loader

Hlavná

Hlava

Krehká kosť. Ako rozpoznať osteoporózu a ako sa pred ňou chrániť?

Predstaviť si situáciu, keď niekto narazil, neúspešne otvoril dvere alebo spustil na nohu ťažkú ​​knihu, nie je také ťažké. Mnohým sa to stáva každý deň. Zároveň by sa však tieto problémy nemali stať príčinou zdravotných problémov. Pre pacienta s osteoporózou takáto domáca situácia často končí zlomeninou. Prečo je zvýšená krehkosť kostí a ako sa s ňou vysporiadať, povedal AiF.ru osteopatický lekár a kranioposturológ Vladimir Životov.

Príčiny osteoporózy

Osteoporóza (doslova z latinčiny - „porézna kosť“) je progresívne zníženie hustoty kostí, čo vedie k zníženiu pevnosti kostí. Je to progresívne systémové ochorenie postihujúce každú kosť. Najčastejšie sú mu vystavené ženy, najmä v období po ukončení menštruácie. Osteoporóza vedie pri väčšom svetskom zaťažení k zvýšenému riziku zlomenín.

Ľudské kosti obsahujú mnoho minerálov, najmä vápnik a fosfor, ktoré im dodávajú tvrdosť a hustotu. Pri osteoporóze sa obsah týchto prvkov vo všetkých kostiach kostry znižuje v dôsledku ich „vylúhovania“ z kostného tkaniva. Zákernosť osteoporózy spočíva v tom, že choroba je dlho asymptomatická. Diagnóza osteoporózy sa spravidla robí aj vtedy, keď sú zmeny v kostnom tkanive už dosť výrazné.

Známky osteoporózy

Je dosť ťažké si všimnúť chorobu v počiatočnom štádiu, existuje však niekoľko nepriamych príznakov, pomocou ktorých je možné podozrenie na vývoj choroby:

 • zníženie rastu o viac ako 1-1,5 cm;
 • zlé držanie tela;
 • krehké nechty a vlasy;
 • zubný kaz.

Ak máte takéto príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom. Najdostupnejšou metódou na diagnostiku osteoporózy je spinálna rádiografia. Drahšou, ale presnejšou metódou je denzitometria..

Pretože endokrinný systém je zodpovedný za metabolizmus, po zistení týchto príznakov sa najskôr obráťte na endokrinológa. Vzhľadom na najväčší výskyt tohto ochorenia u žien v menopauze je takáto konzultácia nevyhnutnejšia. Pri absencii kontraindikácií, ktoré zahŕňajú neoplazmy maternice, vaječníkov a prsných žliaz, má zmysel vymenovať hormonálnu substitučnú terapiu s estrogénmi, pretože zvyšujú hustotu kostí a chránia cievy pred aterosklerózou..

Prevencia osteoporózy

Aby sa zabránilo rozvoju osteoporózy, je dôležité vyhodnotiť hladinu vitamínu D v krvi, pretože sme väčšinou obyvatelia severných zemepisných šírok. S nedostatkom slnečného svetla sa vyvíja nedostatok vitamínu D a bez neho, ako viete, sa vápnik neabsorbuje, ktorého nedostatok vedie k progresii choroby..

Odporúčaná dávka vápnika po 50 rokoch je 1 000 mg denne. Organický, takzvaný „chelátovaný“ vápnik získaný z ustríc ustríc sa najlepšie absorbuje. Malo by sa pamätať na to, že nekontrolovaný príjem vápnikových prípravkov spôsobuje zmenu stien tepien a zvyšuje riziko infarktu myokardu. Preto je vhodné získavať vápnik z potravy.

Lídrami v vápniku sú tvrdý syr a sezam. Jedzte mlieko, tvaroh, brokolicu, karfiol, lososové mäso. Alkoholické a kofeínové nápoje je však lepšie obmedziť. Dôležitou súčasťou prevencie osteoporózy je, samozrejme, zdravý životný štýl a dostatočná fyzická aktivita. Koniec koncov, s pohybom sa krvný obeh zlepšuje a stavebný materiál pre kosti sa dodáva v správnom množstve.

Diagnóza osteoporózy

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje množstvo kostí a dochádza k mikroštrukturálnej rekonštrukcii kostného tkaniva. Z tohto hľadiska sa znižuje pevnosť kostí a zvyšuje sa riziko zlomenín. V nemocnici Yusupov vykonávajú reumatológovia vyšetrenie na osteoporózu pomocou moderných inštrumentálnych a laboratórnych výskumných metód. Na liečenie pacientov lekári individuálne vyberajú účinné lieky registrované v Ruskej federácii. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

Strata kostnej hmoty pri osteoporóze nastáva postupne a je často diagnostikovaná až po zlomeninách. Po menopauze majú ženy maximálnu mieru úbytku kostnej hmoty. Dosahuje 2–5% ročne. Výsledkom je, že žena do sedemdesiatich rokov stráca 30 až 50% kostnej hmoty, muž od 15 do 30%. Včasná diagnostika osteoporózy umožňuje lekárom v nemocnici Yusupov predchádzať impozantným komplikáciám tohto ochorenia.

Ako identifikovať osteoporózu

Niekedy je ťažké diagnostikovať osteoporózu, pretože vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická a pacienti nevyhľadávajú lekársku pomoc. Najdôležitejším príznakom osteoporózy je bolesť v sakrálnej a bedrovej chrbtici v oblasti bedrových kĺbov. Pacienti sa niekedy sťažujú na bolesti v členkových kĺboch, panvových kostiach, rebrách. Syndróm bolesti. zosilnené zmenami počasia a atmosférickým tlakom, fyzickou aktivitou.

V budúcnosti sa bolesť stáva konštantnou v dôsledku nadmerného zaťaženia svalov chrbtice a chrbta. V období zlomenín rebier alebo stavcov je akútna bolesť lokalizovaná v mieste zlomeniny. V prípade výskytu týchto príznakov lekári v nemocnici Yusupov vykonajú vyšetrenie na osteoporózu pomocou denzitometrie..

Klinický obraz osteoporózy je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi:

 • Pocit ťažkosti v medziskapulárnej oblasti, celková svalová slabosť;
 • Znížený rast;
 • Bolestivosť pri prehmatávaní a trasení chrbtice, napätie dlhých svalov chrbta;
 • Zmena postoja pacienta (výskyt brucha, „držanie tela dodávateľa“, zvýšená bedrová lordóza);
 • Zníženie vzdialenosti medzi dolnými rebrami a hrebeňom ilium a výskyt malých kožných záhybov po stranách brucha.

