loader

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma

Liečba vertebrálnej kýly doma zahŕňa použitie ľudových prostriedkov a všetkých druhov liekov na zastavenie zápalu a bolesti. Okrem hlavnej terapie sa pacientovi zobrazujú gymnastika, masáže a reflexológia. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné pred použitím tejto alebo tej istej metódy konzultovať s lekárom.

Liečba ľudovými liekmi

S pomocou ľudových liekov môžete nielen odstrániť syndróm bolesti, ale aj zmierniť zápal. Tu sú niektoré populárne recepty:

reďkev

Na mletie sa zmieša 50 ml vodky, 150 g mletého čierneho koreňa reďkovky, 100 ml medu a 2 lyžice. l soľ. Výsledný produkt votrite do postihnutej oblasti 1-2 krát denne a perorálne užívajte 1 lyžičku. 2-krát denne. Pred aplikáciou obkladu namažte pokožku rastlinným olejom a na ňu naneste hustú handričku.

Priebeh liečby: 1 - 2 týždne.

terpentín

Rozpustite predtým nastrúhané detské mydlo (1 polievková lyžica) v pohári horúcej vody a zmiešajte s rovnakým množstvom terpentínu. Výsledný produkt sa zmieša so salicylovým alkoholom (100 ml) a pridá sa do teplého kúpeľa, ktoré nesmie trvať dlhšie ako 5 až 10 minút (najskôr). Postupne sa môže doba trvania postupu predlžovať - ​​až na pol hodiny.

Priebeh liečby: 1-1,5 mesiaca.

Jablčný ocot

Nasledujúcim receptom sa môžete zbaviť neustálej bolesti a nepohodlia:

 1. Hlinený prášok (5 lyžíc L.), 9% octu (2 lyžice L.) a 1 pohár vody premiešajte do hladka. Na tento účel je výhodné použiť sklenené alebo keramické misky. Konzistencia by mala byť stredná hustota.
 2. Listy čerstvej kapusty (2-3 ks) Na niekoľko sekúnd, nižšie vo vriacej vode..

Výsledná zmes sa potom musí naniesť na zapálenú oblasť a zakryť teplým listom kapusty. Odporúča sa stlačiť komprimáciu po dobu 30 minút alebo dovtedy, kým hlinka nezaschne..

Opakujte 2-3 krát denne po dobu 2-3 týždňov.

Lekárska hlina

Zmiešajte bielu alebo červenú hlinu (1 polievková lyžica L.) s rozdrvenými listami Kalanchoe (50 g). Z výslednej zmesi sa vytvorí koláč a priloží sa na boľavé miesto po dobu 3 hodín.

Procedúra sa odporúča vykonať v noci počas 7-10 dní.

Tuk z koní

Kôňový tuk nakrájajte na tenké plátky a roztavte ho vo vodnom kúpeli, potom do neho navlhčite gázu a pripevnite ju na miesto prietrže. Nasaďte polyetylén na vrch obkladu a dolnú časť chrbta zabalte do vreckovky. Vymeňte kompresiu raz denne.

Priebeh liečby: 7 dní.

Poznámka! Ak nie je prítomný tuk z koní, môže sa použiť jazvec.

Chrenový obklad na spodnej časti chrbta

Nastrúhajte stolový chren a zmiešajte s malým množstvom nerafinovaného rastlinného oleja. Výslednú hmotu položte na boľavé miesto, zazátajte chrbát lepiacou fóliou a prikrývkou a držte 20-30 minút.

Priebeh liečby: 1 - 2 týždne.

Cesnak komprimovaný

Ošúpeme a prelejeme jednu cesnakovú hlavu cesnakom, potom zmiešame s 1 olúpanými a nastrúhanými zemiakmi. Ďalej naneste malé množstvo produktu na kúsok čistého tkaniva a aplikujte na oblasť prietrže. Kompresiu udržiavajte 2 hodiny.

Priebeh liečby: 7-10 dní.

Použitie gymnastiky

Na liečbu spinálnej prietrže sa odporúča vykonávať špeciálnu gymnastiku. Pomôže to zvýšiť účinok ľudových a tradičných prostriedkov. Tu je niekoľko praktických cvičení..

Vymknúť

Športovú dosku postavte pod uhlom 30 - 35 stupňov, ľahnite si na jej chrbát a uchopte pánty alebo okraj dosky. V tejto polohe sa chrbtica rozkladá nezávisle pod hmotnosťou tela. Musíte začať strečing od 5 minút, postupne zvyšovať čas na 20 minút. Na zvýšenie účinku na chrbát môžete nohy ohnúť a skrútiť (vo forme „bicykla“). Hlavným pravidlom je robiť všetko pomalým tempom..

Cvičenie na posilnenie svalov

Ľahnite si na chrbát a striedavo namáhajte a uvoľňujte brušné svaly. Cvičenie zopakujte 20-krát (pomalým tempom). Alebo si ľahnite na brucho a zdvihnite trup hore v oblasti kýly. Opakujte cvičenie 10-krát.

Cvičenie jogy

Toto cvičenie pomôže napnúť chrbticu, správne držanie tela a uvoľniť nervy v prietrži. Za týmto účelom stojte s dvoma nohami na polovici ponožky, natiahnite ruky nahor, mierne dozadu a mierne ohnuté. Telo upevnite v tejto polohe na 2-3 minúty. Toto cvičenie sa musí vykonávať 1 - 2 krát denne po dobu 1 - 2 mesiacov.

