loader

Hlavná

Hlava

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

Maternicové myómy, tiež známe ako fibromyóm a leiomyóm, sú novotvarom benígnej povahy, ktorý sa vyvíja v stenách maternice alebo maternicového krčka maternice. V závislosti od miesta patologickej zmeny je choroba klasifikovaná ako suberózne myómy maternice, submukózne, intersticiálne, nodulárne a myómy nôh.

Prvá forma ochorenia je charakterizovaná umiestnením fibroidov na vonkajšom povrchu maternice, to znamená pod membránou, ktorá oddeľuje maternicu od ostatných orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine. Submukózny alebo submukózny myóm sa nachádza vo vnútri maternice a vyčnieva do lúmenu..

Pod pojmom „myóm na nohe“ sa rozumie rast nádoru na úzkej základni - noha spájajúca ho s maternicovou stenou..

Intersticiálne maternicové myómy alebo intramuskulárne

To znamená, že je umiestnená vo svalovej vrstve maternice. Pri diagnostike fibroidov u žien je táto forma diagnostikovaná u 95%. Správanie nádoru v tomto prípade môže byť odlišné - buď zostáva vo vnútri steny, alebo sa začína zvyšovať, čo vedie k deformácii maternice. Stáva sa, že sa choroba nijako neprejavuje, ale existujú prípady, keď chorá žena vyzerá ako tehotná žena po 6 - 7 mesiacoch. Ak nedôjde k ďalšiemu rastu intersticiálnych fibroidov, neovplyvní to reprodukčné schopnosti ženy. Bez ohľadu na to by sme nemali zabúdať na to, že prípadné krvácanie do nádorového tkaniva počas tehotenstva alebo po pôrode môže viesť k hnisaniu alebo opuchu..

Benign Nodal

Tento typ maternicovej myómy sa tvorí vo svalovom tkanive orgánu. Vyvinula sa z pojivových vlákien a vyzerá ako zaoblený uzol, ktorého dotyk je na dotyk, ktorého rozmery odborníci počítajú v týždňoch rovnako ako počas tehotenstva. Vzhľadom na mnohopočetnú nodulárnu formu maternicových fibroidov je potrebné poznamenať, že sa vytvára niekoľko patologických uzlov, ktorých odstránenie spôsobuje určité ťažkosti. Spustené nodulárne fibroidy maternice sa môžu časom vyvinúť do malignej formácie, preto včasná detekcia a správna diagnóza sú dôležitým faktorom úspešnej liečby..

Dôvody rozvoja maternicových fibroidov môžu byť veľmi rozdielne:

 • hormonálna nerovnováha, to znamená nedostatok estrogénu so zvýšeným množstvom progesterónu. Tento jav sa zvyčajne vyskytuje na pozadí dysfunkcie vaječníkov, čo vedie k tvorbe uzlov. Rast nádoru závisí od hladiny estrogénu. Z tohto dôvodu lekári predpisujú hormonálne lieky, aby normalizovali všeobecné pozadie..
 • Nesprávna výživa a nadváha môžu tiež spôsobiť myómy. Strava by nemala obsahovať potraviny s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov. Potraviny nasýtené mastnými kyselinami, ale zbavené vlákniny, tiež pomáhajú zvyšovať hladinu estrogénov v ženskom tele, čím menia hormonálne pozadie a vedú k rozvoju fibroidov..
 • Genetická predispozícia zahŕňa prenos choroby „dedením“. Ak v rodine boli prípady myómu, gynekológka by mala pravidelne vyšetrovať celú generáciu žien, aby sa zistila patológia..
 • Gynekologické zákroky v maternicovej dutine (potrat, inštalácia špirály, cisárskeho rezu, neprofesionálne vyšetrenie) spôsobujú poruchy normálneho fungovania genitálnej oblasti. V niektorých prípadoch môžu myomatózne uzliny dopĺňať existujúce gynekologické choroby.
 • Intímny život. Časté zmeny partnerov a dlhodobá abstinencia od pohlavia nemôžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie žien. Z tohto dôvodu je udržiavanie rovnováhy v intímnom živote dôležitým preventívnym opatrením fibroidov..

Príznaky a príznaky úzkosti

Vzhľadom na skutočnosť, že zlyhanie hormónov je najčastejšie príčinou fibroidov, zodpovedajú symptómy pacienta. Takže s rýchlym rastom patológie rastie brucho do veľkostí pripomínajúcich tehotenstvo v období 6 - 7 mesiacov. Tento druh chorej ženy má však iba pokročilé prípady. Na samom začiatku svojho vývoja sa choroba môže prejaviť ako mierny nárast brucha a abnormálne zmeny sa najčastejšie pozorujú na jednej strane..

Bolesť v chrbte a spodnej časti chrbta, v dolnej časti brucha je cítiť v závislosti od umiestnenia fibroidov. Pocity môžu byť podobné predchodcom menštruácie alebo môžu byť také silné, že sa podobajú atentátu na apendicitídu. Pri takýchto príznakoch je potrebné čo najskôr kontaktovať kliniku, pretože príčinou takejto bolesti môžu byť fibroidy a iné choroby. Ako fibroidy rastú, žena môže mať príznaky choroby, napríklad problémy s močením a vyprázdňovaním. Dôvodom je skutočnosť, že rastúci myóm vytvára tlak na susedné orgány.

Dlhodobá ťažká menštruácia a špinenie v strede cyklu by mali tiež upozorniť ženu, čo naznačuje abnormálne fungovanie oblasti genitálií. Pamätajte, že veľká strata krvi je ohrozená anémiou s nedostatkom železa. Ďalším dôležitým príznakom je zvýšenie telesnej teploty. Ako ukazuje lekárska prax, tento symptóm sa pozoruje pri prasknutí alebo skrútení myomatóznych uzlín sprevádzanom zápalovým procesom..

Neúčinnosť užívania antipyretík vyžaduje okamžitú návštevu kliniky.

Nebezpečenstvo a následky

Akékoľvek typy fibromyómu, vrátane subteróznych myómov, nie sú samy osebe nebezpečné - nebezpečný je iba ich vývoj. Napríklad niektoré ženy môžu žiť celý svoj život s patológiou a dokonca ani podozrenie na jej existenciu, zatiaľ čo iné trpia bolesťou, krvácaním a neplodnosťou. Nebezpečenstvo maternicových fibroidov, ak na ne včas nepozeráte, je degenerácia na malígny nádor a toto riziko je vždy prítomné. Tehotenstvo končiace potratmi by malo ženy varovať a prinútiť ich premýšľať o možnom vývoji myómov.

Potvrdenie diagnózy maternicových fibroidov nevyžaduje vždy okamžitú liečbu, najmä chirurgický zákrok. S chorobou, rast uzlov nepríjemné pocity.

Čo sú nebezpečné myómy maternice - príčiny, príznaky a prejavy, komplikácie a následky

Taký chúlostivý problém, ako sú maternicové myómy, môže byť hrozbou pre život ženy akéhokoľvek veku bez ohľadu na začiatok sexuálnej aktivity alebo vykonávanie reprodukčných funkcií. Starostlivosť o zdravie žien je nesmierne dôležitá nielen pre tých, ktorí plánujú rodiť deti, ale aj pre všetky ženy, ktoré chcú žiť v zdravom starobe. Zistite nebezpečenstvo maternicových fibroidov, ako ich liečiť, chrániť seba a udržať si zdravie po mnoho rokov.

Čo sú maternicové myómy

Maternicové myómy sú benígny nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovom tkanive vo forme uzlov. Táto choroba má v závislosti od miesta niekoľko foriem. V mieste nádoru môže byť choroba niekoľkých typov:

 • Uzly podvysokých - myómov sa nachádzajú pod brušnou dutinou alebo v priestore malej panvy.
 • Submukózne - väčšina uzlov sa nachádza v maternicovej dutine, v dôsledku čoho je možná deformácia orgánov.
 • Intersticiálna - novotvar sa nachádza priamo v hrúbke steny maternice vo vnútri tkaniva myometria.
 • Intraligamentárne - nádor rastie medzi väzmi.

Toto ochorenie sa často vyskytuje súčasne vo viacerých oblastiach. Všetky druhy uzlov majú tendenciu zväčšovať sa. Spočiatku formácia dosahuje veľkosť niekoľko mm (až 2 cm) av pokročilých prípadoch sa zvyšuje na 8 až 10 sentimentov. V počiatočnom štádiu sa ochorenie samo nepociťuje. Pacientky nemajú výrazné príznaky, toľko žien nemá podozrenie, že majú problém, ale s rastom uzlín a vývojom choroby sa objavujú tieto príznaky:

 • bolesť v dolnej časti brucha, niekedy silné kŕče;
 • zmeny v menštruačnom cykle: prudký prietok počas menštruácie, ktorý trvá dlhšie ako obvykle; silná bolesť; porušenie cyklu; intermenštruačné krvácanie;
 • nadúvanie kvôli zväčšeniu veľkosti maternice;
 • defekačné poruchy (chronická zápcha);
 • porušenie močového mechúra (časté nutkania, bolesť);
 • bolesť chrbta;
 • stav slabosti;
 • nevoľnosť s myómom maternice;
 • bledú pokožku;
 • závrat
 • mdloby
 • chronická únava.

príčiny

Znalosť faktorov prispievajúcich k rozvoju myómov, je možné znížiť riziko ochorenia. Príčiny maternicových myómov môžu byť veľmi rôznorodé..

 • obezita;
 • hormonálne zlyhanie (myóm u žien progreduje so zvýšením hladiny hormónov progesterónu, estrogénu);
 • pôrod;
 • chirurgický zákrok, rôzne úrazy pohlavných orgánov, vrátane potratov, gynekologických operácií;
 • nedostatok pravidelného sexu;
 • nedostatok orgazmov;
 • genetická predispozícia;
 • stres a depresia (ovplyvňujú hormonálne pozadie a oslabujú imunitný systém);
 • endokrinné poruchy (diabetes mellitus, vysoký krvný tlak, struma atď.) (narušujú hormonálnu rovnováhu v tele);
 • infekcie genitálií, lézie a zápaly oblasti ženských pohlavných orgánov, najmä ak nebola poskytnutá žiadna liečba.

Čo sú nebezpečné myómy

Myomatózny nádor v počiatočnom štádiu nie je pre telo nebezpečný, ale ak sa nelieči, nádor sa zvyšuje a choroba sa vyvíja. Dôsledky maternicových fibroidov sú vážne a môžu dokonca ohroziť život, keď sa nádor degeneruje na malígny. Zväčšený nádor komprimuje vnútorné orgány. Pri stlačení močového mechúra a močových orgánov u pacienta počas močenia sa objaví bolesť, stagnácia moču, nahromadenie piesku, obličkové kamene. A keď je konečník stlačený, obštrukcia čreva je ťažká, kvôli ktorej má pacient zápchu, hemoroidy.

Znovuzrodenie rakoviny

Napriek tomu, že myomatózny nádor je benígny, je hormonálne závislý, je preto ťažké a nespoľahlivé predpovedať akékoľvek komplikácie fibroidov maternice. Šanca benígneho nádoru na rakovinu je extrémne vysoká. Pri pokročilom liečení tohto ochorenia existuje nebezpečenstvo zhubného nádoru a rozvoj metastáz. Rakovina, zneužívanie alkoholu, nezdravá strava, depresia a stres zvyšujú riziko rakoviny..

Krvácanie a anémia

S myomatóznymi uzlinami má pacient často menštruačné krvácanie počas menštruácie alebo dokonca medzi nimi. Ak sa nezabráni nadmerne veľkému výtoku, môže sa v dôsledku straty krvi vyvinúť hemoragická anémia s nedostatkom železa. So zníženou koncentráciou hemoglobínu a znížením počtu červených krviniek u ženy sa jej zdravotný stav zhoršuje, neustále závraty, mdloby, chronické bolesti hlavy a pocit slabosti. Okrem toho, ak sa choroba nelieči, ohrozuje život pacienta..

Nekróza nádorového tkaniva

Závažnou komplikáciou, ktorá zahŕňa fibroidy maternice, je nekróza nádoru. K tomu dochádza v dôsledku skrúcania nôh myomatózneho uzla alebo narušenia tvorby krvných ciev. Nekróza je ukončenie životne dôležitej činnosti tkaniva nádorových buniek, čo znamená jej nekróza. V počiatočnej fáze ochorenia je narušený krvný obeh nádoru. Z tohto dôvodu existujú opuchy, krvácanie, aseptický zápal. V niektorých prípadoch dochádza k prasknutiu fibroidov. To je spojené so závažnými komplikáciami, ako je peritonitída, sepsa..

Počas tehotenstva

V prítomnosti myomatóznych uzlín nie je ľahké otehotnieť. Pri zanedbanej liečbe alebo jej neprítomnosti vedie choroba často k neplodnosti. Ak sa žena s fibroidným nádorom dokázala otehotnieť, môže mať počas tehotenstva vážne komplikácie. V priebehu tehotenstva existuje riziko potratu, predčasného pôrodu, prerušenia placenty. Ak má tehotná žena veľký nádor maternice, môže počas prirodzeného pôrodu mať vážne problémy, ako je fetálna hypoxia, oslabenie pôrodu.

Môže sa myóm vyriešiť sám

Výskyt alebo vymiznutie myómov je úplne závislé od hormonálneho pozadia. Je ťažké predvídať, či sa choroba bude vyvíjať, znižovať alebo úplne vyriešiť. Hormonálne zmeny sú konštantné. Tento proces je takmer nemožné predvídať alebo kontrolovať. Fibroidný nádor sa objaví, keď hladina estrogénu stúpa. Počas menopauzy sa môže znížiť alebo vymiznúť. Existujú prípady, keď uzly zmiznú počas tehotenstva, po pôrode. Je dôležité vziať do úvahy, že u žien, ktoré nie sú obézne, sa dá rozlíšiť iba myóm malej veľkosti.

liečba

Močové myómy sa môžu liečiť niekoľkými spôsobmi: lieky, chirurgický zákrok, embolizácia maternicových tepien. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Ako liečiť ochorenie, závisí od veku ženy, umiestnenia nádoru, jeho veľkosti a individuálnych charakteristík tela. Spôsob odstránenia problému si vyberie ošetrujúci lekár. V počiatočných štádiách ochorenia je predpísaná liečba liekmi av pokročilých prípadoch je pri chirurgických zákrokoch nevyhnutná chirurgická intervencia. V niektorých prípadoch lekár kombinuje obe metódy.

 • Liečba liečivom je podávanie hormonálnych liečiv, ktoré potláčajú vývoj nádoru, prispievajú k jeho úplnej resorpcii. Účinné lieky, ktoré redukujú nádor, sa považujú za Danazol, Gestrinon. Musia sa však užívať dlhodobo (od 6 mesiacov do 1 roka). S malou veľkosťou uzlov (do 2 cm) sú perorálne kontraceptíva Regulon, Yarina účinné. Pozastavujú rozvoj uzlov a ich rast. Lieky Buserelin a Zoladex znižujú hladinu estrogénu, čo pomáha zbaviť sa fibroidov, ale ich dlhodobé užívanie je nebezpečné.
 • Chirurgická liečba je radikálnejšia. Ide o odstránenie benígneho nádoru pomocou rezu. Ak existujú závažné komplikácie (zhubný nádor) alebo abnormálne veľký nádor, lekári vykonajú hysterektómiu a odstránia maternicu spolu s uzlom. Napriek tomu, že v modernej medicíne je otvorený chirurgický zákrok na odstránenie uzlov zriedkavý a chirurgovia často praktizujú menej traumatickú metódu, chirurgický zákrok nie je najoptimálnejšou metódou, keď sú uzliny odstránené vagínou, najmä u žien, ktoré chcú mať deti..
 • Embolizácia maternice je univerzálna metóda, ako sa zbaviť myomatózneho nádoru. Pacientovi sa podáva špeciálny liek prostredníctvom katétra. Dosahuje cievy, ktoré napájajú uzly. Embolizujúci liek blokuje prietok krvi vo vnútri ciev a zbavuje kyslík. V dôsledku toho zomrie patologicky zarastený uzol. Táto metóda nemá žiadne komplikácie, relapsy. Je určený pre akýkoľvek objem, veľkosť a lokalizáciu fibroidov. Tento postup nevyžaduje anestéziu a rehabilitačné obdobie trvá niekoľko dní. Po embolizácii si žena zachová plodnosť.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Nebezpečenstvo maternicových myómov, ak sa nelieči

Pomerne často sa myómy maternice (benígne nádory) vyskytujú bez závažných príznakov a sú diagnostikované počas nasledujúceho preventívneho vyšetrenia alebo konzultácie. Po zistení diagnózy mnoho žien odmietne liečbu, čo vysvetľuje, že ak choroba nespôsobuje nepohodlie, nie je potrebné ju liečiť. V niektorých situáciách môže toto správanie viesť k vážnym následkom na zdravie žien..

V článku sa zameriame na to, či sú maternicové myómy nebezpečné pre život, aké komplikácie môže ochorenie spôsobiť počas tehotenstva a aké veľkosti fibroidov sa považujú za nebezpečné..

Čo sú nebezpečné maternicové myómy - komplikácie a dôsledky

Pri neexistencii včasného a kvalifikovaného terapeutického účinku maternicové myómy často spôsobujú nebezpečné stavy, ktoré bránia normálnemu fungovaniu ženského tela a vyžadujú pohotovostnú starostlivosť..

Nedostatok včasnej liečby fibroidov maternice môže viesť k neplodnosti, malignite nádoru, hojnosti a krvácaniu z maternice, hyperplázii endometria a iným poruchám, ktoré ovplyvňujú fungovanie tela..

Komplikácie maternicových fibroidov zahŕňajú:

 • Porušenia práce okolitých orgánov. Keď myomatózny uzol dosiahne pôsobivú veľkosť (viac ako 12 týždňov), začne vymačkávať močovú trubicu, ktorá zabraňuje odtoku moču a vyvoláva vývoj chronických nefrologických patológií (choroby obličiek). V tomto prípade sa prvé príznaky fibroidov (hypertenzia, opuchy) môžu objaviť po niekoľkých rokoch. Tiež veľký fibrom môže stlačiť konečník, ktorý spôsobuje zápchu;
 • Krútenie nôh nádoru. Pri ťažkej fyzickej námahe sa môžu myomatózne uzly na nohe skrútiť, čo je sprevádzané prejavmi „akútneho brucha“: kŕče, zimnica, zvracanie, nevoľnosť, sucho v ústach, horúčka, črevná dysfunkcia. Tento stav si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok;
 • Krvácanie z maternice. Krvácanie sa môže náhle objaviť a viesť k vážnym stratám krvi. Okrem toho prítomnosť myomatóznych novotvarov vedie k poruchám cyklu: menštruácia je dlhá, ťažká a často bolestivá. Myóm tiež spôsobuje zníženie hemoglobínu, ktoré spôsobuje krehkosť vlasov a nechtov, suchosť a bledosť pokožky, chronickú únavu a únavu, nespavosť, dlhodobú depresiu a bolesti hlavy;
 • Nekróza fibroidného tkaniva. So zmenami prietoku krvi myomatóznou tvorbou jej tkanivá začínajú odumierať. Nekróza akejkoľvek povahy vždy ovplyvňuje činnosť tela. Podobný stav je sprevádzaný akútnymi a ťažkými príznakmi - tachykardia, zhoršené močenie, nevoľnosť, horúčka nízkej úrovne, zápcha. Symptómy sú výraznejšie, ak sa zápalový proces spája s nekrózou;
 • Vysoké riziko mimomaternicového tehotenstva;
 • Transformácia fibroidov na zhubný nádor.

Počas menopauzy sa môžu fibroidy opačne vyvinúť.

Maternicové myómy počas tehotenstva - je to nebezpečné

Nebezpečenstvo fibrózy počas tehotenstva závisí od veľkosti myomatóznych uzlín. Pri malých a sekundárnych formáciách tehotenstvo prechádza bez komplikácií. Prítomnosť veľkých fibroidov spôsobuje problémy s počatím a znášaním plodu. Je to kvôli stlačeniu tumoru vajcovodov, ktoré zabraňuje prenikaniu spermií do maternice. V prípade absencie riadnej liečby môžu fibroidy spôsobiť neplodnosť..

Výskyt uzlín myómu v prvom trimestri gravidity ovplyvňuje vývoj plodu a môže vyvolať spontánny potrat. Aby sa predišlo nepriaznivým komplikáciám v niektorých situáciách, lekárom sa odporúča, aby podstúpili potrat. Navyše, myómy počas tehotenstva môžu spôsobiť predčasné pôrody.

Nebezpečné veľkosti maternicových myómov

Veľkosť fibromy u lekára sa porovnáva s veľkosťou maternice počas tehotenstva: malé myómy - do 5 týždňov tehotenstva, stredné - do 13 týždňov, veľké - nad 13-15.

V závislosti od počtu a veľkosti uzlov je predpísaná lieková terapia s fyzioterapiou alebo chirurgickým zákrokom (radikálna, konzervácia orgánov). Ak myomatózne útvary dosiahnu kritickú veľkosť (viac ako 13 týždňov), zápalový proces sa súčasne týka blízkych orgánov a brušnej dutiny, indikuje sa odstránenie maternice..

Maternicové myómy sú nebezpečnou patológiou, ktorá si vyžaduje kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Dodržiavanie preventívnych opatrení a pravidelné lekárske vyšetrenie pomôže predchádzať nebezpečným následkom a udržiavať zdravie.

Video: Maternicové myómy. Časť 2. Diagnostika a liečba fibroidov maternice. Druhy fibroidov a klasifikácia

Pozor! Tento článok slúži iba na informačné účely a za žiadnych okolností nepredstavuje vedecký materiál alebo lekársku pomoc a nemôže slúžiť ako náhrada osobnej konzultácie s odborným lekárom. Pre diagnostiku, diagnostiku a liečbu kontaktujte kvalifikovaného lekára!

Maternicové myómy

Maternicové myómy - čo to je?

Maternicová štruktúra

 • vonkajší (serózny, perimetrický);
 • stredné (svalové, myometrické, intersticium);
 • vnútorné (sliznice, endometria).

Myóm sa vytvára v myometrii, takže jeho štruktúra si zaslúži podrobnejšiu úvahu. Svalová vrstva pozostáva výlučne z hladkých myocytov v kombinácii s pojivovým tkanivom. V závislosti od smeru vlákien sa oddeľujú tri vrstvy myometria. Vonkajší a vnútorný majú pozdĺžnu orientáciu vlákien a najsilnejší stredný kruh. Zaisťuje kontrakciu maternice, preto dosahuje maximálnu hrúbku v krčnej oblasti. Táto vrstva je aktívne zásobovaná krvou, pre ktorú sa niekedy nazýva vaskulárne.

 • krčka maternice je spodná zúžená časť prechádzajúca do vagíny;
 • telo maternice je hlavnou časťou;
 • spodná časť maternice - horná kupola orgánu medzi miestami, kde maternicové trubice vstupujú do maternice.

Maternicové myómy: príčiny

 • Porušenia menštruačného cyklu, ktoré sú sprevádzané nerovnováhou pohlavných hormónov. V tomto prípade by sa mala venovať pozornosť nielen trvaniu a stabilite cyklu, ale aj silnému krvácaniu, bolesti počas menštruácie. Všetky tieto príznaky môžu byť príznakom hormonálneho zlyhania alebo už objaveného fibroidu;
 • Ukončenie tehotenstva (umelé a spontánne potraty);
 • Climax - je dokázaný nárast výskytu fibroidov v menopauze a v neskorom reprodukčnom období, čo súvisí s reštrukturalizáciou tela v súvislosti s dokončením reprodukčnej funkcie;
 • Stres často spôsobuje poruchu mnohých endokrinných žliaz (vaječníky, nadobličky, štítna žľaza)..
Pravidelný sexuálny život je tiež dôležitý. Ak nie je k dispozícii, zvyšuje sa pravdepodobnosť vývoja myómov. Sexuálne vzťahy bez orgazmu sa tiež považujú za rizikový faktor pre rozvoj fibroidov u žien. Dôvodom je skutočnosť, že po pohlavnom styku pretrváva žilové preťaženie a ak sa táto situácia mnohokrát opakuje, vytvárajú sa podmienky na vznik nádoru..

Zhromaždením anamnézy lekár rozhodne, v akom veku sa začala menštruácia. Ich neskorý nástup je príznakom možnej hormonálnej nerovnováhy a vyššieho rizika vzniku myómov. Neschopnosť otehotnieť alebo mať dieťa často tiež naznačuje hormonálnu nerovnováhu..

 • Časté zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, najmä maternice (endometritída);
 • Endometriálna trauma s možným poškodením hlbších vrstiev (diagnostická kyretáž, lekársky potrat, chirurgický zákrok);
 • Maternicovej endometriózy (adenomyózy);
 • Používanie vnútromaternicových zariadení;
 • Ochorenia iných orgánov a systémov: arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus, zmeny hladiny hormónov štítnej žľazy;
 • Obezita a fyzická nečinnosť;
 • Genetická predispozícia;

Maternicové myómy: patogenéza

Klasifikácia maternicových myómov

 • Subserózne fibroidy maternice - uzol je umiestnený na povrchu myometria pod pobrušnicou.
 • Intersticiálne (intramurálne) fibroidy maternice - uzol v hrúbke myometria. Tento typ myómy je najbežnejší a predstavuje viac ako polovicu prípadov choroby. Oddelene sa izolujú intersticiálne maternicové myómy s centripetálnym rastom, ktoré rastú v dutine maternice a menia svoje obrysy..
 • Submukózne fibroidy maternice - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou, môže vyčnievať do dutiny maternice, čo vedie k jeho zúženiu. Keď hovoríme o myóme vo vnútri maternice, znamenajú submukózny uzol. Toto je najvzácnejší typ myómy.
 • Cervikálne fibroidy (krčka maternice);
 • Myóm tela maternice (telesný).

Najčastejšie sa zistí intersticiálny myóm tela maternice. Zriedkavo sa vyskytujú atypické formy leiomyómu: zadný krčný (retrocervikálny), paracervikálny (paracervikálny), predcervikálny, retroperitoneálny, supraperitoneálny, vzájomne prepojený (intraligamentárny)..

 • Fibrómy nodulárnych materníc - typické, hladké myocyty tvoria zaoblené uzly rôznych veľkostí. Môže byť jednoduchý a viacnásobný.
 • Difúzna forma maternicových fibroidov - chýbajú obmedzené uzly, svalové tkanivo rastie difúzne. Tento typ fibroidu sa často vyskytuje po chronických zápalových procesoch alebo opakovanej kyretáži..
 • Podľa veľkosti uzlov leiomyómu:
 • Malé (malé, malé) maternicové myómy: uzly s priemerom maximálne 2 cm (20 mm);
 • Priemerný fibromyóm: 4-6 cm;
 • Veľké alebo veľké myómy: uzly viac ako 6 cm.

Veľkosť uzlov môže niekedy dosiahnuť obrovské rozmery, keď sa myóm zväčší ako maternica. V tomto prípade zvyčajne existuje asymptomatický priebeh alebo nepozorný postoj ženy k zdraviu.

Fázy maternice štádia:

 • Stupeň 0: uzly sa v myometrii neklíčia. Suberóznym uzlom je v tomto prípade fibroid maternice na nohe - je úplne umiestnený v brušnej dutine. Submukózny uzol je myóm v dutine maternice.
 • Fáza I: uzly rastú v myometrii menej ako 50%.
 • Etapa II: viac ako 50% miesta je intramurálne.
 • Etapa III: medzi uzlom a sliznicou nie je vrstva myometria.

Maternicové myómy: rozmery v centimetroch, milimetroch a týždňoch

V praktickej gynekológii je obvyklé udávať veľkosť maternicových fibroidov v konkrétnych počtoch (centimetre, milimetre), ktoré sa určujú ultrazvukom (ultrazvuk), a v týždňoch, to znamená, ktoré obdobie tehotenstva zodpovedá zvýšeniu maternice v dôsledku rastu fibroidov. Napríklad maternicové myómy malých veľkostí (do 2 cm) zodpovedajú obdobiu 4–5 týždňov, priemerný maternicový fibrom - od 4–5 týždňov do 9–10. Veľké myómy maternice (viac ako 6 cm) zodpovedajú obdobiu najmenej 12 týždňov.

Maternicové myómy: príznaky

Pomerne často chýbajú klinické príznaky maternicových fibroidov a pri rutinnom gynekologickom vyšetrení sa zistia náhodne. Nešpecifickosť príznakov vo väčšine prípadov sťažuje identifikáciu a diagnostiku. Žena si môže myslieť, že sú spojené s inými chorobami alebo vôbec im nevenujú pozornosť, pretože príznaky maternicových myómov sú zriedkavo veľmi výrazné až do veľkosti 5-6 týždňov..

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať prítomnosť maternicových myómov:

 • Bolesť v oblasti panvy (v dolnej časti brucha), ktorá môže vyžarovať do spodnej časti chrbta. Bolesť maternicového myómu býva v prírode zvyčajne spojená s napínaním orgánov a kompresiou susedných, takže čím väčšia je veľkosť fibroidu, tým väčšia je bolesť. Akútna bolesť nastáva iba v dôsledku porúch obehového systému v uzle alebo pri krútení nôh (s myómom maternice na nohe);
 • Menštruačné krvácanie s myómom maternice sa stáva hojnejším, ich intenzita závisí od veľkosti uzla. Obzvlášť intenzívne krvácanie nastáva pri vnútornom myóme maternice. Trvanie menštruácie sa tiež predlžuje. Toto krvácanie sa nazýva menorágia. Pri zvýšenom krvácaní hovoria o myóme maternice s hemoragickým syndrómom.
 • Niektoré ženy majú krvácanie, ktoré nesúvisí s cyklom - metrorágia. Výrazná strata krvi často spôsobuje posthemoragickú anémiu, ktorá sa prejavuje slabosťou, únavou a bledosťou pokožky;
 • S myómom maternice sú možné mesačné oneskorenia v dôsledku hormonálnej nerovnováhy;
 • Rastúce myómy, zvlášť nepriaznivé, môžu komprimovať susedné orgány a narušiť ich normálne fungovanie. Vzhľadom na blízkosť maternice k močovému mechúru a konečníku sa vyvíjajú najčastejšie to, že dochádza k porušovaniu defekácie (zápcha) a močeniu (rýchle, po malých častiach);
 • Pri veľkých leiomyómoch maternice si pacienti často sťažujú, že ich žalúdok rastie, zatiaľ čo celková telesná hmotnosť sa nezvyšuje;
 • Neschopnosť otehotnieť;
 • Výtoky z maternicových fibroidov sú zriedkavé a zvyčajne súvisia s prichytením infekčného procesu, hoci pri submukóznom myóme je možné zaznamenať žltkastú miernu leucorrhoea;

Submukózne myómy na tenkom stonku, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v krku alebo blízko neho, sa môžu objaviť v lúmene maternicového hltanu počas menštruácie, ktorá sa nazýva „narodenie“ fibroidov. „Narodenie“ je sprevádzané stiesňujúcimi bolesťami. Po menštruácii sa myóm vracia.

Pri suberóznom leiomyóme maternice sa zriedkavo porušujú reprodukčné funkcie a menštruačný cyklus, ale charakteristická je kompresia susedných orgánov. Submukózny myóm sa naopak prejavuje predovšetkým menorágiou a neplodnosťou..

Vzhľadom na nešpecifickosť symptómov je pri podozrení na fibroidy potrebná včasná diagnostika choroby.

Diagnostika maternicových fibroidov

 • Diagnóza maternicových fibroidov sa dá zistiť až po fyzickom a prístrojovom vyšetrení, ktoré zahŕňa tieto metódy:
 • Inšpekcia a bimanálne vyšetrenie na gynekologickom kresle odhaľuje zväčšenie veľkosti maternice, niekedy sú hmatné uzliny, najmä ak sú bližšie k vnútornému povrchu (submukózne);
 • Pelvický ultrazvuk možno vykonať transabdominálne, ale informatívnejšie, transvaginálne vyšetrenie pomocou špeciálneho senzora. Transabdominálny ultrazvuk sa vykonáva iba s úplným močovým mechúrom. Ultrazvuk vám umožňuje určiť umiestnenie a veľkosť uzlov maternicových myómov, sledovať ich zmeny v dynamike;
 • Informatívna je aj počítačová tomografia a magnetická rezonancia (CT, MRI), ale z dôvodu vysokých nákladov na výskum sú zriedkavo predpísané, pretože ultrazvuk stačí na stanovenie diagnózy maternicových fibroidov;
 • Testy na maternicové myómy nemajú samostatný význam, ale často sa vykonávajú na získanie úplného obrazu o chorobe. Krvný test na maternicové fibroidy môže zistiť zníženie množstva hemoglobínu (anémia). Močová analýza je predpísaná tak, aby vylúčila infekciu močového systému, ktorá je spôsobená častou dysúriou. Rozter sa vykonáva s cieľom vylúčiť sexuálne prenosné infekcie;
 • Hysteroskopia maternicových fibroidov je častou a informatívnou diagnostickou metódou. Vykonáva sa pomocou špeciálneho prístroja, hysteroskopu, ktorý je vybavený malou kamerou, ktorá umožňuje vyšetriť dutinu maternice zvnútra a sledovať všetky lekárske a diagnostické postupy. Hysteroskopia umožňuje vyhodnotiť veľkosť maternicových fibroidov, ich lokalizáciu, v prípade potreby vykonať biopsiu (odobrať kus tkaniva na vyšetrenie) alebo kyretáž. Diagnostické kyretáž maternice s myómom je mimoriadne zriedkavá, má podozrenie na iné choroby alebo malígne uzliny (transformácia na malígny nádor). Keďže myóm je lokalizovaný v myometrii a vo väčšine prípadov má benígny priebeh, táto traumatická operácia nemá diagnostickú hodnotu..

Maternicové myómy: diferenciálna diagnostika a kombinovaná patológia

Maternicové myómy a endometrióza

Maternicové myómy a adenomyóza

Maternicové myómy a chronická endometritída

Chronická endometritída je zápal vnútornej slizničnej vrstvy maternice (endometria) v dôsledku pretrvávania rôznych infekčných agens. Výsledky ultrazvuku a náteru umožňujú diferenciáciu myómu a endometritídy. Pri spoločnom priebehu je na úplnú liečbu fibroidov potrebná najmä predbežná obnova endometria, najmä ak je operatívna..

Maternicové myómy a cysty vaječníkov

Maternicové myómy často spôsobujú zmeny vo vaječníkoch, z ktorých najbežnejšou je cystická degenerácia. Okrem cyst sa vyskytuje aj ovariálny fibrom - benígny hormonálne neaktívny nádor, ktorý má podobnú etiológiu. Maternicové myómy, ovariálne cysty a fibómy sa môžu vyskytovať súčasne, čo významne komplikuje nástup tehotenstva, pretože je narušená funkcia vaječníkov, čo komplikuje proces oplodnenia a maternica nemôže poskytnúť priaznivé podmienky pre oplodnené vajíčko. Z hľadiska tehotenstva existuje viac nepriaznivých kombinácií: fibromyóm, adnexitída (alebo iné ochorenia vaječníkov) a endometrióza..

Je niekedy ťažké urobiť diferenciálnu diagnózu medzi ovariálnou cystou a suberóznym myómom na tenkej nohe, ktorá rastie zo spodnej časti maternice..

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

 • Rast fibroidov môže viesť k stlačeniu ďalších orgánov malej panvy, čo je sprevádzané výrazným narušením ich funkcie;
 • Cievky fibroidov sú menej odolné voči poškodeniu ako cievy maternice ako celku, preto sa v uzlinách ľahko vyskytujú krvácania v dutine maternice alebo s tvorbou hematómov. Krvácanie môže horieť, hnisať a spôsobiť silné intoxikácie. Organizácia hematómu často vedie k tvorbe cýst, v niektorých prípadoch dochádza k kalcifikácii uzlov;
 • Možné krvácanie z maternice;
 • Krútenie nôh suberózneho fibromyómu spôsobuje klinický obraz akútneho brucha a vyžaduje okamžitú operáciu;
 • Tkanivo v uzle môže byť ulcerované, nekrotické, čo vedie k rozvoju zápalu. Cervikálne maternicové fibroidy sú zvlášť náchylné na zápalové procesy. Nekróza uzla sa často vyskytuje v popôrodnom období (do 40 dní), keď sa maternica zmenšuje na normálnu veľkosť;
 • Intersticiálna forma maternicových fibroidov porušuje kontraktilnú funkciu myometria, čo vedie k nemožnosti nezávislého pôrodu;
 • Fibroidy v maternicovej stene v blízkosti úst vajcovodov môžu narušiť pohyb zárodočných buniek. Cervikálne fibroidy narúšajú voľný priechod spermií. To všetko veľmi komplikuje oplodnenie a spôsobuje neplodnosť;
 • Submukózne maternicové fibroidy často vedú k spontánnemu potratu po 10 až 12 týždňoch;
 • Chronická strata krvi nevyhnutne vedie k rozvoju posthemoragickej anémie, ktorá sa pri udržiavaní adaptívnych schopností tela ľahko koriguje užitím železa a vitamínových prípravkov;
 • V zriedkavých prípadoch (1,5–3%) sa môžu maternicové myómy degenerovať na malígny nádor, ktorý môže byť život ohrozujúci a vyžaduje si úplne odlišné prístupy k liečbe. Submukózne uzly sú náchylnejšie k malignite, menej suberózne.

Maternicové myómy: liečba

Odpoveď na otázku, ako liečiť maternicové myómy, závisí od jeho veľkosti, umiestnenia a ďalších znakov choroby a stavu ženského tela ako celku. Možno konzervatívna a chirurgická liečba fibroidov maternice.

Konzervatívna liečba leiomyómu maternice

Konzervatívny sa týka drogovej liečby fibroidov maternice, čo jej umožňuje zastaviť rast, predchádzať komplikáciám av niektorých prípadoch zmenšovať veľkosť uzlov..

Indikácie pre konzervatívnu liečbu:

 • fibromyóm až do veľkosti 12 týždňov;
 • subterózne a intersticiálne myómy maternice;
 • nedostatok živých klinických prejavov;
 • pravdepodobne začiatok menopauzy, po ktorej nastane regresia fibroidov;
 • prítomnosť kontraindikácií pri operácii.
 • Kombinované perorálne kontraceptíva (yarina, zhanin) s malými maternicovými fibroidmi zastavia svoj rast as veľkosťou uzlov do 1,5 cm môžu spôsobiť ich pokles. Priebeh liečby antikoncepčnými tabletkami maternicových myómov by mal trvať najmenej 3 mesiace;
 • Progestogény pomáhajú normalizovať stav endometria, ale majú malý vplyv na fibroidy. Z tohto dôvodu sa najčastejšie používajú na malé submukózne myómy sprevádzané endometriálnou hyperpláziou. Priebeh liečby je dlhý - asi 2 mesiace. Prípravy: Duphaston, Utrozhestan, Norkolut.
 • V posledných rokoch gynekológovia s myómom maternice často odporúčajú intrauterinálne zariadenie Mirena (IUD) obsahujúce gestagén (levonorgestrel). Droga sa uvoľňuje do maternicovej dutiny každý deň bez toho, aby mala všeobecný účinok na organizmus, ale zastavila rast fibroidov. IUD je nainštalovaný 5 rokov a navyše chráni pred nechceným tehotenstvom;
 • Antigonadotropíny inhibujú syntézu steroidných hormónov vaječníkmi, čo pomáha zmenšovať veľkosť nádoru. Vymenovaní do kurzu na 2 mesiace. Používajú sa zriedka kvôli nízkej účinnosti a veľkému počtu vedľajších účinkov. Prípravky: danazol, gestrinón;
 • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadropín znižujú množstvo estrogénu v krvi, ktoré hrá hlavnú úlohu v patogenéze maternicových fibroidov. Liečba trvá 3 až 6 mesiacov. Pri dlhodobom používaní sa môže vyskytnúť menopauza. Drogy: Buserelin, Zoladex, Decapeptil, Differlin.

FUS-ablácia maternicových fibroidov

 • atraumatický a nedostatok krvácania;
 • nedostatok anestézie;
 • dirigovanie na ambulantnej báze;
 • zachovanie reprodukčnej funkcie;
 • schopnosť používať s viacerými a veľkými uzlami;
 • nedostatok vedľajších účinkov a komplikácií;
 • rýchla rehabilitácia;
 • bez relapsu.

Chirurgická liečba leiomyómu

 • veľké myómy (viac ako 12 týždňov);
 • submukózne, intersticiálne fibroidy s centripetálnym rastom;
 • silné krvácanie;
 • neplodnosť a neschopnosť plodiť plod;
 • rýchly rast fibroidov (o 4 týždne za 6-12 mesiacov);
 • nekróza uzla;
 • „Born“ myóm;
 • nádory vaječníkov, adenomyóza ako sprievodná patológia.

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby maternicových fibroidov, z ktorých ošetrujúci lekár vyberie najvhodnejší:

 • Embolizácia maternicových artérií s maternicovými fibroidmi je najmodernejšou metódou, ktorá spočíva v zavedení špeciálnych látok do ciev zásobujúcich fibroidmi fibroidmi. V dôsledku toho sa upchávajú, výživa fibroidov je narušená a ustupuje. Dôsledky takejto operácie s myómom maternice nie sú dobre známe. Niektoré ženy otehotnejú a rodia zdravé deti, zatiaľ čo iné majú problémy s reprodukčnou funkciou;
 • Operácie na odstránenie maternicových fibroidov sa môžu vykonávať rôznymi metódami:
- Laparoskopia - v prednej stene brucha sa urobí malý rez, ktorým sa odstránia maternicové myómy;
- Hysteroskopia - prístup k maternici cez vagínu. Táto liečba je vhodná iba pre submukózne maternicové myómy..
- Laparotómia (chirurgia brucha) - odstránenie maternicových fibroidov širokým rezom v brušnej dutine.

Chirurgovia najčastejšie uprednostňujú odstránenie maternicových fibroidov laparoskopickou metódou alebo hysteroskopiou. Operácia brucha sa zvolí, ak je potrebné úplné odstránenie maternice (hysterektómia). Odstránenie maternice fibroidmi sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch: s veľmi veľkými nádormi, viacerými uzlinami, vysokým rizikom malignity, závažnými klinickými prejavmi. Dôsledky takejto operácie pre ženu sú dosť závažné - tehotenstvo a pôrod sa stávajú nemožnými.

Pooperačné obdobie po odstránení maternicových fibroidov si vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity najmenej na 3 mesiace. Sexuálny život je povolený najskôr 1,5 mesiaca po operácii. Je potrebné pravidelne navštevovať lekára, aby ste nevynechali možné komplikácie.

Alternatívne metódy liečby fibroidov maternice

 • Maternica bóru s myómom vykazuje veľmi vysokú účinnosť. Po liečbe môžete počuť príbehy o úplnej resorpcii uzlov. Pri myóme je účinná alkoholová tinktúra maternice bóru, ktorá sa dá robiť nezávisle od rozdrvenej trávy;
 • Červená kefa na myóm maternice je účinná vďaka protizápalovým vlastnostiam a schopnosti regulovať endokrinný systém. Používa sa vo forme odvarov alebo alkoholovej tinktúry. Dobrý účinok sa dosiahne súčasným použitím pri liečbe maternicových fibroidov vodných infúzií červenej kefy a borovicového lesa;
 • Celandín s maternicovými fibroidmi sa predpisuje vo forme odvaru, ktorého sklo sa musí rozdeliť na 3 časti a musí sa vypiť denne alebo vo forme alkoholovej tinktúry, odobratej podľa schémy;
 • Nechtík s myómom maternice sa varí v noci (1 polievková lyžica na pohár vriacej vody) a ráno sa vypije na lačný žalúdok. Tráva má protinádorovú aktivitu;
 • Byliny používané v maternicových myómoch sú pomerne početné. Zahŕňajú rastliny s protinádorovými, imunomodulačnými, protizápalovými, hemostatickými vlastnosťami. Byliny s maternicovými fibroidmi sa môžu použiť na prípravu odvarov, infúzií a alkoholových tinktúr.

Existujú recepty na báze propolisu, múmie, ľanu. Okrem požitia sa na miestnu terapiu používajú ľudové liečivá na maternicové myómy: výplach, príprava čapíkov, tampóny.

Čo sa dá a nemôže urobiť s myómom maternice?

Napriek miernym symptómom vo väčšine prípadov diagnostikuje maternicové myómy určité obmedzenia životného štýlu. Dodržiavanie jednoduchých odporúčaní pomôže znížiť riziko komplikácií a uľahčí priebeh choroby:

 • Strava pre maternicové myómy by mala byť úplná a vyvážená s dostatkom vlákniny. Kalórie je potrebné kontrolovať, pretože nadváha je rizikovým faktorom pre rast uzlov a vývoj komplikácií;
 • Odporúča sa vyhnúť sa prehriatiu - návšteva kúpeľov, sauna, dlhodobé vystavenie slnku. Môžete sa opaľovať maternicovými fibroidmi, ale pri dodržaní opatrenia - slnečné žiarenie zvyšuje riziko zhubného nádoru;
 • Fyzikálne cvičenia na maternicové myómy by mali byť pravidelné, ale mali by sa odmerať záťaže. Pomáha to regulovať telesnú hmotnosť;
 • Jóga s fibroidmi maternice je povolená, ale implementácia techník, ktoré ovplyvňujú tlač, panvovú oblasť a brucho ako celok, je obmedzená;
 • Tampóny s myómom maternice sú nežiaduce, najmä so sprievodnou endometriózou.

Tehotenstvo a pôrod s myómom maternice

Veľmi často sa maternicové myómy stávajú príčinou neplodnosti, a ak je ešte možné otehotnieť, sú pri narodení dieťaťa možné rôzne problémy: spontánne prerušenie, predčasný pôrod, podvýživa alebo zhoršená tvorba plodu, krvácanie po pôrode..

Počas tehotenstva sa veľkosť materských fibroidov mení približne v polovici prípadov a je možné ju zväčšiť alebo zmenšiť, hoci uzly rastú častejšie. Poznamenáva sa, že veľké myómy sú náchylnejšie na rast ako malé.

Je možné porodiť maternicový myóm, ale v niektorých prípadoch je to indikácia cisárskeho rezu (stredné uzly alebo niekoľko malých). Dôvodom je skutočnosť, že myóm porušuje normálnu kontraktilnú funkciu myometria, čo môže spôsobiť komplikácie pri narodení dieťaťa, ktoré ohrozujú život dieťaťa..

Čo sú nebezpečné fibroidy a čo nie je možné pri fibroidoch?

Chceme pokračovať v rozhovore v našom ženskom klube „Do 30“ o nebezpečenstve maternicových fibroidov a tiež povedať, aké činnosti sú kontraindikované, ak ste našli toto benígne vzdelanie. Niektoré ženy, ktoré sa o tejto chorobe dozvedajú doma, panika, pretože o tejto chorobe vedia takmer nič.

Povedzme, že myóm je nádor, ale benígny. To znamená, že rakovinové bunky v ňom nie sú takmer nikdy detekované.

Preto zrušte paniku!

Myóm nie je smrteľný a v našej dobe sa veľmi dobre lieči. Ďalšia vec je, že v prípade neexistencie včasnej a správnej liečby môžu fibroidy spôsobiť určité komplikácie a vyvinúť sa na niečo vážnejšie..

Čo sú nebezpečné myómy?

Jednou z najnebezpečnejších mylných predstáv, alebo, ak sa vám páči, predsudkov, ktoré sme počuli o myóme na komy-za30.ru, je to, že sa dokáže „vyriešiť“. Nie, ak ste našli myómy akéhokoľvek druhu, potom to samo nezmizne.
Táto chyba je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená skutočnosťou, že počas menopauzy u žien je zaznamenaná regresia alebo reverzný vývoj fibroidov, takže sa môže formovať menopauza.

Ale pobaviť sa s nádejou, že nádor zmizne sám, bude znamenať veľké riziko pre vaše zdravie. Myóm vyžaduje terapiu.

Aké je nebezpečenstvo veľkých fibroidov??

Je potrebné pripomenúť, že v závislosti od jeho umiestnenia existujú tri typy fibroidov: vnútorný alebo submukózny, vonkajší alebo suberózny a ten, ktorý rastie a vyvíja sa v hrúbke svalového tkaniva maternice (intersticiálna)..

Ak má žena nádor pomerne veľkého suberózneho typu, môže narušiť normálne fungovanie orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti, až po ťažkosti s únikom moču z močového mechúra a zápchu..

Áno, a tvorba obličiek môže v nich tlačiť a vyvolať zápal. Toto nesúvisí so sexuálnou sférou..
Ak vezmeme do úvahy čisto reprodukčnú funkciu ženy, potom to, samozrejme, môže byť kvôli fibroidom porušená. Nádor najčastejšie pôsobí ako vnútromaternicová antikoncepcia, ktorá zabraňuje tomu, aby sa oplodnené vajíčko prichytilo na stene maternice. Nie je však možné s istotou povedať, že pri myóme nie je možné otehotnieť. Takéto prípady sú navyše známe s úplne úspešným výsledkom..

Je pravda, že keď nádor stlačí vajcovody, vytvorí sa pre spermie čisto mechanická prekážka, ktorá prenikne vajíčkom a početí..

Krútenie nôh myómového uzla - nebezpečné?

Mnoho ľudí vie, že s maternicovými fibroidmi nie je možné zapojiť sa do aktívneho športu, zdvíhať závažia atď., A preto je dôvod. Myomatózny uzol je najčastejšie „zavesený“ na tzv. Nohe spojivového tkaniva. V tejto formácii sú krvné cievy, ktoré živia nádor.

Ak je z nejakého dôvodu táto noha skrútená, dochádza k stlačeniu žíl, cez ktoré prúdi krv z fibroidov, zatiaľ čo tepny, ktoré ju kŕmia, sa neprekrývajú okamžite, pretože majú pružnejšie steny. V tomto ohľade sa v nádore tvorí stagnácia krvi, sprevádzaná zväčšením jeho veľkosti.

Pomerne rýchlo sa v myóme začnú vyvíjať nekrotické a dystrofické procesy a môže sa spojiť infekcia. Na tomto pozadí má pacient všetky príznaky „akútneho brucha“, vyvíja sa peritonitída. V takom prípade musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc, operácii sa nedá vyhnúť.
Okrem toho pri myóme nie je možné sa zotaviť, pretože to môže oslabiť väzivo a tiež viesť k krúteniu tvorby pedikulov..

Čo sú nebezpečné myómy počas tehotenstva?

Ak ste ešte dokázali otehotnieť s myómom, budete musieť neustále sledovať svoje zdravie. Ženy s takým problémom majú najčastejšie zobrazený odpočinok na lôžku a užívajúce špeciálne lieky..

Aby sa zabránilo krúteniu nôh v uzle, je potrebné udržiavať sexuálny odpočinok, chrániť sa pred fyzickou námahou, stresom. A budete musieť často navštevovať ultrazvuk, aby ste monitorovali stav plodu.

Riziko fibroidov pre ženu v pozícii je najvyššie, ak je diagnostikovaná s nepriaznivým typom formácie: taký nádor rastie v maternicovej dutine a nenecháva žiadny priestor pre vývoj dieťaťa..

Ale to je len vtedy, ak je veľkosť myómov dostatočne veľká. V takom prípade sa pravdepodobne stane potrat alebo predčasný pôrod..

Preto je lepšie dôkladne sa preveriť pred rozhodnutím o plánovaní detí. Ak je myomatózny uzol malý, existuje veľká šanca na normálne tehotenstvo a úspešné narodenie.

Nádor v maternici sa dá zistiť ultrazvukom, pretože zvyčajne nedáva žiadne príznaky. Ak sa vás dotkne takáto nepríjemnosť, okamžite kontaktujte svojho lekára: povie vám, čo s myómom nemôžete robiť, aké lieky máte užívať a všeobecne, aké možnosti liečby existujú.

Pravidelne skúmajte: čím skôr sa zistí fibroid, tým je pravdepodobnejšie, že sa zotaví bez toho, aby sa uchýlil k chirurgickému zákroku. byť zdravý!
Viac ako 30 rokov - klub žien po 30 rokoch.

Vyrieši sa to? Gynekológ o tom, kedy a ako liečiť myómy

U 80% žien vo veku 30 - 50 rokov sa vyvinie benígny nádor maternice - myóm. Iba tretina z nich však potrebuje liečbu, a to zďaleka nie je operáciou..

Je potrebné liečiť myóm a kedy, ako povedala pôrodník-gynekológ, vedúci oddelenia 25. nemocnice prvej mestskej nemocnice Lira Karayanidi.

- Najčastejšie sa myómy vyskytujú u žien počas menopauzy, bližšie ku koncu reprodukčnej funkcie. Pri hormonálnej reštrukturalizácii tela je najvyššie riziko vzniku fibroidov. Toto ochorenie sa však často vyskytuje u mladších žien. A v mnohých prípadoch sa to vôbec necíti. Všetko záleží na umiestnení fibroidov, veľkosti, rýchlosti rastu. Napríklad, ak sú myomatózne uzliny na povrchu maternice, ak sú malé, s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde ku krvácaniu alebo bolesti - vôbec nepohodlie. V tomto prípade sa fibroid nemôže liečiť, ale jednoducho pozorovať. Aj keď pred desiatimi rokmi boli odporúčania pre gynekológov pôrodníkov a gynekológov kategorické: ak uvidíte myomatózny uzol, musíte ho nevyhnutne odstrániť. Teraz sa uplatňuje jemnejšia taktika..

Kedy sa má liečiť myóm? Ak spôsobuje závažné, dlhodobé krvácanie, ktoré je spojené s rozvojom anémie (a tým aj únavy, vypadávania vlasov, poškodenia kože a nechtov, zhoršeného spánku a pamäte), bolesti brucha. V takom prípade by ste sa mali obrátiť na gynekológa a prediskutovať liečebné metódy so špecialistom. Navyše, fibroidy sú často príčinou neplodnosti. Deformovaním maternice pôsobí ako „antikoncepčný prostriedok“ a nedovoľuje, aby sa vajíčko a embryo zachytili na stene maternice. To je tiež vážny dôvod na začatie liečby..

Niekedy môžete robiť drogy. Napríklad hormonálne vnútromaternicové zariadenie má v niektorých prípadoch dobrý účinok. Môže sa nainštalovať päť rokov a potom vymeniť. Existuje tiež taká moderná, menej traumatická metóda, ako je embolizácia maternicovej tepny. Faktom je, že myomatózne uzly zásobujú krv veľmi dobre: ​​na zabezpečenie ich rastu berú veľa živín. Špeciálne látky blokujú krvné cievy, ktoré živia nádor, a tie zomierajú. Ďalej sa táto formácia dá jednoducho odstrániť (nástroje sa vkladajú do maternicovej dutiny prirodzenými cestami bez toho, aby došlo k odrezaniu brucha), ak deformuje maternicu a komplikuje tehotenstvo..

Chirurgické metódy sa používajú iba vtedy, ak sú všetky ostatné neúčinné. Extrémna možnosť je, keď sú odstránené nielen myomatózne uzly, ale celá maternica. Indikácia pre takúto operáciu môže byť kombinácia fibroidov s adenomyózou, hyperplastických procesov v maternici (proliferácia slizničného tkaniva), ktoré sa považujú za prekancerózne. Alebo dôvod na odstránenie maternice je relaps hyperplázie (zhrubnutie jej stien), polypy v dutine maternice, silná bolesť, hojnosť, pretrvávajúce krvácanie na dlhú dobu. Potom sa chirurgovia spolu so ženou rozhodnú, či je pre ňu dôležitá napríklad maternica, povedzme na 50, alebo či je najlepšie ju odstrániť. Ak sú vaječníky zdravé, potom ani po odstránení pohlavných orgánov nedochádza k prudkému starnutiu, pretože vaječníky produkujú ženské hormóny. V ťažkých situáciách, keď je myóm kombinovaný s nádormi vaječníkov, je potrebné odstrániť maternicu s prídavkami. Takže výber metódy liečby je vždy vybraný individuálne.

Jedinou účinnou prevenciou je pravidelná návšteva gynekológa s cieľom diagnostikovať fibroidy včas a potom ich pozorovať. Ak je kurz komplikovaný, podniknite opatrenia.

Chcem zdôrazniť: myóm je benígny nádor, ktorý sa vytvára z prerastených svalových buniek maternicovej steny. Takmer nikdy, až na zriedkavé výnimky, sa nestane malígnym.

Moderná ultrazvuková diagnostika vám umožňuje diagnostikovať benígny nádor včas av prípade potreby začať liečbu. Ak žena príde na odborné skúšky raz za rok, potom má každú šancu na udržanie svojho zdravia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

1. CERVICAL SPINE: 1 - (Louise Hay)OBLASTI EXPOZÍCIE: Krvné zásobenie hlavy, hypofýza, pokožka hlavy, kosti tváre, mozog, vnútorné a stredné ucho, sympatický nervový systém.
U ľudí v starobe sa často vyvinie periartikulárna osteoporóza. Toto je degeneratívne ochorenie kostí, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcou bolesťou a vedie k invalidite pacienta, pokiaľ sa nelieči.
Liečebná gymnastika s výčnelkom bedrovej chrbtice je jednou z najúčinnejších nrogových metód boja proti chorobe..Systematické školenie bedrovej svalovej sústavy pomáha: Posilniť svaly chrbtice; Stimuluje a obnovuje krvný obeh, inerváciu bedrovej oblasti, metabolické procesy minerálnych látok, vitamíny na normálnu úroveň; Znížte nadváhu.