loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba osteochondrózy liečivami

Liečba osteochondrózy liekmi je použitie tabliet, mastí, gélov, balzamov, čapíkov, injekcií. Účelom použitia týchto liekov je odstránenie opuchu v mäkkých tkanivách, zápalové procesy, svalové kŕče, odstránenie bolesti..

Progresívna osteochondróza môže viesť k veľmi smutným následkom a dokonca môže spôsobiť, že osoba bude postihnutá. Preto sa oplatí bojovať proti nemu, hoci nie je možné úplne vyliečiť túto chorobu. Moderné lieky môžu významne spomaliť vývoj choroby a vyhnúť sa ďalším následkom.

Prípravky na liečenie osteochondrózy

Drogy používané pri liečbe je možné rozdeliť podľa typu expozície. Hlavné skupiny:

 • lieky proti bolesti (pomáhajú zmierniť akútnu bolesť);
 • svalové relaxanciá (zmiernenie kŕčov vo svalovom tkanive);
 • chondroprotektory (pomáhajú obnovovať a zlepšovať výživu medzistavcových platničiek);
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID - zmiernenie opuchov);
 • lieky na zlepšenie metabolizmu;
 • hormonálne lieky (používajú sa, ak použitie iných liekov neprinieslo požadovaný účinok);
 • vitamíny (zlepšujú celkovú pohodu, pomáhajú obnovovať vedenie nervov).

Toto sú hlavné skupiny liekov, ktoré sa používajú pri liečbe osteochondrózy. V každom jednotlivom prípade lekár predpisuje konkrétne lieky a potom sa liečba vykonáva podľa jedného alebo druhého plánu v závislosti od toho, ako telo pacienta reaguje na lieky..

Lieky na exacerbáciu choroby

Ak má pacient akútne štádium osteochondrózy sprevádzané bolesťou, zápalovými procesmi, potom sa používajú rôzne analgetiká a nesteroidné lieky..

Je potrebné poznamenať, že analgetiká, ako je Tramadol, patria do triedy opioidov. Majú silný účinok, ale majú vedľajšie účinky. Ľahšie lieky proti bolesti - Analgin a Baralgin.

Nesteroidné látky sú oveľa bezpečnejšie. Pri osteochondróze sa často používajú tieto látky:

Pri použití týchto liekov sa odstráni syndróm bolesti, inhibícia zápalových procesov, spokojnosť pacienta sa výrazne zlepší. V akútnom štádiu osteochondrózy je použitie analgetík nevyhnutné..

Diklofenak patrí do skupiny NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), je vynikajúci prostriedok proti bolesti a protizápalové činidlo. Je indikovaný na liečbu reumatických ochorení, zápalu kĺbov a mäkkých tkanív, artrózy, spondylózy, osteochondrózy. Účinok diklofenaku sa dosiahne liečbou do 2 týždňov.

Lieky na kŕče (svalové relaxanciá)

Keď sa objaví zápal, svalové tkanivo reaguje so kŕčmi. Môže sa to považovať za druh ochrannej reakcie, ale kŕče spôsobujú pacientovi veľmi nepríjemný pocit, takže sa počas liečby tiež snaží odstrániť. Dnes drogy ako:

Lieky sú dostupné vo forme tabliet, dávkovanie je určené ošetrujúcim lekárom a priebeh liečby je zvyčajne od dvoch do troch týždňov..

Baclofen - liek, ktorý patrí do skupiny relaxantov centrálneho svalstva. Pomáha uvoľňovať svaly a zmierňovať bolesť. Tablety baklofénu (alebo Baclosanu, ktoré sú rovnaké) sa dobre vstrebávajú do žalúdka, účinok sa prejaví do 2 až 3 hodín.

Blokáda (anestézia injekciou)

V niektorých prípadoch sa ako anestetikum v prípade silnej bolesti, najmä v bedrovej oblasti, používa Novokain alebo Lidokaín. Pri riešeniach je miesto zápalu rozštiepené a syndróm bolesti je odstránený po dobu dvoch až troch dní. Blokády sa používajú na obzvlášť silnú bolesť.

Lokálna anestézia pre osteochondrózu

Okrem liekov vyrábaných vo forme tabliet alebo injekcií s osteochondrózou sa na otepľovací, protizápalový, analgetický účinok používajú lieky vo forme krémov alebo mastí. Medzi najbežnejšie patria:

Tieto masti a krémy tiež pôsobia lokálne dráždivo, pomáhajú zmierniť bolesť a kŕče vo svalovom tkanive. Aplikujte lokálne počas exacerbácie choroby.

Drogy a liečba počas remisie

Predtým, ako dôjde k remisii, lekári zápasia s akútnou fázou. Prostredníctvom niektorých liekov je možné zmierniť bolesť, svalové kŕče. Pacient sa cíti lepšie. To však neznamená, že môžete prestať brať drogy. Keď akútna fáza uplynie, pripravuje sa nový liečebný plán - teraz pre remisiu.

Chondroprotektory v remisii:

Niektoré z týchto liekov sú dostupné vo forme krémov a mastí, vo forme injekcií a vo forme kapsúl a práškov na orálne podávanie..

Vitamíny použité v tomto období zahŕňajú vitamíny skupiny C a skupiny B (B1, B6 a B12). Vitamínové komplexy podporujú periférny nervový systém.

Na zlepšenie metabolizmu, lieky ako:

Ak nedochádza k exacerbáciám, takéto podporné kurzy by sa mali absolvovať 2 až 3-krát ročne. Pomôže to udržať zdravie, vyhnúť sa akútnym štádiám osteochondrózy a cítiť sa ako zdravý človek..

