loader

Veľký prehľad o hlavných druhoch kýly: triesloviny, pupočníky, stavce a iné

Nepoužívajte informácie zverejnené na webe bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.!

Úvod: všeobecný opis patológie

Kýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky vytvorenými (abnormálnymi) dierami. Vyčnievajúce tkanivá menia svoju normálnu polohu a presahujú dutinu, v ktorej by mali byť. Tieto látky sú potiahnuté jednou alebo viacerými škrupinami a nemajú priamy kontakt s okolím..

Súčasti akejkoľvek hernie:

Hernial content - vyčnievajúce tkanivo alebo orgán, ktorý zmenil svoju polohu.

Hernial gate - diera alebo kanál, cez ktorý prechádzajú orgány.

Hernálny vak a škrupina. Vak priamo pokrýva obsah a slúži ako obal pre neho. Škrupiny môžu pozostávať z kože, fascie (jedná sa o membrány spojivového tkaniva pokrývajúce orgány, cievy, nervy), tkanivo jazvy.

Výskyt prietrže je možný v rôznych častiach tela. Najbežnejšie typy tohto ochorenia sú v závislosti od lokalizácie opísané v tabuľke:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Nachádza sa na prednej alebo bočnej strane brucha a choďte pod kožu. poddruh:

 • trieslovina a slabina;
 • stehenné
 • umbilikálne a umbilikálne;
 • ventrálna (hernia bielej a špicovej línie, pooperačná jazva).
Typ prietržeStručný opis a odrody
Vonkajšie brucho (70% všetkých typov prietrží)
Vnútorné brucho (prevalencia - nie viac ako 5%)

Nachádza sa vo vnútri brucha (v brušnej dutine) a choďte do iných dutín. poddruh:

 • bránice (pažerák);
 • vyčnievanie z omentálnej burzy a iných vnútorných peritoneálnych vreciek.
Stavovce (20–22%)Pochádzajú z tkanív chrbtice - medzistavcové platničky, spôsobujú kompresiu miechy alebo nervových koreňov.
Iné vzácne druhy (prevalencia 3-5%)
 • Miecha a prietrž mozgu - opláštenie vyčnievajúce z mozgu alebo miechy cez kostné defekty;
 • sval - vyčnievanie svalu pod kožou pretrhnutím jeho škrupiny (fascia);
 • pľúcne - vyčnievanie pľúcneho tkaniva pod kožu hrudníka v dôsledku poškodenia rebier alebo medzirebrových svalov.

Akýkoľvek herniálny výčnelok porušuje kvalitu života pacientov a spôsobuje:

 • kozmetický defekt (nádorový výčnelok vyzerá neesteticky);
 • bolesť pri výčnelku (mierna až veľmi ťažká);
 • potreba neustáleho znižovania prietrže a (alebo) obvazov;
 • poruchy trávenia (zápcha) s brušnými výčnelkami, slabosť nôh alebo zhoršenú chôdzu - u stavovcov.

Zranené brušné a medzistavcové prietrže môžu viesť k invalidite alebo smrti, ak pacientom nebude poskytnutá pohotovostná starostlivosť (od 2 hodín do 1 dňa). Priemerne je zranených 5–7% hernií, vždy však existuje riziko tejto komplikácie.

Niektoré typy výčnelkov (pupočníkové, malé triesloviny - až 3 - 5 cm) pacientov roky neobťažujú. U detí môžu samy zmiznúť a u dospelých sa nemôžu zväčšovať a neprejavujú sa žiadne príznaky..

95 - 97% všetkých výčnelkov je liečiteľných. Za týmto účelom sa zvyčajne vykonáva operácia (s ingvinálnymi, pupočnými a inými kýlami v brušnej dutine). Väčšina operácií na odstránenie prietrže je jednoduchá, vykonáva sa v akejkoľvek chirurgickej nemocnici. Nepracujte s deťmi do 4 - 5 rokov s pupočnou kýlou, ako aj s ľuďmi s vysokým rizikom pooperačných komplikácií (starší, vážne chorí). Výčnelok medzistavcových platničiek a pažeráka bránice sa lieči konzervatívne (lieky, postupy, normalizácia výživy a životného štýlu) a iba pri absencii účinku takejto liečby je indikovaný chirurgický zákrok.

Liečba kýly zahŕňala:

 • chirurg - lieči všetky kýly brucha;
 • vertebroológ, neurochirurg, neuropatológ - títo lekári liečia vertebrálnu hernie.

Tento článok popisuje najbežnejšie typy prietrží, ich príčiny, príznaky, moderné racionálne metódy liečby v závislosti od typu a vlastností choroby..

Kýly brucha: všeobecný opis

Na výbežkoch žalúdka môžu byť umiestnené:

v ingvinálnej oblasti - ingvinálna a ingvinálno-hernia;

v pupku - pupočníkové a pupočníkové;

na hranici prechodu predného povrchu brucha do laterálnej kýly línie Spigel;

v strede brucha nad pupkom - hernie bielej línie;

v oblasti pooperačných jaziev - pooperačná ventrálna;

vo vnútri brušnej dutiny na križovatke pažeráka od hrudníka do brušnej dutiny - pažerák-bránica.

Bériová hernia je uzavretá v herniálnom vaku (natiahnutá oblasť pobrušnice) a zvonka je pokrytá kožou. Vo vnútri to môže byť:

 • slučky tenkého čreva,
 • slepého čreva alebo slepého čreva,
 • zámok veľkej omentum (viscerálna tuková zástera),
 • predperitoneálne tukové tkanivo.

Bez ohľadu na umiestnenie majú všetky výčnelky v brušnej dutine spoločné príčiny, príznaky a možné komplikácie:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Príčiny a mechanizmy tvorby prietržeČasté príznaky brušnej hernie
Vrodené štrukturálne vlastnosti brušnej steny: poškodenie tkaniva, rozšírenie ingvinálnych a pupočníkových krúžkovNádorový herniálny výčnelok mäkkej elastickej konzistencie v bruchu (slabiny, pupok, pooperačné jazvy atď.)
Znížená pevnosť a elasticita tkanív brušnej steny u detí, starších ľudí, ľudí s obezitou alebo vyčerpanímPrerušovaná bolesť alebo nepohodlie v postihnutej oblasti, často s napätím v bruchu
Operácia bruchaPríznaky kašľa: ak v tom okamihu položíte prsty na výčnelok a kašeľ, z brušnej dutiny sa prenášajú trasy, čo vedie k napätiu a zvýšeniu výčnelkov.
Faktory spôsobujúce zvýšenie tlaku v pobrušnici: tvrdá fyzická práca, ťažký kašeľÚplná alebo čiastočná korekcia: väčšina výčnelkov, nezávisle alebo pomocou prstov, sa vkladá do brušnej dutiny (zmizne), keď človek leží na chrbte.
Nadúvanie, zápcha: u ľudí s dlhými výbežkami

Mechanizmus tvorby akejkoľvek prietrže brucha je neschopnosť brušnej steny vydržať zvýšenie vnútrobrušného tlaku. V dôsledku toho dochádza k natiahnutiu prírodných kanálov alebo prasknutiu oslabených oblastí. Prostredníctvom nich vnútorné orgány prechádzajú pod kožu.

Nebezpečenstvo a komplikácie brušnej prietrže

Každý výčnelok v bruchu sa postupne (v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov) zvyšuje. Samotná táto patológia nepredstavuje bezprostredné ohrozenie zdravia ľudí a života - spôsobuje estetické (kozmetické) a funkčné nepohodlie, pretože neustále narúša bežnú prácu. Pacienti sú nútení okoreniť výčnelok a nosiť špeciálne obväzy, ktoré ho držia.

Nasledujúce komplikácie výčnelku predstavujú zdravotné riziko:

Porušenie je akútny stav, vystupuje cez úzky herniálny krúžok (hradlo) veľkej časti čreva alebo omentum. Zároveň sa zviera v uzavretom priestore a nemôže sa narovnať späť do žalúdka. Takéto stlačenie tkanív ohrozuje ich nekrózu, prasknutie čreva, akútnu obštrukciu čreva, celkovú peritonitídu (zápal pobrušnice). Zúženie sa prejavuje silnými náhlymi bolesťami v oblasti výčnelku: výčnelok sa stáva ťažkým, napätým, ostro bolestivým, keď sa cíti, tlačí.

Nevyhnutelnosť je „ľahšia“ komplikácia. Pri porušení je zjednotená neustálym upevňovaním výčnelku a nemožnosťou jeho zmenšenia do žalúdka. Deje sa to však nie kvôli zovretiu v úzkom kruhu, ale kvôli tvorbe adhézií (adhézií) medzi obsahom prietrže a jej vaku. Súčasne je výstupok mäkký, pri jeho stlačení sa môže mierne poškodiť.

Zápal a hnisanie (hlien herniálneho vaku). Čiastočné porušenie alebo poškodenie čreva môže vyvolať jeho zápal. Ak sa v tejto súvislosti infekcia dostane do prietrže (z črevného lúmenu alebo z povrchu kože), vyskytne sa hnisanie. Tento stav sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, bolesti, zvýšeným vystupovaním, začervenaním a napätím.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je nádorový výčnelok v oblasti trieslového kanálika. Môže byť jednostranný (pravý alebo ľavý) a obojstranný. U všetkých brušných hernií je tento výbežok najbežnejší (v 68–75% prípadov). Výstupné miesto výstupku je zväčšený krúžok trieslového kanálika. Najskôr je výstupok zreteľne umiestnený v slabinách. Keď sa zvyšuje, presúva sa do mieška (trieslovina) do stehna (stehennej formy)..

Väčšinou sú chorí ľudia - kvôli anatomickým rysom:

 • úzka panva;
 • vysoký ingvinálny priestor;
 • prítomnosť spermatickej šnúry (na nej sa drží vajíčko);
 • prítomnosť vonkajších a vnútorných otvorov inguinálneho kanála (spermatická šnúra nimi prechádza).

Všetky tieto faktory robia slabinami slabé miesto v brušnej stene..

liečba

Prítomnosť ingvinálnej prietrže u dospelých je priamou indikáciou chirurgického zákroku. Odmietnutie je prípustné iba v prípade absolútnych kontraindikácií: senilný vek, závažné ochorenia srdca, pečene, mozgu a iných vnútorných orgánov. Operácia sa vykonáva plánovaným spôsobom po absolvovaní potrebných testov, úplnom preskúmaní a korekcii existujúcich zdravotných odchýlok. Zásah môže byť klasický a laparoskopický..

Klasická (tradičná) operácia je incíziou 7 až 8 cm. Malé výčnelky sa operujú v lokálnej anestézii. Počas operácie sa herniálny vak izoluje a vyreže, obsah sa vloží do brušnej dutiny. Inguinálny kanál a jeho zväčšené krúžky sú zosilnené zošívaním medzi svaly a ingvinálnym ligamentom. V poslednej dobe sa väčšina pacientov podrobuje zosilneniu inguinálnej oblasti transplantáciou oka (polypropylénová sieťka)..

Laparoskopická operácia sa vykonáva v celkovej anestézii: po 3 až 4 vpichoch sa do brušnej dutiny vloží videokamera a chirurgické nástroje. S ich pomocou je inguinálna medzera na vnútornej strane brucha zosilnená polypropylénovou sieťkou.

Funkcie choroby v detstve

Pri chlapcoch je bežná hernia v detstve častejšia. Častejšie je vrodená, menej často získaná.

Jeho hlavným dôvodom je prítomnosť vaginálneho procesu pobrušnice, ktorá zostupuje cez trieslovinový kanál vo forme šnúry do mieška spolu s semenníkom a jeho šnúrou. Tento proces by normálne mal rásť okamžite alebo 2-3 mesiace po narodení. Ak sa tak nestane, brušná dutina komunikuje s lúmenom vaginálneho procesu a vnútorné orgány sú tam premiestnené. Môže sa objaviť okamžite aj niekoľko mesiacov po narodení.

Vrodené trieslové výčnelky u detí sa liečia výlučne chirurgicky. Operáciu je možné vykonať v akomkoľvek veku: od narodenia do 18 rokov. Ak je operácia vykonaná presne, závisí od veľkosti výčnelku, pravdepodobnosti jeho nezávislého vymiznutia, možnosti vzniku komplikácií (štípanie, stlačenie semenníka). Odporúčané obdobie na sledovanie dieťaťa s trieslovkou prietrže je 6–12 mesiacov. Ak neprejde skôr, ako dieťa dosiahne 3 roky, je potrebný chirurgický zákrok bez ohľadu na veľkosť výčnelku.

Pupočná prietrž

Umbilikálna kýla je vyčnievanie vnútorných orgánov cez pupočníkový prstenec: pupok je napnutý, zdeformovaný, napučiava vo forme nádoru a stráca svoju štruktúru. Pupočné prietrže sú vrodené a získané.

U detí mladších ako 4 až 5 rokov sa najčastejšie odovzdávajú samostatne. Medzi dospelými sú ženy väčšinou choré, najmä počas tehotenstva. U väčšiny z nich pupočná kýla zmizne 3 až 4 mesiace po narodení. Pupočné prietrže nie sú nebezpečné, zriedkavo sa porušujú a nerastú do veľkých rozmerov. Preto je často, keď pacienti nechodia k lekárovi a majú prietrž niekoľko rokov.

Liečba pupočníkovej prietrže:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

promptkonzervatívny
Odstránenie herniálneho vaku, redukcia vyčnievajúcich orgánov do brušnej dutiny, zošívanie pupočného kruhu. Ak vaše vlastné tkaniny nie sú dostatočne pevné - sú navyše vystužené polypropylénovou sieťou.Aplikácia obväzov na pupok, fyzioterapeutické cvičenia a cvičenia na posilnenie brušnej tlače. Tieto opatrenia sú najúčinnejšie v detstve..

Ventrálna prietrž

Pojem „ventrálny“ znamená, že prietrž sa nenachádza v miestach prirodzených kanálov, ale opúšťa dodatočne vytvorené otvory, čo by nemalo byť normálne. Toto je prietrž troch typov:

pooperačná - v oblasti pooperačnej jazvy,

biela línia brucha - pozdĺž stredovej čiary medzi pupkom a hrudníkom,

Špirálová čiara - v zóne prechodu prednej brušnej steny na bočné.

Najťažšia je pooperačná prietrž. Väčšina z nich je objemná (viac ako 10 - 15 cm), pozostáva z niekoľkých komôr, ireducibilných. Črevné slučky vo vnútri sú stlačené komisiami, ktoré spôsobujú neustálu bolesť a zhoršujú priechodnosť čriev. Výčnelky bielych a špicatých čiar nespôsobujú také ťažké nepohodlie.

Liečba ventrálnej hernie je chirurgická: excisujú pooperačnú jazvu spolu s natiahnutou kožou a herniovým vakom. Vnútorné orgány sú starostlivo oddelené, rozrežú komisúry a vložia sa do brušnej dutiny. Kýlová brána (defekt brušnej steny) je zošitá alebo zosilnená polypropylénovou sieťou. Takéto operácie sa vykonávajú výlučne v celkovej anestézii..

Diafragmatická prietrž (hiátová prietrž)

Membrána je mostík šľachy a svalu, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Cez otvor v nej prechádza pažerák.

Toto miesto je slabou časťou bránice. Môže sa v ňom vytvoriť prietrž. Ak sa pažerák otvorí na pozadí zvýšeného tlaku v brušnej dutine, pažerá sa cez ňu dostane do hrude s časťou žalúdka..

Z tohto dôvodu sekundárny zápal (ezofagitída, gastritída) sa vyskytuje v pažeráku a (alebo) v žalúdku, sprevádzaný eróziou. Prejavuje sa to týmito príznakmi:

 • bolesť v hornej časti brucha,
 • pálenie záhy,
 • nepretržité drtenie vzduchu a jedenia,
 • s ezofagitídou - nepríjemné pocity a bolesť pri prehĺtaní jedla,
 • slabá chuť do jedla.

Zranenie bránice prietrže predstavuje bezprostredné ohrozenie života.

Liečba môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

konzervatívnyprompt
Dodržiavanie šetrnej stravy, odstránenie ťažkej fyzickej námahy, užívanie liekov na normalizáciu žalúdočnej motility a trávenia všeobecne (omeprazol, almagel, famotidín, cerukal, motilium, pankreatín atď.).Klasická chirurgia (rezom brucha) alebo laparoskopická chirurgia (pomocou punkcie). Zúženie ezofágového otvoru bránice pomocou niekoľkých stehov.

Vertebral kýla

Kýla medziobratlového disku môže byť umiestnená v ktorejkoľvek časti chrbtice: v bedrovej oblasti (častejšie), v krčku a hrudníku (menej často). To sa nedá vidieť bez použitia špeciálnych výskumných metód (rádiografia, počítačové a magnetické rezonancie)..

Medzistavcový disk pozostáva z hustého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza želé podobná látka - jadro disku. K výčnelku dochádza v dôsledku zvýšeného zaťaženia chrbtice (napríklad zdvíhanie a prenášanie závaží): krúžok sa pri ich pôsobení začne zlomiť a látka vo vnútri sa postupne rozširuje za disk a je zarastená jazvovým tkanivom. Vyskytuje sa tiež kompresia miechy alebo nervových koreňov prechádzajúcich v vyčnievajúcej zóne..

 • konštantná bolesť v zodpovedajúcej chrbtici;
 • streľba z bolesti na podráždené nervy (do nohy, panvy, ramena, hrudníka);
 • znecitlivenie a slabosť rúk (s poškodením krčka maternice), nohy (s bedrovými kýlami);
 • porušenie pohybov;
 • poruchy močenia.

liečba

V 80% prípadov vertebrálnych hernií sa používa konzervatívna liečba. Obsahuje:

 • Jemné cvičenie.
 • Noste špeciálne korzety na chrbticu.
 • Cvičenie a terapeutické cvičenia.
 • Fyzioterapeutické postupy.
 • Zavedenie liekov:
 • protizápalové (ortofen, movalis);
 • antispasmodiká (midokálne);
 • dekongestanty (dexametazón, L-lyzín, furosemid);
 • lieky, ktoré zlepšujú štruktúru medzistavcových platničiek (alflutop, traumeel, diskutovať o kompozícii, štruktúra);
 • vitamíny (vitaxón, milgamma).

Takáto liečba je dlhá: od 2 až 3 týždňov do 2 až 3 mesiacov. Od 20 do 30 percent pacientov je nútených systematicky, 2 až 3-krát ročne, absolvovať liečebné kurzy alebo neustále nosiť korzet a vykonávať cvičenia.

Ak konzervatívna liečba neprináša úľavu - je indikovaný chirurgický zákrok. Výstupok disku je možné odstrániť pomocou:

 • sekcia (klasická technika);
 • punkcie (endoskopická technika);
 • kryodestrukcia (privádzanie tekutého dusíka na disk ihly, čo spôsobuje zníženie výčnelku).

Aby som to zhrnul: prietrž je nejednoznačným problémom. Niektoré kýly nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a sú ľahko liečiteľné, iné ohrozujú život alebo ich nemožno chirurgicky odstrániť. Dávajte pozor na svoje zdravie a ak máte príznaky charakteristické prietrže, poraďte sa s odborníkom.

Upozorňujeme, že informácie uvedené na stránke slúžia na usmernenie a vzdelávanie a nie sú určené na autodiagnostiku a samoliečbu. Výber a predpisovanie liekov, liečebné metódy, ako aj sledovanie ich použitia môže vykonať iba ošetrujúci lekár.

Nezabudnite sa poradiť s odborníkom..

Druhy kýly. Diagnostika a liečba.

Kýla je jednou z tých chorôb, ktoré pri absencii včasnej liečby vedú k vážnym následkom. Nebezpečenstvo je vyjadrené posunom vnútorného orgánu do vnútornej dutiny alebo svalového tkaniva. Kýla sa môže tvoriť v každom veku, pomerne často existujú prípady vrodenej kýly.

Získaná hernia sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • Predispozícia - to zahŕňa postavu, pohlavie, vek, to znamená, že prietrž sa môže vytvoriť v dôsledku vyčerpania, obezity, tehotenstva, nadmernej fyzickej námahy..
 • Produkcia - táto skupina zahŕňa výrazné kolísanie tlaku v brušnej dutine, predĺžený kašeľ, časté vzpieranie, predĺžený plač v detstve, chronickú zápchu atď..

Odrody kýly:

 1. Brušná prietrž. Vzniká v dôsledku oslabenia alebo nadmerného zaťaženia svalov brušnej dutiny. Brušné svaly fungujú ako ochranný korzet pre vnútorné orgány. Preto, keď sa elasticita svalov zníži, vnútorné orgány sa stanú bezbrannými. To vedie k vytvoreniu herniálneho vaku, do ktorého sa pohybujú vnútorné orgány..
 2. Inguinálna kýla. Vyskytuje sa v dôsledku prolapsu časti čreva. U žien zostupuje na maternicu alebo labia majora a u mužov na miešok alebo spermatickú šnúru.
 3. Kýla bielej línie. K tomuto typu prietrže dochádza, ak existujú medzery medzi svalovými vláknami (divergencia brušných svalov). To môže viesť k posunu čriev alebo omentum. Kýla sa môže objaviť ako komplikácia po operácii, pri ktorej sa použili odtoky a tampóny.
 4. Strangulovaná prietrž. Taká kýla je vytvorená v dôsledku porušenia čreva bránou kýly. Ak prietrž nebola včas diagnostikovaná, môže to mať také vážne následky, ako je peritonitída a nekróza..

Známky prietrže

Podľa štatistík sa v roku 2015 v meste Krasnojarsk vyskytujú hernie u 3 - 4% obyvateľov mesta. Najčastejšie prietrže v ingvinálnej oblasti (

6%). Odborníci to pripisujú skutočnosti, že Krasnojarsk je obklopený veľkým počtom tovární (KRAMZ, Rusal, KREVRZ, KrasMash, atď.), A preto sú činnosti ľudí spojené s fyzickou prácou.

Je kýla nebezpečná?

Určite áno! Kýla je nepredvídateľná choroba, k jej porušeniu môže dôjsť kedykoľvek. Je to spojené so závažnými dôsledkami, ako je nekróza a peritonitída. V niektorých prípadoch sa komplikácie neliečia a osoba zomrie. Všetci lekári dôrazne odporúčajú, aby sa v prípade kýly neliečili sami, a ešte viac v prípade porušenia predpisov. Ak sa osobe podarí navštíviť lekára do 24 hodín, potom sa šanca na záchranu života pomocou chirurgického zákroku výrazne zvyšuje. Preto, ak máte podozrenie, že došlo k porušeniu, neodkladajte, zavolajte sanitku a trvajte na diagnóze.

Ako sa diagnostikuje kýla?

Diagnóza začína vyšetrením, ako už bolo uvedené v niektorých prípadoch, prietrž môže byť videná vo forme opuchnutej oblasti tela. Osobitná pozornosť sa venuje oblastiam počas pulpácie, na ktoré sa človek sťažuje na tupú bolesť. Ak je bolesť konštantná, potom je to s najväčšou pravdepodobnosťou nezvratná prietrž.

Pomocou pulzácie môžete určiť hustotu prietrže a stav blízkych orgánov. Po vyšetrení lekár predpíše inštrumentálne metódy vyšetrenia, ktorá metóda bude použitá, závisí od typu kýly.

Inštrumentálne vyšetrovacie metódy:

 • Rentgenografie.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • CT sken.
 • gastroskopia.
 • vyšetrenie počúvaním.
 • Magnetická rezonancia.

Každý typ prietrže sa vyznačuje určitými príznakmi. Dnes sa najčastejšie vyskytujú brušné kýly. Príznaky: pravidelne sa objavujúca bolesť pri chôdzi, pri kašli a pri fyzickej námahe. Keď je človek v pokojnom stave, môže byť bolesť slabšia alebo dokonca môže zmiznúť.

Femorálna prietrž sa najčastejšie vyskytuje v ženskej polovici ľudstva. Príznaky: ostrá, silná bolesť, skôr ako kŕče, je viditeľný oválny nádor. Ochorenie je dosť ťažké.

V dôsledku rozdielov vo svaloch brušnej dutiny sa môže vytvoriť prietrž bielej čiary. Toto je veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie. Príznaky: silná, silná bolesť, podobná bolesťou peptického vredu.

V silnej polovici ľudstva je najbežnejšia slabinová prietrž. Dá sa rozdeliť na dva typy - rovný a šikmý. Príznaky závisia predovšetkým od umiestnenia prietrže a jej veľkosti. Čím väčší je nádor, tým je pre človeka ťažšie sa pohybovať, bolesť môže byť daná nielen do slabinovej oblasti, ale aj do krížovej kosti a dolnej časti chrbta..

V pupkovej oblasti sa môže nachádzať pupočná kýla. Opuch možno zreteľne rozlíšiť pritlačením žalúdka prstami. Takáto prietrž nie je náchylná na porušenie. Príznaky: Môže spôsobiť nepríjemné pocity. Ako sa adhézie vyvíjajú, môže dôjsť k adhéziám a môže sa vyskytnúť periodická bolesť, nevoľnosť a zápcha..

Medzistavcová kýla sa môže vyskytnúť v dôsledku predčasného opotrebenia medzistavcových platničiek. Príznaky: pri úplnom začiatku choroby sa prietrž nemôže nijako prejaviť. V priebehu času sa môže v oblasti tvorby kýly objaviť bolesť a opuch.

Jednou z najzávažnejších komplikácií, ktorá sa môže vyskytnúť, je obmedzená prietrž. Spravidla sa štípanie vyskytuje v prítomnosti starej kýly, ktorá sa postupne zvyšuje. Príznaky: akútna bolesť, nevoľnosť a zvracanie, zápcha, intoxikácia.

Pooperačná prietrž sa vytvára po operácii na pozadí divergencie sutúr. Príznaky: akútna bolesť, nevoľnosť, zvracanie, zápcha.

Liečba prietrže

K dnešnému dňu existuje jediný spôsob, ako liečiť prietrž.

Väčšina liečebných centier v Krasnojarsku je vybavená všetkým potrebným vybavením na bezpečné vykonanie chirurgického zákroku. Nosenie špeciálnych bandáží je indikované iba v prípadoch, keď je pacient nefunkčný. Pri schôdzke vám lekár povie, ako bude operácia vykonaná - otvorená alebo endoskopická, vpichom. V Krasnojarsku ponúka iba málo kliník endoskopickú operáciu, čo je nielen menej nebezpečné, ale aj estetickejšie, pretože jazva po operácii zostáva úplne malá. Chirurgická metóda je najúčinnejšia av 90% prípadov zaručuje vyliečenie. 15 dní po operácii sa pacient môže vrátiť do plného života.

Abdominálna hernia: príznaky, diagnostika a liečba

„Pupok sa uvoľnil“, „bol žalúdok roztrhaný“ - a v 21. storočí možno medzi obyvateľstvom nájsť takéto výroky o tejto patológii. Mnoho ľudí má diagnózu hernie podľa ucha, ale málokto vie, čo to znamená.

Zoberme si, čo je to choroba a čo sa zdá. Aké sú jej príznaky, metódy diagnostiky a liečby.

Čo je prietrž brucha

Jedná sa o vznik vnútorných orgánov pod vonkajšou kožou tela alebo do inej dutiny prostredníctvom „slabých miest“ prednej steny brucha: poruchy parietálneho pobrušnice, svalová aponeuróza, tkanivá podstupujúce chirurgický zákrok.

Vnútorné orgány „robia svoju cestu“ k miestam, ktoré sú pre nich neobvyklé prostredníctvom prírodných alebo umelých dier vytvorených v brušnej stene v dôsledku patologických procesov.

Častejšie (až 80% prípadov) trpia touto patológiou muži, zvyšných 20% tvoria deti a ženy.

Hlavné príčiny choroby sú:

 • Prudký nárast tlaku v bruchu.

Tento stav je vyvolaný častou zápchou, dlhodobým kašľom, silnou fyzickou námahou, namáhaním počas pôrodu.

 • Znížený svalový tonus a elasticita.

Vyskytuje sa u starších ľudí, malých detí, s niektorými chorobami. Pozoruje sa tiež pokles svalového tonusu pri nízkej fyzickej a pohybovej aktivite, opakovaných tehotenstvách, obezite.

 • Vrodená slabosť a nedostatočný rozvoj spojivového tkaniva.

Často ide o dedičnú predispozíciu alebo o jeden z prejavov systémových autoimunitných patológií..

 • Vrodené malformácie a oneskorená tvorba prednej brušnej steny.

Anomálie vývoja sú viditeľné voľným okom okamžite po narodení dieťaťa, objavuje sa už s existujúcimi vrodenými kýlami.

 • Pooperačné komplikácie.

Rozpor okrajov prešívaných počas operácie tkanív alebo ich poškodenie.

Ako vyzerá prietrž na žalúdku?

Vyššie uvedené faktory prispievajú k tomu, že vnútorné orgány - črevné slučky, väčší omentum, ako aj akýkoľvek orgán brušnej dutiny, vystupujú cez slabé miesta brušnej steny nachádzajúce sa v pupku, ingvinálny prsteň, biela čiara brucha..

To vedie k výčnelkom, hrčkám, guľatosti pod kožou. Novo sa objavujúca formácia sa zväčšuje, keď sa napína, smeje sa, kašeľ, plače a klesá v ležiacej polohe..

Ak proces nie je komplikovaný, výstupok môže byť nastavený prstami, ale opäť sa objaví pohyb a mierne fyzické úsilie.

Výsledná prietrž má nasledujúce zložky alebo anatomické prvky:

 • Brána je diera v aponeuróze, fascii, svale, cez ktorú vyčnievajú orgány mimo brušnej dutiny..
 • Herniový vak je súčasťou pobrušnice, ktorá opúšťa bránu spolu s vnútornosťami.
 • Obsah - veľký omentum alebo malé, sigmoidné hrubé črevo, močový mechúr, maternica a jej prílohy, ako aj akýkoľvek mobilný orgán nachádzajúci sa v oblasti herniálneho vaku.

Ak je obsah úplne vytlačený späť cez bránu do brušnej dutiny - je to opraviteľná prietrž.
Ak je možné vnútornosti opraviť iba čiastočne alebo vôbec - neredukovateľné.

Ak sa obsah uviazne v mieste výstupu - hovoríme o uškrtených prietržoch, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Čo sú brušné kýly

Existuje niekoľko klasifikácií tejto širokej koncepcie..

Podľa pôvodu rozlišujú:

 • vrodený.
 • Získal. Z námahy a zvýšeného tlaku v bruchu, pooperačných, traumatických, spojených s atrofiou svalov.

Podľa klinického priebehu:

 • Nekomplikované (opraviteľné).
 • Komplikované (nezvratné, narušené).
 • Vonkajšie - opuchnuté útvary, často zaoblené, sa vizualizujú pod kožou.
 • Vnútorné - výčnelky sa vyskytujú hlboko do hrudnej dutiny alebo do vreciek, trhliniek pobrušnice.

V závislosti od lokalizácie patológie týkajúcej sa anatomických formácií sa na tele pacienta rozlišujú tieto odrody hernií:

tanínová

Zastávajú vedúce miesto medzi inými druhmi patológie - až do 76% v štruktúre všetkých kýly, pohlavie mužov predstavuje 90 - 97% všetkých prípadov ich rozvoja v ingvinálnej oblasti..

Sú vrodené - s nezatvorením vaginálneho procesu pobrušnice a sú častejšie u detí a tiež sa získajú:

 • Šikmé - prejsť vonkajšou trieslovinou, väčšou charakteristikou detstva a stredného veku.
 • Priamy priechod vnútornou fosíliu sa nachádza pri koreni šourku nad trieslovým väzom vo forme zaoblenej formácie, často dvojstrannej, najmä v starobe.
 • Posuvné - majú orgán (močový mechúr alebo slepé črevo) ako jednu zo stien herniálneho vaku, ak sa vyskytnú, poruchy močenia alebo defekácie, časté nutkania, bolestivé pocity.

Intuuálne výčnelky sa vyskytujú náhle, často na pozadí nadmernej fyzickej námahy alebo sa tvoria postupne. Pri vyšetrení sú lepšie vizualizované, keď je pacient vo zvislej polohe, v horizontálnych nekomplikovaných herniach možno ľahko nastaviť.

Na objasnenie diagnózy po redukcii musí lekár vykonať digitálne vyšetrenie slabinového kanála, pričom prietrž, jeho prsteň a steny sa výrazne natiahnu.

Stehná

Vo všeobecnej štruktúre zaberajú 5 až 7% a sú častejšie u žien kvôli nižšej sile ingvinálneho väzu a lepšej anatomickej závažnosti cievnych a svalových medzier..

Pre túto rozmanitosť útvarov je charakteristický polkruhový tvar a umiestnenie na vnútornej ploche hornej tretiny stehna pod trieslovým väzom..

pupočnej

Často sa vyskytujú u detí v prvých šiestich mesiacoch života v dôsledku nedostatočného rozvoja brušnej steny a slabosti priečnej fascie, vyskytujú sa aj u dospelých..

Predispozičné faktory prispievajú k ochoreniu v detstve: predĺžený plač, plač, choroby, ktoré môžu viesť k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (čierny kašeľ, záškrt).

Znakom tohto ochorenia u malých detí je možnosť samoliečenia vo veku 3 až 4 rokov, čo je spôsobené vývojom a posilňovaním svalov. U dospelých sa epifýzy v pupku objavujú častejšie s opakovanými tehotenstvami, nedostatkom pohybu a tréningu brušných svalov s ťažkou obezitou..

Pri diagnostike vzdelávania v tejto oblasti je potrebné postupovať opatrne: niekedy môže byť uzlom v pupku metastáza rakoviny žalúdka. Preto by sa diagnostické opatrenia na diferenciáciu patológie mali vykonávať v plnom rozsahu.

Biela línia prietrže

V 60% prípadov sa vyskytujú u mužov v dôsledku slabej aponeurózy, trhliny plné tukového tkaniva, cez ktoré vnútorné orgány ľahko prechádzajú pod kožu.

Môžu byť supra-, sub- a umbilical. V súlade s tým sa hernálny obsah môže vydutie nad, pod alebo priamo v strede pupka.

Traumatické a pooperačné

Pooperačné formácie sa vyskytujú v oblasti jazvy kvôli:

 • Divergencia okrajov prešitej aponeurózy.
 • Vada v ňom.
 • Hnisavé rany.
 • Nadmerná fyzická námaha, ktorá je v pooperačnom období neprijateľná.

Výstup vnútorných orgánov sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy a pretrhnutia svalov, fascie, aponeurotickej vrstvy.

Vzácne druhy

Táto kategória obsahuje:

 • Xiphoidová prietrž - vytvorená kvôli defektu v konečnej časti hrudnej kosti.
 • Postranná (lunárna línia) - vzniká v dôsledku defektu aponeurózy priečneho svalu a vonkajšieho okraja svalu rekta abdominis.

Klasifikácia tejto patológie je veľmi rozsiahla, ale skúsenému chirurgovi nebude ťažké diagnostikovať chorobu, a to tak jej vonkajšími prejavmi, ako aj klinickými príznakmi..

Bočná prietrž

Patrí k zriedkavým druhom a nazývajú sa tiež kýla lunátnej (spigeliánskej) línie. Táto línia prechádza aponeurózou priečneho brušného svalu a okrajom svalu rekta. V tejto oblasti sa formujú vstupné brány a objaví sa ich obsah.

Znakom patológie je, že herniálny vak nie je umiestnený subkutánne, ale pod aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu brucha, t.j. v podstate intersticiálna entita.

Často je toto vydutie zamieňané s nádormi vnútorných orgánov a inými patológiami, diagnostika je náročná.

Vnútorná kýla

Patológia, pri ktorej sa vnútorné orgány pohybujú v brušnej dutine do vreciek, medzier a otvorov parietálneho pobrušnice alebo do hrudnej dutiny (bránice hernie). Miestom výstupu z hernálneho vaku môže byť peritoneálna štrbina, ktorá sa pri chirurgickom zákroku nezošije.

Príznaky tohto typu výčnelku sú podobné klinike akútnej obštrukcie čreva (s touto diagnózou sa pacienti najčastejšie nachádzajú na operačnom stole): prudká kŕčová bolesť brucha, zvracanie, nadúvanie, zhoršená peristaltika, oneskorená stolica a výtok plynu..

Príznaky a príznaky brušnej prietrže

Klinický obraz tohto ochorenia môže závisieť od toho, či je choroba komplikovaná alebo nie..

Príznaky nekomplikovanej prietrže

Hlavnou sťažnosťou u pacientov s nekomplikovanou patológiou je prítomnosť necharakteristického výčnelku na bruchu. Zvyčajne je bezbolestná, zaoblená, mäkká elastická konzistencia, poddajná.

Jeho rozmery sa zväčšujú v stojacej polohe, keď pacient leží v horizontálnej polohe, formácia môže spontánne zmiznúť alebo bezbolestne upraviť ľahkým stlačením prstov.

So zvýšeným vnútrobrušným tlakom: smiech, kašeľ, plač, napätie - výčnelok zaujme svoju pôvodnú pozíciu a môže sa mierne zväčšiť..

Pacienti sa môžu sťažovať na nepohodlie pri chôdzi, kreslenie, bolesť. Ak sa formácia prudko tvorí s nadmerným fyzickým namáhaním, v čase uvoľnenia obsahu nákladu si pacienti všimnú krátkodobú silnú bolesť v oblasti výsledného výčnelku..

Príznaky obmedzenej prietrže

Ak dôjde k porušeniu pri prietržovej bráne, vyvinie sa akútna chirurgická patológia so živým klinickým obrazom. Stav, pri ktorom nemôžete váhať, ale musíte pacienta bezodkladne dopraviť na chirurgické oddelenie.

Existuje 5 hlavných príznakov podozrenia z porušenia:

 • Ostrá bolesť.
 • Neplatnosť obsahu.
 • Napnutie, vydutie tesnenia.
 • Nedostatok prenosu kašľa - ak je pacient požiadaný, aby kašľal, tlak sa nepreniesol do oblasti vyčnievania..
 • Silná bolesť pri pohmate.

Ak sa jeden z vyššie uvedených príznakov objaví u pacientov s predtým nekomplikovanou patológiou, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga.

Ako bolí prietrž

Syndróm bolesti pociťovaný pacientom sa môže líšiť v závažnosti. Výstup herniálneho vaku bude sprevádzaný intenzívnou silnou bolesťou, ak sa v čase nadmerného fyzického úsilia, poranenia brucha vytvorí veľmi rýchlo..

Pri komplikovanom postupe ako takom sa pri chôdzi, smiechu, kašľaní v oblasti vydutia nevyskytujú bolesti, nepríjemné pocity alebo nepríjemné pocity..

Vývoj porušenia vedie k vzniku neznesiteľných bolestivých bolestí, ktoré sa stávajú trvalými a bolestivými. Pacient nenájde miesto a ponáhľa sa do postele. Akékoľvek pokusy dotknúť sa zvýšeného, ​​intenzívneho a hustého výčnelku zvyšujú už tak ostrú bolesť.

Ak sa prietrž vytvorí postupne, v starobe, dochádza k závislosti na nepríjemných miernych prejavoch bolesti, pacienti sa nemusia sťažovať na bolesť alebo nepohodlie.

Diagnóza choroby

Diagnóza je stanovená na základe posúdenia príznakov lekárom, vyšetrenia, palpácie.

Z inštrumentálnych metód použite:

 • RTG brucha.
 • X-ray priechodu bária cez črevá
 • ultrazvuk.
 • CT sken prednej brušnej steny.

V závažných, mätúcich klinických prípadoch sa lekári uchýlia k endoskopickému vyšetreniu a vykonajú diagnostickú laparoskopiu.

Pre skúsených chirurgov však často nie je ťažké diagnostikovať vonkajšiu prietrž už podľa výsledkov externého vyšetrenia, hmatu a výsluchu pacienta..

Liečba chorôb

Hlavná liečebná metóda je chirurgická. Je to chirurgický zákrok, ktorý bráni rozvoju komplikácií: porušenie, zápal.

Výnimkou je pupočná kýla u detí: do 3 - 4 rokov je možná konzervatívna liečba. Použite obväzy s pelotom, častým ukladaním detí na bruško.

U pacientov, u ktorých je operácia oneskorená alebo kontraindikovaná z iného dôvodu (neskoré tehotenstvo, patológia srdca, pľúc, obličiek v štádiu dekompenzácie), sa odporúča nosiť obväz s pupočnou kýlou, ktorá slúži na mechanickú ochranu uvoľnených vnútorných orgánov, ktorá bráni ich ďalšiemu rozvoju. alebo porušenie.

Vo všetkých ostatných prípadoch sa s nekomplikovanou patológiou vykonáva plánovaný chirurgický zákrok. Ak je choroba komplikovaná porušením, operácia sa vykonáva v naliehavom prípade.

Hernia Surgery

Pri nekomplikovanej hernii existujú určité štádiá chirurgického zákroku:

 • Expozícia herniálneho vaku, jeho pitva.
 • Oddelenie vzdelávania od okolitých tkanív a jeho otvorenie.
 • Redukcia obsahu do brušnej dutiny.
 • Orezová taška.
 • Plast a vystuženie brušnej steny pri výstupnej bráne miestnymi tkanivami alebo špeciálnymi materiálmi (pletivo).

Prístup na miesto zásahu môže byť klasický alebo môže byť laparoskopický (v súčasnosti sa najčastejšie používa pre trieslové a femorálne útvary)..

Endoskopické minimálne invazívne zákroky sú menej traumatické, ľahšie tolerovateľné, umožňujú pacientovi rýchly návrat do normálneho života a zotavenie sa z operácie.

Ak sa u pacienta vyvinú komplikácie, uvoľnené a znehybnené slučky čreva sú mŕtve, objem chirurgického zákroku sa výrazne zvýši: chirurgovia sa budú musieť nielen zbaviť prietrže, ale tiež určia životaschopnosť čreva, resekujú mŕtve oblasti a obnovia integritu orgánu. Toto je pomerne komplikovaná operácia, ktorá si vyžaduje vysoko kvalifikovaného zdravotníckeho personálu..

Plastická chirurgia alebo obnova sily aponeurózy, fascie a svalov na miestach, ktoré sa ukázali ako slabé a cez ktoré vypadli vnútorné orgány, sa vykonáva prostredníctvom vlastných tkanív podľa ich napätia a prešívania a pomocou špeciálnych chirurgických sietí..

Použitie polypropylénových sietí v hernioplastike sa osvedčilo, pretože:

 • Líši sa vysokou životnosťou a spoľahlivosťou.
 • Neabsorbovateľné a nedegradovateľné.
 • Nezvoláva odmietnutie tela.
 • hypoalergénne.
 • Znižuje mieru recidívy prietrže.
 • Vykonáva funkciu mechanickej ochrany po celý život.

Pre každý druh patológie boli vyvinuté chirurgické zákroky, ktoré majú svoje vlastné charakteristiky a techniku. Objem a výber chirurgickej liečby, taktika plastickej chirurgie a jej metóda určuje ošetrujúci lekár individuálne.

Liečba ľudovými liekmi

Mnoho pacientov sa bojí chirurgického zákroku a pokúšajú sa obrátiť na alternatívne medicínske metódy v nádeji, že sa tohto ochorenia zbavia. Takéto metódy spracovania v tomto prípade nie sú opodstatnené a riskantné..

Návštevu lekára by ste nemali odkladať, pretože toto ochorenie môže byť kedykoľvek porušením predpisov - núdzový stav, ktorý bez chirurgického zákroku môže stáť životy.

Ľudové liečivá ako symptomatická terapia sú povolené iba vtedy, ak lekár dočasne neodporúča chirurgický zákrok z jedného alebo druhého dôvodu a tiež v prípade, že odborník „použil metódy od ľudí“.

 • Na zasiahnutú oblasť sa nanesie list kapusta, najlepšie celú noc.
 • Hernia tráva 100g. parou vriacou vodou a trvajte asi 2 hodiny. Na vypuklé miesto naneste dusenú trávu vo forme obkladu.
 • Zabaľte ovsené vločky uvarené na vode v tenkej vrstve a cez noc ich pripevnite k vydutiu. Opakujte najmenej 5 krát.
 • Pite raz denne na prázdny žalúdok pohár prevarenej vody s pridaním lyžice ľanového oleja.
 • Semená banánovníka pomelíme, naparte vriacou vodou, vypite 1 polievkovú lyžicu 3-4 krát denne po dobu troch týždňov.

Ak sa pacient rozhodne vyskúšať si tento alebo onen spôsob tradičnej medicíny, je potrebné sa vopred poradiť s lekárom, aby nedošlo k poškodeniu tela, ale nie k jeho poškodeniu..

Brušná prietrž

Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny. Preto tí, ktorí majú domáce zvieratá, mohli vidieť brucho na bruchu mačiatka alebo psa. Prečo sa vyskytuje prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

príčiny

Brušná stena je zložitá anatomická štruktúra tvorená hlavne spojivovým a svalovým tkanivom. Jeho funkciou je udržiavanie vnútorných orgánov v brušnej dutine. Vyvíja sa určitá rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a odporom brušnej steny. Niekedy je táto rovnováha narušená a vnútorné orgány začínajú opúšťať brušnú dutinu cez slabé miesta pod kožou, vytvára sa prietrž brucha, ktorej fotografia alebo vzhľad výrečne naznačuje prítomnosť choroby. Zmätenie s inou patológiou je takmer nemožné.

Príčiny kýly sú:

 • dedičná alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • tehotenstva;
 • fyzické prepätie;
 • pokusy pri pôrode;
 • chronický kašeľ;
 • zápcha
 • zdvíhať závažia.

Zranenia a pooperačné jazvy môžu tiež prispieť k rozvoju prietrže. Hernia sa môže objaviť v dôsledku chirurgického zákroku v prípade chýb pri šití chirurgickej rany. Preto faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj kýly, sú často pooperačné následky, najmä ak majú hnisavú povahu. Príčinou vnútornej hernie sú anomálie embryonálneho vývoja a chronická perivisceritída.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od toho, ako slabá je prietrž, ktorá nie je schopná odolať vnútrobrušnému tlaku, umožnila vnútorným orgánom ísť za brušnú stenu, rozlišujú sa nasledujúce typy prietrží brucha:

 • Inguinálna kýla - patologický výčnelok orgánov pod kožu prostredníctvom oslabených svalov v slabinách. Najčastejšie sa vyskytujú v lekárskej praxi. Tento typ kýly sa spravidla vzťahuje na mužov vo veku 40 rokov. V tomto prípade môže muž presahovať hranice spermatickej šnúry alebo slučky čreva, u žien - maternice, vaječníkov alebo močového mechúra..
 • Perineálne - nachádza sa v panvovej dlážke s výstupkom pod kožou. Pri prechode svalovým tkanivom môže prietrž vyčnievať do prednej steny konečníka alebo vagíny, perineálnej fosílie alebo spodnej časti vonkajších stydkých pyskov. Tento typ prietrže je najčastejšie diagnostikovaný u žien..
 • Kýly bielej línie brucha - výstup z omentum a iných vnútorných orgánov pobrušnice za otvorom cez otvor, ktorý sa tvorí pozdĺž stredovej čiary brucha. Patológia pochádza z pubis a prechádza pupkom do oblasti hrudníka. Toto ochorenie je zriedkavo asymptomatické..
 • Femoral - vyskytujú sa u žien od 30 rokov. Takáto kýla dosahuje pôsobivú veľkosť, hoci je menej pravdepodobné, že bude porušená. Vo väčšine prípadov je jeho obsahom omentum alebo slučka čreva. Faktormi vyvolávajúcimi femorálnu prietrž sú nadmerná fyzická námaha, tehotenstvo a chronická zápcha.
 • Pupočníkové - vyskytujú sa, keď vnútorné orgány opúšťajú brušnú dutinu za pupočníkovým krúžkom. Príčinou tejto patológie je zníženie tonusu brušných svalov. Pupočná prietrž je pomerne zriedkavá a prevažne u žien, častejšie u žien, ktoré rodia.
 • Bočné - môže sa objaviť vo vaginálnej oblasti av prípade zranenia - kdekoľvek. Príčinou ich výskytu je obezita, porušenie inervácie svalov, zápalové procesy. Tuk prenikajúci do otvorov krvných ciev prispieva k ich expanzii, ktorá vám umožňuje vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj tvorby prietrže..
 • Miecha - sú vrodená anomálie. V tomto prípade stavce nie sú schopné uzavrieť sa v mieste spinálnych procesov, čím sa vytvorí medzera. Miecha s membránami preniká do nej. Ak je príliš veľa konglomerátnych stavcov, choroba bude vážna.

Známky prietrže brucha

Klinika kýly brucha je nešpecifická, je však úplne rozpoznateľná. Pri určovaní prietrže brucha je najzreteľnejším príznakom choroby bolesť, ktorá je sprevádzaná praskajúcim pocitom. Môžu sa tiež vyskytnúť kŕče, ktoré sa líšia závažnosťou a frekvenciou.

Bolestivosť sa môže objaviť iba pri fyzickej námahe, po ktorej sa trochu upokojí. Často sa obávali zápchy, nevoľnosti a zvracania. Vyzerajúca hernia je pre pacienta jasne viditeľná a na začiatku môže zmiznúť, keď je telo v horizontálnej polohe.

Najzreteľnejšími príznakmi a príznakmi choroby sú bolesti a vystupovanie. Preto otázka, ako určiť prietrž brucha, nie je nijako zvlášť zložitá. Túto diagnózu často robia sami pacienti..

Patologický opuch v skorých štádiách vyčnieva viac s napätím, kašľom, kýchaním a môže v pokoji zmiznúť. Neskôr, keď sa prietržná brána ďalej rozširuje, prietrž sa výrazne zväčšuje, hrozí jej porušenie a vznik rôznych komplikácií. Akákoľvek kýla sa preto považuje za nebezpečnú a vyžaduje si ošetrenie.

Diagnóza choroby

V prípade podozrenia na prietrž je veľmi dôležitá podrobná diagnóza, ktorú je možné dosiahnuť iba komplexným vyšetrením tela. V takom prípade bude potrebné röntgenové vyšetrenie močového mechúra, hrudníka, gastrointestinálneho traktu a pečene. Procedúra sa vykonáva pomocou bária, ktoré umožňuje na obrázku vidieť umiestnenie prietrže.

Ak došlo k posunu tenkého čreva, potom tento symptóm naznačuje vývoj kýly. Okrem toho je možné predpísať diferenciálnu diagnostiku alebo irigoskopiu.

Ultrazvuk je tiež efektívna metóda vyšetrenia. S ním môžete rozlíšiť neredukovateľné výčnelky od benígnych a lymfatických uzlín v oblasti trieslovín. Ultrazvuk vám umožňuje študovať anatómiu dutiny, v ktorej sa nachádza prietrž, a naplánovať vhodný spôsob odstránenia.

Počítačová tomografia umožňuje s veľkou presnosťou rozpoznať povahu a veľkosť defektu.

Možné komplikácie prietrže

Hlavné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje prietrž brucha, je porušenie. Tento stav sa môže vyskytnúť, keď črevná slučka vstúpi do herniálneho vaku. Proces porušovania je spojený so sťahom brušných svalov, čo pomáha znižovať herniálny kruh. Nakoniec dochádza k zhoršeniu krvného obehu, na pozadí ktorého sa môže tvoriť črevná nekróza - smrť tkaniva. Pri porušení prietrže sú možné nasledujúce komplikácie:

 • silná intoxikácia tela;
 • obštrukcia čriev;
 • peritonitída - zápalový proces v brušnej dutine;
 • poškodená oblička a pečeň.

Ako liečiť prietrž brucha

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu a korekciu fyzioterapiou a masážou. Častejšie vyžaduje chirurgický zákrok. A ak už došlo k porušeniu životne dôležitých vnútorných orgánov, potom sa operácia uskutoční v naliehavom prípade.

Výber chirurgických metód na odstránenie prietrže je dnes pomerne široký. V závislosti od typu kýly a technickej náročnosti operácie môže lekár odporučiť otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku metódou napínania alebo implantácie sieťového implantátu na uzavretie prietrže.

Existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný alebo predpísaný iba v naliehavých prípadoch, keď riziko spojené s komplikáciami prietrže výrazne prevyšuje riziká chirurgického zákroku. Medzi takéto pacientky patria deti mladšie ako 1 rok, tehotné ženy, ľudia trpiaci chronickými alebo infekčnými chorobami, choroby spojené s metabolickými poruchami, ako je cukrovka.

Ak je vývoj prietrže brucha spojený s celkovým oslabeným stavom spojivového alebo svalového tkaniva, potom operácia nezaručuje, potom sa kýla po chvíli objaví znova, ale v inej oblasti. Preto sa všetkým pacientom odporúčajú preventívne opatrenia na posilnenie brušnej tlače, výživy a úpravy životného štýlu.

Hernia Odstránenie chirurgie

Bez ohľadu na to, ako ľahko sa môže zdať situácia s herniou, jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s takýmto problémom, je operácia. Podobné patológie samy o sebe nezmiznú. Časom sa množstvo výbežkov iba zvyšuje a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život.

Navyše, ak je prietrž v tele príliš dlho, dochádza k deformácii susedných tkanív. A to zase môže mať priamy vplyv na výsledok aj po operácii. Ani špeciálna bandáž a redukcia nie sú schopné vyriešiť problémy s herniou. Nosenie pomocného obväzu nezníži pravdepodobnosť zranenia.

Existuje iba jediný typ prietrže, ktorý môže zmiznúť sám - pupočná kýla u dieťaťa mladšieho ako päť rokov. V iných prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutný..

Pri prvom podozrení na herniu by ste sa mali okamžite spojiť s odborníkom. Čím skôr je pacient operovaný, tým väčšia je šanca na ľahké uzdravenie bez komplikácií. Hneď ako bude diagnóza potvrdená, pacient bude musieť podstúpiť ďalšie vyšetrenie vrátane vykonania testov. Tieto opatrenia sú potrebné na vyhodnotenie celkového stavu ľudského zdravia. Detailná analýza všetkých ukazovateľov pacienta a prítomnosť sprievodných ochorení umožňuje chirurgovi určiť vhodnú možnosť liečby prispôsobenú charakteristikám tela konkrétnej osoby..

Predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 • krvný test (biochemický a klinický);
 • krv na RW;
 • HIV test
 • analýza hepatitídy;
 • krvná skupina;
 • Analýza moču;
 • rentgén hrude;
 • EKG;
 • vyšetrenie gynekológa alebo andológa;
 • názor terapeuta.

Moderné možnosti medicíny sú jednoducho úžasné. Dnes sa prietrž hernie vykonáva menej traumatickým spôsobom pomocou laparoskopie. V zodpovedajúcej oblasti tela chirurg robí malé rezy, do ktorých je zavedená laparoskopia, spolu s potrebnými nástrojmi. Toto zariadenie umožňuje lekárovi kontrolovať každú akciu na monitore a prítomnosť miniatúrnych chirurgických nástrojov vám umožňuje odstrániť prietrž bez poškodenia okolitých tkanív.

Počas operácie sa na kýlu, ktorá je vyrobená z pletiva, umiestni zvláštna náplasť. Následne rastie do tkaniva, ktoré v budúcnosti zabráni vzniku prietrže. Percento opakovaných hernií je v tomto prípade minimálne.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. To všetko závisí od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Chirurgovia však prijímajú intravenóznu anestéziu, pretože v tomto prípade sú všetky svaly pacienta uvoľnené. To lekárovi uľahčí vykonávanie potrebných manipulácií. V lokálnej anestézii je pacient v strese, čo iba zhoršuje chirurgický proces, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok po operácii..

Trvanie operácie je 1,5 - 2 hodiny. Okrem toho pacient po operácii nestráca schopnosť samostatne sa pohybovať a za deň už môže ísť domov.

Kýlová profylaxia

Hlavnou príčinou prietrže v bruchu je slabosť spojivového tkaniva. Podobné komplikácie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, najmä ak je človek obézny. Ľudia, ktorí museli podstúpiť operáciu brucha v brušnej dutine, by mali dodržiavať tieto odporúčania: 2 mesiace po operácii sa uistite, že budete mať kýlu elastický obväz, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a nakloneniu tela, nezdvíhajte viac ako 8 kg..

Až do určitého okamihu človek nesmie mať ani podozrenie na prítomnosť prietrže v tele. Ale skôr alebo neskôr bude výčnelok viditeľný pri svalovom napätí alebo tlaku. Dokonca aj pokojná prietrž môže spôsobiť komplikácie, ak dôjde k jej porušeniu, ktoré je spôsobené stlačením krvných ciev. Iba pár hodín zlého krvného obehu môže viesť k rozvoju gangrény. Jediným riešením v tejto situácii je iba chirurgický zákrok. Ak chcete odstrániť také vážne zdravotné problémy, mali by ste uvažovať o prevencii tejto choroby. Hlavné je vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu zdvíhaním závaží. Je veľmi dôležité normalizovať stolicu, pretože zápcha často vyvoláva výskyt prietrže. Ak sa zaznamená porušenie gastrointestinálneho traktu, potom špeciálna strava bohatá na vlákninu pomôže obnoviť jej funkciu. V takom prípade musíte vždy sledovať svoju váhu a udržiavať telesné ukazovatele v prijateľných medziach.

Nezabudnite na telesnú výchovu. Natiahnutá a oslabená brušná stena je častou príčinou brušnej prietrže. Svaly sa však môžu posilňovať pomocou špeciálnych cvikov, najmä tlače a cvičenia „bicykla“. Denné cvičenie 7-10 minút prinesie dobré výsledky a zvýši svalový tonus brucha. Mali by ste sa tiež usilovať o posilnenie svalového tkaniva panvového dna. Na tento účel je potrebné relaxovať a potom namáhať svaly análneho priechodu.

Aby sa predišlo vzniku prietrže, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prechladnutie sprevádzané kašľom;
 • pľúcne problémy
 • chronická zápcha;
 • urologické ochorenie so zníženým močením.

Počas narodenia dieťaťa by mala žena jesť správne, aby sa predišlo zápche. Nezasahujte do kondície. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a zlepšiť prietok krvi..

Aby sa minimalizoval výskyt prietrže u novonarodeného dieťaťa, je potrebné v prvých dňoch jeho života zabezpečiť náležitú starostlivosť o pupok a obviazať pupočnú šnúru. Musíte dieťa kŕmiť podľa režimu, čím sa vylučuje možnosť prejedania. Ak máte zápchu, nezabudnite skontrolovať drobky a urobiť určité úpravy. Odporúča sa, aby sa bábätka ukladali trikrát denne na brucho, čo pomáha posilňovať brušné svaly. Je nežiaduce batoľatá batoľatá a často hádzať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je to uzol Schmorl?Keď počujeme toto meno, na prvý pohľad sa nám zdá niečo veľmi nepríjemné a pre niektorých dokonca nebezpečné. Preto, aby ste porozumeli výrazu „Schmorlova hernia“, musíte mu dať definíciu.
Stenóza je patologické zúženie miechového kanála sprevádzané kompresiou miechy alebo nervových koreňov, ktoré z nej vychádzajú. Ochorenie vedie k rozvoju kompresnej myelopatie a myeloradikulopatie.
Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca.