loader

Hlavná

Hlava

Korzet na chrbte: typy, indikácie a kontraindikácie. Ako si vybrať a nosiť korektor držania tela

Korzet na chrbte pomáha pri správnom držaní tela v prípade jeho porušenia a pri ťažkej fyzickej práci oddeľuje chrbticu. Správne držanie tela je dôležitým aspektom, ktorý charakterizuje zdravého a sebavedomého človeka. Pri nadmerne výraznej kyphosis (stoop) je človek charakterizovaný ako sebavedomý, depresívny človek.

Zakrivenie chrbtice je detské ochorenie, pretože sa situácia starne, situácia sa iba zhoršuje. Porušenie polohy stavcov vedie k svalovej slabosti, premiestneniu vnútorných orgánov, k rozvoju chorôb chrbtice (osteochondróza, osteoporóza)..

Náprava problému sa vykonáva pomocou konzervatívnych metód vrátane manuálnej terapie, fyzioterapie, cvičenia, trakcie chrbtice a nosenia ortopedického zariadenia známeho ako korektor alebo korzet pre zátylku..

Korzet kvôli svojej účinnosti

Korzet na korzet sa používa na korekciu porúch držania tela u detí a dospelých v skorých štádiách. Nosenie zariadenia je navrhnuté tak, aby „prispôsobilo“ svaly a chrbticu do anatomicky správnej polohy a používa sa spolu s cvičením a masážou. Všetky 3 postupy vzájomne zvyšujú účinnosť predchádzajúcich postupov a posilňujú účinok..

Korzet na chrbte je vybraný špecialistom a rieši nasledujúce úlohy:

 • narovnanie chrbta;
 • zlepšenie prietoku krvi a lymfy vo svaloch chrbta;
 • zmiernenie bolesti pri kyphosolióze, skolióze a sklopení;
 • vykladanie chrbtice počas dlhodobej statickej práce;
 • zníženie svalového kŕče v dôsledku symetrického a rovnomerného zaťaženia;
 • eliminácia svalovej asymetrie;
 • podpora chrbta počas rehabilitácie po úrazoch alebo operácii chrbtice.
 • V závislosti od patológie sa používa iný korzet na chrbát.

Korzet na chrbty - odrody

Existujú 3 typy ortopedických pomôcok na korekciu porúch miechy:

 • kreslo je navrhnuté tak, aby rozširovalo plecia a fixovalo zvyk správneho postavenia svalov. Predstavuje ju elastická páska, ktorá je predpísaná pre skoré štádium skoliózy, sklonu a zlého držania tela. Zakladatelia sú častejšie menovaní dospelými na dobu práce, je potrebné ich odstrániť v noci;
 • Korzet podporuje celú chrbticu. Má vystužené rebrá alebo magnety, ktoré pomáhajú udržiavať chrbát v správnej polohe. Vyberá sa individuálne podľa veľkosti a doba nosenia sa musí prísne dodržiavať podľa pokynov lekára;
 • bandáž (elastický pás) fixuje potrebnú oblasť (hrudník, bedra) pred nadmerným ohybom a znižuje pohyblivosť s nestabilitou stavcov alebo zvýšeným stresom (napríklad počas tehotenstva). Nosenie bandáže pri práci znižuje zaťaženie chrbtice. Odporúča sa ľuďom s ťažkou fyzickou prácou na prevenciu. Znižuje bolesť miechy.

Ktorý korzet si vybrať

Výber korektora držania tela závisí od stupňa zakrivenia chrbtice, veku pacienta a súvisiacich chorôb (pozadia)..

Sklopenie počiatočného stupňa vám umožňuje vybrať si obväz alebo dekinátor sami (po menovaní lekárom) v lekárni. Môžete to urobiť sami.

V prípade vážnych porúch miechy sa korzet vyberie spolu s ošetrujúcim lekárom. Je dôležité zvážiť vhodnosť a zloženie tkanív. Zariadenie sa musí nosiť po dlhú dobu a značné nepohodlie pri používaní povedie k tomu, že ho dieťa nebude používať..

Ako si vybrať správny korzet na korekciu držania tela a nezničiť vaše každodenné nosenie, sledovať video

návykové

Noste korzet na chrbte so záhybom. Táto korekčná metóda sa dá porovnať s užívaním drog. Nadmerná ponuka alebo nepoužívanie má negatívny účinok..

Zneužívanie nápravných zariadení bez súčasného posilnenia svalov pomocou cvičebnej terapie vedie k oslabeniu a neskôr svalovej atrofii. Čo má negatívny vplyv na chrbticu.

Indikácie pre nosenie korzetu

Korektor polohy by sa mal používať striktne podľa pokynov a nie podľa potreby. Potreba použitia vzniká v nasledujúcich situáciách:

 • deti v období rastu s vývojom skoliózy alebo skĺzavania;
 • skolióza 3 - 4 stupňov s porušením vnútorných orgánov spôsobená premiestnením;
 • korzet je predpísaný po poranení miechy počas rehabilitácie;
 • pooperačné obdobie v čase rehabilitačnej liečby;
 • osteochondrosis;
 • miechová kýla;
 • spondylóza;
 • počas tehotenstva môže byť predpísaný obväz v prípade rozvoja osteochondrózy, skoliózy alebo objavenia sa syndrómu bolesti;
 • na prevenciu patologických stavov chrbta počas dlhšej sedavej práce alebo pri pohybe ťažkých bremien.

kontraindikácie

Ortopedický tovar je k dispozícii pre každého a je vydávaný bez lekárskeho predpisu. Odporúča sa však kúpiť si zadný korzet len ​​podľa predpisu lekára a možnosti, ktorú si vyberie ortopéd..

Použitie korzetu nie je povolené pre:

 • alergie na materiál;
 • poškodenie kože pri lokalizácii (umiestnení) fixácie korzetu alebo popruhov;
 • obehové alebo respiračné zlyhanie;
 • tehotenstva;
 • deti do 12 rokov;
 • magnetický korektor je zakázaný pre osoby s kardiostimulátorom.

Zo všetkých týchto kontraindikácií existujú výnimky. Noste korektory, ak existujú kontraindikácie iba na určený účel a pod dohľadom odborníka.

Základné pravidlá nosenia korektorov držania tela

Je lepšie položiť korektor držania tela na tričko s prírodnou textíliou, ktorá zabráni treniu tela a nadmernému poteniu..

Používajte pri ležaní alebo státí, v závislosti od zariadenia.

Noste presne definovaný čas od 6 hodín denne. V priebehu liečby korektormi je nevyhnutné trénovať svaly, ktoré držia chrbticu v správnej polohe po odstránení zariadenia..

Korzet by mal držať, ale nie stlačiť. Napnutie remeňa sa počas opotrebovania nastavuje postupne. V prvých dňoch sú pásy napnuté minimálne, aby si zvykli na narovnanú polohu. Následne sa hustota zvyšuje.

Po priebehu nosenia nasleduje postupné odstavenie, ktoré je. Táto doba nosenia sa postupne znižuje. Svaly by si mali zvyknúť na svoju prácu bez podpory. Proces odstránenia korekčného zariadenia trvá od 2 týždňov do 2 - 3 mesiacov, v závislosti od dĺžky používania a reakcie tela na jeho zrušenie..

