loader

Diagnóza reumatoidnej artritídy

Diagnóza reumatoidnej artritídy sa vykonáva osobným vyšetrením pacienta lekárom a ďalšou analýzou informácií, ktoré prichádzajú vo forme záverov z laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení. V tomto prípade nespôsobuje proces stanovenia diagnózy s vytvorenou patológiou ťažkosti. V počiatočných štádiách patológie existujú určité ťažkosti pri určovaní choroby.

Diagnostické príznaky a kritériá

Medzi diagnostické príznaky choroby patria:

 • ATsP (protilátky proti cyklickému citrulínovému peptidu);
 • zvýšenie počtu neutrofilov a ďalších zmien v synoviálnej tekutine v dôsledku zápalu;
 • osteoporóza kĺbov a erózia kostí.

Priebeh reumatoidnej artritídy je charakterizovaný nasledujúcimi diagnostickými kritériami, ktoré boli identifikované americkými reumatológmi v roku 1997:

 1. Prítomnosť tuhosti v postihnutom spojivovom tkanive ráno (trvajúca od jednej hodiny, prítomná počas šiestich týždňov);
 2. Prejavy artritídy v troch alebo viacerých kĺbových kĺboch;
 3. Najčastejšie sa pozoruje patológia:
 • v druhom a treťom prste v interhalangálnych oblastiach, ako aj v zápästí;
 • na kolenách a zápästiach;
 • v lakťovom a členkovom kĺbe.
 1. Prítomnosť symetrického poškodenia kĺbov (so znakmi bolesti v kostných kĺboch ​​na ľavej strane, podobné bolesti sa objavujú na pravej strane);
 2. Prejavy zvláštnych znakov:
 • reumatoidné uzly;
 • zápal lymfatických uzlín;
 • poškodenie vnútorných orgánov.
 1. Pozitívna reumatologická reakcia v krvných testoch;
 2. Typické zmeny röntgenového žiarenia.

Tieto diagnostické kritériá sú medzinárodným štandardom na diagnostiku reumatoidnej artritídy..

Diagnostika choroby v ranom štádiu

Detekcia patológie v počiatočných fázach formácie vám umožňuje začať včasný priebeh liečby. Pomáha to predchádzať vzniku komplikácií. Proces identifikácie zápalovej reakcie spojivového tkaniva v počiatočnej fáze je však spôsobený mnohými problémami. Je to zhoda príznakov choroby s inými patológiami, ako aj absencia vysoko účinných laboratórnych metód na rozpoznávanie diagnózy v skorých štádiách. Ďalším dôležitým faktorom je apelovanie pacienta na terapeuta s prvými príznakmi choroby. Títo odborníci, na rozdiel od reumatológov, nie sú schopní okamžite dospieť k správnemu záveru.

Počiatočné štádium choroby je časové obdobie od prejavenia prvých negatívnych príznakov po nástup deštruktívnej zmeny chrupavky. Spravidla takáto lehota trvá asi tri mesiace. Dôležitými informáciami pre diagnostiku reumatoidnej artritídy v skorých štádiách choroby sú sťažnosti prijaté počas ústneho prieskumu pacienta. Medzi nimi vynikajú:

 • výskyt bolesti kĺbov;
 • tvorba tuhosti a opuchu v postihnutej oblasti;
 • bolesť pri stlačení rúk alebo pri chôdzi (bolesť sa prejavuje v členkovom prístroji);
 • strata váhy;
 • zvýšenie teploty;
 • prítomnosť prchavej únavy;
 • prítomnosť slabosti tela všeobecne.

Metodika ADC sa často používa. Pomáha vopred rozpoznať prítomnosť týchto protilátok v tele pacienta. Čo vám umožňuje začať včasnú liečbu v ranom štádiu patológie.

Laboratórne a inštrumentálne diagnostické metódy

Na identifikáciu reumatoidnej artritídy sa používajú tieto laboratórne diagnostické metódy:

Táto štúdia ukazuje prítomnosť autoimunitných porúch v tele pacienta. Reumatoidné faktory zahŕňajú autoagresívne protilátky imunoglobulínov. Najväčšia akumulácia týchto protilátok je detegovaná v kostnej dreni a synoviálnej tekutine. Prítomnosťou autoagresívnych protilátok možno dospieť k záveru o stupni vytvoreného ochorenia. V súlade s tým, s veľkou prítomnosťou týchto prvkov, má patológia pokročilý stupeň a pri malej prítomnosti je diagnostikovaná skorá fáza choroby..

Tieto štúdie sa uskutočňujú nasledujúcimi spôsobmi: histochemická, nefelometrická, latexaglutinačná reakcia a Valera-Rosa.

Diagnóza choroby je komplikovaná pozorovaním reumatoidných faktorov tak v zdravej časti populácie (asi päť percent), ako aj u ľudí s vírusom hepatitídy typu C.

Titre cyklických citrulínových peptidových protilátok sú pokročilou laboratórnou štúdiou, ktorá môže odhaliť ochorenie v počiatočnej fáze progresie. Prítomnosť ADC v krvi pacienta sa môže zistiť vopred. Vznikajú v období od dvanástich do osemnástich mesiacov, pred nástupom prvých príznakov bolesti. Súčasne sa za normatívny ukazovateľ považujú 3 U / ml ATsP. Ak je tento parameter prekročený, diagnostikuje sa zápalové ochorenie spojivovej hmoty.

 1. Všeobecné a biochemické krvné testy

Podrobné vyšetrenie všeobecného krvného testu môže preukázať zvýšený počet bielych krviniek. Čo môže naznačovať infekčnú povahu patológie. So zvyšujúcim sa počtom eozinofilov sa zvyšuje pravdepodobnosť alergického typu choroby.

Podľa biochemického krvného testu sú pravdepodobné tieto závery:

 • prítomnosť nadmernej koncentrácie fibrinogénu a kyseliny sialovej znamená aktívnu zápalovú reakciu;
 • pri rôznych typoch artritídy je možné narušiť metabolizmus proteínov;
 • Nadmerná kyselina močová sa vyznačuje prítomnosťou dny.
 1. Štúdia synoviálnej tekutiny

V prítomnosti patológie sa v synoviálnej tekutine rozlišujú tieto zmeny:

 • zvýšený počet bielych krviniek;
 • zákal kvapaliny;
 • získanie nadmernej viskozity;
 • tvorba ragocytov.

Medzi hlavné ukazovatele laboratórnej diagnostiky tejto patológie patria reumatoidné faktory a anticyktrulínové protilátky. Na základe výskumných údajov môžeme konštatovať, že patológia je alebo nie je prítomná. Zostávajúce ukazovatele sú dôležité pre hodnotenie závažnosti choroby a ďalšiu liečbu..

Na dôkladnejšiu analýzu choroby sa používajú tieto inštrumentálne diagnostické metódy:

Táto metóda je vizuálnym vyšetrením postihnutého kĺbu pomocou špecializovaného zariadenia. Podľa artroskopie sa dospelo k záveru, že je potrebná chirurgická korekcia hnačky.

V priebehu štúdie sa zistia nasledujúce charakteristické príznaky choroby:

 • tvorba fibrínového proteínu na postihnutej chrupavke;
 • proliferácia synoviálneho tkaniva;
 • proliferácia klkov synoviálneho tkaniva, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje tekutinu vo vnútri hnačky.
 1. Rentgenografie

Použitie tejto techniky v počiatočných štádiách choroby je takmer neúčinné. Pri dlhom priebehu patológie je rádiografia schopná detekovať zmeny v kostnom tkanive. Čo umožňuje odborníkom diagnostikovať a predpísať požadovaný priebeh liečby.

Reumatoidná artritída je charakterizovaná detekciou symetrickej lézie kĺbových kĺbov na röntgenovom snímaní. K dispozícii je tiež zúženie kĺbových priestorov alebo ich fúzia.

Odkazuje na metódy radiačného výskumu. Uskutočňuje sa zavedením rádioizotopov do tela. Používa sa na detekciu patologických transformácií kostnej hmoty. Zavedená látka je koncentrovaná v skúmanej oblasti a je jasne zviditeľnená na röntgenových lúčoch v prítomnosti zápalovej reakcie na synoviálnom povrchu..

Scintigrafia umožňuje rozpoznať patológiu v skorých štádiách, ale je citlivejším spôsobom inštrumentálnej diagnostiky v porovnaní s rádiografiou..

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie ukazuje výsledok, ktorý vám umožňuje štruktúrne študovať stav postihnutého kĺbového kĺbu. Vďaka použitiu elektromagnetických vĺn je bezpečná výskumná metóda aj pri opakovanom vyšetrení. Nevýhodou tejto techniky sú vysoké náklady.

Účinnosť ultrazvukového ožarovania sa pozoruje pri štúdiu veľkej hnačky. Je to kvôli zložitosti zobrazovania v dôsledku vysokej hustoty kostného tkaniva. Táto diagnostická metóda sa preto používa ako doplnková metóda.

Diferenciálna diagnostika choroby

Metóda diferenciálneho potvrdenia diagnózy reumatoidnej artritídy sa vyžaduje na vylúčenie iných patológií spojivového tkaniva kĺbov. To je možné pri súčasnom výskyte rôznych chorôb, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú povrchovú hmotu kĺbu.

Medzi choroby podobné klinickým príznakom:

 • primárna osteoartróza;
 • Stillov syndróm;
 • psoriatická artritída;
 • reuma;
 • dna;
 • Reiterov syndróm;
 • infekčná artritída;
 • lupus erythematodes;
 • sklerodermia;
 • reaktívna artritída;
 • Ankylozujúca spondylitída.

Choroby uvedené vyššie s rôznymi stupňami negatívnych účinkov ovplyvňujú kĺby. Okrem toho má každá z patológií svoje charakteristické znaky, ktoré sa dajú zistiť iba diferenciálnou diagnostikou..

Dôvody diagnostiky

Základom pre diagnózu danej choroby sú testy získané počas vyšetrenia, ako aj sťažnosti pacientov s prítomnosťou charakteristických príznakov choroby..

Diagnóza sa potvrdí dodržiavaním štyroch diagnostických kritérií, ktoré sú uvedené vyššie. V takom prípade by sa mali prvé štyri znaky zo špecifikovaného zoznamu pozorovať šesť alebo viac týždňov.

Diagnostika patológie je časovo náročný proces, ktorý zahŕňa mnoho laboratórnych a inštrumentálnych techník. Jedným z prioritných cieľov moderného lekárskeho výskumu je získanie účinných metód, ktoré môžu vyriešiť problém stanovenia reumatoidnej artritídy v počiatočnej fáze..

Príznaky artritídy, príčiny a metódy liečby

Artritída je skupina zápalových ochorení kĺbov. Základným znakom jeho vzhľadu je bolesť v postihnutej oblasti, najmä pri pohyboch alebo pri procese využívania fyzickej sily. Ovplyvnené môžu byť rôzne časti tela - lakte, kĺby, kolená, panva, chrbtica a ďalšie. Odchýlky, ktoré sa vyskytujú počas vývoja patológie, vedú k narušeniu činnosti srdca, pečene a obličiek. Niekedy sa hluchota javí ako komplikácia.

Opis choroby

Prvá zmienka o príznakoch choroby sa datuje späť k Hippokratovej práci. Liečba artritídy v staroveku bola rôznorodá, pretože akékoľvek ochorenie spojené s kĺbmi alebo muskuloskeletálnymi systémami sa nazývalo také ochorenie. V 16. storočí sa však o chorobe dostalo dosť informácií, aby bolo možné určiť štádiá a typy artritídy.

Podľa údajov, ktoré poskytlo ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie, má táto choroba každý stotý obyvateľ Ruska. Nachádza sa u ľudí všetkých vekových skupín. Nezistil sa žiadny vzťah k pohlaviu pacienta. Štúdie potvrdzujú, že komplikácie sa vyskytujú najčastejšie u žien vo veku Balzac.

Po 40 rokoch sa chrupavky, ktoré vykonávajú funkciu odpisov, opotrebujú a stávajú sa tenšími. Z tohto dôvodu je ich funkcia narušená. Nechránené kĺby sú stlačené, ochudobnené pod vplyvom trenia proti sebe. Z tohto dôvodu trpí integrita tkanív. Akékoľvek dokonca menšie zranenie môže spôsobiť vývoj choroby. Existujú hrbole, ktoré bránia kĺbom osoby vykonávať svoje činnosti v plnej sile.

Otázka, ako liečiť artritídu, závisí od formy ochorenia. Od prírody sa delí na dve skupiny:

 • poburujúce Zahŕňa artritídu: reumatoidnú, infekčnú, reaktívnu. S rozvojom ochorenia zápal postihuje synoviálnu membránu, ktorá lemuje povrch kĺbu.
 • degeneratívne Zahŕňa traumatické druhy, osteoartrózu. Vyskytujú sa na pozadí poškodenia kĺbového povrchu chrupavky.

Zápal môže byť akútny, subakútny a relabujúci. Posledné dva druhy vedú k hypertrofii klkov. Lokalizáciou sa artritída delí na izolované a šíri sa do niekoľkých kĺbov.

Príčiny artritídy

Doteraz sa čiastočne študovali príčiny artritídy kĺbov. Jedným z určujúcich faktorov je genetika. Toto ochorenie sa môže objaviť v dôsledku poškodenia lymfatického systému. V takom prípade telo pacienta nemôže rozoznať vírusy a baktérie, nezačína s nimi bojovať. V zriedkavých prípadoch sa autoimunitná reakcia spustí, keď imunitné bunky začnú ničiť zdravé bunky väzivového tkaniva..

Príčiny výskytu zahŕňajú:

 • Komplikácie po SARS. Štatistiky hovoria, že v 40% symptómov sa objavuje na pozadí prechladnutia.
 • Stres. Tento dôvod bol opodstatnený v dielach vedcov Shapiry a Johnsona.
 • Dlhodobé zaťaženie tej istej skupiny svalov a kostí. Do rizikovej skupiny patria športovci. Počas tréningu zažívajú ťažké bremená, spôsobujú zranenia kostry.
 • Nedostatok vitamínu a metabolické poruchy. Ak tieto faktory nie sú eliminované, choroba sa začne vyvíjať..

Ženy majú ešte jeden predpoklad, kvôli ktorému existuje choroba - menopauza. V tomto okamihu nastane silná hormonálna porucha. Negatívne ovplyvňuje funkčnosť kĺbov, môže viesť k ich deformácii..

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

Medzi neštandardné dôvody patrí hadovitý. Jed sa nevylučuje z tela, ukladá sa v tkanivách a vytvára léziu spojivového tkaniva.

Príznaky choroby

Známky artritídy sa objavujú postupne, s rastúcim prírastkom. Patria sem tuhosť kĺbov po prebudení, pocit tesnosti. Bolesť chrbta sa môže objaviť, keď sedíte v rovnakej polohe. V priebehu času sa telesná teplota v postihnutých oblastiach mení..

Prvý zvon je pocit nepohodlia, ku ktorému dochádza v pokoji. To neumožňuje normálny spánok. Objaví sa všeobecná nevoľnosť. Spočiatku sa považuje za únavu a nadmernú prácu. Narúšajú normálny rytmus ľudského života.

Typická klinika je doplnená opuchom v postihnutých oblastiach, bolesťou kĺbov. Postupne dochádza k zmene dermy. Obmedzenie pohyblivosti kĺbov sa môže prejaviť miernym až ťažkým. V extrémnych prípadoch môže končatina úplne stratiť motorickú aktivitu.

Keď sa bolesť hromadí, začína sa šíriť. Pacienti sa sťažujú, že celé telo bolí. To vedie k nedostatku spánku a poruchám centrálneho nervového systému. Charakter pacienta sa mení. Stáva sa podráždeným, oslabeným. Jeho chuť do jedla je stratená, jeho hmotnosť je znížená..

Pri infekčnej lézii sa príznaky artritídy objavujú od samého začiatku. Vo všetkých ostatných prípadoch dochádza k ich postupnému zvyšovaniu. V tomto prípade u ľudí starších ako 60 rokov počiatočné štádium choroby pokračuje bez príznakov.

diagnostika

Ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje pomocou inštrumentálnych metód. V prvej fáze sa vykoná klinické vyšetrenie. Vyžaduje sa návšteva:

 • Reumatológ - vylúčenie reumatoidných a reaktívnych chorôb.
 • Traumatológ - na štúdium artritídy, ktorá sa objavila na pozadí úrazu.
 • Okrem toho možno predpísať konzultáciu s dermatológom, špecialistom na infekčné choroby a špecialistom na tuberkulózu.

Lekári na recepcii identifikujú vonkajšie zmeny v postihnutej oblasti, bolesť, určujú rozsah pohybu a svalový tonus. Pri symptómoch u ľudí s artritídou sa liečba začína až po rádiografii. Táto metóda sa používa opakovane, pretože vám umožňuje určiť dynamiku v procese liečby. Táto metóda umožňuje určiť stav kostných štruktúr, kĺbových dutín. Nie je však možné skúmať mäkké tkanivá..

Vykonáva sa ďalší ultrazvuk. Je účinné, ak sú príčiny artritídy skryté pri porážke okolitých mäkkých tkanív. Túto metódu možno použiť na štúdium kolena, lakťa, ramenného kĺbu.

Jednou z efektívnych výskumných metód je CT. S jeho pomocou sa zisťujú choroby chrbtice. Tomografia sa často kombinuje s myelografiou. Metóda je informačná, ale súvisí s ožiarením. Z tohto dôvodu sa používa hlavne v kontroverzných situáciách..

Medzi invazívne techniky patrí artroskopia. Zvyčajne sa aplikuje na koleno. Umožňuje vyšetriť povrch menisku, väzov a chrupavky. Možno brať biomateriál na bakteriologické a morfologické štúdie.

Pred určením, čo sa má liečiť artritídou, sa urobí krvný test. Jeho ukazovatele sa líšia v závislosti od typu patológie. Akútne formy sa vyznačujú zrýchlením ESR. Pri infekčnej forme sa pozoruje zvýšenie počtu červených krviniek.

V biochemickej analýze:

 • porucha proteínu naznačuje zápal;
 • kyselina močová označuje dnu;
 • kyseliny sialové sú zvýšené v akútnej fáze.

Liečba artritídy

Po stanovení diagnózy lekár predpíše liečbu so zameraním tak na typ artritídy, ako aj na individuálne charakteristiky pacienta. Môže byť použité:

 • Liečba diétou. Niektoré potraviny, ktoré majú negatívny vplyv na spojivové tkanivá, sa zo stravy odstraňujú..
 • Lieky Existuje veľké množstvo z nich, vybraných v závislosti od príčiny a príznakov choroby.
 • Fyzioterapia. Účinné v akútnej fáze aj v období zotavenia.
 • Prevádzka. Menovaný ako posledná možnosť.

Liečba diétou

Liečebné metódy pri artritíde sú vybrané podľa symptómov. Ale v každom prípade musíte sledovať svoju stravu. Dôraz by sa mal klásť na potraviny, ktoré obsahujú mastné kyseliny. Pomáhajú zmenšovať oblasť zápalu, uľahčujú priebeh. Väčšina z nich sa nachádza v morských rybách, ľanovom oleji.

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Silný čaj a káva by sa mali vylúčiť. Soli, chuťové prísady, rôzne korenie sú úplne vylúčené. Medzi užitočné produkty patria:

 • Ovocie a zelenina oranžovej, žltej farby.
 • brusnica.
 • Prírodné šťavy.
 • pohánka.
 • Dieta mäso.

Ak je ponuka reaktívna, mala by obsahovať tekvicu, cuketu, citróny. Psoriatický typ prechádza rýchlejšie, s výnimkou produktov obsahujúcich puríny.

Lieky

Pacienti sa často zaujímajú o otázku, ako liečiť túto chorobu. Neexistuje však žiadny všeobecný liek. Preto ju môže vymenovať iba špecialista, pričom sa zohľadní forma a štádium choroby. Protizápalové lieky sa zvyčajne predpisujú. Môžu sa podávať intramuskulárne alebo intraosseózne. Hormonálne lieky sa podávajú rovnakým spôsobom. S ich pomocou je opuchy odstránené.

Ak je choroba spôsobená stresom, psychiater sa musí tiež naučiť liečiť túto chorobu. Môže predpísať antidepresíva. Bez ohľadu na príčinu sa predpisujú lieky proti bolesti. Lekár ich niekedy predpisuje spolu s antibiotikami, ktoré potláčajú aktivitu baktérií škodlivých pre človeka.

V akútnej forme sa liečba môže uskutočňovať v nemocničnom prostredí. Predpisujú sa nesteroidné lieky. Ak sú predpísané vo forme tabliet, potom sa ošetrenie chráni žalúdkom. Inhibítory protónovej pumpy a gastroprotektory sú veľmi užitočné..

Neliečivé metódy

Účinné liečenie artritídy kĺbov pomocou metód manuálnej terapie. Umožňuje obnoviť pohyblivosť končatín, aby sa zabránilo výskytu stagnujúcich javov. Masáž sa vykonáva v neprítomnosti akútnej bolesti počas obdobia remisie. Táto metóda je vhodná na prevenciu duplicitných chorôb..

Fyzioterapia má pozitívny účinok. Je menovaná v počiatočnej a konečnej fáze. Môžu sa použiť ultrazvukové, rázové vlny, magnetoterapia a gymnastika. Liečba bahnom a soľné horúce kúpele sa v strediskách často predpisujú..

Alternatívne metódy liečby

Mnoho ľudí, ktorí študujú artritídu a metódy jej liečby, uprednostňujú ľudové metódy. Lekári tvrdia, že výsledky sa dajú dosiahnuť iba pri komplexnej expozícii. Používajú sa tieto recepty:

Lyžica soli sa rozpustí v pohári vody. Zmes sa naleje do ľadových foriem. Výsledné kusy spracúvajú choré kĺby. Keď sa ľad roztopí, spoj sa zabalí do vlnenej šatky.

Vylisovaná šťava z repy, jabĺk a mrkvy. Pridá sa zázvorový prášok. Denne musíte vypiť pohár takejto zmesi.

Polovica balenia bobkového listu sa naleje do 300 ml vriacej vody. Musí sa variť 5 minút. Po troch hodinách sa prefiltruje a opije. Liečba trvá 3 dni, potom týždeň.

Zároveň môžu byť obväzy použité na ochranu chorých častí. Takéto zariadenia zmierňujú opuchy, znižujú bolesť a minimalizujú motorickú aktivitu. Artritída malých kĺbov sa lieči rovnakým spôsobom..

chirurgia

Rovnako ako akýkoľvek iný typ expozície je hlavným cieľom operácie zachovanie funkcií časti tela a zníženie bolesti. Drobné zákroky zahŕňajú vpichnutie kĺbovej dutiny. Môže to byť lekárske a diagnostické. V prvom prípade sa používa na odstránenie hnisu alebo krvi zo synoviálnej dutiny. Môže sa tiež použiť na rýchlejšie dodávanie liekov do postihnutej oblasti..

Ak zmeny nastanú aktívne, sú priradené nápravné operácie. Medzi ne patrí transplantácia svalov, odstránenie časti kosti. Ak dôjde k ochrnutiu svalov končatín, vykoná sa artritída, čo znamená vytvorenie špeciálneho obmedzovača spacer.

V extrémnych prípadoch je predpísaná resekcia kĺbu. Zahŕňa to odstránenie synoviálnych membrán, nekrotického tkaniva. Najradikálnejšou metódou je endoprotetika. Je účinný, keď sa kĺb nemôže vyliečiť iným spôsobom. Stránka je odstránená a je umelá.

Účinky artritídy

Pacienti sa často pýtajú, aká nebezpečná je diagnóza pri absencii kvalitnej liečby. Dôsledky závisia od príčiny rozvoja patológie. Napríklad pri dlhodobej liečbe protizápalovými liekmi sa môže objaviť lézia gastrointestinálneho traktu..

Odpoveďou na otázku, o aký druh artritídovej choroby ide, sme už povedali: ovplyvňuje to nielen kĺby. Pri neprítomnosti drogy môžu byť ovplyvnené aj iné orgány. Keď sa infekcia rozšíri, môže dôjsť k narušeniu integrity kĺbovej kapsuly, šíreniu poškodenia väzov, svalov a kože..

Osteoporóza sa často vyskytuje, ktorá sa vyznačuje znížením kostnej hmoty a hustoty. Čo spôsobuje túto komplikáciu? Z dlhodobého pomalého progresívneho zápalového procesu.

Prognóza závisí od štádia, keď sa choroba zistí, od včasnosti liečby. V ideálnom prípade môžu všetky príznaky choroby zmiznúť do jedného mesiaca. Pri reumatoidnej forme môže absencia liečby viesť k každoročným relapsom, ako aj k rozvoju komplikácií. Artritída bez liečby nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života.

Artritída: príčiny, príznaky a liečba

Čo spôsobuje artritídu? Ako to diagnostikovať a liečiť? Hovoríme o zápale kĺbov, ktorý vyvoláva deštrukciu tkanív.

Bolesť pri pohybe môže byť spôsobená veľkým počtom chorôb. Príčinou môžu byť trauma, nervové ochorenia, nádory, vrodené chyby štruktúry. Bežným vinníkom bolesti dospelých je artritída - zápal kĺbov.

Čo je artritída??

Týmto názvom sa myslí celá skupina chorôb, pri ktorých sa zápal šíri do všetkých častí kĺbu. Ochorenie sa môže vyskytnúť v jednom kĺbe alebo vo viacerých prípadoch, s akútnou bolesťou alebo v chronickej forme a môže tiež spôsobiť deštrukciu tkaniva.

Ochorenie má dve klasifikácie. Zapojením:

 • monoartritída - zápal sa vyskytuje iba v jednom kĺbe;
 • polyartritída pokrýva niekoľko kĺbov naraz (identické na oboch stranách alebo náhodne v rôznych častiach tela).
 • Akútna - náhle začína a je sprevádzaná silnou bolesťou;
 • Chronický - vyvíja sa pomaly, môže sa vyskytnúť po akútnej forme s nedostatočnou liečbou.

Existuje aj medzinárodná reumatologická klasifikácia, v ktorej sa rozlišujú tieto typy artritídy:

 • infekčný - s vývojom choroby po infekcii;
 • dystrofické - spôsobené zničením kĺbov a kostí;
 • traumatické - po mechanickom poškodení kĺbu;
 • spojené s inými chorobami tela - môžu byť spôsobené nádormi, chorobami zažívacieho traktu a ďalšími.

Príznaky artritídy Ako rozlíšiť jeden druh od druhého?

Napriek rôznym prejavom sa vždy objavujú niektoré príznaky artritídy. Bez ohľadu na to, čo spôsobuje ochorenie, pacient poznamenáva:

 • opuch a opuch okolo postihnutého kĺbu,
 • sčervenanie kože a horúčka,
 • obmedzenie pohybu v kĺbe, sprevádzané kŕčom a bolesťou.

Okrem toho existujú príznaky, ktoré môžu rozlišovať medzi typmi artritídy. Závisia od príčiny a charakteru kurzu:

 • pri chronickej artritíde začína deformácia chorých kĺbov;
 • infekčná artritída je sprevádzaná horúčkou, zimnicou, slabosťou a bolesťou hlavy;
 • dystrofická artritída sa vyvíja pomaly, bolesť kĺbov sa postupne zvyšuje. Môže sa šíriť nielen na končatiny, ale aj na chrbticu;
 • traumatická artritída je symptómami podobná dystrofii, jej vývoju však predchádza vážne poškodenie kĺbov;
 • pri artritíde spôsobenej alergiami, nádormi, poruchami gastrointestinálneho traktu sa budú pozorovať všetky príznaky, ktoré spôsobili ochorenie.

Ak popri uvedených symptómoch dochádza aj k prasknutiu svalov a šliach, ako aj k znecitliveniu končatín, začala sa choroba a začali sa komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu..

Príčiny choroby

Niektoré príčiny artritídy spočívajú v nesprávnom životnom štýle:

 • nedostatok živín a vitamínov,
 • nevyvážená výživa,
 • konzumácia alkoholu,
 • nadváha,
 • zaťaženie spoja.

Iní sú vážnejšie a konvenčnou prevenciou sa im pravdepodobne nevyhne:

 • bakteriálne, plesňové, vírusové infekcie;
 • konštantná interakcia s alergénmi;
 • zranenia kĺbov;
 • choroby nervového a imunitného systému;
 • metabolické ochorenie;
 • patológia endokrinnej žľazy;
 • dedičná predispozícia;
 • niektoré choroby: dna, kvapavka, tuberkulóza.

Ženy trpia artritídou častejšie ako muži. Neustály stres, choroby z minulosti a chirurgické zákroky často vyvolávajú prvé záchvaty artritídy. S vekom sa zvyšuje aj riziko choroby.

Čo je súčasťou diagnózy artritídy?

Artritída sa prejavuje veľmi jasne - dokonca si to všimne aj laik. Na presné určenie príčin ochorenia môže lekár po vizuálnom vyšetrení predpísať tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi a moču ukáže prítomnosť infekcií a stupeň zápalových procesov;
 • analýza synoviálnej tekutiny - môže určiť prítomnosť zápalových a septických procesov;
 • artroskopia - endoskopické vloženie senzora do kĺbovej dutiny na vizuálnu kontrolu;
 • Ultrazvuk kĺbov pomôže určiť mieru poškodenia a zistiť hlavné oblasti ochorenia;
 • röntgen kĺbov a končatín ukáže stav kostí a kĺbov, identifikuje zmeny spôsobené artritídou;
 • počítačová tomografia kĺbu je jedným z najlepších nástrojov na hodnotenie stavu kostí a kĺbov;
 • magnetická rezonancia pomôže vyšetriť stav kostí a kĺbov, ako aj okolité tkanivá.

Ak je artritída sprevádzaná nepohodlím v brušnej dutine, bolesti hlavy, slabosť - určite o tom povedzte svojmu lekárovi. Môže to naznačovať vážne ochorenie, pri ktorom je zápal kĺbov iba jedným z príznakov..

Ako sa lieči?

Terapia zahŕňa zbavenie sa syndrómu bolesti, odstránenie príčiny ochorenia a obnovenie chorého kĺbu.

 • lekár môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky,
 • v pokročilých prípadoch sa vykonávajú operácie na obnovu poškodených kĺbov,
 • osvedčené fyzioterapeutické procedúry: masáž, ultrazvuk, laserová terapia,
 • mnohým pacientom sa odporúča robiť ľahkú gymnastiku: mal by byť vyvinutý lekárom fyzioterapie s ohľadom na priebeh ochorenia..

Liečba artritídy sa nezaobíde bez zmien životného štýlu: venujte pozornosť výžive, vyhýbajte sa prírastku na váhe, vzdajte sa alkoholu a veľkého množstva soli.

Ak začnete s liečbou v počiatočných štádiách, ochorenie sa dá ľahko liečiť. Najdôležitejšie je venovať pozornosť všetkým zmenám v tele, aby sa včas poradil s lekárom a zabránilo sa vzniku komplikácií..

Aká laboratórna analýza ukazuje na reumatoidnú artritídu?

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, vďaka ktorému sa v spojivovom tkanive aktívne vyvíjajú zápalové procesy. Toto ochorenie je závažné a často vedie k zdravotnému postihnutiu. Aké testy sa vykonávajú na artritídu a pomáha pri identifikácii choroby v raných štádiách? Na laboratórne testy je potrebná krv pacienta. Je podrobený biochemickej analýze, je meraná hladina hemoglobínu a je počítaný počet vytvorených prvkov (červené krvinky, biele krvinky, krvné doštičky). Charakteristické zmeny v krvi sa objavujú už na začiatku druhého mesiaca choroby, a preto je laboratórna diagnostika účinným spôsobom včasného zistenia choroby..

Reumatoidná artritída: laboratórna diagnostika choroby

Ako diagnostikovať artritídu? Existujú charakteristické znaky, z ktorých najmenej 4 z nich indikujú túto chorobu. Diagnostické kritériá pre reumatoidnú artritídu sú tieto:

 • ranná stuhnutosť, ktorá trvá viac ako 1 hodinu po prebudení;
 • zapojenie najmenej 3 kĺbov do procesu;
 • tesnenia vo forme hrčiek na koži v oblasti výčnelkov kostí;
 • primárne poškodenie malých kĺbov;
 • prítomnosť reumatoidného faktora v krvi;
 • symetria patológie;
 • röntgenové zmeny.

V počiatočnom štádiu sa toto ochorenie môže prejaviť iba slabosťou a miernou rannou stuhnutosťou, takže ľudia nehľadajú pomoc u lekára. Röntgenové lúče stále nemusia mať patologické zmeny a krvný test môže mať podozrenie na ochorenie aj po 6 týždňoch od začiatku. Na dosiahnutie objektívneho výsledku sa všetky testy vykonávajú nalačno.

Všeobecná analýza krvi

Vo všeobecnom krvnom teste (KLA) sú možné také patologické zmeny:

 • zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR);
 • zníženie hemoglobínu;
 • počet bielych krviniek.

Zvýšenie ESR a zvýšenie počtu leukocytov je výsledkom akútneho zápalového procesu. Normálny ESR je 2 - 15 mm / hod. A u pacientov tento ukazovateľ obvykle nie je nižší ako 25 mm / hod. (V závislosti od závažnosti a obdobia ochorenia). U zdravého človeka sa počet leukocytov v KLA pohybuje v rozmedzí od 4 000 do 9 000, ale u pacientov s reumatoidnou artritídou je tento ukazovateľ mierne zvýšený.

Norma hemoglobínu u žien je 120 - 140 g / l, u mužov - 135 - 160 g / l. Zníženie počtu indikuje anémiu, ktorá sa vyvíja u pacientov, ktorí už dlho trpia reumatoidnou artritídou. Je to kvôli skráteniu životného cyklu červených krviniek a metabolickým poruchám.

Reumatoidný faktor

Reumatoidný faktor (RF) je protilátka produkovaná ako reakcia na jej vlastné bunky, ktoré sa v dôsledku choroby považujú za cudzie. RF sa v krvi určuje nielen pri ochoreniach pohybového aparátu, ale vytvára sa aj vírusovými a bakteriálnymi infekciami, poškodením pečene a zhubnými nádormi. Norma pre zdravých ľudí je 0-14 IU / ml.

K zvýšeniu RF dochádza v 60% prípadov. Existujú tiež séronegatívne formy artritídy, v ktorých tento ukazovateľ zostáva nezmenený. Ruská federácia je nebezpečná tým, že vytvára nerozpustné komplexy. Usadzujú sa na stenách krvných ciev, čo vedie k narušeniu prísunu krvi do tkanív a vzniku vaskulitídy..

Antistreptolyzín O

Antistreptolyzín O (ASLO) je protilátka, ktorá sa objaví, keď sa v tele vyvinie streptokoková infekcia. Zvyšujú sa hlavne v dôsledku hemolytickej streptokoky skupiny A, ktorá spôsobuje reumatizmus..

Tento ukazovateľ sa používa na objasnenie diagnózy a pomáha odlíšiť reumatizmus od reumatoidnej artritídy. V prvom prípade sa ASLO významne zvyšuje a v druhom prípade zostáva nezmenený alebo nevýznamne stúpa..

Norma hodnoty ASLO u dospelého je do 200 jednotiek / ml, u detí do 16 rokov - do 400 jednotiek / ml. Stúpa s reaktívnou artritídou. Je to zápalový proces v kĺboch ​​spôsobený primárnou infekciou s lokalizáciou v iných orgánoch..

Príčinami reaktívnej artritídy môžu byť črevné infekcie, sexuálne prenosné choroby, rozmnožovanie patogénnych baktérií v ORL orgánoch atď..

Chémia krvi

V biochemickej analýze tohto ochorenia sa môžu vyskytnúť tieto zmeny:

 • zvýšené hladiny kyseliny sialovej;
 • zvýšenie množstva fibrinogénu;
 • vysoký obsah C-reaktívneho proteínu.

Kyseliny sialové sa zvyšujú v dôsledku zápalového procesu v spojivovom tkanive. U zdravých ľudí sa nachádzajú v krvi v koncentrácii 2-2,33 mmol / L. Zvýšenie ich hladiny môže naznačovať reumatoidnú artritídu alebo polyartritídu inej etiológie.

Fibrinogén je proteín zapojený do procesov zrážania krvi. Jeho množstvo obvykle nepresahuje 2 až 4 g / l, ale pri reumatoidnom zápale kĺbov sa jeho obsah zvyšuje. Vysoká hladina fibrinogénu je nebezpečná z dôvodu tvorby krvných zrazenín v cievach, ktoré narúšajú normálny prietok krvi a môžu spôsobiť ischemické zmeny v rôznych orgánoch..

Obsah C-reaktívneho proteínu stúpa v krvi počas akéhokoľvek zápalového procesu. V akútnom období reumatoidnej artritídy jej hodnota dosahuje 400 mg / l a viac. Čím vyšší je tento ukazovateľ, tým ťažší je patologický proces. Normálne je proteín C-reaktívny v krvi prítomný v množstve 0-5 mg / l.

Cyklické citrulinované peptidové protilátky (ADC)

ADC sú látky, ktoré telo produkuje pri autoimunitných reakciách vyskytujúcich sa v tele s reumatoidnou artritídou. Zároveň telo vníma svoje vlastné tkanivá ako cudzie a vylučuje protilátky, aby proti nim bojovali.

Tieto protilátky sú prítomné v krvi aj pri séronegatívnych typoch ochorení. To je veľmi dôležité pre stanovenie správnej diagnózy, pretože v tomto prípade nie je reumatoidný faktor v krvi stanovený.

Hodnota tejto analýzy spočíva v tom, že pomáha identifikovať najskoršie formy choroby. ADC sa tvoria v krvi asi 12 mesiacov pred objavením sa prvých príznakov.

Rýchlosť ADC je od 0 do 3 jednotiek / ml. Analýza sa používa na stanovenie diagnózy, ale nie na vyhodnotenie priebehu choroby v dynamike. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri zhoršovaní stavu pacienta sa hladiny ESR, hladiny bielych krviniek a hemoglobínu menia a hladina ACCP zostáva rovnaká ako na začiatku vývoja patologického procesu..

Protinukleárne protilátky

Antinukleárne (antinukleárne protilátky alebo ANA) sú protilátky tela, ktoré vytvára, proti zložkám jadier buniek svojich vlastných tkanív. Analýza sa častejšie používa na diagnostikovanie systémového lupus erythematodes. Avšak u asi 10% pacientov s reumatoidnou artritídou sú výsledky tejto analýzy pozitívne.

Artrózové testy

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré vedie k ich deštrukcii. Procesy zápalu s týmto ochorením nie sú také výrazné, že postupujú po dlhú dobu. Aj keď niektoré príznaky sú podobné reumatoidnej artritíde (bolesť, stuhnutosť a opuch), tieto choroby sa výrazne líšia.

V biochemickej analýze krvi s artrózou nenastali žiadne charakteristické zmeny, na rozdiel od artritídy sa v tomto prípade nezistili markery zápalu..

Všeobecný krvný test sa vo väčšine prípadov nemení. Procesy sú pomalé, pomalé a nemajú akútne príznaky, takže počet ESR a bielych krviniek je v rámci normálnych limitov. Zvýšenie týchto ukazovateľov je možné iba vtedy, keď sú do procesu zapojené veľké kĺby, kde sa rozvíja veľká oblasť zápalu, v dôsledku čoho osoba trpí silnou bolesťou..

Na diferenciálnu diagnostiku sa okrem laboratórnych testov používajú aj röntgenové, MRI a endoskopické vyšetrovacie metódy.

Výsledky výskumu by mal hodnotiť kvalifikovaný lekár, ktorý berie do úvahy sťažnosti pacienta, údaje z objektívnych vyšetrení a výsledky vyšetrení inštrumentov. Ale mať predstavu o tom, aké testy sa robia na artritídu, nikomu neublíži, pretože choroba sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby a príčiny jej výskytu neboli doteraz presne preskúmané..

Všetky príznaky a príznaky artritídy kĺbov

Artritída je najbežnejšou patológiou kĺbových štruktúr. V závislosti od príčiny choroby sa rozlišuje 5 jej hlavných foriem: reumatoidná, reaktívna, infekčná, dna a psoriatická. Príznaky artritídy a jej prejavy budú v každom prípade presne závisieť od klinického variantu ochorenia..

Choroba môže ovplyvniť rôzne kĺby

Príznaky reaktívnej artritídy

Reaktívna artritída je zápalové ochorenie nemylpulentnej povahy, ktoré sa prejavuje po akútnej genitourinárnej alebo črevnej infekcii. Táto patológia často postihuje mladých mužov.

Prvé príznaky sa zvyčajne objavujú vo forme nevoľnosti: slabosť, únava, bolesti hlavy. Niekedy dochádza k zvýšeniu celkovej telesnej teploty, ktorá zriedka prekračuje 38 ° C..

Charakteristickým príznakom tejto formy ochorenia je asymetrická lézia kĺbov nôh (napríklad členok, koleno alebo bedro), ktorá sa objavuje niekoľko dní po nešpecifických príznakoch (to znamená príznaky choroby, ktoré nie sú spojené s poškodením kĺbov). V patologickom procese sú niekedy zapojené kĺby medzi panvovými kosťami. Často zapálené vazy a šľachy (napríklad poškodenie Achillovej šľachy). Bolesť má rôzne stupne závažnosti, ale zriedka je intenzívna.

Tieto príznaky môžu byť sprevádzané zápalovým procesom v orgánoch močového a pohlavného systému. V tomto prípade je potrebné neustále močiť (ostrá túžba močiť) - v tomto okamihu môže dôjsť aj k páleniu a bolesti..

Bolestivosť, podráždenie a sčervenanie očí, ako aj narušenie zrakovej ostrosti sú spojené s výskytom konjunktivitídy (zápalový proces sliznice pokrývajúci viečko a očné bulvy), ku ktorému môže dôjsť pred začiatkom poškodenia kĺbov a súčasne..

Červené oči môžu byť príznakom artritídy, hoci na prvý pohľad poškodenie očí a kĺbov nesúvisí.

Príznaky reumatoidnej artritídy

Reumatoidná artritída (RA) je systémové chronické ochorenie, ktorého príznaky vedú k významnému zníženiu kvality života, predovšetkým v dôsledku bolesti a zmien tvaru kĺbov. Táto patológia sa často stáva kauzálnym postihnutím..

Klasická reumatoidná artritída (môže sa nesprávne nazývať reumatická) má úplne charakteristické príznaky:

Prvé príznaky: metakarpofalangeálne kĺby na stredných a ukazovákoch sú opuchnuté a zapálené. Často je to kombinované s podobnou léziou zápästného kĺbu..

Takmer vo všetkých prípadoch sú kĺby ovplyvnené symetricky (t. J. Rovnaké, napríklad na pravej a ľavej nohe)..

Bolesť artritídy zosilňuje v noci, bližšie k ranu. Do poludnia je dosť intenzívne a potom sa takmer zastaví. Ak je patológia v počiatočnom štádiu, bolestivé pocity zmiznú po cvičení. Pocit úľavy však nikdy nie je dlhý - po niekoľkých hodinách alebo ráno sa záchvat bolesti obnoví.

Tuhosť tela ráno, pocit slabosti. Pacient sa môže sťažovať na „pocit znecitliveného tela“, „pevné rukavice na rukách“ alebo „pevné korzety na tele“, pomocou ktorých ľudia opisujú svoj stav. Tieto pocity zmiznú 1 - 2 hodiny po prebudení, ale v prípade závažnej formy ochorenia môžu človeka rušiť celý deň..

Často spolu s zapálenými kĺbmi rúk sú postihnuté aj malé kĺby nôh, ktoré sú umiestnené na spodnej časti prstov. Tento proces je tiež symetrický. Pri vyšetrení si pacient všimne bolesť pri pritláčaní prstov na nohách.

Ak ochorenie progreduje, zápal prechádza do väčších kĺbov (napríklad na koleno, rameno, lakeť alebo členok). Stáva sa však, že v počiatočnej fáze sa zapália kalkanálne šľachy a väčšie kĺby a potom sa tento proces rozšíri na nohy a ruky - táto forma choroby sa často prejavuje u starších ľudí..

V oblastiach, kde sú ohnuté lakte, ruky a chodidlá, vznikajú reumatoidné uzly - malé husté útvary pod kožou. Tieto uzly sa môžu neustále meniť vo veľkosti, potom zmiznú, potom sa znova objavia a niekedy sa roky nezmenia. Nezvolávajú žiadne pocity, len vytvárajú kozmetickú vadu.

S pokročilým štádiom choroby sa príznaky zosilňujú, dochádza k závažnej deformácii rúk a prstov. K takémuto porušeniu môže dôjsť, keď sa ruky a prsty začnú vychyľovať smerom von a zápästie je upevnené v nesprávnej polohe - z tohto dôvodu sa zníži pohyblivosť v kĺboch ​​zápästia. V dôsledku toho je narušený krvný obeh a inervácia * rúk: sú bledé, objavuje sa svalová atrofia.

* Inervácia - spojenie orgánov a tkanív s centrálnym nervovým systémom cez nervy.

Ochorenie je sprevádzané pravidelne sa vyskytujúcimi príznakmi intoxikácie tela, ktoré zahŕňajú tieto príznaky: slabosť, zimnica, slabosť, strata hmotnosti, znížená chuť do jedla, horúčka do 38,5 ° C.

Časom choroba postihuje všetky kĺbové povrchy. Väčšie môžu byť zapálené bez výrazného nepohodlia, ale ich pohyblivosť je výrazne horšia.

Môže sa objaviť Bakerova cysta - príznak, ktorý sa objaví, keď sa v kolennej kapsule hromadí nadbytočná tekutina, ktorá ju rozťahuje. Ak je veľa tejto tekutiny (exsudátu) veľa, môže to viesť k prasknutiu cystickej formácie. Výsledkom je, že tekutina napúšťa tkanivá na zadnom povrchu dolnej končatiny, v tejto oblasti je opuch a bolesť..

Reumatoidná artritída môžu sprevádzať aj ďalšie príznaky:

 • zápal slinných žliaz,
 • znecitlivenie končatín,
 • bolesť v očiach,
 • bolesť na hrudníku pri dýchaní.

Poškodenie reumatoidných kĺbov sa líši od reumatizmu tým, že zápalový proces je trvalejší, pretože bolestivé pocity a opuchy tkanív sa môžu obťažovať po mnoho rokov. Ochorenie sa líši od artrózy tým, že bolestivé pocity sa pri námahe nezosilňujú, ale po aktívnych cvičeniach skôr ustupujú..

Príznaky infekčnej artritídy

Infekčný variant choroby, ktorý sa nazýva aj septický alebo pyogénny, je závažné infekčné ochorenie. Je založená na prenikaní mikroorganizmov do kĺbových štruktúr s následným aktívnym zápalom týchto mikroorganizmov. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

Najčastejšie príznaky artritídy infekčného pôvodu:

 • Ostrý začiatok. V zriedkavých prípadoch postupné zvyšovanie a zosilňovanie príznakov v priebehu troch týždňov (napríklad choroba dojčiat).
 • Príznaky intoxikácie: horúčka (zvyčajne nad 38,5 ° C), zimnica, bolesť svalov, bolesti hlavy. Malé deti môžu mať zvracanie alebo nevoľnosť.
 • Ťažký opuch postihnutého kĺbu, neustále rastúci a spôsobuje zmenu jeho tvaru.
 • Najčastejšie sú postihnuté kolenné, lakťové, ramenné, bedrové, zápästné kĺby a kĺbové povrchy prstov.
 • Zvýšená bolesť pri pohybe. Napríklad, keď je postihnutý bedrový kĺb, bolesť vyžaruje do trieslovej oblasti a zosilňuje sa pri chôdzi.
 • Pohyb je obmedzený a poloha končatiny je nútená: taká, v ktorej je bolesť najmenej pociťovaná.
 • Zvýšenie teploty v oblasti nad postihnutým kĺbom (pokožka je horúca).
 • U starších ľudí môžu byť príznaky viac vymazané a u malých detí je naopak klinika veľmi búrlivá.

Reaktívna artritída bedrového kĺbu

Príznaky dna artritídy

Dna je ochorenie spojené s metabolickými poruchami a hromadením prebytočných solí kyseliny močovej v tele. Toto ochorenie spravidla postihuje kĺbové tkanivo.

Pre túto formu ochorenia sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 • Prudký nástup bolesti, najčastejšie v noci a po závažnej chybe v strave - jesť veľké množstvo mäsa a alkoholu.
 • Najčastejšie je postihnutý prvý kĺb veľkého prsta, menej často je zapálené koleno alebo lakte.
 • Postihnuté miesto zčervená, opuchne, dotýka sa ho a spôsobuje silnú bolesť.
 • Rýchle riešenie útoku. Dokonca aj bez liečby všetky klinické prejavy vymiznú po niekoľkých dňoch.
 • Celkový stav pacienta nie je výrazne narušený, telesná teplota sa nezvyšuje.

Typickým prejavom dny je poškodenie kĺbu na palci.

Príznaky psoriatickej artritídy

Psoriatický variant ochorenia sa vyvíja na pozadí špecifickej lézie kože a nechtov. Môže ovplyvniť úplne akýkoľvek kĺb v ľudskom tele, ale najčastejšie sa jeho prejavy nachádzajú v prstoch.

Zápal v kĺbových tkanivách sa vyvíja postupne, s opuchom a sčervenaním postihnutých oblastí (keď sú prsty poškodené, stávajú sa „klobásami“), ako aj s miestnym zvýšením teploty. V počiatočných fázach nie sú charakteristické bolesti a obmedzenia mobility. Ako proces pokračuje v ranných hodinách, objaví sa tuhosť pohybov, ktorá zmizne počas prvej hodiny. Zápal sa môže rozšíriť aj na periartikulárne štruktúry, čo môže spôsobiť poškodenie šliach a väzov.

Kĺbové prejavy choroby sú sprevádzané výskytom červených vločkových škvŕn, svrbenia a nepohodlia na koži a pokožke hlavy..

záver

Okrem bežných foriem artritídy uvedených v tomto článku existujú zriedkavejšie varianty artritídy: napríklad idiopatické endokrinné. Viac o nich nájdete pod nadpisom „Artritída“.

Ako vidíte, artritída je závažné ochorenie s rôznymi prejavmi. Je dôležité včas diagnostikovať chorobu a liečba by sa mala vykonávať pod vedením kvalifikovaných odborníkov. Samoliečba môže mať za následok vážne komplikácie alebo dokonca zdravotné postihnutie..

Artritída kĺbov: príznaky, diagnostika, liečba

Obsah článku

Kíby sú neúnavní pracovníci: pracujú nepretržite a vytvárajú milióny pohybov. Nie je prekvapujúce, že sú tak náchylné k deštrukcii a zápalu. Choroby kĺbov postihujú asi 80% obyvateľov sveta a „epidémia“ pokračuje. Jednou z najbežnejších diagnóz je artritída..

Obvykle sa uznáva, že artritída je veľa ľudí, ktorí prekročili vek 60 rokov, ale v poslednom čase artritída čoraz viac „útočí“ na mladých ľudí. Ochorenie sa často vyskytuje s poškodením kĺbov, so systematickým fyzickým nadmerným zaťažením a podchladením.

Artritída je charakterizovaná metabolickými poruchami v intraartikulárnych formáciách. Artritída začína zápalom a deštrukciou chrupavky, šíri sa do všetkých častí kĺbov a okolitých tkanív. Ovplyvnená je synoviálna membrána, chrupavka, kĺbové vrecko (kapsula). Celý organizmus je potom vystavený patologickým procesom..

Nebezpečenstvo artritídy je, že ochorenie, ktoré sa pôvodne prejavuje bolesťou kĺbov, môže veľmi skoro viesť k vážnejším následkom: ochorenia pečene, obličiek, srdca.

Artritída je považovaná za vážny sociálny problém, pretože prechádza k neznesiteľnej bolesti, strate motorických funkcií a výkonnosti.

Druhy artritídy

Artritída je vydelená počtom postihnutých kĺbov. Takže, ak je postihnutý jeden kĺb, choroba sa nazýva monoartritída, ak je viac ako 5 - polyartritída.

Artritída kĺbov je vo forme toku akútna, subakútna, chronická. Akútna forma artritídy začína rýchlo a nečakane. Je spojená najmä s prítomnosťou závažného infekčného ochorenia. Stáva sa to serózne, serózne-vláknité, hnisavé.

Ak artritída kĺbov trvá dlho a stále pokračuje, potom sa toto ochorenie nazýva „chronická artritída“. Jej príčinou môže byť akútna artritída, ktorej liečbe sa nevenuje náležitá pozornosť. Je na čase hovoriť o chronickej artritíde, ak bolesť nezanecháva viac ako tri po sebe nasledujúce mesiace.

V mieste lokalizácie sa rozlišuje artritída ramena, lakťa, bedra, kolena, členka, kĺbu prstov.

Klasifikácia artritídy podľa etiológie (príčiny)

Artritída sa zvyčajne delí na 4 veľké skupiny:

 • infekčné (zápalové);
 • dystrofné;
 • traumatické;
 • artritída spojená s inými chorobami.

Infekčná artritída zahŕňa reumatoidnú artritídu, ankylozujúcu spondylitídu (ankylozujúcu spondylitídu); mimovoľná (nešpecifická) artritída; septická tuberkulózna artritída, ako aj mnoho ďalších;

Medzi dystrofické (neinfekčné) typy artritídy patria:

 • deformujúca osteoartritída - choroba spojená s opotrebovaním chrupavky a iných tkanív kĺbov, často súvisiaca s vekom; mimoriadne častá patológia, iné meno - osteoartróza;
 • profesionálna (alebo benígna) artritída (polyartritída) spojená s ťažkými a škodlivými pracovnými podmienkami, fyzickým preťažením, podchladením;
 • endokrinné;
 • metabolický
 • aseptická subchondrálna nekróza.

Traumatická artritída sa zvyčajne vyskytuje pri uzavretých zraneniach alebo zraneniach kĺbov, ako aj pri systematickom miernom zranení (tento typ artritídy sa nazýva aj vibračný). Sprevádzaný aseptickým zápalom.

Menej rozsiahla skupina artritídy vďačí za svoj pôvod celému zoznamu chorôb, napríklad: lupus erythematodes, choroby pľúc, nervový a obehový systém, intoxikácia atď..

V lekárskej praxi je klasifikácia často zjednodušená a existujú tri hlavné skupiny artritídy vo veľkom meradle:

 • zápalové;
 • degeneratívna (osteoartróza, osteoartróza);
 • traumatický.

Druhy artritídy majú podobnosti a rozdiely, ktoré určujú prístup k liečbe a výber liečby.

Príznaky artritídy

Známky artritídy sú rozhodujúcim spôsobom závislé od klinického variantu a stupňa ochorenia. Avšak pre väčšinu foriem artritídy sú charakteristické nešpecifické bežné príznaky..

V počiatočnej fáze artritídy sa u pacientov zvyčajne vyskytuje mierna bolesť, nepohodlie a stuhnutosť kĺbov, ktoré väčšina ľudí pripisuje únave, veku a nevyhľadáva liečbu. Avšak najúčinnejšia je liečba v ranom štádiu vývoja choroby.

Počas nočného spánku sa bolesti postupne zvlnia, zintenzívnia a začnú sa trápiť. Pre človeka je už ťažké ignorovať prejavy artritídy: ranná „námraza“ sa stáva výraznejšou, nepohodlie je teraz takmer konštantné. Edém problémových oblastí, opuch, citlivosť na tlak, svalové kŕče, ktoré vyvolávajú neprirodzené postavenie tela, sa môžu spojiť. Vyskytuje sa kríza, hyperémia a erytém (sčervenanie v dôsledku preplnenia krvou), lokálne zvýšenie teploty v epicentre zápalu. Viac obmedzená pohyblivosť kĺbu. Ľudia sa často nachádzajú v 2. štádiu artritídy, pretože zjavné nezdravé kĺby už nemožno ignorovať..

S ďalšou progresiou artritídy, najmä ak sa liečba nevykonáva, sa objavujú viditeľné zmeny - zakrivenie, zhrubnutie, hrbole v miestach poškodenia artritídy, závažné poškodenie motorických funkcií (3. stupeň)..

V závislosti od postihnutej oblasti by sa mali vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • s artritídou členkových kĺbov - opuchy nôh, ťažká únava pri chôdzi;
 • pre artritídu kĺbov rúk sa vyznačuje tzv. „symptómami rukavíc“;
 • ak je postihnutý bedrový kĺb, je pozorovaná krivosť, bolesť vyžarujúca do oblasti kolena;
 • ťažkosti pri zdvíhaní rúk hovoria o artritíde ramien, navyše je ťažké posunúť ju nabok.

V tomto prípade majú typy artritídy určité zvláštne znaky naznačujúce ochorenie.

Reumatoidná artritída je charakterizovaná symetrickými nodulárnymi léziami kĺbov. Spravidla sa zhoršuje skoro ráno, do poludnia bolesť ustupuje. V akútnej fáze reumatoidnej artritídy sa často pozoruje horúčka, necitlivosť nôh a ramien, bolesť pri vdychovaní a blikaní, zväčšené lymfatické uzliny..

Pri reaktívnej artritíde je často močový trakt, diagnostikovaná je cystitída, uretritída a konjunktivitída..

Infekčná artritída sa vyznačuje teplotnými skokmi, zimnicou, slabosťou, bolesťami hlavy, opuchmi v postihnutej oblasti..

Psoriatická artritída (na rozdiel od reumatoidnej artritídy) je často asymetrická. Prsty napučiavajú, zväčšujú, pokožka získava namodralú farbu s načervenalým odtieňom, ako po modrinách. Silná bolesť.

Dna artritída spôsobuje opuch veľkých prstov (najčastejšie). Môžu byť tiež postihnuté lakte, kolená, prsty na rukách. Zaznamenáva sa začervenanie alebo „šírenie“ bolesti.

Ukazovateľom zápalu pri traumatickej artritíde je zvyčajne kríza v poškodených kĺboch, podobne ako pri osteoartritíde. Tieto prvé príznaky by mali byť signálom terapeutických opatrení, pretože bolesť a opuch sa často objavujú oveľa neskôr a akýkoľvek typ artritídy vyžaduje liečbu čo najskôr..

Osteoartritída je pravdepodobne najpopulárnejším typom artritídy, pretože predstavuje kĺbové opotrebenie kĺbov v dôsledku spomalenia metabolických procesov, preto sa jeho opisu bude venovať väčšia pozornosť..

Tento typ artritídy sa týka degeneratívnych ochorení kĺbov a vedie k strate ich funkcií. Ochorenie začína už o 20-30 rokov, potom postupne postupuje. Koľko sa artritída vyvíja rýchlo alebo pomaly, závisí od mnohých faktorov. Životný štýl, fyzická aktivita, stres, výživa, náchylnosť, nadváha, zranenia atď. Mimoriadne nebezpečné s miernymi symptómami v štádiu 1 s veľkým rozsahom poškodení..

Klinický obraz artritídy je zreteľne viditeľný už vo veku 40 - 45 rokov. V starobe dosahuje prevalencia osteoartritídy 70% populácie..

Opotrebenie kĺbov vedie k zníženiu elasticity hyalínovej chrupavky (ktorej úlohou je slúžiť ako tlmič nárazov, zmäkčovadlo pre pohyby) a odumretie buniek, ktoré produkujú normálny kolagén. Chrupavka schne, praskne a riedko do tej miery, že kĺbové povrchy sa navzájom otria „sucho“, čo spôsobí akútnu bolesť a zbaví človeka schopnosti vykonávať obvyklé pohyby..

Okolité tkanivo je zapojené do patologického procesu, väzivá a šľachy sú napnuté, fragmenty chrupavky sa môžu dostať do synoviálnej tekutiny (lubrikácia kĺbov). To všetko výrazne zvyšuje bolestivosť a obmedzuje rozsah pohybu. Namiesto zničeného tkaniva chrupavky začína narastať substitúcia vo forme kostných hrotov (osteofytov), ​​ktoré poškodzujú tkanivá a zvyšujú bolesť. Zápal sa vyskytuje v kĺbe a urýchľuje degeneratívne procesy. Kĺb je ohnutý, zdeformovaný, a preto sa vyskytuje iný názov choroby - deformujúca osteoartróza. Nástup patologických zmien v tomto type artrózy teda zhoršuje metabolické procesy a krvný obeh..

Nedostatok včasnej diagnostiky a liečby môže viesť k nebezpečným následkom vrátane ankylózy kĺbov a úplnej imobility pacienta až do zdravotného postihnutia..

Preto sú počiatočné príznaky choroby dôvodom okamžitej lekárskej starostlivosti.

Diagnóza artritídy

Iba presná diagnóza umožňuje odborníkovi predpísať účinnú liečbu artritídy.

Na základe prieskumu, všeobecného vyšetrenia a palpácie (palpácia) môže lekár už urobiť predpoklad o prítomnosti artritídy, pretože choroba má veľa objektívnych príznakov abnormality.

Artralgia (bolesť kĺbov) sa preto považuje za základný príznak rôznych typov artritídy. Povaha bolesti a čas jej výskytu môžu odborníkovi veľa povedať. Napríklad zvlnenie bolesti je charakteristické pre väčšinu typov artritídy, bolesť po chôdzi je spojená s osteoartrózou..

Špecialista ľahko zistí reumatoidné alebo reumatické uzliny, zistí prítomnosť nepohodlia, začervenanie a lokálne zvýšenie teploty v určitých oblastiach, stav kĺbovej kapsuly.

Diagnóza odborníkom, aj keď je to najjednoduchšie, cenovo dostupné a dosť informatívne, stále nedokáže úplne nahradiť diagnózu kĺbovej choroby pomocou laboratórnych metód a technických prostriedkov. Je to ona, ktorá je schopná poskytnúť najkompletnejší klinický obraz, a preto pomáha lekárovi zvoliť správnu liečebnú stratégiu.

Moderná presná diagnóza artritídy zahŕňa nasledujúce štúdie.

Goniometrie. Vyšetrenie monitorom krvného tlaku - zariadenie, ktoré pomáha merať pohyblivosť kĺbov.

Laboratórne metódy. Umožňujú získať veľmi presné a podrobné údaje o stave ľudského tela. Biochemický a imunologický krvný test sa zvyčajne predpisuje, ako aj všeobecná analýza moču, ktorá je indikatívna iba v prípade závažného štádia.

Radiačná diagnostika. Pomáha dôkladne študovať štruktúru kĺbu, sledovať jeho stav.

 • Röntgenové vyšetrenie. Pomáha zvážiť deformáciu kĺbov.
 • Artrografia. Táto metóda výskumu v porovnaní s röntgenovými lúčmi sa považuje za informatívnejšiu a presnejšiu. Jedna kontraindikácia - jódová alergia.
 • Počítačová tomografia (CT) umožňuje skúmať všetky nuansy spoločnej štruktúry a vytvoriť obraz v rôznych rovinách.
 • Rádionuklidové metódy (scintigrafia), keď sa do tela zavedú rádioaktívne izotopy, získajú vďaka svojej radiácii spoľahlivý obraz. Zaznamenávajú sa zmeny na bunkovej úrovni, ktoré nastanú dlho pred anatomickým vyšetrením.

Na získanie jasných a presných obrázkov je potrebné zobrazenie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Poskytuje presný obraz kĺbového tkaniva.

Diagnostika ultrazvukom (ultrazvuk). Ultrazvukové vlny určitej frekvencie interagujú s tkanivami, zvukové vibrácie sú zaznamenávané skenerom. Ultrazvuk je absolútne neškodný, môžu ho vykonávať aj tehotné ženy.

Liečba artritídy

Podmienky pre správne liečenie artritídy sú trvanie a zásada zložitosti.

Pacienti sa často pýtajú, ktorý lekár sa má poradiť, ak ich kĺby bolia. Na diagnostike a liečbe artritídy sa podieľajú títo špecialisti: reumatológ, traumatológ, terapeut, chirurg, endoskop, manuálny terapeut.

Ošetrujúci lekár na základe všeobecných lekárskych štandardov zostaví individuálny liečebný režim s prihliadnutím na príčinu, formu, typ, vlastnosti a časový priebeh, sprievodné choroby, pravdepodobnosť komplikácií, kontraindikácie.

Eliminácia príčin a dopadu na mechanizmy rozvoja artritídy sú nevyhnutné podmienky na liečbu akejkoľvek artritídy. Pomáha to predchádzať riziku exacerbácií a relapsov..

Zapálené kĺby so zhlukujúcou sa chrupavkou a ochudobnenou synoviálnou tekutinou (mazanie kĺbov) súrne potrebujú úplnú prísun krvi, a teda živín, vitálneho kyslíka. Je nevyhnutné uhasiť zápalový proces, ktorý spôsobuje degeneráciu tkaniva a rast baktérií a mikróbov. Preto by terapeutický komplex liečby, napríklad osteoartróza, mal obsahovať prostriedky zamerané na zlepšenie krvného obehu a metabolizmu.

Štandardná komplexná liečba artritídy zahŕňa:

 • Lieky.
 • vitamíny.
 • Masti a gély.
 • fyzioterapia.
 • Chirurgická liečba (artroplastika, rekonštrukčná artroplastická chirurgia).
 • Masáže, manuálna terapia.
 • fyzioterapia.
 • Liečba diétou.

Ako pomocné prostriedky sa používajú balneoterapia, blato, kúpeľná a sanitárna terapia. Je dôležité vyvážiť zaťaženie kĺbov použitím ortéz a bandáží.

Prostriedky komplexnej práce na dosiahnutí spoločného cieľa a zlepšenie vzájomnej činnosti. Aby bola liečba kĺbovej artritídy účinná, je dôležité ju začať čo najskôr..

Liečba artritídy

Liečba je použitie NSAID (nesteroidných protizápalových liekov, ako sú ibuprofén a diklofenak). Hormonálne steroidné lieky (prednison, hydrokortizón) sa tiež predpisujú - zvyčajne s neúčinnosťou NSAID, častejšie s reumatoidnou alebo reaktívnou artritídou. Do kĺbov sa často injektujú steroidné lieky. Lieky sa používajú na blokovanie produkcie prostaglandínov, zmiernenie zápalového procesu, opuchov a bolesti.

Cytostatiká sa často predpisujú na zastavenie procesu bunkového delenia leukocytov a antibiotík - na ničenie patogénnych mikroorganizmov a zastavenie infekčného zápalu..

Pri artritíde sa často odporúča dlhodobé používanie chondroprotektorov obsahujúcich chondroitín a glukozamín. Ich úlohou je obnoviť a zlepšiť kvalitu hyalínovej chrupavky..

Svalové relaxanciá sú predpísané na artritídu, aby zmiernili kŕče a normalizovali svalový tonus..

Vitamínová terapia artritídy zahŕňa príjem vitamínov C a E (antioxidanty), ako aj skupiny B (vazodilatačné, regeneračné, protizápalové účinky)..

Vonkajšie lieky na liečenie artritídy - mastí a gélov
Majú protizápalové, anestetické a analgetické účinky, dobre prenikajú cez pokožku a dostávajú sa do epicentra zápalu. Odporúčajú sa lieky na báze diklofenaku s protizápalovými a analgetickými účinkami..

Pre artritídu sa môžu predpísať kombinované masti a dráždivé gély. Rozširujú krvné cievy, zlepšujú mikrocirkuláciu a trofické tkanivo, znižujú citlivosť nervových zakončení, pomáhajú zmierňovať bolesť.

Tepelná a magnetoterapia, ktorá pracuje na princípe magnetoforézy, môže pomôcť preniknúť do tkanív užitočné látky..

Pozor! Používanie liekov proti bolesti na artritídu bez konzultácie s lekárom je povolené maximálne 3-4 dni, inak existuje riziko, že si nevšimnete vývoj nebezpečných komplikácií..

fyzioterapia
Zvyčajne je spojená s fázou upadnutia akútneho zápalového procesu (s výnimkou niektorých moderných magnetoterapeutických prístrojov s režimom zmiernenia zápalu a bolesti, ktoré sa môžu používať v čase exacerbácie). Vystavenie zapáleného kĺbu fyzikálnymi faktormi môže urýchliť proces hojenia alebo dosiahnuť trvalú remisiu artritídy..

Laserová terapia Aktivuje lokálnu mikrocirkuláciu a lokálnu imunitu, zvyšuje rýchlosť procesov regenerácie.

Ultrafrekvenčná terapia (UHF). Pomáha rozširovať krvné cievy, zvyšuje prietok imunitných buniek do epicentra zápalu, ovplyvňuje obnovu chrupavky.

Vystavenie UV žiareniu. Má baktericídny účinok, zvyšuje odolnosť proti vírusom a baktériám.

Fonoforézou. Hydrokortizónová masť sa vtiera do pokožky a potom sa vystaví radiátoru. Zlepšuje protizápalové účinky masti, prietoku krvi a metabolizmu.

Magnetoterapia. Obzvlášť efektívne je použitie magnetického pulzného poľa. Normalizuje krvný obeh a metabolické procesy, zlepšuje vstrebávanie liečiva, odstraňuje zápaly, opuchy a bolesti a pomáha obnoviť. S osteoartrózou inhibuje rozvoj ochorenia, zlepšuje pohyblivosť. Má relatívne málo kontraindikácií, vhodných takmer pre každého, vrátane detí, starších a oslabených pacientov. Výrazne zvyšuje účinnosť liečebného komplexu.

Liečba artritídy doma

Komfortná liečba artritídy doma je veľmi dôležitá pre pacientov trpiacich bolesťou a ťažkosťami s pohybom. Takáto liečba nezruší návštevu lekára, ale po obdržaní odborných odporúčaní je celkom možné presunúť časť liečby na domáce podmienky. To je samozrejme pre pacienta výhodné, pretože mu pomáha šetriť čas, peniaze, nervy a silu..

Domáca liečba znamená nielen brať lieky predpísané lekárom a pozvať masážneho terapeuta. Posilniť profesionálny lekársky komplex môže pomôcť ľudovým liekom dokázaným v priebehu storočí pri liečbe artritídy. Hlavnou vecou je nezabudnúť na získanie súhlasu lekára pred použitím, pretože byliny môžu byť neškodné, spôsobiť alergickú reakciu a mať kontraindikácie..

Ihličnaté kúpele, obklady z nastrúhanej reďkovky, krémový krém, med a aloe, rastlinné odvary z ovsa, listov brezy, koreňov a listov púpavy, žihľavy a petržlenu si získali dôveru pacientov. Svoje masti na artritídu si môžete vyrobiť na báze vazelíny alebo detského krému zmiešaním s terpentínom alebo rozdrvenou hmotou zlatého fúzy, chmeľových šištičiek, ďateliny. Za tinktúru šable sa považuje veľmi efektívny ľudový recept.

Dnes sa vďaka úspechom lekárskej vedy objavila veľká príležitosť používať lekárske fyzioterapeutické vybavenie doma vrátane zariadení na magnetickú impulznú terapiu, ktorých pôsobenie na artritídu je veľmi užitočné. Ako viete, rozšírená dostupnosť technického vybavenia sa považuje za ukazovateľ modernizácie akejkoľvek oblasti vrátane medicíny. A možnosť ich použitia doma robí liečbu pohodlnejšou..

Moderné prístroje prakticky nemajú horšiu účinnosť ako stacionárne analógy - veľké zdravotnícke vybavenie, ktoré je po celej krajine vybavené fyziologickými oddeleniami. Okrem toho sú prenosné, kompaktné, ľahko použiteľné a mobilné - môžete ich vziať na cestu, aby ste pravidelne, systematicky a komplexne liečili artritídu..

V súčasnosti sa už objavili profesionálne domáce spotrebiče s rôznymi spôsobmi činnosti - vynikajúci rodinní asistenti v boji proti chorobám kĺbov vrátane artritídy..

Včasná komplexná liečba artritídy umožňuje urýchliť zotavenie alebo nástup stabilnej remisie v prípade chronickej formy artritídy. Pomáha tlmiť deštruktívne procesy v kĺboch ​​a obnovuje slobodu pohybu.

Prevencia artritídy

Osobitne pozorne by sa mali venovať spoločnému zdraviu a jeho prevencii ľudia s dedičnou predispozíciou k artritíde, iným muskuloskeletálnym patológiám, ako aj tí, ktorých vek prekročil 45 rokov.+.

Deti sú tiež veľmi zraniteľnou súčasťou populácie a úlohou rodičov je chrániť ich pred nebezpečnou artritídou. Športovci, tanečníci, osoby zaoberajúce sa ťažkou alebo sedavou prácou, nemenej dôležitá je prevencia artritídy. Zranenia v minulosti zvyšujú riziko artritídy, preto by sa po traumatickom zranení mala vykonať profesionálna rehabilitácia a prevencia artritídy a ďalšie negatívne následky..

Aby sa zabránilo rozvoju artritídy spojenej s infekciou, používajú sa špecifické profylaktické metódy, konkrétne včasné očkovanie proti vírusovým chorobám, napríklad osýpkam, rubeole a príušniciam (príušniciam). Telo tak získava imunitu proti mnohým nebezpečným chorobám. Znižuje sa tým riziko reaktívnej alebo infekčnej artritídy..

Príčiny kĺbových patológií však často nie sú prístupné špecifickej prevencii, najmä preto, že sú často spojené so zmenami a poruchami súvisiacimi s vekom. V tomto prípade nezúfajte - viesť zdravý životný štýl, existuje veľká šanca oddialiť alebo uľahčiť priebeh artropatie. Na tento účel vám odporúčame dodržiavať systém preventívnych opatrení.

Jedzte zdravé a zdravé potraviny. Vytvorte správnu stravu. Potraviny by mali byť bohaté na vápnik, vitamíny, stopové prvky. Vytvorte rovnováhu voda-soľ. Vyprážané, slané korenené - vylúčiť. Nepite sa! Pomôže to udržať normálny metabolizmus v tele..

Sledujte svoju telesnú hmotnosť. Nadmerná váha zvyšuje zaťaženie kĺbov a krvných ciev a robí ich zraniteľnejšími voči patologickým procesom..

Vzdajte sa zlých návykov. Alkohol a tabak poškodzujú kĺby. A ich škodlivý účinok na ďalšie životne dôležité orgány môže zhoršiť priebeh chorôb a viesť k komplikáciám..

Fyzická aktivita by mala byť dostatočná a správna. Nadmerné zaťaženie a fyzická nečinnosť sú škodlivé. Ak máte sedavú prácu alebo musíte tráviť celý deň na nohách, v uniforme - skúste kompenzovať nedostatok pohybu cvičením, plávaním, telesnou výchovou, jazdou na bicykli, cvičením. Fyzioterapia tiež umožňuje aktivovať krvný obeh, napríklad preventívne liečebné cykly liečby magnetickým pulzným poľom.

Noste správne pohodlné topánky vrátane ortopedických. Ženy by mali pamätať na to, že vysoké podpätky sú škodlivé pre kĺby, preto by sa nemali nosiť dlho.!

Včas liečiť akútne infekcie v tele.

Vyvarujte sa extrémnych účinkov na organizmus - podchladenie, prehrievanie.

Neignorujte očkovanie..

Vezmite vitamíny, minerály, rybí olej (podľa odporúčania lekára).

Tieto tipy sú univerzálne, je dôležité ich dodržiavať nielen pri prevencii artritídy, ale aj pri ochrane celého tela pred rozvojom chorôb, ako aj pri zvyšovaní účinnosti výsledkov liečby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Gymnastika s osteoporózou podľa BubnovskéhoModerný človek je vystavený množstvu chorôb. Značná časť z nich je vyvolaná porušením denného režimu, nedostatkom vitamínov alebo nedostatkom fyzickej aktivity.
Výčnelok disku L4-L5 je časté ochorenie, ktoré sa diagnostikuje u mladých ľudí aj starších ľudí. Dôvody v rôznych vekových skupinách sa však výrazne líšia.
Diéta na osteochondrózu hrá nemenej dôležitú úlohu ako chirurgia, fyzioterapia a cvičenie. V súčasnosti neexistuje univerzálne uznávaná strava pre túto chorobu.