loader

Hlavná

Hlava

Žovinná hernia u žien

Inguinálna hernia u žien je patologickým výstupkom niektorých vnútorných orgánov mimo prednej steny brucha cez trieslovinový kanál..

Živé hernie u žien sa takmer vždy získavajú. Sú jednostranné aj bilaterálne. Slučky hrubého alebo tenkého čreva, omentum, vaječníky, močový mechúr, vajcovody môžu preniknúť do herniálneho vaku.

Inguinálny kanál je párový anatomický útvar, ktorý je medzerou od 4 do 6 cm dlhý a ktorý je umiestnený v dolnej časti inguinálnej oblasti vľavo a vpravo. U žien prechádza kruhový väz maternice a u mužov spermatická šnúra. Steny inguinálneho kanála sú tvorené aponeurózou vonkajších šikmých brušných svalov, priečnou fasciou, vláknami priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha, slabinou triesloviny. U žien je priemer inguinálneho kanála menší ako u mužov. Okrem toho je aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha silnejšia a vlákna spojivového tkaniva, ktoré ohraničujú vonkajší kruh trieslovinového kanálika, sú pevnejšie vzájomne prepletené ako u mužov. Preto sú u žien ingvinálne kýly zriedkavé.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnými príčinami vzniku slabinovej hernie u žien sú stavy vedúce k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, v prítomnosti svalovej slabosti, ktoré tvoria vonkajší kruh ingvinálneho kanála. Tieto podmienky zahŕňajú:

 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, vzpieranie, tlačové cvičenia);
 • chronická zápcha;
 • opakované tehotenstvo;
 • silné narodenie (veľký plod, pri panvovej prezentácii);
 • nadváhou;
 • choroby bronchopulmonálneho systému sprevádzané chronickým kašľom.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko slabinovej prietrže u žien, patria:

 • prudká zmena telesnej hmotnosti;
 • vrodená svalová slabosť;
 • fyzická nečinnosť;
 • častý plač a plač v detstve;
 • dedičná predispozícia.

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u žien je jej chirurgické odstránenie.

Formy choroby

Inguinálne kýly u žien sú iba priame, kvôli absencii spermatickej šnúry v ženskom trieslovom kanáli.

Hrudný výčnelok môže byť korigovateľný (v polohe na chrbte, jeho veľkosť sa zmenšuje alebo úplne zmizne) a je možné ho zredukovať.

Pri stláčaní herniálneho vaku v oblasti hernálnej brány sa u žien vyvinie obmedzená ingvinálna prietrž.

Obzvlášť nebezpečné sú kĺzavé trieslové kýly. Sú tvorené viscerálnymi a parietálnymi peritoneálnymi listami a sú náchylné na časté porušenia.

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u žien je výskyt charakteristického výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Jeho veľkosti sa môžu líšiť a žiadnym spôsobom neovplyvňujú riziko porušenia. Malé kýly zvyčajne v náchylnej polohe a v uvoľnenom stave sa spontánne opravujú a keď sú napäté, objavujú sa znova..

Znaky ingvinálnej prietrže u žien tiež závisia od toho, v akom štádiu je choroba. S počiatočnou prietržou nie je stanovená objemová tvorba v slabinách, bolesť chýba. Ochorenie sa prejavuje iba v tom, že u niektorých pacientov, pod vplyvom intenzívnej fyzickej námahy v trieslovine, sa objavuje pocit ťažkosti, nepohodlia.

S formovanou slabinou prietrže u žien sa príznaky stávajú výraznejšími. V oblasti inguinálneho záhybu alebo v oblasti pyskovitej pysky sa objaví výbežok podobný nádoru. Bolesť sa časom objavuje, ich intenzita sa zvyšuje, stávajú sa trvalými a nezmiznú ani po dlhom odpočinku, čo významne znižuje schopnosť pracovať. Významné množstvo herniálnych výčnelkov spôsobuje značné nepohodlie pri pohybe, pri vykonávaní normálnej dennej práce.

Ostatné príznaky slabinovej prietrže u žien sú do značnej miery určené tým, ktoré orgány vyplnia herniálny vak. Pri výstupe z trieslového kanála maternice, vajcovodov alebo vaječníkov sa ženy sťažujú na bolesť v spodnom bruchu, ktorá vyžaruje do krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Charakteristické zvýšenie intenzity bolesti v dňoch menštruačného krvácania.

Výstup slučky hrubého čreva do hernálneho vaku je klinicky sprevádzaný plynatosťou, črevnou kolikou, chronickou zápchou..

Pri posuvnej ingvinálnej prietrži vstupuje stena močového mechúra a niekedy aj močovod často do herniálneho vaku. V tomto prípade sa dysurické poruchy (časté, bolestivé močenie) stávajú príznakmi slabinovej prietrže u žien.

Ak dôjde k porušeniu priľahlej kýly, u žien sa vyskytnú príznaky akútneho brucha:

 • ostré bolesti v dolnej časti brucha;
 • silná nevoľnosť, opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynov a výkalov;
 • silné svalové napätie prednej brušnej steny ochrannej povahy (doskové brucho);
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg, čo naznačuje podráždenie pobrušnice.

Inguinálne kýly u žien sú iba priame, kvôli absencii spermatickej šnúry v ženskom trieslovom kanáli.

diagnostika

Diagnóza inguinálnej hernie u žien zvyčajne nie je zložitá a je založená na charakteristických klinických príznakoch choroby (prítomnosť nádorovej formácie v inguinálnej oblasti v kombinácii so syndrómom bolesti určitej lokalizácie), ako aj na údajoch z inštrumentálneho vyšetrenia vrátane:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, malá panva (močový mechúr, maternica, vaječníky);
 • herniografia - röntgenová metóda na vyšetrenie herniového vaku pomocou injekcie kontrastného média;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva po jeho naplnení báriovým kontrastom;
 • cystoskopia - endoskopická metóda, ktorá umožňuje vyšetriť vnútorný povrch močového mechúra.

Liečba slabiny prietrže u žien

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u žien je jej chirurgické odstránenie. Odporúča sa vykonať operáciu plánovaným spôsobom pred vývojom porušení a komplikácií. Konzervatívna taktika je možná iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre plánovaný zásah (tehotenstvo, vek, prítomnosť závažných sprievodných ochorení). V takom prípade sa pacientom odporúča:

 • obmedziť úroveň fyzickej aktivity;
 • nosiť obväz systematicky.

Bandáž je vybraná chirurgom individuálne. Mali by ste ho nosiť ráno, bez toho, aby ste vstali z postele, a uistite sa, že tesniace výstupky sú umiestnené presne nad herniálnym výstupkom. Bandáž pravidelne umývajte neutrálnym čistiacim prostriedkom. Nosenie bandáže nelieči chorobu, jej účelom je zastaviť progresiu prietrže, znížiť riziko porušenia. Ak u žien stále dochádza k porušeniu inguinálnej prietrže, potom je jediným spôsobom liečby chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva podľa vitálnych (životne dôležitých) indikácií.

Druhy operácií pri slabinovej prietrži u žien

V súčasnosti sa na odstránenie slabinovej prietrže žien používajú nasledujúce chirurgické metódy:

 1. Napätie (klasická) hernioplastika. Uzavretie brány prietrže je kvôli kontrakcii svalových oblastí, fascie. Táto technika sa v súčasnosti používa veľmi zriedka a iba s malými hernálnymi výčnelkami, pretože relapsy sú často časté. Okrem toho môžu byť v oblasti zúžených tkanív pozorované poruchy obehu s rôznym stupňom závažnosti..
 2. Laparoskopická hernioplastika. Zákrok sa vykonáva pomocou moderného endoskopického zariadenia pomocou malého rezu (nie viac ako 1 cm) v brušnej dutine. Hlavnými výhodami tejto operácie pri slabinovej prietrži u žien sú nízka trauma mäkkých tkanív, nízka strata krvi, nízke riziko komplikácií a krátke rehabilitačné obdobie..
 3. Ľahká hernioplastika. Táto technika zahŕňa uzavretie prietrže bránkou pomocou špeciálnej sieťovej protézy. Spojivové tkanivové vlákna následne vyrastú cez svoje bunky a spoľahlivo uzavrú lúmen trieslového kanálika. Hlavnou výhodou tejto operácie je nízka miera opakovania. Nevýhodou však je, že protéza z oka je pre telo materiálnym mimozemšťanom a u malého počtu pacientov je odmietnutá..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

V pooperačnom období sa predpisuje antibiotická liečba, aby sa zabránilo infekčným zápalovým komplikáciám. Jeho trvanie je určené chirurgom na základe charakteristík choroby, stavu pacienta a typu chirurgického zákroku..

Laparoskopická operácia inguinálnej hernie u žien sa často vykonáva ambulantne a pacient môže opustiť kliniku v ten istý deň. V ostatných prípadoch je doba hospitalizácie 7-14 dní..

V pooperačnom období sa odporúčajú fyzioterapeutické cvičenia a diétna strava, medzi ktoré patria ľahko stráviteľné jedlá bohaté na vitamíny a minerály..

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u žien sa môžu vyvinúť, ak budú porušené. Tie obsahujú:

 • nekróza orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku (vaječník, črevná slučka, stena močového mechúra);
 • peritonitídy;
 • coprostasis;
 • črevná obštrukcia.

Pravdepodobnosť opätovného výskytu slabinovej prietrže u žien je približne 10%. K recidívam najčastejšie dochádza po vykonaní klasickej hernioplastiky..

Fyzikálna terapia pri slabinovej prietrži u žien

Niektoré ženy veria, že pravidelné cvičenie im pomôže vybudovať abs a zbaviť sa slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Toto stanovisko je v skutočnosti nesprávne. Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť výlučne operáciou. Intenzívna fyzická aktivita navyše ohrozuje porušenie ingvinálnej prietrže a rozvoj život ohrozujúcich komplikácií..

Fyzioterapeutické cvičenia môžu byť účinné iba ako metóda prevencie rozvoja choroby (v prítomnosti dedičnej predispozície, ale skôr, ako sa objavia prvé príznaky choroby), ako aj jej opakovaného výskytu v budúcnosti. Po oprave kýly by sa s liečebným cvičením malo začať so súhlasom ošetrujúceho lekára. Výber cvikov a kontrolu ich správnej realizácie vykonáva inštruktor cvičebnej terapie. Keď pacient zvládne techniku ​​každého cvičenia, môže to urobiť sama doma..

Pravdepodobnosť opätovného výskytu slabinovej prietrže u žien je približne 10%. K recidívam najčastejšie dochádza po vykonaní klasickej hernioplastiky..

predpoveď

S včasným odhalením slabinovej prietrže a jej odstránením je prognóza priaznivá. Pracovná kapacita ženy sa v krátkom čase úplne obnoví.

Pri porušení herniálneho obsahu a komplikáciách sa prognóza výrazne zhoršuje. S rozvojom difúznej peritonitídy je to najzávažnejšie, miera úmrtnosti je v tomto prípade podľa rôznych autorov od 5 do 20%.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie tvorby slabinovej prietrže u žien sú:

 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti (index telesnej hmotnosti v rozmedzí 18,5 - 24,99);
 • predchádzanie poraneniam v ingvinálnej oblasti;
 • nosiť špeciálnu bandáž počas tehotenstva a po pôrode;
 • pri praktizovaní vzpierania žien povinné používanie špeciálnych ochranných obväzov;
 • včasná a aktívna liečba respiračných chorôb spojených s kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy.

Brušná prietrž

Brušná hernia je premiestnenie vnútorného orgánu alebo jeho časti obklopenej pobrušnicou do prírodných alebo umelo vytvorených slabých miest brušnej steny. Každá piata osoba na Zemi trpí touto patológiou 1. Chirurgia pri odstraňovaní prietrže (odstránenie prietrže) predstavuje až 15% všetkých chirurgických zákrokov. Najčastejšie sú to predškolské deti a dospelí nad 50 rokov, väčšinou muži.

Všeobecné informácie a klasifikácia

Diera, cez ktorú vyčnieva časť vnútorného orgánu, sa nazýva brána prietrže. Môžu sa stať:

 • pupočníkový krúžok;
 • trieslový kanál (anatomická formácia, v ktorej prechádzajú cievy a nervy, u žien - okrúhly väz maternice, u mužov - spermatická šnúra);
 • femorálny kanál;
 • jazva po operácii brucha.

Oblasť pobrušnice, ktorá prešla herniovou bránou, sa nazýva herniálny vak. Orgány (alebo časti orgánov), ktoré do nich vstúpia, sú herniálny obsah. Môžu to byť črevné slučky, slepý steh, u žien - vaječník alebo časť vajcovodov.

Na základe toho, čo anatomická formácia ovplyvňuje prietrž, môže byť:

 • ingvinál - asi 75%;
 • femorálne - 10%;
 • pupočníkové - 5-7%;
 • pooperačná - 8-10%,
 • bedrovej, sedacej, perineálnej atď..

Ako kýla vak:

 • zadarmo (prietrž sa dá ľahko „upraviť“ ručne);
 • chronicky komplikované (nezmeniteľné);
 • akútne komplikácie (porušenie prietrže, črevná obštrukcia v dôsledku koprostázy, zápal hernálnych membrán).

Podľa počtu hernií môže byť jeden a viac.

Príčiny brušnej prietrže

Hlavným dôvodom brušnej hernie je zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý spôsobuje, že vnútorné orgány vyčnievajú cez slabé stránky. Slabé miesta sú oblasti, v ktorých nie sú svaly, a existuje iba spojivové tkanivo, ktoré sa môže napnúť, ale nie je v kontrakte.

K tomu prispieva mnoho faktorov:

 • konštantná fyzická aktivita;
 • zápcha;
 • nadúvanie;
 • chronický kašeľ;
 • opakované ťažké narodenie;
 • ascites (rozťahovanie prednej brušnej steny).

Pod vplyvom dlhej konštantnej záťaže sa začínajú napínať „slabé miesta“ prednej brušnej steny a medzi vláknami spojivového tkaniva sa objavujú praskliny, ktoré sa stávajú hernálnymi bránami. Vyčnievajú z časti pobrušnice pokrývajúcej stenu brucha a potom z časti vnútorného orgánu.

Príznaky prietrže brucha

Pacienti sa najčastejšie sťažujú na veľmi intenzívnu bolesť v oblasti kýly. Niekedy je bolesť „odrazená“: napríklad v počiatočných fázach vývoja slabinovej prietrže sa môžu vyskytnúť ťažkosti s bolesťou semenníkov alebo stydkých pyskov, s pupočnou prietržou v epigastrii („pod lyžičkou“). Ako hernia rastie, intenzita bolesti sa znižuje.

Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho vaku, pri močení sa môžu vyskytnúť bolesti a nepohodlie, pocit neúplného vyprázdnenia.

Pri vyšetrení je zjavný herniálny výčnelok, ktorého veľkosť sa u rôznych pacientov mení od malých po gigantické. Cítime to, že je možné určiť hernálnu bránu a "narovnať" v nej orgánovú časť, čo krátko zmenší veľkosť herniového výčnelku. Ak požiadate pacienta, aby kašľal, prst vložený do herniálneho kanála bude pociťovať zvýšený tlak (príznak kašľa)..

Najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je porušenie. Môže sa vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 • tkanivo obklopujúce herniálny vak je kŕčovito stlačené;
 • slučka čreva, ktorá sa do nej dostane, je plná;
 • časť slučky sa vracia do brušnej dutiny a „zasekne sa“ v bráne prietrže.

Ak je narušená brušná hernia, je narušený krvný obeh orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, čo vedie k nekróze (smrť). Podľa štatistík až 30% hernií komplikuje porušenie.

Bolesť stredného stupňa sa stáva závažnou, spastickou. Pri fekálnom porušení sa intenzita bolesti môže postupne zvyšovať na pozadí zápchy, pri iných formách sa náhle prudko zosilňuje. Maximálna bolesť padá na oblasť brány prietrže. Hrudný výčnelok z mäkkej sa stáva napätým, bolestivým. V dôsledku zápalového výpotku sa zväčšuje jeho veľkosť. Kašeľový impulz sa neprenáša, zníženie prietrže je nemožné.

Ak pacient váha s návštevou lekára, bolesť sa časom znižuje. Nie je to však znak úľavy, ale hrozný príznak nekrózy orgánu, ktorý je narušený pri herniálnom vaku. Po určitom čase sa bolesť vracia, už ako symptóm akútnej peritonitídy.

Porušenie - indikácia okamžitého chirurgického zákroku!

Diagnóza kýly brucha

Vyšetrenie chirurgom zvyčajne postačuje na diagnostikovanie kýly. Aby však lekár mohol zvoliť najlepšiu chirurgickú taktiku, musí posúdiť stav orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku. Ak to chcete urobiť, menujte:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • séria röntgenových snímok ukazujúcich pohyb bária v tenkom čreve.

Na vyhodnotenie celkového stavu pacienta pred operáciou sa vyžaduje klinická analýza krvi a moču, EKG, biochemický krvný test, konzultácie s úzkymi odborníkmi (v závislosti od existujúcich chronických chorôb)..

Liečba brušnej prietrže

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia. Hernálny vak je otvorený, obsah je tlačený do brušnej dutiny, hernálna brána je zošitá. V rámci tradičných metód je oblasť prietrže posilnená vlastnými tkanivami pacienta. Modernejšie metódy zahŕňajú použitie syntetickej sieťovej protézy, ktorá zabraňuje opätovnému výskytu prietrže brucha..

V tradičnej verzii sa operácia na odstránenie prietrže uskutočňuje v lokálnej anestézii, ale teraz, keď sa starajú o pohodlie pacienta, často používajú celkovú anestéziu.

V posledných rokoch sa na liečbu brušných hernií začali aktívne používať menej traumatické endoskopické techniky. Počas endoskopickej chirurgie je prietržová brána uzatvorená sieťovou protézou. Zásah sa vykonáva v celkovej anestézii..

Ak z nejakého dôvodu nie je možná chirurgická liečba brušnej prietrže, predpíše sa špeciálny obväz.

Indikácia pre obväz:

 • prietrže u veľmi malých detí;
 • akútne a chronické infekcie až do ich odstránenia;
 • druhá polovica tehotenstva;
 • prvých šesť mesiacov po infarkte, mŕtvica;
 • dekompenzácia závažných chronických chorôb, pri ktorých sa pacient nemusí podrobiť chirurgickému zákroku.

Bandáž sa nepovažuje za primeranú metódu liečby prietrže, pretože ju poškodzuje a môže ju zmeniť na nenapraviteľnú.

Prognóza a prevencia brušnej prietrže

Ak je operácia dokončená včas, predpoveď je zvyčajne priaznivá. Bohužiaľ, približne 10% pacientov má relaps po operácii. Nekomplikovaná kýla však neohrozuje život. S komplikáciami sa prognóza prudko zhoršuje.

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia brušnej prietrže. Aby sa znížila pravdepodobnosť jeho výskytu, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak: kolitída, chronické pľúcne ochorenia, sprevádzané pretrvávajúcim kašľom..

[1] Shimko V.V., Sysolyatin A.A. Brušná prietrž: školiaca príručka. - Blagoveshchensk: Amursk. štát med. Akadémia, 2010

Druhy kýly. Diagnostika a liečba.

Kýla je jednou z tých chorôb, ktoré pri absencii včasnej liečby vedú k vážnym následkom. Nebezpečenstvo je vyjadrené posunom vnútorného orgánu do vnútornej dutiny alebo svalového tkaniva. Kýla sa môže tvoriť v každom veku, pomerne často existujú prípady vrodenej kýly.

Získaná hernia sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • Predispozícia - to zahŕňa postavu, pohlavie, vek, to znamená, že prietrž sa môže vytvoriť v dôsledku vyčerpania, obezity, tehotenstva, nadmernej fyzickej námahy..
 • Produkcia - táto skupina zahŕňa výrazné kolísanie tlaku v brušnej dutine, predĺžený kašeľ, časté vzpieranie, predĺžený plač v detstve, chronickú zápchu atď..

Odrody kýly:

 1. Brušná prietrž. Vzniká v dôsledku oslabenia alebo nadmerného zaťaženia svalov brušnej dutiny. Brušné svaly fungujú ako ochranný korzet pre vnútorné orgány. Preto, keď sa elasticita svalov zníži, vnútorné orgány sa stanú bezbrannými. To vedie k vytvoreniu herniálneho vaku, do ktorého sa pohybujú vnútorné orgány..
 2. Inguinálna kýla. Vyskytuje sa v dôsledku prolapsu časti čreva. U žien zostupuje na maternicu alebo labia majora a u mužov na miešok alebo spermatickú šnúru.
 3. Kýla bielej línie. K tomuto typu prietrže dochádza, ak existujú medzery medzi svalovými vláknami (divergencia brušných svalov). To môže viesť k posunu čriev alebo omentum. Kýla sa môže objaviť ako komplikácia po operácii, pri ktorej sa použili odtoky a tampóny.
 4. Strangulovaná prietrž. Taká kýla je vytvorená v dôsledku porušenia čreva bránou kýly. Ak prietrž nebola včas diagnostikovaná, môže to mať také vážne následky, ako je peritonitída a nekróza..

Známky prietrže

Podľa štatistík sa v roku 2015 v meste Krasnojarsk vyskytujú hernie u 3 - 4% obyvateľov mesta. Najčastejšie prietrže v ingvinálnej oblasti (

6%). Odborníci to pripisujú skutočnosti, že Krasnojarsk je obklopený veľkým počtom tovární (KRAMZ, Rusal, KREVRZ, KrasMash, atď.), A preto sú činnosti ľudí spojené s fyzickou prácou.

Je kýla nebezpečná?

Určite áno! Kýla je nepredvídateľná choroba, k jej porušeniu môže dôjsť kedykoľvek. Je to spojené so závažnými dôsledkami, ako je nekróza a peritonitída. V niektorých prípadoch sa komplikácie neliečia a osoba zomrie. Všetci lekári dôrazne odporúčajú, aby sa v prípade kýly neliečili sami, a ešte viac v prípade porušenia predpisov. Ak sa osobe podarí navštíviť lekára do 24 hodín, potom sa šanca na záchranu života pomocou chirurgického zákroku výrazne zvyšuje. Preto, ak máte podozrenie, že došlo k porušeniu, neodkladajte, zavolajte sanitku a trvajte na diagnóze.

Ako sa diagnostikuje kýla?

Diagnóza začína vyšetrením, ako už bolo uvedené v niektorých prípadoch, prietrž môže byť videná vo forme opuchnutej oblasti tela. Osobitná pozornosť sa venuje oblastiam počas pulpácie, na ktoré sa človek sťažuje na tupú bolesť. Ak je bolesť konštantná, potom je to s najväčšou pravdepodobnosťou nezvratná prietrž.

Pomocou pulzácie môžete určiť hustotu prietrže a stav blízkych orgánov. Po vyšetrení lekár predpíše inštrumentálne metódy vyšetrenia, ktorá metóda bude použitá, závisí od typu kýly.

Inštrumentálne vyšetrovacie metódy:

 • Rentgenografie.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.
 • CT sken.
 • gastroskopia.
 • vyšetrenie počúvaním.
 • Magnetická rezonancia.

Každý typ prietrže sa vyznačuje určitými príznakmi. Dnes sa najčastejšie vyskytujú brušné kýly. Príznaky: pravidelne sa objavujúca bolesť pri chôdzi, pri kašli a pri fyzickej námahe. Keď je človek v pokojnom stave, môže byť bolesť slabšia alebo dokonca môže zmiznúť.

Femorálna prietrž sa najčastejšie vyskytuje v ženskej polovici ľudstva. Príznaky: ostrá, silná bolesť, skôr ako kŕče, je viditeľný oválny nádor. Ochorenie je dosť ťažké.

V dôsledku rozdielov vo svaloch brušnej dutiny sa môže vytvoriť prietrž bielej čiary. Toto je veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie. Príznaky: silná, silná bolesť, podobná bolesťou peptického vredu.

V silnej polovici ľudstva je najbežnejšia slabinová prietrž. Dá sa rozdeliť na dva typy - rovný a šikmý. Príznaky závisia predovšetkým od umiestnenia prietrže a jej veľkosti. Čím väčší je nádor, tým je pre človeka ťažšie sa pohybovať, bolesť môže byť daná nielen do slabinovej oblasti, ale aj do krížovej kosti a dolnej časti chrbta..

V pupkovej oblasti sa môže nachádzať pupočná kýla. Opuch možno zreteľne rozlíšiť pritlačením žalúdka prstami. Takáto prietrž nie je náchylná na porušenie. Príznaky: Môže spôsobiť nepríjemné pocity. Ako sa adhézie vyvíjajú, môže dôjsť k adhéziám a môže sa vyskytnúť periodická bolesť, nevoľnosť a zápcha..

Medzistavcová kýla sa môže vyskytnúť v dôsledku predčasného opotrebenia medzistavcových platničiek. Príznaky: pri úplnom začiatku choroby sa prietrž nemôže nijako prejaviť. V priebehu času sa môže v oblasti tvorby kýly objaviť bolesť a opuch.

Jednou z najzávažnejších komplikácií, ktorá sa môže vyskytnúť, je obmedzená prietrž. Spravidla sa štípanie vyskytuje v prítomnosti starej kýly, ktorá sa postupne zvyšuje. Príznaky: akútna bolesť, nevoľnosť a zvracanie, zápcha, intoxikácia.

Pooperačná prietrž sa vytvára po operácii na pozadí divergencie sutúr. Príznaky: akútna bolesť, nevoľnosť, zvracanie, zápcha.

Liečba prietrže

K dnešnému dňu existuje jediný spôsob, ako liečiť prietrž.

Väčšina liečebných centier v Krasnojarsku je vybavená všetkým potrebným vybavením na bezpečné vykonanie chirurgického zákroku. Nosenie špeciálnych bandáží je indikované iba v prípadoch, keď je pacient nefunkčný. Pri schôdzke vám lekár povie, ako bude operácia vykonaná - otvorená alebo endoskopická, vpichom. V Krasnojarsku ponúka iba málo kliník endoskopickú operáciu, čo je nielen menej nebezpečné, ale aj estetickejšie, pretože jazva po operácii zostáva úplne malá. Chirurgická metóda je najúčinnejšia av 90% prípadov zaručuje vyliečenie. 15 dní po operácii sa pacient môže vrátiť do plného života.

Čo sú kýly u žien

Hrudné útvary brucha sa často vyskytujú v chirurgickej praxi. Okrem zreteľnej kozmetickej chyby môžu viesť k závažným komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok. Niektoré z nich sú náchylné na recidívu, takže pacient musí zmeniť svoj obvyklý životný štýl a neustále sa riadiť odporúčaniami lekára.

Čo je prietrž brucha?

Výstup vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy cez existujúce otvory mimo jeho anatomickej zóny pod spoločným vonkajším celkovým číslom alebo v inej oblasti sa nazýva kýla brucha. Na rozdiel od prolapsu (prolaps) a udalosti (depresurizácia), herniálny výčnelok nevyhnutne pozostáva z troch zložiek:

 1. Brána (výstupný bod).
 2. Taška (časť pobrušnice).
 3. Obsah (vnútorné orgány a štruktúry).

Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky čreva a veľký omentum.

klasifikácia

Ak chcete zistiť, aké sú hernie, klasifikácia pomôže:

 • podľa pôvodu - vrodené a získané;
 • prítomnosťou komplikácií - voľný, chronicky komplikovaný (ireducibilný) a akútne komplikovaný (uškrtený, zapálený atď.);
 • v mieste brány prietrže - pupočnej, pupočnej, ingvinálnej, femorálnej, bielej línie brucha, perineálnej, bedrovej, obštrukčnej, ischiadickej, lopatkovej čiary;
 • podľa štruktúry - jednokomorové a viackomorové;
 • podľa počtu - jeden a početný.

Iba lekár dokáže presne určiť typ brušnej prietrže.

vonkajšie

Kýly, ktoré vyjdú spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice, ako aj cez „slabé miesta“ vo vrstve svalovo-šľachy brušných stien a panvového dna, sa označujú aj ako vonkajšie. Herniové brány sa môžu vytvárať v oblasti prírodných anatomických oblastí (femorálny krúžok, Petitov trojuholník a iné) alebo v oblastiach, ktoré boli nepriaznivo ovplyvnené (po operáciách, zraneniach, určitých chorobách).

domáci

Tento typ brušnej prietrže sa vyznačuje vnútorným umiestnením. Patológia je lokalizovaná vo vreckách (záhyboch) brušnej alebo hrudnej dutiny, prenikajú anatomickými alebo získanými defektmi v bránici..

vrodený

Počas prenatálneho obdobia je brušná stena brucha z rôznych dôvodov nedostatočne rozvinutá alebo sa tvoria jej anomálie. To sa stáva základom pre vznik patológie..

akvizícia

Tento typ brušnej prietrže sa vytvára v procese ľudského života. Pod vplyvom mnohých faktorov sa najprv objaví herniálny vak. Potom pod vplyvom zvýšeného tlaku v brušnej dutine vstupujú do nej vnútorné štruktúry a orgány, ktoré idú von.

komplikované

Nebezpečenstvo choroby, ako je napríklad brušná prietrž (najmä neredukovateľná), je to, že môže náhle viesť k závažným komplikáciám:

 • konečná nekontrolovateľnosť;
 • zápal, ktorého "zdrojom" môžu byť interné alebo externé infekčné agens;
 • porušenie;
 • coprostasis;
 • poškodenie obsahu prietrže (prasknutie orgánu, krvácanie z poškodenej cievy atď.).

Akékoľvek zhoršenie prietrže brucha je dôvodom pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc.

Nekomplikovaný

Kýla bez komplikácií je choroba, ktorá si vyžaduje dynamické sledovanie a liečbu chirurgom. Malo by sa pamätať na to, že môže kedykoľvek zmeniť svoj status a stať sa komplikovaným patológiou.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od anatomického umiestnenia sa rozlišujú typické (časté) typy brušných hernií a zriedkavých foriem. Vyskytuje sa prevažne prietrž:

Všetky ostatné prietrže brucha nie sú viac ako 1%. Ženské a umbilické možnosti sú charakteristické pre ženské pohlavie, inguinálnu lokalizáciu pre mužov.

tanínová

Hernia v oblasti slabín:

 • priame (častejšie u starších ľudí, okrúhly výčnelok je určený v blízkosti triesloviny);
 • šikmý (častejšie diagnostikovaný u detí a mužov stredného veku na jednej strane, obvykle zostupuje do mieška);
 • pohyblivý.

V druhom prípade je jednou zo stien herniálneho vaku orgán čiastočne zakrytý peritoneum (cecum, močový mechúr). S progresiou choroby bude jej funkcia trpieť a táto osoba začne byť narušená charakteristickými ťažkosťami (zápcha, zhoršené močenie atď.).

pupočnej

Častejšie sú výčnelky v pupku diagnostikované u detí, ako aj u žien starších ako 40 rokov. U dojčiat sa patológia ľahko rozvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja pupočného kruhu. U žien je provokujúcim faktorom napínanie svalovo-spojivých štruktúr brucha počas tehotenstva a pôrodu. Okrem toho je izolovaná embryonálna hernia pupočníka spojená s abnormalitou vývoja plodu.

Stehná

Vzhľadom na anatomickú štruktúru sa táto prietrž brucha u žien objavuje oveľa častejšie ako u opačného pohlavia. Nachádza sa v oblasti trojuholníka s rovnakým názvom. Z vonkajšej strany je v oblasti stehnovo-trieslového záhybu mierne pologuľovitý výstupok.

Biela línia prietrže

Medzi konečníkom abdominis má človek malý prúžok šľachy nazývaný biela čiara. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické výčnelky. U mužov sa vyskytujú vo veku 20 - 40 rokov, o niečo častejšie ako u žien (po 40 rokoch)..

perineálnej

Herniové útvary môžu byť lokalizované pred alebo za ischiálnou čiarou. Pozorujú sa najmä u žien. Močový mechúr alebo genitálie sa môžu dostať do herniálneho vaku.

bočné

Tieto kýly sú tvorené pozdĺž čeľuste a zo svalov rectus abdominis. Je ťažké ich rozlíšiť. Pacient sa často prvýkrát dostane k lekárovi už s poruchou vzdelania.

Dôvody rozvoja

Abdominálna prietrž u mužov sa často objavuje na pozadí nadmerného fyzického námahy. U žien je priťažujúcou príčinou často tehotenstvo a pôrod. Prispievajúce faktory sú:

 • všeobecné (vek, pohlavie, váha);
 • lokálne (prítomnosť anatomických "slabostí", zranení, tráviacich problémov, nazálneho kašľa, ascitu, nádorov atď.).

Východiskovým bodom je vždy zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Príznaky a príznaky

Klinický obraz bude závisieť od umiestnenia výčnelku a existujúcich komplikácií. Častejšie budú príznaky prietrže brucha:

 • prítomnosť samotného vzdelávania;
 • bolesť rôznej intenzity, charakteru, s možným ožarovaním a zosilnením počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania, zvýšenej tvorby plynov a zápchy;
 • narušenie orgánov, ktoré tvoria obsah herniálneho vaku.

Ak sa vyskytnú komplikácie, objavia sa príslušné príznaky. Niekedy, okrem fyzických ťažkostí, sa pacienti obávajú estetického nepohodlia spojeného s prítomnosťou vonkajšej poruchy. To môže spôsobiť emocionálne problémy a depresiu..

Diagnóza kýly brucha

Na internete môžete zistiť, ako hernia vyzerá, ale vyšetrenie a diagnostikovanie by mal vykonať iba lekár. Objektívne sa bude pozorovať:

 • opuch na typickom mieste;
 • jeho zmiznutie po premiestnení;
 • prítomnosť defektu v brušnej stene;
 • príznak „kašľa“.

Na identifikáciu vnútorných brušných hernií sú predpísané ďalšie diagnostické metódy (ultrazvuk, MRI atď.).

Liečba brušnej prietrže

Jedinou metódou na vyliečenie patológie je chirurgický zákrok. Neprimerané použitie obväzu iba prispieva k poraneniu kýly brucha a rozvoju komplikácií. Zvyšuje pravdepodobnosť, že opraviteľný výčnelok sa stane neredukovateľným. Nosiť obväz sa odporúča iba pre ľudí, ktorí majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Medzi tieto patria:

 • vek do jedného roka;
 • akútne infekčné procesy v tele;
 • chronické choroby a infekcie v akútnom štádiu;
 • onkologická diagnóza (s výnimkou pretrvávajúcej remisie);
 • patológia krvného systému;
 • závažné choroby v štádiu dekompenzácie (diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.);
 • nedávno utrpeli infarkty a infarkty, iné „vážne“ stavy.

Tehotné ženy by nemali byť operované.

Chirurgický zákrok

Existuje mnoho možností pre chirurgické techniky pre túto patológiu. Ak dôjde ku komplikáciám, je indikovaný núdzový zásah. Pri nekomplikovaných brušných herniách sa vykonáva plánovaná operácia. Zahŕňa nasledujúce kroky:

 • pitva tkanív nad herniovou hmotou a oblasť herniálneho portálu;
 • pridelenie a otvorenie herniálneho vaku;
 • návrat vnútorných orgánov „na miesto“;
 • šitie a úprava krku herniového vaku, jeho odstránenie;
 • posilnenie brušnej steny vlastnými tkanivami alebo špeciálnymi prostriedkami;
 • šitie.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať v lokálnej alebo celkovej anestézii..

Ľudové lieky

Keď bolí brucho bolí, čo robiť a čo absolútne nemožno urobiť - môže odpovedať iba lekár. Toto ochorenie by sa nemalo liečiť doma pomocou ľudových receptov, pretože na tomto pozadí existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Samostatná činnosť vo vzťahu k malým deťom je obzvlášť nebezpečná. S takými metódami, ako je použitie mince na pupočníkovú prietrž u dojčiat a ďalších, nemôžete nahradiť lekársku konzultáciu..

Masáž pre niektoré formy prietrže

Ak má pacient vysokú pravdepodobnosť vzniku herniálneho výčnelku v bruchu, terapeutická masáž je vynikajúcim prostriedkom prevencie. Denná masáž brucha sa odporúča všetkým dojčatám bez lekárskych kontraindikácií. Všetky ženy po pôrode sú tiež uvedené masáže. Sú tiež predpísané po oprave prietrže, aby sa telo zotavilo rýchlejšie a aby sa predišlo relapsom. Je nemožné robiť masáže v prítomnosti formovanej kýly bez súhlasu lekára.

Rehabilitačné obdobie

Ak bola prietrž brucha plánovaná laparoskopicky odstránená, bude rehabilitácia kvôli komplikáciám oveľa jednoduchšia a rýchlejšia ako po zákroku v dutine. Chirurgovia preto trvajú na tom, že odklad operácie, ak na to existujú priame indikácie, nemá cenu.

Po chirurgickom zákroku je pacient na oddelení niekoľko hodín alebo dní pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Potom je prepustený z domu. Ďalšia rehabilitácia zahŕňa:

 • chôdza a fyzická aktivita porovnateľná s predchádzajúcou intervenciou;
 • dobrá výživa s dostatočným množstvom tekutín;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • chodí na čerstvý vzduch tri dni po operácii;
 • povinné obväzy;
 • užívanie liekov predpísaných lekárom (antibiotiká, preháňadlá atď.);
 • nosiť špeciálne pooperačné spodné prádlo;
 • nemôžete sa nakláňať dopredu, robiť gymnastiku, zdvíhať závažia a vyvolať zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Aby sa zabránilo recidíve, aj po konečnom zotavení sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania.

Komplikácie a dôsledky

Po plánovanej oprave laparoskopickej prietrže neexistujú prakticky žiadne negatívne následky. Operácia brucha môže byť niekedy komplikovaná krvácaním, zápalom, predĺženým uzdravením po celkovej anestézii atď..

Prevencia brušnej prietrže

Pri vedomí toho, čo je prietrž brucha, je zrejmá potreba prevencie jej primárneho vzhľadu a výskytu relapsov. Ak to chcete urobiť, mali by ste jesť správne, dávať fyzickú aktivitu, posilňovať svalovo-väzivový korzet a ak je to možné, vylúčiť faktory prispievajúce k rozvoju choroby..

Hlavné typy kýly a ich liečba

Ak je kýla diagnostikovaná, typy kýly určí lekár po vyšetrení pacienta. Čiastočné alebo úplné premiestnenie orgánu do vnútorných vreciek, pod kožu alebo svaly sa môže vyskytnúť v dôsledku patologického zvýšenia otvorov v ľudskom tele. Odchýlka môže byť spôsobená poškodením tkaniva alebo znížením operácie.

Lekárske indikácie

V prípade kýly sa klasifikácia vyznačuje týmto (berúc do úvahy lokalizáciu):

 • cerebrálnej;
 • sval
 • bránica a brušná dutina;
 • bočná prietrž brucha a xiphoidného procesu hrudnej kosti.

Výčnelok brucha prispieva k posunu vo vnútorných orgánoch. Pre patológiu brucha je charakteristický výčnelok orgánov vo trieslovinových, femorálnych a umbilikálnych oblastiach. Prvky prietrže brucha:

 1. Brána - medzera, ktorou prechádza prietrž.
 2. Taška - časť parietálnej vrstvy pobrušnice, ktorá sa skladá z úst a krku.

Odborníci identifikujú niekoľko príčin choroby. Jedným z najbežnejších je zvýšenie vnútorného tlaku. Tento jav je spojený s pôrodom, zápchou, ťažkým kašľom, komplikovaným močením, vzpieraním. Základom rozvoja patológie môže byť relaxácia brušnej steny (kvôli jej natiahnutiu)..

Medzi rizikové faktory patrí vek, dedičnosť, pohlavie, anatomické vlastnosti štruktúry tela. Základným príznakom choroby je opuch, ktorý sa prejavuje v pokusoch a vymizne so znížením napätia. Klasifikácia kýly je založená na príznakoch manifestácie patológií. Intuitívne typy choroby sú častejšie u mužov ako u žien.

Druhy patológie

Čo sú kýly? Diagnóza femorálnej, pupočnej a pooperačnej prietrže. Šikmé výčnelky v slabinách padajú do mieška. U žien sú fixované v stydkých pyskoch. Priama forma ochorenia sa vyvíja v brušnej dutine.

Femorálna hernia je na 2. mieste v prevalencii (po slabinách). Častejšie je choroba diagnostikovaná u žien po 35 rokoch. Takáto kýla môže spôsobiť výrazné rozšírenie alebo uvoľnenie femorálneho prstenca. Samotný výčnelok sa nachádza pod vazom slabín..

Ak femorálna patológia neprekročí hranice povrchovej fascie, zostáva v kruhu. Tento faktor komplikuje jeho detekciu. Pri hmatovom poranení väziva je možné určiť jeho polohu vo vzťahu k femorálnym cievam. Choroba sa mýli s kŕčovou žľazou, lymfadenitídou alebo lipómom. V prípade nezvratnej prietrže je dôležité urobiť presnú diagnózu. Možno výskyt bolesti v dolnej časti brucha. Pacient nemá možnosť vyprázdniť močový mechúr.

Pupočná prietrž je častejšia u žien ako u mužov. Je to z dôvodu tehotenstva a pôrodu. Významný výčnelok má viackomorový vak, do ktorého vstupuje omentum. Neurčiteľná pupková kýla sa vyznačuje bolesťou a nevoľnosťou. U pacienta sa niekedy dá objaviť výčnelok.

Patológia brucha

U mužov majú herniové brány často diery a otvory v bielej línii brucha, cez ktorú presakuje brušný tuk. Postupne priťahuje brušný list. Typy tejto patológie:

Toto ochorenie môže mať latentnú formu, pretože výčnelok sa môže utopiť v hrúbke tuku bielej línie brucha. V niektorých prípadoch sa vyvíja viac prietrží, ktoré prebiehajú bez príznakov..

Zriedkavo sú bolesti žalúdka. Po jedle sa nepohodlie zintenzívni, objaví sa zvracanie a nevoľnosť. Tieto príznaky sú vyvolané tlakom vyvíjaným na orgány alebo napínaním omentum. Hernálny vak často vedie k rozvoju peptického vredu. Toto ochorenie vyžaduje okamžitú liečbu. Pooperačné hernie sa tvoria v oblasti chirurgického zákroku. Príčinou ich výskytu môže byť chirurgický zásah do žlčových ciest a apendektómia..

Zriedkavé typy patológie

Špecialisti zahŕňajú bedrovú, ischiatickú, obštrukčnú prietrž na zriedkavé typy danej choroby. Bočná forma sa vyskytuje vo vaginálnej oblasti. V takýchto prípadoch je ťažké diagnostikovať.

Bedrový výčnelok je zrejmý, ak pacient leží na svojej strane, na ktorej je údajne umiestnený útvar. Ak zmení polohu, prietrže odchádza. Obštrukčná forma sa nachádza u žien v pokročilom veku. Kýla dosahuje dno a prechádza cez kanálik obturátora. Ak neexistujú žiadne viditeľné príznaky choroby, je pravdepodobnosť syndrómu bolesti v nervu obturátora. Bolesť sa zosilňuje, keď je bedro odtiahnuté.

Sedacie kýly prenikajú cez zadný povrch panvy cez otvory veľkej a malej ischias. Táto forma patológie často postihuje mužov. Hrudný vak vyvoláva tlak na sedací nerv a spôsobuje bolesť.

Perineálna prietrž - patológia sa vyvíja na pozadí rôznych porúch v urogenitálnej bránici. Podobné odchýlky sa vyskytujú aj u žien. Perineálne formy patológie sa ľahko sťahujú do stydkých pyskov. Je ťažké ich odlíšiť od slabých náprotivkov a formácia vpredu je podobná ischiatickým druhom. Odchýlky možno zistiť pomocou vaginálnych a rektálnych vyšetrení..

Vnútorná kýla pobrušnice sa vyskytuje v dôsledku prenikania vnútorných orgánov do vreciek brušnej dutiny. Pri vchode do dvanástnika sa tvorí hernia Treitz. Neúmyselná vnútorná forma je sprevádzaná kŕčovými bolesťami brucha, ktoré vyžarujú pod žalúdkom. Tento syndróm sa vyskytuje po jedle alebo po významnej fyzickej námahe. Pacienti s touto diagnózou sa môžu sťažovať na plynatosť, zápchu a grganie. V procese porušovania sa objavujú príznaky upchatia čriev.

Choroby detí

Kýla u detí môže byť vrodená alebo získaná. Lekári častejšie diagnostikujú ingvinálnu a pupočníkovú formu choroby. Šikmá patológia sa objavuje u chlapcov na pozadí nezatvorenia vaginálneho procesu.

Toto ochorenie sa často spája s retenciou vaječníkov v trieslovom kanáli. Uvažovaná patológia sa líši od kvapkavých a kŕčových žíl. U dievčat je takéto ochorenie menej časté. Uškriabaná prietrž vyvoláva silnú bolesť a napína svaly v oblasti jej lokalizácie. Po niekoľkých hodinách bolesť ustupuje.

Hlavnou liečbou takejto patológie je chirurgický zákrok. Ak po porušení neuplynulo 10 hodín, potom platí:

 • teplý kúpeľ;
 • užívanie antispasmodík.

Pupková kýla sa u dieťaťa prejavuje od narodenia (s hlasným plačom a napätím). Ľahko sa zmestí do brušnej dutiny a zriedka sa porušuje. S touto patológiou sú predpísané masáže a gymnastika. Lepiacu pásku opatrne naniesť. Ak pupočníkový krúžok nie je uzavretý o 3 až 5 rokov, je indikovaná chirurgická liečba.

terapia

Medzi hlavné komplikácie akejkoľvek formy choroby patria:

 • porušenie - obsah výčnelku je stlačený v zodpovedajúcej bráne, ktorá je spojená so silným kašľom, namáhaním alebo zdvíhaním;
 • zápal je spojený s akútnou apendicitídou a má podobné príznaky ako porušenie;
 • poškodenie (v dôsledku zranenia);
 • novotvary pochádzajú z príslušného vrecka.

Ak je ochorenie sprevádzané silnou bolesťou, zníženou schopnosťou pracovať, je indikovaný chirurgický zákrok. Konzervatívna liečba je predpísaná pre miernu formu ochorenia a za prítomnosti závažnej kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok je kontraindikovaný pri infekčných chorobách, dermatitíde, ekzémoch v operačnej oblasti. Podstata operácie: otvorenie tašky a plastu brány. Ak je prietrž šikmá, potom je označený plast prednej steny kanála. V tomto prípade chirurg používa Girardovu techniku.

Univerzálna chirurgická technika je plastom zadnej steny kanála podľa Bassiniho. Pri častých recidívach sa používa Kukujanovova metóda. Umbilikálna prietrž sa odstráni metódou Mayo. Po mesiaci sa obnoví invalidita po operácii.

Druhy kýly

Kýla je vyčnievanie vnútorností obsiahnutých v akejkoľvek dutine tela, ktoré nie je sprevádzané narušením integrity pokožky. Brušná alebo ventrálna prietrž je výstupok vnútorných častí brušnej dutiny, pokrytý vrstvami brušnej steny..

Všeobecné informácie

Kýly sú vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie sú tie, ktoré prechádzajú brušnou stenou, vnútorné, ktoré prechádzajú do jednej alebo druhej vrecká vo vnútri brušnej dutiny..

V niektorých prípadoch môže dôjsť k prolapsu alebo prolapsu vnútorných orgánov cez prirodzené otvory, napríklad prolaps konečníka cez konečník. V tomto prípade vyzrážaný orgán nie je pokrytý vrstvami brušnej steny. V prípade narušenia celistvosti brušnej steny (napríklad divergencia okrajov rany) môžu vnútornosti preniknúť aj do vzniknutej defekty, čo sa nazýva eventrácia. Prolaps a výskyt vnútorných orgánov sa zásadne líši od kýly a tieto pojmy by sa nemali miešať.

Kýla pozostáva z herniovej brány, herniového vaku a obsahu hernie.

Prietržová brána je miesto v brušnej stene, cez ktoré prichádza kýla: diery ingvinálneho a femorálneho kanála, pupočný kruh, umelá diera v aponeuróze atď..

Hernálny vak je výčnelok pobrušnice. Skladá sa z úst, krku, tela a dna. Ústa sa nachádzajú vo veľmi počiatočnej časti vaku v mieste, kde komunikuje s brušnou dutinou. Krk je najužšia časť herniálneho vaku. Sleduje ústa. Teleso a spodok tvoria väčšinu vaku; telo vaku môže byť jedno-, dvoj- a viacdutinové. Tvar herniálneho vaku je kónický, hruškovitý, valcový a má tvar presýpacích hodín..

Steny hernálneho vaku sa môžu líšiť v závislosti od trvania ochorenia, komplikácií a vonkajších vplyvov (ktoré majú „herniálnu“ bandáž). V počiatočných štádiách choroby je herniový vak tenký, hladký, lesklý, jeho vnútorná strana je pokrytá mezoteliom. Stena hernálneho vaku sa mikroskopicky mierne líši od obvyklého pobrušnice. Jeho spojivová tkanivová báza je výraznejšia, čo je spojené s konštantným tlakom herniálneho obsahu. Výsledkom je, že u jedincov s dlhou kýlou tkanivo herniového vaku prechádza významnými zmenami, mezotelium sa stáva nevýrazným, väzivové tkanivo rastie a podlieha jazvovým zmenám. Takéto jazvové zmeny sa objavujú najmä pri dlhodobom nosení obväzu.

Zvláštnym typom prietrže je kĺzavá prietrž, pri ktorej samotný vyčnievajúci orgán, najčastejšie cékum, preniká herniovou bránou mimo dutiny herniálneho vaku. Peritoneum, ako to bolo, je týmto orgánom vypuklé vo forme „slučky“. Kĺzavé hernie sa vyskytujú iba vtedy, keď je orgán, ktorý nie je úplne zakrytý peritonea, vystavený výčnelku. Pred chirurgickým zákrokom je diagnostika kĺzavých hernií ťažká.

Obsahom vrecka môžu byť akékoľvek vnútro, ale v ňom sa najčastejšie nachádzajú slučky čriev alebo veľké omentum..

príčiny

Príčiny prietrže môžu byť miestne a všeobecné. Prvým je anatomická štruktúra oblasti, v ktorej sa tvorí kýla. Bežné príčiny zahŕňajú stav tela ako celku a najmä spojivového tkaniva. Z bežných faktorov zohrávajú veľkú rolu pohlavie, vek, povaha práce a výživa..

V niektorých prípadoch je tvar brucha (mastný, previsnutý v mnohonásobnom, atď.) Predurčujúcim momentom pre vznik prietrží. Ťažký úbytok na váhe spolu s ťažkou fyzickou prácou môžu prispieť k tvorbe prietrží.

Nekomplikovaná kýla

Spevnená prietrž

Prítomnosť kýly spôsobuje množstvo bolestivých prejavov subjektívnej a objektívnej povahy. Pacienti sa často sťažujú na bolesti rôznej intenzity. Zvyčajne sú bolesti matnej povahy a niekedy je pre pacienta ťažké ich charakterizovať (najčastejšou sťažnosťou je „bolí to v dolnej časti brucha“). Lokalizácia týchto bolestí je extrémne rôznorodá - vyskytujú sa v trieslovinách, stehnách, bedrových oblastiach alebo vo vnútri brucha. Keď sa počasie zmení, bolesť sa často zosilňuje.

Porušenie normálnych fyziologických pomerov brušných orgánov vedie k viacerým porušeniam ich činnosti, najmä pri nezvratných prietržoch, napríklad u niektorých pacientov zápcha, plynatosť, belgovanie..

Medzi objektívne príznaky patrí mäkký elastický výčnelok, ktorý v ležiacej polohe pacienta zmizne a znova sa objaví s namáhaním a ostrým kašľom. Detekcia výčnelkov na obvyklých miestach pri prietržiach, ako sú napríklad trieslovina, femorálna oblasť a pupočníková oblasť, umožňuje z väčšej časti stanoviť správnu diagnózu..

Vyšetrenie brušnej prietrže začína prietržovou bránou. Táto manipulácia by sa mala vykonávať pri ležaní pacienta..

Vonkajšie inguinálne otvorenie u mužov sa ľahko deteguje tak, že sa najprv ucíti puberta, ku ktorému je pripojená bočná noha aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu. Ten spolu so stredným pediklom pripevneným na ochlpenie kosti tvorí vonkajší trieslový otvor. Inguinálny otvor sa vyšetrí ukazovákom pravej ruky, ktorý cez kožu mieška smeruje nahor z ochlpenia alebo mierne postranne..

Ak vložíte prst do vonkajšieho otvoru inguinálneho kanálika a potom vyzvete pacienta, aby sa namáhal, môžete cítiť tlak vnútorností prstom. Ak existuje výrazná veľkosť herniálneho výčnelku, ktorý zostupuje do šourku u mužov, po odobratí prsta sa odstráni herniálny obsah, ktorý sa dá ľahko zistiť pri vyšetrení.

Je oveľa ťažšie vykonať túto štúdiu u žien, pretože vo väčšine prípadov majú vonkajší ingvinálny otvor, cez ktorý prechádza kruhový väz maternice, je malý a pokrytý tukom, ktorý vytvára ochlpenie. Preto je nájdenie vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála u žien možné iba pomocou kostného výčnelku v puberte. Vonkajší otvor trieslového kanálika je umiestnený nad úrovňou tuberkulózy a otvor femorálneho kanálika je nižší a smerom von.

Je ťažké nájsť herniálne brány s femorálnou prietržou, pretože femorálne kýly sú najčastejšie malé. Je oveľa ľahšie vyšetriť herniálny prsteň s pupočníkovými kýlami.

Charakteristickým objektívnym symptómom je aj symptóm „kašľa“. Výskumník položí ruku na výstupok a požiada loptu, aby zakašľal - zatiaľ čo ruka cíti náraz z pohybu vyčnievajúcich vnútorností. V skutočnosti je posledný príznak najspoľahlivejší v počiatočnej forme prietrže.

Palpácia herniového výčnelku niekedy spôsobuje zvýšenú peristaltiku, čo naznačuje prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku. O tom hovorí aj prítomnosť tympanitídy počas perkusie v tej istej oblasti..

Liečba nekomplikovanej prietrže môže byť paliatívna a radikálna. Paliatívna liečba spočíva v nosení špeciálneho obväzu, ktorý zabraňuje úniku prietrže. Radikálna metóda je chirurgický zákrok.

Traumatická prietrž

Traumatická hernia je vytvorenie herniového výčnelku v mieste nárazu do brucha tupým predmetom. Kýly sa vyskytujú, keď brušná stena praskne bez poškodenia kože a parietálneho pobrušnice, v dôsledku čoho vnútornosti zakryté pobrušnicou a pokožkou opúšťajú výslednú chybu..

V podstate typická traumatická prietrž má všetky zložky konvenčnej prietrže. Je však možný aj iný typ traumatickej hernie, keď sa po náraze praskne aj peritoneum, potom sa vnútornosti pokryjú iba kožou so subkutánnym tkanivom..

Veľkosť takýchto kýly je rôzna: v niektorých prípadoch môžu byť veľmi malé, v iných môžu dosiahnuť veľkosť pästi dospelého. Najväčšie traumatické kýly sa vyskytujú v oblasti trieslovín, čo sa dá vysvetliť prítomnosťou tkanív šliach na tomto mieste..

Pri poskytovaní pomoci obetiam treba pamätať na to, že úder, ktorý spôsobil odchod vnútorností, by mohol spôsobiť vážne traumatické zranenia vo vnútri brušnej dutiny: prasknutie parenchymálnych orgánov, mezentérie a črevá. Preto by sa vo všetkých čerstvých prípadoch traumatických hernií a subkutánnych udalostí mala vykonať laparotómia na prehodnotenie brušnej dutiny a nemala by sa obmedzovať iba na zošívanie zlomených svalov a aponeurózu. Iba pri operáciách vykonaných po značnom čase po zranení sa môžeme obmedziť na typickú operáciu opravy prietrže.

Diagnóza traumatickej prietrže je jednoduchá, ale správna diagnóza sa dá urobiť až po poranení. Bežná bolesť a hematóm v mieste poranenia môžu symptomatológiu trochu komplikovať už v prvej chvíli. Pre hematóm je typickejšia neprítomnosť tympanitídy, prítomnosť výbežkov bez toho, aby sa ostré hranice spájali so zdravými tkanivami..

Po prijatí do nemocnice je pacientovi s traumatickou prietržou bezprostredne po zranení ukázaná operácia, napriek jej všeobecnému uspokojivému stavu, pretože mozgová príhoda môže spôsobiť narušenie integrity dutých alebo parenchymálnych orgánov..

Pooperačná prietrž

Zvyčajne sa vyvíjajú po zavedení tampónov v dôsledku hnisania rany. Pooperačná hernia sa niekedy vyskytuje v súvislosti s predĺžením jazvy v mieste bývalej chirurgickej rany. Taký stav (prietrž spôsobený napínaním jaziev) sa však úplne nepodobá prietrži, ale skôr sa podobá stavu, keď sa svaly odkláňajú, pretože, rovnako ako v tomto druhom prípade, prítomnosť prietrže prietrže nie je vždy známa..

Pooperačné kýly, kvôli ich hnisaniu v rane, viac pripomínajú prietrž, pretože majú herniálny kruh, najčastejšie vo forme pozdĺžnej medzery. Vonkajšie vstupy pooperačných hernií sú zoslabené, farba kože a jej vzor sú zmenené, koža je náchylná na ulceráciu. Hernálny vak má nepravidelný tvar, väčšinou sa spájkuje s podkladovými tkanivami. Pooperačná prietrž sa zvyčajne objavuje v prvom roku po chirurgickom zákroku, v zriedkavých prípadoch po niekoľkých rokoch.

Pooperačné prietrže sa častejšie tvoria v pravej hypochondrii po chirurgickom zákroku na ochorenie žlčníkových kameňov, najmä ak sa rez urobil paralelne s bočným oblúkom. Týmto rezom sa pretínajú mnohé svaly a nervové kmene, čo predisponuje k výskytu prietrže v dôsledku narušenia integrity svalových vlákien a súčasne v dôsledku atrofie mäkkých tkanív. Výskyt pooperačných hernií v pravej hypochondrii je tiež značne uľahčený skutočnosťou, že vo väčšine prípadov sa po odstránení žlčníka alebo po iných operáciách pečene a žlčových ciest do rany zavádza drenáž a tampóny..

Transverzálna svalová transekcia a hnisanie v rane sú teda hlavnými predispozičnými podmienkami na tvorbu pooperačných kýiel.

Výskyt niekoľkých komplikácií súvisí s veľkosťou pooperačnej prietrže až do upchatia čriev. Pri veľkých prietržoch sa spravidla pozorujú rôzne dyspeptické poruchy a pri úzkych kýlových bránach sa môže vyskytnúť porušenie obsahu pooperačnej prietrže.

Operácia pooperačných prietrží spočíva predovšetkým v excízii jazvy na koži, pretože v dôsledku atrofie tkanív, ktoré ju tvoria, sa neregeneruje dobre. Okrem toho v pooperačných herniach, ktoré sú dôsledkom hnisania, jazvenie je spojené s nebezpečenstvom vzplanutia spiacej infekcie. Svaly je potrebné dobre oddeľovať, aby bolo zreteľne upravené vrstvenie, vyrežú okolité jazvové tkanivo, izoluje sa vak a ak je to možné, vyreže sa. Vnútri by sa mali oddeliť iba od odstránenej časti vaku, pretože zvýšené oddelenie sprevádzané desorpciou orgánov vytvára podmienky vedúce k následnému vytvoreniu rozsiahleho procesu lepenia. Hernálny prsteň musí byť vyrezaný, pretože je tvorený zjazveným tkanivom.

Potom začnú šitím na pobrušnici, ktoré by sa malo prekrývať tak, aby jeho nezmenené okraje boli blízko seba. Aponeuróza sa zvyčajne zošíva dvojmo.

Komplikované kýly

Nezvratná prietrž

Neurčiteľná kýla sa nazýva taká, ktorej obsah je nemožný bez poškodenia kože a bezbolestne vstupuje (koriguje) cez bránu prietrže do dutiny, z ktorej vychádza..

Hernia hernie je najčastejšie trvalá, niekedy ju možno čiastočne opraviť, keď sa opraví iba jedno z jej oddelení..

Príčiny herniation irreduciability sú rôzne: vek pacienta, slabosť tkaniva, typ prietrže (častejšie sa vyskytuje pri femorálnych kýlach ireducibilita). Príčiny nemorálnosti sú zväčša spojené so zmenami v stene herniálneho vaku a jej obsahom. Medzi ne patria: jazvové zmeny v krku herniálneho vaku; spájkovanie vnútorností, ktoré vystupujú do herniálneho vaku; tvorba omentumovej šnúry, ktorá sa spája s hrdlom vaku a tampónuje jeho lúmen; prolaps orgánu, napríklad trubice alebo maternice, ktorý je pripevnený k krku vaku alebo k spodnej časti.

Nezvratné prietrže sú v niektorých prípadoch sprevádzané rôznymi druhmi funkčných porúch vo forme dyspeptických symptómov, zápchy, nadúvania. Pacienti sa spravidla sťažujú na bolesť v oblasti herniálneho výčnelku a celkovej slabosti. Bolesť je zvyčajne prerušovaná..

Neupraviteľné kýly sa tvoria z opraviteľných hernií a poskytujú v porovnaní s opraviteľnými hnačkami väčší počet rôznych druhov komplikácií vo forme zápalu, koprostázy a porušenia. Všetky tieto komplikácie sa však vyskytujú aj pri konvenčných korigovateľných kýlach..

Coprostasis

Koprostáza sa zvyčajne pozoruje u jedincov s pomalým pôsobením čreva a najčastejšie sa vyskytuje pri slabinách. Diferenciálna diagnóza nezvratnej prietrže, sprevádzaná koprostázou v dôsledku častého porušovania, nie je zložitá. Pri takejto komplikácii je zaznamenaný pomalý nárast javov, bolesť sa nezosilňuje, celkový stav pacienta sa nezhoršuje..

Pri pretrvávajúcej forme koprostázy, najmä u starších ľudí, by sa človek mal pokúsiť vložiť veľkú sondu vysoko do konečníka a vyprázdniť črevá klystírom sifónov z oleja. Ak konzervatívne opatrenia zlyhajú, vyvstáva otázka operácie. Ak dôjde k zvracaniu, žalúdok sa musí dôkladne umyť. Výplach žalúdka v kombinácii s klystýrom má často dobrý liečebný účinok.

Zápal hrudného vaku

Pri pupočníkovej hernii, najmä u obéznych ľudí, môže zápalový proces z telesa ísť do herniálneho vaku. Zápal herniálneho vaku sa pozoruje aj v dôsledku zápalu obsahu herniálneho vaku, napríklad zápalu slepého čreva alebo doplnkov umiestnených v herniálnom vaku. Zaznamenávajú sa dokonca aj perforácie dutých orgánov obsiahnutých v herniálnom vaku, čoho dôsledkom je hnisavá obmedzená peritonitída..

Klinický obraz zápalu prietrže môže v prvom okamihu vytvoriť nesprávny dojem porušenia prietrže. V dôsledku toho, ako aj z mnohých ďalších dôvodov, diagnostika tejto komplikácie predstavuje rad ťažkostí. Zvyčajne sa lokálne príznaky prejavujú výraznou bolestivosťou prietrže, najmä s hmatom. Tesne predtým, ako sa táto kýla stane nenapraviteľnou, ktorá nie je spojená s porušením, ale s výskytom opuchu. So zvýšeným zápalom prechádza tento do všetkých kýly a od neho do okolitých tkanív. Hrudný výčnelok sa stáva edematóznym, obvyklý vzhľad kože zmizne. Klinický obraz získava charakter difúzneho akútneho zápalu, hlienu a pri hnisavej fúzii tkanív sa objavuje kolísanie.

Medzi bežnými javmi je zvýšenie bielej krvi a zvýšenie teploty a leukocytózy s neutrofilným posunom doľava. Objaví sa nevoľnosť, niekedy zvracanie. Tieto príznaky sa zvyčajne pozorujú iba v závažných prípadoch a v pokročilých prípadoch zápalu. Pri uškrtenej prietrži sa na rozdiel od zápalu objaví okamžite nevoľnosť a zvracanie, čo slúži ako dôležitý diferenciálny znak. Pri vyprázdňovaní stolice a plynu nedochádza k žiadnemu oneskoreniu, naopak sa niekedy pozoruje hnačka, ktorá môže slúžiť aj ako diferenciálne znamenie.

Liečba je zameraná na odstránenie príčiny zápalu prietrže. Pri zápale hernálneho vaku v dôsledku zápalu slepého čreva, perforácii čreva sa musí vykonať operácia, aby sa odstránil zdroj zápalu. Je však potrebné si uvedomiť, že s tvorbou hlienu, abscesu môžete absces otvoriť a vyprázdniť. Ak sa zistí, že zápal pochádza z hĺbky vaku, musí byť otvorený, zdroj, ktorý spôsobil zápal, odstránený a do rany sa zavedie drenáž. V tomto prípade sa operácia odstránenia prietrže neuskutoční a vrecko sa neodstráni.

Kýla môže byť vyrezaná, až keď ustane všetok zápal - najmenej po 6 mesiacoch.

Pruh

Z týchto komplikácií sa najčastejšie vyskytuje porušenie prietrže. V tomto prípade sú na akomkoľvek anatomickom oddelení povinné nasledujúce body: narušená cirkulácia v orgánoch, ktoré sú narušené, narušená funkcia poškodených orgánov, ako aj množstvo bežných porúch. Pri porušení brušnej hernie sa všetky príznaky podobajú akútnej obštrukcii čreva.

Prevažná väčšina porušení sa pozoruje pri kýloch brušnej dutiny a z orgánov sa najčastejšie porušujú črevá..

Rozlišujte medzi elastickým a fekálnym porušením čreva a kombináciou oboch. Miesto porušenia je často herniálna brána, ale zvyčajne je prietrž porušený v najužšom bode (krk herniového vaku, miesto adhézií poskytujúcich membrány, atď.).

Najčastejšie sa vyskytuje elastické porušenie. Jeho mechanizmus je nasledovný: pod vplyvom zvýšeného tlaku vo vnútri pobrušnice v dôsledku výraznej fyzickej námahy sa herniálny prstenec rozširuje a cez neho sa vnútro zasúva z brušnej dutiny do herniálneho vaku; po ukončení brušnej tlače je krúžok stlačený, čo bráni tomu, aby sa brušné orgány dostali do herniálneho vaku a vrátili sa na svoje predchádzajúce miesto, čo vedie k ich porušeniu. Príčinou fekálneho porušenia je pretečenie črevnej slučky nachádzajúcej sa v hernálnom vaku, výkaloch a plynoch. Výsledkom je, že črevná slučka stráca svoju schopnosť peristaltiky, a tým tlačenia obsahu. Pri fekálnom porušení je do procesu zapojený aj mesentery z dôvodu jeho roztiahnutia medzi výtokovými a olovenými úsekmi. Porušenie stolice môže byť tiež dôsledkom závažných foriem koprostázy.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k takzvanému retrográdnemu porušeniu, keď sa vyskytne črevná podvýživa tak v slučke umiestnenej v hernálnom vaku, ako aj v slučke umiestnenej v brušnej dutine. Je to kvôli veľkej dĺžke mezentérie, ku ktorej je pripojené črevo a tvorí sériu slučiek. Môže dôjsť k poraneniu nielen slučky nachádzajúcej sa v hernálnom vaku, ale aj v brušnej dutine. To vedie k zastaveniu dodávky krvi do všetkých častí čreva. Porušenie má formu „kytice“ slučiek; pri tomto type porušenia vedie rýchlo rastúci gangrén k akútnej hnisavej rozšírenej peritonitíde.

Ak sa počas operácie v hernálnom vaku nájdu dve znehybnené slučky, potom sa musí tretia vyšetriť vo voľnej dutine brucha a musí sa vyšetriť črevo značnej dĺžky..

V spletenej črevnej slučke sa líši predný koniec slučky, zapletená časť čreva, brázda od porušenia a odtokový segment. Všetky tieto časti podliehajú deštruktívnemu účinku porušenia odlišne, a preto sa patologické zmeny v nich líšia.

Črevný obsah a plyny v aduktorovej slučke stagnujú, preto je táto časť, črevá, opuchnutá predovšetkým. Zafarbenie vedie k stlačeniu presmerujúcich črevných žíl a stagnácii krvi, čoho výsledkom je transudácia v dutine a stene čreva, ako aj v mezentérii. Výsledkom je, že črevná dutina je ešte viac natiahnutá a stagnácia sa zosilňuje. Nakoniec dôjde k ochrnutiu čriev. Stlačenie čreva často vedie k nekróze jednotlivých častí jeho steny.

Pri silnom stlačení zadržiavacieho krúžku dochádza k gangréne črevnej steny (tzv. „Suchá gangréna“ veľmi rýchlo, pretože nedochádza k rýchlemu vývoju procesu transudácie). Ak kompresia nie je jasne vyjadrená, potom patologický proces začína stagnáciou, ktorá sa zvyšuje, čo vedie k prudkému nárastu porušenia a ako výsledok tejto podmienky ku gangréne. V takýchto prípadoch je v hernálnom vaku prítomné značné množstvo tekutiny (herniálna voda) v dôsledku ťažkej extravazácie.

V stočenom čreve sa teda stagnáčné javy vyvíjajú veľmi rýchlo a kompresia mezentérie vedie k poruchám krvného obehu. Aj keď však kompresia mezentérie nie je výrazná, stagnácia sama o sebe môže vytvoriť podmienky pre poruchy obehového systému. Stagnácia rýchlo vedie k výtoku (transudátu) a postupné zvyšovanie vaskulárnej permeability vedie k poteniu tvarovaných prvkov, predovšetkým erytrocytov, preto výtok (kýlová voda) časom získava hemoragický odtieň..

Zúžená brázda zachytáva ako aduktívny, tak aj vybíjací koniec črevnej slučky. Šírka brázdy sa rovná šírke zadržiavacieho krúžku, s veľkými zmenami vyjadrenými na výstupnom konci. Deštruktívne zmeny v oblasti drážky sa vyskytujú pri dlhodobom porušovaní, keď sa v čreve objavia oblasti nekrózy.

Poranenie čreva spôsobuje množstvo závažných porúch všeobecnej povahy. Trombóza ciev mesentérie môže viesť k embólii pľúc, pečene, sleziny atď..

V mezentérii sa pozorujú spontánne prasknutia, zvyčajne v mieste pripojenia k črevu. Hrozba, ktorá je mimoriadne edematózna, nemôže vydržať ani malé mechanické vplyvy počas operácie a pri oprave kýly.

Ako príčiny náchylné na porušenie predpisov zohrávajú úlohu celkový stav pacienta a jeho vek. U žien sú hernie častejšie porušované ako u mužov a pupočníka, takmer spravidla, u žien. Často sa porušujú už existujúce kýly. Dôvodom je skutočnosť, že pri „starých“ herniach sa tkanivá stávajú menej elastickými a pružnými a tiež slabo napínateľnými. Pri dlhotrvajúcich kýlach sa častejšie vyskytujú zápalové javy, ktoré vedú k adhézii a štrukturálnym zmenám v herniálnom vaku a jeho obsahu..

Klinický obraz porušenia je dosť rôznorodý. Existuje niekoľko foriem porušenia prietrže, od pomalého rastu až po najakútnejší typ porušenia. Niekedy je závažnosť priestupku taká veľká, že pacienti zomierajú v prvých hodinách od začiatku choroby. Rýchlo progresívna forma porušenia prietrže sa vyskytuje s ostrým stláčaním čreva a mezentérie porušujúcim prstencom a celý priebeh závažnosti pripomína výrazný uškrtávací ileus. S touto formou, silnou bolesťou, častým zvracaním, studeným potom, cyanózou pod nechtami a viditeľnými sliznicami, častým pulzom, sa tvár okamžite stáva zhubnou. V prípade tejto formy porušenia je indikovaná okamžitá operácia.

Avšak často s veľkými kýlami u pacientov s dlhou dobou ochorenia, keď existuje veľká kýlová brána alebo s nenapraviteľnými prietržami, sa príznaky zhoršenia vyvíjajú postupne: najprv sa stratí chuť do jedla, potom sa objaví bolesť v oblasti herniálneho výčnelku, zápchy a oneskoreného odtoku plynu. Vzhľadom na to, že u týchto pacientov sa predtým pozorovala zápcha a nadúvanie, tieto postupne sa rozvíjajúce obštrukčné javy nespôsobujú veľa úzkosti. Iba narastajúce ťažkosti pri pohybe čriev a vypúšťaní plynov, neúčinnosť rôznych konzervatívnych opatrení, zintenzívnenie bolesti, neschopnosť premiestniť prietrž, ktorá bola predtým dobre upravená, a s nenapraviteľnou prietržou, zvýšenie bolestivosti nás nakoniec vedú k podozreniu z porušenia.

Celá črevná stena sa nesmie poškodiť, ale iba jej časť, zvyčajne na strane protiľahlej k pripevneniu mesentérie (Richterovo porušenie). Takéto porušenia rýchlo vedú k akútnemu zápalu prietrže. V týchto prípadoch, ako pri konvenčnej uškrtenej prietrži, je indikovaná pohotovostná operácia.

Jediným správnym je núdzový zásah zameraný na okamžité odstránenie príčiny porušenia.

Miestne formy prietrže

Inguinálna kýla

Inguinálne kýly sa zvyčajne nachádzajú v ingvinálnej oblasti, v oblasti vonkajšieho ingvinálneho otvoru.

Aby sme pochopili vznik inguinálnych hernií, je potrebné poznať znaky embryonálneho obdobia a anatómiu inguinálnej oblasti. Semenník, ktorý sa nachádza v II. Mesiaci vnútromaternicového života na úrovni lumbálnych stavcov II - III, dosiahne vnútorné otvorenie ingvinálneho kanála do VII. Mesiaca, ktorý do tejto doby ešte nebol úplne formovaný. Pri znížení semenník vyčnieva z pobrušnice, ktorá tvorí kužeľ - peritoneálny proces. Táto vyčnievajúca časť pobrušnice vytvára priamu cestu k miešku a keďže ľavý semenník zostupuje skôr, vrodené kýly sú častejšie vpravo ako vľavo. Pobrežie zakrýva semenník vpredu a vytvára takzvaný vlastný plášť semenníka. Následne sa vylúči peritoneálny proces a prestane sa komunikovať s brušnou dutinou. Ak sa peritoneálny proces nezavrie, objaví sa vrodená prietrž. Rôzne typy neuzatvorenia peritoneálneho procesu vedú k upchatiu membrán semenníkov, spermatickej šnúry a sú predispozičným okamihom na vznik prietrží.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, pretože ním prechádza spermatická šnúra a krvné cievy. U žien prechádza vo vaginálnom kanáli iba relatívne tenký guľatý väz.

Anatomicky má trieslovinový kanál 4 steny: hornú, dolnú, prednú a zadnú. Zhora je trieslovinový kanál ohraničený priečnym svalstvom visiacim nad ním a spodnými okrajmi vnútorného šikmého svalu brucha. Prednú stenu tvorí aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha, spodná pupartická väzba a zadná strana priečnou fasciou. Vo trieslovom kanáli sa rozlišujú 2 otvory: vonkajší a vnútorný. Vonkajšia diera je vytvorená rozbiehavými vláknami aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha. Nachádza sa priamo pod kožou a fasádou. Vnútorný otvor kanála je oveľa hlbší pod svalmi a premieta sa približne na hranici medzi vonkajšou a strednou tretinou pupartického väzu. Cez ňu spermatická šnúra vstupuje do trieslového kanála. Normálne parietálne pobrušnice nevstúpi do kanála.

Počas chirurgie prietrže, chirurg, ktorý odoberie tkanivovú vrstvu po vrstve, po otvorení kože, vlákien a povrchovej fascie vystaví aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu. V závislosti od mnohých podmienok môže byť aponeuróza dosť elastická alebo ochabnutá a niekedy aj krehká. Vlákna tejto aponeurózy sú smerované do oblasti ochlpenia kĺbov, rozdelené na dve vetvy - hornú a dolnú vetvu, vonkajšie rameno je pripevnené k ochlpeniu ochlpenia a vnútorné rameno na ochlpenie. Pupartický väz sa nazýva v podstate rovnaká aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu. Táto aponeuróza v spodnej časti je zastrčená, zhutnená a nazýva sa pupartický väz po celej dĺžke od hrebeňa na brušnej kosti až po ohanbí. Posledne menovaná slúži ako hranica medzi ingvinálnymi a femorálnymi oblasťami. Inguinálny kanál leží nad pupartickým väzom a femorálny kanál pod ním. Vnútorné otvorenie kanála slúži ako miesto, ktorým prechádza semenník v embryonálnom období, a cez neho sa obvykle začína herniálny výčnelok..

Získané trieslové kýly sa delia na šikmé a priame alebo vonkajšie a vnútorné.

Šikmá (vonkajšia) prietrž sa líši od priameho (vnútorného) miesta vstupu. Prvý preniká von z epigastrického záhybu, druhý - vnútri. Pri šikmej prietrži leží spermatická šnúra vo vnútri a pri priamej prietrži leží mimo herniálneho vaku. Šikmá prietrž, vstupujúca do vnútorného otvoru, prechádza po trieslovom kanáli a vystupuje cez jeho vonkajší otvor, preto sa táto prietrž nazýva kosou. Priama kýla, prekonávajúca odpor zadnej steny mechúrneho kanála, prechádza priamo vonkajším otvorom a obchádza vnútorný, takže takmer nikdy zostúpi do mieška..

Radikálna metóda na liečenie slabinovej prietrže je chirurgický zákrok. Tento zásah vyžaduje najprísnejšiu asepsiu a jemné zaobchádzanie s tkanivami..

Femorálna prietrž

Sú častejšie u žien, zriedka u mužov a takmer nikdy v detstve a dospievaní. Frekvencia femorálnej kýly u žien sa vysvetľuje väčšou šírkou panvy. Stehenná prietrž, umiestnená pod pupartickým ligamentom, slúži ako východiskové miesto pre femorálnu prietrž.

Zvyčajne sa hernálny vak nachádza na hrebeni svalov E. Avšak výstup hernií do trojuholníka Scarp je predmetom známych variácií. Herniový vak môže vyjsť:

1) v medzere zvanej svalové medzery;

2) cez vaskulárnu vagínu;

3) z femorálnych ciev;

4) pod fasádou lastúry;

5) v hrúbke lastúry.

Obsah femorálnej prietrže môže byť rovnaký ako pri slabinovej prietrži, ale nikdy nedosiahne femorálna prietrž veľkosti triesloviny.

Hlavným znakom femorálnej prietrže je umiestnenie výčnelku pod pupartickým väzom. U obéznych ľudí nie je kvôli množstvu tukového tkaniva vždy ľahké stanoviť diagnózu femorálnej prietrže.

Druh výčnelku má určitú hodnotu, ktorá môže byť sférická, visieť dole, alebo sa môže šíriť smerom hore, presahovať pupartický väz a simulovať trieslovinu prietrže. Tento typ femorálnej prietrže môže predstavovať ťažkosti pri diferenciálnej diagnostike..

Môžete zamieňať femorálnu prietrž so zväčšenou lymfatickou uzlinou. Preto by sa malo pamätať na to, že pri prietrži hnačka s tlakom zmizne s mäkkou konzistenciou, pri lymfadenitíde zostáva nádor nehybný, hustý a pri akútnom zápale je bolestivý. Niekedy môže byť mylnou dilataciou veľkej safénovej žily mylne považovaná za femorálnu prietrž, avšak vzhľad mäkkého konzistenčného uzla, zmiznutie po stlačení a okamžitý vzhľad bezprostredne po odtiahnutí prsta objasňujú povahu choroby..

Pri diagnóze by ste mali pamätať na boľavé abscesy, ktoré zmiznú, keď je spoločenská sála vodorovná. Identifikácia zamerania primárnej tuberkulózy uľahčuje diagnostiku.

Femorálne kýly sa liečia okamžite.

Pupočná prietrž

Vznikajú v dôsledku rozšírenia pupočného prstenca v dôsledku zvýšeného tlaku vo vnútri pobrušnice (kašeľ, zápcha). U dospelých je navyše dôležité ukladanie nadmerného tuku.

V prípade pupočnej kýly v oblasti pupočného prstenca sa určí tesná šnúra, zreteľne sa ukáže hmatateľná medzera, často peritoneum vyčnieva do pupka, existuje prstenec, herniálny vak, t.j. všetky zložky kýly. Hernálny vak je pokrytý priečnou fasciou a riedenou kožou..

Existujú embryonálne hernie, hernie detstva a hernie dospelých.

Embryonálne kýly sú malformácie, nedostatočné rozvinutie brušnej steny.

Kýly u detí sa zvyčajne vyvíjajú počas prvých 6 mesiacov po narodení, sú malé a často spontánne blízko. Obsahom pupočnej kýly môže byť omentum, črevá. Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u detí, je potrebné prijať niekoľko preventívnych opatrení zameraných proti zvýšeniu tlaku vo vnútri pobrušnice v dôsledku zápchy, kašľa atď. Pri poklese pupočnej šnúry sa musí prísne dodržiavať aseptické ošetrenie. Pri náležitej starostlivosti sa väčšina pupočnej kýly u detí uzdravuje..

Umbilické kýly u dospelých sú často porušované. Ich príznaky sú rovnaké ako pri iných prietržoch - bolesť, nenapraviteľnosť. Vzhľadom na to, že vrstva čreva nad herniovým vakom je tenká, zápalový proces z prietrže sa rýchlo prenáša do podkožnej vrstvy, kože (hlien)..

Biela línia prietrže

Pôvod kýly bielej línie je rovnaký ako pri iných kýloch brušnej steny.

Biela čiara je vytvorená z prepletených zväzkov vlákien aponeurózy, vďaka ktorým sa vytvárajú medzery, cez ktoré sa pretláča predperitoneálny tuk v dôsledku zvýšeného tlaku vo vnútri pobrušnice a potom z pobrušnice..

Tieto kýly sa nachádzajú pozdĺž stredovej čiary v akejkoľvek výške, často v hornej polovici. Takáto hernia sa nazýva hernia epigastrica. Kýla sa niekedy nachádza nad pupkom (hernia supraumbilicalis) alebo blízko pupka (hernia paraumbilicalis)..

Miera rozvoja prietrže sa môže líšiť od predperitoneálneho lipómu po ťažkú ​​prietrž. Závažnosť klinického obrazu s týmito kýlami často nezodpovedá veľkosti herniového výčnelku.

V prípade epigastrickej hernie sa sťažnosti pacientov často podobajú sťažnostiam na žalúdočné vredy. Bolesť lokalizovaná v epigastrickej oblasti je niekedy spojená s jedlom a pacient ich lokalizuje tak v mieste výčnelku, ako aj nad týmto miestom. Intenzita bolesti sa zvyšuje s fyzickou námahou. Počas vyšetrenia nie je vždy možné nájsť malý výstupok. Až po ľahnutí pacienta po dosiahnutí dokonalej relaxácie brušnej steny môžete cítiť malú formáciu. Avšak po stanovení prítomnosti predperitoneálnej brady alebo prietrže bielej línie brucha a pri zohľadnení sťažností pripomínajúcich sťažnosti peptického vredu žalúdka alebo dvanástnika, je potrebné urobiť špeciálnu štúdiu (röntgenové žiarenie, analýza žalúdočnej šťavy), aby sa vylúčili možné peptické vredy..

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, herniálny vak sa lieči obvyklým spôsobom, aponeuróza sa rozreže v priečnom smere a pomocou duplikátu sa posilní..

Membránová prietrž

Membránová hernia môže byť vrodená a získaná (traumatická). Vrodené kýly obvykle vystupujú cez otvory v bránici alebo cez vrodené chyby alebo cez pažerák. So získanými kýlami môžu byť herniové brány kdekoľvek v bránici.

Obsahom diafragmatickej prietrže môže byť akýkoľvek orgán brušnej dutiny, najčastejšie však žalúdok, slezina a črevá..

Získaná bránica prietrže sa vyznačuje neprítomnosťou herniálneho vaku. Vnútornosti, ktoré padajú do hrudnej dutiny, sú zvyčajne zakryté komisármi medzi sebou a pohrudnice, pľúcami. Klinické príznaky bránice hernie sú rôzne. Pri získanej hernii je najdôležitejšia anamnéza (v prípade nožov so studenými zbraňami - smer kanála rany, klinické príznaky v čase poranenia). Je veľmi dôležité vedieť, či pri poranení došlo k pneumotoraxu (cyanóza, tlieskanie). Časté sú dyspeptické ťažkosti. Pomocou hrudnej fluoroskopie je možné zistiť adhézie, obmedzené plynové bubliny, brušné orgány vstupujúce do hrude. Porušenie diafragmatických hernií je násilné, pripomína strakatý ileus v kombinácii s významnými poruchami dýchania (cyanóza, neschopnosť zhlboka sa nadýchnuť v dôsledku prudkej bolesti). Diagnóza obmedzenej diafragmatickej prietrže (ak nedochádza k nárastu javov) však nie je také ľahké stanoviť, najmä ak vrodená bráničná kýla.

Liečba bránice hernie je iba chirurgická.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vlastnosti suberózneho fibromyómu
Foto - suberózny myóm
Tento typ hormónu závislého nádoru sa tvorí vo svalovej vrstve maternice. Rastie a vyvíja sa zvonka smerom do brušnej dutiny.
Prolaps v návrhu vekuMnoho mladých ľudí v ťažkom veku s diagnózou prolaps mitrálnej alebo trikuspidálnej chlopne má otázku: „Berú armádu s takouto diagnózou?“ Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná.
príčinyInguinálna hernia je ochorenie mužov, ale pozoruje sa aj u žien. Toto ochorenie u žien sa prejavuje na pozadí takých okolností, ako sú: vrodená vada; zranenia slabín; obezita; vzpieranie, pôrod, zápcha; slabé svaly.