Korzety pre deti

Detské korzety sa vo väčšine prípadov líšia od dospelých, jedná sa o elastické korektory navrhnuté tak, aby dávali správnu polohu chrbta a trénovali svaly na správne prerozdeľovanie hmotnosti..

Výstuhy sa používajú zriedka a dajú sa ľahko odstrániť.

Materiál je prírodný, ktorý chráni mladých pacientov pred alergiami a odieraním.

Ak je potrebná vážna korekcia, korzet sa robí individuálne.

Korzety pre dospelých

Korzety na chrbte sú univerzálne, nie sú rozdelené na mužské a ženské. Jedinou požiadavkou pre ženy je voľné postavenie na hrudi. V opačnom prípade závisí výber od cieľov korektora a materiálu.

Korzet alebo korektor korzúry nie sú zahrnuté do zoznamu bezplatných liekov. Cena korektorov držania tela závisí od cieľov. S profylaktickým opotrebovaním a nevýznamným záhybom sa predpisujú reklinátory s nákladmi 300 - 1 500 rubľov..

S ťažkou skoliózou a potrebou korekcie sa korzety vyrábajú podľa jednotlivých noriem (Chenot) a stoja 10 - 15 000.

Tuhé korzety na kýlu chrbtice alebo skoliózy v rozsahu 2 - 9 000.

Korektor postoja pre domácich majstrov

Ak nie je možné kúpiť korzet, môžete si ho vyrobiť sami, ale s miernym zakrivením. Nepoužívajte domáce korektory pre deti.

 • elastický obväz široký 10 cm a dlhý 6 m

Pokrok v zámku polohy:

 • zložte obväz na polovicu a umiestnite stred medzi lopatky;
 • hádzať prvý koniec cez rameno;
 • nasmerujte druhého pod pažu na opačnú stranu ako prvá;
 • ovinúť obväzy v tvare číslice osem;
 • napnite voľné konce v podpazuší a obtočte ich okolo pásu;
 • oprava koncov je povolená na žalúdku alebo na chrbte, ako je to pohodlnejšie.

Primerané použitie korzetov na správne držanie tela má pozitívny účinok. Štúdie sa ukázali ako účinné pri korekcii držania tela a korekcii zakrivenia miechy v počiatočnom stupni. Pri nosení korzetu je dôležité venovať pozornosť fyzickým cvičeniam potrebným na posilnenie chrbtových svalov. Liečba pohybom hrá dôležitú úlohu v boji proti patologickým stavom chrbta.

Použitie korzetov na osteochondrózu a prietrž chrbtice má tiež pozitívny vplyv na regeneráciu medzistavcových platničiek a odstránenie bolesti..

Výber lekárskeho korzetu pre chrbát

Všetky ortopedické korzety, ktoré sa používajú na prevenciu, liečbu a rehabilitáciu všetkých častí chrbtice, majú liečebné účely. Na čo sa tieto doplnky používajú? Existujú nejaké kontraindikácie, ktoré neumožňujú pacientovi použiť obväz? A aké pravidlá by sa mali dodržiavať pri výbere a nosení lekárskeho korzetu pre chrbticu?

Prečo potrebujem lekárske korzety

Ortopedický priemysel ponúka všetky typy lekárskych korzetov vrátane pôsobivého sortimentu uvedeného v časti „Bandáže na chrbticu“. Ak hovoríme o chrbte, vylúčime krčnú oblasť a myslíme iba hrudnú, bedrovú a sakrálnu časť..

V závislosti od modelu môžu lekárske obväzy vykonávať nasledujúce funkcie:

 • nápravné (nápravné);
 • upevnenie;
 • podporujúce.

Korekčný korzet je nevyhnutný pre korekciu polohy tela. S jeho pomocou bojujú s lordózou, kyfózou, skoliózou. V takýchto výrobkoch existujú výstuhy, ktoré ovplyvňujú chrbticu a snažia sa ju vrátiť do anatomicky správnej polohy.

Fixačné lekárske obväzy a korzety sa predpisujú vtedy, keď je potrebné stabilizovať chrbticu v prípade závažnejších chorôb, zranení alebo po operáciách, napríklad pri odstránení kýly. Používajú sa tiež na korekciu držania tela so stupňom zakrivenia väčším ako 2 stupne..

Účel vykládky korzetov je zrejmý z názvu. Používajú sa na zníženie zaťaženia zadných svalov. Často ich nosia športovci a ľudia, ktorých profesionálne aktivity sú spojené s veľkou fyzickou námahou. Takéto preventívne obväzy môžu znížiť riziko ochorenia a zranenia..

Ten istý model môže často vykonávať niekoľko funkcií. Napríklad lekársky korzet na držanie tela je pripravený uvoľniť svaly a upraviť polohu chrbtice.

Druhy lekárskych korzetov

Presne povedané, otepľovacie a elastické pásy nemožno pripisovať ortopedickým výrobkom. S ich pomocou nie je možné vyliečiť chorobu, napríklad ischias alebo skoliózu. V kombinácii s hlavnými liečebnými metódami však môžu výrazne znížiť bolesť a pomôcť telu..

Na lekárske účely sa používajú stredné a pevné fixačné korzety, ktoré sa podľa inej klasifikácie nazývajú polotuhé a tuhé. Sú predpísané po ťažkých zraneniach a operáciách, keď je potrebné bezpečne pripevniť chrbticu. Takéto modely neumožňujú pohyb medzistavcových platničiek. Pevný obväz môže zároveň oslabiť svaly a nedodržanie režimu nosenia často vedie k ich dystrofii..

Okrem toho je lekársky korzet na chrbte vyrobený pre konkrétne oddelenie: hrudník, korzet na bedrovej alebo krížovej kosti. Často nájdete modely, ktoré „zachytávajú“ dve oddelenia naraz: bedrovej alebo sacro-bedrovej.

Indikácie a kontraindikácie na použitie

Je pomerne ťažké vymenovať všetky choroby a prípady, keď sa používa lekársky korzet. Tu sú len najbežnejšie prípady:

 • zranenia a zlomeniny;
 • posturálne zakrivenie;
 • zápalové ochorenia;
 • osteochondróza, spondylóza atď.;
 • bolesť chrbta;
 • nadmerné zaťaženie.

Kontraindikácie pre použitie korzetu môžu tiež stačiť:

 • chronické srdcové choroby vám nedovolia nosiť korzet hrudníka;
 • pri problémoch s gastrointestinálnym traktom alebo obličkami by sa nemala používať bedrová alebo brušná bandáž;
 • častou kontraindikáciou je prítomnosť kožných ochorení so zápalom v mieste nosenia korzetu.

Počas diskusie s lekárom o tom, či použiť korzet, musíte zvážiť klady a zápory a potom urobiť konečné rozhodnutie. Môže sa ukázať, že prínosy ortózy nebudú také veľké, zatiaľ čo to môže komplikovať situáciu s chronickými chorobami. V takýchto prípadoch bude úplne odôvodneným rozhodnutím odmietnuť použitie lekárskeho korzetu.

