loader

Hlavná

Hlava

Ako rýchlo zvládnuť pupočníkovú prietrž u detí

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla. Vďaka ľahkému tlaku sa táto vydutina ľahko dostane dovnútra. Ochorenie často vymizne samo od seba, ale niekedy je potrebná liečba alebo dokonca odstránenie pupočnej kýly u detí..

Príčiny nevoľnosti

Umbilická hernia sa u novorodencov vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pupočníkový krúžok sa nezatvára úplne. Vnútorné orgány vyčnievajú cez zvyšný otvor.

Za rizikový faktor vzniku hrčiek sa považuje zvýšený vnútrobrušný tlak. To sa nazýva:

 • Časté plačanie dieťaťa;
 • krivica;
 • kašeľ;
 • Poruchy nervového systému;
 • Nadmerná tvorba plynu
 • Časté zápchy.

Kýla sa často vyskytuje u detí do jedného roka s intoleranciou laktózy. Kvôli neschopnosti úplne stráviť mlieko v čreve, dochádza k fermentačným procesom, ktoré spôsobujú nadúvanie a zápchu.

Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u jednoročného dieťaťa - potom, čo dieťa začne chodiť. Je to dôsledok príliš skorých pokusov zaujať vzpriamenú pozíciu..

Podľa lekárov hrá úlohu aj dedičný faktor. Ak by mama alebo otec mali túto poruchu, bude zdedený potomkom s pravdepodobnosťou 70%.

Hlavné príznaky choroby

Podľa štatistík sa táto chyba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u tretiny predčasne narodených detí. Zvyčajne môžete identifikovať pupočnú kýlu v prvom mesiaci po narodení. Výstupok sa zaznamená po krátkom čase po páde pupočnej šnúry. Ako vyzerá pupočná kýla u detí? Navonok pripomína mäkkú guľu. Avšak vydutie na pupku nemusí nutne znamenať chorobu. Podobná anatomická štruktúra orgánu je celkom možná..

Hlavné príznaky pupočnej kýly u detí:

 1. Pod vyčnievajúcim pupkom je cítiť pečať a „hernálna brána“.
 2. Konvexná oblasť „bobtná“ s plačom, kašľom a napätím.
 3. Možno zvýšenie vyčnievajúcej časti počas procesu pestovania omrvín.
 4. Takéto deti netolerujú žiadne zmeny počasia..

Bolestivé pocity s touto chybou nie sú zvyčajne viditeľné: porušenie alebo roztrhnutie kýly u detí je zriedkavé. V týchto prípadoch je potrebný urgentný chirurgický zákrok..

Ako presne určiť chorobu? Poraďte sa s pediatrom alebo pediatrickým chirurgom. Príznaky a liečba môže predpísať iba lekár..

Ako liečiť pupočníkovú prietrž

Približne okolo 6 rokov sa väčšina týchto prietrží uzdravuje. Pravdepodobnosť vymiznutia choroby je vysoká, ak defekt v pupočnom kruhu nepresiahne jeden a pol centimetra. Preto lekári v diagnostike „pupočnej kýly“ u dojčeného dieťaťa odporúčajú čakať s chirurgickým zákrokom. Existuje veľká šanca, že pomôžu konzervatívne metódy zamerané na posilnenie peritoneálnej steny. Tie obsahujú:

 • masáže;
 • , Ktorým sa na bruško;
 • fyzioterapia.

Po nastavení vyčnievajúcej časti tiež použite aplikáciu náplasti alebo obväzu.

Masáž a gymnastika s pupočnou kýlou u dieťaťa

Lekárska gymnastika by sa mala vykonávať pod vedením skúseného inštruktora, pretože nadmerné úsilie môže viesť k svalovému napätiu a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. A to situáciu ešte zhorší..

Pokiaľ ide o masáže, niektoré metódy na spevnenie stien pobrušnice je možné použiť doma.

Dieťa staršie ako 1 mesiac hladí bruško v smere hodinových ručičiek a potom ho položí späť na 7-8 minút. Musíte ju zdvihnúť veľmi jemne, dlaňou, bez nadmerného tlaku.

Malá kýla u mesačne narodeného dieťaťa môže odísť sama o sebe, ak je pravidelne položená na prebaľovací pult na brucho štvrť hodiny pred kŕmením. V tomto okamihu jemne zdvihnite chrbát, nohy a ruky dieťaťa.

Ďalšie typy peritoneálnej posilňovacej masáže nájdete na internete vo forme pokynov na postupy pri pupočnej kýle u detí s fotografiou alebo videom. Je však lepšie vopred sa poradiť s odborníkmi v oblasti medicíny, aby sa omrvinky nezhoršovali.

Liečba bez chirurgického zákroku obväzmi a obväzmi

Ako liečiť chorobu pomocou fixačných materiálov. Zvážte vlastnosti týchto terapeutických techník, výhody a nevýhody:

metódaAko jeCharakteristické rysy
Bandáž okolo bruchaOkolo brucha je prilepený široký pruh náplasti (4 cm), takže konce sú umiestnené na spodnej časti chrbta. Pred lepením sa pupočníková kýla u dieťaťa opraví a nad krúžkom sa vytvoria dva pozdĺžne záhyby svalového tkaniva..Disponuje iba lekárom. Tri cykly v trvaní 10 dní zvyčajne vedú k úplnému uzdraveniu. Nevýhodou tejto techniky je to, že široká bandážová pomoc môže poškodiť pokožku omrvinky.
Posilnenie pupočnej oblasti pomocou náplastiPri pupku je nalepená lepiaca omietka. Záhyby sa netvoria.Liečba sa uskutočňuje niekoľko týždňov. Náplasť sa musí vymeniť každé dva dni, ale rodičia to môžu urobiť sami. Metóda sa považuje za šetrnejšiu ako predchádzajúca..
Nosiť obväzDieťa sa po premiestnení konvexity oblieka na elastický pás z hypoalergénneho materiálu. Špeciálny vankúš fixuje prietrž pri dieťati a bráni jej vypadnutiu.Ráno, večer si obliecť lekársku bandáž - vzlietnuť. Zvyčajne sa predpisuje po hojení pupočnej rany..

Špeciálne náplasti a obväzy je možné kúpiť v lekárňach a obchodoch pre deti.

Niektorí rodičia praktizujú liečbu pupočnej kýly u detí s ľudovými liekmi. Patria sem aplikácie rôznych obkladov, medených mincí do problémovej oblasti a dokonca aj čítanie sprisahaní. Bohužiaľ, alternatívna liečba môže zhoršiť situáciu a viesť k poškodeniu jemnej pokožky dieťaťa, infekcii a komplikáciám. A neprofesionálne smerovanie k porušovaniu - potom bude určite potrebná chirurgická liečba. Nesprávne zníženie prietrže môže spôsobiť jej porušenie. Dojčenská kýla sa má liečiť iba pod lekárskym dohľadom..

Potreba chirurgického zákroku

Čo robiť, ak u detí vo veku 6 rokov táto vada sama nezmizla? Môže byť potrebná operácia na odstránenie pupočnej kýly. V staršom veku to možno urobiť iba v prípade porušenia alebo medzery.

Chirurgia je dôležitá pre dievčatá vo veku 5 až 6 rokov, aby v dospelosti neexistovali problémy s pôrodom.

U chlapcov sa obvykle nepoškodená kýla používa na kozmetické účely. Zásah je tiež potrebný, ak je obsah prietrže spojený adhéziou z vnútorného povrchu pobrušnice.

Prevádzka dieťaťa je dobre tolerovaná. Samotný proces trvá asi štvrtinu hodiny v celkovej anestézii. Po operácii sú stehy prakticky neviditeľné. Rehabilitačné obdobie trvá v priemere 10 dní. Fyzická aktivita po operácii však nie je žiaduci mesiac.

Prevencia ochorenia

Aby sa predišlo nepríjemnej chybe, je potrebné podľa možnosti eliminovať všetky rizikové faktory. Liečba a prevencia tohto ochorenia u detí zahŕňa prevenciu nadbytočného plynu a zápchy. Dojčenie je veľmi dôležité. Ale aby omrvinky netrpeli plynom a zápchou, matka bude musieť vylúčiť z potravy plnotučné mlieko, strukoviny, orechy, párky. Celozrnné obilniny, zelenina, mliečne výrobky sú užitočné. Pre umelcov si vyberte tú správnu zmes, ktorá nespôsobuje problémy so stolicami.

Okrem správnej výživy môže lekár odporučiť aj špeciálne liečivá: Espumisan, Sub-simplex, Plantex a ďalšie. Pripomienky rodičov hovoria, že od zápchy, ktorá vedie k nadmernému namáhaniu, Dufolac, glycerínové čapíky a mikrokryštalické mikrokryštály pomáhajú dobre.

Pre dojčatá trpiace neznášanlivosťou laktózy môže pediater odporučiť ďalší doplnok laktázového enzýmu.

Aj keď má vaše dieťa túto nepríjemnú chybu, nemali by ste sa báť. Správny liečebný kurz predpísaný pediatrom a pokojná mikroklíma v rodine pomôžu rýchlo zvládnuť chorobu..

Pamätajte, že správnu diagnózu môže urobiť iba lekár, neliečte sa bez toho, aby ste sa poradili a diagnostikovali kvalifikovaným lekárom. byť zdravý!

Pupočná kýla u dieťaťa: tajomstvá uzdravenia

Diagnóza "pupočnej kýly" vždy spôsobuje úzkosť u rodičov dieťaťa. Prirodzené otázky vyvstávajú: prečo vznikajú, aké sú nebezpečné a či je možné urobiť bez operácie?

Marina Narogan
Pediatr, Dr. med. Vedy, vedecké výskumné stredisko pre pôrodníctvo, gynekológiu a perinatológiu ac. IN A. Kulakova Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie, Moskva

Kýla je výstup vnútorného orgánu alebo jeho časti otvorom v spojivovom tkanive pod kožou alebo do susedných dutín. Kýla sa spravidla vyskytujú na tzv. Slabých miestach, ktoré sa stávajú bránou na odchod vnútorných orgánov. Slabé miesta zahŕňajú oblasti so zníženou schopnosťou vydržať zvýšený vnútrobrušný tlak. Sú tvorené v oblastiach s vreckami, dierami, zahĺbeniami v anatomických štruktúrach, ako aj v miestach prepletenia vlákien spojivového tkaniva..

Oblasť pupku patrí iba k jedným z takýchto slabých miest. Kýly, ktoré sa tvoria v pupku, sa nazývajú pupočníkové a u detí prvého roku života sa vyskytujú častejšie ako iné druhy kýly.

Po narodení dieťaťa a pupočnej šnúre spadne pupočníkový krúžok, cez ktorý krvné cievy prenatali do brucha plodu počas prenatálneho obdobia, stiahne sa a vytvorí pupok. Zvonku je pupok pokrytý jazvou na jazve a zvnútra vláknami spojivového tkaniva (fascia), ktoré sú tkané do brušných svalov, čím sa uzatvára a spevňuje pupočníkový krúžok. Ak fascia nie je dostatočne vyvinutá a omrvinky majú slabé svaly a nie sú schopné vydržať vnútrobrušný tlak, môže sa vytvoriť pupočná prietrž. Oba tieto faktory sú bežné najmä u predčasne narodených detí a detí s retardáciou vnútromaternicového rastu..

Pupočná prietrž: slabý článok

Spúšťačom vzniku pupočnej kýly je zvýšenie vnútrobrušného tlaku: najčastejšie k tomu dochádza pri plaču, namáhaní a trávení (zápcha, zvýšená tvorba plynu) a dokonca aj pri kašli. V čase výrazného zvýšenia vnútrobrušného tlaku sa môžu vnútorné orgány so zvýšeným silovým tlakom tlačiť na prednú brušnú stenu, čím sa v oblasti „slabého článku“ môžu tvoriť „brány“, cez ktoré začnú vyčnievať časti vnútorného orgánu..

Znak pupočnej kýly je okrúhly, mäkký a elastický útvar v pupku. V čase kričania a napínania sa pupočná kýla objavuje alebo je výraznejšia. Keď to pocítite, často môžete pocítiť „burácanie“, keď časť čreva vstupuje do brány prietrže.

Pupočná kýla sa môže vyskytnúť v každom veku. Najčastejšie sa však vyskytuje v prvých mesiacoch života dieťaťa, keď sú príčiny vývoja a rizikové faktory vzniku kýly najvýraznejšie.

Ako je usporiadaná hernia??

Pri kýlách sa rozlišujú:

 • brána prietrže - diera, cez ktorú vystupujú vnútorné orgány z dutiny brušnej (v pupočnej kýle je pupočníkový kruh);
 • hernial sac - časť membrány (peritoneum), v ktorej sú uzavreté padajúce brušné orgány;
 • herniálny obsah - orgány brušnej dutiny, ktoré vstupujú do hernálnej brány. V pupočnej kýle sú to obvykle časti čreva a / alebo omentum (záhyby pobrušnice)..

Čo je to nebezpečná pupočná kýla?

Malé pupočné kýly spravidla nespôsobujú detskú úzkosť. Ale veľké, a to aj s hromadením plynov a výkalov v nich, môžu spôsobiť určité nepohodlie. Umbiliálne kýly u detí prvého roku života sa zvyčajne neporušujú: spravidla sú bezbolestne ustúpené. Jemne tlačia na pupočníkovú prietrž, rodičia ju môžu ponoriť do brušnej dutiny.

Poranenie prietrže - stlačenie častí vnútorného orgánu v bráne prietrže. Môže sa vyvinúť, keď je črevo plné plynov a výkalov, s tvorbou adhézií (adhézií) v herniálnom vaku. Znakom porušenia prietrže je náhla ostrá bolesť v oblasti vyčnievania prietrže a nemožnosť jej obmedzenia. V tomto prípade je prísun krvi značne narušený a potom dochádza k nekróze (nekróze) tkanív vnútorného orgánu. Je dôležité pochopiť, že táto situácia je veľmi nebezpečná pre život dieťaťa, pretože rýchlo vedie k rozvoju peritonitídy - zápalu pobrušnice. Preto je naliehavo potrebné vyhľadať lekársku pomoc (zvyčajne sa problém rieši chirurgicky).

Liečba pupočníkovej hernie

Častejšie s rozvojom pupočnej kýly u detí prvého roku života sa môžete zaobísť bez chirurgického zákroku a po konzervatívnej liečbe sa spravidla deti úplne uzdravia. Táto pupočná kýla u detí prvého roku života sa líši od dospelých, u ktorých je hlavná metóda liečby chirurgická.

Masáže a gymnastika

Na posilnenie spojivového tkaniva a svalového korzetu brušnej steny sa vykonáva masáž brucha a gymnastika. Masáž brucha začína veľmi jemnými a pomalými pohybmi. Najprv urobte povrchné hladenie, potom hlbšie.

Techniky brušnej masáže:

 • kruhové hladiace pohyby brucha v smere hodinových ručičiek;
 • hladiace pohyby pozdĺž šikmých svalov brucha: súčasné hladenie dvoma dlaňami v smere od bočných oddelení k pupku;
 • pôsobenie proti hladeniu dlaní dlaňami pozdĺž svalov rekta brucha (pozdĺž bielej línie brucha);
 • kruhové a špirálové pohyby s končekmi prstov okolo pupka;
 • technika, ktorá stimuluje kontrakciu brušných svalov - zvieranie okolo pupka.

Takúto masáž by mali vykonávať každý deň rodičia dieťaťa alebo niekto iný v blízkosti dieťaťa. Je samozrejmé, že je nevyhnutné, aby ich masážne metódy učil priamo odborník (masážny terapeut alebo lekár). Masáž brucha trvá v priemere 3 až 5 minút a vykonáva sa 2 až 5 krát denne. Ak sa ako fixačné činidlo zabraňuje úniku prietrže použije lepiaca omietka, neodstráni sa pri masáži. Pri výmene lepiacej náplasti (zvyčajne pred alebo po kúpeli) sa však masáž vykonáva raz denne bez fixačného prostriedku. Ak sa používa obväz, musí sa pred masážou odstrániť.

Gymnastika u dieťaťa s pupočnou kýlou sa vykonáva až po premiestnení kýly a fixácii fixačným prostriedkom. Ak kýla nie je dostatočne nastavená, je potrebné počas cvičenia jednou rukou narovnať a pritlačiť ju prstami, aby sa počas relácie nedalo zväčšiť. Vykonávajú sa všeobecné posilňovacie cvičenia a cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov. Pre každý vek existuje súbor tried, ktoré vám lekár odporučí pozorovanie dieťaťa.

Na priame posilnenie brušných svalov existujú špeciálne cvičenia. Ak sa matka alebo iní blízki ľudia chcú zaoberať samotným dieťaťom, potom by ich ich mal odborník samozrejme naučiť, ako cvičiť..

Upevňovacie prostriedky

Aby sa zabránilo vniknutiu časti orgánu do brány prietrže, odporúča sa použiť upevňovacie prostriedky. Vytvárajú prekážku pre výstup orgánu, bránia rozvoju adhézií (adhézií) v prietrži a jeho neredukovateľnosti, bránia priškrteniu prietrže a vytvárajú podmienky na posilnenie a fúziu štruktúr spojivového tkaniva v oblasti brány prietrže.

Najjednoduchším fixatívom je band-aid. Pred zafixovaním je potrebné upraviť prietrž a potom utvoriť kožný záhyb cez herniu pomocou omietky. Aby sa zabránilo podráždeniu pokožky, odporúčajú sa hypoalergénne porézne náplasti. Aby sa zabránilo podráždeniu pokožky, náplasť sa prilepí zakaždým, pričom sa mierne zmení smer.

Na fixáciu prietrže je špeciálna adhezívna omietka - „umbilikálna“. Skladá sa z dvoch pásov, ktoré je potrebné utiahnuť ako opasok.

Náplasť sa vymieňa najmenej 1krát denne. Zvyčajne to berú pri plávaní a potom ukladajú nový.

Ak nie je možné prietrž opraviť v opravenom stave iba pomocou náplasti (napríklad, ak je jeho priemer väčší ako 3 - 4 cm), potom sa pod lepivú náplasť môžu umiestniť improvizované prostriedky, ktoré zosilňujú výstup prietrže (napríklad ploché gombíky prilepené lepiacou páskou alebo iné zaoblený plochý pevný predmet s priemerom približne 2,5 cm).

Ak sa na priľnavých náplastiach, vrátane hypoalergénnych, objaví podráždenie pokožky, budete sa musieť obísť bez nich.

Existujú aj iné fixačné prostriedky pre pupočnú kýlu, napríklad špeciálne pupočné obväzy pre deti, ktorými sú mäkké elastické pásy s obmedzením prietrže (zúžené miesta na opasku)..

Ak budete postupovať podľa odporúčaní, potom spravidla pupočné kýly u detí prvého roku života úplne prechádzajú. Môže to trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, čo závisí od veľkosti prietrže, dodržiavania dôležitých pravidiel rodičmi, aby sa zabránilo odchodu prietrže (zabránenie plaču dieťaťa, napätiu atď.), Individuálnej zrelosti spojivového a svalového tkaniva. Včasná liečba je tiež dôležitá, pretože v opačnom prípade sa môže zväčšiť veľkosť prietrže, a preto sa liečba choroby oneskorí..

Ak potrebujete operáciu

O chirurgickej liečbe dlhej existujúcej pupočnej kýly rozhoduje chirurg. Predpokladá sa, že malé hernie s pupočníkovým priemerom do 1 cm sa prevádzkujú po 5 rokoch, pretože až do tohto veku sa môžu samy uzavrieť. Kýly s priemerom pupočného krúžku 1,5–2 cm boli v prevádzke 3-4 roky. Veľké hernie v tvare kmeňa s priemerom pupočného krúžku 2 cm alebo viac sa prevádzkujú po 1 roku. Počas chirurgickej liečby sa vykonáva redukcia vnútorných orgánov a plastická chirurgia - posilnenie slabého miesta.

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Prevencia tvorby pupočnej kýly sa musí uskutočniť pre všetky deti prvého roku života, najmä pre predčasne narodené deti a deti narodené s vnútromaternicovou retardáciou rastu. Medzi preventívne opatrenia patria:

 • zabránenie kričať dieťaťu;
 • vyvážená a správna výživa dieťaťa;
 • prevencia a eliminácia zápchy a koliky čriev;
 • položenie dieťaťa na brucho od prvých týždňov života;
 • posilňovanie brušnej steny masážou a gymnastikou.

Ak sa kýla nelieči...

Pupočné kýly u detí sú mimoriadne zriedkavo porušené a často sa samy odchádzajú bez liečby. Aj keď v malom percente prípadov stále existuje riziko komplikácií. Počas dlhej (rokov) kýly sa môžu vytvárať adhézie (adhézie). Aseptický (mikrobiálny) zápal vedie k tvorbe adhézií, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku mechanického trenia častí prietrže. V takýchto prípadoch nebude mať konzervatívna liečba účinok - je potrebná chirurgická operácia. V prípade dlhodobej, nenapraviteľnej alebo veľkej prietrže zostáva hlavným nebezpečenstvom pre zdravie a život dieťaťa možnosť jeho porušenia. Tiež v prípade veľkej prietrže existuje nebezpečenstvo jej zranenia poškodením čreva pri pádoch, nárazoch a iných zraneniach..

Za správnych podmienok

Pri liečbe pupočnej kýly sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

 • snažte sa zabrániť plaču dieťaťa;
 • normalizovať trávenie, predchádzať zápche a črevnej kolike;
 • roztiahnite dieťa na brucho;
 • posilňujú brušné svaly masážou a gymnastikou;
 • používať špeciálne fixačné prostriedky, ktoré bránia výstupu prietrže.

Ako identifikovať kýlu u dojčiat, príznaky a znaky

U malých detí je často diagnostikovaná pupočná kýla. Jeho vývoj riadi chirurg. V niektorých prípadoch prechádza samostatne, v iných je potrebný ďalší zásah - konzervatívny alebo operatívny. Rodičia musia dodržiavať odporúčania (cvičiť, masírovať) a poznať hlavné príznaky jeho prejavu.

Ako rozpoznať patológiu

Pupková prietrž sa u dojčiat objavuje v pupku v dôsledku svalovej slabosti, najčastejšie bezprostredne po narodení.

Známky patológie sú ľahko viditeľné. Rodičia môžu v dieťati pozorovať miernu kondenzáciu a vyčnievanie pupka, čo sa počas plaču a kriku výrazne zvyšuje. Výstupok je ľahko nastaviteľný ľahkým zatlačením na pupok.

Môžete počuť charakteristické dunenie. Dieťa necíti žiadne nepohodlie. V ťažkých prípadoch môže prietrž narastať. V tomto prípade je bruško v oblasti pupka husté a vypuklá oblasť sa rozširuje.

Do 1 mesiaca sa poskytne plánovaná prehliadka chirurgom. Tento lekár môže určiť konečnú diagnózu - pupočníkovú prietrž. Pri tlaku na bruško dieťaťa ide prst hlbšie do brušnej dutiny. Ak je dieťa zdravé, nemalo by to byť.

Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že v určitom úseku čreva existuje riziko svalovej kontrakcie. Tento stav predstavuje nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Rozoznávajú sa tieto príznaky zovretia:

 • pupočná kýla sa stala ťažkou a spôsobuje dieťaťu bolesť;
 • netlačí sa dovnútra;
 • sčervenanie je možné vidieť pri pupku;
 • objaví sa zvracanie.

Rodičia môžu nezávisle určiť patológiu dieťaťa v oblasti slabín - výčnelok patologickej povahy. Inguinálna hernia je výstup z brucha cez trieslovinový kanál.

Inguinálna hernia má nasledujúce príznaky:

 • keď je dieťa napäté, plače, kričí - hrbol narastá;
 • hrbol je na dotyk mäkký, neprináša dieťaťu nepríjemné pocity a dá sa ľahko nastaviť vnútri;
 • skleróza opuchu u chlapcov a pyskov u dievčat.

Intuálna hernia u dieťaťa môže viesť k stlačeniu črevnej slučky. Príznaky sa prejavujú silnou bolesťou, zvracaním a uvoľnenou stolicou. V budúcnosti dôjde k zúženiu močového mechúra, často dochádza k močeniu, môže sa zvýšiť telesná teplota.

Príčiny problému

Jedným z dôvodov výskytu vrodenej pupočnej kýly u dieťaťa je dedičnosť. Všeobecný názor na nesprávne rezanie pupočníkovej šnúry po narodení nesúvisí s vytváraním slabosti svalového tkaniva.

V lone dieťa dostáva výživné cez pupočnú šnúru počas 9 mesiacov, čo je prerušené v nemocnici ihneď po narodení. Plavidlá pupočnej šnúry by sa mali uzavrieť v blízkej budúcnosti. Umbilikálny prsteň sa uzatvára na mesiac.

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú výskyt pupočnej kýly u dieťaťa, možno rozlišovať:.

 1. Nezrelosť svalového tkaniva. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u detí narodených predčasne alebo u detí s nízkou hmotnosťou..
 2. Umbilikálny otvor má slabé svaly.
 3. Ochorenia spôsobené metabolickými poruchami (napr. Krivica).
 4. Štrukturálne vlastnosti prednej brušnej steny.
 5. Črevné problémy: zápcha, kolika, plynatosť.
 6. Silný plač, krik alebo kašeľ.

Kýla sa môže vyskytnúť v rôznom čase a môže mať rôznu veľkosť. Niekedy, keď je malý, môže byť určený iba plačom. Ak je výčnelok veľký, stáva sa viditeľným a v pokojnom stave dieťaťa.

Vzdelávanie v bruchu nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo do 5 rokov. V prípade, že problém do tohto veku nezmizne, je predpísaná operácia.

U chlapcov sa najčastejšie vyvíja hnačka. Súčasne môže spadnúť do mieška, potom sa nazýva nepokojný a miešaný. Hlavným dôvodom je abnormálna štruktúra spojivového tkaniva a genetický faktor. Ak sa zistia príznaky slabinovej prietrže, je potrebné poradiť sa s lekárom, aj keď nespôsobuje nepohodlie. V každom prípade existuje riziko komplikácií. Dievča môže dorásť do herniálneho vaku vaječníka, chlapca - do čreva.

Inguinálna kýla sa môže objaviť z iných dôvodov:

 • vysoká pôrodná hmotnosť (viac ako 5 kg);
 • poranenia brucha u dieťaťa počas pôrodu;
 • silný kašeľ, časté plače;
 • ťažkosti s močením.

Terapeutické opatrenia

Špecialista dáva odporúčania pre ďalšie kroky. Keď dieťa starne, často vymizne pupočná alebo trieslová kýla akejkoľvek veľkosti. Svaly rastú, stávajú sa silnými a patológia zmizne bez chirurgického zákroku.

Rodičia na terapeutické a preventívne účely musia vykonávať množstvo aktivít:

 • dieťa často položte na tvrdý povrch (na 10-15 minút). V tomto prípade sa posilnia brušné svaly;
 • robiť brušnú masáž. Prvé stretnutia by mal uskutočniť špecialista;
 • cvičiť fyzioterapiu.

Masáž sa môže uskutočňovať od druhého týždňa po hojení pupočníkovej rany. Hlavný pohyb hladí v smere hodinových ručičiek. Netlačte silno na žalúdok.

Keď sa pupočná kýla zväčší, lekár môže odporučiť nalepenie náplasti. Pred tým, ako sa svaly posilnia, udrží prietrž..

Ale z náplasti môže ísť o zápal, podráždenie. V tomto prípade nie je táto metóda vhodná. Priradiť špeciálny obväz. Je to pás, ktorý sa pripevňuje okolo brucha. V oblasti pupka na obväze je podložka, ktorá udrží prietrž vnútri.

Pred rozhodnutím o operácii lekár preskúma anamnézu a určí závažnosť stavu. Chirurgická intervencia sa často vyžaduje, ak sa prietrž vyskytuje po šiestich mesiacoch a jej rast pokračuje aj po roku veku. Núdzový chirurgický zákrok je potrebný pri rôznych komplikáciách: štípanie, pretrhnutie tkanív.

Ak porušenie pretrváva vo vyššom veku, plánovaná operácia by sa mala vykonať o 2 roky.

Môže sa zabrániť rozvoju ingvinálnej a pupočnej kýly. Stačí len sledovať stravu dieťaťa, predchádzať zápche a ťažkým bremenám, pomocou cvičení posilňovať steny brušnej dutiny..

Pupočná kýla u detí vo veku 5 - 6 rokov. Fotografie, príznaky, ako to vyzerá, čo je nebezpečné

Fenomén, ako je pupočná kýla u detí, spôsobuje u rodičov paniku. Avšak výčnelok, ktorý sa nachádza v pupku, si nevyžaduje vždy chirurgickú liečbu. Najčastejšie odporúčaná nastávajúca taktika.

Pozorovanie trvá, kým dieťa nie je vo veku 5-6 rokov. Pri pravidelných masážnych procedúrach a cvičebnej terapii sa problém pred týmto vekom môže stratiť. Ak sa tak nestane, musíte kontaktovať špecialistu a získať jeho odporúčania.

Ako to vyzerá?

Po narodení dieťaťa sa pupočníková šnúra preruší a jej zvyšok zmizne asi o 10 dní. Pupočníková rana sa vylieči za mesiac a vytvorí pupok. Ak má pupočníková šnúra vrodenú alebo získanú povahu, môže to spôsobiť vznik hernie. Ďalším faktorom, ktorý k tomu prispieva, je slabosť svalov dieťaťa, najmä v pupku.

Počas plaču, plaču, kašľa alebo zápchy sa zaťaženie zosilňuje, zatiaľ čo vnútorné orgány pod tlakom začínajú vyčnievať do pupočného kruhu. Výsledný zaoblený vak - to je prietrž. Po ukončení vystavenia provokujúcemu faktoru sa „stiahne“..

Porušenie môže byť:

 • Vrodená. Zistí sa počas prvého mesiaca po narodení dieťaťa. Najčastejšie trpia oslabené, predčasne narodené deti. U týchto detí sa pupočníkový krúžok uzatvára oveľa neskôr ako u zdravých detí.
 • Získal. Môže sa vyskytnúť v každom veku pod vplyvom provokujúcich faktorov, ako je silný výkrik, zápcha, plynatosť. Riziko vzniku patológie sa zvyšuje so slabosťou pupočníka.

príčiny

Príčiny porušenia sú rozdelené na vnútromaternicové telieska alebo po narodení.

Výskyt vady môže prispieť k:

 • Nezrelosť. U detí, ktoré sa predčasne narodili, svaly ešte nemali čas na to, aby boli silnejšie, spojivové tkanivo nie je dostatočne formované, preto sa pozoruje neúplné uzavretie pupočného prstenca..
 • Vývojové oneskorenie. V dôsledku placentárnej nedostatočnosti, hypoxie plodu sa rast tkanív spomaľuje. Brušné orgány u týchto detí sú slabo vyvinuté pupočníkový kruh, ktorý nedokáže udržať.
 • Používanie niektorých liekov nastávajúcou matkou počas obdobia narodenia dieťaťa môže tiež spôsobiť problém.
 • Dedičné faktory.

Keď má dieťa 2 mesiace, výskyt prietrže môže viesť k:

 • fyzická aktivita (intenzívny plač, kašeľ);
 • ploty a nadúvanie, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • zranenia
 • obezita.

Príznaky a príznaky

Známky porušenia sa zvyčajne nevyjadrujú. Vypuknutie je viditeľné iba pri kašľaní a plaču, a keď leží dieťa, môže byť všeobecne neviditeľné. Ak je slučka čreva v herniálnom vaku, získava namodralý odtieň. Ak sa do nej dostane omentum alebo pečeň, bude vyčnievanie červenkasté.

Stupeň pupočnej kýly u detí

Prietrž nespôsobuje dieťaťu nepohodlie, dieťa nepociťuje nepríjemnosti. Príznaky sa vyskytujú, keď sú stlačené (stlačenie pupočného krúžku). Orgány vnútri herniálneho vaku sú stlačené, ich krvné zásobovanie je narušené. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, dieťa kričí, nemôže stáť vzpriamene.

Môže prietrž prejsť sama?

Pupočná prietrž u detí vo veku 2 až 6 rokov je schopná uzavrieť bez vonkajšieho rušenia. S rastom dieťaťa sa posilňujú brušné svaly, čo prispieva k nezávislému vymiznutiu problému. Takýto výsledok je však možný, ak je pupočníkový krúžok malý.

Čo sa stane, ak sa pupočná kýla nelieči, nebezpečenstvo?

Pupočná kýla u detí je patológia, pri ktorej sú potrebné pravidelné konzultácie s chirurgom, aj keď v súčasnosti nie je potrebná hospitalizácia a chirurgický zákrok. Osobitná pozornosť je potrebná deťom po 4-5 rokoch.

Napriek tomu, že vzdelávanie nespôsobuje nepohodlie, môžu sa vyskytnúť niektoré komplikácie, ako napríklad:

 • porušenie prietrže, ktoré prispieva k začiatku zápalového procesu;
 • zápal vnútri prietrže;
 • upchatie čriev v dôsledku nahromadených výkalov.

diagnostika

Patológiu nie je ťažké diagnostikovať. Vrodená kýla sa prejavuje výčnelkom v pupku, ktorý si rodičia všimnú počas silného plaču dieťaťa. Ak zistíte problém, musíte s dieťaťom navštíviť detského lekára alebo detského chirurga. Špecialista potvrdí alebo vyvráti diagnózu, určí, čo je v herniálnom vaku, vyhodnotí veľkosť pupočného krúžku.

Je tiež potrebné vykonať:

 • krvný test;
 • ultrazvukové a röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny dieťaťa.

Výsledky umožnia lekárovi určiť správnu diagnózu a zvoliť taktiku liečby..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž u detí (vo väčšine prípadov 2 roky) zvyčajne mizne sama, najmä pri normálnej aktivite a pohyblivosti dieťaťa. Rodičia dieťaťa s touto diagnózou sa však musia uistiť, že správne konzumuje jedlo, pretože zápcha môže tento problém zhoršiť..

Je dôležité, aby boli črevá dieťaťa vyprázdnené včas. Ak matka stále dojčí dieťa, mala by sledovať diétu. Pre umelcov je dôležité vybrať si správny mix..

Odporúčania pre rodičov s herniou u detí rôzneho veku:

odporúčania

Detský vek
do 1 rokaDo 6 mesiacov je možné zväčšiť prietrž. Je to variant normy a nevyžaduje terapiu v prípade, že nedôjde ku komplikáciám. Lekári odporúčajú aktívnu taktiku vyčkávania a videnia, ktorej podstatou je dynamické sledovanie pupka, nosenie špeciálnych podporných produktov..

Na zvýšenie svalového tonusu sa odporúča, aby dieťa bolo často položené na brucho na tvrdom povrchu a aby pre bábätká robilo špeciálnu gymnastiku..

2 rokyDo tohto veku tento problém zmizol sám v 95% prípadov. Ak výčnelok nezmizol, musíte sa riadiť pokynmi lekára a zabrániť porušovaniu prietrže. Na tento účel použite obväz alebo náplasť. Užitočné sú aj masáže. Hlavnou vecou nie je pokúsiť sa o opravu kýly sami.
3 rokyV tomto veku sú deti už pri vedomí, takže držanie masáže alebo používanie obväzu je omnoho jednoduchšie. Je dôležité dieťaťu vysvetliť, že sa nemôžete dotknúť výčnelku.
4 rokyAk sa problém pred týmto vekom nevyrieši samostatne, okrem omietok, bandáží, masážnych procedúr sa odporúča pripojiť plávanie. Predtým, ako to urobíte, je však dôležité poradiť sa s odborníkom..
5-6 rokovOdborníci tvrdia, že ak kýla nezmizla pred týmto vekom, mala by byť odstránená chirurgickými metódami. Rodičia sa musia konečne rozhodnúť skôr, ako dieťa pôjde do školy.
7-8 rokovRodičia, ktorí sa o operácii nerozhodli, by mali pochopiť, že so začiatkom školy sa zvyšuje aj fyzická aktivita. Riziko porušenia prietrže zvyšuje aj detský žart a rvačky.
9-10 rokovAk bola v tomto veku objavená prietrž, znamená to, že problém existoval skôr, ale teraz jej vonkajšie výstupky vyvolali niektoré vonkajšie faktory, napríklad energetické zaťaženie. Na prijatie odporúčaní je potrebné naliehavo požiadať chirurga. U detí tohto veku často lekár nájde aj slabinovú prietrž.

Lekári odporúčajú tento problém vyriešiť, pokiaľ dieťa chodí do školy. Ak sa výčnelok zvýši, dieťa má bolesť, potom by sa mal napriek veku vykonať chirurgický zákrok.

masáž

Masáž je možné využívať už od veľmi mladého veku. Jeho recepcie sú jednoduché, mama je schopná vykonať procedúru sama.

Ak to chcete urobiť, musíte:

 • masírujte brucho v smere hodinových ručičiek ľahkými hladkými pohybmi;
 • na vyhladenie pohybov v oblasti šikmých svalov;
 • hladenie žalúdka v hrubom čreve, vytváranie ľahkých pohybov bez neprimeraného tlaku;
 • vykonaním protiľahlých pohybov zdvihnite zadnú časť hrudníka pomocou dlaní.

Pred začatím masáže by ste sa mali poradiť s chirurgom. Sofistikovanejšie masážne techniky musí vykonávať profesionál..

Odporúčania rodičom:

 • Masážne procedúry by mali byť pravidelné (sedenia sa uskutočňujú každý deň po dobu jedného mesiaca, ak je to potrebné a dlhšie). Ak to nedodržíte, dopad na prietrž nebude stačiť na jeho zmiznutie.
 • Masáž by sa mala vykonávať hladkými pohybmi, nemala by byť vystavená intenzívnej expozícii. Nadmerný tlak zvyšuje riziko zovretia prietrže.
 • Masáž v smere hodinových ručičiek zlepšuje črevnú pohyblivosť.

Každý deň musí byť dieťa položené na brucho. V tejto polohe sa zlepšuje výstup plynov z čreva. Okrem toho dieťa aktívne pohybuje rukami a nohami, zatiaľ čo posilňuje svaly brucha, chrbta a krku.

Po narodení dieťaťa môžete počas masáže zvýšiť intenzitu účinku. Odporúča sa tiež pripojiť triedy fyzickej terapie.

fyzioterapia

Súbor cvičení pre dieťa by mal vybrať špecialista. Takéto cvičenia majú regeneračný účinok na celé telo, normalizujú črevá a posilňujú brušné svaly. Vďaka gymnastike je tiež normalizovaný vnútrobrušný tlak, zlepšuje sa činnosť vnútorných orgánov, znižuje sa pravdepodobnosť koliky a zápchy..

V každom veku sa používajú rôzne cvičenia:

 • Deti do jedného roku sú umiestnené na bruchu, pomáhajú im plaziť sa, prevracať sa. Na trénovanie brušných svalov môžete dieťa zdvihnúť, držať ho pod chrbtom, zatiaľ čo nohy a hlava by sa mali voľne pohybovať..
 • Keď má dieťa 4 mesiace, je už schopný prevrátiť sa sám. Je potrebné ho stimulovať, aby takéto činnosti vykonával častejšie. Môžete tiež robiť drepy, zatiaľ čo držíte dieťa v náručí.
 • Po 12 mesiacoch sa cvičenia vykonávajú po celý deň ako hra. Dieťa by malo samostatne sedieť, ohýbať sa rôznymi smermi a zdvíhať nohy z ležiacej polohy.

Pupočná prietrž u detí vo veku 4 až 6 rokov sa lieči pomocou tohto komplexu:

 1. Vstaňte rovno s rukami nadol, nohy k sebe. Vdychujte, ruky zdvihnuté cez boky, ohnite chrbát. S vydýchnutím dajte ruky do východiskovej polohy.
 2. V rovnakej východiskovej polohe, ale s ramenami od seba, ohnite do strán. Potom sa nakloňte dopredu a pokúste sa dotknúť prstov na nohách.
 3. Stojte rovno a nohy od seba vzdialené od seba. Ruky by mali byť na opasku alebo roztiahnuté do strán. Otočte sa v jednom, teda v opačnom smere.
 4. V rovnakej polohe, ale s rukami v zámku za hlavou, sa nakloňte dopredu.
 5. Postavte sa rovno s nohami mierne od seba, urobte drepy. Držte ruky pred sebou..
 6. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy mierne po kolenách, ruky natiahnite pozdĺž tela. Vdýchnutie na zvýšenie panvy, výdych späť do pôvodnej polohy.
 7. V rovnakej polohe sklopte kolená doprava a doľava..
 8. Ležiac ​​na chrbte položte ruky pod hlavu. Pri nadýchaní, zdvihnite telo a na výdychu choďte dolu.

Každé cvičenie opakujte 10 - 20 krát, pričom sa musíte zamerať na vek a úroveň fyzickej zdatnosti dieťaťa.

Je potrebné si uvedomiť, že gymnastika by sa mala vykonávať po masáži. Predtým, ako budete pokračovať v procedúrach, musíte narovnanie vyrovnať a aplikovať obväz alebo pripevniť náplasť.

Špeciálne omietky a obväzy

Inou metódou prietrže hernie je použitie lepiacej pásky. Môže sa použiť iba po úplnom zahojení pupočnej rany. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž opravená. Zákrok by mal vykonávať iba lekár.

Odporúča sa tiež nosenie obväzov, aby sa zabránilo ich zovretiu. Pri jeho používaní sa posilnia svaly brušnej steny a hernálny otvor sa uzavrie rýchlejšie.

Kedy je potrebná operácia??

Lekárska pomoc je potrebná, ak:

 • Existovali náznaky porušenia prietrže. Tento nebezpečný stav ohrozuje život pacienta. Hlavným príznakom komplikácie je silná bolesť brucha. Dieťa je nepokojné a plače. Musíte okamžite reagovať, pretože vývoj opuchov a potom nekróza tkanív je veľmi rýchla. S predčasným odstránením mŕtvej časti orgánu sa často vyvinie peritonitída, ktorá môže dokonca viesť k smrti.
 • V hernálnom vaku zostávajú slučky čriev. Hrozí to vznikom fistúl a nebude možné napraviť kýlu.

Pupočná prietrž u detí vo veku 5 až 6 rokov (ako aj v staršom veku) sa lieči hlavne chirurgickými metódami. Indikácia chirurgického zákroku je tiež veľkým výčnelkom. Okrem toho je potrebný chirurgický zákrok, ak sa výbežok u dieťaťa objaví po šiestich mesiacoch alebo ak sa u dieťaťa zvyšuje 1-2 roky..

Pooperačné obdobie a rehabilitácia

Deti zvyčajne operáciu dobre tolerujú. Malý pacient môže byť prepustený za deň alebo dva. Pred tým lekár vydá odporúčania týkajúce sa starostlivosti o dieťa. Rodičia by mali zabezpečiť, aby pooperačná rana bola čistá. Vyžaduje sa denné ošetrenie brilantnej zelene. Asi po týždni bude dieťa musieť byť doručené na kliniku, aby ste odstránili stehy..

Po určitom čase sa môže vyskytnúť hernia, ale u detí sa to stáva veľmi zriedka. V niektorých prípadoch môžu po chirurgickom zákroku vzniknúť komplikácie (krvácanie, hematómy, hnisanie švy)..

Liečba ľudovými a alternatívnymi prostriedkami

Rodičia dieťaťa, u ktorého je diagnostikovaná hernia, by mali pamätať na to, že nekonvenčné metódy liečby, návštevy liečiteľov a „babičiek“, ktoré sa liečia pomocou sprisahania, môžu poškodiť zdravie dieťaťa. Takéto metódy nemajú lekárske opodstatnenie a ich účinok by sa nemal očakávať..

Príčinou vzniku kýly je častejšie porucha steny brucha dieťaťa, nezrovnalosť v šliach v oblasti bielej čiary. S rastom dieťaťa sa defekt môže uzavrieť sám. A ak je kýla veľká, potom použitie sprisahania, používanie mincí, použitie iných ľudových prostriedkov môže problém len prehĺbiť, pretože to stráca drahocenný čas a môžu sa vyskytnúť komplikácie..

Ochorenie nie je nebezpečné iba vtedy, ak je malý pacient pod kontrolou chirurga, ktorý určuje liečebnú taktiku.

Defekt vo forme pupočnej kýly u detí si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov. Aby sa predišlo výskytu problému, je dôležité včas eliminovať stavy, ktoré vedú k nadmernému namáhaniu brušných svalov dieťaťa..

Rodičia by mali monitorovať prácu čriev omrvín, liečiť kašeľ včas a počas plaču sa ich snažiť rýchlejšie upokojiť. Ak nebolo možné vyhnúť sa prietrži a nezmizlo až do veku 6 rokov, mali by ste navštíviť chirurga, ktorý vám poskytne ďalšie odporúčania..

Pupočná prietrž u novorodencov a dojčiat

Pupočná prietrž u dojčiat do jedného roku je problémom, ktorý spôsobuje u rodičov celkom rozumnú úzkosť a úzkosť. Prečo sa objavuje a ako s ňou zaobchádzať je otázka, ktorá sa obáva všetkých matiek a otcov, ktorých deti trpia takouto patológiou. Môže takáto kýla dieťaťa prejsť sama o sebe bez chirurgického zákroku, povieme to v tomto článku.

Čo to je?

Umbilikálna prietrž, rovnako ako všetky ostatné typy prietrží, je znakom slabosti brušnej steny. Predstavuje výstup niektorých vnútorných orgánov, ktoré by sa mali obvykle nachádzať v brušnej dutine, bez poškodenia integrity kože a podkožného tkaniva. Toto je možné, keď je v brušnej stene otvor..

Môže byť patologický (s divergenciou svalov, veľkou „medzerou“ medzi tkanivami) a celkom prirodzený, čo je pupočníkový otvor..

U novorodencov je pupočníková rana vytvorená z úplne fyziologických dôvodov. Keď je dieťa v lone, pupočníkový kábel ho spojí s placentou. Miesto dieťaťa vyživuje dieťa, dodáva mu kyslík a užitočné látky potrebné pre normálny rast a vývoj. Umbilikálna šnúra je druh dopravnej cesty, ktorou sa dieťaťu dodáva jedlo a kyslík, a funguje tiež ako vypúšťanie spotrebovaného oxidu uhličitého, ako aj metabolických produktov..

Vo vnútri pupočnej šnúry sú dve tepny a žila, krv obohatená o kyslík a živiny z matky vstupuje do tepien a to, čo už dieťa nepotrebuje, je odpadové produkty cez žilu. Po narodení už nie je pupočníková šnúra potrebná, pretože placentárne dýchanie v okamihu narodenia sa zmenilo na pľúcne a od tohto okamihu môže dieťa jesť spôsobom, ktorý je nám celkom známy - ústami. Odrežte pupočnú šnúru a pritlačte jej časť, aby ste zabránili strate krvi a zviazaniu.

Časť pupočnej šnúry však zostáva vo vnútri brucha u chlapcov a dievčat. Od okamihu narodenia sa nazýva pupočníkový prsteň. Normálne by sa táto vnútorná časť pupočnej šnúry mala uzavrieť spojivovým tkanivom počas prvého mesiaca života, zatiaľ čo dieťa sa považuje za novorodenca. Tento proces však môže byť komplikovaný mnohými faktormi, v dôsledku ktorých nedochádza k úplnému uzavretiu..

Umbilikálny krúžok teda pokračuje v priamej komunikácii s brušnou dutinou a časť vnútorných orgánov, ako je črevná slučka alebo omentum, môže týmto komunikačným „kanálom“ vystupovať. Stáva sa to, ak tlak v brušnej dutine presahuje schopnosť peritoneum odolávať.

Kýla pozostáva z herniového vaku, ktorý predstavuje veľmi slabé pobrušnice a jej obsah - tie orgány alebo ich časti, ktoré vyšli. Umbilikálny krúžok zároveň slúži ako brána prietrže - miesto, cez ktoré je možný výstup. Je dôležité pamätať si na tieto pojmy, aby sme pochopili, čo sa deje s dieťaťom a aká by mala byť pomoc. Podľa štatistík sa pri každom piatom dieťati s úplným pôrodom vyskytuje hernia patológie pupka.

Medzi deťmi, ktoré sa ponáhľali a prišli na tento svet skôr, ako im poskytli pôrodníci, sa pri každom treťom dieťati pozoruje hernia.

Umbilická hernia je jednou z mála hernií v ľudskom tele, ktorá sa môže „vyriešiť“ sama od seba, v drvivej väčšine bábätiek, do roku, keď ju nenájdeme. Prirodzene, rodičia budú musieť vynaložiť určité úsilie na to. Iba 3-5% detí má problém, ktorý trvá až 5 rokov. Moderná medicína im však môže pomôcť..

Príčiny a mechanizmus výskytu

Hernia pupka môže byť dôkazom toho, že sa niečo pokazilo počas obdobia vývoja plodu a brušná stena sa nevytvorila správne. Svalová slabosť a slabosť spojivového tkaniva vedie k defektom vo vývoji pobrušnice, čoho dôsledkom je, že časť vnútorných orgánov dieťaťa „tlačí“ na spojenie s pupočnou šnúrou pred narodením. Táto patológia sa nazýva vrodená prietrž..

Ak dieťa získalo formu herniovej choroby, môže začať trpieť, ak pôrodníci urobia chybu pri rezaní a upínaní pupočnej šnúry, ak dôjde k infekcii, a pretože pupočníkový krúžok v prvom mesiaci nezávislého života neprerástol ani nezatvoril..

Jednoduchšia forma prietrže je priamka. Herniový vak spolu s jeho obsahom „vykukuje“ priamo cez pupkový prsteň. So zložitejším - šikmým - herniálnym obsahom v sáčku najskôr prechádza „vrecko“ medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a až potom opúšťa prsteň..

Herniové umbilické formácie u dojčiat sa takmer vždy vyznačujú veľkým množstvom mobility - je ich možné napraviť bez veľkého úsilia. U detí sa však zriedkavo vyskytujú zložité kýly bez sprievodcu. Schopnosť vrecka pohybovať sa je daná veľkosťou a elasticitou herniálneho portálu (v tomto prípade pupočného krúžku). Úzke brány - menej kýla, široká - mobilnejšia.

Ukazuje sa, že prietrž je vždy pod vnútorným tlakom, ktorý sa vytvára v brušnej dutine.

Tento tlak u dieťaťa prudko stúpa v určitých situáciách:

 • so silným nahnevaným plačom a kričaním;
 • pri pokusoch pri pohybe čriev, najmä ak si to vyžaduje úsilie (napríklad zápcha);
 • s ťažkým kašľom;
 • s nafúknutým bruškom u detí so zvýšenou tvorbou plynov a ťažkou kolikou dojčiat.

Ak existujú predpoklady (slabý pupočníkový krúžok, pomalé prerastanie pupka zvnútra, vrodená slabosť brušnej steny), potom takéto situácie najčastejšie vedú k prolapsu niektorých orgánov ak vytvoreniu kýly. Oddelene by ste mali uviesť príčinu patológie, v ktorej existuje podiel viny rodičov. Dieťa je príliš skoro na to, aby zasadilo a bolo postavené vo zvislej polohe. Na tieto účely existuje v arzenáli mamičiek a otcov veľa zariadení, napríklad chodci a skokanské mostíky..

Vo vzpriamenej polohe sa však tlak v brušnej dutine zvyšuje, a to je faktor vyvolávajúci výskyt patológie..

Kým dieťa nemá 9 mesiacov, je bezpečnejšie dôverovať prírode a usporiadala všetko tak, aby predtým, ako zaujala vzpriamené postavenie na svojich dvoch, prešlo niekoľkými prípravnými fázami - plazením sa a sedením, práve vďaka tomu môžu svaly brucha silnejšie a hodné ich prijať. zvýšený vnútorný tlak bez tvorby kýly.

Príznaky a príznaky

Vrodená hernia, ktorá sa objavuje u dieťaťa aj v materskom lone, môže diagnostický lekár vidieť na ďalšom ultrazvuku v prenatálnej klinike alebo v pôrodnici. Zvyčajne sa jedná o dosť závažné patológie, pri ktorých je defekt vo vývoji pobrušnice rozsiahly. Najčastejšie opúšťa hernálny vak niekoľko orgánov s takou vrodenou prietržou - 2 až 3 slučky čreva, omentum, pečeň. Ale všetko sa neobmedzuje iba na kýlovú chorobu a také deti majú prevažne hrubé genetické poruchy, diagnózy, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Získané kýly majú v tomto ohľade pozitívnejšiu predpoveď.

U kojenca je možné určiť kýlu pupka od 30 dní od jej života mimo brucha matky. Do tejto doby sa končí novorodenecká perióda, pupočníková rana sa uzdravuje..

Nie je potrebné, aby sa prietrž objavila okamžite, mohla sa kedykoľvek vytvoriť a vizualizovať - ​​ako u trojmesačného dieťaťa, tak aj u šesťmesačného dieťaťa..

Preto je dôležité vedieť rozpoznať patológiu a prijať včasné opatrenia na zabránenie nebezpečným následkom. Prietrž sa vždy určuje v oblasti pupočného kruhu. Má vzhľad uzliny guľatého alebo oválneho tvaru, ako aj nepravidelného tvaru. Môže to byť dosť zanedbateľné - od priemeru pol centimetra po dostatočne veľký, ktorého priemer presahuje 5 až 6 centimetrov..

Ak sú v herniovom vaku obsiahnuté iba slučky čreva, formácia vyzerá mierne namodra, ak to skutočne vyskúšate, cez jemnú pokožku dieťaťa môžete vidieť stenu čreva. Keď je časť omentum, pečeň vo vrecku, uzol vyzerá červenkasto. Vyzerá to samozrejme strašidelne, ale rodičia by mali pochopiť, že kýla sama o sebe nespôsobuje dieťaťu bolesť a utrpenie. Neubližuje, nespieva, svrbí a vo všeobecnosti sa mu veľmi nestará.

Je možné určiť patológiu pupočnej kýly u dieťaťa počas plaču, kašľa, keď sa dieťa poopí. V inom okamihu, keď je pokojný a nezaťažuje brucho, je prietrž úplne neviditeľná. S ľahkým, miernym tlakom na ňu prstom si môžu dospelí všimnúť, že sa okamžite vráti späť do brušnej dutiny, ale potom sa, nanešťastie, opäť vráti. Iné príznaky spôsobujú veľa otázok. Niektorí lekári teda tvrdia, že pupočná kýla ovplyvňuje trávenie, správanie dieťaťa.

Snažia sa vysvetliť jej nepokojný spánok, zlý apetít. Táto pozícia však nezastáva vodu, pretože mnoho detí bez takejto patológie má tiež zlý sen a nie je menej pravdepodobné, že preukážu svoju neochotu jesť..

Taký uzol v pupočnej oblasti prakticky neovplyvňuje intenzitu a frekvenciu koliky, zápchy a iných typických detských problémov. A častá regurgitácia a nevoľnosť sú najčastejšie spôsobené nadmerným kŕmením a nie prítomnosťou herniálneho vaku v oblasti pupka..

Symptómy vo forme zvracania, akútnej bolesti, nadúvania plynom sú charakteristické iba pre porušenie pupočnej kýly. Ak je z nejakého dôvodu prsteň (herniálna brána) stlačený alebo sa v slučkách vnútri vrecka hromadí výkaly, herniový vak je pripevnený zvonku, sú v ňom zovreté orgány. Do slučiek čreva a iného obsahu vaku sa krv v požadovanom množstve prestáva tečať.

Svorka spôsobuje silný záchvat bolesti, dieťa sa nemôže narovnať, neustále kričí. Hernia samotná v tejto chvíli vyzerá plná, intenzívna a bolestivá. Už nie je možné vstúpiť dovnútra a nemali by ste to skúsiť. Keďže dieťa potrebuje neodkladnú operáciu, vyúčtovanie sa neuskutočňuje ani za hodiny, ale za niekoľko minút.

nebezpečenstvo

Malá nenarušená kýla nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život a zdravie omrvín. Je to nebezpečné iba preto, že existuje riziko porušenia. Prax však ukazuje, že štípanie u detí od 0 do 12 mesiacov je mimoriadne zriedkavé, pretože pupočníkový a črevný slučok sú veľmi elastické, pohyblivé.

Ak sa porušenie stále stalo, zoznam možných hrozieb sa výrazne rozširuje. Obsah hernálneho vaku - vnútorné orgány a ich časti, zbavené krvného zásobovania, rýchlo začínajú „odumierať“..

Tkanivová nekróza sa vyvíja rýchlo a počas operácie bude musieť chirurg úplne odstrániť nielen prietrž, ale aj mŕtve časti čreva, omentum, pečeň. Otálenie ohrozuje rozvoj gangrény, ktorá je smrteľná pre malé dieťa.

diagnostika

Chirurg môže urobiť vhodnú diagnózu pre dieťa. Fazuľa preskúma vo vodorovnej polohe. Testy na kašeľ a vertikálne testy na dojčatá sa nepoužívajú. Zvyčajne stačí vizuálna prehliadka odborníka, pri ktorej prehmatáva pupočnú oblasť a určuje približné rozmery formácie a brány..

Na pochopenie toho, či je priama alebo šikmá, a okrem toho na objasnenie miesta a pravdepodobnosti porušenia, bude predpísaný ultrazvuk brušnej dutiny. Ultrazvukový skener vám umožní presne určiť, ktoré orgány sú súčasťou vaku. Ak existujú obavy z možných komplikácií (proces priľnavosti, ohyb črevných slučiek tvaru W), dieťa bude musieť vykonať špeciálnu vyšetrovaciu metódu - irrigoskopiu..

Procedúra nie je príliš príjemná, ale potrebná. Dieťatko dostane klystír, na ktorý nebude použitá voda, ale použije sa špeciálne riešenie, ktoré bude viditeľné na röntgenovom snímaní. Lekár tak získa podrobný obraz o tom, čo sa deje vo vnútri, a bude schopný rozhodnúť o taktike liečby.

liečba

Napriek závažnosti situácie si pupočná kýla u dieťaťa do jedného roku nevyžaduje zložité a konkrétne ošetrenie. Po stanovení diagnózy sa vo viac ako 95% prípadov uprednostňuje taktika očakávania. Jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s kýlami akéhokoľvek pôvodu a umiestnenia, je dnes kýlová chirurgia.

Urbilická patológia je zase jediná svojho druhu, ktorá môže začať zvrátiť vývoj, regresiu. Preto môže byť indikácia chirurgického zákroku u novorodencov a dojčiat iba jedna - porušenie.

Vo všetkých ostatných prípadoch je liečba možná doma. V tomto prípade nie je potrebné nič liečiť, podávať lieky. Problém sa však musí starostlivo monitorovať a používať niektoré metódy a metódy, vďaka ktorým bude najpravdepodobnejšie spätný vývoj prietrže.

 • Lepiaca páska. Táto metóda sa osvedčila, existuje však niekoľko dôležitých bodov. Pred prilepením je potrebné prietrž opraviť a rodičom sa neodporúča, aby robili samoobsluhu, aby sa nepoškodila arašid. Neoprávnené akcie môžu vyvolať kŕč pupkového prstenca, ktorý nevyhnutne povedie k štipnutiu a urgentnej operácii.

Chirurg musí manuálne vložiť vrece cez kožu ručne. Ukáže rodičom, ako to urobiť, a povie, ako prilepiť prietrž lepiacou páskou pre spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu fixáciu..

Potom bude mama a otec môcť samostatne vymeniť náplasť, starostlivo sledovať, či pod ňou začal zápal, alebo či má dieťa lokálnu alergickú reakciu..

Dieťa bude občas musieť ukázať chirurgovi. Pokiaľ sa prietrž bude zväčšovať alebo zväčšovať, môže sa zvoliť iná metóda fixácie. Rodičia si musia zvoliť kvalitnú a hypoalergénnu sterilnú náplasť. Dieťa je možné kúpať lepeným pupkom, ale po vodných procedúrach je potrebné obväz zmeniť.

 • Obväz. Nosenie takéhoto špeciálneho ortopedického pásu vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak v správnej polohe vo vnútri brušnej dutiny. Prístroj umožňuje vyvážiť vnútorný tlak a vonkajší odpor.

Bandáž môžete nosiť po operácii a pred ňou a dokonca aj namiesto nej. Ale na tento účel musí lekár upraviť prietrž a ukázať, ako nasadiť a fixovať obväz na bruško dieťaťa..

Pás je mäkký, veľmi elastický, nedáva dieťaťu nepríjemné pocity. Pod ňou nemusíte nič nosiť. Väčšina týchto výrobkov sa dodáva so sadou špeciálnych vložiek pre problémovú oblasť. Malá kýla môže úspešne ustúpiť po pár mesiacoch nosenia obväzu. Je kontraindikovaný iba u detí s léziami na koži v oblasti výrobku..

Ak má žalúdok alergickú vyrážku, infekčné vyrážky, ekzém, potom by sa bandáž nemala nosiť..

 • Masáže a gymnastika. Masáž a gymnastika pre novorodenca a dieťa zamerané na posilnenie brušných svalov, to môže urobiť sama matka. Nevyžaduje si to žiadne finančné náklady ani diplom masážneho terapeuta alebo lekára. Techniky môžu ukázať lekár, ktorý diagnostikoval diagnostiku, ako aj miestny pediater. Expozícia by mala byť mierna a bezbolestná. Užitočné kruhové pohyby okolo brucha okolo pupočnej oblasti.

Masážne manipulácie sa kombinujú s položením arašidu na bruško. To vám umožní posilniť nielen brušné svaly, ale aj šikmé svaly brucha..

Užitočné a prekláňa sa zo strany na chrbát. Ak to chcete urobiť, jednoducho potiahnite dieťa za opačnú rukoväť (tak, aby sa otočil na svojej ľavej strane a potiahol po pravej ruke). Gymnastika je skôr všeobecným posilňujúcim opatrením. Hlavnými cvičeniami sú flexia a predĺženie nôh, privádzanie nôh do žalúdka, zdvíhanie nôh v oblúku. Gymnastika sa najlepšie vykonáva raz denne, ráno a masáž sa môže robiť pred každým kŕmením, ale nie po ňom, aby nedošlo k vyprovokovaniu regurgitácie..

 • Ľudové metódy. Najobľúbenejším spôsobom u ľudí je priviazanie päť rublovej mince k pupku. Je známy všetkým a na prvý pohľad nevznáša otázky. V skutočnosti je takéto „ošetrenie“ celkom nebezpečné a zbytočné.

Prasiatko neupravuje hernálny vak v stabilnej polohe a pravdepodobnosť infekcie pupka je neuveriteľne vysoká.

Ak chcete skutočne odstrániť herniu, je lepšie použiť bezpečnejšie metódy - kúpte obväz alebo lepiacu omietku.

Tipy, ako dať dieťaťu vodu s odvarmi rebarbory, ako aj rozmazanie pupka maslom a propolisom v noci, môžu problémom len pre rodičov. Odvar a propolis môžu u dieťaťa spôsobiť závažnú alergiu.

Výhody takýchto postupov sa nepreukázali súčasne. Schopnosť opakovať pupočníkovú herniu často používajú rôzni šarlatáni, ktorí ponúkajú určitú sumu na záchranu dieťaťa pred týmto nešťastím raz a navždy..

Rodičia by sa nemali obracať na takýchto „liečiteľov“, pretože to vždy súvisí s rizikom štípania v dôsledku nešikovných a nesprávnych krokov laikov.

 • Prevádzka. Plánovaná operácia kýly sa vykonáva, ak kýla neprešla 6-7 rokov. U dojčiat nie je potrebné niečo odstraňovať v plánovanom režime.

Ak nedôjde k porušeniu predpisov a ak nie je potrebná pohotovostná chirurgická pomoc, nikto nebude na dieťati pracovať. Pri urgentnej chirurgii sa používa hernioplastika. Zároveň sa už lekári počas operácie rozhodujú, či uložia obsah hernálneho vaku alebo nie. Závisí to od toho, či sú vnútorné orgány postihnuté zovretím. Ak nie, lekári upravia prietrž a prišijú bránu prietrže.

Na fixáciu použite buď vlastné tkanivá dieťaťa (metóda napínania) alebo špeciálny sieťový implantát (metóda bez napínania). V súčasnosti môže medicína ponúknuť rodičom nielen štandardné metódy, ale aj laserové operácie.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže, mali by sa uplatňovať preventívne opatrenia od narodenia dieťaťa:

 • Vyhnite sa dlhému a nahnevanému plaču.
 • Vyvarujte sa dlhodobej zápche, v prípade potreby použite klystír alebo mierne preháňadlo pre kojencov.
 • Pri silnej kolike musíte použiť prostriedky, ktoré znižujú tvorbu plynu, aby ste zabránili nadúvaniu.
 • Od mesiaca veku môžete svoje dieťa naučiť plávať, čo vám umožní rýchlo posilniť brušnú stenu.
 • Včasné a správne liečenie chorôb dýchacích ciest spojených s výskytom kašľa.
 • Nenechajte dieťa vyhodiť, pretože to dramaticky zvyšuje vnútrobrušný tlak.
 • Nenechajte sa uniesť príliš dlho a tesne.

O tom, čo je kýla u detí a čo s nimi robiť, si pozrite nasledujúce video.

 • Pupočná prietrž u detí
 • Ako to vyzerá
 • Komarovsky
 • Kýla u dieťaťa
 • Kojenecká hernia
 • Inguinálna kýla

lekársky pozorovateľ, špecialista na psychosomatiku, matka 4 detí

Prečítajte Si O Druhy Kýl

odrodyPupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.(zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu.
Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..
Popis produktu: Prietržový kýlový obväz je vyrobený z kombinovaných materiálov. Poskytuje lokálnu kompresiu oblasti trieslovinových a femorálnych kanálov prietržami. Je to pás s pelotom na stuhe z pleteného materiálu so suchým zipsom.