loader

Hlavná

Liečba

Aké sú príznaky hiátovej prietrže?

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od typu a umiestnenia prietrže. Zoberme si preto všetky rôzne prejavy tejto veľmi častej a bežnej poruchy..

Ako sa prejavuje hiátová prietrž?

Viac ako 40% ľudí trpiacich hiátovou prietržou nemá žiadne príznaky alebo iba mierne príznaky. Dôvodom je skutočnosť, že stredné kýly nemajú významný vplyv na fungovanie pažeráka..

Existujú však prípady chronických hernií spojených s refluxom pažeráka, ktoré sa vyznačujú závažnejšími symptómami, ktoré si môžu vyžadovať okamžitý zásah.

Začnime schematickým znázornením príznakov spojených s rôznymi typmi hernií, ktoré sa potom budú analyzovať.

patológiesymptóm
Posuvná hernia pažerákaSlabé trávenie, aerofágia, grganie
Chronická (geriatrická) hiátová prietrž s ezofageálnym refluxomBelching, pálenie záhy, vracanie, zriedka krvácanie
Ezofageálna paraezofágová herniaVredy, krvácanie, ťažkosti s prehĺtaním, kašeľ, astma, dýchavičnosť

Príznaky kĺzavej prietrže

Posuvná hyalrálna prietrž sa vyznačuje oslabením (expanziou) pažeráka, a teda vysunutím časti žalúdka do hornej dutiny: jedná sa o najbežnejšiu formu choroby, takmer 90% všetkých prípadov prietrže pažeráka sa otvára do bránice.

Tento stav je často asymptomatický, ak sú prítomné príznaky, potom sú mierne.

Najcharakteristickejším príznakom je grganie, pretože časť žalúdka, ktorá je v hrudnej dutine, je počas dýchania naplnená vzduchom. V takejto situácii pacient pociťuje pocit ťažkosti, ktorý sa môže zbaviť nárazom a fúkaním vzduchu.

Zúženie žalúdka môže tiež spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta, ktorá je eliminovaná pohybom čriev..

V takýchto prípadoch nie je potrebná skutočná terapia, stačí dodržiavať diétu, diétu pozostávajúcu z ľahkých jedál s nízkym obsahom tuku, ktorá spomaľuje čas vyprázdňovania žalúdka. Okrem toho je dôležité poskytnúť čas medzi jedlom a spánkom..

Príznaky geriatrickej hiátovej prietrže

Gastroezofágový reflux často sprevádza prietrž, pri ktorej sa žalúdočné kyseliny vrhajú zo žalúdka späť do pažeráka. Šmyknutie žalúdka otvorom môže viesť k uzavretiu chlopne medzi žalúdkom a pažerákom, čo vedie k refluxu žalúdočnej šťavy a enzýmov..

Ak je žalúdok chránený pred účinkami kyselín, steny pažeráka nie sú schopné odolávať pôsobeniu takýchto látok, takže reflux môže spôsobiť vážne poškodenie..

Najviditeľnejšie príznaky v tejto situácii:

 • Pálivá bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa môže šíriť po krk, krk a tvár, sprevádzaná pocitom silného stlačenia, natoľko, že môže spôsobiť infarkt myokardu..
 • Regurgitácia obsahu žalúdka, ktorý sa dostane do úst a môže spôsobiť zvracanie. Uvoľňovanie obsahu žalúdka sa zvyšuje, keď subjekt leží.
 • Ezofagitída, tj zápal pažeráka v dôsledku silnej erózie stien pažeráka pod vplyvom žalúdočných kyselín, čo môže nakoniec viesť k vredom a rakovine..
 • Krvácanie zvracaním krvi a čiernych stolíc.
 • Kyslé popáleniny hltanu a priedušnice.
 • Stenóza pažeráka, ktorá sťažuje prehĺtanie, môže spôsobiť dýchavičnosť a skutočné astmatické záchvaty.

Príznaky hernie pažeráka

V prípade parezofageálnej prietrže časť žalúdka prechádza do dutiny hrudníka cez otvor pažeráka, ktorý udržuje zdravý tvar.

Táto patológia je pomerne zriedkavá, ale nebezpečnejšia. Paraezofágová hernia môže zostať dlho v „bráničke“ a kompresia môže znížiť prietok krvi..

Príznaky paraezofageálnej prietrže sú podobné ako pri kĺzavej prietrži, ale zhoršujú sa:

 • Problémy s dýchaním spôsobené poruchou bránice.
 • Astmatický zápal priedušiek, ktorý sa prejavuje kašľom a napätím na hrudi v dôsledku zúženia dýchacích ciest.
 • Extrasystol, t.j. zmeny sínusového rytmu srdca, ktoré môžu viesť k tachykardii, bradykardii, závratom, kolapsom.
 • Prietrž kýly, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Ako zmierniť príznaky prietrže

Ezofágová hernia je anatomické ochorenie, ktoré sa dá vyriešiť iba chirurgickou excíziou, je to však zriedka potrebné: v prípade pažerákovej kýly, aby sa zabránilo štiepeniu.

Mnoho preventívnych opatrení možno zabrániť početným a nepríjemným symptómom:

 • Zdvihnite hlavu postele o 15 cm, aby ste zabránili prieniku kyselín do pažeráka počas spánku.
 • Vyvarujte sa nebezpečných potravín, ako sú tuky, čokoláda, káva alebo alkohol, ktoré dráždia žalúdok a ktoré sa ťažko trávia.
 • Vyhnite sa anticholinergickým liekom, ktoré uvoľňujú svaly a podporujú reflux..
 • Užívajte antacidá na zmiernenie bolestivých symptómov.

Kýlová hernia a iné choroby

Príznaky hiátovej hernie: problémy s trávením, bolesť v hrudnej kosti, napätie atď. môže skryť závažnejšie patológie, preto je vhodné vykonať dôkladné vyšetrenie akýchkoľvek príznakov.

Časté príznaky sa môžu vyskytnúť s:

 • Ochorenia srdca ako angina pectoris alebo infarkt. Príznaky môžu byť podobné hiátovej prietrži: nevoľnosť, dýchavičnosť a pocit tlaku a bolesti v oblasti hrudníka, ktorý sa dá zmierniť ranou. EKG a niektoré krvné testy pomôžu diagnostikovať infarkt..
 • Žalúdočný vred. Toto je poškodenie sliznice žalúdka alebo dvanástnika, ktoré spôsobuje výskyt bolesti, plynatosti, zvracania a závratov - všetky tieto príznaky možno pripísať aj hernii s refluxom. Vred možno zistiť endoskopickým vyšetrením a röntgenovým žiarením s kontrastom.

Hernia pažeráka počas tehotenstva

Tehotné ženy sú viac vystavené riziku hiátovej prietrže kvôli zvýšenému tlaku v brušnej dutine.

Okrem toho treba mať na pamäti, že mnohé z príznakov hiátovej prietrže sú prijateľné pre tehotenstvo počas všetkých deviatich mesiacov..

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť nevoľnosť a vracanie v dôsledku vysokých hladín estrogénu a gonadotropínu, hormónov, ktoré pomáhajú udržiavať tehotenstvo. Často dochádza k páleniu a sťahovaniu pažeráka, keď sa zvierač na konci pažeráka uvoľňuje.

Bez ohľadu na príčiny opísaných príznakov je potrebné zdôrazniť, že počas tehotenstva žalúdok produkuje menej kyseliny a zriedka dosahuje nebezpečné účinky refluxu..

Symptómy môžete zmierniť zmenou stravovacích a stravovacích návykov. Neodporúča sa užívať žiadny liek ani používať sódu do pečiva ako liek na pálenie záhy, pretože obsahuje veľa sodíka..

Príčiny a liečba prietrže pažeráka. zásobovanie

príčiny

Medzi hrudníkom a brušnou dutinou je bránica. Je to svalová doska, v ktorej sú umiestnené 3 diery - pažerák, aorta, žíl. Kýla - expanzia bránice pažeráka, pri ktorej sa časť žalúdka a čriev vytlačí do hrudnej dutiny.

Vytvorenie prietrže uľahčuje:

 • slabosť bráničných svalov, pažeráka v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, fyzická nečinnosť;
 • dedičná predispozícia;
 • zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý spôsobuje expanziu pažeráka v bránici, vďaka čomu vnútorné orgány vstupujú do dutiny hrudníka (pozorované počas tehotenstva, pri narodení dieťaťa, plynatosti, ascite, dlhodobého kašľa, vracania, zdvíhania, fyzickej námahy, chronických pľúcnych ochorení);
 • zvýšený tlak v brušnej dutine pri prejedaní, chronickej zápche, obezite;
 • redukcia pažeráka, narušenie jeho motorickej aktivity (k čomu dochádza pri žalúdočných vredoch, pankreatitíde, cholecystitíde, jazvových zmenách v dôsledku pôsobenia chemických látok, tepelných faktorov);
 • mechanické poškodenie bránice (pomliaždenie brušnej steny, nôž, strelné rany);
 • účinok nikotínu, kofeínu, hormónov, liekov.

klasifikácia

Existujú 3 typy kýly pažeráka.

 • Pohyb (axiálna prietrž) je diagnostikovaný v 90% prípadov. S ňou je kardia (ventil oddeľujúci pažerák a žalúdok) umiestnený nad diafragmatickým otvorom.
 • Parezofageálny - predstavuje 5% všetkých prípadov. Kardia nemení polohu, spodná časť vystupuje cez hernial foramen, pozoruje sa výrazné zakrivenie žalúdka.
 • Skrátený pažerák - abnormalita alebo následok kŕčových, zápalových, jazvových zmien v pažeráku, často kombinovaných s axiálnou kýlou.

známky

Paraezofágové hernie sú asymptomatické, sú zistené náhodne pri endoskopickom, rádiologickom vyšetrení žalúdka. Klinický obraz sa vyvíja, keď sú zovreté orgány, ktoré spadajú do herniálneho otvoru.

Posuvná hernia je sprevádzaná zlyhaním srdca. Prejavuje sa sťažnosťami, ktoré naznačujú gastroezofágový reflux, peptickú ezofagitídu. Hlavné príznaky sú:

 • Pain. Koncentruje sa v oblasti xiphoidného procesu hrudnej kosti, vyžaruje do chrbta, do ľavého ramena, do ramena a pripomína útok anginy pectoris. Pre diferenciálnu diagnostiku sa vykoná EKG. Epiphrenický syndróm je možný. Vyvíja sa stláčaním kmeňov vagusového nervu, prejavujúcim sa bolesťou za hrudnou kosťou, porušením srdcového rytmu. Bolesť sa vyskytuje pri nakláňaní sa dopredu, po zdvíhaní závaží, po jedle, vo vodorovnej polohe.
 • Pálenie záhy. Z dôvodu srdcovej nedostatočnosti vstupuje kyslý obsah zo žalúdka do pažeráka, do ústnej dutiny, čo vedie k podráždeniu sliznice. Pálenie záhy sa prejavuje, zvyšuje sa v horizontálnej polohe, po jedle sa mierne znižuje. Neustály reflux žalúdočného obsahu vyvoláva vývoj peptickej ezofagitídy, erózie, vredov v pažeráku, bolesti v jazyku, chrapot.
 • Dysfágia (narušenie prehĺtania) je dôsledkom kŕče dolného pažeráka, zúženia peptického systému (zúženie). Občas sa objaví epizodická afagia. Je to spôsobené konzumáciou tuhého jedla, pitím. Počas útoku pacient nemôže prehltnúť, objaví sa bolesť, vylučuje sa veľa hlienu.
 • Kričanie nastáva so kŕčom gastrointestinálneho traktu, vysokým intraabdominálnym tlakom, sprevádzaným charakteristickým zvukom, nepríjemným zápachom. Niekedy sa obsah žalúdka uvoľní vzduchom, potom v ústnej dutine zostane nepríjemná kyslá chuť;
 • Škytavka je stabilná a je spojená s podráždením vetiev nervu vagus, sprevádzaným znížením bránice;
 • S prietržou pažeráka, kašľom, dýchavičnosťou, srdcovými arytmiami (podobné ťažkosti sú spojené s kompresiou nervu vagusu).

účinky

Hernia pažeráka spôsobujú peptickú ezofagitídu, zúženie pažeráka a krvácanie, ktoré vyvoláva progresívnu anémiu. Možné pľúcne komplikácie v dôsledku požitia obsahu žalúdka v dýchacích cestách:

 • bronchitída;
 • astmatický kašeľ;
 • dýchavičnosť;
 • hemoptysis;
 • difúzna pľúcna fibróza.

Ochorenie zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny pažeráka. Medzi zriedkavé dôsledky - invázia pažeráka do žalúdka.

Ezofageálna hernia v bránici je nebezpečná. Môže byť sprevádzané porušením vnútorných orgánov, čo si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pri asymptomatických a malých prietržoch sa môžu pacienti liečiť doma. Konzervatívna terapia zahŕňa lieky, diétu a špeciálne cvičenia..

Lieky sa snažia zmierniť príznaky. Priradiť:

 • lieky, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej (Ranitidín, Nizatidín);
 • antacidá - viažu kyselinu chlorovodíkovú, znižujú podráždenie sliznice pažeráka (Almagel, Renny);
 • inhibítory protónovej pumpy - inhibujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej (omeprazolu);
 • prokinetika - normalizuje pohyblivosť pažeráka, znižuje reflux (metoklopramid);
 • hemostatické, antianemické lieky.

Na zmiernenie príznakov môžete použiť ľudové lieky.

 1. Ak chcete odstrániť pálenie záhy, odvar z pomarančovej kôry, sladkého drievka.
 2. Na boj proti belgovaniu použite odvar z brusníc, aloe s medom.
 3. Pri nadúvaní pomáha odvar koreňa valeriána, mäty piepornej, feniklu.

Dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby je správna výživa. Odporúča sa prísny režim stravovania. Musíte jesť pomaly, v malých porciách, aby ste nepreťažili žalúdok a necítili hlad. Je zakázané používať:

Odporúča sa obmedziť sladkosti. V strave zvýšte počet produktov, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy:

 • ryže;
 • krupica, pohánka, ovsená múka;
 • broskýň;
 • banány
 • zemiaky;
 • repa.

Zápcha, nadúvanie zhoršujú situáciu, preto sa odporúča obmedziť potraviny, ktoré prispievajú k tvorbe plynu, nepriaznivo ovplyvňujú črevnú motilitu. Malo by sa vylúčiť:

Na zlepšenie stavu vykonajte cvičenia:

 • kľačať, držať chrbát rovno. Pri vdychovaní pomaly ohnite doprava, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy, opakujte 7-krát;
 • ľahnite si na bok, položte hlavu na mäkký valec. Nadýchnite sa, čo najviac nafúknite žalúdok, vydýchnite, relaxujte, opakujte 5-krát;
 • ľahnite si na chrbát na podložku, dýchajte rytmicky, rovnomerne a otočte sa nabok.

chirurgia

Chirurgia je indikovaná v prípadoch:

 • nedostatok výsledku pri konzervatívnej liečbe;
 • veľké prietrže s dysfágiou, regurgitáciou, aspiračnou pneumóniou;
 • časté krvácanie;
 • priškrtená prietrž;
 • obmedzenia pažeráka;
 • peptická refluxná ezofagitída, ktorá nie je prístupná farmakologickému ošetreniu.

Strávte niekoľko druhov operácií na pažeráku:

 • zošívacia prietržová brána s následným posilnením pažeráka-bránice;
 • fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • eliminácia gastroezofágového refluxu (fundoplikácia).

Operácia sa nevykoná, ak sa riziko závažných komplikácií v pooperačnom období zvýši:

 • porucha krvácania;
 • ťažká tromboflebitída;
 • nekompenzovaný diabetes mellitus;
 • cirhóza pečene;
 • závažné zlyhanie srdca.

Chirurgický zákrok sa vykonáva laparoskopicky. Vytvorí sa 5 vpichov brušnej steny, cez ktoré sa vloží kamera a špeciálne nástroje. Laparoskopia je menej traumatická (pacienti sú už 4 až 5 dní prepustení z domu).

Pri správnej konzervatívnej liečbe sa väčšina pacientov zbavuje príznakov hernie pažeráka. Inak zostáva chirurgia jediným spôsobom liečby..

Ezofágová prietrž

Ezofágová hernia je chronické ochorenie. Patologické zmeny v úzkej svalovej trubici a väzivovom aparáte bránice vedú k vážnemu narušeniu činnosti všetkých orgánov gastrointestinálneho traktu. Akékoľvek odchýlky negatívne ovplyvňujú kvalitu života osoby a môžu spôsobiť veľa nepríjemných symptómov a komplikácií. Včasná diagnóza vás ušetrí od zbytočných problémov. Nemôžete začať s ochorením, dá sa liečiť a zvyšuje pravdepodobnosť zotavenia tých pacientov, ktorí hľadajú lekársku pomoc pri prvých príznakoch choroby..

U osôb nad 60 rokov sa často diagnostikuje hernia pažeráka. Okrem kritéria veku sa zaznamenala aj súvislosť s pohlavím. Ženy majú častejšie túto chorobu ako muži. Existuje vysvetlenie pre všetko, ako pri každej chorobe, prietrž pažeráka má príčiny a charakteristické príznaky. Vedieť o nich nie je ťažké určiť prítomnosť patológie. Samoliečba je v tomto prípade zbytočná a neprijateľná, riziko komplikácií je príliš vysoké.

Ako sa lieči choroba, ako efektívne sú moderné terapeutické prístupy a čo by sa malo robiť, ak existuje podozrenie na vývoj choroby? Odpovieme na aktuálne otázky a načrtneme hlavné body, ktoré vám umožnia rozpoznať chorobu a chrániť sa pred následkami.

Čo znamená kýlová pažerák??

V zdravom tele zaujme každý orgán svoje miesto, ktoré je mu anatomicky priradené. Medzi brušnou a hrudnou dutinou prechádza svalová doska. Tento orgán sa nazýva bránica. Sval hrá veľmi dôležitú úlohu v ľudskom tele, je hlavným a je zodpovedný za dýchanie. V bránici je malá diera, cez ktorú prechádza pažerák. Všetko, čo sa nachádza pod bránicou, by za normálnych okolností nemalo spadať do oblasti hrudníka. Tomu sa dá zabrániť spojivovými tkanivami a väzivovými štruktúrami. Akýkoľvek pohyb do hrudníka pažeráka alebo do samostatnej časti žalúdka sa považuje za abnormálny. Ak sa zistí takáto patológia, u pacienta sa diagnostikuje hiátová hernia.

S progresiou ochorenia a bez liečby sa žalúdočné žlče dostávajú bez problémov do pažeráka. Dlhodobé odlievanie obsahu spôsobuje zápal sliznice. Toto telo nemá ochranu proti obsahu žalúdočnej kyseliny. Zápal sliznice je ľahko poškoditeľný, čo spôsobuje bolesť. To je jeden z hlavných príznakov prietrže pažeráka, existujú ďalšie problémy, ktoré sprevádzajú ochorenie.

Príznaky hernie pažeráka

Malá kýla pažeráka nespôsobuje pacientovi problémy. Pomerne často sa vyskytuje asymptomatická forma herniálnych formácií. Toto ochorenie sa nijako neprejavuje a nespôsobuje nepohodlie. Pacient nemá ani podozrenie na problémy a naďalej žije známym životom. Počas röntgenového žiarenia alebo ultrazvuku sa niekedy náhodou zistí závažná patológia.

Ochorenie sa môže kedykoľvek prehlásiť. Spravidla sa zaznamenáva aktivita klinických prejavov s progresiou choroby a rastom kýly. Frekvencia a závažnosť symptómov závisí od veľkosti patologickej formácie a jej typu, prítomnosti sprievodných chorôb a identifikovaných komplikácií..

Označte všeobecné príznaky prietrže pažeráka:

Najčastejším príznakom, ktorý sprevádza takmer všetky známe typy choroby, je pálenie záhy. Po jedle môže pacienta obťažovať ohýbaním, ktoré sa v noci často zosilňuje. Pálenie záhy môže spôsobiť ťažké fyzické námahy, prejedanie sa alebo nadmerné pitie. Niekedy sa symptóm prejavuje miernou formou a neovplyvňuje blaho pacienta. Pozoruje sa aj závažný pálenie záhy, keď je pre pacienta ťažké znášať pálenie na hrudi. Tento stav môže byť doplnený plynatosťou, nevoľnosťou a nepríjemnou dochuťou v ústach. Keď je obsah žalúdka v pažeráku, pálenie záhy sa stáva kyslým alebo horkým. Všetky tieto prejavy sa odrážajú v psychickom a fyzickom zdraví človeka. Spánok je narušený, pacient stráca pracovnú kapacitu a chuť do jedla. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky pálenia záhy, ako sa zbaviť pálenia záhy?)

Bolesť je ďalším výrazným príznakom hiátovej prietrže. Väčšina pacientov pozná syndróm bolesti, ktorý sa najčastejšie prejavuje sklonmi a horizontálnou polohou tela. Bolesť môže byť lokalizovaná za hrudnou kosťou, v hypochondrii, bruchu, v oblasti srdca. Bolestivé pocity sú zvyčajne bolesti v prírode. Po jedle zintenzívňujú, oslabujú po dychu alebo zhlboka sa nadýchajú..

Grganie. Tento príznak môže byť spôsobený kŕčmi zažívacieho traktu, aktívnym pôsobením žalúdka a zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Počas rozhovorov a jedenia môže dôjsť k nedobrovoľnému uvoľneniu vzduchu. Útok je často sprevádzaný charakteristickým zvukom a zápachom. Pri grganí sa môže uvoľňovať nielen vzduch, ale aj obsah žalúdka. Použitie antispasmodík, ktoré niektorí pacienti používajú na zmiernenie príznaku, málokedy prináša investície, takže pacienti často nezávisle na sebe burácajú, čím sa zbavujú nepohodlia. (Pozri tiež: Príčiny a typy grgania po jedle)

U 35% pacientov s diagnózou „ezofágovej hernie“ sa pozoruje regurgitácia. Dôvody sú rovnaké: stravovanie, svahy, vodorovná poloha. Tento príznak je charakteristický pre stredne veľké útvary a spôsobuje veľa nepríjemností. Objemy zvratkov v Ingode sú pomerne veľké, takže pacient musí zásoby a prepravovať špeciálne nádoby na zvratky.

Medzi bežné príznaky, ktoré sprevádzajú prietrž pažeráka, patrí dysfágia alebo porucha prehĺtania. Ponáhľajte sa pri vstrebávaní jedla, príliš horúcich (studených) nápojoch, tento jav môžu vyvolať neurogénne faktory. Dysfágia sa môže vyskytnúť zriedkavo, ale môže byť trvalá. To je zvyčajne spojené s pridaním komplikácií. Po zhoršení choroby je možné úplné alebo čiastočné zablokovanie konzumovanej potravy. Tento príznak zvyčajne sprevádza pálenie záhy. Pri plnení pažeráka pacient jednoducho nemôže prehltnúť jedlo. Tieto nepríjemné ťažkosti spôsobujú úzkosť a nervozitu. V priebehu času sa nepohodlie zosilňuje, čo môže viesť k odmietnutiu jesť jedlo a mať vážne následky.

Klinické prejavy sa môžu líšiť v závislosti od typu kýly. S posuvnou prietržou pažeráka vystupuje výčnelok do herniálneho vaku. Príznaky choroby sa objavujú iba vtedy, keď obsah žalúdka preniká do pažeráka. V medicíne je tento jav definovaný výrazom „gastroezofágový reflux“. Pacient môže byť narušený pálením záhy a bolesť medzi rebrami, časté fľaky a regurgitácia.

Iný, menej bežný typ prietrže sa nazýva pažerák. Ak je to možné, jedlo v žalúdku stagnuje. V tomto prípade sa pravidelne cíti bolesť a nepohodlie v oblasti hrudníka. Ak choroba progreduje, príznaky sa zosilňujú, zvyčajne sa prejavujú po užití. V niektorých prípadoch pacienti úmyselne znižujú svoj objem a niekedy odmietajú jesť.

Príčiny hernie pažeráka

Príčiny vzniku kýly pažeráka sa delia na získané a vrodené. K posledným menovaným patrí tzv. Krátky pažerák. Patológia je zriedkavá, ale je známe, že osoba sa už narodila s neplnkom. Časť žalúdka je spočiatku umiestnená v hrudnej dutine. Všetky ostatné dôvody sa vzťahujú na získané. Zvyčajne sa vyskytujú u ľudí vo veku nad 55 rokov, ale to neznamená, že choroba, ako je kýlová pažerá, nie je typická pre mladých ľudí. Takéto prípady sú známe a hoci sa ochorenie považuje za súvisiace s vekom, nikto nie je v bezpečí..

Zdôrazňujeme hlavné dôvody, ktoré prispievajú k vytvoreniu kýly:

Zvýšená elasticita tkaniva a svalová slabosť bránice a pažeráka. S vekom ľudské tkanivá a svaly strácajú svoju elasticitu, oslabujú, strácajú svoju predchádzajúcu činnosť, čo nepriaznivo ovplyvňuje ich prácu. Akákoľvek porucha vedie k porušeniu funkcií pažeráka. Svalová slabosť spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom prispieva k expanzii otvoru bránice, čo je najzávažnejším faktorom vyvolávajúcim výskyt hernie. Existujú časté prípady, keď príčinou výskytu patológie je resorpcia (resorpcia) tukového tkaniva v bránici. Toto porušenie je spojené aj so zmenami súvisiacimi s vekom a vysvetľuje častý výskyt ezofageálnej prietrže u starších ľudí. Riziko a mladí, pretože svalová slabosť môže spôsobiť nízku fyzickú aktivitu a sedavý životný štýl.

Dedičná predispozícia. Slabosť svalového tkaniva je vrodená. Táto patológia sa môže prenášať na deti od rodičov. Dedičské sú tiež nedostatočne vyvinuté svaly, dlhé končatiny, ploché nohy, tenká kosť. Všetky tieto fyziologické abnormality sú zahrnuté v zozname príčin hernie pažeráka..

Zvýšený tlak v brušnej dutine. Tento jav je náhle a pravidelný. V každom prípade to vyvoláva rozšírenie otvoru bránice a výstup do hrudníka vnútorných orgánov alebo ich jednotlivých častí. Tlak v bruchu sa môže počas tehotenstva a ťažkých pôrodov zvýšiť, nadúvanie, ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine), silný, dlhotrvajúci kašeľ, nadmerná fyzická námaha. Medzi príčiny zvýšeného tlaku v brušnej dutine patrí vždy prejedanie, obezita a chronická zápcha. Existuje veľa rizikových faktorov, z ktorých každý môže vyvolať vzhľad prietrže.

Porušenie motorickej funkcie a skrátenie pažeráka. Tieto fyziologické abnormality vedú k vytiahnutiu pažeráka. Takéto procesy môžu byť spôsobené mnohými chorobami: cholecystitída, žalúdočné vredy, pankreatitída atď. Tieto choroby sú zvyčajne sprevádzané žalúdočnou aktivitou, ktorá spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne. Skrátenie pažeráka vyvoláva jazdecké zmeny. Môžu sa objaviť v dôsledku tepelných (chemických) účinkov spôsobených chorobami žalúdka a čriev. Bol odhalený vzorec: čím dlhšie choroba trvá, tým vyššia je pravdepodobnosť hernie pažeráka.

Poškodenie zatvorenej alebo otvorenej bránice. Uzatvorené zahŕňajú zranenia spôsobené modrinami stien brušnej dutiny a prudký nárast vnútrobrušného tlaku. Otvorené poškodenie je najčastejšie spojené s mechanickým nárazom zranenej strely. Môže to byť guľka alebo nôž. Prienikom do brušnej alebo hrudnej dutiny poškodzujú bránicu.

Okrem uvedených dôvodov sa vždy berie do úvahy vplyv nikotínu na bránicu a na tráviaci trakt, niektoré lieky, kofeín, hormonálne látky..

Nebezpečenstvo a dôsledky prietrže pažeráka

Asymptomatické malé prietrže sa zvyčajne nelieči. Lekár dá potrebné odporúčania a ak je za zdravotný stav zodpovedný pacient, nemusí čeliť komplikáciám. Iný prístup je potrebný, ak je výskyt prietrže sprevádzaný pálením záhy a častou bolesťou. V takýchto prípadoch je liečba povinná. Správna taktika liečby môže zabrániť vážnym následkom. Najčastejšie komplikácie sú: krvácanie a erózia stien pažeráka, skrátenie orgánov, zápal žalúdočnej sliznice, porušenie prietrže, rakovina pažeráka..

Akákoľvek komplikácia je sprevádzaná zhoršením stavu pacienta. Dýchavica a zvýšená srdcová frekvencia sa objavia, koža je bledá, často teplota stúpa. Existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku žalúdočných vredov postihnutých prietržou alebo chronickou gastritídou. (Pozri tiež: Príčiny, príznaky a príznaky gastritídy žalúdka)

Diagnóza kýly pažeráka

Utajenie a nešpecifickosť niektorých symptómov, charakteristických pre herniu pažeráka, často vedie k tomu, že pacienti strácajú čas a sú neúspešne liečení na iné choroby. To môže byť nebezpečné, všetko súvisiace s diagnostikou vnútorných orgánov si vyžaduje nielen účasť odborníkov, ale aj špeciálne lekárske vybavenie. Diagnóza kýly pažeráka je pomerne jednoduchá. Lekár predpíše niekoľko štúdií a na základe získaných výsledkov potvrdí alebo vylúči prítomnosť patológie.

Z inštrumentálnych štúdií o presnosti diagnostiky budete možno potrebovať údaje:

Fibrogastroduodenoskopia (FGDS). S pomocou fibrogastroskopu lekár skúma pažerák, žalúdok, dvanástnik. Diagnostický postup je predpísaný takmer každému, kto trpí chorobami čriev a žalúdka. Ak počas prieskumu pacient naznačil aspoň jeden z charakteristických symptómov, prechod diagnóz FGDS sa stáva nevyhnutným pre diagnostiku.

Röntgenové vyšetrenie. Bez tohto postupu je potvrdenie diagnózy takmer nemožné. Vyšetrenie je predpísané všetkým pacientom s podozrením na prietrž. Štúdia umožňuje posúdiť stav vnútorných orgánov. Pri dirigovaní je možné zistiť vredy, zúženie a zápalové procesy v pažeráku. Táto diagnostická metóda sa považuje za pomerne účinnú. Stane sa neinformatívnym iba v prípade stacionárnych patológií, keď je prietrž lokalizovaná v blízkosti pažeráka. V takýchto prípadoch je pH metry.

PH - metrika pažeráka a žalúdka. Štúdia je predpísaná na stanovenie pravidelnosti plnenia obsahu žalúdka do pažeráka. Na stanovenie žalúdočnej funkcie tvoriacej kyselinu sa skúma žalúdočná šťava. Tento postup sa vykonáva na špeciálnom zariadení. Sonda je vložená cez nos pacienta a je zavedená kožná elektróda. Všetky zmeny sa zaznamenávajú na bloku namontovanom na páse. Dáta sú spracovávané pomocou počítača a špeciálnych programov.

Všetky diagnostické testy sa vykonávajú nalačno. Pacientovi sa odporúča prestať fajčiť a prestať užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky..

Liečba hernie pažeráka

Je vhodné začať vyšetrenie a začať liečbu čo najskôr. Ak nezačne ireverzibilné procesy v tele a liečba je oneskorená, neprinášajte herniálnu formáciu do vážneho stavu. Zaručený pozitívny výsledok a úplné uzdravenie je možné iba so zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. Pri liečbe herniových formácií pažeráka sa používajú konzervatívne a chirurgické liečebné metódy..

Tradičná terapia sa vykonáva s cieľom stabilizovať stav pacienta a predchádzať komplikáciám. V prípadoch, keď sa zistí malá hernia a nie sú k dispozícii žiadne klinické prejavy, lekár radí pacientovi, že je potrebné upraviť stravu a životný štýl. Pacient má sledovať telesnú hmotnosť a kontrolovať fyzickú aktivitu.

Na dosiahnutie remisie umožňujú liečivá pôsobenie na zníženie sekrécie žalúdka a ochranu sliznice pažeráka pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy. Pri kýle pažeráka je strava a liečba sprievodných chorôb povinná. Ak účinok konzervatívnych metód neprináša výsledky a choroba postupuje, je predpísaný chirurgický zákrok.

Plastická operácia pažeráka

Operácia je niekedy jediným spôsobom, ako zabrániť vážnym následkom. Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

Neúspešné konzervatívne liečenie;

Zhoršenie stavu pacienta a prítomnosť komplikácií (krvácanie, erózia, vredy, zápal pažeráka);

Lokalizácia patológie v herniovej bráne;

Závažné poruchy pažeráka.

Prítomnosť hernií v blízkosti pažeráka a zvyšujúce sa riziko porušenia formácií.

Operácia sa nevykonáva počas tehotenstva, diabetes mellitus, závažných ochorení srdca a krvných ciev, zhubných nádorov..

Každý z existujúcich typov operácií má svoje výhody a nevýhody. Výber typu operácie robí odborník na základe údajov z predbežných štúdií. Zvážte najbežnejšie metódy chirurgického zákroku:

Nissen fundoplication

Operácia sa vykonáva otvorená a zatvorená. V prvom prípade je prístup zabezpečený rezom v brušnej stene alebo hrudníku. Uzatvorená metóda zahŕňa použitie laparoskopických techník.

Účelom operácie je zmenšiť priemer otvoru. To je možné vďaka špeciálne navrhnutej manžete..

Nevýhody: Nevýhodou je, že nie je zabezpečená jej fixácia, čo môže viesť k relapsu choroby.

Výhody: Pri použití laparoskopických techník je riziko zranenia minimálne. Pacient sa rýchlo zotaví a vráti sa do svojho obvyklého života. Riziko pooperačných komplikácií je znížené..

Operácia Belsi

Vykonáva sa otvorene, je povolený iba prístup k hrudníku. Počas operácie je dolný pažerák a pažerák chlopne pripevnený k bránici. Spodok žalúdka je prišitý k prednej stene pažeráka.

Nevýhody: Táto zložitá a bolestivá operácia je pre pacientov ťažšie znášateľná..

Výhody: Jeho výhoda v schopnosti eliminovať sprievodnú patológiu.

Gastrocardiopexy

Vykonáva sa rezom, podstatou je lemovanie pažeráka a časť žalúdka na štruktúry umiestnené pod bránicou..

Výhody: Výsledky a predpovede sú vždy dobré. Okrem možnosti eliminácie iných patológií v brušnej dutine, gastrocardiopexia takmer eliminuje vývoj komplikácií..

Allison Technika

Prístup je zabezpečený výrezom v 7,8 medzikostálnom priestore. Počas chirurgického zákroku šije lekár kýlu.

Nevýhody: tento typ chirurgického zákroku sa v súčasnosti nepoužíva ako nezávislá metóda. Je to kvôli vysokej miere recidívy. Použitie Allisonovej techniky sa zvyčajne spája s komplexom chirurgických opatrení.

Strava hernia pažeráka

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže spôsobiť mechanické poškodenie pažeráka. To všetko je sprevádzané obštrukciou čriev a chronickou zápchou. Tieto podmienky upravte pomocou správnej výživy. Strava s herniou pažeráka je veľmi dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby. Je to predpísané v prípadoch, keď je pacient pripravený na operáciu. Účelom tejto diéty je znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy a chrániť sliznice žalúdka a pažeráka..

Jedlo by malo byť frakčné. Najlepšie je jesť po malých dávkach po celý deň. Posledné stretnutie 3 hodiny pred spaním.

Výrobky by nemali dráždiť steny pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Je zakázané jesť veľmi horúce a naopak príliš studené jedlo. Potraviny, ktoré spôsobujú trávenie a nadúvanie, sú vylúčené zo stravy.

Ezofágová prietrž

Diagnózu „ezofágovej hernie“ neurčí žiadny kompetentný lekár. Pretože v medzinárodnej klasifikácii neexistuje žiadna takáto choroba. Nie je možné zistiť, kde sa nachádza prietrž. Správny názov pre patológiu je hiátová prietrž (skrátene HHP). Toto je diagnóza a zdravotnícki pracovníci túto chorobu nazývajú.

Tí, ktorí sú ďaleko od medicíny a zabudli na anatómiu, nechodia do detailov. Hlavná vec je, že choroba je sprevádzaná známkami poškodenia pažeráka. Preto nebudeme neustále opravovať „populárnu terminológiu“. Je oveľa dôležitejšie venovať pozornosť príznakom lézie, predchádzať komplikáciám a nájsť možnosti liečby bez chirurgického zákroku a bez chirurgického zákroku..

Štatistické analýzy ukazujú, že „hernia pažeráka“ je najbežnejšia u žien vo vekovej skupine 60 a viac rokov. U ľudí mladších ako 50 rokov sa vyskytuje s frekvenciou 0,7%, v období od 51 do 59 rokov sa prevalencia zvyšuje na 1,2%. Maximálna hodnota je 4,7%.

Spomeňte si na anatómiu „cesty“ z pažeráka do žalúdka

Po prehltnutí sa potravinové hrudky pošlú do žalúdka cez svalovú trubicu (pažerák). U dospelých má priemernú dĺžku 25 cm a jeho úlohou je dodávať rozdrvené a slín spracované potraviny, aby sa začalo trávenie. Orgán má pozdĺžne svaly, ktoré tlačia obsah do žalúdka, a silné kruhové svaly, ktoré bránia návratu.

V štruktúre je rozlíšených 7 anatomických segmentov. Budeme sa zaujímať iba o 3 dolné časti pažeráka:

 • Suprafrenický - nachádza sa 3 až 4 cm od bránice. Tu sa častejšie zisťujú divertikly, častejšie sa zisťujú kŕčové žily, vredy a zápaly, hernie.
 • Intrafrenický (epikardiálny) - nie viac ako 2 cm, prechádza cez hrúbku bránice, cez špeciálny otvor nazývaný „pažerák“. Okrem vyššie uvedenej patológie hrá dôležitú úlohu vo funkčných poruchách, zúčastňuje sa na regulačnom mechanizme otvárania kardií, má silný fibro svalový kruh, zaisťuje uzavretie lúmenu a úplnú tesnosť medzi pažerákom a žalúdkom v pokoji. Mobilný, obklopený tukovým tkanivom.
 • Brušný alebo subfrenický - veľkosť 3-4 cm, sa tiež nazýva „predsieň“ srdcovej časti žalúdka, je funkčne rovnaký ako bránica, tvorí uhol (His) vo veku jedného roka s veľkým zakrivením pri vstupe do žalúdka. Vnútri rohu je záhyb, ktorý funguje ako ventil. Je uzavretý tlakom vo vnútri žalúdka a neumožňuje spätný pohyb potravy (regurgitácia, grganie)..

Membrána je tvorená hustou svalovou vrstvou. Oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Má diafragmatické otvory na priechod pažeráka, brušnej tepny, sympatického nervu a dolnej dutej žily. Pletie ich pomocou šliach, aby zabezpečili kolísanie tlaku a vytvorili potrebné podmienky pre činnosť dýchacích ciest, srdca a veľkých ciev, trávenie.

Prečo sa vyskytuje prietrž??

Rozlišujte príčiny kýly pažeráka vrodenej a získanej prírody. Takáto anomálie vývoja, ako napríklad krátky pažerák, „vtiahne“ hornú časť žalúdka do hrudnej dutiny. Nedostatok kolagénu v štruktúre svalových vlákien bránice oslabuje svalové napätie, prispieva k prehýbaniu a napínaniu tkaniva obklopujúceho pažerák..

V starobe človek nadobúda rôzne poruchy, ktoré telo už nedokáže napraviť ani kompenzovať. Tie obsahujú:

 • všeobecné zmeny v štruktúre spojivového tkaniva (strata kolagénu, elastínu), ktoré významne oslabujú väzivo svalov;
 • silná fyzická námaha, najmä s prudkým vzostupom alebo drepom;
 • prírastok na váhe alebo prudký úbytok hmotnosti, množstvo tukového tkaniva v brušnej dutine ovplyvňuje mobilitu bránice, vnútrobrušný tlak s výrazným znížením hmotnosti, zmeny biochemických procesov vo svalovom tkanive, vyskytuje sa atrofia;
 • tehotenstvo u žien s veľkým plodom alebo dvojčatami, ktoré majú dvojičky, dočasne zmení umiestnenie orgánov vo vnútri brucha;
 • sklon k zápche;
 • prevedené operácie na pažeráku nie sú úplné bez narušenia funkcie orgánov;
 • chronický kašeľ fajčiarov;
 • zväčšenie brucha v dôsledku tlakov na ascitoch na kupole bránice zdola;
 • choroby pažeráka spojené so zhoršenou motorickou funkciou;
 • poranenia a popáleniny pažeráka (tepelné a chemické);
 • choroby žalúdka, tenkého čreva, žlčových ciest, ktoré vedú k zhoršenej evakuácii potravín, sekrécii, zmenám v motorickej aktivite svalovej vrstvy (napríklad reflexná kontrakcia pozdĺžnych svalov pažeráka s peptickým vredovým ochorením, cholecystitída);
 • tupé poranenie brucha.

Vzdelávací mechanizmus

Pod vplyvom jedného alebo viacerých dôvodov sa vytvára zväčšené otvorenie pažeráka, bránice bránice bránice. Do nich môžu vstúpiť susedné orgány umiestnené pod kupolou: horná časť žalúdka, omentum, črevná slučka. Takéto kýly sa nazývajú hiatal. Medzi všetkými herniami bránice tvoria 90%.

Sú známe rôzne hiátové hernie, líšia sa lokalizáciou a pohyblivosťou:

 • axiálny (axiálny), označuje klzné prietrže - častejšie ako iné (95% prípadov) sa kardia žalúdka a spodná časť pažeráka voľne pohybujú axiálne zdola nahor a dozadu (takéto kýly sa tiež nazývajú „plávajúce“), v dôsledku čoho môže žalúdok presahovať bránica, proces prechodu potravy sa preruší;
 • pevná perioezofágová (paraezofágová) - zriedka (5%), nepohybuje sa, jedna z častí žalúdka alebo celého orgánu, omentum, slučka tenkého čreva, časť sleziny vstupuje do diery.

Posuvné prietrže sa líšia stupňom o 3 možnosti:

 • 1 stupeň - to je počiatočné štádium, je možné, že iba subfrenická časť pažeráka prenikne do hrudnej dutiny, je asymptomatická, liečba pažerovej kýly nevyžaduje chirurgický zákrok, zvyčajne je dostatočná strava;
 • 2 stupňa - okrem dolných častí pažeráka vstupuje do herniálneho otvoru aj horná časť žalúdka, prejavujú sa príznaky choroby, vyžaduje sa vytvorenie kombinovanej schémy, ako liečiť prietrž pažeráka, ak sa neprijmú žiadne opatrenia, spôsobuje komplikácie;
 • Stupeň 3 - najzávažnejšie prejavy, väčšina žalúdka sa pohybuje do priestoru nad bránicou, pravdepodobne celý orgán, črevné slučky, túto formu nemožno vyliečiť bez chirurgického zákroku.

príznaky

Pacienti majú klinické prejavy choroby iba od druhej fázy choroby. Hlavné príznaky sú nasledujúce. Bolesť - lokalizovaná v epigastrickej oblasti, často vľavo, sa objavuje náhle, dosť intenzívna, veľmi podobná angine pectoris, zosilňuje sa aj pri ťažkej fyzickej námahe, počas pohybu.

Porucha prehĺtania - opísaná pacientmi ako „pocit stlačenia hrudky v krku“. Pásanie - horkosť konzumovaná potravou, kyslý obsah, vyskytuje sa po jedle, neprechádza dlho. Chrapľavý hlas - spôsobuje, že sa kyselina hadí do hrtanového a väzivového aparátu, dochádza k chemickému popáleniu..

Pálenie záhy - to sa deje po jedle aj nalačno, horšie v polohe na chrbte, keď sa predkláňate. Pretrvávajúce čkanie - príčinou je opätovné podráždenie vetiev nervu vagus, a preto dochádza ku kŕčovej kontrakcii bránice. U pacientov so škytavkami sa vyskytuje nepríjemné nepohodlie. V noci sa slinenie zvyšuje, dostať sa do hrtanu podporuje záchvaty kašľa, nespavosť.

Pri bolesti je dôležité všimnúť si príznaky komplikácií:

 • bolesť je takmer konštantná, tupá, boľavá;
 • zmeny lokalizácie („listy“ pod ľavou lopatkou do žalúdka);
 • prejavuje sa útokom s „rezajúcim“ charakterom;
 • zosilnené tlakom v epigastrickej oblasti.

Aké sú možné komplikácie??

Negatívne dôsledky neošetrenej HPOD môžu viesť k:

 • na rozvoj zápalu pažeráka v katarálnej, eróznej forme alebo vo forme refluxnej ezofagitídy;
 • peptický vred v dolných rezoch s následnou stenózou pažeráka v dôsledku zúženia alebo perforácie jaziev;
 • porušenie pevnej prietrže;
 • krvácanie zo žalúdka alebo pažeráka z kŕčových žíl;
 • záchvaty reflexnej angíny.

Aké sú znaky porušenia predpisov??

Porušenie bránice prietrže nastáva v súvislosti s náhlym kŕčom zväčšeného pažeráka. Niekedy je to prvý príznak choroby. Častejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorí sú si vedomí svojej patológie, v prípade porušenia odporúčaní lekára, odmietnutia alebo kontraindikácií pri operácii kýly.

Na pozadí obvyklých príznakov sa v hornej časti epigastria a na hrudníku náhle objaví ostrá bolesť. Vyžaruje do goliera, ľavého ramena. Pri veľmi vysokej intenzite je sprevádzaný šokovým stavom. Dlhodobé zvracanie, ktoré sa zhoršuje vo výške bolesti, trvá takmer jeden deň.

Brucho je opuchnuté, črevná pohyblivosť je zachovaná, vyvoláva bolesť. Ak sa takéto príznaky objavia, potom je pre život ohrozujúce indikácie nevyhnutná chirurgická liečba pažerákovej hernie. Pacient by mal byť okamžite nazvaný sanitka.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy lekár podrobne zistí príznaky, vzťah k rizikovým faktorom, prítomnosť chorôb tráviaceho ústrojenstva. Objektívne príznaky zväčšenia otvoru pažeráka a narušená poloha orgánov sa získavajú pomocou röntgenovej metódy a endoskopie. Röntgenová štúdia sa uskutočňuje s kontrastom tráviacich orgánov so suspenziou bária.

Pri prietrži je možné detegovať zväčšený krúžok pažeráka, srdcovú časť žalúdka nad bránicou, neprítomnosť v priestore pod kupolou bránice dolného segmentu pažeráka, vysoko lokalizovaného zvierača..

Pri fibrogastroskopii je viditeľný prechod spojenia pažeráka a žalúdka do suprafrenického priestoru, objavujú sa príznaky komplikácií (zápal na sliznici pažeráka, erózia, peptické vredy, rôzne formy gastritídy). Vyžaduje sa nevyhnutne diferenciálna diagnostika nádoru. Na tento účel sa odoberá biopsický materiál..

Ako liečiť hiátovú prietrž

Lekár by mal informovať pacienta o možnostiach liečby choroby po potvrdení diagnózy ďalšími metódami. Metódy liečby hernie pažeráka (máme na mysli „pažerák“) sa vyberajú v závislosti od štádia procesu, stavu pacienta, veku a súvisiacich chorôb..

V prvom štádiu, pri absencii symptómov, liečba vyžaduje profylaxiu, aby sa zabránilo zhoršeniu procesu prietrže. Pacientovi sa odporúča strava, predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Veľký význam má zákaz vzpierania a normalizácie hmotnosti..

V druhej alebo tretej etape je nemožné liečiť pažerovú prietrž bez chirurgického zákroku. U starších ľudí sa upúšťa iba od konzervatívnych metód s dekompenzáciou kardiovaskulárneho systému, s ťažkou mozgovou nedostatočnosťou. Hlavnou vecou pre nich je odstránenie, pokiaľ je to možné, príčin zvýšeného tlaku v brušnej dutine, na liečenie chronických chorôb, ktoré prispievajú k patológii..

Čo pridať k dennej gymnastike?

Cvičenie je k dispozícii pacientom akéhokoľvek veku. Umožňujú podporovať svaly bránice a brucha, predchádzať atrofickým zmenám. Dychové cvičenia sa musia robiť ráno na lačný žalúdok.

Zahŕňa: v polohe na chrbte - vyčnievanie brucha pri vdýchnutí a zatiahnutie pri výdychu, pri státí - nakláňanie do strán pri vdýchnutí, návrat do pôvodnej polohy pri výdychu. Medzi bežné cvičenia pre svaly patrí zdvíhanie nôh, „bicyklov“, „nožníc“..

Úloha výživy

Dietetické potraviny by mali pomôcť eliminovať zápchu, nadúvanie, normalizovať hmotnosť a predchádzať prejedaniu. Pacientom sa odporúča jesť najmenej šesťkrát denne v malých porciách. Je zakázané zahrnúť do stravy:

 • alkoholické nápoje, sóda, káva;
 • korenené korenie, cesnak, cibuľa;
 • mastné a vyprážané jedlá;
 • nakladaná zelenina;
 • kyslé šťavy, bobule a ovocie;
 • plnotučné mlieko;
 • čerstvé pečivo, ražný chlieb.

Sladké ovocie je lepšie šúpať, nastrúhať. Povolený:

 • sušené ovocie (najmä sušené slivky);
 • odstredené mliečne výrobky (kefír, tvaroh, jogurt);
 • Varené jedlá chudého mäsa, hydiny a rýb;
 • vegetariánske polievky;
 • uvarenú kašu v zriedenom mlieku;
 • praženica;
 • sušený biely chlieb, sladké sušienky na čaj;
 • do čaju môžete pridať mlieko.

Po jedle je zakázané ísť spať, mali by ste chodiť. Neodporúča sa jesť pred spaním. Kefir je dobré piť 3 hodiny pred spaním.

Používanie liekov

Lieky pre pacienta s HPA sú potrebné na podporu trávenia a na zabránenie funkčných porúch sekrécie, motility. Ak má pacient zvýšenú kyslosť, odporúčajú sa lieky s antacidovými vlastnosťami (Almagel, Gastal), blokátory kyseliny (ranitidín, famotidín, Nizatidín, omeprazol). Zlepšujú motilitu cisapridu, metoklopramidu, zabraňujú a eliminujú prejavy gastroezofágového refluxu s pálením záhy, zvíjanie.

Druhy chirurgickej liečby

Úlohou operácie je obnoviť tesnosť otvoru pažeráka v bránici, návrat a fixáciu pažeráka a žalúdka do ich prirodzenej polohy. Chirurgická liečba je indikovaná u pacientov s herniou druhého až tretieho stupňa, ak:

 • diera tvorí pomerne široký herniálny kanál;
 • spadnuté orgány sú upevnené v bráne prietrže;
 • existujú komplikácie;
 • prietrž vytvorená na pozadí zhoršeného vývoja sliznice (dysplázia) a je nebezpečná degeneráciou na zhubný nádor;
 • predpokladá sa porušenie posuvnej prietrže.

Liečba ľudovými liekmi

Ľudové lieky na prietrž hernia otvorov pažeráka pomáhajú strave a liekom eliminovať nežiaduce prejavy poškodených tráviacich orgánov. Na odstránenie nadúvania sa odporúča použiť odvar z mäty, feniklu, valeriánu, ľanových semien alebo kôpru. Čaj so zázvorom alebo trochu nastrúhaným koreňom pomáha pri bolesti a pálení záhy. Mrkvová šťava je užitočná na liečenie zápalových stavov..

Hernia pažeráka predovšetkým porušuje funkcie žalúdka a pažeráka. Celkový výsledok závisí od činnosti počiatočnej časti tráviaceho traktu. Preto bez liečby trpia aj iné orgány. Včasný prístup k lekárovi pomôže zabrániť progresii patológie.

Príznaky hernie pažeráka

Pri prietrži pažeráka sa príznaky objavujú podľa jej štádia. Patológia je chronická a vyvíja sa vo svalovej trubici bránice. To vyvoláva vážne porušenia výkonu tráviaceho traktu.

Asymptomatický priebeh choroby

Daná choroba sa častejšie zisťuje u ľudí starších ako 60 rokov. Rizikovú skupinu tvoria ženy. Klinika GPOD je polymorfná v závislosti od veľkosti a typu prietrže.

Vonkajšie príznaky choroby sa líšia v dôsledku častých komplikácií. Špecialisti rozlišujú niekoľko klinických foriem hiátovej hernie:

 • asymptomatická;
 • s alebo bez prítomnosti syndrómu kardiálnej nedostatočnosti;
 • sprievodné gastrointestinálne ochorenie;
 • paraezofageálna forma;
 • vrodený krátky pažerák.

Asymptomatická patológia sa zisťuje náhodne (v 5 - 40% prípadov). Nutričná a srdcová HPOD je typ asymptomatickej formy patológie. Pri tejto diagnóze sa zistí malá prietrž. V tomto prípade nie sú žiadne príznaky zlyhania srdca.

Ak je patológia sprevádzaná podobnou klinikou, pacient si sťažuje na pálenie záhy, ku ktorému dochádza po jedle. V 87% prípadov všetkých HPAR sa zistila diafragmatická hernia s klinikou na zlyhanie srdca. Pre prejav nočného pálenia záhy by sa mal zvýšiť tonus vagus nervu. Súčasne sa uvoľňuje dolný zvierač pažeráka..

Pálenie záhy sa líši v rôznych stupňoch intenzity. Môže pacienta dlhodobo rušiť, čo narúša výkon.

Pri diafragmatickej prietrži môže byť symptóm vnímaný ako choroba z povolania. Pri jeho vzniku má veľký význam stupeň citlivosti zapálenej sliznice na rôzne podnety.

Pacienti s príslušnou chorobou sa sťažujú na bolesť, ktorá sa pozoruje v 45% prípadov. Avšak nie všetci pacienti dokážu určiť bolesť a pomýliť ich s pálením záhy. Je to kvôli podobnosti provokačných faktorov..

Pri kýle pažeráka je bolesť sprevádzaná „čipkovým symptómom“. Aby sa eliminovali komplexné príznaky, odporúča sa zmeniť polohu tela alebo vziať alkáliu.

Dodatočné prejavy

Vyššie uvedený obrázok naznačuje, že medzi pálením záhy a bolesťou na hrudníku nie je hranica. Bolesť v oblasti srdca sa pozoruje u 10% pacientov. Pomocou anamnestických techník sa odhalí vzťah medzi príčinou objavenia sa tohto príznaku a príjmom potravy.

V tomto prípade nie sú žiadne elektrokardiografické zmeny, ale existujú endoskopické príznaky choroby. Nepriamym príznakom choroby je refluxná ezofagitída. U starších pacientov môže byť HPOD sprevádzaná srdcovou ischémiou. V takýchto prípadoch je správna diagnóza stanovená na základe údajov získaných z komplexného vyšetrenia.

Dané ochorenie môže byť sprevádzané ischemickou bolesťou, ak podráždený vagový nerv ovplyvňuje letectvo. Pacient pociťuje silnú bolesť, ktorá môže spôsobiť srdcový infarkt. Osobitná pozornosť sa venuje starším pacientom..

Na rozlíšenie koronárnych a pažerákových bolestí sa vykonáva ezofagomanometria a Bernsteinov test.

Ak sa počas epizódy bolesti na hrudníku zaznamenajú na ezofagotonograme spastické vlny s vysokou amplitúdou, naznačuje to jeho genézu pažeráka. V lekárskej praxi je však táto náhoda zriedkavá.

Faktory vyvolávajúce príznaky sternálnej bolesti ezofageálnej prietrže:

 • peptická agresia, ktorá prejavuje žalúdočný alebo duodenálny obsah;
 • EHD;
 • natiahnuté steny pažeráka na pozadí GR.

Povaha bolesti

Kompresívna a naliehavá bolesť na hrudníku, ktorá vyžaruje do krku a čeľuste, je dôsledkom pažeráka. Bolesť na pozadí prejedania, s trupom, s nadúvaním, je spojená s refluxom. Ak sa syndróm prejaví v dôsledku posunu srdca, objavia sa ďalšie príznaky bráničnej prietrže spojené s narušeným fungovaním hlavného orgánu. Prvýkrát bol takýto symptómový komplex skúmaný Bergmanom. U pacientov s HPA a epifrenickým syndrómom, ktoré sa vyskytujú v noci, je charakteristická prítomnosť refluxu.

Bolesť môže mať iné miesto (medzi lopatkami). Na pozadí porušenia prietrže sa objavuje bolesť pri hepatopancre. V tomto prípade sa vyvinie epigastralgia.

Ak sa objaví klinika vredov súčasne, zhoršuje sa stav pacienta. Medzi lopatkami lopatky môžu byť spojené bolesti pažeráka.

Pacient, ktorý má prietržovú kýlu, môže prasknúť obsah vzduchu alebo žalúdka. Predbežné pozorované prasknutie v epigastrickej oblasti. To naznačuje vzdušnosť..

Podobný stav sa pozoruje po jedle alebo počas rozhovorov. Liečba analgetikami alebo antispasmodikami nie je účinná. K úľave dochádza iba pri rešpekcii veľkým objemom vzduchu. Tento jav je často spôsobený umelo. Potom sa objaví epigastrická alebo retrosternálna bolesť.

Stupeň, v ktorom je belching vyjadrený, súvisí s typom HPOD. Pri kardiofundálnej forme je zaznamenaná maximálna závažnosť sťahovania. Pri prejavoch tohto príznaku zohrávajú úlohu antiperistaltika a zvýšený tonus žalúdka. Ak máte podozrenie na nepretržitú dávku, urobí sa diferenciácia na prítomnosť hysterickej genézy.

Regurgitácia sa pozoruje v 36% prípadov. Prejavuje sa po jedle a mení polohu tela. Zloženie regurgitovanej hmoty je kyslá kvapalina. Značný počet sa považuje za nočné regurgitácie, ktoré môžu spôsobiť aspiračnú pneumóniu. Regurgitácia je príznak srdcovej a kardiofundálnej prietrže pažeráka. Regurgitácia sprevádza iba stredne veľké kýly.

Pred zvracaním chýba nevoľnosť. Uvoľňovanie potravy pažerákom do ústnej dutiny nastáva v dôsledku kontrakcie svalov. Ruminácia je typ regurgitácie, ktorá sa vyznačuje prenikaním obsahu buriny do úst, kde sa žuť a znova prehltnúť. Tento jav je zriedkavý.

Ako prebieha dysfágia?

Ťažký prechod potravou pažerákom je diagnostikovaný v 35% prípadov od všetkých pacientov s HPA. V tomto prípade si dysfágia vyžaduje neustále vyšetrenie onkológom. Pri miernej diafragmatickej prietrži, ktorá je sprevádzaná narušením priechodu pažeráka, je dysfágia premenlivá. Pevné potraviny idú lepšie ako vodné potraviny. U týchto pacientov sa objaví dysfágia pri horúcej alebo studenej vode.

Ak je dysfágia vyvolaná inými príčinami, je pozorovaná špecifická klinika jej manifestácie. Atona pažeráka narušuje priechod v polohe na chrbte. Ak je symptóm sprevádzaný niektorými komplikáciami, potom je dysfágia organickej povahy..

Môže sa to uľahčiť prijímaním tekutín, ale sublingválne podávanie dusičnanov nezmierňuje stav pacienta. Okrem toho sa môže objaviť bolesť na hrudníku, čo naznačuje komplikácie, ako je refluxná ezofagitída. Porucha pasáže môže byť spojená s opuchom a zápalom sliznice. Ak sa lieči pažerák, je možné zmierniť prejavy bolesti a dysfágie..

Pri srdcovej a kardiofundálnej prietrži ezofageálneho otvorenia bránice sa častejšie pozorujú príznaky opísané vyššie. Takáto klinika je tiež charakteristická pre axiálnu formu choroby..

Vyznačuje sa dlhou dobou trvania a prepojením s potravinami. Škytavka môže trvať niekoľko týždňov a mesiacov. Terapia však nie je prístupná.

Pri svojom vzniku sa osobitná pozornosť venuje zápalu bránice a podráždeniu nervu vakom. Z ďalších príznakov vyniká pálivý pocit jazyka. Pôvod takého označenia nie je známy. Vedci naznačujú, že ak je pálenie jazyka sprevádzané chrapotom hlasu a prejavujú sa aj príznaky pažeráka a refluxu, takáto klinika sa môže spustiť hádzaním obsahu žalúdka do úst a hrtanu..

Nedostatok syndrómu nedostatočnosti srdca

V 12% prípadov s axiálnou prietržou neexistujú žiadne inštrumentálne príznaky nižšej sfinkterovej nedostatočnosti. Diagnóza je stanovená na základe manifestovanej dyskinézy pažeráka. Pacient sa sťažuje na syndróm epigastrickej bolesti, ktorý sa vyskytuje po jedle. Bolesť trvá niekoľko minút alebo dní. Zastavuje ju narkotický analgetikum..

Na zmiernenie stavu pacienta sa odporúča zmeniť polohu tela pitnou tekutinou. Ak je bolesť spojená s vytlačením vaku do prietrže, potom je to v prírode slnečné. V tomto prípade sa vyskytnú komplikácie. Pri opaľovacom lôžku sa pozoruje pretrvávajúca epigastralgia, ktorá sa zosilňuje pri tlaku na oblasť solárneho plexu. Jesť nemá vplyv na stav pacienta. Výnimkou je prejedanie.

Perivisceritída sa prejavuje bolesťou a tupou bolesťou v mieste xiphoidného procesu hrudnej kosti. Mendelov príznak a horúčka nízkej úrovne sa často vyvíjajú. Ak je zodpovedajúci vak stlačený v bráne prietrže, pacient trpí konštantnou, ale tupou bolesťou za hrudnou kosťou. Môže byť daná interscapulárnej oblasti.

Ak pacient nedodrží preventívne odporúčania ošetrujúceho lekára týkajúce sa prevencie zväčšenia prietrže, bude porušená kardia. Ďalej sa objavia príznaky refluxu a ezofagitídy..

Vývoj sprievodných gastrointestinálnych ochorení

Diafragmatická patológia je v 35% prípadov sprevádzaná gastroenterologickým ochorením (vred, cholecystitída, pankreatitída). Diagnostické výsledky naznačujú, že HPOD je často sprevádzaný dvanástnikovým vredom. Menej často žalúdočný vred..

U mladých pacientov s herniou je dvanástnikový vred komplikáciou uvažovanej patológie. Epigastralgia závisí od príjmu potravy. Ďalej sa vyvíja dysfágia, grganie, pálenie záhy. Prístrojová diagnostika odhaľuje funkčné poruchy pažeráka, ktoré môžu spôsobiť trakciu srdca v hrudníku.

Membránová hernia ovplyvňuje exokrinnú funkciu pankreasu a vyvoláva relatívne pretrvávajúci kŕč zvierača. Pacienti, ktorí majú vyššie uvedenú kliniku, podliehajú kvalifikovanej diagnóze na zistenie diafragmatickej prietrže.

V 1% všetkých prípadov HPOD lekári identifikovali formu pažeráka. Pri tejto diagnóze neexistujú žiadne vonkajšie prejavy a patológia sa deteguje náhodne počas vyšetrenia pacienta.

Veľká paraezofageálna hernia môže spôsobiť kompresiu pažeráka v pažeráku, čo môže spôsobiť dysfágiu.

Posledný príznak je organickej povahy, ale môže sa zhoršiť konzumáciou suchého alebo hustého jedla. Len v ojedinelých prípadoch spôsobuje patológia kliniku pažeráka.

Zdržanlivá prietrž vyvoláva bolesť, ktorá je lokalizovaná v epigastrickej oblasti a na hrudi. Jeho intenzita závisí od časti gastrointestinálneho traktu blokovanej pri bráne. Substrátom choroby je dno a antrum žalúdka. Nedostatočná kardia pre formu pažeráka je zriedkavá.

Pri vyšetrení pacienta môžu lekári identifikovať vrodený malý pažerák. Pri takejto diagnóze sú opísané 2 anomálie:

 • prítomnosť srdcovej časti žalúdka v hrudníku;
 • intratorakálna lokalizácia celého žalúdka, v orgáne nie je vrecko, takúto anomáliu opísal Harrington.

V druhom prípade pažerák obsahuje žalúdočnú sliznicu a normálna štruktúra je odhalená vo svalovej stene a seróznej membráne. Symptomatológia takýchto stavov sa prakticky nelíši od kliniky axiálnej kýly, ktorá je sprevádzaná kardiovaskulárnou insuficienciou. Vrodená patológia sa zisťuje na základe anamnézy. Skutočná diagnóza sa však zistí iba počas chirurgického zákroku alebo v dôsledku pitvy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla bedrovej chrbtice sa zriedka diagnostikuje u ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl, správne jedia a nemajú zlé návyky. Ochorenie tiež zriedkavo zasahuje do tela dieťaťa, pretože je to dôsledok starnutia svalov, kĺbov alebo fyzickej nečinnosti.
Riešenie na parenterálne použitie vo forme injekcií Účel T je homeopatický liek s komplexným pozitívnym účinkom na štruktúru pohybového aparátu. Používa sa na liečbu zápalovej a degeneratívnej dystrofickej patológie..
Hlavným príznakom radikalizmu pri akejkoľvek lokalizácii je bolesť chrbta. Častejšie je piercing, paroxysmálny, šíriaci sa do susedných častí tela.