loader

Hlavná

Hlava

Ezofágová prietrž

Choroby gastrointestinálneho traktu (GIT) sú na celom svete veľmi bežné. Najbežnejšou z nich je gastritída, zriedkavejšia - hiátová prietrž. Toto je anatomický znak, keď časť žalúdka vstúpi do hrudnej dutiny. Spočiatku sa prejavuje vo forme pálenia záhy, na pozadí ktorého v priebehu času vznikajú problémy pri práci susedných orgánov, ako sú srdce a pľúca. Kýla najčastejšie postihuje ľudí starších ako 60 rokov, menej často deti a mladých ľudí. Ako liečbu lekári zvyčajne odporúčajú operáciu ako jedinú účinnú liečbu..

Príznaky hernie pažeráka

Kýly sa líšia veľkosťou a typom. Malá kýla s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať žiadne príznaky a môže byť zistená pri diagnostike iných chorôb. Nepríjemným sprievodným príznakom môže byť grganie. Ak je regurgitácia sprevádzaná prevažne vysokým obsahom žalúdka, môže to viesť k rozvoju pneumónie. Ochorenie vedie k oslabeniu zvierača, ktorý oddeľuje pažerák a žalúdok. Z tohto dôvodu žalúdočná šťava vstupuje do pažeráka takmer nerušene..

Symptomatológia je iná a závisí od stavu zvierača, ak funguje normálne, potom sa veľká kýla prejaví vo forme bolesti:

 • za hrudnou kosťou medzi lopatkami;
 • v oblasti srdca;
 • pri zdvíhaní závaží;
 • pod stresom;
 • ihneď po jedle.

Ak je oddeľovací zvierač pacienta značne oslabený, prietrže sa objaví v pažeráku v podobe pálenia záhy. Najčastejšie bude rušiť v noci v dôsledku aktivácie vagového nervu. Cez deň sa pálenie záhy objaví po jedle alebo so skutočne prudkou zmenou polohy tela, v priebehu času sa z pálenia nepohodlia môže vyvinúť bolesť..

Príčiny choroby

V starobe je v tele prirodzené starnutie spojivového tkaniva, stráca elasticitu, teda väzivový aparát sa oslabuje a v gastrointestinálnom trakte sa vytvára priaznivé prostredie pre rozvoj ochorenia. Vzhľad hiátovej prietrže môže byť sprevádzaný anatomickými vlastnosťami tela alebo životným štýlom samotnej osoby, napríklad tvrdou fyzickou prácou.

Hlavným faktorom pri vytváraní kýly pažeráka, ktorého príznaky boli uvedené vyššie, je oslabenie väzivového aparátu, ale môžu existovať aj iné dôvody:

 • zvýšený brušný tlak;
 • gastrointestinálna dyskinéza;
 • malformácie plodu.

Posledná položka je najmenej pravdepodobná, ale vyskytne sa. Vysoký krvný tlak sa spravidla vyskytuje na pozadí tehotenstva, plynatosti, zranení, nádorov brušnej dutiny a veľkého kašľa. K porušeniu peristaltiky dochádza najmä v dôsledku gastroduodenitídy, cholecystitídy alebo peptického vredu žalúdka a dvanástnika. Starší ľudia často priberajú na váhe, čo je tiež rizikový faktor. Ezofágová hernia je komplexné a závažné ochorenie, ktorého liečba by sa mala vykonávať prísne pod dohľadom špecialistu..

Ktorého lekára kontaktovať?

Ak sa objaví ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, kontaktujte svojho miestneho lekára. V závislosti od výsledku počiatočnej skúšky sa s najväčšou pravdepodobnosťou odkazuje na jedného zo špecialistov, ako napríklad:

Gastroenterológ bude hlavným špecialistom na liečbu kýly pažeráka. Na recepcii sa vás opýta na vaše blaho, sťažnosti a tiež nahmatá zodpovedajúcu časť tela. Lekár môže požiadať o nasledovné:

 1. Máte pálenie záhy? Ak áno, ako proti tomu bojujete?
 2. Myslíš si??
 3. Ako často sa tieto príznaky obťažujú?
 4. Existujú bolesti za hrudnou kosťou medzi lopatkami?
 5. Máte tvrdú fyzickú prácu?

Po vyšetrení vyšle špecialista ďalšie vyšetrenia na objasnenie diagnózy, aby sa zistilo, či má pacient kontraindikácie, ktoré zasahujú do chirurgickej liečby. Môže byť uvedená jedna z nasledujúcich štúdií:

 • Rentgenografie;
 • Esophagomanometry;
 • Fibroesophagogastroduodenoscopy;
 • Biopsia pažeráka;
 • Meranie brušného tlaku.

Ešte pred desiatimi rokmi bolo ťažšie diagnostikovať kýlu pažeráka, takže pacient bol liečený na arytmiu alebo respiračné poruchy. Aj pri správnej diagnóze sa pri chirurgickej liečbe vyskytli ťažkosti: pri veľkom traumatickom reze bolo ťažké sa dostať na miesto operácie. Situácia sa významne zmenila s príchodom endoskopickej metódy operácií, ktorá umožňuje pacientovi vrátiť sa do normálneho životného štýlu v čo najkratšom čase..

Účinné ošetrenie

Nekomplikovaná forma tohto ochorenia sa lieči hlavne konzervatívnymi metódami. To zahŕňa liekovú terapiu a diétne korekcie. Pretože klinický obraz prietrže je takmer rovnaký ako pri refluxnej ezofagitíde, liečba je rovnaká. Hlavným cieľom je chrániť pažerák pred agresívnymi účinkami obsahu žalúdka, ako aj znížiť jeho kyslosť. Z protidrogovej liečby odporúčané:

 • spať so zdvihnutým trupom;
 • Nezapájajte sa do ťažkej fyzickej práce, pracujte na svahu;
 • Nenoste tesné odevy na hrudi.

Samostatné miesto je obsadené stravou. Závisí to priamo od toho, ako účinná bude liečba. Lekári odporúčajú jesť hlavne v malých porciách 4-6 krát denne. V takom prípade by malo byť jedlo teplé. Nemôžete jesť v noci, posledné jedlo by malo byť najneskôr tri hodiny pred spaním. Pre tých, ktorí majú príznaky pažeráka prietrže, existuje jasná strava toho, čo môžete jesť a čo nie. Povolenej:

 • sušený chlieb;
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • vajcia natvrdo;
 • pečená zelenina;
 • dusená ryba, pečená alebo varená.

Výrobky, ktorých používanie je zakázané:

 • alkohol;
 • Sýtené nápoje;
 • káva, kakao;
 • čokoláda;
 • korenené korenie, majonéza, kečup;
 • huby a strukoviny;
 • Vyprážané jedlo.

Zoznam výrobkov, ktoré by sa mali vylúčiť zo stravy, vytvorený z nejakého dôvodu. Zameriava sa na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy proti nadúvaniu a zvíjaniu. Stále existujú dychové cvičenia, ktoré majú skutočne pozitívny vplyv na liečbu. Odborník povie, či je vo vašom prípade potrebný, a ak áno, povie vám, ako správne vykonávať cvičenia..

Je možné urobiť bez operácie?

Ak lekár stanoví diagnózu pažerákovej hernie podľa príznakov, pred predpísaním liečby starostlivo analyzuje údaje a históriu vyšetrení. Potom môže odporučiť operáciu. Väčšina ľudí sa operácie obáva, pretože donedávna to bolo traumatické a dosť komplikované. Nezabudnite, že konzervatívne metódy nevyliečia chorobu, sú zamerané iba na zmiernenie príznakov. Z tohto dôvodu osoba, ktorá je na operáciu určená, nebude môcť celý život piť liek, skôr či neskôr bude musieť rozhodnúť o operácii. Tento spôsob odstránenia prietrže sa vyžaduje v mnohých prípadoch, najmä ak:

 • komplikované kýly;
 • neúčinné terapeutické ošetrenie;
 • progresívne príznaky.

Moderná medicína ponúka endoskopický spôsob operácie. Je nenáročný, rýchly a skutočne efektívny. Rez sa neuskutoční, urobí sa iba niekoľko vpichov. Prostredníctvom nich sa zavádza videokamera, pracovné nástroje, endoskop a špeciálne trubice. Po chirurgickom zákroku spravidla k relapsu nedochádza a veľmi skoro sa človek vráti do svojho obvyklého života.

Ako rozpoznať kýlu pažeráka a ako sa s ňou liečiť

patogenézy

Pažerák je trubica, ktorej dĺžka u dospelého je 25 - 30 cm. Obvykle je pažerák rozdelený do 7 segmentov, spodný z nich je blízko bránice. Posledne menovaná nie je nič iné ako svalová septa medzi brušnými a hrudnými oblasťami. Pažerák prechádzajúci cez bránicu nesie zodpovedajúce meno - „intra bránica“. Supraphrenic je umiestnený nad a subphrenic, alebo brušný, zdola. V tejto oblasti sa vyvíja patológia: pod vplyvom akýchkoľvek faktorov sa zvyšuje ezofágové otvorenie bránice, po ktorom nasleduje vysunutie subfrenickej časti pažeráka a časti žalúdka do hrudnej dutiny..

klasifikácia

Priebeh choroby pokračuje podľa rôznych scenárov, takže existuje klasifikácia typov hiátovej prietrže.

 1. Axiálna (kĺzavá) prietrž je najbežnejšou možnosťou rozvoja patológie. Spodná časť pažeráka, spolu s hornou časťou žalúdka, prechádzajú cez bránicu a súčasne majú schopnosť kĺzať dozadu a dopredu. Z tohto dôvodu sa tento druh niekedy nazýva pohybom..
 2. Paraezofágová hernia je diagnostikovaná oveľa menej často. Pri tejto patológii sa horný žalúdok nezúčastňuje procesu a jeho spodné časti sa podieľajú na výčnelku. Žalúdok zároveň zmení svoju polohu a otočí dno k otvoru v bránici.
 3. Kombinácia prietrže kombinujúca prvky oboch vyššie opísaných možností je ešte zriedkavejšia..

Axiálna hiátová prietrž sa tiež klasifikuje podľa stupňa vývoja.

 1. I titul. Hrudná zložka je iba dolnou časťou pažeráka.
 2. II. Pažerák a časť žalúdka sú zapojené do procesu..

Príčiny hernie pažeráka

Získané poruchy a vrodené znaky môžu viesť k rozvoju patológie. Posledne menovanú možno pripísať takej anomálii ako krátky pažerák, v dôsledku čoho je spolu so žalúdkom vtiahnutý do bránice. Pri tejto patológii sa často pozoruje absencia dolného zvierača pažeráka. Telo môže mať vo svaloch extrémne nízku hladinu kolagénu, a preto ich tón zostáva nízky, a to aj vo svaloch bránice..

Znížený kolagén nemusí byť získanou vlastnosťou, ale môže sa znižovať so starnutím tela..

Medzi vonkajšie faktory, ktoré môžu vyvolať hiátovú prietrž, patria:

 • intenzívna fyzická aktivita;
 • silný, pretrvávajúci kašeľ pri chronických ochoreniach;
 • systematická zápcha;
 • častý reflex roubíka;
 • závažné poruchy držania tela;
 • znížená gastrointestinálna motilita;
 • poranenia pažeráka vrátane chemických alebo tepelných popálenín;
 • následky operácií na pažerák alebo žalúdok;
 • zvýšený tlak v dôsledku zvýšenia brucha (nadváha, tehotenstvo).

Vo veľkej väčšine prípadov rozvoj choroby nie je podporovaný žiadnym dôvodom, ale kombináciou dvoch alebo viacerých faktorov. Napríklad hiátová prietrž sa často pozoruje u ľudí trpiacich chronickou bronchitídou, ktorí majú nadváhu.

Nielen obezita môže vyvolať hiátovú prietrž, ale tiež sa ju príliš rýchlo zbaviť. Faktom je, že pri rýchlom chudnutí dochádza k aktívnemu ničeniu tukovej vrstvy umiestnenej pod bránicou, čo má nepriaznivý vplyv na tón pažeráka..

Príznaky hernie pažeráka u dospelých

Pálenie záhy je prvým a stálym prejavom diafragmatickej prietrže. V prvej fáze axiálneho typu prietrže sa symptóm objaví až po jedle, ale v druhej fáze sa pálenie záhy objaví bez ohľadu na jedlo. Pri pažerákovej forme je pálenie záhy sprevádzané zvracaním a nevoľnosťou.

Pri ohýbaní sa bolesť zosilňuje

Epigastrické bolesti sa prejavujú hlavne v druhej fáze klznej kýly a v paraezofageálnej forme. Počas trupu sa spravidla zvyšuje bolesť.

Progresia ochorenia je komplikovaná krvácaním, ktoré niekedy vedie k anémii. Škytavka často mučí pacienta, sú možné problémy s prehĺtaním..

diagnostika

Potvrdenie diagnózy nie je možné bez použitia špeciálnych štúdií..

 1. Fibrogastroduodenoskopia je jednou z najpresnejších metód a umožňuje použitie zariadenia zavedeného do pažeráka na identifikáciu prítomnosti patológie a stupňa zmien vnútorných orgánov..
 2. Fluoroskopia sa vykonáva na identifikáciu zápalových procesov, vredov, jaziev a zúžení..
 3. Na stanovenie stupňa kyslej zložky pažeráka sa uskutoční PH-metry.

Pred výskumom by pacient nemal užívať lieky, pretože to môže ovplyvniť presnosť výsledkov. Mali by ste sa tiež vyhnúť jedlu, pretože počas zavádzania výskumnej sondy môže dôjsť k reflexu roubíka.

Čo je nebezpečná prietrž pri pažeráku a ako s ňou zaobchádzať

Ak sa neprijmú opatrenia na včasnú liečbu prietrže, riziko vážnych komplikácií je vysoké.

Aké môžu byť komplikácie

 • porušenie prietrže;
 • perforácia pažeráka;
 • funkčné poruchy srdca a dýchacieho systému;
 • jazvy a erózia stien pažeráka;
 • krvácajúci.

Niektoré z týchto komplikácií sú mimoriadne nebezpečné a predstavujú hrozbu pre život pacienta, napríklad priškrtenie alebo perforácia prietrže (perforácia).

liečba

Liečba hernie pažeráka liekmi je možná iba v prvom štádiu klzného typu. Na tento účel sa predpisuje niekoľko druhov liekov.

 1. antacidá.
 2. Blokátory histamínového receptora H-2.
 3. prokinetiká.

Ak dôjde ku krvácaniu, predpisujú sa lieky s hemostatickými a antianemickými účinkami. Počas celého obdobia užívania liekov je pacient pod dohľadom a ak nedôjde k zlepšeniu, rozhodne sa o operácii. Účelom operácie je redukovať pažerák a podľa potreby žalúdok do jeho anatomického umiestnenia. Aby sa zabránilo opakovanému vyčnievaniu orgánov, vykonávajú sa tiež manipulácie s potravinovým otvorom membrány (napríklad zošitím)..

V prípade zistenia závažných komplikácií sa chirurgický zákrok vykonáva v naliehavom prípade. Ak k rozhodnutiu o operácii dôjde bez komplikácií, ale s neúčinnosťou liekov, potom sa operácia uskutoční podľa plánu.

Diéta na hiátovú prietrž

Ak je to možné, jete lepšie po častiach, v malých porciách, 5-6 jedál denne. Odporúča sa vylúčiť:

 • korenené korenie;
 • kyslé ovocie a džúsy;
 • mastná;
 • strukoviny;
 • alkohol;
 • Sýtené nápoje;
 • marinády;
 • huby.

Na túto chorobu sú užitočné ľahké kaše, všetky fermentované mliečne výrobky, rybie a zeleninové polievky a tiež nekyslé ovocie. Chlieb je lepší v mierne sušenej forme..

Prevencia a prognóza

Najlepším spôsobom, ako zabrániť prietrži pažeráka, je včasné zistenie počiatočných zmien, pri ktorých musíte pravidelne podstúpiť endoskopické vyšetrenie. To platí najmä pre tých, ktorí sú ohrození touto chorobou. Je tiež užitočné vykonávať cvičenia, ktoré posilňujú svaly prednej brušnej steny.

Je dôležité porozumieť nebezpečenstvu hernie v pažeráku a ako s ňou zaobchádzať. Nie je možné zbaviť sa hiátovej kýly samostatne, ale pri včasnej návšteve lekárskeho zariadenia pred vývojom komplikácií je prognóza priaznivá.

Ezofágová prietrž

Ezofágová prietrž (hiátová prietrž, bráničná prietrž) je chronické recidivujúce ochorenie, pri ktorom je počiatočná abdominálna časť tráviacej trubice premiestnená do hrudnej dutiny prostredníctvom pažeráka cez bránicu..

Hernia pažeráka je náchylná na starších ľudí, vo vekovej skupine do 40 rokov je patológia diagnostikovaná v 10% prípadov au ľudí starších ako 70 rokov - v 70%. Ženy ochorejú častejšie ako muži. Kýlová hernia je častejšie registrovaná vo vyspelých krajinách, čo je pravdepodobne spojené s stravovacími návykmi. U pacientov s gastroenterologickou patológiou je hernia pažeráka zistená 6-krát častejšie ako u ostatných.

Odporúča sa, aby pacienti s herniou pažeráka, ktorých povolanie je spojené s predĺženou polohou sedenia, zmenili zamestnanie..

Dolný pažerák (kardia) oddeľuje pažerák a žalúdok a zabraňuje vrhnutiu chemicky agresívneho žalúdočného a duodenálneho obsahu do pažeráka. Jednostranný pohyb hrudky je tiež uľahčený uhlom His (ostrým uhlom pažeráka do žalúdka). Distálna časť pažeráka je fixovaná bránično-ezofágovým väzom, ktorý tiež zabraňuje srdcovej časti žalúdka v pohybe do dutiny hrudníka s pozdĺžnym sťahovaním žalúdka. Zadržiavanie pažeráka v normálnej polohe uľahčuje subfrenická tuková vrstva a prirodzené umiestnenie brušných orgánov..

Hrudník a dutiny brušnej sú oddelené bránicou, ktorá pozostáva zo svalov, vláknitého tkaniva a má klenutú štruktúru. Cez diery v bránici prechádza pažerák, krvné cievy a nervy. Ezofageálny otvor sa nachádza na ľavej strane bránice, čo normálne zodpovedá vonkajšej veľkosti pažeráka. S expanziou pažeráka vyčnievajú do anatomickej dutiny časť anatomických štruktúr, ktoré sú normálne umiestnené pod bránicou..

Príčiny kýly pažeráka a rizikové faktory

Príčiny ezofágovej hernie sú oslabenie väzivového aparátu, ktorý fixuje srdcovú časť žalúdka, a zvýšenie vnútrobrušného tlaku..

Medzi rizikové faktory patria:

 • genetická predispozícia;
 • narušenie pohyblivosti gastrointestinálneho traktu;
 • nadváhou;
 • chronická plynatosť;
 • častá zápcha;
 • tehotenstvo (zvlášť opakované);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • ťažký dlhodobý kašeľ pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, bronchiálnej astme atď.;
 • ascites;
 • nezvratné zvracanie;
 • veľké nádory brušnej dutiny;
 • dysplázia spojivového tkaniva;
 • poranenia brucha;
 • chemické alebo tepelné popáleniny pažeráka;
 • pokročilý vek;
 • nesprávne držanie tela.

Medzi bežné príznaky pažerovej hernie patrí pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle, s výraznou zmenou polohy tela, ako aj v noci..

Formy choroby

V závislosti od anatomických znakov sa rozlišujú tieto formy hernie pažeráka:

 • posuvné (axiálne, axiálne) - voľný prienik spodnej časti žalúdka, kardie a brušnej časti pažeráka cez pažeravý otvor bránice do hrude a samočinný návrat do brušnej dutiny;
 • paraezofageálny - distálna časť pažeráka a kardia sa nachádzajú pod bránicou, časť žalúdka sa premiestni do hrudnej dutiny a nachádza sa vedľa hrudného pažeráka;
 • zmiešané;
 • vrodený krátky pažerák - dĺžka pažeráka nezodpovedá výške hrudníka, zatiaľ čo časť žalúdka sa nachádza nad bránicou v hrudnej dutine, dolný zvierač pažeráka chýba.

Posuvná hernia pažeráka je v závislosti od vysídlenej oblasti rozdelená na celkovú žalúdočnú, medzisúčet, kardiofundálnu alebo srdcovú.

Ezofageálna paraezofágová hernia môže byť antrum alebo fundus.

Príznaky hernie pažeráka

Klinický obraz je polymorfný a závisí od tvaru a veľkosti prietrže.

Kýla pažeráka sa často nijako neprejavuje alebo nemá mierne klinické príznaky. Ťažký priebeh je charakteristický pri veľkých pažerových herniach, pri ktorých väčšina žalúdka a čriev prenikne do zadného mediastínu..

Hlavným prejavom kýly pažeráka je bolesť. Bolesť sa dá zaznamenať v oblasti srdca, ľavej hypochondrii, epigastrickej a medzikapsulovej oblasti, ktorá sa šíri pozdĺž pažeráka, zatiaľ čo bolesť sa zvyčajne zhoršuje bezprostredne po jedle (najmä pri prejedaní), fyzickej námahe, trupe a ustupuje, keď zaujíma vodorovnú polohu tela. V niektorých prípadoch bolesť napodobňuje záchvat angíny pektoris. V približne 35% prípadov majú pacienti s ezofageálnou herniou paroxyzmálnu tachykardiu a extrasystolu.

Ťažká bolesť, ktorá sa vyskytuje u niektorých pacientov po jedle, môže spôsobiť averziu voči jedlu a v dôsledku toho úbytok hmotnosti až do vyčerpania..

Medzi bežné príznaky pažerovej kýly patrí pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle, s výraznou zmenou polohy tela, ako aj v noci. Iné príznaky: zvracanie (často s prísadou krvi), epizódy oneskoreného dýchania v spánku, periodická cyanóza kože, ťažkosti s prehĺtaním a prechodom potravy cez pažerák (môžu byť vyvolané prijímaním studeného alebo teplého jedla, rýchle občerstvenie, psychologické faktory), bolesť a pálenie v jazyku, chrapot, predĺžené čkanie, kašeľ, vydutie ľavá strana hrudníka, pocit plnosti v epigastrickej oblasti, grganie. Nočné regurgitácie, ktoré sa zvyčajne vyskytujú pri hernii stredne veľkého pažeráka, môžu spôsobiť rozvoj tracheobronchitídy, aspiračnej pneumónie. Regurgitácii potravín spravidla nebráni nevoľnosť, zatiaľ čo kontrakcie žalúdka tiež chýbajú. Obsah žalúdka sa v dôsledku kontrakcií pažeráka vrhá do ústnej dutiny a pri zmene polohy tela sa môže rozliať.

Pri stláčaní herniálneho vaku (porušovanie prietrže) sa zaznamenávajú konštantné tupé alebo silné kŕčové bolesti za hrudnou kosťou a epigastrickou oblasťou vyžarujúce do medzikapsulovej oblasti. Súčasne závažnosť a ožarovanie bolesti závisí od toho, ktorá časť tráviaceho traktu bola poškodená v hernálnom portáli, ako aj od stavu poškodeného orgánu..

Príčiny ezofágovej hernie sú oslabenie väzivového aparátu, ktorý fixuje srdcovú časť žalúdka, a zvýšenie vnútrobrušného tlaku..

S progresiou patologického procesu narastá narušenie kardiopulmonálnej funkcie srdca, čo vedie k objaveniu sa príznakov gastroezofageálnej refluxnej choroby. U pacientov s herniou pažeráka sa môže vyskytnúť anemický syndróm v dôsledku okultného krvácania z dolného pažeráka..

diagnostika

Približne tretina malých hernií pažeráka, ktoré nemajú výrazné klinické prejavy, je náhodným diagnostickým nálezom počas vyšetrenia z iného dôvodu..

Hlavnými metódami na diagnostikovanie hernie pažeráka sú röntgenové vyšetrenie a ezofagogastroduodenskopia. Pri endoskopickom vyšetrení sa nachádza nezmenený pažerák, okolo jeho spodnej časti sa membrána rytmicky uzatvára v čase s dýchacími pohybmi. Vizualizuje sa srdcová časť žalúdka, ktorá kruhovo napučiava do lúmenu pažeráka. Tieto príznaky však môžu byť spôsobené zvracaním spôsobeným endoskopom hltanom, čo vedie k chybnej diagnóze hernie pažeráka. Teda, ezofagogastroduodenskopia vo väčšine prípadov umožňuje stanoviť iba hádzanie obsahu žalúdka do pažeráka..

U pacientov s gastroenterologickou patológiou je hernia pažeráka zistená 6-krát častejšie ako u ostatných.

Rôntgenové vyšetrenie s podozrením na herniu pažeráka sa vykonáva v niekoľkých etapách. Najprv sa vykoná prehľadná röntgenová snímka brušných orgánov, pričom sa zaznamená tieň pažeráka, poloha plynových bubliniek v žalúdku a dómy bránice. Ďalej - rádiografia pažeráka a žalúdka so zavedením rádioaktívnych látok vo zvislej polohe. V tomto štádiu sa hodnotí rýchlosť priechodu rádioaktívneho liečiva cez tráviacu trubicu a rýchlosť vyprázdňovania žalúdka. Potom sa röntgenové lúče uskutočňujú v horizontálnej polohe tela pacienta a so sklopenou hlavou. U klinicky zdravých jedincov nie je pozorovaný spätný pohyb na rozdiel od pažeráka a pri prítomnosti kýly pažeráka je zaznamenaný gastroezofágový reflux. Potom sa pacient vráti do zvislej polohy s ďalším vyšetrením polohy plynových bubliniek, prítomnosti alebo neprítomnosti rádioaktívnej látky v pažeráku..

Na potvrdenie diagnózy môže byť potrebná manoméria pažeráka, počas ktorej sa hodnotí stav dolného zvierača, jeho schopnosť relaxovať pri prehltnutí, detegujú sa epizódy relaxácie mimo pôsobenia prehĺtania..

Na odhalenie latentného krvácania sa uchýlili k analýze výkalov okultnej krvi.

Na rozlíšenie kýly pažeráka s inými chorobami možno budete potrebovať ultrazvukové vyšetrenie, počítačové alebo magnetické rezonancie, elektrokardiografiu, všeobecný a biochemický krvný test. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s léziami nervov hrudnej miechy, stavmi sprevádzanými ezofagitídou, relaxáciou (často relaxáciou ľavej kupoly) alebo paralýzou bránice, svätým syndrómom, angínou pectoris, infarktom myokardu, novotvarmi pažeráka..

Liečba hernie pažeráka

Liečba hernie pažeráka sa zvyčajne začína konzervatívnymi opatreniami. Pacientovi sa odporúča vyhnúť sa tomu, aby nosil pevné pásy a pásy, spal so zdvihnutým koncom hlavy a podľa potreby normalizoval telesnú hmotnosť..

U pacientov s herniou pažeráka je preukázaná súlad s šetrnou stravou a režimom frakčnej výživy.

Liečba hernie pažeráka liekmi je primárne zameraná na prevenciu rozvoja gastroezofágového refluxu. Na tento účel sa inhibítory protónovej pumpy používajú v postupne sa znižujúcej dávke v priebehu až dvoch mesiacov s následným prenosom pacienta na antacidové prípravky. Podľa indikácie môžu byť do liečebného režimu zahrnuté prokinetiky.

Konzervatívna liečba pacientov s prvkami pažeráka s prvou epizódou sa zvyčajne vykonáva v nemocnici, kde je ľahšie vykonať dôkladné vyšetrenie pacienta ako ambulantne. S rozvojom relapsu sa medikamentózna liečba začína ambulantne a hospitalizácia je indikovaná iba v prípade neúčinnej liečby..

Pri liečbe hernie pažeráka s inými chorobami gastrointestinálneho traktu (chronická cholecystitída, pankreatitída, peptický vred a dvanástnikový vred) sa primárne určuje a opravuje hlavná patológia..

V prípade vývoja závažných foriem refluxnej choroby pažeráka, torpidálnej refluxnej ezofagitídy, ktorá nie je prístupná konzervatívnej liečbe, sa Barrettov pažerák prejavuje u pacientov s chirurgickou liečbou..

Chirurgický zákrok na herniu pažeráka sa môže vykonať otvoreným aj laparoskopickým prístupom. Medzi chirurgickými liečebnými metódami sú najbežnejšie chirurgické zásahy, ktoré sú zamerané na prišívanie prietrže hernie a posilnenie bránice-bránice pažeráka (crurorafia), fixáciu žalúdka v brušnej dutine (gastropexia), odstránenie gastroezofageálneho refluxu (fundoplikácia) a obnovenie akútneho uhla Jeho.

Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

Kontraindikácie chirurgickej liečby ezofageálnej hernie sú pridružené patológie, ktoré môžu spôsobiť závažné komplikácie v pooperačnom období (napríklad chronické kardiovaskulárne choroby v štádiu dekompenzácie)..

Pretože paraezofágová hernia pažeráka je pomerne zriedkavá, taktika liečby tejto formy choroby je menej rozvinutá. Všeobecne je výhodná chirurgická liečba takýchto kýly (predovšetkým u mladých a stredných pacientov). Starším ľuďom sa odporúča, aby najmä pri výskyte komplikácií, upravili svoj životný štýl (najmä obmedzili určité druhy fyzickej aktivity) a dodržiavali diétu (okrem potravín, ktoré podporujú plynatosť zo stravy), aby sa znížilo riziko poranení prietrže.

Po liečebnom postupe je pacientovi gastroenterologom ukázané dispenzarizačné vyšetrenie, aby sa predišlo, včasné odhalenie a náprava relapsu choroby a aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Preventívne vyšetrenie sa vykonáva ambulantne najmenej dvakrát ročne.

Postihnutie pacientov s herniou pažeráka je zvyčajne obmedzené. Pacient by sa mal vyhnúť činnostiam spojeným s nadmerným fyzickým stresom a trupom. Odporúča sa, aby pacienti s herniou pažeráka, ktorých povolanie je spojené s predĺženou polohou sedenia, zmenili zamestnanie..

Strava hernia pažeráka

U pacientov s herniou pažeráka je preukázaná súlad s šetrnou stravou a režimom frakčnej výživy. Posledné jedlo by sa malo objaviť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Vylúčené zo stravy sú výrobky, ktoré môžu mechanicky alebo fyzicky dráždiť sliznicu gastrointestinálneho traktu, ktoré prispievajú k tvorbe plynu, rozvoju zápchy (mastné, vyprážané, korenené, údené potraviny, alkoholické a sýtené nápoje, silný čaj a káva, mlieko, kapusta, hrach, varené vajcia). hrozno). Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, nízkotučné odrody mäsa a rýb, pečené jablká bez šupky. Odporúča sa variť jedlo, dusiť alebo piecť.

Možné komplikácie a dôsledky

Hernia pažeráka môže byť komplikovaná vývojom vredov pažeráka, peptických vredov žalúdka, pažeráka alebo krvácania do žalúdka, perforáciou pažeráka, zúžením pažeráka, katarálnou hnačkou, eróziou alebo ulceratívou, porušením herniového vaku v reflexnej zóne hernie, najmä reflexnou bránou hernie ), rakovina pažeráka.

V približne 35% prípadov majú pacienti s ezofageálnou herniou paroxyzmálnu tachykardiu a extrasystolu.

Ťažká bolesť, ktorá sa vyskytuje u niektorých pacientov po jedle, môže spôsobiť averziu voči jedlu a v dôsledku toho úbytok hmotnosti až do vyčerpania..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je prognóza života priaznivá. Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže pažeráka, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré prispievajú k rozvoju tejto patológie;
 • pravidelné preventívne prehliadky ohrozených osôb;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • vyvážená strava;
 • posilnenie svalov prednej brušnej steny;
 • vyhýbanie sa nadmernej fyzickej námahe.

Kedy je možné liečiť kýlu pažeráka bez chirurgického zákroku a ako sa vykonáva??

Hernia bránice (HHP, hernia pažeráka) je diagnostikovaná približne u 1/3 pacientov s gastrointestinálnymi problémami. Vďaka svojej malej veľkosti sa používa iba konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku. Ak je hernia veľká, ak bola zovretá, krvácanie otvorené, perforácia, došlo k závažnému zúženiu pažeráka, problém sa odstráni výlučne chirurgickým zákrokom.

Príčiny hernie pažeráka

Kombinácia mnohých vonkajších a vnútorných príčin vedie k vzniku a rozvoju HHP. V prvom rade ide o oslabenie väzov pažeráka v mieste pripojenia k bránici, svalov brušnej dutiny a okolo spojivového tkaniva. Výsledkom je, že otvor v bránici je v porovnaní s jej normálnou anatomickou veľkosťou značne zväčšený.

Kýla pažeráka sa okrem toho vyskytuje v prítomnosti nasledujúcich rizikových faktorov:

 • obezita;
 • ťažká fyzická aktivita bezprostredne po jedle;
 • niesť neprijateľné hmotnosti;
 • tehotenstva;
 • chronická zápcha;
 • poranenia brucha;
 • popáleniny sliznice pažeráka;
 • podvýživa;
 • vrodené chyby orgánov vrátane pažeráka.

Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u ľudí starších ako 50 rokov. Vplyvom týchto príčin (viacnásobne alebo všetky naraz) sa mení normálne anatomické umiestnenie vnútorných orgánov a v dôsledku rozdielu tlaku v brušnej a hrudnej dutine časť žalúdka a dokonca aj črevá prechádzajú cez predĺžený otvor bránice do hrude..

Výsledkom je, že sa vytvorí výčnelok stien alebo kýla pažeráka.

Liečba kýly bez chirurgického zákroku

Napriek skutočnosti, že sa chirurgická operácia považuje za najúčinnejšiu metódu liečby HPOD, podľa štatistík sa používa len v každom desiatom prípade. Spravidla hovoríme o odstránení prietrže pažeráka v zanedbávanej forme, ktorá ohrozuje nielen zdravie, ale aj ľudský život. Napríklad pevná kýla otvoru pažeráka v pažeráku je nebezpečná z dôvodu možného stlačenia, takže v tomto prípade je najlepšie uchýliť sa k chirurgickému postupu. Výraznú ezofagitídu s vredmi a eróziou, jazvami a zúžením pažeráka je ťažké liečiť drogami.

V iných prípadoch sa používa komplexná konzervatívna liečba. Súčasťou komplexu je liečba liekmi, strava, respiračná gymnastika a cvičebná terapia, tvorba zdravých a odmietanie zlých návykov. A nejde iba o cigarety a alkohol. Ide o boj proti prejedaniu sa, nadváhe (ak je takýto problém k dispozícii), odmietnutí ťažkých telesných cvičení, rýchleho občerstvenia.

Lieky na herniu pažeráka

Liečba hernie pažeráka liekmi je potrebná, aby sa pacient zbavil hlavných príznakov sprevádzajúcich ochorenie. Ak je prietrž v počiatočnom štádiu vývoja a je malá, je možné ju úspešne pomocou liekov dosiahnuť.

Antacidá na báze zlúčenín hliníka eliminujú pálenie záhy kvôli ich obalovým vlastnostiam, chránia sliznicu pažeráka pred chemickým popálením kyselinou a neutralizujú ho. Sú to Fosfalugel, Almagel, Gaviscon, Maalox.

Je veľmi dôležité neustále udržiavať normálnu pohyblivosť žalúdka, pažeráka a čriev. Na tento účel sa používajú prípravky Cerucal a Motilium. Tserukal tiež zmierňuje nevoľnosť, zabraňuje zvracaniu.

Na zníženie produkcie kyseliny chlorovodíkovej sa používajú lieky, ktoré inhibujú protónovú pumpu - inhibítory: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol a iné.

Ak je choroba už komplikovaná vnútorným krvácaním, predpisuje sa anémia spôsobená kompresiou orgánov, poruchy trávenia a slabá absorpcia železa, hemostatík a antianemík. Pre bolesti sa odporúčajú analgetiká. Pri hádzaní obsahu dvanástorníka do žlče je potrebné brať špecifické lieky, aby sa rozložil.

Pred predpísaním liečebného postupu, pred predpísaním lekárskeho predpisu je potrebný prieskum pacienta týkajúci sa sprievodných ochorení, ďalších liekov a prítomnosti alergických reakcií. Lekár by mal tieto vedľajšie účinky a kombináciu liekov medzi sebou starostlivo zvážiť. Malo by sa pamätať aj na to, že niektorí pacienti by mali užívať takéto lieky na celý život.

Dýchacie a terapeutické cvičenia

Komplex dychových gymnastických a fyzioterapeutických cvičení pomáha pri úspešnej liečbe kýly pažeráka. Správne, jemné, ale efektívne cvičenia vyvinuté odborníkmi posilňujú svaly bránice a brušnej steny, zvyšujú ich tón, zlepšujú krvný obeh, bránia nástupu príznakov charakteristických pre ochorenie alebo eliminujú existujúce.

Gymnastiku a dychové cvičenia by ste mali robiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle, aby ste nepohodlili alebo nevyvolávali väčšiu silu.

Na zvládnutie bráničného dýchania je potrebná respiračná gymnastika s kýlou pažeráka, ktorá pomáha posilňovať jej svaly. Po prvé, keď ležia na boku, naučia sa správne, pokojne a hlboko dýchať. Súčasne, pri vdychovaní, žalúdok trčí, pri dýchaní sa uvoľňuje, ale nezaťahuje sa. Cvičenie sa môže opakovať 4-5 krát za 10 minút. Druhá fáza vývoja diafragmatického dýchania - pri výdychu je žalúdok vtiahnutý a dych sa stáva silnejším.

Všetky ostatné cvičenia s herniou pažeráka by sa mali vykonávať na pozadí správneho, hlbokého, ale pokojného dýchania:

 • otočenie tela z pôvodnej polohy - ležiace na chrbte;
 • kľačiaci, naklonený doľava a doprava, striedavo, ale nie ostro;
 • rovnaké cvičenie sa vykonáva stojace, náklon - nádych, východisková poloha - výdych.

Výcvik s herniou pažeráka sa nevykonáva v prípade krvácania, bolesti, exacerbácie choroby. Odporúča sa praktizovať fyzickú terapiu a respiračnú gymnastiku pod dohľadom lekára fyzioterapie, aby sa predišlo zhoršeniu pohody a aby sa upravil vzdelávací program..

Niektoré časti jogy je možné opatrne odporučiť. Tiež sa stáva, že sa lieči alebo podporuje, bez ťažkých držaní tela, ale so správnym dýchaním. Existujú dokonca tehotné cvičenia jogy, ktoré sa zameriavajú hlavne na dýchanie.

Diéta jedlo

Účelom tejto diéty pre HPAI je vylúčiť z stravy pacienta jedlá a jedlá, ktoré vyvolávajú negatívne javy v gastrointestinálnom trakte: nadúvanie, zápcha, pálenie záhy, grganie a zvracanie. Konzervatívna liečba kýly pažeráka iba v kombinácii so správnou výživou stravy a zdravým životným štýlom môže byť účinná. Preto by sa mal pacient prísne riadiť pokynmi gastroenterológa, ktoré sa týkajú príjmu potravy, jej kvality, množstva a zloženia..

Z menu je potrebné vylúčiť:

 • Sýtené a alkoholické nápoje;
 • korenené, vyprážané, údené jedlá;
 • kapusta, strukoviny;
 • ostré korenené korenie;
 • čerstvé mlieko;
 • kyslé šťavy;
 • paradajky, hrozno, jablká.

Príliš sladké, slané, mastné potraviny, čerstvé pekárske výrobky, maslo, vyprážaný rastlinný olej, niektoré mliečne výrobky sú tiež vylúčené alebo prísne obmedzené v strave pacienta. Lekár určite odporučí 5-6 jedál denne v malých porciách. Výhodným spôsobom varenia je naparovanie, varenie, dusenie, pečenie v peci bez tuku, napríklad v rukáve. Jedálny lístok obsahuje väčší počet tekutých, polotekutých pokrmov. Jedlo by malo byť teplé, nápoje by mali mať izbovú teplotu. Chlad a teplo nemôžu. Môžete jesť chudé mäso - teľacie mäso, chudé bravčové mäso, hydinu. Odporúčajú sa slizničné cereálie - z pohánky, ryže, ovsa, proso, varené vo vode alebo odtučnenom, zriedenom mlieku.

Bezprostredne po jedle je nežiaduce chodiť hodinu spať. Ak to však nie je možné, horné telo by sa malo zdvihnúť, aby sa zabránilo vrhnutiu obsahu žalúdka do pažeráka. Z toho istého dôvodu je potrebná mierna motorická aktivita - chôdza pešo, bez ťažkej fyzickej námahy a trupu po jedle.

Recepty tradičnej medicíny

Liečba hiátovej hernie bez chirurgického zákroku pomocou tradičných lekárskych metód je možná len ako doplnok, spolu s ďalšími konzervatívnymi metódami. Ľudové lieky čiastočne zmierňujú príznaky, majú protizápalové, hemostatické, baktericídne, celkové zosilňujúce účinky. Ale bez súhlasu ošetrujúceho lekára je zakázané ich užívať, aby sa zabránilo vedľajším účinkom alebo zhoršeniu stavu..

Tradičná medicína však odporúča:

 • ľanové semienko rozdrvte alebo rozdrvte, nalejte vriacu vodu cez noc, ráno vypite a vypite vývar, ktorý má ochranný účinok na sliznicu pažeráka a žalúdka;
 • čerstvá zelerová šťava pomôže zbaviť sa pálenia záhy, ale nie viac ako 30 g za deň;
 • odvar z bylín, čaju z listov a kvetov liečivých rastlín - harmančeka, žihľavy, mäty, ľubovníka bodkovaného, ​​podkolienky v rôznych kombináciách, s malým množstvom medu, ktoré zmierňujú nadúvanie, zápchu, znižujú pálenie záhy, zmierňujú zápal;
 • kôprové semená, valeriánsky koreň v bujóne dobre zmierňujú nadúvanie;
 • originálny, ale účinný je odvar pomarančových kôstok s koreňom sladkého drievka, odstraňuje pálenie záhy;
 • brusnice, aloe šťava a trochu medu pridaného do čaju odstraňujú nepríjemné grganie.

Okrem rady lekára týkajúcej sa použitia rôznych ľudových liekov na liečbu HPA je tiež potrebné zvoliť správne bylinky, pripraviť infúzie, odvarky, odvary, aby sa zachovali liečivé vlastnosti všetkých zložiek. Musíme pripustiť, že moderné vysoko kvalitné liečivá sú oveľa spoľahlivejšie, účinnejšie, majú menej vedľajších účinkov ako liečitelia.

záver

Hernia pažeráka sa dá liečiť bez chirurgického zákroku pomocou integrovaného liečebného postupu. Je to len o výčnelkoch malej veľkosti bez komplikácií. Pacienti sa boja chirurgického zákroku. Ale bez toho sa často dokážete vyhnúť. Z tohto dôvodu je potrebné správne predpísať konzervatívnu liečbu v kombinácii s diétou a cvičením. Od pacienta sa vyžaduje, aby starostlivo plnil všetky požiadavky a odporúčania týkajúce sa liečby, výživy, gymnastiky a zdravého životného štýlu.

Samoliečba s takouto diagnózou je neprijateľná a smrtiaca. V prípadoch, keď dlhodobá liečba ezofágovej hernie neprináša úľavu, keď sa na jej pozadí objavia nové príznaky a prejavy choroby, lekár predpíše chirurgický zákrok. Ale to sa deje celkom zriedka. Najmä ak ste včas podrobený lekárskemu vyšetreniu u gastroenterológa a odhalíte hiátovú prietrž v skorom štádiu bránice.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Hernia pažeráka: príznaky, liečba a strava

Kýlová hernia je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene polohy pažeráka a žalúdka vo vnútri tela. Z ich stien sa tvoria patologické herniálne výčnelky.

Tento proces je spôsobený relaxáciou svalového a väzivového aparátu, expanziou bránice. Kýlová pažerá sa skladá z nasledujúcich častí: hernia gate, hernial sac, hernial content.

Brána je najčastejšie diafragmatický prsteň. Hernálny vak je vytvorený zo steny orgánu. Herniálny obsah - všetko, čo sa dostane do herniálneho vaku: jedlo, susedné steny.

Ochorenie sa objavuje a progreduje v starobe. U mladých ľudí je veľmi zriedkavá, iba pri vrodených patológiách. Riziko rozvoja u ľudí nad 60 rokov.

Čo je kýla pažeráka

Rozlišujú sa tieto dôvody:

 • Vrodená malformácia pažeráka. Kýla je diagnostikovaná ihneď po narodení alebo u malých detí. Percento jeho vývoja nie je významné.
 • Veková relaxácia a podvrtnutie pažeráka, bránica.
 • Obezita, nadváha. Zároveň sa zvyšuje vnútro-brušný tlak, vnútorné orgány sa premiestňujú, čo spôsobuje herniálne výčnelky.
 • Dramatické chudnutie. Za kritické sa považuje hmotnosť nad 20 kg mesačne..
 • Chronické procesy v pečeni so zmenou veľkosti: hepatitída, cirhóza.
 • Príjemné prejedanie.
 • Sila fyzickej aktivity.
 • Chirurgické zásahy do vnútorných orgánov, najmä do pažeráka, žalúdka, priedušnice, srdca.
 • Hromadenie tekutiny v brušnej dutine - ascites.
 • Niekedy počas tehotenstva.
 • zápcha.
 • Organické lézie pažeráka.
 • Popáleniny vnútorností soľami, kyselinami.
 • Stav po mŕtvici.
 • Nemé poranenia brucha.

Príznaky a príznaky choroby

Ak patologické zameranie nie je veľké a je v počiatočnom štádiu, potom sa toto ochorenie nemusí prakticky prejaviť. Keď sa zväčšuje herniálny výčnelok, sú narušené funkcie, inervácia, prísun krvi, u pacientov sa objavujú ťažkosti.

Aké môžu byť príznaky hernie pažeráka:

Kýla u každého pacienta sa prejavuje individuálne, stále však existujú všeobecné charakteristiky. Bolesť je náhle, silná, ťahá alebo bolí v prírode, niekedy aj brnenie.

Je lokalizovaná v epigastrickej oblasti, „pod lyžičkou“ alebo v ľavom hypochondriu. Dáva v ľavej ruke, vzadu, medzirebrové priestory. Posilňuje fyzickú aktivitu, rýchle dýchanie, počas alebo po jedle.

Bolesť môže prejsť so zmenou polohy tela a prehltnúť studenú vodu.

 • Ťažkosti s prehĺtaním. Pacient má problémy s prehĺtaním potravy.
 • Ťažká pálenie záhy.

Je to pálivý pocit v pažeráku. Vyskytuje sa v dôsledku narušenia pohyblivosti pažeráka a spätného toku kyseliny chlorovodíkovej zo žalúdka do pažeráka. Znak je konštantný, obťažuje pacientov aj v noci. Drogy ho eliminujú na niekoľko hodín.

 • Nedávno zjedené jedlo.

Môže byť drvenie vzduchu, kyslé.

Vyskytuje sa nie kvôli problémom v pľúcach, ale kvôli kompresii priedušnice vysídleným pažerákom alebo herniou. Je suchý, konštantný, pochádza z hrdla, ale nie je s ním žiadne hlien, takže je dosť ťažké odkašlať..

Nemožno liečiť antitusickými liekmi. Pri dlhšom priebehu kašľa, ktorý trvá viac ako 2 mesiace, je potrebná lekárska konzultácia.

 • Horkosť v ústach, zápach z úst.
 • čkanie.

Objavuje sa z dôvodu porušenia pošvy. Zároveň sa membrána začne náhodne zmenšovať.

Pacienti často vyvolávajú vracanie, aby zmiernili príznaky..

Toto je najčastejšie hnačková stolica..

Ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Ak sa objaví niekoľko príznakov, je potrebné poradiť sa s odborníkom, aby sa diagnostikovala a predpísala potrebná liečba.

klasifikácia

Lekári rozlišujú 3 stupne hernie pažeráka.

Vyznačuje sa miernym výstupkom, miernou léziou. Funkcie orgánov nie sú prakticky porušené. Inervácia a prísun krvi netrpia, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky. Detekujte pri preventívnych prehliadkach náhodou.

Pri kýle 1. stupňa musíte určite navštíviť lekára, ktorý predpíše potrebné ošetrenie. To zahŕňa pozorovanie denného režimu a výživy, výživy, vymenovania liekovej terapie. Nevyžaduje sa žiadny chirurgický zákrok.

Väčšie vzdelanie sa prejavuje charakteristickou symptomatológiou: ťažkosti s bolesťou, nepohodlie, pálenie záhy, belgovanie. Funkcie pažeráka a žalúdka začínajú trpieť. Liečbu predpisuje iba lekár na základe výsledkov diagnostických postupov.

Zanedbaná a oneskorená forma choroby. Prejavuje sa to ako vážne príznaky. Pacientka je mučená silnými akútnymi bolesťami, silnými pálením záhy a opaskom, odmietnutím jesť.

Tráviace črty gastrointestinálneho traktu trpia. Tento stav si vyžaduje okamžitú liečbu a hospitalizáciu v nemocnici, komplexnú liečbu.

Najprv sa uskutoční operácia na odstránenie prietrže. Vyvrtané väzivo sa šije, aplikuje sa záchytná sieť, po ktorej sa predpíše liek.

Lieky podľa výberu sú antispasmodiká, inhibítory protónovej pumpy, antacidá, prokinetika. Je potrebné dodržiavať prísnu šetrnú stravu: vylučujte horúce, mastné, vyprážané a korenené jedlá.

Je dovolené brať tekuté alebo kašovité jedlo, varené, dusené, nastrúhané.

Čo je choroba nebezpečná?

Najnebezpečnejšou komplikáciou hernie pažeráka je jeho porušenie. Deteguje sa po dlhom procese bez nevyhnutnej terapie alebo prudko, náhle, ako prvý prejav patológie.

Ako sa to prejavuje:

 • Náhla, ostrá, ostrá bolesť v hornej časti brucha alebo v strede hrudníka. Pripomína povahu angíny pectoris alebo infarktu. Vždy dáva ľavú lopatku, golier, krk a jazyk. Atak sa zhoršuje po jedle alebo fyzickej aktivite, bolesť sa stáva neznesiteľnou, pacienti môžu stratiť vedomie. Nie je eliminovaný liekmi.
 • Vo výške bolesti dochádza k zvracaniu. Netrvá dlho, až niekoľko dní, neprináša úľavu. Môžu existovať krvné nečistoty. S takýmito príznakmi okamžite vyhľadajte lekára.
 • Nadúvanie a plnosť v žalúdku.
 • Zvýšenie srdcového rytmu, vysoký krvný tlak.

Keď sa tieto príznaky objavia, pacient by mal byť bezodkladne prijatý do nemocnice.

Okrem porušenia sa rozlišujú aj tieto nebezpečné podmienky:

 • Vznik erozívnej alebo ulceróznej ezofagitídy.
 • Peptické vredy pažeráka.
 • Stenóza a jazvové zmeny v pažeráku, zúženie jeho lúmenu.
 • Vnútorné krvácanie.
 • zlomyseľnosť.
 • Perforácia steny orgánov.
 • Sekundárna infekcia, peritonitída.

diagnostika

Ak chcete zistiť potrebný rozsah štúdií a vykonať presnú diagnózu, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaného odborníka. Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie pacienta a jeho vyšetrenie. Pomáha to spresňovať sťažnosti, zhromažďovať potrebné informácie..

Pri pohmatu brucha je možné okamžite zistiť výčnelok prietrže. Potom sú predpísané všeobecné klinické štúdie: všeobecná analýza moču, všeobecný krvný test, stolica pre koprogram.

Môže sa vyskytnúť anémia v krvi a menšie zápalové zmeny. Koprogram hodnotí tráviace a enzymatické funkcie orgánov. Potom pokračujte v inštrumentálnych výskumných metódach.

Rádiografia so zavedením kontrastného činidla. Röntgenový obraz umožňuje posúdiť umiestnenie štruktúr, zistiť herniu.

Príznaky prietrže budú:

 • Posun brušného pažeráka.
 • Vysoko postavená clona.
 • Prítomnosť herniálneho vaku.
 • Predĺženie membránového krúžku.

Na označenie detailov sú predpísané endoskopické metódy. Fibrogastroduodenoskopia s herniou pažeráka vám umožňuje vyhodnotiť stav slizníc, pohyb orgánov, veľkosť výčnelku, rozšírenie záhybov a dier. Na základe toho môžete urobiť konečnú diagnózu.

laparoskopia

Vzťahuje sa na diagnostické aj terapeutické metódy. Je predpísaný na neprimeraný zber informácií o zdravotnom stave pacienta..

Laparoskopia je typ chirurgickej techniky charakterizovanej malými punkciami brucha. Prostredníctvom týchto vpichov sú zavedené kamery a potrebné nástroje, všetky vo forme kovových trubíc.

Z fotoaparátov sa obrázok zobrazuje na monitore počítača. Ak sa nájde kýla, je pitvaná, vyšetrená a zošitá. Operácia nie je dlhá, minimálne invazívna a nie traumatická.

Po tom, čo neexistujú žiadne komplikácie a veľké jazvy, je doba zotavenia krátka. Táto metóda sa aktívne používa v chirurgii..

Ako a ako liečiť chorobu

Liečba hernie pažeráka má niekoľko možností:

 • Liečba diétou.
 • Konzervatívny liek;
 • Chirurgický zákrok;
 • Kombinované kombinované.

Kýlu možno vyliečiť bez chirurgického zákroku

Liečba bez chirurgického zákroku je možná. Sú splnené tieto podmienky:

 • Hrudný výčnelok by mal byť malý.
 • Nemalo by zasahovať do fungovania vnútorných systémov..
 • Tok krvi nebol narušený.
 • Drobné príznaky týkajúce sa pacienta.
 • Závažnosť príznakov nie je akútna.
 • Priechodnosť pažeráka bola zachovaná.
 • Konzervatívna terapia sa uskutočňuje pri 1-2 stupňoch choroby.
 • Kýla stupňa 3 sa môže liečiť iba chirurgicky alebo zmiešanou metódou..

Ako liečiť kýlu bez chirurgického zákroku

Ak chcete liečiť ochorenie bez chirurgického zákroku, musíte dodržiavať diétu, pravidelne brať lieky, cvičiť gymnastiku.

Výživa, strava a menu pri hernii pažeráka:

 • Úplné odmietnutie akútnej. Zoznam výrobkov obsahuje: cibuľu, papriku, cesnak, korenie, omáčku, majonézu, kečup.
 • Vyvarujte sa vyprážaniu, slaným, kyslým a údeným jedlám.
 • Zákaz alkoholu, fajčenia, sýtených nápojov, štiav, kávy, energetických nápojov.
 • Ovocie. Vylúčiť z diéty citrón, brusnice, granátové jablko, kivi, hrozno, citrusové plody.
 • Ovocie a zelenina na konzumáciu.

Strava znamená frakčnú výživu až 6-krát denne, porcie by mali byť malé. Nezúčastňujte sa fyzickej aktivity hodinu po jedle, spajte so zdvihnutou hlavou. Po jedle nesmiete ležať.

Možnosti ponuky

Pokiaľ ide o patológiu, mali by sa sledovať tieto produkty:

 • Sušené ovocie: sušené marhule, sušené slivky, hrozienka. Najlepšie sa berú na desiatu alebo na zákusok..
 • Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. Môže slúžiť ako raňajky a ako extrémne jedlo.
 • Žiadne smaženie zeleninových polievok na obed ako prvý chod.
 • Varené ryby, hydina. Na prílohu alebo večeru. Varenie mäsových guličiek, párových mäsových guličiek, suflé.
 • Vodná kaša na raňajky.
 • Kompost, čaj a ovocný šalát ako dezert. Odporúča sa používať 1,5 litra tekutiny denne.

Z predpísaných liekov:

 • Inhibítory protónovej pumpy - Omez, Lansoprazol.
 • Antacídy - Maalox, Almagel.
 • Prokinetika - Tserukal.
 • Antispasmodiká - Duspatalin, Drotaverin.
 • Probiotiká - Linex, Enterol.

Cvičenie a gymnastika

Lekári odporúčajú dychové cvičenia a cvičenia na posilnenie svalov bránice. Všetko je vykonávané na lačný žalúdok počas remisie. Počas exacerbácie sú cvičenia kontraindikované.

 • Pacient leží na svojej pravej strane. Pod hlavu a plecia položte pevný vankúš tak, aby boli zdvihnuté pod uhlom 45 stupňov. Počas inšpirácie namáhame brušnú stenu a postupne vyčnievame z žalúdka. Dych je ostrý. V tomto okamihu relaxujeme stenu brucha. Strávte 2-krát denne počas 10-15 minút.
  Pacient je na ohnutých kolenách. Telo je rovné. Pomaly sa nadýchnite. V tejto chvíli sa trup vľavo na maximum, potom doprava. Počas vyrovnávania výdych. Vykonajte 1 čas po dobu 10 minút.
  Poloha pacienta leží na chrbte. Po inšpirácii sa telo otočí jedným smerom. Pri výdychu - počiatočná poloha. Ďalším dychom je odbočka v opačnom smere. A tak urobte 10 striedaní 2-3 krát denne.

Hernia Odstránenie chirurgie

Počas operácie sa vyrezávajú herniové žľazy, vyšetrujú stav orgánu a vracajú ho na svoje miesto. Hrudný vak a brána sú šité. Na zraniteľné miesta je umiestnená holdingová mriežka.

Vykonajte nasledujúcu taktiku:

 • Nissenova fundoplikácia - pomocou špeciálnej sieťky je prenos oddelený od žalúdka, aby nedošlo k posunu orgánov..
 • Operácia Belsi. Dolný pažerák a väzivový aparát sú lemované do bránice. Kýla v tejto pozícii sa môže znova vytvoriť.

Diéta po operácii

Po operácii platí prvý deň zásada: chlad, hlad a mier. To znamená, že 24 hodín po chirurgickom zákroku si pacient odpočíva iba v posteli, je zakázané vstávať.

Chlad sa aplikuje na oblasť prevádzky vo forme ľadových alebo chladiacich ohrievačov. Nemôžete jesť, môžete piť vodu v malých dúškoch.

Po 24 hodinách môžete zaujať polohu v polopánku, prudko nevstávať. Vylúčte všetku fyzickú aktivitu. Jedzte studenú kašu a výrobky z vody: banánové pyré, ovsené vločky, želé.

Tretí deň je predpísaná šetrná strava. Všetko je varené a brúsené. Po zlepšení stavu pacienta sa vracia k obvyklej strave.

Liečba ľudovými liekmi

 • Odvar kôry osiky.

Vysušte prípravok. 1 polievková lyžica nalejte 250 ml vody, pomalý oheň povarte. Varte 30 minút bez varu..

Potom sa ochladí, napätie, môže byť zriedená chladenou vodou. Vypite 50 ml 3-krát denne. Zmierňuje zápal, príznaky bolesti, pálenie záhy.

 • Odvar z husacej mušle.

Dve polievkové lyžice suchej drvenej zmesi nalejeme 300 ml vriacej vody, prikryjeme, nechajte 2 hodiny. Kmeň, cool. Vypite pol pohára 2 krát denne po dobu 1 mesiaca.

Zmierňuje bolesť, zápal, svalové kŕče. Nalejte 2 čajové vrecká s 200 ml vriacej vody. Trvajte na tom, v pohode. Ber ako čaj.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.
Bursitída chodidla je zápalové ochorenie periartikulárnych vakov nachádzajúcich sa v mäkkých tkanivách medzi svalovými šliach a kosťami (alebo kožou).
Výčnelok je samostatné ochorenie bez samostatnosti. Diagnóza patologického procesu naznačuje výskyt degeneratívnych zmien v jednom z oddelení chrbtice. Bežnými príčinami akútnej bolesti sú zranenia, sedavý spôsob života a zmeny súvisiace s vekom..