálneho portálu. Integrita kože sa obnoví aplikáciou subkutánneho švu. Aby sa zabránilo tvorbe hematómu, do pupočnej dutiny sa vloží gáza a vata zložená do gule. Miesto operácie je uzavreté sterilným obväzom.

Aby sa predišlo opakovanému výskytu prietrže, je na operovanom mieste nainštalovaný sieťový implantát, ktorý bude neskôr slúžiť ako držiak brušných svalov a zabráni tomu, aby vnútorné orgány upadli späť do herniálneho vaku..

laparoskopia

Odstránenie laparoskopickej prietrže má niekoľko výhod:

 • po operácii doba zotavenia trvá oveľa menej;
 • menšie riziko komplikácií.

Nevýhodou je však táto technika, ktorá sa nepoužíva na pupočnej kýly veľkej veľkosti.

Priebeh operácie je identický s otvoreným typom operácie. Rozdiel je v tom, že lekár namiesto vyrezania dutiny urobí niekoľko vpichov v koži, cez ktoré sú vložené chirurgické nástroje.

Laparoskopické odstránenie pomocou lokálnej anestézie.

výcvik

Aby sa operácia na odstránenie pupočnej kýly u detí uskutočnila bez komplikácií, je potrebné vykonať prípravné opatrenia:

 1. V deň operácie je zakázané jesť alebo piť akúkoľvek tekutinu. Večer v predvečer operácie je potrebné večeru odmietnuť, obed by mal pozostávať z ľahkých jedál.
 2. Na uľahčenie operácie je potrebné pred zákrokom očistiť črevo. Večer sa odporúča podať dieťaťu preháňadlo. Ráno niekoľko hodín pred operáciou musíte dať očistnú klyzmu.

Ráno niekoľko hodín pred operáciou musíte dať očistnú klyzmu.

Príprava na operáciu odstránenia pupočnej kýly zahŕňa kompletné diagnostické vyšetrenie:

 1. Všeobecné a podrobné krvné testy, analýza moču na prenájom.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov brušnej dutiny.
 3. Vytvára sa elektrokardiogram.

Pooperačné obdobie

Chirurgické odstránenie pupočnej kýly je u malých detí dobre tolerované. Používa sa lokálna alebo celková anestézia v závislosti od veku dieťaťa a závažnosti klinického prípadu..

U detí vo veku 5 - 6 rokov sa používa lokálna anestézia..

2-4 hodiny po chirurgickom odstránení prietrže môže dieťa sedieť, stáť, jesť. K prepusteniu z nemocnice dôjde v deň 2. Ak existuje podozrenie na komplikácie, rodičia budú požiadaní, aby zostali s dieťaťom na ďalší deň pod dohľadom lekárov..

Často sa po operácii odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa pozoruje nadúvanie, takže upravená strava a ľahká masáž brušnej dutiny pomôžu stimulovať proces výtoku plynu..

V prvých týždňoch je dôležité dodržiavať terapeutickú stravu. Často sa po operácii odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa pozoruje nadúvanie, takže upravená strava a ľahká masáž brušnej dutiny pomôžu stimulovať proces výtoku plynu..

Ťažké jedlá a potraviny, ktoré môžu spôsobiť zápchu a nadúvanie, sú vylúčené z ponuky..

Nasledujúce 2 týždne nemôžete hrať športy. Po 2-3 týždňoch, ak bola operácia úspešná, môžete pokračovať vo fyzickej terapii. Fyzická aktivita by sa mala zvyšovať postupne. Sterilný obväz sa odstráni za týždeň..

Bandáže a lepidlá

V priebehu 1-3 týždňov po operácii musí dieťa nosiť obväz, ktorý zabraňuje opätovnému výskytu vyčnievania herniálneho vaku. Bandáž sa nosí iba cez deň, musí sa odstrániť v noci. Bandáž môžete počas nočného spánku opustiť iba pri kašli. Ihneď po operácii sa na pupok aplikuje náplasť. Musí sa nosiť 1-2 týždne.

komplikácie

Operácia pupočníkovej prietrže je bezpečný lekársky postup. Akékoľvek komplikácie sú spôsobené najmä nesprávnou prípravou na chirurgický zákrok. Najčastejšie má dieťa zažívacie ťažkosti - dysbiózu, nadúvanie, zápchu.

K infekcii môže dôjsť, ak sa s ranou po operácii nezaobchádzalo správne alebo ak sa sterilný obväz zmenil neskoro.

Pri infikovaní rán sa predpisujú antibiotiká. Ďalšou možnou komplikáciou - tvorbou séra - je rozsiahly edém, ku ktorému dochádza po umiestnení implantátu..

Seroma nie je nebezpečná a prechádza sama. Napriek bezpečnosti tejto komplikácie, dieťa, ktoré malo rozsiahle opuchy, je potrebné ukázať lekárovi a vykonať ultrazvuk, pretože taký znak ako edém môže hovoriť o opätovnom vytvorení herniálneho vaku.

Dieťa, ktoré malo rozsiahly edém, by malo byť preukázané lekárovi a ultrazvukom, napr taký znak ako edém môže hovoriť o opätovnom vytvorení herniálneho vaku.

recenzia

Elena, 25 rokov, Novorossijsk: „Moja dcéra našla pupkovú prietrž, keď mala 2 roky. Lekár okamžite odporučil operáciu, ale ja som sa toho príliš bál a dúfal, že kýla sama zmizne. Moja dcéra má teraz 6 rokov, prietrž nezmizla, rozhodli sa podstúpiť operáciu. Všetko šlo ľahko, bál som sa zbytočne. Operácia trvala asi 20 minút, cena bola prijateľná. Rehabilitácia bola rýchla, až po operácii sa moja dcéra nejakú dobu sťažovala na bolesti brucha. Nadarmo som s operáciou pritiahol toľko “.

Oksana, 36 rokov, Kazaň: „Môj syn má vrodenú pupočnú kýlu. Vo veku 3 rokov vyvstala otázka operácie môže dôjsť k porušeniu. Bál som sa tejto operácie, najmä toho, ako pripraviť dieťa, ako mu vysvetliť, že nemôžete piť vodu a že to bude bolieť. Vďaka lekárom, ktorí vedia, ako nájsť prístup ku všetkým deťom. Po operácii sa zotavili rýchlo, hoci v prvých dňoch boli nejaké ťažkosti spôsobené potrebou obmedziť pohyby. “.

Marina, 30 rokov, Tyumen: „Pri tejto operácii sme ťahali, v dôsledku čoho bol syn vo veku 5 rokov porušený. Dieťa malo silnú bolesť, kričal toľko. Obával som sa otvorenej chirurgie, ale urobil som laparoskopiu. Iba 3 malé vpichy do kože si ich dieťa ani nevšimlo. Hlavnou vecou nie je oneskorenie operácie, porušenie prietrže je strašidelné, bolestivé a existuje veľa rizík a operácia je rýchla a pravdepodobnosť, že dôjde k komplikáciám, je minimálna. “.

Č. 194 O laparoskopii pupočnej kýly

Operácia pupočnej kýly pre deti laparoskopiou

Vykonávajú pupočníkovú prietrž u detí laparoskopiu? Je pravda, že laparoskopická operácia je pre dieťa jemnejšia a potom je doba zotavenia rýchlejšia? Môj syn má pupočníkovú herniu, máme 5 rokov, povedali, že potrebujeme operáciu.

 • Ludmila, Moskva
 • 8. februára 2018, 21:43

Nikitsky Michail Nikolaevič

 • Pracovná prax: 20 rokov
 • Prevádzky za rok: 480

Laparoskopická operácia u detí je možná tanínová pruh. viac informácií tu. V žiadnom prípade by sa nemala zamieňať s pupočnou šnúrou (jedná sa o rôzne kýly.)

Prevádzka, keď pupočnej nerobia prietrž pre deti laparoskopicky. V zásade sa to dá urobiť, ale je to komplikovanejšia a nákladnejšia operácia z dôvodu technických vlastností inštalácie torakoportov a rizika poškodenia črevných slučiek + dlhšej anestézie, čo nie je potrebné pre deti s pupočnou kýlou. Preto sa vo svetovej praxi takáto technika na prevádzkovanie detí neuplatňuje.

dieťa pupočnej kýly sú otvorené otvorene malým rezom nad alebo pod pupkom. Po operácii nie je jazva badateľná. Fotografie si môžete pozrieť tu. Ak je stanovená diagnóza pupočnej kýly, vyžaduje si to chirurgickú liečbu po 5 rokoch veku.

Ďalšie otázky z nadpisu „Pupočná prietrž“

O diagnóze pupočnej kýly

 • Dievča, 6 rokov
 • Pupočná prietrž

Ahoj! Povedzte mi, prosím, na presnú diagnostiku dieťaťa (pupočnej kýly) stačí vyšetriť lekára? Vyžaduje sa navyše. ďalej

O pracovnej neschopnosti po operácii

 • Chlapec, 7 rokov
 • Pupočná prietrž

Môj syn bude mať operáciu pupočnej kýly 7 rokov. Chcel som vedieť, či je nemocenská dovolenka po takejto operácii na dieťati? Ako dlho. ďalej

O športe po operácii kýly

 • Chlapec, 10 rokov
 • Pupočná prietrž

Chlapec má 10 rokov pupočnej kýly. Vážne zapojený do športu (zápas). Je to možné? A čo robiť? Koľko rokov môžete čakať na to, čo uplynie. ďalej

O operácii po ovčích kiahňach

 • Dievča, 6 rokov
 • Pupočná prietrž

Šesťročné dieťa, dievča, malo diagnostikovanú pupočníkovú prietrž. Chirurg uviedol, že je potrebné pracovať. Stáli sme v rade na operáciu, ale veterinár ochorel. ďalej

O taktike liečby pupočnej kýly u dieťaťa

 • Chlapec, 9 rokov
 • Pupočná prietrž

Nášmu synovi (9 rokov) bola diagnostikovaná pupočná kýla 3-4 mm. Jeden chirurg povedal, že operácia by sa mala vykonať, druhá odporučila. ďalej

Príznaky a liečba pupočnej kýly u detí bez chirurgického zákroku a chirurgického odstránenia

Umbilická hernia u detí je častou patológiou, ktorá postihuje každé piate dieťa. Predčasne narodené deti trpia týmto ochorením častejšie ako deti na plný úväzok - približne každú tretinu.

