loader

Hlavná

Pažerák

Druhy a techniky operácií na odstránenie prietrže chrbtice

Operácia liečby kýly chrbtice je zameraná na čiastočné alebo úplné odstránenie buničitého jadra chrbtice, ktoré opúšťa vláknitý prsteň a spôsobuje bolesť mechanickému podráždeniu nervových koreňov. V takmer polovici prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva v lumbosakrálnej a iba 6% v krčnej chrbtici. Napriek tomu, že prietrž sama o sebe nie je indikáciou pre operáciu chrbtice, je v niektorých prípadoch nevyhnutný zásah.

Fotografia 1. Operácia je indikovaná, ak konzervatívne metódy liečby nefungujú. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Indikácie pre činnosť

Kýla v bedrovej oblasti so silným posunom buničitého jadra môže spôsobiť komplikácie. Pretože táto časť chrbtice je spojená s dôležitými fyziologickými funkciami, deformácia stavca s uvoľňovaním buničitého jadra môže spôsobiť komplikácie:

 • silná bolesť s inerváciou v nohe;
 • močová a fekálna inkontinencia;
 • dysfunkcia panvových orgánov vrátane impotencie;
 • neurologické poruchy.

Tieto komplikácie, ako aj nízka účinnosť konzervatívnej liečby prietrže, sú indikáciami pre chirurgický zákrok.

Druhy spinálnej prietrže

Existuje niekoľko metód a techník na odstránenie prietrže chrbtice. Dnes sú preferované minimálne invazívne metódy, ale spolu s nimi sa používajú aj tradičné metódy chirurgického zákroku..

postdiskektomického

Úplné alebo čiastočné odstránenie medzistavcových platničiek je indikované na závažnú deformitu. Veľká prietrž, ktorá spôsobuje vážne neurologické poruchy, sa účinne lieči discektómiou.

Podstatou operácie je chirurgické odstránenie medzistavcových platničiek, namiesto ktorých sa vkladá titánová protéza na zachovanie funkcie chrbtice. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii. Po operácii sa pacient podrobuje zdĺhavému zotavovaniu:

 • 5-dňový odpočinok na lôžku;
 • zákaz držania tela počas 30 dní;
 • obmedzenia zdvíhania závaží do 1 mesiaca;
 • zákaz ťažkej fyzickej námahy a vedenia vozidiel;
 • nosiť podporný korzet.

To je dôležité! Discectómia je radikálna miera, ktorá sa prejavuje v závažných prípadoch ochorenia. Tento postup má však komplikácie, ktorých hlavnou úlohou je vytvorenie novej medzistavcovej prietrže.

Nukleoplastika a jej typy

Čiastočná deštrukcia buničitého jadra medzistavcového disku minimálne invazívnym spôsobom sa nazýva nukleoplastika. Tento spôsob spočíva v zavedení dlhej a tenkej ihly priamo do jadra disku, cez ktoré sa dodáva deštruktívne činidlo. Podľa typu sa nukleoplastika delí na tieto odrody:

 • kolagácia (plastický plast zo studenej plazmy) - zavedenie nízkoteplotnej plazmatickej elektródy cez ihlu;
 • rádiofrekvenčná ablácia - ničenie prietrže elektromagnetickým žiarením;
 • laserové odparovanie - „odparovanie“ vyčnievajúcej časti jadra disku pomocou laserového vodiča;
 • hydroplasty - odstránenie časti buničiny pomocou hydrodynamickej sily soľného roztoku;
 • intervenčná discektómia - mechanické zničenie interdiskálnej látky pomocou mikrochirurgického zariadenia ako mixéra.

Tento postup sa vykonáva počas 20 minút pod rádiologickou kontrolou. K vpichu ihly dochádza v lokálnej anestézii. Pacient je položený na brucho alebo na bok s ohnutými kolenami, po ktorom sa urobí rez, aby sa dostal do postihnutej oblasti chrbtice, aby sa vložila ihla.

To je dôležité! Nukleoplastika je indikovaná iba v prípadoch, keď nehrozí ruptúra ​​vláknitého prstenca, stenóza miechového kanálika, vyčnievanie medzistavcovej platničky, vytesnenie miechy a infekčné a chronické choroby..

Mikrochirurgické odstránenie

Iným názvom pre túto metódu je mikrodisektómia. Operácia sa vykonáva pomocou mikroskopu a prístroja, ktorým sa odstráni časť jadra medzistavcovej platničky alebo celá prietrž.

Podstata metódy je nasledovná: tkanivá v oblasti medzistavcových platničiek sa narezajú, aby sa získal prístup k sekvestrácii. Pomocou mikrochirurgického nástroja chirurg odstráni časť prietrže, ktorá je v priamom kontakte s nervovými koreňmi chrbtice..

Endoskopické odstránenie

Odstránenie prietrže pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu - umožňuje neovplyvniť zvyšok tkaniva chrbtice, s výnimkou sekvestrácie (vyčnievajúca oblasť, ktorá vytvára tlak na nervové korene). Za týmto účelom sa endoskop vkladá cez bočný otvor medzi stavce, všetky činnosti chirurga sú viditeľné na obrazovke. Procedúra sa vykonáva pomocou epidurálnej anestézie, po ktorej je pacient v nemocnici 3 dni..

laminektomie

Táto operácia spočíva v odstránení časti kostného tkaniva medziobratlového disku v prietrži. To vám umožní uvoľniť dostatok miesta pre nerv, ktorý je vystavený kompresii vo výstupnej oblasti vláknitého jadra. Výsledkom postupu je vymiznutie syndrómu bolesti, obnovenie krvného obehu a funkcia medzistavcových platničiek. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, po ktorej pacient strávi 5 dní v nemocnici.

Odstránenie hernie laserom

Laserové ošetrenie prietrže spočíva v deštrukcii vyčnievajúcej časti jadra disku pomocou laserovej tepelnej energie. V dôsledku expozície sa bunky buničitého telesa medzistavcového disku odparia.

Pomocou lasera je tiež možné obnoviť integritu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek, ktoré zapĺňajú mikrotrhliny vláknitého prstenca, čím sa eliminuje cesta na výstup prietrže.

To je dôležité! Laserové zahrievanie na rekonštrukciu vláknitého prstenca je indikované iba v raných štádiách prietrže.

Rehabilitačné obdobie

Rehabilitácia - obdobie zotavenia po operácii - je veľmi dôležité pre úspešné ukončenie liečby prietrže. Pacient je obmedzený vo všetkom, čo môže v oblasti operácie viesť k predčasnému zaťaženiu chrbtice:

 • je zakázané sedieť 1,5 mesiaca;
 • cestovanie vo vozidlách je zakázané 3 mesiace;
 • fyzická aktivita - skákanie, ostré zákruty tela - sú tiež kontraindikované;
 • je možné zdvíhať závažia až do 2 kilogramov s rovnomerným rozložením zaťaženia na oboch rukách.

Po zjazvení tkanív medzistavcovej platne sú indikované fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia a nosenie špeciálneho tvrdého korzetu..

Foto 2. Fyzikálnu aktivitu po operácii je potrebné postupne zvyšovať. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Možné komplikácie a dôsledky operácií

Po operácii kýly sú možné komplikácie:

 • prasknutie miechy s únikom cerebrospinálnej látky;
 • závažné obmedzenie fyzickej aktivity až do stáleho odpočinku v posteli;
 • zápal medzistavcových platničiek;
 • infekcie a krvácania;
 • poškodenie nervových koreňov;
 • panvovej dysfunkcie;
 • močová a fekálna inkontinencia.

Pravdepodobnosť komplikácií závisí od závažnosti prietrže, jej umiestnenia a zvolenej metódy liečby..

Vyskytujú sa relapsy?

Recidíva - možný vývoj udalostí po operácii. Ak existuje zvýšené riziko prasknutia vláknitého prstenca, potom odstránenie časti vláknitého prstenca nezaručuje úplné odstránenie problému. Niektoré minimálne invazívne liečby (napr. Nukleoplastika studenej plazmy) majú zvýšené riziko relapsu..

Dokonca ani úplné odstránenie medzistavcových platničiek s nahradením titánovou protézou nie vždy zmierňuje ochorenie. Disky niekedy po výmene zostanú znehybnené, čo vedie k nesprávnemu rozdeleniu záťaže na chrbticu a objaveniu sa prietrže na inom mieste..

Aké sú operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže?

Ľudia trpiaci prietržami chrbtice sú dobre oboznámení s bolesťou sprevádzajúcou túto chorobu. Táto bolesť nezmizne celé týždne a prakticky sa neodstráni pomocou liekov, čo často narúša obvyklé činnosti. V pokročilých prípadoch môže ochorenie spôsobiť dysfunkciu vnútorných orgánov a ochrnutie končatín, po ktorých už nemožno nazývať normálnu životnú aktivitu. Keď konzervatívna liečba vyčerpáva svoj arzenál a choroba pokračuje, alebo ak existujú sprievodné problémy, ktoré je potrebné okamžite riešiť, zostáva len možnosť odstrániť prietrž chrbtice. Eliminácia tejto patológie pomocou chirurgického zákroku pre pacienta je často posledná šanca na vyliečenie.

Malo by byť zrejmé, že rozhodnutie o takejto radikálnej metóde by sa malo prijať veľmi premyslene. Niet divu, že takúto operáciu lekári odporúčajú až po uplynutí jedného alebo jedného a pol mesiaca po ukončení tradičných postupov. A iba pri absencii pozitívneho účinku liečby. Okrem toho mnohí odborníci naznačujú, že pacienti predlžujú toto obdobie na 3 mesiace.

Čas, aby sa ponáhľali, si samozrejme môžu vziať len tí, ktorí nezažívajú zdravotné poškodenie a majú určitú expozíciu. Avšak najčastejšie majú pacienti tendenciu zveličovať problémy, podľahnúť panike a náladám, aby sa zbavili dlhodobej bolesti. Áno, a mnohí sú príliš leniví na to, aby sa zapojili do fyzioterapie, ktorá je nevyhnutná na odstránenie choroby.

Ak sa stále prijíma rozhodnutie, musíte si byť vedomí, že operácia:

 1. Často vedie k dôsledkom.
 2. Žiadna stopercentná záruka.
 3. Vyžaduje zapojenie pacienta do liečby po operácii.

Ošetrujúci lekár to musí samozrejme oznámiť vopred.

Druhy operácií

V súčasnosti sa praktizuje niekoľko metód na odstránenie medzistavcovej prietrže. Všetky z nich sa budú posudzovať nižšie. Povieme iba to, že výber operácie závisí od mnohých faktorov. Každá z nich má okrem toho silné aj slabé stránky..

postdiskektomického

Tento spôsob odstránenia patológie sa v súčasnosti považuje za zastaraný. Discectómia je otvorená operácia, pri ktorej sa chirurgickým zákrokom odstráni buď celý medzistavcový disk alebo jeho časť, a to rezom do kože. Okrem toho sa vykonáva resekcia stavcov, ktoré ovplyvňujú miechu alebo artériu. Samotná operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii a rez na koži je asi osem centimetrov.

Nevýhody tohto lekárskeho postupu sú:

 • Pomerne pomalé zotavenie muskuloskeletálnej funkcie chrbtice spôsobené veľkým poškodením.
 • Vysoké riziko zápalu v mozgových blankách, ktoré si bude vyžadovať 10-dňovú nemocnicu a rozsiahlu antibiotickú liečbu.

Výhody discectómie zahŕňajú:

 • Relatívne nízke prevádzkové náklady.
 • Iba 3% riziko recidívy v priebehu roka (s radikálnym odstránením disku).

Druhý aspekt možno vysvetliť skutočnosťou, že vzdialený medzistavcový platnička sa v priebehu času nahradí vláknitým spojivovým tkanivom, zatiaľ čo v ostatných častiach existuje vysoké riziko opätovného rozvoja prietrže. Všimnite si, že obidve tieto výhody sa môžu pri výbere spôsobu prevádzky stať rozhodujúcimi.

laminektomie

Operácia, zvaná laminektómia, sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii. Postup spočíva v odstránení laminy rezom až do veľkosti 10 centimetrov. Inými slovami, lekári vystrihli časť oblúka stavca, na ktorú je nervový koreň pritlačený v dôsledku tlaku medzistavcovej prietrže na ňu..

Nespornými výhodami tejto metódy sú:

 • Veľmi rýchla úľava od bolesti a zlepšená dodávka krvi.
 • Uzdravenie sa uskutoční v priebehu niekoľkých dní. Pacient zvyčajne trávi v nemocnici najviac tri dni.

Hlavnými nevýhodami laminektómie sú:

 • Vysoké riziko upchatia krvných ciev a poškodenia nervov.
 • Nebezpečenstvo pooperačných infekcií a krvácania.

endoskopia

Veľmi široko propagovaná a najobľúbenejšia operácia, ktorá zmierňuje vertebrálnu prietrž, sa nazýva endoskopia. Táto minimálne invazívna chirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopických nástrojov a špeciálneho endoskopu miechy. Ten sa zavedie rezom 5 mm do laterálneho otvoru a prenáša zväčšený obraz na monitor. Na základe obrázka lekár odstráni sekvestráciu medzistavcovej prietrže veľmi tenkým chirurgickým nástrojom.

Dôvody, prečo je endoskopia veľmi populárna, sú:

 • Ligamenty a svaly nie sú poškodené, čo vedie k rýchlemu uzdraveniu..
 • Obdobie zotavenia nepresahuje tri týždne.
 • Krátka (pár hodín) a takmer bezkrvná operácia.
 • Nasledujúci deň prepustenie pacienta.

S tak pôsobivými výhodami tejto metódy sú nevýhody endoskopickej chirurgie o nič menej. Medzi nimi:

 • Potreba spinálnej anestézie, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu, počas ktorej sú potrebné predbežné intravenózne infúzie. Okrem toho môže tento postup spôsobiť komplikácie, ako sú pretrvávajúce bolesti hlavy..
 • Táto metóda nie je univerzálna a nie je vhodná pre každú medzistavcovú prietrž. O ich umiestnení rozhoduje veľa..
 • Vysoké riziko recidívy po operácii, ktorá dosahuje 10 percent.

Okrem všetkého vyššie uvedeného by ste mali vedieť, že táto operácia je veľmi nákladná, preto by ste sa o nej mali rozhodnúť opatrným zvážením všetkých kladov a záporov..

Microdisectomy

Podstatou uvažovanej neurochirurgickej operácie je preniknúť do oblasti stlačiteľného nervu s jeho následným uvoľnením. Pri mikrodiscektómii rez na koži nepresahuje 4 centimetre a samotná operácia sa vykonáva pomocou výkonného mikroskopu a najnovších nástrojov, ktoré vám umožňujú robiť všetko na mikroskopickej úrovni..

V súčasnosti sa táto metóda považuje za veľmi úspešnú, a preto sa používa veľmi často. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. V tomto prípade nie je svalové tkanivo úplne poškodené, pretože lekár získa prístup k vymačkanému nervu odstránením časti žltého väzu chrbtice. Potom je stlačený nerv stlačený dozadu a tkanivo medzistavcových platničiek je odstránené. Na konci postupu sa kvôli rýchlejšej regenerácii disku používa laserové ožarovanie v mieste chirurgického zákroku.

Výhody takéhoto chirurgického riešenia sú:

 • Schopnosť odstrániť viac patológií v rámci jednej operácie.
 • Krátky pobyt v nemocnici (do 3 dní).
 • Rýchla a veľmi účinná liečba bolesti.

Malo by sa tiež poznamenať, že po mikrodiscektómii je možné začať neaktívnu aktivitu po štyroch týždňoch a aktívnej fyzickej aktivity po 1,5 až 2 mesiacoch.
Na druhej strane, napriek krátkemu zotavovaciemu obdobiu, odborníci odporúčajú používať tvrdé podporné korzety na chrbticu dva mesiace po operácii..

Nevýhody prevádzkovej metódy zahŕňajú:

 • Vysoké náklady na operáciu, ktorá dosahuje 70 tisíc rubľov (s laserovou rekonštrukciou disku).
 • Cicatricial commissurálna epiduritída, ktorá podľa štatistík vedie k relapsu v 15 percentách prípadov.

Disková nukleoplastika

Táto operácia na odstránenie prietrže chrbtice je najmodernejšou a najinovatívnejšou metódou. Je minimálne invazívne a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Význam nukleoplastiky spočíva v znížení tlaku na nervový koreň.

Postup spočíva vo vložení ihiel, ktorých priemer sa pohybuje od dvoch do troch milimetrov, do poškodeného disku pod kontrolou röntgenového prístroja. Prostredníctvom týchto ihiel je poškodená oblasť vystavená plazme, vysokofrekvenčnému alebo laserovému žiareniu, v dôsledku čoho sa vytvárajú kanály, v ktorých sa disková substancia rozkladá. Pomáha to znižovať tlak na nervy, a tým zmierňuje bolesť.

Výhody tohto spôsobu sú zrejmé:

 • Minimálne riziká komplikácií a následkov.
 • Štyridsať bezpečných a ľahkých operácií.
 • Môžete sa pozrieť na pár hodín po zákroku.

Jedinou významnou nevýhodou diskovej nukleoplastiky je skutočnosť, že táto metóda môže zbaviť len medzistavcové prietrže, ktorých veľkosť nepresahuje 7 milimetrov..

Laserová diskoplastika

Postup, ktorý je veľmi podobný predchádzajúcej operácii. Pritom sa medzistavcový disk zahrieva na niekoľkých miestach na 70 stupňov pomocou laserového žiariča s nízkym výkonom. Samotná operácia sa niekedy vykonáva v spojení s chirurgickým odstránením prietrže, ale je tiež možné ju vykonať oddelene. V druhom prípade sa laserová diskoplastika vykonáva na rekonštrukciu poškodeného miechového disku.

Výhody tohto spôsobu sú v skutočnosti podobné výhodám pre diskovú nukleoplastiku. Medzi „mínusy“ patria vysoké náklady a obmedzenia týkajúce sa veľkosti prietrže.

Podmienky úspešnej operácie

Hlavné kritériá, podľa ktorých bude niektorá z týchto metód úspešná, sú:

 1. Predbežné odborné vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie, ako aj absolvovanie potrebných testov a konzultácií s niekoľkými nezávislými lekármi vrátane anestéziológov..
 2. Správny výber spôsobu odstránenia prietrže, ktorý zohľadňuje jeho typ, umiestnenie, veľkosť a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť zdravie pacienta..
 3. Zváženie a rozpoznanie možných pooperačných následkov a komplikácií, ktoré môžu vyžadovať intenzívnu antibiotickú liečbu.

Okrem toho by malo byť zrejmé, že chirurgia, hojenie rán a odstránenie švov - to nie je koniec. Nasleduje dlhá doba zotavenia vrátane fyzioterapeutických cvičení a vo väčšine prípadov nosenie korzetu, ktorý nakoniec zabráni relapsom a komplikáciám. Budete tiež musieť pravidelne navštevovať svojho lekára a podrobiť sa následným vyšetreniam.

Prevádzkové náklady

Je zrejmé, že náklady na operáciu odstránenia medzistavcovej prietrže sú pre mnohých značné. Je však dosť ťažké určiť konkrétne čísla a sumy, pretože závisia od krajiny alebo mesta, v ktorom plánujete pôsobiť, a od samotnej kliniky, kde k tomu dôjde. Preto vám odporúčame, aby ste sa po konečnom rozhodnutí o operácii obrátili na vybrané chirurgické centrum a aby ste v tejto chvíli objasnili všetky potrebné nuansy a ceny..

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Aká je operácia odstránenia prietrže chrbtice

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Chirurgia na odstránenie medzistavcovej prietrže: metódy a správanie, indikácie, rehabilitácia po

Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©

Medzistavcová kýla je patológia, pri ktorej k prasknutiu buničitého jadra medzistavcových platničiek dochádza prostredníctvom prasklín vo vláknitom kruhu. K vydutiu dochádza spravidla na chrbte a bokoch, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov alebo miechy s rozvojom pretrvávajúcich neurologických príznakov: bolesť, zhoršený pohyb, citlivosť, problémy s pohybom čriev a močenie..

Medzistavcová prietrž sa vyskytuje vo veľkej väčšine prípadov v bedrovej chrbtici, menej často v krčku a veľmi zriedka v hrudníku..

Medzistavcová kýla je pomerne častý jav, ktorý sa často vyskytuje spravidla bez príznakov. Existuje tiež mnoho spôsobov nechirurgickej liečby disk prietrže (ktorá samozrejme neodstraňuje prietrž, ale je celkom účinná a zmierňuje príznaky na dlhú dobu)..

Predpokladá sa, že iba v 10% prípadov medzistavcovej prietrže sa ponúka chirurgický zákrok. Operácia chrbtice je vždy veľkým rizikom a málokto zaručuje. Chrbtica je komplexná štruktúra, každá morfologická zložka je veľmi dôležitá a odstránenie disku prirodzene porušuje biomechaniku a základné funkcie chrbtice.

Preto sa v prípade tejto patológie chirurgický zákrok ponúka iba vtedy, keď žiadne iné metódy nedokážu odstrániť príznaky, ktoré trápia pacienta. Navyše medzi lekármi stále neexistuje zhoda, pokiaľ ide o indikácie pre takúto operáciu.

V ktorých prípadoch sa navrhuje chirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže?

V súčasnosti sa predpokladá, že veľkosť prietrže neovplyvňuje výber liečebnej metódy, je to len ďalší faktor pri rozhodovaní o operácii (čím väčšia je prietrž pri veľkosti symptómov, tým viac chirurgov má sklon k chirurgickému ošetreniu)..

Hlavnou indikáciou odstránenia prietrže miechy je závažnosť klinických príznakov.

Táto operácia sa ponúka:

 • V prípade narušenia funkcie panvových orgánov (inkontinencia alebo zadržiavanie moču a výkalov). To sú príznaky kompresie cauda equina miechy, operácia sa v tomto prípade vykonáva naliehavo.
 • Syndróm závažnej bolesti, ktorý nemožno zmierniť v priebehu 1,5 až 2 mesiacov, niekedy vyžaduje použitie omamných analgetík.
 • Bolesť, zvyšujúca sa intenzita, napriek konzervatívnej liečbe.
 • Svalová slabosť, zhoršený pohyb v jednej alebo oboch nohách.
 • Sekvestrovaný herniovaný disk (t. J. Úplná strata fragmentu jadra disku alebo buničiny). V tomto prípade sa odporúča chirurgický zákrok aj pri miernych príznakoch..

Druhy operácií pri stavovcových kýlach

 1. postdiskektomického.
 2. Microdisectomy.
 3. Endoskopická discektómia.
 4. Perkutánna discektómia (nukleoplastika).

Otvorená klasická discektómia sa vykonáva v celkovej anestézii. Rez na koži cez postihnutý segment chrbtice je najmenej 7 - 9 cm, svaly sú široko posunuté smerom von, žltý väz, ktorý zakrýva chrbticu, je od vonkajšej strany oddelený. Pre lepší prístup sa vykonáva laminektómia - odstránenie časti chrbtového oblúka.

Okrem odstránenia disku sa vykonáva aj čiastočná excízia stavcov. V mieste odstráneného disku sa vytvorí pevné spojenie stavcov so spojivovým tkanivom.

Niekedy sa na stabilizáciu stavcov umiestni implantát namiesto odstráneného disku (umelý titán alebo kosť, odobratý z bedrového hrebeňa pacienta). Na ten istý účel je možné s nestabilitou chrbtovej časti spojiť niekoľko stavcov s kovovými doskami.

Otvorená discektómia trvá asi 2 hodiny, potom je pacient nútený ležať jeden deň na chrbte. Sedenie nie je povolené 3 týždne.

Otvorená discektómia je dosť traumatická operácia, ktorá si vyžaduje dlhé obdobie zotavenia a rehabilitácie. V súčasnosti sa používa zriedka.

V niektorých prípadoch je to však jediná metóda liečby (v prípadoch veľkých prietrží, sekvestrácie disku, zúženia miechy a niektorých ďalších komplikácií). Tiež sa predpokladá, že otvorená diskektómia je najspoľahlivejšou metódou a poskytuje najmenší počet relapsov. Okrem toho táto metóda nevyžaduje drahé vybavenie a môže sa uskutočňovať na akomkoľvek neurochirurgickom oddelení.

Microdisectomy. Toto je menej traumatická operácia vykonávaná pomocou špeciálnych mikrochirurgických nástrojov pod ultrazvukovou alebo rádiologickou kontrolou. Chirurgický rez je v tomto prípade malý -3-4 cm. Svaly sa opatrne posunú preč, malá časť žltého väzu sa „uhryzne“ a potom sa priamo odstráni prietrž alebo časť disku..

Pri tejto metóde chirurgického zákroku zostávajú takmer všetky medzistavcové kĺby, svaly a väzivá nedotknuté, takže biomechanika stavcov sa prakticky neruší..

Endoskopická discektómia. Všetky fázy a princípy činnosti sú rovnaké. Rozdiel je v tom, že operácia sa vykonáva ešte menším rezom (1,5 - 2 cm) pomocou špeciálneho endoskopického zariadenia. Chirurg vykonáva všetky manipulácie pod vizuálnou kontrolou monitora.

Minimálne invazívne disciplíny majú mnoho výhod:

 • Operáciu je možné vykonať v epidurálnej alebo lokálnej anestézii..
 • Dlhý odpočinok a dlhá rehabilitácia nie sú potrebné.
 • Podmienky hospitalizácie sú 3 až 5 dní. Na niektorých klinikách sa operácia vykonáva ambulantne..
 • Po 2 týždňoch je zdravotné postihnutie obnovené.

Perkutánna discektómia (nukleoplastika) sa vykonáva s malými prietržami bez prasknutia vláknitého prstenca (v 10 až 15% všetkých prietrží). Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii. Pri röntgenovej kontrole sa do stredu disku vkladá špeciálna kanyla, do jadra sa cez ňu privádza elektróda s laserovým žiarením alebo studená plazma. Ničia časť buničitého jadra, znižujú veľkosť prietrže a znižujú tlak vo vnútri disku.

Video: Bedrová discektómia a fixácia stavcov L4-S1

Príprava na operáciu medzistavcových prietrží

Na diagnostiku medzistavcovej prietrže, určenie jej presnej veľkosti a lokalizácie sa používa MRI chrbtice.

Bezprostredne pred operáciou sa pacient podrobí vyšetreniu:

 1. Všeobecná analýza krvi.
 2. Všeobecná analýza moču
 3. Coagulogram.
 4. Biochemická analýza.
 5. Rentgén hrude.
 6. Štúdia o infekčných chorobách.
 7. Skúška praktickým lekárom.

Operácia je kontraindikovaná pri:

 • Akútne infekčné choroby.
 • Dekompenzované chronické choroby.
 • tehotenstvo.
 • Poruchy zrážania krvi.

Jedenie a pitie je zakázané 8 hodín pred operáciou.

Pooperačné obdobie

Po otvorenej discektómii je predpísaný prísny odpočinok postele najmenej na deň. Po jednom dni sa odstráni drenáž. Ak je to potrebné, predpisujú sa lieky proti bolesti a antibiotiká.

Počas 3 týždňov nie je dovolené sedieť, ohýbať alebo zdvíhať závažia. Chôdza sa odporúča v špeciálnom bedrovom korzete.

Po mikrochirurgických operáciách sa môžete vstať za pár hodín, po niekoľkých dňoch sa pacient vráti k normálnej fyzickej aktivite. Vzpieranie a ohýbanie chrbtice sa však stále odporúča obmedziť na 4 až 6 týždňov. Na rovnaké obdobie sa odporúča prerušiť vedenie vozidla. Ženy sa neodporúčajú otehotnieť do šiestich mesiacov po operácii.

Možné komplikácie po operácii:

 1. Krvácajúci.
 2. Infekcia rany a miechy.
 3. Poškodenie miechy s vypršaním mozgovomiechového moku.
 4. Poškodenie nervového koreňa alebo miechy.
 5. Relaps herniovaného disku.

Žiaľ, podľa štatistík je operácia účinná iba v 80 - 85% prípadov. Príčiny recidívy bolesti po operácii môžu byť veľmi odlišné:

 • Neúplné odstránenie prietrže pomocou mikrochirurgickej techniky.
 • Výskyt prietrže na inom disku v dôsledku zvýšeného zaťaženia po odstránení susedného disku.
 • Príčinou bolesti nebolo spočiatku disk herniation.

Urobiť alebo nevykonať operáciu prietrže disku?

Ak existuje akútny obraz kompresie nervových koreňov alebo miechy, takáto otázka sa spravidla nestojí za to. V takom prípade by sa operácia mala vykonať čo najskôr, aby sa zabránilo nezvratným zmenám..

U pacientov s predĺženým syndrómom bolesti môžu vzniknúť pochybnosti. Operácia je samozrejme rizikom a extrémnym opatrením. Drvivá väčšina pacientov má strach z chirurgického zákroku a snaží sa ho čo najdlhšie oddialiť.

Pri hernii disku s pretrvávajúcou bolesťou by sa mala začať konzervatívna liečba. V 80% prípadov bolesť zmizne. Liečba by sa však mala vykonávať pod vedením skúseného kvalifikovaného lekára, najlepšie verteológa, aby sa predišlo všetkým druhom „šarlatánskych“ metód..

Ak sa uskutoční niekoľko liečebných cyklov, uplynulo 1,5 až 2 mesiace a bolesť nezmizla - odporúča sa chirurgický zákrok.

Čo je dôležité vedieť vo fáze rozhodovania o súhlase alebo nezhode v tejto veci?

 1. Neexistujú žiadne jasné jednotné kritériá pre indikácie chirurgického odstránenia prietrže. To znamená, že hlavným kritériom bude subjektívne vnímanie bolesti každým pacientom („môžete vydržať bolesť - vydržať, nemôžete - operovať“)..
 2. Je lepšie konzultovať s niekoľkými lekármi, pokiaľ možno z rôznych klinických škôl. Keď zhrneme ich názory, dospejeme k vlastnému rozhodnutiu.
 3. V prípade príznakov stlačenia nervových koreňov (svalová slabosť, znížená citlivosť) sa musí rozhodnutie prijať do 6 mesiacov. Predpokladá sa, že po tomto období operácia tieto problémy nevyrieši..
 4. Ak máte pochybnosti o nákladoch na operáciu, musíte uznať skutočnosť, že náklady na dlhodobé konzervatívne ošetrenie môžu výrazne prekročiť náklady na operáciu..
 5. Je veľmi dôležité nájsť na internete recenzie tých ľudí, ktorí už podstúpili túto operáciu, je lepšie s nimi komunikovať v osobnej korešpondencii. Hodnotenia pacientov, ktorí podstúpili odstránenie medzistavcovej prietrže, sú v zásade pozitívne. V 80 - 90% prípadov je táto operácia skutočne účinná.

Najlepšie recenzie minimálne invazívnych metód: mikrodisektómia, endoskopická discektómia alebo odstránenie laserovej hernie. Takáto operácia chrbtice nie je bolestivá a nie je tak strašidelná, ako sa zdalo. Bolesť zmizne v priebehu niekoľkých dní, nie je potrebný odpočinok, sú potrebné iba určité obmedzenia týkajúce sa zaťaženia chrbtice.

Postihnutie po discektómii

Existuje názor, že po operácii chrbtice je človek postihnutý. To nie je pravda. Operácia odstránenia prietrže disku vo väčšine prípadov napĺňa svoj účel - vyliečiť osobu a vrátiť ju do normálneho zaťaženia..

Po odstránení prietrže sa chorý zoznam predlžuje na 1,5 až 2 mesiace. Po priaznivom priebehu sa pacient vracia do práce.

Ak je práca spojená s ťažkou fyzickou prácou (zdvíhanie závaží, práca s lopatou, monotónne predĺženie ohybu chrbta), pre týchto pacientov možno list s postihnutím predĺžiť až na 4 mesiace alebo sa prostredníctvom komisie VC vydá osvedčenie o ľahkej práci..

Pacient je poslaný do komisie na vymenovanie zdravotného postihnutia iba pri absencii účinku operácie: s pretrvávajúcou bolesťou, neurologickými dysfunkciami.

Prevádzkové náklady

Discektómiu je možné vykonať bezplatne na základe povinného zdravotného poistenia na ktoromkoľvek neurochirurgickom oddelení. V prípade potreby môžete byť operovaní na súkromnej klinike, zvoliť lekára, dohodnúť sa na spôsobe operácie. Náklady na odstránenie hernie disku na rôznych klinikách sa pohybujú od 30 do 120 tisíc rubľov.

Medzistavcová operácia prietrže

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže je konkrétny typ chirurgického zákroku zameraného na korekciu a obnovu vytesneného buničitého jadra medzistavcového disku pri prasknutí vláknitého prstenca..

Najčastejšie je potrebné odstrániť prietrž nachádzajúcu sa na úrovni lumbosakrálnej, o niečo menej často na úrovni krčka maternice a veľmi zriedka v hrudnej chrbtici. Takéto štatistiky sú spojené s frekvenciou tvorby prietrže v mieche: 48%, 46% a 6%.

Napriek skutočnosti, že medziobratlová hernia zriedka vyžaduje odstránenie, operácia sa vykonáva v pravidelných intervaloch a každý rok sa vyvíjajú nové techniky, aby bol chirurgický zákrok pre pacienta bezpečnejší a menej traumatizujúci..

Indikácie pre operáciu medzistavcových prietrží

Indikácie na vykonanie chirurgickej korekcie sú nasledujúce:

Sekvencia prietrže (výhřez disku) a jej kompresný tlak na miechu. Táto indikácia je absolútna na uskutočnenie chirurgického zákroku, pretože v konečnom dôsledku povedie k viacnásobným poruchám panvových orgánov a paralýze končatín. Medzi nimi: silná bolesť lokalizovaná na zadnej strane stehna a v oblasti panvy, ich zhoršenie počas kašľa, inkontinencia stolice a moču, narušená reprodukčná funkcia, impotencia. Ďalším podobným stavom sú lekári, ako napríklad kompresia chvosta koňa.

Vývoj neurologických porúch.

Syndróm závažnej bolesti, ktorý nie je možné eliminovať expozíciou lieku.

Nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas štyroch mesiacov.

O tom, či konkrétneho pacienta poslať na operáciu alebo nie, rozhoduje niekoľko lekárov po prijatí všetkých potrebných údajov o jeho zdravotnom stave. Najmä po rádiografii, CT alebo MRI, EKG a krvných testoch.

Metódy na odstránenie medzistavcovej prietrže

Existuje veľa spôsobov, ako odstrániť medzistavcovú prietrž, vrátane: laserového, mikrochirurgického, endoskopického odstránenia, ako aj niektorých ďalších chirurgických možností.

Existujú však aj také moderné techniky, ktoré sa týkajú minimálne invazívnych moderných metód, vrátane nukleoplastiky studenej plazmy, hydroplastického a intraosového bloku.

Nukleoplastika studenej plazmy medzistavcových prietrží

Táto metóda sa scvrkáva na skutočnosť, že tkanivo prietrže sa odstraňuje vystavením studenej plazme. Do poškodenej oblasti sa dodáva cez tenkú ihlu a vďaka ultra nízkym teplotám ničí tkanivo prietrže.

Táto metóda má veľa výhod, napríklad: okamžité odstránenie bolesti, rýchlosť operácie (nie viac ako 30 minút), umiestnenie - ambulancia (pacient nemusí ísť do nemocnice), rehabilitácia nie je potrebná.

Veľmi významnou nevýhodou tejto metódy je však vysoká pravdepodobnosť opakovania prietrže.

Hydroplastika medzistavcovej prietrže

Na medzistavcovú prietrž sa aplikuje špeciálna kanyla s nukleotómom, cez ktorý preteká fyziologický roztok pod vysokým tlakom. Umýva tkanivo prietrže bez zanechania jaziev. Výhody hydroplastov sú nízka trauma, schopnosť zabrániť nekróze, zbaviť pacienta bolesti.

Je však možné vykonať ju iba vtedy, ak je veľkosť útvaru malá a nepresahuje 6 mm. Okrem toho existujú aj ďalšie kontraindikácie, najmä: závažné poškodenie vláknitého prstenca, infekčné procesy lokalizované v oblasti vplyvu, rakovina.

Vnútrózna blokáda

Pozostáva z vpichu stavca so špeciálnou dutou ihlou, cez ktorú sa vstrekuje liečivý roztok, čo pomáha zmierniť bolesť.

Napriek desivej punkcii je táto metóda absolútne bezpečná a veľmi účinná. Pacient potrebuje iba lokálnu anestéziu. Účinok sa dosiahne okamžite, vnútorné orgány nie sú ohrozené, pretože lieky sa podávajú bodovo. Po zákroku bude pacient musieť ležať 6 hodín.

Účinok intraosseóznej blokády pociťuje okamžite 50% pacientov. Pacienti v kancelárii často „zabudnú“ palice a barle.

U 30% pacientov sa nasledujúci deň pozoruje zníženie bolesti.

U 15% pacientov jeden až dva týždne po ukončení liečby.

U 5% pacientov je vnútrosvalová blokáda neúčinná.

Na dosiahnutie trvalého a trvalého účinku je potrebný priebeh 5-7 intraosseóznej blokády s intervalom medzi postupmi 1-3 dni. Analgetický účinok bude trvať 1,5 až 5 rokov v závislosti od vášho životného štýlu.

Mikrochirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže

Mikrochirurgické ošetrenie sa vykonáva pomocou špeciálnych nástrojov a mikroskopu. Táto metóda umožňuje úplne odstrániť prietrž alebo jej časť, ktorá sa nachádza v miechovom kanáli.

Je potrebné pripraviť sa na zásah vopred. Aby ste to dosiahli, budete musieť odmietnuť jedlo na 8 hodín, podstúpiť MR a vyšetrenie anestetikom.

Podstata operácie je nasledovná: na koži sa vykoná rez, vyčistí sa prístup k tkanivám medzistavcových platničiek, odstráni sa časť umiestnená pod koreňmi nervov, laserové ožiarenie sa uskutoční, aby sa zabránilo možnému relapsu a rýchlemu zotaveniu. Potom je rez zošitý. V cervikálnej oblasti je najčastejšie potrebná náhrada odstránenej chrupavky protézou..

Po získaní vedomia bude musieť pacient vstať a kráčať. Do dvoch mesiacov bude musieť nosiť polotuhý korzet alebo držiak krčnej hlavy v závislosti od toho, kde je disk odstránený. Fyzická aktivita je povolená mesiac po zákroku, nehmotná - po týždni alebo dvoch.

Laserová medziobratlová hernia

Laserové odstránenie je zamerané na odparenie alebo rekonštrukciu diskov, ktoré prešli zmenami. Ak hovoríme o odparovaní, je to zamerané na zničenie poškodeného vtáka laserovým lúčom. V dôsledku odparovania diskových buniek sa zmenšuje veľkosť a už netlačí na nervové zakončenie a tkanivo. Táto metóda je použiteľná pre mladých ľudí s herniou mladšou ako 50 rokov..

Veková hranica je spôsobená skutočnosťou, že v neskoršom veku má človek degeneratívne zmeny v chrbtici a na strane hernálnych tkanív je jednoducho nemožné ich zastaviť laserovým lúčom. Anestézia je miestna, doba operácie nie je dlhšia ako hodina. Pacient bude musieť zostať v nemocnici pod dohľadom lekára asi dve hodiny, potom môžete ísť domov. Výhoda laserového odparovania spočíva v tom, že v mieste odstránenia sa tvoria spojovacie tkanivá, ktoré ďalej narúšajú regeneráciu prietrže..

Rekonštrukcia laserového disku. Ďalšou možnosťou laserovej chirurgie je rekonštrukcia disku. Podstata účinku sa obmedzuje na jeho zahrievanie, vďaka čomu dochádza k zvýšeniu chrupavky. Tkanivá vyplnia mikrotrhliny a bolesti zmiznú. Je vhodné používať túto metódu v skorých štádiách vývoja choroby.

Endoskopia medzistavcovej prietrže

Endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Odstráni sa cez bočný medzistavcový otvor, aby sa nainštalovala trubica, na koži sa urobí rez, všetky tkanivá sa odtlačia späť, aby sa získal prístup k disku, všetko, čo sa stane, sa odrazí na obrazovke monitora, čo lekárovi umožní kontrolovať celý proces. Kýla a dužina jadra disku sa odstránia bez ovplyvnenia chrbtice, operované miesto sa spracuje laserom.

Jednou z metód anestézie je lokálna anestézia - epidurálna anestézia. Operácia trvá v priemere 40 minút, v najťažších prípadoch môže trvať až 2 hodiny. Pacient v nemocnici bude musieť stráviť až 3 dni, potom je prepustený a má možnosť pokračovať v ľahkej fyzickej práci. Po mesiaci a pol sa môžete vrátiť do normálneho života.

Deštrukcia medzistavcových nervov

Rádiofrekvenčné ničenie. Používa sa pri fazetovom (bolestivom) syndróme a spočíva v blokovaní nervu zovretia tým, že sa mu vystaví termokoaguláciou pomocou špeciálnych elektród..

Nevýhodou tejto metódy je recidíva bolesti, metóda expozície sa však po určitom čase môže opakovať. V takom prípade pacient odchádza z domu už hodinu po zákroku. Medzi kontraindikácie: droga, alkohol a drogová závislosť, poruchy obehového systému, vekové obmedzenia (nad 75 rokov a do 18 rokov).

Vertebroplastika (skleróza) medzistavcovej prietrže

Vertebroplastika znamená menej traumatický postup, ktorý vám umožní zastaviť rast protéz a ich transformáciu na hernie medzistavcových platničiek. Je dôležité vykonávať sklerózu, kým nie sú ovplyvnené nervové vlákna.

Potrebná je miestna anestézia. Podstatou operácie je zavedenie modelovej kompozície cez miechový katéter do postihnutej oblasti, ktorá je stabilizovaná pulzmi z infračerveného lasera. Zmes stuhne, praskliny a medzery sa vyplnia a zafixujú.

Trojitá skleróza poskytuje záruku 10 rokov alebo viac, avšak MRI sa odporúča najmenej raz za 5 rokov, pretože prietrže sa môžu vytvárať aj na iných miestach..

Laminektómia medzistavcovej prietrže

Tento typ chirurgického zákroku sa redukuje na skutočnosť, že sa odstráni oblasť kostného tkaniva stavca, ktorá sa nachádza pod nervovým koreňom a časťou medzistavcovej platničky. Výsledkom je vytvorenie veľkého priestoru okolo nervu, obnovenie jeho krvného zásobovania a odstránenie bolesti.

Realizácia tejto techniky bude vyžadovať zavedenie celkovej anestézie, samotná operácia môže trvať až 3 hodiny. Kontrola sa uskutočňuje pomocou röntgenových lúčov. Pacient môže zostať v nemocnici až 5 dní, čas obmedzenia mobility je dohodnutý individuálne, čo závisí od veku pacienta, závažnosti operácie, atď..

Disk herpetómia medzistavcovej prietrže

Discectómia je klasický spôsob odstránenia veľkej prietrže v prítomnosti fragmentov alebo v rozpore s inerváciou panvových orgánov počas sekvestrácie. Pri všeobecnej discektómii sa vyžaduje celková anestézia.

Lekári najčastejšie vyberajú celý disk alebo jeho veľkú časť, čo má výrazný vplyv na miechu a nervy. Ak necháte zničený disk, je to plné odpustenia. Aby sa stavce nestratili z dôvodu nedostatku disku, do pacienta sa vložia protézy vyrobené zo zliatin titánu. Ďalej je potrebný plastový kostný disk (ileum)..

Pacient bude musieť v priemere päť dní odpočívať na lôžku. Jazda na koni, ťažká fyzická námaha, vzpieranie - to všetko je zakázané na 30 dní. Prvých pár dní po operácii budete musieť nosiť podporný korzet, ktorý prispeje k rýchlemu uzdraveniu.

Je užitočné pochopiť, že discektómia sa vykonáva iba vtedy, keď sú konzervatívne metódy bezmocné a iné operácie nie sú možné. Existuje riziko krvácania a infekcie, navyše stavce sa často imobilizujú spolu, čo ohrozuje tvorbu prietrže na inom oddelení..

Dôsledky medziobratlovej chirurgie prietrže

Následky chirurgického zákroku na odstránenie medzistavcovej prietrže sú rozdelené na pozitívne a negatívne.

Odstránenie bolesti;

Pravdepodobnosť úplného vyslobodenia z choroby;

Rýchly návrat k normálnej práci;

Krátke rehabilitačné obdobie.

Medzi možné komplikácie, aj po minimálne invazívnych postupoch:

Riziko prasknutia miechy a úniku mozgomiechového moku, neschopnosť vstať z postele, kým sa tkanivá úplne nezahojia;

Zápal poškodeného disku;

Trauma do nervového koreňa;

Fekálna inkontinencia a moč;

Riziko recidívy;

Vývoj prietrže v iných častiach chrbtice.

Preto by malo byť rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku vyvážené a malo by sa urobiť iba po dôkladnom vyšetrení pacienta.

Kedy a čo možno urobiť po operácii medzistavcových prietrží?

Väčšina pacientov pred a po operácii je položená séria otázok, z ktorých najobľúbenejšie sú:

Kedy môžem sedieť po odstránení medzistavcovej prietrže? Sedenie po operácii je najčastejšie povolené najskôr o 6 týždňov neskôr. Podobné obmedzenie je spôsobené skutočnosťou, že poškodené tkanivá sa budú musieť liečiť, jazva sa musí liečiť, nervové zakončenia získajú citlivosť počas tohto obdobia a funkcie chrbtice sa čo najviac zotavia. Preto musí pacient vytvoriť najpohodlnejšie podmienky pre poškodenú časť chrbta bez toho, aby sa naň musel viac zaťažovať. Ak si budete môcť sadnúť, nemôžete zostať v tejto polohe dlhšie ako pol hodiny. Bude potrebné urobiť prestávky 10 minút, počas ktorých budete musieť stáť alebo ľahnúť.

Kedy môžem otehotnieť po odstránení medzistavcovej prietrže? Ženy by sa nemali obávať nemožnosti otehotnieť po odstránení medzistavcovej prietrže. To sa však dá dosiahnuť až po úplnom obnovení časti chrbtice. Rehabilitačný proces trvá spravidla až rok. Po uplynutí tejto doby je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu vrátane CT alebo MRI. Ak sa neobjavili nové formácie a miesto chirurgického zákroku sa uzdravilo, môžete si v blízkej budúcnosti naplánovať tehotenstvo. Rok je však povinným obdobím, ktoré musí uplynúť skôr, ako žena môže porodiť dieťa bez komplikácií.

Necitlivosť nohy po odstránení medzistavcovej prietrže. Pozorovanou komplikáciou po operácii je často znecitlivenie končatiny. Je možné, že tento pocit prejde na konci obdobia zotavenia. Alternatívne môže dôjsť k úplnej smrti citlivých vlákien ešte pred chirurgickým zákrokom, pretože nervový koreň bol stláčaný prietržou po dlhú dobu. Preto, ak sa objaví pocit znecitlivenia, bude potrebné podstúpiť ďalší terapeutický kurz, ktorý môže vrátiť stratenú citlivosť. Môže to byť použitie neurostimulantov, fyzioterapia, masáž.

Ako dlho trvá operácia? Odpoveď na otázku, ako dlho operácia trvá, závisí od výberu konkrétnej techniky. Nukleoplastika studenej plazmy - nie viac ako 30 minút, hydroplastická - do 20 minút, blokáda intraartarátu nebude trvať dlhšie ako 25 minút, odstránenie laserovej hernie - nie viac ako 30 minút, mikrodisektómia a endoskopia - do 2 hodín, medziobratlová nervová deštrukcia - nie viac ako hodina, stavovce - do hodiny, laminektómia a discektómia - do 3 hodín. V závislosti od zložitosti operácie sa čas môže skrátiť alebo mierne predĺžiť..

Kedy môžem zvlhčiť šev? Čas, kedy bude možné zvlhčenie švu spravidla indikovať ošetrujúci lekár. To však nemá cenu urobiť pred odstránením obväzu. Najčastejšie sa pacient po dvoch dňoch bez komplikácií môže osprchovať bez rizika infekcie. Aby sa predišlo možným komplikáciám, je potrebné sa najskôr poradiť s lekárom.

Pohlavie a cvičenie po odstránení medzistavcovej prietrže. Športové aktivity sú spravidla obmedzené na obdobie najviac 3 mesiacov. V tomto prípade nehovoríme o ťažkej fyzickej námahe, ktorá je vôbec zakázaná pacientovi s medzistavcovou prietržou. Minimálne fyzické cvičenia z komplexu fyzioterapeutických cvičení sa však musia začať po niekoľkých dňoch. Musia však byť prísne regulované a dávkované, komplex sám musí vyberať ošetrujúci lekár. Pokiaľ ide o sex, vstup do núteného sexuálneho styku je možný týždeň po operácii.

Dáva sa zdravotné postihnutie po odstránení medzistavcovej prietrže? Po operácii je možné získať zdravotné postihnutie, ale je to dané zvlášť v závažných prípadoch. To znamená, že by sme nemali dúfať, že aj tretia skupina ľudí so zdravotným postihnutím bude daná napríklad po intraosseóznej blokáde. Aby to bolo možné urobiť, pacient bude musieť podstúpiť ITU, do ktorého ho lekár okamžite po veľkej operácii pošle. Aj keď je zdravotné postihnutie dané, nebude to doživotné. Po úplnom zotavení sa zdravotné postihnutie často odstráni.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Rehabilitácia závisí od zložitosti chirurgického zákroku, ako aj od stavu samotného pacienta. V žiadnom prípade by sa však nemali ignorovať rehabilitačné opatrenia..

Všeobecné odporúčania sú:

Pacientovi je zakázané sedieť najmenej mesiac a pol

Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, ako sú: skoky, trup, krútenie, hrbole

Je potrebné vyhnúť sa cestovaniu dopravou, lehota je 3 mesiace. Ak nie je možné vyhnúť sa preprave, pacient by mal ležať a je potrebná opierka chrbta vo forme korzetu.

Zdvíhanie závaží je zakázané. Obmedzenie - hmotnosť viac ako 2 kilogramy, pričom náklad by mal byť rovnomerne rozložený na obidve ruky

Namaľujte chrbticu dlhšie ako pol hodiny. Potrebné prestávky s prechodom do vodorovnej polohy

Neskoré rehabilitačné obdobie sa zredukuje na realizáciu súboru fyzioterapeutických cvičení, fyzioterapie a výletov do kúpeľnej liečby..

Korzet po odstránení medzistavcovej prietrže

Výrobok musí byť pevný a znehybňujúci tak, aby bol schopný po odstránení prietrže stabilizovať chrbticu a umožniť jej úplné zotavenie. Noste ho dlhšie ako 6 hodín, v prípade potreby si ľahnite, odstráňte tvrdý pás.

Pred nákupom musíte od lekára získať čo najpresnejšie odporúčania týkajúce sa výberu produktu.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
Zdá sa, že máte dostatok spánku a nehrešíte nijakými excesmi, a tašky pod očami sa stávajú čoraz ťažšie skryť aj pomocou moderných prostriedkov?
V tomto článku sa dozviete o Schmorlovej hernii: o čo ide, o príčinách a rizikových faktoroch a druhoch patológie. Príznaky a liečba tohto ochorenia.