loader

Hlavná

Žalúdok

Ako opraviť a zapečatiť pupočníkovú prietrhu u novorodencov

Rodičia musia vedieť, ako uzavrieť pupočnú kýlu u novorodencov; Aby sa zabránilo rozvoju choroby, používajú sa náplasti, ktoré fixujú polohu pupka, zabezpečujú prístup vzduchu k pokožke pod bandážou. Liečba tohto ochorenia u dojčiat sa vykonáva pod dohľadom lekárov a používanie nesterilných liekov a alternatívnych metód môže viesť k rozvoju komplikácií a potrebe chirurgického zákroku..

Pupočnú prietrž u dojčiat spravujú lekári.

Druhy lepidiel

Pred aplikáciou náplasti sa musí miesto, kde je pupočníková šnúra vyrezaná, uzdraviť, aby nevyvolával zápal kože. Obväzový materiál sa používa na vytvorenie estetického vzhľadu pupka u dieťaťa. Priľnavá strana nespôsobuje nepohodlie pri použití a vrchná vrstva vyrobená z prírodnej tkaniny nespôsobuje alergie.

Druhy omietok používaných na ošetrenie pupočnej kýly sú vyrobené zo špeciálnych materiálov. Technika pripevnenia sa líši v závislosti od typu obväzu.

 1. Umbilikálna náplasť Hartmann je vyrobená z nedráždivej detskej pokožky. Obväz má obdĺžnikový tvar, v strede je malý vankúš z látky. Utesnené balenie po 1 ks. poskytuje sterilitu na jedno použitie.
 2. Prevencia choroby u dieťaťa s poruchou tráviaceho systému sa vykonáva pomocou pupočnej omietky Chicco. Obväz ľahko prechádza vzduchom, pokožka dieťaťa dýcha pod náplasť. Umbilikálna náplasť je pevne pripevnená a prítomnosť sterilnej podložky umožňuje jej použitie na nezhojenej rane pupka. Lepiaca omietka sa predáva v baleniach po 8-10 kusoch..
 3. Umbilikálna náplasť Porofix sa vyrába vo forme dvoch zapínadiel, ktoré vyzerajú ako pracka na opasok. Pri pripájaní a upevňovaní vytvárajú na bruchu kožu a zabraňujú vyčnievaniu pupka. Použitie tohto typu obväzu je prísne zakázané na otvorenej rane..

Bandage sa používa na liečbu detskej choroby. Mäkký elastický pás zaisťuje lokálne stláčanie pupka, stimuluje posilnenie svalov a bráni výstupu herniálneho výčnelku.

metodológie

Metóda liečby pupočnej kýly spočíva v potrebe jej neustáleho udržiavania v správnej polohe. Ďalej aplikujte masážne a gymnastické cvičenia. Udržiavanie brušného tlačidla v správnej polohe podporuje hojenie.

Dôvody, prečo sa choroba vyskytuje u novorodencov: silné napätie brušných svalov a slabé svaly pupka. Po odrezaní a zviazaní pupočnej šnúry sa okolo nej vytvorí prsteň. Svaly prednej brušnej steny sa vyvíjajú a posilňujú o 2 až 3 roky.

Vďaka tejto patológii dochádza k vyčnievaniu časti čreva, brušnej dutiny a podkožných tukových vrstiev. Nebezpečenstvo choroby spočíva v stlačení časti čreva, čo môže viesť k nekróze tkaniva.

Na správne utesnenie kýly doma musíte navštíviť pediatrického lekára. Po prvýkrát lekár nalepí náplasť sám a bude hovoriť o manipuláciách.

Najprv sa z cievky roztrhne kúsok pásky (asi 7 cm) a na jednej strane sa k nej prilepí pri pupku. Druhým prstom spustite pupok dolu, zastrčte ho dvoma prstami cez záhyb kože a prilepte náplasť.

Musíte nosiť obväz po dobu 4 dní. Počas kúpania by sa mal náplasť, na ktorú bol pupok prilepený, namočiť do vody, odstrániť a pokožka namazať krémom pre deti..

Prečo potrebujem náplast na pupočníkovú prietrhu u novorodencov a ako ju prilepiť?

U novorodencov sa často vyskytujú pupočné kýly - posuny peritoneálnych orgánov v pupočníkovom kruhu. Takmer každé štvrté dieťa má podobné problémy pár dní po narodení. Kýla môže byť videná voľným okom: je to vyčnievajúci hrbolček namiesto klesnutej pupočnej šnúry..

Výčnelok napučí, keď novonarodené dieťa plače a napína svalové tkanivo brušnej dutiny. Príčinou týchto zmien sú príliš slabé svaly pupočného prstenca. Táto patológia môže byť liečená liekmi a gymnastikou, ako aj chirurgickým zákrokom v extrémnych prípadoch..

Príznaky pupočnej kýly videné voľným okom

Čo je pupočná kýla a prečo sa vyskytuje u novorodencov?

V strede brucha je známy pupok, cez ktorý dieťa, ktoré je v lone, dostáva živiny z tela matky. Pupočníkový krúžok pozostáva z väzov a svalov. Po narodení dieťaťa pôrodníci prerušili pupočnú šnúru a zviazali ju špeciálnym uzlom. Postupom času sa uzdravuje a pupočníkový krúžok je utiahnutý spojivovým tkanivom.

V niektorých prípadoch sa tento proces vôbec nevyskytuje alebo sa vyskytuje veľmi pomaly. Vnútorné orgány (najčastejšie črevné slučky) „nachádzajú“ toto slabé miesto v pobrušnici a vyčnievajú, čím sa zhoršuje ďalší proces oslabenia pupočného krúžku..

Matka dieťaťa môže tiež čeliť rovnakému problému, ak sa jej pupočníkový krúžok po ťažkom narodení značne roztiahne. Takmer u všetkých novorodencov sa pupok, ktorý sa ešte nezahojil, mierne vyčnieva, ale u väčšiny sa tento proces ďalej nerozvíja. Pupočná prietrž sa delí na dva typy:

 • vrodená;
 • nadobudnutý.

Prvý vzniká na základe porušenia vývoja spojivového tkaniva u detí alebo iných patológií malého organizmu v lone. Druhý - po narodení.

U všetkých novorodencov pupok mierne vyčnieva, ale vo väčšine prípadov sa po dvoch týždňoch úplne uzdraví.

Liečba pupočnej kýly špeciálnou náplasťou

Liečba kýly je predpísaná lekárom. V závislosti od stupňa rozvoja je možné predpísať kurzy špeciálnej gymnastiky, plávania, masáže, drenáže z hlavy alebo chirurgického zákroku. Nezabudnite, že zovretie časti vnútorného orgánu, ktorá vyčnieva cez pupok, má so sebou dôsledky pre telo dieťaťa, takže sa s tým nemôžete vyrovnať sami..

Správnu terapiu si môže zvoliť iba špecialista. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa zbaviť pupočnej kýly, je liečba špeciálnou náplasťou. Je obzvlášť účinný pri stredne veľkých kýlach, ktoré ešte stále nespôsobujú dieťaťu nepríjemné pocity, ale samy o sebe „nezatiahnu“..

Čo je záplata pupočnej kýly?