U takmer všetkých novorodencov sa vyskytujú malé defekty pupočníkového krúžku. Ak nájdete výčnelok nad pupkom, nezazvonte alarm okamžite. Je dôležité, aby ste diagnózu neurobili sami, ale ak máte podozrenie na prietrž, poraďte sa s lekárom. Čo je to choroba, ako ju včas rozpoznať, či je potrebné operovať s malým pacientom - v tomto článku pochopíme.

Čo je pupočná kýla a prečo sa vyskytuje u detí?

Dieťa, ktoré je v lone, je s ňou spojené pupočnou šnúrou, prostredníctvom ktorej dostáva živiny pre tvorbu a rast. Po narodení je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná a pupočná šnúra zmizne ako zbytočná.

V priebehu času je pupočníkový prúžok sprísnený v dôsledku svalov brušnej dutiny. Pretože pupočníkový kruh je u novorodencov slabý, niekedy sa stáva, že sa úplne nezatvorí, čo vedie k opuchu črevnej slučky..

Umbilikálna prietrž je stav, pri ktorom orgány brušnej dutiny opúšťajú pod kožou pupočníkový krúžok. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u novorodencov, ale pozoruje sa aj u jednoročných detí a vo veku 6-8 rokov..

Pupočná prietrž môže byť vrodená alebo získaná. Známe sú nasledujúce príčiny vrodenej kýly u detí:

 • nezrelosť;
 • geneticky určená slabosť svalov brucha dieťaťa;
 • dedičný faktor (patológia sa často vyskytuje u detí, ktorých rodičia v detstve trpeli rovnakou chorobou);
 • infekčné ochorenie alebo nepriaznivé environmentálne podmienky, ktoré matke vznikli počas tehotenstva.

Príčiny získanej prietrže:

 • krivica (pozri tiež: Aké sú príznaky krivice u detí do jedného roka?);
 • črevná kolika;
 • podváha pri narodení;
 • zápcha, kašeľ, prudký plač, plynatosť;
 • začiatok chôdze, najmä ak sa dieťa začalo vo vzpriamenej polohe v ranom veku a svaly dieťaťa ešte stále nie sú dostatočne silné;
 • nedostatok laktázy.

K výčnelkom niekedy dôjde bez dôvodu. Kýla u detí sa môže vyskytnúť v prvom roku života (nielen u novorodencov). V tomto veku je pupočníkový krúžok úplne uzavretý, ale ak má dieťa obavy z častej zápchy alebo nadúvania, tento proces môže byť oveľa pomalší.

Pri diagnostike krivíc lekári varujú rodičov pred pravdepodobnosťou pupočnej kýly. V dôsledku tohto ochorenia svalový tonus oslabuje, čo môže viesť k vyčnievaniu..

Príznaky pupočnej kýly u dieťaťa

Nie je ťažké určiť, či má dieťa herniu alebo nie. Je viditeľná pri vizuálnej kontrole. Hlavným charakteristickým znakom je výčnelok nad pupkom, ktorý má tvar podobný lopty (na fotografii je to zreteľne viditeľné). Veľkosť lopty sa pohybuje od 1 do 10 cm. Ak na ňu ľahko zatlačíte, zasunie sa do pobrušnice a potom znova vytiahne..

Môže to vyzerať ako kýla

S miernym zvýšením pupočného krúžku je prietrž viditeľná iba pri napätí brušných svalov počas kýchania, kašľa, plaču alebo smiechu. Farba kože okolo pupka sa mení.

Iba chirurg môže určiť, či existuje prietrž a aká liečba by sa mala použiť. Niekedy sa takzvaná kožná pupok považuje za prietrž. Navonok to vyzerá ako kýla, ale nie je to len fyziologický znak konkrétneho dieťaťa.

Deti s herniou sú viac nepokojné, pretože nadúvanie a kolika u detí sú bolestivejšie. Deti s herniou sú meteorologické: reagujú na zmeny poveternostných podmienok rozmarmi alebo naopak letargiou, ospalosťou.

Trápi jej bábätko prietrž??

Je dôležité, aby rodičia vedeli, že pupočná kýla neubližuje a nespôsobuje úzkosť detí. V niektorých častiach peritoneum sa do nich môžu dostať črevné slučky, v dôsledku čoho je prietrž zranená.

Diagnostické metódy

Ako už bolo uvedené, pri vyšetrení je obvykle viditeľná pupočná kýla. Skúsený pediater to zistí a odporučí pacienta na objasnenie diagnózy pacienta. Jedna inšpekcia však nie vždy postačuje, pretože výstupok môže byť nepatrný z dôvodu jeho malej veľkosti alebo môže mať iné dôvody vzhľadu. Existujú patológie s podobnými príznakmi, napríklad nádory podobné nádorom.

Na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy vykonajte tieto štúdie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • ultrazvuk;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku);
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Ďalšia inštrumentálna diagnostika je potrebná, ak to závisí od výsledku vyšetrenia, ako zaobchádzať s dieťaťom, a tiež pri rozhodovaní o operácii. Okrem toho je potrebné zistiť, či existuje iná patológia tráviaceho traktu..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Metóda liečby sa zvolí v závislosti od veľkosti prietrže. Konzervatívne metódy sa často môžu vynechať bez použitia chirurgického zákroku. Je to možné, ak je výčnelok malý a nezvyšuje sa jeho veľkosť a nespôsobuje to nepohodlie dieťaťa. Prietrž sa zvyčajne lieči jednoduchšími spôsobmi..

U malých veľkostí sa pupočná kýla lieči konzervatívnymi metódami (masáže, gymnastika a lieky).

V niektorých prípadoch je dieťa liečené liekmi. Lieky predpísané pre pacienta sú navrhnuté tak, aby vyliečili prietrž zosilnením stien brucha. Pridaním masáže, gymnastiky a nosením obväzu k tejto terapii získate dobré výsledky. Ak sa požadovaný účinok nedosiahne do 4 - 5 rokov, lekári začnú premýšľať o operácii.

masáž

Po vyliečení pupočnej rany, to znamená niekoľko týždňov po narodení, je povolené batoľatá masírovať (odporúčame prečítať si: ako prebieha masáž pupočníkovej kýly u novorodencov?). Najprv môžete navštíviť špecialistu, ktorý naučí mamu, ako to urobiť správne. V priebehu času bude mama schopná pochopiť princíp sama a ovládnuť techniku ​​masáže a urobiť ju doma.

Pred zákrokom je potrebné výstupok opraviť, opatrne ho zalepiť omietkou. To je nevyhnutné, aby prietrž pri hrádzi nevypadla. Všetky akcie počas masáže by mali byť mäkké, jemné, ľahké. Nerozdrvujte omrvinky na bruško.

Najprv hladte okolo pupka v smere hodinových ručičiek, potom proti. Po masáži šikmých svalov vystužte steny brušnej dutiny. Tu sú pohyby intenzívnejšie. Potom znova, kruhové hladenie. Ďalej - ľahké brnenie v oblasti pupka a hladenie znova.

Celý postup netrvá dlhšie ako 3-5 minút. Opakujte to niekoľkokrát denne a nezabudnite jesť. Denná masáž prinesie pozitívny výsledok.

fyzioterapia

Pre najmenších používajú tieto cvičenia:

 • pred každým kŕmením sa dieťa na bruško rozprestrie na niekoľko minút;
 • dieťa sa na niekoľko sekúnd otočí doľava alebo doprava;
 • držiac dieťa oproti nemu, odmietajú ho späť a držia hlavu tak, aby sa nemohla prevrátiť;
 • z polohy na chrbte dvíhajte dieťa za ramená a podopierajte ho pod chrbtom (zatiaľ čo hlava a nohy voľne visia);
 • robiť ťahy zozadu do žalúdka;
 • položte dieťa chrbtom na veľkú loptičku a nakláňajte, držte nohy.

Staršie deti absolvujú kurz fyzioterapeutických cvičení vrátane fyzických a gymnastických cvičení určených na posilnenie svalov brušnej steny. Školenie sa odporúča najmenej 2-3 krát týždenne. Fyzikálna terapia je skvelý spôsob, ako vyčistiť pupok (pozri tiež: ako liečiť novorodenecký pupok pomocou chlorofylínu, ak sa slávi?).

Špeciálne omietky a obväzy

Ako komplexná liečba sa spolu s masážou a gymnastikou používajú špeciálne fixačné náplasti a obväzy. Po vyliečení pupočníkovej rany sa použije náplasť, ktorá vám umožní odstrániť pupočníkovú prietrž z dieťaťa. Je prilepená k pupku tak, aby sa vytvoril záhyb, a nosia sa 10 dní. Kurz sa opakuje niekoľkokrát s malými prerušeniami..

Hlavná vec je, že náplasť je vyrobená z hypoalergénneho a priedušného materiálu. Koža u dojčiat je veľmi citlivá, môže sa vyskytnúť alergická reakcia..

Bandáž sa nosí, aby sa predišlo porušeniu prietrže. Pri nosení tohto príslušenstva sa zosilnia steny brušnej dutiny a zníži sa pupočný krúžok, čo vedie k uzdraveniu.

Kedy je potrebná operácia??

Ak lekár trvá na potrebe chirurgického zákroku, neignorujte jeho radu. V takom prípade sa používa kýla? Toto sa stane, ak:

 • veľkosť pupočného krúžku viac ako 2 cm;
 • objavilo sa porušenie prietrže;
 • kýla u dieťaťa staršieho ako 1 rok sa zväčšuje;
 • výstupok neprechádza u dieťaťa mladšieho ako 4 až 5 rokov.

Ak je prietrž malá, pri operácii lekár urobí rez nad pupkom a utiahne pupočníkový prsteň. Operácia netrvá dlhšie ako 20 minút.

Pri veľkej hernii sa vykonáva hernioplastika (oprava prietrže) - hernia sa chirurgicky odstráni. Pri operácii sa prietrž najprv opraví, potom sa na kýlovú bránu umiestni syntetická sieťka podľa princípu náplasti, ktorá nakoniec dorastie do telesného tkaniva a zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku..

Ako dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii??

Pri včasnej operácii, tj predtým, ako dieťa chodí do školy (do 7 rokov), rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 týždne. Komplikácie nevznikajú. Po odstránení prietrže musí dieťa nosiť pooperačné obväzy a dodržiavať špeciálnu diétu - vylúčiť výrobky zo stravy, ktoré spôsobujú nadúvanie. Lekári odporúčajú obmedziť pohybovú aktivitu.

Po operácii porušenia alebo prasknutia herniového vaku je rehabilitácia ťažšia. Takýmto pacientom sa ďalej predpisuje kurz antibiotík a fyzioterapia..

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké sú komplikácie?

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Preventívne opatrenia

Pri náležitej starostlivosti o dieťa a dodržiavaní preventívnych opatrení sa šanca na výskyt pupočnej kýly niekoľkokrát znižuje. Na prevenciu tejto patológie ponúkame niekoľko tipov:

 • dojčenie udržujte čo najdlhšie, aby ste zabránili zápche, nadúvaniu, intestinálnej dysbióze;
 • pre dojčiacu matku je nežiaduce jesť potraviny, ktoré spôsobujú oparenie dieťaťa (kravské mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, sýtené nápoje atď.);
 • mali by obsahovať obilniny, ovocie a zeleninu, zeleninu v potrave dojčiacej matky;
 • ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné dojčenie, lekár by mal zvoliť správnu zmes;
 • je dôležité chrániť dieťa pred prechladnutím a tiež zabrániť dlhému kriku a kriku, pretože zvyšuje vnútro-brušný tlak, ktorý vyvoláva rozvoj pupočnej kýly;
 • posilňujú brušné svaly pomocou gymnastiky, masáže a plávania.

Účinným prostriedkom na prevenciu pupočnej kýly u detí s deficitom laktázy je správna výživa a ďalší príjem laktázy. Pri dysbióze vedie nadúvanie a zápcha často k rozvoju pupočnej kýly u dojčiat. Aby sa zabránilo vzniku pupočnej kýly, je potrebné odstrániť príznaky tohto ochorenia.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Je potrebné vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly u dieťaťa?

Rozhodnutie o vykonaní operácie na odstránenie pupočnej kýly závisí od toho, aká vysoká je pravdepodobnosť zotavenia dieťaťa bez chirurgického zákroku, ako intenzívne sa vyvíja choroba..

Pri rozhodovaní musíte pamätať na nasledujúce skutočnosti:

Čo je pupočná kýla?

Pupočná prietrž je vydutie brušnej steny v pupku. Prietrž niekedy pozostáva z tkaniva, ktoré lemuje vnútro brušnej dutiny, slučku čreva a je súčasťou mastných látok a tekutín. Prietrž sa objavuje otvorom v brušnej stene, kde bola pupočníková šnúra umiestnená počas vývoja plodu. K tomu dôjde, keď svaly a tkanivá okolo pupočnej šnúry nie sú dostatočne stlačené..

Pupočná prietrž je vydutie brušnej steny v pupku. Prietrž niekedy pozostáva z tkaniva, ktoré lemuje vnútro brušnej dutiny, slučku čreva a je súčasťou mastných látok a tekutín. Môže byť vrodená alebo sa môže začať vyvíjať krátko po narodení dieťaťa. Zaznamenajte príznaky choroby až niekoľko dní alebo týždňov po narodení dieťaťa, pahýl pupočníka zmizne. Umbilickú prietrž možno diagnostikovať aj u dospelých. Najčastejšie sa vyskytuje u žien alebo ľudí s nadváhou. Takáto vada neodstráni, na jej liečenie je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Umbilikálna prietrž obvykle nespôsobuje bolesť a nie je nebezpečná pre zdravie. Veľkosť sa môže meniť od 0,4 do 1,6 palca. Dĺžka je však zriedka väčšia ako 0,8 palca.

Toto je útvar pripomínajúci lano vo forme, ktorá je spojovacím článkom medzi dieťaťom (plod) a placentou v maternicovej maternici. Cez krvné cievy vnútri pupočnej šnúry vstupujú živiny do plodu a metabolické produkty sa vylučujú. Pupočníková šnúra sa tvorí v 5. týždni tehotenstva. Pri narodení je dieťa asi 2 stopy dlhé..

Vyššie uvedená choroba sa vyskytuje u 15% novorodencov. Deti, ktorých pôrodná hmotnosť je menšia ako 5,5 libier, sú vystavené väčšiemu riziku pupočnej kýly ako normálne deti. Väčšina z týchto detí sa narodí predčasne. Štatistiky ukazujú, že touto chorobou trpí 2% až 12% detí mladších ako jeden rok. Pupočná prietrž sa vyvíja bezbolestne. To nespôsobuje zdravotné komplikácie, s výnimkou prípadov, keď dôjde k prasknutiu alebo priškrteniu prietrže.

Komplikácie detskej pupočnej kýly

Detská pupočná kýla môže zarastať alebo inak sa dieťa podrobí operácii s cieľom odstrániť ju vo veku 4 až 5 rokov..

V niektorých prípadoch komplikácie spôsobené týmto ochorením vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Tie obsahujú:

Medzi príznaky porušenia alebo uškrtenia tela sa rozlišujú:

Pri vývoji a posilňovaní brušných svalov u dieťaťa prechádza pupočná kýla. V niektorých prípadoch je však chirurgický zákrok odstránený..

Existuje riziko operácie na odstránenie pupočnej kýly?

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa považuje za bezpečnú a riziko komplikácií po tomto postupe je minimálne. Chirurg urobí rez pod pupočníkom a hľadá, či sa tkanivá alebo slučky čreva ukážu v herniálnom vaku. Ak sa tak stane, vráti ich na svoje miesto v brušnej dutine. Potom sa svaly a spojovacie tkanivá upravia a po dokončení postupu sa do miesta rezu umiestnia stehy..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii ambulantne (dieťa je prepustené z domu v ten istý deň).

Toto je spôsob kontroly prahu bolesti pomocou liekov proti bolesti. Celková anestézia sa vykonáva injekciou liekov cez žilu alebo pomocou inhalačnej masky, po ktorej človek zaspí. Pacient v lokálnej anestézii necíti bolesť a nevie, čo sa stane počas operácie. Liek prijatý v tele blokuje prenos signálu bolesti z nervových zakončení do mozgu. Lekár musí určiť osobu (anestéziológa alebo jeho asistenta), ktorá počas operácie monitoruje stav pacienta v anestézii. Medzi možné vedľajšie účinky po lokálnej anestézii patria alergické reakcie, nevoľnosť a / alebo zvracanie, infekcia.

Po operácii zostáva vo vnútri pupka malá, sotva viditeľná jazva. Ak je dieťaťu predpísaná chirurgická operácia na odstránenie veľkej (proboscis) prietrže, môže dôjsť k deformácii pupka, pretože táto formácia je pokrytá veľkou vrstvou kože a to spôsobuje silné vystupovanie. V takom prípade môže byť potrebné, aby dieťa obnovilo normálny vzhľad pupka.

Aké faktory ovplyvňujú hojenie pupočnej prietrže bez chirurgického zákroku?

Aj keď vo väčšine prípadov prechádza pupočná prietrž bez chirurgického zákroku, vyskytujú sa prípady, keď je nutná operácia:

Môžeš si vybrať:

Vaše osobné pocity aj pokyny lekára ovplyvňujú rozhodnutie vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly.

Rozhodnutie o vykonaní operácie na odstránenie pupočnej kýly

Dôvody, prečo by sa mala vykonať operácia pupočnej kýlyDôvody, prečo by ste nemali vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly

Možno viete ďalšie dôvody, prečo dieťa musí vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly?

Možno viete ďalšie dôvody, prečo by dieťa nemalo podstúpiť operáciu pupočnej kýly?

Tieto osobné príbehy vám môžu pomôcť pri rozhodovaní..

Premyslené rozhodnutie a zdravotná starostlivosť

Pomocou tabuľky nižšie môžete rýchlo urobiť správne rozhodnutie. Pri jej vyplnení budete mať jasnejšiu predstavu o operácii odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa. Nezabudnite diskutovať o údajoch so svojím lekárom..

Označte odpoveď, ktorá vám najviac vyhovuje:

Pupočná kýla malej veľkosti (menej ako 1,5 cm. Na dĺžku).ÁnožiadnyNie som si istý
Kýla sa začala vyvíjať skôr, ako malo dieťa 6 rokov.ÁnožiadnyNie som si istý
Zdravotné komplikácie (napr. Infekcie).ÁnožiadnyNie som si istý
Ja alebo dieťa sa obávame vzhľadu prietrže.ÁnožiadnyNie som si istý
Moje dieťa prikladá hernii príliš veľký význam.ÁnožiadnyNie som si istý
Moje dieťa je mladšie ako 5 rokov.ÁnožiadnyN / A *
Kýla sa začína postupne utahovať.ÁnožiadnyNie som si istý
Dieťa má jeden rok a kýla pokračuje.ÁnožiadnyNie som si istý
Súhlasím s tým, že počas operácie na odstránenie pupočnej kýly bude moje dieťa v celkovej anestézii.ÁnožiadnyNie som si istý

* NP = nevzťahuje sa na tento prípad

Aký je váš všeobecný nápad?

Vaše odpovede vám pomôžu zistiť, ako sa vo všeobecnosti cítite pri tomto postupe. Dokonca aj jeden najdôležitejší dôvod vám môže povedať, prečo je vhodné alebo nemá zmysel vykonať operáciu odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa..

Je operácia nevyhnutná pre pupočníkovú prietrž u dieťaťa?

Je potrebné vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly u dieťaťa?

Rozhodnutie o vykonaní operácie na odstránenie pupočnej kýly závisí od toho, aká vysoká je pravdepodobnosť zotavenia dieťaťa bez chirurgického zákroku, ako intenzívne sa vyvíja choroba..

Pri rozhodovaní musíte pamätať na nasledujúce skutočnosti:


Čo je pupočná kýla?

Pupočná prietrž je vydutie brušnej steny v pupku. Prietrž niekedy pozostáva z tkaniva, ktoré lemuje vnútro brušnej dutiny, slučku čreva a je súčasťou mastných látok a tekutín. Prietrž sa objavuje otvorom v brušnej stene, kde bola pupočníková šnúra umiestnená počas vývoja plodu. K tomu dôjde, keď svaly a tkanivá okolo pupočnej šnúry nie sú dostatočne stlačené..

Pupočná prietrž je vydutie brušnej steny v pupku. Prietrž niekedy pozostáva z tkaniva, ktoré lemuje vnútro brušnej dutiny, slučku čreva a je súčasťou mastných látok a tekutín. Môže byť vrodená alebo sa môže začať vyvíjať krátko po narodení dieťaťa. Zaznamenajte príznaky choroby až niekoľko dní alebo týždňov po narodení dieťaťa, pahýl pupočníka zmizne. Umbilickú prietrž možno diagnostikovať aj u dospelých. Najčastejšie sa vyskytuje u žien alebo ľudí s nadváhou. Takáto vada neodstráni, na jej liečenie je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Umbilikálna prietrž obvykle nespôsobuje bolesť a nie je nebezpečná pre zdravie. Veľkosť sa môže meniť od 0,4 do 1,6 palca. Dĺžka je však zriedka väčšia ako 0,8 palca.

Toto je útvar pripomínajúci lano vo forme, ktorá je spojovacím článkom medzi dieťaťom (plod) a placentou v maternicovej maternici. Cez krvné cievy vnútri pupočnej šnúry vstupujú živiny do plodu a metabolické produkty sa vylučujú. Pupočníková šnúra sa tvorí v 5. týždni tehotenstva. Pri narodení je dieťa asi 2 stopy dlhé..

Vyššie uvedená choroba sa vyskytuje u 15% novorodencov. Deti, ktorých pôrodná hmotnosť je menšia ako 5,5 libier, sú vystavené väčšiemu riziku pupočnej kýly ako normálne deti. Väčšina z týchto detí sa narodí predčasne. Štatistiky ukazujú, že touto chorobou trpí 2% až 12% detí mladších ako jeden rok. Pupočná prietrž sa vyvíja bezbolestne. To nespôsobuje zdravotné komplikácie, s výnimkou prípadov, keď dôjde k prasknutiu alebo priškrteniu prietrže.

Komplikácie detskej pupočnej kýly

Detská pupočná kýla môže zarastať alebo inak sa dieťa podrobí operácii s cieľom odstrániť ju vo veku 4 až 5 rokov..

V niektorých prípadoch komplikácie spôsobené týmto ochorením vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Tie obsahujú:


Medzi príznaky porušenia alebo uškrtenia tela sa rozlišujú:


Pri vývoji a posilňovaní brušných svalov u dieťaťa prechádza pupočná kýla. V niektorých prípadoch je však chirurgický zákrok odstránený..

Existuje riziko operácie na odstránenie pupočnej kýly?

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa považuje za bezpečnú a riziko komplikácií po tomto postupe je minimálne. Chirurg urobí rez pod pupočníkom a hľadá, či sa tkanivá alebo slučky čreva ukážu v herniálnom vaku. Ak sa tak stane, vráti ich na svoje miesto v brušnej dutine. Potom sa svaly a spojovacie tkanivá upravia a po dokončení postupu sa do miesta rezu umiestnia stehy..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii ambulantne (dieťa je prepustené z domu v ten istý deň).

Toto je spôsob kontroly prahu bolesti pomocou liekov proti bolesti. Celková anestézia sa vykonáva injekciou liekov cez žilu alebo pomocou inhalačnej masky, po ktorej človek zaspí. Pacient v lokálnej anestézii necíti bolesť a nevie, čo sa stane počas operácie. Liek prijatý v tele blokuje prenos signálu bolesti z nervových zakončení do mozgu. Lekár musí určiť osobu (anestéziológa alebo jeho asistenta), ktorá počas operácie monitoruje stav pacienta v anestézii. Medzi možné vedľajšie účinky po lokálnej anestézii patria alergické reakcie, nevoľnosť a / alebo zvracanie, infekcia.

Po operácii zostáva vo vnútri pupka malá, sotva viditeľná jazva. Ak je dieťaťu predpísaná chirurgická operácia na odstránenie veľkej (proboscis) prietrže, môže dôjsť k deformácii pupka, pretože táto formácia je pokrytá veľkou vrstvou kože a to spôsobuje silné vystupovanie. V takom prípade môže byť potrebné, aby dieťa obnovilo normálny vzhľad pupka.

Aké faktory ovplyvňujú hojenie pupočnej prietrže bez chirurgického zákroku?

Aj keď vo väčšine prípadov prechádza pupočná prietrž bez chirurgického zákroku, vyskytujú sa prípady, keď je nutná operácia:


Vaše osobné pocity aj pokyny lekára ovplyvňujú rozhodnutie vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly.

Rozhodnutie o vykonaní operácie na odstránenie pupočnej kýly

Dôvody, prečo by sa mala vykonať operácia pupočnej kýlyDôvody, prečo by ste nemali vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly

Možno viete ďalšie dôvody, prečo dieťa musí vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly?

Možno viete ďalšie dôvody, prečo by dieťa nemalo podstúpiť operáciu pupočnej kýly?

Tieto osobné príbehy vám môžu pomôcť pri rozhodovaní..

Premyslené rozhodnutie a zdravotná starostlivosť

Pomocou tabuľky nižšie môžete rýchlo urobiť správne rozhodnutie. Pri jej vyplnení budete mať jasnejšiu predstavu o operácii odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa. Nezabudnite diskutovať o údajoch so svojím lekárom..

Označte odpoveď, ktorá vám najviac vyhovuje:

Pupočná kýla malej veľkosti (menej ako 1,5 cm. Na dĺžku).ÁnožiadnyNie som si istý
Kýla sa začala vyvíjať skôr, ako malo dieťa 6 rokov.ÁnožiadnyNie som si istý
Zdravotné komplikácie (napr. Infekcie).ÁnožiadnyNie som si istý
Ja alebo dieťa sa obávame vzhľadu prietrže.ÁnožiadnyNie som si istý
Moje dieťa prikladá hernii príliš veľký význam.ÁnožiadnyNie som si istý
Moje dieťa je mladšie ako 5 rokov.ÁnožiadnyN / A *
Kýla sa začína postupne utahovať.ÁnožiadnyNie som si istý
Dieťa má jeden rok a kýla pokračuje.ÁnožiadnyNie som si istý
Súhlasím s tým, že počas operácie na odstránenie pupočnej kýly bude moje dieťa v celkovej anestézii.ÁnožiadnyNie som si istý

* NP = nevzťahuje sa na tento prípad

Aký je váš všeobecný nápad?

Vaše odpovede vám pomôžu zistiť, ako sa vo všeobecnosti cítite pri tomto postupe. Dokonca aj jeden najdôležitejší dôvod vám môže povedať, prečo je vhodné alebo nemá zmysel vykonať operáciu odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa..

Aká je operácia odstránenia pupočnej kýly u detí

Umbilikálna (paraumbilikálna) hernia, ktorej je v súčasnej desiatej verzii Medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-10) pridelený kód K42, je najbežnejšou patológiou brucha, ktorá sa prejavuje v ranom detstve. Podľa štatistík sa vyskytuje u 3% novorodencov a chlapcom je diagnostikovaná táto diagnóza 2-krát častejšie ako dievčatá..

Príčiny pupočnej kýly u detí

Ak je u dospelých hlavným dôvodom vzniku pupočnej kýly nadmerná fyzická námaha, potom je u detí etiológia tohto defektu trochu iná. Počas tehotenstva je telo dieťaťa spojené s pupočnou šnúrou matky, cez ktorú je plod živený, ako aj s jeho metabolickými a metabolickými procesmi. Pupočníková šnúra prechádza pupočníkovým krúžkom, ktorý je dierou v bielej línii brucha a je obklopený spojivovým tkanivom a brušnými svalmi..

Po narodení dieťaťa sa pupočníková šnúra odreže a ovinie, diera sa postupne uzdraví a nahradí sa spojivovým tkanivom. Počas prvého roku života však oblasť pupku zostáva najzraniteľnejším miestom v bruchu. So slabými brušnými svalmi a slabým nadmerným rastom sa pupočníkový prstenec môže stať herniálnou bránou, cez ktorú vystupuje peritoneum a / alebo črevná slučka.

Herniová vada u dojčaťa môže byť vrodená alebo získaná. Hlavné príčiny prispievajúce k výskytu vrodenej pupočnej kýly u detí sú:

 1. Nepriaznivé faktory ovplyvňujúce proces tehotenstva: chronické a infekčné choroby matky, jej podvýživa a zlé návyky - požívanie alkoholických nápojov, fajčenie. To všetko spôsobuje narušenie normálnej tvorby a vývoja svalov a spojivového tkaniva plodu..
 2. Predčasnosť, nedostatočný vývoj orgánov v prenatálnom období, podvýživa, znížený tonus svalov - z tohto dôvodu sa brušné svaly zle vyrovnávajú s takou funkciou, ako je udržiavanie vnútorných orgánov v potrebnej anatomickej polohe..
 3. Genetická predispozícia - ak jeden alebo obaja rodičia mali podobnú patológiu v detstve, pravdepodobnosť jej vývoja u dieťaťa sa zvyšuje, pretože vrodené nedostatočné rozvinutie spojivového tkaniva sa často dedí..

Príčinou získanej formy patológie môže byť predĺžený plač, črevná kolika, chronická zápcha, silný kašeľ bez expektorácie. Všetky tieto faktory vyvolávajú výskyt pupočnej kýly u detí, pretože prispievajú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Príznaky a diagnostika

Porucha sa dá ľahko vizuálne identifikovať. Bežne vyzerá pupok u dieťaťa ako malá depresia v strede brucha a prietrže na tomto mieste má na dotyk hustú hustotu, ktorá môže dosiahnuť významnú veľkosť - od veľkosti čerešní po veľkosť jablka. Malá vydutina pri stlačení prechádza do brušnej dutiny, prietrž zmizne a je v pokoji, ale znova sa objaví s námahou. Potápanie a vyčnievanie herniálneho vaku je sprevádzané charakteristickými kliknutiami, ktoré niekedy spôsobujú nepríjemné pocity a bolesť dieťaťa, čo sa dá posúdiť jeho nepokojným správaním..

V každom prípade, najmä ak je veľkosť herniového vaku nízka, je pre úplnú dôveru v diagnostiku a jej odlíšenie od iných patológií, ktoré majú podobný symptomatický obraz, potrebná konzultácia a vyšetrenie pediatrickým chirurgom, ako aj inštrumentálne vyšetrenie. Toto vyšetrenie je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o deti, ktoré nie sú schopné opísať svoje pocity z dôvodu svojho veku. Komplex diagnostických postupov zahŕňa:

  Röntgen - v prípade podozrenia na pupočnú kýlu sa v laterálnej projekcii urobí röntgen, na ktorom je viditeľný nielen herniálny vak, ale aj jeho obsah - u detí je to najčastejšie črevná slučka.

Laboratórne testy krvi a moču sa vykonávajú s cieľom určiť prítomnosť alebo neprítomnosť zápalového procesu a odlíšiť chorobu od iných typov patológie brucha. Po prijatí všetkých údajov o stave dieťaťa lekár rozhodne o spôsoboch nevyhnutnej liečby.

Liečba pupočnej kýly u detí

Je veľmi dôležité identifikovať patológiu čo najskôr, pretože povaha a účinnosť liečby závisí od veku pacienta. V závislosti od veku môže byť nechirurgický alebo chirurgický.

Konzervatívna terapia

Kým dieťa nedosiahne 3. rok života, paraumbilická kýla je úspešne prístupná konzervatívnej korekcii - v 95% prípadov môže byť odstránená bez použitia chirurgického zákroku. Tieto metódy zahŕňajú:

 1. , Ktorým sa na brucho na rovnej tvrdej ploche - pre najmenších. Dieťa by malo ležať na bruchu 5-6 krát denne po dobu 10 minút, nie skôr ako hodinu po jedle.
 2. Obinadlo vyrobené z elastického hustého tkaniva, ktoré úplne zakrýva herniálny otvor a zabraňuje vyčnievaniu obsahu. Odporúča sa nosiť ho niekoľko hodín denne, ale nie neustále, pretože to môže spôsobiť atrofiu svalov brušnej tlače. Je dôležité, aby neinterferoval s pohybom, nespôsoboval pocity stlačenia, bolesti a nevoľnosť.
 3. Jemné masáže a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov sú ďalším nevyhnutným stupňom konzervatívnej liečby, ktorá pokračuje až do úplného zarastania pupočného kruhu. Inštruktor cvičebnej terapie sa najskôr zaoberá dieťaťom, potom - rodičmi.

Medzi najobľúbenejšie metódy liečby je najúčinnejšie priviazať na pupok veľkú medenú mincu, najlepšie predrevolučnú mincu. Má zmysel ho používať iba v ranom veku, zatiaľ čo fyzická aktivita dieťaťa je minimálna. Na všetky terapeutické postupy by mal dohliadať lekár..

Prevádzková korekcia

Ako dieťa rastie, šanca na efektívnosť nechirurgickej liečby pupočnej kýly klesá a jej prítomnosť sa stáva indikáciou chirurgického zákroku. Po štyroch rokoch sa defekt chirurgicky odstráni, čo je jediný možný spôsob, ako tento problém radikálne vyriešiť. Pred vykonaním operácie na odstránenie prietrže sa vykoná dôkladné vyšetrenie. Závažné chronické ochorenia, ako je diabetes mellitus, krvné ochorenia, kardiovaskulárne patológie, môžu slúžiť ako kontraindikácie pre chirurgický zákrok..

Operácia na odstránenie pupočnej kýly (hernioplastiky) u malých detí sa uskutočňuje v celkovej anestézii, u starších detí v lokálnej anestézii a trvá v priemere asi pol hodiny. Ak neexistujú zjavné kontraindikácie, nepredstavuje to žiadne zdravotné riziko, čo dokazujú hodnotenia rodičov.

Dospelí, ktorí nie sú oboznámení s technikou chirurgického zákroku, sa často bojia myšlienky, že dieťaťu bude odstránená črevná slučka alebo jej časť. V skutočnosti k tomu dôjde iba v prípade závažných komplikácií - porušenia prietrže, peritonitídy, nekrózy tkanív a / alebo prieniku prietrže hernie v prípade extrémneho zanedbania situácie. Operácia sa zvyčajne uskutočňuje v štyroch etapách:

 • kožná pitva tesne pod pupkom;
 • redukcia obsahu prietrže do brušnej dutiny;
 • excízia prázdneho herniálneho vaku;
 • brány prietrže prietrže.

Počas plánovanej operácie trvá obdobie pooperačnej rehabilitácie v nemocničnom prostredí približne týždeň, potom sú stehy odstránené a dieťa je prepustené z domu. Úplné zotavenie trvá asi mesiac. Podľa preskúmania sa v budúcnosti nepozorujú žiadne dôsledky zásahu - úplné zotavenie.

Operácia pupočnej kýly - prehľad

Odstránenie prietrže u dieťaťa nie je také desivé, ako sa mi zdalo! Naše skúsenosti s chirurgickým zákrokom v celkovej anestézii

Dobrý deň!

Začiatkom jari tohto roku som dieťa vzal na lekárske vyšetrenie, pretože moja dcéra dokončuje materskú školu a pripravuje sa na školu. Prešli sme všetkými potrebnými lekármi, v ordinácii lekára nám povedali, že dcéra má pupočníkovú kýlu a bolo povedané, aby sa dohodli s odborníkom na detskej klinike..

Chirurg počas vyšetrenia uviedol, že v tomto veku sa prietrž môže odstrániť iba chirurgicky a ponúknuť sa na termín.

Obávam sa operácií, anestézie a ďalších vecí pre deti. Preto ma búšenie začalo na recepcii. Dlho som doktora „mučil“ na tému, či dieťa potrebuje odstrániť pupočnú kýlu, pretože predtým sme žili ako med. inšpekcie. Jediná vec je, že dcéra si niekedy sťažovala na menšie bolesti brucha. Urobili sme testy na všetko, čo sme mohli, prešli odborníci, nič nebolo odhalené, ale neboli sme poslaní k chirurgovi. Odpoveď lekára na túto otázku nebola konkrétna - brucho môže bolieť z prietrže alebo možno nie.

Je teda potrebné odstrániť pupočnú prietrž:

Podľa chirurga to nie je potrebné: môžete odstrániť, nemôžete odstrániť. ALE! Vo veku 5-6 rokov je táto operácia jednoduchá, tento čas je optimálny. Lekár tiež poznamenal, že je veľmi žiaduce, aby dievča odstránilo prietrž, pretože v dospelosti bude mať tehotenstvo.

Môžete to neskôr odstrániť, ale bál som sa, že potom škola začne atď. Preto som sa rozhodol, že je teraz lepšie.

Táto operácia je bezplatná.

Príprava na operáciu.

Boli sme naplánovaní na operáciu asi mesiac vopred. Mali sme však trochu šťastia - do kancelárie prišla žena a v súvislosti so súťažou pre ňu podstúpila operáciu, takže sme čakali iba 2 týždne.

Pred operáciou sme prešli nasledujúcimi testami:

 • Krv zo žily;
 • Krv z prstu;
 • OAM a škrabanie.

Krv zo žily sa odobrala na hepatitídu, táto analýza sa pripravuje na približne 2 týždne, takže sme ju darovali deň po podaní.

Dva dni pred operáciou vzali od pediatra osvedčenie o epidemiologickom prostredí.

S preukazom, lekárskym preukazom, pasom a rodným listom v deň operácie som išiel k chirurgovi, ktorý bude pôsobiť.

Páčilo sa mi chirurga a sestra. S takýmito odborníkmi som sa zriedka stretol. Nenávidím predovšetkým lekárov a lekárov, ktorým sa nič nestará. našťastie, mali sme skvelého chirurga! Ako človek, tak aj lekár. Aj keď som bol spočiatku v rozpakoch z jeho veku (aby som to povedal mierne, slušne). Žiadne zbytočné slová a činy od neho ani od sestier, všetko je jasné - takže niet pochýb.

Deň pred operáciou to nemôžete jesť mastné, sladké, slané a korenené. Všeobecne platí, že iba zdravé potraviny. Večera by mala byť najneskôr do 20:00, veľmi ľahká. Je to kvôli skutočnosti, že operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, žalúdok by mal byť prázdny. Ráno v deň operácie nemôžete jesť a piť a zuby sa nedajú čistiť.

Čo so sebou prinesiete na operáciu:

 • 2 listy: jeden na ležanie na posteli, druhý na zakrytie.
 • Froté uterák strednej veľkosti. Sestry ho po zákroku zložili a umiestnili pod krk dieťaťa.
 • Domáce oblečenie a papuče.
 • Obrúsky, tiež odporúčam vziať si so sebou vreckovku..
 • Voda bez plynu.
 • Cracker (nebral som).

Musíte sa tiež postarať o dopravu - ak nie je auto, nezabudnite vziať peniaze taxíkom.

Ako prebieha táto operácia:

Operácia bola vykonaná v dennej nemocnici detskej kliniky. Do nemocnice sme dorazili o 7.30 hod., V ten deň o 13.00 hod..

Mimochodom, v našej nemocnici sa odstránenie kýly vykonáva každý deň v týždni, každý deň 5 ľudí. Odstránia sa pupočné a ingvinálne prietrže. Pri slabinovej prietrži je všetko rovnaké ako pri pupočnej prietrži.

Pred operáciou bolo dieťa odvážené, aby sa vypočítala dávka anestézie.

Okolo 8 hodín dostala dcéra injekciu - zabudla na názov lieku, aby sa vyhla alergickej reakcii na anestéziu.

Po čase zavolala sestra dieťaťu, aby sa pozrela na lampu, iná sestra mi po 5 minútach priniesla oblečenie a papuče. A moje trápenie začalo v očakávaní, kedy sa operácia skončí. Táto operácia predbežne trvala 15 minút. Vrátane času na vyzliekanie, rozprávanie, anestéziu atď..

V čase, keď bola dcéra na operáciu, jej dcéra, ktorá spala v celkovej anestézii, už bola privedená k svojmu spolubývajúcemu. Všetko pre nich bolo v poriadku..

Moja dcéra bola privezená na oddelenie, sestra a ja sme ju položili na posteľ a ja som začal čakať, až sa zobudí. Pupok bol obviazaný, žalúdok bol ošetrený oranžovým antiseptikom.

Aby som bol úprimný, bol som vystrašený. Dieťa suseda jednoducho spalo a moja tvár bola zdeformovaná, moje pery boli strašne suché, moje oči sa šklbali. Bežal som k medu. sestry niekoľkokrát, ako mega alarmista. Ďakujem vám veľmi pekne za pochopenie a trpezlivosť. Zakaždým, keď prišli, upokojili ma a hovorili, že toto je úplná norma.

Moja dcéra ustúpila z anestézie asi po pol hodine, moja dcéra dlhšie spala u suseda. Cítil sa tak - zdvojnásobil sa a strojnásobil sa mu v očiach, jeho hlava bola ťažká a boľavá. To všetko odišlo asi za 40 minút. Dieťa suseda sa cítilo oveľa lepšie. Takže - všetko je individuálne. V každom prípade boli deti po 1,5 hodine v dobrom stave..

Jednu hodinu po prebudení dieťaťa bolo možné piť. Pretože moje pery boli veľmi suché, navlhčil som vreckovku vodou a poplácal ich.

Sestry dostali ďalšiu injekciu - anestetikum a poskytli rady o ďalších krokoch. Chirurg nás po obede preskúmal a nechal nás ísť domov.

Po operácii malo dieťa slabosť, ale nálada ako celok nebola zlá. Trochu mi bolelo brucho.

Po prevádzke.

Dieťa sa cítilo normálne od prvého dňa. Každý deň som meral teplotu ráno a večer a napísal som ju do teplotného listu, potom som ju nalepil na kartu. Na zmiernenie bolesti sme pil Nurofen v tabletách, môžete piť 1 t. Maximálne 3 krát denne po dobu 3 dní.

Môj žalúdok bolel v prvých dvoch dňoch, ale bolo to celkom tolerovateľné. Ďalej bolo väčšie nepohodlie ako bolesť.

Na obliekanie sme dorazili nasledujúci deň, po vyšetrení mi bolo povedané, aby som pupok každý deň ošetroval zeleným materiálom a nalepil ho baktericídnou omietkou. Nedá sa zvlhčiť pupok.

Do 5 dní sme prišli na ďalšiu schôdzku, preskúmali sme pupok a prepustili našu dcéru. Celkovo sme nenavštevovali materskú školu asi týždeň.

Po operácii nezostali žiadne jazvy!

Vo všeobecnosti sú jediné negatívne dojmy strach. Moje aj dieťa. Ale sestry nám veľmi pomohli, personál v nemocnici bol vynikajúci.

Prajem vám všetkým veľa zdravia! Ďakujem za pozornosť!

Téma „Pupková prietrž pri prevádzke detí“

Kýla je patológia, ktorá sa často vyskytuje u detí rôzneho veku. Umbilikálna prietrž môže byť cítená vo forme mäkkej gule vydutej cez pokožku. Defekt môže byť oddialený sám o sebe, ale niekedy je nutná operácia pupočnej kýly u detí.

Pupočná prietrž je patológia, ktorá sa často vyskytuje u detí rôzneho veku.

príčiny

Bežnou príčinou je slabé tkanivo v pupočnej dutine. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť túto chorobu:

 • Predčasnosť a nízka pôrodná hmotnosť.
 • Zlá dedičnosť.
 • Tantrum, zápcha, ťažký kašeľ, nadúvanie - javy, ktoré vedú k zvýšenému tlaku v brušnej dutine.
 • Krivica alebo podvýživa - patológie, ktoré znižujú svalový tonus u dieťaťa.

Rodičia sa domnievajú, že prietrž v pupku sa môže vyvinúť v dôsledku nesprávne priviazanej pupočnej šnúry. Tento názor je mylný, pretože pupočné šle nemajú vplyv na pupočný prsteň.

indikácia

Lekári naznačujú niekoľko prípadov, keď sa operácii nedá vyhnúť:

 • Vytrhávanie uzlov u detí starších ako 6 rokov, keď je nepravdepodobné, že by samospráva bola. V tomto prípade je riziko porušenia vyššie ako percento uzavretia pupočného kruhu.
 • Embryonálna prietrž je vrodená anomália, ktorá by sa mala odstrániť prvý deň po narodení dieťaťa.
 • Diagnóza kýly proboscis, pri ktorej výčnelok pripomína kmeň. Takáto patológia sa vykonáva vo veku 1 až 2 rokov.
 • Prítomnosť komplikácií. Ak má dieťa porušenie, zápalový proces alebo príznaky črevnej obštrukcie, potom nemožno chirurgickú liečbu pupočnej kýly odložiť. Inak je možný vývoj nekrózy vnútorných orgánov a intoxikácia tela. Riziko úmrtia je veľké.
 • Obrovská hernia, v ktorej je pupok rozšírený o viac ako 10 mm. Operácia je najlepšie vykonať za 3-5 rokov.
 • Zvieranie je nebezpečný jav, ktorý spôsobuje kompresiu orgánov, problémy s obehom a smrť tkaniva..
 • Kýla sa objavila po 6 mesiacoch a rýchlo rastie..
 • Lekár sa obáva výskytu útvaru pod kožou.
 • Hernia dáva dieťaťu nepríjemné pocity.

Dieťa sa často stáva letargickým, chorým. V takom prípade musíte masírovať brucho a poradiť sa s lekárom.

kontraindikácie

Niektoré body, pri ktorých výskyte je chirurgický zákrok kontraindikovaný:

 • Infekčné patológie, ktoré sa vyskytujú v akútnej forme a majú výrazné príznaky.
 • Závažné srdcové choroby a ďalšie vrodené choroby, pri ktorých telo nemôže tolerovať anestéziu.
 • cukrovka.
 • Akútne zlyhanie obličiek alebo pečene.

Ďalej by sa mal brať do úvahy vek pacienta. Experti neodporúčajú vykonať operáciu, ak dieťa ešte nemá 5 rokov. Je to spôsobené skutočnosťou, že u malých detí je ťažké vykonávať prípravy na zákrok a riadiť sa pokynmi lekára počas obdobia zotavenia po zákroku..

Druhy operácií

Chirurgický zákrok je 2 typov:

 • Hernioplastika - postup je predpísaný v prípade rozsiahlej prietrže a jej porušenia.
 • Klasická operácia sa vykonáva pomocou malej, nie obmedzenej prietrže, ktorú je možné ľahko opraviť..

Hernioplastika sa predpisuje v prítomnosti rozsiahlej hernie a jej porušenia.

O tom, ktorú možnosť si vybrať, môže lekár rozhodnúť iba na základe histórie, vyšetrenia a individuálnych charakteristík pacienta.

Otvorená cesta

Táto technika sa používa na odstránenie veľkej priškrtenej prietrže. Operácia trvá asi 40 minút. V tomto procese lekár odreže pokožku v spodnom bruchu, upraví orgány a prišije hernálnu bránu, čím vytrhne prietrž samotnú. Aby sa obnovila celistvosť pokožky, odborníci používajú subkutánnu švu.

Do pupka sa vkladajú gázy a vata, aby sa zabránilo vzniku modrín. Zakryte problémovú oblasť obväzom..

Aby sa predišlo recidíve, zostáva v operovanej oblasti špeciálny sieťový implantát, ktorý bude držať svaly pobrušnice, okrem straty vnútorných orgánov v herniálnom vaku..

laparoskopia

Proces vykonávania chirurgickej laparoskopie je podobný ako pri otvorenej chirurgii. Jediný rozdiel je v tom, že lekár nereže pokožku, ale punkcie vykonáva na niekoľkých miestach, kam prístroj vchádza. Takýto zásah môže byť uskutočnený v lokálnej anestézii..

Pri laparoskopii lekár nereže pokožku, ale punkciu vykonáva na niekoľkých miestach, kam prístroj vstúpi.

Z výhod tejto metódy sa rozlišuje rýchlosť obdobia zotavenia a minimálne riziko vzniku nebezpečných komplikácií. Nevýhodou laparoskopie je, že sa nemôže vykonať pri veľkej prietrži.

výcvik

Aby operácia na odstránenie pupočnej kýly u detí nevyvolala množstvo komplikácií, musí byť na ňu pripravený malý pacient:

 • V deň chirurgického zákroku nedojčite a nepite dieťa. V predvečer operácie nemôžete mať večeru a môžete si dať iba ľahké jedlo.
 • Na uľahčenie priebehu operácie by sa malo vykonať čistenie čriev. Na tieto účely sa deťom podáva večer preháňadlo a ráno klystír..
 • Niekoľko dní pred zákrokom by ste mali vylúčiť použitie liekov, ktoré riedia krv a môžu ovplyvniť hojenie prietrže.

Okrem toho musí byť pacient podrobený úplnému vyšetreniu: vyšetrenie močom a krvou, ultrazvuk peritoneum, elektrokardiogram a ezofagogastroduodenoskopia.

Pooperačné obdobie

Malé deti tolerujú chirurgický zákrok na odstránenie prietrže v pupku. Anestézia môže byť buď všeobecná alebo miestna: záleží na veku pacienta a zanedbávaní patologického procesu. Pre dieťa vo veku 5 až 6 rokov sa odporúča lokálna anestézia..

Po operácii má dieťa plynatosť a dysbiózu.

Môžete vstať z postele, sedieť a jesť do 3-4 hodín po operácii. Ak operácia prebehla dobre, dieťa je prepustené po 2 dňoch. Ak sa vyskytnú komplikácie, pacient môže zostať v nemocnici na jeden deň.

Po odstránení prietrže u detí sa často vyskytuje plynatosť a dysbióza. Tento problém sa rieši úpravou výživy a vykonaním masáže brucha, aby sa stimuloval priechod plynov.

V prvých týždňoch je dôležité dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa správnej výživy: nejedzte ťažké potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu..

Po dobu 14 dní je akýkoľvek šport zakázaný. Po uplynutí stanoveného času môžu lekári vykonávať fyzickú terapiu a postupne zvyšovať zaťaženie tela.

Bandáže a lepidlá

Po dobu niekoľkých týždňov bude musieť dieťa chodiť v špeciálnej bandáži, ktorá zabráni vyčnievaniu herniálneho vaku. Mal by sa nosiť iba počas dňa a odstraňovať pred spaním. Zanechať obväz na tele je potrebný iba pri nahnevanom kašli. Náplasť, ktorá sa nanáša na pupok, sa nosí najmenej 2 týždne..

Náplasť, ktorá sa nanáša na pupok, sa nosí najmenej 2 týždne..

komplikácie

Samotný chirurgický proces je bezpečný. Komplikácie môžu byť vyvolané nedostatočnou prípravou na chirurgický zákrok.

Ak pooperačná rana nie je správne ošetrená, existuje riziko infekcie. V tomto prípade je pacientom predpísaný priebeh užívania antibakteriálnych liekov.

Po zavedení implantátu do brušnej dutiny sa môže vyvinúť seróm - rozsiahly opuch. Nie je to nebezpečné a odovzdáva sa samostatne.

Pokiaľ však ide o zaistenie, je lepšie konzultovať odborníka a urobiť ultrazvuk, pretože opuchy môžu naznačovať relaps pupočnej kýly.

Niekedy má dieťa roztrhnutie kože v priebehu formácie, v dôsledku čoho sú vystavené tkanivá vnútri herniálneho vaku. V tomto prípade existuje silná bolesť, ktorú nemožno tolerovať.

Poškodenie nervových zakončení je možné, čo vedie k strate citlivosti, páleniu a bolestivosti na pooperačnom mieste.

Rodičia by si mali pamätať, že pupočná kýla nie je veta. Patológia je liečená, a čo je najdôležitejšie, včasné ukážte dieťaťu špecialistovi.

recenzia

Elena, 46 rokov, Novoshakhtinsk.

Jej synovi bola objavená hernia vo veku 2 rokov. Lekár mi odporučil operáciu, ale bál som sa a čakal, až problém zmizne sám. Dieťa má už 5 rokov, ale prietrž zostala na mieste, a tak som sa rozhodol podstúpiť operáciu. Tento proces bol jednoduchý, trval asi 30 minút a cena bola prijateľná.

Marina, 25 rokov, Kerch.

Dcéra má vrodenú prietrž. Vo veku 3 rokov existovalo riziko zovretia, preto lekár odporúčal chirurgický zákrok. Bolo ťažké len pripraviť dieťa a samotná operácia prebehla bez komplikácií.

Angela, 28 rokov, Perm.

Vzhľadom na skutočnosť, že som operáciu odložil, malo moje dieťa v 5 rokoch zaseknutú prietrž. Bola odstránená laparoskopiou, takže syn ani nevenoval pozornosť malým vpichom. Nevyskytli sa žiadne komplikácie a pooperačné obdobie sa nepretiahlo..

Vysunutie pobrušnice do trieslového kanálika -.

Odstránenie pupočnej kýly laparoskopiou sa považuje za účinné.

Oprava lichtenštajnskej kýly - efektívny spôsob.

Intuitívna hernia v pooperačnom období často dáva.

Oprava pupočnej kýly - chirurgia,.

Zotavenie po laparoskopii pri slabinovej prietrži je.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých pacientov je možná iba.

Inguinálna kýla po operácii už môže byť úplne.

Jedna z najbežnejších príčin prietrže v roku 2006.

Oka použitá na liečbu slabinovej prietrže sa vzťahuje na.

Chirurgia na odstránenie pupočnej kýly u detí: indikácie, technika, tipy pre rodičov

Najmenej 3% zdravých a 25% dojčiat s tmavou kožou má pupočníkovú herniu (skrátene GH). Spomedzi chirurgických patológií (tj chorôb vyžadujúcich prevažne chirurgický zákrok) v detskom veku je PG na druhom mieste.

U dospelých je pupočníková prietrž priamou indikáciou chirurgického zákroku, ale pupková prietrž sa u detí uzatvára nezávisle vo viac ako 90% prípadov..

V niektorých prípadoch však nie je možné vyhnúť sa chirurgickej liečbe hernie u detí: všetky deti staršie ako 6 rokov sú operované a v staršom veku, malí pacienti s obrovskými a zhoršenými GHG.

Prevádzka prietrže hernie (alebo hernioplastika) dáva kompletný liek na prietrž. Pravdepodobnosť komplikácií je veľmi nízka (menej ako 1%) a účinnosť sa blíži k 100%.

Vo väčšine prípadov deti hernioplastiku tolerujú celkom ľahko..

Malá pupočná kýla u dieťaťa

Indikácie na operáciu kýly s pupočnou kýlou u detí

Výber liečebnej metódy určuje detský chirurg. Lekár zvyčajne vydá žiadosť o hernioplastiku v nasledujúcich štyroch prípadoch:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Mnohí lekári sa domnievajú, že hernie, ktoré majú potenciál na samoliečenie, zmiznú u detí mladších ako 3 roky, najviac však do 4 rokov; Niektorí autori hovoria o možnosti uzavretia skleníkových plynov do veku 6 rokov. Obaja odborníci sa však zhodujú v tom, že pre deti vo veku 6 a viac rokov sa musia pupkové kýly prevádzkovať.

Ak je priemer prietržovej brány viac ako 1 - 1,5 centimetrov, chirurgická liečba sa vykonáva už za 3 až 4 roky, pretože GHG tejto veľkosti takmer nikdy neprechádzajú samy osebe.

Ak sa v pupočnom kruhu nájde výbežok pripomínajúci kmeň, hovoria o proboscisovej hernii. Pravdepodobnosť jej samoliečenia je veľmi nízka, preto sú tieto deti operované už vo veku 1 - 2 rokov.

Hlavným nebezpečenstvom GHG je, že na bráne prietrže môžu byť porušené vnútorné orgány. Porušenie GHG a črevné uškrtenie (jedná sa o kompresiu čreva s úplným prekrytím jeho lúmenu) - akútne situácie, ktoré si vyžadujú okamžitú pomoc chirurgov. Našťastie sú také komplikácie zriedkavé (iba 1 prípad na 15 000 detí s touto patológiou). Často sú porušené malé výčnelky..

Ako nezávisle určiť porušenie prietrže

Potreba urgentnej chirurgie vyplýva z porušenia alebo uškrtenia skleníkových plynov.

V oboch prípadoch si dieťa sťažuje na bolesť v pupku. Deti sa často ponáhľajú po miestnosti, stonajú alebo plačú v bolesti. Keď pocítite výčnelok nad pupkom, bolesť zosilnie. Niekedy je bolesť tak výrazná, že existuje bolesťový šok, pri ktorom sa krvný tlak môže prudko znižovať až do straty vedomia.

Poranenie pupočnej kýly. Kliknutím na fotografiu ju jasne zobrazíte

Obmedzené skleníkové plyny a uškrtenie sú život ohrozujúce situácie. Prorastanie pomocou chirurgického zákroku v týchto prípadoch môže viesť k veľmi vážnym následkom, až do rozvoja peritonitídy (zápal pobrušnice), bolestivý šok a smrť osoby. Preto, ak sa dieťa začne sťažovať na výskyt bolesti v pupočnej kýle, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr.

Prevádzková technika

Gernioplastika sa môže uskutočňovať niekoľkými spôsobmi. Výber operačnej taktiky závisí od veľkosti výčnelku, prítomnosti alebo neprítomnosti núdzového stavu, technických možností nemocnice a ďalších faktorov..

Chirurgia zvyčajne trvá 30–40 minút. U starších detí sa môže vykonať v lokálnej anestézii, u malých detí v celkovej anestézii..

Najprv sa rozreže koža tesne pod pupkom, potom sa vnútorné orgány, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku, upravia vo vnútri (pokiaľ neboli porušené)..

Samotný hernálny vak, pozostávajúci zo spojivového tkaniva, je odrezaný a jeho brány sú zošité. Koža v oblasti operácie je šitá podkožnými stehmi..

Chirurg vloží do drážky pupka guľôčku z bavlnenej gázy, aby sa zabránilo tvorbe hematómu (vnútorná tvorba modrín), po ktorom nalepí sterilný obväz. Operácia bola dokončená.

Kliknutím na fotografiu ju zobrazíte vo veľkej a jasnej verzii.

Ako sa deti podrobujú operáciám odstránenia skleníkových plynov??

Potreba chirurgického zákroku je veľmi znepokojujúca pre rodičov tých detí, ktorým lekár predpísal chirurgickú liečbu GHG. Aká anestézia sa používa? Ako dlho trvá pobyt v nemocnici? Vyskytujú sa často komplikácie? O tom všetkom sa môžete dozvedieť prečítaním recenzií rodičov, ktorých deti už podstúpili hernioplastiku.

 • Hernioplastika (oprava prietrže) je jednou z najbežnejších operácií v pediatrickej chirurgii, jej technika je dobre rozvinutá..
 • Po poslednom večere by mal malý pacient prestať jesť až do samotnej operácie, nepiť 2 hodiny pred operáciou.
 • Nepoužíva sa lokálna anestézia u malých detí, liečba sa vykonáva v celkovej anestézii.
 • Po anestézii sa u niektorých detí môžu v pooperačnom období vyskytnúť závraty, nevoľnosť alebo dokonca zvracanie - na to musíte byť pripravení, nepanikáriť a uistiť dieťa, že to čoskoro prejde..
 • Niekoľko hodín po liečbe sa malému pacientovi umožní vstať z postele a jesť. Na mnohých klinikách je prepustenie z nemocnice uskutočnené nasledujúci deň po liečbe, často si operácia vôbec nevyžaduje hospitalizáciu a vykonáva sa na klinike.
 • Týždeň po liečbe sa obväz odstráni a potom sa dieťa môže vrátiť do aktívneho života. Estetický účinok hernioplastiky je zvyčajne dobrý..

Zhrnutie pre rodičov

Keď sa u kojenca objaví prietrž, rodičia by nemali panikáriť: zvyčajne prechádza sama počas prvých 3 rokov života a najčastejšie dokonca počas prvých šiestich mesiacov, keď sa posilňujú svaly brušnej steny..

Ak lekár odporúča operáciu, v žiadnom prípade ju neodmietnite. Technika na odstránenie prietrže poskytuje úplné uzdravenie, je dobre vyvinutá lekármi a ľahko tolerovaná deťmi.

Infekčné komplikácie po operácii sú veľmi zriedkavé a recidíva pupočnej prietrže po operácii nastáva v menej ako 1% prípadov.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Indikácie operácie na odstránenie pupočnej kýly u dieťaťa

Choroby u detí sa zisťujú v rôznom veku. Existujú patológie, ktoré možno pozorovať dokonca aj v pôrodnici, a nie všetky z nich sú závažné alebo vedú k zdravotnému postihnutiu. Dnes sa u detí častejšie diagnostikuje pupočná prietrž. Vo väčšine prípadov choroba odchádza sama osebe a od rodičov sa vyžaduje iba vykonanie stretnutí vo forme masážnych a cvičebných terapií. Existujú však situácie, keď s pupočnou kýlou u detí je jedinou cestou von chirurgia.

V niektorých prípadoch nie je možné urobiť operáciu na odstránenie pupočnej kýly

Prečo sa vyskytuje prietrž?

Vo väčšine prípadov je patológia diagnostikovaná pred dosiahnutím veku jedného mesiaca. Dieťa má na bruchu výčnelok. Od okamihu diagnózy je dôležité pravidelne vykonávať masáže a gymnastiku. Spravidla do veku troch listov hernie a pupočného kruhu prerastie. Ak choroba pretrváva do piatich rokov, rieši sa problém odstránenia pupočnej kýly u detí.

Presná príčina patológie nie je známa. Kýla môže byť vrodená alebo získaná. Povinnými podmienkami pre vznik poruchy sú svalová slabosť a prítomnosť zvýšeného tlaku v bruchu.

Normálne by sa v čase obväzovania pupočnej šnúry mal sťahovať sval, ktorý obklopuje pupočník. To sa nestane pre každého, čo vytvára priaznivé podmienky pre vznik patológie.

Najčastejšie sa prietrže prejavuje pri zle vyvinutých brušných svaloch

Existuje veľa provokujúcich faktorov pri tejto chorobe. V prvom rade ide o rysy priebehu tehotenstva, pretože prítomnosť infekčných procesov a iných abnormalít u matky môže mať negatívny vplyv na stav svalového tkaniva u dieťaťa. Dôležitý je aj celkový zdravotný stav dieťaťa po narodení. Ochorenia, ako sú dysbióza, krivica, nedostatok vitamínov a iné, tiež zvyšujú riziko vzniku prietrže v dôsledku zvýšeného tlaku v brušnej dutine a zníženého svalového tonusu..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať stavu dieťaťa, ak má krátke krúžky, ale v čase vyšetrenia nemá prietrž. Stavy, ako je dlhotrvajúci kašeľ, neustále plač a preťaženie plynu, významne zvyšujú riziko protrúzie, preto je potrebné sa im vyhnúť, tj liečiť choroby včas, predchádzať dlhodobému plaču a vykonávať profylaxiu prietrže..

Kýla u dieťaťa môže byť rozpoznaná vonkajšími charakteristickými znakmi

Príznaky patológie

Výsledok patológie je priaznivý, ale iba s včasnou diagnózou. Preto je obzvlášť dôležité poznať príznaky, ktoré naznačujú toto ochorenie. Medzi najcharakteristickejšie patria:

 • prítomnosť zvracania;
 • nečistoty krvi v stolici;
 • v pupku je výčnelok;
 • môže obťažovať bolesť brucha.

Dieťa sa však stále častejšie sťažuje. Kýla sa neobťažuje, kým sa nezačnú porušovať steny. Ak k tomu dôjde, existujú bolesti, príznaky zhoršeného priechodu stolice. Prejavuje sa to úzkosťou a únavou..

Výskyt bolesti v bruchu môže naznačovať rastúcu prietrž

Ak sa liečba nevykonáva, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku komplikácií, ako sú narušené vnútorné orgány, tkanivová nekróza, obštrukcia čriev, peritonitída..

Diagnostické funkcie

Diagnóza patológie je jednoduchá. Stačí starostlivo vyšetriť žalúdok dieťaťa, kde bude viditeľný výstupok. Ak dieťa leží na chrbte, je možné prihmatať prietrž a preskúmať susedné tkanivá. Ak krúžok nepresahuje priemer dvoch centimetrov, môžete naďalej monitorovať stav dieťaťa. Ak priemer krúžku presahuje dva centimetre, odporúča sa vykonať operáciu na odstránenie pupočnej kýly.

Je obzvlášť dôležité vykonať všetky možné štúdie v štádiu plánovania chirurgického zákroku. Najviac informatívne sú:

 • rádiografia žalúdka a priľahlých orgánov;
 • gastroskopia;
 • herniography;
 • ultrazvuk.

Na potvrdenie diagnózy môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie.

Presná diagnóza eliminuje patológiu s podobnými príznakmi, menovite nádorové formácie.

Liečebné metódy

V počiatočnom štádiu, keď nehrozí riziko porušenia, sa používa konzervatívny liek. Spravidla sa predpisujú masáže a cvičebná terapia. Súbežne je dôležité použiť akékoľvek metódy na zabezpečenie prietrže v správnej polohe. Vo väčšine prípadov sa používa pás. Bandáž prietrže môže byť použitá iba po dosiahnutí veku 10 dní. Do tejto doby by mala byť rana pupka suchá.

Okrem obväzu je možné použiť aj náplasti. Sú prezentované v širokej škále. Každá adhezívna omietka má svoju vlastnú fixačnú dobu a vlastnosti použitia. Prvú žiadosť by spravidla mal podať lekár pod jeho dohľadom.

Pri liečbe pupočnej kýly sa môžu použiť špecializované obväzy

Vo väčšine prípadov sa krúžok po 2-3 mesiacoch zníži a stav sa zlepší. Liečba zároveň trvá až tri roky. Až potom sa položí otázka fungovania..

chirurgia

Najskôr upozorňujeme na stavy, ktoré sú znakom operácie:

 • porušenie prietrže;
 • vážne nepohodlie;
 • veľká prietrž.

Okrem vyššie uvedeného sa chirurgická liečba predpisuje v prípadoch, keď dieťa už dosiahlo päť rokov. V tomto okamihu sa spojivové tkanivo považuje za celkom formované. Preto nemá zmysel čakať na okamih, keď prsteň prerastie. V tomto prípade je predpísaná hernioplastika. V detstve je možné použiť spôsob utiahnutia ich vlastných tkanív, pretože sú stále elastické.

Indikácia pre chirurgický zákrok je výrazné zväčšenie prietrže

Trvanie operácie nie je dlhšie ako tridsať minút. Na jeho implementáciu stačí urobiť malý rez. Nachádza sa za pupkom a hoja sa veľmi rýchlo. Rehabilitácia u detí po takejto operácii je ľahká, bez ohľadu na stav imunity. Operácia nie je komplikovaná a nepredstavuje nebezpečenstvo pre rastúci organizmus. Po chvíli je jazva takmer neviditeľná.

Vďaka operácii je možné v budúcnosti vylúčiť možné komplikácie spojené so slabosťou pupočného prstenca.

Ako už bolo spomenuté, novorodenec sa po operácii zotavuje veľmi rýchlo. Implantáty a siete sa používajú zriedkavo, pretože telo je stále schopné vytvoriť dostatočné množstvo samotného spojivového tkaniva. Po zákroku je predpísaný masážny a gymnastický kurz.

Počas operácie sa po odstránení pupočnej kýly umiestni sieťový implantát

Pooperačné obdobie

Po operácii by ste mali zvlášť starostlivo sledovať hmotnosť dieťaťa. Na tento účel sa vyberá racionálna výživa. To sa deje v spojení s lekárom. Hlavnou požiadavkou na stravu je predchádzanie zápche a zvýšená tvorba plynu. Obzvlášť starostlivo vybraná zmes pre deti pri umelom kŕmení. Ak matka kŕmuje dieťa materským mliekom, mala by ju dodržiavať prísna strava.

Nafukovanie je častým problémom u detí. Ak nutričná korekcia nepomôže a dieťa je nepokojné, sťažujúc sa na koliku, mali by ste zvoliť liek. Od narodenia môžete používať nástroje ako Espumisan alebo Plantex. V niektorých prípadoch sú s výraznou klinikou predpísané čapíky na báze glycerínu, mikrolytre, ako aj priebeh lieku Dufalac.

Kýla je obzvlášť závažná u detí s intoleranciou laktózy. Pri použití zmesí sa pravdepodobnosť rozvoja dysbiózy sprevádzaná plynatosťou, bolesťou a narušením stolice významne zvyšuje..

Pri regenerácii po operácii hrá dôležitú úlohu masáž a cvičenie na posilnenie brušných svalov

Obzvlášť dôležité je gymnastika a masáž. Vďaka nim dokážu posilniť brušné svaly a urýchliť proces fúzie krúžkov. Najjednoduchší spôsob je simulovať chôdzu a cvičiť na bicykli. Hneď ako sa pupočníková rana uzdraví u dieťaťa, môžete ju začať položiť na žalúdok, čím sa denne predlžuje čas strávený v tejto polohe. Lekár vám môže predpísať masáž. Prvý kurz odporúča odborník, ale v budúcnosti by ste si mali robiť masáž každý deň sami.

Je dôležité si uvedomiť, že čím skôr je operácia vykonaná, tým menšia je pravdepodobnosť komplikácií. Z tohto dôvodu sa vykonáva plánovaným spôsobom až do dovŕšenia šiestich rokov života dieťaťa..

Viac o pupočníkovej prietrži u detí v nižšie uvedenom videu:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna kýla je patologický výstup častí vnútorných orgánov za jej prirodzenú polohu prostredníctvom oslabených väzov v svalovej stene. Toto ochorenie je často sprevádzané mnohými komplikáciami a jediným spôsobom liečby, ktorý dokáže napraviť situáciu, je operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže..
Chrbtica je hlavnou osou, na ktorej je postavené naše zdravie a život..
Liečba kýly chrbtice v sanatóriu nie je jedinou, ale najúčinnejšou metódou liečby. Bolesťou chrbtice je osteochondróza chrbtice - degeneratívna zmena medzistavcových platničiek a následkom zanedbávania a zanedbávania zdravia kýly medzistavcových platničiek.
Postarajte sa o svoje chrbty už od útleho veku, alebo správne cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Prekvapivo stále existuje názor medzi ľuďmi s diagnostikovanou osteochondrózou, že telesná výchova už nie je odteraz kontraindikovaná alebo aspoň neodporúča.
1. Prítomnosť skleníkových plynov u detí starších ako 6 rokov
3. Proboskopické skleníkové plyny