loader

Hlavná

Späť

Príčiny, príznaky a liečba slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia je výstup orgánov brušnej dutiny smerom von cez ingvinálny kanál (párový štrbinovitý útvar v dolnej brušnej stene, v ktorom normálne prechádza maternicový väzivo u žien). Pri hýrii slučky čreva (hrubé alebo tenké), omentum, močový mechúr, vaječník, vajcovody, zriedka močovod, obličky a slezina vystupujú cez trieslovinový kanál. Intuitívna hernia u žien je často získaným ochorením, hoci existujú aj vrodené formy. Môže sa vyskytnúť na jednej alebo dvoch stranách naraz..

Príznaky siahajú od jemného nepohodlia po neznesiteľnú bolesť a obrovské škaredé slabiny v slabinách (hlavnými príznakmi sú bolesť a vzdelanie)..

V každom prípade je potrebné po potvrdení diagnózy vykonať operáciu čo najskôr, pretože vznik je možné odstrániť iba chirurgickým zákrokom..

Operácie s nepoddajnými kýlami sú jednoduché a zotavenie po nich nastane rýchlo. Nemá zmysel odkladať liečbu, pretože aj malé útvary môžu byť narušené (to znamená, že orgány sú stlačené v oblasti výstupu z brušnej dutiny), a tento stav je už život ohrozujúci a vyžaduje si núdzový chirurgický zákrok..

Ak dôjde k porušeniu, zastaví sa prívod krvi do orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. Diagram ukazuje stočenú slučku čreva

Päť príčin choroby

Príčiny získanej inguinálnej hernie u žien sú rôzne stavy sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Tu je 5 hlavných:

tehotenstvo (najmä opakované tehotenstvo);

pôrod (zvlášť závažný);

nadmerná fyzická námaha (cvičenie brucha, vzpieranie);

Vrodená ingvinálna hernia sa vyskytuje v dôsledku defektov v ingvinálnom kanáli a anatomicky slabých brušných svalov.

Charakteristické príznaky

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú bolesť a prítomnosť objemnej hmoty v slabinách.

Závažnosť príznakov závisí od štádia prietrže (začiatok alebo vznik):

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hodnotenie symptómov u žien je nejasné a najčastejšie sa vyskytuje opis periodického nepohodlia.

Pacienti predkladajú jasné sťažnosti, že lekár akejkoľvek špecializácie môže ľahko diagnostikovať diagnózu.

Bolesť v ingvinálnej oblasti je neprítomná alebo mierne znepokojuje ženy, ktoré vznikajú iba z času na čas (s intenzívnou fyzickou námahou, po dlhom pobyte v stoji).

Bolesť sa postupne stáva intenzívnejšou, zaznamenávajú sa v pokoji alebo pacienty neustále mučia - niekedy sa zosilňujú alebo niekedy upokojujú..

Počas externého vyšetrenia nie sú stanovené žiadne objemové útvary.

Objemová formácia v slabinách vo forme výčnelku v ingvinálnom záhybe nad pubou v oblasti labia majora.

Výstupok môže mať rôzne veľkosti - od sotva pozorovateľnej po veľmi veľkú formáciu, čo spôsobuje nepríjemnosti pri chôdzi. Veľkosť výčnelku má malý vplyv na intenzitu bolesti a riziko vzniku porušenia. Pri nekomplikovaných formáciách malej veľkosti dochádza k vyčnievaniu v stojacej polohe a pri tlaku brušného lisu a pri relaxácii a ľahnutí sa prietrž spontánne zapadá.

Symptómy patológie tiež závisia od toho, ktorý orgán vystupuje cez trieslovinový kanál. Takže, keď sa vyvinú slučky výstupu z hrubého čreva, dôjde k chronickej zápche, a keď sa vaječník, vajcovod, trubica alebo výstup z maternice, ženy znepokojujú bolesťami v dolnom bruchu, siahajúcimi až k spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti, ktoré sa počas menštruácie prudko zvyšujú..

V smere šípky - herniálny výstupok v slabinách

diagnostika

V prípade zjavných príznakov sa diagnóza ľahko stanoví po vyšetrení a vypočúvaní pacienta. Ale v počiatočných fázach, keď sa príznaky choroby vymažú alebo chýbajú, môže byť správna diagnóza zložitá, ak pacient nejde k chirurgovi, ale k lekárovi inej špecializácie (terapeut, gynekológ). Skúsený chirurg počas vyšetrenia a palpácie (palpácia) ľahko určí herniu, aj keď je vo vnútri trieslového kanála..

Možné komplikácie

Najčastejšie pozorovanou komplikáciou je priestupok a pri výstupe z slepého čreva sa môže objaviť zápal vermiformného dodatku (dodatok) priamo vo vnútri ingvinálnej prietrže. V obidvoch prípadoch sa vyvíja obraz „akútneho brucha“: silná bolesť brucha, sucho v ústach, nevoľnosť, opakované nezvratné vracanie..

Ak sa vyskytnú komplikácie, mali by ste okamžite kontaktovať chirurgickú nemocnicu, pretože je potrebná neodkladná operácia.

Jediné ošetrenie

Ženská hernia sa u žien lieči iba chirurgicky.

Neexistujú žiadne iné metódy liečby, ale v niektorých prípadoch je operácia dočasne oneskorená (napríklad počas tehotenstva) a potom sa odporúča jemný režim fyzickej aktivity (obmedzovanie zaťaženia brušnej tlače) a nosenie špeciálneho obväzu..

Zhrnúť

Bez ohľadu na to, aké závažné sú príznaky choroby, liečba by sa mala začať čo najskôr. Lekári ihneď po potvrdení diagnózy odporučia plánovanú operáciu bez kontraindikácií (tehotenstvo alebo závažné ochorenie, pri ktorom je akýkoľvek chirurgický zákrok kontraindikovaný)..

Nepokúšajte sa kýlu liečiť iným spôsobom alebo odložiť operáciu - to je spojené s rozvojom nebezpečných komplikácií..

Inguinálna hernia u žien: príznaky, liečba, diagnostika, príčiny

Nie je náhoda, že inguinálna medzera je najbežnejším miestom pre vyčnievajúce kýly. Dôvod spočíva v jeho zložitej štruktúre a prirodzenej „slabosti“. Zvlášť je oslabený u mužov, hoci kýly sa vyskytujú u žien rôzneho veku..

V inguinálnej oblasti je niekoľko vrstiev fascie, medzi ktorými leží inguinálny kanál. V ňom majú ženy guľatý väz maternice, tepnu a nervový zväzok. Rovnako ako v každom kanáli má vonkajší a vnútorný krúžok (výstup a vstup).

Normálne všetky vrstvy inguinálnej oblasti úspešne odolávajú tlaku orgánov zvnútra. Kombináciou niektorých faktorov však prechádzajú cez „slabé“ miesta a vytvárajú prietrž.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia je prienik vnútorných orgánov do trieslovinového kanála cez jej prirodzené otvory a trhliny. Obsah herniálneho vaku môže byť všetko, čo je v brušnej dutine. Najbežnejšia žľaza a tenké črevo, menej často hrubé črevo, vaječníky, maternice a vajcovody, slezina, dokonca žlčník a žalúdok.

Hernia je patologický proces, vedie k nemu súbor faktorov. Predispozičné príčiny vytvárajú pozadie pre herniovú chorobu a produkčné faktory spôsobujú priame vyčnievanie vnútorných orgánov. K tejto chorobe vedie kombinácia príčin týchto dvoch skupín.

Predispozičné faktory

 • Slabá postava
 • Málo cvičenia
 • Vrodené štrukturálne vlastnosti svalov a väzov
 • Dedičná predispozícia

Produkčné faktory

Zvýšený brušný tlak:

 • časté plač a kričanie u detí
 • dlhodobý, bolestivý kašeľ (na rôzne choroby)
 • častá chronická zápcha alebo hnačka
 • ťažkosti s močením (s nádormi a zúžením močových ciest)
 • ťažká práca
 • zvracanie
 • dychový nástroj
 • ťažké narodenie (najmä druhé a nasledujúce)

Oslabenie svalov prednej brušnej steny:

 • sedavý spôsob života, nedostatok pohybu
 • choroby vedúce k úbytku hmotnosti a svalovej slabosti
 • obezita
 • opakované tehotenstvo a pôrod
 • poranenia, operácie v prednej brušnej stene

Vrcholy tvorby kýly sa vyskytujú u detí (1 - 2 roky) a dospelosti (od 40 rokov a starších). Predpokladá sa, že pri kojencoch sú hernie častejšie „vrodené“ spojené s anatomickým defektom väzov, ale u starších ľudí sú produkčné faktory veľmi dôležité. Ženy čelia tejto chorobe oveľa menej ako muži. Dôvodom je obsah a vlastnosti formovania trieslového kanála. V procese vnútromaternicového vývoja semenníky u chlapcov zostupujú do mieška z brušnej dutiny a vytvárajú ľahkú cestu prietrže. Vaječníky dievčat nikam nespadajú, takže je ťažké preniknúť cez obsah brucha cez trieslovinový kanál..

Príznaky prietrže

 • Výčnelok nádoru v trieslovej oblasti
 • Bolesť v slabinách a bolesť v dolnej časti brucha, vyžarujúca do krížovej kosti a dolnej časti chrbta (nie vždy)
 • Možná zvýšená bolesť počas kašľa, kýchania a fyzickej námahy
 • Poruchy trávenia (hnačka, zápcha, nadúvanie)

Príznaky slabinovej prietrže u žien môžu byť odstránené, pretože veľkosť výčnelku je často malá. Okrem toho sa bolestivosť počas menštruácie zosilňuje, čo naznačuje prítomnosť genitálnych orgánov v prietrži.

Počiatočná kýlatvoril
Začiatok tvorby kýlytvoril
 • Neexistuje žiadna silná bolesť, po dlhej vertikálnej polohe s fyzickou námahou sa vyskytuje mierne nepohodlie.
 • V slabinách nie sú žiadne vonkajšie známky hernie.
 • Bolesť sa javí, teraz zosilňujúca, potom klesajúca, obťažuje ženu aj v pokoji.
 • Pri vyšetrení je zreteľne viditeľný výčnelok nad pubou v trieslovom záhybe.

Druhy trieslovínovej hernie

Všetky trieslové kýly môžu byť rozdelené do 3 skupín v závislosti od toho, kde vyčnievajú.

 • Šikmá prietrž - obsah vrecka vystupuje cez vonkajšiu trieslovinu. Väčšina prípadov je tohto typu..
 • Priama kýla - výstup cez vnútornú trieslovinu
 • Vonkajšia supravezikálna kýla vystupuje cez supravezikálnu fossu.

Ďalším kritériom je rozdelenie prietrže. Je miera jeho zákonnosti.

 • Vystužené kýly sa dajú ľahko opraviť sami (napríklad v ležiacej polohe) alebo pomocou malej pomoci rúk.
 • Nezvratné prietrže sa nedajú priviesť späť, sú stále v tomto stave. Kýly sa väčšinou prestanú fixovať počas procesu lepenia, môžu spôsobiť trávenie, zvracanie a zníženú schopnosť pracovať..

Komplikácie slabiny prietrže

Estetická vada a nepohodlie sú ďaleko od najsmutnejších dôsledkov prietrže. Existuje mnoho komplikácií, ktoré sa niekedy vyskytnú náhle a vedú k vážnemu stavu..

zápal

Zápalový proces v herniálnom vaku je pomerne zriedkavou, ale nepríjemnou komplikáciou. Najčastejšie sa v rámci prietrže vyvinie akútna apendicitída, kolitída a zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov. Niekedy stav ženy netrpí veľa, teplota mierne stúpa. Ale aj v miernych prípadoch sa tvoria komisúry, ktoré spôsobujú nezmeniteľnosť z opraviteľnej kýly. Ak sa stav prudko zhorší, objaví sa bolesť, nevoľnosť a zvracanie - môže to byť napríklad príznak akútneho zápalu v dodatku. Takéto situácie si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok..

upchatie

Ak je obsah herniálneho vaku časťou hrubého čreva, potom existuje riziko upchatia stolice. Časť čreva sa postupne stáva nepriechodnou, keď sa v nej hromadí výkaly. To má za následok narušenie trávenia a vo vyspelých prípadoch smrť čreva z dôvodu nedostatku krvi. Tento výsledok sa zvyčajne vyskytuje u starších obéznych ľudí s nezvratnou prietržou. Niekedy je možné zmierniť stav týchto pacientov pomocou masáže a preháňadiel. Ale chirurgia je často jediným spôsobom, ako zbaviť vnútornosti pred stagnáciou..

zneužívanie

Poranenie slabinovej prietrže je veľmi hrozná komplikácia, ktorá sa často vyvíja náhle a rýchlo. V tomto prípade sú orgány, ktoré sú súčasťou herniového vaku, stlačené pri jeho bráne. Naruší sa prísun krvi a inervácia. Podľa štatistík je porušených asi 15% všetkých slabinových hernií. Hlavné znaky porušenia prietrže:

 • náhle objavenie kýly nezvratnosti, ktorá bola predtým voľne upravená
 • silná bolesť v slabinách a niekedy aj v žalúdku
 • pri porušení vaječníkov a maternice je bolesť neznesiteľná a často vedie k šoku
 • herniálny výčnelok je veľmi hustý a na dotyk napnutý
 • nevoľnosť, zvracanie
 • niekedy horúčka

Diagnóza slabiny prietrže

Najskôr lekár počuje sťažnosti (príznaky slabinovej prietrže u žien sú podobné sťažnostiam u mužov), potom skúma.

Palpácia (palpácia) herniálneho vaku

 • Príznak „potlačenia kašľa“: pri kašľaní sa vibrácie prenášajú na obsah prietrže
 • Príznak ‚napnutej šnúry ': pacient s trieslovinou prietrž vytvorenou počas procesu adhézie po vyrovnaní cíti napätie v bruchu. Preto sa tieto ženy v stojacej alebo sediacej polohe pokúšajú mierne ohýbať, aby znížili nepohodlie.
 • Stanovenie kontrolovateľnosti prietrže.

S pomocou ultrazvuku nie je skutočnosť prietrže určená, ale jej obsah. To je dôležité vedieť pred operáciou.

Dvojstranné vyšetrenie

Vyšetrenie cez vagínu a konečník. Táto metóda sa používa, ak obsah prietrže sú ženské pohlavné orgány (napr. Vaječníky). Známky slabinovej prietrže.

Ako vyzerá prietrž v slabinách žien?

Inguinálna hernia je ochorenie vyznačujúce sa vyčnievaním brušných orgánov do trieslového kanála za prednou časťou brušnej steny, pričom sa zachováva integrita kože. Kýla vizuálne vyzerá ako kruhový konvexný novotvar v oblasti slabín.

Najčastejšie sa u mužov vyskytujú ingvinické prietrže, predstavitelia žien trpia touto chorobou vo výnimočných prípadoch - je to kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry trieslového kanála - u žien je otvorenie slabín oveľa užšie ako u mužov..

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia je vyčnievanie panvových orgánov do ingvinálneho kanála cez jej prirodzené otvory. V hrudnom vaku sa však najčastejšie vyskytujú slučky tenkého čreva alebo omentum, avšak absolútne akýkoľvek orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine (vaječník, maternica, vajcovody, hrubé črevo, slezina, o niečo menej často v žalúdku)..

Príčiny hernie u žien

Inguinálna kýla je patologický proces, ktorý nemá jedinú príčinu rozvoja. Tvorba herniálneho výčnelku je podporovaná niekoľkými faktormi:

 • zvýšený vnútrobrušný tlak spôsobený chronickou zápchou, namáhaním, predĺženým zvracaním, nádormi brušnej dutiny, predĺženým nahnevaným kašľom;
 • ťažké pracovné a pôrodné úrazy;
 • poranenia brušnej dutiny a prednej brušnej steny;
 • obezita alebo nadváha;
 • vzpieranie a zvýšená fyzická aktivita;
 • slabé brušné svaly;
 • sedavý spôsob života;
 • dedičná predispozícia;
 • anomálie vo vývoji a štruktúre trieslového kanála.

Vek hrá dôležitú úlohu pri formovaní prietrže, predpokladá sa, že najvyššie riziko patológie u dievčat pred narodením pred 2 rokmi au žien po 40 rokoch. Hnačka v detskom veku sa formuje vrodenými vlastnosťami vývoja panvového dna a pohybového aparátu, zatiaľ čo v staršom veku sa pridružené vonkajšie a vnútorné faktory stávajú príčinou rozvoja prietrže.

Druhy trieslovínovej hernie

Ženská hernia sa u žien klasifikuje podľa niekoľkých kritérií:

 • lokalizácia herniálneho výčnelku - vpravo, vľavo, veľmi zriedka na oboch stranách;
 • Schopnosť premiestniť prietrž sa vyznačuje ľahko opraviteľnými, tj tými, ktoré sa žena môže narovnať sama, zaujme ležiace postavenie tela, a je ťažké sa premiestniť - tie, ktoré sú takmer alebo dokonca nemožné premiestniť, dokonca aj v náchylnej polohe tela..

V mieste prietrže sa rozlišujú tieto typy:

 • priame - k výčnelku herniálneho vaku dochádza cez vnútornú trieslovinu;
 • šikmý - herniálny výčnelok je zobrazený cez vonkajšiu trieslovinu. Tento typ prietrže u žien sa takmer nikdy nenájde, je typickejší pre mužov;
 • nadbublina - herniálny výstupok prechádza cez vonkajšiu supravesikálnu fossu.

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Hrudný výčnelok môže mať rôzne veľkosti - od sotva pozorovateľných po veľmi veľké, čo narúša chodenie, sedenie a vykonávanie akejkoľvek činnosti. V tomto prípade veľkosť výčnelku nemá vplyv na pravdepodobnosť komplikácií vo forme porušenia a intenzity syndrómu bolesti. Pri nekomplikovanej prietrži je pri námahe, pri napätí brušných svalov v stojacej polohe naznačený výčnelok malej veľkosti, zatiaľ čo pri relaxácii a pri vodorovnej polohe sa samostatne nastaví na svoje miesto..

Hlavnými klinickými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú bolestivé pocity a výskyt sférického výčnelku v oblasti slabín. Závažnosť klinického obrazu závisí od štádia patologického procesu - počiatočného alebo formovaného.

 1. Začiatok prietrže - charakterizovaný výskytom periodickej bolesti v slabinách pri dlhodobom státí v rovnakej polohe, zdvíhaní bremien, zvýšenej fyzickej námahe. Ak preskúmate slabiny, potom sa vizuálne nepozoruje žiadny výčnelok.
 2. Vzniknutá prietrž sa klinicky prejavuje bolestivými pocitmi, ktoré ženu neustále alebo príležitostne obťažujú po námahe, namáhaní, vzpieraní. Pri skúmaní slabín je vizuálne zreteľne viditeľný výčnelok nad pubou, v oblasti ingvinálneho záhybu alebo v oblasti labia majora. Pri ležaní môže výstupok zmiznúť alebo sa stane menej viditeľným..

Okrem toho klinické príznaky hernie trieslového kanálika u žien závisia od toho, ktorý orgán spadol do herniálneho vaku, napríklad ak ide o slučku čreva, potom bude žena narušená zápchou, problémami s vyprázdňovaním čreva, nesprávnym nutkaním na defekáciu. Ak vaječník, trubica alebo maternica vstúpia do herniálneho vaku, potom hlavnými príznakmi patológie, okrem bolesti, sú menštruačné nepravidelnosti, ťažkosti s tehotenstvom.

Možné komplikácie

Najnebezpečnejšou a najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži je jej porušenie. Pod vplyvom rôznych faktorov je herniálny výčnelok stlačený v herniovej bráne a krv prestáva tečať do obsahu vaku. To vedie k prudkému narušeniu výživy herniálneho vaku a k rýchlemu vývoju nekrotických procesov. Ak žena okamžite nemá chirurgickú pomoc, je to smrteľné.

Charakteristické znaky obmedzenej kýly prietrže sú:

 • ostrá pretrvávajúca bolesť v slabinách;
 • nevoľnosť, zvracanie, zmeny krvného tlaku;
 • studený pot;
 • cardiopalmus;
 • sfarbenie kože herniálneho výčnelku - stáva sa karmínovým, potom s namodralým odtieňom.

Dôležité! Ak sa vyskytnú príznaky porušenia prietržovej prietrže, v žiadnom prípade by ste sa ju nemali pokúsiť zaviesť - to môže urýchliť nekrotické procesy alebo viesť k prasknutiu vaku a peritonitíde. Okamžite musíte zavolať sanitku a zaujať vodorovnú polohu tela.

Diagnostické metódy

Ak sa vyskytnú príznaky kýly alebo ak sa zistí charakteristický výčnelok v oblasti slabín, odporúča sa, aby sa žena poradila s chirurgom. Na recepcii lekár preskúma herniálny vak a pokúsi sa ho zaviesť - to vám umožní zhromaždiť úplnú históriu patológie a rozhodnúť sa o ďalších krokoch.

Aby sa urobila presná diagnóza a vyhodnotil stupeň zapojenia vnútorných orgánov do herniálneho vaku, pacient sa podrobuje množstvu ďalších štúdií:

 • bimanuálne vyšetrenie - vykonáva sa prostredníctvom vagíny a konečníka a umožňuje vám vyhodnotiť, ktoré pohlavné orgány sú v herniálnom vaku;
 • Ultrazvuk panvy a brušných orgánov;
 • Röntgenové vyšetrenie - vykonajte herniografiu a irrigoskopiu. Počas týchto štúdií sa skúma priebeh herniálneho kanála a poloha črevných slučiek..

Liečba prietržnej hernie

Po prvé, žena by mala vedieť, že žiadna konzervatívna metóda liečby nemôže vyliečiť ingvinálnu prietrž, okrem toho fyzioterapiu, elektroforézu, obklady - to všetko môže predstavovať hrozbu a zvýšiť riziko štípania hernálneho vaku. Nosenie obväzov pomôže trochu zmierniť bolesť a oddialiť progresiu patológie pred operáciou.

Jediným spôsobom, ako vyliečiť slabinovú prietrž u žien, je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva rôznymi metódami:

 1. Napätá hernioplastika - metóda operácie spočíva v napnutí tkanív a ich zošití spolu na mieste prietrže hernie. Táto metóda sa v súčasnosti v chirurgii zriedka používa, pretože jej nedostatky sú dlhá doba na zotavenie, prítomnosť veľkej jazvy, možný relaps kýly.
 2. Beznapäťová hernioplastika - táto metóda chirurgického zákroku je založená na spevnení steny trieslového kanálika pomocou syntetických materiálov vo forme ôk. Sieťová protéza sa šije priamo na aponeurózu, zatiaľ čo svaly nie sú ovplyvnené, tkanivá nie sú napnuté, čo vylučuje pravdepodobnosť recidívy prietrže na tomto mieste. Materiály používané na protetiku sú hypoalergénne a nespôsobujú odmietnutie organizmom.

Hemming oka k aponeuróze je možný otvoreným prístupom (rezom) alebo laparoskopickým zásahom. Napriek skutočnosti, že druhá možnosť je menej traumatická, chirurgovia sa stále uchyľujú k operáciám prostredníctvom otvoreného prístupu, ktorý je pre pacienta oveľa efektívnejší.

 1. Extraperitoneálna endovidoskopická hernioplastika - rysom tejto operácie je inštalácia protetickej siete bez ovplyvnenia pobrušnice. Tento spôsob je veľmi obtiažny, ale jeho hlavnou výhodou je neprítomnosť adhézií v brušnej dutine po operácii.
 2. Extraabdominálna endovidoskopická hernioplastika - tento typ chirurgického zákroku je charakterizovaný inštaláciou protézy cez pobrušnicu, zatiaľ čo prístup k prietrži sa vykonáva mimo pobrušnice. Protetická sieť je v tomto prípade umiestnená priamo pod kožou, čím sa v budúcnosti zabráni tvorbe adhézií. Tento spôsob chirurgického zákroku je ťažké uskutočniť, ale často sa používa v chirurgii.

Pooperačné obdobie

Trvanie rehabilitačného obdobia po chirurgickej liečbe inguinálnej hernie závisí od typu chirurgického zákroku. Napríklad pri vykonávaní operácie prostredníctvom otvoreného prístupu potrebuje pacient na zotavenie viac času, na rozdiel od laparoskopickej operácie.

V pooperačnom období, v prvých dňoch, môže byť potrebné užívať lieky proti bolesti, ktoré lekár odporučí, aby sa eliminovala bolesť, horúčka a iné nepríjemné javy. Ženy s nadváhou v pooperačnom období sa odporúčajú nosiť obväz po dobu 1 mesiaca, nie je to však vždy potrebné a závisí to od individuálnych charakteristík tela. Je veľmi dôležité monitorovať suchosť a čistotu pooperačnej rany - starostlivo vykonávať hygienu pohlavných orgánov a ošetrovať ranu roztokom brilantnej zelene dvakrát denne..

1 mesiac po operácii, pri absencii komplikácií, je potrebné začať s gymnastickými cvičeniami, ktoré pomôžu posilniť svaly brušnej tlače a panvového dna - to pomôže predchádzať recidíve choroby. Ženám, ktoré sa podrobili chirurgickému zákroku, sa odporúča, aby počas tohto obdobia neplánovali otehotnieť pomocou kvalitných antikoncepčných metód..

Možné komplikácie v pooperačnom období

Akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rozvojom komplikácií v pooperačnom období. Môžu byť skoré, to znamená, že sa vyvíjajú počas operácie alebo do 24 hodín po nej a neskôr - vyvíjajú sa po 1-3 dňoch. Najčastejšie sa po chirurgickej liečbe inguinálnej kýly u žien vyskytnú tieto komplikácie:

 • znížená črevná motilita, v dôsledku čoho pacient trpí zápchou;
 • časy po infekcii;
 • tvorba adhézií v brušnej dutine a panve.

Okrem toho je možná recidíva prietrže, ktorá sa vyvíja z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patrí nesprávne vykonaná operácia, infekcia po zákroku, skoré obnovenie fyzickej námahy, tehotenstvo, chronické ochorenia tráviaceho traktu a dýchacích ciest..

Je ťažké odstrániť opakovaný herniálny výčnelok, takže si chirurg vždy vyberie chirurgický zákrok, ktorý nebol prvýkrát aplikovaný.

Prognóza a prevencia

Pri včasnej diagnóze herniálneho výčnelku a operácie sú predpovede priaznivé - výkon ženy sa v krátkom čase úplne obnoví..

Ak sa lekári dozvedeli o hernii iba v čase jej porušenia a vzniku komplikácií, potom je možný dokonca fatálny výsledok - najmä v prípade prasknutia hernálneho vaku a rozvoja difúznej peritonitídy..

Kýlová profylaxia zahŕňa posilnenie svalov panvového dna a brušnej tlače, mierny stres na tele, včasné liečenie chorôb, ktoré vytvárajú predpoklady na tvorbu bránkových brán..

"Známky a liečba slabinovej prietrže u žien, je možné urobiť bez operácie?"

7 komentárov

Inguinálna hernia je patologický defekt vo forme vyčnievania tumoru podobného útvaru v oblasti slabín, ktorý sa prejavuje ako výsledok premiestnenia orgánov z ich anatomického umiestnenia do pobrušnice a vytlačenia z brušnej steny inguinálnym kanálom bez narušenia integrity jeho celého telesa..

Vývoj tohto procesu u žien je pravdepodobnejšou výnimkou ako pravidelnosť, pretože všetci pacienti - 90% tvoria výlučne muži. Ženy sú chránené pred herniovým výčnelkom množstvom funkcií tela. Toto je krátka medzera po inguinálnom priestore a výrazne úzky vstup do inguinálneho kanála (v porovnaní s mužom).

Vonkajšia aponeuróza šikmého svalu (časť svalu, do ktorej prechádzajú do šliach) je oveľa silnejšia ako mužská. A ten trieslový kruh je užší, pretože kolagénové vlákna na jeho vrchole sú hustejšie. Cez ženskú trieslovinu neprebieha šnúra mužskej spermatickej šnúry, čo významne oslabuje odolnosť steny voči vnútornému tlaku..

Aká hernia v slabinách sa prejavuje u žien?

Znížte bolesť brucha a nepohodlie

U žien je prietrž v slabinách zaznamenaná (zvyčajne) v zóne symfýzy (ochlpenie kĺbov, ochlpenie) v mieste pripojenia maternice k iným tkanivám. K patologickému procesu prispieva nadmerný vnútorný tlak na spodnú časť pobrušnice, ktorý môže byť spôsobený nadváhou alebo jej tehotenstvom, predĺženou absenciou pohybu čriev alebo účinkom veľkej fyzickej námahy..

V dôsledku slabosti svalov v oblasti slabín ich nadmerný tlak na orgány vytlačuje prirodzenými trhlinami a otvormi do trieslovinového kanálika, čím vytvára priamu a femorálnu trieslovinu prietrže.

Do dutiny prietrže sa môže dostať všetko - segment malého, hoci zriedkavého, ale hrubého čreva, omentum, maternice alebo časti vajcovodov, dokonca aj sleziny, žlčníka a žalúdka..

Príznaky a klinické príznaky slabinovej prietrže

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Vývoj priamej (subkutánnej) hernie je získaná patológia, ktorá sa vyvíja u žien starších ako štyridsať rokov. Je to dôsledok rôznych účinkov, ktoré vyvolávajú zvýšený tlak na vnútorné orgány. Výsledkom je, že začínajú padať mimo peritoneálnu dutinu z vnútornej (strednej) zóny ingvinálnej fossy a vytvárajú výčnelok v oblasti tkanivových kĺbov okolo maternice a vaginálneho otvoru..

Patologický proces sa vyvíja pomerne pomaly, ale charakteristické znaky je ťažké prehliadnuť. Jedným z prvých príznakov prietrže je bolesť v oblasti slabín. Bolesť a nepohodlie v dolnej časti brucha horšie v polohe na chrbte. Tento typ slabinovej prietrže u žien vyzerá ako malý nádor, ktorý môže zmiznúť, ak budete ležať na chrbte. S týmito prvými príznakmi sa ochorenie dá celkom ľahko zastaviť včasnou liečbou.

Syndróm bolesti má svoje vlastné charakteristiky. Môže byť intenzívny a výrazný..

 1. Ak sa choroba vyvíja v akútnej forme, príznaky sa môžu prejaviť neočakávane silnou bolesťou a charakteristickou herniálnou výčnelkou.
 2. S pomalým vývojom patologického procesu nemusí byť bolesť vôbec pozorovaná alebo bude slabo vyjadrená. Zároveň sú rozmery herniálneho vaku úplne malé.
 3. V chronickom priebehu alebo pri veľkej prietrži sa bolesti v slabinách nezastavia, môžu vyžarovať do oblasti žalúdka, krížovej kosti a bedrovej oblasti. Posilnite kašľom, smiechom a stolicami. Patológiu môžu sprevádzať:
 • zápcha a problémy s močením;
 • nepohodlie vo forme pálenia, slabosti a bolesti, a to aj pri pomalej chôdzi;
 • tachykardia;
 • zmena farby kože v slabinách;
 • malý stav subfebrilu;
 • časté vracanie a nevoľnosť (keď je jeden z gastrointestinálneho traktu stlačený).

Femorálna prietrž je druhá najbežnejšia po trieslovkovej prietrži.

Prejavuje sa v dôsledku napínania a oslabovania svalov vnútorného otvoru femorálneho prstenca a intraabdominálnej fascie. Vyvíja sa ako dôsledok dlhodobého vystavenia svalov silnému intrakavitálnemu tlaku alebo jeho ostrých neočakávaných skokov. To spôsobuje premiestnenie orgánov z pobrušnice do oblasti stehna a rozvoj kýly v záhybe pod väzivovým väzom..

Kýly sa môžu vyskytnúť, či už ide o jednostrannú lokalizáciu alebo bilaterálnu, sú:

 • opraviteľné, ktoré môže byť nastavené späť do kanála;
 • nenapraviteľné, ktoré nemožno znížiť;
 • zovretý, pri ktorom kompresia herniálnej formácie vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.

Formácia je spôsobená fázovým vývojom:

 1. Na začiatku sa vytvára herniálny vak, ale stále zostáva v peritoneálnej dutine a patologický proces je asymptomatický. Niekedy (na začiatku vývoja) možno zaznamenať jeho čiastočné porušenie.
 2. Druhé štádium je charakterizované prienikom vaku do dutiny femorálneho kanálika. Stále je však ťažké identifikovať patologický proces, pretože vydutie počas vyšetrenia je úplne neviditeľné.
 3. Len v tretej etape sa herniálny výčnelok, prechádzajúci podkožnými vrstvami tkaniva, objaví vo trieslovine alebo na vonkajších stydkých pyskoch..

V zásade sa príznaky a symptómy femorálnej prietrže v slabinách u žien prejavujú často tým, že sa rodia matky vo veku 30 rokov a staršie. Charakteristickým príznakom je chronická bolesť panvy. Postava je úplne rôznorodá - môže byť ostrá alebo bodavá, objavuje sa sporadicky a vo forme dlhých útokov. Pri zdvíhaní závaží, pohybe a vplyve akéhokoľvek zaťaženia je charakteristické zvýšenie intenzity syndrómu bolesti.

Okrem panvovej bolesti sa môžu vyskytnúť aj symptómy ingvinálnej prietrže:

 • nedobrovoľné náhle kŕče prietrže;
 • bolesti chrbta v oblasti pošvy a bokov;
 • bolestivé pohyby čriev;
 • žiarenie bolesti vaječníkov;
 • bolesť pri sexuálnej intimite.

Vzhľadom na jeho vlastnosti je choroba (najčastejšie) diagnostikovaná až v neskorom štádiu vývoja, po dlhom období - mesiace a roky po vzniku. A počas tohto obdobia je žena náchylná na panvové a brušné bolesti, ktoré sa často pripisujú gynekologickým príčinám..

Možno liečba slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku?

Je možné vyliečiť prietrž pomocou tabliet??

U žien neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže. S malým vzdelaním sa môžete pokúsiť zastaviť proces posilnením brušných svalov, samozrejme so súhlasom lekára. Môže sa to uskutočniť pomocou fyzickej terapie, gymnastiky, plávania alebo mierneho aeróbneho cvičenia.

Jediným konzervatívnym liekom na slabinovú prietrž je obväz. Odporúča sa nosiť pri vyčnievajúcich veľkých herniálnych útvaroch, ktoré nemôžu byť operované kvôli kontraindikáciám - s vývojom hnisavých procesov a relapsov, u starších alebo detských pacientov alebo počas tehotenstva..

Bandážová ponožka samozrejme problém nedokáže vyriešiť. Bandáž pomôže zastaviť nepríjemné príznaky a zlepšiť stav ženy, zabrániť nebezpečenstvu porušenia a ďalšiemu herniálnemu vývoju. Ak ju odstránite, nepríjemné príznaky sa okamžite vrátia. To však neznamená, že ju musíte nosiť neustále. V noci je potrebné odstrániť, pretože riziko rozvoja svalovej atrofie je veľmi vysoké.

Dnes sa používa niekoľko operačných hernioplastických technológií - metóda napínania a inštalácia syntetického sieťového implantátu (endoprotéza), endovidoskopická extraperitoneálna technika, ako aj laparoskopická metóda. Ale bez ohľadu na zvolenú chirurgickú techniku ​​sa na začiatku krúžku herniálneho vaku odstráni jeho následné odstránenie. Orgány, ktoré spadli do prietrže, sa uvoľnia a vrátia do pôvodnej polohy. Pri príznakoch poškodenia tkaniva je odrezané tkanivo s nekrózou.

 1. Pri aplikácii hernioplastiky sa prešívanie tkanív pri vstupe do prietrže uskutočňuje obvyklým spôsobom ich napínania. Hoci bola táto technika vyvinutá, ľahko implementovateľná a cenovo dostupná, nie je populárna kvôli vysokej možnosti relapsu a prítomnosti hrubej pooperačnej jazvy..
 2. Hernioplastika so sieťovou protézou je najbežnejšou technikou, ktorá spočíva v posilnení medzery so syntetickým implantátom, ktorý je prišitý na šľachovú platňu (aponeuróza). Táto metóda eliminuje poškodenie svalov. Zároveň z dôvodu nedostatku tkanivového napätia je riziko relapsu oveľa menšie. Okrem toho implantát z oka nie je alergický a nevylieči sa, takže možnosť infekcie je minimálna.
 3. Technika endovidoskopickej extraperitoneálnej hernioplastiky je rovnaká metóda bez napínania, ale jej hlavným znakom je technika extraperitoneálneho prístupu. Implantát sa umiestni pod kožu nad pobrušnicu. Aj keď je operácia náročná, jej úspešná implementácia zaisťuje neprítomnosť adhézií v peritoneálnej dutine, čo kladie veľké plus v prospech tejto techniky..
 4. Technika laparoskopického zošívania stien je pozoruhodná pri ľahkých zraneniach a minimalizácii kozmetických defektov. Vykonáva sa pomocou celkovej anestézie. Aj keď je táto metóda inovatívna, väčšina lekárov ju uprednostňuje pred chirurgickou technikou s otvoreným prístupom, pretože ju považuje za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu.

Ľudové metódy - rozprávky a realita

Na internete a v inej literatúre je často možné prečítať lekárske „opusy“ týkajúce sa nechirurgickej liečby ingvinálnej prietrže u žien s ľudovými prostriedkami, pomocou obkladov, obkladov alebo rôznych metód umývania brucha..

Ak sa pozriete na štatistiku, je možné poznamenať, že prívrženci takejto liečby sú s väčšou pravdepodobnosťou na stole u lekára s poranenou prietržou ako ostatní pacienti..

Aby ste predišli takej situácii, mali by ste sa pred začatím samoliečby poradiť s odborníkom. Ešte pred chirurgickým zákrokom predpíše vhodnú symptomatickú liečbu najbezpečnejšími liekmi, ktoré sú oveľa účinnejšie ako mnoho ľudových liekov.

Diagnostika a liečba slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia u žien ako patológia

Pri slabinovej prietrži u žien prechádzajú brušné a panvové orgány cez trieslovinový kanál

Inguinálna hernia u žien je vynechanie vnútorných orgánov a ich vyčnievanie cez trieslovinový kanál. K opomenutiu dochádza pozdĺž prírodných anatomických pasáží, ktoré tvoria herniálny výstupok. Do hrudného vaku môže vstúpiť absolútne akýkoľvek orgán nachádzajúci sa v brušnej dutine a malá panva.

Ako vyzerá prietrž u žien? Z vonkajšej strany je prietrž predstavovaná tvorbou nádoru v ingvinálnej oblasti so zhrubnutím stydkých pyskov. Patológia u žien je zriedka dvojstranná. V 80% prípadov však časť omentum a tenkého čreva vstupuje do herniálneho vaku, ale s vývojom patológie sa do výčnelnej dutiny dostáva maternica s príveskami, vaječníkmi, hrubým črevom a dokonca aj slezina. V ťažkých prípadoch je prietrž tvorená zažívacím traktom a epigastrium. Vzhľadom na povahu anatómie u žien je prietrž femorálnej prietrže častejší, keď obsah herniálneho vaku prechádza cez rozšírený kanál.

Výnimka s lokalizáciou v slabinách sa považuje za výnimku, vyskytuje sa iba u 2,5 - 3% z celkového počtu pacientov. Až 96% všetkých prípadov sa vyskytuje u chlapcov a mužov akéhokoľvek veku. Je to kvôli neprítomnosti spermatickej šnúry u žien, čo úplne eliminuje výskyt kýly šikmého typu, ako aj zúženie trieslového kanála..

Dôvody vzniku

Príčiny výskytu sa líšia v závislosti od veku pacienta. Niekedy je vrodená kýla neviditeľná a objavuje sa až po puberte, prvom tehotenstve. U dievčat je herniálny výčnelok v slabinách spôsobený abnormalitami vo vývoji vnútorných orgánov brušnej dutiny, reprodukčným systémom, neadekvátnym výberom zmesi, zápchou, častým plačom a zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Ohrozené sú bábätká s pupočnou kýlou.

U žien je faktorom výskytu patológie slabosť, atrofia alebo poškodenie svalových štruktúr trieslového kanálika. Prispievajúce faktory sú:

 • tehotenstvo (komplikované jednorázové alebo viacnásobné tehotenstvo);
 • zápal lymfatických uzlín v slabinách;
 • sedavý spôsob života;
 • nadváhou;
 • neprimeraná fyzická aktivita na brušných svaloch spojená so vzpieraním;
 • chronický kašeľ, progresívna pľúcna tuberkulóza;
 • zápcha rôznej povahy.

Medzi nepriame faktory patrí dedičná predispozícia, viscerálna obezita a ptóza peritoneálnych orgánov v dôsledku poklesu elasticity svalových štruktúr. U starších žien je prietrž spôsobená atrofiou svalov, poklesom elasticity vlákien v dôsledku starnutia tela, zaťaženou klinickou anamnézou. U staršej ženy je pravdepodobné, že sa súčasne vytvorí niekoľko herniálnych vakov.

Hlavné typy

Vzhľadom na anatómiu vnútorných orgánov u žien sú trieslové prietrže týchto typov:

 • priamy. Najbežnejšia forma, v ktorej herniálny vak padá cez strednú trieslovinu fosíliu;
 • vonkajší povrch. Kýla opúšťa nadbubulárny výklenok, len medzi stredným pupočným záhybom. Zvyčajne sa vyskytuje u starších žien.

Podľa typu porušenia

Keď je porušený hernálny vak, existujú:

 • elastický, keď hernálny vak prechádza cez úzky kanál v tvári s neprimerane veľkým obsahom;
 • stolica, keď dôjde k pretečeniu vodiacej slučky v herniálnom vaku s obsahom čreva.

Existuje klasifikácia podľa stupňa regulácie. Niektoré prietrže sa dokážu vrátiť do svojej normálnej anatomickej polohy, zatiaľ čo iné nie sú schopné samovládnutia ani pri stlačení alebo vo vodorovnej polohe..

V klinickej praxi sa vyskytujú kombinované a opakujúce sa prietrže. V prvom prípade je zaznamenaná tvorba niekoľkých vriec, ktoré spolu nekomunikujú (zaznamenané u starších žien). V druhom prípade je výskyt spôsobený sekundárnym výskytom prietrže po chirurgickej excízii bez eliminácie provokujúcich faktorov..

Príznaky slabinovej prietrže závisia od obsahu herniálneho vaku a od charakteru výčnelku.

Charakteristické znaky

Ako zistiť herniu vo fáze formovania alebo pri porušení, čo by som mal hľadať? Charakteristickým znakom je tvorba nádoru podobného výčnelku v trieslovom priestore. Rozmery herniálneho vaku sa môžu líšiť, čo nie je určujúcim kritériom porušenia. Malé kýly zriedka spôsobujú nepohodlie, rýchlo nasadené samy. Komplikovaný priebeh je sprevádzaný takýmito príznakmi:

 • nepríjemné pocity v dolnej časti brucha;
 • ťažné pocity;
 • bránenie bežným pohybom.

Inak príznaky závisia od obsahu herniálneho vaku. S opomenutím vnútorných pohlavných orgánov sa ženy sťažujú na bolestivý sexuálny kontakt, menštruačné nepravidelnosti, neplodnosť. Bolesť môže vyžarovať do dolných končatín, chrbtice.

Keď sa slučky výstupu z hrubého čreva opúšťajú, klinické prejavy sú vyjadrené nadúvaním, zápchou. Ak sa močovodné látky dostanú do dutiny, pacienti sa sťažujú na rôzne dysurické poruchy.

Nebezpečné príznaky porušenia

Nebezpečnou komplikáciou je štiepenie kĺbovej prietrže s príznakmi „akútneho“ brucha:

 • akumulácia plynu, plynatosť;
 • stvrdnutie pobrušnice počas prehmatávania;
 • silná bolesť;
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg (zvýšená bolesť po ostrom odstránení dlane z brucha počas hmatu);
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • utláčanie vedomia, mdloby.

Koža v oblasti vyčnievania sčervenanie, opuch, zníženie nie je možné, spôsobuje silnú bolesť. Ak sa objavia rušivé príznaky, je dôležité okamžite zavolať sanitku.

diagnostika

Diagnóza zvyčajne nespôsobuje ťažkosti, je uskutočňovaná na základe fyzického vyšetrenia pacienta. Pri vyšetrení sa pozoruje výrazný nádor podobný nádoru so syndrómom silnej bolesti s tlakom. Dodatočne predpísané:

 • ultrazvukové vyšetrenie všetkých orgánov nachádzajúcich sa v brušnom a retroperitoneálnom priestore;
 • herniografia - metóda nepriepustná pre žiarenie na identifikáciu štruktúry a charakteristík obsahu herniálneho vaku;
 • irrigoskopia - röntgen hrubého čreva s kontrastom;
 • cystoskopia na vyšetrenie močového mechúra.

Kýla sa líši od onkologických nádorov, peritonitídy, komplikovanej apendicititídy. Pri komplikovanej nefrologickej anamnéze sú potrebné konzultácie s nefroológom, urológom, chirurgom, ak je indikované odstránenie.

liečba

Liečba môže byť založená na očakávanom manažmente, symptomatickej liečbe a chirurgickom zákroku. Výber metódy závisí od obsahu herniálneho vaku, veku ženy, jej klinického stavu a histórie života. Chirurgia je dnes jedinou účinnou metódou na opravu prietrže..

Konzervatívne metódy

Konzervatívne metódy nemôžu odstrániť prietrž. S miernym stupňom patológie je možné prijať niekoľko opatrení na posilnenie svalov brušnej steny: terapeutické cvičenia, chôdza, ľahký aerobik, zadržiavací obväz alebo korekčné prádlo. Ak je to potrebné, predpíše sa fyzioterapia. Alternatívne metódy sú neúčinné a ich cieľom je iba zlepšiť všeobecnú pohodu v prípade straty.

Chirurgia je jedinou účinnou metódou na liečbu prietrže u žien

chirurgia

Sľubným smerom pri liečbe inguinálnych herniálnych výčnelkov u žien je chirurgické odstránenie. V súčasnosti existuje množstvo operačných taktík na odstránenie súčasnej patológie:

 • tradičná hernioplastika. Operácia sa používa takmer vo všetkých nemocniciach, používa sa pri malom množstve prietrže. Riziko relapsu je vysoké, ale ak sa odstráni hlavná príčina, pravdepodobnosť novej prietrže sa zníži;
 • laparoskopická hernioplastika. Táto operácia sa považuje za menej traumatickú. Prevádzkový prístup sa vykonáva pomocou malých rezov v pobrušnici pomocou endoskopického zariadenia. Obdobie obnovy nepresiahne 7 - 10 dní;
 • operácia metódou beznapäťovej hernioplastiky. Uzavretie prietrže sa uskutoční pomocou sieťovej protézy. V budúcnosti to znamená klíčenie cez bunky svalových vlákien a spojivového tkaniva. Hlavnou výhodou je nízke riziko relapsu. Protéza z pletiva sa môže odtrhnúť.

Spolu s inguinálnou prietržou sa často diagnostikuje pupočníková šnúra s charakteristickým výčnelkom pupka. V priebehu manipulácie môže byť pupok vo vnútri zmenšený, po ktorom nasleduje fixácia a kontrakcia časti prolapaného čreva..

Pri vstupe do infekčného procesu je predpísaný priebeh antibiotík. Po operácii sa odporúča nosiť obväz, kompresné pleteniny. Celková dĺžka rehabilitácie závisí od množstva vykonanej manipulácie. Medzi klinické odporúčania sa rozlišuje ochranný režim, prevencia relapsu, eliminácia hlavného provokačného faktora.

Pravdepodobné komplikácie

Vniknutie vnútorných orgánov do herniálneho vaku nie je normou, vyvoláva zlyhanie orgánov a charakteristické príznaky. Keď sa orgány reprodukčného systému spustia do herniálneho vaku, dôjde k neplodnosti, k narušeniu sexuálnej funkcie.

Dostať sa do inguinálneho oddelenia črevného traktu hrozí zápcha, peritonitída. Nekrotické zmeny spôsobené kompresiou vnútorných orgánov a poruchy obehového systému vedú k potrebe okamžitého chirurgického zákroku.

Prevencia a prognóza

Preventívne opatrenia sú spojené so udržiavaním telesnej hmotnosti primeranej veku, nahrádzaním intenzívnej fyzickej námahy ľahkými chôdzami, chôdzou, s výnimkou zranení. Počas tehotenstva a po operácii je indikované nosenie špeciálnej bielizne, ktorá znižuje zaťaženie brušných orgánov. Vyžaduje sa liečba zápchy, rôznych chorôb dýchacích ciest.

Prognóza slabinovej prietrže je priaznivá, ak sa vykonáva včasné odstránenie. Obdobie rehabilitácie sa pohybuje od 10 do 30 dní. Počas tohto obdobia sa žena zvyčajne vracia do svojho obvyklého života. Ignorovanie ochorenia vedie k život ohrozujúcim komplikáciám: difúzna peritonitída, generalizovaná nekróza. Hranica úmrtnosti je 5 - 25% pri absencii včasnej liečby komplikovanej ingvinickej prietrže.

Inguinálna hernia u žien: príznaky, metódy liečby

Ženy sú touto chorobou najčastejšie liečené po 40 rokoch, ale existujú výnimky, napríklad po pôrode. Inguinálna kýla u žien je závažné ochorenie, ktorého príznaky sa vždy nevyskytujú, preto je dôležité poznať prvé príznaky patológie.

Príčiny slabinovej prietrže

Hlavným dôvodom rozvoja kýly u žien sú lekári anatomické rysy.

Ďalším dôvodom vzniku prietrže u ženy môže byť pravidelné vzpieranie, ktoré vyvoláva zvýšenie tlaku v pobrušnici. V niektorých prípadoch môže chronická zápcha vyvolať vývoj prietrže, pretože tiež zvyšuje tlak.

V zriedkavých prípadoch sa pri operácii v slabinách alebo gastrointestinálnom trakte môže vyskytnúť prietrž.

Inguinálna hernia: príznaky choroby

V počiatočnej fáze vývoja nemusí inguinálna hernia u žien dávať žiadne príznaky, alebo sú príznaky také slabé, že sa dajú zistiť iba pri rutinnom lekárskom vyšetrení..

Pri procese vývoja kýla začína spôsobovať určitý druh nepohodlia: ťažkosti v dolnom bruchu, bolesti pripomínajúce menštruáciu, pocit pálenia.

Hlavným vonkajším príznakom slabinovej prietrže u žien je prítomnosť hrče v dolnom bruchu, ktoré pri ľahnutí zmizne alebo sa zmenší, ako vidíte na fotografii nižšie.

Mali by ste tiež rozlišovať príznaky kýly v závislosti od typu.

Šikmá prierezová prietrž

Taká kýla sa vzťahuje na získané patológie. Výpadky vnútorným trieslovým kruhom nie je možné vizuálne vyšetriť, ale na základe vyšetrenia lekára ich ľahko určí.

Priama trieslová prietrž

Má nadobudnutý charakter, vypadáva z vnútorných trieslovín. Najčastejšie diagnostikovaná u žien po 40 rokoch a operácia môže byť najlepšou liečbou..

Vzhľadom na skutočnosť, že inguinálna kýla sa vyvíja pomerne pomaly, je stále možné podozrenie na ňu. Prvým príznakom môže byť bolesť v bruchu matnej alebo boľavej povahy. O niečo neskôr sa môžu pripojiť nasledujúce príznaky slabinovej prietrže u žien:

 • častá zápcha;
 • bolesť pri močení (často zamieňaná s cystitídou);
 • nepohodlie sa často prejavuje pri chôdzi (pocit pálenia v podbrušku, tlak, ťažkosť).

Ak sa obrátite na špecialistu pri prvej známke, potom je celkom možné obísť sa bez chirurgického zákroku.

Metódy diagnostikovania slabinovej prietrže

Na začiatku odborník vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta, aby zistil prietrž. Pri palpácii je možné detegovať prietrž v počiatočnej aj v neskoršej fáze. Diagnóza slabinovej prietrže u žien je ťažšia a dlhšia, pretože bolesti v dolnom bruchu veľmi často spôsobujú, že sa pacient obracia na gynekológa a má podozrenie na patologické nálezy panvových orgánov..

Po predbežnej diagnóze lekár nasmeruje pacienta na ultrazvukové vyšetrenie, aby vizualizoval veľkosť útvaru.

V prípade, že lekár podozril na prietrž, ale nedokáže ju zistiť ani ultrazvuk, ani na palpačnú metódu, je predpísané röntgenové vyšetrenie hrubého čreva - irrigoskopia, ktorá umožňuje diagnostikovať ingvinovú prietrž u žien bez zjavných príznakov..

Ďalej sa vyžaduje podrobná analýza krvi, moču, ako aj ultrazvuková diagnostika močového mechúra alebo cystografia..

Metódy liečby slabinovej prietrže

Metóda liečby slabinovej prietrže bude závisieť od jej veľkosti, priebehu a chorôb, ktoré boli diagnostikované paralelne..

Ak nádor nespôsobuje nepohodlie, je v pasívnom stave, lekár mu predpíše pravidelnú diagnostiku, aby mohol monitorovať nádor. Okrem toho je predpísaná špeciálna strava a minimálna fyzická aktivita..

Operácia je zameraná na vrátenie padlých orgánov do potrebnej polohy, odstránenie diery, ako aj obnovenie správneho toku krvi..

Chirurgia takéhoto plánu nie je zložitá operácia, v 95% prípadov ide o intervenciu bez komplikácií. Pooperačné obdobie trvá približne 2 týždne, po ktorých sa pacient môže vrátiť do práce a do normálneho životného štýlu.

Nosenie kapely s trieslovinou prietrže

Ak hovoríme o konzervatívnej metóde na liečbu prietrže, potom je použitie obväzu jedinou možnosťou pre dnešok. Všimnite si, že lieková terapia týkajúca sa tejto patológie neexistuje. Je nemožné vyliečiť alebo úplne zbaviť prietrže drogami.

Nosenie špeciálneho obväzu je nevyhnutné pri prietrži dostatočne veľkej veľkosti, ktorá vyvolala predchádzajúcu operáciu alebo ak nie je možné chirurgicky ju odstrániť..

Ihneď sme si všimli, že použitie obväzu nepovedie k úplnému vyliečeniu, je určené na zmiernenie stresu a zníženie prejavov príznakov slabinovej prietrže u žien. Hneď ako ho pacient odmietne nosiť, obnovia sa všetky príznaky kýly.

Bandáž je nasadená výlučne v polohe na bruchu, na nahé telo. Druh lieku musí byť vybraný spolu s lekárom, ktorý určí najvhodnejší typ a veľkosť.

Malo by byť zrejmé, že obväz iba brzdí vývoj a rast nádoru, takže jeho nosenie bude počas celého života.

Chirurgické ošetrenie

V čase operácie môže chirurg použiť natívne tkanivo pacienta alebo použiť špeciálne implantáty (ok). Vo väčšine prípadov sa používa otvorený typ operácie, pri ktorej sa na riadenie operácie používa špeciálne vybavenie.

Ak sa chirurgický zákrok používa u mladých pacientov, potom lekár v takmer všetkých prípadoch používa vlastné tkanivá pacienta, pretože v tomto veku je riziko recidívy extrémne nízke.

U starších pacientov sa odporúča vykonať operáciu pomocou implantátu, aby sa znížilo riziko opätovného rozvoja patológie.

Je možné vykonať aj iný spôsob chirurgického zákroku - laparoskopiu. Operácia poskytuje rezy nie väčšie ako 1 cm, čo znižuje poškodenie kože. Vykonáva sa v celkovej anestézii s použitím oxidu uhličitého. Takáto operácia je výhodnejšia, pretože jej minimálna invazívnosť prispieva k skráteniu obdobia rehabilitácie..

Pooperačné obdobie

Po dokončení operácie je pacient určitý čas v pokoji v pokoji pod dohľadom chirurga. V tomto okamihu vykonáva zdravotnícky personál zmenu obväzu, ošetrenie švov, monitoruje celkový stav pacienta. Pri otvorenej operácii je pacientovi prepustený výtok najskôr 7 dní po laparoskopii - 3-4.

Najmenej 4 týždne po operácii sa treba vyhnúť rôznym zaťaženiam, výživu je potrebné monitorovať, aby sa zabránilo rozvoju zápchy. Všetka fyzická aktivita by mala byť minimálna. Ďalej je potrebný pooperačný obväz..

Pacient sa môže úplne zotaviť asi za 2-7 mesiacov, v závislosti od spôsobu chirurgického zákroku a veku.

Hlavnou kontraindikáciou pre chirurgickú liečbu je tehotenstvo, kde lekár predpisuje nosenie obväzov.

Opäť sme si všimli, že inguinálna hernia u žien môže mať vážne komplikácie, preto najvhodnejšou liečbou je chirurgický zákrok.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..
Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.
Napriek tomu, že v posledných rokoch sa väčšina ingvinských kýly používala pri použití minimálne invazívnej laparoskopickej metódy, proces pooperačnej rehabilitácie si stále vyžaduje osobitnú pozornosť.