Náplasť na liečbu a prevenciu pupočnej kýly vyzerá podobne ako bežná adhezívna náplasť, pomocou ktorej každý z nás prilepil na telo malé rany. Je vyrobená zo špeciálneho elastického materiálu. Tkanina pomáha pokožke dýchať a zároveň neumožňuje prenikaniu vlhkosti do pupka.

Niektoré typy priľnavých omietok majú v strede mäkký vankúš, iné majú špeciálnu sterilnú podšívku, iné majú trochu nezvyčajný tvar a na ich zlepenie je potrebné prečítať si pokyny. Náplasti sa používajú nielen na liečenie existujúcej prietrže, ale aj na jej prevenciu alebo zabránenie vstupu mikroorganizmov a infekcií do pupočníkovej šnúry, ktorá sa ešte nezahojila..

Moderná náplasť a obväz na ošetrenie kýly

Každý typ náplasti je určený na konkrétne účely a pred použitím si pozorne prečítajte pokyny. Náplasť je v samostatnom obale a je vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý nespôsobuje svrbenie a podráždenie na jemnej pokožke bruška dieťaťa..

Ako sa držať?

Vo zvlášť ťažkých prípadoch je nalepenie náplasti najlepšie zverené špecialistovi. Ak je prietrž stále malá, môžete tento postup vykonať nezávisle. Náplasti obvyklého obdĺžnikového tvaru sa jednoducho pritlačia pevne na brucho jednou stranou. Potom sa upevní stred platne a pupok sa stlačí, čím sa slabým svalom poskytne potrebná podpora.

Proces sa končí nalepením druhej strany lepiacej pásky. Je trochu pritiahnutý a pevne pritlačený na pokožku, aby sa dosiahol potrebný tlak.

Špeciálna náplasť, ktorá „upevňuje“ na brucho dieťaťa, je pripevnená špeciálnym spôsobom. Pred prilepením na bruško sa vytvorí špeciálny kožný záhyb, ktorý bude plniť funkciu podopretia svalov a zhora sa upevní lepiacou páskou..

Koľko použiť?

O tom, do akej miery bude dieťa musieť náplasť nosiť, rozhoduje iba špecialista. Všetko bude závisieť od úrovne vývoja prietrže a jej vlastností. Priebeh takejto liečby v priemere trvá 7 až 10 dní. Maximálne lekári predpisujú tri sedenia, pretože toto obdobie sa považuje za optimálne na posilnenie svalového tkaniva.

Ak v tomto období nedošlo k žiadnej pozitívnej dynamike, možno sa budete musieť uchýliť k pomoci chirurgov. Zvyčajne si medzi 10-dňovými sedeniami urobte krátku prestávku niekoľko hodín, aby ste pokožke mali možnosť trochu dýchať.

Ako odstrániť náplasť bez bolesti?

Aby nedošlo k zbytočnému nepohodliu novorodenca, nemožno náplasť odstrániť v suchej forme. Aj keď to zoberiete trochu, spôsobí to bolesť. Dieťa musí byť vykúpané v kúpeli teplej vody, aby mala vlhkú lepiacu omietku čas, aby bola dobre nasýtená vlhkosťou. Potom by sa mal z pokožky pomaly trhať jemnými pohybmi.

Po nanesení týchto lepiacich dosiek na pokožku dieťaťa sa zvyčajne na miestach fixácie objavia oblasti sčervenania. Ak sa ich nezbavíte včas, podráždenie sa vyvinie na otvorené rany, cez ktoré môže infekcia preniknúť do tela. Aby rýchlo prešli, stačí ich niekoľko dní namazať detským krémom alebo odvarom hypoalergénneho harmančeka..

Náplasť môžete odstrániť až po kúpaní dieťaťa

Špičkoví výrobcovia náplastí na pupočnú kýlu

Najvyššiu kvalitu a najlepšie omietky vyrábajú tri firmy Porofix, Hartmann, Chicco:

 1. Porofix je veľmi špeciálna lepiaca náplasť, pomocou ktorej sa na žalúdku dieťaťa vytvára záhyb pokožky a utesňuje sa. Je to tento typ nástroja, ktorý nemožno použiť na nezhojený pupok. Záhyb pokožky jej nedovolí uschnúť a môže spôsobiť hnisanie..
 2. Lepiace pásky Hartmann majú špeciálnu strednú podložku, ktorá je pripevnená k pupku. Sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý neuniká voda a nespôsobuje podráždenie..
 3. Výrobky Chicco sa dodávajú so špeciálnym sterilným diskom. Musí sa aplikovať na pupok, ktorý sa ešte pred fixáciou ešte nezhojil. Materiál, z ktorého sú dosky vyrobené, má vysokú priepustnosť a umožňuje pokožke dýchať. Výrobok sa dobre a pevne prichytáva k telu..

Každý typ záplaty je dobrý svojím vlastným spôsobom a je určený na riešenie určitých problémov. Pred začatím liečby novorodenca sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Pupočná prietrž u novorodencov

Bežne sa vyskytuje pupočná kýla u novorodencov. Vyvíja sa kvôli slabosti brušných svalov v pupku, preto vyčnievajú brušné tkanivá alebo orgány. Túto chybu možno zistiť dokonca aj pri narodení dieťaťa, často však vzniká v dôsledku tendencie dieťaťa k zápche, obezite alebo preto, že plače dlhú dobu a často kašle. Mnoho rodičov nemá podozrenie na túto skutočnosť, nevie, čo robiť a ako zaobchádzať s pupočnou kýlou doma, a preto sme sa rozhodli o probléme hovoriť podrobnejšie..

Aké sú príznaky patológie

Umbilické kýly sa vyskytujú častejšie u novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo predčasne narodených detí, ako aj u detí s Downovým syndrómom a inými genetickými chorobami. Celkový výskyt u dojčiat je teda od 0,4 do 2% a je diagnostikovaný u 30% novorodencov narodených do 35 týždňov. Patológia je častejšia u chlapcov ako u dievčat.

Niekedy môžete okamžite vidieť prietrž: vydutie na bruchu je obzvlášť viditeľné, keď dieťa kričí z plaču, smiechu, kašľa. Jeho veľkosť sa líši od veľkosti hrášku po malú slivku (v priemere od 1 do 5 cm). Niekedy, aj keď dieťa prestane plakať, výčnelok okolo pupka nezmizne a pri dotyku sa stáva tvrdým a bolestivým. Zvracanie, zápcha, silné nadúvanie a bledá pleť v tomto stave môžu byť príznakmi závažnejšej choroby - porušenia prietrže. V takom prípade je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť..

Prečo má dieťa pupočníkovú prietrž

Živica pochádza z pupočnej šnúry počas tehotenstva z matky na plod. Po narodení je pupočníková šnúra prerušená a pupok sa začne liečiť. Niekedy zostáva v brušnej stene medzera, ktorá sa môže vyvinúť do pupočnej kýly.

Aké je vyšetrenie

Počas vyšetrenia môže lekár jemne zatlačiť na žalúdok dieťaťa a pozorovať, ako sa koža správa, či je okolo pupka cítená hrudka. Počas cesty sa lekár pýta na príznaky, ktoré si rodičia všimli u svojho dieťaťa. Na stanovenie konečnej diagnózy a posúdenie závažnosti prietrže môže lekár predpísať ultrazvukové vyšetrenie problémovej oblasti, röntgen. Okrem toho pediater často dáva odporúčanie na vyšetrenie krvi, moču, aby sa vylúčili príznaky infekcie..