Skutočnosť, že osteochondróza je chronické ochorenie, neznamená, že by sa nemalo liečiť. Odmietnutie liečby nevyhnutne povedie k výraznému zhoršeniu zdravia, zatiaľ čo kvalifikovaná lekárska starostlivosť umožní život s plným životom aj pri osteochondróze..

Prípravky na osteochondrózu

Najúčinnejší liek na osteochondrózu predpisuje lekár. Pretože toto ochorenie je systémové, je potrebná komplexná terapia, ktorá berie do úvahy príčiny chondrózy, sprievodné príznaky a možné komplikácie. Akýkoľvek liek predpísaný lekárom by sa mal používať striktne podľa schémy, iba takýmto spôsobom bude možné liečiť degeneratívnu-dystrofickú patológiu konzervatívnym spôsobom..

Indikácie pre terapiu

Liečba osteochondrózy bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice je predpísaná na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu, zlepšenie krvného obehu a obnovu štruktúr v poškodených oblastiach. Toto ochorenie sa však nedá úplne vyliečiť, nemenej dôležité je predĺženie obdobia remisie. Použitie najnovších liekov na osteochondrózu je uvedený v týchto situáciách:

 • zvýšená bolesť chrbta, necitlivosť a slabosť v rukách a nohách;
 • vznik medzistavcových prietrží;
 • narušené fungovanie končatín;
 • svalové kŕče;
 • zhoršenie celkového zdravia, poruchy spánku, slabosť;
 • tvorba opuchov a zápalov.

Proti takýmto prejavom pomáha komplexná liečba. Malo by sa však pamätať na to, že konzervatívna metóda dobre pomáha v počiatočných fázach degenerácie medzistavcových štruktúr. V pokročilých prípadoch ani dobré lieky nebudú schopné zastaviť progresiu chondrózy, takže najlepším riešením na zmiernenie stavu pacienta je chirurgický zákrok. Preto, aby sa zabránilo radikálnej intervencii, je dôležité neopomínať príznaky, ale okamžite diagnostikovať problém a začať ho odstraňovať..

Pri liečbe osteochondrózy nie sú antibiotiká predpísané na zastavenie zápalu.

Druhy liekov proti osteochondróze

vazodilátor

S progresiou bedrovej, hrudnej alebo krčnej osteochondrózy je potrebné brať lieky, ktoré majú vazodilatačný účinok. V dôsledku svalových kŕčov a tvorby opuchov sú krvné cievy a nervové vlákna stlačené, čoho dôsledkom je prísun krvi do vnútorných orgánov, mozog je narušený. Takéto lieky na osteochondrózu pomáhajú obnoviť krvný obeh, urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív, normalizujú ich výživu.

Na obnovenie periférneho obehu a zlepšenie cievneho tonusu sa používajú tablety alebo injekcie Actoveginu. Na posilnenie kapilár, zníženie stagnácie v žilách, normalizáciu odtoku lymfy sa odporúča použiť liek „Venarus“. Liek je kontraindikovaný počas dojčenia, ale počas tehotenstva sa môžu užívať tablety Venuše, ale iba podľa pokynov lekára. Na normalizáciu prísunu krvi a výživy postihnutých štruktúr sa odporúča užívať tieto lieky:

sedatíva

Odporúča sa piť lieky na osteochondrózu tejto skupiny, aby sa upokojili a uvoľnili, pretože neustála bolesť, nepohodlie, neschopnosť normálneho odpočinku nepriaznivo ovplyvňujú zdravie pacienta. Ak sa chcete zotaviť rýchlejšie, je dôležité mať pozitívnu náladu a dobre sa oddýchnuť.

Ak stav nie je vážne narušený, je lepšie piť bylinné upokojujúce lieky, ako je valeriána, tinktúra materskej mladiny, bylinné čaje s upokojujúcim účinkom. Homeopatia má tiež dobrý účinok. V akútnom období, keď sa zdravotný stav prudko zhorší, môžete podľa predpisu lekára užívať antidepresíva, napríklad:

Na zlepšenie mentálnych funkcií, obnovenie pamäti, zníženie úzkosti a príznakov depresie je glycín často predpisovaný na osteochondrózu. Podobné účinky majú lieky:

NSAID lieky

Na liečbu osteochondrózy sa vždy používajú nesteroidné protizápalové lieky. Takéto prostriedky pomáhajú odstraňovať príznaky bolesti, opuchy, znižujú zápal. Na vonkajšie použitie sa používajú masti a gély. V akútnom období sa najlepší účinok dosiahne pomocou injekcií a tabliet. Pri dlhodobom užívaní niektorých liekov sa začínajú znepokojovať problémy s fungovaním zažívacieho traktu. V tomto prípade sa lieky predpisujú dodatočne na ochranu tráviacich orgánov pred negatívnymi účinkami NSAID:

indometacín

Finančné prostriedky tejto skupiny na degeneráciu chrbtice vymenúva iba lekár, pretože lieky majú niekoľko kontraindikácií:

 • tehotenstva;
 • dojčenia;
 • žalúdočný vred;
 • detstva.
Indocid - nový liek založený na indometacíne.

Nové lieky skupiny indometacínu majú charakteristický protizápalový a analgetický účinok, vďaka ktorému rýchlo opuchne opuchy a postihnuté tkanivá sa začínajú rýchlejšie zotavovať. Režim liečiva môže obsahovať také liečivá:

ketoprofén

Na rýchlu elimináciu príznakov bolesti a zmiernenie zápalu s progresiou osteochondrózy chrbta sa predpisujú lieky skupiny ketoprofénov. Prostriedky majú tiež veľa kontraindikácií, takže je nebezpečné používať ich nezávisle. Zoznam najúčinnejších obsahuje:

 • Ketonal;
 • "Flexen";
 • "Febrofid".
Ketoprofénová masť zmierňuje príznaky charakteristické pre túto chorobu.

Liečebný komplex zahŕňa aj miestne vplyvy. Gély a masti pomáhajú pri osteochondróze na báze ketoprofénu:

diclofenac

Na rýchle odstránenie osteochondrózy bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice, koxartrózy alebo gonartrózy sa predpisujú látky zo skupiny diklofenaku. Tieto lieky sú ťažké a ich dlhodobé užívanie negatívne ovplyvňuje tráviaci trakt. Tento liek však rýchlo zmierňuje zápal a zvyšuje účinok liekov proti bolesti. Odporúča sa riešiť tento problém nasledujúcimi spôsobmi:

ibuprofen

Tieto lieky na osteochondrózu sa vyznačujú účinnosťou a relatívnou bezpečnosťou. Preto s osteochondrózou chrbtice pod dohľadom lekára ich môžu používať tehotné, dojčiace a dokonca aj deti. Pri určovaní režimu liečby sa môžete zamerať na tieto lieky:

Dolgit sa týka bezpečnejších liekov.

 • Nurofen
 • ibuprofen
 • Ibuprom;
 • "Dlhý".
Späť na obsah

nimesulid

Toto je nová generácia NSAID, ktorá sa vyznačuje minimom vedľajších účinkov a maximálnym protizápalovým účinkom. Liečba degeneratívnych-dystrofických patológií muskuloskeletálneho systému preto nie je úplná bez vymenovania prostriedkov skupiny nimesulidov. Pri silnom opuchu, bolesti a progresívnom zápale sa odporúča užívať „Nise“, „Nimesil“, „Nimulid“, „Nimik“..

Coxib skupina

Toto je tiež nový podtyp liekov NSAID, často predpisovaných na chondrózu a iné degeneratívne-dystrofické patológie. Lieky nedráždia tráviaci trakt, majú výrazný analgetický a protizápalový účinok. Efektívni predstavitelia coxibov:

Lieky proti bolesti a steroidy

Liečba osteochondrózy niekedy nie je úplná bez dodatočného vymenovania analgetík. Takéto lieky úplne zastavujú bolesť pri chondróze:

Baralgin pomáha odstraňovať bolesť.

 • "Arthrosan";
 • "Baralgin";
 • "ANALGIN inj";
 • Chlotazole.

Ak lieky proti bolesti a lieky NSAID nezvládajú bolesť, predpisujú sa steroidy, ktoré môžu zastaviť najťažšie príznaky bolesti. Droga „Ambene“ sa odporučila najlepšie zo všetkých. Liek sa vstrekuje do tela, zmierňuje zápal, má upokojujúci a relaxačný účinok..

Svalové relaxanciá

Eliminujte svalové kŕče, vďaka ktorým sa uvoľňujú nervové vlákna a krvné cievy a ktoré začínajú normálne fungovať. Táto skupina zahŕňa:

Preparáty pre křupavku

Sú to špeciálne lieky na obnovu chrupavky, ktoré sa podávajú orálne a vo forme mastí, gélov. Dobre zavedené:

Chondrogard pomáha obnoviť chrupavku.

 • Arthro
 • "Don";
 • Chondrogard.

Pre externé spracovanie platí:

Na obnovenie poškodených medzistavcových kĺbov lekári odporúčajú injekciu rastového hormónu. Na zlepšenie metabolizmu vápnika a obnovu mäkkého tkaniva chrbtice pomôžu lieky, ktoré obsahujú vitamíny B, A, D, E, kyselinu acetylsalicylovú, Ca, P. Odporúča sa užívať prípravky „Neurobion“, „Milgamma“, „Neurorubin“, „Neuromultivitída“ s osteochondrózou..

homeopatie

Takáto terapia nevylučuje symptóm, ale príčinu progresie osteochondrózy. Dobré homeopatické výrobky pre túto chorobu:

Iné lieky

V prípade krčnej chondrózy, keď sú trápené silné bolesti hlavy, je predpísaný diuretický Diakarb Furosemid. Droga by sa mala piť 1-2 krát denne. Použitie „furosemidu“ je povolené v 2 formách - ako prášok na injekciu alebo ako tablety. Navrhovatelia alternatívnej medicíny odporúčajú použitie ASD 2 na osteochondrózu. Frakcia 2 je veterinárny liek, ktorého hlavnou funkciou je stimulácia imunitného systému. Tento nástroj sa však osvedčil pri liečbe chondrózy, používa sa na vonkajšie použitie. Žiadny lekár však tento liek nepredpíše, takže za následky samoliečby bude zodpovedný sám pacient.

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Lieky na spinálnu osteochondrózu

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Neurologické komplikácie osteochondrózy chrbtice sú dôležitým lekárskym, sociálnym a ekonomickým problémom. Veľký počet pacientov v produktívnom veku je nútených každoročne tráviť veľa času a peňazí na zastavení a prevencii komplikácií tohto ochorenia. V tomto ohľade je pochopiteľný význam problému výberu racionálnej liečby osteochondrózy. Ako viete, táto liečba je komplexná a zahŕňa tak predpisovanie liekov (farmakoterapiu), ako aj používanie metód bez drogovej liečby, ako aj chirurgickú liečbu. Podrobnejšie sa venujeme možnostiam farmakoterapie. Jeho hlavné smery sú vplyv na bolesť, svalovo-tonickú zložku, zlepšenie mikrocirkulácie a trofického tkaniva.

Ak sa vyskytne akútna bolesť niekoľko dní, pacient by mal udržiavať pokoj v posteli, aby sa znížil objem a závažnosť pohybov v postihnutej oblasti. Pacient by mal mať na chrbte pohodlnú uvoľnenú polohu. Pacienti si často často vyberajú pózu s mierne zdvihnutým chrbtom a mierne ohnutými kolenami. Hlavnou požiadavkou je, aby pacient ležal na tvrdom povrchu v pohodlnej polohe pre neho. Studené alebo ľahké suché teplo môže zmierniť bolesť, zatiaľ čo hlboké alebo intenzívne otepľovanie ho ešte viac zosilňuje. Pri postupnom rozširovaní režimu sa pacientom odporúča dočasne obmedziť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu nefyziologickému držaniu tela, náhlym pohybom chrbtice (predĺženie, rotácia, naklápanie), vzpieraniu. Ak existujú príznaky nestability miechového segmentu a tendencie k recidíve bolesti, je vhodné nosiť korzet niekoľko dní. Malo by sa však pamätať na to, že dlhodobé nosenie korzetu môže viesť k svalovej slabosti. Po úplnom zmiernení bolesti a odstránení nepohodlia je potrebné začať so špeciálnymi kurzami fyzioterapie s učením pacienta správnym pohybom bez zvyšovania záťaže chrbtice, posilňovaním svalov chrbta a krku. Pozitívny efekt je spravidla realizovaný kurzom (7-10 procedúr) s kvalifikovanou masážou, plávaním v teplej vode.

Dôležitou súčasťou liečby je menovanie analgetík, ktoré sa musia užívať v kurze (každú hodinu), bez čakania na zosilnenie bolesti. Najčastejšie sa používajú analgín, paracetamol a sedalgin. V počiatočných dňoch akútnej bolesti sa používajú zmesi, ktoré obsahujú spolu s analgetikami dehydratáciu (dekongestant), protizápalové látky, relaxanty svalov, sedatíva. Analgin (1 - 2 ml 50% roztoku) a analgetiká iných skupín - baralgin (5 - 10 ml), novokain (od 20 do 100 ml 0,5% roztoku) sa často kombinujú s vymenovaním hydrokortizónu (20 - 40 mg), lasixu ( 20-40 mg), aminofylín (10 ml 2,4% roztoku), trankvilizéry (relanium 1-2 ml), vitamín B12(do 2 000 mcg na podanie). Odkvapkávanie týchto zmesí (v rôznych kompatibilných kombináciách) sa môže uskutočňovať dvakrát denne. Použitie novokainu je možné v rôznych riedeniach a jeho derivátoch: trimecain (0,5-0,25%), Sovcain (0,5-10%); lidokaín (0,5; 1; 2%)

Zmesi vzoriek:

 • Roztok dipyrónu 50% - 1,0 bez spaľovania - 2 g lasixu - 40 mg Roztok novokainu 0,25% - 100,0 Fyz. roztok - 150,0 - iv kvapkanie
 • Baralgin - 5,0 Relanium - 2,0 Dexazón - 4 mg novokaín - 0,25% - 50,0 glukóza - 5% - 200,0 - iv
 • Analgin 50% - 2,0 V12 - 1 000 mcg No-spa - 2% - 2,0 Reopyrín - 5,0 - im

Dehydratačný (dekongestantný) liečebný komplex je indikovaný hlavne pri ťažkom radiálnom syndróme. Najčastejšie sa v tejto situácii používajú rýchlo pôsobiace saluretiká alebo dexazón. Neexistuje konsenzus o účinnosti týchto liekov.

Kombinované lieky (vrátane liekov s výrazným analgetickým účinkom) zahŕňajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Z tejto skupiny sa najčastejšie používajú nasledujúce lieky: diklofenak (voltaren; diclovit); ortofen; ibuprofen; indometacín; piroxikam; ketoprofén (arthrosilén, ketonal); ketorolak (dolac); lornoxikam (xefocam). Ich účinok je založený na neselektívnej inhibícii cyklooxygenázy, v dôsledku čoho sú blokované reakcie arachidonickej kaskády a je narušená syntéza prostaglandínov. To vedie k zníženiu poškodenia bunkových membrán, ktoré inhibuje progresiu zápalového procesu. Prípravky tejto skupiny majú výrazný protizápalový, antireumatický, analgetický, antipyretický a protidoštičkový účinok. Ľahké použitie poskytuje množstvo foriem uvoľňovania diklofenaku. K dispozícii sú tablety Voltarenu 25 mg a 50 mg, tablety s postupným uvoľňovaním 100 mg, injekčné roztoky v ampulkách 3 ml (25 mg / 1 ml), rektálne čapíky 50, 100 mg a 25 mg pre deti. Volt-arény sa zvyčajne predpisujú perorálne v dávke 25 - 50 mg 2 - 3-krát denne (ale nie viac ako 150 mg / deň). Keď sa dosiahne terapeutický účinok, použije sa 50 mg denne. Čapíky sa predpisujú 50 mg 2-krát denne, lokálny krém Voltaren Emulgel - 1% sa vtiera do kože nad léziu (2 až 4 g) 2-krát denne (používa sa na zvýšenie účinku pri iných liekových formách).

Ak sa užíva per os, existuje priamy škodlivý účinok diklofenaku na bunky žalúdočnej sliznice s poškodením mitochondrií a disociáciou oxidačnej fosforylácie. Preto v prípade príznakov poškodenia žalúdka a dvanástnika sa dáva prednosť čapíkovým formám diklofenaku, ako sú napríklad diklovitové čapíky (vždy 50 mg). Je ukázané, že trvanie účinku čapíkov je dlhšie ako trvanie pôsobenia tabliet. To vám umožní znížiť počet dávok za deň, čo nemá žiadny význam, najmä pre starších pacientov. Čapíky Diclovit sa zvyčajne používajú 2-krát denne (monoterapia) alebo v kombinovanej terapii: počas dňa pacient dostáva injekcie alebo tablety a v noci - čapíky, čo vytvára lepší terapeutický účinok vďaka rovnomernejšiemu a dlhodobejšiemu udržiavaniu koncentrácie liečiva v krvi. Na vonkajšie použitie je k dispozícii 1% diclovit gél.

Priebeh liečby liekmi NSAID určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia, ale obvykle nepresahuje 7-14 dní..

Používajú sa tiež selektívne inhibítory cyklooxygenázy typu 2 (COX 2): nise (nimesulid); celecoxib (celebrex); meloxikam (movalis). Odporúča sa používať primerané dávky NSAID v krátkom cykle (nie dlhšie ako 5 až 7 dní). V niektorých prípadoch (ak je pacient kontraindikovaný na perorálne použitie týchto liekov v prípade hemoragického syndrómu, gastrointestinálneho vredu) sú indikované intramuskulárne injekcie NSAID. Tieto liečivá sa tiež môžu používať vo forme mastí (napríklad gél na rýchle použitie) alebo vo forme rektálnych čapíkov (napríklad ketoprofénu). Je potrebné ešte raz zdôrazniť, že pri parenterálnom alebo rektálnom použití NSAID sa dyspeptické symptómy vyskytujú menej často ako pri tabletových formuláciách, avšak podľa väčšiny vedcov je riziko vredov a erózie mierne znížené. Ak je potrebné u pacientov s vysokým rizikom erozívnych a ulceróznych lézií žalúdka a dvanástnika (starších, s anamnézou peptických vredov, kardiovaskulárnych ochorení, užívaním kortikosteroidov a antikoagulancií) vykonávať krátke obdobie NSAID, odporúča sa NSAID kombinovať s blokátormi na ochranu gastrointestinálneho traktu. N2-histamínové receptory (ranitidín 150 - 300 mg / deň, famotidín 40 mg / deň), inhibítory protónovej pumpy (omeprazol 20 mg / deň, lansoprazol 30 mg / deň atď.) alebo syntetický analóg prostaglandínov misoprostolu (100-200 mg 3-4 r.d.). Výskyt dyspepsie alebo eróznych a ulceróznych komplikácií si vyžaduje neodkladné vysadenie NSAID a voľbu liečby iných liekov s analgetickými, protizápalovými a mikrocirkulačnými účinkami..

Selektívne inhibítory COX 2. typu, napríklad Movalis, Celecoxib, budú menej pravdepodobne spôsobovať vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu ako tradičné NSAID. Ukázalo sa, že celekoxib je účinný pri osteoartritíde a ankylozujúcej spondylitíde. Súčasne s vertebrogénnymi bolestivými syndrómami nebola jeho účinnosť spoľahlivo stanovená. Podľa niektorých vedcov môže liek slúžiť ako prostriedok výberu pre zlú toleranciu tradičných NSAID, anamnézu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, ako aj na dlhodobé užívanie NSAID..

Optimálna kombinácia vysokej účinnosti a bezpečnosti charakterizuje použitie Movalis, ktorý sa čoraz viac používa pri liečbe osteartrózy a artritídy a bolestivých syndrómov vertebrogénneho a svalového pôvodu. V poslednej dobe, keď sa objaví injekčná forma meloxikamu, sa odporúča použitie takzvanej „krok za krokom“ liečby Movalisom: v akútnom období 3 až 6 dní denne, v závislosti od závažnosti syndrómu bolesti, je predpísaných 15 mg injekcií (1 ampulka) ) za deň, potom prechádzajú na tabletovú formu lieku tiež pri 15 mg 1-krát denne. Ak sa závažnosť syndrómu bolesti nezníži v priebehu 3 až 4 dní, liečba sa môže zvýšiť ustanovením liekov, ktoré inhibujú kortex a limbické štruktúry mozgu, napríklad hydrát hydrátu (najviac 2 g v klystýri) alebo opioidných syntetických analgetík, napríklad tramadolu (tramal) ) Toto liečivo má výrazný analgetický účinok, stimuluje opiátové receptory a znižuje reverznú synaptickú absorpciu noradrenalínu a serotonínu. Dávka je individuálna v závislosti od intenzity a povahy bolesti. V priemere sa používa 50 - 100 mg / deň, pri veľmi intenzívnych bolestiach maximálne 400 mg / deň. Tablety alebo kapsuly (každá 50 mg) sa užívajú perorálne bez žuvania, zapíjajú sa malým množstvom vody. Injekčný roztok sa vyrába v ampulkách s obsahom 1 ml (50 mg) alebo 2 ml (100 mg). Pohodlná forma uvoľňovania v čapíkoch (100 mg). Je potrebné pamätať na to, že počas liečebného obdobia by sa človek nemal zdržať vedenia motorového vozidla (pretože sa mení rýchlosť reakcie) a pri dlhodobom používaní vysokých dávok je možný vývoj závislosti od liečiva. Iba s neznesiteľnou bolesťou sa uchyľujú k omamným látkam (ópium v ​​čípkoch, leoran, fenadón, promedol).