Najčastejším príznakom osteoporózy je zlomenina kostí. Pri osteoporóze u žien po menopauze dochádza predovšetkým k strate hubovitej kostnej hmoty. Mimoriadne charakteristické zlomeniny stavcov. Diagnóza zlomeniny stavcov je stanovená traumatológmi na základe výskytu akútnej bolesti v zodpovedajúcej časti chrbtice, ktorá sa prudko zintenzívňuje pohybmi a ťuknutím na chrbticu, a údaje o röntgenológii chrbtice v dvoch projekciách.

U žien starších ako 45 rokov sa tiež vyskytujú zlomeniny lúčov na typickom mieste. V neskorších štádiách osteoporózy sa vyskytujú zlomeniny krčka stehnovej kosti. Pri osteoporóze, ktorá sa vyvinula v dôsledku dlhodobého používania glukokortikoidov, sa často vyskytuje viac zlomenín rebier..

U pacientov s osteoporózou súvisiacou s vekom sa pozoruje strata huby a kortikálnej kosti. Vyskytujú sa krčné zlomeniny spojené s kortikálnou osteoporózou a intertrochanterické zlomeniny v dôsledku straty huby. V tomto prípade sa diagnóza osteoporózy stanoví počas röntgenových štúdií..

Ako diagnostikovať osteoporózu

Počiatočným štádiom diagnostiky osteoporózy je identifikácia rizikových faktorov na základe údajov od pacientov. Pravdepodobnosť rozvoja osteoporózy sa zvyšuje u pacientov s nízkym obsahom vápnika v strave, s nedostatkom vitamínu D a s chorobami gastrointestinálneho traktu (v dôsledku zníženia absorpcie vápnika). Riziko vzniku osteoporózy sa zvyšuje s týmito faktormi:

 • Včasná menopauza
 • Dlhodobé používanie hormónov štítnej žľazy a glukokortikoidov;
 • Dlhé obdobia imobilizácie;
 • Zlé návyky (zneužívanie alkoholu, fajčenie);
 • Nízky index telesnej hmotnosti;
 • Fyzická nečinnosť.

Lekári nemocnice Jusupov používajú pri diagnostike osteoporózy röntgenové metódy. Ak röntgenová snímka dokáže zistiť prítomnosť porušenia kostnej denzity iba so stratou viac ako 30% kostnej hmoty. Pri tejto metóde sa častejšie zisťujú neskoré príznaky osteoporózy - zlomeniny tubulárnych kostí alebo deformácie stavcov..

Informatívnou metódou na vyšetrenie osteoporózy je denzitometria - meranie hustoty kostí, založené na stanovení vápnika. Na včasnú diagnostiku osteoporózy sa používajú rôzne metódy denzitometrie kostí. Umožňujú identifikovať už 2–5% úbytku kostnej hmoty, vyhodnotiť dynamiku hustoty kostí v procese vývoja choroby alebo účinnosť liečby..

Lekári používajú izotopové výskumné metódy (monopotonická a dvojfotónová absorpčná spektrometria), röntgenové (monoenergetická a duálna absorpčná spektrometria, kvantitatívna počítačová tomografia) a ultrazvuk. Röntgenová absorpcia s dvojitou energiou je zlatý štandard, ktorý vám umožňuje zmerať obsah minerálov v kostiach v ktorejkoľvek časti kostry, určiť obsah vápnikových solí, svalovej hmoty a tukového tkaniva v tele. S pomocou denzitometrov štúdia bedrových stavcov, kostí predlaktia, proximálneho femuru a celého tela..

Testy na osteoporózu u žien a mužov

Na vyhodnotenie metabolizmu kostí používajú reumatológovia nemocnice v Jusupove laboratórne diagnostické metódy. Účelom laboratórnej diagnostiky je eliminácia chorôb, ktorých prejavom môže byť osteopénia (osteomalacia, Pagetova choroba, kostné metastázy, myelóm), stanovenie príčin sekundárnej osteoporózy a metabolických charakteristík choroby. Posledne menovaný je dôležitý pre stanovenie diagnózy a výber adekvátnej terapeutickej metódy, pre vyhodnotenie jej účinnosti.

Čo sa nazýva test na osteoporózu? Na hodnotenie intenzity kostného metabolizmu sa používajú špeciálne biochemické markery, ktoré sú rozdelené do 3 skupín. Medzi markery tvorby kostí patrí osteokalcín, kalcitonín a kostný enzým alkalická fosfatáza - ostáza.

Osteokalcín je hlavný proteín kolagénovej kostnej matrix, ktorý produkujú osteoblasty. Produkcia osteokalcínu závisí od vitamínov K a D. To do istej miery znižuje citlivosť a špecifickosť stanovenia osteokalcínu ako ukazovateľa kostného metabolizmu..

Je to koncentrácia kalcitonínu v krvi, ktorá odráža metabolickú aktivitu osteoblastov kostného tkaniva, pretože táto látka je výsledkom novej syntézy, a nie jej uvoľňovania počas deštrukcie kosti. Pri primárnej osteoporóze sa zistí normálna alebo mierne zvýšená hladina osteokalcínu. Jeho zvýšenie primárnej osteoporózy sa vyskytuje u jedincov s vysokou úrovňou kostného metabolizmu. Zvýšené hladiny dekarboxylovaného osteokalcínu môžu byť prognostickým parametrom na zvýšenie rizika zlomenín bedra pri osteoporóze u starších pacientov..

Produkcia kalcitonínu sa vyskytuje v parafolikulárnych bunkách štítnej žľazy. Kalcitonín má nasledujúce účinky na metabolizmus kostí, vápnika a fosforu:

 • Inhibuje aktivitu buniek, ktoré ničia kostné tkanivo;
 • Stimuluje aktivitu osteoblastov, tvorbu kostnej matrice a ukladanie vápnika v kostiach;
 • Znižuje obsah fosfátov v krvi a stimuluje absorpciu fosforu v kostiach;
 • Znižuje vápnik v krvi, stimuluje jeho vstup do kostného tkaniva;
 • Zvyšuje vylučovanie vápnika, fosforu, vody, horčíka, draslíka, sodíka, vody z tela močom;
 • Stimuluje premenu neaktívnej formy vitamínu D v obličkách3 na biologicky aktívny - kalcitriol.

Kostný enzým alkalická fosfatáza (ostáza) je indikátorom stavu kostného tkaniva. Jeho štúdia je predpísaná na diagnostikovanie metabolických chorôb kostí a sledovanie účinnosti liečby osteoporózy. Zvýšená aktivita ureázy s patológiou kostí so zvýšenou aktivitou osteoblastov alebo úpadkom kostí, hyperparatyroidizmom, krivkou, osteosarkómom a metastázami rakoviny v kosti, s hojením zlomenín.

