loader

Hlavná

Hlava

Je všetko v poriadku s vašou vagínou

Radím vám, aby ste si sadli a riadne preverili svoju vagínu a všetko s ňou spojené. Základné zloženie ženského pohlavného orgánu, ktorý sme všetci študovali v biológii, ale pokiaľ ide o váš špecifický vzhľad, všetko je príliš individuálne. Ak nepoznáte svoje telo, nevšimnete si, že sa niečo pokazilo. Tu je niekoľko funkcií v štruktúre pohlavných orgánov, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Veľkosť labií

Prvá vec, ktorá otvára vzhľad gynekológa, je labia majora. Ich úlohou je chrániť citlivejšie časti tela, ktoré sa nachádzajú pri vstupe do pošvy.

Medzi nimi sú minie stydkých pyskov - dva záhyby sliznice. Majú veľa mazových žliaz, krvných ciev, nervových zakončení, takže táto časť tela je plným účastníkom vášho vzrušenia..

Podľa štúdie Medzinárodného denníka pôrodníctva a gynekológie z roku 2005 sa dĺžka veľkých pyskov pyskov pohybovala od 7 do 12 centimetrov a malých od 2 do 10 centimetrov. Ak je vzrušenie, stydké pysky labiek zväčšujú a zväčšujú objem..

Mnoho dievčat je zložitých vzhľadom na to, že ich minia stydkých pyskov sa nechcú zhodovať s ich menom a presahujú hranice pyskov veľkých pyskov. Gynekológovia zabezpečujú, že vulva každej ženy je jedinečná a nebojte sa kvôli nedodržiavaniu noriem.

Ak hovoríme o hypertrofovanom objeme alebo dĺžke, ktoré spôsobujú vážne nepohodlie, sú možné plastiky stydkých pyskov alebo labioplastiky. Odborníci odporúčajú uchýliť sa k takýmto extrémnym opatreniam iba v osobitných prípadoch, pretože postup je bolestivý a spôsobí veľa nepohodlia.

Veľkosť stydkých pyskov nehovorí nič o množstve, kvalite, veku a ďalších charakteristikách sexuálnych partnerov a vašich minulých skúsenostiach všeobecne.

Tvar a farba

Ako povedala moja matka, krútene pletie moje vrkôčiky do školy: „V prírode neexistuje absolútna symetria.“ V našom tele nie je všetko rovnaké - hrudník, nohy, rysy tváre. Líby tiež majú formu, ktorú potešia. Sú asymetrické okolo okrajov a môžu mať dokonca rozdielnu citlivosť na pravej a ľavej strane..

Farba pokožky v intímnej oblasti sa zvyčajne líši od ostatných častí tela. U žien so svetlou pokožkou to môže byť hnedá alebo fialová, u žien s tmavšou pokožkou je naopak ľahšia. Nebuďte prekvapení, ak majú rôzne časti tela vlastnú farbu - stydké pysky sú spravidla tmavšie ako perineum. Keď sú nadšení, môžu z dôvodu prietoku krvi zčervenať, hoci je nepravdepodobné, že v tejto chvíli vám záleží na farbe.

Ak stydké pysky začervenajú a svrbia vo svojom voľnom čase od sexu, je možné, že ide o nevhodné oblečenie alebo pevné spodné prádlo..

textúra

Ako ste už pochopili, stydké pysky sú takmer také jedinečné ako odtlačky prstov. Na dotyk môžu byť rôzne: na okrajoch hladké alebo drsné. To všetko je tiež v rámci normy, stojí za to sa obávať iba o nových krtkoch alebo cystách, v tomto prípade je lepšie ihneď sa poradiť s lekárom.

Textúra stydkých pyskov je podobná pokožke vo vnútri tváre. Sú neustále mazané, aby chránili vagínu pred škodlivými účinkami..

Vôňa

Vôňa v intímnej oblasti sa líši v závislosti od cyklu. Hovorí, že vaše „dobré“ baktérie fungujú normálne. Počas sexu alebo športu môže byť vôňa výraznejšia, ale nemala by byť príliš tvrdá alebo nepríjemná.

Existuje verzia, že potraviny, ktoré jeme, ovplyvňujú chuť a vôňu sekrétov. Táto viera je bežná, pokiaľ ide o mužské spermie, je však potrebné poznamenať, že je to pravda o prepúšťaní žien. Hovorí sa, že ovocie môže dať sladkú dochuť alebo arómu a kapusta alebo iná zelená zelenina sú horké. Táto informácia však nemá nič spoločné so zdravím. Vezmite však na vedomie, že váš priateľ je potravina.

Ak je všetko v poriadku s vaším telom a hygienou, nemal by byť silný a nepríjemný zápach. Postačuje na umývanie vulvy každý deň teplou vodou a v žiadnom prípade sa nepokúšajte umyť vagínu zvnútra, inak môžete narušiť prirodzené pH. Vagína má vynikajúcu vlastnosť samočistenia, takže buďte pokojní - všetko je tam dosť čisté. Odstraňuje všetky zbytočné baktérie pomocou sekrétov a nevyžaduje ďalšie služby.

Vek sa mení

Vzhľadom k tomu, stydké pysky sú vyrobené z kože, bude sa meniť s vekom.
Ženy, posadnuté snahou o večnú mladosť, sa uchýlia k plastickej chirurgii, aby sprísnili vulvu. Je potrebné poznamenať, že tento postup nemá praktickú funkciu - citlivosť pyskov a klitorisov sa môže v priebehu rokov mierne znižovať, ale žiadna operácia vám tu nepomôže..

rozkrok

Rozkrok [perineum (PNA, JNA, BNA)] - oblasť medzi prednou symfýzou vpredu, vrcholom kostrče v chrbte, ischiálnymi tuberkulózami a sokobuberálnymi väzmi zo strán. Je to spodná stena tela, ktorá uzatvára panvu zdola, cez močovú trubicu, konečník a tiež vagínu (u žien). Rozkrok zabraňuje prolapsu panvových orgánov, umožňuje zachovať ich obsah (stolicu, moč) a kontrolovať močenie a defekáciu.

obsah

embryológie

Po oddelení intra-embryonálneho primárneho čreva sa tvorba kloaky objaví po 3 až 4 týždňoch. embryonálny vývoj (obr. 1). Slepé vrecká lemované endodermami sa tvoria na prednom a zadnom konci primárneho čreva. Zadné vrecko sa v tomto štádiu vývoja rozširuje, spája s kanálmi alantois a strednej obličky (mezonephric kanálik) a mení sa na kloaky (cloaca). Na vonkajšom povrchu tela, ktoré zodpovedá umiestneniu kloaky, sa vytvorí depresia - vonkajšia kloakálna fossa (fovea externa cloacalis), hrana počas 4. týždňa. postupne sa prehlbuje smerom k žumpe. Dno vyznačeného análneho výklenku (proctodaeum) je oddelené od kloaky kloakálnou membránou (membrana cloacalis). Súčasne zo zadnej časti coelomu rastú v kloaku párové epiteliálne záhyby, ktoré obsahujú mezenchým a tvoria močový rektálny septum, okraj narastie smerom k proctodeum a kloaky rozdeľuje na dve časti - canalis analis a urogenitálny sínus (sinus urogenitalis). Na konci separácie žumpa do 6. až 7. týždňa. vývoj, kloakálna membrána sa zlomí a vytvorí dve diery: análny (konečník) a urogenitálny (ostium urogenitale). Spodná časť uretrointestinálneho septa, obsahujúca mezenchým, následne tvorí perineálne telo (corpus perineale), horná časť sa redukuje a zostávajú u dospelých vo forme peritoneálnej fascie (fascia peritoneoperinealis). Stupeň vývoja močového rektálneho septa určuje vonkajšiu formu P.: s významným vývojom P. je konvexný, pri slabom vývoji môže byť konkávny. P. deformácie sú častejšie s vydutým tvarom.

Perineálne svaly, ktoré sa vyvíjajú neskôr ako svaly brušnej steny, sa líšia od rôznych zdrojov (obr. 2): od dorzálnej mezodermy v 4. týždni. vytvára sa kloakálny sfinkter (sfinkter cloacalis), ktorý sa neskôr (podľa rozdelenia kloaky) rozdelí na záložky zvierača konečníka a urogenitálnych orgánov; od ventrálneho mezodermu sa odlišujú svaly močového mechúra a močovej trubice; z sakrálnych myotómov sa vytvorí panvová bránica (lamina diaphragmatica pelvica), ktorá vedie k svalovému zdvihnutiu konečníka a svalu kostrče..

anatómia

Rozkrok s nohami zasunutými a ohnutými má podobný tvar ako kosoštvorec (obr. 3). Vrcholy rohov kosoštvorca sú predná ochlpenie na hrudnej kosti, vrchol za kostrčmi zozadu a bočné sedacie hrudníky. Boky kosoštvorca tvoria pred vetvami ochlpenia a sedacieho svalstva za sakrospinálnymi väzmi, ktoré sú pokryté spodnými okrajmi svalov gluteus maximus. V strede rozkroku v sagitálnom smere prechádza stredná šľacha (raphe), prechádzajúca mužmi pred šitím.

Časť P. umiestnená medzi zadnou komisiou labia majora a konečníkom sa nazýva pôrodnícky rozkrok, pretože na pôrodníckej praxi záleží. Tomu zodpovedá centrum šľachy P. - miesto fixácie väčšiny svalov v tejto oblasti.

Horizontálna čiara prechádzajúca oboma sedacími tubermi (linia biiachiadica), P. je rozdelená na dve oblasti: análny (regio analis) a urogenitálny (regio urogenitalis)..

Análna oblasť

Análny región tvorí zadnú časť P., cez ktorú prechádza konečník (pozri). Koža tejto časti P. je hrubá, rastie spolu so sliznicou anusu (pozri) a svalovými zväzkami vonkajšieho zvierača konečníka, ktorý tu vytvára žiarivé záhyby; obsahuje veľa mazových a potných žliaz. Subkutánne tkanivo a povrchová fascia sú dobre definované. V tejto vrstve sú kožné vetvy vnútornej genitálnej (hanebnej) tepny, podkožnej lymfy. cievy, perineálne nervy (vetvy reprodukčného nervu), perineálne vetvy zadného kožného nervu stehna.


Vlastná fascia P. (fascia perinei propria) leží hlbšie, po prerezaní sa otvára faciálna sciatic-rektálna (fossa ischiorectalis), naplnená voľným spojivovým a tukovým tkanivom - tukové telo (corpus adiposum). Vonkajšia stena fosílie je vnútorný obštrukčný sval a jeho fascia, vnútorná je spodná plocha svalu, ktorá zvyšuje konečník, jeho spodná fascia panvovej bránice a vonkajší zvierač konečníka (obr. 4, 5, 6). Predný priečny sval P. je považovaný za prednú hranicu fossy, hoci fossa vyčnieva vo forme úzkej kapsy do urogenitálnej oblasti. Vo vlákne fosílie sú dolné rektálne cievy a nervy toho istého mena; na bočnej stene pri štiepení fascie (pudendálny kanál, žľaza-lis pudendalis, Olcoca kanál) prechádzajú vnútornými genitálnymi cievami a genitálnym nervom (farba. obr. 1, 2).

Nasledujúce svaly sa nachádzajú v análnej oblasti P. Vonkajší zvierač riti (m. Sphincter ani ext.) Začína od vrcholu a postranných rezov kostrče, análneho a kostrového väzu (lig. Anococcygeum) a priľahlých oblastí kože. Zväzky zvierača obchádzajú pravý a ľavý konečník a spojujú sa pred ním; sú podopreté svalovými zväzkami pozdĺžnej vrstvy konečníka, zväzkami svalov, ktoré zdvíhajú konečník, a anál-kokcytovými svalmi (m. anococcygeus). Hĺbka pokrytia análneho kanála zvieračom je 3 až 5 cm, hrúbka zvierača je až 8 mm. Pri zvierači sa rozlišujú tri časti: subkutánna (pars subcutanea), povrchová (pars superficialis) a hlboká (pars profunda). Sval, ktorý zdvíha konečník (m. Levator ani), pár spolu s coccygeal svalmi tvoria bránicu panvy (bránica panvy). V závislosti od miesta začiatku jeho jednotlivých častí sa delí na dva svaly: stydké coccygeal (m. Pubococcygeus) a iliac-coccygeal (m. Iliococcygeus). Ochorenie svalu na kokcíde začína od zadného povrchu ochlpenia kostí a od prednej časti šľachového oblúka svalu, ktorý zvyšuje konečník (arcus tendineus m. Levatoris ani), tvorený obštrukčnou fasciou. Svalové zväzky sa rozťahujú zadne, zahŕňajú konečník a sú vzájomne prepletené so zväzkami toho istého svalu na druhej strane a s pozdĺžnymi svalovými zväzkami čreva a sú pripevnené k väzivu análneho a kokcytového svalu, kykcytu a ventrálnemu kostrovému väzivu. U mužov sú predné okraje ochlpenia ochrnutého v krku úzko spojené s kapsulou prostaty; táto časť svalových zväzkov sa vylučuje ako sval, ktorý zdvíha prostatu (m. levator prostatae). U žien tieto zväzky susedia s vaginálnou stenou a označujú sa ako ochlpenie pošvy a pošvy (m. Pubovaginalis). Iliálny sval pochádza zo šľachového oblúka svalu, ktorý zvyšuje konečník a sedaciu chrbticu. Zväzky svalov klesajú, zadne a stredne, a sú pripevnené k kostrčiemu a ventrálnemu väzivovému tkanivu. Zväzky tohto svalu sú vzájomne prepletené v blízkosti konečníka so zväzkami ochlpenia ohanbí-kostrče a okolo čreva vytvárajú slučkové pokrytie. Kokcytový sval (m. Coccygeus) pochádza zo sedacej chrbtice a prichytáva sa k laterálnemu povrchu dolných sakrálnych stavcov a chvostovej kosti. Izolovaný je aj ochlpenie pubického a konečníka (m. Puborectalis), hrana začína od kostí ochlpenia, prechádza do konečníka a povrchovo leží viac ako svalu ochlpenia - je spojená s vonkajším zvieračom konečníka. Uvedené svaly sú zakryté spodnou fasciou panvovej bránice.

Krvné zásobenie análnej oblasti je cez vnútornú genitálnu artériu (a. Pudenda int.) A tepny, ktoré sú jej vetvami: dolný konečník (a. Rectalis inf.), Ktorý ide do análneho kanála a konečníka a perineálny (a. Perinealis) - do svalov P. venózny výtok nastáva rovnakými žilami.

Análny región je inervovaný genitálnym nervom (n. Pudendus) a jeho vetvami: dolné rektálne nervy (nn. Rectales inferiores) inervujúce vonkajší zvierač konečníka, perineálny nerv (n. Perinealis), ktorý dodáva svalové vetvy, a tiež análny (coccygeal nervy). (Anococcygei), ktoré sú vetvami nervového systému.

Lymfatická drenáž prechádza cez perifaginálnu (nodi lymfatici paravagináli), peri rektálnu (nodi lymfatici glutarles inf.), Dolnú gluteal (nodi lymfatici gluteales inf.), Sakrálnu (nodi lymfatici sacrales) a trieslovinu (nodi lymfhatici inguinales). uzly.

Genetourinárna oblasť

V urogenitálnej oblasti u mužov je miešok (pozri) a koreň penisu (pozri), u žien - vonkajšie genitálie (pozri Vulva). Pokožka má pokožku hlavy a je bohatá na mazové a potné žľazy. Výrazné je subkutánne tkanivo a povrchová fascia. Vlastná fascia je súčasťou P.

Hlboko ležiace útvary tvoria dva priestory genitourinárnej oblasti: povrchové a hlboké. V povrchovom priestore ležia tri svaly (spatium perinei superficiale): povrchový priečny sval rozkroku, sedací kavernový a cibuľovitý huby. Povrchový priečny sval P. (m. Transversus perinei superficialis) je spárovaný, úzky, prechádza z ischiadického tuberkulózy do centra šľachy P. Sciaticko-kavernózny sval (m. Ischiocavernosus) je spárovaný, pochádza z ischiatického tuberkulu a prichytáva sa k albumínu tela kavernózneho; pod svalmi sú nohy koreňa penisu u mužov a nohy klitorisu u žien. Svalovitý huby (m. Bulbospongiosus) sa spárujú, počínajúc od stredu šľachy P., u mužov zakrývajú spodnú bočnú plochu cibule penisu a uprostred poistky tým istým svalom druhej strany; u žien obklopuje vaginálny otvor.

V hlbokom priestore (spatium perinei profundum) sa nachádza urogenitálna bránica (diaphragma urogenitale), inak nazývaná urogenitálny trojuholník (trigonum urogenitale), tvorená hlbokým priečnym svalom P. a uregenitálnou bránou fascie (fascisuro diaphragm). a kol.). P. hlboký priečny sval (t. J. Transverus perinei profundus) začína od ischiatických hľúz a vetiev sedacieho a ochlpenia. Jeho zväzky smerujú laterálne v strednom smere do stredovej línie, kde tvoria strednú šnúru šľachy P. so svalom na opačnej strane, močová trubica prechádza mužom (pozri), u žien močová trubica a vagína (pozri). Časť svalu obklopujúca močovú trubicu sa nazýva zvierač močovej trubice (m. Sphincter urethrae). Predná hrana hlbokého priečneho svalu nedosiahne symfýzu a táto medzera je vyplnená fúzovanou hornou a dolnou fasciou urogenitálnej bránice, ktorá tu vytvára priečny väz P. - lig. transverum perinei (starý názov: priečny stydký väz - lig. transversum pubis). Časť tejto fúzie, ktorá susedí so symfýzou, sa nazýva oblúkový stydký väz (lig. Arcuatum pubis). U mužov medzi močovou trubicou a análnou časťou konečníka, pod rektálnym vezikulárnym septum, je pod kožou rozkrokové telo (corpus perineale). U žien je toto telo umiestnené medzi prednou stenou konečníka a zadnou stenou vagíny pod rektálnym vaginálnym septom. Telo rozkroku je pevne pripevnené vzadu k prednej časti vonkajšieho zvierača konečníka a pred k prostate a membránovej močovej trubici (u mužov) a vagíne (u žien). Teleso rozkroku je vláknitá svalová hmota široká 1,5 - 2 cm (jeho rozmery sú 1 až 1,5 cm v prednom a 2 až 2,5 cm vo vertikálnom smere)..

Krvné zásobenie do urogenitálnej oblasti sa vykonáva pomocou vetiev vnútornej genitálnej artérie: u mužov sú štrkové tepny (rr. Scrotales posteriores), uretrálne tepny (a. Urethralis), tepny penisovej žiarovky (a. Bulbi penis), tepny penisu (aa. Profunda et dorsalis). penis); u žien - zadné labiálne artérie (rr. labiales posteriores), uretrálna artéria (a. urethralis), artéria vestibulu (a. vestibuli vaginae), artéria klitorisu (aa. profunda et dorsalis clitoridis). Odtok žilovej krvi prechádza rovnakými žilami, ktoré prenášajú krv do vnútornej ilickej žily (v. Iliaca int.).

Inervujte túto oblasť vetvy perineálnych nervov: zadný scrotal (labiálny) - nn. scrotales (labiales) posteriore, chrbtový nerv penisu (klitoris) - n. dorsalis penis (clitoridis).

Lymfatická drenáž prechádza rovnakými lymfatickými uzlinami ako z análnej oblasti P.

patológie

Malformácie. Vrodené rozštepy P. vznikajú v neskorých štádiách vývoja embrya v dôsledku nerastu záhybov genitálu. U chlapcov sa rozštep nachádza pozdĺž stredného stehu P. a je to úzka, priama defekt tkaniva, ktorej steny sú pokryté hlienom produkujúcim sliznicu. U dievčat sa rozštep rozpadá s genitálnou medzerou a je pokrytý sliznicou pochádzajúcou z predsiene vagíny; nedochádza k adhézii stydkých pyskov.

Klin. prejavy P. rozštepu u chlapcov sú podráždenie kože perineu a prítomnosť svrbenia. Dievčatá nemajú žiadne sťažnosti.

U chlapcov sa rozštep sám nelieči, a preto je indikované chirurgické ošetrenie, rez spočíva vo vyrezaní sliznice pokrývajúcej rozštiepenie spolu s okrajmi kože a pevnom zošití rany. U dievčat sa rozštepy zvyčajne liečia samy od seba.

Teratoidné formácie P. sú dôsledkom porušenia embryonálneho vývoja. Vyskytujú sa u detí (častejšie u dievčat), ako aj u dospelých (častejšie u mužov). Teratoidné formácie u detí sa vyznačujú rýchlym rastom a významným rizikom zhubného bujnenia. Okraj je podľa rôznych zdrojov pozorovaný u 10 až 25% pacientov a je spojený s nízkou diferenciáciou formovacích buniek. Teratómy (pozri) sa častejšie stretávajú, oveľa menej často - dermoidné cysty (pozri. Dermoidy) a epidermoidné cysty (pozri). U dospelých prevládajú epidermoidné a dermoidné cysty, teratómy sú zriedkavé. Malignita sa vyskytuje približne u 2% pacientov.

Teratóm sa zvyčajne nachádza pod kožou hrádze medzi koncom kostrče a konečníkom, často visiacim medzi nohami dieťaťa. Vďaka svojmu rýchlemu rastu môže posunúť konečník anteriorne alebo laterálne. V tomto prípade sa konečník a močová trubica často stláčajú, čo vedie k oneskoreniu stolice a močenia. Dermoidné a epidermoidné cysty majú formu nádorových útvarov umiestnených v subkutánnom tkanive perineu (obr. 7). Cysty majú pevnú elastickú konzistenciu, niekedy môžete cítiť výkyvy. Pomerne často sa teratoidné útvary hnisajú a spontánne sa otvárajú s následnou tvorbou dlhodobých uzdravujúcich sa jednoduchých alebo viacnásobných fistúl..

Epidermoidné a dermoidné cysty sú diagnostikované klinom. predstavoval. Jedným z charakteristických znakov teratómu je striedanie hustých častí tkaniva s cystickými formáciami. Panoramatický rôntgen dokáže detekovať kostné štruktúry a kalcifikované inklúzie. V niektorých prípadoch sa teratoidná výučba odlišuje od miechy (pozri Spina bifida) a za prítomnosti fistúl - s fistulami konečníka (pozri). V týchto prípadoch sú fistulografia (pozri) a punkčná cystografia (pozri) najúčinnejšia: v prítomnosti teratoidných útvarov na röntgenových snímkach sa určujú cystické útvary zaobleného tvaru s hladkými jasnými vnútornými kontúrami. V pochybných prípadoch je nevyhnutná biopsia (pozri).

Liečba teratoidných formácií je funkčná. U detí je chirurgický zákrok vykonávaný okamžite kvôli častej malignite teratómov. Na perineum sa urobí priečny oblúkový rez na koži, ktorého konce sa dostanú na sedacie hľuzy a stred je 5 cm za koncom. Tvorba nádoru vpredu je oddelená od steny konečníka. Na odstránenie časti lokalizovanej v panve je chvostová kosť niekedy resekovaná. Teratóm sa odstráni v jednom bloku bez otvorenia cystických dutín. Po excízii výslednej prebytočnej kože sa rana pevne prišije pomocou gumových odtokov.

Dermoidné a epidermoidné cysty u dospelých sú odstránené v jednom bloku pomocou hraničného rezu kože a zabránením otvorenia lúmenu cysty. V prítomnosti drenážnych fistúl sa tieto vyrezávajú v zdravých tkanivách. Rana je zošitá a zanecháva gumové drenáže. V prípade hnisavých fistúl nie je rana pevne prišitá, ale iba zúžená prišívaním.

Prognóza chirurgického odstránenia benígnych teratoidných formácií je priaznivá. Pri malígnych a primárnych zhubných nádoroch je prognóza zlá.

Poškodenie perineum môže byť uzavreté (modriny, podkožné trhliny, modriny atď.) A otvorené (poranené a prepichnuté rany, strelné zranenia atď.). V týchto a iných prípadoch sa P. zranenia môžu kombinovať s poškodením extraperitoneálnej časti konečníka, močového mechúra, močovej trubice a panvových kostí, ktoré určujú klin. obrázok. Poranenia u žien spojené s pôrodom majú špecifický charakter (pozri nižšie).

Všetky P. zranenia sa vyznačujú ostrými bolesťami, niekedy sprevádzanými mdlením, zvýšením telesnej teploty. V súvislosti s krvácaním (pozri) alebo tvorbou hematómu (pozri) je zaznamenaný pocit prasknutia v P., okraj sa zväčšuje, jeho pokožka získava namodralú farbu. Uzavreté P. poranenia s poškodením konečníka, močového mechúra alebo močovej trubice sa zvyčajne pozorujú v prípade zlomenín panvy. V týchto prípadoch môže moč a stolica preniknúť do okolitého tkaniva. Na kombinovaných ranách P. a konečníka hneď po rane sa objaví naliehavá (niekedy nepravdivá) potreba vyprázdnenia. Z otvorov rany na výkaloch P. a výkaloch sa vylučujú plyny, v stolici sa nachádza prímes krvi; často zhoršená funkcia vonkajšieho zvierača konečníka. Kombinované poranenia P. a močového mechúra alebo močovej trubice sú sprevádzané uvoľňovaním moču z P. rany, močového tkaniva z P. vlákien a vytváraním moču (pozri. Močový únik)..

Rany mäkkých tkanív v blízkosti konečníka sú počas pohybu čriev kontaminované a infikujú sa. A ak sa povrchové rany často hoja bez významných komplikácií, potom sa pri hlbokých a rozsiahlych ranách rozvíja hlien, ktorý sa šíri do panvového tkaniva. V tomto prípade je možná anaeróbna infekcia (pozri).

Diagnóza poškodenia rozkroku je založená na charakteristických klinoch. príznaky a údaje o ozvene rany, digitálnom vyšetrení konečníka, anoskopie, rektoskopie a rentgenolu. výskum.

Zaobchádzanie so škodami spôsobenými P. závisí od ich povahy. Na P. modrinách bez poškodenia konečníka alebo močového mechúra (močovej trubice) sa používa konzervatívna liečba - odpočinok, chlad v prvých dňoch na P., potom tepelné postupy (pozri. Bruise). Hematómy, ktoré nie sú náchylné na rozšírenie, sa tiež liečia konzervatívne; pri distribúcii hematómu vykonajte operáciu s cieľom hemostázy (pozri Hematóm). P. povrchné rany sú vzhľadom na svoju zvýšenú infekčnosť široko rozrezané, neživé tkanivá sú vyrezané a dobre odvodnené (pozri Odvodnenie)..

Keď je P. zranený poškodením konečníka, rana sa rozreže na P., nekrotické a výkaly kontaminované tkanivá sa vyrezajú, rana sa ošetrí antiseptikami a antibiotikami a vypustí sa tampónmi a masťou. Rana v stene čreva, v závislosti od veľkosti defektu a veku rany, sa prišije alebo vypustí po aplikácii kolostómie (pozri kolostómia). Poškodené vlákna vonkajšieho zvierača stehu konečníka.

Pri kombinácii P. poškodenia so zranením močového mechúra (močová trubica) sa zavedie vysoká suprapubická fistula (pozri. Cystotómia) a vypustia sa močové pruhy (pozri. Močový mechúr)..

Pri kombinovaných poraneniach perineum, rekta a močového mechúra (močovej trubice) komplikovaných panvovým hlienom je rana P. široko rozrezaná a vyčerpaná, hnisavé uzliny sa otvoria, zavedie sa neprirodzený konečník (pozri Anus praeternaturalis) a vysoká fistula močového mechúra..

choroby Purulentné procesy u P. sa môžu vyskytnúť pri mikrotraume a P. rane, poškodenie a zápalové procesy v konečníku, poranení močovej trubice, hnisavý zápal prostaty a semenných váčkov, osteomyelitída krížovej kosti a chvosta, potlačenie teratoidných formácií; je tiež možný prenos infekcie zo vzdialených ložísk lymfou. a žilového traktu.

Častejšie sa pozorujú vary, podkožné abscesy a flegmon P. Wedge. obrázok furunkulov P. sa trochu odlišuje od varov iných lokalizácií (pozri. Furuncle).

Pri subkutánnom abscese (pozri Absces), P. koža redoxuje, objavuje sa kolísanie, proces je lokalizovaný vo vzdialenosti 3-4 cm od konečníka a nie v jeho bezprostrednej blízkosti, ako je to pri perianálnom abscese. Digitálne vyšetrenie konečníka odhaľuje bolestivý mäkký infiltrát a vyčnievanie bočnej steny čreva. Absces sa môže spontánne otvoriť kožou análnej oblasti P., zadku alebo do konečníka.

Pri nepriaznivom vývoji tohto procesu môže hnis preraziť sval, ktorý zvyšuje konečník a spôsobuje hlienový sval panvového vlákna, čo spôsobuje obraz paraproctitídy (pozri). V tomto prípade sa často vyskytujú bolestivé ťažkosti s močením; digitálnym vyšetrením konečníka sa stanoví pevný, neliečiteľný hlboký infiltrát. Všeobecné príznaky zápalového procesu (horúčka, tachykardia, zmeny na krvi a iné fenomény intoxikácie) hlienami sú zreteľne zreteľné (pozri Hlien). Infekcia môže preniknúť do žilovej siete panvy a spôsobiť tromboflebitídu (pozri) s vývojom venóznej stázy v dolných končatinách, tromboembóliou (pozri), atď. V prípade chronického ochorenia. priebeh P. abscesu, lokálne zápalové javy sú slabo vyjadrené. Pre túto formu choroby je príznakom Duchenne charakteristický: v stojacej polohe pacient inštinktívne spúšťa rameno na postihnutej strane, pomaly kráča s nohou na postihnutej strane, bez toho, aby ju uvoľňoval v bedrovom kĺbe..

Liečba furunkulom P. sa uskutočňuje podľa všeobecných pravidiel; súčasne je dôležitý odpočinok, starostlivé spracovanie kože okolo ohniska ohniska, ochrana pred infekciou a fyzioterapeutické postupy. Pri komplexnej liečbe azbestu a hlienu P. má prvoradý význam včasné operatívne otvorenie hnisavého ložiska excíziou nekrotických tkanív a jeho drenáž. Podkožné abscesy sa otvárajú polkruhovými rezmi (vzhľadom na konečník) v oblasti najbližšej akumulácie hnisu na koži. Na otvorenie hliene panvového tkaniva sa používajú rôzne možnosti rezu v závislosti od umiestnenia a hĺbky zaostrenia. Často sa používajú polkruhové rezy, v prípade potreby doplnené radiálnymi rezmi..

Actinomycosis P. je veľmi zriedkavý. Je spôsobená rôznymi typmi sálavých húb (pozri Actinomycetes). Ochorenie sa vyvíja pomaly: na perineu, častejšie pri konečníku, sa objavuje hustý, postupne sa zvyšujúci, mierne bolestivý infiltrát, ktorý neskôr zmäkne; v strede sa objaví chlad. Nezávislým prienikom alebo chirurgickým otvorením infiltrátu sa vylučuje zanedbateľné množstvo hrubého hnisu. V ňom sa dá zistiť zrnito žlto-biele sfarbenie, ktoré sa po mikroskopickom vyšetrení ukáže, že je huba hubou. Po otvorení infiltrátu sa infiltrát nerozloží, ale pomaly sa šíri a zachytáva veľké plochy hrádze. V tomto prípade sa vytvorí viac fistúl, ktoré prepichujú infiltrát. Priebeh perineálnej aktinomykózy je chronický, progresívny. Pri liečbe aktinomykózy (pozri) aplikujte imunoterapiu aktinolyzátom, radikálnu excíziu lézie, antibiotickú liečbu, röntgenovú terapiu.

Z chorôb spôsobených inými druhmi húb, trichofytózy (pozri), epidermofytózy (pozri), erytrrasmy (pozri) atď. Možno nájsť na P. koži.

Genitálne bradavice P. - benígna kožná lézia spôsobená vírusom Tumefaciens verrucarum. Vznikajú vo forme drobných ružových papúl, ktoré potom rastú a po fúzii sa podobajú karfiolu. Formácia má jemnú textúru a úzku základňu vo forme nohy.

Liečba - chirurgické odstránenie v zdravých tkanivách; mazanie 20% alkoholovým roztokom podofylínu.

Tuberkulóza kože P. je pozorovaná u pacientov so závažnými presakujúcimi formami tuberkulózy vnútorných orgánov. Prenikanie tuberkulóznymi mykobaktériami do P. vylučované močom a stolicami je uľahčené odermi a eróziou kože P. Na mieste zavedenia tuberkulóznych patogénov sa objavujú malé žltkasto-červené uzliny, ktoré sa premieňajú na vredy, ktoré zlúčením vytvárajú veľké ostro bolestivé vredy so sivastým pokrytým dnom. hnis. Vredy majú orezané alebo zrezané okraje; ich pomalý priebeh.

Liečba by mala byť zameraná predovšetkým na elimináciu hlavného zamerania tuberkulózy (pozri Extrapulmonálna tuberkulóza)..

Syfilis P. sa prejavuje vo forme primárneho syfilisu veľkosti šošovice, ktorá má správny tvar, hustú textúru, červenkastú farbu. Potom dôjde k erózii alebo vredom. Sekundárny syfilis vo forme papulárneho syfilis je často lokalizovaný na perineu. Niekedy sa papuly zväčšujú, ich základňa je pokrytá výrastkami, rozširuje sa (široké bradavice). Syfilická guma (terciárny syfilis) perinea má priemer od 1 do 3 cm, ktorý sa nachádza v podkožnom tkanive. Spontánne sa otvárajú a vytvárajú vredy so zaseknutými okrajmi a slabým výtokom. Špecifické ošetrenie - pozri syfilis].

Perineálna prietrž je zriedkavá. Pozorujú sa u ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, najmä majú slabú bránicu v povodí alebo podstúpili traumu prietržnej kýly P. Distinguish (pozri). Klinicky sa prejavujú vo forme nádoru podobnej formácie, ktorá sa vyskytuje počas fyzickej námahy, chôdze, kašľa. Ľahko nastaviteľné. Pri palpácii sa vyskytuje defekt vo svaloch P. Liečba spočíva v operatívnom uzavretí kýlovej brány v panvovej bránici, pre ktorú sa najčastejšie používa perineálny prístup..

nádory V oblasti P. môžu vzniknúť rôzne nádory (neurogénne, vaskulárne, spojovacie tkanivo); sú častejšie lipóm (pozri) a mezenchymóm (pozri).

Lipóm - nádor vyvíjajúci sa z tukového tkaniva pokrytý kapsulou; má zaoblený, niekedy sploštený tvar, ktorý sa nachádza pod kožou P. Jeho veľkosť sa veľmi líši. Pri pohmate má nádor mäkkú konzistenciu, mobilný, bezbolestný. Rastie pomaly. Chirurgické ošetrenie.

P. mezenchymóm (obr. 8) je menej častý ako lipóm; je nádor komplexnej štruktúry z derivátov mezenchýmu. Nádor mäkkej konzistencie, mierne pohyblivý a mierne bolestivý, pokrytý kapsulou; na reze je jej tkanina veľmi rozmanitá.

Spolu s ťažkým tkanivom sa nachádzajú aj cystické dutiny s priemerom 5–20 cm naplnené viskóznym alebo tekutým obsahom. Mikroskopicky je nádor viaczložkovou formáciou pozostávajúcou z tukového, vaskulárneho a vláknitého tkaniva v rôznych kombináciách.

Perineálny mezenchymóm sa často spája so stenou konečníka. Nádory vyrobené zo zrelých komponentov mezenchýmu sú benígne.

Na diagnostiku sa používa punkčná biopsia a rentgenol. výskumné metódy (röntgenová snímka, proctografia, parietografia). V niektorých prípadoch je potrebné rozlišovať mezenchým od perineálnej kýly a teratoidných útvarov.

Chirurgické ošetrenie. Prevádzkový prístup - perineálny. Pooperačná rana je šitá drenážou gumy.

Poškodenie perinea u žien spojené s pôrodom má určitú špecifickosť. Najčastejšie ruptúry a hematómy.

Perineálne ruptúry sa častejšie pozorujú pri patologickom pôrode (extensorové vložky, prezentácia panvy) a pri chirurgickom pôrode (kliešte, extrakcia plodu za koncom panvy, vákuová extrakcia)..

Existujú tri stupne prasknutí P: pri prasknutí I. stupňa sa zadná komisia labia majora a P. koža poškodí bez poškodenia svalov (obr. 9, a); pri ruptúre druhého stupňa, popri zadnej komisárskej a perineálnej koži, šľachovitom centre P. a cibuľovitom kavernóznom svale, povrchovom priečnom svale P., svale, ktorý zvyšuje konečník (obr. 9, b); pri prasknutí III. stupňa narušenie integrity vonkajšieho zvierača konečníka (obr. 9, c) s poškodením (úplné prasknutie III. stupňa) alebo bez poškodenia (neúplné prasknutie III. stupňa) spojov steny konečníka. Mimoriadne zriedkavé sú tzv. stredná medzera P., v Krom, zadná komisia labia majora a horná časť P. zostávajú nedotknuté, k prasknutiu dochádza v oblasti centra šľachy P. (obr. 9, d); plod sa môže narodiť otvorom medzi zadnou komisiou labia majora a vonkajším zvieračom konečníka, čím sa obchádza otvor vagíny.

Diagnostika zlomov a stupňa poškodenia P. sa vykonáva pri prehliadke vulvy po skončení posledného obdobia (pozri).

Chirurgické ošetrenie roztrhnutí. P. medzera akéhokoľvek stupňa by mala byť zošitá, čo zabráni puerperu dostať sa do rany infekcie a zabráni budúcemu rozvoju nedostatočnosti svalov panvového dna s poklesom stien vagíny a maternice a uvoľnením vagíny; nezničiteľná medzera III. stupňa, sprevádzaná inkontinenciou plynov a výkalov, vedie k invalidite. Na elimináciu týchto javov sa následne uchýlili k rôznym variantom perineoplastiky, aby obnovili svalovo-fasciálnu štruktúru P. a panvového dna (pozri Prolater maternice, vagíny; Kolpoperineoplastika)..

Zatvorenie medzery stupňa I sa môže vykonať pri anestézii lokálnou infiltráciou 0,25% r-rumom novokainu. Odporúča sa, aby sa medzera stupňa II zošila pod vodivou anestéziou (pozri miestna anestézia), do ktorej sa do každej faciálnej dutiny konečníka vstrekne 50 - 80 ml roztoku 0,25% novokainu; infiltračná anestézia s ruptúrou II. stupňa môže komplikovať orientáciu v tkanivách a ich vzájomné porovnanie. Medzera III. Stupňa sa šije pod anestéziou (pozri). V puerperách s tehotenskou toxikózou, aby sa zabránilo vyprovokovaniu eklampsie (pozri), sa odporúča, aby sa všetky P. zlomeniny zošili pod anestéziou..

Pri prasknutí perineu prvého stupňa sa na okraje rany aplikujú 2 až 3 hodvábne stehy, ktoré sa vykonávajú pod spodkom rany. Pri roztrhnutí II. Stupňa sa šnúry s katgutom najprv aplikujú na roztrhaný sval, ktorý zdvíha konečník, fasciu a povrchový priečny sval P. a až potom sa na kožu a zadnú komisiu pyskov labiek aplikujú hodvábne stehy. Ak sa praskne perineálna ruptúra ​​III. Stupňa, najprv sa zošije konečníková ruptúra, cez svaly čreva sa vytvoria stehy (katgut alebo tenký lavsan) bez toho, aby došlo k prepichnutiu sliznice, externý zvierač riti sa zošije dvoma chirurgickými švami P. II. Pri stredných slzách sa disekuje zachovaná zadná priľnavosť pyskov stydkých pyskov a potom sa medzera šije rovnakým spôsobom ako medzera II. Stupňa..

Po zošití medzier I a II stupňov na 4. deň dávajú preháňadlo, na 5. deň odstránia stehy. S medzerou III. Stupňa sa na 5. deň predpisuje preháňadlo, na 6. deň sa odstránia stehy.

Pooperačné komplikácie - hnisanie, divergencia sutúr - sa zriedkavo pozorujú, pri drvivej väčšine puerper, sa rany hojí na prvý úmysel. V prípade divergencie švov počas prasknutí I a II stupňov po dobu 2 až 3 dní sa používajú činidlá, ktoré očistia ranu od nekrotických a hnisavých usadenín a potom sa aplikujú sekundárne (hodvábne) stehy na všetky vrstvy rany, ktoré sa odstránia 7. až 8. deň. S medzerou III. Stupňa je možný opakovaný zásah po 3 až 4 mesiacoch. po pôrode, keď zápal v oblasti poškodenia zmizne.

Prevencia pauzy spočíva v správnom vedení pôrodu (pozri), starostlivom operatívnom pôrode a tiež včasnej P. sekcii v prípade hrozby jej medzery. Posledné nastáva pri nadmernom natiahnutí P., rez je charakterizovaný najprv cyanózou kože (ťažkosti s venóznym odtokom), potom jej bledosťou (pokles arteriálneho prítoku) a nakoniec výskytom malých epidermálnych prasklín na lesklom povrchu kože. V tejto chvíli s vysokou II. odporúča sa urobiť strednú perineotómiu, pri nízkej hladine - laterálnu perineotómiu alebo epiziotomiu (pozri. Perineotómia)..

P. hematómy sa tvoria na zjavne neporušenom P., stretávajú sa zriedka, častejšie sa kombinujú s hematómami vagíny a vulvy. Súčasne, po nejakom čase po pôrode, si puerpera sťažuje pocit plnosti v perineu a tlak na konečník. Pri vyšetrení sa zistí vydutie P., modrá koža. Hranice distribúcie hematómov sú stanovené pomocou zrkadiel, ako aj vaginálnych a rektálnych vyšetrení. Ak sa hematóm nezvýši, obmedzuje sa na konzervatívnu liečbu; v prvých dňoch - za studena na perineu, v nasledujúcich - na teplo, ultrazvuk atď. Na zabránenie infekcie počas 5 - 7 dní sa používajú antibiotiká. S rastom hematómu je potrebné ho otvoriť a obviazať krvácajúcu cievu; ak nie je možné detegovať cievu v tkanivách nasiaknutých krvou, prechádzajú sa tenkým katgutom a rana sa uzavrie. Infikovaný hematóm sa otvára, tampónuje a lieči podľa pravidiel hnisavej chirurgie..

Pozri tiež Pôrod, zranenie pri narodení.

Bibliografia

Almazov I. V. a Sutulov L. S. Atlas o histológii a embryológii, M., 1978; Aminev A.M., Proctology, zväzok 3, s. 441, Kuibyshev, 1973; Human Anatomy, ed. S. S. Mikhailova, str. 341, M., 1973; Kirpatovsky I. D. a Bocharov V. Ya. Reliéf ľudskej anatómie, s. 73, M., 1974; Lenyushkin A. I. Proctológia detstva, s. 254, M., 1976; Malinovsky M. S. Operačná pôrodníctvo, M., 1974; Sprievodca po pôrodníctve a gynekológii v mnohých množstvách, ed. Ji. S. Persianinova, zväzok 3, pr. 2, str. 164, M., 1964; Practical Porstetrics, ed. J. P. Solsky, str. 451, Kyjev, 1977; Rudan A. S. a Miroshnikov V. M. Embryogenéza svalov perineu osoby, Arch. Anat., Histol a embryol., 65 rokov, c. 8 str. 82, 1973; Angles F. G. a Mursalova R. A. Teratomas (zmiešané nádory) z presakrálnej oblasti, L., 1959, bibliogr.; Falin L. I. Human embryology, Atlas, M., 1976; Kamina P., Tour-ris H. E. Rideau Y. Anatomie fonctionnelle du périnée obstétrical, le bassin mou, Rev. franku. Gynéc., T. 67, str. 17, 1972; Približne h C. a. K a r k A. E. Anatómia perineálneho tela, Dis. Colon Rect., V. 16, s. 444, 1973; Pennington T. R. Pojednanie o chorobách a zraneniach konečníka, konečníka a panvicacolonu, Philadelphia, 1923; W i 1 s o n P. M, Pochopenie panvového dna, S. Afr. med. J., v. 47, str. 1150, 1973.


V. D. Fedorov; S. H. Davydov (gin.), S. S. Mikhailov (an.).

Čo je to epiziotomia a prečo sa niekedy používa pri pôrode??

V zásade nie je možné predpovedať, aký bude pôrodný proces pre konkrétnu ženu v práci. Napriek všetkým úspechom medicíny sú niektoré procesy počas pôrodu pri predbežnom hodnotení rizikových faktorov vystavené výlučne prírodným silám. Lekár a žena v práci nemajú inú možnosť, ako to prijať. Existuje mnoho spôsobov, ako pomôcť dieťaťu pri narodení, ak je pôrod ťažké. Jedným z nich je epiziotomia. V tomto článku vám povieme, čo to je, ako sa vykonáva a aké dôsledky môže mať takáto operácia..

Vlastnosti

Epiziotomia je jednou z najbežnejších malých operácií v pôrodníctve. Jeho názov pochádza z gréckeho slova „epizóda“, čo znamená „vonkajšie ženské pohlavné orgány“. Druhá časť slova znamená „pitva“. V skutočnosti je to zásada tohto chirurgického zákroku.

Epiziotomia je časť perineum. Pôrodníci robia také opatrenia, keď existuje veľké riziko, že pri narodení dieťaťa dôjde k spontánnemu prasknutiu perinea..

Toto opatrenie je nútené a nevyhnutné. Pomáha predchádzať vážnym následkom nielen na zdravie žien, ale aj na zdravie dieťaťa. Včasná pitva hrádze znižuje pravdepodobnosť, že dieťa bude mať pri narodení vážne poranenie lebky alebo hlavy..

Disekcia sa vykonáva v druhej fáze pôrodu, s pokusmi, narodením hlavy plodu. Anatomicky je ženský rozkrok navrhnutý tak, že je možné ho chirurgicky rozšíriť, ak je priechod hlavy dieťaťa veľmi ťažký. Ak dôjde k incízii včas, bude možné vyhnúť sa medzere, ktorá sa ťažšie lieči, čo môže viesť k nepríjemným následkom - opomenutie panvových orgánov, ich prolaps a silné krvácanie, s ktorým bude ťažké vyrovnať sa.

Medicína pozná štyri typy epiziotomie:

  • stredné bočné (incízia sa vykoná pomocou chirurgických nožníc zo strednej na pravú alebo ľavú stranu diagonálne tak, aby konečný bod rezu nebol bližší ako dva a pol centimetra od konečníka;
  • perineotómia, ktorá sa tiež nazýva stredná epiziotomia (pitva je kolmá na konečník zhora nadol, nedosahuje samotný konečník);
  • bočné (rez v uhle 45 stupňov na pár centimetrov od stredu stydkých pyskov);
  • V tvare písmena J (začnite rezať od stredu lebky stydkých pyskov s prechodom do laterálneho smeru).

Poloha nervov, krvných ciev, niektorých žliaz v perineu, ako aj rýchlosť a charakteristika hojenia rezov po pôrode rozšírili využitie prvých dvoch typov perineálnej disekcie..

Bočná epiziotomia sa považuje za nežiaducu z dôvodu dlhého a komplexného hojenia švov, tvar J je tiež veľmi zriedkavý, pretože pre svoju komplexnosť sa nepovažuje za opodstatnenú a dá sa ľahko nahradiť strednou postrannou alebo strednou epiziotomiou..

História aplikácií

V dejinách rôznych národov a krajín existujú odkazy na pitvu perinea na ženy počas ťažkého a dlhodobého pôrodu. V starej Číne sa na tento účel použil horúci kus železa, v niektorých kmeňoch Austrálie, tenké a ostré škrupiny a kamene so špičatými hranami.

Táto tradícia zasiahla moderných lekárov. V rôznych krajinách sa perineálna pitva dlho považovala za bežnú prax a uskutočňovala sa nielen vtedy, ak existovali dôkazy, ale práve tak, aby sa urýchlilo doručenie..

Od roku 1960 sa väčšina európskych lekárov rozhodla upustiť od tohto prístupu a iba Poľsko, USA, Austrália a Bulharsko sa rozhodli zostať zaviazané k epiziotomii. Podiel fanatizmu, ktorým pôrodníci prerušujú rozkrok žien, je rozdielny - v USA je podľa štatistík až 36% žien v práci podrobených chirurgickému zákroku a na austrálskych klinikách s rozrezaním rozkroku až 90% všetkých pôrodov..

Epiziotomia lekármi na celom svete sa považuje za pomerne účinný spôsob, ako zabrániť perineálnym rupturám, vylúčiť silnú bolesť pri spontánnych ruptúrach v rôznych smeroch, zabrániť popôrodnej inkontinencii moču, sexuálnu dysfunkciu. Všetky tieto problémy môžu spôsobiť chirurgický rez perineum. Z tohto dôvodu je dnešný prístup k operácii veľmi, veľmi nejednoznačný.

V roku 2010 WHO vypracovala štúdiu a dospela k záveru, že absencia rezov, aj keď je pomalá práca, je výhodnejšia, pretože žena bez švov na perineu sa zotavuje rýchlejšie, čím sa znižuje riziko komplikácií..

Zatiaľ neboli vydané žiadne priame odporúčania na zákaz epiziotomie, ale Svetová zdravotnícka organizácia odporúča opustiť plánovanú epiziotomiu a obmedziť sa iba na núdzové obmedzenia v situáciách, keď jednoducho neexistuje iná cesta..

Komu?

Podľa klinických odporúčaní Ministerstva zdravotníctva Ruska sa epiziotomia neodporúča na bežné použitie. To znamená, že lekár nemôže podľa vlastného uváženia rozobrať ženský rozkrok bez dôkazov. Aj keď žena v práci mala predtým rozkrokové slzy, jej pitva by sa nemala plánovať.

Svetová zdravotnícka organizácia v súčasnosti značne obmedzuje indikácie na narezanie perinea ženského pohlavia, Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie v plnej miere podporuje tieto obmedzenia. Toto je uvedené v klinických odporúčaniach obsiahnutých v liste zo 6. mája 2014 N 15-4 / 10 / 2-3185. Tieto odporúčania sú zásadné pre všetkých lekárov, ktorí sa narodia..

Chirurgický zákrok sa vykonáva vtedy, keď je potrebné minimalizovať pravdepodobnosť spontánneho pretrhnutia počas patologického narodenia.

Medzi takéto indikácie patrí veľký plod, ktorého priemer hlavy nezodpovedá kapacite vagíny, panvy alebo iného neobvyklého prejavu plodu, ak žena kategoricky odmietla cisársky rez a trvala na nezávislom fyziologickom pôrode..

V prípade potreby sa vykonáva aj epiziotomia s použitím nástrojov - použitím pôrodníckych klieští alebo vákuového odsávača, čo je nemožné, ak umelým spôsobom nezväčšíte vstup do vagíny..

Disekcia sa odporúča, ak má žena zle zahojené genitálne jazvy, ktoré vznikli v dôsledku závažných prasknutí pri predchádzajúcich narodeniach, ako aj po chirurgickej oprave vagíny alebo ženskej obriezky (a to sa stáva v pôrodníckej praxi). Ak sú jazvy tenké a heterogénne, riziko ich prasknutia sa niekoľkokrát zvyšuje.

Nie je to tak dávno, pitva sa uskutočňovala podľa indikácie ako vysoká perineum alebo rigidita. V súčasnosti ministerstvo zdravotníctva odporúča nepovažovať také koncepcie za indikácie pre povinnú epiziotomiu..

Tuhý perineum môže vyžadovať rez len vtedy, ak sa hlava nenarodí do hodiny. Pojmy „vysoké riziko prasknutia“ a „hrozba prasknutia“ v pôrodníctve však vôbec neexistujú. A preto znížiť rozkrok ženy len preto, že sa pôrodníkovi zdalo, že medzera je pravdepodobná, nestojí to za to..

V skutočnosti je zoznam indikácií o niečo širší. Disekciu perineum môžu vykonávať ženy, ktoré sú zakázané dlhodobo a tvrdo tlačiť, napríklad krátkozrakosťou. To sa deje na urýchlenie pôrodu s minimálnym úsilím. Zároveň existuje bezpečnejšia alternatíva pri narodení dieťaťa - cisársky rez, pričom jednou z indikácií je práve krátkozrakosť..

Rozdeľovanie hrádze sa vykonáva aj v prípade hladovania plodu kyslíkom plodu, ktoré sa zistí už pri pôrode. V takom prípade sa musí lekár rýchlo rozhodnúť - disekovať perineum alebo rozhodnúť o pohotovostnom cisárskom reze. Všetko záleží na stave dieťaťa.

Epiziotomia sa používa aj na dystokiu ramien dieťaťa - ak sú širšie ako hlava. Tým sa problém nevyrieši, ale pôrodník po pitve získa viac priestoru na potrebné manipulácie.

technika

Po rozhodnutí o vykonaní epiziotomie sa perineum pred pitvou ošetrí antiseptickým roztokom. Žena môže podstúpiť epidurálnu anestéziu, ak je katéter už v miechovom kanáli alebo miestnu anestéziu lidokaínom. Disekcia sa často vykonáva bez anestézie. Ak je perineálne tkanivo napäté, žena pri pitve nepociťuje akútnu bolesť.

Rozdeľovanie sa môže vykonať iba vtedy, keď je pokus v maximálnej fáze svojho vývoja a hlava vykukuje z pošvy o 3 až 3 centimetre. Mimo tohto úsilia nemôžete perineum znížiť.

Na strihanie sa používajú chirurgické nožnice. Jedna vetva z nich je zavedená v smere navrhovaného rezu, keď je žena pokojná a uvoľnená, bez námahy. Potom pôrodník čaká na nástup práce a na vrchole úsilia rýchlo vykoná rez.

Nie je možné vypočítať dĺžku rezu do jedného milimetra okom, takže pôrodník urobí ľubovoľnú dĺžku. Predpokladá sa, že rez kratší ako tri centimetre je neúčinný a nebezpečný - perineum sa výrazne nerozťahuje, ale malý rez sa môže spontánne roztrhnúť..

Episiorografia alebo perineorografia je šitie rezu a obnovenie integrity tkaniva. Vykonávajú sa po narodení dieťaťa, posledný odchádza a krčka maternice sa vyšetrí lekárom v súvislosti s jeho možnými sĺzami a zraneniami. Ak sa dokonca perineum vyrezalo bez anestézie, potom je pred zošívaním obvyklé vykonať infiltračnú anestéziu - injekciu lidokaínu alebo iného analgetika priamo do tkanív, ktoré majú byť zošité.

Výber materiálu na šitie a technika švov ovplyvňuje vlastnosti hojenia rán, bez ohľadu na to, ako bolo perineum rezané. Šitie sa môže vykonať pomocou hodvábnych chirurgických švov, ktoré neabsorbujú. Po vyhojení budú musieť byť odstránené..

Táto metóda (technika podľa šaša) zahŕňa šitie, pripomínanie osem, prechod cez všetky vrstvy tkaniva. Takéto stehy sú často často zapálené a infikované v popôrodnom období.

Šitie môže byť vrstvené a postupné. Najprv obnovte integritu zadnej steny pošvy. Potom sa svaly zošijú. Ponorné spoje sú vyrábané z materiálu, ktorý je samo-absorbovateľný. Z vonkajšej strany vytvorte súvislý kozmetický šev. Po dokončení sa perineum opäť ošetrí antiseptickým roztokom..

Tipy na zotavenie a starostlivosť

Miesto, kde sa urobí rez, nie je vo všetkých ohľadoch príliš pohodlné, aby mohlo ľahko a jednoducho poskytnúť potrebnú starostlivosť v období po pôrode. Po cisárskom reze sa šva izoluje od zvyšku tela sterilným obväzom. Nie je možné dať taký rozkrok na rozkrok - žena musí ísť na záchod, umyť sa, je potrebné zabezpečiť nerušené prepustenie po pôrodných sekrétoch - lochiu. To všetko neznamená žiadne obväzy..

Samotná lochia, ktorá sa vylučuje z genitálneho traktu, je vítanou živnou pôdou pre patogénne baktérie. Preto existuje šanca na infekciu v oblasti pooperačného zošívania az toho istého dôvodu si stehy vyžadujú starostlivú starostlivosť..

Rozkrok je často napätý - pri pohybe, chôdzi, pri silnom nutkaní na defekáciu, je preto riziko divergencie švu dosť vysoké. Ak puerpera nedodržiava všetky odporúčania lekára, komplikácie môžu byť veľmi vážne. Najčastejšie otázky žien po epiziotomii si vyžadujú podrobné a podrobné odpovede..

Ako sedieť?

Po pôrode, pri ktorom boli lekári nútení pitvať perineum, nemôžete sedieť, pretože je veľmi pravdepodobné, že to povedie k divergencii švov. Ako dlho bude zákaz takejto pózy fungovať, závisí od toho, ako veľká rana je prišitá v perineu. Zvyčajne sa ženám neodporúča sedieť počas 2 až 2,5 týždňov. Keby boli rezy hlboké a dlhé, popôrodná žena by teoreticky mohla byť schopná sedieť najskôr o 3-4 týždne neskôr..

Nemôžete si sadnúť, ale môžete sedieť s oporou na stehne zo strany proti smeru rezu. Ak sa epiziotomia vykonáva vľavo, musíte sa posadiť s podporou na pravom stehne.

V tejto chvíli sa odporúča jesť, piť čaj a kŕmiť dieťa, buď stojace alebo ležiace na boku. Neexistujú žiadne obmedzenia na vzpieranie žien po fyziologickom pôrode s epiziotomiou, ale mali by ste sa stále obmedzovať na hmotnosť dieťaťa a bez námahy sa namáhať. Kráčajte a stojte opatrne, aby nedošlo k výraznej zmene polohy tela, v ktorej sa budú namáhať svaly perineum..

Ako dlho trvá liečenie? Starostlivosť o švy

Dĺžka obdobia hojenia kĺbov závisí priamo od toho, ako dôkladne a správne budú spracované. Pokiaľ v skorej popôrodnej fáze nedošlo k žiadnym komplikáciám, nedošlo k zápalu, po 5 až 6 dňoch dôjde k fúzii okrajov rany. Ak sa švy aplikovali pomocou vlákien, ktoré samy osebe nevyriešia, je zvyčajné ich po týždni odstrániť. Ak sa zistia patológie a komplikácie stehu, doba hojenia sa môže predĺžiť na dobu neurčitú..

Aby sa uľahčilo rýchlejšie hojenie, mala by si žena pamätať na niekoľko jednoduchých, ale dôležitých pravidiel starostlivosti o stehy:

podšívka v nemocnici a potom treba tesnenia pravidelne meniť - najlepšie každé 2-3 hodiny;

po vyprázdnení alebo močení zakaždým, keď musíte genitálie dôkladne umyť teplou vodou a okamžite vymeniť tesnenie;

musíte si umyť dlaň v smere od pubis k konečníku, a nie naopak (to pomôže eliminovať vstup črevných baktérií do oblasti rany);

môže sa umývať slabým roztokom manganistanu draselného (tým sa vysuší povrch povrchu rany);

nie je možné rozkrok rozotrieť švami trením alebo ostrými pohybmi, je lepšie používať hygienické vložky a aplikovať ich čistými namáčacími pohybmi;

v pôrodnici sú stehy každý deň spracovávané zeleným materiálom, robí to pôrodná asistentka, doma môže žena požiadať o pomoc so zaobchádzaním so svojím manželom alebo niekým z blízkych príbuzných žien.

Ak sa v materskej nemocnici zistia závažné problémy so vznikom švov, objavia sa opuchy, môžu sa odporučiť príznaky zápalu, fyzioterapeutické metódy, ako napríklad laserová terapia, vystavenie sa ultrazvuku. Na zmiernenie bolesti môžu byť ženám odporúčané lieky proti bolesti.

Niekedy sa okolnosti vyvíjajú tak, že dobrý šev, o ktorom lekári v nemocnici nepochybujú, sa po prepustení neočakávane rozvíja alebo sa zapáli. Dôvodom vo väčšine prípadov je strata ostražitosti pri puerpere - pri prepustení, niektoré z nadmerného šťastia len zabudnú, ako sa dostať do auta, v dôsledku toho sú švy poškodené.

Cesta domov musí ísť za šťastnou mamou na zadnom sedadle automobilu v sklopnom stave a odpočívať na boku zo zdravej strany. Na to sa nesmie zabúdať..

Kúpať sa v prvom mesiaci nestojí za to. Malo by byť obmedzené na sprchy a pranie. Ak nie je k dispozícii bidet, musíte sa umyť tečúcou vodou z džbánu alebo vedra. V umývadle so stojatou vodou je zakázané umývanie.

Rýchlosť hojenia švov závisí od hemostázy. Preto musia byť v potrave prítomné potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na hustotu krvi. Neodporúča sa jesť pekárske výrobky, múku, mastné a vyprážané. Zápachu nemôžete zabrániť, takže ak je ťažké vyprázdniť črevo, mali by ste použiť klystír, mikroklyštéry alebo preháňadlá, ktoré sú schválené pre dojčiace matky..

Aby sa jazva vytvorila rovnomernejšie, odporúča sa, aby ženy používali špeciálne prostriedky, napríklad gél „Kontraktubeks“, jeden mesiac po epiziotomii. Mierne ovplyvňuje tvorbu kolagénu a zabraňuje vzniku škaredej a drsnej koloidnej jazvy.

Fyzická aktivita a šport

Každá mladá matka sa chce čo najskôr po narodení dostať do dobrej kondície - schudnúť, zbaviť sa brucha, ktoré sa okamžite nevráti k pôvodnému vzhľadu. Preto je otázka, či epiziotomia ovplyvňuje šport, pre puerpery veľmi dôležitá..

Všeobecne platí, že režim fyzickej aktivity žien, ktoré sa podrobili takémuto chirurgickému zákroku, sa príliš nelíši od režimu pre bežné puerpery, ktoré nemali rozkrokový úsek..

Dva týždne po narodení je povolené vykonávať všeobecné posilňovacie cvičenia, ktoré budú zahŕňať jednoduché a pokojné cvičenia bez napínania nôh a drepov. O dva mesiace neskôr si môžete urobiť fitness, plávanie, jogu.

Zbavenie brucha pomôže popôrodnému obväzu, ktorý bude starostlivo podporovať brušné svaly.

Možné komplikácie a dôsledky

Nezabudnite, že epiziotomia so svojou jednoduchosťou vykonávania je napriek tomu chirurgickým zákrokom, a preto sú po nej možné aj rôzne komplikácie..

Dokonca aj v pôrodnom procese sa chirurgický rez môže zhoršiť jeho následnou spontánnou divergenciou až po zistenie skutočnosti, že perineálna ruptúra ​​je 3-4 stupne. V tomto prípade sa môžu vyskytnúť nielen praskliny kože, ale aj prasknutia svalového tkaniva, ako aj poranenia črevného zvierača, črevnej steny. V najťažších situáciách sa môže vytvoriť vaginál-rektálna fistula.

Tesnenie pri šve sa považuje za dosť alarmujúce. So všetkou vážnosťou musíte prijať situáciu, keď sa na nej objaví kus. Môže to byť prejav nesprávneho spájania okrajov rany, komplikovaného hojením jednotlivých vrstiev počas vrstveného hojenia..

Šitie, ktoré sa lieči po dlhú dobu, má obvykle jednu alebo viac komplikácií. Nasledujúce symptómy sa považujú za nebezpečné:

hnisanie v oblasti zošívania;

zelený, sivý, hnedý alebo žltý výtok z pohlavných ciest alebo z oblasti pooperačného stehu;

hnilobný alebo rybí zápach;

zvýšená bolesť;

asymetrické usporiadanie stydkých pyskov vo vzťahu k sebe navzájom;

opuch švu, začervenanie, ak pretrvávajú dlhú dobu;

horúčka, pocit slabosti, zimnica, závraty;

akékoľvek problémy s močením - bolesť, ťažkosti s močením;

porušenie integrity švu.

Divergencia stehu sa prejavuje výskytom krvi a krvného výtoku zo zošívacej oblasti. Po odstránení zvyškov nití, ak neboli samo-absorbovateľné, sa nezahojené časti rany liečia samy od seba, rastú spolu metódou sekundárneho napätia. Niekedy sa znova prišijú, ak sa prvý rozišiel, ale iba za podmienky, že sa hojenie na väčšine rán nevyskytlo.

Ak existuje podozrenie na rozdielnosť prišívania, poraďte sa s gynekológom.

Rana sa môže zapáliť v dôsledku kontaktu s patogénnymi alebo podmienečne patogénnymi baktériami, ktoré žijú vo veľkom počte v črevách a perineu. Myšlienka možného zápalu by sa mala umožniť, ak opuch a bolestivosť v oblasti šitia dlho nezmiznú. Výskyt hnisu je spoľahlivým príznakom infekcie. Musíte tiež kontaktovať lekára na prenatálnej klinike. V tomto prípade sa rana v perineu umyje, odstráni sa hnisavý obsah a ak je to potrebné, nainštaluje sa odtok. Liečba vyžaduje použitie antibakteriálnych látok, ktoré nie sú vždy kombinované s dojčením.

Asymetrické stydké pysky, hrbol na jazve môže byť prejavom hematómov. Ak sú malé, odporúča sa aj antibiotická liečba, ale ak sú hematómy pevné a hlboké, niekedy je potrebné uchýliť sa k chirurgickému odstráneniu hematómov..

Jedným z najviac diskutovaných účinkov epiziotomie u žien je dyspareunia. Pod týmto pojmom je bolesť, ktorú môže žena zažiť vo vagíne počas pohlavného styku. Odporúča sa, aby sa žena do jedného a pol mesiaca po narodení zdržala pohlavného styku s perineálnou disekciou. Potom vzťah nie je zakázaný, ale nemusí byť príliš príjemný pre samotnú ženu.

Aspoň žena a jej partner nemôžu ovplyvniť dyspareuniu. Ani gély ani mazadlá nemôžu výrazne zmierniť nepríjemné pocity. Správne vybraté pózy ich trochu znížia. Po šiestich mesiacoch príznaky dyspareunie obvykle ustúpia.

prevencia

Aby sa predišlo epiziotomii počas pôrodu, odporúča sa žene aj počas tehotenstva vykonávať cvičenia, ktoré zvyšujú elasticitu svalov perineum - Kegelove cvičenia. Žena môže pomôcť aj ľahkú vonkajšiu masáž akýmkoľvek neutrálnym olejom - pohlavné orgány sa masírujú 5 minút denne. Krvný prísun sa zlepšuje, zvyšuje sa elasticita svalov.

Počas pôrodu by sa žena mala prísne riadiť pokynmi pôrodníka alebo lekára a tlačiť, iba ak je to v príslušnom tíme.

Pomalší prechod dieťaťa cez pôrodný kanál znižuje riziko prasknutí a pravdepodobnú potrebu epiziotomie. Malo by sa používať správne dýchanie. Vyučuje sa na kurzoch nastávajúcich matiek.

recenzia

Podľa žien je dosť náročné spracovať doma šev. Obzvlášť ťažké je to pre ženy, ktorých popôrodné obdobie kleslo na horúce letné počasie - šitie sa hojí tvrdšie, vyžaduje neustále vetranie a sušenie zelenou farbou..

Asi tretina žien sa pri sexe sťažuje na nepohodlie. Tvrdia však, že problémy sa obmedzujú na pocit napätia kože počas trení. Účinky disekcie perineum nemajú veľký vplyv na vzrušenie alebo orgazmus..

V prvých týždňoch so švami na intímnom mieste je podľa recenzií veľmi desivé ísť na toaletu. Ženy sa boja tlačiť, čo vedie k zápche.

Vo všeobecnosti ženy, ktoré podstúpili takúto operáciu, tvrdia, že pitva je lepšia ako roztrhnutie, hoci zotavenie sa z epiziotomie vyžaduje vytrvalosť, trpezlivosť a prísne dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní..

Po pozeraní ďalšieho videa sa dozviete ešte viac informácií o epiziotomii.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Blokáda chrbta a chrbtice je terapeutická technika, ktorá sa používa na odstránenie príznakov bolesti a iných neurologických prejavov. Na rozdiel od liekov v iných formách uvoľňovania (tablety a masti), roztoky používané pri tomto postupe umožňujú rýchlo zastaviť nepríjemné príznaky.
Na zastavenie zápalového procesu a obnovenie spojivového tkaniva chrupavky stavcov pomôžu lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Správne zvolené lieky pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku, zmierniť bolesť a obnoviť pružnosť a zdravé fungovanie chrbtice.
Korektor alebo korzet na držanie tela vlastnými rukami nepredstavuje ťažkosti pri výrobe, ak človek vie, ako vyrobiť vzory a pracovať na šijacom stroji. V každom jednotlivom prípade je potrebné študovať iba znaky deformácie chrbta a zvoliť vhodný vzorec.