loader

Hlavná

Žalúdok

Brušná prietrž: príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Brušná prietrž sa nemôže objaviť neočakávane. Tvorí sa z určitých faktorov a času, nič iného. Takmer všetky príčiny tohto ochorenia sú rozdelené do predispozície k výskytu výčnelkov a dosiahnutiu výsledkov.

Brucho po odstránení prietrže môže byť ochabnuté a spôsobiť nepohodlie. Často sú bolesti.

príčiny

Do prvej kategórie patria faktory, ako sú šľacha a svalová slabosť získaná od narodenia, ako aj získané zmeny (v dôsledku chirurgických zákrokov, úbytku hmotnosti atď.), V dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v blízkosti femorálnej a trieslovinové kanáliky, pupočné krúžky atď.).

Do druhej kategórie patria faktory, ktoré stimulujú rast vnútrobrušného tlaku a slabý vzhľad kýly brucha u žien a mužov. Tieto faktory zahŕňajú ťažkú ​​fyzickú námahu, nádor brušných orgánov, plynatosť, problémy s močením, tehotenstvo atď..

Je dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že pri výskyte prietrže brucha musia vyššie uvedené faktory pôsobiť dlho. Vzhľad tohto ochorenia ovplyvňujú aj ďalšie faktory:

 1. Dedičná predispozícia.
 2. Previsnuté tkanivá v dôsledku veku.
 3. Chudnutie v dôsledku choroby alebo hladu.
 4. Obezita.
 5. Dlhý kašeľ.

príznaky

Ak chcete rozpoznať vznik choroby, mali by ste poznať jej príznaky. Nasledujúce príznaky brušnej prietrže sú:

 1. Hlavným príznakom je existencia hrče (vo veľkosti môže byť ako hrášok alebo vodný melón). Takmer vždy je možné vidieť výčnelok.
 2. Niekedy sú bolesti, ale veľmi zriedka. Vyskytujú sa v prítomnosti veľkých formácií, alebo ak tieto formácie existujú dlhú dobu a existujú komplikácie.
 3. Bolesť sa vyskytuje okolo výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu a môže dokonca dávať chrbát, krížovú kosti a slabiny..
 4. S niektorými kýlami môže horieť pálenie a bolesť za hrudnou kosťou.
 5. Niekedy sa vyskytuje zvracanie, nevoľnosť a zápcha..
 6. Vzdelanie v bruchu je odlišné, ale majú určité príznaky.

Pre tieto útvary sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 1. V prípade femorálnej prietrže u žien alebo mužov sa objavujú problémy s močením a bolesť v dolnom bruchu sa zvyšuje, ak je osoba úplne vztýčená..
 2. V prípade diafragmatickej prietrže sa rozlišujú tieto príznaky: výskyt pálenia záhy, grganie, ťažkosti s prehĺtaním.
 3. Možné sú aj dýchavičnosť, kašeľ a chrapot.
 4. Náhly nástup bolesti brucha, letargia, nevoľnosť a neustále vracanie.

Toto sú celkom nebezpečné príznaky, ktorých vzhľad musíte spustiť poplachom, pretože hovoria, že došlo k porušeniu vzdelávania. Ak sa vyskytnú takéto príznaky, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr..

Priama kýla

Získané formy uvoľňovania orgánu do trieslovej oblasti sú charakterizované rozmazanými symptómami a letargickým prechodom. Prvé príznaky brušnej prietrže u mužov sa môžu objaviť neočakávane. Kýla je síce malá, ale nespôsobuje bolesť. Ak bol prítomný už nejaký čas, pacient sa sťažuje na nepríjemný stav. Bolesť tiež nastáva s jej rastom. Potom pacient hovorí, že ho znepokojuje neustála bolesť v oblasti brucha a slabín. Pohodlie môže byť tiež v oblasti krížovej kosti, dolnej časti chrbta.

Spočiatku taká kýla u mužov a žien vyzerá ako malý pretiahnutý výbežok umiestnený v blízkosti slabín. Táto prietrž sa cíti pri fyzickej námahe a potom zmizne. Len čo sa bolesť ustavične prejaví, je výstupok viditeľný v akomkoľvek stave tela. Po nejakej dobe sa vytvoria komisie a spôsobujú bolesť. Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky (u žien) dostanú do vaku, môže to viesť k zhoršeniu močenia, bolesti počas menštruácie. V niektorých prípadoch môže ingvinálny prsteň vytlačiť krvné cievy a spôsobiť akútnu bolesť. Tento stav je nebezpečný, pretože sa môže začať nekróza tkaniva a infekcia sa rozšíri po celej brušnej dutine.

Pupočná prietrž

Príčiny pupočnej kýly brucha:

 1. Vrodené predĺženie pupočného prstenca, keď jazva nedosiahne koniec a je tu malá diera. To sa nemusí zistiť v detstve, ale v priebehu času sa môže za určitých podmienok vytvoriť prietrž..
 2. Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa žalúdok žien zvyšuje, pupok sa od neho tiahne. Vyvoláva sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Veľmi vysoké riziko u žien, ktoré rodili opakovane a počas tehotenstva, sa neriadilo pokynmi lekára. Komplexné pôrody, veľké dieťa, viacnásobné tehotenstvo tiež vedú k prietrži.
 3. Neaktívny život. Ak človek nie je zapojený do telesnej výchovy, jeho abs je omnoho slabší.
 4. Ťažké bremená. V čase zdvíhania závaží sa tlak v bruchu zvyšuje.
 5. Ochorenia sprevádzané vysokým vnútrobrušným tlakom. Môže to byť patológia tráviaceho systému, častá zápcha, pretrvávajúci kašeľ atď..
 6. Nadváha. Subkutánny tuk je ďalší objem, ktorý vedie k pupočnej prietrži.
 7. Prevedená operácia. Po operácii sa môže objaviť prietrž prietrže.

Femorálna prietrž

Pod femorálnou prietržou sa zvyčajným spôsobom rozumie patológia, pri ktorej sa orgány brušnej dutiny (obvykle črevá a omentum) pohybujú mimo prípustných limitov..

Prítomnosť femorálnej prietrže sa považuje za:

 1. Vzhľad hustého nádoru malej veľkosti medzi slabín a bedier, ktorý sa „schováva“, ak si pacient ľahne.
 2. Bolesť v oblasti stehien pri chôdzi, akákoľvek fyzická aktivita.

Chirurg je zapojený do diagnostiky choroby. Lekár najčastejšie používa tieto metódy:

 1. Irrigoskopia - röntgenová analýza hrubého čreva. Pacientovi sa podáva síran bárnatý. Po rovnomernom rozložení látky v tele lekár vyhodnotí stav čreva. V poslednej fáze je črevo naplnené vzduchom, aby bolo možné vyšetriť prítomnosť rôznych druhov polypov, vredov a podobne..
 2. Herniografia - zavedenie špeciálnej kompozície do brušnej dutiny. Pacientovi sa injekčne podá látka, ktorá sa predtým anestetizovala. Potom urobte fotografiu. Celý proces netrvá dlhšie ako šesťdesiat minút.

Pacient je spočiatku znepokojený iba brúsením prietrže pri fyzickej námahe. Nebude zbytočné objasňovať, že na začiatku sú pocity takmer nepostrehnuteľné, ale s vývojom sa stávajú silnejšími a silnejšími. Ďalej sa vytvorí dostatočne hustý nádor, ktorý sa pri zaťažení zväčší a pri absencii zmizne. Výčnelok sa výrazne zväčšuje a prestáva blednúť.

Biela línia prietrže

Biela brušná hernia u detí a dospelých je štruktúra šľachy, ktorá sa nachádza od hrudníka po pubu, zreteľne uprostred. Kombinuje šľachy umiestnené na oboch stranách šikmého svalu brucha..

Kýla brušnej línie je výčnelok malej oblasti brušného orgánu pod kožou (blízko bielej línie). V počiatočnom štádiu je patológia bezbolestná a pacienta veľmi neruší. Ale v priebehu času sa choroba vyvíja a môže dôjsť k porušeniu - orgány vaku sú stlačené nestlačiteľným šľachovým krúžkom, kde vystupujú. To je pre ľudí nebezpečné a vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok. Koniec koncov, jediný spôsob, ako vyliečiť patológiu. Bez chirurgického zákroku môže pacient výčnelok iba mierne znížiť. To ale nevylieči, ale iba zníži tón šľachy a umožní diere natiahnuť sa ešte viac. Operácia kýly bielej línie brucha je pomerne jednoduchá a vždy funguje dobre. Existujú tri typy kýly:

 • supra umbilikálna prietrž;
 • blízko pupku;
 • pod tlačidlom brucha.

Posledne uvedený druh je zvyčajne zriedkavý. Bolesť s traumou na laterálnom a strednom menisku je iná. Ak je poškodená chrupavka, objaví sa akútna bolesť.

diagnostika

Aby bolo možné presne stanoviť diagnózu, je potrebné sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti, gastroenterológom. Niekedy lekár riadi iba vizuálne vyšetrenie, ale sú prípady, keď jednoduché vyšetrenie nestačí. V takýchto okamihoch musíte použiť jednu z nasledujúcich metód na diagnostikovanie kýly brucha:

 1. ultrazvuk Táto metóda je známa všetkým, ale pripomenutie jej princípu nebude zbytočné. Na študovanú oblasť sa aplikuje gél. Pomocou tohto zariadenia lekár naskenuje vnútorné orgány zobrazené na monitore.
 2. Prieskum röntgenovej snímky brušnej dutiny. Môže sa vykonávať pri ležaní a státí. Pri problémoch s črevami a žalúdkom je výhodnejšia druhá možnosť. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky.
 3. X-ray priechodu bária. Pacient vypije nápoj bárnatý. Po štyridsiatich piatich minútach sa pacient položí na stôl a prístroj sa na neho nasmeruje. Na základe príkazu „nevdýchnite“, lekár urobí fotografiu.

operácie

Existuje niekoľko typov brušnej kýly chirurgia:

 1. Standard - hernioplastika, sa vykonáva v prípade komplikácií alebo je naplánovaný.
 2. Operácia, ktorá sa vykonáva pomocou vášho vlastného tkaniva alebo pomocou syntetických implantátov s cieľom opraviť chybu. Vykonáva sa laparoskopicky podľa metódy Lichtenštajnska alebo pomocou hernioplastiky..
 3. Obštrukčná chirurgia sa používa na odstránenie pupočníkových defektov.

Doteraz bolo odstraňovanie prietrže obmedzené potrebou uzavrieť defekt v blízkosti tkaniva, ktoré sa dnes praktizuje, ale menej aktívne. Chirurgický zákrok sa vykonáva rezom desiatich až dvanástich centimetrov, hernálny vak sa oddelí a odstráni a orgán sa vráti na svoje pôvodné miesto..

Po odstránení sa plastická chirurgia uskutoční pomocou šitia svalu do trieslového väzu.

Operácia kýly bielej línie brucha pomocou napínacieho plastu má množstvo mínusov a oveľa menej výhod:

 1. Po zotavení po operácii bude potrebné vylúčiť telesnú výchovu, zmeniť stravu najmenej na šesť mesiacov.
 2. Výčnelok z miesta, kde bola prietrž po operácii brucha, sa môže znova vrátiť..
 3. Bolesť, jazva sa nemusí dobre uzdravovať a môže sa objaviť zápal.
 4. Pri operácii v mieste, kde bola jazva, sa môže vytvoriť kýla.

Ľudové lieky

Tradičná medicína ponúka veľa možností liečby brušnej prietrže. Najbežnejšie sú:

 • V počiatočných fázach prietrže sa odporúča každé ráno vypiť múmiu (0,2 g) rozpustenú v pohári vody. Liečba trvá najmenej dva týždne.
 • Angreštový vývar má priaznivý účinok v boji proti tomuto problému. Listy by mali byť rozdrvené, nalejte dve polievkové lyžice výslednej hmoty vriacou vodou, bude to trvať asi dve poháre vody. Keď je liek dostatočne infúzny a pripravený, po niekoľkých hodinách naneste 1/3 šálky až päťkrát denne.
 • Odvar ďateliny bude užitočný na posilnenie slabých stien brucha a svalového tkaniva. Bude to trvať čajovú lyžičku rastliny v pohári vriacej vody. Pred jedlom naneste 1/3 šálky.
 • Nakladaná kapusta so soľou vám pomôže pri liečbe. Listy kapusty alebo obklad so soľankou by sa mali nanášať na miesto vzniku prietrže. Postup sa musí vykonávať nepretržite.
 • Roztok octu 4% na denné utieranie prietrže. Na prípravu stačí jedna lyžica octu zriedená v pohári studenej vody. Po utieraní sa odporúča aplikovať obklad s infúziou dubovej kôry.
 • Použitie tinktúr pripravených z koreňa bylinnej rastliny (loosestrife loosestrife) bude mať pozitívny účinok. Nalejte dve čajové lyžičky rastliny pohárom vriacej vody, trvajte na termoske. Po dvoch hodinách je produkt pripravený na použitie. Stačí vypiť 1/3 šálky trikrát denne.

prevencia

Profylaxia brušnej hernie pozostáva z niekoľkých bodov.

1. Dodržiavanie určitých pravidiel výživy:

 • frakčná výživa;
 • úplné vylúčenie údeného mäsa a párkov z potravy;
 • prejedanie nie je povolené;
 • odporúča sa obmedziť používanie cukru;
 • strava bohatá na zeleninu a ryby.

Stav tela priamo závisí od konzumovaného jedla, preto je mimoriadne dôležité dodržiavať diétu.

2. Príjem základných vitamínov. Aby sa predišlo prietrži, odporúča sa užívať aj vitamínové komplexy, ktoré vám umožňujú udržiavať zdravý stav tela, posilňovať ho a obnovovať. Užívanie nasledujúcich vitamínov zníži riziko brušnej prietrže:

 • horčík (pohánka, orechy a syry);
 • vitamín C (citrusové ovocie, kivi, zelenina);
 • vitamín B (vajcia, hrach, fazuľa);
 • vitamín A (mrkva, ryby, melón, broskyne).

3. Cvičenie. Pravidelné vykonávanie určitých fyzických cvičení zabráni vyčerpaniu stien brucha, čo následne zníži pravdepodobnosť prietrže:

 • ťahá sa z polohy na chrbte a ohýba nohy na kolenách;
 • pootočením lisu je tiež potrebné zaujať náchylnú polohu, dotknúť sa kolien lakťami, vrátiť sa do východiskovej polohy;
 • striedavo sa vyrovnávajú nohy v polohe na bruchu, predtým sa nohy ohýbajú na kolenách.

Aby ste zabránili operácii brušnej hernie, musíte dodržiavať vyššie uvedené opatrenia a neustále sledovať svoje zdravie.

Znaky a hlavné metódy liečby brušnej prietrže

Ako postupuje, kýla sa stáva bolestivou, zvyšuje sa riziko možných komplikácií, z ktorých mnohé ohrozujú život pacienta.

Abdominálna hernia sa vyvinie bez ohľadu na vek. Štatistiky tvrdia, že sa najčastejšie vyskytujú u detí (v dôsledku nedostatočného rozvoja svalového tkaniva) a u starších ľudí (v dôsledku svalovej slabosti súvisiacej s vekom). Poznamenáva sa tiež, že muži sú chorí častejšie ako ženy.

Celosvetovo sa ročne vykonáva viac ako jeden a pol milióna operácií na výčnelkoch s lokalizáciou v bruchu..

klasifikácia

Kýly brucha sa v závislosti od konkrétneho miesta delia na tieto skupiny:

 • Inguinal - sú najbežnejšie. Vo väčšine prípadov ich trpia muži. V závislosti od konkrétneho miesta vo vzťahu k spermatickej šnúre sa prietrž v slabinách delí na rovné a šikmé..
 • Pupočníkový - vytvorený v pupočnom kruhu.
 • Pericupal - vytvorený pod pupočným kruhom alebo nad ním.
 • Po operácii - objavte sa v mieste rezu o operácii. Ženy ich najčastejšie trpia..
 • Hernia epigastrium - nachádza sa pozdĺž strednej brušnej línie v suprabilikálnej oblasti.
 • Ventrálne - lokalizované v dolnej časti brucha.
 • Stehná.
 • Bedrovej - celkom zriedkavé.
 • Hernia Spigel (lunárny) línie brucha.
 • Ezofágová hernia bránice (hiatálna) - patrí do vnútorného typu.
 • uzáver.

Kýly bielej línie brucha - preperitoneálny lipóm. Sú to patologické stavy, pri ktorých sa tvoria medzery medzi svalovými vláknami v šľachách, cez ne vyjde tuk a potom časti brušných orgánov. Bolestivé vyčnievanie sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti stredovej línie brucha..

Prečo sa objavujú?

Biela čiara brucha je tvorená susednými zväzkami vláknitých vlákien aponeurózy svalov rekta priliehajúcich jedna k druhej. Línia prechádza vo forme zosilneného plochého šľachového prúžku procesu xiphoidov cez pupok až po ochlpenie..

V hornej časti (k pupku) má biela čiara šírku 10 až 25 mm, pod ňou sa výrazne zužuje - do 0,2 cm.

Proces tvorby kýly bielej línie brucha je spojený s divergenciou zväzkov aponeurózy s následným vyčnievaním cez vytvorenú medzeru častí vnútorných orgánov (hlavne črevných slučiek a omentum) a peritoneum. Šľachy sa niekedy môžu líšiť o 10 až 12 cm. V tvare sú herniové brány zaoblené, oválne alebo kosoštvorcové. Ich relatívna úzkosť (5-6 cm) zvyšuje pravdepodobnosť porušenia.

Rizikovú skupinu tvoria muži vo veku 20 až 35 rokov. Najbežnejšou lokalizáciou takýchto vredov je epigastrická zóna bielej línie.

Divergencia vlákien je možná v dôsledku mnohých faktorov:

 1. Hlavným dôvodom je slabosť spojivového tkaniva v niektorých častiach brušnej steny. Môže byť vrodená alebo získaná (v dôsledku pooperačného zjazvenia alebo obezity)..
 2. Druhá dôležitá línia je faktorom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, najmä ak tlak stúpa pomerne často a zostáva dlho na vysokej úrovni. V dôsledku toho sa zvyšuje záťaž slabých častí brušnej steny:
  • inguinálna oblasť;
  • oblasť stehien;
  • pupočnej a pupočnej oblasti;
  • stredná línia brucha.

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže byť vyvolané:

 • chronická zápcha;
 • dlhodobý kašeľ;
 • tehotenstvo
 • ascites;
 • intenzívna fyzická námaha - najmä zdvíhanie závaží.

Dopad posledne menovaného faktora sa výrazne zvyšuje v prípade zlej fyzickej zdatnosti ľudí, ktorí sú nútení robiť ťažkú ​​prácu.

Rizikové faktory

Nasledujúce okolnosti vytvárajú priaznivé pozadie pre výskyt brušných hernií:

 • nedostatok bielkovín;
 • fajčenie;
 • tuberkulóza;
 • zväčšená prostata;
 • ochorenia pečene (najmä cirhóza);
 • stavy a choroby vedúce k svalovej slabosti: senilný vek, detská obrna, ochrnutie dolných končatín;
 • prítomnosť pooperačnej infekcie v rane, ktorá spomaľuje proces hromadenia poškodených svalov, čo vyvoláva rozvoj prietrže;
 • poškodenie nervových vlákien počas chirurgického zákroku pri inej chorobe;
 • vykonávať aerobik alebo cvičenie jogy bez potrebného výcviku. Je potrebné poznamenať, že cvičenie na stacionárnom bicykli a jazda na bicykli sú úplne bezpečné, pokiaľ ide o možnú stimuláciu rozvoja choroby..

Stupne formácie

Kýla bielej línie v procese jej vývoja prechádza tromi fázami:

 1. Preperitoneálny lipóm.
 2. počiatočné.
 3. Finálna formácia.

V štádiu lipómu sa prostredníctvom defektov v tvare štrbiny vytvorených vo vláknach šliach uvoľňuje vlákno s ďalšou tvorbou lipidu predperitoneálneho typu..

Počiatočná fáza je charakterizovaná tvorbou herniálneho vaku, ktorého obsahom môžu byť slučky tenkého čreva alebo časti omentum..

V tretej etape sa v dôsledku diastázy (svalová disparancia) a progresie procesu v oblasti bielej línie vyvíja hustá, niekedy bolestivá formácia a herniálne brány, cez ktoré vystupujú časti brušných orgánov. Brány majú väčšinou kruhový alebo oválny tvar, ich rozmery sa môžu líšiť v pomerne širokom rozmedzí: od 1 do 12 cm.

Výsledkom je, že v poslednej fáze všetky hlavné zložky patológie s obsahom, ktoré môžu byť:

 • slučky tenkého čreva;
 • upchávka;
 • priečne hrubé črevo;
 • pupočno-pečeňový väz;
 • časť žalúdočnej steny

V konečnom štádiu sa dá prietrž brucha ľahko určiť vizuálne a hmatom.

Takéto výčnelky dosahujú vo veľmi zriedkavých prípadoch veľké rozmery. Proces sa často zastaví v prvom štádiu (preperitoneálny lipóm) a nepokračuje: výstupok zostáva v bielej línii, choroba pokračuje v latentnej forme a nepostupuje.

V súlade s úrovňou umiestnenia vzhľadom na pupok sú útvary na bielej čiare rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • supra umbilické hernie (epigastrické, epigastrické) - lokalizované nad pupkom a sú najbežnejšie (v 80% prípadov);
 • para umbilikál alebo paraumbilikál - ako naznačuje názov, sa nachádza v blízkosti pupočného kruhu, sú veľmi zriedkavé (v 1% všetkých prípadov);
 • sub-pupočníkové (alebo hypogastrické) sú lokalizované pod úrovňou pupku, tvoria 9% prípadov.

Kýla bielej línie môže byť jednoduchá (menej bežná) a viacpočetná - v tomto prípade sú umiestnené zvisle nad sebou.

príznaky

V mnohých prípadoch sa brušné hernie vyskytujú bez akýchkoľvek vonkajších príznakov a sú zistené náhodou. Príznaky sa líšia v závislosti od konkrétneho miesta a závažnosti choroby..

1. Bolesť sa môže objaviť už v počiatočnom štádiu, čo je spôsobené porušením nervových vlákien predperitoneálneho tkaniva. Tieto pocity sú zvyčajne neostré, bolesť, ťahanie alebo drvenie a zosilňujú sa po fyzickej námahe, trápnych zákrutách, zákrutách, po povzdychu alebo jedle. Lokalizácia bolesti závisí od miesta prietrže. Keď ležia, miznú.

2. Charakteristickým symptómom je viditeľný výbežok podobný nádoru. Spravidla sa prejavuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý je vyvolaný:

 • kýchanie
 • kašeľ
 • vstávanie z postele;
 • fyzická aktivita.

V zriedkavých prípadoch je herniálny výčnelok stále prítomný.

3. Príznaky spojené s trávením:

4. Poruchy močenia sa pozorujú, keď stena močového mechúra preniká do herniálneho vaku.

5. Čkanie, grganie a pálenie záhy môže tiež naznačovať prítomnosť výčnelku v určitej časti bielej čiary. Často sa vyskytujú, keď sú slučky hrubého alebo tenkého čreva v herniálnom vaku.

6. V prípade komplikácií môže dôjsť k prudkému zhoršeniu:

 • bolesti v oblasti vyčnievania sa zosilňujú a stávajú sa neznesiteľnými;
 • prietrž získava hustú konzistenciu (dá sa zistiť palpáciou) a prestáva usadzovať v brušnej dutine;
 • objavuje sa silné zvracanie;
 • niekedy sú pozorované nečistoty v stolici.

Základné diagnostické metódy

Kýla s lokalizáciou v bruchu sa dá zistiť podrobnými fyzikálnymi vyšetreniami. Palpácia odhaľuje hustý, niekedy bolestivý výstupok guľatého alebo oválneho tvaru, lokalizovaný v stredovej línii brucha. Jeho priemer môže dosiahnuť 12 cm.

Výstupok je najzreteľnejší, keď je telo naklonené dozadu, počas ktorého je biela čiara napnutá. V prípade opraviteľných kýly je prehmataná štrbinová brána. Auskultácia odhaľuje dunivé zvuky nad herniálnym vakom.

Na objasnenie anatomických štruktúr zapojených do patologického procesu sa vykonávajú tieto štúdie:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom;
 • ezofagogastroduodenoskopia (gastroskopia);
 • ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku;
 • multispektrálna počítačová tomografia brušnej dutiny (MSCT);
 • herniografia je metóda röntgenového vyšetrenia, ktorej podstatou je zavedenie špeciálnej kontrastnej kompozície do vyšetrenej brušnej dutiny na ďalšie vyšetrenie prietrže

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s týmito patológiami:

 • peptický vred žalúdka;
 • dvanástnikové vredy;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu.

Nebezpečenstvo choroby

Po potvrdení diagnózy kýly bielej línie brucha na základe príznakov a výsledkov uvedených štúdií je potrebné okamžite začať liečbu. V súčasnosti je jedinou účinnou metódou chirurgický zákrok. Je vhodné vykonať ho čo najskôr: choroba nie je len kozmetickým defektom, ale tiež významne obmedzuje fyzické schopnosti osoby..

Okrem toho prítomnosť tohto ochorenia je potenciálnou hrozbou komplikácií rôznej závažnosti. Dôvodom pre väčšinu z nich je oneskorené oslovenie lekárov. Najčastejšie komplikácie sú:

 • porušenie herniálneho výčnelku;
 • črevná obštrukcia;
 • flegmon - vývoj hnisavého procesu.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie. Vyskytuje sa pomerne často - v 17 - 20% prípadov. Pretože sa v dôsledku toho vyvinie črevná obštrukcia, môže takáto komplikácia viesť k smrti pacienta. Hlavné znaky naznačujúce porušenie prietrže brucha sú:

 • silná bolesť;
 • neschopnosť opraviť prietrž;
 • významné vypuklé napätie;
 • nedostatok prenosu na herniálny výčnelok kašľa.

liečba

Liečba brušnej prietrže je možná iba jedným spôsobom - chirurgickým zákrokom ju odstrániť. Vykonáva sa bez ohľadu na štádium vývoja choroby. Najlepší výsledok sa dá dosiahnuť včasnou detekciou a včasným chirurgickým zákrokom..

Kýlová chirurgia sa nazýva hernioplastika. Vykonávajú sa rôznymi technikami:

 • uzavretie defektu našimi vlastnými tkanivami;
 • odstránenie defektu špeciálnou protézou - je implantovaná otvoreným spôsobom alebo laparoskopicky (cez malé vpichy na brušnej stene).

Protéza používaná pri hernioplastike (navonok pripomína sieťovinu) sa vyrába na báze syntetického materiálu, ktorý je pre človeka úplne neškodný: nespôsobuje alergickú reakciu, nevyvoláva vývoj zápalového procesu, nie je karcinogénny..

Implantáty sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou, telo ich neodmietne. Na začiatku ich zavedenia do lekárskej praxe bolo možné odstrániť kýly veľkej línie bielej línie brucha, ktoré boli predtým považované za nefunkčné z dôvodu nemožnosti následného zošitia okrajov defektu použitím bežných švov..

Oprava chyby vlastnými tkanivami

Táto metóda sa nazýva aj hernioplastika napätia. Používa sa v prítomnosti vyčnievania malých rozmerov akejkoľvek lokalizácie. Podstatou metódy je šitie defektu na bielej línii brucha pomocou neabsorbovateľnej nite..

Prípady výskytu jedinej hernie sú pomerne zriedkavé. Najčastejšie sa zmeny vyskytujú pozdĺž celej bielej čiary s vytváraním početných defektov rôznych veľkostí. Takéto podmienky si vyžadujú vykonávanie podstatne zložitejších operácií, počas ktorých sa prestavuje celá biela línia brucha, aby sa vylúčila možná odchýlka svalu rekta abdominis..

Slabosť spojivového tkaniva a zvýšená záťaž na stehy v pooperačnom období sú príčinou častých relapsov: choroba sa opakuje približne v 20 - 40% prípadov.

Napätá hernioplastika má mnoho nedostatkov, z ktorých hlavnými je pomerne dlhá doba na zotavenie (môže trvať celý rok) a vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja prietrže..

Použitie umelých náhrad

V 80% prípadov sa vykonáva operácia spôsobom bez napätia, alebo aloplasticky. Počas chirurgického zákroku sa defekt eliminuje inštaláciou implantátu z umelých materiálov. Použitie pletiva, ktoré nadmerne pokrýva defekt v prednej brušnej stene, bráni napätiu jeho vlastných tkanív. Vďaka tomu je možné zabrániť vzniku syndrómu pooperačnej bolesti. Ďalšími výhodami aloplastiky sú:

 • rýchle hojenie rán;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • významné (až niekoľkokrát) zníženie pravdepodobnosti recidívy.

Po určitom čase po odstránení prietrže na bruchu a inštalácii protézy rastie s pojivovým tkanivom a spoľahlivo chráni slabú oblasť pred opätovným objavením sa.

Pri opakujúcich sa prietržoch je jedinou možnou liečbou hernioplastika s implantáciou sieťovej protézy: významné rozmery poškodenia tkaniva znemožňujú zošitie hrán. Doteraz sa týmto pacientom odporúčalo nosiť obväz na celý život..

Materiály používané pre aloplastické hmoty vyrábajú ruské aj zahraničné spoločnosti. Dnes je možné zvoliť optimálny typ sieťového implantátu: modely vyvinuté na základe kompozitných materiálov, viacvrstvových, kombinovaných atď..

V jednodňových nemocniciach je možná väčšina operácií bez predpätia.

Po 2 až 4 dňoch sa pacienti vracajú k svojmu obvyklému životu s určitými obmedzeniami v oblasti športu a fyzickej aktivity, ktoré sa odstránia pomerne rýchlo - približne po mesiaci.

Pooperačné obdobie

V pooperačnom období po odstránení prietrže na bruchu sa musí dodržiavať terapeutická strava. Potraviny a nápoje, ktoré prispievajú k zvýšeniu plynu a zápchy, by mali byť vylúčené z ponuky. Takéto opatrenie je potrebné, aby sa zabránilo zvýšeniu tlaku v brušnej dutine a divergencii švu. Optimálne je použitie tekutých potravín a obilnín. Pacientom sa tiež odporúča, aby znížili veľkosť podania..

Brušná prietrž

Príznaky prietrže brucha

Hlavným príznakom prietrže brucha je prítomnosť objemovej formácie (pri vonkajších prietržiach). Môže byť zaoblená, pripomína konzistenciu cesta alebo nemusí zapadať alebo sa nemusí zmestiť do brušnej dutiny..

Po jeho nastavení počas búšenia brušnej steny nájdete defekt okrúhleho alebo štrbinového tvaru - herniové brány, cez ktoré kýla prechádza pod kožu.

Veľkosť herniového výčnelku sa môže meniť od dvoch do niekoľkých desiatok centimetrov (obrie hernie).

Typická lokalizácia („slabiny“ brucha):

 • oblasť slabín;
 • pupočníkový pupok;
 • femorálny kanál (umiestnený na prednej strane stehna);
 • biela čiara brucha (stredná vertikálna čiara uprostred prednej steny brucha);
 • pooperačná oblasť jaziev.
Hrudný výčnelok je zvyčajne bezbolestný, zmenšuje sa alebo mizne pri horizontálnej polohe tela a zvyšuje sa fyzickou námahou. Ostatné príznaky nekomplikovanej prietrže zvyčajne chýbajú..

Osobitným nebezpečenstvom v klinickej praxi sú uškrtené hernie (uškrtenie je náhle alebo postupné stláčanie herniálneho obsahu v herniálnom portáli, ktoré je sprevádzané porušením krvného zásobenia a pri dlhodobom porušovaní - nekróza (nekróza) herniálneho obsahu).

Uškrtená prietrž je núdzový stav, ktorý vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a chirurgický zákrok. Jej príznaky sú:

 • výskyt náhlej akútnej bolesti prietrže. Môžu sa objaviť po zdvíhaní závaží, pohyboch čriev (vyprázdňovanie konečníka), fyzickej aktivite alebo bez zjavného dôvodu;
 • herniálny výčnelok sa stáva napätým, bolestivým a prestáva sa prispôsobovať (voľne sa vracať) do brušnej dutiny.

formuláre

príčiny

Faktory, ktoré vedú k rozvoju prietrže, sa delia na predispozíciu (vytvára podmienky pre výskyt prietrže) a produkciu (ktoré sú „tlakom“ na výskyt prietrže).

Predisponujúce faktory sú:

 • vrodené chyby brušnej steny;
 • rozšírenie prirodzených otvorov brušnej steny (pupok, trieslový kruh, femorálny krúžok);
 • riedenie a strata elasticity tkaniva na pozadí starnutia, vyčerpania;
 • zranenie alebo zranenie (najmä pooperačné). Hnisanie pooperačnej rany zvyšuje riziko prietrže.
Produkujúcim faktorom prietrže je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Tomu napomáha:
 • ťažká fyzická práca;
 • kašeľ (pri chronických ochoreniach pľúc);
 • ťažkosti s močením;
 • zápcha
 • ascites (nahromadenie tekutín v brušnej dutine);
 • plynatosť (nadmerné hromadenie plynov v čreve);
 • obezita.

Lekár bude pomáhať pri liečbe tohto ochorenia

diagnostika

Liečba brušnej prietrže

Chirurgické ošetrenie kýly.

Konzervatívna liečba vo forme obväzu sa odporúča iba pri nekomplikovanej prietrži u starších a chorých ľudí, u ktorých je vysoké riziko chirurgického zákroku..

Porušenie (náhle alebo postupné stlačenie ktoréhokoľvek orgánu brušnej dutiny v bráne prietrže) prietrže je absolútnou indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Operácie spojené s odstránením nekomplikovanej hernie sa vykonávajú podľa plánu po náležitej príprave. Všetky operácie je možné rozdeliť na:

 • plastická chirurgia s vlastnými tkanivami (keď je prietržová brána (defekt v brušnej stene) odstránená zošitím vlastných tkanív brušnej steny rôznymi technikami);
 • plast s umelými materiálmi - používajú sa špeciálne siete.
V pooperačnom období je potrebné:
 • diéty;
 • nosiť obväz;
 • obmedzenie cvičenia.

Komplikácie a dôsledky

 • Porušenie prietrže s nekrózou (nekrózou) hernia (brušné orgány vo vnútri kýly) a rozvoj peritonitídy (zápal všetkých brušných orgánov).
 • Obštrukcia čriev (ťažkosti alebo nedostatok potravy cez črevo).
 • Regionálne porušenie s perforáciou (poškodenie steny) čreva a rozvoj fekálnej peritonitídy (závažný zápal všetkých brušných orgánov).
 • Hnisanie (flegmon).
 • Postupné zvyšovanie obsahu prietrže a vznik „syndrómu malého žalúdka“ po operácii (stav, pri ktorom sa obsah prietrže prestane zapadať do brušnej dutiny)..
Nekomplikovaná kýla nie je núdzová, ale môže byť nepohodlná. Mali by ste si však pamätať na neustále riziko porušenia prietrže. Preto, keď sa objavia prvé príznaky, vyhľadajte lekára.

Ak sa vyskytnú príznaky porušenia, je potrebná okamžitá hospitalizácia a chirurgický zákrok, pretože tento stav predstavuje skutočné ohrozenie života pacienta.

Veľký prehľad o hlavných druhoch kýly: triesloviny, pupočníky, stavce a iné

Nepoužívajte informácie zverejnené na webe bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.!

Úvod: všeobecný opis patológie

Kýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky vytvorenými (abnormálnymi) dierami. Vyčnievajúce tkanivá menia svoju normálnu polohu a presahujú dutinu, v ktorej by mali byť. Tieto látky sú potiahnuté jednou alebo viacerými škrupinami a nemajú priamy kontakt s okolím..

Súčasti akejkoľvek hernie:

Hernial content - vyčnievajúce tkanivo alebo orgán, ktorý zmenil svoju polohu.

Hernial gate - diera alebo kanál, cez ktorý prechádzajú orgány.

Hernálny vak a škrupina. Vak priamo pokrýva obsah a slúži ako obal pre neho. Škrupiny môžu pozostávať z kože, fascie (jedná sa o membrány spojivového tkaniva pokrývajúce orgány, cievy, nervy), tkanivo jazvy.

Výskyt prietrže je možný v rôznych častiach tela. Najbežnejšie typy tohto ochorenia sú v závislosti od lokalizácie opísané v tabuľke:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Nachádza sa na prednej alebo bočnej strane brucha a choďte pod kožu. poddruh:

 • trieslovina a slabina;
 • stehenné
 • umbilikálne a umbilikálne;
 • ventrálna (hernia bielej a špicovej línie, pooperačná jazva).
Typ prietržeStručný opis a odrody
Vonkajšie brucho (70% všetkých typov prietrží)
Vnútorné brucho (prevalencia - nie viac ako 5%)

Nachádza sa vo vnútri brucha (v brušnej dutine) a choďte do iných dutín. poddruh:

 • bránice (pažerák);
 • vyčnievanie z omentálnej burzy a iných vnútorných peritoneálnych vreciek.
Stavovce (20–22%)Pochádzajú z tkanív chrbtice - medzistavcové platničky, spôsobujú kompresiu miechy alebo nervových koreňov.
Iné vzácne druhy (prevalencia 3-5%)
 • Miecha a prietrž mozgu - opláštenie vyčnievajúce z mozgu alebo miechy cez kostné defekty;
 • sval - vyčnievanie svalu pod kožou pretrhnutím jeho škrupiny (fascia);
 • pľúcne - vyčnievanie pľúcneho tkaniva pod kožu hrudníka v dôsledku poškodenia rebier alebo medzirebrových svalov.

Akýkoľvek herniálny výčnelok porušuje kvalitu života pacientov a spôsobuje:

 • kozmetický defekt (nádorový výčnelok vyzerá neesteticky);
 • bolesť pri výčnelku (mierna až veľmi ťažká);
 • potreba neustáleho znižovania prietrže a (alebo) obvazov;
 • poruchy trávenia (zápcha) s brušnými výčnelkami, slabosť nôh alebo zhoršenú chôdzu - u stavovcov.

Zranené brušné a medzistavcové prietrže môžu viesť k invalidite alebo smrti, ak pacientom nebude poskytnutá pohotovostná starostlivosť (od 2 hodín do 1 dňa). Priemerne je zranených 5–7% hernií, vždy však existuje riziko tejto komplikácie.

Niektoré typy výčnelkov (pupočníkové, malé triesloviny - až 3 - 5 cm) pacientov roky neobťažujú. U detí môžu samy zmiznúť a u dospelých sa nemôžu zväčšovať a neprejavujú sa žiadne príznaky..

95 - 97% všetkých výčnelkov je liečiteľných. Za týmto účelom sa zvyčajne vykonáva operácia (s ingvinálnymi, pupočnými a inými kýlami v brušnej dutine). Väčšina operácií na odstránenie prietrže je jednoduchá, vykonáva sa v akejkoľvek chirurgickej nemocnici. Nepracujte s deťmi do 4 - 5 rokov s pupočnou kýlou, ako aj s ľuďmi s vysokým rizikom pooperačných komplikácií (starší, vážne chorí). Výčnelok medzistavcových platničiek a pažeráka bránice sa lieči konzervatívne (lieky, postupy, normalizácia výživy a životného štýlu) a iba pri absencii účinku takejto liečby je indikovaný chirurgický zákrok.

Liečba kýly zahŕňala:

 • chirurg - lieči všetky kýly brucha;
 • vertebroológ, neurochirurg, neuropatológ - títo lekári liečia vertebrálnu hernie.

Tento článok popisuje najbežnejšie typy prietrží, ich príčiny, príznaky, moderné racionálne metódy liečby v závislosti od typu a vlastností choroby..

Kýly brucha: všeobecný opis

Na výbežkoch žalúdka môžu byť umiestnené:

v ingvinálnej oblasti - ingvinálna a ingvinálno-hernia;

v pupku - pupočníkové a pupočníkové;

na hranici prechodu predného povrchu brucha do laterálnej kýly línie Spigel;

v strede brucha nad pupkom - hernie bielej línie;

v oblasti pooperačných jaziev - pooperačná ventrálna;

vo vnútri brušnej dutiny na križovatke pažeráka od hrudníka do brušnej dutiny - pažerák-bránica.

Bériová hernia je uzavretá v herniálnom vaku (natiahnutá oblasť pobrušnice) a zvonka je pokrytá kožou. Vo vnútri to môže byť:

 • slučky tenkého čreva,
 • slepého čreva alebo slepého čreva,
 • zámok veľkej omentum (viscerálna tuková zástera),
 • predperitoneálne tukové tkanivo.

Bez ohľadu na umiestnenie majú všetky výčnelky v brušnej dutine spoločné príčiny, príznaky a možné komplikácie:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Príčiny a mechanizmy tvorby prietržeČasté príznaky brušnej hernie
Vrodené štrukturálne vlastnosti brušnej steny: poškodenie tkaniva, rozšírenie ingvinálnych a pupočníkových krúžkovNádorový herniálny výčnelok mäkkej elastickej konzistencie v bruchu (slabiny, pupok, pooperačné jazvy atď.)
Znížená pevnosť a elasticita tkanív brušnej steny u detí, starších ľudí, ľudí s obezitou alebo vyčerpanímPrerušovaná bolesť alebo nepohodlie v postihnutej oblasti, často s napätím v bruchu
Operácia bruchaPríznaky kašľa: ak v tom okamihu položíte prsty na výčnelok a kašeľ, z brušnej dutiny sa prenášajú trasy, čo vedie k napätiu a zvýšeniu výčnelkov.
Faktory spôsobujúce zvýšenie tlaku v pobrušnici: tvrdá fyzická práca, ťažký kašeľÚplná alebo čiastočná korekcia: väčšina výčnelkov, nezávisle alebo pomocou prstov, sa vkladá do brušnej dutiny (zmizne), keď človek leží na chrbte.
Nadúvanie, zápcha: u ľudí s dlhými výbežkami

Mechanizmus tvorby akejkoľvek prietrže brucha je neschopnosť brušnej steny vydržať zvýšenie vnútrobrušného tlaku. V dôsledku toho dochádza k natiahnutiu prírodných kanálov alebo prasknutiu oslabených oblastí. Prostredníctvom nich vnútorné orgány prechádzajú pod kožu.

Nebezpečenstvo a komplikácie brušnej prietrže

Každý výčnelok v bruchu sa postupne (v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov) zvyšuje. Samotná táto patológia nepredstavuje bezprostredné ohrozenie zdravia ľudí a života - spôsobuje estetické (kozmetické) a funkčné nepohodlie, pretože neustále narúša bežnú prácu. Pacienti sú nútení okoreniť výčnelok a nosiť špeciálne obväzy, ktoré ho držia.

Nasledujúce komplikácie výčnelku predstavujú zdravotné riziko:

Porušenie je akútny stav, vystupuje cez úzky herniálny krúžok (hradlo) veľkej časti čreva alebo omentum. Zároveň sa zviera v uzavretom priestore a nemôže sa narovnať späť do žalúdka. Takéto stlačenie tkanív ohrozuje ich nekrózu, prasknutie čreva, akútnu obštrukciu čreva, celkovú peritonitídu (zápal pobrušnice). Zúženie sa prejavuje silnými náhlymi bolesťami v oblasti výčnelku: výčnelok sa stáva ťažkým, napätým, ostro bolestivým, keď sa cíti, tlačí.

Nevyhnutelnosť je „ľahšia“ komplikácia. Pri porušení je zjednotená neustálym upevňovaním výčnelku a nemožnosťou jeho zmenšenia do žalúdka. Deje sa to však nie kvôli zovretiu v úzkom kruhu, ale kvôli tvorbe adhézií (adhézií) medzi obsahom prietrže a jej vaku. Súčasne je výstupok mäkký, pri jeho stlačení sa môže mierne poškodiť.

Zápal a hnisanie (hlien herniálneho vaku). Čiastočné porušenie alebo poškodenie čreva môže vyvolať jeho zápal. Ak sa v tejto súvislosti infekcia dostane do prietrže (z črevného lúmenu alebo z povrchu kože), vyskytne sa hnisanie. Tento stav sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, bolesti, zvýšeným vystupovaním, začervenaním a napätím.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je nádorový výčnelok v oblasti trieslového kanálika. Môže byť jednostranný (pravý alebo ľavý) a obojstranný. U všetkých brušných hernií je tento výbežok najbežnejší (v 68–75% prípadov). Výstupné miesto výstupku je zväčšený krúžok trieslového kanálika. Najskôr je výstupok zreteľne umiestnený v slabinách. Keď sa zvyšuje, presúva sa do mieška (trieslovina) do stehna (stehennej formy)..

Väčšinou sú chorí ľudia - kvôli anatomickým rysom:

 • úzka panva;
 • vysoký ingvinálny priestor;
 • prítomnosť spermatickej šnúry (na nej sa drží vajíčko);
 • prítomnosť vonkajších a vnútorných otvorov inguinálneho kanála (spermatická šnúra nimi prechádza).

Všetky tieto faktory robia slabinami slabé miesto v brušnej stene..

liečba

Prítomnosť ingvinálnej prietrže u dospelých je priamou indikáciou chirurgického zákroku. Odmietnutie je prípustné iba v prípade absolútnych kontraindikácií: senilný vek, závažné ochorenia srdca, pečene, mozgu a iných vnútorných orgánov. Operácia sa vykonáva plánovaným spôsobom po absolvovaní potrebných testov, úplnom preskúmaní a korekcii existujúcich zdravotných odchýlok. Zásah môže byť klasický a laparoskopický..

Klasická (tradičná) operácia je incíziou 7 až 8 cm. Malé výčnelky sa operujú v lokálnej anestézii. Počas operácie sa herniálny vak izoluje a vyreže, obsah sa vloží do brušnej dutiny. Inguinálny kanál a jeho zväčšené krúžky sú zosilnené zošívaním medzi svaly a ingvinálnym ligamentom. V poslednej dobe sa väčšina pacientov podrobuje zosilneniu inguinálnej oblasti transplantáciou oka (polypropylénová sieťka)..

Laparoskopická operácia sa vykonáva v celkovej anestézii: po 3 až 4 vpichoch sa do brušnej dutiny vloží videokamera a chirurgické nástroje. S ich pomocou je inguinálna medzera na vnútornej strane brucha zosilnená polypropylénovou sieťkou.

Funkcie choroby v detstve

Pri chlapcoch je bežná hernia v detstve častejšia. Častejšie je vrodená, menej často získaná.

Jeho hlavným dôvodom je prítomnosť vaginálneho procesu pobrušnice, ktorá zostupuje cez trieslovinový kanál vo forme šnúry do mieška spolu s semenníkom a jeho šnúrou. Tento proces by normálne mal rásť okamžite alebo 2-3 mesiace po narodení. Ak sa tak nestane, brušná dutina komunikuje s lúmenom vaginálneho procesu a vnútorné orgány sú tam premiestnené. Môže sa objaviť okamžite aj niekoľko mesiacov po narodení.

Vrodené trieslové výčnelky u detí sa liečia výlučne chirurgicky. Operáciu je možné vykonať v akomkoľvek veku: od narodenia do 18 rokov. Ak je operácia vykonaná presne, závisí od veľkosti výčnelku, pravdepodobnosti jeho nezávislého vymiznutia, možnosti vzniku komplikácií (štípanie, stlačenie semenníka). Odporúčané obdobie na sledovanie dieťaťa s trieslovkou prietrže je 6–12 mesiacov. Ak neprejde skôr, ako dieťa dosiahne 3 roky, je potrebný chirurgický zákrok bez ohľadu na veľkosť výčnelku.

Pupočná prietrž

Umbilikálna kýla je vyčnievanie vnútorných orgánov cez pupočníkový prstenec: pupok je napnutý, zdeformovaný, napučiava vo forme nádoru a stráca svoju štruktúru. Pupočné prietrže sú vrodené a získané.

U detí mladších ako 4 až 5 rokov sa najčastejšie odovzdávajú samostatne. Medzi dospelými sú ženy väčšinou choré, najmä počas tehotenstva. U väčšiny z nich pupočná kýla zmizne 3 až 4 mesiace po narodení. Pupočné prietrže nie sú nebezpečné, zriedkavo sa porušujú a nerastú do veľkých rozmerov. Preto je často, keď pacienti nechodia k lekárovi a majú prietrž niekoľko rokov.

Liečba pupočníkovej prietrže:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

promptkonzervatívny
Odstránenie herniálneho vaku, redukcia vyčnievajúcich orgánov do brušnej dutiny, zošívanie pupočného kruhu. Ak vaše vlastné tkaniny nie sú dostatočne pevné - sú navyše vystužené polypropylénovou sieťou.Aplikácia obväzov na pupok, fyzioterapeutické cvičenia a cvičenia na posilnenie brušnej tlače. Tieto opatrenia sú najúčinnejšie v detstve..

Ventrálna prietrž

Pojem „ventrálny“ znamená, že prietrž sa nenachádza v miestach prirodzených kanálov, ale opúšťa dodatočne vytvorené otvory, čo by nemalo byť normálne. Toto je prietrž troch typov:

pooperačná - v oblasti pooperačnej jazvy,

biela línia brucha - pozdĺž stredovej čiary medzi pupkom a hrudníkom,

Špirálová čiara - v zóne prechodu prednej brušnej steny na bočné.

Najťažšia je pooperačná prietrž. Väčšina z nich je objemná (viac ako 10 - 15 cm), pozostáva z niekoľkých komôr, ireducibilných. Črevné slučky vo vnútri sú stlačené komisiami, ktoré spôsobujú neustálu bolesť a zhoršujú priechodnosť čriev. Výčnelky bielych a špicatých čiar nespôsobujú také ťažké nepohodlie.

Liečba ventrálnej hernie je chirurgická: excisujú pooperačnú jazvu spolu s natiahnutou kožou a herniovým vakom. Vnútorné orgány sú starostlivo oddelené, rozrežú komisúry a vložia sa do brušnej dutiny. Kýlová brána (defekt brušnej steny) je zošitá alebo zosilnená polypropylénovou sieťou. Takéto operácie sa vykonávajú výlučne v celkovej anestézii..

Diafragmatická prietrž (hiátová prietrž)

Membrána je mostík šľachy a svalu, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Cez otvor v nej prechádza pažerák.

Toto miesto je slabou časťou bránice. Môže sa v ňom vytvoriť prietrž. Ak sa pažerák otvorí na pozadí zvýšeného tlaku v brušnej dutine, pažerá sa cez ňu dostane do hrude s časťou žalúdka..

Z tohto dôvodu sekundárny zápal (ezofagitída, gastritída) sa vyskytuje v pažeráku a (alebo) v žalúdku, sprevádzaný eróziou. Prejavuje sa to týmito príznakmi:

 • bolesť v hornej časti brucha,
 • pálenie záhy,
 • nepretržité drtenie vzduchu a jedenia,
 • s ezofagitídou - nepríjemné pocity a bolesť pri prehĺtaní jedla,
 • slabá chuť do jedla.

Zranenie bránice prietrže predstavuje bezprostredné ohrozenie života.

Liečba môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

konzervatívnyprompt
Dodržiavanie šetrnej stravy, odstránenie ťažkej fyzickej námahy, užívanie liekov na normalizáciu žalúdočnej motility a trávenia všeobecne (omeprazol, almagel, famotidín, cerukal, motilium, pankreatín atď.).Klasická chirurgia (rezom brucha) alebo laparoskopická chirurgia (pomocou punkcie). Zúženie ezofágového otvoru bránice pomocou niekoľkých stehov.

Vertebral kýla

Kýla medziobratlového disku môže byť umiestnená v ktorejkoľvek časti chrbtice: v bedrovej oblasti (častejšie), v krčku a hrudníku (menej často). To sa nedá vidieť bez použitia špeciálnych výskumných metód (rádiografia, počítačové a magnetické rezonancie)..

Medzistavcový disk pozostáva z hustého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza želé podobná látka - jadro disku. K výčnelku dochádza v dôsledku zvýšeného zaťaženia chrbtice (napríklad zdvíhanie a prenášanie závaží): krúžok sa pri ich pôsobení začne zlomiť a látka vo vnútri sa postupne rozširuje za disk a je zarastená jazvovým tkanivom. Vyskytuje sa tiež kompresia miechy alebo nervových koreňov prechádzajúcich v vyčnievajúcej zóne..

 • konštantná bolesť v zodpovedajúcej chrbtici;
 • streľba z bolesti na podráždené nervy (do nohy, panvy, ramena, hrudníka);
 • znecitlivenie a slabosť rúk (s poškodením krčka maternice), nohy (s bedrovými kýlami);
 • porušenie pohybov;
 • poruchy močenia.

liečba

V 80% prípadov vertebrálnych hernií sa používa konzervatívna liečba. Obsahuje:

 • Jemné cvičenie.
 • Noste špeciálne korzety na chrbticu.
 • Cvičenie a terapeutické cvičenia.
 • Fyzioterapeutické postupy.
 • Zavedenie liekov:
 • protizápalové (ortofen, movalis);
 • antispasmodiká (midokálne);
 • dekongestanty (dexametazón, L-lyzín, furosemid);
 • lieky, ktoré zlepšujú štruktúru medzistavcových platničiek (alflutop, traumeel, diskutovať o kompozícii, štruktúra);
 • vitamíny (vitaxón, milgamma).

Takáto liečba je dlhá: od 2 až 3 týždňov do 2 až 3 mesiacov. Od 20 do 30 percent pacientov je nútených systematicky, 2 až 3-krát ročne, absolvovať liečebné kurzy alebo neustále nosiť korzet a vykonávať cvičenia.

Ak konzervatívna liečba neprináša úľavu - je indikovaný chirurgický zákrok. Výstupok disku je možné odstrániť pomocou:

 • sekcia (klasická technika);
 • punkcie (endoskopická technika);
 • kryodestrukcia (privádzanie tekutého dusíka na disk ihly, čo spôsobuje zníženie výčnelku).

Aby som to zhrnul: prietrž je nejednoznačným problémom. Niektoré kýly nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a sú ľahko liečiteľné, iné ohrozujú život alebo ich nemožno chirurgicky odstrániť. Dávajte pozor na svoje zdravie a ak máte príznaky charakteristické prietrže, poraďte sa s odborníkom.

Upozorňujeme, že informácie uvedené na stránke slúžia na usmernenie a vzdelávanie a nie sú určené na autodiagnostiku a samoliečbu. Výber a predpisovanie liekov, liečebné metódy, ako aj sledovanie ich použitia môže vykonať iba ošetrujúci lekár.

Nezabudnite sa poradiť s odborníkom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová ischias je zápalový proces nervových procesov miechy. Vyznačuje sa kombináciou symptómov naznačujúcich poškodenie medzistavcových platničiek. Ochorenie sa prejavuje akútne, sprevádzané ostrou bolesťou v bedrovej oblasti, prakticky imobilizuje človeka.
Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného diskuRehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti.
Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.? Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.Ak dôjde k izolovanej herniovanej platni 15 s1, liečba bez chirurgického zákroku je primárne zameraná na zmiernenie klinických príznakov a zlepšenie stavu pacienta.