Fyziologické zvýšenie aktivity ostázy sa pozoruje počas rýchleho rastu, u žien v poslednom trimestri gravidity a po menopauze. Aktivita ostázy klesá s hypotyreózou, dedičnou hypofosfatáziou, zhoršeným rastom kostí a nedostatkom horčíka a zinku v potrave. Marker tvorby kostnej matrice je určený na vyhodnotenie účinnosti anabolickej a antiresorpčnej liečby osteoporózy, iných typov patológie kostného tkaniva..

Test na osteoporózu

Pri diagnostike osteoporózy sa používajú markery metabolického stavu:

Parathormón sa podieľa na regulácii obnovy kostnej štruktúry. Tento marker sa skúma, ak dôjde k zvýšeniu hladín vápnika alebo k zníženiu fosforu v krvi. Pri postmenopauzálnej osteoporóze je hladina paratyroidného hormónu často normálna alebo nízka a u pacientov so steroidnou alebo vekom podmienenou osteoporózou je mierne zvýšená..

Indikátory vápnika v krvi pri primárnej osteoporóze nepresahujú fyziologickú normu. Hyperkalcémia je stanovená u pacientov so senilnou osteoporózou s predĺženou imobilizáciou po zlomenine krčka stehennej kosti. Pri primárnej osteoporóze je pozorovaná zvýšená hladina vápnika v krvi sprevádzaná zvýšeným metabolizmom kostí.

Pri primárnej osteoporóze hladina fosforu v krvi vo väčšine prípadov nepresahuje normálny rozsah. U starších pacientov sa znižuje kombináciou osteoporózy s osteomaláciou (zmäkčenie kostí). Na vyhodnotenie reabsorpcie fosforu v obličkách sa koncentrácia určuje v rannom moči..

Celkový obsah vitamínu D je indikátorom, ktorý odráža stav vitamínu D v tele. Hladiny vitamínu D sa môžu líšiť v závislosti na veku (u starších ľudí sa znižuje), povahe príjmu potravy, ročnom období (vyššie na konci leta, nižšie v zime). Znížené hladiny vitamínu D v krvi pozorované počas tehotenstva.

Značky kostnej resorpcie

Na vyhodnotenie účinnosti liečby osteoporózy sa používajú markery resorpcie (resorpcie). Ich pokles pod vplyvom liečby začína za 2 až 3 týždne a dosahuje normálne hodnoty po 3 až 6 mesiacoch. Beta-CrossLaps (C-terminálne telopeptidy) sa tvoria počas degradácie kolagénu prvého typu, ktorý tvorí viac ako 90% organickej matrice kosti. Jeho meranie umožňuje vyhodnotiť rýchlosť degradácie v porovnaní so „starým“ kostným tkanivom. S patologickým zvýšením reverznej absorpcie pri osteoporóze a v starobe sa kolagén prvého typu degraduje vo veľkom objeme. To vedie k zvýšeniu hladiny jej fragmentov v krvi..

V súčasnosti existujú dôkazy o vplyve génového polymorfizmu na hustotu minerálov v kostiach. Študuje sa alelický polymorfizmus génovej siete na prestavovanie kostí s cieľom identifikovať genotypy predispozície k osteoporóze. Rozšírenými enzýmami sú kyslé fosfatázy. Ich hladina sa analyzuje, aby sa stanovil stupeň resorpcie kostí a monitorovala sa antiresorpčná terapia.

Ak chcete vykonať modernú a kvalitnú diagnostiku osteoporózy v laboratóriu nemocnice Yusupov, dohodnite si stretnutie s reumatológom zavolaním kontaktného centra. Po úvodnom vyšetrení lekár predpíše tie testy na osteoporózu a metódy inštrumentálneho výskumu, ktoré sú najviac informatívne na stanovenie presnej diagnózy pacienta. Denzitometrické vyšetrenie na osteoporózu odhaľuje pokles mineralizácie kostí v predklinickom štádiu vývoja patologického procesu..

Celá pravda o osteoporóze

Druhy zranení

Minimálne zranenie - pád z výšky vlastnej výšky na ten istý povrch alebo ešte menšie zranenie.

Nízko-traumatické (nízkoenergetické) alebo osteoporotické zlomeniny - zlomeniny kostí, ktoré sa vyskytli s minimálnym traumatom, vo veľkej väčšine prípadov frolárne kvôli osteoporóze..

Niektorí odborníci používajú termín patologická zlomenina - zlomenina spôsobená chorobou, nie traumatické účinky..

Osteoporóza - tieto choroby

V Rusku je medzi ľuďmi vo veku 50 rokov a staršími zistená osteoporóza u 34% žien a 27% mužov. Frekvencia osteoporózy sa s vekom zvyšuje. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí osteoporózou asi 14 miliónov ľudí a ďalších 20 miliónov má pokles hustoty minerálov v kostiach (BMD), čo zodpovedá osteopénii.

Sociálny význam osteoporózy je determinovaný jej dôsledkami - zlomeninami stavcov a kostí periférneho skeletu, čo vedie k veľkým nákladom na liečbu a spôsobuje vysokú úroveň zdravotného postihnutia vrátane zdravotného postihnutia a úmrtnosti.

Za najtypickejšie zlomeniny sa považujú zlomeniny proximálnej stehennej kosti (krku stehennej kosti), polomeru („lúč v typickom mieste“) a stavcov, ale zlomeniny iných veľkých kostí kostry (panvy, rebrá, hrudná kosť, dolná časť nohy, členok a humerus sú tiež bežné) kosti, atď.)

Klasifikácia osteoporózy

Podľa klasifikácie môže byť osteoporóza primárna a sekundárna.

Primárna osteoporóza sa vyvíja ako nezávislé ochorenie bez identifikácie ďalších príčin zníženej pevnosti kostí a je najbežnejšia.

Sekundárna osteoporóza sa vyvíja v dôsledku rôznych chorôb alebo užívania určitých liekov (t. J. Existuje špecifický dôvod rozvoja osteoporózy). Nasledujúce ochorenia vedú k sekundárnej osteoporóze najčastejšie:

 • podvýživa - nízky príjem vápnika, nedostatok vitamínu D;
 • endokrinné poruchy - diabetes mellitus, hypogonadizmus, akromegália, hyperkorticizmus, hyperparatyroidizmus, tyreotoxikóza;
 • choroby gastrointestinálneho traktu - malabsorpčný syndróm, choroby pankreasu a pečene (pankreatitída, cirhóza), zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída);
 • reumatologické a autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes);
 • neurologické choroby (epilepsia, Parkinsonova choroba, svalová dystrofia, cerebrovaskulárna príhoda), ako aj:
 • SPITD / HIV,
 • amyloidóza,
 • chronické obštrukčné ochorenie pľúc,
 • alkoholizmus,
 • zlyhanie srdca a obličiek,
 • sarkoidóza.

Lieky, ktoré ovplyvňujú hustotu kostí vedúce k rozvoju osteoporózy:

 • anticídne činidlá,
 • antikoagulanciá (heparín),
 • antikonvulzíva,
 • protinádorové lieky,
 • barbituráty,
 • glukokortikoidy,
 • metotrexát,
 • inhibítory protónovej pumpy,
 • tamoxifén a ďalšie.

Faktory, ktoré ovplyvňujú kostnú denzitu a zvyšujú riziko osteoporózy (rizikové faktory):

 • fajčenie.
 • Sedavý životný štýl, nedostatok pravidelného cvičenia.
 • Nadmerný alkohol a káva.
 • Nesprávna výživa (malé množstvo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov v potrave).
 • Vek (s rastúcim vekom dochádza k poklesu hustoty kostí, najrýchlejšia deštrukcia kosti je pozorovaná v prvých rokoch po menopauze).
 • Kaukazská alebo mongoloidná rasa.
 • Dedičná predispozícia.
 • História predchádzajúcich zlomenín.
 • Včasná menopauza (u ľudí mladších ako 45 rokov alebo po operácii).
 • Amenorea (absencia menštruácie) pred menopauzou (anorexia nervosa, bulimia nervosa, nadmerná fyzická aktivita).

Ako podozrieť na osteoporózu

Úplne prvé, čo môžete urobiť sami, ešte predtým, ako navštívite lekára, je zmerať svoju výšku a pamätať si, aké to bolo vo veku 20 - 30 rokov. Ak dôjde k zníženiu rastu najmenej o 2 až 3 cm, jedná sa už o „maják“ a je potrebné ho ďalej preskúmať. To, samozrejme, neznamená, že existuje určite osteoporóza. Presnú diagnózu môže urobiť iba lekár po vyšetrení, pohovore a predpísaní malého zoznamu vyšetrení.

reklamácia:

 • Akútna alebo chronická bolesť chrbta.
 • Zníženie rastu.
 • Hrudná kyfóza (patologické ohnutie chrbtice v hrudnej oblasti - „hrb“).
 • pálenie záhy.
 • Porucha stolice - častá stolica.
 • Bolesť na hrudníku, obmedzenie inšpirácie, pocit nedostatku vzduchu.
 • Výčnelok brucha.
 • Bolesť svalov a / alebo kŕče

Ak máte rizikové faktory, ako aj akékoľvek z vyššie uvedených ťažkostí a príznakov, odporúča sa, aby ste sa okamžite poradili s lekárom o ďalšom vyšetrení s cieľom vylúčiť osteoporózu..

Ak chcete posúdiť riziko zlomenín kostí, musíte použiť kalkulačku FRAX (zadaním do vyhľadávacieho nástroja „frax kalkulačka v ruštine“), kde vyplnením určitých stĺpcov môžete posúdiť možné riziká zlomenín..

Ošetrujúci lekár predpíše potrebné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne testy (krv a moč), ako aj inštrumentálne štúdie (röntgenová denzitometria kostí, röntgenová snímka (neinformatívna, v súčasnosti sa na diagnostiku osteoporózy nepoužíva)), scintigrafia kostí (dodatočná metóda, ktorá odhaľuje). nedávne zlomeniny, pomáha vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta), kostná biopsia (pre atypické prípady osteoporózy), MRI (diagnostika zlomenín, opuchy kostnej drene).

V súčasnosti je najinformatívnejšou inštrumentálnou metódou výskumu röntgenová denzitometria - štúdia, v ktorej sa stanovuje hustota študovaných kostí. Najlepšie je vyšetriť stavce bedrovej chrbtice, polomer a stehenný krk - ten najkrehkejší a náchylný na zlomeniny kostí..

Podľa výsledkov vyšetrenia, ak sa zistí pokles hustoty kostí (osteopénia alebo osteoporóza), ošetrujúci lekár predpíše príslušnú liečbu..

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza je choroba, ktorej vývoju môžeme zabrániť sami a prevencia je nevyhnutná po celý život.

Čo je súčasťou prevencie osteoporózy:

 1. Zvýšte svoj príjem potravín bohatých na vápnik (ak je to potrebné, tablety vápnika).
 2. Príjem vitamínu D (vystavenie slnku, potraviny bohaté na vitamín D, vitamín D v
  Riešenie).
 3. Primeraná fyzická aktivita (chôdza, nordic walking, gymnastika).
 4. Odvykanie od fajčenia, mierna konzumácia alkoholu (do 2 pohárov denne).
 5. Kávový limit (až 2 šálky denne).
 6. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 7. Vyhnite sa pádom.

Aby sa znížilo riziko pádu, je potrebné (zvlášť dôležité pre starších ľudí):
Byť na ulici:

 • pokúsiť sa vyhnúť zľadovateným úsekom cesty, prechádzať sa po cestách posypaných pieskom
 • noste stabilnú obuv, nízke podpätky, s protišmykovou podrážkou
 • ak je cesta mokrá, je lepšie chodiť po tráve
 • ak je pre teba ťažké chodiť sám, použite trstinu. Vychádzkové palice, chodci by mali byť stabilní
  široké nohy.

Doma:

 • všetky koberce alebo koberce musia mať protišmykovú základňu alebo musia byť pripevnené k podlahe
 • je lepšie chodiť doma v nekĺzavej papuče
 • udržujte poriadok, zbytočné veci na podlahe, ohnuté rohy koberca / linolea môžu spôsobiť pád, ako aj voľné drôty, šnúry, ktoré môžete chytiť (musia byť odstránené)
 • vložte do kuchyne gumovú podložku vedľa sporáka a umývadla
 • Osvetlenie v miestnosti by malo byť dobré. Potrebná je aj pogumovaná sprchová rohož.

Gumové rohože na prísavkách v kúpeľni pomôžu zabrániť pádu. Podlahy sprchy musia byť suché..
všetky lieky, ktoré spôsobujú ospalosť, závraty, slabosť, môžu spôsobiť pokles.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o ich nahradení bezpečnejšími alternatívami..
pravidelne sa obráťte na svojho očného lekára, ak máte problémy so zrakom, používajte okuliare / šošovky.

Fyzikálna aktivita u pacientov s osteoporózou

Pri osteoporóze sa používajú tri typy cvičení: aeróbny, silový a vyrovnávací tréning, ako aj ich rôzne kombinácie:

 • aerobik na posilnenie svalov nôh - horolezecké schody, tanec, chôdza;
 • silový tréning, ktorý pomáha spevniť chrbát a visí na vodorovnej tyči;
 • gymnastika plávania a vody, ktoré priaznivo ovplyvňujú všetky svalové skupiny;
 • cvičenia pre flexibilitu - jóga, strečing.

V ideálnom prípade by týždenná fyzická aktivita mala zahŕňať striedavo cvičenia zo všetkých vyššie uvedených 4 skupín. Najdôležitejšou fyzickou aktivitou je pravidelnosť. Denné lekcie 5 minút vám raz týždenne spríjemnia viac ako pol hodiny..

Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nemôžete trénovať, prekonávať bolesť. Únava svalov je však prirodzená. Ak cítite bolesť,
  zníženie fyzickej námahy alebo rozsahu pohybu;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Vykonajte každé cvičenie 2-3 krát v intervaloch 15 sekúnd a postupne ho zvyšujte
  prístupy, kedykoľvek je to možné;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Výsledky sa stanú hmatateľnými v čase, nie okamžite;
 • Dýchajte rovnomerne bez zadržiavania dychu;
 • Nevykonávajte cvičenia s drepmi, behaním alebo skákaním (zvyšuje sa riziko zranenia);
 • Počas gymnastiky je zakázané používať ťažké predmety (umelé závažia s príliš veľkou hmotnosťou);
 • Pri cvičení pri státí sa kvôli stabilite môžete oprieť o operadlo stoličky alebo oprieť sa o stenu;
 • Cvičenia by sa mali vykonávať v pohodlných, nie vakových odevoch, v nekĺzavej obuvi;
 • Pri vykonávaní cvičení sa berie do úvahy psychologický faktor (pacient sa musí naladiť, aby sa uzdravil).

Príklady cvičení pre osteoporózu

1. Jedna noha k hrudníku. V polohe na chrbte potiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku. Druhá noha je predĺžená rovnobežne s podlahou. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Zmeniť nohu. Opakujte 2 až 10 krát.

2. Natiahnutie chrbta. Východisková poloha - sediaci na kolenách. Nakloňte hrudník k podlahe s natiahnutými rukami tak nízko, ako je to možné. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 2-10 krát.

3. Leží na bruchu, ruky ohnuté v lakťoch, rovnobežné s podlahou. Utiahnite si trup. Ľahko zdvihnite ruky a hornú časť tela. Pohybujte krytom pomaly doprava a doľava a potom uvoľnite. Opakujte 2-10 krát

4. Leží na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolenách. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Pomaly zdvíhajte boky a panvu. Pritiahnite svaly brucha a zadku. Opakujte 5-10 krát.

5. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

6. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a spodnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

7. Postavte pravou stranou k zadnej časti stoličky. Pravá ruka je na zadnej strane stoličky. Ľavá ruka je natiahnutá dopredu, ľavá noha je položená späť na špičku. Vykonajte hojdačka s uvoľnenou nohou. Opakujte 3-8 krát. To isté s druhou stranou..

8. Ležiaci na chrbte, potiahnite kolená k bruchu, stlačte, uchopte ruky. Podržte 10 - 15 sekúnd. Odpočinok po dobu 10 sekúnd. Opakuje sa 2-5 krát.

9. Cvičte „mačku“. Postavte sa na všetky štyri, zdvihnite hlavu a ohnite chrbát nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Potom ohnite chrbát „hrboľ“ a zároveň sklopte hlavu nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 3-10 krát.

Komplikácie osteoporózy

Diéta na osteoporózu chrbtice

Strava by mala obsahovať potraviny, ktoré zabezpečujú rýchlosť denného príjmu vápnika v ľudskom tele, berúc do úvahy jeho vek, pohlavie a stav kostného aparátu. Priemerná potreba vápnika sa pohybuje v rozmedzí 800 - 1100 mg / deň, zatiaľ čo u žien v postmenopauzálnom období (nedostávajúcich estrogény) a starších ľudí (po 65 rokoch) sa potreba zvyšuje na 1500 mg / deň..

Odporúčania výživy:

 • Povinné zaradenie potravín bohatých na vitamíny D (približne 600 IU / deň), A, skupín B, K, C, kyseliny listovej a stopových prvkov (zinok, horčík, meď) do stravy.
 • Pri stravovaní je dôležité pozorovať množstvo živočíšnych bielkovín. Ak je ich obsah nadmerný (viac ako 100 - 150 g), absorpcia vápnika je narušená, pretože v črevných fermentačných procesoch sú aktivované.
 • Primeraný príjem voľnej tekutiny (1,5 - 2,0 litre za deň).
 • Druh kulinárskeho spracovania výrobkov nie je taký dôležitý, odporúča sa však konzumovať najmenej 50% denného objemu zeleniny / ovocia čerstvého alebo vo forme čerstvých štiav..
 • Diéta - čiastková (4-5 krát denne).
 • Vylúčenie nápojov obsahujúcich alkohol zo stravy a minimalizovanie používania solí.

Povolené produkty

Potraviny s vysokým obsahom vápnika zahŕňajú:

 • mliečne výrobky, pričom je lepšie konzumovať mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (kefír 1%, jogurt, fermentované pečené mlieko, nízkotučná kyslá smotana, syr bez konzervačných látok, tvarohový syr 0,5%), pretože tuky spomaľujú proces absorpcie vápnika;
 • chlieb (raž / pšenica a celozrnný chlieb);
 • biele ryby (sardinky, tuniaky, ostriežiky, pstruhy) a morské plody (krevety, mušle, chobotnice, chobotnice);
 • mäso: bravčové mäso s nízkym obsahom tuku, teľacie mäso, varené kurča;
 • čerstvá a spracovaná zelenina, ovocie a zelenina (paprika, mrkva, brokolica, cuketa, fazuľa, cuketa, olivy, hrášok, tekvica, marhule, pomaranče, dáta, zelený šalát, petržlen, kôpr), semená, orechy a bobule (pistácie, sezamové semená, sušené marhule, lieskové orechy, mak, maliny, mandle).

Správna výživa je zabezpečená zahrnutím do stravy:

 • Výrobky obsahujúce vitamín D: vaječné žĺtky, rybie ikry, mastné druhy morských rýb (halibut, losos, tuniak), maslo.
 • Potraviny s vysokým obsahom horčíka: všetky druhy orechov, banány, morské riasy, teľacie mäso, cereálie, zelená listová zelenina, strukoviny, ovsená múka, pohánka.
 • Výrobky obsahujúce zinok: sleď, proso, ovos, zeler (korene a listy), tekvicové a slnečnicové semienka, morské plody, strukoviny.
 • Potraviny s vysokým obsahom vitamínov A, B, C a K: citrusové plody (pomaranče, grapefruity, citróny), šalát, čierne ríbezle, černice, šípky, pohánka, kapusta, banány, mrkva, ovos, strukoviny, rastlinné oleje.

Výrobky, ktoré sa majú obmedziť:

 • Mali by ste minimalizovať používanie potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny - je to spôsobené tým, že takéto jedlo znižuje absorpciu vápnika. Preto by ste mali podľa možnosti opustiť margarín, majonézu, jahňacie a hovädzie mäso..
 • Z stravy je potrebné vylúčiť kofeín, pretože tento prvok stimuluje vylučovanie vápnika z tela. Preto je lepšie opustiť silný čaj, kávu, kakao, čokoládu.
 • Alkoholické nápoje by sa mali vylúčiť a diuretiká by sa mali obmedziť - takéto látky stimulujú vylučovanie vápnika močom..
 • Odporúča sa vylúčiť zo stravy sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým..
 • Použitie mäsových výrobkov sa oplatí obmedziť. Faktom je, že v nich je prítomný fosfor - v čreve môže tvoriť zlúčeniny s vápnikom, ktoré telo neabsorbuje..

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy sa vždy vykonáva pod dohľadom a predpisom lekára.!

Cieľom liečby osteoporózy je zastaviť deštrukciu kostí a jej obnovu.

Liečba zahŕňa preventívne opatrenia opísané skôr a liekovú terapiu. Aby ste pochopili, prečo sú niektoré lieky potrebné, musíte pochopiť, ako fungujú. Pripomeňme, že pri osteoporóze prevládajú procesy deštrukcie kostí pred jej obnovením. Jedna skupina liekov na liečbu osteoporózy je antiresorpčná.

Pri liečbe touto skupinou liekov sa deštrukcia kostí zastaví. Obnovovanie kostí tiež prebieha, ale nie na úkor drogy, ale fyziologické („práca“ nášho tela). Anabolické lieky - vybudovanie novej kosti, jej obnova. Pri užívaní týchto liekov sa procesy deštrukcie kostí nespomaľujú, ale procesy obnovy kostného tkaniva sú oveľa častejšie..

Užívanie obidvoch skupín liekov nakoniec vedie k zníženiu deštrukcie kostí a obnoveniu jej štruktúry a sily. Bez ohľadu na to, ako lekár predpíše liek, je liečba osteoporózy dlhá, najmenej 5 - 6 rokov.

V súčasnosti vedci dokázali, že v období od októbra do mája sa vitamín D v pokožke, dokonca ani za slnečného počasia, nevyrába z dôvodu nízkej polohy slnka nad obzorom. Preto všetci ľudia, bez ohľadu na pohlavie a vek, na jeseň - zima-jar zažívajú neustály nedostatok vitamínu D. Profylaktický príjem vitamínu D sa teda ukazuje všetkým.

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť telu dostatočné množstvo tohto vitamínu, je konzumovať vitamín D vo vodnom roztoku (cholekalciferol, ergokalciferol). Tabletovaný vitamín D je predpísaný na ťažkú ​​osteoporózu, stredne ťažkú ​​osteoporózu a iné choroby kostrového systému. V každom prípade je však dávkovacia a dávkovacia schéma vitamínu D pre každú osobu individuálna a mal by ju vybrať endokrinológ (reumatológ)..

Je tiež povinné, aby pacienti predpisovali vápnikové prípravky na dlhodobom základe, aby sa udržala nevyhnutná hladina vápnika v krvi, aby sa zabránilo a minimalizovalo strata kostnej hmoty, ako aj aby sa zvýšila účinnosť liečby..

Liečba každého človeka individuálne závisí od závažnosti osteoporózy, sprievodných chorôb a mnohých ďalších faktorov. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba lekár.

Ošetrujúci lekár odporučí určité laboratórne testy, ako aj hneď, ako bude potrebné vykonať röntgenovú denzitometriu, aby sa liečba kontrolovala a vyhodnotila jej účinnosť. Takéto ošetrenie sa považuje za účinné, pri ktorom dochádza k nárastu kostnej hmoty (hustoty) alebo k ďalšiemu poklesu.

Úspešnosť liečby osteoporózy spočíva v pravidelnosti a trvaní liečby a prevencie!

Všetky metódy na diagnostiku osteoporózy

Na diagnostiku podozrenia na osteoporózu sa používajú rôzne metódy, pričom sa zohľadňujú príznaky, príčiny a vlastnosti prejavu choroby..

Osteoporóza je ochorenie kostrového systému, pri ktorom je znížená hustota kostí. Vyskytuje sa vymývanie alebo zlá absorpcia vápnika v tele, v dôsledku čoho sú krehké a krehké. Aj menšie modriny alebo pády môžu viesť k zlomeninám kostí a objaveniu sa prasklín na nich. Keďže v skorých štádiách ochorenie prakticky vymizne bez príznakov, je dôležité včas sa poradiť s ortopédom a vykonať všetky potrebné diagnostické opatrenia..

Ako diagnostikovať osteoporózu

Pomocou tejto techniky môžete určiť minerálne zloženie kostného tkaniva a jeho mechanické vlastnosti. Určite, v ktorej časti tela je jeho hustota najnižšia. Ženy sa majú diagnostikovať každých 45 rokov každých päť rokov, muži by mali robiť ultrazvuk po 50 rokoch.

Medzi výhody tejto metódy patrí:

 • bezpečnosť pre ľudské zdravie;
 • úplné a podrobné informácie o stave kostrového systému;
 • dostupnosť;
 • postup si nevyžaduje osobitnú prípravu;
 • po niekoľkých minútach získate všetky potrebné výsledky po ultrazvuku;
 • Je to univerzálna metóda, pretože neexistujú kontraindikácie pre postup zo zdravotných dôvodov;
 • metóda je úplne bezbolestná.

Postup je uvedený:

 • ženy vo veku 40 - 45 rokov;
 • muži po 50-60 rokoch;
 • ak má žena skorú menopauzu s patológiou;
 • ak v minulosti mal pacient zlomeniny;
 • ak je narušená funkcia príštítnych teliesok;
 • keď užívate lieky, ktoré pomáhajú umývať vápnik z tela.

Radidensitometry

Táto metóda patrí k „zlatému štandardu“ diagnostikovania choroby. Vyšetrenie sa vykonáva v celom kostrovom systéme: chrbtica, kostra, jedna kosť alebo niekoľko kostí. Po röntgenovej absorpčnej spektrometrii sa získa obraz pacienta, ktorý lekár porovná s referenčným ukazovateľom.

Na obrázku sú uvedené dva ukazovatele: T a Z. Hodnota „T“ hovorí, že kostrový systém dospelého má najväčšie zmeny a „Z“ označuje počet odchýlok od normy pre túto vekovú kategóriu. Norma je, ak Z a T = 1. Ak sa zistia odchýlky s vyššou alebo nižšou mierou, vykonajú sa ďalšie preskúmania.

Výhody postupu:

 • presný informačný obsah;
 • intenzita ožarovania je 400-krát menšia ako v prípade röntgenového žiarenia. To naznačuje úplnú bezpečnosť metódy pre zdravie;
 • vyšetrenie sa môže vykonať ako celý kostrový systém a každá kosť samostatne;
 • pred skúškou nie je potrebná žiadna špeciálna príprava;
 • ihneď po zákroku pacient dostane obrázky.

Použitie terapie magnetickou rezonanciou umožňuje zreteľne vidieť kostné trámce pomocou trojrozmerného obrazu. Pomáha to stanoviť stupeň rozvoja osteoporózy, určiť hustotu kostného tkaniva, identifikovať patologické zmeny. Tento postup sa zriedka používa, pretože z dôvodu vysokých nákladov môžete použiť iné metódy, ktoré nie sú z hľadiska informácií a presnosti MRI nižšie..

CT denzitometria

Toto je typ počítačovej tomografie, ktorá pomáha určiť hustotu kostí pomocou trojrozmerného obrázka. Obrázok ukazuje anatomickú štruktúru celého kostry a trabekulárnu štruktúru kostí. Analýza hodnotí minerálne zloženie kostného tkaniva a akékoľvek miestne zmeny..

röntgenový

S pomocou röntgenových lúčov počas vyšetrenia môže lekár ľahko identifikovať patologické zmeny v kostrovom systéme. Pokiaľ stavovce nadobudli klinovú alebo „rybu“ deformáciu, možno tvrdiť, že pacient má osteoporózu. Aj na obrázku majú ohniská choroby jasné hranice a sú o niečo priehľadnejšie ako iné kostné prvky. Jedinou nevýhodou postupu je skutočnosť, že choroba pomocou röntgenového žiarenia sa dá zistiť iba vtedy, ak je ľudský kostrový systém už postihnutý 20-30%..

denzitometria

Štúdia sa uskutočňuje na stanovenie kostnej denzity pacienta. Pre postup sa používajú špeciálne zariadenia, ktoré poskytujú výsledky s presnosťou 95 - 99%. To vám umožní identifikovať osteoporózu v počiatočných fázach vývoja a viesť včasnú liečbu. Získané údaje ukazujú, aká je veľkosť, hrúbka, hustota a pórovitosť kostí..

Biochemický výskum

Dodatočná vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou laboratórnych testov pomáha určiť počiatočné štádium choroby osoby. Laboratórna diagnostika zahŕňa vyšetrenie hormónov štítnej žľazy a prištítnych teliesok, krvi a moču pacienta, pomáha určiť množstvo vápnika, horčíka a fosforu, ktoré sú potrebné pre kostrový systém, identifikovať patologické zmeny a určiť príčinu ich výskytu..

Ak je pacientovi diagnostikovaná osteoporóza, lekár tiež predpíše nasledujúce diagnostické opatrenia na určenie príčiny a stupňa rozvoja ochorenia. Tie obsahujú:

 • testy, ktoré určujú hladinu hormónov štítnej žľazy;
 • krvný test na zistenie ukazovateľov pohlavných hormónov;
 • štúdia na detekciu ionizujúceho vápnika;
 • aká je hladina vitamínu D v tele;
 • aká je miera parathormónu.

Krvný test

Pomocou tohto krvného testu na osteoporózu môžu lekári presne posúdiť, ako sa v tele vyskytuje metabolizmus fosforu a vápnika a aká je jeho intenzita. Ak je koncentrácia vápnika v krvi nízka, znamená to zvýšenú krehkosť kostí. V závislosti od ukazovateľov môžete určiť stupeň ochorenia.

Dôležitým ukazovateľom je hladina anorganického fosforu, pretože sa podieľa na syntéze kostného tkaniva. Pri rôznych patologických zmenách sa jeho obsah v krvi môže líšiť..

Analýza moču

Úlohou špecialistov je zistiť prítomnosť anorganického fosforu v moči, ktorého ukazovatele závisia od stravy. Norma je ukazovateľom 13–42 mmol / deň. Ak je zvýšená, môže dôjsť k prebytku vitamínu D3 u človeka v kostnom tkanive, leukémii alebo má tendenciu tvoriť obličkové kamene. Nízka hladina môže naznačovať kostné metastázy, závažné infekcie a problémy s paratyroidom.

Dôležitou analýzou je stanovenie DPID v moči pacienta. U žien je tento ukazovateľ normou v rozmedzí 3–7,4 au mužov 2,3–5,4. Tento marker umožňuje zistiť, či v systéme dochádza k deštrukcii kostí. Ak je ukazovateľ vyšší ako tieto hodnoty, môže sa vyskytnúť hypertyreóza alebo kostné metastázy. Po liečbe môže zníženie ukazovateľov naznačovať normálny stav kostného tkaniva..

Iné typy stanovenia osteoporózy

 1. Skenovanie kostrového systému pomocou rádioizotopov. Za týmto účelom sa do krvi zavádza špeciálna rádioaktívna látka, ktorá preniká do kostí a umožňuje vám vidieť patologické zmeny. Tento typ výskumu je veľmi presný..
 2. Trepanobibsia. Pri zachovaní štruktúry kosti sa z nej opatrne odstráni malé množstvo kostnej drene tenkou ihlou, ktorá sa odošle do laboratória na vyšetrenie. Táto metóda umožňuje identifikovať akékoľvek patologické zmeny a potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť rakoviny.
 3. Scintigrafia. Pomocou tejto metódy môžete presne určiť, kde sa nachádzajú ložiská osteoporózy. Na tento účel použite kontrastné činidlo, ktoré preniká do kostného tkaniva. Na obrázkoch, v miestach s patologickými zmenami, kde sa nachádzajú metastázy alebo sú zistené infekčné procesy, kontrastné médium vyzerá ako horúce miesta.

Scax Scale

Táto technika je akýmsi testom s otázkami, na ktoré pacient odpovedá. Po testovaní lekár zhrnie všetky odpovede a FRAX preverí výsledok pomocou špeciálneho rozvrhu, ktorý vám umožní vyhodnotiť riziko pre človeka v súvislosti s rozvojom choroby v nasledujúcich 10 rokoch. Ak výsledok testu ukázal červenú zónu, lekár na účely prevencie predpíše lieky, aby sa zabránilo rozvoju osteoporózy. Po liečbe sa musí hodnotenie rizika vykonať po 5 rokoch.

Užitočné video

záver

Diagnostické opatrenia sú dôležitou súčasťou počiatočných štádií ochorenia, keď pacient nemá vonkajšie príznaky. Po zistení problémov v kostrovom systéme, identifikácii príčin ochorenia, bude lekár schopný zvoliť vhodnú terapiu pre rýchlu a úspešnú liečbu..

Včasná biochemická diagnóza osteoporózy

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Hormonálne faktory patogenézy osteoporózy

Vitamín D a jeho aktívne metabolity sú súčasťou hormonálneho systému, ktorý reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a podieľajú sa na jednej strane na mineralizácii kostného tkaniva a na druhej strane na udržiavaní homeostázy vápnika. Biologický účinok aktívnych metabolitov vitamínu D spočíva hlavne v stimulácii črevnej absorpcie vápnika a fosforu, aktivácii metabolizmu a zvýšení vylučovania vápnika močom.. <>

Počiatočný, ale dočasný účinok PGE2 inhibícia aktivity osteoklastov. Medzi systémovými hormónmi má stimulačný účinok na PGE2 má PTH a HA sú inhibítory kostrového PGE2.

Metódy merania kostí

Pre lekárov je dôležité, aby merania poskytovali informácie, ktoré môžu pacientom pomôcť (napríklad znížiť počet zlomenín). V posledných niekoľkých desaťročiach bolo vyvinutých veľa metód, ktoré umožňujú vysoký stupeň presnosti pri kvantitatívnom meraní kostnej hmoty v rôznych častiach skeletu (fotónová alebo röntgenová denzitometria, počítačová tomografia, absorpcia)..

Užitočné informácie o metabolizme kostí je možné získať pomocou niektorých invazívnych metód. Histomorfologická analýza iliakálneho hrebeňa umožňuje získať informácie o rýchlosti tvorby kostného tkaniva na bunkovej a tkanivovej úrovni, avšak informácie o veľkosti kostnej resorpcie sú nedostatočné. Štúdium metabolizmu kostí je okrem toho obmedzené na malú plochu hubovitej látky a vnútorný povrch kortikálnej vrstvy, čo nie vždy odráža to, čo sa deje v iných častiach kostry..

 • Diagnóza osteoporózy je možná iba pri čiastočnom úbytku kostnej hmoty..
 • Nie je schopný predpovedať úbytok kostí.
 • Posúdenie zmien v hustote kostí je možné až po 1,5 - 2 rokoch od vymenovania liečby.
 • Neschopnosť rýchlo korigovať liečbu osteoporózy.
Rýchlosť tvorby alebo deštrukcie kostnej matrice sa môže hodnotiť buď meraním aktivity špecifických enzýmov buniek tvoriacich kosti alebo buniek ničiacich kosti, ako je alkalická a kyslá fosfatáza, alebo stanovením zložiek vstupujúcich do krvného riečišťa počas syntézy alebo resorpcie kosti. Aj keď sa tieto ukazovatele delia na markery kostnej syntézy a resorpcie, treba mať na pamäti, že v patologických podmienkach, keď sú procesy remodelácie kostí spojené a zmenené v jednom smere, ktorýkoľvek z týchto markerov bude odrážať celkovú rýchlosť metabolizmu kostí. Biochemické markery nemôžu byť rozdelené v závislosti od metabolických zmien v rôznych častiach kostí, t. J. Na huby alebo kompaktné látky. Odrážajú konečné zmeny v resorpcii a tvorbe kosti, orientované v jednom alebo druhom smere. Dá sa predpokladať, že prevaha resorpcie kosti nad jej syntézou, stanovená porovnaním hodnôt niektorých resorpčných markerov a markerov tvorby kosti, bude v skutočnosti zodpovedať takejto nerovnováhe..

Biochemické markery prestavby kostí


Biochemické markery resorpcie kostí

Stanovenie vápnika nalačno v rannej časti moču (v korelácii s vylučovaním kreatinínu) je najlacnejšou metódou na vyhodnotenie resorpcie kostí. Táto metóda je užitočná na stanovenie výrazne zvýšenej resorpcie a je necitlivá..

Deoxypyridonolín (DPID) je krížová pyridínová väzba inherentná zrelému kolagénu a nepodlieha ďalším metabolickým transformáciám. Vylučuje sa močom vo voľnej forme (asi 40%) a vo forme peptidu (60%). Stanovenie Dpid v moči má niekoľko výhod. <>

 • vysoká špecifickosť pre metabolizmus kostí;
 • nedostatok metabolických transformácií pred vylučovaním močom;
 • schopnosť vykonávať výskum bez predchádzajúcich diétnych obmedzení.

Význam biochemických markerov pre diagnostiku a monitorovanie liečby osteoporózy

Pozorovanie liečby hlavnými typmi skupín liekov nám umožnilo vyvodiť tieto závery:

 • Pri liečbe pacientov s fluoridom osteoporózy sa často pozorujú zvýšené hladiny alkalickej fosfatázy a osteokalcínu v krvnom sére. Identifikácia týchto markerov sa odporúča na kontrolu stimulačného účinku fluoridov na tvorbu kostí;
 • antiresorpčné lieky, ako sú estrogény a bisfosfonáty, pri osteoporóze, ktorá sa vyvinula po menopauze, vedú k významnému zníženiu koncentrácie markerov resorpcie a syntézy kostí až do premenopazálnej úrovne.

Stanovenie hladiny biochemických markerov kostnej resorpcie a prestavby umožňuje:

 • počas preventívneho vyšetrenia identifikovať pacientov s metabolickými poruchami remodelovania a procesov kostnej resorpcie;
 • hodnotiť a predvídať úbytok kostí;
 • vyhodnotiť účinnosť predpísanej liečby po 2 - 3 mesiacoch;
 • vybrať najúčinnejšie liečivo a určiť optimálnu hladinu dávky pre každého pacienta individuálne;
 • rýchlo vyhodnotiť účinnosť liečby a významne znížiť materiálové a časové náklady pacienta na liečbu.

dôležité!

Informácie v tejto časti nemožno použiť na autodiagnostiku a samoliečbu. V prípade bolesti alebo iného zhoršenia ochorenia by diagnostické testy malo predpísať iba ošetrujúci lekár. Požiadajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o diagnostiku a správnu liečbu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ultrazvukové vyšetrenie stavu mäkkých tkanív prednej brušnej steny umožňuje nielen identifikovať patológie a správne diagnostikovať, ale v niektorých prípadoch zachrániť aj život človeka.
Kýla medzistavcových platničiek - patológia nie je nezávislá. Príčinou prietrže je osteochondróza. V skorých štádiách osteochondrózy sa ochorenie neprejavuje. Pri takomto skrytom kurze existuje veľká šanca, že dôjde k medzistavcovým kýlam.
Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm.