loader

Hlavná

Liečba

Žalúdočná prietrž: príznaky a liečba, príčiny

Kýla žalúdka je jedným z typov prietrží ezofageálneho otvoru bránice, pri ktorom dochádza k úplnému alebo čiastočnému prieniku žalúdka do hrudnej dutiny..


Formy žalúdočnej prietrže

Hrudník a brušná dutina sú oddelené svalovým septom - bránicou. Kopula bránice smeruje hore. Na niekoľkých miestach bránice sú otvory, ktorými prechádza pažerák, krvné cievy a nervy. Pažerák sa spája so žalúdkom a prechádza z hrudnej dutiny do brušnej dutiny cez pažerový otvor, ktorý sa nachádza v zadnej časti bránice a pozostáva z tráviacej trubice, ako aj z predných vagových nervov. Za normálnych okolností je pažerák pevne držaný v pažeráku a svaly a vlákna spojivového tkaniva bránice neumožňujú orgánom brušnej dutiny preniknúť do hrude. S rozvojom prietrže žalúdka sú väzivá v oblasti pažeráka otvoreného bránice oslabené. Z tohto dôvodu pažerák a potom žalúdok so zvýšeným vnútrobrušným tlakom prenikajú do hrudnej dutiny..

Žalúdočné kýly u detí sú diagnostikované asi v 9% prípadov, s vekom sa zvyšuje riziko ochorenia. Ženy trpia touto patológiou častejšie ako muži.

Podstata choroby

Membrána oddeľuje hrudnú dutinu a žalúdok. Pažerák sa nachádza medzi dvoma dutinami a preniká cez otvor v bránici. V normálnom stave bráničné vlákna zadržiavajú tkanivá pažeráka a nedovoľujú, aby orgány gastrointestinálneho traktu boli v hrudnej dutine. Konvenčná prietrž žalúdka vedie k tomu, že väzy nachádzajúce sa v oblasti diery začínajú oslabovať. Ak vo vnútri brušnej dutiny stúpne tlak, žalúdok a pažerák sa čiastočne dostanú do hrudnej dutiny..

Podstata choroby

Čo je prietrž žalúdka? Jednoducho povedané, prietrž v žalúdku je výhřez jedného alebo viacerých orgánov z dutiny, kde sú umiestnené anatomicky. Tento proces sa uskutočňuje otvorom so zachovanou škrupinou..

Kýla je jav, keď sa žalúdok pohybuje do hrude. Rozlišuje medzi vnútornou a vonkajšou (vonkajšou) prietržou. Vonkajšia forma sa vyznačuje vystupovaním orgánov cez slabú bránicu, čo vedie k prietrži bránice..

Vnútorná kýla žalúdka u dospelých je charakterizovaná pohybom orgánov do hrudnej kosti otvorením bránice. K strate dochádza patologickými a anatomickými otvormi. Túto diagnózu je možné vykonať po vyšetrení, pohmate, vhodnom vyšetrení..

Lekár predpisuje liečbu prietrže žalúdka. V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok. Je nevyhnutné riadiť sa liečebnou stravou. Liečebné metódy, ľudové liečivá, špeciálne telesné cvičenia pomáhajú vyliečiť prietrž pažeráka a žalúdka. S posuvnou prietržou žalúdka sa pozoruje dočasná strata stien orgánu so všetkým jeho obsahom cez určitú dieru, potom sa všetko vráti na svoje miesto.

Príčiny žalúdočnej prietrže

Kýla žalúdka je charakteristická hlavne pre starších ľudí, starších ľudí. Podľa štatistík trpí touto chorobou 9% detí a 69% pacientov nad sedemdesiat. To možno vysvetliť skutočnosťou, že v dôsledku starnutia sa tkanivá stávajú menej elastickými a začínajú atrofovať. Existuje teda riziko prietrže. Jedným z faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu prietrže, je zvýšenie vnútorného tlaku v brušnej dutine. Starší pacienti najčastejšie trpia sprievodnými ochoreniami a patologickými stavmi (pľúcnymi chorobami, gastrointestinálnym traktom, nadváhou atď.), Ktoré môžu viesť k tomuto ochoreniu..

Kýla sa môže navyše objaviť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, tehotenstva. Deti trpia touto chorobou, ak je narušený vývoj pažeráka. Malý pažerák vtiahne žalúdok. Kýla sa často vytvára u ľudí, ktorí trpia zápchou, zvracaním, nadváhou, nadúvaním a tkanivovými chorobami. Slabosť a zlá elasticita väzov sú označené plochými nohami, Marfanovým syndrómom, kŕčovými žilami atď..

Chirurgický zákrok

Pre operáciu existujú 4 indikácie. Vykonáva sa iba v 10% prípadov. Chirurgický zákrok je potrebný pre:

 • porušenie prietrže;
 • prítomnosť zhubných a prekanceróznych zmien v stenách orgánov;
 • ťažké trávenie, ktoré sa nelieči liekmi;
 • komplikácia zúženia, perforácie a krvácania pažeráka.

Pri klasickej operácii sa orgány vracajú na svoje „miesto“. Ďalej je otvor membrány šitý a zosilnený. Žalúdok je niekedy fixovaný pomocou ďalších švov v brušnej dutine.

Zložitosť operácie závisí od stupňa zanedbania prietrže.

príznaky

Príznaky prietrže žalúdka sa prejavujú ako bolesť v hornej časti brucha a v bránici. Takéto bolesti sa spravidla spájajú s jedlom. Kýla žalúdka, jej príznaky sú nasledujúce: pálenie záhy, časté fúkání s obsahom orgánu. Charakteristickým znakom, okrem bolesti, naznačujúcim prítomnosť patológie, je pocit „hrče“, ktorý sa vyskytuje pri rýchlom jedení potravín, chladených, horúcich polotekutých jedlách. Medzi ďalšie príznaky prietrže patrí zhoršená funkcia srdca. Takéto prejavy a bolesť u starších ľudí narušujú stanovenie presnej diagnózy, pretože je možné zamieňať ochorenie so srdcovými chorobami..

symptomatológie

Nie je ťažké podozriť na kýlu a hľadať kvalifikovanú pomoc, a čo je najdôležitejšie, buďte opatrní pri všetkých atypických príznakoch:

 1. V oblasti hrudníka je bolestivý syndróm, ktorý bolí a niekedy horí v prírode, ktorý je zosilnený jedlom.
 2. Časté necharakteristické fľakanie a pálenie záhy.
 3. Pľuvanie.
 4. Krčné kóma.
 5. Zlyhanie srdcového rytmu.
 6. Bolesť v hrudi.

To je dôležité! Pri diagnostike žalúdočnej kýly môže byť diagnóza nesprávne stanovená, pretože jednou z ťažkostí pacienta bude bolesť srdca a narušenie srdcového rytmu, preto sú pacienti často presmerovaní na kardiológiu.

Sťažnosti na hiátovú prietrž

klasifikácia

Existujú tri typy patológií:

 1. Plávajúca prietrž, ktorá sa tvorí v pažeráku v oblasti bránice. Nazýva sa aj hiatal, pohybujúci sa, axiálny. Kýla putuje (pláva). Vyznačuje sa pohybom hornej časti žalúdka, pažeráka. Posuvná (hiátová) hernia sa dá zistiť, keď pacient zmení polohu tela.
 2. Perioesophageal. V tomto prípade môže zakrivenie žalúdka vyčnievať do oblasti hrudníka otvorom v bránici..
 3. Zmiešané. Hernálna patológia kombinuje kĺzavú (hiátovú) a pevnú prietrž.

diagnostika

Prvá vec, ktorá naznačuje prítomnosť choroby, je klinická symptomatológia, ktorá by mala pacienta upozorniť. Ak sa vyskytnú príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc. Odborník vám povie, aké metódy vyšetrenia by sa mali použiť a čo robiť v budúcnosti. Lekári predpisujú gastroskopiu a rádiografiu. Presnejšiu diagnózu je možné získať vykonaním ďalších vyšetrení. Patria sem biopsia, stanovenie hladiny PH v orgánoch, analýza výkalov okultnej krvi. Vyššie uvedené štúdie pomáhajú určiť stupeň ochorenia, následky choroby atď..

Ako diagnostikovať

Ak sú u pacienta prítomné príznaky hernie, je predpísané nasledujúce vyšetrenie:

1 FGS (esofagogastroskopia). Spôsob intravenózneho vyšetrenia ľudských orgánov pomocou fibroendoskopov, t.j. zavedenie špeciálnej hadice cez hrtan do ľudského žalúdka, na konci ktorej je mikro videokamera. Táto metóda umožňuje študovať vnútorné zmeny, ktoré sa vyskytujú v žalúdku (pažeráku), av prípade potreby odobrať vzorku tkaniva na biopsiu.

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

2 X-ray tráviaceho ústrojenstva. Určené po potvrdení diagnózy na objasnenie veľkosti prietrže.

Na vylúčenie rozvoja komplikácií sa môžu predpísať ďalšie štúdie:

 • biopsia tkaniva žalúdka (pažeráka);
 • vyšetrenie výkalov na prítomnosť stôp krvi;
 • stanovenie atmosférického tlaku a úrovne kyslosti v žalúdku (pažerák).

liečba

Konzervatívna kýlová terapia

Interná patológia sa často lieči konzervatívnymi metódami. Pretože anatomické narušenie usporiadania orgánov vedie k obsahu žalúdka, ktorý vstupuje do lúmenu pažeráka, choroba spôsobuje zápal stien orgánu. Cieľom liečby medikáciou je chrániť sa pred týmto účinkom. Na tento účel lekári predpisujú obaľovanie liekov pacientom - antacidám. Okrem toho je nevyhnutná liečba naznačujúca zníženie kyslosti žalúdočnej sekrécie. Na tento účel sa používajú prostriedky ako omeprazol, famotidín a lansoprozol..

Lekári okrem toho radia pacientom:

 • spať na posteli s mierne zdvihnutou čelnou doskou;
 • nerobte fyzické cvičenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku (cvičenia a fyzická aktivita so svahmi);
 • Nenoste tesné oblečenie, ktoré stláča žalúdok.

Chirurgický zákrok

V prípade potreby lekári predpíšu operáciu na liečbu herniovanej choroby. V poslednej dobe sa lekári pri liečení hiátovej hernie stále viac uchýlili k laparoskopii. Operácia je potrebná, ak pacient zmenil polohu žalúdka. Laparoskopia zahŕňa urobenie malých vpichov, nie rezov, ako pri normálnom zákroku:

 • po operácii zostáva niekoľko vpichov, ktorých dĺžka je od 5 do 10 milimetrov;
 • pacienti, ktorí podstúpili laparoskopiu, môžu chodiť, piť prvý deň a nasledujúci deň jesť teplé tekuté jedlá;
 • pacienti sú prepustení na 3. deň (všetko záleží na priebehu choroby) a môžu pracovať po niekoľkých týždňoch;
 • pacient by mal dodržiavať diétu asi rok po zákroku;
 • ak má terapia želaný účinok, človek sa môže zaobísť bez liekov a špeciálnej diéty.

Ľudové lieky

S miernym priebehom choroby sa prietrž a jej príznaky môžu liečiť ľudovými liekmi. Pred začatím liečby by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Podrobne vysvetlí, ako liečiť kýlu žalúdka pomocou týchto metód. Existujú účinné metódy liečby kýly s ľudskými liekmi:

 1. Jedlá sóda s prevarenou vodou pomáha eliminovať pálenie záhy a bolesť. Pred použitím jedlej sódy na bolesť brucha sa však musíte poradiť s odborníkom ohľadom jeho dávkovania.
 2. Ak chcete pripraviť liek na ľudové liečivá, musíte drviť korene marshmallow, mäty piepornej, ľanového semena, podbeľa (podľa tabuľky L. Každá z rastlín). 3 polievkové lyžice zmesi sa nalejú do litra chladenej vody, varia sa 5 minút, potom sa vylúhujú jednu hodinu a filtrujú sa. Vývar sa vyberá pol šálky denne, 6 r.
 3. Pre vnútornú patológiu je užitočné použiť stlačenie, na prípravu ktorého sa používa list egrešov. Listy je potrebné naplniť vodou (približný pomer: lyžica na pol litra) a trvať 2-3 hodiny. Užívajte pol pohára trikrát denne pred jedlom.
 4. Aplikujte a podávajte infúziu z husacej cinquefoilu. Za týmto účelom sa nalejú 3 polievkové lyžice trávy s 2 litrami horúcej vody a trvajú na tom, že vypijete 3 polievkové lyžice. denná.
 5. Môžete pripraviť infúziu harmančeka, kvetov nechtíka, sušenej škorice, ruží, presličky, ľubovníka bodkovaného, ​​kôprového semena, paliny, listov banánovníka, rebríčka, bobule šípky, lopúcha. V prípade ľudových liekov sú zložky pomleté ​​a zmiešané v rovnakých častiach. Jedna pohár zmesi sa naleje do litra horúcej vody a trvá niekoľko hodín. Vezmite 3 lyžice. denná.

Liečba patológie - lieky a chirurgia

Operácia sa nepoužíva v každom prípade choroby. Zvyčajne sa odporúča operačne vyliečiť kýlu, ak blokuje viac ako tretinu pažeráka alebo vznikajú komplikácie - krvácanie, vredy a iné. Operácia sa uskutočňuje klasickým alebo endoskopickým spôsobom, prispôsobením prietrže a prišitím a posilnením otvoru v bránici. V približne 90% prípadov postačuje konzervatívna liečba, nevyhnutne v kombinácii so zbavením sa rizikových faktorov (fajčenie, alkohol, obezita, stres)..

Bez zmeny životného štýlu, výživy a odvykania od fajčenia bude dokonca pravidelný príjem tabliet neúčinný.

Ak existujú príznaky prietrže žalúdka, lieky zahŕňajú také ciele: zníženie zaťaženia žalúdka, zníženie kyslosti. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať lieky s antisekrečným účinkom:

Pacientovi sa predpisujú prokinetika - lieky, ktoré zvyšujú tón svalových stien a chlopní. Medzi nimi sa osvedčili Tserukal a Motilium. Antacidá sú uvedené ako obaľovacie látky - Phosphalugel, Maalox, Gaviscon.

Alternatívne lieky proti prietrži

Liečba ľudovými prostriedkami bude užitočná ako doplnok k konzervatívnej liečbe. Všetky recepty by sa mali používať v kurzoch (do jedného mesiaca), s alergiami a intoleranciou na zložky, nahradiť ich vhodnejšími:

 1. Šťava z kapusty
  . Šťavu z čerstvej bielej kapusty je potrebné zobrať pred jedlom (pol hodiny). Norma na prijatie je štvrtinové sklo. Je vhodné piť šťavu najmenej trikrát denne. Postupne zvyšujte dávku na pohár. Tento kurz trvá 2 týždne. Aby kapusta nespôsobila nadúvanie, súčasne musíte do jedla alebo kôpru pridať malé rasce..
 2. rebríček
  . Tri lyžice surovín nalejte 3 šálky vriacej vody, prikryte, nechajte hodinu. Filtrovaný liek na pitie 100 ml trikrát denne pred jedlom mesačne.
 3. Ľanové semeno
  . Nalejte lyžicu semien s vriacou vodou (150 ml), nechajte pod vekom na stole. Počkajte, kým semená napučia, a pravidelne miešajte. Vypite výrobok ráno, večer na lačný žalúdok a rozdelte ho na dve časti. Kurz - 14 dní.

Výživa a všeobecné rady prietrže

Lekárom s týmto ochorením sa odporúča spať so zdvihnutým koncom postele, nerobiť cvičenia a nepracovať, pri ktorých sa môže zvýšiť tlak v bruchu. Tiež by ste nemali pracovať na svahu, nosiť veci, ktoré napínajú žalúdok a hrudník.

Výživa hrá rozhodujúcu úlohu pri liečbe herniálneho výčnelku žalúdka.

Je prísne zakázané prejedať sa, jesť v zhone, žuť jedlo zle. Strava by mala umožňovať odmietanie korenín, octu a marinád, slaných, vyprážaných, mastných, údených. Múka, sladkosti, najmä smotana, sa konzumujú v minimálnom množstve. Pri obezite sú vysoko kalorické jedlá škodlivé, pri strave by sa malo počítať s normalizáciou hmotnosti..

Je tiež potrebné odmietnuť potraviny, ktoré zvyšujú produkciu plynu

- kapusta, strukoviny, slivky, reďkovky, reďkovky, sóda. Strava je založená na kyslom mlieku, rastlinných výrobkoch, obilninách. Večera by mala byť 2 hodiny pred spaním, nie neskôr. Pri zápche je ich profylaxia zabezpečená zahrnutím preháňacích produktov do jedálneho lístka.

Zdieľajte so svojimi priateľmi

Urobte dobrú prácu, nebude to trvať dlho

diéta

Je dôležité, aby pacienti dodržiavali 4 pravidlá výživy:

 • posledné jedlo by malo byť niekoľko hodín pred spaním;
 • jesť by malo byť v malých porciách 4-6 s. za deň;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • jedlá by sa mali jesť teplé.

Medzi výrobky, ktoré je možné do ponuky pridať, patria: nízkotučné mlieko, tvaroh, kyslá smotana, obilniny, pečená zelenina, rybie mäso (pečené, varené, dusené), kotlety, sušienky, vajcia. Do denného menu nesmú pacienti pridávať čokoládu, alkoholické nápoje, sódu, šampiňóny, koreniny, varené jedlá, kávu.

prevencia

Aby sa tomu zabránilo a mnohým iným chorobám, je potrebné opustiť alkohol. Je dovolené piť červené víno v malom množstve - pri správnom používaní má nápoj priaznivý vplyv na organizmus. Je dôležité viesť zdravý životný štýl, ale bez silnej fyzickej námahy a cvičenia. Vzpieranie je najčastejšou príčinou kýly. Často je užitočné chodiť na čerstvý vzduch - pomáha to predchádzať obezite, slabému prísunu krvi do orgánov. Mimoriadny význam má výživa. Odporúča sa vydať výdatné raňajky a v noci sa neprejedať. Jedzte menej mastné korenené jedlá, sladkosti - takéto jedlo je zle stráviteľné, vedie k zvýšeniu orgánov gastrointestinálneho traktu..

Čo je prietrž žalúdka

Žalúdková kýla je typ prietrže ezofágového otvoru bránice, pri ktorom dochádza k čiastočnému alebo úplnému vstupu žalúdka do hrudnej dutiny. Patológia sa často neprejavuje a diagnostikuje sa pri liečbe iného ochorenia. Pozrime sa bližšie, prietrž žalúdka: čo to je, ako s tým zaobchádzať.

Pojem a typy chorôb

Ak chcete dať úplnú odpoveď, čo je kýla žalúdka, je potrebné vyhľadať anatómiu. Brušná a hrudná dutina sú oddelené svalovou doštičkou - bránicou. Pažerák z jednej dutiny do druhej vstupuje cez AML, čo znamená ezofágové otvorenie bránice. Pažerák v tomto otvore je držaný bránicou. Keď sa vyskytne žalúdočná prietrž, spojenia okolo AML sa oslabujú. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom sa žalúdok a časť pažeráka plazí do hrude. Takto sa objaví prietrž.

Existujú tri typy kýly:

 1. Perioesophageal. Zakrivenie žalúdka sa vydúva cez otvor v bránici blízko hrudníka.
 2. Plávajúce (hiatálne, pohyblivé). Vyskytuje sa v pažeráku v blízkosti bránice. Vyznačuje sa pohybom časti pažeráka a hornej polovice žalúdka. Objaví sa, keď pacient zmení svoju polohu tela.
 3. Zmiešané. Kombinuje znaky hernie pažeráka aj plávajúce..

Príznaky a príčiny choroby

Žalúdočná prietrž: príznaky a liečba. Kýla v žalúdku je spravidla asymptomatická. Niektorí pacienti však hlásia príznaky choroby po jedle alebo pri ľahnutí. Medzi príznaky patrí:

 • bolesť brucha;
 • pálenie záhy;
 • ťažko prehltnúť (veľmi zriedkavo);
 • dýchavičnosť;
 • horká alebo kyslá reč;
 • zachrípnutie po spánku;
 • suché ústa
 • pocit „zastavenia“ jedla v pažeráku;
 • striedavá hnačka a zápcha;
 • zvýšenie krvného tlaku bez zjavného dôvodu;
 • ťažkosť brucha;
 • tmavá stolica, zriedka - zvracanie krvou.

Ohrozené sú staršie a senilné osoby. Patológia sa vyskytuje aj u detí. Podľa lekárskych štatistík trpí žalúdočnou prietržou 9% detí a približne 70% ľudí nad 60 rokov.

Dôvody sú rôzne. U detí sa táto patológia vyvíja in utero v dôsledku porušenia formovania pažeráka. Veľmi krátky pažerák vtiahne žalúdok do hrudníka.

U starších ľudí sa toto ochorenie vyvíja v dôsledku starnutia, spojivové tkanivá sa stávajú nepružnými a nakoniec atrofiou. Existujú podmienky vyvolávajúce vznik prietrže. Medzi príčiny choroby patria:

 • dedičná predispozícia;
 • vnútrobrušný tlak spôsobený tvorbou plynu, zápchou, zraneniami, pravidelným zdvíhaním hmotnosti);
 • narušené fungovanie tela;
 • zakrivenie chrbtice, ktoré vyvoláva premiestnenie orgánov;
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie;
 • prejedanie;
 • bulímia
 • opakované tehotenstvo.

Diagnóza choroby

Ak sú prítomné klinické príznaky, môže byť podozrenie na žalúdočnú herniu..

Na zistenie stupňa ochorenia a výskytu komplikácií je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia: stanovenie pH a atmosférického tlaku v žalúdku a pažeráku, biopsia, vyšetrenie výkalov okultnej krvi.

