loader

Hlavná

Hlava

Prstová artritída - príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Prstová artritída je najbežnejšou patológiou, ktorá postihuje kĺby. Tento stav má rôzne príčiny, ale je sprevádzaný charakteristickými znakmi, ktoré je potrebné včas upozorniť. Aby sa táto choroba mohla poraziť, je potrebné pochopiť príčiny jej výskytu. Pacienti, ktorí majú spoločnú patológiu, by mali mať informácie o chorobe. Určujú povahu patológie, rýchlosť jej vývoja a možné komplikácie.

Aké sú príznaky choroby??

Symptomatológia ochorenia závisí od jeho povahy: akútna artritída je sprevádzaná výraznými prejavmi a príznaky chronickej artritídy prstov sú menej viditeľné. Mierna forma ochorenia je nebezpečnejšia, pretože pacient nemusí dlho konzultovať lekára a choroba bude pokračovať.

Aby sa nevynechal nástup choroby, je potrebné na tieto príznaky včas reagovať:

 • silná bolesť na povrchu kĺbov;
 • sčervenanie kože v priemete kĺbu;
 • pokožka nad kĺbom sa na dotyk zahreje;
 • rozsah pohybu v kĺbe je obmedzený;
 • bolesť môže byť sprevádzaná zníženou citlivosťou na zápästí a brnenie;
 • ráno sa kĺby zdajú stuhnuté a na začiatku pohybu sa objavia ťažkosti;
 • vzhľad charakteristických hustých uzlín pod kožou;
 • deformácia kĺbu.

Symptómy sa objavujú na symetrických častiach rúk. Prejavy, ktoré ovplyvňujú prsty, sú sprevádzané bežnými príznakmi: únava, pocit slabosti, celková slabosť. Ráno sú intenzívnejšie bolesti kĺbov a nepohodlie..

Nástup choroby je sprevádzaný poškodením viacerých kĺbov. Toto ochorenie prstov sa môže vyskytnúť súčasne so zápalom kostných kĺbov v iných častiach tela. Postupne sa do procesu zapája čoraz viac kĺbov. Dlhodobý priebeh ochorenia vedie k charakteristickým deformitám:

 • prsty majú tvar vretena alebo krku labute;
 • objaví sa nekróza kože prstov.

To vedie k zhoršeniu stavu pacienta - nemôže sa obliekať, držať predmety v ruke ani vykonávať každodenné činnosti..

Príčiny artritídy prstov

Artritída je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje kĺby. Kĺby kĺbov, väzov, kĺbov sa zapália. To ovplyvňuje stav okolitých tkanív, funkčnú aktivitu.

Príčinou zápalu môžu byť také procesy:

 • systémové choroby kĺbov;
 • následky mikrotraumat;
 • choroby z povolania;
 • endokrinná dysfunkcia;
 • infekčná patológia - artritída je komplikácia chorôb, ako sú chrípka, syfilis, chlamydia, tuberkulóza, streptokoková infekcia;
 • autoimunitné ochorenia;
 • následky chirurgických zásahov do kĺbu.

Odborníci tiež poukazujú na vzťah medzi genetickou tendenciou k artritíde a jej výskytom. Čím viac rizikových faktorov malo vplyv na organizmus, tým pravdepodobnejší je výskyt chorôb rúk. Pri predpisovaní liečby má kľúčovú úlohu určenie jej príčiny..

Ak sa symptomatické lieky kombinujú s etiologickou liečbou, liečba bude účinná a existuje šanca zastaviť ochorenie..

Metódy liečby artritídy rúk

Liečba artritídy musí byť v súlade s niekoľkými zásadami: musí byť komplexná a individuálna. Ďalší bod - je vhodné začať s liečbou v skorých štádiách. Dodržiavanie týchto zásad zachráni funkciu a štruktúru kĺbov, zabráni komplikáciám a zastaví rozvoj choroby.

Aby bol účinok liekov účinný, je potrebné určiť príčinu choroby. Tento faktor určuje, ktoré lieky sa majú uprednostňovať. Lekár tiež berie do úvahy sprievodnú patológiu pacienta, robí také kombinácie liekov, ktoré nezhoršia stav tela a neudrží ich účinnosť..

Infekčná artritída prstov - indikácia pre použitie antibiotickej liečby. V iných prípadoch nie sú tieto lieky indikované a môžu poškodiť iba telo..

Pred začatím liečby preto lekár starostlivo preštuduje laboratórne testy pacienta a nájde potvrdenie bakteriálneho pôvodu choroby.

Antibakteriálne činidlá pôsobia na baktérie, ktorých aktivita poškodzuje kĺbové štruktúry..

Popri etiologickej liečbe rúk sa vykonáva symptomatická terapia - zápalový syndróm je znížený, bolesť a stuhnutosť sú eliminované. Na tento účel sa pacientovi predpisujú nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká. Po priebehu užívania drog sa monitoruje stav a opakujú sa testy.

Okrem toho sa predpisujú lieky, ktoré ovplyvňujú prísun krvi do kĺbu. Spazmy tepien a kapilár, ako aj pokles tlaku vedú k bolesti kĺbov a metabolickým poruchám v ich oblasti. Na nápravu situácie sú predpísané dusičnany a antihypertenzíva. Pomôže to predchádzať špecifickým „počiatočným“ bolestiam, ktoré sa vyskytujú na začiatku pohybu a sú typické pre artritídu prstov..

Pacienti cítia slabú a premenlivú náladu. Niekedy môže byť stav sprevádzaný slzami, podráždenosťou. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť prášky na spanie a sedatíva. To normalizuje stav pacienta ako celku a pomáha mu lepšie reagovať na hlavnú liečbu..

Použitie mastí a krémov má zanedbateľný účinok. Účinné látky akéhokoľvek liečiva oveľa účinnejšie ovplyvňujú problém, keď vstupujú do krvného obehu. Absorpcia cez pokožku je minimálna a takéto liečivo nemôže ovplyvniť artritídu prstov..

Počas choroby minú telo viac zdrojov ako obvykle. Pacient si musí udržiavať svoje zdravie správnym stravovaním a dodržiavaním návykov spánku. V potrave by mali byť sacharidy, bielkoviny a tuky v rovnovážnom množstve. Mali by byť doplnené minerálmi a vitamínmi. Tým sa zlepší krvný obeh a inervácia postihnutých a zdravých tkanív, ako aj metabolizmus..

Fyzioterapia na artritídu rúk

Fyzioterapeutické metódy sa používajú medzi exacerbáciami ochorenia, ako aj pri rehabilitácii.

Sú predpísané nasledujúce postupy:

 • elektroforéza. Táto technika umožňuje hlboko lokalizovať účinky liekov, ktorých účinok je zosilnený prístrojom;
 • diadynamická terapia;
 • UHF;
 • ultrazvuková expozícia;
 • magnetoterapia;
 • použitie terapeutického bahna.

Fyzioterapeutické techniky by sa mali používať po diagnostickej jednotke a nevyskytujú sa vo všetkých prípadoch.

Účinné pri artritíde prstov sú terapeutické cvičenia. Súbor cvičení, ich povahu a trvanie predpisuje ošetrujúci lekár. Presné cvičenia nedovolia kĺbom zdeformovať sa a dlhodobo si zachovať svoju funkciu. Cvičenia musíte vykonávať pravidelne a efektívne - iba vtedy budú účinné.

Liečba ľudovými liekmi

Použitie ľudových liekov možno považovať za ďalšiu pomoc, ktorá pacientovi prináša úľavu. Domáce ošetrenie by v žiadnom prípade nemalo nahradiť hlavnú liečbu. Takže môžete nielen pomôcť, ale aj uškodiť pacientovi. Bez náležitej pomoci táto choroba postupuje a vedie ku komplikáciám, ktoré nie je možné napraviť..

Tradičná medicína odporúča použitie obkladov a masiek na povrchu kĺbov, medzi ktoré patria horčica, modrá hlina, liečivé rastliny. Ak plánujete používať ľudový liek, požiadajte o radu svojho lekára. V niektorých štádiách choroby sa neodporúča použitie lokálneho tepla a domáce recepty vám môžu poraniť ruky..

Prevencia artritídy

Pacient musí dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré zabránia progresii ochorenia..

Prevencia zahŕňa nasledujúce metódy:

 • implementácia odporúčaní ošetrujúceho lekára;
 • včasná žiadosť o pomoc s výskytom nových príznakov;
 • ušetriť kĺby a minimalizovať ich zaťaženie;
 • denné liečebné cvičenia;
 • plný spánok a odpočinok;
 • dobrá výživa;
 • normalizácia telesnej hmotnosti.

Kombinácia terapie, gymnastika a normalizácia spôsobu života môžu chorobu zastaviť. Úlohou pacienta je včas sa poradiť s lekárom a riadiť sa jeho odporúčaniami. Tým sa zlepší jeho kvalita života a bude to prevencia ďalšieho štádia choroby.

Spôsob liečby artritídy na prstoch závisí od jej klasifikácie

Porážka artritídy prstov sa častejšie pozoruje v starobe. Diagnóza je však diagnostikovaná u veľmi mladých pacientov po poraneniach metakarpofalangálnych a interfalangeálnych kĺbov. Klinicky sa artritída prejavuje silnou bolesťou, opuchom a obmedzenou pohyblivosťou. Na odstránenie týchto príznakov sa používajú prevažne konzervatívne metódy liečby. Ale s ťažkou deformáciou kĺbov prstov vyžaduje chirurgický zákrok.

Stručný opis artritídy prstov

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na ARTHRITA.“ Prečítajte si viac.

Prstová artritída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje takmer všetky kĺbové štruktúry. Do patologického procesu sú zapojené synoviálne membrány, kĺbové kapsuly, chrupavka, väzivo-šľacha. Artritída sa líši v pôvode, závažnosti a prognóze na zotavenie. Pri absencii liečby sú kĺby úplne zničené a osoba je zdravotne postihnutá.

Formy a štádiá choroby

Prstová artritída môže byť akútna, subakútna, chronická. Táto sa vyvíja v dôsledku ignorovania pacientov so symptómami, ktoré sa vyskytujú v počiatočnej fáze vývoja patológie. V ortopédii, reumatológii, traumatológii sa artritída klasifikuje podľa miesta zápalu:

 • monoartritída - izolácia lézie jedného kĺbu;
 • oligoartritída - súčasné alebo postupné poškodenie 2 až 3 kĺbov;
 • polyartritída - účasť na zápalovom procese viac ako 3 kĺbov prstov na rukách.

Existuje tiež primárna artritída, ktorá sa vyvíja v dôsledku zranení, infekcií, porúch metabolizmu a sekundárnych porúch, ktoré sa vyskytujú na pozadí deštruktívnych zmien kostí, periartikulárnych tkanív.

Finger artritídacharakteristika
Prvý (počiatočné zmeny)Vzhľad slabého nepohodlia, ktorý zmizne v pokoji, rýchlo prechádza stuhnutosťou pohybov
Druhý (zvýšený zápal)Posilnenie bolesti, výskyt kŕčov počas ohýbania alebo predlžovania prstov, znížený rozsah pohybu, opuchy kĺbov
Tretí (deformácia kĺbu)Sčervenanie a opuch prstov, silná bolesť vo dne iv noci, stuhnutosť kĺbov
Štvrtý (ankylóza)Fúzia kĺbových priestorov vedúcich k úplnej alebo čiastočnej imobilizácii kĺbov, deformácia kĺbov

Príčiny zdravotných problémov

Artritída často postihuje prsty rúk starších ľudí v dôsledku prirodzeného spomalenia reakcií na zotavenie, zníženia produkcie kolagénu. U mladých pacientov sú príčinou zápalu kĺbov patológie, ktoré sa vyskytujú v tele alebo predchádzajúce poranenia - zlomeniny, praskliny väzov, poškodenie svalov a šliach. Impulzom pre rozvoj artritídy môžu byť rôzne vonkajšie a vnútorné provokujúce faktory:

 • nešpecifické infekcie vyplývajúce zo zavedenia stafylokokov, streptokokov, napríklad akútnej angíny;
 • špecifické infekcie - tuberkulóza, syfilis, kvapavka, chlamydia, brucelóza;
 • autoimunitné patológie, vrátane psoriázy a dny;
 • vírusové ochorenia - opar, hepatitída B, príušnice;
 • dedičná predispozícia, porucha imunitného systému.

Predispozičné faktory zahŕňajú zvýšený stres na prstoch, ich časté monotónne pohyby, poruchy obehovej sústavy, hormonálne zmeny.

Znaky a príznaky patológie

Najvýraznejšie príznaky akútneho a subakútneho zápalu. Pokožka prstov napučiava, reddens, je horúca. Postihnutý kĺb vyzerá oveľa väčší ako zdravý. Pri silnom zápale sú charakteristické necitlivosť a brnenie. Každá flexia alebo predĺženie kĺbu je sprevádzané silnou bolesťou, cvaknutím, drhnutím. Infekčná patológia je obzvlášť ťažká:

 • telesná teplota môže prekročiť hodnoty subfebríl (37,1–38,0 ° C);
 • zimnica, potenie, horúčka;
 • U detí a oslabených dospelých sa vyskytujú gastrointestinálne ťažkosti.

Chronická artritída sa prejavuje miernou bolesťou počas obdobia remisie, zosilňujúcou sa po fyzickej námahe, podchladením. Pohyblivosť metakarpofalangálnych a interfalangeálnych kĺbov je obmedzená, z času na čas dochádza k opuchu a sčervenaniu kože. Počas relapsov sa závažnosť symptómov významne zvyšuje..

Diagnostické metódy

Lekár môže mať podozrenie na artritídu na špecifické príznaky, anamnézu, funkčné výsledky testu. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná röntgenové vyšetrenie v štandardných a laterálnych projekciách alebo zväčšenej rádiografii. Podľa údajov sa používajú:

 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI);
 • artrografia;
 • Rentgenografie;
 • termografia.

S pomocou vpichu sa synoviálna tekutina odoberie na ďalšie štúdium. Biochemické, sérologické štúdie môžu potvrdiť alebo vyvrátiť reumatický pôvod artritídy, stanoviť typ patogénnych mikroorganizmov a ich citlivosť na antibiotiká pri infekčných patológiách..

Ako liečiť artritídu prstov

Pri artritíde závažnosti 1 alebo 2 sa používajú konzervatívne metódy - užívanie liekov, vykonávanie masážnych a fyzioterapeutických procedúr, masáž, cvičenie. U pacientov so závažnou ireverzibilnou deformitou kĺbov metakarpofalangy a interfalangeálnych pacientov lekári okamžite navrhujú uchýliť sa k chirurgickému zákroku: artropómia, endoprotetika, rekonštrukčná a artroplastika..

Všeobecné pravidlá zaobchádzania

Liečba patológií akéhokoľvek pôvodu je zameraná na odstránenie všetkých symptómov, príčin ich výskytu, zabránenie zapojenia zdravých tkanív a kĺbov do zápalového procesu. U pacientov s akútnou formou artritídy je uvedený šetriaci motorický režim. Odporúča sa vylúčiť zvýšené zaťaženie prstov, používať elastické obväzy alebo polotuhé ortopedické pomôcky na stabilizáciu kĺbových štruktúr, zníženie závažnosti bolesti..

Drogová terapia

Pri liečení artritídy sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Pri výbere liekov a ich formy zohľadňuje lekár typ patológie, závažnosť jej priebehu, závažnosť príznakov. Imunosupresíva sa napríklad aktívne používajú pri liečení reumatoidnej alebo reaktívnej artritídy. A pri dne sa u pacientov ukazuje, že užívajú lieky, aby rozpustili kryštály kyseliny močovej a odstránili ich z tela.

Finger artritídy liekyNázov liekovTerapeutický účinok
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)Diklofenak, ibuprofén, ketoprofén, meloxikam, indometacín, nimesulidZnížte závažnosť bolesti, zastavte zápal štruktúr mäkkého tkaniva
glukokortikosteroidmiMetylprednizolón, triamcinolón, diprospán, dexametazón, kenalogOslabiť zápalový proces, eliminovať najťažšie bolesti
Svalové relaxanciáMidokalm, Baclosan, SirdaludSpazmodický relax kostrových svalov
Prípravky s vitamínmi skupiny BMilgamma, Neurobion, Pentovit, NeuromultivitisZlepšenie inervácie a výživy tkanív, urýchlenie metabolizmu
Preparáty pre křupavkuArthra, Dona, Chondroxide, Structum, Teraflex, AlflutopČiastočne opravte poškodené tkanivo chrupavky
Antikoagulanty, venoprotektoryNiacín, eufillín, xantinol nikotinát, TrentalZlepšiť prísun živín do krvi

Strava a životný štýl pri artritíde

Zhoršenie psychoemotačného stavu môže spôsobiť ďalší relaps artritídy. Preto lekári odporúčajú, aby ste dodržiavali denný režim, chodili na čerstvý vzduch, dobre spali. Je žiaduce úplne vylúčiť klobásy a cukrovinky, údené mäso, mastné mäso a pečivo vyrobené z pšeničnej múky z potravín. Potrebujete jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, obilnín.

Dokonca aj „bežiaci“ ARTHRITIS je možné vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Každý deň by ste mali vypiť najmenej 2,5 litra tekutiny - čistej vody, slane osolenej minerálnej vody, želé, duseného ovocia, štiav. S dnou musíte úplne opustiť mastné mäso, bohaté polievky, šťaveľ, špenát, alkohol.

Fyzioterapeutické postupy

Liečba artritídy akejkoľvek etiológie nie je úplná bez fyzioterapie. Ihneď po zmiernení akútneho zápalu sú pacientom predpísaná elektroforéza glukokortikosteroidmi, NSAID, anestetikami, chondroprotektormi. Potom sa uskutoční 10 až 15 relácií magnetoterapie, ultrafialového ožarovania, hydroterapie, UHF-terapie, bahna alebo diadynamických prúdov. Vo fáze remisie sa používajú aplikácie s ozokeritom, parafínom. Po fyzioterapii je telo pacienta náchylnejšie na liečbu drogami, predĺženú remisiu, oslabenie bolesti a zápalu..

masáž

Pri liečbe artritídy je obzvlášť potrebná klasická masáž. Vykonávanie masážnych pohybov (trenie, miesenie, vibrácie) stimuluje zlepšenie krvného obehu v kĺboch ​​prstov, odstránenie zápalových produktov z chrupavky, mäkkých tkanív. Akupresúra a vákuová masáž sú určené pre pacientov, aby posilnili lokálnu imunitu, vyčistili kĺby solí, toxínov, odstránili slabé a mierne bolesti.

Endoprotetika kĺbov prstov

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú výrazné deformácie kĺbových kĺbov, neúčinnosť konzervatívnej liečby po dobu niekoľkých mesiacov. Implantácia endoprotézy sa vykonáva na obnovenie pohyblivosti kĺbov u pacientov s reumatoidnou artritídou a artrózou. Po operácii sa okamžite začne rehabilitácia, ktorá trvá asi 3 mesiace. V období zotavenia sa používa fyzioterapia a cvičebná terapia.

Gymnastika artritídy

Súbor cvičení zostavuje lekár cvičebnej terapie s prihliadnutím na typ patológie a fázu jej priebehu. Pacientom je ukázaná flexia a predĺženie prstov, kruhová rotácia rúk, vyklenutie a vyklenutie dlaní. Je užitočné zbierať roztrúsené drobné predmety, napríklad hrášok, klepnúť prstom na stôl a napodobňovať hranie na klavír. Denné cvičenia v terapeutickej gymnastike pomáhajú posilňovať svaly, zvyšujú rozsah pohybu a stávajú sa vynikajúcou prevenciou rozvoja kontraktúr..

Ľudové lieky

Domáce masti, tinktúry, obklady sa zakazujú používať v akútnom a subakútnom období, najmä ak obsahujú prísady s otepľovacím účinkom (terpentín, zlatý fúzy, čierna reďkovka). Ľudové lieky sa používajú až po hlavnej terapii, v štádiu remisie, aby sa vylúčili príležitostne sa vyskytujúce slabé bolesti v prstoch.

byliny

V ľudovom liečiteľstve sa bylinné čaje používajú na liečbu artritídy. Sú pripravené z liečivých rastlín, ktoré majú analgetické, protizápalové a mierne diuretické účinky. Pri spoločnom použití je terapeutická účinnosť bylín značne zvýšená. Zbierka na ošetrenie artritídy zahŕňa rovnaké časti kvetov suchého harmančeka a nechtíka, stigmy kukurice, trávy ľubovníka bodkovanej, koreňov elecampanu..

Na prípravu bylinného čaju sa lyžica suchého rastlinného materiálu naleje 2 šálkami vriacej vody. Po hodine prefiltrujte a vypite 3 polievkové lyžice 3-4 krát denne po jedle.

zemiaky

Veľká surová hľuza, lúpaná, drvená pomocou jemného strúhadla. Šťavu jemne stlačte a zmes rozložte v silnej vrstve na prstoch. Pripevnite ho plastovým obalom, vlnenou látkou a gázovým obväzom. Nechajte komprimovať jednu hodinu.

kapusta

List čerstvej kapusty sa na niekoľko minút namočí do vriacej vody, vysuší sa a dobre sa trie medzi palmami, kým sa neobjaví šťava. Na jednu stranu naneste tenkú vrstvu kyslej smotany s nízkym obsahom tuku. Aplikujte plachtu na boľavé prsty, pripevnite ju filmom, gázovým obväzom. Procedúra trvá 1 hodinu..

Do trecej misky votrite lyžicu silného kvetinového medu, kozmetického mandľového oleja a ľanového oleja. Pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja z tymiánu a 50 g lekárskej vazelíny. Výsledná tekutá hmota sa prenesie do sklenenej nádoby s vekom, uloží sa v chladničke a trepe sa do prstov s bolesťou.

včelie žihadlá

Podobné liečenie sa obvykle praktizuje v ľudovom liečiteľstve pri artritíde veľkých kĺbov. Koža prstov je tenká, tuková vrstva je prakticky neprítomná, takže uštipnutie jednej včely môže spôsobiť závažný zápal, vznik alergickej reakcie. Použitie tejto metódy liečby je možné iba po konzultácii s ortopédom alebo reumatológom.

pijavice

Počas hirudoterapie sú na bioaktívnych miestach prstov nainštalované až 3 lekárske pijavice. Po okusovaní pokožky vstreknú do krvi sliny, nasýtené látkami s protizápalovými, antiexudatívnymi a analgetickými účinkami. Celkovo možno pacientom odporučiť 5-10 zákrokov s 2-3 dňovými prestávkami.

homeopatie

Apis mellifica, brionia, rustoxodendron, lidum, fytolacca, colchicum sú homeopatickými liekmi používanými pri liečení reumatoidnej, reaktívnej, dnavej artritídy. Zložky v ich zložení sú zahrnuté v minimálnych koncentráciách. Táto metóda liečby vám umožňuje „zvyknúť si“ telo na príznaky patológie, a nie ostro reagovať na ich vzhľad.

Peroxid vodíka

Profesor Neumyvakin pred niekoľkými desaťročiami navrhol liečbu artritídy 3% peroxidom vodíka. 2 kvapky liečiva sa rozpustia v 1/2 šálky teplej vody a po jedle sa vypijú. Každé 3 dni sa počet kvapiek zvyšuje o jednu, až kým nedosiahnu hodnotu 8. Tento spôsob liečby má svojich priaznivcov a odporcov, preto je potrebná predbežná lekárska konzultácia. Pri externom použití peroxidu vodíka na artritídu nemá zmysel.

Možné komplikácie

Ak sa artritída nelieči, má chronickú formu. Všetky príznaky v tomto štádiu nie sú také výrazné ako v akútnom a subakútnom období. Zápalový proces sa však postupne šíri do zdravých tkanív a kĺbov, čo spôsobuje nezvratnú deformáciu. Po niekoľkých rokoch sa kĺbový priestor roztaví a kĺb sa úplne znehybní. Osoba stráca zručnosti v starostlivosti o seba a stáva sa zdravotne postihnutým.

Prognózy a preventívne odporúčania

Infekčnú artritídu možno liečiť antibiotickou liečbou. Pomerne priaznivá prognóza a jej reaktívna forma. Dna, psoriatická reumatoidná artritída ešte nebola úplne vyliečená. Hlavnou úlohou lekárov je dosiahnuť udržateľnú remisiu.

Prevencia artritídy spočíva v odstránení nadmerného stresu na prstoch, včasnej liečbe patológií, ktoré ju môžu vyvolať, najmä infekčného pôvodu..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artritídu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre ARTHRITIS existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Reumatoidná artritída rúk

Reumatoidná artritída rúk je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje takmer u každého ôsmeho obyvateľa Zeme. Výsledkom dopadu tejto patológie je riedenie chrupavky, deštrukcia väzov s ďalšou deformáciou karpálnej hnačky..

Príčiny reumatoidnej artritídy rúk

Hlavným dôvodom vzniku reumatoidnej artritídy rúk je autoimunitný zápalový proces. Vytvorené autoimunitné telá vedú k deštrukcii postihnutej oblasti ruky. Vývoj tohto procesu môže spôsobiť tieto dôvody:

 • infekčné choroby, ktoré neboli podrobené kvalitnej liečbe;
 • rôzne poranenia rúk;
 • problémy s imunitným systémom;
 • nadmerné zaťaženie karpálnej hnačky v dôsledku pracovnej činnosti;
 • genetická predispozícia;
 • metabolická destabilizácia, a to aj v dôsledku zmien súvisiacich s vekom;
 • podchladenie;
 • stres, depresia a psychoemocionálny stres.

Diagnostika reumatoidnej artritídy rúk

Diagnostika choroby je jedným z najdôležitejších faktorov pri liečení tejto choroby. Patológia sa môže prejaviť v akútnej alebo chronickej forme. Pri druhej možnosti je takmer nemožné úplne ošetriť postihnuté kĺby.

Patológia prebieha pomaly, ale so stále sa zvyšujúcimi klinickými príznakmi. Jedným z prvých príznakov choroby je horúčka, nechutenstvo, strata hmotnosti, problémy so spánkom a celková slabosť.

Diagnóza reumatoidnej artritídy rúk zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 1. Vizuálna prehliadka s príznakmi patológie

Prvým vyšetrením je identifikácia príznakov choroby. Tie obsahujú:

 • problémy s pohybovými schopnosťami prstov pri manipulácii s malými predmetmi;
 • oslabenie svalového tkaniva ruky, čo vedie k ťažkostiam pri jeho stlačení do pästi;
 • opuch postihnutej časti;
 • stuhnutosť pri pohybe zápästovými kĺbmi, najčastejšie sa prejavuje po prebudení;
 • príznaky brnenie, znecitlivenie v zápästnej hnačke;
 • bolesť môže byť v závislosti od formy choroby buď výrazná alebo slabá;
 • deformácia postihnutých kĺbov.

V tomto prípade je deformácia karpálnej hnačky jedným z hlavných ukazovateľov priebehu reumatoidnej artritídy..

 1. Röntgenové vyšetrenie

Používa sa na objasnenie oblasti a stupňa rozvoja patológie. Nevýhodou tejto metódy je neschopnosť určiť negatívne zmeny v prvých štádiách choroby.

 1. Analýza pacienta

Špecialisti sú predpísaní na vykonanie všeobecného a biochemického krvného testu, štúdie na prítomnosť reumatoidného faktora. Vykoná sa aj všeobecná analýza moču a štúdia synoviálnej tekutiny s postihnutou hnačkou..

Liečba a prevencia reumatoidnej artritídy rúk

Liečba je zameraná na minimalizovanie príznakov bolesti a zastavenie rozvoja ďalších komplikácií. Dôvodom je skutočnosť, že túto patológiu nemožno úplne vyliečiť..

Liečba je komplexná. Zahŕňa to použitie liekov, dodržiavanie diéty a zdravého životného štýlu. V prípadoch, keď poškodenie zápästových kĺbov prebieha vo veľmi závažnej forme a komplexná liečba nevedie k pozitívnemu výsledku, používa sa chirurgický zákrok. Vykonáva sa s cieľom umelej náhrady nekompetentného kĺbu alebo odstránenia poškodenej časti hnačky.

Na liečbu sa používajú tieto skupiny liekov:

Lieky sa predpisujú okamžite po stanovení diagnózy. Zameriavajú sa na boj proti zápalovým reakciám a úpravu imunitnej aktivity. Spravidla predpisujte azatioprin, cyklofosfamid, metotrexát, infliximab, placnevil..

Príjem základných liekov je dlhodobo zameraný. Ich pozitívny účinok sa prejaví po mesiaci od začiatku používania.

 1. Nesteroidné protizápalové lieky

Účelom tejto skupiny liekov je potlačiť zápalovú reakciu. Výrazne tiež zmierňuje príznaky bolesti. Ako také lieky sa môžu použiť:

 • celicoxib;
 • diflunisal;
 • amtolmethine;
 • diclofenac;
 • ketorolac;
 • meloxicam;
 • parekoxib.

Užívanie týchto liekov môže nepriaznivo ovplyvniť stabilné fungovanie gastrointestinálneho traktu. Existuje možnosť vzniku žalúdočných vredov.

Hormonálne lieky sa používajú iba v situáciách, keď predtým považované liečivé látky neprinášajú pozitívny účinok. V takýchto prípadoch špecialisti vymenujú diprospana, kenalog, zástupcu lekára. Použitie hormonálnych liekov spravidla vedie okamžite k viditeľnému zlepšeniu pohody pacienta. Zároveň však existuje vysoká pravdepodobnosť získania rôznych komplikácií. Medzi nimi: diabetes mellitus, mentálne zmeny, prírastok nadváhy, deštrukcia imunitného systému, problémy s krvným zásobovaním a mnoho ďalších..

Ošetrujúci lekár vyberie potrebný typ liekovej terapie, pričom zohľadní individuálne charakteristiky jednotlivého pacienta. Spravidla je potrebné používať lieky rôzneho druhu expozície.

Dôležitým faktorom pri liečbe reumatoidnej artritídy zápästových kĺbov je správne zložená strava. Ak chcete zmierniť príznaky bolesti, musíte obohatiť svoju stravu o tieto potraviny:

 • čerstvá zelenina, ovocie;
 • Mliečne a kyslé mliečne výrobky;
 • zeleň;
 • rôzne druhy obilnín s výnimkou ovsených vločiek;
 • komplex vitamínu (B, E, D);
 • morské plody omega-3 mastných kyselín.

V takom prípade by sa zo stravy mala úplne odstrániť soľ, cukor, mastné mäso, citrusové a alkoholové výrobky. A tiež prestať fajčiť tabak.

Udržiavanie aktívneho a zdravého životného štýlu pomáha tlmiť rozvoj patológie. Ako komplexná fyzikálna terapia je potrebné vykonať súbor cvičení určených na vývoj a obnovu svalového tkaniva rúk. Hrubý zoznam cvičení je nasledujúci:

 • hladký ohyb zápästného kĺbu, kým sa nedosiahne pocit mierneho roztiahnutia;
 • spojením dlaní a lakťov sa uskutoční plynulé natiahnutie ramien, až kým lakte nedosiahnu priamu čiaru;
 • ohnutie palca k dlani;
 • alternatívne sa dotýkať palca inými prstami;
 • zosilnené zaťatie ruky v päsť, môžete cvičenie vykonať pomocou expandéra.

Každé z týchto cvičení by sa malo opakovať päť až desaťkrát, najlepšie denne.

Na zmiernenie príznakov bolesti sa môžu použiť alternatívne liečebné metódy. V takom prípade je nutná konzultácia s ošetrujúcim špecialistom. Nasledujúce metódy ľudových liečiteľov sa osvedčili celkom dobre:

 1. Bee Healing

Táto technika spočíva v použití propolisu na výrobu obkladov, masážnych procedúrach s použitím medu a použití rôznych tinktúr na propolise. Využívajú tiež metódu núteného uhryznutia včelami postihnutej oblasti. Použitie takýchto postupov vedie k významnému zníženiu zápalovej odpovede..

 1. Použitie mastí na zmiernenie príznakov bolesti

Na výrobu masti sa používajú kuracie vajcia, jablčný mušt a terpentín v množstve lyžice. Po dôkladnom premiešaní uvedených zložiek sa získa masť, ktorá sa musí rozmazať v poplachovej oblasti. Tento postup je vhodné vykonať pred spaním..

Existuje veľa možností na výrobu obkladov na reumatoidnú artritídu karpálnej hnačky. Najbežnejšie používaným obkladom sú listy lopúcha. V tomto prípade je kefa zabalená do listu lopúch a na ňu sa nanesie teplá hmota.

Možné komplikácie

Daná patológia nepriaznivo ovplyvňuje nielen priamo zápästné kĺby. Negatívne ovplyvňuje celé telo pacienta. Z tohto ochorenia sú pozorované nasledujúce komplikácie:

 • deformácia postihnutej hnačky;
 • deštrukciu štruktúry kože;
 • infekcia preniká do väčšej hnačky až po chrbticu;
 • pri dlhom pobyte v tele a pri absencii požadovanej terapie - dochádza k porážke vnútorných orgánov pacienta a kostrového svalového tkaniva;
 • veľa negatívnych účinkov na telo pacienta vedie k užívaniu drog.

Aby sa vylúčil vývoj komplikácií, je potrebné čo najskôr začať s liečením choroby.

Prevencia chorôb

Aby sa zabránilo rozvoju reumatoidnej artritídy, odporúča sa dodržiavať nasledujúce preventívne opatrenia:

 • vykonávať wellness cvičenia a temperovať telo;
 • vyhnúť sa nárastu nadváhy;
 • odstrániť zlé návyky;
 • varovať pred poranením zápästných kĺbov;
 • strach z podchladenia tela;
 • včasné a správne ošetrenie nachladnutia a infekčných chorôb;
 • pravidelné vystavenie čerstvému ​​vzduchu;
 • odstránenie nadmerného fyzického preťaženia.

Pravdepodobnosť reumatoidnej artritídy rúk s následnými komplikáciami je extrémne vysoká. Pri absencii požadovanej liečby sa môže choroba rýchlo rozvíjať. Výsledkom môže byť deformácia jednotlivých zápästných kĺbov. Možná destabilizácia jemných pohybových schopností prstov. V extrémne ťažkých situáciách vedie patológia k invalidite.

Finger artritída: príznaky a liečba

Prstová artritída je choroba, ktorú často postihujú ženy. Dôvody sú znaky viacerých čisto „ženských“ povolaní a každodenných úloh, ako aj skutočnosť, že ženské telo ako celok je náchylnejšie k osteoartritíde ako mužské kvôli svojmu hormonálnemu pôvodu. Najčastejšie zápalové zmeny pokrývajú interfalangeálne kĺby a artritída metakarpofalangálnych kĺbov tiež nie je neobvyklá. Toto ochorenie môže viesť k zdravotnému postihnutiu osoby a zbaviť ho starostlivosti o seba.

Prstová artritída: príznaky

Hlavným príznakom je bolesť. Vyskytuje sa doslova akýmikoľvek pohybmi v rukách, aktívnymi aj pasívnymi. Spravidla je v prvých štádiách choroby bolesť relatívne slabá, vyskytuje sa až po dlhšej práci alebo ráno a potom prechádza. Bolesť sa postupne zvyšuje a stáva sa trvalou. Pocit bolesti bolí, pacienti si tiež sťažujú na pálenie, bolesť, mravenčenie v kĺboch.

Rané štádiá choroby sa vyznačujú rannou stuhnutosťou kĺbov - poklesom ich pohyblivosti v prvej polhodine po prebudení. Pacienti sa sťažujú na pocit „tesnej rukavice“ na ruke. Po vykonaní aktívnych pohybov v kĺboch ​​stuhnutosť zmizne.

Pohyb postihnutých kĺbov sprevádza krepitus - vŕzganie, trhanie - to je tiež príznak zápalu v tkanivách kĺbu..

Ďalším charakteristickým znakom je citlivosť na počasie. Spoje začínajú „reagovať“ na meniace sa počasie, pokles tlaku.

Zápalové zmeny tkanív kĺbov s priebehom choroby sa stanú vizuálne viditeľné. Kĺby sa tak zahusťujú, napučiavajú, pokožka na nich sčervená, je horúco.

Artritída rúk: príčiny choroby

 • zmeny tkanív kĺbu súvisiace s vekom: v priebehu rokov sa metabolizmus v nich spomaľuje, okrem toho u žien zohrávajú úlohu aj hormonálne zmeny spojené s menopauzou a ich následky - poruchy metabolizmu vápnika;
 • zranenia kĺbov;
 • charakteristika povolania, pracovné podmienky;
 • dedičné faktory;
 • poruchy imunitného systému;
 • množstvo infekčných chorôb (akútne respiračné vírusové infekcie, streptokokové a stafillocokové infekcie);
 • metabolické choroby (dna, cukrovka);
 • niektoré systémové choroby (systémový lupus erythematodes, reumatizmus);
 • lupienka;
 • stres.

Fázy artritídy prstov

Priebeh artritídy prstov možno rozdeliť do niekoľkých fáz.

Prvé štádium artritídy sa spravidla vyznačuje minimálnymi príznakmi choroby alebo ich úplnou neprítomnosťou. Najčastejšie v tejto fáze priťahuje pozornosť ranná stuhnutosť kĺbov. Zapnutie kachlí, príprava kávy, umývanie je ťažké, ale stuhnutosť zmizne, a preto zriedka niekto vyhľadá lekársku pomoc..

Druhá fáza artritídy je spojená s výskytom erózie na kĺbových povrchoch kostí, objavuje sa mierna bolestivosť, krčia sa počas pohybov v kĺbe a niektoré činnosti sú ťažké..

Tretie štádium artritídy je charakterizované výskytom deformity kĺbu. Bolestivosť je intenzívna a na jej odstránenie sú potrebné lieky proti bolesti. Objavujú sa vizuálne zmeny v kĺboch: sú opuchnuté, pokožka nad nimi zčervená, na dotyk je horúco.

Vo štvrtej fáze artritídy v postihnutých kĺboch ​​sa objavia adhézie - kontraktúry. Bolesť je extrémne intenzívna, vyžaduje neustále používanie analgetík. Osoba stráca možnosť samoobsluhy, je nemožné vykonávať obvyklú odbornú činnosť. Artritída prstov štvrtého stupňa - základ zdravotného postihnutia.

Klasifikácia artritídy prstov

Najbežnejšie typy artritídy kefy sú:

 • infekčný - v dôsledku vstupu do tkanív kĺbu s krvným obehom patogénov z ohniská infekcie;
 • metabolický (dnavý) - dôsledok metabolických porúch kyseliny močovej;
 • reumatoid - zvyčajne začína léziami malých kĺbov, potom sa šíri do väčších;
 • traumatické - je dôsledkom traumatického poškodenia tkanív kĺbu.

V závislosti od toho, ktoré kĺby ruky sú postihnuté, sa artritída delí na proximálnu (kĺby ruky), strednú (kĺby medzi metakarpom a prstami) a distálnu (ovplyvňuje interfalangeálne kĺby prstov)..

Pre artritické lézie kĺbov palca je špeciálny výraz „rhizartritída“..

Rozlišuje sa tiež primárna artritída, pri ktorej sa poškodenie kĺbov vyvíja nezávisle a pôvodne a sekundárne, ktoré sa vyznačuje sekundárnym poškodením kĺbov - napríklad v dôsledku alergických reakcií alebo patologických imunitných procesov..

Diagnóza artritídy prstov

Diagnóza artritídy prstov spravidla nie je náročná. Diagnóza je založená na prieskume pacienta, v prípade potreby na vyšetrení, laboratórnom (klinickom, biochemickom rozbore krvi, moču) a inštrumentálnych štúdiách (rádiografia, počítačová tomografia).

Artritída prstov: liečba

Základné pravidlo pri liečbe akejkoľvek artritídy, vrátane prstovej artritídy, je nasledujúce: čím skôr sa začnú liečebné postupy, tým účinnejšie budú. V prvej fáze artritídy sú zmeny v tkanivách kĺbov stále reverzibilné, zatiaľ čo pri liečbe pokročilého ochorenia nemôžeme hovoriť o úplnom uzdravení, cieľom liečby je zmiernenie bolesti a zastavenie progresie ochorenia.

Najskôr je potrebné pri podozrení na artritídu prstov minimalizovať fyzickú aktivitu postihnutých kĺbov. Ak ruky zaťažujú profesionálne činnosti alebo práca v domácnosti, takáto práca by sa mala opustiť aspoň na obdobie zhoršenia choroby. Neprípustný vzpieranie, ostré pohyby v rukách.

Lieky na artritídu rúk

Objem liečby, zoznam liekov používaných na artritídu rúk závisí od toho, aké ochorenie viedlo k poškodeniu kĺbov rúk. Hlavnou úlohou v ktorejkoľvek fáze artritídy je zmiernenie bolesti a zápalu v tkanivách postihnutých kĺbov. Na tento účel sa používajú lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré odstraňujú zápal kĺbov, v dôsledku čoho bolesť ustupuje. Okrem NSAID s ťažkou bolesťou môže pacient potrebovať ďalšie lieky proti bolesti. V prípade zistenia infekčnej artritídy je potrebné brať antibiotiká účinné proti patogénu. S autoimunitnou povahou artritídy je možné doplniť liekovú terapiu imunosupresívami, ktoré sú navrhnuté tak, aby uľahčili priebeh imunitnej reakcie a zastavili tvorbu protilátok do vlastných tkanív tela. Najmä pri diagnostike reumatoidnej artritídy prstov liečba zahŕňa aj použitie imunosupresívnych látok..

Okrem liečby zameranej na odstránenie zápalu je tiež dôležité venovať pozornosť normalizácii metabolických procesov v chrupavke pokrývajúcej kĺbové povrchy. Na tento účel sa odporúča užívať chondroprotektory - je to názov skupiny liekov, ktoré normalizujú metabolické procesy v chrupavke, normalizujú jej štruktúru a funkciu. Najmä pri liečení artritídy kĺbov prstov sa Don-chondroprotektorové liečivo osvedčilo. Jeho aktívnou zložkou je kryštalický glukózamínsulfát, prírodná zložka ľudskej chrupavky. Vstup do tela ako súčasť glukózamín sulfátu stimuluje syntézu proteoglykánov - proteínov, ktoré tvoria štruktúrny základ chrupavky. Malo by sa pamätať na to, že indikáciou pre použitie chondroprotektorov je iba osteoartritída (osteoartritída). Tieto lieky sú kontraindikované pri autoimunitných ochoreniach, ako je napríklad reumatoidná artritída..

Fyzioterapia a cvičenie

Fyzioterapeutická liečba významne zvyšuje účinnosť liekovej terapie pri artritíde prstov. Zoznam najúčinnejších postupov fyzioterapie pre tento typ artritídy zahŕňa magnetoterapiu, ultrazvukové ošetrenie, elektroforézu, ozónovú terapiu, reflexológiu. Existujú špeciálne komplexy fyzioterapeutických cvičení na liečbu artritídy kĺbov ruky. Tiež s artritídou prstov, masážou, bahennou liečbou, parafínovou liečbou, kúpeľnou liečbou.

Hlavnou podmienkou uplatňovania fyzioterapeutických techník je to, že tieto techniky sa musia používať výlučne pri remisii. V akútnom štádiu ochorenia môže takáto liečba vyvolať zhoršenie zápalu..

Správna výživa

Strava, jej užitočnosť a kvalita zohrávajú pri liečbe artritídy prstov obrovskú úlohu. Preto sa odporúča výrazne obmedziť množstvo spotrebovanej soli, živočíšnych bielkovín a tuku. Zároveň je žiaduce obohatiť stravu mliečnymi výrobkami, čerstvým ovocím a zeleninou, bylinkami, celými zrnami. Počas exacerbácií je konzumácia alkoholu neprijateľná.

Prevencia artritídy prstov

Medzi preventívne opatrenia proti artritíde kefy je potrebné zdôrazniť súlad s režimom práce a odpočinku, ak sú profesionálne činnosti alebo práca v domácnosti spojené s nadmerným zaťažením kefy. Ak sa v tele vyskytujú ložiská chronickej infekcie, musia sa liečiť včas, okrem toho sa prejaví odmietnutie zlých návykov, najmä ak existuje dedičná predispozícia k chorobe..

Od prvých príznakov ochorenia, včasného odporučenia lekára, starostlivého dodržiavania jeho odporúčaní, pretrvávajúcej liečby artritídy prstov, použitia indikácií spolu s protizápalovou liečbou a fyzioterapeutických metód liečby chondroprotektorov pomôže včas zastaviť progresiu choroby a vyhnúť sa komplikáciám..

Artritída prstov

Režim liečby artritídy prstov, symptómy a ľudová liečba
Artritída je zápalový proces v kĺboch. Ovplyvňuje ktorýkoľvek z nich, ale najčastejšie trpia malé kĺby prstov. Ženy trpia artritídou dvakrát alebo trikrát častejšie ako muži a štatistika tvrdí, že každý siedmy občan planéty Zem cíti všetky „kúzla“ tejto choroby..

Ale u pacientov s problémami s artritídou kĺbov prstov rúk - liečba môže byť úspešná, ak sa začne včas, vykonáva sa rýchlo a komplexne. Takýto postoj môže pacienta ochrániť pred hroziacou nehybnosťou a následkom toho aj zdravotným postihnutím. Preto pri prvých príznakoch choroby nemusíte samoliečiť, ale naliehavo sa musíte poradiť s lekárom.

Čo to je?

Prstová artritída je zápalové ochorenie kĺbového alebo periartikulárneho tkaniva. Pod vplyvom zápalu sa chrupavka kĺbu stáva tenšia, stáva sa poddajnou a postupne sa zrúti. Príčina tohto stavu môže byť úplne odlišná, od porúch fungovania imunitného systému až po prechladnutie alebo chrípku..

Príčiny choroby

Príčiny choroby môžu byť tieto:

 1. Infekčné choroby: brucelóza a kvapavka, chrípka a šarlach, syfilis a tuberkulóza, úplavica a chlamýdie. Tiež malé ložiskové lézie, ako napríklad chronická tonzilitída. Príčinnými činidlami sú stafylokoky a streptokoky.
 2. Bežné metabolické poruchy spôsobujú neinfekčnú artritídu. Táto forma choroby často postihuje starších ľudí s chorobami z povolania, poruchami endokrinných žliaz, ktoré mali mikrotraumy;
 3. Spoločné zranenia, modriny a operácie s nimi.

Dedičnú predispozíciu nie je možné diskontovať, hoci je tiež nesprávne tvrdiť, že artritída je dedičná..

Príznaky artritídy prstov

Všeobecné príznaky choroby sa môžu líšiť v závislosti od toho, čo ju spôsobilo. Existujú však všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre artritídu prstov na rukách akejkoľvek etiológie:

 1. Symetricky sú postihnuté kĺby s artritídou rúk, môžu sa objaviť podkožné uzliny;
 2. Spoločná reakcia na zmeny počasia, ako aj na zmeny atmosférického tlaku;
 3. Syndróm bolesti. Bolesť sprevádza artritídu akejkoľvek etiológie. Bolesť je spravidla akútna a objavuje sa v noci. Pohyby kĺbov sa potom stanú bolestivými alebo bolesť začne po prenesenom zaťažení kĺbov. Pretože artritída je charakterizovaná progresiou s postupným zachytávaním nových kĺbov v patologickom procese, bolestivé prejavy tiež „prúdia“ pozdĺž kefy..
 4. Koža na kĺboch ​​a okolo kĺbov postihnutých týmto ochorením je červená, na dotyk horúca, napnutá;
 5. Tuhosť rúk, neschopnosť hýbať prstami, tento príznak sa prejavuje najmä ráno, hneď po prebudení. Je to, akoby bola na ruku položená úzka rukavica. Aby človek mohol vykonávať základné činnosti starostlivosti o seba, musí si najskôr vyvinúť ruky a prsty;
 6. Opuch a opuch okolo kĺbov. Ruky tak vyzerajú ako vankúše, prsty zahusťujú;
 7. Telesná teplota stúpa lokálne - v mieste, kde sa nachádza postihnutý kĺb. Ale niekedy, napríklad pri infekčnej alebo reumatoidnej artritíde, sa môže zvýšiť celková teplota tela, často sa vyskytuje horúčka;
 8. Pri pohybe prstov je možné počuť charakteristickú kĺbovú vŕšku - krepitus. Nemalo by sa zamieňať s bežnými kliknutiami, ktoré sú normou..

S zápalovým procesom, ktorý sa v tele vyskytuje, je niekedy strata telesnej hmotnosti, ako aj rýchla únava a slabosť. Častejšie sa takéto príznaky pozorujú pri reumatoidnej artritíde. Ruky majú tvar špirály.

diagnostika

Iba kompetentný reumatológ alebo artrolog môže správne určiť etiologickú formu artritídy prstov.

Pri úvodnom vyšetrení sa pozornosť venuje vzťahu debutovej artritídy s akútnymi alebo chronickými ochoreniami pacienta, počtu a symetrii poškodenia kĺbov, prítomnosti deformácie, charakteru bolesti, mimokĺbových prejavov a iným klinickým príznakom. Ak je to potrebné, pacient by sa mal poradiť s traumatológom, alergológom-imunologom.

Povinný diagnostický komplex zahŕňa röntgenové lúče prstov na nohách a nohách, ultrazvuk malých kĺbov, MRI, CT. Biochemický krvný test zahŕňa stanovenie hladiny kyseliny močovej, CRP, fibrinogénu, reumatoidného faktora, kyseliny sialovej, seromukoidu, kryoglobulínov, CEC atď. Na potvrdenie diagnózy a etiológie artritídy prstov je dôležité študovať synoviálnu tekutinu získanú pomocou perkutánnej aspirácie pod ultrazvukovou kontrolou..

Ako liečiť artritídu prstov?

Artritída kĺbov rúk je veľmi dôležitá na diagnostiku v ranom štádiu a na výber individuálnej liečby. Iba v tomto prípade je možné vyliečiť pacienta. Správna diagnóza určí príčinu ochorenia a typ artritídy (a je ich až 150)..

Drogová liečba lokálnej formy choroby sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Chondoprotektívne lieky - glukozamín a chondroitín sulfát. Charakteristickým rysom použitia finančných prostriedkov je dlhá doba prijatia - najmenej 3 - 4 mesiace. Počas tohto obdobia tkanivá hyalínovej chrupavky dokážu významne obnoviť svoju štruktúru..
 2. Počas akútnej fázy ochorenia je potrebný priebeh NSAID (ketonal, ibuprofen, voltaren, ibuklin, diclofenac). Lieky tejto série sú určené najmä pre pacientov so silnou bolesťou, sčervenaním, opuchom.
 3. Pre bakteriálny charakter choroby je možné predpísať systémové antibiotiká (penicilíny a makrolidy).
 4. Vasodilatačné činidlá (trental, Actovegin, Teonikol). Používajú sa vo forme intramuskulárnych injekcií, intravenóznych infúzií až do 10 relácií.
 5. Kortikosteroidy a antimalariká (plaquenil, metylprednizolón) sa používajú mimoriadne zriedkavo v prípade pretrvávajúceho a závažného priebehu ochorenia..
 6. Vitamínové komplexy, vápnikové prípravky.
 7. Fyzioterapeutické metódy - kúrenie, parafínová terapia, magnetoterapia, hydroterapia atď..
 8. Manuálna terapia, masáž, akupunktúra, cvičebná terapia.

Vonkajšia terapia môže zahŕňať použitie NSAID (masť diklofenaku, diclac, gél fastum, dolgit atď.). Takáto liečba je výhodnejšia ako orálne podávanie NSAID, pretože má menej škodlivý účinok na gastrointestinálny trakt. Dobrého účinku sa dosahuje použitím kvapaliny Bischofite, ak sa používa vo forme aplikácií alebo kúpeľov na ruky. Cvičia sa tiež krémy na topenie, masti včelím alebo hadím jedom, pleťové vody s roztokom dimexidu a novokainu. [Adsenom]

Cvičenie na artritídu

Súbor cvičení sa vykonáva na odporúčanie lekára v stoji alebo v sede a spočíva v opakovaní každého cvičenia 4-5 krát, aby sa zabránilo vzniku bolesti v kĺboch:

 1. Natiahnite ruky pred vami bez napätia a pomaly otáčajte v zápästných kĺboch ​​veľkou amplitúdou, najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru.
 2. Stlačte a uvoľnite prsty.
 3. Natiahnite ruky ohnuté na lakte pred vami, sklopte dlane dolu, ohnite ruky doľava a doprava v zápästných kĺboch.
 4. Zopakujte cvičenie 1 znova - rotačné pohyby.
 5. Relax ruky.

Terapeutické cvičenia na rozvoj chorých kĺbov sú indikované v období remisie, keď nedochádza k opuchu a bolesti, počas exacerbácií sú cvičenia kontraindikované. Cvičenie pomáha znovu získať stratený rozsah pohybu, zlepšuje inerváciu a prísun krvi do kĺbov.

Liečba ľudovými liekmi

Tradičná medicína tiež poskytuje mnoho užitočných receptov v boji proti tejto chorobe. Pomocou nekonvenčných metód môžete efektívne zvládnuť symptomatické prejavy artritídy doma, navyše niektoré bylinky účinne zmierňujú zápal a regulujú metabolizmus..

Môžete použiť nasledujúce recepty:

 • Zemiakové obklady zmierňujú bolesť dobre. Ako na to: zemiaky umyte a nakrájajte na šupku. Dajte všetko do vody a nechajte teplotu 38 stupňov. Zemiaky vytiahnite bez stlačenia a vložte do vrecka z pytloviny. Je lepšie, ak je tento vak všitý v tvare ruky. Opatrne si položte ruku a zabaľte ju do plastového vrecka. S obkladom môžete chodiť celý deň alebo ísť spať. Aplikujte cez noc, sedemkrát. Ak bolesť v prvých dňoch zmizne, pokračujte v kompresii. Denné používanie zemiakovej šťavy zmierňuje bolesť a obnovuje pružnosť kĺbov. Nakrájajte niekoľko stredne veľkých zemiakov na tenké plátky s kožou a vložte ich cez noc do studenej vody. Ráno, napätie, vypite na lačný žalúdok.
 • Horčicová masť: na fľašu 70% liečivého alkoholu berieme 50 ml gáforového oleja, pridáme tu 50 g suchého horčičného prášku. Zmiešame všetky zložky, pridáme šľahané bielkoviny 2 vajec osobitne, premiešame. Aplikujeme túto masť na gázu, ktorou zabalíme boľavé miesto, opravíme ho a spíme v noci s takým obkladom..
 • Liečba včiel - apterapia alebo bodnutie včiel bolo liečené po dlhú dobu. V skutočnosti sa apitherapia podobá akupunktúre liekov. Včelí jed sa zavádza do biologicky aktívnych miest, čo vyvoláva prietok krvi do postihnutej oblasti a výsledkom je: anestézia, zmiernenie opuchy, zlepšenie metabolizmu.
 • Zohrievame morskú soľ v rúre, zabalíme ju do handričky, položíme na boľavé kĺby, navrchu položíme vrstvu bavlnenej vlny a navliekneme na bavlnené rukavice. Podržte komprimáciu jednu hodinu a potom škrabte kĺby čistým jedľovým olejom, ktorý nemusí byť odkvapkávaný viac ako 5 kvapiek na rameno..
 • Med má antiseptické vlastnosti a škorica má antioxidačné vlastnosti. Spoľahlivým prostriedkom proti bolesti je medová kompresia. Jeden čl. l zmiešajte med s 1 polievkovou lyžicou. l rastlinný olej a 1 polievková lyžica. l suchá horčica. Zmes sa zahrieva a nanáša sa na kĺby po dobu 1 hodiny. Opakujte každý deň. Zmes medu a škorice od 1 lyžice. l med a ½ lyžičky škorica sa musí nanášať každý deň na prázdny žalúdok.

Všetky ľudové lieky môžu byť použité iba ako preventívne a dočasné opatrenie. Aby ste sa vyhli nepríjemným dôsledkom aj v počiatočných fázach vývoja artritídy v kĺbových tkanivách prstov, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc..

účinky

V prípade, že sa choroba vyvinie u starších ľudí alebo po zranení, hlavným nepríjemným dôsledkom je ohnutie prstov a deformácia ruky. To vedie k strate výkonu a invalidite pacienta. Je to tiež nebezpečné, keď sa artritída stáva chronickou. V tomto prípade sa bolesti vyskytujú pravidelne a proces deštrukcie kostného tkaniva pokračuje bez povšimnutia.

prevencia

Postupujte podľa týchto pokynov:

 • Netrpia prechladnutím „na nohách“.
 • Choďte na šport.
 • Pri práci s počítačom pravidelne robte cvičenia qigongu za ruky alebo pre ruky používajte určité mudry.
 • Zahrňte do svojho jedálnička potraviny s vysokým obsahom omega mastných kyselín..
 • Neopierajte sa o mastné mäso ani ryby..

Artritída kĺbov prstov je teda ochorenie, ktoré môže mať mnoho príčin. Každá z nich vyžaduje svoj vlastný prístup tak v strave, ako aj v skupine liekov na liečbu. Hlavnou vecou je venovať pozornosť chorobe včas, pretože má tendenciu postupovať, čo môže viesť k úplnej strate schopnosti slúžiť sami sebe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže je spojená s komplikáciami, medzi ktoré patrí recidíva - opakovaný výskyt výčnelkov na rovnakom medzistavcovom disku.
Doterajší stav techniky Kolonálna divertikulóza alebo divertikulárna choroba je patológia, pri ktorej sa na stenách hrubého čreva tvoria herniformné alebo vrecovité výčnelky. Spravidla sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo vekovej kategórii po 40 rokoch.
Posledná aktualizácia: 05/07/2020Obsah článkuDnes je jedna z piatich žien vo veku nad 40 rokov diagnostikovaná myómy maternice. Diagnóza je pre mnohých úprimne desivá, pretože nie je úplne jasné, čo robiť ďalej, ako sa o seba postarať a ako vylúčiť transformáciu nádoru na malígny.