loader

Hlavná

Žalúdok

Príznaky bedrovej prietrže, liečba

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice je výstupok strednej časti disku medzi dvoma stavcami za medzeru medzi nimi. Takéto divertikulum je najčastejšie nasmerované na miechový kanál a stláča korene miechových nervov, ale môže tiež narušiť krvný obeh v mieche samotnej. Ochorenie spôsobuje príznaky perineum, nohy a panvové orgány..

Liečba je najčastejšie konzervatívna a pozostáva z komplexu: pomáhajú lieky, cvičebná terapia, fyzioterapia a blokády. Okamžité odstránenie poškodenej časti disku alebo jeho celku sa používa zriedka, pretože so sebou nesie pomerne veľké riziká. V zásade sa to deje v dôsledku zavinenia samotnej osoby: buď keď sa otočí neskoro, pričom zvažuje, čo sa deje s jeho chrbtom a nohami, ako „prejavy veku“ alebo „maličkosť“, alebo v prípade zanedbania pravidiel liečby, ktoré sa líšia v rôznych obdobiach choroby..

Čo je kýla

Stĺpec stavca je spojenie 34 stavcov, ktoré sú vzájomne spojené medzistavcovými platničkami. Nie je rovný: od hlavy po kostrč robí niekoľko striedajúcich sa ohybov: ohyb je konvexný dopredu v krčnej oblasti, konvexný chrbát v hrudníku, potom opäť predný ohyb a potom sa krížová kosť a kostrč odchyľujú dozadu. To všetko je potrebné na zabezpečenie odpisov spojených s chôdzou na dvoch nohách. Takáto štruktúra však tiež určuje koncentráciu ťažiska v lumbosakrálnej oblasti. Príroda si to predstavovala tým, že urobila bedrové stavce najhrubšie a najsilnejšie, zatiaľ čo sakrálne stavce boli úplne spájkované..

Všetky stavce, okrem sakrococcygeal, majú špeciálnu štruktúru. Pozostávajú z valcového telesa, ktoré zodpovedá za hlavné zaťaženie, a procesov, ktoré nám umožňujú ohýbať sa v rôznych smeroch, otáčať sa a krútiť. Dve časti sú spojené dvoma polkruhovými oblúkmi na oboch stranách tak, aby medzera zostala v strede. Toto je miechový kanál a je určený pre miechu. Ten je akýmsi „kontrolným bodom“ druhého stupňa (po mozgu), ktorý prenáša impulzy z mozgu do orgánov a naopak..

Periférne konce myelonu (tzv. Miecha) sú miechové nervy, ktoré z neho vystupujú ako súčasť koreňov. Predné korene sú motorické. Nesú príkazy na svaly. Zadné korene sú citlivé, naopak, smerujú od orgánov k mozgu. Korene sa spočiatku nerozdeľujú na predný, ale iba na pravý-ľavý a ponechávajú sa bokom od miechy cez otvor medzi procesmi horných a dolných stavcov. Pri prechode kostným prstencom dochádza okamžite k oddeľovaniu.

Drvivá prietrž miechy samotnej vedie k porušeniu veľkého počtu funkcií: vnútorné orgány prestanú fungovať, je narušená citlivosť a pohyb končatín (v prípade lumbosakralu iba dolné). Ak disk začne vyčnievať smerom k jednému z koreňov, spôsobí to zmyslové motorické poruchy iba v jednej končatine.

Teraz o hernii samotnej. Toto je výčnelok strednej časti disku, ktorý sa bežne v konzistencii podobá veľmi hustej a pružnej želé. Táto štruktúra sa nazýva vláknité jadro a je hlavným prvkom absorbujúcim otrasy a môže sa pohybovať vo vnútri disku a šíriť sa v závislosti od smeru a sily zaťaženia na stavcoch. Okrem toho okolité tkanivá normálne nemenia svoju štruktúru a netrpia, zostávajú rovnaké v hustote ako šľacha ktoréhokoľvek svalu. Hneď ako dôjde k riedeniu vlákien v periférnej časti disku (vláknitý prstenec), buničité jadro sa pri pôsobení zaťaženia ponáhľa na slabé miesto. Aj keď to ešte nepresiahlo disk, stále to nie je prietrž a situácia sa dá ešte napraviť.

Vláknitý prsteň sa v skutočnosti nedá ľahko rozbiť, pretože pozostáva z vlákien ležiacich vo viacerých vrstvách a pretínajúcich sa v troch rovinách. Je to však možné buď jednorázovým pôsobením veľkého tlaku na buničité jadro alebo pri výmene jazvového tkaniva známeho na disku. K tomu dôjde, keď dôjde k výpadku napájania. A ako jesť?

Disk je trochu podobný špongii: pri pohybe chrbtice, keď je naplnená chrupavka, prijíma kyslík a živiny. Keď sa opäť pod vplyvom pohybu stiahne, vyhorené látky sa z toho vytlačia. Zároveň, aby boli trofické medzistavcové platničky úplné, musia sa pohyby vykonávať v plnom rozsahu, musia obsahovať sklon, ohyb a roztiahnutie. Prudké zvýšenie typu a amplitúdy motorickej aktivity po perióde dlhodobej nízkej mobility chrbtice nezvyčajne nezvyšuje výživu chrupavky, ale významne zvyšuje riziko prasknutia vláknitého prstenca..

Trochu o mýtoch

Diagnóza „medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej chrbtice“ sa robí veľmi často, keď magnetická rezonancia zobrazuje akýkoľvek výčnelok disku v ľubovoľnom smere. Avšak s vekom sa výživa disku zhoršuje a vzhľad medzistavcového „divertikla“ 2 - 3 mm bez toho, aby bolesť nôh spôsobila, ochladenie kože, sa považoval za normálnu alternatívu. Ani mnohonásobný 2-3 mm výčnelok u osoby vo veku 40 rokov a viac nie je diagnóza a nevyžaduje si špeciálne ošetrenie. Keďže sú však hraničným stavom (medzi normou a patológiou), signalizujú človeku, že je čas, aby venoval pozornosť svojej chrbtici, pretože toľko od neho závisí. Na to nemusíte užívať žiadne tabletky, ale to, čo potrebujete, je zvýšenie rozsahu pohybov chrbta, ako aj pravidelných kurzov, klasických masáží. Opäť: žiadne lieky a najmä operácie!

Ako sa tvorí prietrž?

Vláknité jadro sa mimo disku neobjaví okamžite. Predtým prejde niekoľko etáp:

 1. Výstupok disku. Vláknitý prstenec mierne stráca elasticitu, v dôsledku čoho sa buničité jadro posúva na jednu stranu. Ak je v tejto fáze zabezpečená správna striedanie odpočinku a terapeutických cvičení, môže sa zastaviť proces tvorby medzistavcových prietrží.
 2. Neúplná strata časti disku. Vláknitý kruh je zničený v jednej oblasti a materiál buničitého jadra sa tam ponáhľa.
 3. Úplný prolaps disku. Jadro presahuje vláknitý prsteň a stlačí stavce a štruktúry nervového systému.
 4. Sekvestrácia disku. Toto je názov stavu, keď časť pulpózneho jadra „znovu získanej slobody“ vstúpi do miechového kanála. To spôsobuje alergické reakcie, pretože látka je pre túto lokalizáciu cudzia. Sekvestrácia je tiež nebezpečná v rozpore s prísunom krvi do miechy a jej nervov. Môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a panvových orgánov.

Príčiny prietrže

Najčastejšie sa vertebrálna kýla bedrovej chrbtice objavuje s osteochondrózou, keď sa v dôsledku zmien súvisiacich s vekom trofizmus vláknitého prstenca zhoršuje, je suchší a krehký. Osteochondróza a medziobratlová hernia sú však rôzne choroby..

Vyvolávať vzhľad prietrže môže tiež:

 • zranenia chrbtice: dopravné nehody, rany, pády na chrbte;
 • ťažké zdvíhanie s nesprávnou zadnou pozíciou: osoba zdvihla bremeno zo stojacej polohy a ohýbala sa v dolnej časti chrbta, pričom bolo potrebné sadnúť si a postaviť sa, aby sa udržala spodná úroveň chrbta. Prietrž môžete získať „prietrž“ vykonaním vzpierania, ohnutím a otočením do strany;
 • skolióza alebo lordóza hrudníka alebo bedra, keď sa zaťaženie zvyšuje na určitých stavcoch dolnej časti chrbta;
 • dysplázia bedra na jednej alebo dvoch stranách. Degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta sa vyvíjajú v dôsledku zvýšeného a nesprávneho rozdelenia záťaže na ne;
 • choroby chrbtice: tuberkulóza, nádory, syfilis;
 • metabolické poruchy v dôsledku chorôb endokrinných orgánov, chronických procesov sprevádzaných intoxikáciou alebo v dôsledku genetických chorôb.

Rizikové faktory

Čím viac položiek na nasledujúcom zozname vyhovuje vášmu prípadu, tým väčšia je šanca na rozvoj prietrže lumbosakrálnej oblasti. to:

 • Veľa váhy, to znamená veľké zaťaženie chrbtice, ktorého bedrovej časti najviac trpia.
 • Pohlavie mužov: muži častejšie trpia medziobratlovou herníciou.
 • Vek 30 - 50 rokov: v rokoch „maximálnej prosperity“ a dôvery v vlastné skúsenosti často narastá najťažšie bremeno, ľudia sa najčastejšie dostanú do úrazu alebo utrpia pracovné úrazy.
 • Nedostatok pohybu: sedavá práca, „transplantácia“ z počítača za volantom a späť. Pri nedostatočnom objeme spinálnych pohybov sa zhoršuje výživa jej štruktúr, najmä medzistavcových platničiek. Navyše, v aute aj na pracovisku, chrbát najčastejšie zaujíma sklonenú polohu.
 • Tvrdá fyzická práca. V tomto prípade medzistavcové platničky nemajú čas na získanie potrebných látok, neustále sa zaťažujú. Monotónne pohyby sú obzvlášť nebezpečné..
 • Fajčiť. V tomto prípade je narušená saturácia krvi a potom medzistavcových platničiek kyslíkom..
 • Časté „menšie“ zranenia chrbtice, z ktorých každé porušuje výživu disku. Tieto zranenia sa necítia okamžite, ale po niekoľkých rokoch (do 5).

Ako rozpoznať lumbosakrálnu prietrž

To však neznamená, že príznaky prietrže lumbosakrálnej chrbtice sú veľmi špecifické a môžu sa použiť na stanovenie diagnózy: nádor, ktorý sa vyvíja v tejto časti a stláča korene alebo miestny zápal koreňa, sa môže objaviť rovnakým spôsobom. Aj keď sú najnovšie choroby dosť zriedkavé, nedajú sa zľaviť. Preto sa po prečítaní príznakov neponáhľajte, aby ste si stanovili túto diagnózu.

Príznaky, ktoré prejavujú prietrž bedrovej chrbtice, možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

Lokalizácia: záleží na tom, kde sa nachádza obmedzený nervový koreň. Najčastejšie ide pozdĺž vnútornej strany stehna, dosahuje po koleno, dolnú časť nohy, vnútorný členok. Môže sa dať na zadok a nohu, dosahuje na chodidlo, je cítiť po stranách nôh. Môže byť lokalizovaná na jednom mieste v dolnej časti chrbta

Bolesť postupne mení svoje umiestnenie a klesá k dolnej časti nohy, päte, zadnej časti chodidla, najmä v palci

Intenzita: v počiatočných fázach - od „bedrovej“ po ťažké, bolestivé pocity.

Keď sa zintenzívňuje: pri státí, dlhej chôdzi, otáčaní alebo nakláňaní tela, kašľaní, zdvíhaní závaží, vykonávaní ostrých pohyboch, cvičeniach s napínaním svalov dolnej časti chrbta, pri zdvíhaní rovnej nohy z tejto strany nahor, pri dlhom sedení, jazde po ceste s hrbolmi.

Čo oslabuje: v počiatočných fázach, keď leží v ležiacej polohe, bolesť ustupuje, neskôr pomáha zmierniť bolesť ležiacu na zdravej strane s boľavou nohou, ohnutou vo všetkých kĺboch.

Je ťažké drepať, stúpať po schodoch, odskočiť. Noha sa unaví rýchlo.

Ak hovoríme o stlačení miechy, slabosť svalov nôh bez liečby môže viesť k ochrnutiu oboch dolných končatín.

Môže sa prejaviť ako znecitlivenie, brnenie, pálenie alebo mrznutie. Pocit horúčavy, chladu a bolesti sa zhoršuje.

Porušenie citlivosti je lokalizované buď v bedrovej oblasti s prechodom na vonkajšiu stranu stehna alebo v oblasti krížovej kosti a vonkajšej strany stehna alebo z hrádze a pozdĺž vnútorného povrchu stehien k dolnej končatine a dolnej časti. Závisí to od toho, na ktorom disku je herniálny výčnelok umiestnený:

V porovnaní so „zdravou“ nohou je pacient bledší, tenší (kvôli svalovej atrofii), vlasy na ňom rastú menej. Rozlišuje sa aj jej mastnota a potenie. Bolesť v nohách je zvyčajne chladnejšia.

Dôležité: pulz na tejto nohe je cítiť na stehne a pod kolenom a medzi palcom a ukazovákom.

Z čriev: hlavne zápcha, menej často - hnačka. Takmer nezávisí od povahy jedla (situácia so zápchou sa však pri jedle tekutých jedál mierne zlepšuje), nesprevádza ju bolesť brucha ani nadúvanie..

Ak je narušená nervová regulácia močového mechúra, je potrebné časté močenie, zatiaľ čo moč sa vylučuje po malých častiach, čistý, bez krvi a močenie samotné je bezbolestné. Môže sa vyskytnúť močová inkontinencia..

Porušenie regulácie pohlavných orgánov. Prejavuje sa to znížením sexuálnej túžby u mužov - erektilná dysfunkcia, chronická prostatitída, u žien - gynekologické choroby.

Osoba blízka pacientovi si môže všimnúť, že loví, zohýba sa, jedna noha sa javí kratšia ako druhá, poloha tela sa zmenila a pohyby sa stávajú nestabilnými..

Ak sa pozriete na holé chrbát v bedrovej oblasti, môžete vidieť napäté svaly na jednej strane chrbtice (vyčnievajú a cítia sa ako ťažká šnúra na dotyk). Viditeľná hladkosť gluteálneho záhybu.

Tlak na spinálne procesy stavcov (to sú kosti, ktoré tvoria obrys chrbtice) v bedrovej oblasti spôsobuje bolesť

symptómcharakteristický
bolesť
Obmedzenie pohybuV dôsledku slabosti svalov a zhoršenia prijímania „príkazov“ im jedna alebo obe nohy vykonávajú menšie rozsah pohybov ako predtým. Je ťažšie zdvihnúť nohu, nemusí sa úplne ohnúť v kolene. V dolnej časti chrbta je tiež pozorovaný menší rozsah pohybov: teraz nie je také ľahké ohýbať sa úplne s rovnými nohami, naklonenými do strany atď.
Slabé svaly nôh (ak kýla stlačí miechu - príznaky sa týkajú oboch nôh)
Senzorické poškodenie
Zmena kože na boľavej nohe (ak je miecha stlačená, obe nohy trpia)
Porucha panvových orgánov. Tento symptóm je charakteristický pri kompresii prietrže miechy.
Príznaky viditeľné pre príbuzných a priateľov chorého

diagnostika

Predtým, ako sa v tomto konkrétnom prípade rozhodne, aké ošetrenie bude lumbálna kýla liečiť, musí sa urobiť diagnóza. Toto sa vykonáva pomocou inštrumentálnych metód (pozri nižšie), ale neuropatológ bude schopný určiť, ktorú oblasť chrbtice má vyšetriť rádiológ alebo špecialista na diagnostiku magnetickej rezonancie, až po:

 • stanovenie reflexov zo šliach umiestnených na nohách;
 • cesto so stúpaním rovnej nohy;
 • štúdium citlivosti na teplotu, bolesť a vibrácie po celom povrchu nôh, v oblasti zadku, hrádze, brucha.

Pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej kosti sa v oblasti inervovanej postihnutým koreňom zaznamenajú citlivé poruchy, neurológ určí stratu alebo zníženie reflexov šľachy a odhalí hlboké porušenie biomechaniky pohybov postihnutých končatín..

Okrem predbežného určenia postihnutého segmentu takéto vyšetrenie pomáha určiť stupeň narušenia inervácie, taktiky liečby a po jeho začatí vidieť dynamiku zmien.

Samotná diagnóza sa vykonáva na základe jedného z tomografických skenov - magnetickej rezonancie alebo multispirálneho počítača - lumbosakrálnej (pozri MRI lumbosakrálnej chrbtice). Pri indikácii poškodenia miechy sa diagnóza môže doplniť kontrastnou myelografiou - štúdia, v ktorej sa kontrastná látka pre röntgenové žiarenie vstrekne do miechového otvoru lumbálnou punkciou. Ďalej sa uskutoční röntgenové žiarenie, ktoré ukazuje, ako kontrastné médium prechádza v mieche, akumuluje sa na určitej úrovni (druhá znamená, že miecha je stlačená a s najväčšou pravdepodobnosťou je potrebná operácia odstránenia prietrže, aby sa zabránilo jej smrti. bedrový).

Liečba chorôb

Liečba kýly v lumbosakrálnej oblasti je zameraná na odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmu „zovretej“ (na udržanie relatívnej rovnováhy) miechových svalov, odstránenie ischémie miechy a jej koreňov. Okrem toho musíte vytvoriť silný svalový korzet, vyvážiť kĺby medzi procesmi stavcov, odstrániť ich subluxácie, pretože tieto javy môžu vyvolať rast medzistavcovej prietrže.

Ako sa lieči bedrová hernia? Používajú sa tu 2 hlavné metódy liečby: konzervatívny (tablety, injekcie, cvičenia) a operatívny. Priebeh choroby je rozdelený do troch období:

 1. Akútna. Na nohách sú bolesti, stuhnutosť pohybov, narušenie citlivosti..
 2. Subakútnej. Začína sa po 3 až 5 dňoch. Vyznačuje sa znížením závažnosti bolesti. Citlivosť sa mierne zotavuje.
 3. Výplňový materiál. Začína sa 3-4 týždňami liečby, nie je vždy prítomná. Vyznačuje sa absenciou bolesti, miernymi poruchami citlivosti..

Toto oddelenie je potrebné na uplatnenie správnej taktiky liečby. Takže v akútnom období sa vykonáva iba konzervatívna terapia; subakútna a regeneratívna sa môže stať časom, keď je spojená chirurgická liečba.

Zvážte plán konzervatívnej liečby na obdobie.

Akútne obdobie

Tu potrebujete odpočinok s minimálnou pohybovou aktivitou v bedrovej oblasti. Ľahnite si na malý vankúš, na chrbte, pod chrbtom - malý valec z bavlnenej gázy. Polohu chrbta by mal určiť lekár - v závislosti od toho, v ktorej oblasti disku je medzera, aby sa mohla uzdraviť. Ak dôjde k ischiatickej neuralgii, musia byť nohy ohnuté na kolenné a bedrové kĺby.

Lieky

 • Lieky proti bolesti, sú protizápalové. Zvyčajne - vo forme injekcií počas prvých 3-5 dní: „Diklofenak“, „Rofika“, „Movalis“. Potom sa oplatí postupne nahradiť injekcie podobnými tabletami („Ibuprofen“, „Meloxicam“ a ďalšie)..
 • Blokáda novokainu s prídavkom protizápalového hormónu. Takýto liek môže okamžite odstrániť bolesť - a to po dobu 2 až 3 týždňov. Na kurz môžete použiť 3-4 také blokády, iba na rôznych miestach blízko postihnutého disku.
 • Svalové relaxanty centrálnej akcie: „Midokalm“, „Sirdalud“. Sú potrebné, aby zmiernili bolestivé svalové kŕče na jednej strane chrbtice..
 • Vitamíny B1, B6, B12 v komplexe (prípravky "Milgamma", "Neurovitan", "Neurobeks"). Majú nejaký relaxačný účinok, obnovujú nervové tkanivo, zlepšujú vodivosť impulzov vo vláknovom vlákne.

Manuálna terapia

V tomto období sa neuplatňuje..

Môžete len hýbať prstami, nič viac.

Bedrová hernia

Kýla bedrovej chrbtice je vyčnievanie strednej časti medzistavcového disku (buničitého jadra) na stranu a späť za medzeru medzi dvoma stavcami. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.

Príčiny a rizikové faktory

Príčina výskytu hernie v bedrovej chrbtici sa prejavuje pri degeneratívnych-dystrofických zmenách medzistavcových platničiek. Postupná dehydratácia a riedenie vláknitého prstenca - periférne rezy medzistavcových platničiek prispievajú k vyčnievaniu buničitého jadra na zraniteľných miestach. Klinické prejavy medzistavcových hernií sú zvyčajne spojené s kompresiou koreňov miechových nervov a krvných ciev vystupujúcimi okrajmi medzistavcových platničiek. V najpokrokovejších prípadoch je miecha tiež vystavená stlačeniu.

Medzi faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú trofické medzistavcové platničky v bedrovej chrbtici, patria:

 • pasívny životný štýl;
 • nadváhou;
 • vysoký rast (od 180 cm pre mužov a od 170 cm pre ženy);
 • nevyvážený režim motorickej aktivity (dlhé obdobia nehybnosti sú nahradené intenzívnym zaťažením);
 • poranenia driekovej chrbtice;
 • vrodená dysplázia bedrového kĺbu;
 • zhoršené držanie tela a pretrvávajúce deformácie chrbtice;
 • ťažkú ​​fyzickú prácu spojenú so zdvíhaním závaží a predĺženým pobytom v ohnutej polohe;
 • profesionálne športy;
 • prudký nárast ťažkých bremien s nedostatočným zaškolením;
 • nesprávne cvičenia;
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • endokrinné poruchy a metabolické patológie;
 • dedičná predispozícia.

etapy

Pred vytvorením prietrže medziobratlového disku predchádza mierne posunutie buničitého jadra na perifériu bez poškodenia vláknitého prstenca. V tomto štádiu je možné zastaviť proces tvorby prietrže pomocou terapeutických cvičení a iných preventívnych opatrení, avšak z dôvodu neprítomnosti ťažkostí sa počiatočná fáza degenerácie medzistavcových platní najčastejšie zisťuje náhodou. Väčšina pacientov navštívi lekára, ak dôjde k extrúzii..

Nekomplikovaná bedrová hernia v 80% prípadov zmizne sama v dôsledku dehydratácie poškodených tkanív v priebehu 6 - 12 mesiacov..

Postupný vývoj prietrže lumbálnej chrbtice prechádza štyrmi etapami.

 1. Výčnelok. Čiastočná strata elasticity vláknitého prstenca s posunom buničitého jadra do strany o viac ako 2 až 3 mm. Klinické prejavy spravidla chýbajú.
 2. Extrúzia - čiastočný výčnelok okrajov medzistavcových platničiek s pretrhnutím vláknitého prstenca v zriedenej časti. Na vypuklej strane sú pozorované senzoricko-motorické príznaky..
 3. Prolaps medzistavcových platničiek. Keď kýla vyčnieva do miechového kanálu, vyčnievajúce okraje dužinového jadra stláčajú stavce, krvné cievy a korene periférnych nervov..
 4. Zhabanie. Vyčnievajúca časť buničitého jadra preniká do miechového kanálu, narúša normálne dodávanie krvi do miechy a vytlačuje mäkké tkanivá. Poškodenie nervových štruktúr môže spôsobiť dysfunkciu panvových orgánov a paralýzu dolnej polovice tela. Často existujú alergické stavy spôsobené reakciou imunitných buniek mozgomiechového moku na cudzie tkanivo medzistavcových platničiek..

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice

Výrazný klinický obraz kýly bedrovej chrbtice sa prejavuje hlavne v štádiu extrúzie. Najčastejšou sťažnosťou je silná bolesť v pravej alebo ľavej nohe, zakrývajúca vnútornú stranu stehna a siahajúcu až po zadok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia prietrže môže bolesť zostupovať od stehna po pätu a zadnú časť chodidla. Bolesť je ostrá, horí v prírode a zosilňuje kašľom, kýchaním, dlhým sedením, náhlymi pohybmi, jazdou po nerovnom teréne, snažia sa ohýbať vpred alebo sa prevrátiť na druhú stranu. Pacienti sú často pár týždňov pred nástupom bolesti znepokojení miernym diskomfortom v dolnej časti chrbta.

Ak prietrž ovplyvňuje zadné korene miechových nervov, k bolesti sa pridávajú jednostranné zmyslové poruchy v dolných končatinách alebo v perineu. Pacienti sa môžu sťažovať na pocit nachladnutia, pálenia, brnenia, znecitlivenia alebo „husacích hrčiek“ na pokožke. Porušenie nervového vedenia na pozadí oslabenia alebo kompenzačného svalového napätia vedie k obmedzeniu lumbálnej mobility. Pre pacientov je zložité vyliezť a spustiť schody, prikrčiť sa, odraziť sa a zohýbať sa a udržiavať nohy rovno; chôdza sa stáva neistá a nevyvážená. Pacienti často držia nútené držanie tela, sklopia sa a nesú telesnú hmotnosť na jednej končatine. Pri pohľade na nahý chrbát sú na jednej strane viditeľné výrazné bedrové svaly..

Nepriame príznaky kýly bedrovej chrbtice naznačujú nedostatok krvi a atrofické javy. Jedna noha môže byť tenšia, chladnejšia alebo bledšia ako druhá; vzácnejšia vlasová línia na tele z prietrže je tiež zaznamenaná.

Pri porušení miechy sa bolesť šíri na obe nohy a je sprevádzaná narušením nervovej regulácie panvových orgánov. Pacienti sú často nabádaní na močenie, močovú a fekálnu inkontinenciu, hnačku alebo zápchu; gynekologické poruchy môžu ženy obťažovať a problémy s potenciou u mužov.

Najčastejšími komplikáciami prietrže bedrovej chrbtice sú progresívna atrofia nervových koreňov atď. syndróm cauda equina, ktorý sa vyskytuje, keď je miechový kanál úplne zablokovaný a súčasne je zranených niekoľko nervov.

diagnostika

Predbežnú diagnózu robí neurológ na základe anamnézy, klinických prejavov a fyzického vyšetrenia. Na identifikáciu parestézií a biomechanických porúch charakteristických pre syndrómy miechovej kompresie sa vyvinuli štandardné diagnostické postupy:

 • štúdium reflexov šliach dolných končatín;
 • funkčný test so stúpaním narovnanej nohy;
 • meranie svalovej sily a tonusu;
 • Stanovenie citlivosti na bolesť, teplotu a vibrácie nôh, zadku, hrádze a spodného brucha.

Vonkajšie prejavy kompresie nervových koreňov a miechy nám umožňujú posúdiť veľkosť a lokalizáciu patológie, ale nemajú dostatočnú špecifickosť na diagnostiku prietrže lumbálnej chrbtice. Podobne sa môže vyskytnúť zápal nervových koreňov alebo onkopatológia, preto rozhodujúce slovo v diagnostike medzistavcových prietrží patrí k inštrumentálnym technikám vizualizácie mäkkých tkanív - MRI a CT. Ak existuje podozrenie na poškodenie miechy, predpíše sa kontrastná myelografia..

Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Pri absencii komplikácií je liečba malých medzistavcových prietrží znížená na zmiernenie bolesti a aktiváciu krvného obehu v susedných tkanivách. Na zmiernenie akútnej bolesti zvyčajne postačuje krátky priebeh liekov proti bolesti a / alebo nesteroidných protizápalových liekov. Pri slabej odpovedi na liekovú terapiu sa môže uskutočniť blokáda poškodených nervových koreňov rôntgenovým žiarením. Svalové relaxanciá sa používajú na odstránenie svalových kŕčov. Počas prvých 3 až 5 dní od začiatku exacerbácie by mal pacient pozorovať pokojný odpočinok s imobilizáciou dolnej časti chrbta. Odporúča sa ležať na chrbte s mäkkým vankúšom pod spodnou časťou chrbta.

Po zastavení syndrómu bolesti sú ukázané cvičenia, kinezioterapia a postizometrická relaxácia, ktoré prispievajú k obnove trofických mäkkých tkanív a tvorbe svalového korzetu podporujúceho chrbticu. Spočiatku sa všetky cvičenia prietrže lumbálnej chrbtice vykonávajú pri ležaní alebo státí na všetkých štyroch stranách. Mali by ste začať zdvíhaním, únosom a informáciami o nohách ohnutých na kolenách a po 3 až 4 týždňoch pravidelného tréningu môžete cvičiť na švédskej stene, s loptou alebo s gymnastickými palicami. Odporúča sa tiež navštíviť bazén.

Pri nízkej účinnosti konzervatívnej liečby a objavení sa komplikácií sa zvažuje otázka chirurgického zákroku. Najmenej traumatickou metódou chirurgickej liečby medzistavcových hernií je mikrodisektómia - odstránenie buničitého jadra punkciou pomocou tenkého endoskopického manipulátora a nahradenie zničených tkanív špeciálnou látkou. V niektorých prípadoch je disk úplne odstránený a na jeho miesto je nainštalovaná endoprotéza..

Fyzioterapiu a alternatívne liečebné metódy možno použiť iba pri absencii akútnej bolesti a príznakoch neurologického deficitu. Elektroforéza, hirudoterapia, diadynamická terapia poskytujú dobrý účinok; osteopatia, masáže a manuálna terapia môžu byť indikované iba v prípade subluxácií stavcov. Terapeutický účinok akupunktúry, tepelnej terapie a liečby UHF na herniované disky nebol preukázaný.

Možné komplikácie prietrže lumbálnej chrbtice

Najčastejšími komplikáciami prietrže bedrovej chrbtice sú progresívna atrofia nervových koreňov atď. syndróm cauda equina, ktorý sa vyskytuje, keď je miechový kanál úplne zablokovaný a súčasne je porušených niekoľko nervov. V takýchto prípadoch, aby sa zabránilo ochrnutiu, je indikovaná núdzová operácia do 24 hodín od okamihu objavenia sa príznakov závažného neurologického deficitu, ako sú slabé pohyby kolien a nôh, znecitlivenie nôh a perinea, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním..

predpoveď

Nekomplikovaná bedrová hernia v 80% prípadov zmizla sama o sebe v dôsledku dehydratácie poškodených tkanív v priebehu 6-12 mesiacov. Primeraná liečba zahájená v ranom štádiu výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úplného vyliečenia..

Pri dlhodobej kompresii koreňov periférnych nervov a miechy dochádza k ireverzibilnému poškodeniu nervových štruktúr s možnou úplnou stratou pohyblivosti a schopnosti starostlivosti o seba. Z tohto dôvodu si prietrže bedrovej oblasti, aj pri asymptomatickom kurze, vyžadujú neustály lekársky dohľad a sledovanie dynamiky procesu..

prevencia

Na prevenciu medzistavcových prietrží je dôležité udržiavať fyzickú aktivitu, sledovať váhu a držanie tela, opustiť zlé návyky a vyhľadať lekársku pomoc v prípade poranenia miechy. Odporúča sa jesť dostatočné množstvo bielkovín a vitamínov B. Pri sedavej práci je užitočné robiť si prestávky v pracovnej gymnastike každé 2-3 hodiny.

Prvé príznaky a prejavy medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice - liečba a cvičenia

Výskyt prvých príznakov nebezpečnej choroby nie je vždy možné okamžite zaznamenať. Bolesť sa bez liečby zvýši, medzistavcové platničky sa budú naďalej deformovať, a preto prietrž bedrovej chrbtice - príznaky choroby - vyžaduje opatrný prístup k štúdii. Až donedávna bola zdravá zdatná osoba náhle obmedzená v pohybe, bola nútená znášať bolesť a nepohodlie. Aké ďalšie príznaky lumbálnej prietrže môžu naznačovať vývoj ochorenia?

Čo je kýla bedrovej chrbtice

Bolesť sa môže vyskytnúť na presne vymedzenom mieste - v dolnej časti chrbtice, ktorá sa považuje za znak choroby. Bolesť v medzistavcovej prietrži bedrového kĺbu nie je jediným príznakom, je často sprevádzaná stuhnutosťou. Keď sa pretrhne pod vplyvom nerovnomerného zaťaženia, objaví sa prietrž bedrovej chrbtice: vyčnieva časť želatínového jadra (látka podobná želé). Výsledná deformácia tlačí na nervový koreň, ktorý spôsobuje akútnu bolesť, a zdvíhanie tela je dané s veľkými problémami.

Ako určiť bedrovú medzistavcovú prietrž

Neuropatológ pomôže pochopiť podstatu patológie. Sťažnosti pacienta na bolesti chrbta po fyzickej námahe, ktoré sú v nepohodlnej polohe - to je prvý faktor, ktorý sa berie do úvahy pri diagnostike medzistavcovej prietrže. Bolesť sa prejavuje v rôznej miere intenzity, zatiaľ čo jej príznaky sú podobné príznakom osteochondrózy, ako je svalová slabosť, znížená citlivosť a „husacie hrbole“. Postup patologického procesu vedie ku kompresii miechového kanálika a potom môže narušenie spôsobiť vážne komplikácie - ochrnutie nôh.

Na stanovenie diagnózy musí lekár vykonať externé vyšetrenie. Pretože vyčnievanie želatínového jadra môže byť lokalizované na určitej časti chrbtice (medzi 4-5 bedrovými alebo 5 bedrovými a 1 krížovými stavcami), dôjde k zreteľnému zakriveniu chrbtice. Ak urobíte fotografiu, uvidíte sklon, zmenu postoja, začne sa človek zhýbať. Strata citlivosti, výskyt mnohých lokálnych príznakov medzistavcovej prietrže - to všetko pomáha pri stanovení predbežnej diagnózy a potom sú potrebné ďalšie diagnostické opatrenia.

príznaky

Hlavným znakom kýly bedrovej chrbtice je bolesť. Súčasne smer vyčnievania želatínového jadra, ku ktorému dochádza bočne alebo zadne, ovplyvňuje lokalizáciu, intenzitu bolesti. Veľkosť hernie tiež prispieva k objaveniu sprievodných symptómov, medzi ktoré patria:

 • tuhosť drieku;
 • bolesti chrbta (bedrovej oblasti, zadku, nôh, chodidiel);
 • obmedzenie funkcií motora (ťažkosti s otáčaním trupu, nakláňaním, zdvíhaním stehna);
 • znecitlivenie, mravčenie v nohách;
 • pálenie na pokožke;
 • závraty, bolesti hlavy;
 • porušenie čriev, močového mechúra;
 • svalová atrofia dolných končatín.

Akékoľvek štádium nebezpečného ochorenia - od počiatočného po pokročilé štádium - bude sprevádzané prítomnosťou hlavného príznaku. Pocity bolesti zmenia iba povahu, miesto výskytu, intenzitu, prejavujú sa nezávisle alebo v kombinácii s inými príznakmi medzistavcovej prietrže. Spočiatku - je to nudná, mierna bolesť v bedrovej oblasti, čo je projekcia poškodeného disku. Počiatočné štádium dobre reaguje na liečbu, ale ak ochorenie progreduje, objaví sa pri pohybe alebo dokonca pri kýchaní, kašľaní ostrá bolesť, bolesť..

Príznaky u žien

Patologický proces sa môže formovať a rozvíjať nielen vďaka vzpieraniu. Sedavý spôsob života je ďalším faktorom, ktorý spôsobuje vznik choroby, zatiaľ čo hlavné príznaky lumbálnej prietrže u žien sa nelíšia od príznakov u mužov. Jediný rozdiel je v tom, že patológia ovplyvňuje stav reprodukčnej funkcie a exacerbácie gynekologických chorôb.

Príznaky u mužov

Podľa štatistík musia predstavitelia silnejšieho pohlavia často čeliť nebezpečnému ochoreniu. Symptómy medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice u mužov sú zreteľne výrazné, pri absencii liečby sú bolesti, stuhnutosť a obmedzenia spojené s dysfunkciou bedrových kĺbov, oslabenie svalového korzetu vedie k zmene postoja pacienta a zapálené nervy môžu spôsobiť časté močenie. Zníženie potencie u mužov tiež slúži ako ďalší znak medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice..

Príznaky medzistavcovej prietrže

Poruchy patologických zmien sa nezačnú okamžite, po chvíli sa objaví akútna bolesť. Aj keď v počiatočnom štádiu, keď je objem vyčnievania želé podobného jadra stále malý a riziko komplikácií je minimálne, prietrž bedrovej chrbtice je zdrojom nepohodlia. Dôkazom prítomnosti patológie sú príznaky ako znížená citlivosť, slabosť svalov nôh, pocit brnenia. Často sa vyskytujú prípady, keď je u pacientov zaznamenaná zmena vnútorných a vonkajších príznakov nebezpečného ochorenia.

Prvé príznaky

Ak je neskoré štádium lumbálnej medzistavcovej prietrže charakterizované objavením sa radiálneho syndrómu, potom v počiatočnej fáze môžu byť klinické príznaky choroby neprítomné alebo mierne. Patológii chrupavkovej chrupavky predchádza dlhý proces vyvolaný nedostatočnou výživou disku, ktorá stráca svoje odpisové vlastnosti. Prvý nepríjemný „zvonček“ označujúci prietrž je ostrá bolesť, ktorá obmedzuje slobodu pohybu, keď nemôžete nezávisle vstať z polohy na chrbte alebo vystúpiť z kresla.

diagnostika

Ak chcete zvoliť správnu metodiku liečby, zvoliť rehabilitačný program, pomôcť obnoviť zdravie a pohyblivosť pacienta pomocou špeciálnej sady cvičení, lekár musí dostať správnu diagnózu, čo nie je pochýb. Príznaky hernie bedrovej chrbtice sú podobné niektorým iným chorobám, napríklad panvovým orgánom alebo ankylozujúcej spondylitíde, a preto pred začiatkom liečby môžu byť potrebné výsledky nasledujúcich diagnostických metód:

 • MRI (magnetická rezonancia);
 • EKG (elektrokardiogram);
 • Ultrazvuk (ultrazvuk);
 • laboratórne testy krvi a moču.

liečba

Priebeh liečby je predpísaný individuálne neuropatológom! Pri výbere správneho smeru sa bude brať do úvahy pohlavie, vek, diagnostické ukazovatele a externé vyšetrenie. Ošetrujúci lekár môže mať hlavné liečebné metódy (konzervatívny, chirurgický) a množstvo ďalších procedúr (masáž, rezonančná vlna, akupunktúra, hirudoterapia). Trvanie liečby nezanedbaných štádií choroby je od troch do šiestich týždňov.

Chirurgická liečba (chirurgický zákrok) sa používa zriedka za predpokladu, že bedrová prietrž nemôže byť liečená liekmi. Manipulácia chirurga sa vykonáva pod vplyvom celkovej anestézie, aby sa odstránil výčnelok, aby sa znížilo riziko komplikácií na svale, kosti zapálenej oblasti pomocou moderných techník (laminektómia, mikrodisektómia). Po odstránení zápalu na týždeň je potrebné riadiť sa pokynmi špecialistov a potom dodržiavať preventívne opatrenia.

Konzervatívna (drogová) liečba sa považuje za hlavnú, zatiaľ čo použitie jedného alebo druhého typu drogy závisí od štádia, príznakov a súvisiacich symptómov. Na ošetrenie lumbálnej prietrže:

 • nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak, baralin);
 • blokáda novokainu s pridaním kortikosteroidov (vykonáva sa lokálne na rýchle odstránenie bolesti);
 • chondroprotektory na obnovu chrupavkového tkaniva (Chondroxid, Alflutop, Structum);
 • svalové relaxanciá všeobecného pôsobenia (Midokalm, Sirdalud);
 • komplexy vitamínu B s vysokým obsahom skupiny B na regeneráciu nervového tkaniva (Neurovitan, Milgamma, Neurobeks).

V subakútnej alebo regeneračnej fáze sa používajú ďalšie metódy (fyzická a manuálna terapia, akupunktúra, cvičebná terapia, hirudoterapia), čo pomáha obnoviť pohyblivosť tela. Predpoklad, aby nedošlo k poškodeniu diskov s problémami ich pôsobením: alternatívne metódy liečby by sa mali vykonávať pod dohľadom odborníka..

Aká je prietrž bedrovej chrbtice

Bedrová hernia: príznaky a liečba

Podľa názoru mnohých herniovaných diskov nájdených na MRI je niečo veľmi desivé, čo sa dá odstrániť iba chirurgickým zákrokom..
Pokúsme sa zistiť, čo je herniovaný disk a kedy ho používať?

Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro, obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom. Výčnelok alebo strata jadra za vláknitým prstencom sa nazýva herniovaný disk, ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí stredného a staršieho veku v dôsledku prirodzeného starnutia chrbtice..

Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa s rozvojom radikulopatie iba u 5% pacientov.

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice
Akútne obdobie hernie disku trvá až 3 mesiace. V momente hernie disku, bolesť chrbta zmizne alebo sa zmierni, ale objaví sa akútna, streľba, pálivé bolesti na nohe, vypadávanie reflexov, narušená citlivosť, sila svalov v inervačnej zóne koreňov. Čím nižšia bolesť sa šíri pozdĺž nohy (na päte, na nohách), tým je pravdepodobnejšia príčina herniovaného disku. Ak je bolesť lokalizovaná iba v dolnej časti chrbta, prietrž nestlačí koreň.

Každý koreň má na končatinách svoju vlastnú zónu bolesti a necitlivosti..
Radikálne syndrómy sú detegované neurológom s objektívnym vyšetrením. Na lumbálnej úrovni je prietrž najčastejšie lokalizovaná na úrovni L4-L5 alebo L5-S1.

Pri kýle disku L3-L4 trpí koreň L4, bolesť sa šíri pozdĺž prednej plochy nohy, reflex kolena vypadáva, citlivosť na prednej strane stehna je narušená.

Pri kýle disku L4-L5 je narušený koreň L5. Bolesť a znecitlivenie narúšajú pozdĺž vonkajšieho okraja nohy pozdĺž „prúžku“ na 1 prst, oslabuje a znecitlivuje 1 prst.

Pri kýle disku L5-S1 trpí koreň S1, bolesť vyžaruje pozdĺž zadného vonkajšieho okraja nohy k malíčku, Achillesov reflex vypadne, zadná strana nohy a vonkajšia plocha chodidla otupená malým prstom.

Ak je predný povrch stehna znecitlivený prietrži L5-S1, potom prietrže nekomprimuje koreň S1 a musíte hľadať inú príčinu znecitlivenia v nohe..

Ak prietrž spôsobí poruchu obehu v radiálnej artérii L5 alebo S1, potom sa vyskytuje syndróm ochrnutia ischias (slabosť extenzorov chodidla a prstov s „výpraskom“ chodidla pri chôdzi). Vo väčšine prípadov paréza bezpečne ustúpi do niekoľkých týždňov..

Do 3 mesiacov sa môže zväčšiť veľkosť prietrže s neprimeraným zaťažením, zhoršiť sa bolesť a neurologický deficit. Ak na pozadí konzervatívnej terapie bolesť zmiernila alebo úplne zmizla, hernia disku zostala na svojom mieste so všetkými jeho štádiami a nebezpečenstvami. Preto pri fyzickej námahe, zdvíhaní a prenášaní závaží sa musí postupovať obozretne. V akútnom období by sa terapeutické cvičenia mali vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, aby sa zabránilo axiálnemu zaťaženiu chrbtice.

Po 6 mesiacoch sa prietrž spôsobená prírodnými procesmi u väčšiny pacientov zníži dvakrát. Sekundovaná hernia u polovice pacientov úplne vymizla.
Po 1 až 2 rokoch sa veľkosť prietrže nezmení. Zotavenie je však podmienené a zahŕňa zastavenie bolesti a úplné uzdravenie.

Bedrová hernia: vyšetrenie
V súčasnosti je najlepšou metódou na diagnostiku hernie diskov magnetická rezonancia (MRI) chrbtice. Na získanie vysokokvalitných obrázkov sú potrebné zariadenia s výkonom 1 T alebo vyššou s rozdelením na 3 roviny.

Okrem toho u takmer všetkých ľudí stredného a staršieho veku vyšetrenie odhalí asymptomatické kýly medzistavcových platničiek. Úroveň hernie disku zistená na MRI by sa mala zhodovať s klinikou lézie tohto koreňa.

Obrovská hernia disku môže byť náhodným nálezom na MRI bez akýchkoľvek prejavov.
Malá „neúspešne“ vypadnutá hrudná kosť disku môže spôsobiť vážne neurologické komplikácie a netolerantnú bolesť.

Smer prolaps kýly disku ovplyvňuje syndróm bolesti. Schmorlova kýla a stredná kýla zvyčajne nespôsobujú klinické prejavy. Iba bočné kýly, ktoré mechanicky poškodzujú nervové korene, môžu spôsobiť autoimunitný zápal a radikulárny syndróm (radikulopatia)..

Prognóza ochorenia tiež závisí od sagitálnej veľkosti hernie disku. Kýlové prietrže od 3 do 4 mm sú zvyčajne klinicky nevýznamné. 70-80% ľudí starších ako 40 rokov ich má bez bolesti chrbta. Kýla 7 až 8 mm s úzkym miechovým kanálom môže spôsobiť silné bolesti a neurologické prejavy, ale prognóza je obvykle bez chirurgického zákroku priaznivá. Ale aj pri laterálnych prietržoch disku väčších ako 10 mm je často možné urobiť bez chirurgického zákroku.

Použitím intersticiálnej elektrostimulácie je možné spoľahlivo potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť diskoadikulárneho konfliktu s herniovaným diskom. Ak po 3 pokusných reláciách dôjde k pozitívnej dynamike, potom herniovaný disk nekomprimuje koreň a pacient môže byť zbavený bolesti konzervatívnymi metódami..

Je potrebné si uvedomiť, že zistená prietrž disku aj veľkých rozmerov nie je indikáciou chirurgickej liečby. Významná časť lekárov sa na obrázky nepozerá, ale iba číta záver. Mnoho lekárov venuje pozornosť iba veľkosti prietrže, ale nezohľadňuje klinické prejavy. Bohužiaľ, v mojej praxi bolo veľa prípadov, keď lekári bezdôvodne a bezpodmienečne verili údajom MRI a pacientov bez indikácie odporúčali na chirurgický zákrok..

Výsledkom bol vznik syndrómu chronickej post-discektómickej bolesti (FBSS) alebo neúspešného chirurgického syndrómu. Kýla bola odstránená, ale bolesť zostala, kvalita života sa nezlepšila. To sú presne tie prípady zlej diagnózy, keď bolesťový syndróm nebol spojený s herniou diskov a pacient nepotreboval chirurgickú liečbu. Preto, ak neexistujú absolútne indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok, je veľmi dôležité nájsť lekára, ktorý správne analyzuje klinickú situáciu.

Poviem vám o jednom prípade z praxe. 36-ročný pacient prišiel za mnou z iného mesta, ktoré bolo vyrušené bolesťou v ľavej lumbosakrálnej oblasti bez ožarovania nohy. Predchádzajúca liečba (ambén intramuskulárne č. 5, tablety v strede kalibra, manuálna terapia) bez pozitívnej dynamiky. Na MRI bedrovej chrbtice bola detegovaná hernia diskov L3-L4, L4-L5. Neurochirurgovia v mieste bydliska trvali na operácii. Ako sa ukázalo, lekári pacienta ani nepreskúmali, úplne dôverovali údajom MRI.

Objektívne vyšetrenie pacienta nepreukázalo žiadne známky narušenia nervových koreňov L4 a L5. Klinicky bola diagnostikovaná dysfunkcia ľavého sakroiliakálneho kĺbu. Syndróm bolesti je úplne zastavený pomocou 3 relácií intersticiálnej elektrostimulácie, 1 blokády ľavého sakroiliakálneho kĺbu s 1 ml diprospanu a postisometrickej relaxácie ľavého piriformis svalu.
Operácia bez dôkazov by mohla ochromiť život pacienta!

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice
Disková hernia teda nie je trestom pre chirurgickú liečbu.
Kedy kontaktovať neurochirurgov?

Absolútne indikácie pre pohotovostnú operáciu kýly bedrovej chrbtice:

  Ponytail syndróm s paralýzou dolných končatín, zníženou citlivosťou v perineu a inkontinenciou moču a stolice.

Paralyzujúca ischias v prvých troch dňoch po vývoji parézy chodidla alebo so zvyšujúcou sa slabosťou svalov dolnej končatiny inervovanou postihnutým koreňom.

Ak neexistujú absolútne indikácie pre chirurgický zákrok, predpíšeme kompetentnú konzervatívnu terapiu a sledujeme dynamiku syndrómu bolesti. Prognóza hernie bedrovej chrbtice je najčastejšie priaznivá. Prevažná väčšina pacientov sa zotaví do 3 mesiacov. Veľkosť hernie disku a kompresie koreňov spontánne klesá bez ohľadu na použitú metódu liečby.

Ak je bolesť netolerovateľná alebo ak potrebujete čo najskôr obnoviť pracovnú kapacitu, operácia so stlačením koreňa vám umožní zastaviť bolesť oveľa rýchlejšie v porovnaní s konzervatívnou liečbou. Mikrodiscektomická radiálna bolesť zmizne v deň chirurgického zákroku. 1 rok po odstránení herniovanej platničky je stav pacientov približne rovnaký ako stav konzervovaných pacientov.

A po 2 rokoch sa tí ľudia, ktorí sa zbavia bolesti bez chirurgického zákroku, cítia lepšie. Musíte však splniť tieto vzdialené výsledky a „vydržať“..
Preto si musí každý pacient urobiť informovaný výber, zvážiť klady a zápory. Posúďte svoju konkrétnu situáciu, znášanie bolesti a čas. Operácia poskytuje rýchlu úľavu od radiálneho syndrómu a rýchlejšie zotavenie.

Ak však nehrozí núdza, je lepšie v prvých troch mesiacoch upustiť od chirurgického zákroku.
Po 3 mesiacoch, ak nedôjde k zlepšeniu na pozadí riadneho liečenia, sa musí sám pacient rozhodnúť, ako ho ďalej liečiť.

Lumbálna prietrž: liečba bez chirurgického zákroku
Pamätajte, že neexistuje jedna droga, ktorá rieši prietrž.
Manuálna terapia „nekoriguje“ herniu disku a neprispieva k ich redukcii.
Kortikosteroidy sa neodporúčajú intravenózne ani intramuskulárne (dexametazón, prednison, ambén atď.). Trakcia krčnej chrbtice je kontraindikovaná.

V akútnom období je prvoradou úlohou zmierniť bolesť čo najskôr. V prípade silnej bolesti by pokojový odpočinok nemal prekročiť 2 až 3 dni.

V posteli zaujmite polohu, ktorá maximalizuje bolesť (na chrbte s vankúšom pod kolenami alebo na strane v polohe embrya). Akonáhle bolesť ustúpi, častejšie zmeňte polohu tela, pokúste sa vstať a prechádzať sa po byte. Vstaňte z postele, predtým sa otočte na svoju stranu, ohnite kolená a spustite ich na zem. Potom si sadnite, oprite sa o ruky a potom vstaňte bez náhlych pohybov.

Pre priaznivú prognózu je lepšie sa pohybovať ako klamať. Ale musíte pamätať, že pri pohybe buďte opatrní. U mnohých pacientov je možné zosilniť syndróm bolesti na pozadí rozšírenia motorického režimu, nemôžete sa však obmedziť na primeranú fyzickú námahu..

V akútnom období hernie disku, s akoukoľvek fyzickou aktivitou, noste pevný korzet proti radikalulitíde. Pohybujte sa v neprítomnosti bolesti, vyvarujte sa držaniu tela a pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.

Drogová liečba prietrže lumbálnej chrbtice
Na zmiernenie bolesti od prvých hodín ochorenia sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (xefocam, voltaren alebo dexalgin atď.). V prvých troch dňoch je výhodné používať lieky intravenózne alebo intramuskulárne a potom prejsť na perorálne podávanie. Nikdy neprekračujte denné dávky, neužívajte niekoľko liekov naraz, pozorne si prečítajte pokyny. Lokálne môžete tiež používať gély a masti s NSAID.

Na intenzívnu bolesť s neúčinnosťou protizápalových liekov sa používa tramadol, terapeutická blokáda diprospanom a lokálne anestetiká..
Na odstránenie svalového kŕče sa dodatočne predpisujú svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud alebo baklofen)..

V prípade radikulopatie s neuropatickou bolesťou sú protizápalové lieky neúčinné, v tomto prípade sú uvedené antidepresíva, antikonvulzíva, tramadol, versatis náplasť..

Pri zmiešanej bolesti sú protizápalové lieky kombinované s amitriptylínom alebo gabagammou.
So zvyškovými účinkami radikulopatie sú predpísané milgamma, tioktacid, neuromidín.

Pri chronickej bolesti sú fyzioterapeutické cvičenia a antidepresíva na prvom mieste v liečbe, ktoré nielen znižujú sprievodnú depresiu, ale majú aj analgetický účinok..
Akupunktúra, intersticiálna elektrostimulácia, hirudoterapia, terapeutická gymnastika sú účinné v každom štádiu liečby prietrže bedrovej chrbtice..

Prevencia exacerbácie
Je potrebné si uvedomiť, že hernia disku je tretím obdobím spinálnej osteochondrózy. Chirurgia nie je doživotnou zárukou, ako sa zbaviť bolesti chrbta. Po chirurgickej alebo konzervatívnej liečbe hernie disku sa výška medzistavcovej platničky za rok výrazne zníži..

To vedie k preťaženiu medzistavcových kĺbov a rozvoju artrózy v nich. Preto sa bolesti dolných častí chrbta objavia častejšie ako u zdravých ľudí. Ak pacient naďalej vedie rovnaký životný štýl, ktorý ho priviedol k vytvoreniu herniovaného disku, potom po liečbe bude choroba rýchlo postupovať.

Pacient si musí pamätať na svoju chorobu, naučiť sa, ako stáť, sedieť, pohybovať sa, zdvíhať a prenášať závažia. Hlavná vec je skutočne posúdiť vaše fyzické schopnosti, ktoré sa s vekom znižujú.

Prevencia exacerbácií osteochondrózy bedrovej chrbtice je znížená, aby sa predišlo predlžovaniu nepríjemných polôh, nadmernému zaťaženiu. Je dôležité správne vybaviť svoje pracovisko, striedať pracovné doby a odpočinok. Nasadiť upevňovací pás pri fyzickom preťažení. Cvičte na posilnenie chrbtových svalov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány začínajú vydutie a tvoria herniálny vak.
Bývalí pacienti sa často pýtajú, či majú nosiť obväz po operácii. Aby sme správne odpovedali na tieto a ďalšie otázky, pochopíme, čo je pooperačné obväz, prečo a koľko obvazu nosiť po operácii.
Rana na kĺbe prsta je typ deformácie, ktorej vzhľad často vedie k chorobám kĺbov. Pokúsime sa pochopiť príčiny vzhľadu a zvážiť bežné spôsoby ich odstránenia.Zdroje kĺbovej deformityĽudia, ktorí sa obracajú na reumatológov a ortopédov, sa často sťažujú, že sa na prste objaví hľuza ako kôra a bolí, a snažia sa zistiť, čo by to mohlo byť.