loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinálna kýla u mužov - fotografie, liečba a chirurgia, prognóza

Inguinálna hernia je najbežnejšou spomedzi podobných stavov lokalizovaných v brušnej dutine. Je to vyčnievanie orgánov v medzere vytvorenej separáciou peritoneálnych listov v slabinách.

Rýchla navigácia na stránke

Druhy trieslovínovej hernie, štruktúrne znaky

Hernálny vak má telo, krk, dno a ústa. Je naplnená intraabdominálnymi orgánmi, napríklad: časť tenkého čreva, sigmoid, apendix, veľké omentum alebo iné útvary..

V tomto prípade je trieslový kanál prietrž hernie, t.j. cez ňu dochádza k vyčnievaniu orgánov, ktoré by za normálnych okolností nemali opustiť brušnú dutinu.

U mužov je inguinálna kýla oveľa bežnejšia - je to kvôli anatómii - kanál medzi širokými svalmi na bruchu u žien má užšiu a predĺženú štruktúru, ako aj silnú štruktúru..

Inguinálne kýly majú niekoľko odrôd, ktoré sú rozdelené podľa niekoľkých rôznych kritérií. Podľa anatomických znakov sú kýly šikmé a rovné, niekedy kombinované.

Existujú 4 fázy vývoja ingínovej prietrže:

 • V prvom štádiu pocítite výčnelky so silným kašľom alebo tlakom brušnej tlače.
 • Druhá etapa, charakterizovaná duktovým výčnelkom trieslovín.
 • V tretej fáze sa vytvorí šikmá prietrž s polohou pozdĺž kanála.
 • Vo fáze 4 klesá obsah prietrže do miešku.

Vo svojej podstate má vrodenú a získanú trieslovinu prietrže.

Šikmá prietrž je najčastejšie jednostranná a vyskytuje sa u mužov iba v mladom a mierne staršom veku. V tomto prípade je šikmý smer kýlovej brány iba na začiatku vývoja choroby. V priebehu času sa otvor vo svale rozširuje na stranu.

Šikmá prietrž môže byť vrodená. Tvorí sa, keď sa semenník spustí do muskulokutánneho lievika.

Ak semenník nedosiahne na dno šourku včas a nedôjde k uzavretému východu, potom sa objaví vrodená ingvinálna prietrž šikmého typu. Súčasne môžu časti orgánov preniknúť do uzavretého priechodu.

Priama kýla má iba charakter. Vedie to k účinku provokujúcich (prispievajúcich) faktorov na organizmus. Sú spojené so zvýšeným tlakom vo vnútri brušnej dutiny. Hernálny vak je lokalizovaný v blízkosti medzery v slabine, bez toho, aby sa dotkol spermatickej šnúry.

Inguinalská kýla u mužov

Pri kombinovanej ingvinovej prietrži sa nachádzajú herniové vaky rôznej lokalizácie a tvaru. Môžu byť viacnásobné.

Pri lokalizácii sa tiež líši hnačka. U mužov môže mať bilaterálnu lokalizáciu. To znamená, že sa vyznačuje rovnakou veľkosťou na obidvoch stranách oblasti scrotal alebo inguinal..

Lokalizácia prietrže vľavo je vytvorená kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tejto oblasti. Predisponujú k častejšiemu výskytu prietrže vľavo..

Pri pravostrannej lokalizácii je patologický proces výsledkom nerovnováhy vnútrobrušného tlaku a rezervy, ktorú peritoneum vydrží bez toho, aby to viedlo k prolapsu orgánov..

Príčiny slabinovej prietrže

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu viesť k vytvoreniu prietrže v slabinách. Zvyčajne sa delia na dve skupiny - predispozičné faktory (existuje zvýšené riziko prietrže) a provokatívne (prispievajú k rozvoju choroby, ak existuje predispozícia).

Prvý zahŕňa (spojený so zvýšeným vnútrobrušným tlakom):

 • Tvrdá fyzická práca.
 • Pretrvávajúci kašeľ.
 • Gastrointestinálna dysfunkcia.
 • Anomálie v štruktúre zadnej steny trieslového kanála.
 • Zadržiavanie moču.

Druhá obsahuje:

 • Anomálie v štruktúre zadnej steny trieslového kanála.
 • Poranenia brucha.
 • Slabé svaly pobrušnice.
 • Patológia prostaty.

Ľudia, ktorí majú slabinovú prietrž, zažili zvýšené riziko.
Niektoré zdravotné ťažkosti, ako napríklad cystická fibróza. Na pozadí častého neproduktívneho kašľa sa zvyšuje tlak orgánov lokalizovaných v brušnej dutine.

Ťažká alebo mierna obezita, ktorá vedie k zvýšenému tlaku v bruchu.

Inguinálna hernia môže byť chorobou z povolania, ak je práca spojená s konštantným statickým stavom alebo závažnou fyzickou námahou..

Predčasne narodené deti v dospelosti majú častejšie u mužov patológiu, ako je napríklad slabinová kýla. Je to spôsobené neúplnou tvorbou pobrušnice až do 37 týždňov. Výsledkom je znížený odpor, ktorý predisponuje kýlu.

Chirurgické ošetrenie jednostrannej prietrže v slabinách nevylučuje pravdepodobnosť jej výskytu na druhej strane. Operovaní pacienti by preto mali dodržiavať konkrétne odporúčania..

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Toto ochorenie má jasnú špecifickú symptomatológiu, je ťažké ho zamieňať s inými chorobami. Znaky slabinovej prietrže u mužov sú:

 1. Vznik výbežku sprevádzaný nepohodlím a bolesťou.
 2. Zvýšenie tvorby kašľa a fyzickej námahy, svalové napätie pobrušnice.
 3. Chronická zápcha, často spojená s kýlami v dôsledku zhoršenej funkcie čriev.

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Ak inguinálna hernia u mužov, ktorej príznaky sú opísané vyššie, viedla k porušeniu orgánov, je potrebná okamžitá pomoc. Tento stav indikujú nasledujúce príznaky:

 • Krv sa objaví v stolici.
 • Objavujú sa známky obštrukcie čriev.
 • Zvracanie a nevoľnosť.
 • Bolesť v slabinách neustále rastie.
 • Kýla sa nedá fixovať ani pri ležaní.

Na diagnostiku patológie metódy ako:

 • Irrigoskopia - rádiografia, ktorá znamená zavedenie kontrastu do čriev (ústne).
 • Herniografia je röntgenová metóda výskumu, pri ktorej sa na štúdium formácie zavádza kontrastné činidlo.
 • Prieskum lekára.
 • Ultrazvuk slabín a miešok.

účinky

V prípade podozrenia na prietrž v slabinách by ste sa mali okamžite a bez problémov poradiť s lekárom, inak môžu komplikácie viesť k vážnym podmienkam. Intuálna hernia u mužov, následky sú:

 • Zápal semenníkov alebo prietrže.
 • Jeho prechod na obmedzenú verziu. Tento stav je nebezpečný a niekedy fatálny..
 • Vážnym dôsledkom predčasnej liečby prietrže je obštrukcia čreva.
 • Ak časť čreva zostane počas porušenia prietrže dlhú dobu prerušená, môže dôjsť k čiastočnej nekróze jej tkanív (črevnej nekróze)..

V žiadnom prípade nemôžete opraviť zranenú prietrž sami, môže to dokonca viesť k smrti.

V prípade porušenia prietrže (príznaky sú popísané vyššie) je potrebné sa obrátiť na zdravotnícke zariadenie. V ideálnom prípade zavolajte sanitku.

Liečba prietržnej hernie bez chirurgického zákroku

obväz a ďalšie možnosti liečby kýly bez chirurgického zákroku

Jedinou možnou liečbou je chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch sa uskutočňuje konzervatívna liečba, ktorá spočíva v injekčnom podaní liekov, ktoré stimulujú transformáciu herniálneho vaku na vláknité tkanivo..

Pri tejto metóde však môžu existovať veľmi vážne komplikácie a používa sa iba vtedy, ak existujú závažné kontraindikácie pre túto operáciu.

Môže sa použiť špeciálny obväz na slabinovú prietrž, ktorá zabráni vypadnutiu prietrže.

Je to však dočasné opatrenie, pretože prietrž prietrže okamžite po odstránení obväzu. Preto, ak je možné vykonať operáciu, potom sa neoplatí odkladať.

Je dôležité pamätať na to, že pri patológii, ako je napríklad slabinová prietrž u mužov, je liečba bez chirurgického zákroku takmer nemožná.

Chirurgická hernia

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže sa nazýva hernioplastika. Existuje niekoľko hlavných typov takýchto zásahov..

1. Endoskopická hernioplastika je laparoskopická operácia, pri ktorej dochádza k malým vpichom. Cez ne sa zavádzajú špeciálne navrhnuté nástroje..

S ich pomocou je vyrezaný hernálny vak a lemovaná brušná stena. Na jej posilnenie je lemovaná špeciálna sieť.

Lacnejšou možnosťou je posilnenie herniálneho vaku vlastnou kožou pacienta (táto operácia sa nazýva autodermoplastika)..

V pooperačnom období musí pacient zostať v nemocnici najviac dva až tri dni. V súčasnosti je syndróm bolesti mierne vyjadrený. Okrem toho sa laparoskopia inguinálnej hernie vyznačuje nízkou pravdepodobnosťou relapsu až do 4%..

Väčšina ľudí, ktorí podstúpili túto operáciu, sa sťažuje na pooperačné ťažkosti menej..

Pri výkone endoskopickej hernioplastiky je jazvenie zriedkavejšie a skracuje sa doba rehabilitácie. Operácia je optimálna pre bilaterálne prietrže..

Podľa niektorých štúdií je hernioplastika endoskopickou metódou spojená so zvýšeným rizikom pooperačných komplikácií, čo závisí od techniky jej vykonávania konkrétnym chirurgom a zváženia kontraindikácií..

Kontraindikácie pre výkon:

 • Kýla je príliš veľká.
 • Črevné slučky v miešku.
 • Anamnéza panvovej chirurgie.
 • Neznášanlivosť na celkovú anestéziu.

2. Obštrukčná hernioplastika. Kožnými rezmi s veľkosťou 3 až 4 cm sa vylučuje prietržový vak a vkladá sa do trieslového kanálika pobrušnice..

Po šití špeciálnej sieťky, ktorá zabraňuje opätovnému vytvoreniu prietrže. Pooperačné obdobie nie je takmer vôbec pozorované..

Po niekoľkých hodinách môžete z nemocnice odísť. Metóda má veľmi nízku pravdepodobnosť recidívy..

Počas operácie Lichtenštajnska sa vykoná rez 10 až 12 cm, ktorým sa vylučuje a upraví prietrž. V tomto prípade je chirurgická sieť lemovaná.

Táto metóda sa vyznačuje minimálnou bolesťou, krátkodobým pobytom v nemocnici, nie viac ako jeden deň, so zriedkavými relapsmi - do 1%.

3. Otvorená metóda odstránenia prietrže. Výčnelok je eliminovaný pomocou vlastných tkanív, ktoré sú vytiahnuté spolu so švom..

Teraz sa táto metóda zriedka používa kvôli vysokému percentu opakovaného vzniku prietrže a intenzívnej bolesti počas obdobia zotavovania..

Táto technika sa uplatňuje, keď nie je možné použiť iné metódy.

Rehabilitácia po odstránení (operácii)

Rehabilitácia po odstránení slabinovej prietrže u človeka trvá niekoľko dní až niekoľko týždňov, v závislosti od operácie..

Po zákroku sa odporúča vykonať po operácii súbor cvičení, aby sa upevnil pozitívny účinok.

Takýto výcvik je možný až po odstránení obmedzení fyzickej aktivity:

 • V polohe na chrbte sa vykonávajú kruhové pohyby nôh, zatiaľ čo pooperačné jazvy by mali byť mierne podopreté.
 • Účinný rotoped, pacient leží na chrbte a pedáloch.
 • Alternatívou je cvičenie nožníc, ktoré spočíva v chove a sploštení nôh.
 • Vykonávajú sa tiež cvičenia na šikmé svaly brucha. V polohe na chrbte sú nohy ohnuté na kolenách a ruky sú nesené za hlavou. Urobí sa jeden pokus dotknúť sa pravého lakťa k ľavému kolenu a naopak.
 • Každé cvičenie sa musí opakovať 50-krát.

predpoveď

Po operácii najčastejšie ingvinská prietrž neobťažuje človeka. V niektorých prípadoch dochádza k relapsom. Všetko záleží na tom, či operáciu vykonal kvalifikovaný chirurg s použitím moderných techník a kvalitného lekárskeho nástroja..

 • Výrazne znižuje riziko recidívy prietrže pomocou oka. Jedná sa o chirurgickú sieť vyrobenú z plastu podobného materiálu..

Chráni brušnú dutinu, necíti sa a telo ju neodmítajú. S ňou môžete viesť úplne normálny aktívny životný štýl..

Chirurgická liečba sa vyznačuje priaznivou prognózou. Ak sa urobí nezávislý pokus liečiť slabinovú prietrž ľudovými metódami bez chirurgického zákroku, je možné vytvoriť nevratnú prietrž.

Komplikácie, ktoré sa vyskytnú pri absencii liečby patológie, môžu viesť k smrti.

Inžinierska hernia u mužov

Dokonca aj prvé príznaky slabinovej prietrže u mužov hovoria, že choroba sa musí naliehavo liečiť konzervatívnou liečbou alebo chirurgickým zákrokom, inak to môže mať vážne následky. Ochorenie je výstup do štrbiny podobnej medzery rôznych orgánov brušnej dutiny v dôsledku stratifikácie svalov v oblasti slabín. Kýla môže byť získaná alebo vrodená patológia. V inguinálnej zóne je to jedna z najbežnejších.

Čo je to slabinová prietrž u mužov

Pri tejto chorobe sa steny brušnej dutiny oslabujú, vďaka čomu už nemôžu udržať vnútorné orgány na svojom mieste. Jednou zo slabých častí tejto oblasti je slabinový kanál. Je to medzera, ktorou prechádza spermatická šnúra. Trvá od hlbokého ingvinálneho kruhu po povrchový povrch, odkiaľ sa za určitých podmienok vydúvajú brušné orgány..

Ako to vyzerá

Prvým príznakom tejto patológie je výskyt opuchu v oblasti trieslovín, ktorý sa líši veľkosťou. Pri ležaní môže zmiznúť. Pri zmene polohy sa znova objaví nafúknutie. To isté sa deje s kašľom, chodením na toaletu as fyzickou námahou. Veľkosť výčnelku môže byť buď veľmi malá, okolo matice, ako je znázornené na fotografii, alebo môže dosiahnuť väčšie rozmery.

príznaky

Popri výčnelku v dolnom bruchu, v oblasti ochlpenia sa môže prejaviť prietrž pri slabinách a množstvo ďalších príznakov. Pacient má obavy z menších bolestí, ktoré rýchlo prechádzajú, takže ich človek jednoducho nevenuje pozornosť. Hnačkový výčnelok sprevádzaný ďalšími príznakmi:

 • nadúvanie;
 • grganie;
 • zápcha
 • časté močenie
 • horenie v oblasti slabín;
 • opuch a bolesť v miešku;
 • ťažkosť a tlak v slabinách.

V prvých fázach patológia nespôsobuje bolesť. Z tohto dôvodu veľa pacientov chodí k lekárovi v pokročilom štádiu. Prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti je určená zložitosťou vyvinutej patológie. Niektorí pacienti sa sťažujú na pocit pálenia, ktorý sa po fyzickej námahe zosilňuje. Iní majú brnenie a tupú bolesť. S výrazným zvýšením výčnelku sa môže zvýšiť

Prvé príznaky

Prvým znakom je malý opuch v oblasti slabín. Postupom času sa postupne zvyšuje. Na tomto pozadí sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • zmena veľkosti a tvaru opuchu pri fyzickej námahe;
 • horenie v oblasti slabín;
 • Je to tupá bolesť;
 • nepohodlie pri chôdzi;
 • pocit preplnenia v dolnej časti brucha.

príčiny

Kýla u mužov môže byť vrodená alebo získaná. V prvom prípade sa patológia vytvára aj vo vnútri lona. Získané sa vyvíjajú v dôsledku oslabenia svalov pobrušnice. Príčiny takejto patológie sú:

 • zmeny spojivového tkaniva s vekom;
 • následky chirurgických zásahov do brušnej dutiny;
 • svalová slabosť v dôsledku systémových chorôb;
 • stav predĺženého zvýšeného tlaku v bruchu počas práce spojenej so zdvíhaním, obezitou, zápchou alebo predĺženým kašľom;
 • sedavý spôsob života.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia prietrže v slabinách u mužov môžu byť pravostranné alebo ľavostranné alebo dvojstranné. Môžu byť tiež správne a nesprávne. V prvom prípade môže výstupok zmiznúť v dôsledku skĺznutia späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak už spájkovaný s obsahom, stáva sa nenapraviteľným. Vzhľadom na vlastnosti anatomickej štruktúry môže byť patológia:

 1. Škúlenie. Stáva sa to získaná alebo vrodená slabina prietrže. Jeho obsah sa nachádza pozdĺž trieslového kanálika vo vnútri spermatickej šnúry. Duktálna, spermatická a trieslovinová hernia u mužov sú odrody šikmého třísla.
 2. Straight. Takú kýlu je možné získať iba. Výčnelok pobrušnice je v tomto prípade mimo spermatickej šnúry a prechádza inguinálnym priestorom.
 3. Priamy intersticiálny alebo subkutánny. Hernálny vak tu nespadá do dutiny mieška, ale nachádza sa v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu..
 4. Kombinovať. Tento druh kýly je z hľadiska anatómie veľmi náročný. Skladá sa z niekoľkých herniálnych vakov.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž u mužov

Najnebezpečnejšia vec sa stane, keď sa prietrže v slabinách mužov dostane zaťatú. Potom sa obsah herniálneho vaku stlačí. Tento stav je nebezpečný, pretože porušenie obmedzuje tok krvi do čreva alebo sa zastaví pohyb obsahu po ňom. Pokiaľ ide o zníženie prietrže, tu už nehovoríme. Kvôli poruchám krvného obehu sa externe stáva červeno-fialovým alebo modro-karmínovým. To je dôvod na okamžitú operáciu. Kýčovitá prietrž ohrozuje mužov nebezpečnými komplikáciami, ako napríklad:

 • úplné zastavenie prietoku krvi vo spevnených slučkách, ich nekróza;
 • obštrukcia čriev;
 • otrava tela;
 • zápal pobrušnice.

diagnostika

Patológia je vždy viditeľná voľným okom, pretože prvým znakom je výskyt herniálneho výčnelku v oblasti slabín. S cieľom potvrdiť diagnózu a získať ďalšie údaje sa pacientovi okrem vyšetrenia predpísajú tieto postupy:

 • cystografia - röntgen močového mechúra s kontrastnou farbou;
 • herniografia - röntgen herniálneho vaku;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva po naplnení kontrastným médiom na zistenie obsahu prietrže, veľkosti jeho brán;
 • Ultrazvuk inguinálnej zóny, brušnej dutiny a močového mechúra;
 • cystoskopia - endoskopické vyšetrenie s cystoskopom vnútorného povrchu močového mechúra.

Ak existuje podozrenie na porušenie prietrže, vykoná sa diferenciálna diagnostika bez porušenia. Je potrebné rozlišovať medzi týmito chorobami:

 • varicocele;
 • femorálna prietrž;
 • lymfadenitída;
 • hydrokéla.

liečba

U mužov sa inguinálna hernia lieči dvoma spôsobmi - konzervatívnym a chirurgickým. Len chirurgický zákrok môže umožniť dodanie orgánu v ktoromkoľvek štádiu choroby:

 • odstránenie hernie;
 • laparoskopia, t. odstránenie výčnelku cez vonkajší otvor.

Ak choroba nie je zanedbávaná, konzervatívna liečba niekedy pomáha zbaviť sa jej. Je dôležité pravidelne a správne implementovať všetky odporúčania. Konzervatívna liečba slabinovej prietrže zahŕňa:

 • nosiť obväz;
 • obklady z dubovej kôry, nakladanej kapusty alebo kyseliny octovej;
 • dodržiavanie špeciálnej diéty;
 • pravidelné cvičenie na posilnenie brušných svalov;
 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov a analgetík na zmiernenie zápalu a bolesti.

Liečba bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba je indikovaná iba vo výnimočných prípadoch, keď nie je možné pacienta operovať. Platí to pre starších pacientov alebo s kardiovaskulárnymi chorobami. Lekár ich predpisuje, aby nosili špeciálny obväz. Liečba slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku zahŕňa použitie určitých liekov, terapeutické cvičenia, diétu.

Cvičenie

Cvičenia kýly sú zamerané na posilnenie svalov peritoneálnej steny, ale to môže spomaliť progresiu choroby iba na chvíľu. Úplne opraviť výčnelok pomocou športu nebude fungovať. Lekári stále odporúčajú plávanie, pomalý beh a chôdzu. Je potrebné trénovať v bandáži. Špecifické cvičenia, ktoré liečia prietrž, sú zamerané na posilnenie väzov a svalov brušnej dutiny:

 1. "Nožnice". Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy o 30 - 40 cm a prekrížte ich ako nožnice. Do 3 sady 8-10 krát.
 2. "Bicykel". Ležiac ​​na chrbte, ohýbajte nohy na kolenách a potom s nimi vykonávajte pohyby, akoby šliapali na bicykli. Opakujte 30 až 60 sekúnd.
 3. Stlačenie lopty. Zostaňte v rovnakej polohe na chrbte, ohýbajte nohy a držte nohy na podlahe. Medzi kolená položte malú loptičku, stlačte a na minútu ju uvoľnite.

diéta

Hlavným cieľom stravy je prevencia zápchy a nadúvania, saturácia tela minerálmi, chudnutie. Na liečbu herniálneho výčnelku musíte jesť často a kúsok po kúsku, až 4-5 krát po celý deň. Vyhnite sa nasledujúcim potravinám:

 • mastné, slané, vyprážané a korenené;
 • múka a sladké jedlá;
 • alkoholické nápoje;
 • silný čaj a káva;
 • kapusta, hrach, čerstvé uhorky a iné výrobky, ktoré vyvolávajú zápchu.

Toto jedlo musí byť nahradené zdravším jedlom, z ktorého si môžete pripraviť stravu na týždeň alebo mesiac vopred. Zoznam takýchto výrobkov obsahuje:

 • obilniny;
 • Ovocné šťavy;
 • bujóny;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • chudé mäso a ryby;
 • želé a želé;
 • šípkový vývar;
 • omeleta.

chirurgia

Jedinou liečbou prietrže je operácia. Konzervatívne metódy neprinášajú pozitívny výsledok. Výčnelok môže odstrániť iba chirurg. Operácia sa uskutočňuje otvoreným alebo laparoskopickým spôsobom, t.j. cez malú dieru. Prvá metóda je bežnejšia. Operácia prebieha takto:

 • lokálna anestézia s spinálnou anestéziou;
 • otvorenie mäkkých tkanív prednej brušnej steny na prístup k orgánom;
 • pridelenie herniálneho vaku z okolitých tkanív, jeho otvorenie rezmi rovnobežnými s trieslovinami;
 • redukcia obsahu vaku do brušnej dutiny;
 • šitie a úprava krku herniového vaku v oblasti brány;
 • odrezanie prebytočného peritonea, ktoré presahovalo brušnú dutinu;
 • odstránenie herniových brán a posilnenie brušnej steny.

účinky

Kýla môže okrem porušenia viesť k ďalším nebezpečným komplikáciám. Medzi najbežnejšie patria:

 • zápal semenníkov;
 • penetrácia do brušnej dutiny infekcie;
 • poruchy reprodukčného systému u mužov;
 • obštrukcia čriev.

Po chirurgickej liečbe kýly sú možné aj niektoré negatívne následky. Vo väčšine prípadov vznikajú zavinením pacienta, ktorý nedodržiava odporúčania týkajúce sa obdobia zotavenia. Aj keď to môže spôsobiť lekárova chyba. Pooperačné komplikácie sú vo všeobecnosti:

 • hematóm (na ich odstránenie ihneď po operácii sa aplikuje ľad);
 • kvapka semenníkov v dôsledku poškodenia ich škrupiny;
 • poškodenie bedrového kĺbu hrubým zošitím;
 • infekcia a hnisanie rany;
 • poškodenie spermatickej šnúry v dôsledku zavinenia lekára;
 • nezrovnalosť švíkov;
 • relapsu choroby;
 • poškodenie krvných ciev, ktoré vedie k atrofii semenníkov.

predpoveď

Ak pacient podstúpil operáciu, aby včas odstránil ingínovú prietrž, potom to zaručuje úplné uzdravenie a obnovenie postihnutia v krátkom čase. Nezávislým zaobchádzaním s ľudovými liekmi sú možné vážne následky. Kýla sa v takýchto prípadoch stáva nenapraviteľnou. Okrem toho jej porušenie a možné komplikácie ďalej zhoršujú prognózu.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju takejto patológie, je dôležité riadiť sa niekoľkými jednoduchými pravidlami, ktoré odporúčajú dokonca aj lekári. Medzi tieto tipy patrí:

 • pravidelná fyzická aktivita zameraná na posilnenie brušných svalov;
 • odvykanie od fajčenia vedúce k chronickému kašľu;
 • vylúčenie nadmernej fyzickej námahy, ktorá zdvíha príliš veľkú váhu;
 • nosiť obväz po operácii na brušných orgánoch;
 • rozdelenie zaťaženia pri prenose celkových vecí na obidve ruky;
 • správna výživa na odstránenie obezity;
 • postupné chudnutie, ktoré vylučuje náhle chudnutie.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Inžinierska hernia u mužov

Inguinálna hernia je jedným z častých chirurgických ochorení. Medzi inými druhmi je na prvom mieste frekvencia trieslovej prietrže, ktorá predstavuje približne 80 - 90% z celkového počtu. Inguinálne kýly u mužov sa vyvíjajú 10-krát častejšie ako u žien. Ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale maximálny výskyt sa vyskytuje za 30 - 45 rokov.

Podľa štatistík sú vrodené kýly zistené u detí v 99% prípadov, ktoré boli šikmé v strednom veku (vo veku 25 - 40 rokov) a u starších ľudí (nad 60 rokov), rovných aj šikmých..

príčiny

Intuinálna hernia u mužov je omnoho bežnejšia kvôli štrukturálnym vlastnostiam ingvinálneho kanála. Spermatická šnúra prechádza dovnútra a v ranom detstve semenníky zostupujú do mieška z brušnej dutiny. Preto sa vstup do slabinového kanála naďalej rozširuje a proces kanála pobrušnice neprerastá. Chlapec čoskoro rastie a za prítomnosti provokujúcich faktorov môže brucho ísť do „voľného priestoru“..

V dospelosti je u mužov ingvinálny kanál „slabým miestom“ z rovnakých dôvodov. K získaným rizikovým faktorom sa pripájajú nadobudnuté rizikové faktory, oslabujú sa svaly prednej brušnej steny a vytvára sa herniálny výčnelok..

Provokatívne faktory

Medzi faktory, ktoré prispievajú k výskytu prietrží prednej brušnej steny patria:

 • silná fyzická námaha - športová a profesionálna;
 • choroby spôsobujúce zvýšenie tlaku v bruchu - chronická obštrukčná choroba pľúc, bronchiálna astma, akútna bronchitída a zápal pľúc, choroby gastrointestinálneho traktu, cirhóza pečene;
 • zlé návyky - fajčenie (spôsobuje dlhý, neproduktívny kašeľ) a alkoholizmus;
 • obezita je častým faktorom u mužov starších ako 40 rokov, zvyšuje záťaž na prednej brušnej stene a dlhodobo bráni odhaleniu prietrže.

Príznaky slabinovej prietrže

V počiatočných fázach vývoja hernie zostávajú bez povšimnutia na dlhú dobu, pretože neexistujú žiadne príznaky. Pacienti si najčastejšie všimnú výčnelok v čase silnej námahy alebo pri tlakovej „tlači“, ako aj pri kašľaní..

Najbežnejšie sťažnosti na slabinovú prietrž sú tieto:

 • bolestivé ťahové pocity v slabinách, pri premietaní herniálneho vaku;
 • opuch zaobleného tvaru v slabinách, ktorý sa zvyšuje s napätím brucha (pozri fotografiu vyššie), a v polohe na chrbte sa ľahko nastavuje nezávisle alebo prstami;
 • nepohodlie pri chôdzi, zaťažené nákladom;
 • hnačka alebo zápcha, falošné nutkanie na toaletu spojené so zníženou črevnou motilitou;
 • poruchy močenia - k tomu dochádza zriedkavo, keď močový mechúr vnikne do herniálneho vaku cez obrovský trieslový kruh.

klasifikácia

Inguinálna kýla je rozdelená na dva typy:

 • Vrodená. Vyvíjajú sa v prípadoch, keď sa proces pobrušnice, ktorá je v ranom detstve v trieslovom kanáliku, neprerastá a jej dutina voľne komunikuje s brušnou dutinou..
 • Získal. Objavujú sa hlavne u dospelých mužov a zase sa delia na dva typy:
  • Priama alebo vnútorná prietrž. Priebeh priamej kýly je krátky, nie je spojený s reprodukčným systémom a je vždy získavaný.
  • Šikmé alebo vonkajšie. Pri tomto type prietrže je herniový vak pevne spojený s membránou spermatickej šnúry, ako aj semenníkom, čo často vedie ku komplikáciám z pohlavných orgánov..

Šikmé kĺbové hernie majú zase niekoľko typov:

 • Počiatočná kýla. Pri tejto forme je herniálny vak cítený iba pri vchode do trieslového kanála. Je takmer nemožné identifikovať túto prietrž pacientom.
 • Forma kanála. V tomto prípade sa hernálny vak nachádza vo trieslovom kanáli, ale neovplyvňuje brušnú stenu a dá sa zistiť iba pri silnom napätí prednej brušnej steny..
 • Tvar šnúry. Hernálny vak je spustený pozdĺž spermatickej šnúry smerom k miešku.
 • Formulár mieška. Najzávažnejšia forma šikmej prietrže, ktorá sa u nás vyskytuje pomerne často. Pri tejto forme je herniálny vak so všetkým jeho obsahom (črevné slučky, pobrušnice, vnútorné orgány) spustený do mieška, čím sa jeho veľkosť niekoľkokrát zväčšuje..

diagnostika

Pri sebeidentifikácii vzdelania v slabinách môže vyvstať otázka, na ktorého lekára sa obrátiť. Vyšetrenie s prietržom brucha vykonáva chirurg. Hlavnou metódou vyšetrenia tohto ochorenia je externé vyšetrenie, hmatová prietrž a stanovenie kašľa. Kontrola sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe, ponúka námahu a kašeľ. Ak je detegovaný výčnelok v trieslovej oblasti, je možné určiť tvar, veľkosť a tiež správnosť prietrže.

Pre vyšetrenie, niekedy uchýliť k použitiu ultrazvuku. Tento typ vyšetrenia umožňuje zobraziť obsah herniálneho vaku, stav a veľkosť ingvinálneho prstenca. Keď je štrbina, šourek sa stáva veľmi veľkým a vyzerá ako kvapka semenníka. V tomto prípade je tiež veľmi efektívne použiť ultrazvuk na rozlíšenie týchto chorôb..

Krvné testy, testy moču a ďalšie laboratórne výskumné metódy sa predpisujú iba bezprostredne pred operáciou, aby sa určili funkcie orgánov a systémov, ako aj aby sa určili relatívne kontraindikácie..

liečba

Vo všetkých rozvinutých krajinách je liečba slabinovej kýly výlučne chirurgická bez ohľadu na príčinu a vek pacienta. Je to spôsobené skutočnosťou, že plánovaná identifikácia a operácia v raných štádiách kýly zriedkavo spôsobuje komplikácie a relapsy..

Kýly veľkých veľkostí a ešte viac tak uškrtené sa vyskytujú takmer v 50% prípadov. Uvoľnená kýla je operovaná v naliehavom prípade, čo spôsobuje veľa komplikácií z genitourinárneho a gastrointestinálneho systému, na dlhú dobu spôsobuje, že pacient je nespôsobilý a pri dlhodobom porušovaní môže dôjsť k úmrtiu. Konzervatívna terapia sa používa v zriedkavých prípadoch, ako bude opísané nižšie..

Ako liečiť túto patológiu v každom jednotlivom prípade, iba chirurg rozhodne, posúdi stav pacienta a načasovanie chirurgickej liečby..

chirurgia

V súčasnosti je „zlatým štandardom“ pre chirurgickú liečbu slabínovej hernie lichtenštajnská hernioplastika..

Táto operácia sa používa pre všetky typy kýly..

Po jeho vykonaní sa vyrobí plast z trieslovinového kanálika a spevní sa špeciálnou sieťou vyrobenou z polymérnych materiálov, ktorá zabraňuje riziku recidívy. V niektorých prípadoch je však potrebné použiť aj iné úpravy kýly:

 • pri šikmých kýlach malej veľkosti, najmä u mladých pacientov, sa používa hernioplastika podľa Girarda-Spasokukotského;
 • s priamymi trieslovinami, opakujúcimi sa a šikmými veľkými rozmermi sa používa metóda Bassiniho alebo Kukudzhanovova. U starších pacientov sa uprednostňujú rovnaké typy operácií..
 • s obmedzenými kýlami, ak sa operácia uskutočnila včas a obmedzený orgán nebol odstránený, operácia sa príliš nelíši od konvenčnej hernioplastiky podľa Kukudzhanovovej.

Konzervatívna liečba (bez chirurgického zákroku)

Liečba bez chirurgického zákroku, či už liečivými alebo ľudovými, je povolená pod dohľadom lekára a vykonáva sa, ak v súčasnosti existujú kontraindikácie na plánovanú chirurgickú liečbu. Relatívne kontraindikácie zahŕňajú:

 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému: akútna fáza mozgovej príhody alebo infarktu, zlyhanie srdca IV FC, hypertenzia s krízou;
 • choroby pľúcneho systému: emfyzém, ťažká astma;
 • exacerbácia chronickej pyelonefritídy alebo glomerulonefritídy;
 • akútna hepatitída a cirhóza;
 • anémia, leukémia a ďalšie poruchy systému zrážania krvi;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus - v mnohých chirurgických nemocniciach môžu pacienti s cukrom pod 9 - 10 mmol / l vykonávať operácie.

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, operácia sa vykoná naliehavo podľa vitálnych indikácií, t.j. Aby sa zachránil život pacienta, chirurgovia sa už nepozerajú na relatívne kontraindikácie. Konzervatívna liečba je silne kontraindikovaná..

Konzervatívna liečba môže odstrániť iba príznaky dyspepsie, ktoré sa môžu objaviť, keď sú slučky hrubého alebo tenkého čreva v herniálnom vaku, ako aj zmierniť nepohodlie pri chôdzi a cvičení..

Najprv je potrebné poznamenať, že je dôležité dodržiavať diétu s trieslovými kýlami, najmä ak sú črevné slučky v herniálnom vaku. Požiadavky na stravu:

 • obmedziť a pri prítomnosti slepej, gigantickej alebo opakovanej formy prietrže vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú kvasenie v čreve a tvorbu plynu - strukoviny, kapusta, pivo, čerstvé pečivo, kvasnice, vajcia, veľké množstvo mäsa;
 • mali by ste tiež znížiť príjem potravín obsahujúcich hrubú vlákninu z potravy, ktorá je zle stráviteľná a môže spôsobiť zápchu. Taký stav pri tejto chorobe je nežiaduci, pretože spôsobuje ďalšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku a zvyšuje riziko porušenia;
 • pred použitím je vhodné mleté ​​jedlo alebo dôkladne žuť, aby nedošlo k zápche.

Ďalším dobrým spôsobom prevencie bolesti, ako aj rastu vzdelania pred operáciou a rozvoja recidívy po nej je nosenie špeciálneho obväzu..

Lieky

Lieky, ktoré sa môžu používať na prietrž:

 • Antacidá: Fosfhalugel, Maalox, Almagel sa používajú na prevenciu poškodenia sliznice tráviaceho traktu;
 • Antispasmodiká: No-Shpa, Papaverine, používaný na nepohodlie, zvýšená peristaltika.

Pri všetkých typoch hernií prednej brušnej steny sa neodporúča používať nesteroidné protizápalové lieky. Dôvodom je skutočnosť, že tieto lieky nielen zmierňujú zápal, ale tiež odstraňujú bolesť (najmä analgín a ketorolak). Ak vezmete tieto tablety, môžete vynechať okamih porušenia normálnej prietrže, ktorý je smrtiaci.

Alternatívne metódy liečby

Liečba ľudovými liekmi je tiež zameraná na odstránenie niektorých príznakov a zlepšenie trávenia. Na tento účel môžete použiť nasledujúce osvedčené recepty:

 • Na ochranu črevnej sliznice (analogicky s maaloxom atď.) Sa môže použiť odvar z koreňa lopúcha v mlieku. Je potrebné vziať 1 lyžicu koreňa nasekaného v mlynčeku na mäso, naliať pohár mlieka a variť 20 minút. Tento vývar vypije 3 polievkové lyžice 30-40 minút pred jedlom.
 • Infúzia koriandrových semien a rasca tiež zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche. Tieto semená sa predávajú vo väčšine obchodov s potravinami. Na prípravu infúzie si zoberte 1 čajovú lyžičku týchto semien (najlepšie ich rozdrvte), nalejte pohár vriacej vody, nechajte 10 minút a vypite po každom jedle.

Existuje mnoho ľudových prostriedkov na liečbu kýly vo forme obkladov, pleťových vôd a mastí. Tieto druhy sú neúčinné, pretože účinná látka nielen prenikne kožou a podkožným tukom do svalov a priamo do herniálneho vaku, ale môže tiež spôsobiť maceráciu a podráždenie. To isté platí pre rôzne masti na báze tuku, bylín a kôry.

prevencia

Medzi opatrenia na zabránenie rozvoja slabinovej prietrže patria:

 • múdro pristupovať k triedam so silovými cvičeniami (bench press, deadlift atď.);
 • vyhnúť sa zápche - ak je stolica oneskorená o viac ako deň, použite preháňadlá alebo klystír;
 • pri dlhodobom ťažkom kašli by ste mali kontaktovať terapeutov, aby vám predpísali expektoranciu a iné lieky;
 • vykonávanie špeciálnej sady cvičení zameraných na rozvoj svalov prednej brušnej steny.

predpoveď

Pri včasnej návšteve chirurga a čase operácie je prognóza priaznivá. Po hernioplastike podľa Lichtenštajnska je miera recidívy veľmi nízka, iba 0,3 - 0,5%. Pri použití starších techník na opravu prietrže sa relaps vyskytuje častejšie.

Pri obmedzenej hernii vykonanej s resekciou (odstránením) jej obsahu v dôsledku rozvinutej nekrózy a peritonitídy môžu byť následky rôzne:

 • u 8-15% zomierajú pacienti na komplikácie - sú to hlavne oslabení starší muži;
 • v dôsledku infekcie brušnej dutiny operácia nekončí plastickou prietržovou bránou, v dôsledku čoho je miera recidívy prietrže v tomto prípade 16-25%.

Úplný prehľad všetkých príznakov slabinovej prietrže

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže:

 • bolesť v ingvinálnej oblasti vľavo alebo vpravo, často tupá, predĺžená;
 • opuchy v slabinách vľavo alebo vpravo, ktoré sa môžu vyskytnúť alebo zvýšiť po jedle, s napätím;
 • trávenie, močenie, u žien - menštruácia.

Samotný pacient môže vysvetliť tieto príznaky ochoreniami čriev, genitálií atď. Len s nárastom prietrže, objavením sa príznakov neredukovateľnej, obmedzenej alebo kĺzavej prietrže (viac o tomto nižšie), mnohí prichádzajú k myšlienke navštíviť chirurga.

PGR prakticky nemôže zasahovať do zvyčajného spôsobu života alebo ho dramaticky narušiť - všetko individuálne.

Vzniknutá prietrž nemôže byť liečená konzervatívnymi metódami. Moderné operácie vykonávané minimálne invazívnymi metódami (endoskopickými) s použitím sieťových implantátov v takmer 100% prípadov však zaručujú riešenie problému..

Počiatočné prejavy slabiny prietrže

Kýla sa vytvára postupne na pozadí systematického alebo neustáleho zvyšovania vnútrobrušného tlaku: s konštantným namáhaním v prípade chronickej zápchy, s predĺženým kašľom, so zdvíhaním závaží.

Prvými príznakmi choroby sú bolesť a opuch prietrže. Bolesť je zvyčajne tupá a boľavá. Môže sa stať stálym spoločníkom osoby alebo sa môže vyskytovať pravidelne. Keď cítite trieslovinu na boku lézie, môžete si všimnúť opuch, ktorý sa môže objaviť alebo zväčšiť, keď je osoba vo zvislej polohe, a úplne zmizne, ak si pacient ľahne. Nepozoruje sa ani miestne zvýšenie teploty, ani sčervenanie na opuchnutej časti tela nekomplikovaným PGR.

Najprv je možné napraviť veľa hernií: obsah herniového vaku, keď sa naň pritlačí, alebo dokonca sám (so znížením vnútrobrušného tlaku, zmenou polohy tela), sa vráti do dutiny brušnej. Zároveň zmizne bolesť a opuch.

Najväčší problém pri diagnostike predstavuje práve taká malá ingvinská prietrž. Ale skúsený lekár (chirurg), dokonca aj s opraviteľnou prietržou, môže navrhnúť správnu diagnózu vyšetrením a prehmataním, pri ktorom nájde rozšírenie otvorenia trieslovinového kanála..

Príznaky veľkých tříslovných kýly

Ako choroba postupuje, jej príznaky sú výraznejšie:

 • Veľkosť opuchu sa zvyšuje, hernálny výčnelok sa stáva voľným okom jasne viditeľný.
 • Pohodlie pri chôdzi, vážne postihnutie je spojené s bolesťou v oblasti PGR.
 • Veľmi veľký PGR môže úplne zakryť penis alebo viesť k jeho odchýlke v smere opačnom k ​​herniálnemu výčnelku.
 • Ak PGr zostúpi do mieška, veľkosť semenníkov na postihnutej strane sa dramaticky zvýši. Keď máte pocit, šourek má jemnú konzistenciu a semenník je ľahko hmatný oddelene od herniálneho výčnelku. Tieto príznaky pomáhajú rozlíšiť tříslovnú prietrž a kvapku semenníka, v ktorom je štrbina napätá, a semenník nemôže byť hmatateľný osobitne..

Rysy rôznych typov slabinovej prietrže

Slučky čreva, močového mechúra, močovodov, vajcovodov a vaječníkov u žien môžu vstúpiť do veľkého herniálneho vaku. Príznaky PGH sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť orgánu predstavuje herniálny výčnelok.

Zvážte možné typy kýly.

Ak je prietrž tvorená slučkami čriev

V tomto prípade sa vyskytnú tieto príznaky slabinovej prietrže:

 • nadúvanie,
 • rýchly výboj plynov (plynatosť),
 • zápcha,
 • bolesť čriev.

Porušenie normálnej peristaltiky čriev ulovených v herniálnom vaku môže vyvolať rozvoj akútnej apendicitidy. V tomto prípade osoba pociťuje prudké zhoršenie: bolesť sa zintenzívni, vyvinie sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, telesná teplota sa môže zvýšiť na 37–38 ° C a srdcová frekvencia sa zvýši nad normálne hodnoty..

Ak sú orgány močového systému v herniálnom výčnelku

Ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, často sa vyvíja veľmi charakteristický príznak „močenia v dvoch dávkach“. Pri močovom mechúre nie je potrebné močiť, ale pacient môže močiť. Po vyprázdnení močového mechúra je nutkanie na močenie - a druhá časť moču je možná.

Ďalšie typické príznaky PGH tvorené orgánmi močového systému:

 • časté močenie, zníženie bolesti počas močenia;
 • často, aby vyprázdnil močový mechúr, musí osoba zaujať nútené postavenie;
 • po odchode na záchod u týchto pacientov sa opuch projekcie prietrže výrazne zníži, ale postupne sa zväčšuje veľkosť vystupovania.

Ak sa vaječník a vajcovod dostane do herniálneho vaku (u žien)

V tomto prípade sa popri príznakoch typických pre trieslovinové kýly (opuch, tupá bolesť pri výbežku) vyskytuje aj silná bolesť počas menštruácie. Tieto bolesti môžu byť nudné a boľavé, alebo môžu mať povahu kontrakcií, sprevádzajú celé menštruačné obdobie alebo sa objavujú v prvých dňoch menštruácie..

Príznaky obmedzeného PGR

PGR môže významne zhoršiť kvalitu ľudského života. Najnebezpečnejšia situácia je však v prípade porušenia prietrže pri bráne prietrže. Keď dôjde k porušeniu Pgr, krvný obeh je výrazne narušený v tej časti orgánu, ktorá spadla do herniálneho vaku. Ak nie je pacientovi poskytnutá neodkladná chirurgická starostlivosť, sú možné veľmi vážne následky: obštrukcia čreva, nekróza (nekróza) čreva, fekálna peritonitída - to sú najzávažnejšie ohrozenia života.

Telo signalizuje vývoj obmedzeného PGR prudkým nárastom bolesti a zmenou v jej povahe. Zvyčajne vyvoláva porušenie, prudké zvýšenie tlaku v bruchu, napríklad pri zdvíhaní závaží.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

V oblasti CHZO sa vyskytuje akútna bolesť, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu.

V prvých minútach a hodinách môže nastať nutkanie na defekáciu a objavia sa uvoľnené stolice. Ale po nejakej dobe zmizne každá stolica (hoci sa môže vyskytnúť neproduktívne nutkanie na toaletu), a tým sa zastaví vypúšťanie plynu.

Najdôležitejším príznakom uškrtenej prietrže: pri namáhaní alebo kašľaní sa herniálny výčnelok nezvýši, ako tomu bolo pred uškrtením..

Nauzea sa rýchlo hromadí, dochádza k zvracaniu. Ak odložíte návštevu u lekára - zvracanie sa stane nezvratným.

Často teplota stúpa, srdcový rytmus sa stáva častým a krvný tlak klesá.

Bez liečby môže šokový stav viesť k smrti.

V tomto prípade nie je obraz taký jasný: bolesť môže byť celkom znesiteľná a celkový zdravotný stav nespôsobuje podozrenie na urgentnú chirurgickú patológiu.

U mužov sa v dôsledku porušenia inguinálnej hernie môže vyvinúť ischemická orchitída (zápal semenníkov v dôsledku narušenia jej krvného zásobovania), ktorý sa prejavuje začervenaním, napätím a bolesťou v miešku na postihnutej strane..

Môže sa objaviť akútna retencia moču.

Príznaky iných komplikácií pri slabinovej prietrži

Okrem porušenia, ku ktorému dochádza u 10–20% ľudí s inguinálnou lokalizáciou prietrže, sa môžu komplikácie prietrže stať aj ďalšie stavy: zápal Hg alebo koprostáza (stázová fáza).

Pri koprostáze (stagnácia výkalov) v reakcii na kašeľ a napätie dochádza k ďalšiemu zvýšeniu herniálneho výčnelku (diferenciálna diagnostika s porušenou PGR). Kýla samotná sa výrazne zväčšuje a po prehmataní získa konzistencia podobná cesta. Ak sa neprijmú opatrenia, môže to viesť k porušeniu fekcií..

Pri zápale HFG sa koža nad herniovým výčnelkom sčervená, pri hmatnej prietrži alebo pri pokuse o jej korekciu sa objaví bolesť. Prídavok príznakov, ako je horúčka, zvracanie, zimnica, narušenie vypúšťania plynov, môže naznačovať prechod zápalu do hnisavej formy. Hnisavý zápal, ako obmedzená prietrž, si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

záver

Inguinálna hernia je patológia, ktorú nemožno vyliečiť konzervatívnymi metódami. Bez riadneho zaobchádzania je komplikovaný v 20% prípadov a takmer vždy výrazne zhoršuje kvalitu života osoby, ktorá ním trpí. Chirurgia je jedinou účinnou taktikou kontroly prietrže.

Moderné endoskopické a otvorené zásahy zaručujú, že sa PGH zbaví a tým aj všetky nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavujú. Ak máte podozrenie na prietrž, potom najistejším krokom, ktorý môžete urobiť, je navštíviť chirurga.

Inguinálna hernia u mužov: príčiny, príznaky, liečba a fotografia

Podľa štatistík trpí mužská populácia 90 až 95% ingínovej prietrže. U žien je takéto ochorenie oveľa menej časté. Je to kvôli anatomickým a fyziologickým rozdielom v štruktúre inguinálnej oblasti u mužov a žien. Takéto ochorenie je dosť nebezpečné, preto vyžaduje včasnú diagnostiku a včasnú liečbu. Konečný výsledok liečby bude od toho závisieť. Aké sú príznaky tohto ochorenia, príčiny a aké metódy sa používajú na liečbu slabinovej prietrže?

príčiny

Inguinálna hernia je vydutie brušných orgánov za jej hranicami v dôsledku zväčšenia veľkosti trieslového kanála. Podľa mužskej štruktúry prechádza medzerou, ktorá sa nachádza medzi tkanivami a svalmi. Z tohto dôvodu je to najzraniteľnejšia oblasť..

Inguinálna kýla u mužov sa vytvára v dôsledku prolapsu niektorých častí vnútorných orgánov. Strata nastáva v dôsledku vytvoreného lúmenu trieslovca do brušnej dutiny. Niekedy sa to môže stať v šourku a potom je diagnostikovaná ako guľovitá prierezová prietrž. Na fotografii je zreteľne vidno, aký má názor..

Inguinálna hernia je nádorový nádor a môže byť získaná a vrodená. Vrodené formácie u mužov vznikajú kvôli dedičnosti a genetickej predispozícii. Nedostatočný rozvoj svalov a spojivového tkaniva tiež ovplyvňuje rozvoj vzdelávania. Vrodená ingvinová prietrž sa začína veľmi rýchlo prejavovať rôznymi príznakmi. Nasledujúce príčiny ovplyvňujú výskyt získanej prietrže u mužov:

 • obezita a nadváha;
 • zlé trávenie a častá zápcha;
 • neaktívny životný štýl;
 • predĺžená fyzická aktivita;
 • zápalové procesy v prostate, napríklad prostatitída;
 • častý a ťažký kašeľ s chronickým ochorením dýchacích ciest;
 • zmeny v tkanivách brušnej dutiny súvisiace s vekom.

Podľa anatomickej štruktúry je inguinálna prietrž u mužov niekoľkých druhov:

Šikmá prietrž v slabinách u mužov nastáva, keď herniálny obsah vstupuje do vnútorného prstenca trieslovinového kanálika z brušnej dutiny. Vedie po trieslovom kanáli vedľa spermatickej šnúry.

Priama trieslová kýla sa získa iba a vstúpi do trieslového kanála medzery a obchádza spermatickú šnúru.

Kombinovaná ingvinická prietrž môže pozostávať z niekoľkých herniálnych vakov rôznej anatomickej štruktúry.

Inguinálne kýly u mužov môžu byť bilaterálne alebo jednostranné, umiestnené vpravo alebo vľavo.

Hlavné príznaky

Znaky prejavu slabinovej prietrže u mužov sú v počiatočnom štádiu choroby ťažko viditeľné. Navonok sa prejavuje vo forme mierneho opuchu v oblasti slabín, ako je vidieť na fotografii. Veľkosť opuchu môže byť rôzna a môže dosiahnuť veľké rozmery, ktoré narúšajú pohyb človeka. Tvar, veľkosť výčnelku sa môže meniť, veľa závisí od fyzickej aktivity a polohy tela. Rozmery sa tiež menia s ťažkým kašľom alebo namáhaním..

Opuch má najčastejšie zaoblený tvar, ak je trieslovinový, a mierne oválny s prierezom triesloviny..

S takým ochorením človek pociťuje tupú bolesť tiahnúcej sa prírody. Je lokalizovaný v slabinách alebo v podbrušku. Počas cvičenia sa vyskytujú obzvlášť závažné príznaky.

Pacienti sa často sťažujú na pocit pálenia v oblasti slabín a pocit nepohodlia. Pozoruje sa aj časté močenie, nevoľnosť, zvracanie a črevná dysfunkcia v dôsledku stlačeného orgánu. Takéto prejavy symptómov sú pozorované v pokročilom štádiu..

Diagnostika a liečba

Na stretnutí lekár môže u pacienta vizuálne diagnostikovať slabinovú prietrž. Pacient sa vyšetrí dvoma spôsobmi na prípravu na terapiu:

 • Ultrazvuk peritoneum a kýly vak umožňuje určiť, čo je vo vnútri, zistiť počet črevných slučiek a ako sú umiestnené;
 • Irrigoskopia sa vykonáva zavedením špeciálneho roztoku do konečníka, ktorý je jasne viditeľný v röntgenových lúčoch, po čom sú jasné rozmery a obsah vaku..

Ak sa s pacientom neurobí nič, orgán sa časom poruší, čo je veľmi nebezpečné. To vedie k smrti orgánu a peritonitíde, predstavuje nebezpečenstvo pre život. V takýchto prípadoch sa pacient podrobí núdzovej operácii. Keď dôjde k porušeniu priľahlej prietrže, vznikajú rôzne komplikácie:

 • intestinálna dysfunkcia so zápchou a nadúvaním;
 • negatívny vplyv na potenciu a následne je možné neplodnosť;
 • dysurické účinky, niekedy až do úplného zadržania moču.

Pri diagnostike inguinálnej hernie sa pacientovi ponúkne chirurgický zákrok. Rôzne nechirurgické liečebné metódy ľudové metódy nedávajú efektívny výsledok. Ak sa sami pokúsite zbaviť slabinovej prietrže, situácia len zhorší a poškodí zdravie človeka..

Okrem konvenčnej chirurgie sa dnes pacientom ponúka aj metóda laparoskopie. Pri použití sa operácia vykonáva v anestézii pomocou video nástrojov. Chirurg robí niekoľko vpichov v prednej brušnej stene. Táto metóda znižuje riziko relapsu a umožňuje zotavenie oveľa rýchlejšie po operácii. Bežné šitie zostáva na tele a v budúcnosti tiež neexistuje jazva.

Počas operácie je pacient premiestnený na presný orgán na správnom mieste. Steny inguinálneho kanála sú tiež zosilnené.

Existujú prípady, keď je vzhľadom na vek, zdravotný stav alebo neznášanlivosť na anestéziu pacientovi chirurgický zákrok kontraindikovaný. Potom mu lekár predpíše konzervatívnejšiu metódu liečby, pacientovi sa pripisujú špeciálne obväzy.

Rehabilitácia a zotavenie

Po operácii potrebuje pacient rehabilitačné obdobie. Ihneď po chirurgickom zákroku sa u pacienta zvyčajne vyskytujú menšie bolesti a nepohodlie v priebehu chirurgického zákroku v priebehu 1 až 2 dní. Veľa závisí od veľkosti ingvinálnej prietrže. Pre silnejšiu bolesť sa pacientovi môžu predpísať lieky proti bolesti. V niektorých prípadoch je pacientovi pripisované užívanie antibiotík. Na odstránenie opuchov v oblasti spoja sú predpísané špeciálne gély a masti. Zlepšia vstrebávanie švu..

Celá pooperačná perióda je kontraindikovaná vo fyzickej aktivite. Ošetrujúci lekár predpisuje pacientovi špeciálnu diétu. Jeho cieľom je zabrániť zápche a zabrániť tvorbe plynu v črevách..

Už 2 týždne po operácii sa pacient môže vrátiť domov, ak operácia prešla bez komplikácií. Obdobie rehabilitácie závisí od typu vykonanej operácie, stavu pacienta a možných komplikácií. Po dobu 1 mesiaca po operácii je pacientovi zakázané pracovať v škodlivých pracovných podmienkach. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania, relapsy sú veľmi zriedkavé.

Preventívne opatrenia

Inguinálna kýla je jednou z najbežnejších typov chorôb u mužov. Existuje veľa preventívnych opatrení, ktoré môžu zabrániť takémuto ochoreniu a zabrániť opätovnému výskytu prietrže. Po období rehabilitácie môžu pacienti vykonávať špeciálne cvičenia v polohe na chrbte. Komplex cvičení je pomerne efektívny za podmienky denného opakovania. Každé cvičenie sa musí vykonať 50-60 krát.

Pravidlá prevencie tiež pomôžu vylúčiť slabú prietrž. Ak sa človek aktívne zapája do fyzickej práce, musí regulovať stupeň zaťaženia a nesmie ho uniesť zdvíhaním ťažkých závaží. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tejto chorobe, je posilnenie brucha..

Rovnako dôležité je viesť aktívny životný štýl bez zlých návykov, snažte sa prejedať. Sledujte stav ostatných orgánov, najmä trávenia a dýchanie. Chronický kašeľ a pretrvávajúca zápcha najčastejšie spôsobujú slabinovú prietrž.

Pri prvých príznakoch tohto ochorenia by ste mali navštíviť lekára, ktorý zistí príčinu a začne liečbu. Ak sa nič neurobí, povedie to k nebezpečným komplikáciám..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Adenomyóza (vnútorná endometrióza) je benígne systémové ochorenie maternice, ktoré je sprevádzané patologickou proliferáciou endometriálnych tkanív mimo tela (vajcovody, vagína, vaječníky) a do ďalších vrstiev.
Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.
Kýla je choroba sprevádzaná vyčnievaním častí orgánov mimo anatomického postavenia. ICD kód: K40-K46. V brušnej dutine (ventrum - lat. Dutina.) Sa tvorí ventrálna kýlová vak.
Obmedzený orgánpríznaky
črevo
črevá
vaječník
mechúr