Spolu so systémovým podávaním analgetík majú v prípade bolesti a svalovo-tonického syndrómu dobrý účinok aj lokálne aplikácie založené na dimexide (vodný roztok 10 - 30 - 50%). Dimexid sa riedi 0,5 - 2% roztokom novokaínu v pomere 1 až 2. Vzhľadom na schopnosť dimexidu "viesť" účinnú látku hlboko do tkanív, je vhodné do aplikácie na aplikáciu zahrnúť hydrokortizón [dimexid 5 ml + novokain 0,5% 10 ml + hydrokortizón (pre iv injekcie) 2,5 ml (75 mg)] počas 5 dní jedenkrát denne, potom 5 dní 1 voltarén [5% dimexid + 0,5% novokain 10 ml + 3 ml voltarén] 1 raz za deň. Pri aplikáciách sa 5-vrstvová gáza impregnuje vhodným roztokom a aplikuje sa na premietanie bodov bolesti (pod miestnym tepelným obväzom) počas 30-40 minút raz denne. Všeobecný priebeh lokálnych aplikácií je 10 postupov: 5 - s hydrokortizónom a 5 - s voltáriom.

V praxi sa často používajú paravertebrálne blokády novokainu. Paravertebrálna blokáda je kolektívny koncept. Znamená to iba to, že blokáda sa robí v bezprostrednej blízkosti chrbtice. Paravertebrálna blokáda môže byť intradermálna, subkutánna, svalová, perineurálna a tzv. Niekedy sú ganglie hraničného sympatického kmeňa blokované paravertebrálne. Pri diskogénnych lumbosakrálnych radikulopatiách je potrebné vziať do úvahy prevládajúcu lokalizáciu patologického procesu. Jedným z dôležitých všeobecných bodov je to, že osteochondróza chrbtice je obzvlášť často sprevádzaná podráždením alebo výraznejším stupňom kompresie koreňov L1 a S1. Táto okolnosť je spojená so zvýšenou traumou lumbosakrálneho disku, ako aj so skutočnosťou, že medzistavcové foramen na tejto úrovni je zvlášť úzky (1-3 mm oproti 5 mm pre prekrývajúce sa stavce) a kord tu úplne prekrýva foramen. Paravertebrálny radiálny blok je indikovaný pre rádikulopatie. Aplikujte 0,5 - 1% roztok novokainu alebo jeho zmes s hydrokortizónovou emulziou, menej často, s inými liekmi. Zmes hydrokortizónu s roztokom novokainu sa pripravuje bezprostredne pred použitím. Zvyčajne sa používa 50 - 75 mg hydrokortizónu a až 100 ml novokainu (v závislosti od počtu bodov použitých na blokádu a fyzického stavu pacienta). Musíte mať čistý roztok novokainu požadovanej koncentrácie. Novokain sa používa na prípravnú anestéziu a jeho zmes s hydrokortizónom sa používa na priamy vstup do oblasti kordov. Technika paravertebrálnej blokády je opísaná v osobitných usmerneniach. Injekcie sa opakujú po 2 až 3 dňoch, iba 3 až 5 injekcií za cyklus. Spolu s novokainom sa môžu používať jeho rôzne deriváty: trimecaín (0,5 - 0,25%), Sovcain (0,5 - 10%); lidokaín (0,5; 1; 2%).

Lokálne dráždivé a rozptyľujúce látky (lokálne použitie mastí obsahujúcich NSAID (napríklad diklovitový gél, voltarén-emulgel atď.), Lidokainový krém, betanikomón, finalgon, nikotlex, es-sex, efcamone, tigrá masť môže znížiť závažnosť bolesti), hadí a včelí jed, anuzol, bantín, lokálne použitie korenistej náplasti) a účinky lokálnej reflexoterapie a fyzioterapie.

Medzi účinky na svalovo-tonickú (svalovo-tonickú) zložku bolesti patria postizometrické relaxačné, masážne a terapeutické cvičenia vrátane cvičení na posilnenie svalového korzetu alebo naťahovanie spazmodických svalov. Blokovanie spúšťacích a bolestivých bodov niekoľkými ml roztoku lokálneho anestetika a / alebo kortikosteroidu má pozitívny účinok. Tiež sa používa zavlažovanie bolestivej oblasti chlóretylom, po ktorom nasleduje napínanie svalov. Pri dlhodobej myofasciálnej bolesti spôsobenej sekundárnymi svalovo-tonickými reakciami sa predpisujú svalové relaxanciá, napríklad Sirdalud (tizanidín). Sirdalud je centrálny svalový relaxant. Stimulácia presynaptika a2-adrenoreceptory potláča excitáciu excitačných aminokyselín z intermediárnych neurónov miechy, čo vedie k inhibícii polysynaptického prenosu excitácie v mieche, ktorý reguluje tón kostrových svalov. Cirdalud je účinný proti akútnym bolestivým svalovým kŕčom a chronickým kŕčom miechy a mozgu. Dostupné v tabletách 2 a 4 mg. Na zmiernenie bolestivého svalového kŕče sa Sirdalud predpisuje perorálne 2-4 mg trikrát denne, v závažných prípadoch, navyše v noci 2-4 mg. Opatrne sa liek predpisuje pacientom s renálnou a hepatálnou insuficienciou. Počas liečby by sa človek mal zdržať práce vyžadujúcej rýchle psychomotorické reakcie. Z ďalších liekov v tejto skupine sa používa baklofén 30 - 75 mg / deň, diazepam 10 - 40 mg / deň, tetrazepam (myolastan) 50 - 150 mg / deň. alebo kombinácie svalových relaxancií s analgetikami (myalgin). Trvanie takejto liečby je asi 2 týždne.

Zlepšenie mikrocirkulácie a metabolizmu, symptomatická liečba osteochondrózy

Komplex liekovej terapie zahrnuje liečivá, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Medzi nimi sa odporúča predpísať pentoxifylín (trental) 400 mg 2-3 krát denne perorálne alebo 100-300 mg iv v kvapkách 200 ml izotonického roztoku chloridu sodného, ​​10% roztoku karantilu (dipyridamolu) 75 mg iv.

Na zlepšenie periférnej cirkulácie sa používajú vazodilatačné lieky: kompliancia alebo teonikol (150 - 300 mg 3-krát denne), intramuskulárne kyselina nikotínová od 1 do 6 ml, ako aj lieky, ktoré stimulujú venózny odtok - eskalán, troxevasín, glivenol..

Aby sa zlepšil trofizmus tkanív miechy, svalovo-väzivového aparátu, používa sa intramuskulárne 20% aktovegínový roztok 2-5 ml intramuskulárne; tanakan 40 mg 3-krát denne.

Celkový posilňujúci účinok sa prejavuje vitamínovými prípravkami. Tieto látky patria do skupiny nešpecifických imunoprotektorov a môžu byť ďalším prostriedkom patogénnej a symptomatickej liečby. Mnohé z nich majú antioxidačné vlastnosti, ktoré znižujú rôzne patologické prejavy vývoja zápalových a bolestivých reakcií. Táto skupina liekov je obzvlášť potrebná v období zotavenia po úľave od akútneho obdobia rádikulopatie. Prípravky vitamínov A, E, B2, P, C prispievajú k posilneniu cievnej steny kapilár, najmä so zníženou rezistenciou. Prípravky vitamínov B6, B12, PP normalizujú vedenie nervového impulzu pozdĺž periférnych nervových vlákien a prostredníctvom neuromuskulárnej synapsie, pomáhajú zmierňovať bolesť, znižujú opuchy. Vysoké dávky kyseliny askorbovej stimulujú endogénnu glukokortikosteroidogenézu a následne sa prejavuje analgetická a protizápalová aktivita charakteristická pre glukokortikosteroidy..

Bez zhoršenia bolesti, aby sa zlepšil metabolizmus kĺbovej chrupavky, sa môžu všeobecne používať tzv. Chondroprotektory, čo sú spravidla extrakty chrupavky (rumalon 1-2 ml / m h / d, arteparón 1 ml / m 2-krát týždenne), prípravky chondroitínu. sulfát <артрон 1-2 мл в/м; структум 750 мг 2 раза в сутки 3 нед., далее 500 мг 2 раза в сутки, хондроксид, маз 2-3 раза в сутки), алфлутоп 1 мл в/м, глюкозамин (дона) 1,5 г внутр. Данные препараты оказывают стимулирующее действие на регенерацию хрящевой ткани, уменшают сопутствующее воспаление и ослабляют бол в пораженных суставах и позвоночнике. В частности, хондроксид, действующим началом которого является хондроитинсулфат, относится к замещающе-восстановителным средствам, идентичным мукополисахаридам и гликозаминам. Благодаря этому он оказывает стимулирующее действие на регенерацию суставного хряща. Второй компонент мази - диметилсулфоксид - оказывает выраженное обезболивающее и противовоспалителное действие, способствует более глубокому проникновению хондроитинсулфата в ткани. Хондроксид рекомендуется для наружного применения путем нанесения 2-3 раза в ден на кожу над очагом поражения и втирания в течение 2-3 мин до полного впитывания. Более эффективно применение хондроксида при остеохондрозе путем ултрафонофореза. Длителност терапии хондропротекторами индивидуална.

Pomerne často sa používajú aj iné biogénne stimulanty: tekutý extrakt z aloe pre injekcie; solcoseryl; sklovité telo; malých lží; kyselina glutámová.

Dôležitým problémom s osteochondrózou krčnej chrbtice je liečba závratov, ktorá je pomerne častá, najmä u ľudí staršej vekovej skupiny. Vertebrogénne závraty znepokojujú pacientov ani tak počas exacerbácií (tu sa prejavujú vyššie uvedené syndrómy bolesti), ale počas relatívnych remisií, ktoré ovplyvňujú celkovú úroveň životnej činnosti, emocionálneho pozadia a pracovnej kapacity. Trauma k osteofytom stavcov, sprevádzané vývojom zmien v jeho intime a možnosťou vzniku cievneho spazmu, vytvára predpoklady na zhoršenie krvného obehu v bazilárovi stavovcov. U starších pacientov to vedie k prítomnosti aterosklerotických zmien v cievach a vedie k nástupu a progresii vertebrálnej bazilárnej nedostatočnosti, ktorá sa prejavuje predovšetkým kochleovestibulárnymi poruchami (systémové alebo nesystémové závraty, paracuszia, syndróm menšieho typu). Pri liečení závratov sa môžu používať lieky rôznych skupín, ktoré takým spôsobom znižujú excitabilitu centrálnej a periférnej časti vestibulárneho analyzátora. Medzi nimi je syntetický analóg histamínu betaserk (betahistín). Toto liečivo pôsobí na receptory H2 a H3 histamínu vo vnútornom uchu a vestibulárne jadrá centrálneho nervového systému, zlepšuje mikrocirkuláciu a priepustnosť kapilár vnútorného ucha, zvyšuje prietok krvi v hlavnej artérii a normalizuje tlak endolymfy v labyrinte a kochlei. Liečivo je účinné na orálne podávanie 8 mg 3-krát denne; priebeh liečby je 1-3 mesiace. Je však potrebné pamätať na jeho opatrné použitie u pacientov, ktorí majú v anamnéze peptický vred, feochromocytóm, bronchiálnu astmu. Je tiež možné odporučiť použitie vazoaktívnych liekov [cinnarizín (stugeron), vinpocetín (cavinton)], ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu [pentoxifyllín (trental)], kombinované vaskulárne a metabolické látky (tanakan, pikamón, vazobral), antihistaminiká (tavegil, suprastin, bira.

Pri ťažkom radiálnom syndróme sa doba liečby významne zvyšuje (až na 6 - 8 týždňov. V porovnaní s 2 - 3 týždňami. Pri nekomplikovanej lumbalgii). Odporúča sa vykonávať liečbu v nemocnici. Princípy liečby zostávajú rovnaké - odpočinok po dobu najmenej 10-14 dní, použitie analgetík, najmä NSAID. Pri syndróme silnej bolesti, ktorý sa nekončí konvenčnými metódami, sa uchyľujú k použitiu liekov s výraznejším analgetickým účinkom, napríklad také syntetické analgetiká, ako je už zmienený tramadol (tramal), fortral atď. Metóda voľby je použitie epidurálnych blokov cez sokrococcygálny otvor, translumbálnu cestu alebo cez prvý sakrálny otvor. Pokiaľ ide o blokády, s výhodou sa používajú lieky s lokálnym účinkom a tvoriace sklad v mieste vpichu. V závažných prípadoch sa pri neprítomnosti kontraindikácií vykonáva krátky cyklus (3 až 5 dní) liečby kortikosteroidmi (prednison v dávke 80 - 100 mg denne perorálne počas 3 - 5 dní, po ktorom nasleduje urýchlené zníženie dávky). Použite terapiu zameranú na zlepšenie mikrocirkulácie a tkanivového trofizmu.

U radikulárnych syndrómov spôsobených overenými kýlami medzistavcových platničiek je možné enzymatické lýzy disku intradiskálne podávanie chymopapainu..

V prípade chronickej bolesti (bolesť trvá viac ako 3 mesiace) sa vyžaduje dôkladné vyšetrenie pacienta, aby sa zistila možná príčina bolesti (stlačenie nádoru, absces, hrubá osteoporóza). Potrebná je aj analýza kombinácie psychologických, somatických a iných faktorov prispievajúcich k chronickosti bolesti..

Dôraz pri liečbe syndrómu chronickej bolesti sa presúva na neliečivé metódy expozície (masáž, fyzioterapia, plávanie, reflexológia, fyzioterapia) a postupné rozširovanie motorického režimu. Odporúča sa použiť zavedenie liekov pomocou fonoforézy. Zahrnutie fonoforézy masti chondroxidu do programu rehabilitačných opatrení pre pacientov so spinálnou osteochondrózou v štádiu I-II tak prispieva k rýchlejšiemu zmierneniu bolesti, k odstráneniu príznakov napätia a k obnove motorickej aktivity pacientov. Klinicky sa dokázalo, že použitie fonoforézy masti chondroxidu u pacientov so spinálnou osteochondrózou je bezpečné a nespôsobuje vedľajšie účinky. Priebeh liečby zahŕňa 12 až 15 postupov. Intenzita ultrazvuku 0,2-0,4 W / cm2 v impulznom režime podľa labilnej techniky počas 8-10 minút.

Pri formovaní psychologických postojov pacienta k bolesti alebo depresívnym symptómom je potrebná konzultácia s klinickým psychológom a psychiatrom. Účinnosť terapeutických opatrení sa často zvyšuje s použitím „miernych“ antidepresív alebo sedatív.

V prípadoch rezistentných na liekovú terapiu je potrebné poradiť sa s neurochirurgom, aby sa vyriešila otázka chirurgickej liečby osteochondrózy. Chirurgická liečba osteochondrózy chrbtice je absolútne indikovaná na sekvestráciu medzistavcových platničiek s tvorbou „cudzieho telesa“ vo vnútri epidurálneho priestoru. Naliehavá konzultácia neurochirurga s cieľom vyriešiť problém chirurgického zákroku je potrebná aj v prípadoch akútneho stlačenia koreňov (vrátane chvosta), sprevádzaného zvýšením parézy končatín a panvových porúch. Ďalšou indikáciou chirurgickej liečby je závažný syndróm bolesti spôsobujúci bolesť, ktorý nie je prístupný konzervatívnej liečbe po dobu niekoľkých mesiacov.

Liečba osteochondrózy chrbtice by teda mala byť komplexná, vrátane liekovej a neliečivovej terapie, a dlhodobá. Aby sa zachovala motivácia pacienta na zotavenie, prístup pacienta k liečbe, je potrebné pochopiť podstatu patologických procesov a neurologických komplikácií osteochondrózy chrbtice. Inak bude liečba obmedzená iba na zastavenie častejších exacerbácií. Len aktívna účasť pacienta na liečebnom procese vytvára základ pre stabilnú regresiu neurologických prejavov spinálnej osteochondrózy a zachovanie celého života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pacient trpiaci bolesťou chrbta, ktorý má tiež „krásny obraz“ neuroimagingu (počítačové alebo magnetické rezonancie), skôr alebo neskôr počuje slová neurochirurga, ktorý znie ako veta: „Potrebujete operáciu na odstránenie prietrže chrbtice“.
Čo je to spinálna stenóza? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Mazheiko L.I., neurológ so skúsenosťami 39 rokov.Definícia choroby. Príčiny chorobyStenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene).
Pupočné prietrže u dospelých sa tvoria pri pravidelnom fyzickom namáhaní alebo pri nesprávnom rozložení záťaže pri zdvíhaní závaží. Žena môže nájsť pupočníkovú prietrž počas tehotenstva alebo po narodení dieťaťa.