loader

Hlavná

Liečba

Čo spôsobilo predĺženú bolesť chrbta, čo robiť s medzistavcovou prietržou? Lekári odpovedali na otázky

Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice? Čo robiť s medziobratlovou kýlou? Aké cvičenia pomáhajú predchádzať bolesti chrbta? Online konferencia s bolesťou chrbta sa konala 19. júna na informačných portáloch Zdraví ľudia (24health.by) a TUT.BY.

 • Iosif Mikhnevič, vedúci neurologického oddelenia č. 1 5. mestskej klinickej nemocnice v Minsku, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;
 • Alexander Baranovský, vedúci neurochirurgického oddelenia 5. klinickej nemocnice, hlavný nezávislý neurochirurg chirurgického výboru Minského mesta, výkonný výbor, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;

- Medzistavcová prietrž 6,5 mm + prietrž vo všetkých (krčných, hrudných a lumbosakrálnych) častiach chrbtice, intermitentná bolesť. Pracujte sedavo + s nadváhou. Ako a čo liečiť? Akú gymnastiku odporúčate? Čo si myslíte o masáži, podvodnej masáži, filmovom teipu a karboxyterapii prietrzi??

Iosif Mikhnevich: Pre prevenciu musíte schudnúť, odporúčam chôdzu, špeciálnu gymnastiku pri ležaní: striedavo zdvíhanie nôh, robenie „bicyklov“, uhly, nakreslenie prsta na nohách, striedanie cvikov s nohami do strán, plavanie, podvodná masáž aj v bazéne ok, karboxyterapia je prijateľná.

Dá sa vyliečiť medzistavcová prietrž? Sergey Joseph

Joseph Mikhnevich: Môžete liečiť: konzervatívne s liekmi a fyzioterapiou a okamžite (neurochirurgický zákrok).

Otázka Josephovi Ivanovičovi. Po výskume MRI chrbtice (bedrovej chrbtice) som odhalil: 1) širokú pravú formálnu herniu disku L2-L3 na 8 mm, so zúžením pravého radiálneho koreňa L2 a zavlažovaním pravého koreňa L2 v nervovom kanáli, chrbtový kanál na úrovni disku je 19 mm; 2) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L3-L4 do 5 mm; 3) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L4-L5 do 4 mm. Ako sa zbaviť bolesti chrbta: sú možné iba ošetrenia alebo špeciálne cvičenia?

Joseph Mikhnevich: Musíme sa podrobiť komplexnej liečbe na neurologickom oddelení nemocnice, pomocou blokád na zmiernenie exacerbácií a potom urobiť špeciálne cvičenia doma, aby sme posilnili svalový korzet a zabránili exacerbáciám. Okrem toho musíte správne zdvíhať závažia, správne sedieť pri stole, nábytok musí podporovať fyziologické ohýbanie bedrovej časti (lordózu). Preto výrobcovia automobilov naznačujú, že vozidlo má nastavenú bedrovú opierku, aby sa udržala lordóza - aby sa znížilo zaťaženie. Nezabudnite na to..

Po pôrode sa v chrbtici v bedrovej oblasti objavil nepohodlie, najmä pri nakláňaní vpred. A v poslednej dobe dokonca aj kolená začali bolieť počas cvičenia. Pri prenášaní dieťaťa to pripisujeme konštantnému zaťaženiu. Čo spôsobuje toto nepohodlie? Vyplatí sa konzultovať s lekárom a ktorý z nich? Môže bolesť zmiznúť, ak je záťaž znížená? Existujú spôsoby, ako zmierniť toto napätie v dolnej časti chrbta?

Joseph Mikhnevich: nepohodlie je spôsobené tým, že počas tehotenstva ste sa stali slabšími a zaťaženie sa zvýšilo. Je potrebné obmedziť zaťaženie, použiť korzet na bedrovej chrbtici a prijať opatrenia na posilnenie bedrovej chrbtice: nabíjanie, plávanie. Môžete masírovať spodnú časť chrbta a späť. Ak nemôžete zvládnuť tieto metódy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Alexander Baranovský. Foto: Eugene Kretsch, portál Zdraví ľudia

- Existuje podozrenie na spondylodiscitídu. Existujú účinné metódy na potvrdenie / vyvrátenie tohto ochorenia bez použitia antibiotickej liečby? Je možné konzervatívnou liečbou redukovať prietrž medziobratlového disku (MTD)??

Alexander Baranovsky: Na stanovenie tejto diagnózy musíte urobiť MR. Aby som to objasnil, jedná sa o špecifickú alebo nešpecifickú spondylodiscitídu. A na základe výsledkov sa predpisujú lieky. Je možné znížiť prietrhy pri konzervatívnej liečbe: v priebehu roka môže byť prietrž znížená na polovicu.

- Aký percentuálny podiel pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na herniu MTD v štandardnom prípade s mikrodisektómiou, má relaps / komplikácie a je nútený uchýliť sa k operácii reoperácie.?

Alexander Baranovský: Na klinikách v Minsku je výskyt herniovaných diskov po ich chirurgickom zákroku 5-12%. Po ukončení prevádzky je však potrebné dodržiavať režim motora.

- V ktorých prípadoch sa uplatňuje odstránenie endoskopickej prietrže? Aké sú výhody a nevýhody tejto operácie? Takéto operácie sa vykonávajú v Bielorusku?

Alexander Baranovský: Endoskopické odstránenie prietrže je možné, ak sa prietrž (sekvestrácia) nachádza v miechovom kanáli. Ak sekvestrátor opustí (radiálne vrecko, vyššie a spodný oblúk a ďalšie posuny), v týchto prípadoch sa endoskopické odstránenie nepoužije. Je to minimálne invazívna metóda, ale recidívy s ňou sú častejšie. V Bielorusku sa takéto operácie občas vykonávajú v Ruskom vedeckom a praktickom stredisku pre traumatológiu a ortopédiu.

"Ako sa zbaviť" trakcie "v nohe"?

- Je radikálna blokáda účinná pri glukokortikoidoch pri svalových kŕčoch??

Joseph Mikhnevich: Všetky blokády sú účinné pri aplikácii podľa indikácie.

- Urobte v Bielorusku epidurálnu blokádu chrbtice pod kontrolou röntgenového / ultrazvukového zariadenia?

Joseph Mikhnevich: Robia to, ale zriedka.

- Vytiahne ľavú nohu, lekári stále nepomohli. Pracujem ako vodič, ale zdvíham závažnosť, mnohokrát som si odtrhol chrbát, zvládol som injekcie dikloberlu forte. Ako sa zbaviť trakcie v nohe?

Joseph Mikhnevich: Najprv musíte stanoviť presnú diagnózu. Kreslenie bolesti na nohe môže byť z rôznych dôvodov: poškodenie žíl, tepien, chrbtice, bedrového kĺbu, dokonca aj svalov..

Môj otec má 62 rokov, celý život pracoval ako vodič ťažkých vozidiel, má medziobratlové kýly, dnu a osteochondrózu, má nadváhu a hypertenziu. Jeho problémy s chrbtom boli liečené liekmi proti bolesti (neustále užívajúce liek), protizápalovými liekmi podľa klasickej schémy. Väčšina z týchto liekov má nepriaznivý vplyv na srdce, po celý rok má predsieňovú fibriláciu, konštantné zlyhanie rytmu. Nedávno si sťažuje, že je veľmi ťažké pohnúť jej nohami, znecitlivením jej nôh, prejde niekoľko metrov - a naliehavo si musí sadnúť kvôli ostrej bolesti chrbta. Robíme ľahké cvičenia bez zaťaženia ležiace na podlahe, aby sme natiahli chrbticu - bolesť sa zmierňuje. Môže otec podstúpiť liečbu bez použitia veľkého množstva liekov (aby nedošlo k zhoršeniu srdcového problému), ale s pomocou fyzioterapie, ochabnutia, cvičenia? Kam by sme mali ísť, ak je to možné?

Joseph Mikhnevich: Z informácií nie je jasné, čo je choroba chrbtice. Môže to súvisieť so stenózou (zúženie miechy), so spondylolistézou, to znamená so stavom chrbtice. Potreba vykonať MR, nové vyšetrenie. Najprv musíte kontaktovať neurológa.

- Diagnóza stavu pred prietržou. Je možné vyliečiť bez operácie? Existuje cvičebný systém na liečbu medzistavcovej prietrže? Je beh, bicykel kontraindikovaný? Pomáha Nordic Walking?

Joseph Mikhnevich: Chôdza vrátane Škandinávie je lepšia ako beh, plávanie je lepšia ako na bicykli.

- Som „šťastný“ majiteľ medziobratlovej osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice s dorzálnymi hernálnymi výčnelkami MTD na úrovniach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Chrbát vždy bolí, dokonca aj jednoduchý vzpriamený postoj je komplikovaný pri exacerbácii, vzdáva sa krívaniu v nohe. Aké metódy liečby tohto problému ponúka moderná medicína v Bielorusku? Na ktorú inštitúciu sa obrátite? Akým nákladom by sa malo vyhnúť tejto diagnóze (práca je väčšinou sedavá, ale vo svojom voľnom čase idem 10-15 km alebo jazdím na bicykli 15-20 km)? Michael, 42 rokov.

Joseph Mikhnevich: Vyhnite sa práci s naklonením, zdvíhaním závaží, prácu v nepohodlnej polohe. Pokračujte v prechádzke, pridajte kúpanie a podvodnú masážnu sprchu.

Čo môže spôsobiť bolesti v bedrovej chrbtici počas kýchania a kašľa?

- V roku 2017 MRI odhalila senkistrálnu prietrž v bedrovej chrbtici. Navrhli operáciu - nesúhlasil som, takto žijem už dva roky, pravidelne ma znepokojujú bolesti. Aké vyšetrenia je potrebné vykonať, aby sa zistila príčina bolesti a či je možné sa uzdraviť bez operácie?

Alexander Baranovsky: Musíte urobiť druhú MRI bedrovej časti a potom sa poradiť s neurochirurgom o konzultácii.

- Mám silné bolesti v pravom ramene, počnúc lopatkou. Začali asi pred 5 rokmi, teraz som 32. Bolesť bola ihneď veľmi akútna, najmä v krku, teplota stúpala. Išiel som do nemocnice s inou chorobou a tam mi povedali, že mám najpravdepodobnejšiu artritídu, ale diagnóza nebola nikdy oficiálne stanovená. Teraz trpím trikrát ročne bolesť, moje rameno a celé rameno sú jednoducho odobraté. Keďže nepoznám presnú diagnózu, vychádzam zo skutočnosti, že ide o artritídu, potom dvakrát ročne masírujem a fyzioterapiu. Potom to bolí takmer bez zastavenia, dotyk, najmä cez lopatku lopatky, je kvôli bolesti jednoducho nemožný. Na ktorého lekára by som sa mal obrátiť, aby som zistil presnú diagnózu? Čo možno urobiť pre zmiernenie exacerbácie?

Joseph Mikhnevich: Potrebujete konzultáciu s neurológom a reumatológom. Po stanovení diagnózy bude liečba vybraná na zmiernenie bolesti..

- Na jeseň roku 2018 som hral futbal, udrel som hlavu do lopty a cítil som cvaknutie v krku a bolesti. Otáčanie hlavy v akomkoľvek smere bolo sprevádzané ostrou bolesťou. Nešiel som k doktorovi, myslel som si, že som si práve nervy pritlačil. Bolesť prešla, ale od tej doby, keď otočím hlavu do krajnej správnej polohy, cítim nepohodlie v oblasti pravej lopatky (pri otočení hlavy na ľavú stranu to tak nie je). Oplatí sa navštíviť lekára alebo sa môžem zbaviť bolesti pomocou akýchkoľvek cvičení?

Alexander Baranovsky: Rozhodne odporúčam MRI krčnej chrbtice nasledovanú konzultáciou s neurológom a neurochirurgom.

Môže vertebrálna kýla spôsobiť zníženie objemu svalov na pravej nohe? 15 rokov zápasím s herniou s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa, čo vedie k svalovej hypotrofii.

- Povedz mi, čo môže byť spôsobené bolesťou bedrovej chrbtice počas kýchania a kašľa? Je možné tancovať s takou bolesťou?

Joseph Mikhnevich: Bolesť počas kýchania a kašľa naznačuje, že dochádza k zúženiu miechového kanála. A to môže byť spôsobené herniovaným diskom, neurómom, spondioartrózou. Vyžaduje sa vyšetrenie. Predtým, ako zistíte príčiny tanca, môžete počkať.

- MRI MRI: prietrž l5s1 6 mm. Lekár povedal, že mám veľký miechový kanál a korene nie sú pevne zovreté, predpísali 5 injekcií a prúdy. Chrbát bolí a dáva na pravú nohu. Čo robiť?

Alexander Baranovský a Joseph Mikhnevič: To jednoducho nestačilo. Je potrebné vykonávať aktívnejšiu komplexnú konzervatívnu liečbu, možno v nemocnici.

- Mám osteochondrózu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice. Neustále robím špeciálne cvičenia, ktoré v zásade pomáhajú. Existujú však obdobia exacerbácie, keď sa osteochondróza sama o sebe neobťažuje, ale srdce začína bolieť šialene (s vynikajúcim kardiogramom a ultrazvukom), zrak sa znižuje v periódach, začína sledovať vysoký krvný tlak a pulz 110, nohy horia na kolená a niekedy sa môžu triasť zvnútra. Nabíjanie v tomto prípade nepomáha. Stáva sa to 2-krát do roka, trvajúce dva týždne, a potom sa uvoľní všetko samotné. Čo s tým robiť??

Joseph Mikhnevich: Symptómy sú častejšie spojené s poruchou autonómneho nervového systému a nie sú spojené s osteochondrózou. Preto odporúčam vyšetrenie neurológom.

Mám skoliózu, štipnutie sedacieho nervu, neustálu bolesť v bedrovej oblasti a krížovú kosť. Aké vyšetrenia sú potrebné, aká fyzioterapia zlepší a zmierni bolesť? Mám 36 rokov.

Alexander Baranovsky: Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vykonať MR na lumbosakrálnom oddelení s následnou konzultáciou s neurológom a ortopedickým a traumatológom.

- Celá medicína Západu a Ruska už mnoho rokov hovorí o knihe lekárov Travell a Smons, ktorá hovorí o svalových chorobách, a nie o medzistavcových kýlach. Kedy budeme trénovať masážnych terapeutov, aby pracovali s boľavými svalmi s myofasciálnou bolesťou, so spúšťami? Mám 70 rokov, s herniou L5S1 bojujem s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Vieme, že tieto diela a choroby svalov vrátane myofasciálneho syndrómu sú nám dobre známe. Zaoberáme sa aj ich liečením.

- Mám pár hernií a výčnelkov. Kýla - do 6 mm podľa výsledkov MRI pred tromi rokmi. Čo náš liek týmto ľuďom ponúka? Neurológ poslal rehabilitológa, predpísal elektroforézu, magnet a laser. Elektroforézu som zastavil po druhýkrát, keď som si uvedomil, že k remisii nedôjde, kým nedokončím kontraktúru už napätých svalov. Magnet pravdepodobne neubližuje, nerozumiem tomu, ako laser funguje. Masáž je podľa rehabilitológa nemožná, nie je možné sa zahriať, je nemožné sa ochladiť... Je to tak? Sú včely, akupunktúra efektívne? Prečo neurológ nehovorí ani slovo o myofasciálnom syndróme, hypertrofii svalov piriformis a potrebe vypracovať spúšťacie zóny, ktoré sa objavili pri nadmernom zaťažení a strese?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Ako sme už uviedli, neurológovia už dlho poznali a liečili myofasciálny syndróm. Apitherapia nie je súčasťou komplexu liečby v nemocnici, ale ako metóda sa používa a má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie. Akupunktúra sa používa v nemocnici a považuje sa za účinnú metódu..

"Ráno sa zobudím a cítil som bolesť krčnej chrbtice."

- Podľa výsledkov MRI krčnej a hrudnej chrbtice som dospela k záveru: „Znak degeneratívnych a dystrofických zmien v krčnej a hrudnej chrbtici (osteochondróza, spondylartróza), herniovaná platňa C4-5 (4,5 mm), vyčnievanie m / n diskov. Asymetria PA. Tortuozita ICA. “ Je gymnastika pre krk Dr. Shishonina užitočná v mojej diagnóze??

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Cvičenia krčnej chrbtice by mali byť plynulé, nemali by mať vertikálne ani rotačné zaťaženie. Cervikálne dávkovacie cvičenia sú prijateľné. Ak sú pohyby chrbtice sprevádzané bolesťou, je povolená izometrická gymnastika..

- Mám 27 rokov, mám často často nedobrovoľné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta. Cítim tiež pocit neustále zaťaženej bedrovej oblasti. Záver MRI: príznaky počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici (osteochondróza, Schmorlova kýla), príznaky spondylolyzy L5. Ako zvládam bolesti chrbta a chrbta v bedrovej oblasti?

Joseph Mikhnevich: Odporúčame vám, aby ste urobili funkčné snímky (v stave flexie a roztiahnutia bedrovej časti), aby ste vylúčili nestabilitu stavcov..

- Problémy s chrbtom asi 5 rokov: silná bolesť v krku a všetkých svaloch chrbta, štipnutie nervu v chrbte, znecitlivenie rúk a niekedy nôh, niekedy je zablokované dýchanie v hrudnej časti, v cervikálnej a hrudnej časti je zmes, stále nie je prietrž, Skúšal som masáže, ošetrenie osteopatmi a fyzioterapeutmi, plazmolifting v chrbtových svaloch, terapiu magnetickou vlnou, blokádu - nedochádza k žiadnym výsledkom. Bolesť je veľmi silná a musíte piť lieky proti bolesti. Čo robiť?

Joseph Mikhnevich: Pravdepodobne máte neurotické poruchy a potrebujete konzultáciu s psychoterapeutom.

- Prebudenie ráno som cítil bolesť krčnej chrbtice. Spal so sklonenou hlavou. Nemohol otočiť hlavu na týždeň, potom všetko prešlo. Čo je to porucha v tele a ako diagnostikovať?

Alexander Baranovsky: Dôvodom vášho stavu môže byť kvôli predĺženému pobytu krčnej chrbtice v zlom postavení. Ak sa bolesť naďalej obťažuje, musíte sa podrobiť MRI krčnej chrbtice.

Vo veku okolo 35 rokov som vo volejbalových súťažiach pocítil bolesť v hypochondrii. O dva roky neskôr mi nohy znecitliveli pás. Bol som na recepcii „chiropraktika“, nasledoval som prijaté odporúčania, potom sa opäť ukázalo všetko, ale oveľa slabšie. Prsty sú pravidelne znecitlivené a vonkajší povrch stehna pravej nohy je neustále znecitlivený. V 45 rokoch sa vyskytli problémy s pravou nohou, ošetril ju chirurg. Dva mesiace pustila. Stojí za to niečo urobiť?

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Existujú príznaky poranenia miechy. Preto je potrebné vykonať vyšetrenie: MRI hrudníka. A potom sa poraďte s neurológom.

- Moja diagnóza: syndróm myofasciálnej bolesti s spúšťacími zónami vo svaloch horného ramenného pletenca. Neustále pretrvávajúce bolesti za posledné tri mesiace. Aké budú odporúčania a rady?

Joseph Mikhnevich: Je potrebné vykonávať adekvátnu liečbu: lieky, blokády, fyzioterapia, masáž.

Čo si vybrať lieky proti bolesti pri prietrži chrbtice a ako zmierniť bolesť chrbta

Miechová kýla je komplexné ochorenie charakterizované premiestnením buničitého jadra medzistavcových platničiek a pretrhnutím vláknitého prstenca. Jedným z najbežnejších symptómov je akútna bolesť. Liečba patológie trvá dlho, použitie liekov proti bolesti je nevyhnutnosťou.

Hodnota liekov proti bolesti pri spinálnej prietrži

Základom liekovej liečby je odstránenie bolesti prietrže chrbtice. Na zastavenie silnej bolesti lekár predpisuje rôzne lieky na základe celkového stavu pacienta..

Anestézia pri Schmorlovej prietrži by sa mala vykonať čo najskôr a účinnejšie. Pomôže to predchádzať rozvoju patologického stereotypu počas motorickej aktivity, poskytne sa príležitosť prepojiť ďalšie terapie súvisiace s pohybmi a zabrániť výskytu emocionálnych porúch..

Útok akútnej bolesti môže vyvolať nepríjemný pohyb - otočenie alebo naklonenie. To robí človeka zmraziť v tejto póze. Keď sa pokúsite vrátiť do normálnej polohy tela, bolesť sa mnohokrát zosilňuje. Počas útoku by ste mali zaujať vodorovnú polohu na pevnom povrchu, dať si malý vankúš pod chrbát, vziať nesteroidný protizápalový liek (Ketoron, Nurofen) a zavolať sanitku..

Je dôležité, aby pacienti pochopili, že lieky proti bolesti pri stavovcových kýlach neovplyvňujú príčinu patológie, ale iba dočasne zmierňujú bolesť a zlepšujú celkový stav pacienta..

V závislosti od príznakov a stupňa zanedbávania choroby môže byť pacientovi predpísané silné liečivo aj jednoduché formy analgetík. Ošetrujúci lekár má predpísať akýkoľvek liek po diagnostických opatreniach, pričom musí brať do úvahy sprievodné choroby pacienta.

Nemôžete nezávisle zvýšiť dávku lieku alebo použiť iný liek so zlou účinnosťou, ktorú ste predtým predpísali. Vyžaduje si to ďalšie konzultácie s odborníkom, ktorý upraví ďalšie zaobchádzanie. Výmena jedného lieku za iný sama osebe by sa mala chápať tak, že môžu byť nekompatibilné a môžu neutralizovať účinok navzájom alebo spôsobiť vážne komplikácie.

Anestetika, ktorá sa používa na medziobratlovú prietrž, nie je neškodná. Čím účinnejší je liek, tým väčšie poškodenie môže pre telo spôsobiť. Dlhodobé a nekontrolované používanie liekov proti bolesti môže viesť k narušeniu mnohých orgánov: tvorba krvi, žalúdok, črevá, pečeň, obličky..

Dávkové formy

Podľa formy uvoľňovania sú všetky lieky proti bolesti rozdelené do troch veľkých skupín:

 • tablety, kapsuly;
 • masti, krémy, gély;
 • injekcie.

Tabletová forma je rozdelená do skupín: protizápalové, narkotiká a analgetiká. Jednoduché lieky si môžete kúpiť samostatne v lekárni a lekár vám predpíše predpis na silné lieky. Tablety a kapsuly sú najobľúbenejšou formou liekov proti bolesti. Má množstvo významných výhod: jednoduchosť použitia, nákup, dostupnosť. To sa však nevzťahuje na omamné látky - ich obrat je pod prísnou kontrolou, preto ich možno kúpiť iba na lekársky predpis. Lekár ich predpisuje vo výnimočných prípadoch.

Masti, gély a krémy môžu mať otepľovací alebo chladiaci účinok. Mnohé obsahujú protizápalové zložky a analgetiká v kompozícii. Používajú sa nie viac ako dvakrát denne, aplikujú sa na problémovú oblasť chrbta a jemne sa trú. Pomáhajú s malými bolesťami. Medzi výhody takýchto foriem patrí neprítomnosť nežiaducich reakcií a možnosť dlhého priebehu liečby.

Injekčné roztoky obsahujú analgetické látky a používajú sa intramuskulárne a ako liekové bloky, keď sa látka vstrekne do oblasti poškodeného disku. Blokáciu vykonáva iba skúsený lekár. Toto je jedna z najúčinnejších metód - doba platnosti trvá niekoľko dní. Okrem toho sa často používajú kvapkadlá..

Druhy liekov proti bolesti

V závislosti od aktívnych zložiek a mechanizmu analgetika sú všetky lieky rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • analgetiká - narkotiká a narkotiká;
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • hormonálne lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • náplasti, gély, masti;
 • ľudové lieky.

Zápal prietrží chrbtice je možné zmierniť až po stanovení diagnózy a pri dobre navrhnutom liečebnom režime lekára.

Nesteroidné protizápalové lieky

Hlavnou funkciou NSAID je inhibícia nástupu zápalového procesu. Tým sa obnoví prietok krvi a zmierni bolesť. Takéto lieky zmierňujú príznaky a ovplyvňujú príčiny choroby. Dobre zvládnuť odstránenie opuchov, zápalu Movalis, Diclofenac, Indometacín, Ketoprofén, Nimesil.

Takéto lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, preto lekár pred predpísaním NSAID musí objasniť, či má pacient v anamnéze patologické nálezy z krvotvorných orgánov, gastrointestinálneho traktu a obličiek..

NSAID môžu byť dvoch typov:

 • Krátka akcia. Zriedkavo sa používa na chronickú bolesť. Používajú sa pri jednotlivých záchvatoch..
 • Lieky s predĺženým účinkom. Udržujte expozičnú dobu až jeden deň. Z tohto hľadiska sa nemusia často používať, preto sa riziko vzniku vedľajších účinkov výrazne znižuje.

Riziko nežiaducich reakcií je pri konzumácii po jedle, po diéte a vzdaní sa zlých návykov minimálne. Je dôležité zvoliť liek, ktorý je potiahnutý špeciálnym ochranným povlakom..

Hormonálne lieky

Liečba pomocou hormónov je predpísaná pri ťažkom zápale, opuchoch. Sú schopní zmierniť bolesť akejkoľvek sily. Hormonálne lieky sa však predpisujú iba v mimoriadne ťažkých prípadoch, keď sú iné lieky neúčinné. Pri medziobratlovej kýle lekári predpisujú:

 • Dexomethasone;
 • Diprosan;
 • metylprednizolón;
 • Decadron.

Hormonálne lieky sa predpisujú v krátkych cykloch kvôli závažným kontraindikáciám a nežiaducim reakciám..

analgetiká

Mechanizmus účinku analgetík je založený na znížení impulzov v oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za bolesť. Dlhodobé používanie sa neodporúča kvôli toxickým látkam, ktoré tvoria lieky. Nasledujúce lieky sú dobre odstránené proti bolesti prietrže:

Hoci väčšina týchto výrobkov je k dispozícii v lekárňach, mali by sa používať po konzultácii s lekárom..

Narkotiká

Jedná sa o najúčinnejšie lieky na zmiernenie silnej bolesti chrbtovej a krčnej chrbtice s herniou. Môžu zastaviť akúkoľvek bolesť. Používajú sa, ak sú iné lieky neúčinné. Výrazne brzdia mozgovú aktivitu a sú návykové. Častejšie sa vyskytujú silné bolesti chrbta:

Narkotické lieky zmierňujú bolesť, ponorte pacienta do hlbokého spánku. Svalová relaxácia umožňuje osobe oddýchnuť si.

Svalové relaxanciá

Táto skupina liekov zmierňuje svalové napätie pohybového aparátu, čo vedie k miernemu analgetickému účinku. Najčastejšie sa pri prietrži chrbtice predpisuje:

Svalové relaxanciá sú predpísané pre kŕče svalových vlákien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miesta zápalu. Lieky sa s týmito typmi bolesti dobre vyrovnajú.

Tradičná medicína

Anestetizujte prietrž doma, keď v blízkosti nie sú žiadne tablety a masti, použitím nasledujúcich metód:

 • trenie tinktúrami;
 • horčičné omietky
 • obklady (napríklad z bielej kapusty).

Tinktúry sa nanášajú na bedrovú oblasť a utierajú sa uterákom. Po zákroku musíte postihnutú oblasť na niekoľko hodín zabaliť vlnou šatkou. Často aplikujte obklad s kapustou. Metóda je pomerne populárna, pretože list kapusty dobre zmierňuje opuchy. Horčičná omietka stačí na obloženie 5 minút. Počas tejto doby sa aktivuje krvný obeh, opuch sa postupne odstraňuje. Podobné ošetrenia majú krátkodobý účinok..

Liečebný režim medzistavcových prietrží

Medzistavcové prietrže môžu byť konzervatívne a chirurgické. Lekári sa radšej vyhýbajú chirurgickému zákroku bez nevyhnutnej potreby. Kýla sa vo väčšine prípadov môže liečiť konzervatívne. Z predpísaných terapeutických opatrení:

 • lieky proti bolesti (tablety, injekcie alebo masti);
 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • Vitamíny B;
 • na sebe korzet;
 • fyzioterapia.

Anestetizačné injekcie alebo pilulky na ťažkú ​​bolesť chrbta prietrže by mal predpisovať iba lekár. Samoliečba patológie je spojená s rozvojom komplikácií. Úspešná liečba prietrže je založená na integrovanom prístupe k liečbe.

Kontraindikácie a obmedzenia pri užívaní liekov proti bolesti

S opatrnosťou sa majú lieky proti bolesti používať na odstránenie príznakov bolesti, pretože všetky majú kontraindikácie. Najbežnejšie obmedzenia sú:

 • vek pacienta (pred 18 a po 60 rokoch);
 • tehotenstva a laktácie;
 • poruchy hematopoetického systému;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • znížené zrážanie krvi;
 • alergické reakcie;
 • bronchiálna astma;
 • individuálna neznášanlivosť na niektoré zložky, ktoré tvoria prostriedky.

Pri predpisovaní akýchkoľvek liekov proti bolesti sa musí prísne dodržiavať dávkovanie a trvanie prijatia..

Kýlu nie je možné úplne vyliečiť, ale je k dispozícii všetkým, aby sa udržalo zdravie chrbtice v pracovnom stave. Vyžaduje si to normalizáciu stravy, cvičenie každý deň a absolvovanie procedúr s vodou. Veľmi užitočné jogy, strečing. Je dôležité starať sa o správne pracovisko a miesto na spanie. Tiež je potrebné opustiť zlé návyky a pravidelne navštevovať lekára.

Injekcie pre bolesť chrbta prietrže: prehľad liekov. Vertebrálna kýla: príčiny, príznaky a metódy liečby

Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“. Lekári stále častejšie robia túto diagnózu pacientom stredného veku. Degeneratívne zmeny sú najčastejšie nezvratné. Včasná a kompetentná terapia vám však umožňuje prerušiť priebeh patologického procesu a zastaviť nepríjemné príznaky. V článku sa budeme podrobnejšie zaoberať tým, ktoré injekcie na bolesť chrbta prietrže odporúčajú moderným odborníkom.

Lekársky certifikát

Vertebrálny stĺp tvorí mnoho jednotlivých kostí - stavcov. Aby sa zabránilo silnému treniu medzi nimi, existujú špeciálne „tesnenia“, ktoré absorbujú zaťaženie počas pohybu. Jedná sa o takzvané medzistavcové platničky. Ich vonkajší plášť, ktorý sa inak označuje ako vláknitý prsteň, musí zostať pevný a pevný po celý život. Chráni vnútro buničitého jadra..

Keď pod vplyvom rôznych faktorov začnú horné a dolné stavce vyvíjať zvýšený tlak na disk, posúva sa ďalej. Stratí svoje funkcie. Vláknitý krúžok sa začína deformovať. Súčasne sa vytlačí buničité jadro. Takto sa vytvorí vertebrálna kýla. Patologický proces je vždy sprevádzaný bolesťou, ktorá v priebehu času zvyšuje intenzitu.

Hlavné dôvody

K tejto chorobe môže viesť veľké množstvo faktorov. Zvyčajne niekoľko z nich ovplyvňuje osobu súčasne..

Hlavné príčiny sa skrývajú v nezdravom životnom štýle a existujúcich patológiách motorického aparátu:

 • žilové preťaženie v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • nesprávna výživa, ktorá vyvoláva nedostatok vitamínov a minerálov;
 • nadváhou;
 • matrac a vankúš zlej kvality;
 • závislosti;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice spojené s profesionálnymi alebo športovými aktivitami;
 • predchádzajúce zranenia;
 • patológia chrbtice (osteochondróza, skolióza, kyfóza);
 • predchádzajúce infekcie;
 • vrodené chyby chrbtice.

U žien môže tehotenstvo vyvolať vertebrálnu prietrž. Počas tohto obdobia sa zaťaženie celého tela niekoľkokrát zvyšuje. Podľa štatistík však muži trpia patológiou oveľa častejšie. Príčinou je slabo vyvinutá chrupavka, ktorá podlieha degeneratívnym zmenám..

Klinický obraz

V počiatočnej fáze patologického procesu je jeho jediným príznakom nepohodlie v chrbte alebo krku. Najčastejšie sa pripisuje svalovej námahe. Ako choroba postupuje, záchvaty bolesti sa predlžujú a sú výraznejšie. V neskorších fázach už nezávisia od fyzickej aktivity a neustále sprevádzajú človeka.

Bolesť nie je jediným prejavom prietrže. Symptómy sú do značnej miery determinované lokalizáciou patológie. Celkovým klinickým obrazom sú charakteristické tieto príznaky:

 • akútna bolesť chrbtice, ktorá sa po cvičení zosilňuje a v pokoji sa znižuje;
 • opuch;
 • rachiocampsis;
 • svalové napätie
 • pocit pálenia, brnenie v postihnutej oblasti.

Pacientom sa najčastejšie diagnostikuje kýla bedrovej chrbtice. V tomto prípade si pacienti sťažujú na tieto zdravotné problémy:

 • záchvaty akútnej bolesti v dolnej časti chrbta;
 • strata citlivosti kože na dolných končatinách;
 • zápal močového mechúra;
 • hemoroidy v dôsledku narušenia krvného obehu;
 • hnačka / zápcha;
 • urolitiázová choroba;
 • amyotrophy.

Bolesť je zvyčajne klesajúca. Keď sa nabudúce pokúsite ohnúť alebo narovnať chrbát, výrazne sa zintenzívni.

Diagnostické metódy

Injekcie pre bolesť chrbta prietrže môže predpísať iba odborník. Tento problém sa zaoberá neuropatológ a manuálny terapeut. Liečba sa však vyberie po komplexnom vyšetrení tela a štúdiu klinického obrazu pacienta, jeho anamnézy.

Diagnostika zvyčajne pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 1. röntgenový Umožňuje vylúčiť ďalšie patológie muskuloskeletálneho systému.
 2. CT alebo MRI. Pomáha získať kompletný klinický obraz o stave miechového kanála a priľahlých štruktúr, pri identifikácii degeneratívnych porúch a novotvarov..
 3. Myelogram. Postup zahŕňa počítačovú tomografiu s použitím kontrastného činidla. S jeho pomocou je možné presne určiť polohu prietrže a jej veľkosť.
 4. Elektromyelogram. Používa sa na identifikáciu „zranených“ z prietrže nervových zakončení.

Lekár môže predpísať ďalšie štúdie v závislosti od individuálnych charakteristík tela pacienta.

Liečebné metódy

Liečba tejto patológie spočíva v integrovanom prístupe. Lekár vyberie špecifický liečebný režim pre každého pacienta individuálne. V akútnom období sa odporúča odpočinok na posteli. Na zmiernenie bolesti a kŕčov, zastavenie následného ničenia chrupavky sa predpisujú rôzne lieky. Na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice sa používajú vo forme injekcií a mastí. Je nevyhnutné dodržať zvolené dávkovanie a ďalšie odporúčania lekára..

Po skončení akútneho obdobia sa predpíšu:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • rôzne fyzioterapeutické postupy;
 • Kúpeľná liečba.

Obzvlášť účinný v prípade bolesti chrbta pri injekciách prietrže. Viac podrobností o ich odrodách sa bude diskutovať ďalej v tomto článku..

Druhy injekcií

Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia sa používajú lieky z nasledujúcich skupín liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie bolesti a zápalu;
 • Vitamíny B s cieľom zvýšiť prietok krvi, urýchliť obnovu poškodených nervov a vlákien;
 • svalové relaxanciá pre svalovú relaxáciu.

Priebeh vitamínov zvyčajne trvá 5-10 dní. Po uplynutí tejto doby sa injekcia nahradí tabletami. Najlepšie injekcie na kýlu chrbtice z tejto skupiny sú nasledujúce: Milgamma, Neuromultivit, Neurobion. Sú však kontraindikované v tehotenstve a mladistvých mladších ako 18 rokov v prípade alergickej reakcie na zložky lieku..

Svalové relaxanciá sa injikujú 5 dní. Predstavujú ich lieky Medokalm a Kalmireks, v ktorých je navyše prítomný lidokaín. Ten zvyšuje účinok hlavnej zložky a anestetizuje.

Funkcie NSAID

Základom liečby sú nesteroidné protizápalové lieky. Priamo ovplyvňujú léziu, zastavujú zápal a bolesť.

Čo injekcie robia s kýlou chrbtice? „Staré“ alebo všetky známe lieky sú tieto:

Uznávajú sa bezpečnejšie a účinnejšie lieky novej generácie: „Ksefokam“, „Dexalgin“ a „Movalis“. Injekcie s herniou chrbtice z tohto zoznamu nemajú prakticky žiadny účinok na žalúdočnú sliznicu, ale môžu sa prejaviť ako pálenie záhy alebo kŕče..

Na zníženie nadmerného účinku NSAID na tráviaci trakt lekári predpisujú inhibítory protónovej pumpy (Omeprazol, Nexium). Musia sa užívať v priebehu injekcií..

Injekcie pre prietrž chrbtice v bedrovej oblasti alebo na akékoľvek iné sa používajú intramuskulárne. V prípade silnej bolesti sa používajú dve lieky: jedno ráno na zmiernenie zápalu a druhé večer na zmiernenie akútnej bolesti..

Epidurálna blokáda

Ak sú NSAID neúčinné, lekár predpíše injekcie steroidov a epidurálny blok vertebrálnej hernie. Podľa pacientov ich použitie umožňuje rýchlo zastaviť bolesť. Pravdepodobnosť závislosti je však vysoká. Samotné injekcie sa injikujú priamo do lézie, ktorá je sprevádzaná nepohodlím.

Na blokádu sa používajú tieto lieky:

Injekcie spinálnej prietrže by mal robiť iba kvalifikovaný odborník..

Steroidné injekcie

Kortikosteroidy sa používajú v prípade ťažkých zápalových procesov so známkami vystupovania a štiepenia nervových zakončení. Pôsobia nielen v čase podania injekcie, ale aj po dosiahnutí maximálnej koncentrácie v krvi. Jeho účinnosť je porovnateľná s operáciou.

Medzi najobľúbenejšie drogy patria:

Injekcie s herniou chrbtice majú protizápalový účinok, zmierňujú opuchy, majú pozitívny vplyv na svalový systém. Dávku a trvanie podávania volí lekár. Okrem toho musí vziať do úvahy vek pacienta, závažnosť choroby, prítomnosť sprievodných zdravotných problémov.

Injekcie kýly chrbtice bedrového kĺbu s kortikosteroidmi sú liečebné metódy, ktoré sa používajú, keď sú všetky ostatné metódy ovplyvňujúce tento problém neúčinné. Ich časté používanie je však neprijateľné. Môže dôjsť k závislosti a zvýšenie dávky nemusí vždy viesť k pozitívnemu výsledku..

fyzioterapia

Pravidelné vykonávanie špeciálnych cvičení je dôležité na boj proti chorobe v jej počiatočných fázach, ako aj počas zotavovania z operácie. Výučbový plán vypracuje ošetrujúci lekár individuálne. Po prvé, všetky cvičenia sa vykonávajú pod jeho vedením. Po určitom čase môžete začať s domácimi úlohami, držať sa odporúčaní lekára a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu, zdvíhaniu závaží.

Toto sú najjednoduchšie a najúčinnejšie cvičenia:

 1. Choďte okolo miestnosti na všetkých štyroch, držte chrbát a ruky rovno.
 2. V rovnakej polohe striedavo natiahnite ruku a nohu z opačných strán. Pozíciu môžete na niekoľko sekúnd uzamknúť, aby ste posilnili väzivo.
 3. Vis na brvne.

Aj v počiatočnej fáze ochorenia môžete robiť jogu. Jediným obmedzením nie je cvičenie v posteli. Ak pociťujete bolesť alebo nepohodlie, je najlepšie prestať.

Chirurgický zákrok

Ak bola diagnóza stanovená v neskorom štádiu patologického procesu a tradičné metódy liečby boli neúčinné, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok. Je predpísaný na bolesti chrbta prietrž, injekcie a iné lieky, ktoré nedokážu zvládnuť, neurologické komplikácie. Tiež sú uvedené impotencia u mužov a močová inkontinencia.

Existuje niekoľko možností chirurgického zákroku:

 1. Dysectomy Počas operácie lekár odstráni buničité jadro a niekedy aj celý disk. Vo výnimočných prípadoch sa uchýlia k svojej pomoci z dôvodu dlhého obdobia zotavenia a vysokej pravdepodobnosti infekcie miesta lézie.
 2. Endoskopická chirurgia. Ide o minimálne invazívnu techniku ​​odstraňovania prietrže, pri ktorej je potrebné použiť kameru a špeciálny nástroj na manipuláciu. Aplikujú sa pomocou malej punkcie, ktorá neumožňuje zabrániť poškodeniu svalov..
 3. Laserová prevádzka. Používa sa u pacientov mladších ako 40 rokov a pri absencii deštrukcie miechy. Znamená to zavedenie ihly so svetlovodom cez malú punkciu, po ktorej nasleduje „odparenie“ postihnutých oblastí laserom.

Je dôležité pochopiť, že chirurgický zákrok je poslednou možnosťou. Lekári sa pokúšajú uchýliť k svojej pomoci, ak je zdravie pacienta relatívne bezpečné.

Obdobie vymáhania

Po ukončení liečby pomocou liekov proti bolesti na stavovcovú herniu alebo chirurgický zákrok potrebuje pacient rehabilitáciu. Umožňuje konsolidovať účinok získaný z liečby a následne zabrániť recidíve.

Najskôr sa odporúča použiť špeciálny korzet. To vám umožní správne rozdeliť a dokonca znížiť zaťaženie chrbtice. Súčasne sa časť tlaku prenáša do brušnej dutiny. Kvalitný výrobok je obvykle vyrobený z hustého, ale flexibilného materiálu. Dĺžku nosenia určuje lekár..

Dôležitú úlohu v rehabilitačnom procese zohráva chrbtová trakcia, ktorá vám umožňuje vrátiť jej premiestnené komponenty na miesto. Na tento účel je pacientovi predpísané triedy na špeciálnych simulátoroch. Výsledok je stanovený v priebehu cvičebnej terapie.

Ak má pacient problémy s hmotnosťou, je potrebné dodržiavať správnu výživu. Na normalizáciu telesnej hmotnosti sa odporúča znížiť obsah kalórií v každodennej strave a zvýšiť množstvo vlákniny. Mali by ste tiež opustiť vyprážané, slané a mastné tuky. Liehoviny a koreniny sú zakázané. Je dôležité nezabudnúť na správny režim pitia (do dvoch litrov vody denne).

Metódy prevencie

Dodržiavaním pomerne jednoduchých pravidiel môžete znížiť pravdepodobnosť vertebrálnej prietrže a iných chorôb motorického prístroja. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. Kontrolná telesná hmotnosť.
 2. Sledujte správne držanie tela.
 3. Snažte sa vyhnúť vzpieraniu..
 4. Pravidelne ťahajte chrbticu a špeciálne cvičenia.
 5. Vzdajte sa zlých návykov.
 6. Vo výnimočných prípadoch noste obuv s vysokými podpätkami.

Uvedené odporúčania samozrejme nie sú úplnou zárukou absencie problémov s chrbticou. Minimalizujú však pravdepodobnosť ich výskytu..

Medzistavcová prietrž. Spoľahlivé spôsoby, ako zmierniť bolesť. Osobná skúsenosť

Spomienky na to, ako som sa zbavil medzistavcovej prietrže medzi 5. a 6. stavcom.

Ahojte všetci! Od incidentu, ktorý sa mi stal, už prešli takmer dva roky, až do tej chvíle som nepočul o žiadnej kýle. Dôvodom bol absurdný prípad, keď zdvihol nie ťažký box, rýchlo sa narovnal a pocítil ostrú bolesť v chrbte a začal sa dusiť. Tomuto prípadu predchádzalo krátke obdobie poklesu svalovej záťaže a sedenie pri počítači.!

Nejako som prežil až do rána, navštívil som pohotovosť - urobili fotku (prietrž medzi 5. a 6. stavcami), vložili anestetickú injekciu a nechali ich ísť domov. Asi 40 minút po injekcii sa predchádzajúce bolesti vrátili. Doma som sa rozmazal chrbtom s kapicamom a pil nejaký druh liekov proti bolesti, účinok bol takmer nulový. Snažil som sa robiť cvičenia na zmiernenie bolesti pomocou tipov z internetu a videí, nepriniesli žiadne výsledky. Bolesť v pekle v tele mi nedovolila sedieť ani ľahnúť, môj žalúdok bol neustále v napätí.

Nasledujúce ráno som si spomenul na cvičenie, ktoré sme robili pri zahrievaní (v roku 2011 som trénoval judo). Plazil sa z postele na podlahu (pokrytá linoleum), ľahol si na chrbát a začal sa plaziť.

Veľmi dôležité. Je potrebné uvoľniť spodnú časť tela, plaziť sa na lopatkách, pracovať s ramenami, zároveň si môžete pomôcť rukami, „zvierať“ imaginárny povraz.

V tomto okamihu sa natiahne chrbtica, medziobratlová platňa sa uvoľní od záťaže, prietrž preruší tlak na nerv a bolesť postupne ustupuje. Súbežne s tým sa posilňujú veľké svaly chrbta, ktoré podopierajú chrbticu a vytvárajú svalový korzet. Takto dochádza k dvojitému pôsobeniu - posilnenie chrbtových svalov bez vertikálneho zaťaženia chrbtice a uvoľnenie medziobratlovej platničky.

Za zmienku tiež stojí, že takéto plazenie pomáha zmierniť bolesť krčnej chrbtice..

Tak sa plazil po miestnosti 4-5 krát. Z chrbta mi horel oheň, ale bolesť zmizla, až potom som mohol urobiť odporúčané cvičenia. Snažil som sa urobiť čo najviac jednoduchých gymnastických cvičení na všetkých svalových skupinách bez toho, aby som ich samozrejme bolel v tele. Robil všetko hladko a opatrne, bez fanatizmu!

Je dôležité si uvedomiť, že iba silné svaly pomôžu zbaviť sa bolesti, lieky proti bolesti neliečia, ale iba dočasne zmierňujú bolesť (pamätajte na svoje obličky!).

Tretí deň som už kráčal. A každé ráno a predtým, ako spal, začal cvičiť s plazením na chrbte. Pred spaním je veľmi dôležité posilniť svaly, potom bolo možné spať 6-7 hodín bez bolesti chrbta. Z liekov pokračoval v používaní iba papriky, rozmazal ich chrbát.

Piateho dňa bolesť po tom, čo bola odoslaná na bedrovú elektroforézu, ustupovala bolesť a nakoniec boli odstránené následky prietrže. Po prvom sedení som šiel slobodne, bez zamiešania a ťahania pravou nohou. O týždeň neskôr ma nič neobťažovalo a navyše som sa zaregistroval do bazéna, pokračoval som v posilňovaní svalov vrátane cvičení na vodorovných pruhoch..

Chcem poradiť tým, ktorí vyskúšajú moju metódu, nezastavia sa tam a nakoniec podstúpia lekársku diagnostiku chrbta, aby v žiadnom prípade nezačali s chorobou. A uistite sa, že všetko je v poriadku so zadnou časťou, potom, čo zložil všetky vyšetrenia a vymenovania odporúčané lekárom.

Ďakujem za pozornosť, zdravie a neochorne!

Odporúčam tiež použiť videozáznamy Nikola Levashov, ktoré majú liečivý a regeneračný účinok na telo diváka, ktorý ich sleduje..

Poznámka od liečiteľa N.V. Levashova: „videozáznamy sa zverejňujú na bezplatné kopírovanie a použitie. Nejde samozrejme o všeliek na všetky choroby, ale tí z mojich čitateľov, ktorí majú zdravotné problémy a nie sú schopní platiť za individuálne ošetrenie a ktorí sú dostatočne vnímaví na účinky videozáznamu, sa budú môcť pozeraním týchto relácií zbaviť mnohých zdravotných problémov. A pre tých, ktorí majú nízku citlivosť, je vhodné opakovať cykly relácií opakovane, až kým sa neobjaví očakávaný efekt (dôvody sú opísané v pravidlách). Dôrazne odporúčam, aby ste si pred prečítaním pozorne prečítali pravidlá (sú veľmi jednoduché a zrozumiteľné) a nezabudnite ich dodržiavať. “

Dmitrij Baida na wellness stretnutiach Nikolaja Levasova

10 spôsobov, ako anestetizovať prietrž dolnej časti chrbta. Aké lieky sú účinnejšie?

Bolesť prietrže lumbálnej chrbtice znižuje kvalitu života pacienta, je obmedzená na posteľ, neumožňuje pohyb. Patológia sa vyvíja u ľudí rôzneho veku pod vplyvom nepriaznivých vnútorných a vonkajších faktorov. Na odstránenie nepríjemných symptómov sa používajú liečebné metódy, fyzioterapia, cvičebná terapia, tradičné medicínske metódy a pri vyššie uvedenej neefektívnosti je to operácia. Liečebnú taktiku určuje lekár na základe diagnostických výsledkov..

Čo je medzistavcová prietrž?

Ľudské telo má 24 medzistavcových platničiek rôznej veľkosti. Majú podobnú štruktúru: vláknité jadro (polotekutá látka), obklopené vláknitým krúžkom. Pod vplyvom vnútorných a vonkajších faktorov disky „opotrebujú“, presahujú tieto dve stavce. Takže existuje medzistavcová prietrž, ktorá prináša bolesť, stuhnutosť pohybov.

Podľa štatistík sa najčastejšie patologický proces vyskytuje v dolnej časti chrbta, pretože táto oblasť má maximálne zaťaženie. Po druhé, pokiaľ ide o „zraniteľnosť“, je krčná chrbtica, po tretie - hrudník. Priemerný vek pacientov s herniou je 30-60 rokov.

príčiny

Bolesť s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice sa vyskytuje pod vplyvom nasledujúcich nepriaznivých faktorov:

 • osteochondrosis;
 • vrodené anomálie chrbtice;
 • utrpel poškodenie chrbtice;
 • nesprávne držanie tela;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • sedavá práca (práca pri počítači, vedenie vozidla);
 • nadváha atď.

Rozhodujúcu úlohu hrá čas pôsobenia nepriaznivých faktorov, ich intenzita. Úlohou lekára je identifikovať hlavnú príčinu problému počas diagnózy.

príznaky

Ako bolí chrbtica? V počiatočnej fáze vývoja sú nepríjemné pocity matné povahy, umocnené fyzickou námahou alebo dlhodobým pobytom v jednej polohe. Keď si ľahnete, nepohodlie zmizne. Paralelne je v bedrovej oblasti svalové napätie.

S postupujúcou chorobou sa syndróm bolesti v medzistavcovej prietrži stáva silnejším, pripomínajúcim „bolesti chrbta“. Nenecháva pacienta na náchylnej pozícii. Zvyšuje sa svalové napätie, mení držanie tela pacienta a objavuje sa stuhnutosť pohybov.

Pri prietrži v dolnej časti chrbta sa znižuje citlivosť dolných končatín a trpia orgány malej panvy. Patológia krčnej chrbtice spôsobuje časté migrény, závraty, zníženú zrakovú ostrosť, sluch.

diagnostika

Ak pacient pociťuje bolesť pri medzistavcovej prietrži, mal by sa poradiť s lekárom. Diagnóza sa začína ústnou konverzáciou, ktorá určuje povahu bolesti, prítomnosť sprievodných symptómov a externé vyšetrenie..

Rádiografia je nespoľahlivá metóda výskumu, pretože prietrže na obrázkoch nie sú viditeľné. Na stanovenie diagnózy sa používajú tieto metódy:

V závislosti od klinického obrazu môže pacient potrebovať konzultáciu s kardiológom, EKG, gastroskopiou a ďalšími štúdiami.

Na základe výsledkov diagnózy je stanovená potreba použitia liekov na odstránenie bolesti chrbta a všeobecná metóda liečby.

Ako zmierniť bolesť?

Ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice? Na odstránenie nepríjemných pocitov sa odporúča odpočinok na lôžku počas prvých 3-5 dní exacerbácie. Pacient musí na spanie používať ortopedické doplnky.

Mali by ste opustiť dlhý pobyt v sede, zdvíhať závažia a robiť akékoľvek náhle pohyby, ktoré by mohli spôsobiť útok bolesti.

Používanie liekov

Zmiernenie bolesti kýly sa vykonáva dvoma hlavnými metódami:

 • pasívny prístup - na základe dodržiavania pokoja s lôžkom, sprevádzaného príjmom súpravy liekov predpísaných lekárom, návštev fyzioterapie, masáže.
 • Aktívny prístup - anestézia sa dosahuje natiahnutím chrbtice, ktoré vykonáva lekár na špeciálnom vybavení. Zaťaženie stavcov sa znižuje, nervové zakončenie už nie je podrobené kompresii, bolesť ustupuje.

Techniku ​​liečby použiteľnú v konkrétnom prípade, komplex použitých liekov určuje výlučne lekár podľa diagnostických výsledkov. Lekár berie do úvahy kontraindikácie, vek a stav pacienta.

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú základom liečby drogami. Jedná sa o univerzálne lieky proti bolesti pri hernii chrbtice, majú protizápalové účinky, normalizujú prietok krvi v poškodenej oblasti.

Nasledujúce bolesti NSAID sa používajú na bolesť chrbta a dolnej časti chrbta: diklofenak, movalis, ketorolak a ďalšie. Fondy sa často používajú ako masti, gély alebo injekcie..

Liečbu NSAID by mal predpisovať lekár, pretože tieto lieky majú negatívny vplyv na tráviaci systém pacienta. Sú kontraindikované u tehotných žien, starších ľudí a detí mladších ako šesť rokov..

narkotikum

Nepríjemné pocity pacienta môžu byť také silné, že lieky na narkotickú bolesť s kýlou chrbtice sú neúčinné. Dávajú krátkodobý výsledok alebo nezbavujú pacienta nepohodlia..

Na zvládnutie bolesti potrebuje pacient liečbu pomocou omamných látok - morfínu, tramadolu a ďalších. Nebezpečenstvo finančných prostriedkov spočíva v tom, že môžu byť návykové, takže ich implementácia v lekárňach je možná iba na lekársky predpis. Odporúča sa jedno použitie liekov - na úľavu od útoku.

Pod vplyvom drog sa mozgová aktivita spomaľuje, svaly sa uvoľňujú a pacient je ponorený do narkotického spánku..

Narkotické analgetiká

Na odstránenie bolesti strednej intenzity prietrže je potrebné použiť nenarkotické analgetiká - Baralgin, Analgin, Indometacin a ďalšie. Znižujú aktivitu mozgových buniek zodpovedných za citlivosť na bolesť a nie sú návykové. Finančné prostriedky sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu..

Vedľajším účinkom analgetík je zvýšenie tvorby toxínov v tele, preto sa musia používať v prísnom súlade s pokynmi a na odporúčanie lekára..

Svalové relaxanciá

Svalové relaxanciá pomáhajú anestetizovať miechu - špeciálne lieky, ktoré uvoľňujú spastické svaly..

Ich príjem má nasledujúce účinky:

 • odstránenie svalovej hypertonicity, ktorá vyvoláva bolesť;
 • zlepšený krvný obeh;
 • normalizácia tkanivovej výživy.

Svalové relaxanciá sa spravidla používajú v kombinovanej terapii s nesteroidnými protizápalovými liekmi..

Svalové relaxanciá majú vedľajšie účinky, preto ich predpisuje výlučne lekár. Medzi najbežnejšie produkty tejto triedy patria: Sirdalud, Midokalm, Tolizor a ďalšie.

Lieky používané pri komplexnej liečbe

Na zmiernenie bolesti prietrže chrbtice lekár predpíše pacientovi komplexnú terapiu.

Okrem vyššie uvedeného obsahuje tieto lieky:

 • hormonálne lieky - účinnejšie analógy NSAID, ktoré bojujú proti zápalom;
 • diuretiká - odstraňujú tekutinu z tela a tým prispievajú k odstráneniu opuchov;
 • chondroprotektory - prispievajú k obnove chrupavky;
 • Vitamíny B - obnovujú nervové vlákna;
 • sedatíva - zlepšujú psychický stav pacienta atď..

Zloženie komplexnej terapie vyberie lekár podľa výsledkov diagnostiky. Pokusy o samoliečbu môžu mať opačný účinok ako sa očakávalo.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sa v praxi dlhodobo osvedčili ako účinné pri liečbe medzistavcovej prietrže. Umožňujú vám dosiahnuť nasledujúce výsledky:

 • stimulovať metabolické procesy v postihnutej oblasti;
 • urýchliť regeneračné procesy v postihnutých tkanivách;
 • bojovať proti nedostatku kyslíka v mieche;
 • pomáhajú zmierniť bolesť;
 • eliminovať svalové kŕče.

Fyzioterapia je použiteľná v prípadoch, keď je pacient kontraindikovaný pri liečbe drogami (napríklad tehotné ženy, starší ľudia)..

Na boj proti bolesti prietrže sa predpisujú tieto typy postupov:

 • elektroforéza a fonoforéza;
 • laserová a magnetoterapia;
 • ultrazvukové ošetrenie;
 • terapia rázovými vlnami;
 • vákuová terapia;
 • vodné postupy atď.

Druh fyzioterapie, trvanie priebehu a frekvencia ich použitia určuje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na individuálne charakteristiky konkrétneho prípadu..

Novokainová blokáda

Na elimináciu radiálneho syndrómu s prietržou sa používajú rôzne typy blokád. Toto je injekcia liekov do hlbokého tkaniva blízko chrbtice. Injekcie majú silný analgetický účinok..

Najbežnejším typom postupu je novokainová blokáda. Novokain má analgetický účinok, navyše sa podávajú kortikosteroidy s protizápalovým účinkom. Maximálna koncentrácia liekov sa pozoruje v blízkosti prietrže a postupne sa šíria po tele.

V závislosti od typu účinnej látky sú blokády bolesti anestetizujúce, protizápalové a zmiešané. Liek sa injikuje do oblasti chrbtice, kde sa pacient cíti najväčšie nepohodlie, vopred ošetrené anestetikami. Úlohou lekára nie je ovplyvňovať nervové zakončenie a miechu.

Na zmiernenie nepohodlia medzistavcovej prietrže sa používa cvičenie. Môžu byť použité v štádiu, keď akútna bolesť je zastavená liekmi. Spravidla k tomu dôjde 4 až 8 týždňov po začiatku liečby. Gymnastika dosahuje veľa terapeutických cieľov.

Lekár vyberie súbor cvičení pri prietrži individuálne. Lekár spravidla predpisuje dva typy aktivít: strečing (úľava od bolesti) a posilňovanie (návrat stratenej aktivity).

Pri medzistavcovej prietrži sú účinné nasledujúce typy cvičení s liečebnou terapiou:

 • ľahké aeróbne cvičenie (jogging, chôdza, jazda na bicykli, plávanie);
 • jóga;
 • naťahovacie cvičenia;
 • silový tréning.

Cieľom terapeutickej gymnastiky je naučiť pacienta vyrovnať sa s vlastnými bolesťou, relaxovať spazmodické svaly, udržiavať anatomicky správnu polohu chrbtice v každodennom živote, posilňovať svalový korzet. Pravidelné cvičenia zvyšujú tonus tela a zlepšujú celkovú pohodu pacienta..

Ľudové metódy

Na internete nájdete mnoho tipov, ako ľudským metódam zmierniť bolesť medzistavcovej prietrže. Pred ich použitím nezabudnite tieto plány koordinovať so svojím lekárom. Pamätajte: alternatívna medicína zlepšuje stav pacienta iba integrovaným prístupom, t. v kombinácii s liekmi, fyzioterapia, správny režim dňa a odpočinku.

Existujú nasledujúce metódy na odstránenie bolesti pri vertebrálnej kýle doma:

 • červená hlina. Počiatočný produkt musí byť nasiaknutý vodou, zabalený do gázy, zohriaty na 40 stupňov a aplikovaný na boľavé miesto. Obklad je potiahnutý polyetylénom a teplým šatkou. Musí sa uchovávať, až kým hlinka nezaschne..
 • Cinquefoil tinktúra. 50 g koreňov rastliny sa zmieša s 500 ml vodky, ktorá sa podáva infúziou na tmavom mieste počas troch týždňov. Hotová kompozícia sa filtruje a odoberie podľa 1 lyžice. l pred jedlom, až kým nezmizne bolesť.
 • Včelí vosk. Štyri lyžice. l počiatočný produkt sa zmieša so pohárom bravčového tuku, dôkladne premieša a nechá sa pôsobiť na miernom ohni počas 20 minút. Hotová kompozícia sa aplikuje na boľavé miesto 1-2 krát denne.
 • Tablety Mumiye - 5 sa kombinujú s dostatočným množstvom vody a 100 g tekutého medu. Po prvé, postihnutá oblasť je pokrytá jedľovým olejom, potom votrite do hotovej "masti"..

Ľudové liečivá zmierňujú bolesť a odstraňujú tuhosť, ale je dôležité vedome pristupovať k ich používaniu. Uistite sa, že ste zvážili, či ste alergický na zložky zlúčenín, a vopred o zvolenej metóde diskutujte so svojím lekárom.

video

Anestetika miechy

prevencia

Medzistavcová kýla môže významne znížiť kvalitu života pacienta. Aby ste sa nestali rukojemníkmi bolesti a stuhnutosti, musíte sa včas postarať o prevenciu.

Lekári navrhujú tieto preventívne opatrenia:

 • odmietnutie zlých návykov: fajčenie, pitie alkoholu;
 • vyvážená strava bohatá na živočíšne bielkoviny, vápnik a kyselinu askorbovú;
 • odmietnutie potravín „škodlivých“: údené a konzervované potraviny, mastné jedlá;
 • udržiavanie ich váhy v norme: nadváha - obrovské zaťaženie chrbtice;
 • fyzická aktivita: preventívne cvičenie 3-4 krát týždenne, kúpanie, joga, Pilates pomôže vyhnúť sa prietrži;
 • dostatočne dlhý spánok - počas 8 hodinového nočného odpočinku sa chrbtici človeka podarí „odpočinúť“;
 • správny výber matracov a vankúšov na spanie;
 • správny výber obuvi: odmietnutie vysokých ihiel a obuvi na úplne plochej podrážke;
 • kontrola psychického stavu: pravidelný stres negatívne ovplyvňuje stav chrbtice.

Prevencia medzistavcovej prietrže zahŕňa včasnú návštevu lekára v situáciách, keď sa vyskytne bolesť chrbta alebo krku, udržiavanie imunity je normálne. Preventívne opatrenia sa ľahko stanú súčasťou vášho každodenného života, ale pomáhajú vyhnúť sa potrebe dlhého a drahého ošetrenia.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V dôsledku slabosti muskulo-väzivového aparátu sa môže vyvinúť jav ako prietrž. V lekárskej praxi sa takéto odrody hernií rozlišujú ako femorálne, trieslové, brušné a pupočné.
Foraminotómia je lekárska operácia používaná na zmiernenie tlaku na nervy, ktoré sú stlačené v medzistavcových otvoroch, prechádzajú cez kosti stavcov v chrbtici, ktoré prenášajú nervové zväzky do tela zo miechy..
Štatistiky ukazujú, že viac ako 80% ľudí na svete všetkých kategórií populácie je postihnutých chorobami miechy. Medzi nimi je osteochondróza na vedúcich pozíciách.Gymnastika pri osteochondróze môže významne zmierniť stav pacienta, spomaľuje patologické procesy v chrbtici a používa sa ako súčasť komplexnej liečby..
medzistavcové foramen
ICD-9-KM03.09
MedlinePlus007390