Ako si vybrať korzet

Pri výbere korzetu je dôležité správne určiť tuhosť. Toto by mal urobiť ošetrujúci lekár s prihliadnutím na povahu choroby (zranenie), riziká komplikácií, zjavné alebo možné kontraindikácie, vek pacienta a mnoho ďalších faktorov. Iba komplexná analýza pomôže pri prijímaní správnych rozhodnutí a pri výbere ortézy, ktorá bude v každom prípade najúčinnejšia.

Po určení typu tuhosti a typu korzetu (pre ktoré oddelenie je určené) si bude musieť pacient sám zvoliť správnu veľkosť. Je lepšie ísť do ortopedického salónu, kde na záchranu prídu odborníci. Budú mať správne veľkosti, kde by mali, a vyberú najlepšiu možnosť..

Ak to nie je možné, musíte vykonať merania sami. Môžete použiť centimeter, ktorý musí byť pevne, ale nie tesne obklopený požadovaným oddelením. Pred zakúpením bedrového korzetu by ste preto mali odmerať hrudník a spodnú časť chrbta, pred zakúpením bedrového korzetu - spodnú časť chrbta a bokov atď..

Prijaté veľkosti zodpovedajú rozmerovému pravítku na obale produktu a je potrebné sa riadiť nie značením písmen, menovite centimetrov..

Je tiež potrebné venovať pozornosť materiálom, ktoré by mali byť prirodzené, príjemné pre telo a hypoalergénne. Spony, pásy, zipsy, šnurovanie - také prvky musia byť odolné, spoľahlivé a ergonomické.

V skutočnosti pacient nemusí vyzdvihnúť korzet vyrobený na mieru. Pred odliatím hotového výrobku sa pacient pokúša omietku obsadiť v troch polohách: ležmo, sedieť a stáť, aby obrobok dokonale zodpovedal fyziológii osoby a budúci korzet nespôsoboval nepohodlie, nestláčal hrudník, nebráni dýchaniu a nenarúša krvný obeh..

Osobné korzety sa zvyčajne vyrábajú v prípadoch, keď je ich dlhodobé nosenie predpísané napríklad po zlomenine chrbtice. Z tohto dôvodu musia byť v príslušenstve urobené vetracie otvory, aby pokožka pacienta mohla „dýchať“..

Ako nosiť lekársky korzet

Spôsob nosenia korzetu je tiež určený lekárom a úspech liečby a rehabilitácie závisí od toho, ako dobre pacient dodržiava odporúčania..

Všeobecné požiadavky sú tieto:

 • korzet môžete nosiť nepretržite najviac 6 hodín;
 • je lepšie nosiť ho nie na nahé telo, ale na bavlnené prádlo;
 • nemôžete spať v korzete.

Malo by byť zrejmé, že pacienti po zložitých zraneniach a operáciách budú musieť chodiť v korzete po dlhú dobu a napríklad na prevenciu zakrivenia miechy budú musieť deti korzet nasadiť iba počas trvania prípravy na lekciu. To znamená, že neexistuje žiadny univerzálny spôsob použitia obväzu a v každom prípade je rozvrh zvolený individuálne.

S preukázanou účinnosťou len lekársky korzet nie je schopný vylúčiť chorobu alebo obnoviť telo. Doplnok sa používa v kombinácii s inými metódami liečby: masáž, gymnastika, životný štýl a úprava stravovania.

Ako si vybrať korzet na chrbticu

Problémy s chrbticou výrazne zhoršujú kvalitu vášho života. Správne zvolený korzet chrbtice pomôže zmierniť bolesť, odstrániť nepríjemné pocity a zabrániť vzniku komplikácií. Je to užitočné najmä pre tých, ktorí z dôvodu svojho povolania musia tráviť značný čas sedením (zamestnanci kancelárie, sekretárky atď.). To vám umožní opraviť chrbát v správnej polohe, rovnomerne rozdeliť bremeno a vyhnúť sa ohnutiu.

Druhy korzetu

Korzety sú zariadenia, ktoré sú všeobecne známe po celom svete na prevenciu a liečbu chorôb chrbtice. Všeobecne povedané, každá z nich má upevňovaciu základňu s rôznymi stupňami tuhosti, ktorá je pripevnená elastickými pásikmi. Pri výrobe mäkkých korzetov sa používa iba viacvrstvový ťahaný materiál. V tvrdom stave sa používa vonku, aby sa zabránilo poraneniu kože priamym nárazom tvrdých rebier.

Tieto ortopedické výrobky sa dodávajú v dvoch typoch:

 • obväzy - elastické a mäkké, nemajú rebrá a vložky, používajú sa hlavne na nápravu menších defektov a nie na lekárske účely;
 • ortopedické podporné pásy - výrobky s tuhými rebrami a vložkami, používané na ošetrenie.

Každý korzet alebo obväz je vyrobený pre presne definované účely. Napríklad modely hrudnej a bedrovej chrbtice majú úplne odlišný dizajn a umiestnenie vložiek v nich zohľadňuje rozdiel v zaťažení týchto oblastí chrbtice. Akýkoľvek podporný produkt musí byť vyrobený zdravotníckym zariadením a musí byť certifikovaný. Iba v tomto prípade je možné zaručiť jeho pozitívny účinok na organizmus. Používanie korzetu od neoverených výrobcov a ešte viac ho robí nebezpečným - môže byť škodlivé a iba zhorší existujúce problémy..

Kto potrebuje korzet na držanie chrbtice?

Korzet sa odporúča každému, kto má problémy a choroby chrbtice. Odporúča sa tiež zamyslieť sa nad jeho kúpou, ak životný štýl môže vyvolať ich vzhľad. Spinálna podpora je potrebná pre ľudí v nasledujúcich prípadoch:

 • po nehodách, zraneniach, chirurgických zákrokoch - na rýchle uzdravenie a ľahší priebeh rehabilitácie;
 • so skoliózou - upevnenie chrbtice do správnej polohy;
 • pri pravidelnej ťažkej fyzickej námahe (profesionálni športovci, ľudia s ťažkou fyzickou prácou) - znižovať a rovnomerne rozdeľovať zaťaženie;
 • pri dlhšom sedení - na zníženie rizika chorôb chrbta;
 • deti a dospievajúci - ako prevencia proti skolióze a iným deformáciám počas rastu.

Vyberte korzet na korekciu držania tela

Problémy s držaním tela - jeden z najbežnejších dôvodov nákupu korzetu. Aby bol terapeutický účinok čo najefektívnejší, mal by sa vybrať s prihliadnutím na tieto vlastnosti:

 1. Veľkosť
 2. materiál
 3. Fixačné prvky
 4. Riziko poranenia

Veľkosť

Veľkosť korzetu sa určuje na základe objemu hrudníka. Počas inšpirácie je potrebné ju zmerať. Ak sa získaná hodnota nezhoduje s hodnotou uvedenou v rozmerovej mriežke, je vhodné uprednostniť väčšie výrobky.

materiál

Vonkajší povrch korzetu by mal byť vyrobený z priedušného a elastického materiálu. To zaisťuje správne uloženie a prispôsobenie produktu, ako aj cirkuláciu vzduchu, potrebné na zabránenie kožných reakcií. Najlepšie je, ak základňou modelu je prírodná bavlna.

Fixačné prvky

Patria sem spojovacie prvky (najčastejšie sú to suchý zips) a popruh. Pre pohodlné nosenie by šírka popruhov mala byť najmenej 4 cm. Pružnosť popruhov zaisťuje správne uchytenie a bezpečné uchytenie. Spojovacie prvky na suchý zips sú najrýchlejšou chybou, pretože sa často používajú. Ak chcete, aby produkt vydržal čo najdlhšie, mali by ste zvoliť modely s kvalitnými a odolnými spojovacími prvkami.

zranenia

Nosenie korzetu by nemalo bolieť - prvý deň aj po mesiacoch liečby. Za týmto účelom sú všetky pevné prvky dobre izolované a zmäkčené vložkami tak, aby sa netlačili do kože. Izolačné materiály musia byť dostatočne pevné, aby sa neprelomili ani pri dlhodobom pravidelnom používaní.

Korzet je, rovnako ako všetky lekárske prístroje, prísne osobné. Je vybraný s ohľadom na stav pacienta a vlastnosti ochorenia, takže ho musíte kúpiť iba na odporúčanie lekára a pri dodržiavaní všetkých jeho rád..

Výber korzetu na individuálne účely

Neexistujú žiadne univerzálne pravidlá výberu, pretože problém každého pacienta je jedinečný. Preto by mal lekár pri výbere takého dôležitého lieku poskytnúť hlavnú radu.

Korzety sa vo všeobecnosti dajú rozdeliť do niekoľkých skupín podľa účelu použitia:

1. Elastický - pomerne mäkký, nemá rebrá a vložky, ich cieľom je náprava menších chýb v držaní tela a prevencia skoliózy;

2. Ortopedické - pomocou tuhých dosiek fixujte chrbticu v určitej polohe. Používa sa na opravu existujúcich chýb, ošetrenie a obnovenie chrbtice. Ich hlavnou činnosťou je zníženie a správne rozdelenie záťaže na chrbte. Znižuje sa tým riziko zranenia a uvoľňujú sa stavce od prepätia. Pevné korzety sú určené pre rôzne oblasti chrbtice. Z toho sa môže líšiť ich štruktúra, počet vložiek a rebier, šírka a vlastnosti pôsobenia na chrbticu.

3. Individuálne - vyrobené s cieľom čo najefektívnejšieho dopadu na problémové oblasti. Pri modelovaní takýchto výrobkov sa berú do úvahy všetky podrobnosti o stave pacienta, preto je účinnosť ich použitia vždy veľmi vysoká..

Problémy s chrbticou si vyžadujú povinný zásah a neustále sledovanie odborníkom. Korzet by sa preto mal zakúpiť iba na jeho odporúčanie. V opačnom prípade je možné ho vyzdvihnúť nesprávne, čo iba zhoršuje jeho kvalitu.

Pravidlá bezpečného nosenia korzetu

Korzety sú pohodlné a efektívne, ale vyžadujú si jednoduché bezpečnostné opatrenia. Nesprávne použitie môže nielen zmierniť bolesť, ale aj ju zintenzívniť, takže nezabudnite na tieto pravidlá:

1. Korzet tela možno nosiť len občas. Nosí sa na liečebné účely v čase predpísanom lekárom alebo so zvýšenou bolesťou. V iných prípadoch je potrebné upraviť polohu tela, a to aj pomocou fyzických terapií.

2. Pri vykonávaní fyzickej práce a pri dlhých cestách sa musí nosiť ortopedický korzet bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti..

3. Celková doba nosenia ortopedického podporného pásu by nemala prekročiť 6 po sebe nasledujúcich hodín.

4. Počas spánku alebo odpočinku v ľahu by sa mal produkt odstrániť.

5. Príliš tesný alebo uvoľnený pás sú rovnako škodlivé pre chrbát. Vyberte si výrobky, ktoré sa tesne dotýkajú, ale nie sú tesné.

Na základe týchto odporúčaní, ako aj prísne podľa pokynov lekára, pomocou korzetu môžete rýchlo obnoviť funkciu chrbtice, zlepšiť pohodu a zbaviť života bolesti..

Ako nosiť korzet na chrbticu

V modernom svete sa problémy spojené s rôznymi časťami chrbtice pevne zaradili do zoznamu bežných chorôb. Spôsobujú ich rôzne faktory - od sedavého sedavého životného štýlu k zmenám súvisiacim s vekom a následkom zranení..

V takýchto klinických stavoch sa ortopedické korzety stávajú dôležitým prvkom & # 8212, a to ako vo fáze liečby, tak na prevenciu nástupu alebo exacerbácie choroby..

Druhy ortopedických korzetov

Korzet prešiel dlhou cestou - od ochromujúceho tela ženskej šatníka minulých čias až po „záchrannú líniu“ v medicíne dnes. Toto ortopedické zariadenie, ktoré fixuje polohu skeletu v požadovanom tvare, kompenzuje podporné práce rôznych častí chrbtice, odstraňuje a čiastočne redistribuuje dynamiku a statiku záťaže - napríklad na koróziu a osteochondrózu sa používajú napríklad lekárske korzety na chrbte..

Súčasťou konštrukcie sú všetky druhy výstuh, trakčné pásy vyrobené z rôznych materiálov, hlavne elastické.

Zariadenie a materiály sa líšia v závislosti od cieľov liečby a jej účelu: môže udržiavať polohu chrbtice v požadovanej polohe, fixovať výsledok liečby, vykladať postihnutú časť ľudského podporného aparátu, zabrániť vývoju komplikácií a podobných cieľov.

Písanie korzetov v ortopédii je založené na účele a funkčnosti:

 • upevnenie - slúži na udržanie chrbtice v správnej polohe,
 • vykladanie - zmiernenie tlaku v postihnutej časti chrbtice podporením niektorých svalov alebo úplným nahradením funkcií, taktiež prerozdelenie zaťaženia na zdravšie oblasti,
 • korekčné - takéto ortézy sú určené na korekcie deformácií, napríklad so skoliózou rôznych etnogenéz,
 • zmiešaný typ - stelesňujú niekoľko viacsmerových, ale súvisiacich medicínskych úloh na nápravu a zmiernenie stavu pacienta. Kombinujte rôzne kombinácie vyššie uvedených typov a súčasne vykonávajte niekoľko funkcií (napríklad fixácia-vykladanie korzetu alebo vyloženie-korekcia).

Klasifikácia korzetov na chrbticu

V modernej medicíne sa ortézy používajú v širokom rozsahu, používajú sa všetky nové materiály a technológie, ktoré umožnili urobiť krok vpred v liečbe aj rehabilitácii a pri prevencii zhoršenia stavu a prechodu k závažnejšiemu štádiu..

Na orientáciu v širokom spektre ortopedických pomôcok sú korzety rozdelené do niekoľkých skupín. Zoberme si ich nižšie.

Podľa dohody

Lekári - navrhnutý na liečbu existujúceho problému, na nápravu a zmiernenie stavu pacienta.

