loader

Ako zistiť novonarodenú pupočnú kýlu

Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.

Príznaky pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť. V priebehu času sa prietrž môže zväčšovať. Ak sú svaly pupočného prstenca veľké (prietrž má tiež významnú veľkosť), môžete vidieť, že brucho dieťaťa v pupku sa pri plaču dieťaťa trochu opuchne..

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom jeho výskytu je dedičnosť. Inými slovami, ak rodičia dieťaťa mali pupočníkovú herniu v ranom detstve, existuje veľká šanca, že sa s ňou stretne aj ich syn alebo dcéra. Niekedy sa môže stretnúť s názorom, že príčinou kýly je nesprávne rezanie pupočníka v nemocnici, čo je, samozrejme, nesprávne, pretože spôsob rezania pupočníka nemá nič spoločné s rozvojom brušných svalov..

Liečba pupočníkovej hernie

Rodičia, ktorých dieťa má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, musia samozrejme vedieť, ako liečiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa. Dobrou správou pre nich bude správa, ktorá sa často lieči aj prietrže, a to aj dosť veľké: ako sa dieťa vyvíja, brušné svaly sú silnejšie, krúžok sa zužuje a prietrž sa uzatvára bez osobitného ošetrenia, či už ide o konzervatívny alebo chirurgický zákrok..

S cieľom úspešne zvládnuť prietrž a zabrániť jej výskytu je veľmi dôležité poskytnúť dieťaťu náležitú starostlivosť..

Pred každým kŕmením je potrebné na krátky čas rozložiť omrvinky na žalúdok. V takom prípade by malo dieťa ležať na rovnom a pevnom povrchu, na stole alebo na prebaľovacom stole, na ktorom je plienka umiestnená. Je potrebné začať šíriť strúhanku po úplnom zahojení pupočníkovej rany a samozrejme, v žiadnom prípade nenechávajte dieťa bez dozoru, aj keď rodičia sú úplne istí, že sa dieťa prevráti, pretože nevie, ako to urobiť, čo znamená, že nikam nepôjde..

Dobrý vplyv na prevenciu a liečbu pupočnej kýly u dojčiat spôsobuje brušnú masáž. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať profesionálneho maséra (samozrejme po konzultácii s detským lekárom). Okrem toho je veľmi užitočné masírovať sa..

Video: Masáž s pupočnou kýlou

Masáž sa začína od druhého týždňa života dieťaťa za predpokladu, že sa pupočníková rana uzdravila a dieťa sa neobťažovalo. Odporúča sa vykonávať hladiace pohyby (presne v smere hodinových ručičiek, pretože týmto spôsobom hrubé črevo prechádza telom), tzv. Protiútoky a údery šikmých svalov brucha. Aby ste mohli vykonať protitahy, musíte ľavou rukou posunúť hore na pravej strane brucha a dole na pravej strane brucha (pohyby sa vykonávajú synchrónne). Hladenie šikmých svalov brucha sa vykonáva takto: jedna ruka sa musí položiť na pupok, druhá na vykonávanie ľahkých hladkých pohybov. Všetky pohyby by mali byť jednoduché a priniesť dieťaťu potešenie. Počas masáže by dieťa nemalo plakať. (Ako robiť brušnú masáž)

Ak toto ošetrenie nepomôže, chirurg odporúča operáciu, počas ktorej je pupočníkový prstenec uzavretý. Spravidla sa odporúča, aby sa chirurgický zákrok vykonal skôr, ako má dieťa päť rokov..

Je tiež dôležité pamätať na to, že v prípade pupočnej kýly je v zriedkavých prípadoch možné poškodenie čriev svalom, čo je nebezpečné a môže viesť k vážnym chorobám. Preto ak máte podozrenie na bolesť brucha, mali by ste radšej navštíviť lekára.

Video: ako zaobchádzať s pupočnou kýlou u dieťaťa

Posunutie niektorých vnútorných orgánov v brušnej dutine za pupkovým kruhom vedie k diagnostike pupočnej kýly u novorodencov. Táto patológia sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného v dôsledku normálneho tehotenstva a pôrodu au každého tretieho dieťaťa, ktoré sa narodilo predčasne..

Umbilická hernia diagnostikovaná u dojčiat je najbežnejším chirurgickým ochorením vo veku 1 roka. Je potrebné poznamenať, že drobné defekty pupočníkového krúžku sa pozorujú takmer u všetkých novorodencov.

Štruktúra pupočnej kýly

Je dôležité, aby rodičia pochopili, čo je pupočná kýla, ak sa vyskytuje u dieťaťa. V centrálnej časti brucha je pupočníkový krúžok, pozostávajúci z väzov. Vďaka nemu dieťa počas tehotenstva dostalo jedlo a kyslík cez pupočnú šnúru matky. Po pôrode je pupočníková bandáž oviazaná, jej cievy by sa mali normálne utiahnuť a prsteň by sa mal uzavrieť a liečiť spojivovým tkanivom.

Ak sa tak nestane, vnútorné orgány (zvyčajne omentum a črevné slučky) začnú cez ňu vyčnievať zvnútra. Podobná situácia sa môže vyskytnúť u matky: ak je pupočníkový prstenec napnutý a počas tehotenstva oslabuje, je zaručená prietrž po cisárskom reze alebo normálny pôrod..

Po pôrode majú všetky deti slabý a nie úplne prerastený pupočníkový prsteň, takže u novorodencov budú viditeľné menšie vizuálne znaky pupkovej kýly. Ale u väčšiny detí tento stav rýchlo a nezávisle zmizne do 1 mesiaca, zatiaľ čo u ostatných sa diagnostikuje a predpíše potrebné ošetrenie, aby sa zabránilo porušeniu pupočnej kýly u novorodencov..

Hlavné dôvody, ktoré vedú k pupočnej kýle u dieťaťa, sú spojené s anatomicky slabými tkanivami pupka. Ale ak existujú predispozičné faktory, choroba sa vyvíja častejšie.

Tie obsahujú:

 • nezrelosť;
 • podváha dieťaťa;
 • genetická predispozícia;
 • časté stavy, počas ktorých sa zvyšuje vnútro-brušný tlak (plač, kašeľ, zápcha atď.);
 • slabý svalový tonus charakteristický pre krivku;
 • pohlavie: pupočná kýla u novorodencov je diagnostikovaná menej často ako u dievčat

Mnohí rodičia sa domnievajú, že tejto chorobe predchádza nesprávne bandážovanie pupočnej šnúry dieťaťu ihneď po pôrode. Toto je iba mýtus, pretože táto akcia nemôže nijako ovplyvniť svalovú slabosť a rozšírenie pupočného krúžku.

Kýla u kojencov je dvoch typov - vrodená a získaná.

Vrodená patológia sa vyvíja v dôsledku anatomických rysov tela dieťaťa. Niektoré deti sa rodia s dyspláziou spojivového tkaniva. Svaly a tkanivá pupočného kruhu a brušnej steny u týchto detí sú tiež slabé. Preto sa u novorodencov vyvíja pupočná kýla, ktorá si vyžaduje liečbu.

Získaná hernia sa vytvára na pozadí častého napätia brušnej steny, keď zvýšený tlak v bruchu pôsobí na vnútorné orgány. V tomto prípade dodržiavanie preventívnych opatrení pomôže zbaviť sa údajného vývoja pupočnej kýly u novorodencov..

Príčiny odhalenia dlhých pupočných prstov

Ak je dieťa dlhé a často plače, trpí zápchou a nadúvaním, jeho bruško je v neustálom napätí. Rovnaký stav sa často vyskytuje u dojčiat, keď je leto vonku a dieťa reaguje na teplo s výraznou úzkosťou. Zvýšený vnútrobrušný tlak narúša normálne zúženie pupočného kruhu, čo znamená, že v ňom môžu byť slučky čreva alebo omentum. V tomto prípade mladí rodičia vidia, ako pupočná hernia u novorodencov vyzerá voľným okom.

Aby ste tomu zabránili, je potrebné venovať viac pozornosti dieťaťu, aby sa predišlo dlhému kriku. Pri prvých príznakoch vyčnievania by sa liečba doma nemala vykonávať, najmä by sa nemalo používať sprisahanie, ktoré nemá terapeutický účinok. O výskyte príznakov choroby by sa mal informovať lekár, ktorý poskytne vhodné odporúčania.