Triedy s tenisovým loptičkou s kýlou chrbtice

Ak sa chcete vysporiadať s prietržou, musíte si ľahnúť na chrbát, zohnúť si kolená, položiť nohy a ruky na zem. Potom položte tenisový loptičku (alebo jej analóg) pod spodnú časť chrbta a pomaly posúvajte panvu v priebehu niekoľkých minút tak, že ju posuniete na jednu stranu. Namiesto tenisového lopty môžete použiť gumový valec.

Ak sa počas a po cvičení objaví silná bolesť, je potrebné znížiť zaťaženie chrbtice a poradiť sa s lekárom.

Lieky bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba sa používa na zmiernenie bolesti a zníženie zápalového procesu. Ale na úplné uzdravenie (bez chirurgického zákroku je to možné iba v počiatočných štádiách ochorenia) je potrebná komplexná terapia. Odborníci teda odporúčajú tieto skupiny liekov:

lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti sú predpisované na zníženie bolesti, ale ich účinok netrvá dlho. Patria sem nasledujúce lieky:

 • Analgin - má analgetický, antipyretický a slabý protizápalový účinok. Maximálna denná dávka je 3 g (t. J. 6 tabliet po 500 mg). Cena: 20 rubľov (10 ks).
 • Tempalgin - má analgetický a antipyretický účinok. Maximálna denná dávka sú 4 tablety. Cena: 120 rubľov (20 ks).

Na zmiernenie závažnej chronickej bolesti sa používajú opioidné analgetiká (tramadol, morfín atď.). Používajú sa iba podľa pokynov lekára..

Svalové relaxanciá

Používajú sa na odstránenie svalových kŕčov a na relaxáciu kostrových svalov. Tie obsahujú:

 • Midokalm - znižuje zvýšený tonus a stuhnutosť svalov, ktoré sú nevyhnutne stiesnené v prípade kýly, a zlepšuje dobrovoľné aktívne pohyby. Približná dávka: 1 tableta 2-3 krát denne. Cena: 390 rubľov (30 ks).
 • Hydroxysin - má sedatívny a centrálny relaxačný účinok na svaly. Dávka sa volí s ohľadom na intenzitu bolesti a individuálne vlastnosti tela. Cena: 260 rubľov (25 tabliet).

Pred použitím liekov si prečítajte tento návod.

Chondroprotektory pre medzistavcovú prietrž

V rámci komplexnej terapie sa používajú chondroprotektory (vrátane lokálnych). Obnovujú chrupavku a spomaľujú proces degenerácie v dolnej časti chrbta. Tie obsahujú:

 • Chondroxid - má regeneračný a protizápalový účinok, je k dispozícii vo forme masti, gélu a tabliet. Približná dávka: 2 tablety 2-krát denne alebo navonok (votrite sa do boľavých miest) 2 - 3 za deň. Cena: 340 rubľov (masť), 700 rubľov (tablety).
 • Artrocín - má protizápalové a analgetické účinky, pomáha obnoviť povrchy chrupavky. Výrobok je dostupný vo forme kapsúl a krému. Aplikácia: 1 kapsula 2-krát denne s jedlom alebo navonok 2 - 3-krát denne (votrite do boľavých miest).

V prípade alergickej reakcie na konkrétny liek sa musí liečba zastaviť a konzultovať s odborníkom.

Nesteroidné protizápalové lieky

Používa sa na zmiernenie zápalu a bolesti. Tie obsahujú:

 • Diklofenak - má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. Dávkovanie: 1 ampulka denne (intramuskulárne). Cena: 65 rubľov (5 ampúl po 3 ml).
 • Ibuprofén - má rovnaký účinok ako predchádzajúce liečivo, používa sa vo forme tabliet (1 ks 3-4 krát denne) alebo vo forme gélu na vonkajšie použitie. Cena: 85 rubľov (tablety), 100 rubľov (gél).

Pozor! V rámci komplexnej liečby sa predpisuje pacientom Karipazim - nekrolytikum na vonkajšie použitie. Liek sa zvyčajne používa v spojení s elektroforézou. Cena: 95 rubľov.

Otepľujúca masáž

Postihnutá oblasť chrbtice je namazaná gáforovým olejom, potom je uterák navlhčený v horúcom mlieku a aplikovaný na boľavé miesto. Po niekoľkých hodinách sa obklad odstráni a chrbtica sa intenzívne masíruje, počnúc zdravým chrbtom a končia sa polohou prietrže. Postup sa prednostne uskutočňuje pred spaním. Masáž musí byť zverená odbornému lekárovi, pretože samoliečba môže zhoršiť zdravotný stav pacienta..

reflexné

Bedrová hernia sa môže popri masáži a liečení liečiť aj reflexnou terapiou (alebo akupunktúrou). Podstatou reflexológie je stimulovať biologicky aktívne body pomocou špeciálnych ihiel, ktoré vám umožňujú:

 1. Zmierniť bolesť.
 2. Eliminujte svalové kŕče.
 3. Zlepšite krvný obeh v postihnutej oblasti chrbtice.

Aby sa predišlo komplikáciám, liečbu by mal vykonávať kvalifikovaný odborník.

Odpovede na populárne otázky

Nižšie sú uvedené odpovede na často kladené otázky:

Vyžaduje sa operácia?

Operácia sa vykonáva iba v prípade neúčinnosti liekovej terapie a iných liečebných metód, keď sa intenzita bolesti nezníži a choroba sa zanedbáva..

Ktorý lekár lieči?

Liečba medzistavcovej prietrže sa zvyčajne zúčastňuje niekoľko vedúcich odborníkov:

 • Vertebroológ (ortopéd) - zaoberá sa zisťovaním polohy kýly pomocou röntgenového žiarenia a MRI a potom predpisuje terapiu.
 • Traumatológ - poskytuje pomoc, keď je prietrž následkom bedrovej poranenia.
 • Neurológ - kontroluje, či sú nervy zovreté a určuje príčinu prietrže.
 • Osteopat - vyšetruje a radí pacientovi pred operáciou.
 • Chirurg - nasmeruje osobu na komplexné vyšetrenie a vykonáva predoperačnú terapiu.

Predovšetkým sa však pacient môže obrátiť na terapeuta a ak je podozrenie na herniu, lekár odporučí pacienta na jedného z úzkoprofilových špecialistov, ktorý sa bude zaoberať diagnostikou a liečbou..

Môžem športovať?

Pacientom sa neodporúča vykonávať fyzickú prácu, zdvíhať závažia nad 5 kg a chodiť do posilňovne (najmä trénovať s činkami a činkami). Ale plávanie a vodný aerobik sú pre vaše zdravie dokonca dobré..

Ako bolí miecha?

Bolesť v bedrovej oblasti je matnej povahy, zosilňuje sa pri fyzickej námahe alebo pri dlhodobom pobyte v rovnakej polohe (napríklad ak stojí na jednom mieste). Ale v polohe na chrbte sa stav pacienta rýchlo normalizuje.

Ako choroba postupuje, symptómy sa zosilňujú a počas záchvatov sa človek cíti „v bolesti chrbta“ v bedrovej oblasti, ktorá nezmizne ani v „ležiacej“ polohe. Súčasne je držanie tela ohnuté, nastáva tuhosť pohybov a znižuje sa citlivosť dolných končatín.

Do zdravotného postihnutia dať?

Zdravotné postihnutie sa udeľuje iba vtedy, keď sa človek nemôže zapájať do obvyklej pracovnej činnosti alebo ak potrebuje stálu starostlivosť. A podľa stupňa vývoja ochorenia a progresie komplikácií je pacientovi priradená skupina 1, 2 alebo 3 (na základe lekárskych a sociálnych poznatkov)..

Bedrová hernia: príznaky a účinné metódy liečby

Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.

Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla. Táto patológia sa vyskytuje na pozadí akútnej osteochondrózy, zvýšenej fyzickej námahy alebo prudkých trápnych pohybov a je sprevádzaná silnou bolesťou. Ak nedôjde k riadnemu a včasnému ošetreniu, choroba môže viesť k úplnej strate mobility pacientov a ďalšiemu postihnutiu.

Spravidla sa pacientovi, ktorý navštevuje lekársku kliniku, pridelí celý rad liečebných opatrení, medzi ktoré patrí použitie liekov, terapeutických cvičení, masáží a fyzioterapeutických postupov. V pokročilých štádiách ochorenia je vhodné podstúpiť operáciu.

V našom lekárskom centre „Health Plus“ spolu s chirurgickým ošetrením bedrovej prietrže praktizujú modernejší, mäkší a efektívnejší spôsob, ako obnoviť zdravie terapie chrbticou - rázovou vlnou. Vyššie uvedený postup vykonávajú špecialisti na vysokej úrovni s pôsobivými skúsenosťami a individuálnym prístupom ku každému pacientovi. Použitie inovatívneho švajčiarskeho vybavenia tiež zaručuje úspešný a dlhodobý výsledok liečby. Zároveň môžete počítať s flexibilnými zľavami pri úvodnej konzultácii s odborníkom a za prijateľné ceny všetkých poskytovaných služieb.

Z tohto článku sa dozviete podrobné informácie o príznakoch sprevádzajúcich prietrž bedrovej chrbtice a zoznámite sa s modernými metódami eliminácie choroby..

 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (495) 126-14-90 Volkov Pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (495) 126-14-72 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika v Annine +7 (495) 116-81-76 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

Ako medziobratlová hernia bedrovej chrbtice?

Medzistavcové platničky majú vzhľad malého valca tvoreného spojivovým tkanivom. Na vonkajšej strane je chránený vláknitým krúžkom, vo vnútornej časti je látka so zvýšenou elasticitou a schopná prepožičať chrbtici pružnosť.

Ak je medzistavcový disk pravidelne vystavený negatívnym účinkom alebo zraneniam, môže vláknitý prstenec stratiť svoju pevnosť a v oblasti sa môžu vyskytnúť praskliny. V dôsledku toho môže buničina umiestnená vo svojej vnútornej časti vyčnievať za hranice vlákna. Najčastejšie sa tento proces nazýva bedrová hernia a vyvíja sa v zodpovedajúcej chrbtici.

Výskyt akýchkoľvek nepríjemností v tejto oblasti je spôsobený zovretými nervovými zakončeniami s nadbytkom buničiny.

Fázy choroby

Vertebrálna hernia bedrovej oblasti sa vyznačuje rôznymi znakmi v určitých štádiách progresie ochorenia. V súčasnosti má každý pacient možnosť zastaviť vývoj choroby a zabrániť riziku závažných následkov, ako aj liečiť kýlu bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku, preto je potrebné včas navštíviť kompetentného špecialistu. Ďalej budeme hovoriť o hlavných fázach charakteristických pre túto patológiu:

 • Výhrez. V tomto prípade je pozorovaná mierna zmena polohy disku. Existuje možnosť jeho návratu na svoje zvyčajné miesto pod podmienkou zastavenia negatívneho dopadu;
 • Výčnelok. Poloha disku je silne posunutá, nevyčnieva však za hranice stavcov;
 • Vytláčanie. Jadro je posunuté za hranice stavcov;
 • Zhabanie. Vyznačuje sa výskytom trhlín v oblasti vláknitého prstenca. V tomto prípade dôjde k posunu buničiny za líniu označenú stavcami.

Bedrová medzistavcová prietrž: príznaky

Ak sa vezme do úvahy medziobratlová hernia bedrovej chrbtice, príznaky a liečba, v prvom rade hovoríme o odstránení následkov radiálnej deformity. Súčasne sa pozoruje atrofia svalov zadku a nôh. Mnohí pacienti zaznamenávajú necitlivosť v dolných končatinách, zaznamenávajú mierny pocit brnenia a pocit chladu. Okrem toho postupne strácajú schopnosť šplhať po schodoch, ohýbať sa, skákať a drepovať. V ťažkých situáciách má človek výraznú asymetriu tela a zvýšenie teploty v postihnutej oblasti.

Keď sa prietrž pohybuje do vnútra chrbtice, pacient môže stratiť schopnosť pohybovať nohami. Pri nadmernom tlaku na túto oblasť chrbtice existuje vážne riziko pre ľudský život. Najväčším nebezpečenstvom pre telo je však bedrová hernia, ktorej príznaky sa vyznačujú ťažkosťami s močením, a liečba sa v tomto prípade musí vyberať opatrnejšie, vzhľadom na potrebu obnovenia genitourinárneho systému. Ak sa príznaky choroby ignorujú, u mužov sa môže vyvinúť sexuálna dysfunkcia a u žien to môže viesť k frigidite.

Intenzita bolesti

Ak pacient naznačuje, že má prietrž bedrovej medzistavcovej platničky, potom je príslušná liečba predpísaná až po potvrdení príznakov. Ako je uvedené vyššie, hlavným príznakom choroby je bolesť. Najčastejšie je hlúpy. Zvýšené nepohodlie je možné pozorovať po dlhom pobyte osoby v jednej polohe. Dočasná úľava prináša zmenu polohy tela.

Je chybou predpokladať, že prietrž bedrovej chrbtice je prechádzajúcim fenoménom a odložiť liečbu. V priebehu času môže byť choroba progresívnejšia, čo vyvoláva viacnásobné porušovanie nervových zakončení.

Časom môže byť syndróm bolesti lokalizovaný v gluteálnej zóne alebo môže byť sprevádzaný bolesťami chrbta. Tento proces sa nazýva ischias..

Príčiny choroby

Ak má pacient Schmorlovu prietrž bedrovej chrbtice, môžeme hovoriť o nasledujúcich príčinách patológie:

 • Nadmerná telesná hmotnosť
 • Ostré neopatrné pohyby;
 • Zvýšená fyzická aktivita;
 • Trauma do chrbtice po nehode alebo páde z výšky;
 • Nesprávna tvorba bedrového kĺbu u detí;
 • Prítomnosť osteochondrózy;
 • Dlhodobý pobyt v sede, sedavý spôsob života;
 • Nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu v dôsledku dlhšej jazdy;
 • Nedostatok kyslíka na pozadí dlhého obdobia fajčenia;
 • Rachiocampsis;
 • Vek nad 30 rokov;
 • Dedičný faktor;
 • Chronické ochorenia chrbtice.
 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (495) 126-14-90 Volkov Pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (495) 126-14-72 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika v Annine +7 (495) 116-81-76 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

Diagnostické funkcie

Ak pacient naznačuje, že má prietrž bedrovej chrbtice, pred liečbou sa vyžaduje dôkladná diagnóza. Aby však bola diagnóza čo najpresnejšia a poškodený disk bol detegovaný v čo najkratšom čase, je lepšie kontaktovať kvalifikovaného odborníka na dôveryhodnej klinike. V tomto prípade je nevyhnutnou podmienkou röntgen v priamej a bočnej projekcii, ktorá vám umožňuje vytvoriť všeobecnú predstavu o chorobe. Podrobnejšie informácie o tejto chorobe je možné získať na základe MRI. Lekár by mal okrem toho určiť, ako podporuje pohyblivosť a citlivosť nôh, a tiež skontrolovať prítomnosť reflexných šliach u pacienta. Hneď ako sa zistí povaha poškodenia nervových zakončení prietrži lumbálnej chrbtice, lekár môže predpísať liečbu..

Ako liečiť lumbálnu prietrž?

Ak má pacient prietrž bedrovej chrbtice, liečba by sa mala začať čo najskôr. Súčasne môže byť expozícia v počiatočnom štádiu patológie uskutočnená pomocou konzervatívnych metód, v zložitých prípadoch je jedinou metódou eliminácie patológie chirurgický zásah..

Aby sa predišlo radikálnym opatreniam a podstúpili ošetrenie prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku, odporúča sa, aby človek opustil zlé návyky. Zvýšená pohybová aktivita a dodržiavanie špeciálnej diéty, ktorá priaznivo ovplyvňuje chrupavky a nervy, postupne obnoví zdravie chrbtice.

Používanie liekov

Ak má osoba prietrž bedrového kĺbu, liečba liekmi môže iba odstrániť príznaky choroby a úplne sa s nimi vyrovnať. V takom prípade je nevyhnutné užívať také lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ako sú ibuprofén alebo diklofenak. Pomáhajú nielen zmierniť akútnu bolesť, ale tiež zabránia atrofii svalového tkaniva v budúcnosti. Takéto lieky sa môžu používať nielen vo forme tabliet, ale tiež vo forme gélov a mastí.

Ak pacient pociťuje stuhnutosť pohybov a kŕče v oblasti svalov, lekár predpíše relaxačné prostriedky - Sirdalud a Midokalm.

Cvičenie kýly bedrovej chrbtice

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice konzervatívnymi metódami neposkytuje vo všetkých situáciách požadovaný účinok. Takýto gymnastický komplex však môže zabrániť následnému progresii choroby. Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice sa odporúča vykonávať až po vymiznutí nepohodlia..

Liečebný program zostavuje individuálne inštruktor. Jeho hlavným cieľom je zlepšiť stav svalov a zabrániť ďalším zmenám v pozícii disku. V počiatočných fázach vývoja takéto cvičenia pomáhajú úplne sa zbaviť patológie. Cvičenia s bedrovou prietržou v akútnej forme pomáhajú zmierňovať príznaky choroby, ale sú predpísané až po súhlase lekára. Zároveň je povolená presná rotácia trupu a ramien, zdvíhanie, sklon a ďalšie činnosti, ktoré prispievajú k napínaniu chrbtice..

Fyzioterapeutické postupy

Na odstránenie príznakov a na predpísanie účinnej liečby prietrže lumbálnej chrbtice sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • Vplyv na akupunktúrne body pomocou ihiel;
 • Ošetrenie pomocou otepľovacích obkladov;
 • Elektroforéza s protizápalovými a anestetikami;
 • Podvodná masáž.
 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (495) 126-14-90 Volkov Pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (495) 126-14-72 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika v Annine +7 (495) 116-81-76 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

masáž

Ak medziobratlová hernia bedrovej časti už prešla akútnym obdobím, môže sa masáž vykonať ako ošetrenie. Vďaka tomu je možné normalizovať krvný obeh, zabezpečiť potrebnú výživu tkanivám a nervom, odstrániť kŕče v oblasti svalov, zbaviť bunky škodlivej kyseliny mliečnej a obnoviť stratenú pohyblivosť. Okrem toho pri masážnych procedúrach dochádza v tele k produkcii endorfínov, čo tiež spôsobuje anestetický účinok.

Dôležitosť rázovej vlny

Napriek najrôznejším moderným metódam zvládania tohto ochorenia je najúčinnejšou a najbezpečnejšou metódou UVT metóda. Pri intervertebrálnej hernii bedrovej chrbtice je liečba technikou rázovej vlny nasledujúca:

 • Vystavenie diskom s nízkou frekvenciou zvuku, ktoré nie sú citlivé na ľudské ucho;
 • Vysoká intenzita dodávok zvukových vĺn do postihnutej oblasti.

Tento spôsob liečby sa vykonáva iba vtedy, ak lekár počas diagnózy neodhalil žiadne kontraindikácie pre pacienta. Tieto obmedzenia zvyčajne zahŕňajú tehotenstvo, prítomnosť rakovinových nádorov, akútne infekcie v tele alebo použitie kardiostimulátora..

Odborníci zaznamenávajú tieto výhody tohto postupu:

 • Pravdepodobnosť chirurgického zákroku je vylúčená, pretože počas nárazovej vlny sa odstráni mŕtvica hernie bedrovej chrbtice;
 • Kratšie a ľahšie rehabilitačné obdobie, na rozdiel od chirurgického zákroku;
 • Schopnosť obnoviť krvný obeh v postihnutej oblasti;
 • Jemný účinok na boľavé miesta;
 • Neprítomnosť nepohodlia počas liečebného sedenia a po ňom;
 • Rýchla úľava od bolesti;
 • Eliminácia akumulácie solí;
 • Schopnosť posilňovať stavce;
 • Odstránenie edému;
 • Bunková regenerácia;
 • Obnovenie pohyblivosti končatín;
 • Zníženie svalového tonusu.

Chirurgická operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice

Existujú prípady, keď sú konzervatívne metódy expozície neúčinné. Tie obsahujú:

 • Prítomnosť ohniska zápalu v sedacieho nervu;
 • Významná zmena polohy medzistavcových platničiek;
 • Roztrhnutie disku;
 • Slabá priechodnosť v pozdĺžnom kanáli miechy;
 • Pacient sa časom zhoršuje.

V tomto prípade iba chirurgická liečba môže vylúčiť medzistavcovú prietrž bedrovej chrbtice. Dnes však existujú jemné, minimálne invazívne chirurgické postupy, ktoré zahŕňajú:

 • Expozícia laserom. Pomocou lasera je možné z poškodenej buničiny odstrániť zbytočnú tekutinu a uvoľniť tlak z nervu;
 • Postdiskektomického. Táto technika zahŕňa odstránenie časti disku. V tomto prípade sa ihla používa na odstránenie časti buničitého jadra;
 • V najťažších prípadoch je disk s následnou protetikou úplne odstránený.

Pravidlá prevencie

Ako viete, k deformácii medzistavcových platničiek dochádza na pozadí pravidelného alebo ostrého zaťaženia. Najdôležitejším bodom je preto zníženie tohto zaťaženia. Počas nočného spánku sa odporúča používať ortopedickú matraci. V takom prípade je najlepšie zaspať na chrbte.

Je tiež potrebné starostlivo sa zaoberať vašou hmotnosťou, pretože jej nadmerný negatívny vplyv na chrbticu. Pri vykonávaní súboru terapeutických cvičení je vhodné vyhnúť sa náhlym pohybom a dlhodobému stresu. Dokonca aj doma si pamätajte na správne držanie tela a počas sedavej práce sa snažte častejšie meniť polohu tela.

Možné komplikácie

Medzi najzávažnejšie nebezpečenstvá, ktoré predstavuje bedrová prietrž, patrí narušenie dodávky nervov do panvovej oblasti a dolných končatín. V takom prípade sa u pacienta môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • Významné zhoršenie citlivosti nôh a perinea;
 • Bolesť je príliš intenzívna;
 • Svalová slabosť dolných končatín a výrazná zmena chôdze;
 • Ťažké poruchy močového systému;
 • Rozvoj impotencie u mužov, nedostatok sexuálnej aktivity - u žien.

Ak máte jeden alebo viac z vyššie uvedených príznakov, musíte sa čo najskôr obrátiť na špecialistu na neurochirurgiu. V tomto prípade sa účinnosť konzervatívnych metód považuje za nulovú. Možnosť obnovenia zdravia chrbtice v bedrovej oblasti závisí od toho, ako vážne tento problém beriete a ako včas navštívite lekársku kliniku.

Odborné články:

Tatarinov Oleg Petrovich

Doktor najvyššej kategórie, neurológ, fyzioterapeut, UVT špecialista, vedúci špecialista siete Health Plus

Lekárske skúsenosti nad 40 rokov

 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (499) 252-41-35 Volkov pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (499) 610-02-09 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika Annino +7 (495) 388-08-08 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

Ako liečiť lumbálnu prietrž

Medzistavcová hernia je premiestnenie jadra disku, čo vedie k bolesti a rôznym neurologickým príznakom. Najčastejšie sa vyskytuje prietrž bedrovej chrbtice, pretože je vystavená najväčším zaťaženiam. V súčasnosti táto patológia začala postihovať dokonca aj mladých ľudí, hoci sa objavuje hlavne po 30 rokoch. Podľa štatistík sa nachádza v 1 osobe na každých tisíc. Prognóza zotavenia z prietrže závisí nielen od stupňa vyčnievania disku, ale aj od začiatku liečby. Pri vykonávaní terapeutických opatrení v počiatočnej fáze a podľa všetkých odporúčaní lekára sa môžu upustiť od konzervatívnych metód. Ak je navyše možné odstrániť príčinu vzniku prietrže, môžete sa jej úplne zbaviť.

Funkcie liečby prietrže

Aby bola liečba medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice účinná, je potrebné najprv presne určiť jej umiestnenie, veľkosť a príčiny. Pri vyšetrení pomocou MRI alebo CT skenovania bude lekár schopný zistiť, ktorým smerom sa disk posunul a koľko. Pomôže mu to pri výbere najúčinnejších spôsobov liečby..

Úlohou pacienta je čo najskôr zaznamenať prvé príznaky choroby a vyhľadať lekára. Musíte to urobiť, keď sa vyskytnú tieto problémy:

 • bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje pohybom;
 • šírenie bolesti po zadku a stehne;
 • znížená citlivosť dolných končatín;
 • necitlivosť, pocit spustenia „husacích hrčiek“;
 • narušenie panvových orgánov.

Ak vyhľadáte lekársku pomoc v počiatočnom štádiu patológie, v 70% prípadov dôjde k významnému zlepšeniu stavu pacienta o niekoľko mesiacov. U ostatných pacientov je nutná dlhšia doba, niekedy trvá roky, kým sa má prietrž liečiť. Konzervatívna terapia sa však zvyčajne používa, iba 10% prípadov môže vyžadovať operáciu. Ale ani chirurgický zákrok nie je vždy účinný. Ak po operácii bude naďalej viesť rovnaký životný štýl bez odstránenia príčin patológie, je možné recidívu.

Títo ľudia, ktorí vedú sedavý spôsob života alebo vykonávajú prácu spojenú s ťažkými bremenami v bedrovej oblasti, sú obzvlášť ohrození. Sú to administratívni pracovníci, ako aj športovci, sťahováci, stavitelia, vodiči, ktorí trávia dlhú dobu jazdy. Podobná patológia sa často vyskytuje aj u ľudí so zlými návykmi, najmä negatívne ovplyvňuje chrupavku disku..

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice spočíva predovšetkým v odstránení príznakov. Je potrebné používať metódy, ktoré znižujú bolesť, zmierňujú opuchy a zápaly. Je tiež potrebné odstrániť svalové kŕče a odstrániť narušenie nervových koreňov. Pomôže to zmierniť neurologické príznaky, zhoršené fungovanie vnútorných orgánov a poškodenie dolných končatín..

Okrem toho je potrebné obnoviť pohyblivosť chrbtice a posilniť svalový korzet. Toto by sa malo urobiť po odstránení bolesti. Tieto metódy sa používajú hlavne na prevenciu recidívy..

Okrem hernie v bedrovej oblasti sa takáto patológia často objavuje na úrovni disku L5 S1. Toto je lumbosakrálna oblasť a táto oblasť je najmobilnejšia v tejto časti chrbtice. Preto pri liečbe je potrebné venovať pozornosť použitiu metód, ako sú manuálna terapia, trakčné alebo fyzioterapeutické cvičenia.

Liečebné metódy

Niektorí lekári sa domnievajú, že prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Najčastejšie však začnú liečbu konzervatívnou terapiou. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania lekára a vedie správny životný štýl, vo väčšine prípadov je možné sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Ale na tento účel by liečba mala byť komplexná. Je zbytočné jednoducho zmierniť bolesť, ak nie je odstránená jej príčina. Preto je samoliečba neprijateľná, patológiu si môže zvoliť iba lekár.

Pri prietrži sa zvyčajne používajú tieto metódy liečby:

 • obmedzenie pohyblivosti chrbtice v dolnej časti chrbta;
 • ortopedická korekcia;
 • lieky proti bolesti v tabletkách, injekciách alebo masti;
 • analgetická blokáda;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • masáže;
 • chrbtová trakcia;
 • manuálna terapia;
 • fyzioterapia.

Použitie terapeutických metód je prísne individuálne. Ich výber závisí od umiestnenia prietrže, jej veľkosti, stupňa vyčnievania a smerom, ktorým je nasmerovaný. Pacienti zvyčajne chodia k lekárovi v prípade silnej bolesti, to znamená v neskorších štádiách patológie. Preto prvá vec, ktorú lekár predpisuje, je odpočinok na lôžku. Musí sa dodržiavať až do konca akútneho obdobia, aby sa stav nezhoršil a aby sa zabránilo komplikáciám. Súčasne sa uskutočňuje liečba drogami. Všetky ostatné metódy sa uplatňujú po poklese akútnej bolesti a znížení opuchov..

lieky

Medzistavcová prietrž často vedie k silnej bolesti. Hlavnou liečebnou metódou je preto použitie liekov. Najbežnejšie používané nesteroidné protizápalové lieky. V akútnom období sa predpisujú ako injekcia. Po 3 až 5 dňoch prejdú na užívanie tabliet. Za najúčinnejšie sa považujú tieto lieky: Diklofenak, Movalis, Meloxikam, Nimesulid, Ketoprofen, Ibuprofen. Ich výber je však prísne individuálny v závislosti od veku a prítomnosti kontraindikácií.

Preto sa predpisujú iné lieky, ktoré dopĺňajú a zvyšujú ich účinok a urýchľujú regeneráciu. Po prvé, sú to svalové relaxanciá. Bedrová hernia často spôsobuje svalové kŕče, čo situáciu zhoršuje. Svalové relaxanciá pomáhajú uvoľňovať svaly a uvoľňujú disk upnutý stavcami. Môžu sa však používať iba podľa pokynov lekára. Najbežnejšie používané sú Sirdalud alebo Midokalm. V extrémnych prípadoch silnej bolesti môžu byť predpísané narkotické analgetiká alebo kortikosteroidy..

Ďalej sú predpísané všeobecné posilňovacie a multivitamínové lieky, lieky na zlepšenie krvného obehu a metabolické procesy. Lieky skupiny B sú účinné: neuromultivitída, Milgamma - pomáhajú obnovovať nervové tkanivo a zlepšujú vedenie nervov. Na obnovu chrupavky sa používajú chondroprotektory. Tieto prostriedky je potrebné vziať na dlhú dobu, potom budú účinné.

Ortopedické ošetrenie

V akútnom období sa vždy, keď pacient vstáva, nosia špeciálne korzety na spodnej časti chrbta. Po ústupe bolesti ich nemožno nosiť neustále, pretože to môže viesť k atrofii svalov, pretože takéto zariadenia obmedzujú pohyblivosť a zmierňujú stres na chrbtových svaloch..

fyzioterapia

Jedným zo spôsobov liečenia takýchto patológií je trakcia miechy. Procedúra sa vykonáva buď vo vode alebo pod vplyvom vlastnej váhy pacienta, alebo pomocou simulátorov. Ale nemôžete ho vždy použiť. V prípade osteochondrózy, radikulitídy alebo osteoporózy je trakcia kontraindikovaná. Táto metóda sa tiež nepoužíva na liečbu prietrže lumbosakrálnej chrbtice. V takýchto prípadoch je lepšie použiť bezpečnejšiu fyzioterapiu. Toto je elektroforéza s novokainom, fonoforéza, magnetoterapia, laserové ožarovanie.

Obzvlášť účinný pri kýlovej masáži pomocou rôznych zariadení. Môžu to byť masérky, ihlové guličky, valčeky. Najčastejšie sa však odporúča použiť aplikátor Kuznetsov. Rýchlo zmierňuje bolesť a uvoľňuje svaly. Tento účinok sa dosiahne vďaka presnému účinku plastových ihiel na pokožku. Pomáha zlepšovať krvný obeh, zmierňuje opuchy a svalové kŕče..

Hirudoterapia je tiež účinná pri hernii. Pijavice, saje, vylučujú enzým, ktorý znižuje zrážanie krvi. Z tohto dôvodu sa zlepšuje výživa tkanív diskov a urýchľuje sa ich regenerácia..

fyzioterapia

Aby sa predišlo opakovanému výskytu choroby po ústupe bolesti, sú potrebné špeciálne cvičenia. Vyberajú sa jednotlivo, pretože pri prietrži medzistavcových platní by fyzická aktivita mala byť obmedzená. Vyhnite sa mnohým pohybom a dodržiavajte určité pravidlá..

Po prvé, môžete začať cvičiť iba pri absencii bolesti chrbta. Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať, ak sa objaví bolesť alebo nepohodlie, zastavte toto cvičenie. Nemôžete robiť náhle pohyby, náklony, zdvíhacie závažia. Krútenie, skákanie, bežecké cvičenia sú vylúčené.

Alternatívne zaobchádzanie

Ako doplnková terapia pri liečbe bedrovej prietrže sa môžu použiť ľudové liečivá. Tradičná medicína nazhromaždila mnoho receptov zameraných na liečbu takýchto patológií. Môžete použiť ktorúkoľvek z nich, ak nedochádza k alergickej reakcii alebo neznášanlivosti.

 • Na prípravu efektívnej domácej masti budete potrebovať 300 g bravčového tuku, 500 g korene kostnej kosti a 600 g borovicovej živice. Koreň musí byť nasekaný, zmiešaný s tukom a dusený po dobu 30-40 minút. Potom dobre premiešajte so živicou a nechajte ju v ohni asi 10 minút. S touto masťou musíte trieť spodnú časť chrbta dvakrát denne..
 • Ak na včelárske produkty neexistuje alergia, musíte pridať 1 g múmie do 100 g medu rozpusteného v čajovej lyžičke vody. Zošľachujte chrbtom jedľovým olejom a potom naneste med. 5-7 minút na masáž dolnej časti chrbta, potom zábal.
 • Červenú hlinu rozrieďte teplou vodou, pripravte tortu a pripevnite na boľavé miesto. Hlina by mala mať teplotu 37–38 stupňov. Zabaľte polyetylénom a potom zabaľte.
 • Takýto otepľovací obklad môžete urobiť: drhnite bedrovú chrbticu gáfrovým olejom, vložte servítku namočenú v horúcom mlieku a teple ju zabaľte.
 • Zmiešajte 50 g rozdrveného koreňa rozmarínu s lyžičkou medu a pripevnite k spodnej časti chrbta. Zabalte teplo a nechajte komprimovať cez noc. Odporúča sa užívať diafetikum, aby všetky toxíny vyšli neskôr.
 • Účinná tinktúra z cinquefoilu. Môže sa pripraviť nezávisle: nalejte 50 g drveného koreňa rastlín 500 ml alkoholu a trvajte 3 týždne. Tinktúru môže užívať perorálne polievková lyžica trikrát denne, alebo ju možno použiť na trenie a obkladanie a zmiešanie s Dimexidum..

chirurgia

Konzervatívna liečba prietrže lumbálnej chrbtice niekedy pacientovi nepomôže zbaviť sa bolesti. V takom prípade sa odporúča vykonať operáciu. Chirurgický zákrok je potrebný aj vtedy, ak prietrž zasahuje do činnosti panvových orgánov, ak je narušená citlivosť končatín a výkonnosť je značne znížená. Uistite sa, že ste vykonali operáciu svalovej parézy, posunu stavcov.

Predtým boli takéto operácie uskutočňované veľkým rezom. V tomto prípade boli poškodené chrbtové svaly a pacient sa zotavoval po dlhú dobu. A kvôli poruche svalového korzetu chrbtice sa často vyskytla recidíva choroby. Teraz sa však chirurgická liečba vertebrálnej hernie vykonáva pomocou jemnejších metód. V prvom rade ide o mikrodisektómiu. Táto operácia sa vykonáva pomocou mikroskopu malým rezom. Poškodenie svalových vlákien je minimálne. Obdobie zotavenia je preto rýchlejšie a znižuje sa riziko relapsu.

Okrem toho sa nedávno začalo používať endoskopické odstránenie medzistavcovej prietrže. Nie všetci lekári súhlasia s účinnosťou tejto metódy, ale práve to má najmenší škodlivý účinok. Po operácii môže pacient za pár dní ísť domov.

Chirurgická liečba vertebrálnej hernie môže pacientovi priniesť úľavu takmer okamžite. Nezaručuje však úplné zotavenie. Štatistiky navyše ukazujú, že iba 2% takýchto operácií sa uskutočňuje bez následkov.

prevencia

Prietrž sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s niektorými degeneratívnymi-dystrofickými patológiami chrbtice alebo pri vystavení nepriaznivým vonkajším faktorom. Nie vždy je možné vyhnúť sa tomuto problému, preto je nevyhnutná prevencia. Na tento účel musíte monitorovať fyzickú aktivitu a vyhnúť sa prepätiu dolnej časti chrbta a zdvíhacích závaží. Odporúča sa posilniť chrbtové svaly a viac sa pohybovať. Predĺžené sedenie pomáha diskom rozbiť sa..

Ak existuje predispozícia na vývoj prietrže alebo to už bolo, musíte sa snažiť vyhnúť náhlym pohybom, vzpieraniu, skákaniu. Podchladenie chrbta môže spôsobiť objavenie sa zápalového procesu, ktorý vyvolá deštrukciu diskov. A ľudia, ktorí už majú degeneratívne-dystrofické ochorenia, musia pri fyzickej námahe používať korzet.

zistenie

Bedrová hernia je vážna choroba, ale dá sa liečiť. Hlavná vec je konzultovať s lekárom včas a riadiť sa všetkými jeho odporúčaniami. Od pacienta sa často vyžaduje, aby úplne zmenil svoj životný štýl a zvyky, ale pomôže mu to vyhnúť sa nebezpečným komplikáciám alebo dokonca zdravotnému postihnutiu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
Choroby spojené s chrbticou už dávno mučia nielen staršie, ale aj mladšiu generáciu. Faktory ovplyvňujúce zmeny v štruktúre chrbtice a spôsobujúce jej deformáciu sú dostatočné.
Umbilická hernia u detí je vyčnievanie vnútorných orgánov pod kožou okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka dieťaťa. Ochorenie sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa.