loader

Ako zistiť novonarodenú pupočnú kýlu

Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.

Príznaky pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť. V priebehu času sa prietrž môže zväčšovať. Ak sú svaly pupočného prstenca veľké (prietrž má tiež významnú veľkosť), môžete vidieť, že brucho dieťaťa v pupku sa pri plaču dieťaťa trochu opuchne..

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom jeho výskytu je dedičnosť. Inými slovami, ak rodičia dieťaťa mali pupočníkovú herniu v ranom detstve, existuje veľká šanca, že sa s ňou stretne aj ich syn alebo dcéra. Niekedy sa môže stretnúť s názorom, že príčinou kýly je nesprávne rezanie pupočníka v nemocnici, čo je, samozrejme, nesprávne, pretože spôsob rezania pupočníka nemá nič spoločné s rozvojom brušných svalov..

Liečba pupočníkovej hernie

Rodičia, ktorých dieťa má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, musia samozrejme vedieť, ako liečiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa. Dobrou správou pre nich bude správa, ktorá sa často lieči aj prietrže, a to aj dosť veľké: ako sa dieťa vyvíja, brušné svaly sú silnejšie, krúžok sa zužuje a prietrž sa uzatvára bez osobitného ošetrenia, či už ide o konzervatívny alebo chirurgický zákrok..

S cieľom úspešne zvládnuť prietrž a zabrániť jej výskytu je veľmi dôležité poskytnúť dieťaťu náležitú starostlivosť..

Pred každým kŕmením je potrebné na krátky čas rozložiť omrvinky na žalúdok. V takom prípade by malo dieťa ležať na rovnom a pevnom povrchu, na stole alebo na prebaľovacom stole, na ktorom je plienka umiestnená. Je potrebné začať šíriť strúhanku po úplnom zahojení pupočníkovej rany a samozrejme, v žiadnom prípade nenechávajte dieťa bez dozoru, aj keď rodičia sú úplne istí, že sa dieťa prevráti, pretože nevie, ako to urobiť, čo znamená, že nikam nepôjde..

Dobrý vplyv na prevenciu a liečbu pupočnej kýly u dojčiat spôsobuje brušnú masáž. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať profesionálneho maséra (samozrejme po konzultácii s detským lekárom). Okrem toho je veľmi užitočné masírovať sa..

Video: Masáž s pupočnou kýlou

Masáž sa začína od druhého týždňa života dieťaťa za predpokladu, že sa pupočníková rana uzdravila a dieťa sa neobťažovalo. Odporúča sa vykonávať hladiace pohyby (presne v smere hodinových ručičiek, pretože týmto spôsobom hrubé črevo prechádza telom), tzv. Protiútoky a údery šikmých svalov brucha. Aby ste mohli vykonať protitahy, musíte ľavou rukou posunúť hore na pravej strane brucha a dole na pravej strane brucha (pohyby sa vykonávajú synchrónne). Hladenie šikmých svalov brucha sa vykonáva takto: jedna ruka sa musí položiť na pupok, druhá na vykonávanie ľahkých hladkých pohybov. Všetky pohyby by mali byť jednoduché a priniesť dieťaťu potešenie. Počas masáže by dieťa nemalo plakať. (Ako robiť brušnú masáž)

Ak toto ošetrenie nepomôže, chirurg odporúča operáciu, počas ktorej je pupočníkový prstenec uzavretý. Spravidla sa odporúča, aby sa chirurgický zákrok vykonal skôr, ako má dieťa päť rokov..

Je tiež dôležité pamätať na to, že v prípade pupočnej kýly je v zriedkavých prípadoch možné poškodenie čriev svalom, čo je nebezpečné a môže viesť k vážnym chorobám. Preto ak máte podozrenie na bolesť brucha, mali by ste radšej navštíviť lekára.

Video: ako zaobchádzať s pupočnou kýlou u dieťaťa

Posunutie niektorých vnútorných orgánov v brušnej dutine za pupkovým kruhom vedie k diagnostike pupočnej kýly u novorodencov. Táto patológia sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného v dôsledku normálneho tehotenstva a pôrodu au každého tretieho dieťaťa, ktoré sa narodilo predčasne..

Umbilická hernia diagnostikovaná u dojčiat je najbežnejším chirurgickým ochorením vo veku 1 roka. Je potrebné poznamenať, že drobné defekty pupočníkového krúžku sa pozorujú takmer u všetkých novorodencov.

Štruktúra pupočnej kýly

Je dôležité, aby rodičia pochopili, čo je pupočná kýla, ak sa vyskytuje u dieťaťa. V centrálnej časti brucha je pupočníkový krúžok, pozostávajúci z väzov. Vďaka nemu dieťa počas tehotenstva dostalo jedlo a kyslík cez pupočnú šnúru matky. Po pôrode je pupočníková bandáž oviazaná, jej cievy by sa mali normálne utiahnuť a prsteň by sa mal uzavrieť a liečiť spojivovým tkanivom.

Ak sa tak nestane, vnútorné orgány (zvyčajne omentum a črevné slučky) začnú cez ňu vyčnievať zvnútra. Podobná situácia sa môže vyskytnúť u matky: ak je pupočníkový prstenec napnutý a počas tehotenstva oslabuje, je zaručená prietrž po cisárskom reze alebo normálny pôrod..

Po pôrode majú všetky deti slabý a nie úplne prerastený pupočníkový prsteň, takže u novorodencov budú viditeľné menšie vizuálne znaky pupkovej kýly. Ale u väčšiny detí tento stav rýchlo a nezávisle zmizne do 1 mesiaca, zatiaľ čo u ostatných sa diagnostikuje a predpíše potrebné ošetrenie, aby sa zabránilo porušeniu pupočnej kýly u novorodencov..

Hlavné dôvody, ktoré vedú k pupočnej kýle u dieťaťa, sú spojené s anatomicky slabými tkanivami pupka. Ale ak existujú predispozičné faktory, choroba sa vyvíja častejšie.

Tie obsahujú:

 • nezrelosť;
 • podváha dieťaťa;
 • genetická predispozícia;
 • časté stavy, počas ktorých sa zvyšuje vnútro-brušný tlak (plač, kašeľ, zápcha atď.);
 • slabý svalový tonus charakteristický pre krivku;
 • pohlavie: pupočná kýla u novorodencov je diagnostikovaná menej často ako u dievčat

Mnohí rodičia sa domnievajú, že tejto chorobe predchádza nesprávne bandážovanie pupočnej šnúry dieťaťu ihneď po pôrode. Toto je iba mýtus, pretože táto akcia nemôže nijako ovplyvniť svalovú slabosť a rozšírenie pupočného krúžku.

Kýla u kojencov je dvoch typov - vrodená a získaná.

Vrodená patológia sa vyvíja v dôsledku anatomických rysov tela dieťaťa. Niektoré deti sa rodia s dyspláziou spojivového tkaniva. Svaly a tkanivá pupočného kruhu a brušnej steny u týchto detí sú tiež slabé. Preto sa u novorodencov vyvíja pupočná kýla, ktorá si vyžaduje liečbu.

Získaná hernia sa vytvára na pozadí častého napätia brušnej steny, keď zvýšený tlak v bruchu pôsobí na vnútorné orgány. V tomto prípade dodržiavanie preventívnych opatrení pomôže zbaviť sa údajného vývoja pupočnej kýly u novorodencov..

Príčiny odhalenia dlhých pupočných prstov

Ak je dieťa dlhé a často plače, trpí zápchou a nadúvaním, jeho bruško je v neustálom napätí. Rovnaký stav sa často vyskytuje u dojčiat, keď je leto vonku a dieťa reaguje na teplo s výraznou úzkosťou. Zvýšený vnútrobrušný tlak narúša normálne zúženie pupočného kruhu, čo znamená, že v ňom môžu byť slučky čreva alebo omentum. V tomto prípade mladí rodičia vidia, ako pupočná hernia u novorodencov vyzerá voľným okom.

Aby ste tomu zabránili, je potrebné venovať viac pozornosti dieťaťu, aby sa predišlo dlhému kriku. Pri prvých príznakoch vyčnievania by sa liečba doma nemala vykonávať, najmä by sa nemalo používať sprisahanie, ktoré nemá terapeutický účinok. O výskyte príznakov choroby by sa mal informovať lekár, ktorý poskytne vhodné odporúčania.

Pupočná prietrž u dojčiat je určená už 1 mesiac života. Pupok, ktorý sa posúva dopredu, je viditeľný voľným okom, avšak u niektorých detí je to len anatomický rys nazývaný „kožný pupok“. Aby nedošlo k zámene tohto stavu so skutočnou chorobou, rodičia by mali poznať príznaky pupočnej kýly u dieťaťa..

Príznaky pupočnej prietrže u dieťaťa sú nasledujúce:

 • výstupok zaobleného tvaru v oblasti pupočného prstenca, ľahko nastaviteľný späť, jeho priemer sa pohybuje medzi 1-10 cm;
 • keď je dieťa uvoľnené, patológia je najčastejšie neviditeľná, ale stojí za to namáhať brušnú stenu, keď sa choroba opäť vracia;
 • dieťa je nervózne, citlivé na počasie;
 • kýla samotná u dieťaťa nespôsobuje bolesť, ale je často sprevádzaná plynatosťou, ktorá vedie k zbytočnej úzkosti dieťaťa.

Ak sa v pozadí tohto ochorenia vyskytne silné nadúvanie, bolesť, celková slabosť, nevoľnosť a zvracanie, je to s najväčšou pravdepodobnosťou komplikácia pupočnej prietrže v infantcoprostáze. V tomto prípade dochádza k hromadeniu výkalov v črevách, ktoré spôsobujú dieťaťu vážne nepríjemné pocity. Okamžite navštívte lekára.

Ako zistiť prítomnosť pupočnej kýly?

Zvonku vyzerá pupok zväčšený a počas plaču dieťaťa sa ešte zväčšuje. Po stlačení vstúpi do brušnej dutiny a objaví sa špecifický zvon. Na základe týchto príznakov môže matka zistiť prítomnosť prietrže u dieťaťa.

Konečná diagnóza sa stanoví pediatrom alebo chirurgom počas vyšetrenia dieťaťa. Ak situácia nastáva, sú predpísané ďalšie diagnostické metódy - rádiografia, ultrazvuk, herniografia, ktoré sú potrebné pred chirurgickým zákrokom..

Pupočná prietrž novorodenca si vyžaduje povinnú liečbu pod dohľadom lekára. Pri výbere taktiky berie odborník za základ veľkosť a príznaky pupočnej kýly u dojčiat. Ak je výstupok väčší ako 2 cm, je potrebné vykonať chirurgický zákrok. Lekár vám tiež môže ponúknuť masáž, nosiť obväz a pupočníkovú náplasť pre novorodencov. Ako liečiť pupočníkovú prietrž?

masáž

Ak je patológia zle vyjadrená, špecialista ponúkne pozorovanie a nebude sa ponáhľať s chirurgickou liečbou. Jednoduchá masáž s pupočnou kýlou u novorodencov, ktorú vykonáva profesionál, poskytuje dobré výsledky.

Pohyby počas postupu by mali byť ľahké, bez fyzickej námahy a tlaku v týchto smeroch:

 • v smere hodinových ručičiek;
 • blížiace sa;
 • pozdĺž šikmých svalov.

Tieto pohyby musia byť doplnené trením o brucho a slabé chĺpky okolo pupočného krúžku. Počas masáže by sa mali vykonávať aj ľahké upokojujúce údery..

, Ktorým sa na bruško

Prevencia a liečba pupočnej kýly u novorodencov sa môže uskutočňovať týmto jednoduchým spôsobom. Pediatri odporúčajú položiť dieťa na tvrdý povrch na žalúdok štvrť hodiny pred kŕmením. Keď bude dieťa v tejto polohe, bude aktívne a bude pohybovať všetkými časťami tela. Súčasne sa v dôsledku odstraňovania plynov výrazne znižuje vnútro-brušný tlak. Systematické šírenie na bruchu posilňuje svaly brušnej steny.

Chirurgický zákrok

Operácia pupočnej kýly u novorodencov sa vykonáva podľa týchto pokynov:

 • zväčšený výčnelok (u detí od 1 roka);
 • porušenie prietrže;
 • diagnostika do 5 rokov.

Hlavnou úlohou operácie je odstrániť defekt pupočníka. Táto metóda sa nazýva hernioplastika. Lekár vyrezáva herniálny vak, šije a posilňuje hernálnu bránu a vracia vnútorné orgány do brušnej dutiny. Táto operácia netrvá dlhšie ako pol hodiny. V ten istý deň sa dieťa môže bez komplikácií vrátiť domov.

Ľudové metódy

Medzi populárnymi ľudovými metódami liečby pupočnej kýly u dojčiat vyniká sprisahanie. Naši predkovia verili, že táto patológia sa objavuje u detí v dôsledku vplyvu zlých síl. Metodika je nasledovná: po prebudení dieťaťa musí matka mierne zahryznúť výčnelok na brucho a vysloviť nasledujúce sprisahanie: „Kýla, hrýzam ťa, máš jeden zub, ale mám sedem, budem ťa jesť.“ Čítajte pozemok trikrát, zakaždým pľuvanie cez ľavé rameno.

Verte tomu alebo nie, že liečba týmto spôsobom ovplyvní pupočnú kýlu u novorodencov, podnikanie každého. Je však lepšie zveriť zdravie dieťaťa odborníkom.

Používa sa aj pupočníkový obväz na kojencov. Jedná sa o pás vyrobený z prírodnej elastickej látky. Nástroj posilňuje brušné svaly a prispieva tak k zväčšeniu pupočného kruhu. Nanáša sa ráno, po vložení herniálneho vaku do brušnej dutiny a nosia sa počas dňa.

Môžete si tiež kúpiť pupočníkovú prietržovú náplast pre bábätká, ktorá sa predáva v lekárni. Široká páska náplasti fixuje brušnú stenu, čo vám umožňuje vyrovnať výstupok. Náplasť sa vymieňa každých 10 dní. Je lepšie zveriť postup lepenia náplasti lekárovi.

Ak bola pupočná kýla u novorodenca zovretá, je nevyhnutné ísť do nemocnice. Tento stav je komplikáciou tohto ochorenia - vnútorné orgány, ktoré upadli do pupočného prstenca, sú v ňom zablokované v dôsledku kŕče. Krvné cievy čreva sú pod tlakom, nedostávajú krv, stav dieťaťa sa zhoršuje.

Okrem operácie sa pri priškrtení prietrže nemôže pomôcť ničomu. Našťastie táto komplikácia je veľmi zriedkavá..

Správna starostlivosť o dieťa a vykonávanie preventívnych opatrení môžu zabrániť rozvoju pupočnej kýly u dieťaťa do 1 roka, a to aj v prípade, že existuje predispozícia k tejto chorobe..

Aká by teda mala byť prevencia:

 • zachovanie laktácie u matiek umožňuje deťom vyhnúť sa problémom s trávením u detí vo veku 1 roka, konkrétne zápcha, plynatosť, intestinálna dysbióza;
 • dojčiaca matka musí dodržiavať stravu, vyhýbať sa potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie u dieťaťa (hrozno, fazuľa, kapusta atď.);
 • nemôžete dovoliť dieťaťu, aby bolo dlhé a často plačlo, musíte ho chrániť pred prechladnutím, pretože plač a kašeľ zvyšujú tlak v bruchu, a preto môžu u novorodencov zhoršiť príznaky pupočnej kýly.

Napriek skutočnosti, že toto ochorenie je skutočne liečiteľné, nedostatok preventívnych opatrení a elementárna neznalosť rodičov o tom, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov, čo robiť a ako liečiť tento stav, môže mať vážne následky. Najnebezpečnejšou z nich je štípanie herniálneho vaku a orgánov, ktoré v tom čase boli v ňom. Pri absencii nevyhnutnej liečby môže tento stav viesť k nekróze a peritonitíde, ktorá je nebezpečná pre život dieťaťa..

Užitočné video o pupočníkovej prietrži

Mladí rodičia majú často paniku, keď sa u kojenca objaví prietrž. Patológia sa vyvíja u 25% detí. U predčasne narodených detí je percento pupočnej kýly vyššie. Otázka, ako pochopiť, že prietrž novorodenca je ľahké nájsť odpoveď, je hlavnou vecou pozorovanie, pretože pri plaču je jasne viditeľná prietrž pri novorodencoch..

Pri identifikácii príznakov hernie u dieťaťa nevyvolávajte paniku. Pri včasnom ošetrení úplne zmizne. Toto ošetrenie samozrejme bude vyžadovať veľa času, ale výsledok bude určite.

Hlavné príčiny prietrže

Nepochybne sa verí, že príznaky prietrže u novorodenca sa objavujú v dôsledku nesprávnej obriezky pupočnej šnúry alebo upnutia pupočnej šnúry na ňu - to však neovplyvňuje vývoj patológie. Hlavná vec je pochopiť, prečo má novorodenec prietrž.

Kýla u novorodenca sa môže vyvinúť na pozadí určitých faktorov v prenatálnom období aj po narodení:

 • komplikované tehotenstvo;
 • predčasnosť plodu;
 • nízka pôrodná hmotnosť;
 • genetická citlivosť na svalovú slabosť;
 • vrodená malformácia spojivového tkaniva;
 • krivica;
 • nadúvanie;
 • zápcha
 • časté a dlhšie plačúce dieťa;
 • silné a časté kašeľ;
 • patológia prednej brušnej steny.

Faktory ovplyvňujúce patogenézu choroby

Veľa závisí od vnútromaternicového vývoja plodu, ktorý môže byť ovplyvnený výživou matky. Koniec koncov, tkanivá plodu sa vytvárajú vďaka správnej výžive a použitie silnej kávy, veľkého množstva korenenej a údenej potravy, alkoholu a fajčenia vedie k mäkkému a bezfarebnému tkanivu dieťaťa. To následne vedie k tvorbe pupočnej kýly u detí.

príznaky

Ako zistiť príznaky kýly u novorodenca? Všimne si ju nielen lekár, ale aj rodičia dieťaťa. Na bruchu môžete vidieť výčnelok pupka počas plaču, kričania alebo popíjania dieťaťa. Pupočná kýla sa zvonka prejavuje ako oválna alebo okrúhla vydutina. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný a nespôsobuje dieťaťu zbytočnú úzkosť. Oblúkové limity závisia od veľkosti pupočného krúžku.

Po objavení sa prietrže v prvých mesiacoch sa jej veľkosť môže nepatrne zväčšiť. S veľkou prietržou v oblasti pupka je vždy opuch, ktorý sa pri napätí brušných svalov zväčšuje.

V priebehu času sa môže prietrž zväčšiť. Keď pritlačíte prstom na pupok - prst preniká do brušnej dutiny, čo naznačuje prítomnosť pupočnej kýly.

Častejšie túto patológiu uznáva pediater a pediatrický chirurg počas plánovaného prechodu komisie. Paralelne s pupočníkovou prietržou v dôsledku slabých svalov prednej brušnej steny sa rozoznáva nesúlad rektálneho brucha..

Výkaly počas kýly u kojenca sa nemenia, z jedla sa môže meniť farba.

Pri novorodencoch sa vyskytuje prietrž bielo-bielej línie brucha, ktorá sa u dojčiat považuje za vrodenú patológiu. Deti s takou kýlou sú únavné a jej dlhý vývoj môže viesť k porušeniu, ktoré je nebezpečné nielen pre zdravie dieťaťa, ale aj pre jeho život.

Medzi vrodené patológie patrí miecha a mozgová hernia u novorodencov, semenníková hernia u dojčiat, kraniálna hernia u novorodencov.

Osobitná pozornosť a pozorovanie si vyžaduje prietrž kojenca prietrže. Prečítajte si viac o ingvinovej prietrži u novorodencov →

diagnostika

Aby bola diagnóza správne stanovená, musíte sa obrátiť na detského lekára, ktorý pri pohmatu brucha môže určiť, či existuje pupočná kýla. Ak existuje podozrenie na obmedzenú prietrž, je potrebné vykonať ultrazvukové vyšetrenie, ktoré je možné vykonať aj u dojčiat..

Anamnéza sa vyžaduje aj zo slov matky dieťaťa, ktorá pomôže určiť faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu pupočnej kýly..

Ak je príčinou zápcha a kolika, je potrebné urobiť UAC, fekálnu analýzu, caprogram, kultúru pre dysbiózu.

Konzervatívna a chirurgická liečba

Kýla sa v niektorých prípadoch môže spontánne uzavrieť. Ak však príznaky kýly u dojčiat pretrvávajú dlhšie ako 5 mesiacov, a to aj po konzervatívnej liečbe, je potrebné prediskutovať s chirurgom pravdepodobnosť chirurgického zákroku.

Konzervatívne metódy liečby zahŕňajú:

 • všeobecná masáž;
 • masáž brucha;
 • časté ukladanie dieťaťa na žalúdok;
 • Liečba fitness.

Fyzioterapeutické cvičenia a všeobecná masáž vykonáva masážny terapeut alebo lekár v záťažovej terapii.

Nádorová masáž sa prezentuje ako hladenie v smere hodinových ručičiek, ktoré musia rodičia vykonať pred dieťaťom pred každým jedlom, a potom ho musíte na bruško položiť 10 minút.

Nátierka by mala byť na tvrdom povrchu (prebaľovací pult), ale dieťa by nemalo zostať samo, pretože môže spadnúť. S týmto usporiadaním je veľmi ľahké masírovať, hladiť chrbát, ruky a nohy. Táto metóda môže pomôcť pri malej prietrži..

Pre novorodencov môžete použiť herniovú náplasť. Takáto bandáž s prúžkom 4 cm sa aplikuje 10 dní okolo brucha. Ak po tomto období kýla nezmizne, obväz sa môže aplikovať ďalších 10 dní.

Ak použijete takúto bandáž trikrát počas 10 dní, je možné zbaviť sa prietrže. Táto metóda však nie je vhodná pre každého, pretože v dôsledku náplasti môže dôjsť k podráždeniu citlivej pokožky novorodenca.

Pri otázke, ako zaobchádzať s herniou u novorodenca, sa uchyľujte k používaniu ľudových metód.

Alternatívna liečba kýly novorodenca sa vykonáva:

 • Použitie hliny. Z hliny, ktorá je zabalená do bandáže a zohriata na telesnú teplotu, sa vytvorí hlina, potom sa musí umiestniť do oblasti prietrže a upevniť pomocou pásovej pomôcky. Hneď ako hlinka začne zaschnúť, koláč sa odstráni. Nasledujúci deň sa musí postup zopakovať. Pri priaznivom výsledku sa prietrž hernie po dvojnásobnom zákroku rozjasní a po troch týždňoch odchádza.
 • Použitie cesnaku. Strúhaný cesnak sa umiestni na oblasť prietrže a po niekoľkých hodinách prietrže zmizne. Táto metóda však môže spôsobiť popáleniny na citlivej pokožke dieťaťa. A potom musíte liečiť horenie samotné.
 • Použitie starého medeného niklu. Mince sa utrie a zabalí sa do tkaniva, potom sa položí na prietrž a fixuje sa pomocou pásky. Buď sa minca zahreje v rukách, a potom sa pomocou nej prevezie cez brucho, niekedy sa zastaví v oblasti prietrže.

Niektorí rodičia tvrdia, že síra z kýly pre novorodencov je účinným liekom. Objednáva sa v lekárni a prijíma sa interne..

komplikácie

Najnepríjemnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie pupočnej kýly. U novorodencov sa táto komplikácia objavuje veľmi zriedka, ale musíte o nej vedieť. Výskyt nasledujúcich príznakov by mal mladých rodičov varovať:

 • detská úzkosť;
 • silné plač;
 • odmietnutie jedla;
 • začervenanie alebo bledosť celého kýla;
 • vyduté tesnenie;
 • vzhľad zvracania u dieťaťa.


Keď sa objaví uškrtená prietrž, je nevyhnutná chirurgická liečba. Nemôžete váhať, pretože môže dôjsť k nekróze (nekróze) tkanív, čo vedie k nezvratným vážnym následkom.

Prevencia prietrže u novorodencov

V prvom rade je potrebné zabrániť nadmernému namáhaniu dieťaťa, a preto je potrebné predchádzať zápche a nadúvaniu..

Pri nadmernej tvorbe plynu pomôžu dieťaťu Espumisan, Baby Kalm, Bobotik, Plantex, Sub-Simplex, kôporkovú vodu. Pri častých zápchách sa používajú Dufalac, čapíky na báze glycerínu, mikrolaxia (mikrolytre)..

Musíte tiež neustále posilňovať brušné svaly u novorodencov - častejšie ich ukladať na brucho.

Lepšie je zabrániť chorobe ako vyliečiť. A na tento účel musíte neustále robiť gymnastiku s dieťaťom, šíriť sa po bruchu. Ak napriek tomu nebolo možné zabrániť výskytu patológie, je potrebné postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára a nie samoliečiť. Keď budú rodičia vedieť, ako identifikovať kýlu u dieťaťa, budú môcť včas konať.

Všetky popísané príznaky hernie sa týkajú novorodencov a dievčat - príznaky nezávisia od pohlavia dieťaťa..

Príznaky a liečba prietrže u novorodencov

Funkcie prietrže u novorodenca

Kýla - choroba, ktorá sa prejavuje vyčnievaním orgánu cez otvor, ktorý je prirodzený fyziologický alebo sa objavil počas vývoja choroby. To sa deje v dôsledku premiestnenia orgánu a jeho následnej nesprávnej polohy. Výsledkom je, že orgán sa stáva veľmi zraniteľným, sú možné jeho funkcie a môže dôjsť k zraneniu..

Umbilická hernia u novorodenca je obzvlášť desivá: mladí rodičia sa starajú o zdravie dieťaťa strachom a panikou, keď si všimnú takéto ochorenie..

Ako určiť kýlu u dieťaťa: pozorovanie a príznaky

Po páde pupočnej šnúry si rodičia všimnú, že pupok vyčnieva, keď dieťa tlačí, plače alebo kričí. Prietrž je ľahká a jednoduchá - vyzerá to ako vydutie guľatého alebo oválneho tvaru. Výbežok sa zvyčajne dá ľahko umiestniť na miesto, a to nespôsobuje dieťaťu žiadne nepohodlie.

Veľkosť prietrže priamo závisí od veľkosti svalov na bruchu. Môže sa tiež zvýšiť v prvých mesiacoch. Pri veľkej veľkosti je pokožka okolo značne opuchnutá. Ak jemne zatlačíte prst do pupka, prenikne do brušnej dutiny - to je ďalší dôkaz choroby.

Diagnóza kýly u dieťaťa

Pediatr robí správnu diagnózu: v procese hmatu určí, či má dieťa herniu. Ak je podozrenie na ochorenie, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie, anamnéza sa zhromaždí zo slov rodiča, identifikujú sa faktory a dôvody rozvoja prietrže na následnú kompetentnú liečbu.

Pupočná prietrž: príčiny

 • Dedičnosť. Ak jeden z rodičov mal prietrže v detskom veku, existuje veľká šanca, že dieťa môže mať aj prietrž.
 • Predčasné a / alebo komplikované tehotenstvo.
 • Slabosť brušných svalov.
 • Porucha spojivového tkaniva.
 • Nízka pôrodná hmotnosť.
 • Zápcha a plyn.
 • Ťažké plač a / alebo kašeľ u dieťaťa.
 • Patológia brušnej steny.
 • krivica.

Výskyt prietrže v mnohých ohľadoch závisí od vývoja plodu počas tehotenstva, keď životný štýl jeho matky významne ovplyvňuje zdravie nenarodeného dieťaťa. Používanie údených a korenených jedál, vášeň pre kávu, alkohol a cigarety môže u dieťaťa vyvolať nadmerne mäkké tkanivá bez tónu. V budúcnosti to môže viesť k vytvoreniu kýly.

Ako zaobchádzať s herniou: techniky, metódy a nástroje

Veľké kýly často prechádzajú samy osebe: dieťa rastie a vyvíja sa, svaly jeho tela rastú a kýla sa postupne uzatvára bez použitia ďalších ošetrení..

Tradičné zaobchádzanie

Ak bolo vaše dieťa diagnostikované herniou, musíte mu doma poskytnúť náležitú starostlivosť.

 • Pred kŕmením sa dieťa na krátky čas položí na žalúdok na tvrdý a rovný povrch pokrytý čistou plienkou. Šíria sa po úplnom vyhojení pupočnej rany.
 • Je potrebné pravidelne masírovať. O tejto otázke je lepšie poradiť sa so svojím lekárom: vysvetlí, čo treba urobiť a ako to urobiť správne, a možno poradí vhodnému špecialistovi. Všeobecne sa masáž brušku vykonáva nasledujúcim spôsobom. Vykonáva sa od druhého týždňa, keď sa pupočníková rana úplne zahojila. Masáž sa vykonáva jemným pohybom v smere hodinových ručičiek, synchrónnymi protiúdermi (pravou rukou na ľavej strane dole, ľavou rukou na pravej strane nahor), hladením šikmých svalov (jedna ruka je na pupku, druhá vykonáva hladiace pohyby). Je dôležité, aby bolo dieťa pri masáži pohodlné a aby neplakal.
 • Fyzioterapia. Fyzikálnu terapiu, napríklad masáž, vykonáva masážny terapeut alebo špecialista na cvičebnú terapiu. Rodičia sa môžu od profesionálov naučiť, ako sami liečiť doma, alebo pravidelne brať svoje dieťa na procedúry.

Medzi tradičné liečby prietrže patrí šírenie na brušných, masážnych a fyzioterapeutických cvičeniach. Moderná medicína ponúka aj špeciálne lekárske omietky, ktoré držia prietrž prietrže a pomáhajú fixovať brušné steny. Produkt je pohodlný a dobrý, ale môže spôsobiť podráždenie jemnej pokožky dieťaťa. Alternatívou bez podráždenia je použitie špeciálneho obväzu. Použitie týchto prostriedkov sa odporúča po konzultácii s detským lekárom.

Chirurgický zákrok

Počas operácie zatvorte pupočníkový krúžok. Ak je to potrebné, operácia by sa mala vykonať pred dosiahnutím veku 5 rokov. Chirurgický zákrok je potrebný v prípade ďalšieho rozvoja patológie a komplikácií.

Komplikácie prietrže u novorodenca

Najdôležitejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie prietrže. Vyskytuje sa zriedkavo, ale aby sme vedeli, ako ho včas identifikovať, je potrebné, aby každý rodič, ktorého dieťa trpí prietržou. Príznaky sú nasledujúce: silné plač a nepohodlie, strata chuti do jedla alebo odmietnutie jesť, silné blednutie alebo začervenanie kože v mieste prietrže, zvracanie.

Je dôležité pochopiť závažnosť situácie v prípade takejto komplikácie..

ethnoscience

Ak lekár diagnostikoval ľahkú a nie nebezpečnú prietrž a povolil použitie doplnkov k ľudovým liekom, je možné použiť ktorýkoľvek z vhodných receptov. Pomôžu rýchlejšie vyliečiť prietrž..

 • Utrite medenú mincu a zabalte ju do mäkkej a čistej handričky, opatrne položte na prietrž a pripevnite ju pomocou pásky. Tiež je možné mincu dôkladne vyčistiť, potom zahriať v rukách a vykonať s ňou ľahkú masáž, ktorá sa striedavo zastavuje v mieste rozvoja prietrže.
 • Pripravte si malý koláč z liečivej hliny, zabalte ho do bandáže a zahrejte na teplotu tela. Potom ju umiestnite na miesto prietrže a pripevnite ju pomocou pásovej pomôcky. Keď hlinka začne vysychať, koláč sa môže odstrániť. Postup sa opakuje nasledujúci deň. V prípade úspešnej liečby sa prietrž rozjasní a po troch dňoch úplne zmizne.

Kýlová profylaxia

V záujme ochrany dieťaťa pred možným výskytom a kýlou v prvých mesiacoch života musia rodičia dodržiavať niekoľko konkrétnych preventívnych pravidiel..

 • Zbavte sa nadmerného plynu a zápchy u dieťaťa. V prípade tvorby plynu používajú výstupné potrubie plynu a predpisujú tiež Plantex, Bobotik, Espumisan, kôporkovú vodu atď. V prípade zápchy sa predpisujú čapíky na glycerín, Dufalac a mikroklystíry Mikrolaks..
 • Rozpätie dieťaťa na brucho častejšie, aby sa posilnili jeho svaly.
 • Pravidelne vykonávajte gymnastiku. Je užitočný nielen ako prevencia tohto ochorenia, ale aj pre úplný a zdravý vývoj dieťaťa.
 • Pri plánovaní tehotenstva musí nastávajúca matka prehodnotiť svoj životný štýl a stravu. Mali by ste opustiť alkoholické nápoje a cigarety, prejsť na zdravú a výživnú stravu, opustiť príliš slané, sladké, korenené a údené jedlá. Je potrebné sledovať vaše zdravie a zdravie plodu ako celku.

Príčiny a liečba pupočnej kýly u novorodencov

03.03.2018 deti 5 692 pozretí

Aký druh choroby

Umbilická hernia u novorodencov je ochorenie, pri ktorom dochádza k výčnelku v pupočníkovom kruhu. Táto forma choroby je vrodená a získaná..

U dojčiat je táto diagnóza veľmi častá. Toto sa v tomto veku považuje za najbežnejšiu poruchu vyžadujúcu chirurgický zákrok..

Poznámka! Najčastejšie je tento problém prvýkrát zaznamenaný už v prvých dňoch života dieťaťa, približne každý piaty novorodenec.

Hlavným predispozičným faktorom je dedičnosť. Preto, ak jeden z rodičov po narodení porušil štruktúru pupočného krúžku, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť dieťaťu. Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá pupočná kýla. Toto je malá hrachová pečať umiestnená v oblasti pupka..

Častejšie je možné si všimnúť problém u mesačného dieťaťa. Faktom je, že všetci novorodenci sú takmer vždy v ležiacej polohe. Bruško dieťaťa nesmie spôsobiť podozrenie. Keď sa pupočníková rana úplne uzdraví, stav tejto zóny sa stane zreteľným.

Porušenie je obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo tlačí. Keď kliknete na prietrž, toto miesto zlyhá a vydá charakteristický zvuk. Je to spôsobené abnormalitou štruktúry svalov v tejto oblasti..

Príčiny pupočnej kýly

Uhtilická hernia sa u detí vyvinie proti defektu v prednej stene pobrušnice. Svaly sú nedostatočne vyvinuté, a preto slabé..

Táto chyba sa však vždy nevyskytuje. Tu sú faktory, vďaka ktorým sa cíti slabý pupočníkový krúžok:

 • častý ťažký kašeľ, ktorý spôsobuje silné svalové napätie;
 • prítomnosť nadváhy;
 • vrodené chyby spojivového tkaniva;
 • častá zápcha;
 • skorý začiatok chôdze u dieťaťa;
 • krivica;
 • dôsledok silného výkriku;
 • pri narodení nesprávne oviazaná pupočná šnúra;
 • podvýživa;
 • nadmerné hromadenie prúdov plynu;
 • genetická predispozícia.

Je užitočné pochopiť, že prietrž na pupku sa takmer nikdy nevyvíja pod vplyvom vonkajších faktorov. Všetky príčiny pupočnej kýly u novorodencov sú vo všeobecnosti spojené s vnútornými faktormi.

Príznaky choroby

Umbiliálnu prietrž u dieťaťa rodičia zvyčajne zisťujú v prvých dňoch života. Menšiu abnormalitu zaznamenajú lekári v neskoršom veku.

Poznámka! Vyčnievajúci pupok nemusí vždy znamenať patológiu, niekedy je súčasťou fyziologickej normy.

Mnoho rodičov sa pýta, či je pupočná kýla skutočne nebezpečná. Tu sú znaky, ktoré by mali dospelých povzbudiť, aby dieťaťu ukázali odborníkom:

 • na pupku má dieťa zaoblený výčnelok, ktorý sa dá bez námahy nastaviť späť a prst sa dotkne pobrušnice;
 • priemer formácie môže byť od 1 do 10 cm;
 • príznaky sa stávajú výraznejšie s napätím a keď sú uvoľnené, prakticky vymiznú;
 • vzhľad prietrže nespôsobuje dieťaťu žiadne bolesti;
 • niekedy je patológia sprevádzaná nadúvaním u dievčat a chlapcov.

Nebezpečné príznaky pupočnej kýly u detí sú nasledujúce:

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • silné nadúvanie;
 • slabosť;
 • bolesť brucha.

Tieto príznaky pupočnej kýly môžu naznačovať vývoj závažných komplikácií - koprostázy. S týmto porušením dochádza u dojčiat a starších detí k hromadeniu výkalov v čreve.

Pupočná prietrž nevyzerá rovnako pre každého. Veľa záleží na individuálnych vlastnostiach. U detí, u ktorých je veľkosť krúžku spočiatku malá, nemusia byť viditeľné nebezpečné znaky. K výčnelku dochádza iba pri silnom napätí a po zvyšok času je pupok v normálnej polohe.

Možné komplikácie

U novonarodených chlapcov a dievčat je mimoriadne potrebné liečiť pupočníkovú herniu, pretože v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie:

 • porušenie;
 • pretrhnutie kože cez herniovú tašku.

Pupočná kýla môže spôsobiť zachytenie tkaniva vo vrecku. Novorodenec vyjadruje znepokojenie nad novými príznakmi takto:

 • opuch tkanív;
 • silná úzkosť a plač dieťaťa;
 • konvexný pupok, ktorý sa nedá samostatne nastaviť;
 • drsnosť tkanív v prietržovej zóne;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nadúvanie.

Ak dôjde k prasknutiu kože na hernial vaku, dieťa potrebuje okamžitú chirurgickú starostlivosť. V opačnom prípade je možná smrť..

Liečba pupočníkovej hernie

Ak je novorodencovi diagnostikovaná pupočná alebo supra pupková kýla, rodičia môžu byť naštvaní. Avšak vo väčšine prípadov predtým, ako dieťa dosiahne vek jedného roka, choroba sama od seba zmizne. Menej často sa uzdravenie vyskytuje u detí vo veku 2 a viac rokov. Chirurgický zákrok je určite nevyhnutný, ak pred 5 rokmi problém sám nezmizol.

Je však dôležité vedieť, ako sa pupočníková kýla lieči u dojčiat. Z toho, aké metódy sa spočiatku použijú, záleží na tom, či bude potrebná operácia na obnovenie zdravia novorodenca.

Aj keď rodičia zaznamenali príznaky pupočnej kýly krátko po narodení dieťaťa, až kým sa rana nezhojí, neodporúčajú sa žiadne opatrenia. Mali by sa zvážiť tieto všeobecné odporúčania:

 • pred každým kŕmením by mal byť novorodenec položený na brucho na pevný povrch;
 • Nenechávajte dieťa bez dozoru, aj keď, ako sa zdá, nevie, ako sa má otočiť;
 • vykonávajte pupkovú a brušnú masáž od dvoch týždňov.

Zoberme si hlavné metódy liečby, ktoré sa používajú pri pupočnej a ingvinálnej prietrži u detí.

Nechirurgická liečba

Keď lekár určí pupočníkovú prietrž, neponáhľajte sa používať kardinálne metódy liečby. V mnohých prípadoch sa dosiahol významný úspech pomocou konzervatívnych metód..

fyzioterapia

Liečba pupočnej kýly u novorodencov zahŕňa použitie komplexu fyzioterapeutických cvičení. Cvičenie sa môže líšiť v závislosti od veku. Vhodný súbor telesnej výchovy možno určiť po konzultácii s lekárom vášho dieťaťa.

masáž

Masáž umbilikálnou prietržou prináša pozoruhodné výsledky. Tento postup sa môže vykonávať za pomoci odborníkov a nezávisle. Pretože nič nemôže nahradiť stály kontakt dieťaťa s jeho matkou, je najlepšie vykonávať tieto činnosti sami, ale aby ste boli kompetentní, keď budete môcť využiť služby skúseného lekára.

Aby ste sa zbavili pupočnej kýly, vykonáva sa masáž:

 • kruhové hladiace pohyby;
 • počítadlá kliknutí;
 • masáž pozdĺž šikmých svalov.

Žiadny pohyb by nemal dieťaťu spôsobiť bolesť. Nemali by ste tlačiť, je dôležité správne vypočítať silu.

Aplikácia opravy

Niektorí rodičia sa rozhodli zviazať pupočníkovú prietrž. Toto je skutočne účinná metóda. Používa sa však zriedka kvôli dráždivému účinku lepidla na jemnú pokožku novorodenca..

Poznámka! Mnoho rodičov úspešne použilo náplasť Porofix a boli s výsledkom spokojní..

Bandáž z náplasti aplikuje lekár. Je veľmi dôležité prísne dodržiavať techniku ​​tohto postupu. Široký pás materiálu sa nalepí až 10 dní. Po celú dobu je pupok v správnej polohe a svaly nad pupkom sú spojené. Zvrásnené záhyby by mali zostať aj po odstránení náplasti - to je známka toho, že postup bol úspešný a priniesol dobré výsledky.

Liečba prietrže u novorodencov doma pokračuje, ak prvé prilepenie náplasti zlyhalo. Úplný priebeh liečby tohto plánu zahŕňa trojnásobné prilepenie pupočnej náplasti pre novorodencov na desaťdňové obdobie..

Bandážová aplikácia

Bandáž pupočnej hernie je ďalšou bežnou metódou liečby patológie u novorodencov. Jedná sa o špeciálny tesný obväz vyrobený z vysoko kvalitných materiálov..

Tento pás sa dá použiť na bradavku s bradavičnou kýlou u dieťaťa. Existujú modely na použitie v kýle s bielou čiarou brucha. Koľko času musíte mať na obväz, je individuálna otázka. Veľa záleží na veku a vlastnostiach choroby..

chirurgia

Napriek tomu je niekedy potrebné liečiť pupočníkovú prietrž pomocou chirurgických metód. Aj keď je celkom možné opraviť pupok doma, nie vždy je možné tento problém navždy zbaviť.

Môže byť ťažké rozhodnúť sa, či vykonať operáciu na zošívanie svalov v pupku. Keďže problém môže spôsobiť vážne komplikácie, rodičia sa snažia dieťa úplne vyliečiť.

Nasledujúce argumenty týkajúce sa chirurgického zákroku:

 • dieťa má 5 rokov;
 • niet nádeje na samoliečenie;
 • veľkosť bielej kýly naďalej rastie;
 • priemer výčnelku sa s pribúdajúcim vekom neznižuje;
 • existuje riziko komplikácií.

Potreba chirurgického zákroku by sa mala spochybniť v týchto prípadoch:

 • prietrž nad pupkom sa objavila najskôr pred šiestimi mesiacmi;
 • počas prvého roku života výčnelok nezvýšil priemer;
 • existuje nádej na samočinnú prietrž;
 • nevznikli žiadne komplikácie;
 • veľkosť nepresahuje 1,5 cm a má tendenciu klesať;
 • dieťa do 5 rokov.

Chirurgický zákrok sa vykonáva vtedy, keď sa vyskúšajú tradičné techniky a ak sa ukážu ako neúčinné. Pokiaľ existuje možnosť samoliečenia, oplatí sa ich využiť. Zároveň je dôležité postupovať opatrne, ak sa vyskytnú akékoľvek bolesti - môžu to byť signály o vývoji komplikácií a potrebe okamžitého chirurgického zákroku..

Alternatívne metódy liečby

Ak novorodenec prichádza s pupkom a je mu diagnostikovaná paraumbilická hernia, tieto jednoduché metódy môžu pomôcť:

 • časté rozloženie dieťaťa na prebaľovací pult na brušku;
 • pravidelná masáž;
 • použitie kapustového listu na pupok;
 • nosenie medenej mince počas 1,5 mesiaca;
 • tonik nalievajúci studenú vodu do pupočnej oblasti.

Liečbu neodkladajte. Po mnoho rokov toto ochorenie nemusí spôsobovať nepríjemné príznaky, ale stáva sa, že u detí vo veku 10 rokov sa tieto príznaky znovu objavia a znova potrebujú dôkladnú liečbu..

Ak rodičia môžu dieťaťu pomôcť bez operácie, je to úžasné. V mnohých prípadoch bolo možné pomocou konvenčných metód dosiahnuť uzdravenie a obnoviť zdravie.

Ako identifikovať kýlu u dojčiat, príznaky a znaky

U malých detí je často diagnostikovaná pupočná kýla. Jeho vývoj riadi chirurg. V niektorých prípadoch prechádza samostatne, v iných je potrebný ďalší zásah - konzervatívny alebo operatívny. Rodičia musia dodržiavať odporúčania (cvičiť, masírovať) a poznať hlavné príznaky jeho prejavu.

Ako rozpoznať patológiu

Pupková prietrž sa u dojčiat objavuje v pupku v dôsledku svalovej slabosti, najčastejšie bezprostredne po narodení.

Známky patológie sú ľahko viditeľné. Rodičia môžu v dieťati pozorovať miernu kondenzáciu a vyčnievanie pupka, čo sa počas plaču a kriku výrazne zvyšuje. Výstupok je ľahko nastaviteľný ľahkým zatlačením na pupok.

Môžete počuť charakteristické dunenie. Dieťa necíti žiadne nepohodlie. V ťažkých prípadoch môže prietrž narastať. V tomto prípade je bruško v oblasti pupka husté a vypuklá oblasť sa rozširuje.

Do 1 mesiaca sa poskytne plánovaná prehliadka chirurgom. Tento lekár môže určiť konečnú diagnózu - pupočníkovú prietrž. Pri tlaku na bruško dieťaťa ide prst hlbšie do brušnej dutiny. Ak je dieťa zdravé, nemalo by to byť.

Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že v určitom úseku čreva existuje riziko svalovej kontrakcie. Tento stav predstavuje nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Rozoznávajú sa tieto príznaky zovretia:

 • pupočná kýla sa stala ťažkou a spôsobuje dieťaťu bolesť;
 • netlačí sa dovnútra;
 • sčervenanie je možné vidieť pri pupku;
 • objaví sa zvracanie.

Rodičia môžu nezávisle určiť patológiu dieťaťa v oblasti slabín - výčnelok patologickej povahy. Inguinálna hernia je výstup z brucha cez trieslovinový kanál.

Inguinálna hernia má nasledujúce príznaky:

 • keď je dieťa napäté, plače, kričí - hrbol narastá;
 • hrbol je na dotyk mäkký, neprináša dieťaťu nepríjemné pocity a dá sa ľahko nastaviť vnútri;
 • skleróza opuchu u chlapcov a pyskov u dievčat.

Intuálna hernia u dieťaťa môže viesť k stlačeniu črevnej slučky. Príznaky sa prejavujú silnou bolesťou, zvracaním a uvoľnenou stolicou. V budúcnosti dôjde k zúženiu močového mechúra, často dochádza k močeniu, môže sa zvýšiť telesná teplota.

Príčiny problému

Jedným z dôvodov výskytu vrodenej pupočnej kýly u dieťaťa je dedičnosť. Všeobecný názor na nesprávne rezanie pupočníkovej šnúry po narodení nesúvisí s vytváraním slabosti svalového tkaniva.

V lone dieťa dostáva výživné cez pupočnú šnúru počas 9 mesiacov, čo je prerušené v nemocnici ihneď po narodení. Plavidlá pupočnej šnúry by sa mali uzavrieť v blízkej budúcnosti. Umbilikálny prsteň sa uzatvára na mesiac.

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú výskyt pupočnej kýly u dieťaťa, možno rozlišovať:.

 1. Nezrelosť svalového tkaniva. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u detí narodených predčasne alebo u detí s nízkou hmotnosťou..
 2. Umbilikálny otvor má slabé svaly.
 3. Ochorenia spôsobené metabolickými poruchami (napr. Krivica).
 4. Štrukturálne vlastnosti prednej brušnej steny.
 5. Črevné problémy: zápcha, kolika, plynatosť.
 6. Silný plač, krik alebo kašeľ.

Kýla sa môže vyskytnúť v rôznom čase a môže mať rôznu veľkosť. Niekedy, keď je malý, môže byť určený iba plačom. Ak je výčnelok veľký, stáva sa viditeľným a v pokojnom stave dieťaťa.

Vzdelávanie v bruchu nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo do 5 rokov. V prípade, že problém do tohto veku nezmizne, je predpísaná operácia.

U chlapcov sa najčastejšie vyvíja hnačka. Súčasne môže spadnúť do mieška, potom sa nazýva nepokojný a miešaný. Hlavným dôvodom je abnormálna štruktúra spojivového tkaniva a genetický faktor. Ak sa zistia príznaky slabinovej prietrže, je potrebné poradiť sa s lekárom, aj keď nespôsobuje nepohodlie. V každom prípade existuje riziko komplikácií. Dievča môže dorásť do herniálneho vaku vaječníka, chlapca - do čreva.

Inguinálna kýla sa môže objaviť z iných dôvodov:

 • vysoká pôrodná hmotnosť (viac ako 5 kg);
 • poranenia brucha u dieťaťa počas pôrodu;
 • silný kašeľ, časté plače;
 • ťažkosti s močením.

Terapeutické opatrenia

Špecialista dáva odporúčania pre ďalšie kroky. Keď dieťa starne, často vymizne pupočná alebo trieslová kýla akejkoľvek veľkosti. Svaly rastú, stávajú sa silnými a patológia zmizne bez chirurgického zákroku.

Rodičia na terapeutické a preventívne účely musia vykonávať množstvo aktivít:

 • dieťa často položte na tvrdý povrch (na 10-15 minút). V tomto prípade sa posilnia brušné svaly;
 • robiť brušnú masáž. Prvé stretnutia by mal uskutočniť špecialista;
 • cvičiť fyzioterapiu.

Masáž sa môže uskutočňovať od druhého týždňa po hojení pupočníkovej rany. Hlavný pohyb hladí v smere hodinových ručičiek. Netlačte silno na žalúdok.

Keď sa pupočná kýla zväčší, lekár môže odporučiť nalepenie náplasti. Pred tým, ako sa svaly posilnia, udrží prietrž..

Ale z náplasti môže ísť o zápal, podráždenie. V tomto prípade nie je táto metóda vhodná. Priradiť špeciálny obväz. Je to pás, ktorý sa pripevňuje okolo brucha. V oblasti pupka na obväze je podložka, ktorá udrží prietrž vnútri.

Pred rozhodnutím o operácii lekár preskúma anamnézu a určí závažnosť stavu. Chirurgická intervencia sa často vyžaduje, ak sa prietrž vyskytuje po šiestich mesiacoch a jej rast pokračuje aj po roku veku. Núdzový chirurgický zákrok je potrebný pri rôznych komplikáciách: štípanie, pretrhnutie tkanív.

Ak porušenie pretrváva vo vyššom veku, plánovaná operácia by sa mala vykonať o 2 roky.

Môže sa zabrániť rozvoju ingvinálnej a pupočnej kýly. Stačí len sledovať stravu dieťaťa, predchádzať zápche a ťažkým bremenám, pomocou cvičení posilňovať steny brušnej dutiny..

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat a spôsob jej liečby

Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.

Príznaky pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť. V priebehu času sa prietrž môže zväčšovať. Ak sú svaly pupočného prstenca veľké (prietrž má tiež významnú veľkosť), môžete vidieť, že brucho dieťaťa v pupku sa pri plaču dieťaťa trochu opuchne..

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom jeho výskytu je dedičnosť. Inými slovami, ak rodičia dieťaťa mali pupočníkovú herniu v ranom detstve, existuje veľká šanca, že sa s ňou stretne aj ich syn alebo dcéra. Niekedy sa môže stretnúť s názorom, že príčinou kýly je nesprávne rezanie pupočníka v nemocnici, čo je, samozrejme, nesprávne, pretože spôsob rezania pupočníka nemá nič spoločné s rozvojom brušných svalov..

Liečba pupočníkovej hernie

Rodičia, ktorých dieťa má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, musia samozrejme vedieť, ako liečiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa. Dobrou správou pre nich bude správa, ktorá sa často lieči aj prietrže, a to aj dosť veľké: ako sa dieťa vyvíja, brušné svaly sú silnejšie, krúžok sa zužuje a prietrž sa uzatvára bez osobitného ošetrenia, či už ide o konzervatívny alebo chirurgický zákrok..

S cieľom úspešne zvládnuť prietrž a zabrániť jej výskytu je veľmi dôležité poskytnúť dieťaťu náležitú starostlivosť..

Pred každým kŕmením je potrebné na krátky čas rozložiť omrvinky na žalúdok. V takom prípade by malo dieťa ležať na rovnom a pevnom povrchu, na stole alebo na prebaľovacom stole, na ktorom je plienka umiestnená. Je potrebné začať šíriť strúhanku po úplnom zahojení pupočníkovej rany a samozrejme, v žiadnom prípade nenechávajte dieťa bez dozoru, aj keď rodičia sú úplne istí, že sa dieťa prevráti, pretože nevie, ako to urobiť, čo znamená, že nikam nepôjde..

Dobrý vplyv na prevenciu a liečbu pupočnej kýly u dojčiat spôsobuje brušnú masáž. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať profesionálneho maséra (samozrejme po konzultácii s detským lekárom). Okrem toho je veľmi užitočné masírovať sa..

Video: Masáž s pupočnou kýlou

Masáž sa začína od druhého týždňa života dieťaťa za predpokladu, že sa pupočníková rana uzdravila a dieťa sa neobťažovalo. Odporúča sa vykonávať hladiace pohyby (presne v smere hodinových ručičiek, pretože týmto spôsobom hrubé črevo prechádza telom), tzv. Protiútoky a údery šikmých svalov brucha. Aby ste mohli vykonať protitahy, musíte ľavou rukou posunúť hore na pravej strane brucha a dole na pravej strane brucha (pohyby sa vykonávajú synchrónne). Hladenie šikmých svalov brucha sa vykonáva takto: jedna ruka sa musí položiť na pupok, druhá na vykonávanie ľahkých hladkých pohybov. Všetky pohyby by mali byť jednoduché a priniesť dieťaťu potešenie. Počas masáže by dieťa nemalo plakať. (Ako robiť brušnú masáž)

Ak toto ošetrenie nepomôže, chirurg odporúča operáciu, počas ktorej je pupočníkový prstenec uzavretý. Spravidla sa odporúča, aby sa chirurgický zákrok vykonal skôr, ako má dieťa päť rokov..

Je tiež dôležité pamätať na to, že v prípade pupočnej kýly je v zriedkavých prípadoch možné poškodenie čriev svalom, čo je nebezpečné a môže viesť k vážnym chorobám. Preto ak máte podozrenie na bolesť brucha, mali by ste radšej navštíviť lekára.

Video: ako zaobchádzať s pupočnou kýlou u dieťaťa

Chcete byť prvý, kto si prečíta naše materiály? Prihláste sa na odber nášho telegramového kanála

Pupočná prietrž u novorodencov

Príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Nie je ťažké pochopiť, že vaše dieťa má pupočníkovú prietrž. Kýla vyzerá ako malý tubercle v pupku.

- Ihneď po narodení sa pupočníkový krúžok u mnohých detí rozšíri. To je normálne, “hovorí Evgenia Perunová. - Predĺženie prstenca, ako aj nedostatok svalov a vlákien v oblasti pupka a prispieva k jeho vyčnievaniu. Keď dieťa silne plače, kašeľ, nadúvanie alebo zápcha, potom sa zvýši vnútro-brušný tlak, pupok vyčnieva ešte viac a hernia, ktorá bola neviditeľná, sa stáva viditeľným. A to je norma! Nemysli si, že kýla sa objavila kvôli silnému plaču dieťaťa. Mimochodom, nedochádza k viditeľnému výčnelku, ale pri pohmate lekár pochopí, že pupočníkový prstenec je zväčšený a diagnostikuje pupočnú prietrž..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov

Vo väčšine prípadov pupočníková kýla novorodencov nevyžaduje žiadne ošetrenie a, ako sme už uviedli, uzatvára sa o 3 až 5 rokov. Dieťa rastie, rastie navzájom a posilňuje svaly rectus abdominis.

Preto postačuje pozorovanie. Chirurgické ošetrenie je indikované v prípadoch, keď je v pupku výrazná bolesť, farba výčnelku sa zmenila - napríklad sa zmenila na červenú alebo modrú alebo sa objavil opuch. To všetko môže hovoriť o zovretie prietrže. U detí sa však prietrže takmer nikdy nestretli. Kýly s priemerom viac ako jeden a pol centimetra, ktoré sa nezmenšili o 4 až 5 rokov, tiež potrebujú chirurgický zákrok..

Operácia je jednoduchá, vykonáva sa v anestézii, zvyčajne je dieťa prepustené v ten istý deň, v ktorom vykonalo operáciu, alebo nasledujúci deň..

Čo sa dá robiť doma?

Existuje veľa „populárnych“ tipov na to, čo môžete urobiť doma, aby ste vyliečili pupočnú kýlu. Pediatri však žiadajú rodičov, aby sa nezúčastňovali amatérskej činnosti: tieto metódy nemajú nič spoločné s pupočníkovou prietržou a nemôžu ju nijakým spôsobom ovplyvniť..

"Na pupok nemusíte vkladať mince - nič neurobia, ale podráždenie a spôsobenie infekcie je veľmi jednoduché," hovorí Evgenia Perunová. - Nie je potrebné utesňovať pupok lepiacou páskou a snažiť sa ju utiahnuť. Neprináša žiadny účinok. Pamätajte, že aj pri hypoalergénnej náplasti spôsobuje podráždenie pokožky, navlhčuje ju, hrozí nebezpečenstvo infekcie.

Preto najlepšie, čo môžete urobiť doma, je upokojiť sa, nepremýšľať o prietrži a mylných predstavách o pupočníkovej prietrži a užívať si dieťa.

Prečo odporúčať masáž?

V skutočnosti skôr a dnes sa masáž často predpisuje pre pupočníkovú prietrž. Predpokladá sa, že zlepšuje prísun krvi do pupočného kruhu, čo prispeje k jeho zúženiu. Avšak v poslednej dobe mnohí odborníci tvrdia, že masáž konkrétne pri liečbe pupočnej kýly nemá žiadny účinok.

„Pri masáži brucha pre novorodencov nie je nič zlé,“ hovorí detská lekárka Evgenia Perunová. "Uľahčí to jeho stav počas zápchy, kolika." Všeobecná posilňujúca masáž ako celok bude mať pozitívny vplyv na fyzický vývoj dieťaťa. Ale pre zdravého novorodenca je to úplne voliteľné.

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

„Ak sa pýtate, ako zabrániť pupočníkovej prietrži, moja odpoveď znie: v žiadnom prípade,“ hovorí náš expert. - buď existuje a vznikol vo fáze vnútromaternicového vývoja, alebo nie.

Najbežnejším mýtom je, že pupočníkovú herniu možno vykrikovať. Rodičia, ktorí tomu veria, háčikom alebo krivým pohybom, sa snažia zaistiť, aby ich dieťa nikdy nekričalo, nosilo ho stále v náručí, nespalo v noci. V skutočnosti sa tento mýtus objavil, pretože keď sa narodí dieťa, jeho črevá sú prázdne a spravidla nie je viditeľná kýla. A potom s výkrikom a zápchou, tj pri silnom namáhaní brucha, sa prietrž stáva viditeľnou. A rodičia chytili hlavu a vraveli: „kričali“.

Dieťa bude napriek tomu stále kričať, tlačiť, trpieť zápchou a kolikou, jedná sa o prirodzené fyziologické procesy, a to vôbec nie je nebezpečné, kýla sa z tohto dôvodu neobjaví a už sa nestane. Ak je dieťa s herniou veselé, veselé, má veľkú chuť k jedlu, upokojí sa a relaxuje. Veci sú dobré. S pribúdajúcim vekom sa pupočníkový kruh sťahuje, svaly sa posilňujú a pupočná kýla zmizne. Nezabudnite však na lekára.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat a spôsob jej liečby

Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.

Príznaky pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť. V priebehu času sa prietrž môže zväčšovať. Ak sú svaly pupočného prstenca veľké (prietrž má tiež významnú veľkosť), môžete vidieť, že brucho dieťaťa v pupku sa pri plaču dieťaťa trochu opuchne..

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom jeho výskytu je dedičnosť. Inými slovami, ak rodičia dieťaťa mali pupočníkovú herniu v ranom detstve, existuje veľká šanca, že sa s ňou stretne aj ich syn alebo dcéra. Niekedy sa môže stretnúť s názorom, že príčinou kýly je nesprávne rezanie pupočníka v nemocnici, čo je, samozrejme, nesprávne, pretože spôsob rezania pupočníka nemá nič spoločné s rozvojom brušných svalov..

Liečba pupočníkovej hernie

Rodičia, ktorých dieťa má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, musia samozrejme vedieť, ako liečiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa. Dobrou správou pre nich bude správa, ktorá sa často lieči aj prietrže, a to aj dosť veľké: ako sa dieťa vyvíja, brušné svaly sú silnejšie, krúžok sa zužuje a prietrž sa uzatvára bez osobitného ošetrenia, či už ide o konzervatívny alebo chirurgický zákrok..

S cieľom úspešne zvládnuť prietrž a zabrániť jej výskytu je veľmi dôležité poskytnúť dieťaťu náležitú starostlivosť..

Pred každým kŕmením je potrebné na krátky čas rozložiť omrvinky na žalúdok. V takom prípade by malo dieťa ležať na rovnom a pevnom povrchu, na stole alebo na prebaľovacom stole, na ktorom je plienka umiestnená. Je potrebné začať šíriť strúhanku po úplnom zahojení pupočníkovej rany a samozrejme, v žiadnom prípade nenechávajte dieťa bez dozoru, aj keď rodičia sú úplne istí, že sa dieťa prevráti, pretože nevie, ako to urobiť, čo znamená, že nikam nepôjde..

Dobrý vplyv na prevenciu a liečbu pupočnej kýly u dojčiat spôsobuje brušnú masáž. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať profesionálneho maséra (samozrejme po konzultácii s detským lekárom). Okrem toho je veľmi užitočné masírovať sa..

Video: Masáž s pupočnou kýlou

Masáž sa začína od druhého týždňa života dieťaťa za predpokladu, že sa pupočníková rana uzdravila a dieťa sa neobťažovalo. Odporúča sa vykonávať hladiace pohyby (presne v smere hodinových ručičiek, pretože týmto spôsobom hrubé črevo prechádza telom), tzv. Protiútoky a údery šikmých svalov brucha. Aby ste mohli vykonať protitahy, musíte ľavou rukou posunúť hore na pravej strane brucha a dole na pravej strane brucha (pohyby sa vykonávajú synchrónne). Hladenie šikmých svalov brucha sa vykonáva takto: jedna ruka sa musí položiť na pupok, druhá na vykonávanie ľahkých hladkých pohybov. Všetky pohyby by mali byť jednoduché a priniesť dieťaťu potešenie. Počas masáže by dieťa nemalo plakať. (Ako robiť brušnú masáž)

Ak toto ošetrenie nepomôže, chirurg odporúča operáciu, počas ktorej je pupočníkový prstenec uzavretý. Spravidla sa odporúča, aby sa chirurgický zákrok vykonal skôr, ako má dieťa päť rokov..

Je tiež dôležité pamätať na to, že v prípade pupočnej kýly je v zriedkavých prípadoch možné poškodenie čriev svalom, čo je nebezpečné a môže viesť k vážnym chorobám. Preto ak máte podozrenie na bolesť brucha, mali by ste radšej navštíviť lekára.

Video: ako zaobchádzať s pupočnou kýlou u dieťaťa

Chcete byť prvý, kto si prečíta naše materiály? Prihláste sa na odber nášho telegramového kanála

Pupočná prietrž u novorodencov

Umbilická hernia u detí je patológia, ktorá sa vyskytuje, keď sa pupočníkový kruh uzavrie počas obdobia hojenia pupočnej rany..

Počas vnútromaternicového vývoja sa v strede vytvorenej brušnej steny plodu vytvorí diera - pupočný kruh, cez ktorý prechádza pupočná šnúra, pozostávajúci z nasledujúcich prvkov:

 1. Dve umbilikálne tepny. Prinášajú okysličenú krv z matky na dieťa.
 2. Pupočníková žila. Odstraňuje žilovú krv z plodu matke..
 3. Allantois. Rúrková formácia, ktorá sa pohybuje smerom od močového mechúra v smere pupka, ale pri narodení je úplne zarastená.

Orezaná pupočná šnúra Po narodení dieťaťa a po odrezaní pupočnej šnúry prestanú pupočné cievy fungovať a sú zarastené spojivovým tkanivom. Časť pupočníka zmizne, rana sa uzdraví a nakoniec prerastie kožou.

Ak však v čase narodenia bol pupočníkový prstenec veľký, jeho zjazvenie bude brzdené vnútornými orgánmi, ktoré prenikajú cez otvor pod kožu, čím sa vytvorí pupočná kýla. U všetkých typov hernií je pupočná hernia asi 30% a je častejšia u dievčat 2-3 krát.

Štruktúra prietrže Pupková prietrva u novorodencov, rovnako ako každá iná, pozostáva z troch zložiek:

 1. Brána kýly. Predstavujú otvor, cez ktorý vyčnievajú brušné orgány pod kožu.
 2. Hernálny vak je pobrušnica (tenký film pokrývajúci všetky vnútorné orgány brucha), ktorý vychádza z hernálnej brány.
 3. Hernial content. Takmer akýkoľvek orgán môže byť súčasťou pupočnej kýly, ale obvykle do očných vatov vstupuje tenké alebo hrubé črevo..

Príznaky pupočnej kýly

Kýla sa môže objaviť u novorodencov v prvých týždňoch života. Medzi hlavné príznaky patrí:

Výčnelok v pupku
Na fotografii je pupočná kýla u novorodenca Toto je najvýraznejší a prvý príznak pupočnej kýly u detí, ktorým rodičia venujú pozornosť. Je viditeľné voľným okom, zatiaľ čo koža pupočnej oblasti je zoslabená, vyčnieva nad úroveň brucha. Pri zatlačení sa hernálny obsah vloží do brušnej dutiny a pokožka sa zvrásní.

Počas plaču dieťaťa sa výčnelok zväčšuje a zmenšuje a v priebehu času pupočníkový kruh oslabuje a tiež sa rozširuje..

Pre rodičov, ktorí nevedia, ako sa pupočná kýla objavuje u novorodencov, fotografia veľmi zreteľne ukazuje výčnelok v pupku..

Bulge bolesť
Samotné dieťa nebude schopné hovoriť o bolesti, ak však existuje, bude nepokojný, vzrušený, kričí, keď bude mať prietrž. Ale najčastejšie bolesť naruší novorodenca, najmä ak prietrž voľne vstúpi do brušnej dutiny.

Pri vyšetrení detský lekár alebo chirurg veľmi často diagnostikuje pupočníkovú prietrž. Rodičia, ktorí si všimnú výčnelok v pupku, by nemali panikáriť, mali by sa poradiť s lekárom plánovaným spôsobom.

Príčiny pupočnej kýly

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré môžu spôsobiť pupočnú kýlu u novorodencov:

 1. dedičnosť.
  Zohráva úlohu pri vývoji mnohých chorôb založených na genetickej patológii. Ak bol tento problém pozorovaný u blízkych príbuzných, potom s veľkou pravdepodobnosťou bude jedno z detí trpieť aj herniou.
 2. Patológia spojivového tkaniva.
  Vyskytuje sa počas mutácie génov zodpovedných za vývoj silného spojivového tkaniva. V tomto prípade trpí nielen pupok, ale aj všetky orgány. Umbilikálna prietrž v tomto prípade nezmizne sama o sebe, musíte sa spoľahnúť iba na operáciu.
 3. predčasnosť.
  Ak sa dieťa narodí pred 39 týždňami, orgány a systémy tela nemajú čas na úplné rozvinutie, vedie to k porušeniu určitých funkcií. V tomto prípade musíte brať ohľaduplnú taktiku, ktorú chirurg neustále pozoruje.
 4. krivica.
 5. Zvýšený brušný tlak.
  Vyskytuje sa, keď dieťa kašle na dlhú dobu, plače, ak je narušené kolikou, zápchou alebo hnačkou. V tomto prípade sa brušné svaly napínajú a pupočný kruh sa napína, čo umožňuje vnútorným orgánom voľne vystupovať cez otvor pod kožou..

Rodičia si často myslia, že príčinou rozvoja prietrže je nesprávne obviazanie a odrezanie pupočnej šnúry pri narodení, ale nie je tomu tak..

Možné komplikácie

Medzi komplikáciami pupočnej kýly u detí je možné rozlíšiť:
Oftalitída je jednou z komplikácií pupočnej kýly

 1. zneužívanie.
  U detí je veľmi zriedkavá a u novorodencov sa takmer nikdy nestane. Je však potrebné pamätať na to, že ak sa výčnelok nezasunie do brušnej dutiny pomocou rúk, je to veľmi bolestivé a dieťa začne zvracať a nevoľnosť. V takom prípade je potrebné sa bezodkladne poradiť s chirurgom.
 2. Omphalitis.
  Vyznačuje sa zápalom kože v pupku a okolo neho. Môže sa vyskytnúť nielen v prítomnosti kýly, ale aj bez nej. Hlavnými príznakmi sú sčervenanie a opuchnutie kože, slabý výtok čírej alebo hnisavej tekutiny z pupka, ostrá bolestivosť a slabá zraniteľnosť kože. Liečiť je potrebné iba konzervatívnym spôsobom, pokožku dôkladne umyť mydlom a pleťové vody nanášať alkoholom, roztokom „zelenej“ zinkovej masti. V priebehu 7-9 dní zápal zmizne.

Akcie v prítomnosti pupočnej kýly

Taktika v prítomnosti pupočnej kýly u novorodencov je takáto:

 1. V prípade výčnelku veľkých rozmerov - musíte sa uchýliť k chirurgickému zákroku, pretože je možné zasahovať do obsahu prietrže.
 2. Pri hernii, ktorá prerastie do 3 rokov - sa chirurgický zákrok nevykonáva.
 3. Ak sa u dieťaťa po 3 rokoch vyskytne pupočná kýla, je nevyhnutný chirurgický zákrok, pretože samotný pupočníkový kruh sa už nezatvára..

Liečba pupočnej kýly u detí

Doma

Po prvom mesiaci života dieťaťa by ho mali rodičia premieňať na brucho 3-4 krát denne 20 minút pred kŕmením, čo pomáha napnúť a zladiť brušné svaly. Cvičenia sa uskutočnia za 20 minút.

Dobrý účinok sa vyskytuje aj pri dennej masáži brušnej steny, znížení výčnelkov, ktoré zlepšujú krvný obeh vo svaloch a tkanivách, čo im dodáva lepšiu pružnosť.

Pravidelné dojčenie zlepšuje spánok dieťaťa, zatiaľ čo plače, plače, defekuje včas, nie je narušený kolikou - to všetko eliminuje predtým opísané príčiny kýly.

Umbilická kýlová náplasť u detí Lekári často odporúčajú použiť bandážovú pomôcku pre detské pupočné kýly, malo by sa však chápať, že ide o špecializovanú náplasť, ktorej použitie zabráni tomu, aby sa infekcia dostala do pupočnej kože. Za účelom jeho použitia sa najprv do brucha ponorí obsah prietrže, potom sa okolo prstov rúk vytvorí zvislý záhyb kože okolo pupka, ktorý je fixovaný náplasťou počas 10 dní. Po 10 dňoch sa náplasť odstráni, koža sa utrie mydlom a vodou počas 2-3 dní a postup jej fixácie sa opakuje 3-4 krát, až kým pupočná kýla úplne nezmizne.

Je možné použiť špeciálny bandážový pás, ktorý má rovnakú funkciu ako náplasť, ale musí sa odstrániť pri kúpaní, zapisovaní.

Starí rodičia môžu odporučiť použitie 5-kopejovej medenej mince, ktorá sa musí vložiť do pupka a nastaviť pred ňu prietrž. Je však možné, že sa infekcia prilepí na kožu, čo môže viesť k rozvoju oftalitídy.

Treba si však vždy uvedomiť, že dlhodobá prítomnosť pupočnej kýly môže ďalej viesť k jej porušovaniu. Ak teda po 3 rokoch veku zostane výčnelok v pupku, rodičia sa musia rozhodnúť o operácii.

chirurgia

Ak je hernálny obsah veľký a existuje riziko zovretia, operácia sa môže vykonať vo veku 6 mesiacov.

Plánovaným spôsobom je operácia odstránenia pupočnej kýly u detí uskutočnená po 3 rokoch v celkovej anestézii, jej trvanie je 20-30 minút.

Siete na prišívanie prietrže nie sú inštalované pre deti, pretože telo rastie, čo môže viesť k oneskoreniu vývoja brušnej steny. Okrem toho je regenerácia tkaniva po operácii u malých detí veľmi dobre rozvinutá, keď sa vytvorí silná jazva a použitie oka nie je vhodné. V praxi existujú absorpčné siete, ale ich použitie je veľmi drahé a nie vždy opodstatnené..

Druhy operácií s trieslovkou prietrže u detí:

  Lexnerova metóda
  Po prerezaní kože cez pupok sa okolo prietrže aplikuje jedna šnúrka na šnúrky a zviazaný. Koža je zošitá prerušovanými stehmi. Táto metóda sa používa pre malé hernie..

Lexnerova metóda

 • Mayoova metóda
  Semilunárny rez kože nad alebo pod pupkom, obsah prietrže je ponorený do žalúdka. Tkaniny sú šité v priečnom smere, koža je zošitá prerušovanými stehmi. Táto technika sa používa pre stredné kýly.
  Mayoova metóda
 • Sapezhková metóda
  Stredný rez je vľavo od pupku, obsah prietrže je ponorený do brušnej dutiny, tkanivá sú zošité v pozdĺžnom smere. Používa sa pri obrovských pupočných kýlach.

  Pooperačné obdobie

  12 hodín po operácii môže dieťa začať piť vodu v malých dúškoch. Po asi 24 hodinách, keď sa začne pracovať v črevách, sa dieťaťu môže dať polievka, želé, kefír, pečené jablká, sušené ovocné kompóty. Do stravy sa pridávajú po dobu 2 až 3 dní ovsená alebo krupicová kaša, ovocné pyré, jogurt. Po dobu 4-5 dní a potom musíte do potravín postupne zavádzať potraviny známe dieťaťu.

  Prvý deň po operácii sa dieťa môže pohybovať v posteli, poloha v sede môže byť obsadená iba pripevnením detského obväzového pásu na jeho žalúdok. V nasledujúcich pooperačných dňoch sa môžete pre dieťa pohybovať v šetrnom režime, t. Neskáčte, nebežajte, nekĺzajte sa. Bandáž by sa mala používať 2-3 týždne.

  Po 3 až 4 týždňoch sa dieťa úplne uzdraví, ale v budúcnosti je potrebné sa vyhnúť telesnej námahe počas hodín telesnej výchovy, pri športovaní.

  Súvisiace video: „Pupočná prietrž u dieťaťa“

  Pozrite sa na video, v ktorom lekárka najvyššej kategórie, vedúci oddelenia pre novorodencov s oddeleniami pre predčasne narodené deti pôrodníckej a gynekologickej kliniky pomenovanej po V.F.Snegirev, Olga Vasilyevna Parshikova hovorí o pupočníkovej hernii u novorodencov, ako na ňu masírovať a poskytovať ďalšie odporúčania otázka.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Posledná aktualizácia: 30/04/2020Obsah článkuČo je ideálne tehotenstvo? Bez komplikácií a vyjadrených sťažností, ktoré v priemere trvajú 40 - 41 týždňov a v dôsledku ktorých sa narodí zdravé plnohodnotné dieťa..
  Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.
  Terapeutické cvičenia na kýlu bedrovej chrbtice: potreba a účinnosťAk chcete urýchliť proces regenerácie prietrže, musíte do tkanív chrbtice zaistiť aktívny prísun krvi.