Pupočná prietrž u dojčiat je určená už 1 mesiac života. Pupok, ktorý sa posúva dopredu, je viditeľný voľným okom, avšak u niektorých detí je to len anatomický rys nazývaný „kožný pupok“. Aby nedošlo k zámene tohto stavu so skutočnou chorobou, rodičia by mali poznať príznaky pupočnej kýly u dieťaťa..

Príznaky pupočnej prietrže u dieťaťa sú nasledujúce:

 • výstupok zaobleného tvaru v oblasti pupočného prstenca, ľahko nastaviteľný späť, jeho priemer sa pohybuje medzi 1-10 cm;
 • keď je dieťa uvoľnené, patológia je najčastejšie neviditeľná, ale stojí za to namáhať brušnú stenu, keď sa choroba opäť vracia;
 • dieťa je nervózne, citlivé na počasie;
 • kýla samotná u dieťaťa nespôsobuje bolesť, ale je často sprevádzaná plynatosťou, ktorá vedie k zbytočnej úzkosti dieťaťa.

Ak sa v pozadí tohto ochorenia vyskytne silné nadúvanie, bolesť, celková slabosť, nevoľnosť a zvracanie, je to s najväčšou pravdepodobnosťou komplikácia pupočnej prietrže v infantcoprostáze. V tomto prípade dochádza k hromadeniu výkalov v črevách, ktoré spôsobujú dieťaťu vážne nepríjemné pocity. Okamžite navštívte lekára.

Ako zistiť prítomnosť pupočnej kýly?

Zvonku vyzerá pupok zväčšený a počas plaču dieťaťa sa ešte zväčšuje. Po stlačení vstúpi do brušnej dutiny a objaví sa špecifický zvon. Na základe týchto príznakov môže matka zistiť prítomnosť prietrže u dieťaťa.

Konečná diagnóza sa stanoví pediatrom alebo chirurgom počas vyšetrenia dieťaťa. Ak situácia nastáva, sú predpísané ďalšie diagnostické metódy - rádiografia, ultrazvuk, herniografia, ktoré sú potrebné pred chirurgickým zákrokom..

Pupočná prietrž novorodenca si vyžaduje povinnú liečbu pod dohľadom lekára. Pri výbere taktiky berie odborník za základ veľkosť a príznaky pupočnej kýly u dojčiat. Ak je výstupok väčší ako 2 cm, je potrebné vykonať chirurgický zákrok. Lekár vám tiež môže ponúknuť masáž, nosiť obväz a pupočníkovú náplasť pre novorodencov. Ako liečiť pupočníkovú prietrž?

masáž

Ak je patológia zle vyjadrená, špecialista ponúkne pozorovanie a nebude sa ponáhľať s chirurgickou liečbou. Jednoduchá masáž s pupočnou kýlou u novorodencov, ktorú vykonáva profesionál, poskytuje dobré výsledky.

Pohyby počas postupu by mali byť ľahké, bez fyzickej námahy a tlaku v týchto smeroch:

 • v smere hodinových ručičiek;
 • blížiace sa;
 • pozdĺž šikmých svalov.

Tieto pohyby musia byť doplnené trením o brucho a slabé chĺpky okolo pupočného krúžku. Počas masáže by sa mali vykonávať aj ľahké upokojujúce údery..

, Ktorým sa na bruško

Prevencia a liečba pupočnej kýly u novorodencov sa môže uskutočňovať týmto jednoduchým spôsobom. Pediatri odporúčajú položiť dieťa na tvrdý povrch na žalúdok štvrť hodiny pred kŕmením. Keď bude dieťa v tejto polohe, bude aktívne a bude pohybovať všetkými časťami tela. Súčasne sa v dôsledku odstraňovania plynov výrazne znižuje vnútro-brušný tlak. Systematické šírenie na bruchu posilňuje svaly brušnej steny.

Chirurgický zákrok

Operácia pupočnej kýly u novorodencov sa vykonáva podľa týchto pokynov:

 • zväčšený výčnelok (u detí od 1 roka);
 • porušenie prietrže;
 • diagnostika do 5 rokov.

Hlavnou úlohou operácie je odstrániť defekt pupočníka. Táto metóda sa nazýva hernioplastika. Lekár vyrezáva herniálny vak, šije a posilňuje hernálnu bránu a vracia vnútorné orgány do brušnej dutiny. Táto operácia netrvá dlhšie ako pol hodiny. V ten istý deň sa dieťa môže bez komplikácií vrátiť domov.

Ľudové metódy

Medzi populárnymi ľudovými metódami liečby pupočnej kýly u dojčiat vyniká sprisahanie. Naši predkovia verili, že táto patológia sa objavuje u detí v dôsledku vplyvu zlých síl. Metodika je nasledovná: po prebudení dieťaťa musí matka mierne zahryznúť výčnelok na brucho a vysloviť nasledujúce sprisahanie: „Kýla, hrýzam ťa, máš jeden zub, ale mám sedem, budem ťa jesť.“ Čítajte pozemok trikrát, zakaždým pľuvanie cez ľavé rameno.

Verte tomu alebo nie, že liečba týmto spôsobom ovplyvní pupočnú kýlu u novorodencov, podnikanie každého. Je však lepšie zveriť zdravie dieťaťa odborníkom.

Používa sa aj pupočníkový obväz na kojencov. Jedná sa o pás vyrobený z prírodnej elastickej látky. Nástroj posilňuje brušné svaly a prispieva tak k zväčšeniu pupočného kruhu. Nanáša sa ráno, po vložení herniálneho vaku do brušnej dutiny a nosia sa počas dňa.

Môžete si tiež kúpiť pupočníkovú prietržovú náplast pre bábätká, ktorá sa predáva v lekárni. Široká páska náplasti fixuje brušnú stenu, čo vám umožňuje vyrovnať výstupok. Náplasť sa vymieňa každých 10 dní. Je lepšie zveriť postup lepenia náplasti lekárovi.

Ak bola pupočná kýla u novorodenca zovretá, je nevyhnutné ísť do nemocnice. Tento stav je komplikáciou tohto ochorenia - vnútorné orgány, ktoré upadli do pupočného prstenca, sú v ňom zablokované v dôsledku kŕče. Krvné cievy čreva sú pod tlakom, nedostávajú krv, stav dieťaťa sa zhoršuje.

Okrem operácie sa pri priškrtení prietrže nemôže pomôcť ničomu. Našťastie táto komplikácia je veľmi zriedkavá..

Správna starostlivosť o dieťa a vykonávanie preventívnych opatrení môžu zabrániť rozvoju pupočnej kýly u dieťaťa do 1 roka, a to aj v prípade, že existuje predispozícia k tejto chorobe..

Aká by teda mala byť prevencia:

 • zachovanie laktácie u matiek umožňuje deťom vyhnúť sa problémom s trávením u detí vo veku 1 roka, konkrétne zápcha, plynatosť, intestinálna dysbióza;
 • dojčiaca matka musí dodržiavať stravu, vyhýbať sa potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie u dieťaťa (hrozno, fazuľa, kapusta atď.);
 • nemôžete dovoliť dieťaťu, aby bolo dlhé a často plačlo, musíte ho chrániť pred prechladnutím, pretože plač a kašeľ zvyšujú tlak v bruchu, a preto môžu u novorodencov zhoršiť príznaky pupočnej kýly.

Napriek skutočnosti, že toto ochorenie je skutočne liečiteľné, nedostatok preventívnych opatrení a elementárna neznalosť rodičov o tom, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov, čo robiť a ako liečiť tento stav, môže mať vážne následky. Najnebezpečnejšou z nich je štípanie herniálneho vaku a orgánov, ktoré v tom čase boli v ňom. Pri absencii nevyhnutnej liečby môže tento stav viesť k nekróze a peritonitíde, ktorá je nebezpečná pre život dieťaťa..

Užitočné video o pupočníkovej prietrži

Mladí rodičia majú často paniku, keď sa u kojenca objaví prietrž. Patológia sa vyvíja u 25% detí. U predčasne narodených detí je percento pupočnej kýly vyššie. Otázka, ako pochopiť, že prietrž novorodenca je ľahké nájsť odpoveď, je hlavnou vecou pozorovanie, pretože pri plaču je jasne viditeľná prietrž pri novorodencoch..

Pri identifikácii príznakov hernie u dieťaťa nevyvolávajte paniku. Pri včasnom ošetrení úplne zmizne. Toto ošetrenie samozrejme bude vyžadovať veľa času, ale výsledok bude určite.