Ako odstrániť pupočníkovú prietrž: liečebné metódy

Približne 90% prípadov pupočnej kýly u novorodencov sa vylieči samotných do 3 až 4 rokov. Čas potrebný na uzavretie pravdepodobne závisí od veľkosti otvoru. Väčšina pupočnej kýly s priemerom menším ako 0,5 cm sa u dieťaťa vylieči spontánne, kým nedosiahne vek dvoch rokov. Ak nezmizne skôr ako 4 roky, je dôležité, aby ste sa znova poradili s lekárom, pretože môže byť potrebný chirurgický zákrok kvôli obštrukcii čriev a riziku ďalších komplikácií. Nikdy neignorujte nepríjemný pocit alebo bolesť brucha vášho dieťaťa.!

Ak sa prietrž neklesá, ale rastie, potom je pravdepodobné, že dieťa bude potrebovať operáciu. Chirurg urobí mini-rez pozdĺž záhybov na detskom žalúdku, vloží hernálny vak späť do žalúdka a otvor uzavrie samo-vstrebateľnými niťami alebo špeciálnym lepidlom. Počas chirurgického zákroku je pupočníková prietrž fixovaná pomocou pásovej pomoci, to znamená, že dieťa sa zvyčajne vracia domov v ten istý deň, v ktorý bol vykonaný zákrok..

Metódy nechirurgickej liečby prietrže

Rodičia by mali pochopiť, že je veľmi dôležité začať s liečbou včas a správne. Odborníci v takýchto prípadoch odporúčajú masážny kurz a realizáciu špeciálnych cvičení. Okrem fyzickej terapie je predpísané nosenie ortopedických výrobkov: obväz alebo pás, ktorý vyvíja miestny tlak na pupok, ktorý bráni prietrži opustiť brušnú stenu.

Špeciálne obväzy na denné použitie majú pozitívny vplyv na svalový tonus. Vyrobené zo špeciálnych elastických materiálov, dobre absorbujú vlhkosť a majú nastaviteľný pásik na suchý zips. Nosenie takýchto trakov je jedným zo spôsobov, ako zabrániť rozvoju choroby.

Špeciálna náplasť s mäkkým tkanivovým vankúšikom uprostred pomáha zbaviť sa vyčnievania pupka a oblasti okolo pupočného prstenca. Zvyčajne sa používa na úplné uzdravenie pupka (po pôrode) a je zapečatené po vyšetrení chirurgom. Všeobecne existuje niekoľko druhov lekárskych náplastí, takže musíte nalepiť tento alebo ten produkt potom, čo lekár ukáže rodičom, ako správne aplikovať a pripevniť záhyb na žalúdok.

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

Kýlu u dieťaťa sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť:

 • nenechajte dieťa plakať dlho;
 • monitorovať stravu a pravidelný pohyb čriev dieťaťa;
 • dojčiť.

Informácie slúžia iba na informačné účely a nemali by sa používať ako náhrada odbornej pomoci..

utesnenie pupka u novorodencov

Náš výber

V snahe o ovuláciu: folikulometria

Odporúčané

Prvé príznaky tehotenstva. Ankety.

Sofya Sokolova uverejnila článok v Príznakoch tehotenstva, 13. septembra 2019

Odporúčané

Wobenzym zvyšuje pravdepodobnosť počatia

Odporúčané

Gynekologická masáž - fantastický efekt?

Irina Shirokova uverejnila článok v gynekológii 19. septembra 2019

Odporúčané

AMG - hormón proti Müller

Sofya Sokolova publikoval článok v Analýze a prieskumoch, 22. septembra 2019

Odporúčané

Populárne témy

Zaslal: ninja
Vytvorené pred 19 hodinami

Zaslal: Tranquility
Vytvorené pred 16 hodinami

Zaslal: Аlivka
Vytvorené pred 22 hodinami

Zaslal: Tonya777
Vytvorené pred 10 hodinami

Zaslal: PoMiDoRk @
Vytvorené pred 5 hodinami

Zaslal: Аля11
Vytvorené pred 21 hodinami

Zaslal: Мурленка
Vytvorené pred 6 hodinami

Zaslal: KASATKA //
Vytvorené pred 22 hodinami

Zaslal: Gretta25
Vytvorené pred 21 hodinami

Zaslal: Qwerty30
Vytvorené pred 15 hodinami

O webe

Rýchle odkazy

Populárne sekcie

Materiály zverejnené na našej webovej stránke slúžia na informačné účely a slúžia na informačné účely. Nepoužívajte ich ako lekárske odporúčania. Určenie diagnózy a výber liečebných metód zostáva výhradným oprávnením vášho lekára!

Pupočná prietrž u dojčiat. pupočná kýla u novorodencov - sprisahanie, liečba, masáž

U novorodencov sa po narodení môže pozorovať výčnelok v pupku okrúhleho alebo oválneho tvaru. Toto je bežná patológia u dojčiat, nazýva sa pupočná kýla. Takáto choroba sa pozoruje takmer u každého deviateho dieťaťa. Obzvlášť postihnuté sú predčasne narodené deti..

Minimálne defekty pupočného krúžku (priemer 1,3 mm) sa opravia o tri až päť rokov života dieťaťa. Ak je tento proces oneskorený, je potrebná chirurgická liečba lekárom.

Pupočná prietrž u novorodencov. fotografie

Toto ochorenie u detí je viditeľné dokonca aj vizuálne. Môže ju objaviť neskúsená matka sama. Vypuknutie pupočníka smerom von kvôli svalovej slabosti je prejavom pupočnej kýly.

Kýla je obzvlášť zrejmá, keď vaše dieťa plače, je nezbedné, kmene. Aby sa predišlo zhoršeniu choroby, rodičia by mali:

 • Ak dieťa plače, uistite ho včas, aby sa brušné svaly nezaťažovali;
 • Hladenie brucha dieťaťa na uvoľnenie napätia z brušnej časti;
 • Otočte strúhanku na bruchu - tak bude mať dieťa lepšie plyny;
 • Už od dvoch mesiacov začnite cvičiť na fitball. Za týmto účelom položte svoje dieťa na brušnú brušku. Držte dieťa, postupne hýbte loptičkou dozadu a dopredu a doľava a doprava, takže pokračujte päť minút.

Ako identifikovať pupočníkovú prietrhu u dieťaťa?

Už sme spomenuli, ako hernia vyzerá u novorodencov. Zdá sa, že to určujú. Je dvoch typov:

Liečebné metódy pre oba typy patológie sú rovnaké.

Pupočníková prietrž novorodenca - príznaky

Táto choroba sa prejavuje u dojčiat ihneď po narodení alebo mesiac alebo dva po narodení. Príznaky prietrže sa prejavujú nasledovne:

 • Vyčnievaním pupka o dva centimetre, najčastejšie plačiacimi omrvinkami;
 • Pri palpácii je cítiť mierny opuch;
 • Keď je dieťa v pokoji, stlačením ukazováka na pupočníkovú prietrž budete cítiť dutinu (hernial gate);
 • Týmto ochorením môže lekár zistiť nezrovnalosť laterálnych brušných svalov u dieťaťa.

Pupočná masáž prietrže

Masáž môžu vykonávať špecialisti aj samotní rodičia. Prvé hodiny vedie skúsený masér. Mama alebo otec sú prítomní a starostlivo si preštudujte špecifiká postupu. V budúcnosti budú môcť bez vonkajšej pomoci masírovať brušnú dutinu dieťaťa.