Preventívne - použiteľné pred nástupom akútnych stavov, ktoré sa používajú na prevenciu výskytu choroby s nepriaznivými faktormi alebo možnými rizikami.

Podľa výrobného postupu

Sériovo vyrábané v dávkach v špecializovaných podnikoch. Moderné materiály a technológie umožňujú prispôsobenie, prispôsobenie a pohodlie pri používaní modelu # 8212 na vysokej úrovni, pohodlne. Tieto korzety sa však nepoužívajú na liečenie závažných patológií.

Jednotlivec & # 8212, sú vytvorené pre konkrétny prípad, berúc do úvahy všetky odporúčania a vysvetlenia lekárov: môžu byť napríklad uvedené konkrétne miesta tvrdých vložiek, materiály. Táto metóda je drahá a používa sa, keď potrebujete dôkladnú filigránovú presnosť vykonávania, pacient má štrukturálne vlastnosti tela (obezita, dystrofia, neštandardné proporcie) atď..

Podľa stupňa rigidity

Mäkké - nie sú predpísané na ťažké zranenia, pretože neupevňujú polohu chrbtice a neodstraňujú záťaž z medzistavcových platničiek. Rozsah ich aplikácie spočíva v neurologickom sektore, radikulitíde, prietržoch.

Elastické korzety sú predpísané na zlepšenie krvného obehu postihnutej oblasti, dosiahnuté odstránením spazmu z ciev.

Polotuhá - vyznačujúca sa otepľovacím a masážnym účinkom, podporuje svalovú relaxáciu, zabraňuje kŕčom s bolesťou dolnej časti chrbta, radikulitídu. Používajú sa tiež na zabránenie vzniku problémov s vysokou fyzickou záťažou..

Keďže sa používa na terapeutické opatrenia, vzťahuje sa na udržiavanie chrbtice a zmierňovanie stresu z tejto oblasti počas obdobia rehabilitácie..

Medzi tieto typy štruktúr patrí napríklad korzet Chenot na korekciu skoliózy (foto): vyrába sa individuálne z termoplastického odliatku podľa sadrových odliatkov..

Princíp pôsobenia takého lekárskeho korzetu na vyrovnanie chrbtice & # 8212, pri vyvíjaní tlaku na jednej strane, pri súčasnom ponechaní voľnej zóny na opačnej strane chrbtice, "vyháňa" zakrivenie. Nosenie korzetu si vyžaduje neustále monitorovanie, včasné nastavenie a výmenu pri zmene výšky.

POZOR! Nie je možné použiť rigidné korzety na vlastnú päsť, iba rehabilitológ môže priradiť a zvoliť takého fixatívu.

Podľa stupňa fixácie

Prvý stupeň - považuje sa za ľahkú fixáciu, produkt má 2 alebo 3 výstuhy: po stranách alebo s pridaním tretieho rebra pozdĺž chrbtice. Používa sa na menšie ohyby, kýly, ľahké zranenia a na prevenciu.

Druhý stupeň - alebo stredná fixácia, pozostávajúca zo 4 až 6 rebier, je predpísaná pre narušenú svalovú rovnováhu, posunutie chrbtice, zotavenie z operácie.

Tretí stupeň - je definovaný ako pevná fixácia, výstuhy pokrývajú celý výrobok, ich počet je šesť. Používa sa ako prostriedok na znehybnenie chrbtice v prípade vážnych zranení chrbta po operáciách.

REFERENCE. Vystužovacie rebrá sú potrebné na vytvorenie sily potrebnej na upevnenie postihnutej časti chrbta: čím viac sú, tým lepšia je požadovaná oblasť..

Tuhé a polotuhé korzety na chrbticu sa líšia v materiáloch, z ktorých sú rebrá vyrobené: vo výrobkoch prvého a druhého stupňa tuhosti sa detaily vyrábajú z plastu, používajú sa svorky z kovu tretieho stupňa: najčastejšie je to hliník a jeho zliatiny. Samotné rebro môže byť nerovnomerne tuhé a môže mať vystuženie v požadovanej časti ortézy.

Druhy korzetov chrbtice

Pre každú problematickú časť chrbtice sú vyvinuté ich vlastné modely korzetov. Nižšie ich posudzujeme podrobne pre každé z oddelení.

krčnej

Úchytky pre túto časť tela sú podľa stupňa zadržania rozdelené na mäkké, mierne, polotuhé a tvrdé.

Vykonávajú funkcie vykladania a stabilizácie krčnej chrbtice, chránia alebo znižujú pravdepodobnosť spazmu svalov krku..

Druhy korzetov na krk:

 • hrudný korzet doplnený obvodom krčných stavcov,
 • Shantsa bus - používa sa na zníženie zaťaženia svalov chrbta, stabilizáciu krčnej chrbtice, krvný obeh mozgu, vedenie nervových signálov. Je vyrobený z elastických pórovitých materiálov, má pod bradou strih a na bokoch upevňovacie spony,
 • "Golier" & # 8212, ortéza nosená výlučne na krku,
 • obväz,
 • nafukovací obväz.

lumbosakrální

Bandáže na fixáciu bedrovej oblasti a chrbtice v prípade chorôb sa používajú na skoliózu, neurologické poruchy, herniované disky, po operácii, na profylaxiu ťažkými bremenami v tejto časti tela (napríklad športovci, ktorí zdvíhajú veľké závažia)..

Takéto bedrové korzety sú zakryté, spodná časť hrudníka a horná časť panvovej oblasti. Na fotografii môžete vidieť niektoré typy ortopedických korzetov na chrbticu..

 • fixácia - používa sa na malé problémy, pretože nedokáže opraviť existujúcu deformáciu, používa sa na rozvoj návyku sledovania polohy tela,
 • nápravné - schopné napraviť porušenia, najmä v období dospievania,
 • otepľovanie - vyrobené z vlny, hlavne psov, ťav a oviec, pomáha udržiavať teplo aj v chlade, zatiaľ čo telo sa neprehrieva a je v kontakte so vzduchom.

Klasifikácia:

 • nízka tuhosť - obväz podporujúci bedrovú oblasť,
 • stredná tvrdosť - fixuje, ale nepohybuje stavce, rebrá v kompozícii môžu byť z hliníka aj plastu,
 • vysoká tuhosť - má kovové rebrá, úplne imobilizuje, udržuje chrbticu v správnej polohe, iba lekár ju predpisuje. Takéto korzety zahŕňajú napríklad pooperačný korzet chrbtice pri skolióze,
 • variabilná tuhosť - rebrá v týchto výrobkoch sú odnímateľné, čo vám umožňuje nastaviť mieru zadržania. Fixátory tejto triedy sa odporúčajú na dlhodobú rehabilitáciu, počas ktorej sa mení stupeň fixácie.

Thoracolumbar Division

Fixátory tejto časti tela pokrývajú hrudník a spodnú časť chrbta, čo vám umožňuje kombinovať niekoľko úloh: otvoriť ramená, odstrániť sklopenie a znížiť bedrovú lordózu. Zmierňujú stres, prispievajú k obnove fyziologických ohybov chrbtice.

Druhy korzetov pre hrudnú chrbticu:

 • kľúčový - so zraneniami v kľúčnom kĺbe,
 • ortézy - na úpravu polohy rôznych etnogenéz,
 • torakolumbosakrálna - fixuje nehybnú chrbticu po celej jej dĺžke,

Korektor polohy

Používajú sa na zakrivenie chrbtice, na správne držanie tela a na sklonenie chrbta, na prevenciu zhoršenia v počiatočných štádiách skoliózy..

Z priamych indikácií na použitie korzetu & # 8212, korektor postoja: pre skoliózu 1, 2, 3 stupne, kyphoskoliózu, vrodené patológie, slabé svaly, lopatkové lopatky v tvare pterygo.

 • dekinkátory - tieto podporné korekčné korzety sú vyrobené z pretínajúcich sa elastických stuh v tvare ôsmej postavy, ovinujú okolo pliec „slučky“ a narovnávajú ich do správnej polohy. Moderné modely sú vybavené nastaviteľnými slučkami na ramenách a v priečnych nitiach majú popruhy často chrbát pre väčšie pohodlie pri používaní,
 • Korektory prsníka - vyrobené vo forme vesty s pevnou vložkou na chrbte a elastickými pásmi vpredu, sú predpísané na skoliózu 1. stupňa. Pôsobí na polohu chrbtice v oblasti hrudníka, v zložení majú výstuhy vyrobené z kovu alebo plastu,
 • zmiešané - často je korektor hrudníka kombinovaný s dekinátorom, ak je potrebné ovplyvniť chrbticu na viacerých oddeleniach,
 • pri návrhu sa používajú magnetické - okrúhle magnety, ktoré sú umiestnené pozdĺž chrbtice a dolnej časti chrbta: magnetické pole pomáha zmierňovať bolesť, opuchy a zápaly, zlepšuje krvný obeh,
 • elektronický - malé zariadenie je pripevnené na úrovni kľúčnej kosti, potom osoba zaujme správnu polohu a zapne zariadenie, ktoré túto polohu zafixuje a zapamätá si. Keď zmeníte polohu, gadget začne vibrovať a pripomína vám, aby ste venovali pozornosť držaniu tela.

Princíp korzetu

Svorky rôznych typov sú usporiadané odlišne: môžu byť vyrobené vo forme pásov, slučiek elastických pásov so chrbtom v krížovej nitke na chrbte a bez nej, korzety odlievané z termoplastickej „druhej kože“..

Všetci pracujú na dvoch princípoch pôsobenia - vytvorení určitého tlaku na zaujatie požadovanej polohy tela alebo rigidnej fixácie v jednej polohe na znehybnenie postihnutej časti..

Bandáže zmierňujú napätie v oblasti chrbtice a redistribuujú niektoré funkcie do priľahlých oblastí na zmiernenie stavu.

V takýchto korzetoch pomáhajú rôzne vložky: tesniace dosky, výstuhy, ktoré vytvárajú potrebné upevnenie postihnutej časti chrbta..

Používa sa iný počet: čím je lepšia plocha, tým lepšie sú rebrá vyrobené z plastu (v svorkách prvých dvoch stupňov) a kovu - v svorkách tretieho stupňa tuhosti..

Často je potrebné nosiť korzety na dlhú dobu, pretože korekčný proces je postupný a pomerne dlhý: začína sa od šiestich mesiacov av ťažkých prípadoch sa meria v priebehu rokov, čo si vyžaduje neustále prispôsobovanie..

Indikácie a kontraindikácie na použitie

V krčnej oblasti:

 • cervikálna osteochondróza,
 • intervertebrálna artróza krčných stavcov,
 • zranenia a pooperačné obdobie,
 • cervikálna myozitída a radikulárny syndróm,
 • zhoršuje svalový tonus krku a bolesť v tejto oblasti,
 • korekcia anomálií a patológií,

V lumbosakrálnej oblasti:

 • radikulitída, spondylartróza s radiálnym syndrómom a ich exacerbácie,
 • spondylóza, lumbálna osteochondróza, medziobratlová osteoporóza,
 • spondylolistéza I.-II. stupňa,
 • medziobratlová ploténka,
 • prejavy radikulitídy, lumbalgie, ischias,
 • poruchy svalového tonusu,
 • predchádzanie zraneniam pri zdvíhaní veľkých závaží,
 • zranenia a pooperačné obdobie.

V bedrovej oblasti:

 • skolióza & # 8212, korekčné korzety na hodnotenie skoliózy sú dobré a vykazujú účinnosť pri pravidelnej liečbe,
 • výtlak stavca,
 • spondylóza, osteochondróza, osteoartróza,
 • kýly tejto chrbtice,
 • zranenia a pooperačné obdobie,
 • kompresné zlomeniny chrbtice,
 • intercostal neuralgia, bolesť,
 • zvýšená pohyblivosť stavcov.

Ak chcete opraviť svoju pozíciu:

 • kyphoscoleosis I - II
 • hyperkyphosis,
 • skolióza,
 • posturálne poruchy a ich prevencia,
 • vrodené a vznikajúce patológie kostí,
 • svalová slabosť,
 • pterygoidná lopatka.

Vymenovanie a nosenie korzetov má obmedzenia:

 • tehotenstvo & # 8212, na tento účel existujú špeciálne obväzy,
 • hnisavé zápalové ochorenia a kožné ochorenia všeobecne v miestach častí korektora,
 • prietrž brušnej steny,
 • vek detí do 4 rokov & # 8212, vo väčšine prípadov,
 • alergické reakcie na zložky korektora,
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému a pľúc & # 8212, musíte sa najskôr poradiť s kardiológom alebo pulmonológom,
 • prítomnosť kardiostimulátora # č. 8212 na nosenie magnetických korzetov,

Použitie korzetov nie je povolené ani pri nanášaní otepľovacích zálievok: gélov, krémov, mastí atď..

Podmienky používania

Zvážte, ako si vybrať, nosiť a nosiť korzet na chrbticu. Ortopedické korzety - znamenajú dosť vážne, nie vždy iba preventívne a mierne vlastnosti, takže sa musíte poradiť s lekárom: s ortopédom, rehabilitológom alebo stavcom. Iba lekár predpisuje a vyberá konkrétne fixačné prostriedky v súlade s cieľmi liečby: typ konštrukcie, rigidita, spôsob a trvanie nosenia.

NEZABUDNITE! Pevné modely sú určené iba pre ľudí so závažnými ochoreniami chrbtice, ich mechanizmus účinku, ak sa nesprávne nosia a nedodržiavajú odporúčania lekára, môžu viesť k atrofii svalov a spôsobiť nenapraviteľné škody..

Svorky vo veľkom sa nedajú nosiť stále: môžu zostať dlhšie ako 6 hodín, aby sa svaly nemohli úplne uvoľniť a začali sa atrofovať, čo vedie iba k zhoršeniu klinických stavov..

Neustále nosenie korzetov je zakázané kvôli hrozbe opuchov a stagnácii v tkanivách - preto by sa mala venovať osobitná pozornosť ľuďom s ochorením obličiek a kardiovaskulárnych ochorení..

Na základe všetkých týchto faktorov je otázka: „Môžem spať v korzete?“, & # 8212, jednoznačnou odpoveďou je „nie“, a # 8212, keď pacient ide do postele, musí sa korzet odstrániť..

Pri nosení korzetu & # 8212 by bandáž mala byť umiestnená striktne na spodnej časti chrbta, povrch by mal ležať tesne pozdĺž ohybov tela, pokrývajúc panvovú oblasť dolnou hranou..

Bandáž by sa v bedrovej oblasti nemala prekĺzavať kategoricky, zatiaľ čo ju nemôžete priťahovať príliš pevne - to vedie k narušeniu krvného zásobovania, gastrointestinálneho traktu.

Pravidlá tiež určujú nosenie korzetov, ktoré nie sú na nahom tele, nevyhnutne musí byť spodná bielizeň z bavlny.

Recenzie výkonnosti

Ako príklad uvedieme niekoľko recenzií:

Anna: „Môjmu synovi v 9. ročníku bola diagnostikovaná skolióza prvého stupňa. Ortopéd predpísal bedrový korzet, masáž, kúpanie a cvičenie. Korektor ho spočiatku trochu narušil, mysleli sme si: vo všeobecnosti korzet na skoliózu - pomôže? Ale potom si na neho syn zvykol, teraz ho neustále vedie do školy. Asymetria ramien prešla, držanie tela opäť ustúpilo, skolióza začala ustupovať. Korektory držania tela pre deti sú dobrou voľbou, najmä v súčasnosti, keď deti neustále sedí pri hodinách, potom pri počítači. ““.

Michael: „Pracujem ako webový dizajnér, veľa sedím pred monitorom. Postupom času si začal všímať, že sa začal krútiť, bolo bolestivé narovnať sa aj po niekoľkých hodinách práce. Je dobré, že som išiel k lekárovi, povedala nemocnica - včas. Predpísané & # 8212, teraz nosím pri práci. Skutočne to pomáha, aby ste sa nesklonili a nepohybovali chrbtom, bolesť zmizla a dokonca aj po odstránení korektora sa udržím rovnejší, zvyk sa vyvinul po 3 mesiacoch. “.

Koľko stojí korzet alebo opasok na chrbticu

Ceny sa líšia v závislosti od typu a triedy produktu: v priemere sa ceny začínajú na 2 000 rubľoch a pri výrobe v ortopedickom ateliéri na individuálnu objednávku môžu dosiahnuť až desiatky tisíc. Pri určovaní typu korzetu a výbere správneho modelu fixačného mužského a ženského korzetu pre chrbticu vo vhodnom cenovom rozpätí vám lekár pomôže.

záver

Ortopedické korzety sú účinné pri prevencii a liečbe chorôb chrbta, udržiavajú správne držanie tela a znižujú zaťaženie trpiacich častí chrbtice a svalových skupín. Je potrebné si pamätať iba na pravidlá používania a uistiť sa, že terapia prebieha so špecializovaným lekárom.

Ako si vybrať korzet pre držanie tela

Ortopedický korzet je lekársky pás, ktorý je vyrobený z elastickej látky. Má špeciálne výstužné rebrá a sťahovacie popruhy, ktoré sú potrebné pre úplnú fixáciu. Indikácia na použitie je porušením držania tela so zakrivením chrbtice a rôznymi zraneniami chrbta.

Korzet sa prvýkrát objavil v Európe v 14. storočí, ale nebol používaný na lekárske účely. Štandard krásy bol považovaný za tenký pás osy a plochý chrbát, ktorý mladí módy ľahko dosiahli pomocou korektora. Používali ho aj muži, ktorí chceli mať štíhlu a fit postavu..

Čo je korzet držania tela??

Ortopedické korektory sú široko používané po celom svete. Potrebu používať takéto zariadenie určuje ortopedický lekár. Lekár tiež stanoví vhodný typ ortopedického zariadenia a spôsob jeho použitia..

Hlavné funkcie korzetu:

 • Stabilizácia chrbtice obmedzením jej pohyblivosti.
 • Zníženie zaťaženia svalov chrbtového a ramenného pletenca.
 • Udržiavanie fyziologicky správnej polohy chrbtice.
 • Správne prerozdelenie záťaže na všetky stavce.
 • Oprava držania tela a odstránenie získaných a niektorých vrodených chýb.

Korzety sa používajú na rôzne choroby. Po zranení sa aktívne používajú na úplnú rehabilitáciu. V prípade chronickej bolesti chrbta spojenej s osteochondrózou, osteoporózou a léziami spastického svalstva sa korektor používa v kombinácii s inými metódami konzervatívnej liečby. Korzety sa široko používajú na odstránenie porúch držania tela, ako je napríklad skolióza, okrúhle, zaoblené, ploché alebo ploché konkávne chrbty..

Typy korektorov držania tela

Všetky korektory sú rozdelené na preventívne a terapeutické. Prvá rozmanitosť ortopedických výrobkov sa vyznačuje miernou tuhosťou. Takéto zariadenia sa používajú na vytvorenie fyziologicky správneho držania tela. Nie sú prispôsobené na opravu existujúcej chyby, ale iba prispievajú k správnemu vývoju chrbtice.

Lekárske korektory sa používajú v prípade zisteného ochorenia a výraznej poruchy. Ortopedické modely sa široko používajú v období rehabilitácie po chirurgických zákrokoch a zraneniach.

Korektori sa delia na niekoľko odrôd:

 • Polotuhý. Používajú sa na bolesti chrbta, pri športe, pri ťažkej fyzickej práci, ako aj na korekciu držania tela. Hlavným účelom použitia je fixácia chrbtice vo fyziologicky správnej polohe, rovnomerné rozdelenie záťaže na rôzne oddelenia a zníženie napätia chrbtového svalu. Polotuhé korektory majú navyše jemný masážny účinok..
 • Tvrdá. Používajú sa počas rehabilitačného obdobia po ťažkých zraneniach, aby spoľahlivo fixovali chrbticu a zabránili posunu stavcov počas pohybov..

Ortopedické korzety sú vybavené špeciálnymi vystužovacími rebrami, ktoré sú potrebné na udržanie chrbtice v určitej polohe. Môžu byť vyrobené z kovu alebo plastu. Kovové prvky sú pevnejšie. Sú vybavené špeciálnymi nastavovacími mechanizmami na prispôsobenie tvaru chrbtice. Plastové rebrá sú pružnejšie. Sú dosť elastické, preto nevyžadujú ďalšie úpravy.

Korzety pre deti a dospelých majú množstvo rozdielov. Detské modely majú pružnejšiu a pružnejšiu štruktúru. Je to kvôli vlastnostiam pohybového aparátu. Kostrový systém detí je plast, ktorý je spojený s neustálym rastom. Okrem toho tvorba správneho držania tela do značnej miery závisí od stupňa rozvoja svalového systému.

Na správne držanie tela u detí je vhodné použiť korektory s nízkou tuhosťou. Modely pre dospelých sa líšia nielen veľkosťou, ale aj stupňom tuhosti..

Ako si vybrať korzet pre držanie tela?

Na vytvorenie fyziologicky správnej polohy chrbtice je lepšie zvoliť špeciálne mäkké korektory. Ich štruktúra a vzhľad sa môžu mierne líšiť. Najjednoduchším typom je korzet s remienkami, ktoré zakrývajú ramená vpredu a majú kríž v chrbte. Elastické modely môžu mať pevný chrbát, ale majú podobný princíp činnosti..

Správne zvolený ortopedický výrobok sedí pohodlne a nespôsobuje nepohodlie. Avšak stojí za to zaujať nesprávnu polohu tela a popruhy sa začnú tlačiť, čo sa musí okamžite narovnať.

Pri kúpe korektora by ste mali venovať pozornosť niekoľkým faktorom:

 • Veľkosť. Pri nesprávne zvolených parametroch môže korzet ďalej zhoršovať problémy s držaním tela..
 • Stupeň pružnosti. U preventívnych modelov by mal byť indikátor tuhosti minimálny. Pred zakúpením lekárskeho korektora so strednou alebo vysokou tvrdosťou by ste sa určite mali poradiť s lekárom.
 • materiály Mali by ste zvoliť vysoko kvalitné hypoalergénne korzety, ktoré nespôsobia podráždenie pokožky.

Ako zvoliť veľkosť korzetu pre držanie tela?

Veľmi dôležitým krokom pri výbere korektora je určenie vhodnej veľkosti. Nielen pohodlie pri nosení, ale aj tvorba fyziologického postoja bude závisieť od správne zvoleného parametra. Za účelom určenia, ktorý konkrétny korzet potrebujete, sa oplatí presne zmerať výšku a obvod pásu. Na pohodlné určenie vhodnej veľkosti môžete použiť špeciálne navrhnutú sieť.

Ako si vybrať zadný korzet

Čo dáva korzet na chrbát

Hlavnou funkciou korzetu je fixácia chrbtice v správnej polohe. Pretože naše telo je jediný systém, korzet zároveň podporuje svaly a tým aj všetky vnútorné orgány. Je to potrebné po zraneniach a pri zistení hernie. Korzet rovnomerne rozdeľuje záťaž na chrbticu, ale zároveň zmierňuje svalový tonus. Pomáha to zastaviť ďalší rozvoj patologických zmien..

Ako si vybrať zadný korzet

Hlavným pravidlom pri výbere korzetu je začať s návštevou lekára. Iba odborník (ortopéd, neurológ) bude schopný odobrať anamnézu, urobiť diagnózu a odporučiť vhodný typ produktu. Pamätajte, že samoliečba málokedy vedie k dobrému stavu. A nosenie nevhodného ortopedického korzetu alebo opasku nemusí v najlepšom prípade pomôcť a v najhoršom prípade môže poškodiť zdravie a zhoršiť existujúci problém..

Ortopedické korzety možno rozdeliť do dvoch skupín - korekčné a fixačné.

Korekčný korzet je určený na korekciu deformít miechy. Zastaví progresiu choroby a chráni pred operáciou chrbtice. Súčasťou tohto typu sú korektory na tlmenie hluku pre ľudí so sedavým životným štýlom (napríklad administratívni pracovníci, školáci).
Upevňovacie modely poskytujú silnú fixáciu chrbta, aby sa znížilo zaťaženie chrbta. Zvyčajne sa predpisujú po operácii chrbtice alebo pri ťažkých zraneniach. Korzet chráni stavce pred vysídlením a podporuje svalový tonus.
Lekár na recepcii uvedie nielen potrebný typ produktu a stupeň jeho tuhosti, ale podrobne opíše aj spôsob nosenia korzetu. To, čo nosí chrbtový korzet, závisí od štádia choroby chrbtice a súvisiacich stavov. Bez vážnych dôkazov môže mať korzet iba niekoľko hodín denne alebo iba počas trvania aktivít spojených so vzpieraním alebo dlhou chôdzou..

Korzet na chrbát - čo je lepšie?

Existuje niekoľko druhov korzetov na chrbte a každá z nich má svoje vlastné indikácie pre použitie a dizajnové prvky.

Ohrievacie pásy vyrobené z prírodnej vlny. Zahrievajú dolnú časť chrbta a zvyšujú krvný obeh vďaka materiálu a ľahkému masážnemu efektu. Pás zmierňuje stav s radikalizulitídou, reumatizmom, zápalom nervov a inými chorobami dolnej časti chrbta, ale nemá ortopedický účinok na podporu chrbtice..

Bedrový korzet je určený pre tých, ktorí zažívajú intenzívnu fyzickú námahu na bedrovej chrbtici (športová, priemyselná, domáca). Odstraňuje záťaž spodnej časti chrbta, chráni stavce pred posunutím, znižuje bolesť. Tento korzet sa používa aj po úrazoch, chirurgických zákrokoch na skrátenie doby rehabilitácie. Nosenie bedrového korzetu môže významne zvýšiť výhody a účinky fyzioterapie, cvičenia, manuálnej terapie alebo masáže.

Torakolumbálny korzet zachytáva hrudnú aj bedrovú chrbticu. Zmierňuje stav pacienta po úrazoch a chirurgických zákrokoch na nich. Korzet prispieva k rýchlemu zotaveniu sa z bežných chorôb, ako sú medzistavcové prietrže, osteochondróza, radikulitída a rôzne kmene chrbtových svalov. Thoracolumbar korzety so strednou fixáciou sa používajú ako korektory držania tela pre svoje poruchy (skolióza, kyphosis, stoop).

Lumbosakrálny korzet mierne fixuje a vykladá bedrovú chrbticu v chronickej bedrovej oblasti so svalovou alebo degeneratívnou nestabilitou chrbtice. Jeho dizajn umožňuje opraviť bedrovú oblasť a sakrálnu oblasť. V dôsledku nosenia korzetu, bolesti a nepohodlia v chrbte zmizne, zvyšuje sa sloboda pohybu.

Korzet s hyperextenziou úplne znehybňuje hrudnú a bedrovú chrbticu. Tento model je životne dôležitý pre zlomeniny stavcov alebo ich prevenciu u ľudí s osteoporózou. Korzet rozdeľuje zaťaženie chrbtice tak, aby urýchlil hojenie zlomenín a predchádzal komplikáciám. Nosenie takéhoto produktu veľmi uľahčuje stav pacientov s nefunkčnými nádormi a metastázami v chrbtici..

Dnes je v ortopedických salónoch prezentovaný veľký výber korzetov na chrbte. Preto nie je ťažké nájsť model, ktorý spĺňa odporúčania lekára a nenarazil do peňaženky. Koľko korzetu stojí chrbát v sekcii Korzety na chrbte.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rakovina je nebezpečná a nevyliečiteľná rakovina. Je veľmi dôležité ho včas rozpoznať, pretože sa rýchlo rozvíja a rozširuje metastázy do celého tela.
Sekundovaná prietrž je najzložitejším typom medzistavcových prietrží, keď dužinové jadro disku spadne do miechového kanála. Výčnelok sa vytvára v časti, kde sa nachádzajú miechové nervy a dura mater.
Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov.