loader

Hlavná

Pažerák

Ako a na ktorom vankúši na spanie, ak máte krčkovú osteochondrózu?

Existuje názor, že počas spánku si naše telo nezávisle predstavuje pózu, ktorá je pre seba výhodná, a chrbtica sa v tomto období čo najviac uvoľňuje a odpočíva. To však nie je tak, nepríjemné miesto na spanie alebo nesprávne zvolený vankúš vedie k tomu, že telo je počas noci v nepohodlnom postavení, čo môže nakoniec viesť k výskytu choroby, ako je napríklad cervikálna osteochondróza. A ak sa takáto diagnóza stanoví, musíte vedieť, ako správne spať s cervikálnou osteochondrózou, aby ste nezvýraznili prejavy patológie..

Známky osteochondrózy

V krčnej chrbtici je 7 diskov, ktoré sú zodpovedné za pohyb hlavy. Ukazuje sa, že osoba, ktorá vedie normálny životný štýl, má systematické a pomerne značné zaťaženie v tejto oblasti chrbtice. Zároveň je svalový korzet v tejto časti tela oveľa slabší ako vo väčšine ostatných. Preto vznikajú rôzne problémy, ako je mikrotrauma alebo iné poruchy, a ako výsledok sa môže vyvinúť osteochondróza.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa na medzistavcových platničkách vyskytujú degeneratívne-dystrofické poruchy. To vedie k zhoršeniu fungovania chrbtice a je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v krku a hlave,
 • veľmi rýchle a viditeľné zničenie skloviny na zuboch,
 • zrakové postihnutie,
 • chrápanie v noci,
 • časté závraty,
 • strata sluchu, pravidelné zvonenie v ušiach,
 • zachrípnutý hlas,
 • mdloby,
 • slabosť v rukách,
 • nedostatočná koordinácia,
 • zníženie prietoku krvi do rúk, ktoré sa prejavuje vo forme studených rúk alebo prejavom znecitlivenia.

Všetky tieto príznaky sa neobjavujú súčasne, ale s vývojom choroby. Tiež u rôznych ľudí sa príznaky osteochondrózy môžu výrazne líšiť, pretože choroba sa vyvíja odlišne.

Správne držanie tela v noci

Svaly podporujúce chrbticu sa úplne uvoľňujú, ak osoba leží na boku. Zároveň je však potrebné zvoliť si ortopedickú matrac, aby sme v tejto polohe mohli čo najpohodlnejšie spať. Ak je podstielka zvolená nesprávne, môže dôjsť pri tomto postoji k zakriveniu chrbtice..

Brušná poloha je užitočná pre väčšinu chrbtice, pretože vnútorné orgány prestávajú tlačiť na stĺp, čo mu umožňuje relaxáciu. Ale spánok na bruchu nie je úplne správny, pretože hlava je umiestnená na jej boku, čo znamená, že krčný región sa v noci neregistruje, čo sa prejavuje ráno formou únavy. A ak je zdravý človek stále v tejto pozícii, tí, ktorí už majú osteochondrózu, by nemali spať na bruchu. Hlava otočená na boku počas spánku vedie k podvrtnutiu krčných väzov a napätiu v stavcoch. K relaxácii nedochádza v noci, a preto sú všetky terapeutické postupy počas dňa menej účinné.

Počas spánku na chrbte sa chrbtica uvoľňuje, ale táto póza má aj svoje nevýhody. Ak človek trávi pomerne dlhú dobu ležaním na chrbte s natiahnutými nohami, konkrétne spí v tejto polohe, potom dôjde k výraznému zaťaženiu bedrovej chrbtice, čo môže viesť k vzhľadu lordózy. Situáciu je možné vyriešiť valčekom umiestneným pod kolenami, zdvihne nohy a uvoľní tak bedrovú chrbticu.

Je veľmi ťažké jednoznačne odpovedať na otázku, ako spať s osteochondrózou krčnej chrbtice. Koniec koncov, nie je jediná póza dokonalá av mnohých ohľadoch závisí správny a pokojný spánok na výbere posteľnej bielizne. Pri výbere liečebného režimu musí lekár vziať do úvahy aj postoj, v ktorom je pacient zvyknutý spať na začiatku, pretože pre rekvalifikáciu vo veku je dosť ťažké. A niekedy je ľahšie zvoliť si ortopedické doplnky na spanie namiesto drastickej zmeny obvyklej pózy.

Ako si vybrať matrac

Správna ortopedická matraca je veľmi dôležitou súčasťou liečby osteochondrózy v krčnej oblasti. Koniec koncov, s príliš mäkkou matracou sa telo počas spánku dostane do depresie, ktorú samo vytvára. Ak spíte na takejto matraci neustále, potom sa prirodzené ohyby stavcov postupom času zväčšia na patologické veľkosti. Ak je matrac veľmi tvrdý, potom to tiež nie je veľmi dobré, pretože to môže poškodiť chrbticu v bedrovej oblasti..

Ak človek spí na boku, jeho stehno a plece spočívajú na tvrdom povrchu a bedrová a hrudná chrbtica sú v tvare písmena S. Pri podobnom držaní tela pri spánku u pacientov trpiacich osteochondrózou bedrovej chrbtice by bola ideálna polotuhá ortopedická matrace. Takýto matrac, ako to bolo, skopíruje polohu tela počas spánku, umožní chrbtici úplne sa uvoľniť a pomôže človeku správne spať v noci s cervikálnou osteochondrózou.

Je žiaduce kúpiť si ortopedické matrace v špecializovaných salónoch, aby ste sa nestretli s falošmi a nepoškodili vaše telo ešte viac..

Ako si vybrať vankúš

Vankúš nie menej ako matrac ovplyvňuje správny spánok človeka. Existuje názor, že s cervikálnou osteochondrózou je spravidla vhodné opustiť používanie tejto podstielky a spať na rovnom povrchu. Počas spánku bez vankúša však hlava zaujme polohu „visiacu“, čo spôsobuje nadmerné namáhanie svalov krčnej oblasti a chrbtica je celú noc v napnutej polohe..

S touto chorobou si nemôžete zvoliť mäkké výplne na spánok. V opačnom prípade začne hlava zlyhávať, čo povedie k zvýšeniu napätia na krku.

Správny vankúš, ktorý pomôže pohodlne spať s cervikálnou osteochondrózou, musí spĺňať tieto požiadavky:

 1. Tvar by mal byť obdĺžnikový alebo štvorcový. Posteľ v tvare valca je vhodná len na krátky odpočinok ležiaci na chrbte.
 2. Výška by sa mala pohybovať od 5 do 9 cm, vďaka čomu je telo počas nočného odpočinku najsprávnejšie umiestnené. Výška by sa mala zvoliť s ohľadom na mäkkosť matraca. Ak chcete počas spánku položiť ruku pod hlavu, mali by ste zvoliť vyššiu možnosť.
 3. Veľkosť by sa mala zvoliť so zreteľom na šírku pliec: trochu širšia alebo rovnaká veľkosť.
 4. Stredná tvrdosť.
 5. Vankúš by sa nemal deformovať ani pri pravidelnom používaní.
 6. Ak osoba vo sne často mení polohu tela, je pravdepodobné, že posteľná bielizeň je vybratá nesprávne.
 7. Ak ráno cítite, že vaše ramená sú trochu znecitlivené, mali by ste zvoliť vankúš inej výšky.

Odrody vankúšov

Mnoho ľudí premýšľa o tom, ako spať s osteochondrózou krčnej chrbtice, aby sa choroba nezhoršovala a ktorý vankúš si musíte vybrať, aby ste sa ráno cítili odpočinutí. Firmy predávajúce ortopedické vankúše ponúkajú veľa rôznych možností..

Štandardné rozmery: 40 × 50 alebo 50 × 70, tvar: valček, kosáčik, obdĺžnik. Prvé dva nie sú vhodné na dlhodobý spánok. Obdĺžnikové vankúše sú dvoch typov: s jedným valčekom v strede alebo s dvoma valčekmi pozdĺž okrajov vankúša as malou prehĺbeninou v strede. Výber vankúša s jedným alebo dvoma valcami úplne závisí od preferencií osoby. Pred nákupom je vhodné vyskúšať si dve možnosti a zvoliť tú, ktorá bude pohodlnejšia. Valce by sa časom nemali deformovať.

Existuje veľa plnív, ktoré sa používajú v ortopedických vankúšoch, a každý z nich má svoje výhody. Najpopulárnejšie sú nasledujúce.

 • Latex. Tento hypoalergénny materiál je vhodný pre ľudí, ktorí majú alergické reakcie na určité pomocné látky. Okrem toho má latex stále antibakteriálne vlastnosti..
 • Šupky z pohánky. Vankúše vyrobené s týmto plnivom dokonale kopírujú tvar hlavy, čo vám umožní relaxovať. Pleva má tiež masážny účinok, ktorý pomáha zlepšovať prietok krvi v hlave..
 • Bambusové vlákno. Tento materiál je dobrý v tom, že nehromadí prach a umožňuje voľne cirkulovať vzduch vo vnútri vankúša. Výplň je veľmi dobrá na prevenciu krčnej osteochondrózy u dospelých aj u detí.
 • Chladiaci gél. Vankúše novej generácie, ktoré umožňujú rovnomerné šírenie gélu vo vnútri, sú veľmi užitočné na spanie s osteochondrózou. Aby však mohol normálne spať na takomto výplni, bude si naň musieť nejaký čas zvyknúť.
 • Nezávislé mini pružiny. Taký vankúš je pohodlný na spanie v akejkoľvek polohe, pretože sa rýchlo prispôsobuje meniacemu sa zaťaženiu. Táto odroda počas spánku dobre podporuje chrbticu..
 • Chmýří alebo perie. Tieto výplne sa považujú za jeden z najlepších na relaxáciu v noci. Sú mierne mäkké, ale zároveň dobre podopierajú krk. Takéto pomocné látky však nie sú vhodné pre alergikov. Nie každý vie, že také vankúše by sa mali meniť raz ročne, pretože časom strácajú svoje vlastnosti.
 • Pena alebo pamäťová pena. Obyčajná pena dobre podopiera hlavu, hustota plniva by sa mala zvoliť podľa individuálnych preferencií. Pena s pamäťou sa prispôsobuje tvaru ľudskej hlavy, čo vám umožňuje mať najpohodlnejšiu pózu. Ortopedické vankúše s takýmito plnivami však často majú ostrú chemickú vôňu.

prevencia

Je dôležité nielen správne vybaviť priestor na nočný odpočinok, ale aj čo najviac uľahčiť prácu. Pri sedení by ste si mali zvoliť správne kreslo a robiť pravidelné cvičenia. Pri častých pracovných cestách si zakúpte špeciálny hlavový valec, ktorý vám pomôže udržať krk v správnej polohe. Je dôležité udržiavať držanie tela, pomáha udržiavať svaly chrbta v dobrej kondícii. A najlepším preventívnym opatrením je uskutočniteľná fyzická aktivita.

Na zníženie príznakov krčnej osteochondrózy je potrebné zvoliť vhodný ortopedický vankúš a matrac. Mali by ste si uvedomiť, že liečba tohto ochorenia musí byť nevyhnutne komplexná a musí zahŕňať lieky a cvičebnú terapiu. V skorých štádiách je výskyt osteochondrózy a včasné liečenie začaté riešiť tento problém celkom reálne.

Článok bol skontrolovaný odborníkom - praktizujúcim rodinným lekárom Krizhanovskou Elizaveta Anatolyevnou.

Ktorý vankúš je lepší na cervikálnu osteochondrózu

Nočný odpočinok je dôležitý na obnovenie tela, ale počas spánku je ohrozená chrbtica. Nie sme schopní kontrolovať polohu nášho tela, takže existujú zakrivenia a posuny diskov. Ortopedický vankúš fixuje krčnú chrbticu a znižuje nepohodlie ľudí trpiacich osteochondrózou. Nezabudnite, že krk je dôležitou súčasťou tela, od ktorej závisí krvný obeh v mozgu a fungovanie nervového systému..

obsah

Veľkosti vankúšov

Pri výbere posteľnej bielizne sa ľudia riadia vlastnými preferenciami. Pri cervikálnej osteochondróze je však potrebné brať do úvahy odporúčania odborníkov. Rozmery vankúša sa volia s ohľadom na šírku ramien - nemali by byť výrazne širšie.

Pri výbere vhodného modelu by ste mali odmerať vzdialenosť od začiatku krku po koniec ramena. Rozmery optimálneho vankúša zodpovedajú parametrom ľudského tela, inak sú nepríjemnosti.

Dôležitým kritériom je výška produktu. Vysoké vankúše vedú k zakriveniu chrbtice a príliš nízka spôsobuje bolesť a bolesti hlavy. Ľudia s cervikálnou osteochondrózou by mali udržiavať všetky časti chrbtice na rovnakej úrovni. Terapeuti upriamujú pozornosť pacientov na dierovanie matraca, vďaka čomu sa objavujú rozdiely v úrovni.

výška vankúša na spanie na vašej strane - najmenej 10 cm;

výška vankúša na spanie na bruchu a na chrbte - menej ako 9 cm.

Šírka a dĺžka vankúša je štandardná - 70x60 cm, v predaji sú však aj kompaktné modely - 50x40 cm.

Aká forma vankúšov si vybrať pre cervikálnu osteochondrózu

Vo sne sa človek úplne uvoľňuje svaly a zbavuje sa napätia. Pri cervikálnej osteochondróze je dôležité relaxovať celý svalový korzet a zároveň udržiavať správnu polohu hlavy a chrbtice. Počas bdelosti podporujú svaly chrbticu, ale v noci je podpora minimalizovaná. Vankúš rieši problém bez nepohodlia a nepohodlia. Inak v dôsledku zvyškového stresu nebude človek odpočívať, ale prebudí sa s bolesťou hlavy.

Spiace príslušenstvo by malo vyriešiť hlavné úlohy:

zachovať prirodzené krivky chrbtice v krčnej chrbtici;

udržiavať hlavu na úrovni chrbtice;

poskytuje náležitú podporu stavcom;

podporovať svalovú relaxáciu.

Pri výbere ortopedického vankúša lekári odporúčajú venovať pozornosť vyššie uvedeným podmienkam. Ak sa po spánku cítite nepohodlne alebo pociťujete bolesť chrbta alebo krku, možno budete musieť vybrať iné posteľné doplnky. Ortopedické vankúše používajú na prevenciu nielen pacienti s osteochondrózou, ale aj zdraví ľudia.

Modely vankúšov sa líšia veľkosťou, tvarom a materiálmi výroby. Sú vhodné pre rôzne prípady ochorenia a stupeň progresie cervikálnej osteochondrózy. Pamätajte však, že lekári rozlišujú iba dva „správne“ typy ortopedických vankúšov:

kosáčikovitý tvar;

obdĺžnikové vankúše s mierne vypuklými okrajmi.

Výrobky tohto druhu fixujú stavce v správnej polohe a udržiavajú optimálnu výšku. Hlava by mala byť mierne zvýšená, aby sa zachoval normálny krvný obeh, ale chrbtica by sa nemala ohýbať vo vzdialenosti medzi chrbtom a krkom. Muž sa uvoľní a dobre si odpočinie.

Ortopedické vankúše v tvare polmesiaca

Vankúšiky v tvare polmesiaca obklopujú krk a poskytujú mäkkú oporu pre hlavu v správnej polohe. Fixácia v jednej polohe eliminuje deformácie, aj keď človek trávi hektickú noc. Vďaka správnej polohe a rozloženiu záťaže sa svaly uvoľňujú, takže človek nepociťuje nepohodlie a bolesť.

Vďaka svojmu tvaru polmesiaca fixuje krčnú chrbticu a zabraňuje pohybom stavcov. Taký vankúš je vhodný na prevenciu a na spánok s pokročilou fázou cervikálnej osteochondrózy. Vďaka odolným a elastickým materiálom si výrobky po dlhšom používaní zachovávajú svoj vzhľad. Ale človek musí neustále spať na chrbte, čo nie každému bude páčiť.

výhody

spoľahlivá fixácia v správnej polohe;

účinná pomoc pri pľúcach a pokročilých patologických stavoch chrbtice;

rovnomerné rozloženie zaťaženia;

nevýhody

 • k dispozícii je iba jedna poloha na spanie - na zadnej strane.

Ortopedické vankúše s vypuklými okrajmi

Obdĺžnikové vankúšiky s vypuklými okrajmi bližšie k klasickému vzhľadu. Výrobky neobmedzujú osobu pri výbere vhodného postoja na spanie - na chrbte, na boku. Počas noci sa poloha tela mení, čo eliminuje znecitlivenie svalov a normalizuje krvný obeh. Napriek tejto slobode zostáva chrbtica rovná, bez ohybu alebo zaťaženia..

Pred nákupom je dôležité zistiť, ktorý vankúš je najvhodnejší. Hlavu je potrebné udržiavať v správnej výške - mierne vyvýšenú nad líniu chrbtice. Pri výbere dávajte pozor na materiály výroby, pevnosť a odolnosť materiálov proti opotrebeniu. Ortopedické vankúše odporúčané lekármi nekĺzajú a zachovávajú si svoj pôvodný tvar.

Obdĺžnikové vankúše s vypuklými okrajmi - najlepšou voľbou, ak ste správne určili výšku, vyberte si elastický výrobok odolný proti opotrebeniu.

výhody

obvyklá forma vankúša na hlavu;

optimálna podpora krku a hlavy;

sloboda pri výbere polohy na spánok;

nevýhody

 • ťažkosti pri výbere správnych rozmerov, najmä výšok.

Tuhosť vankúša

Úlohou ortopedického vankúša pre cervikálnu osteochondrózu je správna a jednotná podpora. Ortopédom sa však odporúča zvoliť si rigiditu na základe vlastných preferencií. Pre ľudí spiacich väčšinou na chrbte sú vhodné stredne tvrdé vankúše.

Najťažší vankúš bude potrebný pre ľudí, ktorí spia väčšinou na svojich stranách. V tejto polohe je ťažšie udržať chrbticu v správnej polohe. Ľudia, ktorí trávia noc hlavne na bruchu, si vyberajú mäkké vankúše, pretože inak sa zaťažuje krčná chrbtica.

Kvalita materiálu

Vankúše na cervikálnu osteochondrózu majú dôležité vlastnosti, ktoré závisia od konkrétneho materiálu výroby a plniva. Zoznam požiadaviek obsahuje:

Prvý bod je najdôležitejší, pretože v opačnom prípade sa vankúš jednoducho nezaoberá svojimi úlohami. K dispozícii je výber z desiatok materiálov, ale iba 3 - 4 z tohto zoznamu sú populárne.

Bambusové vlákno

Vlákno z bambusovej celulózy sa vyrába z rastlinných stoniek mechanickým alebo chemickým spracovaním. Na trhu je ťažké nájsť modely s čistým bambusovým vláknom a často sa do vankúša pridáva syntetický zimopriemer alebo holofiber. Vlákno nespôsobuje alergické reakcie, ale rovnomerne podporuje chrbticu.

Vankúš s bambusovým vláknom je vhodný na prevenciu, ale s už vytvorenou cervikálnou osteochondrózou by ste mali hľadať ďalšie možnosti..

výhody

hygiena, čistota životného prostredia;

nevýhody

nízka hygroskopicita (neabsorbuje vlhkosť, preto zvlhčuje);

krehkosť (krátka životnosť);

zvýšená mäkkosť (chýba pri veľkom zaťažení);

latex

Na vyplnenie vankúšov sa používa syntetický latex. Materiál je vytvorený s charakteristikami špeciálne pre ortopedické výrobky. Ak nie sú v latexovej pene obsiahnuté viac ako 15% syntetických prísad, je plnivo označené ako „100% Latex Natural“. Tieto vankúše majú správny tvar a vždy sa vracajú do pôvodnej polohy..

Latexové vankúše poskytujú najlepšiu oporu, nekĺzajú a udržiavajú sa v dobrej kondícii. Musíte sa však vyrovnať so špecifickou vôňou a vysokými nákladmi.

výhody

pevnosť a elasticita;

jednoduchosť pri odchode;

zmiernenie stresu v krčnej chrbtici;

nevýhody

alergické reakcie u 1% ľudí;

Šupky z pohánky

Vankúše s pleťou pohánky zmierňujú bolesť pri osteochondróze krčka. Výrobky sú husté a elastické, takže hlava je udržiavaná na rovnakej úrovni. Výplň rovnomerne rozdeľuje náplň a zaisťuje pohodlný spánok.

Pohanková pleva si získava na popularite medzi tými, ktorí trpia bolesťou v krku a chrbtici. Vankúše s takýmto plnivom v 20 - 30% skutočne zmierňujú nepríjemné pocity a vo zvyšku pomáhajú dosiahnuť pokojný spánok. Ale 5 až 10% ľudí si všíma tuhosť vankúša a hluk, ktorý im zabraňuje zaspávať. Priemerný produkt váži 4-5 kg. Je dôležité si uvedomiť, že plevy sa opotrebujú, takže život jedného vankúša je 2 až 3 roky.

výhody

pružnosť a hladká opora;

nevýhody

hluk a šušťanie plev;

Chladiaci gél

Gélové ortopedické vankúše na osteochondrózu krčka maternice odporúčajú lekári a terapeuti. Výrobky priťahujú presné anatomické tvary - sledujú krivky krčnej chrbtice a poskytujú ideálnu oporu počas spánku. Plnivo má podobné vlastnosti ako latex, ale gél má vyššiu elasticitu a rôznu hustotu.

Gélové vankúše sú príjemné na dotyk, chladiaci gél osviežuje pokožku. Priemerná hrúbka je 10 - 12 cm, je však potrebné zvoliť správnu veľkosť. Ak budete postupovať podľa odporúčaní, potom si človek užije relaxačnú dovolenku. Gél na rozdiel od latexu je bez zápachu a zvyčajne trvácnejší..

výhody

hygiena a šetrnosť k životnému prostrediu;

„Pamäťový efekt“ materiálu;

presné opakovanie ohybov ľudského tela;

nedostatok nepríjemných zápachov;

nevýhody

vhodné pre jednu konkrétnu polohu tela;

musíte presne zvoliť rozmery a tvary individuálne pre každú osobu.

Ako si vybrať vankúš na cervikálnu osteochondrózu?

Správny vankúš uľahčuje život. Doplnky na spanie pomáhajú pri bolesti krku a používajú sa na prevenciu. Modely na trhu majú súbor charakteristík a vlastností. Vankúš drží hlavu v polohe, v ktorej sa uvoľňuje svalový korzet a narovnáva sa chrbtica. Ak sa objavia neprirodzené ohyby, vankúš by sa mal vymeniť..

Lekári odporúčajú venovať pozornosť šírke ramien - šírka pravého vankúša je o 1 až 2 cm širšia. Výrobcovia robia výšku proporcionálnou, takže ju nemusíte merať. Tvar určuje polohu tela počas spánku. Anatomické výrobky a vankúše v tvare polmesiaca obmedzujú pohyb, ale vylučujú pohyb stavcov.

Pružnosť vankúša, životnosť, prítomnosť alebo neprítomnosť pachov, hladina hluku atď. Závisia od plniva. Pri konštantnej bolesti zdvíhajte vankúše anatomického tvaru s hustou výplňou a na prevenciu sú vhodné obdĺžnikové výrobky s bambusovými vláknami alebo plevami..

Ako si vybrať ortopedický vankúš a spať s cervikálnou osteochondrózou

Základné požiadavky na vankúš

Pohodlný vankúš je kľúčom k dobrému nočnému odpočinku, ktorý je dôležitý pre každého človeka. Avšak pre pacientov s osteochondrózou nadobúda vankúš terapeutickú hodnotu. Pri tejto chorobe je nielen nemožné otočiť hlavu bez bolesti, ale niekedy je ťažké spať. Stavce sa pohybujú, stlačujú nervové vlákna a spôsobujú bolesť.

Svalové svaly počas celého dňa podporujú chrbticu, zatiaľ čo svaly sú počas nočného spánku uvoľnené. V tomto prípade môže špeciálna ortopedická podpora slúžiť ako stabilizátor pre správnu polohu krku. Prístup k jej výberu by mal byť obzvlášť opatrný. Vankúš na osteochondrózu krčnej chrbtice musí spĺňať niektoré požiadavky:

 • mala by byť stredne tuhá (príliš mäkký vankúš sa bude ohýbať pod váhou hlavy a nedá oporu, ktorá je potrebná na úplné uvoľnenie svalov, a príliš tvrdý spôsobí nútenú polohu hlavy);
 • výplň vankúša musí byť pružná;
 • spĺňať prísne normy a mať osvedčenie o kvalite;
 • musí mať jeden alebo dva valce;
 • po kliknutí na ruku by sa mal vrátiť do svojej pôvodnej podoby.

Výber materiálu a tvaru vankúša

Materiál na naplnenie vankúša by mal mať špeciálne zloženie. Nezvoláva alergie, nezakrýva sa, obnovuje tvar po vyvíjaní tlaku naň a ľahko sa čistí. V súčasnosti existuje veľký výber rôznych plnív:

 • prírodné vlákna z bambusu a kukurice poskytujú dobrú cirkuláciu vzduchu vo vnútri produktu;
 • šupka z pohánky (taký výplň bude nielen pohodlný, ale zároveň schopný vykonávať funkciu ľahkej masáže počas spánku);
 • latex je ekologický materiál, pomerne elastický a ľahký;
 • chladiaci gél - je schopný rovnomerne rozložiť zaťaženie na povrch;
 • výplň vyrobená z viscolatexu alebo drahej trvanlivej peny (jedná sa o vankúše s efektom „pamäti“ - pamätajú si tvar tela, ale môže ľahko nadobudnúť svoju pôvodnú podobu).

Všetky uvedené materiály sú šetrné k životnému prostrediu, majú dlhú životnosť a sú v súlade s certifikátmi kvality. Voľba zostáva na preferenciách a finančných možnostiach kupujúceho.

Formy ortopedických prípravkov na hlavu sú rôzne. Na krátke dni odpočinku je vhodnejší valec alebo podkova. Takéto vankúše používajte iba pri ležaní na chrbte. Obdĺžnikové ortopedické vankúše majú jeden alebo dva valce, kupujú sa na nočný spánok.

Na čo sa zamerať pri nákupe

Hlavným účelom každého ortopedického produktu určeného na spanie je slúžiť ako pohodlná opora hlavy počas odpočinku, aby sa svaly mohli úplne uvoľniť. Pamätajte, že vankúš na cervikálnu osteochondrózu nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Zdravie a nálada po celý deň závisí od dobrého nočného odpočinku. Z tohto dôvodu vám odporúčame venovať náležitú pozornosť kvalite tohto dôležitého doplnku pre relaxáciu:

 1. Poťah a výplň by mali byť vyrobené z prírodných tkanín.
 2. Ideálna šírka produktu by sa mala rovnať veľkosti šírky ramien osoby.
 3. Výška vankúša je prísne individuálna, optimálna výška sa pohybuje od 5 do 10 cm.
 4. Kvalitný ortopedický vankúš bude drahý. Ale stojí za to šetriť zdravie?

Indikácie a kontraindikácie

Pri odpovedi na otázku, ako spať s cervikálnou osteochondrózou - s ortopedickým vankúšom alebo bez neho, musíte najskôr zistiť, aké indikácie a kontraindikácie na použitie takejto podpory hlavy existujú..

Ortopedický vankúš je indikovaný u všetkých pacientov s osteochondrózou (nielen krčka maternice), vytesnením krčných stavcov, chronickou bolesťou krčnej chrbtice, kľukovým hriadeľom, pacientmi s poruchami spánku a zvýšeným tonusom krku, neuralgiou a myozitídou krku..

Kontraindikácie pre použitie špeciálnej podpory je málo. V prípade kožných ochorení horného ramenného pletenca a tváre (akné, akné, psoriázy) sa oplatí používať vankúš, pretože to vyvolá zhoršenie zápalu kože. Kontraindikácia je tiež alergická reakcia na výplň ortopedickej podpory.

Ako si vybrať pózu a správne spať

Mnoho pacientov s osteochondrózou krčka maternice sa pýta, ako spať s osteochondrózou krku. Pre týchto pacientov lekári dôrazne odporúčajú kúpiť ortopedický vankúš. Je nielen pohodlné spať, takáto podpora je tiež ďalšou prevenciou bolesti chrbta a krku. Dôležitým prvkom každého typu osteochondrózy je správne vybrané lôžko. Matrac, rovnako ako vankúš, by mal byť stredne tvrdý.

Lekári odporúčajú, aby pacienti, ktorí sa obávajú bolesti v bedrovej oblasti, mali zaujať ľahšiu polohu na chrbte s kolieskami umiestnenými pod kolennými kĺbmi. Pacienti s príznakmi cervikálnej a hrudnej osteochondrózy by mali spať na bokoch. V takom prípade by mal byť ramenný pás nižší a hlava zdvihnutá. Najnepriaznivejšou polohou je spánok ležiaci na bruchu. Byť v tejto polohe vedie k tomu, že stavce krku sú úplne zbavené podpory.

Nájdenie pohodlného a správneho vankúša bude jednoduché pomocou jednoduchého testu. Aby ste to dosiahli, ležte na jednej strane a sledujte polohu chrbtice. So správnou oporou hlavy bude chrbtica v striktne vodorovnej polohe.

Video „Ako si vybrať vankúš na spanie“

V tomto videu vám odborníci povedia, ako zvoliť správny vankúš pre zdravý a zdravý spánok..

Ortopedické vankúše na spanie s osteochondrózou krku

Choroby krčnej chrbtice vyvolávajú mnohé nepríjemné pocity, problémy s tým. Bolesti hlavy, stuhnutosť pohybov, všeobecné zlé zdravie spôsobujú, že chudobní ľudia chodia k lekárom za lekárskou pomocou. Lekárska prax je v tejto súvislosti kategorická: všetky problémy pochádzajú z vašej postele, jej spacích doplnkov. Náprava situácie spočíva v získaní špeciálneho atribútu spánku.

Správny spánok je veľmi dôležitý pre chrbticu pri cervikálnej osteochondróze.

Ortopedické vankúše na spanie s osteochondrózou krku zabezpečujú správnu polohu hlavy v noci, čo má výrazný terapeutický účinok na celkový stav tela..

Rôzne ortopedické vankúše sú vhodné pre rôzne príležitosti.

Vankúš na spanie: na čo slúži?

Aby ste pochopili účel ortopedického vankúša, musíte sa ponoriť do statiky spánku. Ako sa telo správa, jeho krčná oblasť, hlava pri spánku v horizontálnej polohe.

Ležiaci na posteli, človek je uvoľnený. Všetky jeho svaly sú uvoľnené, vrátane svalov krku. Aby sa však zabezpečila správna relaxácia všetkých väzov v oblasti krčnej hlavy, je potrebné správne vybrať podperu. Ako viete, toto je obyčajný vankúš. Počas spánku poskytuje:

 • správna poloha hlavy;
 • relaxácia krčných svalov;
 • pohodlné usporiadanie celého tela, pohodlný odpočinok v noci.

Správna a nesprávna poloha hlavy na vankúši

Prax lekárov v tejto otázke ukazuje pravý opak: najpriemernejší občan našej krajiny zanedbáva ani banálne poradenstvo pri výbere nočného príslušenstva, nehovoriac o najdôležitejších parametroch. A dlhý čas spánku strávený na nepohodlnom lôžku vedie k cervikálnej osteochondróze. Toto ochorenie spôsobuje veľa nepríjemností, spôsobuje sprievodné problémy spôsobené zvýšenou prácou v tele..

Kľúčové vankúše možnosti

Stav ľudského tela v dopoludňajších hodinách, jeho energia po celý deň, závisí od výberu veľkosti.

Toto sú dôležité parametre..

  Veľkosť výčnelku ramena vzhľadom na hlavu. Na základe tohto ukazovateľa sa určuje hrúbka vankúša, ktorá je pre každú osobu iná.

Výška vankúša by sa mala zhodovať so šírkou ramien

Tieto charakteristiky platia tak pre najbežnejšiu oporu spánku pre hlavu, ako aj pre profylaktickú ortopedickú liečbu. K posledne menovaným patria okrem iného kritériá:

Veľkosť lekárskeho príslušenstva závisí od jeho tvaru. Forma je však určená vymenovaním ošetrujúceho lekára, obľúbenou predstavou ľudského tela vo sne. Porovnanie úplne odlišných vankúšov je samozrejme nesprávne. Z tohto dôvodu zdôrazníme samostatnú časť článku na podrobnejšiu štúdiu ortopedických výrobkov.

Rozmery optimálneho vankúša zodpovedajú parametrom ľudského tela, inak sú nepríjemnosti

Ortopedické vankúše: typy a ich účel

Vankúše sa líšia tvarom, výškou, tuhosťou a typom výplne

Ako je uvedené vyššie, niekoľko parametrov ovplyvňuje vlastnosti ortopedických vankúšikov. Keď idete do obchodu s ortopedickými pomôckami, musíte analyzovať, opraviť:

 • v akej polohe spíš;
 • koľko máš dosť spánku;
 • v ktorej časti tela sa cítite nepohodlne.

Tabuľka ortopedických vankúšov na výber v závislosti od hlavných parametrov

Najsprávnejším spôsobom nie je zapojiť sa do autodiagnostiky, stačí sa poradiť s príslušným lekárom. Špecialista napíše receptúru, podľa ktorej si bez problémov kúpi ten správny produkt.

Rôzne formy vankúšov, ktoré sa môžu použiť na cervikálnu osteochondrózu

Ale s akými formami je uvedený hlavný atribút spánku..

  Obdĺžnikový alebo štvorcový. Vhodný pre väčšinu prípadov. Má pohodlnú úľavu, ktorá vám umožňuje udržiavať krčnú chrbticu v akejkoľvek polohe tela vo sne.

Ortopedický vankúš na rozdiel od obvyklého umiestňuje krčné stavce podľa chrbtice.

Ortopedický vankúš vo forme valca je vhodný pre tých, ktorí radi spia na chrbte a nepáčia sa im veľké vankúše.

Vankúšiky v tvare polmesiaca sa ovinujú okolo krku a poskytujú mäkkú oporu pre hlavu v správnej polohe

Okrem týchto troch hlavných druhov existuje ešte niekoľko ďalších odrôd. Rozšírené možnosti bagelu s dodatočnou oporou pre bradu alebo štandardnou oporou pod hlavou, s pohodlným miestom na umiestnenie ramena v polohe na chrbte.

Najbežnejšie formy ortopedických vankúšov

V predaji sú aj výrobky akejkoľvek nezvyčajnej formy. Moderní výrobcovia tovaru môžu vankúš vyrábať podľa individuálnych charakteristík. S týmto prístupom získate produkt akéhokoľvek štýlu.

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere podstielky je materiál jej výroby. S chorobou, ako je osteochondróza krčnej chrbtice, produkty:

 • polyuretánová pena;
 • polyester;
 • latex;
 • gél;
 • polystyrénové granule;
 • viskoelastická pena;
 • šupka z pohánky.

Okrem týchto plniacich materiálov existuje stále veľa odrôd. Napríklad rastlinné byliny, bambus, bavlna alebo srsť z koní poskytujú ľuďom určitý terapeutický účinok. Ale pri liečbe osteochondrózy sú tieto plnivá neúčinné.

Na vysoko účinnú liečbu chorôb krčnej chrbtice sú najvhodnejšie polyuretánová pena, latex, elastická pena.

Polyuretánová pena

Charakteristickým rysom polyuretánovej peny je jej mäkkosť. Tento materiál je schopný úplne opakovať všetky ohyby tela v miestach kontaktu s povrchom. Takýto ortopedický vankúš má pamäťový efekt, čo znamená pohodlný pobyt v noci.

Ortopedický vankúš s náplňou pamäte sa prispôsobuje tvaru tela a zároveň znižuje stres na bolestivých miestach

latex

Latex je prírodná prírodná zložka. Jeho vysoká elasticita našla vynikajúce uplatnenie medzi ortopedickými výrobkami. Pohodlný v údržbe, prevádzke, latex vydrží 10 rokov. Materiál je možné prať v automatickej práčke.

Latexové vankúše poskytujú najlepšiu oporu, nekĺzajú a udržiavajú sa v dobrej kondícii

Vankúšiky vyrobené z viskoelastickej peny sú moderným riešením pre odborníkov. Tento úžasný výplň je špeciálne navrhnutý vedcami, ktorých poverili terapeuti ako nástroj na liečbu a prevenciu chorôb pohybového aparátu. Trvanlivosť - 10 rokov služby.

Ergonomický viskoelastický penový vankúš

Zvyšné plnivá, s výnimkou pohánkových šupiek, polyesterových guličiek, sa používajú aj na osteochondrózu krčka. Úplatky nízka cena. Ale životnosť tu nie je skvelá. Maximálne, na ktoré sa môžete spoľahnúť - 5 rokov prevádzky.

Šupky z pohánky

Pohankové výrobky sú určené na použitie osobami, ktoré potrebujú masáž krku. Toto plnivo má vysokú hustotu častíc a značnú hmotnosť. Keď sú častice v kontakte s ľudskou hlavou, deformujú sa a majú tvar častí tela. Životnosť plniva nie je dlhá: po dvoch rokoch je pleva nasýtená zápachom. Môžu sa objaviť aj roztoče. Taký produkt sa nedá prať.

Vankúše s pleťou pohánky zmierňujú bolesť pri osteochondróze krčka

bambus

Niektorí odborníci odporúčajú používať bambusovú základňu na naplnenie ortopedického zariadenia. Materiál je veľmi elastický, hypoalergénny, šetrný k životnému prostrediu..

 • dá sa prať;
 • moc sa nezaujíma;
 • udržuje elasticitu po dlhú dobu.

Priemerná životnosť bambusovej výplne je 2 roky. Potom silno spekané vlákna strácajú svoje elastické vlastnosti a bez nich nemá zmysel pre ortopédiu krčnej chrbtice..

Vankúš s bambusovým vláknom je vhodný na prevenciu ochorení krku

Veľkosti ortopedických vankúšikov na krku

Hlavné parametre ortopedického zariadenia sú:

Keď už hovoríme o štandardných obdĺžnikových a štvorcových výrobkoch na lekárske (ortopedické) účely, najbežnejšie veľkosti:

Ortopedický vankúš so zárezom pod plecami Memory Foam Rameno Veľkosť 30 * 50

Hore sú ukazovatele šírky a dĺžky. Hrúbka liečivých vankúšov sa pohybuje od 7 do 15 centimetrov.

Výška ortopedického vankúša v závislosti od veľkosti

V lekárskej a ortopedickej praxi sa akceptujú štandardné veľkosti označené latinskou abecedou. Pri návšteve obchodu sa teda môžete stretnúť: S, M, M +, L, XL.

Tabuľka veľkostí ortopedických vankúšov

Veľkosť M + sa líši od M v tom, že hrúbka produktu je v prvom prípade o 1 cm väčšia na dvoch významných miestach. Šírka a dĺžka sú rovnaké: 33 x 50 cm. Zvyšné rozmery zodpovedajú ukazovateľom vyššie uvedeného zoznamu W * D.

Na určenie veľkosti vankúšikov musíte odmerať šírku ramena od krku. Výsledná hodnota bude vaša hrúbka vankúša..

Veľkosť ortopedického vankúša je zvolená individuálne

Ak chcete spať na chrbte, odmerajte krk od chrbta, aby vankúš vyplnil celý tento priestor

Ako pochopiť, či je pre vás vankúš vhodný. Lekárska rada

Nasledujúci článok obsahuje zoznam tipov odborníkov v oblasti medicíny. Tu sú opísané pravidlá na používanie lekárskeho vankúša na cervikálnu osteochondrózu, metódy na monitorovanie účinnosti atribútu a stimuly na čistenie produktu. Do úvahy sa berie štandardná obdĺžniková podložka..

 1. Pri nákupe dávajte pozor na tvar produktu. V súčasnosti existujú tri odrody: obdĺžnikové, s výklenkom pre rameno, anatomické s vlnou. Prvý a druhý typ sú určené na spanie na chrbte a na boku. Tretí - vďaka odlišnej hrúbke od obidvoch hrán vám umožní relaxovať v akejkoľvek polohe.
 2. Najskôr však pred nákupom zvážte svedectvo lekára. Ak vám lekár prikázal odpočívať iba zozadu alebo zboku, vezmite do úvahy túto skutočnosť, zakúpte si pre vás vhodný produkt.
 3. Venujte pozornosť parametrom uvedeným na obale. Hrúbka by sa mala zhodovať s vašimi údajmi. Najlepšie zo všetkého je, že po novej akvizícii testujte podložku doma a potom vyvodzujte závery. Ak bolesť, stuhnutosť alebo nové príznaky pretrvávajú, mali by ste si nákup vziať späť do obchodu, poraďte sa so svojím lekárom.
 4. Pravidlá prania sú obvykle uvedené na obale. Venujte pozornosť týmto údajom. Takže vankúš uložíte a použijete ho na dlhú dobu.
 5. Uprednostnite latex, penu, polyuretán. Tieto materiály sa osvedčili pri použití na ortopedické terapeutické účely..

Existuje veľa výrobcov ortopedických vankúšov. Aby ste sa oboznámili s najobľúbenejšími, nasleduje zoznam firiem, modely s uvedením výhod a nevýhod.

  Tempur miléniové médium. Najnovší vývoj spoločnosti. Tento model je ideálny pre ľudí so strednou stavbou. Lekári predpisujú médium pre choroby krčnej chrbtice, ako aj pre prevenciu. Súprava je vybavená kvalitným poťahom s antibakteriálnou impregnáciou. Významným mínusom sú podmienky osobitnej starostlivosti. Cena výrobku sa pohybuje okolo 10 000 rubľov.

Neobvyklý tvar vankúšov Millennium Tempur pomáha upevniť hlavu do správnej anatomickej polohy

Ormatec Ľahký ortopedický vankúš vyrobený z ekologického orto-penového materiálu

Klasický Vefer Bio Aloe vankúš s pamäťou

Ako hovorí jedno známe príslovie, zdravie nie je možné kúpiť za žiadne peniaze. Je to pravda. Ale na udržanie existujúceho zdravia, pohody tela, nikdy šetriť peniaze. Ak existuje možnosť kúpiť drahšiu, kvalitnú vec, či už ide o atribút postele, matrac alebo iný zdravotnícky materiál, nezabudnite si ho kúpiť. Nehnevajte sa na lacné analógy. Ako sa hovorí v inom nemenej známom prísloví: avaritída platí dvakrát.

Ktorý vankúš je lepšie spať s cervikálnou osteochondrózou, ako si vybrať

Z článku sa dozviete: prečo je ortopedický vankúš nevyhnutný pre cervikálnu osteochondrózu, ako môže pomôcť (počas spánku a odpočinku). Druhy vankúšov (nielen ortopedických), ako si vankúš správne zvoliť, ktorý vankúš je lepší pri osteochondóze krčka maternice.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Najlepšia voľba pre pacientov so všetkými príznakmi osteochondrózy v krku je vankúš s ortopedickými vlastnosťami. Môže to byť užitočné pre absolútne zdravého človeka - nesprávna poloha počas spánku spôsobuje problémy s krkom a chrbtom.

Vankúš s ortopedickými vlastnosťami je špeciálny výrobok, ktorý rozširuje os tela a vytvára jeden celok s krkom. Obyčajné vankúše na spanie, aj keď majú dobrý výplň, nebudú fungovať - ​​budú spadať pod telesnú hmotnosť a nebudú schopné poskytovať podporu chrbtici..

Štandardný ortopedický vankúš

Pri osteochondróze krku vykonáva zariadenie s ortopedickými vlastnosťami 2 hlavné úlohy:

 • umožňuje uvoľniť svaly na krku a pomáha krčným stavcom počas spánku byť vo fyziologickej polohe;
 • zabraňuje vzniku exacerbácií a komplikácií chorôb.

Výrobky sa vyrábajú v rôznych tvaroch (valčekové, obdĺžnikové) as rôznymi plnivami (prírodných a umelých). Jedna vec ich zjednocuje - vytváranie podmienok pre fyziologickú polohu chrbtice.

Dobre vybraný produkt spĺňa množstvo požiadaviek:

 • poskytuje pohodlnú polohu krku a hlavy počas nočného spánku;
 • po použití úplne obnoví svoju pôvodnú podobu;
 • po spánku nie je v krku žiadne nepohodlie;
 • zabraňuje bolesti hlavy.
 1. Na dlhý odpočinok - pravouhlý.
 2. Na cestu v doprave - vo forme goliera, s akýmikoľvek kvalitnými výplňami.

Populárne výplne pre ortopedické výrobky:

 • latex;
 • polyuretánová pena;
 • polystyrén;
 • šupka z pohánky (prírodný materiál).
Vankúšové výplne: 1 - latex; 2 - polyuretánová pena; 3 - polystyrénová pena; 4 - šupka z pohánky

Hlavnou požiadavkou na vankúš s ortopedickými vlastnosťami je zabezpečenie pohodlného spánku bez poškodenia zdravia. Tieto požiadavky sú relevantné, ak je človek zdravý. Výrobok počas spánku podporuje krk vo fyziologickej polohe a zabraňuje rozvoju osteochondrózy.

Ortopedický vankúš si môžete vyzdvihnúť a kúpiť v špecializovaných predajniach alebo lekárňach. Môžete si ju tiež kúpiť online na webových stránkach výrobcu.

Ako si vybrať správny produkt, povie ortopedický chirurg, neurológ, vertebroológ.

Ako pomôcť vankúš na osteochondrózu

Vankúš s ortopedickými vlastnosťami na osteochondrózu krčka maternice pomáha:

 • udržujte hornú časť tela v správnej fyziologickej polohe;
 • svaly obklopujúce chrbticu, uvoľniť sa, odstrániť svorky;
 • vyložiť stavce;
 • zabrániť exacerbáciám a komplikáciám osteochondrózy (kompresia nervov, krvných ciev a ich následkom).

Pôsobí rovnako ako iné ortopedické výrobky (korzety, dlaha Schantz) na vykladanie chrbtice.

Oholí sa golier

Kto potrebuje vankúš:

 1. Ľudia, ktorí väčšinu času pracujú v nepohodlnom a nútenom postavení.
 2. Ľudia, ktorí majú akékoľvek príznaky osteochondrózy krku.

Ortopedický vankúš na osteochondrózu krčnej chrbtice je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa ráno po spánku cítia unavení, nepohodlie a stuhnutosť v oblasti krčka-obojok. Uvoľňuje svalové kŕče a odstraňuje príznaky osteochondrózy. Samu nevylieči samotná choroba - ak spíte s cervikálnou osteochondrózou na ortopedickom vankúši, nepomôže to obnoviť predchádzajúcu výšku stavcov a obnoviť chrupavku..

Správne držanie tela počas spánku s osteochondrózou

Aký postoj treba zaujať počas spánku s osteochondrózou krku, aby sa rýchlo zmiernili alebo zabránili akýmkoľvek príznakom choroby:

 • poloha vo vnútri lona („embryo“) - leží na oboch stranách a ťahá kolená k brade, aby sa čo najviac uvoľnil chrbtový stĺp;
 • postavte krk a hlavu do stredu vankúša, ale nie na plecia;
 • maximálny pozitívny účinok sa dá dosiahnuť dodatočným použitím ortopedických matracov so strednou tvrdosťou.
S cervikálnou osteochondrózou sa odporúča spať v polohe plodu

Druhy, možnosti ortopedických vankúšov

Ako si vybrať ortopedický vankúš na prevenciu komplikácií a progresie ochorenia?

 • Klasický, obdĺžnikový vankúš je vybraný pre plný a dlhý spánok. Najčastejšie používané rebrované, s valcovými zahusťovadlami, so zahĺbením v strede alebo normálne, bez zahĺbení alebo zahusťovadiel, ale so sypkým plnivom. Menej často sa dáva prednosť okrúhlym vankúšom (veľký valec).
 • Výrobok vo forme goliera alebo polmesiaca je výhodný na relaxáciu pri cestách (autom, lietadlom) alebo na krátky spánok..
 1. Výška vankúša sa volí na základe dĺžky ramena (merania sa vykonávajú od krku), ku ktorému sa pridá 1 alebo 2 cm..
 2. Šírka produktu by mala byť o niečo väčšia ako šírka ramien (asi 1 alebo 2 cm).
 • Puzdro vyrobené z hypoalergénneho materiálu, lepšieho ako prírodného pôvodu (bambus, bavlna).
 • Optimálna tuhosť vankúša - stredná.
 • Najlepším plnivom je materiál, ktorý sa po použití vracia do pôvodnej podoby (sú to polyuretánová pena, guľôčka z mikroskla a latex). Rovnomerne rozdeľuje záťaž na krk aj na hlavu, nestláča mäkké tkanivá chrbta a chrbtice..

Čo musíte venovať osobitnú pozornosť:

 1. Je lepšie, ak má výrobok výklenok pre rameno z dolnej prednej strany, rameno bude podopierať a nebude tlačiť alebo stlačiť vankúš..

Ak je v strede produktu hotové vybranie pre hlavu, umožní vám to spať v akejkoľvek polohe a zachovať správnu polohu chrbtice..

 • Kúpte si ortopedické vankúše v špecializovaných oddeleniach a obchodoch, kde môžete pre každý výrobok predložiť certifikát kvality.
 • Pred nákupom sa poraďte s predajcom a nezabudnite si ľahnúť a vyskúšať produkt (pohodlné pre vás alebo nepríjemné, aké pohodlné).
 • Aké sú vankúšové výplne, ich hodnotenie, výhody a nevýhody

  Najobľúbenejšie výplne:

  • latex;
  • polyuretánová pena;
  • polystyrén;
  • šupka z pohánky.

  Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, o ktorých musíte vedieť pri výbere ortopedického výrobku..

  latex

  Latex je polymérny materiál (zahrievaná a penová guma), ktorý dokonale drží daný tvar a rýchlo sa vracia k originálu.

  Latexový ortopedický vankúš

  Vysoká cena - od 3400 rubľov

  Elastická (stredná tvrdosť)

  Zle absorbuje vlhkosť

  Hygienický (neabsorbuje pachy, ľahko sa čistí pri teplotách do 40 )С)

  Dlhá doba (do 10 rokov) nestráca svoje vlastnosti

  Polyuretánová pena

  Syntetický materiál (produkt petrochemického spracovania), ktorý má oproti drahému latexu niekoľko výhod:

  kladymínusy

  Nízka cena (náklady na ortopedický výrobok vyrobený z polyuretánovej peny - od 780 rubľov)

  Krátka životnosť (pri ľahkom a nepretržitom používaní stráca materiál svoju kvalitu do 2–5 rokov)

  V automobile je ťažké vyčistiť materiál (je lepšie dať raz ročne suché čistenie)

  Dobrá priepustnosť vzduchu

  Absorbuje vlhkosť a zle schne

  Elastický, mäkký, dokonale drží a obnovuje tvar

  polystyrén

  Syntetické sypké plnivo vo forme malých guličiek (výsledok vysokoteplotného spracovania polymérneho pentánu).

  Výhody polystyrénu oproti iným plnivám pre ortopedické vankúše na osteochondrózu:

  • po stlačení má sypký materiál požadovaný tvar;
  • ľahko sa regeneruje po použití;
  • nevyvoláva výskyt alergií;
  • nehorľavý, neabsorbuje vlhkosť;
  • umožňuje telu „dýchať“ (prepúšťa vzduch);
  • výrobok sa dá ľahko prať (bez odstreďovania).

  Polystyrén vydrží dlhšie ako iný sypký materiál, napríklad šupka z pohánky (doba použiteľnosti produktu nebola stanovená, ale po dlhodobom používaní sa môže zdeformovať 20 - 30% guličiek).

  Za nevýhodu možno považovať náklady na výrobky (od 870 do 1390 rubľov pre valce, 2100 až 4400 rubľov pre vankúše)..

  Šupky z pohánky

  Je to jeden z prírodných materiálov (leštená šupka zŕn pohánky), ktorá sa ľahko používa ako ekologické plnivo.

  Tekutosť materiálu umožňuje opakovať kontúry hlavy a krku a udržiavať chrbticu v správnej polohe.

  kladymínusy

  Materiál nie je pokrčený, umožňuje priechod vzduchu, má ľahký masážny účinok

  Krátkodobá (prevádzková životnosť je iba rok, po ktorom je potrebné plevy vymeniť), pretože sa vplyvom hmotnosti tela zrúti a mení na prach.

  Lacné náklady - od 520 rubľov

  Môžete si tiež vytvoriť vlastnú šupku z pohánky.

  Zreteľne viditeľné šustenie výplne pri všetkých pohyboch

  Výšku a hustotu je možné ľahko nastaviť (odstránením alebo pridaním výplne)

  Odrody ortopedických vankúšov na spanie s osteochondrózou krku. Ako vybrať príslušenstvo a používať ho?

  Dnes sú milióny ľudí postihnuté chorobami pohybového aparátu. Sedavá práca, sedavý spôsob života, nadváha a dokonca nepohodlná obuv vedú k objaveniu sa nepríjemných príznakov osteochondrózy: únava, bolesť, závraty, parastézia a znecitlivenie končatín..

  Štatistiky sú sklamaním. Podľa rôznych zdrojov až 90% obyvateľstva krajiny trpí degeneratívnymi zmenami medzistavcových platničiek..

  Život a relaxácia pri bolesti krku

  Ľudia, ktorým bola diagnostikovaná osteochondróza, sa často sťažujú na nespavosť. To nie je prekvapujúce - neustále fyzické nepohodlie neprispieva k zdravému spánku. Bolesť, stuhnutosť, neschopnosť zaujať pohodlnú polohu tela a odsávať pacienta deň čo deň.

  Mnoho ľudí sa vedome snaží predĺžiť obdobie bdelosti, zotrvať v práci alebo koníčkoch až neskoro v noci, ale tým iba zhoršuje situáciu. Ale aj keď bolo stále možné zaspať, neprináša úľavu - kvôli patologickým zmenám v štruktúre chrbtice dochádza k kompresii miechy, ktorá živí mozog. Výsledkom je, že chronická únava a ospalosť neopúšťajú pacienta po celý deň..

  Ak potrebujete špeciálne obliečky?

  Po niekoľkých nociach strávených na ňom budete cítiť výrazné zlepšenie celkového zdravia.

  Svaly sa úplne uvoľnia, ale zároveň bude riziko posunutia diskov a poškodenie nervov minimálne vďaka špeciálnemu tvaru vankúša, ktorý opakuje prirodzené ohyby vášho tela..

  Čo by mala byť?

  Správne vybraný ortopedický vankúš je kľúčom k dlhému a zdravému spánku. Ona musí:

  • zodpovedajú fyziologickým parametrom vášho tela;
  • byť hypoalergénny;
  • mať schopnosť plne zaujať východiskovú pozíciu.

  Pri nákupe nezabudnite na kryt - malo by sa „dýchať“, aby sa zabezpečila dobrá cirkulácia vzduchu a zároveň sa nepoškodil samotný vankúš..

  Čo sú?

  Vankúše prezentované na modernom trhu sa od seba líšia svojím zamýšľaným účelom. Niektoré sa používajú počas nočného spánku, iné sú určené na krátke odpočinok, napríklad v aute, lietadle alebo na pracovisku. Nie je možné nahradiť jeden druhým, pretože každý druh plní svoju špecifickú funkciu.

  obojky

  Často s cervikálnou osteochondrózou sa na fixáciu krku používajú špeciálne obojky - bandáže. Tieto zariadenia môžu znižovať zaťaženie krčnej chrbtice a významne znižovať bolesť..

  Existuje niekoľko druhov držiakov hláv, ktoré sa líšia v tuhosti a materiáloch..

  • Jednou z najpopulárnejších možností je nafukovací obväz, ktorý je dutou štruktúrou zamatovo hebkou. Trubica a čerpadlo k nej idú v súprave. Čerpaním vzduchu sa dá nastaviť tuhosť a objem dutiny. Úlohou takého goliera je natiahnutie chrbtice do krčnej chrbtice. Hlavnou vecou je zvoliť správnu veľkosť, inak existuje riziko vytlačenia veľkých krvných ciev a rozvoja hypoxie mozgu..
  • Ďalšou možnosťou je krčný golier. Vyrába sa na penovej báze s upevnením zozadu. Držiak hlavy sa používa na upevnenie hlavy, čo pomáha zmierňovať bolesť a znižuje zaťaženie krčnej chrbtice.

  Lekár vám pomôže zvoliť správnu voľbu na základe vašej diagnózy.

  Prečítajte si viac o výbere goliera a o tom, ako sa Khoroshevov obväz líši od nafukovacieho, prečítajte si tento materiál a dozviete sa viac o Shantsovom golieri.

  Pohodlné tvary

  Pri návrate k ortopedickým vankúšom treba poznamenať, že vzhľad sa výrazne líši v závislosti od účelu:

  • Vankúš sa neodporúča na nočný spánok. Jej miesto je v aute alebo v kancelárii, pretože táto forma je vhodná len na krátky odpočinok.
  • „Podkova“ alebo „polmesiac“ je výhodná voľba, ak ste zvyknutí spať na chrbte. Výhodou takéhoto vankúša je to, že spoľahlivo fixuje krk a plecia a neumožňuje medziobratlové platničky pohybovať sa počas spánku..
  • Obdĺžnikový vankúš s vyčnievajúcimi okrajmi je ideálny na dlhý nočný odpočinok. Vďaka tomu sa budete cítiť pohodlne v akejkoľvek polohe.

  plniva

  Po rozhodnutí o formulári sa oplatí premýšľať o jeho vyplnení. Množstvo možností - od prírodných materiálov po ultramoderné syntetické materiály.

  latex

  Ak ste náchylní na alergické reakcie - vyberte výplň latexu. Má antibakteriálne vlastnosti, elastický, ale zároveň veľmi odolný.

  Polyuretánová pena

  Ortopedické vankúše s „pamäťovým efektom“ sú obvykle vyrobené z polyuretánovej peny. Majú milióny fanúšikov z celého sveta. Výrobky z tohto materiálu sú hypoalergénne a trvanlivé, nenáročné na starostlivosť.

  Existujú však aj nevýhody. V dôsledku nedostatočnej cirkulácie vzduchu majú tieto vankúše tendenciu sa zahrievať, čo sa každému nepáči.

  polystyrén

  Ďalším obľúbeným syntetickým plnivom sú polystyrénové guličky. Tento materiál je odolný, neabsorbuje pachy a nespôsobuje alergie. Ale také vankúše majú významné nevýhody - šušťanie, jemný zápach z plastu a neznesú pranie.

  Šupky z pohánky

  Šupka z pohánky, ktorá sa často používa pri výrobe takýchto vankúšov, je materiál šetrný k životnému prostrediu. Taký vankúš dokonale zopakuje tvar vášho tela. Príjemným bonusom je efekt ľahkej masáže. Životnosť takéhoto produktu je však iba 2 až 3 roky.

  Chladiaci gél

  Nie je to tak dávno, čo sa v obchodoch objavili ortopedické vankúše s neobvyklým plnivom - chladiacim gélom. Ultramoderný materiál dokonale zvláda svoju úlohu - hladko podopiera hlavu a má tvar tela. Prvé pár bude samozrejme nezvyčajné spať na takom vankúši, ale je to príjemné, najmä v horúcom období..

  Stupeň tvrdosti

  Ďalším dôležitým kritériom, ktoré treba vziať do úvahy, je stupeň rigidity. V žiadnom prípade by to nemal byť príliš mäkký alebo tvrdý kameň. Pokúste sa vybrať niečo priemerné, potom vám bude poskytnutý pohodlný spánok.

  Ako zvoliť správne príslušenstvo?

  Pred zakúpením príslušenstva si prečítajte niekoľko jednoduchých pravidiel. Pomôžu vám urobiť správny výber a váš nákup nesklame..

  Tipy na výber

  Taký dôležitý doplnok ako vankúš musí zodpovedať fyziologickým parametrom vášho tela.

  Ak urobíte chybu a namiesto pohodlného odpočinku získate ďalšiu dávku utrpenia a progresívnej nespavosti. Upozorňujeme, že pri výbere ortopedického vankúša nezabudnite starostlivo korelovať šírku a výšku produktu..

  Veľkosť

  Na určenie správnej veľkosti zmerajte šírku ramien. Ak už produkt existuje - táto možnosť nie je pre vás. V ideálnom prípade, ak vankúš zodpovedá vašim parametrom, aj keď je o niečo väčší, nie je to rozhodujúce.

  výška

  Pri osteochondróze krčnej chrbtice počas spánku musíte zaujať takú polohu tela, aby bola hlava mierne pod ramenným pásom. Výška vankúša sa môže meniť od 5 do 10 cm.

  Na čo sa zamerať?

  Nezabudnite si prečítať recenzie online pred dôležitým nákupom, študovať značky existujúce na trhu, konzultovať s predajcom v obchode. Vyberte si výrobky iba z kvalitných materiálov od dôveryhodných výrobcov..

  To, čo používať, nestojí za to?

  Ak máte pochybnosti o kvalite produktu - nákup odmietnite. Akákoľvek odchýlka v parametroch môže mať za následok negatívne následky na vaše zdravie. Ak výrobok nedrží dobre svoj tvar, má nepríjemný zápach, nielen že zlepší vaše pohodlie, ale poškodí aj vaše zdravie..

  Čo je potrebné zvážiť?

  Vaša obvyklá poloha pri spánku je dôležitým kritériom. Produkt s valcami rôznych výšok bude vhodný pre ľudí spiacich v polohe „na boku“, zatiaľ čo model s rovnakými vložkami bude vyhovovať milovníkom spánku na chrbte..

  Ďalšie odporúčania

  Pred nákupom dôkladne skontrolujte švy spojov tovaru. Mali by byť spoľahlivé, ale nemali by vyčnievať, aby ste počas spánku neboli otrávení zbytočným dotykom.

  Okrem toho musíte jasne pochopiť, na aký účel dostanete ortopedický vankúš - na krátky odpočinok alebo dobrý spánok..

  Najlepšie možnosti pre pohodlie

  Perfektný vankúš - prispôsobený vašim individuálnym potrebám. V každom prípade však musí spĺňať nasledujúce parametre:

  • odporúčaný stupeň tuhosti - stredný;
  • Šírka by nemala byť menšia ako šírka ramien;
  • výška produktu - 5-10 cm;
  • tvar, aby zodpovedal zvyčajnej polohe spánku.

  Zasiahnutie prvej desiatky všetkých vyššie uvedených položiek bude znamenať skutočne úspešný a užitočný nákup.

  Je všetko v poriadku?

  Vypočujte si svoje telo. Ak máte chuť dať si ruku pod hlavu, vankúš je nižší, ako je potrebné, a ak sa počas spánku neustále otáčate zo strany na stranu, výrobku chýba šírka.

  Hneď ako sa vaša hlava dotkla povrchu, bolo treba zavrieť oči a zaspať. Našli ste, čo potrebujete!

  Ako lepšie spať?

  Vzhľadom na to, že vo sne človek trávi tretinu svojho života, musíte sa v tejto profesii dopriať. Pomôže vám to s niekoľkými jednoduchými pravidlami:

  1. Vymeňte starú rozdrvenú pohovku za tvrdú posteľ. Povrch by mal byť dostatočne plochý a pevný.
  2. Perie z peria sú vaši nepriatelia. Ideálnou možnosťou by bola kvalitná matraca, dostatočne pevná a dostatočne elastická, aby zopakovala ohyby tela.
  3. Zbavte sa starých vankúšov z peria.

  Vykonanie iba troch bodov môže výrazne zlepšiť kvalitu spánku a zbaviť vás chronického nedostatku spánku a únavy..

  Odporúčame sledovať video o tom, ako správne spať s cervikálnou osteochondrózou:

  Prečítajte si viac o tom, ako správne spať v SHOX, tu.

  Póza na odpočinok

  Ale ak ste zvyknutí spať na chrbte, potom si kúpte poduškový vankúš. S ním môžete uvoľniť svaly krku a ramien.

  Ale spať na žalúdku s diagnózou osteochondrózy nie je žiaduce - prietok krvi je ťažký a krčné stavce sa môžu pohybovať. Potom namiesto odpočinku dostanete hypoxiu mozgu a bolesť v chrbtici.

  Klady a zápory, ak neexistuje žiadne príslušenstvo

  Je v zásade možné vankúše opustiť? Odborníci na to majú zmiešaný názor. Budeme skúmať podrobnejšie a zvážiť klady a zápory. Začnime dobrými bodmi:

  • horizontálna poloha tela počas spánku všeobecne pozitívne ovplyvňuje stav chrbtice a vnútorných orgánov v dôsledku neprítomnosti nadmerného tlaku na ne;
  • Ak spíte bez vankúša, vrásky sa objavia oveľa neskôr ako u ľudí, ktorí dávajú prednosť použitiu tohto zariadenia.

  Akákoľvek medaila má však vždy dve strany a mnoho lekárov dôrazne neodporúča opustiť známe príslušenstvo od detstva z mnohých dobrých dôvodov:

  • zvyšuje sa riziko osteochondrózy;
  • počas spánku existuje riziko udusenia slín;
  • nezvyčajná poloha tela prispieva k výskytu chrápania;
  • negatívne ovplyvňuje vzhľad, pretože ráno riskujete, že sa ocitnete v zrkadle s jasnými výtlačkami ohybov listu na tvári.

  matrace

  Spánok priemerného človeka trvá 7-8 hodín. Je veľmi dôležité, aby sa počas tejto doby telo úplne obnovilo. K tomu by však malo byť lôžko čo najpohodlnejšie.

  Okrem správneho výberu vankúšov slúži kvalitný matrac aj ako záruka zdravého spánku. Po prvé, pri nákupe by ste sa mali riadiť prísnosťou. Nesprávne držanie tela počas spánku môže viesť k skolióze a osteochondróze.

  Vyberte si elastický, dokonale si zachová svoj tvar, ale zároveň zopakuje anatómiu vášho tela. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí s veľkou postavou - elastický povrch zabráni ochabnutiu tela a neumožňuje zaujať nesprávnu polohu..

  Hodnotenie posteľnej bielizne

  Dnes majú obchody a lekárne veľký výber ortopedických vankúšov od desiatok výrobcov z celého sveta. Netrénovaný človek môže byť ľahko zmätený v takej rozmanitosti. Ak však hovoríme o tom najlepšom, potom päť víťazov, ktorí získali najpriaznivejšie recenzie lekárov a kupujúcich, vyzerá takto:

  1. Trives je univerzálny vankúš, ktorý sa zmestí úplne pre každého. Výplň - vysoko kvalitný latex a bambus.
  2. Trelax - vankúš s pamäťovým efektom, ktorý nemá kontraindikácie a je vhodný pre ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku.
  3. Komfort poznámky Memifform - vankúš na potlačenie bolesti hlavy a migrény.
  4. Luomma - vysoko kvalitný vankúš na boj proti osteochondróze, stresu a únave.
  5. Sisse je univerzálny anatomický vankúš, ktorý nemá žiadne obmedzenia pri používaní.

  Komfort poznámky typu Magniflex

  Jedným z lídrov v predaji je taliansky komfort Memoformu Magniflex. Jedná sa o vysoko kvalitný vankúš do pamäte. Plnivo je mikroporézny memoformný materiál, hypoalergénny, ktorý poskytuje ochranu pred kliešťami a baktériami. Bavlnený vankúš sa dá ľahko vybrať, čo výrazne zjednodušuje starostlivosť o výrobok..

  Tento vankúš je vynikajúcim spojencom v boji proti migréne, prispieva k maximálnej relaxácii tela vo sne a je vhodný aj pre astmatikov..

  Pekný bonus - v predaji nájdete dve veľkosti: deti a dospelých.

  Cena produktu v lekárňach

  V priemere sa cena talianskych vankúšov Magniflex komfortu Memoform pohybuje medzi 10 000 - 12 000.

  Zhrnutím vyššie uvedeného je možné povedať, že ortopedický vankúš je vynikajúcim nástrojom na boj proti prejavom osteochondrózy..

  Aký vankúš je lepšie spať s cervikálnou osteochondrózou? Pri výbere nového doplnku na spanie pre seba uprednostňujte produkty osvedčených svetových značiek, napríklad Trives, Magniflex memoform comfort a ďalšie. Relatívne vysoká cena týchto vankúšov je odôvodnená najvyššou kvalitou zaručenou výrobcom..

  Hodnotenie „Najlepší ortopedický vankúš“ doteraz vedie produkty fínskej spoločnosti Luomma. Podľa kupujúcich a lekárov účinne bojuje aj s pokročilou formou osteochondrózy, ľahko sa používa a spĺňa vysoké štandardy kvality.

  Pomáha diagnostika SHOX? Ortopedický vankúš nepochybne nie je všeliekom na chorobu, ako je osteochondróza. Ale spať s ňou bude oveľa pohodlnejšie. Budete sa úplne uvoľniť, čo znamená - získať silu pre nové úspechy.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Loketný kĺb je každý deň vystavený vážnemu stresu, najmä to sa týka ľudí, ktorí počas dňa vykonávajú rovnaké pohyby rukami. Dokonca aj nepatrné nepohodlie spôsobuje veľké množstvo nepríjemností a výsledné hrbole v lakte môžu spôsobiť paniku.
  Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..
  Denzitometria je diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje diagnostikovať osteoporózu v skorých štádiách. Keďže sa tomuto ochoreniu dá oveľa ľahšie predchádzať ako ho liečiť, lekári na celom svete v súčasnosti túto technológiu aktívne využívajú.
  kladymínusy