loader

Hlavná

Späť

Čo krvný obraz naznačuje cirhózu

Čo krvný obraz naznačuje cirhózu

Populárne články o analýze krvi na cirhózu

ALAT v krvi (a presnejšie analýza na ALAT alebo ALT) je krvným testom na jeden z pečeňových enzýmov, ktorého celé meno je „alanínaminotransferáza“..

Cirhóza pečene (CP) je chronické polyetiologické progresívne ochorenie pečene charakterizované difúznymi léziami parenchýmu a strómy pečene so znížením počtu funkčných buniek, nodulárnou regeneráciou pečeňových buniek,...

Pokyny na zvládanie ascitu u pacientov s cirhózou

Ascites je jednou z významných komplikácií cirhózy, ktorá sa vyskytuje u 50% pacientov v priebehu 10-ročného obdobia od diagnózy. Vývoj ascitu sa považuje za dôležitý nepriaznivý prognostický znak progresie cirhózy, pretože je spojený s 50% úmrtnosťou počas..

Zásady diagnostiky a liečby alkoholického ochorenia pečene

Zo všetkých foriem chronických difúznych ochorení pečene predstavuje alkoholické ochorenie pečene (ABP) približne 24%, to znamená, že jeden zo štyroch pacientov s chronickým poškodením pečene trpí ABP..

Krv na imunoglobulín

Krv na imunoglobulín je veľmi dôležitá diagnostická štúdia, ktorá zlepšuje presnosť diagnostiky pri rôznych chorobách - od alergií po reumatizmus. Čítaj viac

Krvný bilirubín

Krvný bilirubín

Bilirubín v krvi je veľmi poučný ukazovateľ stavu tela, čo lekárom umožňuje diagnostikovať mnoho chorôb rôznej povahy.

Hladina cholesterolu v krvi

Rôzne zloženie krvi je potrebné pre normálny metabolizmus, ktorý zaisťuje životnú činnosť tela.

Klinická infekcia a parazitológia. Časť 3

Manažmentová taktika pre pacientov s infekciou vírusom hepatitídy C. Klinické odporúčania Európskej asociácie pre štúdium chorôb pečene (EAIP / EASL) 2015.

Sekundárna biliárna cirhóza

Sekundárna biliárna cirhóza (VBC) sa vyvíja na pozadí obštrukcie extrahepatických a menej často intrahepatických žlčových ciest, častejšie v dôsledku primárnej sklerotizujúcej cholangitídy..
Najčastejšie sa VBC vyvíja u pacientov, ktorí v minulosti trpeli jedným alebo...

Novinky na tému krvný test na cirhózu pečene

Káva uľahčuje cirhózu

Na rozdiel od silného presvedčenia sa cirhóza pečene vyvíja nielen u ľudí, ktorí zneužívajú alkohol - je to jedna z najbežnejších chorôb v modernom svete. Prírodná káva dokáže znížiť riziko úmrtia na cirhózu..

Vyvinul ekonomický krvný test na vírus hepatitídy C.

Metóda rýchleho krvného testu, ktorú navrhli nemeckí vedci, predstavuje prielom v boji proti nebezpečnému vírusu hepatitídy C. V porovnaní s obvyklým je lacnejšia viac ako päťkrát a s rovnakou citlivosťou. Krajiny tretieho sveta budú mať po prvýkrát príležitosť preskúmať všetky krvné banky na prítomnosť vírusu hepatitídy C optimálnymi metódami.

Súčasná infekcia HIV urýchľuje ničivé účinky hepatitídy C na pečeň

Výsledky štúdie vedcov zo Spojených štátov naznačujú zrýchlený priebeh patologických procesov v pečeni pacientov infikovaných súčasne vírusmi hepatitídy C a imunodeficiencie. HIV privádza cirhózu bližšie k 10 rokom.

Mučená artritída - je čas ísť do obchodu pre „malú bielu“

Niekedy môžu byť prospešné látky škodlivé pre naše zdravie. O nebezpečenstve alkoholu bolo napísané toľko, že nemá zmysel opakovať stú časť hrôzy o nebezpečenstvách vodky, koňaku a vína. Oveľa zaujímavejšie sú výsledky štúdie britských vedcov, ktorí zistili, že v miernych dávkach alkohol zmierňuje stav pacientov s takým závažným ochorením, ako je reumatoidná artritída. Pravidelné pitie okrem toho znižuje riziko vzniku reumatoidnej artritídy. Zároveň sa však výrazne zvyšuje riziko alkoholickej cirhózy pečene...

Hepatitída B a C: výživa medzi „možným“ a „nie“

U väčšiny pacientov je vírusová hepatitída takmer asymptomatická - zákerný vírus však ničí pečeňové bunky každú sekundu. Aby sa zabránilo cirhóze, ľudia s chronickou hepatitídou musia sledovať, čo jedia..

Veterán dostal 1,25 milióna dolárov na kompenzáciu za infekciu hepatitídou C.

Rutinné vyšetrenie sa ukázalo ako veľká katastrofa pre veterána amerických ozbrojených síl - nedbalosť personálu nemocnice viedla k infekcii hepatitídou C. Manželka sa nakazila bývalým majorom - a sudca rozhodol, že nemocnica je zodpovedná za svoj personál..

Objav, ktorý zlepšuje výsledky liečby u pacientov s pokročilou hepatitídou C

Podľa veľkej štvorročnej štúdie môže liečba HCV peginterferónom alfa-2β v režime udržiavacej liečby nízkymi dávkami zabrániť progresii ochorenia u určitej skupiny pacientov v pokročilom štádiu, ako aj pri ktorých liečba interferónovými prípravkami nemala požadovaný účinok.

Aké ďalšie testy je potrebné urobiť, ak máte podozrenie na cirhózu

Okrem koncentrácie bilirubínu je potrebné stanoviť aj ďalšie krvné parametre v prípade cirhózy pečene, pretože vymenovanie kvalitnej liečby si vyžaduje objasnenie príčiny choroby, štádia choroby a súvisiacich chorôb..

Aké testy by sa mali vykonať na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy cirhózy pečene??

Tu je zoznam požadovaných krvných testov na cirhózu:

všeobecný podrobný krvný test: hemoglobín, červené krvinky, farebný indikátor, retikulocyty, biele krvinky, lymfocyty, krvné doštičky, rýchlosť sedimentácie erytrocytov;

Zaujímavé! Pri cirhóze pečene je všeobecný krvný test nasledovný: množstvo hemoglobínu, červených krviniek, doštičiek sa znižuje, zvyšuje sa počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov sa zvyšuje.

 • chémia krvi: zvyšuje sa aktivita pečeňových enzýmov: alanínaminotransferáza, aspartátaminotransferáza; aktivita gamaglutamyltransferázy (zvýšenie indikuje alkoholovú alebo mastnú alebo toxickú povahu poškodenia pečene); aktivita alkalickej fosfatázy;
 • proteínová koncentrácia a proteinogram (zvýšenie gama globulínov naznačuje autoimunitnú povahu cirhózy, hepatitídy vírusovej etiológie a hladinu sérového albumínu klesá);
 • zvyšuje sa koncentrácia viazaných a voľných frakcií bilirubínu, ako aj celkový bilirubín;
 • obsah glukózy;
 • množstvá draslíka a sodíka;
 • množstvo močoviny, kreatinínu: zvýšenie s komplikáciami cirhózy - hepatorenálny syndróm;
 • ukazovatele času zrážania krvi - koagulogram;
 • imunoglobulíny: zvýšenie hladiny imunoglobulínu A indikuje alkoholové poškodenie pečene, zvýšenie obsahu imunoglobulínu M naznačuje pravdepodobnú primárnu biliárnu cirhózu a vysoké množstvo imunoglobulínu G v krvi naznačuje autoimunitnú povahu choroby;
 • krvný test na vírusové hepatitídové patogény je povinný: na imunitné protilátky proti hepatitíde B, C a D; fragmenty samotných vírusov - DNA vírusu B, RNA vírusu C a D;
 • analýza moču a močového sedimentu;
 • coprogram.
 • koncentrácia železa, feritínu, celková väzbová kapacita železa v krvi (keď sa musí vylúčiť hemochromatóza), cerulloplasmin (s podozrením na Wilson-Konovalovovu chorobu);
 • stanovenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie v prípade pravdepodobnej komplikácie cirhózy pečene - hepatorenálny syndróm;
 • koncentrácia alfa-fetoproteínu vyššia ako 500 ng / ml: naznačuje hepatocelulárny karcinóm;
 • stanovenie fenotypu pre nedostatok alfa-1-antitrypsínu;
 • štúdia prítomnosti protilátok: antimitochonodriálne, antinukleárne protilátky - naznačuje autoimunitné poškodenie pečene.

Povinné inštrumentálne diagnostické metódy zahŕňajú: ultrazvuk pečene, vyšetrenie ascitickej tekutiny, fibrogastroduodenskopiu, biopsiu pečene s biopsickým vyšetrením, magnetickú rezonanciu, počítačovú tomografiu.

Tieto testy na cirhózu pečene umožnia diagnostikovať ochorenie s najväčšou spoľahlivosťou a zistiť príčinu tohto komplexného ochorenia, ktoré je základom pre správne určenie liečby a prevenciu komplikácií..

Biochemický krvný test na cirhózu a jej ukazovatele

Najväčšie zmeny prechádzajú biochemickými parametrami. Výsledky biochemického krvného testu sú preto najinformatívnejšie. Ak existuje podozrenie na cirhózu, indikátory takých komponentov, ako sú:

Bilirubín (normálny obsah je 8,5 - 20,5 μmol / l)

Zložka vytvorená počas ničenia hemoglobínu. Môže byť voľný (v krvi) a viazaný (v pečeni). Je toxický. Spracováva sa v pečeni a vylučuje sa z tela stolicou. Ak je funkcia pečeňových buniek narušená, zvyšuje sa hladina bilirubínu v krvi. Zvýšený obsah bilirubínu v prípade ochorenia orgánov ovplyvňuje vonkajší stav pacienta. Farba pokožky sa zmení, získa žltkastý odtieň. Toxicita tejto látky je spojená s výskytom svrbenia kože..

Príznaky sa objavujú, keď ochorenie progreduje. Cirhóza je pomalý proces, ktorého príznaky sú v počiatočných štádiách choroby neviditeľné. Niekedy uplynie niekoľko rokov, kým sa príznaky prejavia.

Albumín (normálny - približne 40 g / l).

Proteín syntetizovaný v pečeni. Jeho obsah sa znižuje, pretože pečeňové bunky si neplnia svoju funkciu.

Imunoglobulíny (normálne 12 - 22%)

Toto množstvo sa zvyšuje. Autoimunitná zložka sa pripája k zápalovému procesu.

Protrombínový čas (normálne 11 - 13 s)

Charakterizuje stav systému zrážania krvi. Pri cirhóze je narušená koagulácia krvi, pretože všetky procesy sa vyskytujú vo vnútri hepatocytov. Rýchlosť tvorby krvných zrazenín sa porovnáva so stavom normy.

Sérové ​​železo (normálne: u žien - 6-26 jednotiek, u mužov - 1-28).

Údaj nad možnosťou normy. Nadmerné hromadenie zložiek negatívne ovplyvňuje pečeňové bunky.

Okrem toho sa berie do úvahy zvýšený obsah haptoglobínu, znížené množstvo močoviny a cholesterolu.

Indikácia pečeňových enzýmov sa mení, čo naznačuje patológiu pečene a odráža ďalšie zápalové procesy v tele.

Diagnóza patologického procesu

Krvný test na cirhózu je prvou povinnou diagnostickou metódou. Faktom je, že umožňuje identifikovať nepriame príznaky choroby, ktoré sa môžu stať podnetom pre ďalšiu diagnózu. Spravidla je možné pri všeobecnom krvnom teste na toto ochorenie detegovať znížený počet červených krviniek, bielych krviniek, krvných doštičiek a naopak zvýšenú ESR. Tieto ukazovatele sú typické pre pomenovanú chorobu.

Biochemický krvný test sa vykonáva na druhom mieste a poskytuje zreteľnejšie informácie o stave pečene a štádiu patologického procesu.

Prvá vec, ktorú musíte venovať pozornosť, je množstvo enzýmov, ako sú ALT, AST a alkalická fosfatáza. Považujú sa za špecifické, pretože naznačujú nielen prítomnosť patologického procesu, ale aj štádium, ako aj jeho formu..

Ultrazvuk pečene a ďalších brušných orgánov

Ak biochémia poskytuje informácie o funkčnom stave orgánu, potom je ultrazvuk určený na určenie jeho morfologickej štruktúry. Je známe, že s cirhózou môže orgán produkujúci žlč zmenšiť alebo zväčšiť svoju veľkosť, ako aj dosiahnuť tuhšiu konzistenciu. Všetky tieto informácie možno získať pomocou ultrazvuku. Okrem toho táto technika zahŕňa určenie veľkosti portálnej žily a sleziny, ktoré majú s touto patológiou tiež tendenciu sa zväčšovať.

Na moderných klinikách bol ultrazvuk dlho nahradený počítačovou tomografiou. Táto diagnostická technika založená na vrstvenom röntgenovom vyšetrení trupu vám umožňuje presnejšie určiť konzistenciu pečene, jej veľkosť a tvar..

Jediná spoľahlivá metóda na overenie diagnózy sa môže považovať iba za biopsiu orgánov. Vďaka tejto štúdii je možné presne určiť jej morfologickú štruktúru a percento spojivového tkaniva. S výrazným zvýšením ich množstva musíte hovoriť o cirhóze.

Pretože biopsia je traumatickým a dosť nepríjemným postupom, nedávno sa vyvinul špeciálny fibro-test, ktorý ju nahradí, čo nám na základe veľkého počtu laboratórnych testov umožňuje približne posúdiť morfologickú štruktúru pečene. Napriek nepriamosti výsledkov táto technika stále rastie na popularite. Jednou z nevýhod tohto spôsobu sú vysoké náklady..

Bolestivé ochorenie je často náhodným nálezom počas chirurgického zákroku kvôli inej patológii. V tejto situácii sa tkanivo intraoperačne odoberie na morfologické vyšetrenie. Napriek tomu, že takáto diagnóza sa nepovažuje za prioritu, ale má tiež právo na život.

Existujú ďalšie kritériá na diagnostiku tohto patologického procesu, ale všetky uvedené skutočnosti sa považujú za kľúčové, pretože umožňujú správne stanovenie diagnózy takmer v každom štádiu choroby, čo je veľmi dôležité pre včasný začiatok liečby..

Preto je na včasné odhalenie choroby potrebné profylakticky podstúpiť aspoň časť vyššie uvedených testov, ktoré môžu pomôcť pri včasnej diagnostike závažného procesu..

Normálne hladiny ALT a AST enzýmov v krvi

Podľa medzinárodných špecifikácií je zvyčajné merať hladinu enzýmov ALT a AST v jednotkách na liter (krv). U mužov sa hodnoty hladiny enzýmov veľmi líšia. Norma pre ženy je rýchlosť enzýmov na úrovni 31 jednotiek / liter, pre mužov - nie viac ako 45 jednotiek / liter. Koncentrácia enzýmov u predškolských detí by nemala prekročiť 50 jednotiek / l.

Aby ste znížili alebo minimalizovali možné chyby v diagnostike, musíte pred darovaním krvi na analýzu:

 • nejedzte v deň vykonania testu;
 • piť iba čistú vodu nesýtenú oxidom uhličitým;
 • vylúčiť použitie akýchkoľvek liekov;
 • 2 až 3 dni pred analýzou vylúčte z potravy mastné, údené, slané, nasýtené uhľohydrátmi a bielkovinami;
 • znížiť intenzitu fyzickej aktivity.

Čo naznačuje cirhózu pečene

Cirhóze pečene často predchádza vírusová hepatitída B a C a choroba sa vyvíja aj na pozadí zneužívania alkoholu. Patológia sa môže rozvíjať aj na pozadí chronickej autoimunitnej hepatitídy, sklerotizujúcej cholangitídy, stagnácie žlče, zúženia kanálikov, cystickej fibrózy, glykogenózy, galaktozémie, Wilsonovej choroby, chronického srdcového zlyhania, užívania hepatotoxických liekov, črevnej chirurgie, parazitárnej invázie pečene a.

Ak osoba pravidelne používa etylalkohol, pravdepodobnosť vzniku cirhózy v priebehu 5–10 rokov je 35%

Pri diagnostike cirhózy pečene je preto veľmi dôležité štúdium anamnézy pacienta. Príznaky cirhózy závisia od etiológie choroby, rýchlosti priebehu a stupňa poškodenia orgánov. Približne 20% pacientov v počiatočnom štádiu procesu si nevšimne žiadne príznaky choroby, zatiaľ čo iní uvádzajú iba zvýšenú tvorbu plynu a zníženú výkonnosť.

Keď tkanivo degeneruje, dočasná tupá bolesť na pravej strane sa spojí, ktorá sa objaví po pití alkoholu alebo ťažkého jedla, a po užití antispazmodík nezmizne. Známkami stagnácie žlče sú rýchle nasýtenie a svrbenie kože.

V niektorých prípadoch sú otvorené nosné kríže a začína horúčka. S progresiou ochorenia, žltačkou a príznakmi portálnej hypertenzie, krvácaním z kŕčových žíl z hemoroidných a ezofágových žíl sa zvyšuje množstvo tekutiny v brušnej dutine (ascites)..

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre pacientov s cirhózou:

 • „Bubnové paličky“ (zosilnené falangy prstov);
 • „Okuliare na hodinky“ (výmena nechtovej platne);
 • erytém dlane (červené dlane);
 • „Spider žily“ (tenké cievy sú viditeľné cez pokožku tváre a tela).

U mužov sa niekedy zistí pokles počtu semenníkov a zvýšenie prsníka (gynekomastia).
Vo väčšine prípadov závažná cirhóza vedie k zníženiu telesnej hmotnosti, degenerácii.

Lekár tak môže navrhnúť cirhózu aj pri prvom vyšetrení pacienta po preštudovaní jeho anamnézy. V neskorých štádiách cirhózy sa dokonca mení vzhľad pacienta, čo môže slúžiť ako nepriamy znak rozvoja patológie..

Po rozhovore s pacientom o jeho anamnéze, sťažnostiach a životnom štýle, lekár vykoná fyzické vyšetrenie, ktoré zahŕňa prehmatanie a búšenie dutiny brušnej, vyšetrenie kože. Pri vyšetrení lekár zaznamená žltnutie kože a skléry, stratu hmotnosti, kapiláry na tele a tvári, rozšírenie žíl na bruchu, zväčšenie brucha, opuch nôh, začervenanie dlaní, začervenanie..

Závažnosť týchto príznakov závisí od stupňa ochorenia a v počiatočnom štádiu môžu úplne chýbať. Pri skúmaní a počúvaní brušnej dutiny si lekár môže všimnúť:

 • hepatosplenomegália;
 • znížený svalový tonus brušnej steny;
 • zmena obrysu pečene a sleziny počas nárazu;
 • nudný zvuk pri poklepaní.

Pri vyšetrovaní pečene lekár dostáva veľa informácií, pretože zväčšenie žľazy je charakteristické aj pre počiatočné štádiá patológie. V štádiu dekompenzácie je orgán už značne zväčšený a vyčnieva dva centimetre za okraj oblúkového oblúka. Lekár určí dotykom, že žľaza je príliš hustá a nerovnomerná v dôsledku uzlov..

Palpácia pečene je pre pacienta bolestivá

Analýza pečeňových enzýmov

Na identifikáciu zlyhania pečene sa v cirhóze pečene alebo hepatitíde používajú zložité výskumné metódy. Na analýzu sa odoberie žilová krv. Ako študovaný materiál sa používa krvné sérum. Na základe výsledkov biochemických štúdií je možné určiť:

 • Celková hladina bielkovín v tele. Prekročenie normy znamená prebiehajúci zápalový proces;
 • Obsah albumínu v krvi. Prekročenie normy je zvyčajne spojené so zlyhaním pečene;
 • Obsah kreatinínu Prekročenie normy znamená patológiu obličiek, močového mechúra;
 • Prekročenie úrovne koncentrácie alkalickej fosfatázy (ALP). Označuje prítomnosť obštrukčnej žltačky, hepatitídy, tyreotoxikózy;
 • Hladina glutamátdehydrogenázy. Zvýšenie hladiny GldG v krvi naznačuje vážne toxické poškodenie pečene, alkoholickú cirhózu a závažné hepatitídy.

Močové testy

Pacientovi je predpísaný močový test na diagnostiku sprievodných patológií a zápalových procesov. Spolu s cirhózou sa v neskorom štádiu rozvíja renálna encefalopatia, ascites a hepatitída. Prítomnosť týchto chorôb sa môže posudzovať podľa stavu moču, pri ktorom sa zistia niektoré abnormality.

Pri patologickom stave moču sa detegujú:

 • proteín (viac ako 0,03 g);
 • červené krvinky;
 • biele krvinky (u mužov - viac ako 3 jednotky, u žien - viac ako 5 jednotiek);
 • valce;
 • bilirubín.

Variant normy pre stav moču je charakterizovaný neprítomnosťou bilirubínu, možnou prítomnosťou červených krviniek, bielych krviniek a valcov v jednom množstve. Hlavným ukazovateľom odchýlky je bilirubín v moči

Diagnóza choroby

Aby sme pochopili formu, v ktorej táto fatálna diagnóza prevláda, je potrebné začať vyšetrenie návštevou terapeuta so zhrnutím jeho sťažností. Potom bude nasledovať konzultácia s úzkym špecialistom so zhromažďovaním údajov z anamnézy, klinickými vyšetreniami a podrobnými laboratórnymi testami.

Pri konečnej diagnóze sa musí cirhóza odlíšiť od iných chorôb s podobnými prejavmi. Takéto choroby zahŕňajú rakovinu a echinokokózu..

Samotná cirhóza môže viesť k rakovine pečene. Na presnú diagnostiku sa používajú ultrazvukové údaje, ako aj biopsia a laparoskopia. Echinokokóza sa diferencuje pomocou sérologických štúdií, počas ktorých sa zisťujú protilátky proti parazitom.

Keď zápalové ochorenia pečene dosiahnu vývoj cirhózy, objaví sa skutočná hrozba pre ľudský život. Na stanovenie správnej diagnózy musia lekári vyhodnotiť klinický obraz všeobecne, pretože je takmer nemožné presne určiť cirhózu pečene v počiatočnej fáze.

Je dôležité posúdiť závažnosť priebehu choroby, prítomnosť komplikácií, pri ktorých lekári používajú komplexnú diagnostiku

Okrem osobného vyšetrenia musíte vedieť, ktoré testy pomôžu správne diagnostikovať. Je vhodné vykonať sériu laboratórnych štúdií s paralelným použitím inštrumentálnych diagnostických metód. V tomto článku sa podrobne zaoberáme každým procesom, ktorý pomáha s maximálnou presnosťou pri určovaní cirhózy pečene..

Presnú diagnózu môže formulovať iba kvalifikovaný gastroenterológ alebo hepatológ, ktorý predkladá svoje predpoklady výlučne na základe anamnézy. Diagnostické kritériá na určenie cirhózy sú veľmi široké a pozostávajú z: osobného vyšetrenia, krvných testov, ultrazvuku, biopsie.

Ako sami skontrolovať cirhózu pečene

Samotnú cirhózu samozrejme nemožno úplne vylúčiť, iba lekár to môže urobiť. Existujú však nejaké znaky, ktoré si človek môže všimnúť sám, a potom sa poradiť s odborníkom o úplnej diagnóze.

 1. Predĺžená horúčka bez dôvodu.
 2. Chudnutie, strata chuti do jedla, výkon.
 3. Bolestivosť v pravej hypochondrii a na pravej strane brucha všeobecne, bolesti sú dlhé, ich povaha je matná.
 4. Vzhľad žltej farby pokožky, očí.
 5. Nevoľnosť, zmeny v stolici, vracanie, ktoré nemajú iné príčiny.
 6. Zvýšené krvácanie.

Obzvlášť musíte monitorovať svoj stav u tých, ktorí majú choroby vedúce k cirhóze pečene: hepatitída B, C, nevírusová hepatitída, chronické ochorenia pečene a žlčníka a nadmerné požívanie alkoholu. Ak sa cítite horšie, musíte kontaktovať svojho lekára, ktorý vie, ako skontrolovať cirhózu pečene, a naplánuje ďalšie vyšetrenia..

specialist_sokolova, 179 článkov na webe

Autor do svojho autorského profilu zatiaľ nepridal žiadne osobné alebo biografické informácie.

Čo je cirhóza

Ak máte určité príznaky, môžete zistiť, aké funkčné zlyhanie pečene je v súčasnosti. Iba lekár môže poznať všetky príznaky, potvrdiť prítomnosť choroby v tele a predpísať objektívnu liečbu.

Kompenzované. Považuje sa za bezpečný, pretože telo sa vyrovná so svojimi funkciami a zriedka sa prejavuje ako nepríjemné príznaky. Takéto ochorenie sa dá zistiť počas rutinných vyšetrení. S takou cirhózou človek môže žiť mnoho rokov;
Dekompenzované. Telo je tu už vo vážnom stave kvôli procesu fibrózy. Takéto príznaky môžete rozlíšiť - žltnutie očí a tela a zlé zdravie;
Postnekrotická. Objaví sa po hepatitíde B

Je potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že takáto cirhóza sa vyvíja rýchlo a môže viesť k zlyhaniu pečene. Jedným zo znakov choroby je horúčka, bolesť brucha;
portál

Môže sa vyskytnúť v dôsledku vírusovej hepatitídy alebo alkoholizmu. Prvé príznaky sú: slabosť v celom tele, strata chuti do jedla, mierna bolesť na pravej strane;
Žlčových ciest. Považuje sa za celkom špecifický typ cirhózy a často sa vyskytuje u žien vo vekovej skupine od 40 do 60 rokov. Symptómom je žltačka;
Alkoholik. Prejavuje sa to u všetkých, ktorí zneužívajú alkohol. V tom okamihu, keď sa pečeň nezaoberá prichádzajúcimi škodlivými látkami, začína sa presúvanie umierajúcich buniek do tkaniva jazvy. Pri tomto type ochorenia môžete spoznať príznaky, ako sú slabosť tela, ospalosť, nevoľnosť, bolesť kĺbov, strata hmotnosti. Alkoholická cirhóza sa vyvíja po dlhú dobu..

Indikátory pečene s ochorením

Hlavným patologickým mechanizmom, ktorý je základom rozvoja cirhózy pečene, je nahradenie zdravých hepatocytov spojivovým tkanivom.

Prevaha spojivového tkaniva (stroma) nad normálnym tkanivom pečene (parenchým) spôsobuje morfologické zmeny v orgáne aj funkčné zlyhanie..

Pečeň sa spočiatku zväčšuje, jej tkanivo sa stáva edematóznym. Ďalej sa orgán zmení - jeho konzistencia sa zmení na hustejšiu, objaví sa tuberozita.

Veľký regeneračný potenciál orgánu a schopnosť široko kompenzovať stratenú funkciu však vedú k tomu, že vývoj cirhózy je často diagnostikovaný vo výraznom klinickom štádiu, keď je tento proces nezvratný a prognóza pre pacienta je nepriaznivá..

Zmeny v koncentrácii a pomeroch frakcií takého biochemického ukazovateľa, ako je bilirubín, ako aj stanovenie vysokých koncentrácií pečeňových enzýmov ALT a AST v krvi, umožňujú nielen diagnostikovať patologický proces v orgáne, ale tiež dávajú relatívny záver o závažnosti procesu, oblasti hepatocytov, ktoré sa na ňom podieľajú, ktoré podstúpiť cytolýzu (proces deštrukcie buniek).

ALT (alanín aminotransferáza) je enzým v pečeňových bunkách, ktorý je zodpovedný za prenos aminoskupiny a tvorbu alanínu aminokyseliny.

AST (aspartátaminotransferáza) je enzým v pečeňových bunkách, ktorý je zodpovedný za prenos aminoskupiny a tvorbu aminokyseliny aspartátu. ALT a AST zohrávajú dôležitú úlohu pri uvoľňovaní dusíka z aminokyselín, ktoré sa následne začleňujú do močovinového cyklu a vylučujú sa z tela..

Bilirubín je produkt rozkladu hemoglobínu, ktorý je metabolizovaný v ľudskej pečeni. Podiel všetkých biochemických procesov, ktoré sú zamerané na priamu premenu nepriameho bilirubínu, je veľmi vysoký. Preto rast nepriamej frakcie na pozadí výskytu priamej frakcie v krvi (v skutočnosti priamy bilirubín vstupuje do krvi z poškodených pečeňových buniek) a hovorí o patologickom procese orgánu.

Diagnóza cirhózy pečene a zlyhania pečene

Cirhóza (z gréckeho kirrosu - žltá) je závažné ochorenie pečene, ktoré sa vyznačuje dlhotrvajúcim zápalovým procesom a postupnou smrťou špeciálnych pečeňových buniek - hepatocytov, s postupnou premenou na spojivové tkanivo. Zároveň sa zníži detoxikačná schopnosť pečene a vyvíja sa zlyhanie pečene..

Pečeňová nedostatočnosť sa vyznačuje zníženou funkciou pečene v dôsledku poškodenia jej parenchýmu. Klinický obraz je podobný prejavom cirhózy. Patogenéza závisí od špecifík predchádzajúceho ochorenia. Každý rok trpí touto chorobou asi 40 miliónov ľudí na celom svete..

Laboratórium obsahuje aktuálne biochemické štúdie, koprologickú analýzu, ultrazvuk, biopsiu pečene, krvný test na prítomnosť vírusových markerov. O tom, aké ďalšie diagnostické nástroje sú potrebné, rozhoduje ošetrujúci lekár.

Aké konkrétne prejavy cirhózy budú prítomné, závisí od pacienta a jeho životného štýlu. V závažných prípadoch môže byť jedným z príznakov abdominálny edém..

Všeobecný krvný test na cirhózu ukazuje nasledujúce:

 • celková hladina hemoglobínu klesne na 110 g;
 • redukcia erytrocytov;
 • zníženie počtu krvných doštičiek;
 • zvýšený počet bielych krviniek;
 • SOE (rýchlosť sedimentácie erytrocytov) stúpa na 15 mm / h.

Biochemický krvný test odhalí takéto porušenia:

 • znížené hladiny albumínu a celkového krvného proteínu;
 • zvýšenie obsahu enzýmov ALT a AST;
 • zvýšené hladiny syntetizovaného bilirubínu v pečeni;
 • zvýšená glukóza
 • zníženie koncentrácie fibrinogénu (spojené so zlyhaním pečene);
 • nedostatočná hladina protrombínu;
 • zvýšenie alkalickej fosfatázy;
 • zníženie sodíka a vápnika.

Dôležité: nedostatočná hladina protrombínu môže spôsobiť zhoršenie koagulácie krvi, čo nepriaznivo ovplyvní funkčnosť pacienta. Ostatné patologické procesy môžu znížiť hladinu protrombínu a fibrinogénu.

Ktoré sú určené komplexnou laboratórnou diagnostikou.

Ak bola cirhóza spôsobená hepatitídou, budú pozitívne nasledujúce markery: Anti-HBs, HCV-RNA, Anti-HBc, HBsAg. Normálne - odpoveď nie. Mechanizmus vývoja ochorenia závisí od typu predchádzajúcej hepatitídy.

V dôsledku koprologickej analýzy sa tuky (narušený metabolizmus tukov) a bielkoviny nachádzajú v stolici. Výkaly sú zmenené (v dôsledku zníženia hladín bilirubínu). Správny odber vzoriek pomôže znížiť chyby v koprologickej analýze..

Počítačová tomografia umožňuje vyhodnotiť všeobecné fyziologické parametre orgánu, identifikovať ložiská cirhózy.

Užívanie biopsického materiálu sa zvyčajne predpisuje na diagnostikovanie stavu pečeňového tkaniva samotného, ​​na stanovenie percenta zdravých buniek vo vzťahu k bunkám spojivového tkaniva..

Cirhóza je veľmi nebezpečná choroba. Každý môže vedieť, aké dôsledky môžu mať. Ľudské telo je presný mechanizmus, takže akékoľvek narušenie jeho fungovania hrozí komplikáciami. Závažné formy ochorenia môžu byť fatálne. Včasná diagnostika a včasná liečba pomôže predchádzať rozvoju zlyhania pečene a cirhózy.

Krvné testy na cirhózu

Všeobecné informácie

Anémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..

Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo. Tieto bunky nesú funkciu prenosu krvi do tela. Keď hemoglobín v krvi klesá, začína sa hladovať kyslík v orgánoch a tkanivách, prečo sa choroba nazýva anémia.

Ak sa vyskytne portálna hypertenzia s chronicky zapálenou pečeňou, začína sa časté venózne krvácanie v oblasti pečene, pažeráka a žalúdka, čo vedie k mikrocytovej anémii. Stáva sa, že so zápalom pečene začína delenie červených krviniek, čo vedie k rozvoju anémie spór buniek. Cirhóza môže spôsobiť problémy v metabolizme kyseliny listovej a B12. Vedie to tiež k poklesu hladín hemoglobínu..

Formuláre a stupne

Anémia sa klasifikuje podľa niekoľkých kritérií, ktoré závisia od provokátorov príznakov, formy a závažnosti ochorenia. Anémia sa delí na:

Ochorenie možno rozdeliť na:

 • anémia z nedostatku železa;
 • hypoplastická;
 • aplastická;
 • megaloblastická;
 • nedostatok kyseliny listovej;
 • Nedostatok B-12 (zhubný);
 • hemolyticko;
 • autoimunitné;
 • kosákovitá bunka.

Forma choroby s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku nedostatku železa v krvi. To sa môže stať, keď ferum neabsorbuje telo, príde s jedlom príliš málo. Anémia sa môže vyvinúť po darovaní krvi alebo nerovnováhe hormónov v tele. Anémia môže spôsobiť ťažké obdobia, tehotenstvo alebo stratu krvi pri rakovine.

Ak kostná dreň nezvláda svoje funkcie, môže sa vyskytnúť hypoplastická alebo aplastická anémia. V tomto prípade kostná dreň neprodukuje krvné bunky na správnej úrovni. Môže to byť spôsobené toxickými účinkami, kontamináciou žiarením alebo vedľajším účinkom liekov. Táto forma ochorenia sa vyznačuje zvýšeným množstvom ferum v tele, pri ktorom hladina hemoglobínu klesá a nevytvárajú sa nové červené krvinky..

Pri megaloblastickej anémii sa megaloblasty pozorujú v kostnej dreni. Pri hemolytickej forme choroby červené krvinky žijú menej, ako sa očakávalo, pretože sa tvoria protilátky, ktoré ničia červené krvinky za menej ako 2 týždne. Podľa kritéria priemeru červených krviniek sa anémia delí na:

 • normacytic;
 • microcytic;
 • macrocytic;
 • megaloblastická.

Na stanovenie stupňa anémie je potrebné zložiť všeobecný krvný test, v ktorom budú viditeľné ukazovatele červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Stupne choroby:

 • svetlo (hemoglobín - 90+ pre ženy, 100+ - pre mužov);
 • stredne silné (70+ a 90+, objavujú sa výrazné príznaky);
 • ťažký (50+, 70+, život pacienta je v nebezpečenstve);
 • mimoriadne závažné (ukazovatele pod 50 a 70).

Komplikácie cirhózy

 1. Hypertenzný syndróm portálu - zvýšený tlak žíl portálu.
 2. Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka je vážna hrozná komplikácia, ktorá je sprevádzaná rozsiahlou stratou krvi..
 3. Ascites - nahromadenie tekutiny v brušnej dutine.
 4. Hepatálna kóma (hepatická encefalopatia) sa vyvíja v dôsledku hromadenia metabolických produktov v krvi..
 5. Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je vážnou poruchou koagulačného systému. V cievach sa tvorí veľa krvných zrazenín a potom dochádza ku krvácaniu, ktoré je veľmi ťažké zastaviť..
 6. Zhubné nádory na cirhózu - rakovina pečene.
 7. Peritonitída spôsobená infekciou.

Na záver je potrebné ešte raz zdôrazniť, že laboratórne metódy sú dôležité pri diagnostike cirhózy pečene, ale ich význam sa musí brať do úvahy predovšetkým na základe klinických symptómov a údajov z fyzikálnych vyšetrení..

Ako zvýšiť hladinu hemoglobínu pri cirhóze

Na zvýšenie hladiny hemoglobínu lekári často predpisujú lieky obsahujúce železo - jednu zo zložiek molekuly hemoglobínu. Ale veľa pacientov, ktorí užívajú tieto lieky, si takmer vôbec nevšimnú zmeny - hemoglobín zostáva rovnaký.

 • Kazeín (proteín, ktorý sa nachádza vo všetkých druhoch mliečnych výrobkov) sa veľmi dobre kombinuje so železom, čo bráni jeho absorpcii v tele. Preto musíte obmedziť používanie mlieka, jogurtu, kefíru, kyslej smotany a ďalších výrobkov z mlieka;
 • Ľudské telo absorbuje iba železné železo a väčšina liekov pozostáva zo železitého železa, ktoré okrem nepoužívania spôsobuje aj zápchu a ťažkosť v žalúdku;
 • Čím nižšia je kyslosť žalúdka, tým horšie sa vstrebáva železo;
 • Na začiatku sa látka hromadí v pečeni a až po určitom čase sa objaví v krvi (zvyčajne sa odporúča vypiť lieky obsahujúce železo od 1 mesiaca do 6 mesiacov).

Na druhej strane bude veľmi užitočné užívať kyselinu listovú a vitamín B12. Ak sa počas liečby stav osoby nezlepší, je možné predpísať intravenózne injekcie..

Telo samozrejme najlepšie prijíma a asimiluje všetky vitamíny a minerály priamo z potravy

Preto sa odporúča venovať osobitnú pozornosť strave, nezabúdajúc na to, že pri cirhóze sú niektoré potraviny prísne zakázané.

 • Kuracie mäso, obličky, srdce, pečeň;
 • Nízkotučné ryby;
 • Všetka zelenina v surovom stave alebo v akejkoľvek varenej verzii (obzvlášť užitočné sú paradajky, tekvica, mladé zemiaky a cibuľa);
 • Všetky greeny;
 • Ovocie, ktoré obsahuje veľa železa (jablká, kdoule, granátové jablká, broskyne, banány a slivky);
 • Zeleninové a ovocné šťavy (pokiaľ možno čerstvo vylisované);
 • Sušené ovocie;
 • morské plody.

Na cirhózu budú užitočné najmä čerstvo vylisované šťavy, najmä jablko a tekvica. Okrem toho sa odporúča používať granátové jablká denne (v obvyklej forme aj vo forme šťavy). Napriek tomu, že neobsahuje toľko železa ako napríklad tablety, ale v tomto prípade je úplne absorbovaný.

Bežný čaj môžete nahradiť aj šípkovým vývarom. Skutočným nálezom pre telo sa stane vďaka obsahu najvyššieho množstva vitamínu C zo všetkých druhov ovocia, ktoré, ako viete, pomáha železu lepšie vstrebávať do tela. Na prípravu vývaru potrebujete jednu polievkovú lyžicu ovocia a pohár vody. Šípka sa naleje vriacou vodou a varí sa 10 minút, potom sa vývar nechá vylúhovať jeden deň. Pred použitím filtrujte.

Všetky vyššie uvedené metódy, ktoré zvyšujú hemoglobín, budú neúčinné, ak človek zabudne na hlavnú príčinu problému. Pri cirhóze je veľmi dôležitá strava a kompliancia. Je zakázané jesť mastné mäso a ryby, vyprážané a korenené jedlá, konzervované výrobky, zmrzlinu, párky. Je potrebné obmedziť príjem soli (nie viac ako 50 gramov za deň), vajec (povolené jesť jeden deň), mlieka (250 ml), hovädzieho mäsa (100 g). Okrem toho sa vykonáva komplexná lieková terapia, ktorá organizmu poskytuje potrebné vitamíny a minerály, zlepšuje metabolický proces.

Laboratórna diagnostika cirhózy

Pre lekára akejkoľvek špeciality sú dôležité laboratórne ukazovatele, takže pacienti by ich mali brať vážne. Výsledok štúdie závisí od toho, ako je osoba správne pripravená na tento alebo ten výskum. Skreslenie ukazovateľov povedie k nesprávnej diagnóze a povedie lekára na scestie a núti zmeniť taktiku liečby.

Pacient by si mal byť vedomý toho, že všetky testy sa musia robiť na lačný žalúdok a večer je zakázané jesť príliš veľa a dokonca piť alkohol. Pred začatím chémie krvi by sa mala strava dodržiavať niekoľko dní. A ak je laboratórium v ​​piatom poschodí - je lepšie ísť tam pešo, ale ísť pešo - to môže tiež ovplyvniť výsledok štúdie..

Klinický krvný test

Táto metóda je nepriama v detekcii patológie hepatobiliárneho systému. Nasledujúce zmeny v norme všeobecného krvného testu naznačujú cirhózu pečene:

 • zvýšenie počtu leukocytov - leukocytózy (viac ako 9 × 109 jednotiek / l);
 • posun leukocytového vzorca doľava - zvýšenie špecifickej hmotnosti stab (mladých) foriem neutrofilov - viac ako 6%;
 • zvýšená reakcia (rýchlosť) sedimentácie erytrocytov (ROE alebo ESR): nad 10 mm za hodinu pre mužov a 12 mm za hodinu pre ženy;
 • zníženie hladiny červených krviniek (pod 3,7 × 1012 jednotiek / l u mužov a 3,5 x 1012 jednotiek / l u žien) a hemoglobínu (pod 130 g / l u mužov a 120 g / l u žien).

Zmeny počtu leukocytov, počtu leukocytov a ESR naznačujú zápal a nekrózu - preto nie sú špecifické. Anémia s cirhózou sa vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu B12 (kyanokobalamín) a kyseliny listovej.

Chémia krvi

Biochémia je vedúca a špecifická pre hodnotenie funkčnosti pečene. V biochémii sa dajú zistiť typické zmeny cirhózy pečene:

indexfunkcieReferenčné hodnotyHladina cirhózy pečene

Aspartát aminotransferáza (AST)
Zodpovedný za metabolizmus aminokyselín.
· Ženy - do 31 jednotiek / l;

Muži - do 47 jednotiek / l

Rastie
Alanín aminotransferáza (ALT)
Reguluje tvorbu glukózy z bielkovín a tukov
· Ženy - do 35 u / l;

Muži - do 45 jednotiek / l

De Ritis Ratio
Pomer AST a ALT
0,91-1,75
Znižuje sa a môže byť menej ako 1

Alkalická fosfatáza (alkalická fosfatáza)
Enzým, ktorý signalizuje stagnáciu žlče
Ženy - 35 - 105 jednotiek / l;

Muži - 40 - 130 jednotiek / l

· Ženy - 6 - 42 u / l;

muži - 10 - 71 jednotiek / l

Laktát dehydrogenáza (LDH)
Podieľa sa na reakciách uvoľňovania energie pri rozklade glukózy
Ženy - 135 - 214 jednotiek / l;

Muži - 135 - 225 jednotiek / l

bielok
Podporuje onkotický tlak v cievach a zabraňuje tvorbe opuchov
65 - 85 g / l
Znižuje sa

bilirubín
Produkt konečnej premeny hemoglobínu, ktorý neutralizuje pečeň
· Spolu - 3,4 - 17,1 μmol / l;

· Priamy - 0 - 7,9 μmol / l;

Nepriamo - do 19 μmol / l

Všetky frakcie sa zvyšujú

Údaje z biochemického krvného testu na cirhózu sa hodnotia v spojení s klinickými a anamnestickými príznakmi, výsledkami fyzikálneho vyšetrenia..

Coagulogram

Pečeň je žľaza, v ktorej sú syntetizované proteínové štruktúry tela. Faktory zrážania krvi sú v prírode tiež proteínovými zlúčeninami. V prípade zlyhania syntetickej funkcie trpí koagularita, preto podľa indexov koagulogramu sa posudzuje závažnosť cirhózy..

V koagulograme sa menia tieto ukazovatele:

 • znížený fibrinogén je vysoko citlivý enzým;
 • rast protrombínového času (INR) je indikátorom normálneho fungovania pečene, pretože závisí od množstva vitamínu K, ktorý je syntetizovaný žľazou;
 • trombínový čas sa predlžuje;
 • zvýšený aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT);
 • zníženie bielkovín C a antitrombínu.

Všeobecná analýza moču

Moč môže veľa povedať o tom, ako funguje pečeň, aj keď niektoré zmenené ukazovatele nie sú špecifické. Špecifické ukazovatele v moči sú:

Urobilinogén sa vytvára v čreve pôsobením mikroflóry z priameho bilirubínu. Potom sa vstrebáva do krvi, cez portálnu žilu, ktorá znovu vstúpi do pečene, sa opäť neutralizuje a vylučuje močom obličkami vo forme urobilínu.

Preto je urobilín v moči povolený a urobilinogén je patológia. Jeho prítomnosť naznačuje narušenie žľazy: čím viac je množstvo urobilinogénu v moči, tým výraznejšia cirhóza.

Imunologický test

Fibrotická degenerácia pečene môže spôsobiť celý rad chorôb. Leví podiel na týchto chorobách tvoria autoimunitné procesy..

Tie obsahujú:

 • rôzne typy autoagresívnej hepatitídy;
 • poškodenie buniek pri autoimunitnom polyendokrinnom syndróme;
 • syndróm prekrývania;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • lupus hepatitída (so systémovým lupus erythematodes);
 • zápal sarkoidózy.

Laboratórne markery, pomocou ktorých je možné určiť autoimunitné ochorenia:

 • AMA (antimitochondriálne protilátky);
 • ANA (antinukleárna);
 • SMA (AT na bunky hladkého svalstva);
 • autoprotilátky proti obličkovým a pečeňovým mikrozómom.

Normálne by mal byť titer AMA, SMA a autoprotilátok do mikrozómov 1:40 a titer ANA by mal byť až 1: 160.

Imunologický krvný test môže určiť, ktorý autoimunitný proces ničí pečeň..

Aké testy ukazujú cirhózu pečene

Diagnóza cirhózy začína všeobecným krvným testom

Dávajte pozor na množstvo hemoglobínu, krvných doštičiek, bielych krviniek a mieru sedimentácie erytrocytov.

Analýza moču na cirhózu môže naznačovať veľké množstvo bilirubínu. To naznačuje porušenie jeho zachytenia a deaktivácie v hepatocytoch. Najinformatívnejšou zo všetkých analýz je biochémia krvi. Mení ukazovatele metabolizmu bielkovín, uhľohydrátov a lipidov. Medzi pečeňové markery patrí močovina, kyselina močová, bilirubín a aminotransferázy. Tieto ukazovatele sú najcitlivejšie na ochorenie pečene..

Koagulogram je tiež informatívny pri diagnóze cirhózy, pretože ukazuje kvalitu syntézy koagulačných faktorov v pečeňových bunkách..

Čo je hemoglobín?

Hemoglobín je komplexná zlúčenina látok, ako sú bielkoviny a železo, ktoré sa nachádzajú v červených krvinkách. Poskytuje ľudskému telu kyslík a prenáša ho z pľúc do všetkých orgánov a tkanív.

 • Celková slabosť;
 • Závažné závraty;
 • ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • Rýchly pulz;
 • Pretrvávajúce sucho v ústach;
 • Bledosť a lúpanie kože;
 • Možné mdloby.

Imunitný systém je tiež veľmi slabý a dokonca aj najbežnejší prechladnutie môže spôsobiť vážne komplikácie..

Stanovenie hladiny hemoglobínu je veľmi jednoduché: postačí jednoduchý krvný test s prstom. Normálne je jeho obsah v tele mužov 130 - 170 gramov na liter, u žien 120 - 155 gramov na liter. Okrem toho sa toto množstvo počas tehotenstva znižuje - 110 - 140 gramov na liter. Je to kvôli tomu, že telo matky intenzívne konzumuje železo.

 1. Explicitné krvácanie (rany, operácie, predĺžená menštruácia, hemoroidy);
 2. Skryté krvácanie (v období gastrointestinálnych chorôb, patológií ženského reprodukčného systému);
 3. Dedičnosť alebo autoimunitné choroby;
 4. Nesprávna výživa;
 5. Časté darovanie krvi.

Je veľmi dôležité pamätať na to, že jesť mastné a vyprážané jedlá, alkohol, určité lieky a fajčenie v predvečer analýzy môže výrazne skresliť jej výsledky. Preto je potrebné na to pripraviť telo.

V prvej forme sa bilirubín nachádza v krvi. Keď vstúpi do pečene, viaže sa a neutralizuje sa, spolu so žlčou prechádza celým tráviacim traktom a opúšťa telo spolu s výkaly (je to práve táto látka, ktorá škvrnu oddeľuje od stolice). Navyše zvýšenie voľnej formy bilirubínu v dôsledku jeho toxických vlastností spôsobuje žltnutie a svrbenie kože počas cirhózy..

Normálny obsah bilirubínu sa pohybuje od 8,5 do 20,5 μmol na liter. Pri cirhóze sa tieto ukazovatele môžu niekoľkokrát zvýšiť.

Čo je cirhóza pečene

Cirhózou sa rozumie chronický proces v pečeni, ktorý je spôsobený nahradením normálnych pečeňových buniek (hepatocytov) spojivovým tkanivom (fibróza, steatóza). Toto je polyetiologická patológia, príčiny sú vírusy, alkoholické choroby, toxická intoxikácia a ďalšie. Ochorenie je zhubné, lobulárna štruktúra pečene vymizne.

Pretože pečeň vykonáva veľa funkcií, ich narušenie výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie tela. Testy na cirhózu sú indikátorom včasných porúch na určitom mieste v reťazci biochemických procesov v tele..

Príprava na skúšku

Analýza pre pečeňové testy sa spravidla podáva niekoľkokrát. Je to potrebné na sledovanie dynamiky ich rastu alebo poklesu a na predpísanie liečby.

Aby sa predišlo skresleniu výskumných údajov, lekári odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel prípravy na dodávku biomateriálu na stav pečene..

 • Analýza sa vykonáva striktne na lačný žalúdok s trvalou prestávkou s hladom desať hodín.
 • Deň pred pôrodom opustite všetky typy fyzickej aktivity.
 • Ak ste pili alkohol deň predtým, odmietnite darovať krv. Keďže sa nachádzame v stave fantázie, je lepšie odložiť návštevu ošetrovacej miestnosti na lepšie časy.
 • Nefajčiť. Nikotín nemá na pečeň menej negatívny účinok ako alkohol.

Biochemický krvný test na cirhózu už mnoho rokov spája hádanku vážnej choroby. Včasný prístup k lekárovi a správne predpísaná liečba pomôžu blokovať ochorenie s ďalšou pozitívnou dynamikou vývoja.

príčiny

Existuje niekoľko provokátorov vývoja syndrómu:

 • akútne alebo chronické krvácanie;
 • problémy s tvorbou červených krviniek kostnou dreňou;
 • Zníženie životnosti erytrocytov zo 4 mesiacov na 2 týždne.

Hypervolémia - anémia

Polycythemická hypervolémia je syndróm, pri ktorom sa celkový objem krvi zvyšuje v dôsledku zvýšenia počtu jeho zložiek, zatiaľ čo Ht je nad prijateľnými limitmi. Hyperolémia je častým javom pri cirhóze. Nazýva sa tiež riediaca anémia. Laboratórne údaje neukazujú odchýlky od štandardov, ak neexistujú žiadne ďalšie choroby.

Hemolytická anémia

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hemolytickou anémiou. Vyskytuje sa, ak sa pred predpísaným časom zničí veľké množstvo červených krviniek, ktoré sa zvonka prejavuje hemolytickou žltačkou..

Výsledky laboratória ukážu zvýšenie hladín bilirubínu a ďalšie zmeny v krvnom zložení. Pri hemolytickej anémii je slezina často väčšia ako obvykle.

Mikrocytická anémia

Anémia s nedostatkom železa sa vyskytuje v dôsledku akútneho alebo chronického krvácania. Pretože sa venózne krvácanie často vyskytuje počas cirhózy pažeráka, žalúdka atď., Tento typ ochorenia často sprevádza zápal pečene. Krvný test ukáže chorobu bez akýchkoľvek problémov..

Makrocytická anémia

Makrocytová anémia je ochorenie charakterizované zväčšením červených krviniek, s nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej. Kyselina listová je u ľudí závislých od alkoholu často nedostatočná. Prevenciou tohto javu môžu byť:

 • choroby tráviaceho ústrojenstva, napríklad problémy s pečeňou, enteritída atď.;
 • tehotenstva;
 • genetická závislosť;
 • diéta.

Anémia je sprevádzaná výskytom kovových výbuchov v kostnej dreni, čo spôsobuje ničenie červených krviniek.

Stanovenie závažnosti choroby biochemickými parametrami krvi

Štúdium krvných parametrov pri cirhóze pečene sa vykonáva nielen kvôli diagnostike, ale aj pri výbere vhodného modelu liečby. Klasifikácia podľa Childa-Pugha je populárna, ktorá systematizuje všetky ukazovatele a poskytuje jasnú definíciu stupňa vývoja choroby.

Podľa ukazovateľov všeobecného krvného testu môžete zistiť stav choroby:

 1. Nasledujúce indikuje prvé štádium cirhózy: bilirubín - nie viac ako 20 mmol / l, protrombínový čas sa mierne zvyšuje, množstvo albumínu je vyššie ako 3,5 g%. Neexistuje encefalopatia a ascites (podľa klasifikácie podľa Childa-Pugha, s takýmito výsledkami, je pridelený 1 bod).
 2. V druhom stupni sa množstvo bilirubínu zvýši na 30 mmol / l, obsah albumínu v krvi je 2,8–3,5 g. Protrombínový čas sa zvyšuje o 4–6 sekúnd, ascites je mierne vyjadrený, AST a ALT ukazovatele rastú dvakrát (podľa klasifikácie Child-Pugh, s týmito výsledkami sú pridelené 2 body).
 3. V treťom štádiu cirhózy pečene je hladina bilirubínu vyššia ako 34 mmol / l, množstvo albumínu je nižšie ako 2,8 g%. Jasne sa prejavuje ascit, silná encefalopatia, pozoruje sa zlá koagulácia krvi (podľa klasifikácie Child-Pugh sú pridelené 3 body).

Táto klasifikácia vyhodnocuje všetky alarmujúce príznaky v komplexe na stupnici, po ktorej sa vyvodí záver o štádiu vývoja ochorenia. 5–6 bodov znamená najjednoduchšie kompenzované štádium choroby, 7–9 bodov - znak dekompenzácie, druhé štádium choroby. A 10-15 bodov označuje posledné, najťažšie štádium choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..
Faktory rizika rakoviny krkuRakovinové bunky onkocyty sú prítomné u každého človeka. Po dlhú dobu sú akoby v režime spánku kvôli vnútornej rovnováhe tela a silnému imunitnému systému.
Maternicové myómy sú nepríjemnou, ale nie smrteľnou diagnózou. V súčasnosti existujú overené metódy liečby fibroidov a návratu ženy do zdravého a plného života.Príčiny myómyPresné príčiny choroby neboli doteraz objasnené.