Podľa skúsených detských lekárov, ak masírujete dieťa dvakrát denne, môžete sa prietrže zbaviť navždy. Hlavná vec nie je začať patológiu.

V akom poradí sa masíruje novorodenca?

 1. Pre pohodlie je potrebné miestnosť vetrať. Teplota v miestnosti musí zodpovedať lekárskej norme + 25 ° C;
 2. Nmasírujte okamžite po konzumácii dieťaťa. Je lepšie vykonať postup pol hodiny pred zamýšľaným kŕmením;
 3. Položte omrvinky na rovný tvrdý povrch;
 4. Utesnite pupok pomocou bandáže tak, aby nevyčnievala;
 5. Spustite masáž jemným hladením celej dlane v smere hodinových ručičiek okolo brucha;
 6. Potom dlane položte nad gombík brucha a nižšie. Začnite ich pohybovať v priamom smere k sebe;
 7. Pomocou ukazovákov masírujte šikmé svaly dieťaťa. Duševne nakreslite špirály na bruško novorodenca. Okrem toho choďte od sudov k pupku;
 8. Na strednú čiaru brucha dieťaťa urobte niekoľko svetlých zárezov pomocou podložky ukazováka. Takéto pohyby spôsobujú fungovanie brušných svalov;
 9. Na konci odstráňte náplasť z pupku na strúhanke. Pomocou ukazováka urobte mierny tlak na vyčnievanie dieťaťa (najmenej 20-krát).

Masáž by sa nemala vykonávať novorodencom, ktorí ešte úplne nezhojili pupočnú ranu.

Pupočná kýla u dieťaťa: liečba doma

Tento typ prietrže sa dá liečiť nielen masážnymi procedúrami - terapeutický komplex gymnastiky a chirurgického zákroku sú účinnými metódami, ako sa zbaviť patológie..

Spevňujúca gymnastika:

 1. Otočte strúhanku na hlavni a potom na druhej. Nechajte dieťa niekoľko minút ležať na hlavni;
 2. Držte dieťa pod hlavou, zdvihnite jeho telo dopredu o 45 stupňov, potom ho vodorovne sklopte;
 3. Potom, s dvoma rukami, ktoré sa mierne kývajú dieťaťom, ho držte vodorovne na váhe (späť dole);
 4. Najskôr odbočte ľavou stranou zozadu k bruchu, potom cez pravú stranu.

Rozprávková kýla u dieťaťa

Okrem vyššie uvedeného sa veľa babičiek, matiek, snaží liečiť túto chorobu sprisahaním. Tento rituál je pomocnou liečbou prietrže dieťaťa. Takto upokojujete nervy seba aj novorodenca. Hlavnou vecou je tiché, pokojné vyslovenie slov modlitby a hladenie dieťaťa po brušku:

Umbilická hernia u novorodencov: liečba na klinike

Oprava prietrže je potrebná iba v nasledujúcich prípadoch:

 • Ak výčnelok neklesá, ale s vekom sa naopak zvyšuje. Je to rodičia, ktorí musia monitorovať stav dieťaťa, všimnúť si zmeny;
 • Ak sa v dôsledku patológie prejaví obštrukcia čreva;
 • Lekárovi sa diagnostikovalo nebezpečenstvo pomliaždenia;
 • Pupočná prietrž nezmizne do piatich rokov.

Operácia pri liečbe pupočnej kýly je jednoduchá. Skúsený chirurg potrebuje na to iba pol hodiny. Lekár urobí malý rez na kožnom záhybe, rýchlo upraví výstupok, prišije kýlu. Pooperačné obdobie trvá dva týždne, rovnako ako prebieha hojenie rán.

Pupočná prietrž u dojčiat - foto

Navrhujeme, aby ste sa pomocou fotografie zoznámili s tým, ako sa pupočná kýla objavuje u novorodencov.

Napriek úžasnému vzhľadu takého výčnelku na pupku, kýla spravidla nebráni deťom..

Obvaz pri pupkovej kýle

Tento pás je určený na fixáciu pupočného výčnelku v správnej polohe. Bandáž je kontraindikovaná u detí, ktoré majú často podráždenie kože, všetky druhy vyrážok, vyrážky z plienok.

Na základe rady skúsených matiek je lepšie zvoliť so suchým zipsom široký produkt. Stále ho musíte nosiť najviac 8 hodín denne. Po troch hodinách nosenia vyberte pás na tridsať minút, nechajte pokožku dieťaťa „odpočívať“..

Náplasť pri pupočnej hernii

Je veľmi vhodné použiť lekársku náplasť z herniálneho výčnelku v oblasti pupka. Na tieto účely je navyše vhodný špeciálny produkt, ktorý nespôsobuje začervenanie a alergie na jemnej pokožke dieťaťa. V rámci lekárenskej odrody je lepšie používať omietky Cikko, Porofiks, Hartmann z pupočnej kýly u novorodencov..

Ako zapečatiť pupočníkovú prietrhu u novorodencov?

Pokiaľ sa vrodená pupočníková rana nevylieči, nemala by sa pripevňovať špeciálna náplasť. Keď sa rana uzdraví, začnite s liečbou kýly. Pre to:

 1. Jemne prst vyrovnajte výstupok pupka;
 2. Vytiahnite herniálny prsteň tak, aby sa cez pupok drviny vytvorilo veľa záhybov;
 3. Pripravenú náplasť prilepte na vrch;
 4. Musí sa nosiť bez vzletu, a to aj pri plávaní;
 5. Ak náplasť náhle slabne, odlepte sa na niektorých miestach a potom použite novú;
 6. Skladovateľnosť - je potrebných desať dní, potom je potrebný odpočinok niekoľko hodín;
 7. Táto frekvencia sa musí opakovať trikrát..

Aby ste sa zbavili takejto patológie, je dôležité nielen použitie obväzu, náplasti, masáže, cvičenia. Veľmi dôležitá je aj výživa dieťaťa..

Stolička dieťaťa musí byť pravidelná. S pribúdajúcim vekom je tiež užitočné zavádzať do stravy cereálie. Práve tieto výrobky zlepšujú fungovanie tráviaceho traktu. To všetko priaznivo ovplyvňuje liečbu pupočnej kýly.

Najmä druhy náplastí na pupočnú kýlu u novorodencov

Aká nebezpečná je pupočná prietrž pre batoľatá? V akom veku by mala začať liečba? Tieto a ďalšie otázky sa obávajú všetkých rodičov, ktorí čelia tejto diagnóze u dieťaťa (a to je každé piate dieťa narodené v Rusku!). Osobitným nástrojom na konzervatívnu liečbu kýly u novorodencov sú špeciálne lepiace omietky. Ako efektívne môžu byť? Na zodpovedanie tejto otázky je dôležité porozumieť patológii..

Čo je pupočná kýla a ako to vyzerá?

Kýla je nápadný výčnelok svalov okolo pupka, ktorý sa vytvára kvôli ich nadmernému napätiu. V závislosti od závažnosti patológie môže mať výsledný tubercle rôzne veľkosti až do priemeru tucta centimetrov. Po zatlačení padne tesnenie dovnútra a vytvára charakteristický zvuk.