Hlavné príčiny prietrže

Nepochybne sa verí, že príznaky prietrže u novorodenca sa objavujú v dôsledku nesprávnej obriezky pupočnej šnúry alebo upnutia pupočnej šnúry na ňu - to však neovplyvňuje vývoj patológie. Hlavná vec je pochopiť, prečo má novorodenec prietrž.

Kýla u novorodenca sa môže vyvinúť na pozadí určitých faktorov v prenatálnom období aj po narodení:

 • komplikované tehotenstvo;
 • predčasnosť plodu;
 • nízka pôrodná hmotnosť;
 • genetická citlivosť na svalovú slabosť;
 • vrodená malformácia spojivového tkaniva;
 • krivica;
 • nadúvanie;
 • zápcha
 • časté a dlhšie plačúce dieťa;
 • silné a časté kašeľ;
 • patológia prednej brušnej steny.

Faktory ovplyvňujúce patogenézu choroby

Veľa závisí od vnútromaternicového vývoja plodu, ktorý môže byť ovplyvnený výživou matky. Koniec koncov, tkanivá plodu sa vytvárajú vďaka správnej výžive a použitie silnej kávy, veľkého množstva korenenej a údenej potravy, alkoholu a fajčenia vedie k mäkkému a bezfarebnému tkanivu dieťaťa. To následne vedie k tvorbe pupočnej kýly u detí.

príznaky

Ako zistiť príznaky kýly u novorodenca? Všimne si ju nielen lekár, ale aj rodičia dieťaťa. Na bruchu môžete vidieť výčnelok pupka počas plaču, kričania alebo popíjania dieťaťa. Pupočná kýla sa zvonka prejavuje ako oválna alebo okrúhla vydutina. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný a nespôsobuje dieťaťu zbytočnú úzkosť. Oblúkové limity závisia od veľkosti pupočného krúžku.

Po objavení sa prietrže v prvých mesiacoch sa jej veľkosť môže nepatrne zväčšiť. S veľkou prietržou v oblasti pupka je vždy opuch, ktorý sa pri napätí brušných svalov zväčšuje.

V priebehu času sa môže prietrž zväčšiť. Keď pritlačíte prstom na pupok - prst preniká do brušnej dutiny, čo naznačuje prítomnosť pupočnej kýly.

Častejšie túto patológiu uznáva pediater a pediatrický chirurg počas plánovaného prechodu komisie. Paralelne s pupočníkovou prietržou v dôsledku slabých svalov prednej brušnej steny sa rozoznáva nesúlad rektálneho brucha..

Výkaly počas kýly u kojenca sa nemenia, z jedla sa môže meniť farba.

Pri novorodencoch sa vyskytuje prietrž bielo-bielej línie brucha, ktorá sa u dojčiat považuje za vrodenú patológiu. Deti s takou kýlou sú únavné a jej dlhý vývoj môže viesť k porušeniu, ktoré je nebezpečné nielen pre zdravie dieťaťa, ale aj pre jeho život.

Medzi vrodené patológie patrí miecha a mozgová hernia u novorodencov, semenníková hernia u dojčiat, kraniálna hernia u novorodencov.

Osobitná pozornosť a pozorovanie si vyžaduje prietrž kojenca prietrže. Prečítajte si viac o ingvinovej prietrži u novorodencov →

diagnostika

Aby bola diagnóza správne stanovená, musíte sa obrátiť na detského lekára, ktorý pri pohmatu brucha môže určiť, či existuje pupočná kýla. Ak existuje podozrenie na obmedzenú prietrž, je potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie, ktoré je možné vykonať aj u dojčiat..

Anamnéza sa vyžaduje aj zo slov matky dieťaťa, ktorá pomôže určiť faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu pupočnej kýly..

Ak je príčinou zápcha a kolika, je potrebné urobiť UAC, fekálnu analýzu, caprogram, kultúru pre dysbiózu.

Konzervatívna a chirurgická liečba

Kýla sa v niektorých prípadoch môže spontánne uzavrieť. Ak však príznaky kýly u dojčiat pretrvávajú dlhšie ako 5 mesiacov, a to aj po konzervatívnej liečbe, je potrebné prediskutovať s chirurgom pravdepodobnosť chirurgického zákroku.

Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú:

 • všeobecná masáž;
 • masáž brucha;
 • časté ukladanie dieťaťa na žalúdok;
 • Liečba fitness.

Fyzioterapeutické cvičenia a všeobecná masáž vykonáva masážny terapeut alebo lekár v záťažovej terapii.

Nádorová masáž sa prezentuje ako hladenie v smere hodinových ručičiek, ktoré musia rodičia vykonať pred dieťaťom pred každým jedlom, a potom ho musíte na bruško položiť 10 minút.

Nátierka by mala byť na tvrdom povrchu (prebaľovací pult), ale dieťa by nemalo zostať samo, pretože môže spadnúť. S týmto usporiadaním je veľmi ľahké masírovať, hladiť chrbát, ruky a nohy. Táto metóda môže pomôcť pri malej prietrži..

Pre novorodencov môžete použiť herniovú náplasť. Takáto bandáž s prúžkom 4 cm sa aplikuje 10 dní okolo brucha. Ak po tomto období kýla nezmizne, obväz sa môže aplikovať ďalších 10 dní.

Ak použijete takúto bandáž trikrát počas 10 dní, je možné zbaviť sa prietrže. Táto metóda však nie je vhodná pre každého, pretože v dôsledku náplasti môže dôjsť k podráždeniu citlivej pokožky novorodenca.

Pri otázke, ako zaobchádzať s herniou u novorodenca, sa uchyľujte k používaniu ľudových metód.

Alternatívna liečba kýly novorodenca sa vykonáva:

 • Použitie hliny. Z hliny, ktorá je zabalená do bandáže a zohriata na telesnú teplotu, sa vytvorí hlina, potom sa musí umiestniť do oblasti prietrže a upevniť pomocou pásovej pomôcky. Hneď ako hlinka začne zaschnúť, koláč sa odstráni. Nasledujúci deň sa musí postup zopakovať. Pri priaznivom výsledku sa prietrž hernie po dvojnásobnom zákroku rozjasní a po troch týždňoch odchádza.
 • Použitie cesnaku. Strúhaný cesnak sa umiestni na oblasť prietrže a po niekoľkých hodinách prietrže zmizne. Táto metóda však môže spôsobiť popáleniny na citlivej pokožke dieťaťa. A potom musíte liečiť horenie samotné.
 • Použitie starého medeného niklu. Mince sa utrie a zabalí sa do tkaniva, potom sa položí na prietrž a fixuje sa pomocou pásky. Buď sa minca zahreje v rukách, a potom sa pomocou nej prevezie cez brucho, niekedy sa zastaví v oblasti prietrže.

Niektorí rodičia tvrdia, že síra z kýly pre novorodencov je účinným liekom. Objednáva sa v lekárni a prijíma sa interne..

komplikácie

Najnepríjemnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie pupočnej kýly. U novorodencov sa táto komplikácia objavuje veľmi zriedka, ale musíte o nej vedieť. Výskyt nasledujúcich príznakov by mal mladých rodičov varovať:

 • detská úzkosť;
 • silné plač;
 • odmietnutie jedla;
 • začervenanie alebo bledosť celého kýla;
 • vyduté tesnenie;
 • vzhľad zvracania u dieťaťa.


Keď sa objaví uškrtená prietrž, je nevyhnutná chirurgická liečba. Nemôžete váhať, pretože môže dôjsť k nekróze (nekróze) tkanív, čo vedie k nezvratným vážnym následkom.

Prevencia prietrže u novorodencov

V prvom rade je potrebné zabrániť nadmernému namáhaniu dieťaťa, a preto je potrebné predchádzať zápche a nadúvaniu..

Pri nadmernej tvorbe plynu pomôžu dieťaťu Espumisan, Baby Kalm, Bobotik, Plantex, Sub-Simplex, kôporkovú vodu. Pri častých zápchách sa používajú Dufalac, čapíky na báze glycerínu, mikrolaxia (mikrolytre)..

Musíte tiež neustále posilňovať brušné svaly u novorodencov - častejšie ich ukladať na brucho.

Lepšie je zabrániť chorobe ako vyliečiť. A na tento účel musíte neustále robiť gymnastiku s dieťaťom, šíriť sa po bruchu. Ak napriek tomu nebolo možné zabrániť výskytu patológie, je potrebné postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára a nie samoliečiť. Keď budú rodičia vedieť, ako identifikovať kýlu u dieťaťa, budú môcť včas konať.

Všetky popísané príznaky hernie sa týkajú novorodencov a dievčat - príznaky nezávisia od pohlavia dieťaťa..

Príčiny a príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Medzi najbežnejšie patológie, ktoré sa vyskytujú u dojčiat, je vytesnenie vnútorných orgánov za pupočníkovým krúžkom. Umbilická hernia u novorodenca vo väčšine prípadov vedie k takémuto problému, ktorý si vyžaduje okamžité a rozhodné ošetrenie. Ak neprijmete radikálne opatrenia, bude patológia postupovať a spôsobuje bolesť dieťaťa.

Všeobecné informácie o patológii

Bohužiaľ, nie všetci rodičia vedia, ako hernia vyzerá u novonarodených chlapcov a dievčat, a preto, keď zistia akékoľvek nedostatky alebo oznámenia, že sa dieťa správa neisto, urobia nesprávny záver a začnú zápasiť s úplne iným problémom..

V strede brucha je pupočníkový krúžok, ktorý sa skladá z rôznych väzov. Hrá úlohu nejakého kanála, prostredníctvom ktorého dieťa dostáva užitočné vitamíny a výživné látky v žalúdku svojej matky. Po narodení svetla sa pupočníková šnúra ovinie, zatiaľ čo jej cievy sa musia úplne utiahnuť a samotný prsteň sa musí uzavrieť a vyliečiť tkanivovými spojeniami.

„Ak takýto proces neexistuje, jednotlivé vnútorné orgány môžu vyčnievať smerom von. Rovnaká patológia sa môže vyskytnúť aj u ženy, ktorá porodila, ak sa jej pupočníkový krúžok v období narodenia dieťaťa natiahne a stratí svoju vitalitu. Tento priebeh udalostí môže byť podporovaný cisárskym rezom alebo komplexným narodením. “

V prvých dňoch života majú všetky deti slabý a nie úplne predĺžený pupočníkový kruh, takže budú viditeľné niektoré viditeľné defekty, ktoré sa podobajú prietrži. V mnohých prípadoch však tento fenomén zmizne bez vonkajšieho zásahu o niekoľko týždňov a už mesiac staré dieťa stráca vydutý pupok. Ak sa tak nestane, môže mu byť diagnostikovaná pupočná kýla. U dojčiat táto patológia pokračuje s bolestivými symptómami a vyžaduje si okamžitú liečbu. V opačnom prípade bude dieťa veľa plakať a bude sa cítiť nepríjemne.

Zoznam dôvodov

Nie je ťažké určiť príčinu pupočnej kýly u dieťaťa. Anatomické abnormality vo forme slabých tkanív v pupočnej zóne často vedú k takejto patológii. K rozvoju problému však môžu prispieť ďalšie faktory vrátane:

 1. Predčasné narodenie.
 2. Nedostatok normálnej hmotnosti pri narodení.
 3. Genetický faktor.
 4. Sprievodné ochorenia a problémy spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí častý plač, kašeľ, zápcha a ďalšie problémy.
 5. Nedostatočný svalový tonus indikujúci krivku.
 6. Sexuálne charakteristiky: patológia sa prejavuje u dievčat oveľa častejšie ako u chlapcov.

Väčšina rodičov zastáva názor, že začiatok choroby sa objavil v dôsledku nesprávneho obviazania pupočnej šnúry po pôrode. Je to však chybný predpoklad, ktorý nemá vedecké dôkazy. Faktom je, že takýto proces nemôže zmeniť svalový tonus alebo spôsobiť rozšírenie pupočného krúžku.

Anatomické vlastnosti

V súčasnej dobe odborníci rozlišujú dve formy pupočnej kýly. Prvá je vrodená a druhá získaná. Vrodené ochorenie sa vyskytuje v dôsledku individuálnych anatomických abnormalít v tele dieťaťa. Existujú prípady, keď sa deti narodia so dyspláziou spojivového tkaniva. Okrem toho tieto omrvinky vykazujú ďalšie problémy vrátane:

 1. Svalová slabosť a tkanivo.
 2. Nedostatočné rozvinutie brušnej steny.

„V dôsledku toho také faktory spôsobujú pupočníkovú prietrž, ktorú je potrebné rýchlo a radikálne liečiť. V opačnom prípade sa problém iba zhorší a stane sa chronickým. “

Druhý typ patológie sa vyvíja v dôsledku neustáleho napätia v brušnej stene. Je to spôsobené zvýšeným vnútrobrušným tlakom na vnútorné orgány. Aby sa zabránilo rozvoju získanej prietrže, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať zmeny v tele omrvín..

Dlhý zarastanie pupku

Ak dieťa nie je pokojné, často plače dlhú dobu alebo neustále trpí zápchou, možno to vysvetliť silným napätím v bruchu. Podobný problém je obzvlášť intenzívny v prípadoch, keď je leto horúce a dieťa sa bez paniky začne panikáriť a báť sa. V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa pupočníkový krúžok nemôže normálne dotiahnuť. To vedie k takému problému, že v ňom končia slučky čreva alebo omentum. V tomto prípade budú rodičia schopní samostatne pochopiť, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov bez toho, aby sa obrátili na špecialistu.

Ak chcete zabrániť takémuto vývoju udalostí a chrániť dieťa pred vývojom patológie, musíte okamžite zistiť príčinu dlhodobého plaču. Akékoľvek náznaky vyčnievania vnútorných orgánov by mali byť prvou motiváciou pre komplexnú liečbu, a nie doma, s využitím prostriedkov a sprisahaní babičky, ale na osvedčenej klinike, kde pracujú skúsení odborníci..

„Prítomnosť vážnych odchýlok od normálneho stavu je hlavným dôvodom, prečo požiadať o pomoc lekára. Nie je potrebné odďaľovať návštevu lekárskej kliniky do ďalekej budúcnosti, pretože to môže mať katastrofálne následky. ““

Príznaky a prejavy

Vo veku jedného mesiaca si môžete všimnúť hlavné príznaky pupočnej kýly u dieťaťa. Ak pupok vyčnieva mierne alebo silne dopredu, je to prvé potvrdenie, že u dieťaťa sa môže vyvinúť prietrž. Takáto odchýlka je však niekedy bežná anatomická vlastnosť, tzv. „Kožený pupok“. S cieľom primerane stanoviť diagnózu je potrebné oboznámiť sa s hlavnými príznakmi choroby. Zahŕňajú tieto položky:

 1. Silný výčnelok zaobleného predmetu namiesto pupku. Patológia sa ľahko nastaví späť a jej priemer je od 1 do 19 centimetrov.
 2. Prejav podivnej formácie s napätím brušnej siete. V pokojnom stave chýba.
 3. Neustále plač, úzkosť a hysterické správanie dieťaťa.
 4. Vylepšená plynatosť. Skutočnosť, že kýla nie je vždy sprevádzaná silnou bolesťou. Táto patológia však spôsobuje nadúvanie a plynatosť, čo vedie k sprievodným symptómom vo forme silného plaču alebo nadmernej úzkosti..

Ak sa na pozadí prvej patológie objaví intenzívne nadúvanie, zhoršenie celkového stavu a zvracanie, môže to byť spôsobené komplikáciou hernie - koprostázy. S rozvojom týchto problémov dochádza k hromadeniu výkalov v čreve, ktoré je sprevádzané plačom a bolesťou v žalúdku. V takom prípade musia rodičia odborníkom rýchlo ukázať svoje dieťa. Je prísne zakázané odložiť liečbu na kliniku.

Diagnostické metódy

Pre všetkých rodičov bude užitočné poznať hlavné príčiny pupočnej prietrže u novorodencov, jej príznaky a liečebné metódy. V častých prípadoch sa diagnóza vykonáva doma s vizuálnym vyšetrením pupočnej zóny. V prítomnosti patológie sa pupok zväčšuje a so zvýšením vnútrobrušného tlaku počas plaču alebo nadúvania sa stáva ešte väčším. Ak zatlačíte na vyčnievajúci pupok, prehĺbi sa do dutiny brušnej a samotný proces povedie k vzniku burčiacich zvukov. Takéto príznaky sú vážnym náznakom prítomnosti pupočnej kýly u dieťaťa.

Konečná diagnóza sa však uskutočňuje na klinike pod vedením profesionálneho pediatra alebo chirurga. Z tohto dôvodu je potrebné malého pacienta ukázať špecialistovi a vykonať ďalšiu diagnostiku pomocou nasledujúcich metód:

 1. Röntgenové vyšetrenie.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie.
 3. Gerniography.

Účinná liečba Ak sa u dojčaťa, ktoré sa neustále zväčšuje a začína zvyšovať tlak v oblasti pupka, začína objavovať malý rast pupočníka, rodičia musia prijať radikálne opatrenia a začať s komplexnou liečbou pod dohľadom špecialistu. Pri výbere vhodných terapeutických metód je potrebné zohľadniť veľkosť a príznaky patológie. Ak pupok trčí viac ako 2 cm, znamená to, že budete musieť vykonať chirurgický zákrok. Okrem toho môže lekár predpísať masážne kurzy pre malého pacienta, použitie obväzu a špeciálnej kýlovej náplasti.

Ak sa problém prejaví ako mierny výčnelok pupka, možno ho liečiť jednoduchými masážnymi procedúrami, ktoré sa vykonávajú nezávisle. A ak vyzeráte ako profesionálne masérske kurzy, výsledok bude pozitívnejší.

Počas procedúry musíte vykonávať pohyby svetla bez toho, aby ste vyvíjali intenzívne fyzické úsilie alebo tlak. Masáž by mala byť sprevádzaná pomalými pohybmi v smere hodinových ručičiek alebo pozdĺž šikmých svalov, nasledované trením brucha a slabých chĺpkov v blízkosti pupočného prstenca. Počas masáže musíte mŕtvicu biť, aby upokojilo dieťa.

Ako dobrá prevencia prietrže sa používa rozloženie novorodenca na bruško. Takýto jednoduchý spôsob je umiestniť dieťa na tvrdý povrch so žalúdkom 25 minút pred jedlom. Keď je dieťa v tejto polohe, dieťa sa začne pohybovať so všetkými časťami tela a bude aktívne. Tiež znateľne zníži vnútrobrušný tlak, pretože prebytočné plyny budú odvádzané. Pravidelné vykonávanie tohto postupu sa stane prirodzenou stimuláciou na posilnenie svalov brušnej steny..

Pri zhoršení patológie sa budete musieť uchýliť k chirurgickému zákroku. Ukazuje sa v týchto prípadoch:

 1. Výčnelok sa zväčší.
 2. Prietrž je porušená.
 3. Diagnóza sa nemení až do veku 5 rokov.

Účelom chirurgických zákrokov je odstránenie viditeľnej poruchy pupku. Samotná technika sa nazýva hernioplastika a spočíva v odstránení herniálneho vaku a posilnení herniálneho portálu. Vedie to tiež k návratu vnútorných orgánov na pôvodné miesto. Trvanie operácie nepresahuje 40 minút.

Ľudové metódy

Ak rodičia odmietnu úradné zaobchádzanie, môžu vyskúšať ľudové metódy testované podľa času a skúseností. Okrem babičiekho sprisahania sa používajú aj obväzy vyrobené z prírodnej tkaniny, ktoré spájajú pupočnú zónu. Takýto nástroj pomáha posilňovať brušné svaly a vedie k prerastaniu pupočného krúžku. Môže sa nosiť ráno a vsádzať hernálny vak do brušnej dutiny. Noste obväz celý deň.

Okrem toho si samoobsluha môže kúpiť špeciálnu náplasť. Sú dostupné v ktorejkoľvek lekárni a sú širokým pásom, ktorý poskytuje spoľahlivé upevnenie brušnej steny s cieľom účinne znížiť výčnelok. Pre produktívnejšiu liečbu je potrebné vymeniť náplasť každých 10 dní. Neodporúča sa však nalepovať náplasť na vlastnú päsť. Je lepšie zveriť postup vyškolenému odborníkovi s dlhoročnými skúsenosťami.

Preventívne opatrenia

Aby nedošlo k položeniu otázky odstránenia prejavov pupočnej kýly u novonarodených chlapcov a dievčat, stačí dodržať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať stav dieťaťa v ranom veku. Starostlivosť a starostlivosť o drobky môžu zabrániť rozvoju patológie do 1 roka, aj keď sú prítomné všetky príznaky a náznaky náchylnosti k takémuto problému..

V prvom rade je potrebné dať materskému mlieku na detskú výživu, pretože je to najlepší potravinový produkt, ktorý dieťaťu zmierňuje zápchu, nadúvanie a iné choroby. Počas laktácie musí matka sledovať diétu po diéte. Je dôležité úplne opustiť výrobky ako hrozno, fazuľa, kapusta a ďalšie.

Je potrebné vyhnúť sa dlhotrvajúcemu a častému plaču dieťaťa a poskytnúť dieťaťu spoľahlivú ochranu proti nachladnutiu, pretože akýkoľvek kašeľ zvyšuje vnútro-brušný tlak a tiež prispieva k zhoršovaniu príznakov prietrže. Ak dodržiavate základné pravidlá starostlivosti, môžete dieťa úplne vyliečiť alebo sa zbaviť predispozičných faktorov, ktoré spôsobujú takúto patológiu.

Príznaky a liečba pupočnej kýly u dieťaťa

Kýla - vyčnievanie vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, cez defekty v stene tejto dutiny. U dojčiat sa hernia objavuje v dôsledku vnútromaternicových malformácií (nezatvorenie pupočného kruhu). Môže to byť tiež spôsobené slabo oviazanou pupočnou šnúrou alebo hromadením plynov. Hernia sa niekedy objaví, keď dieťa kričí a ľahko sa dostane do stavu pokoja.

Príznaky pupočnej kýly

Pupočná prietrž je jednou z najbežnejších chirurgických patológií v detstve a vyskytuje sa u každého piateho dieťaťa a u každého tretieho u predčasne narodených detí. Pri narodení sa u takmer každého novorodenca zistí minimálna defekt pupočníka. Keď kričia, plačúce dieťa sa javí ako herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne rodičov varuje. Rodičia často spájajú úzkosť dieťaťa s prítomnosťou pupočnej kýly, prípady porušenia pupočnej kýly sú však veľmi zriedkavé.

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyskytuje v novorodeneckom období a spravidla v prvom mesiaci po narodení dieťaťa. Nejaký čas po páde pupočníka sa v pupku môže objaviť výstupok, ktorý sa ľahko vloží do brušnej dutiny. Súčasne môže pupok trčať o 1-2 cm ďalej ako brucho. Vyčnievajúci pupok však jasne nenaznačuje prítomnosť pupočnej kýly, ale možno iba anatomický rys

Umbilická hernia je dôsledkom defektu v prednej brušnej stene, ktorý je spôsobený slabosťou pupočného kruhu. Môže sa vyskytnúť v dôsledku silného kašľa, zápchy, dlhodobého plaču. Ochorenia ako krivica, hypotrofia, ktoré znižujú svalový tonus, tiež vytvárajú priaznivé podmienky na tvorbu pupočnej kýly. Z vonkajšej strany sa pupočná hernia prejavuje okrúhlym alebo oválnym výstupkom v oblasti pupočného prstenca, ktorý sa ľahko vloží do brušnej dutiny. Spolu s pupočníkovou prietržou často existuje v konečníku abdominis nesúlad v dôsledku slabosti svalov prednej brušnej steny..

Veľkosť herniálneho výčnelku závisí od veľkosti pupočného prstenca. Umbilikálny prsteň je sval obklopujúci pupok; počas pôrodu pôrodná asistentka prerušuje pupočnú šnúru a svaly obklopujúce pupočnú šnúru, pretože dieťa už ďalej nemusí prijímať jedlo cez pupočnú šnúru. Pri svojej malej veľkosti sa prietrž môže objaviť iba príležitostne počas plaču dieťaťa alebo pri úzkosti. Keď pediater sonduje pupočnú oblasť, prst „spadne“ do brušnej dutiny, táto metóda umožňuje lekárovi určiť veľkosť pupočného kruhu a jasne identifikovať okraje herniálneho portálu. Hrany brány prietrže sú oblasťou obklopujúcou herniálny výstupok. Pri značných veľkostiach pupočného prstenca (a teda prietrže) je v oblasti pupka neustále viditeľný opuch, ktorý sa zvyšuje počas plaču a napínania. Veľkosť kýly sa môže v prvých mesiacoch po objavení postupne zvyšovať.

Kýla sa môže objaviť potom, čo dieťa začne chodiť a môže byť výsledkom skorej vzpriamenej polohy

Skúsenosti s ambulantným monitorovaním detí s pupočníkovou kýlou diagnostikovanou v ranom veku nám umožňujú s istotou povedať, že k samoliečeniu dochádza často vo veku 5-7 rokov. Odstránenie prietrže pomáha posilniť brušnú stenu. Jedná sa o masáž, ktorou sa deti kladú na brucho, gymnastiku. Chirurgická liečba sa začína najskôr vo veku 5 rokov. Správne a presne vykonaný chirurgický zákrok umožňuje odstránenie hernie s dobrým kozmetickým účinkom. Spravidla nedochádza k relapsom.

Príčiny pupočnej kýly.

4 až 5 dní po narodení dieťaťa pupočníková šnúra zmizne. Pupočníkový krúžok sa skladá z dvoch častí. Spodná časť, kde prechádzajú pupočníkové tepny a močové cesty, sa dobre sťahuje a tvorí husté tkanivo jazvy. V hornej časti prechádza pupočná žila. Jeho steny sú tenké, nemajú svalovú membránu a v budúcnosti sa zle sťahujú. Často sa so slabou peritoneálnou fasciou a nezatvorenou pupočnou žilou vytvára pupočná kýla. Okrem toho najdôležitejším faktorom, ktorý prispieva k výskytu tejto patológie, je časté zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Môže to byť spôsobené napríklad častým plačaním dieťaťa, plynom, zápchou. Otvor v hornej časti pupočného krúžku môže byť široký a nesmie rušiť dieťa. V prípade malej chyby s tvrdými hranami je však možné rušenie dieťaťa. Umbilikálna prietrž u detí je spravidla vždy opraviteľná. V praxi dospelých sa častejšie vyskytuje obmedzená pupočná kýla. Často je však potrebné pôsobiť na deti s nezvratnými kýlami (keď je herniálny obsah pripevnený k vnútornej stene kože prednej brušnej steny adhéziou)..

Hlavnou príčinou pupočnej kýly je dedičná predispozícia svalovej slabosti v prednej brušnej stene. To znamená, že ak samotný otec alebo matka dieťaťa mali túto patológiu v detstve, pravdepodobnosť, že ich dieťa bude mať prietrž, je približne 70%. Existujú však prípady, keď rodičia nemali túto patológiu v detstve a dieťa má náhle pupočníkovú prietrž.

Existuje názor, že pupočná kýla sa môže vyskytnúť v dôsledku skutočnosti, že pôrodná asistentka počas pôrodu „nesprávne“ prerušila pupočnú šnúru. To nie je tak: technika pupočnej ortézy neovplyvňuje výskyt pupočnej kýly u detí. K pupočnej hernii dochádza s anatomickou slabosťou svalového tkaniva v pupku.

Obsahom pupočnej kýly sú zvyčajne črevné slučky. Hernálny výstupok s miernym tlakom sa vo vnútri voľne odstraňuje. S veľmi širokým pupočníkovým krúžkom a veľkou prietržou možno niekedy vidieť vonkajšiu motilitu, to znamená kontrakciu črevných svalov a pohyb potravy, čo je pre mnohých rodičov veľmi desivé, ale to nespôsobuje dieťaťu nepríjemnosti..

Diagnóza pupočnej kýly sa zisťuje po vyšetrení detským lekárom, ktorý pozoruje dieťa. V budúcnosti môže lekár odporučiť dieťaťu konzultáciu s chirurgom o ďalších odporúčaniach na liečbu tohto stavu.

Porušenie pupočnej kýly, tj kompresia výčnelku, sa prakticky nepozoruje. Mnoho pediatrov si však všíma, že deti s kýlami sú nepokojnejšie ako ich vrstovníci a tiež citlivé na zmeny počasia. Dieťa nepociťuje bolesť v dôsledku samotnej kýly, prítomnosť tohto stavu u dieťaťa je však často sprevádzaná nadúvaním, ktoré vedie k drobivej strúhanke. Prítomnosť pupočnej kýly u dieťaťa je skôr kozmetickým defektom.

Pri správnom vývoji dieťaťa sa môže vyskytnúť normalizácia črevnej aktivity, dostatočná motorická aktivita, samoliečenie pupočnej kýly. Umbilické kýly u detí sú náchylné k samoliečeniu, dokonca aj pri pomerne veľkých veľkostiach pupočného prstenca a herniálneho výčnelku. Je však mimoriadne užitočné vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať svaly prednej brušnej steny a posilňujú brucho..

Ako sa cíti dieťa s pupočnou kýlou

Umbilikálna prietrž obvykle nespôsobuje žiadne choroby. Vydutie v pupku môže mať veľkosť hrášku alebo čerešní, niekedy sa časom mierne zvyšuje.

Ako môže lekár pomôcť?

Takmer vo všetkých prípadoch vám odporučí počkať. Ak sa pupočná kýla nezatvorí sama o sebe, môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok, ale zvyčajne sa oneskorí až do veku šiestich rokov. U chlapcov sa chirurgické uzavretie pupočného krúžku uskutočňuje iba v prípade, že prietrž spôsobuje bolesť. Dievčatá v tomto veku sú operované bez ochorenia.

Liečba pupočníkovej hernie

Čo robiť, ak je dieťaťu diagnostikovaná kýla?

Umbilické kýly u detí sú náchylné na spontánne uzavretie. V tomto prípade je dôležitá veľkosť defektu pupočného krúžku: s jeho priemerom menším ako 1,5 cm sa spravidla do 3 až 5 rokov života defekt uzavrie. Ak pupočná hernia pretrváva aj po 5 rokoch, overte si u svojho lekára chirurgickú liečbu.

Ak dôjde k defektu pupočného prstenca veľkého priemeru, samozatváranie je prakticky nemožné, čo tiež vyžaduje chirurgický zákrok - pravdepodobne v skoršom veku (3 až 4 roky). Umbilikálna prietrž si teda vyžaduje pozorovanie dieťaťa pediatrickým chirurgom, aby sa určila taktika liečby.

Medzi konzervatívne opatrenia zamerané na odstránenie defektu pupočného krúžku u detí do jedného roka patrí všeobecná masáž, masáž prednej steny brucha, ležanie na bruchu a cvičenia fyzioterapie. Všeobecné masážne a fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú maséri a lekári cvičebnej terapie. Masáž prednej brušnej steny - hladením brucha v smere hodinových ručičiek - môžu rodičia robiť pred každým kŕmením, po ktorom sa odporúča položiť dieťa na žalúdok po dobu 5-10 minút. Pri veľkých kýlach by sa však človek nemal spoliehať na tieto metódy.

Odporúča sa položiť dieťa 10-15 minút pred kŕmením 2-3 krát denne na rovný a pevný povrch. Môže to byť prebaľovací pult alebo stôl potiahnutý plienkou. Nezabudnite byť v blízkosti dieťaťa, nenechávajte ho ani na sekundu, aj keď vaše dieťa ešte nevie, ako sa prevrátiť.

Počas šírenia bude užitočné držať ľahkú masáž chrbta, nôh a ramien vašej omrvinky, hladiac ju od špičiek prstov nahor, od zadku po plecia..

Druhou metódou konzervatívnej liečby pupočnej kýly, ako aj spôsobu prevencie výskytu tohto stavu je masáž brucha. Masáže v podmienkach kliniky predpísané dozorujúcim pediatrom sa spravidla vykonávajú po dosiahnutí dvoch mesiacov dieťaťa. Môžete sa však masírovať ihneď po vyliečení pupočnej rany. Pre najmenšie omrvinky stačí držať iba tri alebo štyri ľahké hladiace pohyby brucha v smere hodinových ručičiek, počínajúc od pravej iliakálnej oblasti doľava, to znamená od pravého dolného brucha po ľavú dolnú oblasť. Hladká masáž uvoľňuje svaly, takže pohyby by mali byť pre dieťa veľmi jemné a pohodlné. Táto technika sa vykonáva dlaňou..

Masáž pre staršie deti sa môže robiť podľa techniky „Milujem U“. Táto masáž pomôže s nadúvaním (nadúvanie), s kolikou as pupočnou kýlou. Predstavte si obrátené písmeno U na povrchu bruška vášho dieťaťa; črevá vyzerajú rovnako. Na dlane dajte masážny olej a krúživým pohybom hnite bruškom dieťaťa plochými prstami. Najprv choďte zhora nadol na ľavej strane bruška dieťaťa a napíšte písmeno „I“ (pre vás bude vpravo). Týmto pohybom posuniete plyny nadol a vytlačíte ich zo zostupnej časti hrubého čreva. Potom nakreslite obrátené písmeno „L“ podporujúce peristaltiku a plyn pozdĺž priečnej časti hrubého čreva, potom znova dolu po zostupnej časti hrubého čreva (toto je horné brucho) a potom opäť dolu po ľavej strane brucha dieťaťa. Potom nakreslite prevrátené písmeno „U“, choďte nahor stúpajúcou časťou hrubého čreva, potom priečne a potom zostupne, tj sprava zdola nahor, potom pozdĺž horného brucha a potom zhora nadol pozdĺž ľavej strany brucha dieťaťa..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pupočnej oblasti, pretože práve kvôli slabosti konečníka abdominis sa vytvára zväčšený pupočníkový prstenec a následne pupočná kýla. Svaly rectus abdominis sú umiestnené vpravo a vľavo od pupku a pokrývajú takmer celú prednú brušnú stenu. Palec a ukazovák umiestnite vpravo a vľavo od pupku dieťaťa vo vzdialenosti asi 1 - 2 cm od stredu pupka a urobte desať kliknutí malým pohybom bodu. Rovnaké stlačenie nad a pod pupkom. Pohyby by mali byť jemné a nemali by spôsobiť dieťaťu nepríjemné pocity. Potom, v rovnakej vzdialenosti od pupku, pomocou ukazováka a prostredníka urobte desať kruhových pohybov v smere hodinových ručičiek. Nakoniec zatlačte do brucha herniálny výčnelok. Intenzita týchto procedúr by mala byť pre vaše dieťa pohodlná. Počas dňa sa masáž pupočnej oblasti výhodne uskutočňuje dvakrát až trikrát. Trvanie procedúr nie je dlhšie ako 5 minút; pred kŕmením dieťaťa sa odporúča nosiť ich. Niektoré deti radšej nechajú masírovať svoje brucho pred kúpaním, zatiaľ čo iné uprednostňujú procedúry po kúpeli. O tejto otázke sa rozhoduje vždy individuálne, v závislosti od stavu dieťaťa. Ako už bolo spomenuté vyššie, deti s pupočníkovou herniou sú citlivé na zmeny počasia a ak je dieťa nezbedné, je lepšie odložiť masáž až na priaznivejší okamih..

Treťou metódou konzervatívnej liečby pupočnej kýly je aplikácia adhezívneho obväzu. Použitie takého obväzu ako spôsobu liečby pupočnej kýly môže byť odporúčané pozorujúcim pediatrom alebo chirurgom. Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť patch. Náplasti na liečbu pupočnej kýly vyrábajú rôzne spoločnosti (Chicco, Hartmann); takéto náplasti sa predávajú v lekárňach a detských obchodoch. Náplasťový obväz je lekárom aplikovaný 10 dní so širokým pásom (výhodne 4 cm) z jednej bedrovej oblasti do druhej, to znamená, že obväz bude aplikovaný okolo brucha. V tomto prípade je hernálny výčnelok nastavený prstom a svaly rekta abdominis sú spojené cez pupočníkový prstenec vo forme dvoch pozdĺžnych záhybov. Pri správnom použití by tieto záhyby pod náplasťou mali zostať (nie narovnať sa). Ak sa po odstránení obväzu zistí, že pupočníkový krúžok sa nezatvoril a kýla zostáva, môže sa obväz aplikovať ďalších 10 dní. Na úplné vyliečenie stačí trikrát aplikovať obväz (trikrát počas 10 dní). Moderní pediatri túto verziu aplikácie náplasti používajú zriedka, pretože náplasť môže spôsobiť podráždenie jemnej pokožky dieťaťa. / 7guru /

Existuje tiež technika aplikácie náplasti priamo do pupočnej oblasti po dobu niekoľkých týždňov, bez vytvorenia záhybov. Náplasť sa musí vymeniť každé dva až tri dni, zatiaľ čo dieťa je vykúpané každý deň bez odstránenia obväzu. Táto metóda je šetrnejšia a rodičia sami môžu zmeniť náplasť bez toho, aby sa uchyľovali k pomoci lekára. Pri použití tejto metódy sa odporúča použiť hypoalergénnu náplasť Hartmann Cosmopor E 5x7,5 cm, ktorú nie je potrebné odstraňovať pri plávaní. Ak existuje otázka použitia náplasti na ošetrenie pupočnej kýly, tak lekár pri vyšetrovaní dieťaťa s pupočnou kýlou určí taktiku a spôsob použitia obväzu. Pre deti, na ktoré sa náplasť aplikuje, odporúčame tiež ľahkú masáž brucha podľa vyššie opísaného postupu, ako aj jej položenie na žalúdok. Celý komplex konzervatívnych opatrení (ležanie na bruchu, masáž brucha, nanášanie adhezívneho obväzu) by sa mal vykonávať iba po úplnom zahojení pupočnej rany a pri absencii kožných zmien, vrátane zápalových a alergických reakcií v pupku..

Ak je celý rozsah konzervatívnych liečebných opatrení neúčinný a prietrž hernie u dieťaťa pretrváva aj po 3 rokoch, potom je otázka chirurgického zákroku rozhodnutá spoločne pediatrom a chirurgom..

Technika masážnych a liečebných cvičení

Od prvých dní života by ste mali dieťa položiť na brucho na niekoľko minút pred každým kŕmením. V tejto polohe zdvíha hlavu, aktívne pohybuje rukami a nohami, napína svaly chrbta a brucha.

Masážna terapia sa môže začať 2-3 týždňami života po hojení pupočníkovej rany. Malo by sa vykonávať v kombinácii so všeobecnou masážou. Všetky cviky terapeutickej gymnastiky by sa mali vykonávať až po oprave kýly a zaistení obväzom (priľnavá náplasť). Ak sa prietrž nedá korigovať, je potrebné ju počas procedúry utopiť jednou rukou, pritlačiť ju prstami a druhou rukou vykonať masážne pohyby..

Masážne techniky pre pupočnú kýlu: kruhové hladenie brucha v smere hodinových ručičiek; hladenie počítadla; hladenie šikmých svalov; oslabenia

brucho (urobené od mesiaca); zvieranie okolo pupka. Všetky masážne techniky zamerané na zvýšenie tónu svalov brušnej steny by sa mali striedať s upokojujúcim kruhovým hladením. Pre deti vo veku od 4 do 5 mesiacov sa odporúča vznášať sa vzadu; sedenie s podporou narovnaných a položených rúk do strán; posedenie s ohybom ruky; nezávislé zákruty od chrbta k žalúdku. Starším deťom sa odporúča sadnúť si s podperou prsteňa na jednej strane bez podpery; intenzívne vyklenutie chrbtice; zdvihnutie narovnaných nôh; trup a narovnanie tela; cvičte "zober si hračku zo stoličky".

Podľa odporúčania lekára je možné vykonať akupresúru: pomocou narovnaných vankúšikov prstov rýchlo a náhle zatlačte na body okolo pupka, čo spôsobuje svalové napätie a zníženie prietrže.

Masáž oblasti navel - podrobná technika

Tri prsty pravej ruky sa aplikujú na pupočnú oblasť tak, že prostredný prst (dlhý) ide do pupočného krúžku (k samotnému pupku), druhý a štvrtý prst sú blízko, bez medzier. Pohyby pozdĺž krúžku doprava a doľava sa vykonávajú s miernym tlakom 25-krát v oboch smeroch. Môžete robiť masáže s kosťami prstov stlačenými do vačky.

Hrana dlane robí pohyby pozdĺž pupočného krúžku v smere hodinových ručičiek 25-krát. Pozdĺžne pohyby pozdĺž pupočného prstenca sa uskutočňujú štyrmi prstami (2-5): súčasne jedna ruka stúpa, druhá klesá a naopak 25krát. / 7guru /

Pohyby prstov sa vykonávajú zo strán na bruchu až k pupočníku.

Všetky masážne prvky by sa mali vykonávať pri miernom tlaku..

Masáž sa vykonáva 2 - 3-krát denne pred kŕmením dieťaťa plienkou alebo košeľou, aby sa dieťaťu neotierala jemná pokožka. Ten, kto vykonáva masáž, by mal mať krátke pripnuté nechty. Ruky by mali byť samozrejme teplé..

Ako vidíte, masážna technika nie je tak komplikovaná. Existuje však príležitosť na včasné odhalenie vrodenej choroby, jej ošetrenie od okamihu detekcie a bez chirurgickej liečby..

Približný komplex liečebných masáží a gymnastiky s pupočníkovou prietržou pre deti do 4 mesiacov

Najprv by ste mali reflexne držať telo dieťaťa (vodorovne) v polohe na chrbte. Cvičenie by sa malo vykonávať striedavo na pravej a ľavej strane na niekoľko sekúnd.

Potom musíte otočiť dieťa zo semi-vertikálnej polohy do horizontálnej polohy. Cvičenie by sa malo vykonávať na lone dospelého alebo na stole predtým pripravenom na masáž. Zároveň musíte vychýliť trup dieťaťa dozadu a uistite sa, že sa hlava dieťaťa nenakláňa.

Ďalej by ste mali reflexne udržiavať telesnú hmotnosť dieťaťa (vodorovne) v polohe na chrbte - „plavecká póza“. Potom urobte zákruty dieťaťa od chrbta k žalúdku pomocou dospelého. Ďalší reflex sa plazí po bruchu. Na záver, ktorým sa na loptu v ležiacej polohe.

Niektorí lekári odporúčajú pre prietržie špeciálny obväz alebo lekársky pás, ale pri obvaze je potrebné vykonať masáž, navyše, ak už dieťa plazí alebo kráča, obväz sa bude neustále posúvať.

Chirurgické ošetrenie pupočnej kýly

Účelom chirurgického zákroku na pupočníkovú prietrž je šitie defektu pupočného prstenca. Nad pupkom v záhybe kože sa urobí malý rez, ktorý spolu s kozmetickými stehmi robí pooperačnú jazvu takmer neviditeľnou. S vekom sa elasticita tkanív znižuje a malý defekt pupočného kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, sa u dospelých mení na veľkú pupočníkovú herniu. U žien sa pupočná prietrž často začína zvyšovať. Pupočné prietrže u dospelých sú náchylné na porušenie a časté recidívy. Preto je na celom svete obvyklé liečiť kýly prednej brušnej steny v detstve, pokiaľ možno pred školskou dochádzkou..

Chirurgická liečba prietrže je nevyhnutná u dievčat starších ako 5 rokov, pretože počas tehotenstva a po pôrode existuje riziko zvýšenia prietrže a štípania. U chlapcov, ak kýla nespôsobuje úzkosť, je to skôr kozmetická vada a chirurgický zákrok je indikovaný v prípade nebezpečenstva porušenia. Operácia trvá 15-20 minút v celkovej anestézii, rehabilitácii 1-2 týždne. Po operácii je fyzická aktivita kontraindikovaná mesiac. Ak má dieťa menej ako 3 až 4 roky, je v nemocnici so svojou matkou.

Je možné „hovoriť“ prietrž?

Medzi rodičmi sa všeobecne verí, že niektorí tradiční liečitelia môžu „hovoriť“ prietrž - a sama zmizne. Všetko je vysvetlené jednoducho. Šamani a pôrodné asistentky vedia o možnostiach spontánneho uzavretia defektu pupočného kruhu u detí mladších ako 3 až 5 rokov. Tieto vedecké poznatky im dávajú príležitosť účinne „liečiť“ deti s určitými materiálnymi výhodami. Toto je obojstranne výhodná možnosť, ktorá vám umožní zachovať mýtus o mimoriadnych možnostiach alternatívnych liečebných metód..

Na druhej strane, všetky sprisahania z kýly sú povinným atribútom hryzenia alebo štípania pupka, a to je druh akupunktúry, ktorá sa používa pri liečbe kýly u dospelých.

Lekári odporúčajú lepiť medenú mincu s pupočníkovou prietržou viac ako 1 cm, s menšou prietržou, mince je neúčinná a odporúča sa, aby pupok bol nalepený pomocou omietky špeciálnou technikou (omietka musí byť hypoalergénna!).

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Prevencia výskytu pupočnej kýly je predovšetkým prevencia nadmerného namáhania dieťaťa a nadúvania, ktoré je zvyčajne spôsobené zvýšenou tvorbou plynu, zápchou..

Aby sa zabránilo nadmernému nadúvaniu u detí a rozvoju zápchy, materské mlieko je najvýhodnejšie pre malé deti.

, matka však musí dodržiavať diétu. Matkám môžeme odporučiť, aby dočasne vylúčili zo svojej stravy tieto potraviny: plnotučné mlieko, biela kapusta, strukoviny, orechy, sladkosti, údené mäso, párky. Je lepšie používať fermentované mliečne výrobky, otruby, celozrnné obilniny, čerstvú zeleninu, ovocie. Počas dojčenia sú sušené slivky a sušené marhule užitočné pri prevencii zápchy (najviac 3 - 5 bobúľ denne).

Ak je dojčenie umelo kŕmené, pediatr by mal zvoliť zmes, aby sa vylúčila zápcha, nadúvanie, kolika, alergická reakcia..

Lekár, ktorý sleduje vaše dieťa, môže odporučiť lieky: SAB-SIMPLEX, ESPUMIZAN, PLANTEX, BABY-KALM atď..

Aby sa zabránilo zápche, ktorá sa môže vyskytnúť u dieťaťa s nesprávne zvolenou umelou výživou, v dôsledku chýb vo výžive dojčiacej matky, ako aj dysbiózy a iných ochorení gastrointestinálneho traktu, pri ktorých dochádza k nadmernému namáhaniu, pediatri odporúčajú DUFALAC ako aj predstavenie GLYCERINOVÝCH SVIEČKOV a mikrolytrov - MICROLAX. Pediatr vám povie, aké je dávkovanie a vlastnosti podávania týchto liekov, pretože vymenovanie liekovej terapie je čisto individuálne a možné iba zo strany lekára, ktorý monitoruje vývoj vášho dieťaťa..

Deti s intoleranciou laktózy (nedostatok laktázy) majú často pupočnú kýlu. Deficit laktázy sa vyskytuje u detí, ktoré sa narodili predčasne alebo včas, ale zostávajú funkčne nezrelé. V tomto stave sa materské mlieko čiastočne alebo úplne nestrávi, čoho výsledkom je fermentácia v čreve a jej nadúvanie. Okrem toho jednou z foriem deficitu laktázy môže byť tendencia k zápche. Najúčinnejším preventívnym opatrením pre tieto deti je racionálny výber výživy, zatiaľ čo pri dojčení sa často odporúča ďalšie podávanie enzýmu laktázy..

V ranom veku trpí mnoho detí intestinálnou dysbiózou, to znamená porušením črevnej mikroflóry, ku ktorej môže dôjsť na pozadí nedostatku laktázy a ďalších stavov. V tomto prípade zápcha, ako aj nadúvanie, sprevádzajúca dysbióza, často vyvolávajú výskyt pupočnej kýly u detí. Liečba v tomto prípade by mala byť zameraná predovšetkým na odstránenie príznakov základného ochorenia.

Ľudové lieky na prietrž

  Použite pásovú pomôcku na prietrž dieťaťa. Nemôžete to zabaliť obväzom, pretože u detí je dýchanie prevažne žalúdkom a nie hrudníkom. Pred lepením je potrebné herniálny výstupok upraviť prstom. Tento postup opakujte 10 až 15 dní v rade. Priľnavá omietka je hypoalergénna!

Ak sa na pupok položí prietrž, priložte starú medenú mincu („prasiatko“) a pripevnite ju lepiacou omietkou. Pri kúpaní dieťaťa vyberte mincu, spracovajte pupok slabým roztokom jódu vo vode. Účinné pre veľké kýly (viac ako 1 cm). Pri malej prietrži musíte zobrať menší medený disk, napríklad 1 centovú mincu (USA).

Na pupok položte gázu namočenú v kyslej kapustovej šťave a zakryte ju plátkom čerstvého zemiaka s priemerom asi 2 cm. Pri pravidelnom používaní môže hernia prejsť po 1 mesiaci.

Konšpirácia z detskej kýly „Babička Solomonidushka v Najsvätejšej Teotokose hovorila prietrže s medenými tvárami a železnými zubami. Hovorím teda so služobníkom Božím (meno dieťaťa). amen ".

Hovorte trikrát a 3 dni v rade, okrem nedele. Pri sprisahaní by ste mali jemne hrýzť pupok vášho dieťaťa perami.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

1. Malá lekárska encyklopédia. - M.: Lekárska encyklopédia. 1991-1996 2. Prvá pomoc. - M.: Veľká ruská encyklopédia. 1994. 3. Encyklopedický slovník lekárskych pojmov. - M.: Sovietska encyklopédia. - 1982-1984.
Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta.
Zhluk hrdla s osteochondrózou krčnej chrbtice je spôsobený kŕčmi svalov hltanu a krku v čase prehltnutia v dôsledku porúch obehového systému a nervového trofizmu krčnej chrbtice a príčinou kŕčového stavu môže byť psychologická a somatická patológia, ktorá si vyžaduje presnú diagnostiku a následnú liečbu..