Konzervatívne zaobchádzanie

Ako liečiť prietrž žalúdka? Ochorenie sa dokonale lieči konzervatívnymi metódami. Je predpísaný liek, ktorý je zameraný na ochranu pažeráka pred agresívnymi účinkami obsahu žalúdka. Antacidá sú predpísané - látky, ktoré majú účinok obalového charakteru. Tiež sa predpisujú lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy (omeprazol, ranitidín, famotidín, lansoprozol)..

Pri vykonávaní liečby lekári odporúčajú:

 1. Spite trochu vo zdvihnutej polohe (vankúše si môžete dať pod chrbát alebo zdvihnúť hlavu postele).
 2. Noste priliehavé oblečenie..
 3. Neohýbajte sa.
 4. Nezapájajte sa do ťažkej fyzickej práce a aktívnych cvičení, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak.

Nemenej dôležitá je výživa pri diagnóze „hernie žalúdka“. Liečba zahŕňa diétu. Musíte jesť 4-5 krát denne, porcie by mali byť malé. Potraviny sa musia opatrne žuť a jesť pomaly. Strava by mala obsahovať: obilniny, parné kotlety, pečenú zeleninu, varené ryby, vajcia, sušienky, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. Niektoré výrobky sa musia úplne opustiť. Patria sem: sýtené nápoje, kakao, káva, alkohol, sladkosti, vyprážané a korenené jedlá, korenie, huby, strukoviny.

Chirurgický zákrok

Pre operáciu existujú 4 indikácie. Vykonáva sa iba v 10% prípadov. Chirurgický zákrok je potrebný pre:

 • porušenie prietrže;
 • prítomnosť zhubných a prekanceróznych zmien v stenách orgánov;
 • ťažké trávenie, ktoré sa nelieči liekmi;
 • komplikácia zúženia, perforácie a krvácania pažeráka.

Pri klasickej operácii sa orgány vracajú na svoje „miesto“. Ďalej je otvor membrány šitý a zosilnený. Žalúdok je niekedy fixovaný pomocou ďalších švov v brušnej dutine.

Tradičná medicína proti hernii žalúdka

Po dlhú dobu v arzenáli liečiteľov nahromadil dostatočný počet receptov. Majú najmä dobrý účinok:

 1. Yarrow. 3 lyžice. l suché bylinky by sa mali variť v 300 ml vriacej vody a nechať 10 minút variť. Vypite pol pohára trikrát denne.
 2. Šťava z kapusty. Každý deň musíte vypiť štvrtinu šálky čerstvo vylisovanej kapusty. Dávka by sa mala postupne zvyšovať na 2,5 šálky. Liečba trvá 2 týždne. Ak kapusta vyvoláva nadúvanie, vypite rascovú infúziu. 1 lyžička uvarené suroviny uvarené v pohári vriacej vody a horúce v malých dúškoch.
 3. Ľanové semienko. 1 polievková lyžica. l varte semená pohárom horúcej vody a zakryte. Infúzia bude pripravená, keď semená napučia. Infúzia by sa mala piť pred jedlom ráno a večer.
 4. slivky 5-8 plodov sušených sliviek by sa malo variť v 0,5 litri vody. Ovocie sa musí jesť a nápoj sa musí opiť za deň.
 5. Listy egrešov 1 polievková lyžica. l uvariť v pohári vody a trvať na tom, 15 minút. V deň, keď potrebujete vypiť 3-4 poháre tohto nápoja.
 6. Pomaranč a sladké drievko. Plátky koreňa sladkého drievka by sa mali miešať so sušenou pomarančovou kožou. 2 lyžice. l Výsledná zmes sa varí 30 minút v 0,5 1 vody. Take by mala byť 1 polievková lyžica. l pred jedlom.

Brušná prietrž

Brušná hernia je premiestnenie vnútorného orgánu alebo jeho časti obklopenej pobrušnicou do prírodných alebo umelo vytvorených slabých miest brušnej steny. Každá piata osoba na Zemi trpí touto patológiou 1. Chirurgia pri odstraňovaní prietrže (odstránenie prietrže) predstavuje až 15% všetkých chirurgických zákrokov. Najčastejšie sú to predškolské deti a dospelí nad 50 rokov, väčšinou muži.

Všeobecné informácie a klasifikácia

Diera, cez ktorú vyčnieva časť vnútorného orgánu, sa nazýva brána prietrže. Môžu sa stať:

 • pupočníkový krúžok;
 • trieslový kanál (anatomická formácia, v ktorej prechádzajú cievy a nervy, u žien - okrúhly väz maternice, u mužov - spermatická šnúra);
 • femorálny kanál;
 • jazva po operácii brucha.

Oblasť pobrušnice, ktorá prešla herniovou bránou, sa nazýva herniálny vak. Orgány (alebo časti orgánov), ktoré do nich vstúpia, sú herniálny obsah. Môžu to byť črevné slučky, slepý steh, u žien - vaječník alebo časť vajcovodov.

Na základe toho, čo anatomická formácia ovplyvňuje prietrž, môže byť:

 • ingvinál - asi 75%;
 • femorálne - 10%;
 • pupočníkové - 5-7%;
 • pooperačná - 8-10%,
 • bedrovej, sedacej, perineálnej atď..

Ako kýla vak:

 • zadarmo (prietrž sa dá ľahko „upraviť“ ručne);
 • chronicky komplikované (nezmeniteľné);
 • akútne komplikácie (porušenie prietrže, črevná obštrukcia v dôsledku koprostázy, zápal hernálnych membrán).

Podľa počtu hernií môže byť jeden a viac.

Príčiny brušnej prietrže

Hlavným dôvodom brušnej hernie je zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý spôsobuje, že vnútorné orgány vyčnievajú cez slabé stránky. Slabé miesta sú oblasti, v ktorých nie sú svaly, a existuje iba spojivové tkanivo, ktoré sa môže napnúť, ale nie je v kontrakte.

K tomu prispieva mnoho faktorov:

 • konštantná fyzická aktivita;
 • zápcha;
 • nadúvanie;
 • chronický kašeľ;
 • opakované ťažké narodenie;
 • ascites (rozťahovanie prednej brušnej steny).

Pod vplyvom dlhej konštantnej záťaže sa začínajú napínať „slabé miesta“ prednej brušnej steny a medzi vláknami spojivového tkaniva sa objavujú praskliny, ktoré sa stávajú hernálnymi bránami. Vyčnievajú z časti pobrušnice pokrývajúcej stenu brucha a potom z časti vnútorného orgánu.

Príznaky prietrže brucha

Pacienti sa najčastejšie sťažujú na veľmi intenzívnu bolesť v oblasti kýly. Niekedy je bolesť „odrazená“: napríklad v počiatočných fázach vývoja slabinovej prietrže sa môžu vyskytnúť ťažkosti s bolesťou semenníkov alebo stydkých pyskov, s pupočnou prietržou v epigastrii („pod lyžičkou“). Ako hernia rastie, intenzita bolesti sa znižuje.

Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho vaku, pri močení sa môžu vyskytnúť bolesti a nepohodlie, pocit neúplného vyprázdnenia.

Pri vyšetrení je zjavný herniálny výčnelok, ktorého veľkosť sa u rôznych pacientov mení od malých po gigantické. Cítime to, že je možné určiť hernálnu bránu a "narovnať" v nej orgánovú časť, čo krátko zmenší veľkosť herniového výčnelku. Ak požiadate pacienta, aby kašľal, prst vložený do herniálneho kanála bude pociťovať zvýšený tlak (príznak kašľa)..

Najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je porušenie. Môže sa vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 • tkanivo obklopujúce herniálny vak je kŕčovito stlačené;
 • slučka čreva, ktorá sa do nej dostane, je plná;
 • časť slučky sa vracia do brušnej dutiny a „zasekne sa“ v bráne prietrže.

Ak je narušená brušná hernia, je narušený krvný obeh orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, čo vedie k nekróze (smrť). Podľa štatistík až 30% hernií komplikuje porušenie.

Bolesť stredného stupňa sa stáva závažnou, spastickou. Pri fekálnom porušení sa intenzita bolesti môže postupne zvyšovať na pozadí zápchy, pri iných formách sa náhle prudko zosilňuje. Maximálna bolesť padá na oblasť brány prietrže. Hrudný výčnelok z mäkkej sa stáva napätým, bolestivým. V dôsledku zápalového výpotku sa zväčšuje jeho veľkosť. Kašeľový impulz sa neprenáša, zníženie prietrže je nemožné.

Ak pacient váha s návštevou lekára, bolesť sa časom znižuje. Nie je to však znak úľavy, ale hrozný príznak nekrózy orgánu, ktorý je narušený pri herniálnom vaku. Po určitom čase sa bolesť vracia, už ako symptóm akútnej peritonitídy.

Porušenie - indikácia okamžitého chirurgického zákroku!

Diagnóza kýly brucha

Vyšetrenie chirurgom zvyčajne postačuje na diagnostikovanie kýly. Aby však lekár mohol zvoliť najlepšiu chirurgickú taktiku, musí posúdiť stav orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku. Ak to chcete urobiť, menujte:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • séria röntgenových snímok ukazujúcich pohyb bária v tenkom čreve.

Na vyhodnotenie celkového stavu pacienta pred operáciou sa vyžaduje klinická analýza krvi a moču, EKG, biochemický krvný test, konzultácie s úzkymi odborníkmi (v závislosti od existujúcich chronických chorôb)..

Liečba brušnej prietrže

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia. Hernálny vak je otvorený, obsah je tlačený do brušnej dutiny, hernálna brána je zošitá. V rámci tradičných metód je oblasť prietrže posilnená vlastnými tkanivami pacienta. Modernejšie metódy zahŕňajú použitie syntetickej sieťovej protézy, ktorá zabraňuje opätovnému výskytu prietrže brucha..

V tradičnej verzii sa operácia na odstránenie prietrže uskutočňuje v lokálnej anestézii, ale teraz, keď sa starajú o pohodlie pacienta, často používajú celkovú anestéziu.

V posledných rokoch sa na liečbu brušných hernií začali aktívne používať menej traumatické endoskopické techniky. Počas endoskopickej chirurgie je prietržová brána uzatvorená sieťovou protézou. Zásah sa vykonáva v celkovej anestézii..

Ak z nejakého dôvodu nie je možná chirurgická liečba brušnej prietrže, predpíše sa špeciálny obväz.

Indikácia pre obväz:

 • prietrže u veľmi malých detí;
 • akútne a chronické infekcie až do ich odstránenia;
 • druhá polovica tehotenstva;
 • prvých šesť mesiacov po infarkte, mŕtvica;
 • dekompenzácia závažných chronických chorôb, pri ktorých sa pacient nemusí podrobiť chirurgickému zákroku.

Bandáž sa nepovažuje za primeranú metódu liečby prietrže, pretože ju poškodzuje a môže ju zmeniť na nenapraviteľnú.

Prognóza a prevencia brušnej prietrže

Ak je operácia dokončená včas, predpoveď je zvyčajne priaznivá. Bohužiaľ, približne 10% pacientov má relaps po operácii. Nekomplikovaná kýla však neohrozuje život. S komplikáciami sa prognóza prudko zhoršuje.

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia brušnej prietrže. Aby sa znížila pravdepodobnosť jeho výskytu, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak: kolitída, chronické pľúcne ochorenia, sprevádzané pretrvávajúcim kašľom..

[1] Shimko V.V., Sysolyatin A.A. Brušná prietrž: školiaca príručka. - Blagoveshchensk: Amursk. štát med. Akadémia, 2010

Kýla: hlavné typy a liečba

Prehľad

Kýla je vyčnievanie orgánu alebo jeho časti otvorom v okolitých tkanivách.

Miechová hernia (medziobratlová hernia, disk herniation) je časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja proti osteochondróze. V dôsledku opotrebenia medzistavcovej chrupavky pri pôsobení zaťaženia praskne hustý chrupavkový krúžok medzistavcových platničiek a jeho elastický obsah - jadro sa pohybuje na stranu a tvorí prietrž. Kýla chrbtice sa môže prejavovať bolesťou chrbta a zhoršenou citlivosťou, ale často je asymptomatická a pri MRI sa prejavuje ako náhodný nález. Pri liečbe a diagnostike hernie disku musíte kontaktovať neurológa.

V tomto článku budeme hovoriť podrobnejšie o kýly prednej brušnej steny. Kýla brucha je vyčnievanie vnútorného orgánu z brušnej dutiny cez defekt v prednej stene brucha. Kýly vytvárajú estetické a psychické ťažkosti, často ich sprevádzajú bolesti a v prípade ich porušenia môže predstavovať ohrozenie života. Kýly patria:

 • Vonkajšia brušná hernia je najbežnejším variantom choroby. V tomto prípade vnútorný orgán vyčnieva cez slabiny prednej brušnej steny pod kožu brucha a je viditeľný pre oko..
 • Vnútorné brušné kýly sú zriedkavé ochorenie, keď orgán alebo jeho časť presahuje svoju anatomickú oblasť do susednej oblasti, napríklad do hrudnej dutiny cez bránicu. Takéto kýly sa nedajú určiť samostatne, nachádzajú sa iba pri lekárskom vyšetrení.

Vonkajšia brušná hernia je veľmi časté ochorenie, ktoré spôsobuje 10 - 15% všetkých chirurgických operácií na svete. V Rusku sa diagnóza kýly robí asi 220 tisíc krát ročne. Výskyt prietrže sa zvyšuje po 50 rokoch, muži častejšie ochorejú ako ženy. U novorodencov sa vyskytujú vrodené kýly.

Medzi vonkajšími kýlami patria:

 • trieslové kýly - tvoria 70 - 80% všetkých vonkajších prietrží, častejšie u mužov; výstupok sa nachádza v slabinách, niekedy klesá do šourku alebo tkanív labia majora u žien;
 • femorálne prietrže - vyskytujú sa u 5 až 6% všetkých vonkajších prietrží, častejšie u žien v starobe; vzhľadu sa podobajú na slabinovú prietrž, niekedy to môže viesť k opuchu nohy v dôsledku kompresie femorálnych krvných ciev;
 • pupočná kýla je diagnostikovaná u 3 až 5% vonkajších prietrží, častejšie u obéznych žien starších ako 30 rokov; herniálny výčnelok je v pupku.

Výrazne zriedkavejšie sú hernie bieleho brucha, bočné hernie, bedrové hernie, panvové a iné, ako aj hernie pooperačnej jazvy. Umiestnenie prietrže závisí od príčiny..

Kýly sú niekedy asymptomatické, najmä v počiatočných fázach. Najbežnejšími prejavmi prietrže sú výčnelky viditeľné očami a bolesť v oblasti kýly, brucha, slabín, panvy. Nebezpečnou komplikáciou prietrže je jej porušenie (kompresia). Ak sa lekárska pomoc neposkytne včas, porušenie prietrže môže viesť k rozvoju hnisavého zápalu v bruchu a smrti..

Samoliečenie je možné iba u detí s určitými typmi kýly. Vo väčšine prípadov je liečba brušnej prietrže chirurgická. Technika chirurgického zákroku závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže. V prípade kontraindikácií na operáciu (zlý celkový stav pacienta, prítomnosť závažných chronických ochorení) je predpísaná konzervatívna terapia - obvaz, špeciálna diéta a prevencia zápchy. Nie je možné sa zotaviť z prietrže bez chirurgického zákroku, ale konzervatívna liečba pomáha spomaliť vývoj choroby a zabrániť prietrži.

Príznaky prietrže

Hlavným príznakom prietrže je výskyt výčnelku, ktorý je očividne viditeľný pod kožou, podobne ako nádor, zvyčajne na bruchu alebo v trieslovine, ktorý rýchlo mení svoju veľkosť a môže úplne zmiznúť..

Kýla má obvykle nekonzistentné rozmery: zväčšuje sa vo zvislej polohe, keď kašľa, kýcha, napína, zdvíha ťažkosti a klesá v ležiacej polohe. Kýla niekedy môže byť nezávisle ustúpená. Ale po chvíli sa objaví znova.

Neúmyselné kýly sú menej časté - jej veľkosť zostáva konštantná bez ohľadu na záťaž a polohu tela. Nezvratnú prietrž od nádoru môžete odlíšiť pomocou príznaku kašľa: pri kašľaní pociťuje prst alebo dlane pripevnené k prietrži.

V počiatočných fázach, keď sa prietrž len začína tvoriť, nemusí dôjsť k žiadnemu viditeľnému výčnelku. Potom sú často príznaky možnej kýly:

 • kreslenie bolesti v oblasti tvorby prietrže (v oblasti brucha, slabín);
 • defekt detegovaný dotykom v stene brucha, pod kožou je hernia brána, odkiaľ môže pri vynaložení (počas kašľa, pohybov čriev atď.) vyjsť mierny výčnelok.

Ak si všimnete podobné príznaky, urobte si čas na návštevu lekára. Liečba prietrže v skorých štádiách je efektívnejšia, menej často vedie ku komplikáciám a relapsom (opakovaná tvorba prietrže) a tiež zabraňuje zovretiu prietrže.

Pri porušení je hernálny výčnelok pevne zovretý v hernálnom portáli - svaloch prednej brušnej steny. V dôsledku kompresie je narušený krvný obeh tohto orgánu, ktorý je obsahom herniálneho vaku (črevá, omentum atď.). Znaky porušenia hernie:

 • prietrž nie je ustúpená;
 • v oblasti kýly a brány prietrže je silná bolesť;
 • nie je príznakom kašľa, pretože obsah prietrže je oddelený od brušnej dutiny;
 • možné pripútanie nevoľnosti a zvracania;
 • po niekoľkých hodinách sa prietrž zväčšuje, veľkosť je hustejšia a pri dotyku ostro bolestivá.

Ak existujú znaky porušenia prietrže, je potrebné zavolať sanitku. Bez chirurgického zákroku môže v priebehu niekoľkých hodín dôjsť k nekróze - nekróze herniálneho obsahu (časť čreva, omentum, mezentérium atď.) A rozvoju peritonitídy (zápal brušnej dutiny) - smrteľný stav.

Príčiny prietrže

Kýly sa tvoria v dôsledku nerovnováhy medzi tlakom vo vnútri brucha a silou prednej brušnej steny, ktorá tento tlak obmedzuje. Na prednej brušnej stene človeka sú „slabiny“ - oblasti s najmenšou rezistenciou voči tkanivám. Tieto zraniteľné miesta sú anatomicky určené a každý z nás má napríklad:

 • oblasť slabín,
 • pupok,
 • biela čiara brucha (stredná čiara brucha),
 • ako aj niektoré anatomické kanály medzi svaly, šľachami a väzmi.

Na týchto miestach sa najčastejšie tvoria hernie.

Počas života sa môže objaviť niekoľko defektov v brušnej stene, napríklad:

 • po operáciách a zraneniach - v oblasti jazvy;
 • po pôrode - v dôsledku preťaženia brušnej steny);
 • s obezitou, dystrofiou, sedavým životným štýlom, v starobe, keď klesá sila svalov brušnej tlače - náš ochranný korzet,.

Vrodená slabosť spojivového tkaniva

Ďalším rizikovým faktorom prietrže je vrodená dysplázia spojivového tkaniva. V tomto stave majú väzivo a šľachy tendenciu nadmerne namáhať a zle vykonávať svoju mechanickú funkciu. U ľudí s dyspláziou spojivového tkaniva sa často vyskytujú dislokácie, ploché nohy, hypermobilita kĺbov (môžu ťahať palcom do predlaktia atď.), Prolaps mitrálnej chlopne..

Zvýšenie tlaku v brušnej dutine v prítomnosti vyššie opísaných defektov brušnej steny môže viesť k vyčnievaniu vnútorných orgánov. K zvýšeniu tlaku v bruchu zvyčajne dochádza pri:

 • zdvíhať závažia;
 • ťažkosti s pohybom čriev (zápcha);
 • tehotenstvo a pôrod.

Diagnóza kýly

Vo väčšine prípadov je vyšetrenie dostatočné na odhalenie prietrže, vyžaduje sa však ďalšie vyšetrenie na objasnenie typu prietrže a taktiky liečby..

Ak máte podozrenie na kýlu, môžete vyhľadať pomoc praktického lekára: terapeuta, rodinného lekára, praktického lekára, ale je lepšie okamžite sa dohodnúť na stretnutí s chirurgom, pretože tento lekár sa bude zaoberať hĺbkovou diagnostikou a liečbou kýly.

Na recepcii sa vás chirurg opýta na sťažnosti, vyšetrí, prehmatá (cíti) výčnelok, skontroluje príznak kašľa. Niekedy sa vykonáva bicie (klepanie prstami) prietrže, aby sa zistilo, ktorý orgán je obsahom herniálneho vaku. Lekár potom môže navrhnúť, aby ste si herniu sami napravili a hmatovú bránu určili na určenie ich veľkosti.

Ďalšie metódy výskumu prietrže

Niekedy (napríklad u obéznych ľudí alebo v prítomnosti veľmi malej kýly) môže byť ťažké diagnostikovať. Lekár Vám môže predpísať ďalšie štúdie, z ktorých najbežnejšie sú:

 • počítačová tomografia brucha (CT) je röntgenové vyšetrenie brucha, ktoré vám umožňuje určiť veľkosť prietrže, povahu jej obsahu a niektoré ďalšie faktory, ktoré sú dôležité pre rozvoj taktiky operácie;
 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) herniového výčnelku - diagnostická metóda využívajúca okrem iného ultrazvuk, umožňuje zistiť vlastnosti dodávky krvi do prietrže;
 • peritoneoentgenografia - zriedkavejšia metóda výskumu prietrže; Do brušnej dutiny sa vstrekne roztok rôntgenovej látky a potom sa urobí séria röntgenových snímok, ktoré umožňujú rozpoznať typy ingvinských a femorálnych hernií, ktoré je ťažké diagnostikovať..

Vo výnimočných prípadoch sa uchýlite k diagnostickej laparoskopii. Jedná sa o mierne invazívny zákrok: po anestézii sa na prednej brušnej stene uskutoční niekoľko bodových rezov, cez ktoré sa do brušnej dutiny zavedie tenké pružné zariadenie - laparoskop vybavený svetelným zdrojom a kamerou. Kamera prenáša detailný obraz vnútorných orgánov na externú obrazovku..

Ak sa rozhodnete podstúpiť chirurgický zákrok, v rámci prípravy na chirurgický zákrok budú potrebné ďalšie vyšetrenia a testy na kontrolu činnosti a stavu životne dôležitých orgánov: srdca, pľúc, obličiek a pečene. Zoznam predoperačných testov bude závisieť od vášho celkového stavu, veku a prítomnosti chronických chorôb..

Liečba prietrže

Kýla u dospelého môže byť vyliečená iba pomocou chirurgického zákroku - oprava prietrže, po ktorej nasleduje plastická chirurgia prednej brušnej steny.

Akákoľvek prietrž u dospelého je indikáciou pre chirurgický zákrok, aj keď je malý a nespôsobuje nepohodlie. Takáto taktika je spojená so špecifickým rysom kýly: nikdy sa neprenášajú samy osebe, ale naopak, sú náchylné k postupnému rastu. Ak sa zistí prietrž a nie sú kontraindikácie, odporúča sa plánovaná oprava prietrže..

Kontraindikácie plánovanej opravy prietrže:

 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (štádium III);
 • nestabilná angína pectoris alebo nedávny infarkt myokardu;
 • dekompenzovaná cirhóza.

V prípade kontraindikácií na opravu prietrže je predpísaná konzervatívna liečba.

Konzervatívna terapia pri liečbe brušnej prietrže

Konzervatívna terapia pomáha spomaliť vývoj choroby a vyhnúť sa zovretiu prietrže, avšak pri operácii nie je možné vyliečiť prietrž. V rámci konzervatívnej liečby sa odporúča:

 • dodržiavajte stravu bohatú na vlákninu (zelenina, ovocie, hnedý chlieb, cestoviny, obilniny, džúsy s dužinou), aby ste zabránili zápche a nadmernému napätiu brušných svalov počas pohybu čriev;
 • vyhnúť sa ťažkej fyzickej práci, najmä vzpieraniu;
 • nosiť obväz - špeciálne zariadenie, ktoré vytvára ďalšiu podporu brušných svalov.

Bandáž je zariadenie vyrobené z tkaniny s tuhými a polotuhými vložkami, ktoré sú omotané okolo tela a pripevnené suchým zipsom. Dizajn obväzov sa môže líšiť v závislosti od typu kýly a štruktúry tela, ako aj od mužov a žien. Vyberte obväz pod dohľadom lekára.

Špeciálny rez obväzu a výstužné vložky vyvíjajú tlak na brušné svaly a slabiny v brušnej stene, čím bránia výstupu kýly a jej porušeniu. Bandáž sa nosí nad odevom a pod oblečením je takmer neviditeľná. Šaty ho iba na bruchu. S nezvratnými prietržami nemôžete nosiť obväz.

Oprava prietrže - chirurgická liečba prietrže

Operácia na ošetrenie prietrže pozostáva z dvoch fáz. Zvyčajne sa obidva tieto kroky uskutočňujú v jednej operácii..

 • Odstránenie prietrže (prietrže): rozrezanie kože a prietrže kýly, redukcia obsahu prietrže do brušnej dutiny, úprava a odstránenie prietrže prietrže;
 • Spoľahlivé uzatvorenie brány prietrže (hernioplastika) - slabé miesto na stene brucha, cez ktoré prišla kýla.

Plánovanej operácii excizie kýly predchádza prípravné obdobie, keď potrebujete podstúpiť vyšetrenie, aby lekári mohli vyhodnotiť stav a výkonnosť vnútorných orgánov. V prípade chronických ochorení je potrebné uviesť ich do stavu kompenzácie pred operáciou (napríklad normalizovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi, pľúcnu ventiláciu atď.)..

V prítomnosti sprievodnej chirurgickej patológie v brušnej dutine sa plánuje jej odstránenie spolu s obnovením prietrže. Pretože všetky následné chirurgické zákroky v brušnej dutine môžu narušiť mechanické vlastnosti brušnej steny a viesť k opätovnému objaveniu sa prietrže.

Pri korekcii prietrže je možné použiť celý rad anestéziových metód. Výber anestézie závisí najmä od vášho zdravotného stavu, typu kýly a typu chirurgického zákroku, ktorý sa má vykonať. Pri komunikácii s chirurgom a anestéziológom sa však zohľadnia vaše želania. Pri oprave prietrže sa najčastejšie používajú tieto typy anestézie:

 • Lokálna anestézia - zavedenie anestetického roztoku do miesta incízie, ktoré impregnuje tkanivá a po určitú dobu vedie k strate citlivosti. Pred anestéziou je predpísaná premedikácia - injekcia sedatíva, ktorá vám pomôže vyrovnať sa s vzrušením. Počas operácie budete pri vedomí, ale v ospalom stave. Pri správnej anestézii by bolesti nemali byť. Pri tomto type úľavy od bolesti je pooperačná doba lepšia, na mieste rezu nie je nevoľnosť, menej bolesti..
 • Miechová anestézia - zavedenie anestetika do priestoru okolo miechy. Miechová anestézia eliminuje citlivosť na bolesť a vy zostávate pri vedomí. Pri anestézii sa koža anestetizuje v mieste vpichu injekcie (v bedrovej oblasti) a do medzistavcového priestoru sa zavedie dlhá ihla, do ktorej potom vstúpi roztok anestetickej látky. Miechová anestézia sa častejšie používa pri komplikovaných prietržoch, pretože to trochu uľahčuje prácu chirurga..
 • Všeobecná anestézia je anestézia pod vplyvom liekov, ktoré pôsobia na celé telo ako celok, čo vedie k strate vedomia, svalovej relaxácii a úplnej strate citlivosti. Tento typ anestézie sa v súčasnosti používa zriedka, zvyčajne v prípadoch, keď sa operácia vykonáva na iných orgánoch brušnej dutiny spolu s obnovením prietrže..

Aby sa predišlo opätovnému vytvoreniu prietrže, po jej odstránení sa v mieste rezu vykonáva plastická chirurgia prednej brušnej steny - jej ďalšie posilnenie..

Predtým sa plastová hernia brána (slabá strana brušnej steny) uskutočňovala s použitím ich vlastných ľudských tkanív. Teraz sa na tieto účely syntetické materiály často používajú vo forme plochých sietí alebo volumetrických implantátov, ktoré sú všité do brušnej steny a dodávajú jej ďalšiu silu. rozlišovať:

 • Absorpčné siete - pozostávajú z materiálu, ktorý sa po určitom čase v tele úplne rozloží, v tomto mieste by sa v mieste incízie mala vytvoriť silná jazva. Absorpčné implantáty sa používajú iba u mladých ľudí s dobre vyvinutými svalmi..
 • Neabsorbovateľné siete - pozostávajú z materiálov odolných voči rozkladu (biodegradácia). Takéto implantáty v priebehu času nestrácajú svoje mechanické vlastnosti..
 • Zložené siete - majú dve vrstvy materiálov opísaných vyššie. V prvých dňoch po chirurgickom zákroku zohrávajú obe vrstvy ochrannú úlohu a po čase, keď sa rana dostatočne uzdraví, sa jedna vrstva rozpustí, čím sa vytvorí priestor pre vlastné spojivové tkanivo, ktoré klíčí póry oka a vytvára s ňou spoľahlivú ochranu vnútorných orgánov..

Operácie odstránenia prietrže sa vykonávajú pomocou minimálne invazívnej techniky - laparoskopie a pomocou širokého rezu - laparotómie. Druh operácie určuje lekár v závislosti od typu a veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti sprievodných chorôb..

Ak existuje technická možnosť, uprednostňuje sa laparoskopický chirurgický zákrok, pretože v tomto prípade sú tkanivá menej poškodené, komplikácie sa vyvíjajú menej často a rany sa hoja rýchlejšie..

Plánované operácie prietrže majú zriedkavo komplikácie a zvyčajne vedú k úplnému vyliečeniu. Čím je kýla menšia a čím skôr je operácia, tým vyššia je jej účinnosť. Pravdepodobnosť opätovného výskytu prietrže (relaps) je 0,8 - 16% a vyššia u obéznych ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl..

V prípade porušenia prietrže je nevyhnutná naliehavá operácia zo zdravotných dôvodov. V takom prípade nie je čas na úplné školenie. Preto je urgentný chirurgický zákrok ťažší, ťažšie tolerovateľný a menej účinný. Preto je najlepšou prevenciou komplikácií a recidív prietrže jej včasné odstránenie.

Kýla u detí

U detí je kýla často vrodenou patológiou alebo sa vyvinie v prvých rokoch života. Príčinou sú vrodené chyby alebo slabiny v brušnej stene..

Predispozičné faktory rozvoja hernie u detí môžu byť:

 • dysplázia spojivového tkaniva je vrodená porucha pri vývoji väzov a šliach, ktorá znižuje ich mechanické vlastnosti;
 • závažné dlhodobé choroby, ktoré spomaľujú vývoj svalov prednej brušnej steny;
 • choroby spojené s predĺženým kašľom (napríklad čierny kašeľ);
 • predčasnosť (keď sa deti narodia predčasne, so slabou, nedostatočne rozvinutou brušnou stenou).

U detí sú možné rôzne kýly prednej brušnej steny, z ktorých najbežnejšie sú ingvinálne a pupočné kýly.

Pupočná prietrž

Bežný typ prietrže u detí, najmä u dievčat. Po narodení nie je pupočníková oblasť - pupočníkový kruh - dostatočne formovaná a ľahko sa napína, čím sa stáva bránou na výstup z kýly.

Príznaky pupočnej kýly sa objavia v prvých dňoch po narodení: v pupku sa vytvorí zaoblená tvorba nádoru, ktorá sa zvyšuje s plačom a aktívnymi pohybmi dieťaťa a znižuje sa, keď novonarodený odpočíva..

Pupočná prietrž sa zvyčajne ľahko fixuje a zriedka sa porušuje. V 60% prípadov dochádza k samoliečeniu o 2 až 3 roky. Preto sa rodičom detí s pupočnou kýlou odporúča:

 • denná masáž brucha dieťaťa;
 • pravidelne robte s dieťaťom gymnastiku, často položte dieťa na brucho;
 • pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa dlhodobému plaču a náladám;
 • absolvujte kurz fyzioterapie s dieťaťom pod vedením lekára a potom opakujte cvičenie doma;
 • zaregistrujte dieťa v špeciálnych plaveckých skupinách pre batoľatá.

Ak hernia nezmizla do 5 rokov, plánuje sa chirurgická operácia. V neskoršom veku je samoliečenie takmer nemožné, pretože pupočníkový prstenec je zhutnený. V budúcnosti, bez liečby, hernie pokročí.

Inguinálna kýla

Hnačka je najbežnejším typom prietrže u detí, chlapci majú 8 až 10-krát vyššiu pravdepodobnosť choroby ako dievčatá. Spravidla sa prietrže tvorí prietrž.

Znakom slabinovej kýly je prítomnosť výčnelkov v slabinách, niekedy v šourku (u chlapcov). Kýla je zvyčajne bezbolestná a ľahko sa dá opraviť. Objavuje sa (alebo sa zvyšuje) s plačom vo zvislej polohe s aktívnymi pohybmi dieťaťa.

Poruchy hnačky u detí sa často porušujú, čo je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • výskyt akútnej bolesti prietrže, úzkosti a plaču dieťaťa;
 • opakované vracanie;
 • opuch a sčervenanie kože v prietrži - neskoré známky štipnutia.

Ak lekárska starostlivosť nie je poskytovaná včas, nekróza (nekróza) tkaniva prietrže sa vyvíja, peritonitída (zápal brušnej dutiny), často - črevná obštrukcia. Všetky tieto komplikácie sú smrtiace. Ak existujú znaky porušenia prietrže, musíte zavolať sanitku.

Kvôli častému porušovaniu je pri ingvinálnej kýle plánované premiestnenie detí starších ako 6 mesiacov. V prípade uškrtenej prietrže je indikovaná pohotovostná operácia bez ohľadu na vek dieťaťa.

Je možné hovoriť prietrž?

Chirurgia vždy vydesí rodičov malých detí. V tomto veku je chirurgia vážnym testom pre telo. Preto veľa matiek a otcov detí s herniou hľadá spásu od tradičných liečiteľov a mágov, ktorí sľubujú uzdraviť dieťa bez skalpelu a krvi.

Predtým, ako sa obrátime na služby čarodejníkov, si však podrobnejšie preštudujte dôvody vzniku kýly. Potom bude zrejmé, že žiaľ, žiadne sprisahania a modlitby nemôžu dieťaťu ochrániť pred touto chorobou. Úsilie kúzelníkov a tradičných liečiteľov bude nanajvýš zbytočné, v najhoršom prípade povedie k oneskoreniu liečby, čo pri slabinovej kýle môže stáť zdravie dieťaťa a dokonca aj život.

Liečitelia však často pripisujú šťastné prípady zbavenia sa pupočnej kýly na svoj vlastný účet, hoci v skutočnosti zásluhy patria samotnému dieťaťu. Je to on, nekonečne plaziaci sa, pohybujúci sa a trénujúci, ktorý posilňuje jeho svaly, čo vedie k nezávislému zúženiu pupočného prstenca a kýla zmizne. Svojemu dieťaťu môžete pomôcť s gymnastikou a plávaním. Nestrácajte čas a peniaze na mágiu, keď je všetko vo vašich rukách!

Ktorého lekára by som mal konzultovať s kýlou brucha?

Pomocou služby NaPravka môžete nájsť dobrého herniológa - špecialistu na liečbu kýly alebo spoľahlivú kliniku pre chirurgiu brucha, ak plánujete operáciu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak je postihnutých 5 bedrových stavcov a 1 krížnik, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž disku L5-S1. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytuje patológia, pretože pri chôdzi, behu a iných pohyboch sa maximálne zaťaženie objavuje na spodnej časti chrbta.

Teraflex Advance

Žalúdok
štruktúra1 kapsula lieku pozostáva z: glukózamín sulfátu 250 mg, chondroitín sulfátu 200 mg, ibuprofénu 100 mg; ďalšie látky: kukuričný škrob, celulóza, sodná soľ karboxymetylškrobu, kyselina stearová, krospovidón, oxid kremičitý, stearát horečnatý, povidón.
Bedra je slabou stránkou mnohých moderných ľudí, pretože má neustále zaťaženie nesprávnym sedením pri počítači, nedostatkom športu, nadváhou a oblečením na vysokom podpätku. V tejto oblasti sa v priebehu času vytvára hernia, ktorá sa ťažko lieči a spôsobuje výrazné zníženie kvality života.