Príčiny pupočnej kýly

Kýla sa začína okamžite po zániku pupočného procesu. Dôvodom je presídlenie vnútorných orgánov. Umbilikálne svaly väčšiny detí sú dostatočne pružné, aby zabránili tomu, aby črevá vyčnievali cez brušnú stenu, ale to sa stáva aj u niektorých detí. Dôvodom je vplyv rizikových faktorov:

Pupočná prietrž u dojčiat je vizuálne vyjadrená a dokonale hmatateľná. Zvyčajne však nie je možné stanoviť diagnózu bez toho, aby sme poznali všetky príznaky choroby. Tieto príznaky pomôžu rozpoznať prietrž novorodenca:

 • zvýšené zhutnenie napätia brušných svalov (pozorované pri plaču);
 • bolestivá reakcia na zmeny počasia;
 • poruchy trávenia (strata chuti do jedla, problémy so stolicami, vracanie) s exacerbáciami ochorenia.

Pupočná masáž prietrže

Najúčinnejšia metóda liečby pupočníkovej prietrže dieťaťa sa považuje za špeciálnu masáž. Musíte to robiť každý deň. Je lepšie, keď jeden z rodičov masíruje bruško dieťaťa. Počas procedúry by sa malo dieťa úplne uvoľniť, inak liečba nebude fungovať. Opravujú prietrž takto:

 1. Žalúdok sa zamiesi a hladkým pohybom v smere hodinových ručičiek.
 2. Masáž začína stlačením palcov na pupočnej oblasti.
 3. Tlačidlo na miesenie brucha. Na tento účel nasaďte ukazovák a vykonajte postupné kruhové pohyby: najskôr 10 v smere hodinových ručičiek, potom 10 proti.
 4. Oblasť premiešajte nad, pod a po stranách pupka priečnymi pohybmi palcov (10 tlakov na plochu)..
 5. Poháňajú pupočníkový prsteň. Ak to chcete urobiť, stlačte prstom samotný pupok a „vtiahnite“ ho do brušnej steny. Zároveň sa snaží spojiť okraje prsteňa.

Aby si boli istí svojimi schopnosťami, rodičia niekedy nahrávajú školiace video, ako to robí detský lekár. Tí, ktorí naďalej pochybujú o svojej schopnosti korigovať prietrž, môžu použiť alternatívne spôsoby liečby choroby..

Kýly na opravu prietrže

Účinným spôsobom liečby kýly je prilepenie náplasťou, ktorá im vyčnievajúce časti tkaniva fixuje v správnej polohe. Táto metóda sa používa od prvých dní života dieťaťa až do úplného odstránenia problému..

Ktorá náplasť je vhodná na utesnenie prietrže? Akýkoľvek! Hlavné je, že spĺňa bezpečnostné požiadavky a je vyrobený z hypoalergénnych materiálov.

Hartmannova náplasť

Sú vyrobené z netkaného hypoalergénneho materiálu. Náplasť je balená v samostatnom obale, v strede je vložka z mäkkej tkaniny. Náplasti dobre prilnú a na strane, ktorá priľne k pokožke, je vodoodpudivý povlak. Netvoria ďalšie záhyby, v ktorých sa môžu množiť baktérie. Vhodné pre deti náchylné na alergické reakcie.

Náplasť Chicco

Tieto náplasti sa najčastejšie odporúčajú deťom, ktoré majú zažívacie ťažkosti: koliku, zápchu. Majú sterilnú podložku, umožňujú priechod vzduchu a môžu byť aplikované na pupok, aj keď je rana úplne čerstvá. Používajú sa tiež na prevenciu infekcie alebo dokonca na poškodenie pupka oblečením..

Náplasť Porofix

Na pultoch moderných lekární nájdete náplasti špeciálne určené na ošetrenie pupočnej kýly. Produkty Porofix sú populárne. Výrobky tohto výrobcu sa bežne môžu rozdeliť do 2 skupín podľa typu jeho použitia:

 • preventívne, brániace rozvoju prietrže;
 • lekársky.

Táto náplasť je vďaka svojej neobvyklej podobe považovaná za jednu z najúčinnejších pri liečbe pupočnej kýly. Dve špeciálne spony, ako spona na opasok, tvoria na koži záhyb, ktorý zabraňuje vyčnievaniu prietrže.

Ako nalepiť náplasť?

Náplasť sa prilepí presne po premiestnení prietrže a upevnenie vytvoreného záhybu na brucho. Ako to urobiť správne - pediater ukáže rodičom. Doma musíte jeho akcie presne zopakovať. Záhyb by mal byť na vrchole pupočného krúžku. Kýla potom bude pevne fixovaná tkanivami.

Náplasť sa musí nosiť najmenej 10 dní. Ak používate normálny produkt, ktorý nie je vodotesný, môžete ho počas plávania odstrániť.

Nosiť obväz

Použite obväzové „sedenia“ počas 2,5 - 3 hodín (celkovo - maximálne 8 hodín denne), po ktorých sa pokožka dieťaťa nechá odpočívať, aby sa nevyskytli vyrážky plienok. Použitie pásu oslobodzuje rodičov od potreby zapečatiť pupok dieťaťa lepiacou omietkou, ale nie terapeutickou masážou.!

Liečba ľudovými liekmi

Ďalšou obľúbenou alternatívou k náplasti je ošetrenie kýly alternatívnymi metódami. Najpoužívanejšie ílové obklady a medené mince, ktoré sa aplikujú na boľavé miesta. Účinnosť týchto metód je však veľmi pochybná. Ich použitie môže mať smutné následky vrátane potreby chirurgického zákroku.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Prípady chirurgického odstránenia prietrže sú zriedkavé. Zásah je potrebný, ak výsledné pečať spôsobuje novorodencom bolesť a nepohodlie.

O potrebe chirurgického zákroku rozhoduje pediatrický chirurg, ak sa vyskytnú rušivé príznaky:

 • stvrdnutie prietrže;
 • sčervenanie kože brucha;
 • opuchy pupočnej oblasti;
 • pravidelné zvracanie.

Aké je riziko kýly?

Prečo je dôležité vyliečiť prietrž včas? Aké je nebezpečenstvo tejto choroby? Je možné úplne opustiť liečbu? Umbilická hernia sa pozoruje u 20% všetkých novorodencov. V istom zmysle nejde o chorobu, ale o štrukturálnu vlastnosť tela dieťaťa. To však neznamená, že dieťa s podobnou diagnózou by lekárovi nemalo byť pravidelne predkladané.

Aj keď kýla sama o sebe nie je nebezpečná, jej prítomnosť môže viesť k rozvoju ďalších závažnejších chorôb, napríklad zovretia pupočníka. Pri niektorých bábätkách má prietrž nepohodlie a bolesť.

Mladí rodičia sa zaujímajú o to, či existujú účinné opatrenia na prevenciu kojeneckej prietrže? Aby sa minimalizovala pravdepodobnosť hernie u dieťaťa, matka sa musí riadiť diétou predpísanou lekárom. Počas dojčenia by ste sa nemali odchýliť od odporúčaní odborníka ani v období po pôrode. Tí, ktorí chcú minimalizovať riziko pupočnej kýly u už dospelého dieťaťa, musia pred každým kŕmením masírovať včas a položiť dieťa na žalúdok..

Pupočná prietrž u novorodencov a dojčiat

Pupočná prietrž u dojčiat do jedného roku je problémom, ktorý spôsobuje u rodičov celkom rozumnú úzkosť a úzkosť. Prečo sa objavuje a ako s ňou zaobchádzať je otázka, ktorá sa obáva všetkých matiek a otcov, ktorých deti trpia takouto patológiou. Môže takáto kýla dieťaťa prejsť sama o sebe bez chirurgického zákroku, povieme to v tomto článku.

Čo to je?

Umbilikálna prietrž, rovnako ako všetky ostatné typy prietrží, je znakom slabosti brušnej steny. Predstavuje výstup niektorých vnútorných orgánov, ktoré by sa mali obvykle nachádzať v brušnej dutine, bez poškodenia integrity kože a podkožného tkaniva. Toto je možné, keď je v brušnej stene otvor..

Môže byť patologický (s divergenciou svalov, veľkou „medzerou“ medzi tkanivami) a celkom prirodzený, čo je pupočníkový otvor..

U novorodencov je pupočníková rana vytvorená z úplne fyziologických dôvodov. Keď je dieťa v lone, pupočníkový kábel ho spojí s placentou. Miesto dieťaťa vyživuje dieťa, dodáva mu kyslík a užitočné látky potrebné pre normálny rast a vývoj. Umbilikálna šnúra je druh dopravnej cesty, ktorou sa dieťaťu dodáva jedlo a kyslík, a funguje tiež ako vypúšťanie spotrebovaného oxidu uhličitého, ako aj metabolických produktov..

Vo vnútri pupočnej šnúry sú dve tepny a žila, krv obohatená o kyslík a živiny z matky vstupuje do tepien a to, čo už dieťa nepotrebuje, je odpadové produkty cez žilu. Po narodení už nie je pupočníková šnúra potrebná, pretože placentárne dýchanie v okamihu narodenia sa zmenilo na pľúcne a od tohto okamihu môže dieťa jesť spôsobom, ktorý je nám celkom známy - ústami. Odrežte pupočnú šnúru a pritlačte jej časť, aby ste zabránili strate krvi a zviazaniu.

Časť pupočnej šnúry však zostáva vo vnútri brucha u chlapcov a dievčat. Od okamihu narodenia sa nazýva pupočníkový prsteň. Normálne by sa táto vnútorná časť pupočnej šnúry mala uzavrieť spojivovým tkanivom počas prvého mesiaca života, zatiaľ čo dieťa sa považuje za novorodenca. Tento proces však môže byť komplikovaný mnohými faktormi, v dôsledku ktorých nedochádza k úplnému uzavretiu..

Umbilikálny krúžok teda pokračuje v priamej komunikácii s brušnou dutinou a časť vnútorných orgánov, ako je črevná slučka alebo omentum, môže týmto komunikačným „kanálom“ vystupovať. Stáva sa to, ak tlak v brušnej dutine presahuje schopnosť peritoneum odolávať.

Kýla pozostáva z herniového vaku, ktorý predstavuje veľmi slabé pobrušnice a jej obsah - tie orgány alebo ich časti, ktoré vyšli. Umbilikálny krúžok zároveň slúži ako brána prietrže - miesto, cez ktoré je možný výstup. Je dôležité pamätať si na tieto pojmy, aby sme pochopili, čo sa deje s dieťaťom a aká by mala byť pomoc. Podľa štatistík sa pri každom piatom dieťati s úplným pôrodom vyskytuje hernia patológie pupka.

Medzi deťmi, ktoré sa ponáhľali a prišli na tento svet skôr, ako im poskytli pôrodníci, sa pri každom treťom dieťati pozoruje hernia.

Umbilická hernia je jednou z mála hernií v ľudskom tele, ktorá sa môže „vyriešiť“ sama od seba, v drvivej väčšine bábätiek, do roku, keď ju nenájdeme. Prirodzene, rodičia budú musieť vynaložiť určité úsilie na to. Iba 3-5% detí má problém, ktorý trvá až 5 rokov. Moderná medicína im však môže pomôcť..

Príčiny a mechanizmus výskytu

Hernia pupka môže byť dôkazom toho, že sa niečo pokazilo počas obdobia vývoja plodu a brušná stena sa nevytvorila správne. Svalová slabosť a slabosť spojivového tkaniva vedie k defektom vo vývoji pobrušnice, čoho dôsledkom je, že časť vnútorných orgánov dieťaťa „tlačí“ na spojenie s pupočnou šnúrou pred narodením. Táto patológia sa nazýva vrodená prietrž..

Ak dieťa získalo formu herniovej choroby, môže začať trpieť, ak pôrodníci urobia chybu pri rezaní a upínaní pupočnej šnúry, ak dôjde k infekcii, a pretože pupočníkový krúžok v prvom mesiaci nezávislého života neprerástol ani nezatvoril..

Jednoduchšia forma prietrže je priamka. Herniový vak spolu s jeho obsahom „vykukuje“ priamo cez pupkový prsteň. So zložitejším - šikmým - herniálnym obsahom v sáčku najskôr prechádza „vrecko“ medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a až potom opúšťa prsteň..

Herniové umbilické formácie u dojčiat sa takmer vždy vyznačujú veľkým množstvom mobility - je ich možné napraviť bez veľkého úsilia. U detí sa však zriedkavo vyskytujú zložité kýly bez sprievodcu. Schopnosť vrecka pohybovať sa je daná veľkosťou a elasticitou herniálneho portálu (v tomto prípade pupočného krúžku). Úzke brány - menej kýla, široká - mobilnejšia.

Ukazuje sa, že prietrž je vždy pod vnútorným tlakom, ktorý sa vytvára v brušnej dutine.

Tento tlak u dieťaťa prudko stúpa v určitých situáciách:

 • so silným nahnevaným plačom a kričaním;
 • pri pokusoch pri pohybe čriev, najmä ak si to vyžaduje úsilie (napríklad zápcha);
 • s ťažkým kašľom;
 • s nafúknutým bruškom u detí so zvýšenou tvorbou plynov a ťažkou kolikou dojčiat.

Ak existujú predpoklady (slabý pupočníkový krúžok, pomalé prerastanie pupka zvnútra, vrodená slabosť brušnej steny), potom takéto situácie najčastejšie vedú k prolapsu niektorých orgánov ak vytvoreniu kýly. Oddelene by ste mali uviesť príčinu patológie, v ktorej existuje podiel viny rodičov. Dieťa je príliš skoro na to, aby zasadilo a bolo postavené vo zvislej polohe. Na tieto účely existuje v arzenáli mamičiek a otcov veľa zariadení, napríklad chodci a skokanské mostíky..

Vo vzpriamenej polohe sa však tlak v brušnej dutine zvyšuje, a to je faktor vyvolávajúci výskyt patológie..

Kým dieťa nemá 9 mesiacov, je bezpečnejšie dôverovať prírode a usporiadala všetko tak, aby predtým, ako zaujala vzpriamené postavenie na svojich dvoch, prešlo niekoľkými prípravnými fázami - plazením sa a sedením, práve vďaka tomu môžu svaly brucha silnejšie a hodné ich prijať. zvýšený vnútorný tlak bez tvorby kýly.

Príznaky a príznaky

Vrodená hernia, ktorá sa objavuje u dieťaťa aj v materskom lone, môže diagnostický lekár vidieť na ďalšom ultrazvuku v prenatálnej klinike alebo v pôrodnici. Zvyčajne sa jedná o dosť závažné patológie, pri ktorých je defekt vo vývoji pobrušnice rozsiahly. Najčastejšie opúšťa hernálny vak niekoľko orgánov s takou vrodenou prietržou - 2 až 3 slučky čreva, omentum, pečeň. Ale všetko sa neobmedzuje iba na kýlovú chorobu a také deti majú prevažne hrubé genetické poruchy, diagnózy, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Získané kýly majú v tomto ohľade pozitívnejšiu predpoveď.

U kojenca je možné určiť kýlu pupka od 30 dní od jej života mimo brucha matky. Do tejto doby sa končí novorodenecká perióda, pupočníková rana sa uzdravuje..

Nie je potrebné, aby sa prietrž objavila okamžite, mohla sa kedykoľvek vytvoriť a vizualizovať - ​​ako u trojmesačného dieťaťa, tak aj u šesťmesačného dieťaťa..

Preto je dôležité vedieť rozpoznať patológiu a prijať včasné opatrenia na zabránenie nebezpečným následkom. Prietrž sa vždy určuje v oblasti pupočného kruhu. Má vzhľad uzliny guľatého alebo oválneho tvaru, ako aj nepravidelného tvaru. Môže to byť dosť zanedbateľné - od priemeru pol centimetra po dostatočne veľký, ktorého priemer presahuje 5 až 6 centimetrov..

Ak sú v herniovom vaku obsiahnuté iba slučky čreva, formácia vyzerá mierne namodra, ak to skutočne vyskúšate, cez jemnú pokožku dieťaťa môžete vidieť stenu čreva. Keď je časť omentum, pečeň vo vrecku, uzol vyzerá červenkasto. Vyzerá to samozrejme strašidelne, ale rodičia by mali pochopiť, že kýla sama o sebe nespôsobuje dieťaťu bolesť a utrpenie. Neubližuje, nespieva, svrbí a vo všeobecnosti sa mu veľmi nestará.

Je možné určiť patológiu pupočnej kýly u dieťaťa počas plaču, kašľa, keď sa dieťa poopí. V inom okamihu, keď je pokojný a nezaťažuje brucho, je prietrž úplne neviditeľná. S ľahkým, miernym tlakom na ňu prstom si môžu dospelí všimnúť, že sa okamžite vráti späť do brušnej dutiny, ale potom sa, nanešťastie, opäť vráti. Iné príznaky spôsobujú veľa otázok. Niektorí lekári teda tvrdia, že pupočná kýla ovplyvňuje trávenie, správanie dieťaťa.

Snažia sa vysvetliť jej nepokojný spánok, zlý apetít. Táto pozícia však nezastáva vodu, pretože mnoho detí bez takejto patológie má tiež zlý sen a nie je menej pravdepodobné, že preukážu svoju neochotu jesť..

Taký uzol v pupočnej oblasti prakticky neovplyvňuje intenzitu a frekvenciu koliky, zápchy a iných typických detských problémov. A častá regurgitácia a nevoľnosť sú najčastejšie spôsobené nadmerným kŕmením a nie prítomnosťou herniálneho vaku v oblasti pupka..

Symptómy vo forme zvracania, akútnej bolesti, nadúvania plynom sú charakteristické iba pre porušenie pupočnej kýly. Ak je z nejakého dôvodu prsteň (herniálna brána) stlačený alebo sa v slučkách vnútri vrecka hromadí výkaly, herniový vak je pripevnený zvonku, sú v ňom zovreté orgány. Do slučiek čreva a iného obsahu vaku sa krv v požadovanom množstve prestáva tečať.

Svorka spôsobuje silný záchvat bolesti, dieťa sa nemôže narovnať, neustále kričí. Hernia samotná v tejto chvíli vyzerá plná, intenzívna a bolestivá. Už nie je možné vstúpiť dovnútra a nemali by ste to skúsiť. Keďže dieťa potrebuje neodkladnú operáciu, vyúčtovanie sa neuskutočňuje ani za hodiny, ale za niekoľko minút.

nebezpečenstvo

Malá nenarušená kýla nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život a zdravie omrvín. Je to nebezpečné iba preto, že existuje riziko porušenia. Prax však ukazuje, že štípanie u detí od 0 do 12 mesiacov je mimoriadne zriedkavé, pretože pupočníkový a črevný slučok sú veľmi elastické, pohyblivé.

Ak sa porušenie stále stalo, zoznam možných hrozieb sa výrazne rozširuje. Obsah hernálneho vaku - vnútorné orgány a ich časti, zbavené krvného zásobovania, rýchlo začínajú „odumierať“..

Tkanivová nekróza sa vyvíja rýchlo a počas operácie bude musieť chirurg úplne odstrániť nielen prietrž, ale aj mŕtve časti čreva, omentum, pečeň. Otálenie ohrozuje rozvoj gangrény, ktorá je smrteľná pre malé dieťa.

diagnostika

Chirurg môže urobiť vhodnú diagnózu pre dieťa. Fazuľa preskúma vo vodorovnej polohe. Testy na kašeľ a vertikálne testy na dojčatá sa nepoužívajú. Zvyčajne stačí vizuálna prehliadka odborníka, pri ktorej prehmatáva pupočnú oblasť a určuje približné rozmery formácie a brány..

Na pochopenie toho, či je priama alebo šikmá, a okrem toho na objasnenie miesta a pravdepodobnosti porušenia, bude predpísaný ultrazvuk brušnej dutiny. Ultrazvukový skener vám umožní presne určiť, ktoré orgány sú súčasťou vaku. Ak existujú obavy z možných komplikácií (proces priľnavosti, ohyb črevných slučiek tvaru W), dieťa bude musieť vykonať špeciálnu vyšetrovaciu metódu - irrigoskopiu..

Procedúra nie je príliš príjemná, ale potrebná. Dieťatko dostane klystír, na ktorý nebude použitá voda, ale použije sa špeciálne riešenie, ktoré bude viditeľné na röntgenovom snímaní. Lekár tak získa podrobný obraz o tom, čo sa deje vo vnútri, a bude schopný rozhodnúť o taktike liečby.

liečba

Napriek závažnosti situácie si pupočná kýla u dieťaťa do jedného roku nevyžaduje zložité a konkrétne ošetrenie. Po stanovení diagnózy sa vo viac ako 95% prípadov uprednostňuje taktika očakávania. Jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s kýlami akéhokoľvek pôvodu a umiestnenia, je dnes kýlová chirurgia.

Urbilická patológia je zase jediná svojho druhu, ktorá môže začať zvrátiť vývoj, regresiu. Preto môže byť indikácia chirurgického zákroku u novorodencov a dojčiat iba jedna - porušenie.

Vo všetkých ostatných prípadoch je liečba možná doma. V tomto prípade nie je potrebné nič liečiť, podávať lieky. Problém sa však musí starostlivo monitorovať a používať niektoré metódy a metódy, vďaka ktorým bude najpravdepodobnejšie spätný vývoj prietrže.

 • Lepiaca páska. Táto metóda sa osvedčila, existuje však niekoľko dôležitých bodov. Pred prilepením je potrebné prietrž opraviť a rodičom sa neodporúča, aby robili samoobsluhu, aby sa nepoškodila arašid. Neoprávnené akcie môžu vyvolať kŕč pupkového prstenca, ktorý nevyhnutne povedie k štipnutiu a urgentnej operácii.

Chirurg musí manuálne vložiť vrece cez kožu ručne. Ukáže rodičom, ako to urobiť, a povie, ako prilepiť prietrž lepiacou páskou pre spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu fixáciu..

Potom bude mama a otec môcť samostatne vymeniť náplasť, starostlivo sledovať, či pod ňou začal zápal, alebo či má dieťa lokálnu alergickú reakciu..

Dieťa bude občas musieť ukázať chirurgovi. Pokiaľ sa prietrž bude zväčšovať alebo zväčšovať, môže sa zvoliť iná metóda fixácie. Rodičia si musia zvoliť kvalitnú a hypoalergénnu sterilnú náplasť. Dieťa je možné kúpať lepeným pupkom, ale po vodných procedúrach je potrebné obväz zmeniť.

 • Obväz. Nosenie takéhoto špeciálneho ortopedického pásu vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak v správnej polohe vo vnútri brušnej dutiny. Prístroj umožňuje vyvážiť vnútorný tlak a vonkajší odpor.

Bandáž môžete nosiť po operácii a pred ňou a dokonca aj namiesto nej. Ale na tento účel musí lekár upraviť prietrž a ukázať, ako nasadiť a fixovať obväz na bruško dieťaťa..

Pás je mäkký, veľmi elastický, nedáva dieťaťu nepríjemné pocity. Pod ňou nemusíte nič nosiť. Väčšina týchto výrobkov sa dodáva so sadou špeciálnych vložiek pre problémovú oblasť. Malá kýla môže úspešne ustúpiť po pár mesiacoch nosenia obväzu. Je kontraindikovaný iba u detí s léziami na koži v oblasti výrobku..

Ak má žalúdok alergickú vyrážku, infekčné vyrážky, ekzém, potom by sa bandáž nemala nosiť..

 • Masáže a gymnastika. Masáž a gymnastika pre novorodenca a dieťa zamerané na posilnenie brušných svalov, to môže urobiť sama matka. Nevyžaduje si to žiadne finančné náklady ani diplom masážneho terapeuta alebo lekára. Techniky môžu ukázať lekár, ktorý diagnostikoval diagnostiku, ako aj miestny pediater. Expozícia by mala byť mierna a bezbolestná. Užitočné kruhové pohyby okolo brucha okolo pupočnej oblasti.

Masážne manipulácie sa kombinujú s položením arašidu na bruško. To vám umožní posilniť nielen brušné svaly, ale aj šikmé svaly brucha..

Užitočné a prekláňa sa zo strany na chrbát. Ak to chcete urobiť, jednoducho potiahnite dieťa za opačnú rukoväť (tak, aby sa otočil na svojej ľavej strane a potiahol po pravej ruke). Gymnastika je skôr všeobecným posilňujúcim opatrením. Hlavnými cvičeniami sú flexia a predĺženie nôh, privádzanie nôh do žalúdka, zdvíhanie nôh v oblúku. Gymnastika sa najlepšie vykonáva raz denne, ráno a masáž sa môže robiť pred každým kŕmením, ale nie po ňom, aby nedošlo k vyprovokovaniu regurgitácie..

 • Ľudové metódy. Najobľúbenejším spôsobom u ľudí je priviazanie päť rublovej mince k pupku. Je známy všetkým a na prvý pohľad nevznáša otázky. V skutočnosti je takéto „ošetrenie“ celkom nebezpečné a zbytočné.

Prasiatko neupravuje hernálny vak v stabilnej polohe a pravdepodobnosť infekcie pupka je neuveriteľne vysoká.

Ak chcete skutočne odstrániť herniu, je lepšie použiť bezpečnejšie metódy - kúpte obväz alebo lepiacu omietku.

Tipy, ako dať dieťaťu vodu s odvarmi rebarbory, ako aj rozmazanie pupka maslom a propolisom v noci, môžu problémom len pre rodičov. Odvar a propolis môžu u dieťaťa spôsobiť závažnú alergiu.

Výhody takýchto postupov sa nepreukázali súčasne. Schopnosť opakovať pupočníkovú herniu často používajú rôzni šarlatáni, ktorí ponúkajú určitú sumu na záchranu dieťaťa pred týmto nešťastím raz a navždy..

Rodičia by sa nemali obracať na takýchto „liečiteľov“, pretože to vždy súvisí s rizikom štípania v dôsledku nešikovných a nesprávnych krokov laikov.

 • Prevádzka. Plánovaná operácia kýly sa vykonáva, ak kýla neprešla 6-7 rokov. U dojčiat nie je potrebné niečo odstraňovať v plánovanom režime.

Ak nedôjde k porušeniu predpisov a ak nie je potrebná pohotovostná chirurgická pomoc, nikto nebude na dieťati pracovať. Pri urgentnej chirurgii sa používa hernioplastika. Zároveň sa už lekári počas operácie rozhodujú, či uložia obsah hernálneho vaku alebo nie. Závisí to od toho, či sú vnútorné orgány postihnuté zovretím. Ak nie, lekári upravia prietrž a prišijú bránu prietrže.

Na fixáciu použite buď vlastné tkanivá dieťaťa (metóda napínania) alebo špeciálny sieťový implantát (metóda bez napínania). V súčasnosti môže medicína ponúknuť rodičom nielen štandardné metódy, ale aj laserové operácie.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže, mali by sa uplatňovať preventívne opatrenia od narodenia dieťaťa:

 • Vyhnite sa dlhému a nahnevanému plaču.
 • Vyvarujte sa dlhodobej zápche, v prípade potreby použite klystír alebo mierne preháňadlo pre kojencov.
 • Pri silnej kolike musíte použiť prostriedky, ktoré znižujú tvorbu plynu, aby ste zabránili nadúvaniu.
 • Od mesiaca veku môžete svoje dieťa naučiť plávať, čo vám umožní rýchlo posilniť brušnú stenu.
 • Včasné a správne liečenie chorôb dýchacích ciest spojených s výskytom kašľa.
 • Nenechajte dieťa vyhodiť, pretože to dramaticky zvyšuje vnútrobrušný tlak.
 • Nenechajte sa uniesť príliš dlho a tesne.

O tom, čo je kýla u detí a čo s nimi robiť, si pozrite nasledujúce video.

 • Pupočná prietrž u detí
 • Ako to vyzerá
 • Komarovsky
 • Kýla u dieťaťa
 • Kojenecká hernia
 • Inguinálna kýla

lekársky pozorovateľ, špecialista na psychosomatiku, matka 4 detí

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Etiológia chorobyK osteoporóze vedú tieto príčiny: starší vek; hormonálne poruchy a nástup menopauzy u žien; dlhodobé užívanie hormonálnych liekov; poranenia rúk; endokrinné choroby, najmä diabetes mellitus, patológia štítnej žľazy a nadobličiek; poruchy dodávky krvi do horných končatín; dedičná predispozícia; zlá absorpcia živín v tenkom čreve na pozadí patológie tráviaceho ústrojenstva; onkologické choroby; artróza-artritída v oblasti kefiek rôznych etiológií; choroby krvného systému.
Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca.
Bolesť prietrže bedrovej chrbtice je jedným z najbežnejších symptómov choroby. Intenzita bolesti závisí od závažnosti patológie. V skorých štádiách ochorenia trpia pacienti pravidelnou bolesťou krížového typu, v neskorších štádiách sa syndróm bolesti stáva konštantným, zhoršuje kvalitu života pacienta.