loader

Hlavná

Pažerák

Ako sa odstráni brušná prietrž (biela čiara), prečo sa objavuje a pooperačná regenerácia

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..

Postup odstránenia prietrže brucha závisí od trvania choroby. Z dôvodu porušenia predpisov a ako včas pacient vyhľadal lekársku pomoc.

Operácia je vyčnievanie brušných orgánov cez diery, ktoré normálne neexistujú. Napríklad v pupočnej oblasti bielej línie brucha.

Druhy a príčiny výskytu

 • sklon k zápche;
 • deti alebo staroba;
 • porušenie anatomickej integrity prednej brušnej steny v dôsledku predtým prevedených operácií;
 • ťažká fyzická práca;
 • mužské pohlavie;
 • sklon k zvýšenej telesnej hmotnosti;
 • silné kašeľ alebo plač;
 • opakované zložité prirodzené narodenia;
 • zranenia.

Kýly bielej línie brucha sú vrodené a získané. Zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, častejšie sa nachádzajú nad pupkom a zriedka sú porušované..

Klinický obraz sa prejavuje bolesťou v orgáne, ktorá padá do herniálneho vaku. Môže to byť omentum, slučky tenkého čreva, močový mechúr.

V prípade vniknutia do hernálnej brány črevných slučiek vznikajú nepríjemné pocity. Môže to byť pocit pálenia v slučkách čreva v hornej časti brucha. V detstve sa hernie bielej čiary prakticky nevyskytujú.

Metódy odstránenia

Operácia - hernioplastika sa môže vykonávať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šitie defektu v bielej línii šnúrkou, uzlom v tvare U a inými druhmi švov;
 • plasty z vlastného tkaniva;
 • laparoskopická operácia.

Operácia sa najlepšie uskutoční podľa plánu bez čakania na komplikácie. Pre ktoré budete musieť vykonať pohotovostnú operáciu. Najlepšie je vykonať operáciu na špecializovaných klinikách na odstránenie kýly..

Príprava na operáciu zahŕňa nasledujúce testy:

 • klinický krvný test; všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram - analýza zrážanlivosti krvi a trvania krvácania;
 • stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • krv na Wassermanovu reakciu, HIV, hepatitída;
 • rentgén hrude;
 • ultrazvuková dopplerografia ciev dolných končatín;
 • v prípade diabetes mellitus je indikovaná konzultácia s endokrinológom;

Ak má pacient peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, musí sa vykonať FGDS.

Ako sa vykonáva operácia - odstránenie prietrže brucha?

Ak je obsah herniálneho vaku predperitoneálny tuk, potom táto operácia zahŕňa aplikáciu stehu v tvare U. Najprv sa musíte uistiť, že iba brušný tuk je vo vnútri kýlovej brány a neexistujú žiadne črevné slučky.

Pri veľkých výčnelkoch sa odstráni prietrž bielo-bielej línie brucha. Operácia sa vykonáva laparoskopicky a zahŕňa inštaláciu oka v oblasti divergencie listov aponeurózy..

Sieť je implantovaná, keď nie je dostatok miestneho tkaniva na plastickú chirurgiu. Tiež, ak je spojivové tkanivo veľmi mäkké, uvoľnené, existuje riziko recidívy prietrže.

Výhody použitia pletiva počas operácie sú:

 1. Recidácia prietrže je prakticky vylúčená.
 2. Pooperačné obdobie je ľahšie, menšie bolesti v pooperačnej rane, pretože menšie lokálne napätie tkaniva v chirurgickej oblasti.
 3. Možnosť aktivovať pacienta skôr, obnoviť kvalitu života.
 4. Táto metóda významne znižuje trvanie operácie.
 5. Počas operácie sa používa podstatne menšie množstvo šijacieho materiálu, a preto sa znižuje riziko ligatúrnej fistuly..
 6. Sieťka rýchlo rastie s vláknitým tkanivom a kapilárami, neodtrháva sa, v budúcnosti sa nemusí odstraňovať..

Keď sa svaly rekta abdominis líšia od strany bielej línie, použije sa laparoskopia. To vám umožní, aby bol chirurgický zákrok menej traumatizovaný a pooperačné obdobie plynulejšie.

Odstránenie prietrže brucha laparoskopickou technikou vám umožní:

 • túto operáciu vykonajte u starších pacientov
 • alebo pacienti trpiaci závažnou sprievodnou somatickou patológiou.

Laparoskopia je žiaduca, ak existuje podozrenie, že obsah hernálneho vaku je naplnený črevnými slučkami a prietrž by sa mal z brušnej dutiny zrevidovať..

Charakteristiky chirurgickej liečby pooperačných hernií je potreba prideliť hernálny vak z adhézií vytvorených od predchádzajúcej operácie.

V tejto situácii dáva laparoskopia tiež dobrý účinok, pretože môže významne znížiť riziko vzniku vnútroperatívnych komplikácií. Presnejšia operácia sa vykonáva, menej traumy tkanív, krvácanie. Čím nižšie je riziko hnisania a recidívy prietrže.

Pooperačné zotavenie

V pooperačnom období je nevyhnutná včasná aktivácia obväzu. Je to potrebné, aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného typu komplikácií, ako je hypostatická pneumónia..

Funkcie pooperačného obdobia závisia od toho, v akom štádiu choroby sa operácia vykonala. Či porušenie chirurgických zákrokov predchádzalo chirurgickému zákroku a aké sú sprievodné somatické choroby.

Je nevyhnutne nutné nosiť obväz.

V nekomplikovanom priebehu pooperačného obdobia je pobyt v nemocnici 1 deň po operácii.

Účelom použitia pooperačnej bandáže je:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja opakujúcich sa prietrží po operácii;
 • bandáž chráni pred infekciami, podráždením pokožky, podporuje najrýchlejšie zotavenie motorickej aktivity.

Po obnovení črevnej motility sa strava postupne rozširuje, jedlo je povolené. Medzi výživové prvky patrí konzumácia zdravých potravín. Potraviny bohaté na vlákninu, na prevenciu zápchy, chorôb iných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Rehabilitácia po odstránení kýly je jednoduchšia, ak sa chirurgický zákrok vykonal laparoskopicky. Pri tejto technike nedochádza k veľkým traumatickým rezom a bolesť po operácii je menej výrazná.

Proces rehabilitácie zahŕňa kontrolu nasledujúcich hlavných parametrov:

 1. Zmena teploty 2-krát denne ráno a večer.
 2. Obväzy pred odstránením stehov a kontrolou pooperačnej rany. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.
 3. Odmietnutie viesť motorové vozidlo v nasledujúcich 2 dňoch po operácii, pretože anestetiká používané na anestéziu znižujú pozornosť a schopnosť viesť vozidlo.
 4. Ak sa osoba zaoberá duševnou prácou, potom je možné sa do nej vrátiť niekoľko dní po operácii.
 5. Počas fyzickej práce bude potrebná rehabilitácia niekoľko týždňov po operácii, ktorá bude zahŕňať cvičebnú terapiu, masáže.

Možné komplikácie

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

V prípade včasnej operácie, splnenia lekárskych predpisov, dodržiavania diéty a fyzickej aktivity bude pravdepodobnosť komplikácií minimálna..

Ak sa v strede brucha objavia sťažnosti na nepohodlie a nepohodlie, je potrebné:

 • navštíviť lekára;
 • robiť krvné testy;
 • vykonať brušný ultrazvuk.

Včasná diagnostika a liečba vám umožnia vykonať operáciu načas, eliminovať možnosť komplikácií a relapsov.

Ďalšie podrobnosti o tejto operácii nájdete z prevodu Elena Malysheva.

Aké je nebezpečenstvo ventrálnej prietrže prednej brušnej steny??

Ventrálna kýla je výstup orgánov za brušnú dutinu v oblasti pooperačnej poruchy. Termín „ventrálna prietrž“ sa používa stále menej a menej, častejšie sa takéto útvary nazývajú pooperačné, čo viac odráža mechanizmus rozvoja patológie. Aby ste sa zbavili patológie, budete potrebovať chirurgický zákrok (hernioplastika)..


Ventrálna hernia je formovaná ako jedna z neskorých pooperačných komplikácií.

Prečo vzniká

Pooperačná (ventrálna) hernia je výstup z pobrušnice a vnútorných orgánov za hranice brušnej dutiny v oblasti pooperačnej jazvy. Orgány nevychádzajú prirodzeným otvorom, ale pooperačným defektom prednej brušnej steny.

Toto je častá komplikácia laparotomického chirurgického zákroku - odstránenie slepého čreva, žlčníka, maternice a ďalších vnútorných orgánov. Vo väčšine prípadov sa v zotavovacom období po mimoriadnych operáciách, menej často po plánovanom, vytvorí výčnelok.

Jediný dôvod, ktorý by viedol k rozvoju patológie, neexistuje. Úlohu zohráva kombinácia faktorov - miestnych a všeobecných.

Miestne dôvody

Lokálne faktory sú spojené so zmenami v oblasti pooperačných rán:

 • iracionálny výber prevádzkového prístupu (veľká časť);
 • nekvalitný uzáver rany (nedostatočné prispôsobenie hrán, nadmerné napätie, nesprávny výber materiálu na šitie);
 • nastavenie odtokov;
 • infekcia rán;
 • zníženie regenerácie.

Bežné dôvody

Vývoj ochorenia je ovplyvňovaný všeobecnými faktormi, ktoré sú spojené so stavom pacienta:

 • zaťažená dedičnosť;
 • patologické stavy, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku - chronická zápcha, predĺžený kašeľ, tehotenstvo;
 • obezita;
 • choroby, pri ktorých je znížená regeneračná schopnosť tkanív (liečenie) - diabetes mellitus, kardiovaskulárna patológia, nedostatok vitamínov, hypoproteinémia, anémia.

Vývoj choroby môže byť ovplyvnený jedným faktorom alebo niekoľkými faktormi naraz. Kombinácia niekoľkých faktorov navyše zvyšuje pravdepodobnosť zlyhania švov a vzniku výčnelkov.

liečba

Ak je po lekárskom vyšetrení diagnostikovaná pooperačná brušná hernia, čo mám robiť? Algoritmus účinku závisí od mnohých faktorov - veľkosť prietrže, prítomnosť porušenia a stav okolitých tkanív, celkový zdravotný stav pacienta.

Najradikálnejším a najúčinnejším spôsobom liečby pooperačnej prietrže je vykonanie druhej operácie (hernioplastika) zameranej na posilnenie brušnej steny v jazve. Podobná metóda zabráni relapsom a zmierni možné komplikácie v budúcnosti..

Druhy hernioplastiky

Suturing kýla

Najjednoduchšou a najrýchlejšou operáciou na odstránenie ventrálnej prietrže je zošívanie defektu prekrývaním svalov umiestnených na okrajoch otvoru. Pred zošívaním sa vykoná povinná redukcia herniálneho obsahu do brušnej dutiny. Operácia sa vykonáva iba vtedy, ak veľkosť prietrže bránky nepresahuje 5 cm, v oblasti rany nedochádza k žiadnym zápalovým a iným patologickým zmenám. Nevýhodou metódy je možnosť opätovného výskytu prietrže na rovnakom mieste (výskyt recidívy)..

Pooperačná prietrž brušnej prietrže bez napätia

Táto metóda sa používa vo väčšine prípadov ventrálnych prietrží. Tkanivá v oblasti herniálneho foramenu sa duplikujú pomocou sieťového implantátu. Materiál nespôsobuje alergické reakcie. Implantátová klapka požadovanej veľkosti, ako náplasť, je zošitá do tkanív okolo prietrže (svaly, aponeuróza). Implantát sa vďaka svojej štruktúre pevne spojí s okolitými tkanivami a významne zvyšuje pevnosť brušnej steny, kde predtým bola kýla. Použitie oka vám umožní vyhnúť sa nadmernému napätiu brušnej steny v oblasti jazvy, čo prispieva k lepšiemu uzdraveniu a zabráni recidíve v budúcnosti..

Laparoskopická hernioplastika

Toto je operácia, pri ktorej chirurgi privádzajú implantát oka k herniálnej defekte prostredníctvom 2-3 mini-rezov, dlhých iba pár centimetrov. Táto modifikácia hernioplastiky má všetky výhody laparoskopie: rýchle uzdravenie pacienta po operácii, minimálne jazvy po zákroku a nízka invazívnosť.

Kvalifikovaní lekári našej kliniky vždy správne a adekvátne vyberú najoptimálnejšie metódy na liečbu pooperačnej kýly alebo poskytnú podrobné odporúčania na liečbu pooperačnej kýly bez chirurgického zákroku. Takéto nechirurgické metódy sú v arzenáli lekárov av niektorých prípadoch sú schopné dočasne zlepšiť stav pacienta a zabrániť komplikáciám a progresii ochorenia. Ale iba operácia na odstránenie prietrže pomôže vyliečiť navždy z ventrálnej prietrže.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ak sa lekár z akéhokoľvek dôvodu rozhodne odložiť operáciu kýly, odporúčajú sa pacientom nasledujúce opatrenia, aby sa predišlo rozšíreniu kýly a komplikáciám:

 1. Nosenie obväzu je dočasné opatrenie. Bandáž (široká stuha elastického tkaniva uvoľní časť záťaže od brušných svalov) je použiteľná iba v počiatočných fázach vývoja prietrže.
 2. Vyvarujte sa fyzickej námahe, pretože zvyšujú vnútrobrušný tlak a zvyšujú herniálnu vadu a veľkosť výčnelku..
 3. Monitorujte črevné funkcie, vyhýbajte sa zápche a plynatosti (nadúvanie), pretože tiež zvyšujú tlak vo vnútri brušnej dutiny..

Pooperačná prietrž: strava poskytuje limit na množstvo jedla podaného v rovnakom čase (musíte jesť v malých porciách, ale častejšie). Nemôžete jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov - kapusta, strukoviny, mastné, korenené a korenené jedlá, sýtené a alkoholické nápoje. Mali by ste sa tiež vyhnúť jedlám, ktoré prispievajú k zápche - múka a pekárske výrobky z prémiovej múky, cukrovinky, nasýtené mäsové vývary, ryža, silný čaj a káva, svieže ovocie a bobule.

klasifikácia

Ventrálne kýly sa vyznačujú rôznymi veľkosťami, tvarmi a lokalizáciou. Klinický obraz sa líši v závislosti od prítomnosti komplikácií, zloženia herniálneho obsahu. Prítomnosť tak širokej škály patológií sťažuje vytvorenie jednotnej klasifikácie. Rozlišujú sa tieto typy patológie:

 1. Lokalizácia: stredná (dolná, horná) a bočná (pravá a ľavá, dolná a horná).
 2. Podľa veľkosti: malý, stredný, rozsiahly, obrovský.
 3. Zloženie herniálneho vaku: slučky tenkého čreva, omentum, žalúdok, močový mechúr.
 4. Pri výskyte komplikácií: uškrtené, perforované, so známkami akútnej obštrukcie čreva.
 5. Zákonnosť: nastaviteľná, nevratná.

všeobecné informácie

Stručný opis

Schválená Spoločnou komisiou pre kvalitu zdravotníckych služieb Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky z 29. marca 2019 Protokol č. 60

Kýla brušnej steny je vrodená alebo získaná porucha svalovej aponeurotickej integrity brušnej steny, ktorá umožňuje cez ňu vyčnievať akúkoľvek formáciu, ktorá sa za normálnych podmienok nevyskytuje..

Názov protokolu: Ventrálna kýla

Kódy ICD 10:

ICD-10
Kódnadpis
K43Kýla prednej brušnej steny. Zahrnuté: kýlová epigastrická, pooperačná. Nezahŕňa sa: slabinová prietrž (40)
K43.0Kýla prednej brušnej steny s prekážkou bez gangrény.

Kýla prednej brušnej steny: (spôsobujúca obštrukciu, zhoršenú, ireducibilnú) bez gangrény. Uškrtenie prietrže.

Dátum vypracovania / revízie protokolu: 2013 (revízia 2020)

Skratky použité v protokole:

K43.1Kýla prednej brušnej steny s gangrénou. Gangrenous kýla prednej brušnej steny.
K43.9Kýla prednej brušnej steny bez prekážky alebo gangrény.
vg-ventrálna prietrž
Gpbs-prietrž prednej brušnej steny
CT-CT sken
MRI-Magnetická rezonancia
PG-pooperačná prietrž
SIAG-syndróm intraabdominálnej hypertenzie (kompartment syndróm)
Ultrazvukové vyšetrenie-ultrazvuk
pripom-intraperitoneálna sieťovina
CST-technika separácie komponentov

Používatelia protokolu: Lekári.

Kategória pacienta: Dospelí.

Úroveň dôkazov:

AKvalitná metaanalýza, systematické preskúmanie RCT alebo RCT vo veľkom meradle s veľmi nízkou pravdepodobnosťou (++) systematickej chyby, ktorých výsledky sa môžu rozšíriť na príslušnú populáciu..
ATVysoko kvalitné (++) systematické kohortové alebo prípadové kontrolné štúdie alebo Vysoko kvalitné (++) kohortové alebo kontrolné štúdie s veľmi nízkym rizikom systematickej chyby alebo RCT s nízkym (+) rizikom systematickej chyby, ktorých výsledky sa môžu šíriť na zodpovedajúcu populáciu..
WITHKohortová alebo prípadová kontrolná štúdia alebo kontrolovaná štúdia bez randomizácie s nízkym rizikom zaujatosti (+). Výsledky, ktoré možno distribuovať do zodpovedajúcej populácie alebo do RCT s veľmi nízkym alebo nízkym rizikom systematickej chyby (++ alebo +), ktorých výsledky nemožno priamo distribuovať do zodpovedajúcej populácie..
DOpis série prípadov alebo nekontrolovaný výskum alebo znalecký posudok.
GPPNajlepšia klinická prax.

Klinické prejavy

Vo väčšine prípadov je jediným príznakom patológie prítomnosť výčnelku v pooperačnej jazve na prednej brušnej stene. Takéto vzdelávanie má tieto vlastnosti:

 • lokalizované vo šve;
 • zväčšuje sa v stojacej polohe;
 • zvyšuje sa pri kašli, namáhaní, fyzickej námahe;
 • klesá alebo zmizne vo vodorovnej polohe;
 • v nekomplikovanom kurze sa dá ľahko vrátiť späť.

Druhým najbežnejším príznakom choroby je bolesť. Spočiatku bolí bolesť a ťahá do prírody, horšie s fyzickou námahou. V priebehu času môže byť bolesť ostrá a konštantná, najmä s neredukovateľnosťou.

Iné príznaky sa vyvíjajú menej často a závisia od toho, ktorý orgán je zahrnutý v obsahu herniálneho vaku.

Hernial vakĎalšie príznaky
Stočené slučkyBolesť je obmedzená, objavuje sa zápcha a plynatosť. Pri dlhom priebehu ochorenia sa môžu objaviť príznaky intoxikácie.
žalúdokVyznačuje sa pálením záhy a grganím, pravidelným zvracaním, pocitom ťažkosti po jedle.
Veľké olejové tesnenieBolesť je menej intenzívna a rozširuje sa na celú prednú stenu brucha..
mechúrOkrem výčnelku sa objavujú aj dysurické príznaky (rýchle alebo bolestivé močenie).

Pooperačné obdobie

Vďaka moderným liečebným metódam sa výrazne znížila doba rehabilitácie po laparoskopickej operácii, dĺžka pobytu na klinike je 1-6 dní. Avšak už v prvý deň, keď môže pacient chodiť, má dovolené vziať tekuté jedlo. Aj keď obdobie zotavenia závisí od mnohých faktorov, pacient sa spravidla môže do týždňa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu. Je potrebné poznamenať, že po operácii musí pacient nosiť špeciálny obväz, najmä po vyrezaní veľkej pooperačnej kýly. Pacient je tiež povinný prísne dodržiavať dietetické odporúčania, primeranú fyzickú aktivitu, normalizáciu hmotnosti.

Ako urobiť diagnózu

Ak sa zistí vydutie, obráťte sa na lekára. Diagnóza obvykle nie je zložitá, berúc do úvahy klinický obraz a anamnézu (predchádzajúci chirurgický zákrok). Počas fyzického vyšetrenia lekár venuje pozornosť nasledujúcim zmenám:

 • pooperačná jazva;
 • výčnelok - jeho veľkosť, tvar, zákonnosť;
 • stav kože okolo jazvy (môžu sa vyskytnúť známky dermatitídy);
 • konzistencia obsahu prietrže, okrajov prietrže a veľkosť prietrže (pri prehmatnutí);
 • príznak kašľa.

Vo väčšine prípadov stačí na stanovenie diagnózy..

Niekedy je indikované ďalšie vyšetrenie - ultrazvuk (ultrazvuk), prieskum a kontrastná rádiografia. Tieto metódy sa predpisujú nielen na potvrdenie diagnózy, ale aj na vylúčenie iných chorôb.

Ventrálna kýla: laparoskopická operácia

Pri zákroku chirurg robí niekoľko vpichov brušnej steny. Za týmto účelom sa robia malé rezy, ktoré nepoškodzujú svalovú časť, ale iba pokožku. Táto skutočnosť priaznivo ovplyvňuje pooperačné obdobie, výrazne ho znižuje a nespôsobuje bolesť, čo je zvlášť dôležité pre všetkých pacientov.

Punkcie sú vykonávané chirurgom pomocou špeciálneho náradia - trokára. Do brušnej dutiny sa cez ňu vkladá laparoskop, ku ktorému je k monitoru pripojený zdroj svetla a vysielač obrazu. Takto špecialista sleduje svoje pohyby zvnútra tela.

Na vykonanie operácie sa používajú ďalšie trokary. Prostredníctvom jedného trokaru sa drží svorka na zachytenie tkaniva, ktoré nastavuje implantát oka. Ďalšia - syntetická sieť je pripevnená švami alebo špeciálnymi konzolami.

Operácia trvá asi 1 hodinu v celkovej anestézii. Pacient je v nemocnici 1 - 2 dni pod úplnou kontrolou zdravotníckeho personálu, aby sa predišlo nepredvídaným komplikáciám a reakciám tela..

Ako liečiť patológiu

Hlavnou metódou liečby je chirurgické odstránenie prietrže s následnou plastickou chirurgiou. Ak existujú kontraindikácie, používa sa na operáciu konzervatívna liečba. Jeho cieľom nie je toľko na vyliečenie choroby, ako aj na prevenciu komplikácií.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba sa vykonáva, ak pacient odmietne chirurgický zákrok alebo existujú kontraindikácie. Kontraindikáciou pri chirurgickej liečbe môže byť tehotenstvo, závažné ochorenie srdca, dýchací systém, zrážanie krvi.

Aká je konzervatívna liečba:

 1. Nosiť špeciálny vysoký obväz.
 2. Posilnenie svalov tlače (fyzioterapeutické cvičenia).
 3. Vylúčenie ťažkej fyzickej námahy.
 4. Normalizácia telesnej hmotnosti pri obezite.
 5. Dodržiavanie diéty zameranej na prevenciu zápchy (vláknina a cereálie, 1,5 litra vody denne).
 6. Liečba chorôb, ktoré sa prejavujú ako chronický kašeľ.

Konzervatívna liečba môže byť použitá ako prípravok na chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok

Kýlová chirurgia je indikovaná u všetkých pacientov bez kontraindikácií. V nekomplikovanom kurze je predpísaný chirurgický zákrok (6-12 mesiacov po vývoji patológie).

Pri porušení prietrže alebo vzniku akútneho zlyhania čreva sa vykonáva urgentná operácia.

Operácia môže byť otvorená alebo laparoskopická. Výber taktiky závisí od zákonnosti prietrže, jej veľkosti, prítomnosti zápalových zmien. Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva v celkovej anestézii, zriedkavo v lokálnej anestézii (s malým množstvom výčnelku)..

Operácia pozostáva z dvoch etáp:

 1. Vyrezanie kýly.
 2. Chybné uzavretie miestnymi tkanivami alebo syntetickými protézami.

3 Diagnostické udalosti

Chirurg diagnostikuje chorobu, vykoná sa externé vyšetrenie. Lekár skúma inguinálnu zónu. Výčnelok sa nachádza na pravej alebo ľavej strane (menej často na oboch stranách). Môže byť malý, u dojčiat nie je vždy ľahké zistiť jeho malú veľkosť a vzniknutý subkutánny tuk.

Výčnelok je hustý, s hmatom sa objavuje bolesť. Pri zmene polohy alebo kašľa sa prietrž nemení svoj tvar, navyše pri zatáčaní môže byť hustejšia. V oblasti prietrže môže byť začervenanie alebo opuch.

Zranenie slabinovej prietrže sa nedá napraviť.

Problémy s diagnostikou sa môžu vyskytnúť, ak sa vaječník alebo vajcovod objaví v herniálnom vaku (k tomu dochádza pri zvieraní u žien a dievčat). Tieto orgány reagujú veľmi rýchlo na nekrotizáciu (do niekoľkých hodín). Z tohto dôvodu pri dotyku dôjde k prudkej bolesti. Z tohto dôvodu sú zástupkyne okamžite odoslané na operáciu.

Diagnóza malých detí má tiež svoje vlastné charakteristiky. Pri vyšetrení zažívajú ostrú bolesť, v dôsledku čoho hlasno plačú, môžu zažiť šok z bolesti, buchnutie ich nôh. Je to kvôli fyziologickým vlastnostiam. U malých detí zrýchlený prietok krvi v črevách, kvôli ktorému je bolesť pri pohmatu silnejšia ako u dospelých.

Možné komplikácie a dôsledky

Prítomnosť pooperačnej prietrže veľmi negatívne ovplyvňuje kvalitu ľudského života. Táto patológia tiež spôsobuje zníženie pracovnej aktivity. Pooperačná alebo parastomálna prietrž nie je len kozmetickým defektom, ale tiež nebezpečnou patológiou. Bez včasného a kompetentného zaobchádzania hrozí rozvoj vážnych komplikácií..

 • porušenie;
 • koprostáza - stvrdnutie a hromadenie výkalov v čreve;
 • obštrukcia čriev;
 • perforácia - tvorba dier vo vnútorných orgánoch.

Porušenie herniálneho vaku po operácii je pravdepodobne najnebezpečnejšou a najťažšou patológiou, ktorá sa týka mimoriadnych prípadov a vyžaduje okamžitú operáciu. Kýla uzavretá medzi bránami je neredukovateľná, časti vnútorných orgánov, ktoré sú slabo zásobené krvou, sú uzavreté vo vrecku.

Pooperačná brušná hernia: príznaky, komplikácie, liečba

Pooperačná prietrž na bruchu alebo skôr v brušnej stene sa týka rôznych traumatických účinkov. Prejavuje sa v oblasti pooperačnej jazvy, ktorá sa nachádza pod kožou. Pokiaľ ide o všetky možnosti prietrže, tento druh predstavuje 6–8%.

Podľa štatistík komplikácií v pooperačnom období hernie tvoria až 5% všetkých manipulácií s otvorením brušnej dutiny a pri analýze priebehu hnisavých rán sa indikátor zvyšuje na 10%. Preventívne opatrenia závisia nielen od typu chirurgického zákroku, zručnosti lekára, ale aj od správania pacienta, implementácii odporúčaní počas rehabilitačného obdobia..

Pooperačná prietrž prednej brušnej steny brucha - čo to je?

Takmer každý vie, že prietrž je výstupok nad povrchom tela. Má niekoľko komponentov. Patria sem: brána, herniálny vak a jeho obsah. Taký výstupok môže mať rôzne lokalizácie. Najčastejšie sa vyskytujú ingulinálna, pupočná a femorálna hernia. Môžu byť tiež v chrbtici. Akékoľvek vnútorné orgány môžu byť lokalizované v dutine herniálneho vaku. Vo väčšine prípadov ide o slučky čreva (ak je výstupok umiestnený na žalúdku). Pri iných typoch prietrže môže byť obsah miechy, mužských pohlavných orgánov, pečene atď..

Aký je rozdiel medzi výčnelkami vytvorenými po chirurgických zákrokoch? Hlavný rozdiel je príčinou vzniku, je to vždy operácia. Pooperačná brušná hernia sa dá rozoznať podľa miesta a času výskytu. Obsah vaku môže byť rovnaký ako pri iných typoch tejto patológie. Prietržová brána je oblasť, kde sa uskutočnil chirurgický rez. Vo väčšine prípadov je to biela línia brucha, jazva po pripojení, cholecystektómia. Samotný hernálny vak je reprezentovaný tkanivami prednej brušnej steny - kožou, svalmi a fasciou. Najčastejšie sa výčnelok objaví po nejakom čase od okamihu operácie.

operácie

Chirurgia je jediná liečba pooperačného vzdelávania. Odstránenie prietrže je zložitá operácia, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu. Odporúča sa vykonať plánovaný chirurgický zákrok bez čakania na porušenie, pri ktorom sa pri mimoriadnej udalosti odstráni prietrž. Pri porušení počas chirurgického zákroku sa uskutoční čiastočná resekcia čreva.

Natiahnite plast

Používa sa na malé kýly. Počas operácie sa vnútorné orgány chirurga vracajú na miesto. Na zošívanie prietržových brán sa používa mäkké tkanivo odobrané od samotného pacienta. Sú zošívané cez bránu a pôsobia ako korzet.

Stretch plast sa zriedka používa na odstránenie prietrže, pretože dýchacie funkcie osoby môžu byť narušené..

Táto technika sa používa v zriedkavých prípadoch, je spojená s rizikami počas chirurgického zákroku a dlhou dobou zotavenia. Pacient môže mať poškodené dýchacie funkcie, možnosť vytvorenia pooperačnej jazvy nie je vylúčená. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Nastavenie mriežky

Metóda uzavretia implantátu z oka sa používa pre veľké prietrže. Endoprotéza použitá ako držiak vnútorných orgánov je vyrobená z polypropylénového materiálu, ktorý nie je v tele vylúčený a veľmi rýchlo rastie do biologických tkanív..

Počas operácie sa prietrž odstráni, vnútorné orgány sa vrátia do pôvodnej polohy v brušnej dutine, prietržová brána sa uzavrie pomocou sieťového implantátu.

Po tejto operácii prakticky neexistujú žiadne riziká straty orgánov..

Laparoskopická hernioplastika

Účinný spôsob odstránenia pooperačnej prietrže. Používa sa najčastejšie kvôli ľahkosti techniky, minimálnym rizikám komplikácií a rýchlemu zotaveniu. Laparoskopia sa vykonáva niekoľkými malými vpichmi v koži..

Najúčinnejšou metódou na odstránenie pooperačnej hernie je laparoskopická hernioplastika..

Prostredníctvom otvorov sa zavádzajú chirurgické nástroje na odstránenie vaku a na obnovenie umiestnenia vnútorných orgánov..

Počas operácie sa aplikuje sieťový implantát s nelepivým povlakom, ktorý uzatvára prietržnú bránu. Jazvy po laparoskopii zostávajú veľmi malé a neviditeľné.

Odrody pooperačných hernií

Niekoľko typov tejto patológie sa odlišuje v závislosti od veľkosti herniového výčnelku a jeho lokalizácie na prednej brušnej stene. Všetky však majú rovnaké dôvody na rozvoj. Bez ohľadu na typ sa výčnelky vyvíjajú v pooperačnom období. Vo väčšine prípadov sa prietrž brucha odstráni chirurgicky. Toto je diagnostické kritérium pre ventrálne (pooperačné) defekty. V závislosti od miesta sa rozlišujú tieto typy kýly:

 1. prostredný.
 2. postranné.

V prvom prípade je herniálny výčnelok umiestnený v strede brucha. Môže byť vyššia, nižšia a na úrovni pupočného kruhu. Bočná hernia je umiestnená na bočnej strane brušnej steny. Okrem toho sa delia na výbežky vľavo a vpravo.

Malé, stredné, veľké a veľmi veľké kýly sa líšia veľkosťou. V prvom prípade nie je narušená konfigurácia brucha. Voľným okom sú viditeľné stredné a veľké kýly. Zaberajú významnú časť prednej brušnej steny. Veľmi veľké výčnelky môžu obsahovať niekoľko vnútorných orgánov (črevo, omentum) v herniálnom vaku. Zaberajú 2/3 prednej brušnej steny.

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz Vkontakte

Aký je rozdiel medzi pooperačnou kýlou bielej línie brucha?

Pooperačná kýla často zaujíma strednú pozíciu na prednej brušnej stene. V tomto prípade je to v oblasti bielej čiary brucha. Toto usporiadanie herniálneho výčnelku nastáva po masívnych chirurgických zákrokoch. V niektorých prípadoch sa urobí rez strednou líniou na diagnostikovanie chirurgických patológií, ktoré sa nedajú zistiť inými metódami..

Mediálna pooperačná prietrž na bruchu nastáva kvôli slabosti prednej brušnej steny. V tejto oblasti sa nachádzajú svaly rekta. Pri chirurgických zákrokoch pozdĺž bielej línie sa urobí rez v koži a tukovom tkanive. Svaly brucha konečníka sa pohybujú od seba. Preto liečenie po laparotómii trvá pomerne dlho. Je potrebné dosiahnuť nielen vytvorenie vytvorenej jazvy, ale aj obnovenie (uzavretie) svalov rekta.

Triedy lézií medzistavcovej platničky v hrudníku, bedrách a sakrálnej kosti

S hrudnou, bedrovou alebo sakrálnou herniou chrbtice v ICD bola zaradená trieda M51. Rozumie sa to ako lézia medzistavcových platničiek iných oddelení s myelopatiou (M51.0), radikulopatiou (M51.1), bedrovou kosťou kvôli posunu medzistavcového segmentu (M51.2), ako aj so špecifikovanou (M51.8) a nešpecifikovanou (M51.9) léziou. medzistavcové platničky. V ICD 10 M51.3 je aj kód. M51.3 je degenerácia medzistavcových platničiek, ktorá sa vyskytuje bez spinálnych a neurologických príznakov.

Táto tabuľka sa zvyčajne vyžaduje pre lekárov, zdravotné sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov, zamestnancov sociálneho poistenia a zástupcov ľudských zdrojov. Ktokoľvek môže získať informácie, je verejne prístupný.

Príznaky choroby v hrudnej, bedrovej a sakrálnej oblasti vo forme tabuľky

Ľudská chrbtica má určité ohyby, v skutočnosti to nie je stĺp, aj keď v mnohých prameňoch možno nájsť názov „chrbtica“. Fyziologické ohyby nie sú príznakom patologického procesu v tele, existujú určité normy a odchýlky pre rôzne patológie. Kýla chrbtice v hrudnej oblasti spôsobuje, že sa osoba sklopí, takže bolesť sa menej prejavuje, takže je možný výskyt kyfózy alebo lordózy. Aby choroba neviedla k takým komplikáciám, mali by ste včas rozpoznať príznaky patológie a poradiť sa s lekárom. Pozrime sa na príznaky degeneratívnej choroby v závislosti od miesta. Všetko je v tabuľke podrobne opísané, dokonca aj nevedomý človek bude schopný urobiť predbežnú diagnózu, aby vedel, ktorý lekár si objedná termín.

Kýla chrbtice v sakrálnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje medzi segmentmi L5-S1. V tomto prípade je to bolesť, ktorá vyžaruje do zadku, dolných končatín, bedrovej oblasti, znecitlivenie chodidla, nedostatok reflexov, zmena citlivosti, pocit „husacích hrčiek“, mravčenie, „potlačenie kašľa“ (pri kašľaní alebo kýchaní pacienta dochádza k prudkej bolesti).

rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia brušná hernia je chirurgické ochorenie, pri ktorom cez rôzne otvory vo svalovo - aponeurotickej vrstve brušných stien a panvového dna vystupujú vnútornosti spolu s parietálnou vrstvou peritonea s integráciou kože. Vnútorná brušná prietrž sa vytvára vo vnútri brušnej dutiny v peritoneálnych vreckách a prechádza alebo preniká do dutiny hrudníka prirodzenými alebo získanými otvormi a trhlinami bránice..

Kód medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD-10:

 • K40 - Inguinalna kýla
 • K41 - femorálna prietrž
 • K42 - Pupočná prietrž
 • K43 - Kýla prednej brušnej steny
 • K44 - Membránová prietrž
 • K45 - Iné brušné prietrže
 • K46 - Nešpecifikovaná brušná prietrž

Príčiny hernie na bruchu po operácii

Normálne by sa po chirurgických zákrokoch nemali vytvárať herniové výčnelky. Ich vzhľad naznačuje nesúlad s technikou operácie, nesprávny životný štýl po zákroku (vzpieranie, nadmerná fyzická námaha). Okrem toho sa môže objaviť ventrálna prietrž sama osebe. K tomu zvyčajne prispievajú rôzne choroby, pri ktorých sa rany hoja pomalšie ako u zdravých ľudí. Pooperačná prietrž na bruchu sa môže objaviť z týchto dôvodov:

 1. Dlhá tamponáda brucha. Uchyľujú sa k nemu pri komplexných chirurgických zákrokoch, ako aj pri výskyte komplikácií. Medzi operácie, po ktorých sa vyvinú ventrálne kýly, je možné rozlišovať: odstránenie slepého čreva a žlčníka, resekcia pečene. Dlhodobé hojenie tkanív je tiež pozorované kvôli zásahom do žalúdka (krvácanie, perforácia vredu) a čriev (obštrukcia), panvových orgánov a obličiek..
 2. Anamnéza cukrovky. Pacienti trpiaci týmto ochorením majú často vaskulárne komplikácie. Výsledkom je, že na rozdiel od zdravých ľudí sa akékoľvek povrchy rán liečia oveľa dlhšie a tvrdšie.
 3. Porušenie chirurgickej techniky. Kýla sa môže vyskytnúť pri použití kvalitného materiálu na šitie, silného napätia nite, nedostatku prípravy na chirurgický zákrok.
 4. Infekcia rán. Vyskytuje sa, keď je bakteriálna infekcia spojená z dôvodu nedodržania hygienických pravidiel, nedostatočného riadneho ošetrenia sut antiseptikami..
 5. Nadváha u pacienta.
 6. Odmietnutie nosiť obväz po operácii.

Ventrálna kýla sa môže tvoriť v rôznom čase. V niektorých sa objaví niekoľko dní po operácii. V iných prípadoch sa vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov..

diéta

Strava predpísaná pacientom, ktorí sa podrobili operácii prietrže, nie je taká prísna ako strava predpísaná po operácii tráviaceho traktu..

Účelom takejto stravy je znížiť potenciálne zaťaženie v mieste operácie. Zvyčajne sa tento tlak vytvára presne v črevách. Dosahuje sa to správnou a frakčnou výživou, ako aj potravinami a jedlami, ktoré sa ľahko trávia a pohybujú sa v črevách bez toho, aby spôsobovali nadúvanie..

V potravinách sa kladie dôraz na tekuté jedlá a dusené jedlá. Dodržiavanie lekárskeho typu výživy trvá od okamihu odstránenia kýly až do úplného obnovenia stavu pacienta.

Jedlo sa užíva frakčne pri 5 až 6 jedlách denne. Súčasne by sa porcie mali výrazne znížiť. Nutričná hodnota dennej stravy je 2500 kcal. Na zjednodušenie pochopenia toho, čo presne je súčasťou dennej stravy, existuje osobitná schéma.

proteínnie viac ako 90 g
sacharidy300 až 350 g
tuky70 g
soľnie viac ako 10 g
vodanajmenej 1,5 l

Na základe chemického zloženia určenej stravy a dennej stravy. Medzi jedlami, ktoré sa dajú pripraviť po prietrži, patria:

 1. Jemné vermicelli polievky.
 2. Parná ryba.
 3. Dusené mleté ​​kuracie kotlety.
 4. Kuracie karbonátky.
 5. Zemiaková kaša.
 6. Nízkotučný tvaroh s kyslou smotanou.
 7. Ryžová kaša v mlieku.
 8. Mrkvový šalát.
 9. pohánka.
 10. Praženica.
 11. Čerstvý zeleninový šalát.
 12. Dusené sušené ovocie.
 13. Varená morka.
 14. Kissel.
 15. Slabý čaj s mliekom alebo medom.

Zoznam produktov, ktoré by ste nemali používať:

 1. konzervácia.
 2. Huby, bez ohľadu na spracovanie.
 3. Hrach, fazuľa.
 4. Cesnak a cibuľa bez spracovania.
 5. Domáce mlieko.
 6. Vyprážané mäso a ryby.
 7. Čerstvé pekárstvo.
 8. Zmrzlina a studené jedlá.
 9. Káva a alkohol.
 10. Slivky, marhule, hrušky.

Účinnú stravu musí predpísať lekár. Postupujte veľmi prísne.

V niektorých prípadoch môže dokonca aj najmenšie zhovievavosť viesť k zhoršeniu stavu a problémom s liečením a rehabilitáciou. Hlavná vec na zapamätanie je, že strava je najlepším pomocníkom v procese boja proti brušnej hernii, ako aj základu pre pooperačné zotavenie..

Klinický obraz s pooperačnou kýlou

Pooperačná brušná hernia často pacientov neobťažuje, pretože to neovplyvňuje celkový stav. Ak sa však objaví, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Bez ohľadu na typ a umiestnenie prietrže sa skutočne môžu vyskytnúť vážne komplikácie. Najbežnejšou a najnebezpečnejšou z nich je porušenie vnútorných orgánov. Hlavné príznaky nekomplikovanej prietrže sú:

 1. Vzhľad výstupku (tubercle) stúpajúci nad povrch prednej steny brucha. Môže mať rôznu veľkosť a tvar (zvyčajne guľatý, oválny). Hernia konzistencia je zvyčajne mäkká.
 2. Obojsmerný výčnelok. Pri malej veľkosti prietrže zmizne, keď zmeníte polohu tela alebo pritlačíte prstom.
 3. Vzhľad výčnelku s napätím svalov tlače, kašeľ.
 4. Bolesť trenia na odevoch.
 5. V niektorých prípadoch nevoľnosť a zvracanie.
 6. Poruchy čreva (zápcha alebo hnačka).

Ak dôjde k porušeniu herniálneho výčnelku, vytvorí sa klinický obraz „akútneho brucha“. Je to kvôli kompresii črevnej slučky a jej ischémii. Vo vážnych prípadoch sú zadržané orgány podrobené nekróze. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, horúčkou, intoxikáciou..

Chirurgické ošetrenie

Akákoľvek prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Bez chirurgického zákroku sa výčnelky môžu prenášať samy o sebe iba u detí a potom nie vo všetkých. Pooperačná ventrálna prietrž - priama indikácia pre chirurgickú liečbu.

Chirurgické odstránenie tohto typu výčnelku má určité ťažkosti:

 • Prítomnosť veľkého množstva jazvového tkaniva zo starej operácie, ktorá je slabo zásobená krvou a vytvára základ pre recidívu prietrže.
 • Zvyčajne sa jedná o hrčky veľkých rozmerov, ktoré počas operácie spôsobujú veľa problémov.

Dva typy chirurgických výkonov pri ventrálnej prietrži:

 1. Stretch. Uzatvorenie hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív brušnej steny.
 2. Ľahká. Kýlová brána je uzavretá umelými materiálmi.
 • Otvorené: urobte veľký rez na koži. Stará jazva je zvyčajne excidovaná (to znamená, že nová jazva bude o niečo dlhšia ako stará)..
 • Laparoskopický: prietrž je zvnútra uzavretý pomocou špeciálneho nástroja (laparoskop). Táto technika sa používa hlavne pre malé výčnelky..

Výhody a nevýhody oboch metód sú uvedené v tabuľke:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

výhodynevýhody
Stretch techniky
 • Nižšia cena.
 • Nevyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga.
 • Je ťažké alebo nemožné uzavrieť veľké prietrže.
 • Vyššia miera recidívy.
 • Silná bolesť v skorom pooperačnom období.
Ľahké techniky
 • Hernie je možné liečiť ľubovoľnej veľkosti a akejkoľvek lokalizácie.
 • Výrazne nižšia miera recidívy.
 • Kratšia doba pooperačnej rehabilitácie.
 • Vyžaduje špeciálne materiály (zvyčajne polypropylénové pletivo).
 • Vyžaduje chirurga s určitou úrovňou kvalifikácie.
 • Laparoskopické odstránenie vyžaduje anestéziu.

Dnes sa až 90% ventrálnych kýiel odstráni pomocou neobmedzených techník..

Diagnóza kýly brucha

Diagnóza ventrálnej kýly je založená na vyšetrení a výsluchu pacienta. Je potrebné zistiť, ako dlho sa zákrok vykonal, ako dlho sa jazva zahojila. Ak sa pacient sťažuje na bolestivú formáciu, ktorá sa koriguje, môžete urobiť diagnózu: pooperačnú prietrž na bruchu. Fotografie takýchto výčnelkov nájdete v lekárskej literatúre. Hernia sa môže podobať rôznym novotvarom. Preto, ak sa vyskytne akýkoľvek výčnelok, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Diferenčnú diagnostiku dokáže správne len on.

príznaky

Hlavným znakom prietrže je detekcia výčnelku v oblasti pooperačnej jazvy a okolo nej. V počiatočnom štádiu sú pooperačné "hrbole" samy o sebe upravené v ľahu, príliš nezasahujú a nemajú príznaky. Bolesť a rast tvorby nádoru sa vyskytuje počas namáhania, náhlych pohybov, zdvíhania ťažkých predmetov.

V horizontálnej polohe sa výstupok zmenšuje. Zhoršenie stavu je spojené s prechodom bolesti na konštantné, niekedy záchvaty charakteru, kontrakcie. Zároveň sa pacienti sťažujú na:

 • pri dlhšej zápche;
 • konštantné nadúvanie;
 • grganie;
 • nevoľnosť;
 • ťažkosti s močením (v prípade suprapubických hernií);
 • podráždenie alebo zápal kože na bruchu v oblasti herniálneho výčnelku.

Stav pacienta závisí od veľkosti prietrže, procesu priľnavosti v brušnej dutine vo vnútri herniálneho vaku. Niekedy, dokonca aj pri veľkých kýlach, nemajú pacienti sťažnosti.

Liečba pooperačných kýly doma

Odstránenie pooperačnej brušnej prietrže môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. V niektorých prípadoch je však možné sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Konzervatívne ošetrenie prietrže sa vykonáva doma. Zahŕňa: po diéte, boji proti zápche, obmedzení fyzickej aktivity a nosení špeciálneho obväzu alebo zoštíhľujúceho spodného prádla.

Naši lekári

Lutsevich Oleg Emmanuilovich

Hlavný chirurg CELT, vyznamenaný doktor Ruskej federácie, hlavný špecialista oddelenia endochirurgie a endoskopie v Moskve, korešpondent člen Ruskej akadémie vied, vedúci oddelenia fakultnej chirurgie č. 1, Moskovská štátna lekárska univerzita, doktor lekárov, doktor najvyššej kategórie, profesor

Dohodnúť si schôdzku

Gordeev Sergey Alexandrovich

Chirurg, doktor najvyššej kategórie

Dohodnúť si schôdzku

Prokhorov Yuri Anatolyevich

Chirurg, vedúci chirurgického oddelenia CELT, kandidát lekárskych vied, lekár najvyššej kategórie

Dohodnúť si schôdzku

Druhy chirurgie brušnej prietrže

Výber chirurgickej liečby závisí od veľkosti prietrže. S miernym vyčnievaním orgánov sa vykonáva autoplastika. Zahŕňa to uzavretie defektu vlastnými tkanivami pacienta. Ak je prietrž veľká, operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Na obnovenie aponeurózy prednej brušnej steny sa používajú špeciálne implantáty - syntetické siete. Pomáhajú posilňovať svaly a znižujú pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže. V súčasnosti je táto technika bežná vo všetkých krajinách..

Prevencia pooperačnej brušnej prietrže

Preventívne opatrenia by mali prijímať nielen lekári vykonávajúci chirurgický zákrok, ale aj pacienti. Jeden mesiac po operácii nemôžete zdvíhať ťažké predmety a cvičiť. Odporúča sa tiež vyhnúť sa zápche. Ak to chcete urobiť, mali by ste dodržiavať diétu, ak je to potrebné, užívať preháňadlá. Po laparotómii musíte nosiť obväz. Pomáha obnoviť predchádzajúce stavy brušných svalov..

Výskyt brušnej prietrže po chirurgickom zákroku nastáva z rôznych dôvodov.

Toto je nepríjemná patológia, ktorá spôsobuje vážne nepohodlie v každodennom živote človeka..

Keď sa objavia príznaky prietrže, je potrebné diagnostikovať a predpísať vhodnú liečbu.

V tomto prípade sa nevyhnutne objasní dôvod, ktorý viedol k vzniku patológie..

Možné komplikácie

Pooperačná kýla môže mať niekoľko možných komplikácií. Hlavné a najnebezpečnejšie sú:

 • coprostasis;
 • perforácia;
 • črevná obštrukcia.

Zranená prietrž je ďalší nebezpečný druh komplikácie. Vyskytuje sa náhle, najčastejšie u pacientov, ktorí včas nekontaktovali kliniku. Kýla súčasne vyvinie prietržovú bránu, ktorá štiepi veľké omentum alebo črevné slučky, čo vedie k obštrukcii čriev, častej zápche a nekróze tkanív..

Porucha počas porušenia je nenapraviteľná a vyžaduje si neodkladný lekársky zásah, aby sa zachránil život pacienta.

V prípadoch, keď už došlo k nekróze tkaniva, potom chirurg pri reparácii prietrže vykoná chirurgickú resekciu uškrteného čreva..

Pri porušení môže pacient pociťovať silnú bolesť, ktorá často vedie k bolestivému šoku. Spolu s bolesťou si pacient všimol bledosť kože, hypotenziu a tachykardiu. Väčšina pacientov trpí zápchou, ktorej trvanie môže trvať viac ako týždeň.

Porušenie pooperačnej prietrže môže viesť k smrti pacienta, a preto by pri tomto ochorení malo byť naliehavé kontaktovať lekára.

Príčiny vzniku patológie

Chirurgické ošetrenie gastrointestinálneho traktu vždy predstavuje riziko.

Porušenie integrity brušnej dutiny slúži ako základ pre vývoj infekčných a iných chorôb. Medzi patológie špeciálneho druhu patria kýly.

Podľa definície uvedenej v klasifikátore chorôb je prietrž fenomén vystupovania obsahu vnútorných orgánov..

Tento výčnelok sa vyskytuje mimo anatomickej oblasti, v ktorej by mali byť. Patológia je výsledkom svalovej slabosti..

Po operácii strácajú svalové štruktúry brušnej dutiny svoju pružnosť a silu.

Existuje zoznam chorôb gastrointestinálneho traktu, ktoré je možné liečiť iba chirurgicky.

Pooperačná brušná hernia sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • operácia bola vykonaná v krátkom čase a pripravená v zhone;
 • boli použité materiály nízkej kvality;
 • po operácii pacient porušil predpísaný režim.

V reálnej situácii sú situácie, keď je na záchranu človeka nutne potrebný chirurgický zákrok.

Neexistuje spôsob, ako uskutočniť predoperačnú prípravu gastrointestinálneho traktu. Po chirurgickom zákroku to často vedie k zhoršenej črevnej motilite.

Zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny, plynatosť a dokonca kašeľ zhoršujú podmienky pre prerastanie pooperačného švu..

Preto sa zvyšuje pravdepodobnosť tvorby prietrže. Kvalita švu je do značnej miery určená materiálom na šitie..

Ak sa používajú „zhnité“ vlákna, pri nízkych napätiach sa môže vyskytnúť divergencia švíkov. Po operácii je pacientovi zakázaná fyzická aktivita a prejedanie sa.

Aby sa predišlo vážnym komplikáciám, odporúča sa nosiť obväz. Ak sa tieto odporúčania nedodržiavajú, potom sa vyvinie vnútorná prietrž, ktorej príznaky sa neprejavujú výslovne.

Príčinou pooperačnej brušnej prietrže môžu byť chronické ochorenia a celková slabosť tela..

Pri diabetes mellitus sa mení štruktúra tkanív brušnej dutiny, čo má negatívny vplyv na proces hojenia švu..

Neustále sa vyskytujúca zápcha vytvára ďalšie zaťaženie celého pobrušnice.

Pod vplyvom týchto faktorov sa niekedy vyskytuje vagová hernia, ktorej príznaky sa prejavujú implicitne.

Mnohoročné skúsenosti naznačujú, že u pacientov s nadváhou sa pooperačná peritoneálna hernia vyskytuje častejšie ako u pacientov s normálnou hmotnosťou..

Ako liečiť patológiu

Hlavnou metódou liečby je chirurgické odstránenie prietrže s následnou plastickou chirurgiou. Ak existujú kontraindikácie, používa sa na operáciu konzervatívna liečba. Jeho cieľom nie je toľko na vyliečenie choroby, ako aj na prevenciu komplikácií.

Konzervatívna liečba sa vykonáva, ak pacient odmietne chirurgický zákrok alebo existujú kontraindikácie. Kontraindikáciou pri chirurgickej liečbe môže byť tehotenstvo, závažné ochorenie srdca, dýchací systém, zrážanie krvi.

Aká je konzervatívna liečba:

 1. Nosiť špeciálny vysoký obväz.
 2. Posilnenie svalov tlače (fyzioterapeutické cvičenia).
 3. Vylúčenie ťažkej fyzickej námahy.
 4. Normalizácia telesnej hmotnosti pri obezite.
 5. Dodržiavanie diéty zameranej na prevenciu zápchy (vláknina a cereálie, 1,5 litra vody denne).
 6. Liečba chorôb, ktoré sa prejavujú ako chronický kašeľ.

Konzervatívna liečba môže byť použitá ako prípravok na chirurgický zákrok.

Kýlová chirurgia je indikovaná u všetkých pacientov bez kontraindikácií. V nekomplikovanom kurze je predpísaný chirurgický zákrok (6-12 mesiacov po vývoji patológie).

Pri porušení prietrže alebo vzniku akútneho zlyhania čreva sa vykonáva urgentná operácia.

Operácia môže byť otvorená alebo laparoskopická. Výber taktiky závisí od zákonnosti prietrže, jej veľkosti, prítomnosti zápalových zmien. Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva v celkovej anestézii, zriedkavo v lokálnej anestézii (s malým množstvom výčnelku)..

Operácia pozostáva z dvoch etáp:

 1. Vyrezanie kýly.
 2. Chybné uzavretie miestnymi tkanivami alebo syntetickými protézami.

Príznaky a diagnostika

Pacienti s traumou do brušnej dutiny chodia do zdravotníckych zariadení neustále. Liečba tejto patológie sa vo väčšine prípadov vykonáva chirurgickou metódou..

Kýly sú doteraz rozdelené do typov podľa nasledujúcich parametrov:

 • v mieste;
 • veľkosť a tvar;
 • mechanizmom výskytu.

Kýly sú vrodené a získané. Embryonálna patológia sa vyskytuje v dôsledku rôznych druhov porúch počas vývoja plodu.

Príznaky prietrže sú spravidla viditeľné už v prvých dňoch po narodení. Určenie získanej kýly u dospelých je ťažšie.

Kýla je vo vonkajších prejavoch vnútorná a vonkajšia. Popri tejto charakteristike je pooperačná patológia brušnej dutiny rozdelená na správnu a nesprávnu.

Prvýkrát po operácii sa môžu objaviť príznaky prietrže. Ak je výbežok označený pozdĺž línie pooperačnej jazvy, môže to byť prvý príznak kýly.

Ak zároveň pociťujete bolesť brucha počas pohybu alebo fyzickej námahy, potom by ste nemali pochybovať.

Pri vnútornom mieste prietrže sú však príznaky úplne odlišné a nie explicitné.

Skúsení lekári určujú prítomnosť brušnej prietrže symptómom „kašľového tlaku“..

Keď pacient kašle a priloží dlaň na herniálny výčnelok, môžete cítiť zreteľný tlak. Táto skutočnosť naznačuje, že prietržová dutina komunikuje s pobrušnicou.

Po takomto jednoduchom vyšetrení môžete pacienta odkázať na presnejšiu diagnózu a predpísať konkrétnu liečbu.

Ak sa pooperačná kýla nelieči po dlhú dobu, u pacienta sa objavia pretrvávajúce dyspeptické poruchy, ako je nevoľnosť, zápcha, pálenie záhy..

Pri stanovovaní diagnózy by sa mali vždy brať do úvahy príznaky tejto vlastnosti..

Pri vizuálnom vyšetrení pooperačnej jazvy je možné pozorovať asymetrické vydutie. Toto je jasný znak brušnej prietrže..

Často sa stáva, že neexistujú žiadne zjavné príznaky. Rôzne typy kýly sa cítia rôznymi spôsobmi. V takýchto prípadoch je možné pomocou ultrazvuku získať presnejší obraz o vývoji patológie.

S cieľom vykonať účinnú liečbu je potrebné získať údaje o veľkosti prietrže, prítomnosti črevných zrastov a ďalších patologických zmenách..

Ak z nejakého dôvodu nie je možné získať potrebné informácie, pacient je odoslaný na röntgenové vyšetrenie.

Rehabilitácia

Na urýchlenie hojenia sú predpísané fyzioterapeutické postupy. Prvé 2 mesiace nemôžete nosiť viac ako 2 kg a namáhať brušné svaly. Športy sa odkladajú o 3 mesiace, počas ktorých nosia pooperačnú bandáž.

Je dôležité sledovať výživu. Malo by byť jemné a nespôsobovať problémy so zažívacím traktom:

 • mliečne výrobky;
 • ľahké polievky a obilniny;
 • varené vajcia, mäso, ryby;
 • spracované ovocie a zelenina.

Úplne vylúčte konzervované a korenené jedlá, pečivo. Jedzte 5 krát denne po malých dávkach. Mäsové jedlá sa najlepšie dusia, zvyšok sa varí.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nosenie korzetu s osteochondrózou je menej bežné ako pri skolióze. Keď je však bedrová oblasť ovplyvnená chondrózou, stáva sa dôležitým menovanie korzetu, pretože to rieši problém zaťaženia dolnej časti chrbta.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Aby sme opravili, udržali, posilnili sme prišli so simulátorom pre chrbát a chrbticu, ktorý dokážeme jednoducho vyrobiť vlastnými rukami. Obzvlášť pozoruhodné je, že také šírenie bolesti môže naznačovať prítomnosť závažnej patológie.